19. 2. 2009
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
19. 2. 2009

Středoevropané se uprostřed týdne snažili podpořit své padající měny. Litevský premiér Andrius Kubilius varoval, že se východní Evropa ocitá v důsledku západoevropské finanční krize v hluboké recesi a že potřebuje koordinovanou pomoc od Evropské unie.

19. 2. 2009
tisková zpráva šéfredaktorů literárních časopisů A2, Host, Revolver Revue, Souvislosti a Tvar

České literární časopisy stojí před hrozbou plošného zániku. Letošní suma určená na jejich státní podporu je o víc než padesát procent nižší než loňská, což podle šéfredaktorů znamená akutní hrozbu zániku všech literárních periodik. Šéfredaktoři se nyní spojili a píší otevřený ministrovi a grantové komisi. Smrt jednoho odvětví české živé kultury přitom ušetří státu pouhých jedenáct milionů korun.

19. 2. 2009

Robert Zoellick, šéf Světové banky, požaduje, aby se Evropská unie postavila do čela koordinovaného globálního úsilí na pomoc ekonomikám střední a východní Evropy, přestože v této věci vládnou v EU neshody. V rozhovoru pro deník Financial Times konstatoval Zoellick, že se Světová banka, Mezinárodní měnový fond a další multilaterální instituce snaží regionu pomoci, ale potřebují víc podpory z Bruselu. "Je tomu dvacet let, co byla Evropa r. 1989 sjednocena - byla by to tragédie, kdybyste dopustili, aby se zase Evropa rozštěpila."

Zoellick doufá, že se před summitem G20 v dubnu Světové bance podaří do určité míry zregenerovat světové finančníctví. Přeje si, aby Světová banka, vlády a další banky společně financovali nový fond ve výši 25 miliard dolarů pro financování obchodu a Světová banka by přijala nejrizikovější část půjček.

Německo signalizovalo, že podpoří nouzové záchranné akce na podporu eurozóny, pokud by se některých z jejích 16 členů octl v tak vážné situaci, že by nebyl schopen financovat své dluhy. Německý ministr financí Peer Steinbrück zdůraznil na tiskové konferenci ve středu, že Německo nedopustí, aby došlo k rozpadu eurozóny.

Podrobnosti v angličtině ZDE ZDE

19. 2. 2009

Porovnejme rozdíl v přístupu. USA z peněz daňových poplatníků a na dluh dotuje svoje neschopné banky a podniky.

ČR si nechá padnout sklářství a výrobu porcelánu s tradicí několik set let, jen proto, že nemá kdo poskytnout provozní úvěr. O práci v nejhorším případě přijde 5000 lidí, o obživu několikanásobně více, píše Petr Soukup.

19. 2. 2009

Tři muži, obvinění z toho, že zorganizovali vraždu ruské novinářky Anny Politkovské byli ve čtvrtek u soudu v Moskvě osvobozeni. Aktivisté za lidská práva tvrdí, že za vraždu novinářky jsou odpovědny jiné osoby a ty jsou na svobodě.

19. 2. 2009

Prezident Barack Obama zveřejnil dlouho očekávaný plán proti americké bytové krizi. Jeho cílem je pomoci až 9 milionů amerických rodin.

Plán má poskytnout refinancování čtyřem až pěti milionům" odpovědných držitelů hypoték, kterým hrozí vystěhování z domu či bytu, protože nejsou schopni hypotéku splácet.

Dalších asi 75 miliard dolarů pomůže snížit měsíční splátky dalších tří až čtyř milionů lidí, aby nebyly vyšší než 31 procent jejich příjmů.

Jádrem krize finančního sektoru v USA jsou klesající ceny nemovitostí. Během této krize přišlo o dům či byt v Americe více než milion osob a prezident Obama konstatoval, že vystěhování a konfiskace domu či bytu hrozí dalším šesti milionům Američanů.

Obamův plán má pomoci i těm držitelům hypoték, jejichž dluh je nyní vyšší než je hodnota jejich domu, takže se ho nemohou zbavit prodejem nemovitosti.

Americké ministerstvo financí také poskytne dalších 200 miliard dolarů obřím hypotéčním bankám Fannie Mae a Freddie Mac, které garantují více než polovinu všech amerických hypoték.

Podrobnosti v angličtině ZDE

19. 2. 2009

Miloš Zeman byl předsedou ČSSD. Dlouho. A stejně dlouho, jako byl předsedou, byl na webu ČSSD přepis všech tiskových konferencí, které se konaly s železnou pravidelností každý pátek od 11:00. Tvořily ve svém celku svéráznou kroniku doby. Události, které kdysi hýbaly politikou, se dnešní optikou zdají malicherné, někdy i směšné. Profesní životopisy mnoha novinářů, skryté v otázkách. Někteří mizeli, jiní rostli v lidi, kteří dnes tvoří "tvrdé" jádro mnoha redakcí. Tiskovky byly i profesní kronikou mnoha politiků, kteří tehdy začínali. A koktali poprvé před novináři.

Zemanovy tiskovky od roku 1993 do konce století přežily na serveru panování Zemanova rivala Grosse. Přežily i Špidlu. Nejdříve se tiskovky přestaly na tiskovém oddělení přepisovat. A pak z ničeho nic ten archiv zmizel. Po Zemanovi a jeho názorech nezbyla na webu ani stopa. Historie začíná pro "zmodernizovanou" ČSSD v roce 2005. A předtím? Temnota paměti.

18. 2. 2009

Poslední zbytek nevolnictví v Česku padl právě včera. Sněmovna schválila návrh senátora ODS Kubery, který dává vlastníkům chodníků povinnost zabezpečit jejich úklid. Doteď to musel dělat majitel přilehlé nemovitosti, ať už jím byla nemohoucí stařenka, nebo banka. Délku chodníků si přitom majitel přilehlého domku nevybírá. Obec je schopna chodník postavit i tam, kde doteď nebyl. A na majiteli bylo, aby se s tím vyrovnal. Sám.

Při půlmetru sněhu je to pro mnoho seniorů zejména v malých městech a ve vilkových čtvrtích věc nemožná, zvláště když zelený ministr Bursík přikázal, že solit se nesmí pod pokutou 1000 Kč a jediným materiálem musí být štěrk o průměru zrn 4 mm...

19. 2. 2009

Výbor Anglické banky pro měnovou politiku jednohlasně schválil rozhodnutí, aby guvernér banky Mervyn King požádal britského ministra financí o pravomoc nakoupit obligace a další cenné papíry ve snaze rozšířit oběživo a poskytnout tak britskému hospodářství potřebné finanční prostředky. Jde o politiku tzv. "kvantitativního uvolňování".

Podrobnosti v angličtině ZDE

19. 2. 2009

Ekonomická krize? Zatím to kolem nás příliš vidět není. Lidé nakupují s neztenčeným entuziasmem a jsem přesvědčen, že se eventualitou nějaké tragické budoucnosti trápí jen málokdo. Možná to je dobře. Jakákoli "lidová" panika dané potíže jen a jen prohloubí. Možná to není dobře. Až totiž přijde skutečný, tvrdý a nezvládnutelný náraz, málokdo to vydýchá.

18. 2. 2009

V Británii zavládla v důsledku finanční krize velmi vstřícná atmosféra vůči spotřebitelům. Média se předhánějí v radách divákům a posluchačům, jak ušetřit, jak vařit úsporně, využívat zbytky a neplýtvat. Potravinářské supermarkety nabízejí tisíce druhů zboží za radikálně snížené ceny. Například supermarket Morrisons prodává nyní několik stovek druhů potravin za pouhou libru (před nedávnem to bylo ještě 28 Kč, nyní 33 Kč). V uličce luxusních restaurací pod Glasgow University Ashton Lane nabízí módní belgická restaurace Brel oběd za pouhé 3,50 libry - jinde se nabídky pohybují kolem 3-4 liber za jídlo. O tom, jak některé restaurace prodávají obědy také jen za libru, jsme už psali. Je to hodně velká sleva z běžnějších 8-15 liber. Nemluvě o obchodech se šastvem, jako je třeba Primark. Studenti z České republiky si libují, že je v Británii šatstvo o hodně kvalitnější a levnější než v ČR.

Zdá se, že jsou britský trh - i média schopna přizpůsobit se v nynější "šetřivé" situaci zákazníkovi - není divu, několik supermarketových řetězců už zkrachovalo.

Zajímavé je, že obdobně citlivá cenová politika zřejmě není na pořadu dne v ČR. Pracovníci mnohých supermarketů "citlivě" vyhrožují zákazníkům, že "od března" či "od dubna" budou zdražovat. No tak, ať zdražují - uvidíme, kolik z nich se jich položí i v České republice ... :)

19. 2. 2009

Otázka, známá z ruských reálií i několika více či méně pokleslých anekdot, se dnes vznáší nad neplodnými diskusemi nad prudce se zhoršující hospodářskou, ale i společenskou atmosférou u nás, v Evropě i ve světě. Havlova „blbá nálada“ není sto zachytit onen emocionální náboj, který se v současné situaci skrývá. Možná, že daleko důležitější než hledání správné odpovědi, je v dnešní situaci položení si té správné otázky. Uvažování v kategorii růstu a poklesu, zisku a ztráty, procent zaměstnanosti a jiných statistických dat je jistě možné, ale je to v podstatě k ničemu.

19. 2. 2009

"České předsednictví EU by mělo tvrdě odmítnout hrátky ratingových agentur, které se snižováním hodnocení Střední a Východní Evropy snaží spustit napříč Evropu novou, tentokrát "úvěrovou oponu," píše Ladislav Žák. Jiní - v mailech redakci - spekulují, že "Západ" tohle dělá "Východu" schválně, aby země středovýchodní Evropy poškodil, nebo proto, aby ze slabosti Evropy měla prospěch Amerika.

Je to paranoia, založená na komplexu méněcennosti. Ratingové agentury snižují ohodnocení i západních zemí. Pan Žák může klidně vyžadovat, ať Topolánek proti ekonomickým analýzám ratingových agentur protestuje. Bude to mít opravdu velký vliv.

18. 2. 2009

Jan Neoral v Bruselu:

18:55      Přes dvě desítky starostů brdských měst a vesnic, sdružených v Lize starostů proti radaru, zástupci hnutí Nenásilí a zástupci hnutí Evropa pro mír přijeli po celonoční cestě autobusy do Evropského parlamentu. Jejich představitelé byli přijati zástupci belgické vlády, pak i místopředsedkyní Evropského parlamentu paní Luisou Morgantini. Ve veřejném slyšení přednesl svůj projev starosta Trokavce a mluvčí Ligy starostů proti radaru Jan Neoral, za hnutí Nenásilí také mluvčí hnutí Jan Tamáš. Spolu se starosty dorazili do Bruselu také občané České republiky, aby se také zúčastnili veřejného slyšení a hlavně happeningu a demonstrace proti radaru, které proběhly přímo před budovami Evropského parlamentu. │RED

projev Jana Neorala na slyšení v Evropském parlamentuZDE

18. 2. 2009

Tak na tuto otázku agentury STEM v únoru 2009 odpovědělo "určitě ne" 41,8% dotázaných, "spíše ne" 30,3%, "spíše ano" 21,5% a "určitě ano" 6,5% respondentů. Dá se říci, že 72% občanů si nepřeje na území Česka americký radar. Nic nového. Pro vládu Mirka Topolánka je odpor skoro tří čtvrtin občanů stále ještě málo.

Více než polovina českých občanů si nepřeje vysílat české vojáky do Afghánistánu a dalších zemí. A tři čtvrtiny respondentů (74,3%) preferuje společnou bezpečnostní politiku zemí EU nad pokračováním bilaterální bezpečnostní spolupráce Česka s USA. A více než 71% občanů se domnívá, že by ČSSD měla i po dobu českého předsednictví EU důsledně trvat na zrušení rozhodnutí o umístění amerického radaru na českém území. "Určitě ano" na tuto otázku odpovědělo 43,6 % občanů, "spíše ano" 27,6%, "spíše ne" 18,3% a "určitě ne" 10,5% občanů.

Tak vidí bezpečnostní situaci ČR nejnovější, ještě nezveřejněný průzkum veřejného mínění agentury STEM.

19. 2. 2009

KD│ Benjaminu Netanjahuovi připomínají jeden hřích: Otevření tunelu u zdi nářků v roce 1996. Na druhé straně už se neříká, že násilná konfrontace tehdy nepřešla v krvavou lázeň. Čtyři roky nato Ehud Barak, anděl míru, jehož k moci vynesl odpor levice proti Netanjahuovi, využil provokace Ariela Šarona na Chrámové hoře a nařídil armádě potlačit hnutí, které se změnilo v druhou intifádu, napsal v listu Haaretz jeden z posledních izraelských rebelů, básník a publicista Jicchak Laor.

19. 2. 2009

Už velmi dlouho se u nás diskutuje o možnosti zavést školné na našich vysokých školách. V poslední době zastánci školného zvýšili aktivitu (v čele s ministrem školství) a hrozí proto, že školné bude zavedeno i se všemi jeho negativními důsledky.

Chci upozornit na několik lží, které jsou občanům neustále podsouvány. První lež je, že prý lidé studují sami pro svůj vlastní prospěch. Pravda je, že stát potřebuje vzdělané lidi, aby od nich mohl vybírat daně, aby lidé pochopili co od nich stát vlastně požaduje, aby lidé vůbec dokázali komunikovat se státní byrokracií. Někteří vzdělaní lidé dokáží využít vzdělání ve vlastní prospěch (například právníci, politici), jiní to nedokáží (například učitelé), píše čtenář Vilém Mikula.

19. 2. 2009

Stella Hagarthy a její manžel Stan chtěli před časem zpestřit sex ve svém manželském svazku, a tak navštívili obchod s erotickými pomůckami. Koupili různé, protože však jsou křesťani, nelíbila se jim všudypřítomná pornografie a další "nekřesťanské záležitosti". Avšak kvalitní sex v manželství je podle nich boží dar, a tak si otevřeli internetový křesťanský obchod s erotickými pomůckami a mají nyní rozsáhlou křesťanskou zákaznickou klientelu.

18. 2. 2009

Jak novináři opisují z Britských listů

Bylo by lepší, kdyby vláda uznala, že existuje riziko, než aby strašila lidi, aby přijali zákony omezující svobodu. Jedním z cílů terorismu je, abychom žili ve strachu a v policejním státě.

Stella Rimington pro španělský deník La Vanguardia

Když někteří čeští novináři neví kudy kam, zalistují v Britských listech. A zatímco Britské listy uvádějí zprávy ze zahraničí pokud možno aktuálně a pouze jako stručnou anotaci, k níž připojí vždy korektně odkaz na původní zdroj informací (nejde jim totiž o popsaná písmenka, o honorář, ale o přesnost, další podrobnosti i možnost kontroly zdroje v původním jazyce), pro redakce "renomovaných" českých médií je kreativní opisování bez uvedení zdroje možností připojit si k opsanému textu své jméno, nebo alespoň šifru a u šéfredaktora zažádat o honorář za celostránkový článek. Jako kdyby dotyčný "novinář" někde byl, něco viděl, něco slyšel či o něčem psal z vlastní zkušenosti... Jako kdyby něčemu rozuměl. Ne. Stačil ráno třikrát kliknout myší. Jak snadné...

19. 2. 2009

Statisíce vyhozených televizních příjimačů, počítačů a dalšího elektronického zařízení je z Británie protizákonně exportováno do zemí, jako je Nigérie a Ghana, kde se ocitají na místních skládkách. Zjistil to list Independent ve spolupráci s organizací Greenpeace a zpravodajstvím televizní stanice Sky News.

19. 2. 2009

Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg oznámil, že se tato společenská síť vrátí k předchozí praxi ohledně uživatelských dat.

Uživatelé si stěžovali poté, co Facebook zveřejnila nové podmínky užívání jejích stránek, z nichž vyplývalo, že osobní data zůstanou v této síti i poté, co uživatel vymaže svůj účet. Nyní Zuckerberg dal najevo, že pod tlakem protestů od uživatelů se Facebook navrací k předchozím podmínkám užívání a bude "řešit otázky, které lidé vznesli".

19. 2. 2009

POZNÁMKA NA OKRAJ:

V Herzogenaurachu žádalo osm tisíc zaměstnanců firmy Schaeffler v přítomnosti jejich zaměstnavatelky, miliardářky Marie-Elisabeth Schaeffler o státní pomoc, Matthias Kaufmann argumentuje ve Spiegel online, proč by byla firma Opel na tom lépe, kdyby už nebyla součástí amerického koncernu General Motors. A já se ptám, co se to děje...

19. 2. 2009

Poté, co zastupitel Prahy 1 a jeden z neostřejších kritiků Bursíka a jeho stylu vládnutí nejen ve straně, ale i ve vládě Daniel Solis získal ve vnitrostranických primárkách pro kandidaturu do Evropského parlamentu podporu již 5 krajů, a měl tudíž reálnou šanci dostat se na přední místo kandidátky, spustil jeho stranický rival osvědčenou metodu diskreditace v médiích. My zelení ho nechceme. Je to fašista. Protože někde ve vnitrostranické diskuzi napsal či řekl mezi "straníky" „Sieg heil“.

Smutná realita silových praktik některých čelních představitelů Strany zelených, komentuje to Solis. Dlouhodobě upozorňuje na nedemokratické poměry ve Straně zelených a potažmo i v celé této zemi. Karikuje je. Neboť podobnost je čistě náhodná. Patří k odpůrcům předsedy Martina Bursíka. Zelení by nechali zostudit i Chaplina.

19. 2. 2009

K významným kulturním i politickým osobnostem Krnovska patří Albert Hodic (16. 5. 1706 Slezské Rudoltice -- 18. 3. 1778 Postupim). Do zdejšího kulturního života vnesl rokokový styl a ve společenské sféře cosi na způsob raného osvícenství. Zámek ve Slezských Rudolticích, který Albert Hodic zdědil po otci hraběti Karlu Josephu z Hodic a Olbramic v r. 1741, nechal nákladně přestavět v barokním stylu a vybudoval zde středisko umění, řemesel, poezie a intelektuálních setkání významných osobností. Zavítali k němu téměř všichni představitelé moravského osvícenství, mj. Lambergové, Jan Nepomuk Mittrovský ad. Albert Hodic byl také členem zednářské lóže Aux trois squelettes ve Vratislavi, jejímž velmistrem byl pozdější vratislavský biskup Filip Gotthard von Schaffgotsch, který vyslal Hodice do Vídně, aby zde založil první zednářskou lóži. Lóže Aux trois canons byla Hodicem skutečně založena v r. 1742, Hodic se stal jejím prvním velmistrem, avšak jen na několik dnů, než se vrátil do Slezska.

19. 2. 2009

Když něco vlastní soukromník, tak stát ví, jak jej donutit, aby si plnil povinnosti. Ale jak donutit k dodržování zákonů obec, jejíž starosta se rozhodl, že v "jeho" obci zákony neplatí? Odpověď neznáme. Nezná je ani Česká televize, která ve včerejším regionálním zpravodajství v 18:10 upozornila na nezákonnosti ve středočeské obci Úhonice, kterými se zabývají už od roku 2005. Bezvýsledně.

18.2.2009 ČT: Obyvatelé Úhonic nemohou rozhodovat o svých pozemcích ZDE

17. 2. 2009

Na co by se měl ze všeho nejvíc zaměřit nový ministr pro menšiny a lidská práva? To je otázka kterou celé řadě lidí předložil autor.

17. 2. 2009

„El problema vasco es muy delicao“, zpívá žargonem Joaquín Sabina v písni z alba „19 dní a 500 nocí“, jen tak mimochodem, abychom nezapomněli, že tu je a jen tak nezmizí. Minulý týden byla zahájena předvolební kampaň voleb do baskického parlamentu, které se budou konat 1. března 2009, ve stejný den jako volby do parlamentu v Galícii.

31. 1. 2009

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. Britské listy si každý měsíc otevře 200 000 individuálních IP adres. Finančně však na provoz listu přispívá jen kolem 200 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře.

V lednu 2009 přispělo celkem 187 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 43 243.45 Kč. Příjem z reklamy byl 6000 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31. 1. 2009 částku 114 952. 65 Kč . Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a 1,816.91 EUR.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Hypoteční, finanční ... ekonomická krize RSS 2.0      Historie >
19. 2. 2009 Středoevropané se snaží zachránit své měny   
19. 2. 2009 Anglická banka se rozhodla rozšířit množství oběživa   
19. 2. 2009 Pochopitelné, i když nesrozumitelné volání po státní pomoci, neboli O odpovědnosti majitelů Uwe  Ladwig
19. 2. 2009 Obamův plán má "pomoci 9 milionům amerických rodin"   
19. 2. 2009 Zoellick: EU musí finančně pomoci středovýchodní Evropě   
19. 2. 2009 "Hrátky ratingových agentur" Jan  Čulík
18. 2. 2009 Východní Evropa vyvolala úprk investorů do bezpečí   
18. 2. 2009 Moody varuje, že investice ve středovýchodní Evropě jsou rizikové   
18. 2. 2009 Pomsta archaického   
18. 2. 2009 Zvláštní rozdíl mezi vnímáním krize v ČR a v Británii Jan  Čulík

Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ RSS 2.0      Historie >
19. 2. 2009 Místo levice je v ulicích   
17. 2. 2009 Cesta k etnicky čistému Izraelu   
13. 2. 2009 Izrael: Vládu zřejmě utvoří Netanyahu   
13. 2. 2009 Hamas vraždí v Gaze   
11. 2. 2009 Je syn Izraele hodný svého nacistického otce?   
9. 2. 2009 Fuj, velebnosti!   
9. 2. 2009 Izrael: V Gaza City se neskrývá Adolf Hitler   
7. 2. 2009 Fakta a čísla izraelského teroru Jana  Ridvanová
7. 2. 2009 Cílená protiizraelská propaganda v Britských listech   
7. 2. 2009 Policie Hamasu "zkonfiskovala pomoc pro Gazu"   

USA 2009: Obama a očekávání RSS 2.0      Historie >
17. 2. 2009 Letecká kinetická protiraketová obrana   
15. 2. 2009 ČSSD si pozvala na sjezd "přítele z USA", válečného zločince Štěpán  Kotrba
15. 2. 2009 Hledání alternativ k evropské protiraketové základně: Program NCADE a jeho úskalí Karel  Dolejší
13. 2. 2009 Stala se ČR obětí velmocenských kšeftů? Karel  Dolejší
11. 2. 2009 Petraeus údajně vypouští falešné zprávy o odkladu stahování USA z Iráku   
7. 2. 2009 Stiglitz: Jedinou odpovědí na finanční krizi je znárodnění bank   
5. 2. 2009 Spasitel světa konečně přišel. No a? Miloš  Dokulil
5. 2. 2009 Afghánistán potřebuje mír, ne české žoldáky Oskar  Krejčí
5. 2. 2009 Vyvíjí Rusko bezpilotní prostředek určený k útoku na protiraketovou základnu v Evropě? Karel  Dolejší
4. 2. 2009 Prezident Obama se chce dohodnout s Ruskem na radikálním snížení jaderných zbraní   

"Entropa" Davida Černého RSS 2.0      Historie >
27. 1. 2009 Bulharská odveta Ladislav  Žák
26. 1. 2009 Mystifikace za mystifikaci aneb poprvé fandím Mladé frontě Dnes   
21. 1. 2009 Omlouvám se, že jsem umělec?? Bohumil  Kartous
21. 1. 2009 Entropa není umění Petr  Wagner
20. 1. 2009 Černý obrys rafinovaného cukru? Miloš  Dokulil
20. 1. 2009 Ta provokace mi skutečně připadá vtipná Jan  Čulík
17. 1. 2009 Tak je vyloupněte Petr  Litoš
17. 1. 2009 Absurdistán se představil Entropou Zdeněk  Jemelík
17. 1. 2009 Bulharsko František  Řezáč
17. 1. 2009 Washington Post: Je-li Bulharsko záchod, je na něm teď pěkně zima   

Ukrajina, Rusko a dodávky plynu do Evropy RSS 2.0      Historie >
10. 2. 2009 Nabucco -- fikce nebo reálná možnost? Jaroslav  Ungerman
4. 2. 2009 Vojna o ropu a plyn pokračuje - sporom o Hadí ostrov   
28. 1. 2009 Nabucco... nomen omen Ladislav  Žák
23. 1. 2009 Experti: Nabucco není skutečnou alternativou   
21. 1. 2009 Plynová krize a slabost Ruska Pavel  Urban
19. 1. 2009 Komu prospívá plynová krize v Evropě? Pavel  Rott, Štěpán Kotrba
18. 1. 2009 Ukrajinsko ruská dohoda dosiahnutá -- je kríza skutočne za nami? Juraj  Slabeycius
18. 1. 2009 Tymošenková obviňuje Firtaše, Bojka a Juščenka ze selhání plynových rozhovorů   
16. 1. 2009 Putin o plynu v německé televizi   

Kontroverze Klaus kontra europoslanci, prosinec 2008 RSS 2.0      Historie >
2. 1. 2009 Francouzi jako Hitler   
1. 1. 2009 Guardian: Obavy z českého předsednictví EU sílí   
27. 12. 2008 S Čechy v čele EU bude veselo   
24. 12. 2008 Nězavisimaja gazeta: Ruské obavy z českého předsednictví   
22. 12. 2008 Evropská unie je politický kýč, aneb O věrnosti prázdnotě Luděk  Toman
19. 12. 2008 Transformace středověké Svaté říše v národní státy byla postupná Petr  Schnur
17. 12. 2008 Der Spiegel: Pozdvižení nad českým prezidentem: Tajně odposlouchával europoslance   
16. 12. 2008 Jak odvést pozornost od "lisabonizace" EU... Jaroslav  Kuba
16. 12. 2008 Tanečky okolo Lisabonské smlouvy Michael  Kroh
16. 12. 2008 Nastávající krize Milan  Valach

Sankt Peterburg prosinec 2008 RSS 2.0      Historie >
31. 12. 2008 Jsme odsouzeni pasivně naslouchat rozhovorům vládců o našem osudu   
31. 12. 2008 Ne, v Rusku není komunismus Jan  Čulík
27. 12. 2008 Dětští žebráci v petrohradském metru Jan  Čulík
23. 12. 2008 Vánoční procházka starým Petrohradem Jan  Čulík
22. 12. 2008 Sankt Peterburg a okolí - dalších pár pohledů Jan  Čulík
22. 12. 2008 Dnešní Rusko: Směsice kapitalismu a komunismu, která zraje k bizarnosti Jan  Čulík
21. 12. 2008 Půjde Rusko tou či onou cestou a jak to tam vypadá dnes? Jan  Čulík
20. 12. 2008 V ďáblově lůně: Sankt Peterburg 2008 Jan  Čulík
20. 12. 2008 Orgie konzumerismu v ruském městě Jan  Čulík

Plynovod Nabucco RSS 2.0      Historie >
10. 2. 2009 Nabucco -- fikce nebo reálná možnost? Jaroslav  Ungerman
30. 1. 2009 Nabucco – plynárenský sen, alebo realita? Karol  Palkovič
28. 1. 2009 Nabucco... nomen omen Ladislav  Žák
23. 1. 2009 Experti: Nabucco není skutečnou alternativou   
19. 1. 2009 Komu prospívá plynová krize v Evropě? Pavel  Rott, Štěpán Kotrba
15. 1. 2009 Stratfor: Ruská plynová past   
25. 12. 2008 Rusko podepsalo se Srbskem strategické energetické dohody - válka o ropu skončila   
10. 11. 2008 Energetická bezpečnost a zemní plyn -- část II Jaroslav  Ungerman
31. 10. 2008 Energetická bezpečnost a zemní plyn -- část I. Jaroslav  Ungerman

19. kongres ODS RSS 2.0      Historie >
10. 12. 2008 Nekolikajazyčný eurooptimistický jekot na Hradčanech Karel  Košťál
9. 12. 2008 Koncept bezpečnosti České republiky od ODS -- zřeknutí se suverenity ve prospěch Spojených států? Mojmír  Babáček
9. 12. 2008 Hlas lidu aneb co reprezentuje zkratka ODS   
8. 12. 2008 Boj s bolševismem v ODS Ladislav  Žák
8. 12. 2008 ODS kompletní. Stejná jména. Stejný styl. Stejné výsledky do budoucna. Štěpán  Kotrba
8. 12. 2008 Modré autíčko Robert  Bartoš
8. 12. 2008 Hrozící finanční krize zřejmě oslabila podporu ODS Vojtěch  Polák
8. 12. 2008 ODS: načechrejme péra, začne nová éra Milan  Daniel
8. 12. 2008 Václav Klaus de la Mancha a pár podivných kukaček v hnízdě ODS Ivo  Šebestík
7. 12. 2008 ODS stále bojuje s bolševismem Bohumil  Kartous

Roman Joch, ředitel "Občanského institutu" RSS 2.0      Historie >
9. 2. 2009 Ultrakonzervativní Občanský institut se přiznal: nechal se financovat z USA   
5. 12. 2008 To, že je Roman Joch zván v ČR do televize, má zásadní význam   
5. 12. 2008 Joch Jan  Hruška
5. 12. 2008 Doufejme, že se Roman Joch nebude chtít vrátit k profesi   
5. 12. 2008 Poplašná zpráva o úrovni české populace   
4. 12. 2008 Necenzurovat- ani Jocha Ivan  David
4. 12. 2008 Naše civilizace nebyla nikdy dosti křesťanská   
4. 12. 2008 Televizní odborník Roman Joch   
3. 12. 2008 Propaganda od Romana Jocha - článek bez informační hodnoty   
25. 2. 2008 Jochův návrh na legalizaci mučení jste nepochopili   

Může být mučení uměním? RSS 2.0      Historie >
15. 1. 2009 Na odporu postavená estetika není umění Štěpán  Kotrba
2. 1. 2009 Sderot, Gaza a Sue Grandová naruby Karel  Dolejší
7. 11. 2008 Film Veroniky Janečkové Pravztahy a otázka Jana Čulíka František  Koukolík
6. 11. 2008 Etické obsahy v díle jsou přirozenou součástí umění a mají právo být hodnoceny Jan  Paul
6. 11. 2008 Film Pravztahy Veroniky Janečkové byl zpřístupněn na webu   
5. 11. 2008 Janečkové Pravztahy se budou promítat v Praze   
4. 11. 2008 Číst Hitlera Milan  Valach
4. 11. 2008 Krve jako na jatkách je plný Louvre Miloslav  Štěrba
4. 11. 2008 Umění a krása, neboli Život umělce v nehezkých dobách Uwe  Ladwig
4. 11. 2008 Devianti Jiří  Drašnar

Gruzie, Rusko a Jižní Osetie RSS 2.0      Historie >
23. 1. 2009 Experti: Nabucco není skutečnou alternativou   
22. 1. 2009 Vymítání démonů z americko-ruských vztahů   
15. 1. 2009 Stratfor: Ruská plynová past   
13. 1. 2009 Pustili nám plyn aneb sebevražda ukrajinského snu Štěpán  Kotrba
25. 12. 2008 Bývalý gruzínský zástupce v OSN vyzval k předčasným volbám Karel  Dolejší
24. 12. 2008 Nězavisimaja gazeta: Ruské obavy z českého předsednictví   
16. 12. 2008 Ruští generálové ztrácejí moc   
30. 11. 2008 Zpráva Izvestijí je zavádějící, Saakašvili trvá na tom, že za válku nese odpovědnost Rusko Karel  Dolejší
29. 11. 2008 Izvestija: Saakašvili prý "přiznal, že vyprovokoval válku s Ruskem; podle opozice chce uprchnout ze země"   
25. 11. 2008 Válka jako zrcadlové bludiště Petr  Nachtmann

Mnichov 1938 RSS 2.0      Historie >
10. 11. 2008 Krize v září 1938 a mobilizace armády Jan  Máče
30. 10. 2008 Kde je ona česká státní idea v dnešní politice ODS? Ogňan  Tuleškov
13. 10. 2008 Kritický rok 1938 Jan  Máče
29. 9. 2008 Mnichov sedmdesát let poté Richard  Seemann
22. 9. 2008 Obětí Mnichova byla i Milada Horáková Miloslav  Štěrba
8. 9. 2008 Francouzský Mnichov 1938 : "Spíš Hitlera než Lidovou frontu" Karel  Košťál
5. 9. 2008 O příčinách selhání spojence, nebo o koze? Karel  Dolejší
3. 9. 2008 Mnichov 1938: Výsledek slepé víry ve spojence a techniku Karel  Dolejší
24. 7. 2008 Událost dne bez komentáře: Přemysl Sobotka (ODS) dostal kopii Mnichovské dohody   
17. 5. 2008 Německý problém František  Nevařil

Šikana od Cizinecké policie RSS 2.0      Historie >
10. 10. 2008 Další překážka příchodu lidí ze zahraničí do ČR   
18. 8. 2008 Welcome to Prague   
14. 7. 2008 Fronty na cizinecké polici chce řešit Akademie věd: vlastním cizineckým policistou pro vědce   
6. 7. 2008 Imigrace Petr  Wagner
4. 7. 2008 Jak Cizinecká policie v Praze bojuje proti cizincům   
2. 7. 2008 Jak Cizinecká policie ČR zachází s lidmi   
5. 3. 2008 Stop, už nejste legály Milan  Daniel
22. 1. 2008 Korupce státních úředníků aneb Jak se žije cizincům v ČR   
16. 1. 2008 Třeba se Britové poučili v Česku Milan  Daniel
3. 12. 2007 Odpor vůči cizincům v České republice Jan  Čulík

Marihuana RSS 2.0      Historie >
10. 11. 2008 Kateřina Jacques chce dávat beztrestně marihuanu i dětem Štěpán  Kotrba
18. 9. 2008 Nad léčivými jointy s Lumírem Hanušem Lumír Ondřej Hanuš, Štěpán Kotrba
10. 7. 2008 Bushka versus stát: Poloviční vítězství snaživého primitiva Štěpán  Kotrba
8. 7. 2008 Zhulení křesťané: vědci objevili psychoaktivní účinky starověkého kadidla   
1. 7. 2008 V holandských kavárnách smějí kuřáci kouřit jen konopí   
6. 6. 2008 Trpká léčba konopím Bushka  Bryndová
13. 5. 2008 15 000 lidí: fotoohlédnutí z Global Marihuana March 2008 Štěpán  Kotrba
6. 5. 2008 Global Marihuana March 2008 tuto sobotu   
21. 3. 2008 Pokání na Velký pátek kvůli perverznímu efektu Bushka  Bryndová

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
18. 2. 2009 Platy a poplatky Boris  Valníček
13. 2. 2009 Důchodcův dopis ministryni zdravotnictví Štěpán  Steiger
30. 1. 2009 Elektronický způsob vedení zdravotnické dokumentace: ochrana dat především Štěpán  Kotrba
29. 1. 2009 Za levné léky se v ČR vydaly jen 4 promile z celkových nákladů na léčiva Petr  Wagner
24. 1. 2009 Co zdravotnické poplatky regulují? Antonín  Konečný
23. 1. 2009 Ideologické hrůzy náměstka ministra či jeho kritika? Jan  Marek
22. 1. 2009 Ideologické hrůzy pana magistra Šnajdra Petr  Wagner
19. 1. 2009 Pohroma Julínek odchází, modrá kára zdravotnictví jede dál Vladimír  Tupáček
14. 1. 2009 České zdravotnictví žádné reformy nepotřebuje Petr  Wagner
20. 12. 2008 Poplatky za ošetření nic neregulovaly Petr  Wagner

Čína RSS 2.0      Historie >
17. 2. 2009 Clintonová dorazila do Asie a Severní Korea odpálí raketu "s doletem do USA"   
13. 2. 2009 Čína se bojí o své satelity   
3. 2. 2009 V Číně přišlo 26 milionů lidí v důsledku hospodářské krize o práci   
22. 1. 2009 Bílá kniha čínské obrany Oskar  Krejčí
29. 12. 2008 Sinologie a dnešní Čína Lukáš  Zádrapa
2. 12. 2008 Čína se obává indicko-japonské vesmírné aliance   
9. 11. 2008 Xinhua: OSN oznámila podepsání Pekingské deklarace o změnách klimatu   
8. 11. 2008 Dong Feng - raketový arzenál Říše Středu Lukáš  Visingr, Alena Breuerová, Štěpán Kotrba

Írán RSS 2.0      Historie >
3. 2. 2009 Írán vyslal satelit na oběžnou dráhu   
29. 1. 2009 Obamův Bílý dům asi pošle Íránu dopis, jehož cílem je rozmrazit americko-íránské styky   
22. 1. 2009 Vymítání démonů z americko-ruských vztahů   
14. 1. 2009 Kdo je čí spojenec -- ve válce nebo v míru? Mojmír  Babáček
31. 12. 2008 Jak Evropská unie brání demokratizaci Íránu   
29. 12. 2008 Špinavý vtip televize Channel Four   
25. 12. 2008 Ahmadinežád blahopřeje abrahámským vyznáním při příležitosti Ježíšova narození   
24. 12. 2008 Britská televize bude vysílat k Vánocům projev prezidenta Ahmadinežáda   
12. 11. 2008 Stratfor: Írán se vrací na globální scénu   
5. 11. 2008 Židle pod íránským prezidentem Ahmadinežádem se houpe   

Zelení RSS 2.0      Historie >
19. 2. 2009 Zelená štvanice začala Miroslav  Suja
9. 2. 2009 Energetika podle Obamy Jiří  Krautwurm
7. 2. 2009 Tonoucí zelený se i blobu chytá Ivan  Větvička
6. 2. 2009 O jádru zodpovědně, je to politikum Václav  Hála
1. 2. 2009 Zelení volným pádem Milan  Daniel
31. 1. 2009 Bursík píše Kuchtové Martin  Bursík
31. 1. 2009 "Demokratická výzva": Ustavena vnitrostranická frakce Strany zelených   
25. 11. 2008 Bývalý kpt. StB Miloslav Málek. Loajální zaměstnanec Milan  Daniel
25. 11. 2008 Pochybnosti   
25. 11. 2008 Jak se dláždí cesta k moci Milan  Daniel

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
18. 2. 2009 CIA tajně používá vojenskou základnu v Pákistánu   
16. 2. 2009 Irák: Vysocí američtí vojáci vyšetřováni kvůli ztrátě miliard dolarů na rekonstrukci   
13. 2. 2009 V Afghánistánu je nezvěstná třetina zbraní z amerických dodávek   
12. 2. 2009 Rusko chce "pomáhat" Spojeným státům v Afghánistánu   
11. 2. 2009 Petraeus údajně vypouští falešné zprávy o odkladu stahování USA z Iráku   
6. 2. 2009 Anketa v ČSSD: co s Afghánistánem? Jiří  Beránek
5. 2. 2009 Afghánistán potřebuje mír, ne české žoldáky Oskar  Krejčí
4. 2. 2009 Bude v České republice vyhlašována "presstitutka" roku? Mojmír  Babáček
4. 2. 2009 Tajná studie Pentagonu požaduje revizi cílů afghánské války   
28. 1. 2009 Britská vláda "musí zveřejnit" záznam kabinetních jednání o válce v Iráku   

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
11. 2. 2009 Kde jsou hranice svobody projevu?   
8. 2. 2009 Když se norma stává pornem a porno normou Irena  Ryšánková
6. 2. 2009 Český parlament hrubě omezil kontrolu politiků ve veřejném zájmu Petr  Wagner
13. 12. 2008 Elton John žaloval deník Guardian a prohrál   
13. 11. 2008 Na svobodě slova už v ČR nezáleží? Petr  Wagner
5. 11. 2008 Český rozhlas: Jaklová se pokusila těsně před volbami o další cenzurní zásahy do vysílání Štěpán  Kotrba
24. 10. 2008 Cenzoři z Rady Českého rozhlasu zaútočili opět na Rádio Wave Štěpán  Kotrba
30. 4. 2008 Spisovatelé protestují, že Tesco potlačuje svobodu projevu   
20. 3. 2008 Zákaz Komunistického svazu mládeže potvrzen Ondřej  Slačálek
11. 10. 2007 Čína stále drakoničtěji cenzuruje internet   

Školství RSS 2.0      Historie >
19. 2. 2009 Zavést školné v ČR? Rozhodně ne!   
12. 2. 2009 Národ v ohrožení Kostas  Dimelis
10. 2. 2009 Potřebují pedagogové své profesní sdružení? Pavel  Táborský
9. 2. 2009 Zavedení školného v Anglii ve školství nic nezlepšilo Jan  Čulík
9. 2. 2009 Buďme tvořiví v roce kreativity 2009 Michal  Giboda
9. 2. 2009 University of Chicago Visiting Scholars Program   
6. 2. 2009 Školství potřebuje občanskou aktivitu Miloslav  Štěrba
5. 2. 2009 Vláda ignoruje protesty univerzit, jejich zástupci nevědí, co si počít Tomáš  Koloc
5. 2. 2009 Komu slouží Česká školní inspekce?   
5. 2. 2009 Plíživá privatizace vysokého školství Martin  Hříbek

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
17. 2. 2009 Letecká kinetická protiraketová obrana   
16. 2. 2009 Starostové jedou do Bruselu   
16. 2. 2009 Zjevení na sjezdu ČSSD   
15. 2. 2009 Mezi kritiky evropské protiraketové základny přibyl významný americký vědec Karel  Dolejší
15. 2. 2009 Hledání alternativ k evropské protiraketové základně: Program NCADE a jeho úskalí Karel  Dolejší
13. 2. 2009 Evropa proti americké protiraketové obraně Jana  Glivická
13. 2. 2009 Stala se ČR obětí velmocenských kšeftů? Karel  Dolejší
10. 2. 2009 Čeští protiraketoví aktivisté musejí být viditelní na mezinárodní scéně Jan  Čulík
9. 2. 2009 Ruské balistické rakety - odkaz dvou géniů Lukáš  Visingr, Štěpán Kotrba

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
1. 2. 2009 Resources in English on Czech film, literature and politics   
7. 1. 2009 Ústav pro českou literaturu AV ČR vypisuje bohemistické stipendium   
31. 12. 2008 Podvod I. Miloslav  Bukovecký
15. 12. 2008 Na břehu dnů Petr  Litoš
11. 12. 2008 Vieweghova dvacátá kniha: Banální stereotyp Jan  Čulík
21. 10. 2008 Mytologizace "Udání Milana Kundery" Jakub  Češka
17. 10. 2008 "Nebudu-li já kurvú, ale bude jiná" Jan  Hus
15. 10. 2008 Milan Kundera a tragédie Střední Evropy Karel  Dolejší
14. 10. 2008 Jak to, že se nic nestalo té paní Militké?   
14. 10. 2008 Milan Kundera v zajetí imagologů Josef  Švéda