26. 5. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
26. 5. 2008
tisková zpráva

Zdravotní stav Jana Bednáře, který spolu s Janem Tamášem již 14. dnem drží hladovku proti plánu umístit na našem území vojenskou základnu USA, se zhoršuje. Jan Bednář je ale přesto odhodlán v hladovce pokračovat.

Sloupek
Kateřina Rudčenková

Je léto
z chodníků stoupá dusný pach
vysychajících hoven

vlní se kůže svraštělých loktů

bojím se umřít

ze sbírky Ludwig, Klokočí a Knihovna Jana Drdy Příbram 1999

26. 5. 2008

DOKUMENT

Vedoucí zahraniční sekce Strany zelených Jiří Čáslavka otevřeným dopisem kritizuje předsedu Strany Zelených. "....Stranu vedeš jako rodinnou firmu a věcná diskuse s tebou již není možná bez toho, aby člověk, který má jiný názor, nezískal nálepku opozičníka a nepřítele," napsal Čáslavka. "Již dále odmítám být zajatcem Tvých osobních ambicí na úkor našeho programu, tak tímto vyzývám další členy SZ, aby se zamysleli nad možností svolat co nejdříve mimořádný sjezd... "

...rád bych Ti připomněl, že jsme na našem sjezdu rozhodli, že umístění radaru v ČR může být zvažováno pouze na multilaterálním základě a pouze pokud dojde k jeho plné integraci do obranného systému NATO. K tomu, jak jistě víš, v Bukurešti nedošlo, protože Severoatlantická aliance nyní bude pouze zkoumat způsoby, kterými by bylo možné zapojit americký systém do aliančního tak, aby v budoucnu vznikla jednotná protiraketová obrana pro celé NATO. K plné integraci, a tím i ke splnění jedné z hlavních podmínek stanovené naším sjezdem, může tedy dojít nejdříve na příštím summitu NATO za rok. Výsledky bukurešťského summitu NATO již ostatně začátkem dubna vyhodnotila Republiková rada SZ, ale Ty její usnesení zcela ignoruješ.

Václav Moravec
26. 5. 2008

Na rozdíl od těch, kteří sledovali nedělní Otázky Václava Moravce na obrazovce, Britské listy byly na místě samém - v obci Borovno, už od osmi hodin ráno. Byly svědky až neuvěřitelného hemžení štábu a najaté bezpečnostní firmy, stavby mříží okolo celé restaurace, kde se pořad natáčel, dohadů o tom, kde kdo bude sedět a kde kdo ne. Nakonec reportér BL přenechal židli v první řadě aktivistům PRO radar, které si do první řady usadil dramaturg. Proč ne... Vidět je moc nebylo, neb kameraman se díval jinam, ačkoliv dva proradaroví aktivisté vypadali jako dekorace studia ve svých oranžových tričkách s emblémem na prsou. Slyšet je také moc nebylo. Nic neříkali. Místo v druhé řadě, vyhrazené novinářům, nebylo o nic horší. Litoval jsem moderátora, který měl na starosti chaotickou debatu pěti politiků, několika místních starostů, představitelů Ne základnám, přihlížejících a zoufajících si vojenských odborníků, desítky politických i odborných novinářů, fotoreportérů a dvou stovek občanů.

Nezáviděl jsem "veřejnoprávnímu" Václavu Moravcovi. Nicméně svou práci zvládl tentokrát perfektně. A to říkám jako kritik mnohých revolverových praktik zpravodajství i publicistiky České televize. I když se mohlo zdát, že moderátor byl pasivní vůči sprostotě místopředsedy vlády, že prostoru ve vysílání dostali tři představitelé stran vlády více než dva představitelé stran opozice, že starostové nehovořili všichni, že někteří nemohli reagovat na nehoráznosti druhých. Třem představitelům stran vlády nepomohla ani početní převaha nad opozicí. Každý si za své vítězství nebo prohru tentokrát mohl sám. Všichni příležitosti využili. Alexandr Vondra, Martin Bursík i Cyril Svoboda nad míru. Nicméně ani lidé se nenudili. Tleskali i pískali. Křičeli. Hovořili. Ptali se i namítali. Politici byli až na výjimky hluší. Prostor dostali i starostové, představitelé iniciativy Ne základnám, voliči ODS i zastánce radaru. Prostor dostal i redaktor Britských listů.

26. 5. 2008

ČT v Brdech

ŠOK│ poznámka na úvod: Čiň čertu dobře, a peklem se ti odmění. Tak dopadl Václav Moravec a tak jsem dopadl i já. Není jedna pravda. Pravdy jsou dvě. Demagog je vždycky ten druhý... Obě části emocionálně polarizované společnosti očekávají, že za ně "někdo, koho si platí", vyřeší problém s dalším směřováním země. Politici, novináři, moderátor televize. Ovšem každá z obou částí polarizované společnosti si představuje to řešení jinak. Kompromis nemožný, neboť volby skončily patem, mandát vlády je slabý až nulový, společnost rozpolcena očekáváním i strachem. Diskuze nemožná, emoce stříkají ze všech, používají se podpásové argumenty, urážky oponentů, znervózňovací a rozbíjecí taktiky, polopravdy, lži. Z obou stran. Více či méně maskované uhlazeností či "objektivitou". Pravdy jsou dvě. Jednu zastává 63% občanů a necelá polovina politiků, více či méně principiálně (podle politické taktiky), druhou 30 procent občanů a necelá polovina politiků - více či méně principiálně (podle politické taktiky). Ty pravdy jsou nekompatibilní a situace binární. A bojová. Na facky ještě nedošlo. Vaším úkolem je uspokojit všechny, zůstat slušný a profesionální, dodržet Kodex, splnit nesplnitelné. S úsměvem. No tak, s chutí do toho. Vidí vás milion diváků...

Britské listy vám přinášejí doslovný přepis první části diskuze v Otázkách Václava Moravce Speciál z obce Borovno v Brdech:

Otázky Václava Moravce 25. 5. 2008 VIDEO: 1 ČÁST2. ČÁST

Václav Moravec, moderátor: Vítejte a hezkou neděli vám všem. Dnes z obce Borovno, ze které vysíláme další speciál Otázek. Obec Borovno, jedna z obcí, která leží poblíž vojenského prostoru Brdy na Příbramsku, kde by mohla stát americká radarová stanice. Česká vláda finišuje v jednáních se Spojenými státy americkými. Navíc ve středu schválila hlavní smlouvu o případné výstavbě amerického radaru právě ve vojenském újezdu Brdy. Vítám vás všechny, občané okolních obcí, kteří jste přišli sem do kulturního domu v Borovně. Vítejte, hezký dobrý den. Hlavním tématem dnešních Otázek je právě diskuse zástupců veřejnosti, lidí, kteří žijí v okolí vojenského újezd Brdy, s těmi, kteří s největší pravděpodobností v obou komorách českého parlamentu budou rozhodovat o tom, zda budou schváleny obě hlavní smlouvy o umístění radarové stanice. A o jakých tématech se po dnešních Otázkách začne mluvit?

26. 5. 2008

Kotrba je katastrofa proBritské listy, jeho extremistické postoje zcela znemožňují jakoukoli novinářskou objektivitu. Kdo viděl Otázky VM, viděl inteligentního Bursíka, poctivého Vondru, profesionálního Svobodu a na druhé straně populistické duo hulvátského Zaorálka a demagoga Ransdorfa. Kotrba je ubožák, míní Jan Orel.

26. 5. 2008

Nebo máme jen další příležitost nevědět, co si zatím o tom myslet?

V Newsweeku si již na počátku května vzali na mušku otázku, jak vnímá americká politická scéna před prezidentskou volbou problematiku životního prostředí. Člověk se asi nemůže zbavit rozpaků, jak zatím vágně tyto problémy vnímají kandidáti této volby. Jako kdyby zatím šlo jen o vlastní osobní prezentaci každého z nich; a ne tak naléhavě o principiální otázky, mezi něž zajisté také nemalou měrou patří problematika životního prostředí a technicky nejen zdroje energií, ale i kde a jak se sníží jejich spotřeba na srovnatelný výkon (a jak se přitom zvýší jejich účinnost).

26. 5. 2008

Kamkoliv v těchto dnech přijdu, kde hovořím o globální energetice, slyším stále hysteričtější požadavky na "řešení", píše v listě Washington Post James Howard Kunstler, autor románu "World Made by Hand (Svět vyrobený rukou), o životě v Americe, až dojde ropa.

Je to jen další příznak šalebného myšlení, jehož obětí se nyní stal americký národ, především mezi vzdělanci a lidmi s dobrými úmysly.

25. 5. 2008

ROPNÁ KRIZE:

Jak se nám změní život, když budeme muset platit za ropu 200 dolarů za barel?

Invaze USA a Británie do Iráku vedle k ztrojnásobení ceny ropy, konstatuje čelný expert. Svět nyní platí za energie neuvěřitelných 6 bilionů dolarů.

Ropný ekonom Dr. Mamdouh Salameh, který je poradcem Světové banky i Organizace pro průmyslový rozvoj OSN (UNIDO) sdělil listu Independent on Sunday, že by cena ropy v současnosti nedosahovala více než 40 dolarů za barel, a nikoliv nynějších 135 dolarů za barel, kdyby bývalo nedošlo k invazi do Iráku.

Ceny ropy se od roku 2002 zvýšily šestinásobně, ve srovnání s čtyřnásobným vzrůstem ceny roky v letech 1973-1974, které ukončilo poválečný hospodářský rozkvět.

26. 5. 2008

BRITÁNIE:

Cigarety nebudou smět být vystaveny v britských obchodech a automaty na prodej cigaret budou zrušeny. Jde o nový krok britského ministerstva zdravotnictví v dlouhodobé kampani proti spotřebě tabákových výrobků. Někteří to považují za omezování osobní svobody, avšak protikuřáčtí aktivisté vládní protikuřácká opatření vítají, neboť vedou k dramatickému zlepšení zdraví národa.

26. 5. 2008

BOJ PROTI OBEZITĚ: Informoval o tom v pondělí rozhlas BBC v pořadu You and Yours. Od poloviny července budou restaurace, které mají v USA více než 15 poboček a nezveřejní v New Yorku počet kalorií u každého pokrmu na jídelnmím lístku, tvrdě pokutovány. Britští vládní činitelé uvažují o zavedení obdobného opatření v Británii, i když kromě počtu kalorií chtějí, aby restaurace uváděly i informace o tom, zda je dané jídlo nebezpečně co do kardiovaskulárních chorob, neboť těmi v Británii trpí velká část národa.

Podrobnosti v angličtině ABC News

26. 5. 2008

Méně než dvě hodiny po přístání sonda odeslala více než čtyřicet černobílých fotografií. Poslední minuty desetiměsíčního letu, kdy sonda překonávala vzdálenost 672 milionů kilometrů, byly velmi dramatické. Bylo použito štítu proti horku, padáků a trysek, které zpomalily její přistání z rychlosti 20 000 km/h na 8 km/h. Přistání se podařilo perfektně. Sonda bude zkoumat povrch planety a zjišťovat, zda by na planetě mohl být život.

Podrobnosti v angličtině ZDE

26. 5. 2008

Moravec měl koncepci pořadu lépe propracovat

Nedělní speciál Otázek Václava Moravce ze společenského sálu obce Borovno na téma radar byl v upoutávkách deklarován především jako příležitost pro občany předložit vlastní argumenty a konfrontovat politiky před zraky kamer. Václav Moravec však pořad uvedl zcela nešťastně -- totiž historickým vývojem kauzy. Nahrál tak na smeč přítomným zástupcům koalice, kteří se okamžitě chopili příležitosti a debata se tak hned zpočátku svezla v hádku s opozicí o to, kdo jednání s USA vlastně začal. V této stěžejní první hodině pořadu, kdy jej má možnost sledovat nejvíce diváků prostřednictvím programu ČT1, se dostalo ke slovu snad pouze pět lidí z publika. Mezi nimi i Štěpán Kotrba, který se kupodivu nad tímto absurdním průběhem diskuze a odbíháním od podstaty problému nepozastavil a místo toho přispěl do probíhajícího sporu, ve kterém se postavil na stranu ČSSD.

26. 5. 2008

Myslím, že každý, kdo sledoval v přímém přenosu debatu z Borovna na ČT si povšiml důrazu, se kterým se Martín Bursík snažil Jana Tamáše přemluvit, ať hladovku ihned ukončí. Myslím, že celá vládní koalice je nyní krajně nejistá a znepokojená kromě chystané generální stávky také akcí Greenpeace, která statečně okupuje kótu 718 a pak právě již zmíněnou hladovkou dvou představitelů protiradarového hnutí.

Není divu, tento způsob odporu a stání si za svou pravdou má v české historii již své traumatické místo a je bezpochyby značně vznětlivým tématem. Národ Jana Husa i Jana Palacha by bezpochyby rozhořčeně zareagoval na sebeobětování hned dvou dalších Janů - a proto vláda jen se špatně skrývanými obavami sleduje odhodlání obou protestujících, kteří odmítají hladovku bez splnění svých podmínek ukončit.

Přitom je zřejmé, že na straně vlády chybí jakákoliv snaha domluvit se s 70% české veřejnosti, která vojenskou základnu USA odmítá. A tak nakonec vláda zůstává osamocena a opuštěna lidem zakopána ve svých pracně vykopaných prozákladnových zákopech odkud jen na dva Jany střílí své apely ať neblbnou a nají se. Vyslyší je protestující ? Anebo jsou skutečně odhodláni obětovat svůj život v boji proti této arogantní a protilidové vládě? ptá se Jiří Doležel.

26. 5. 2008

I. Nejprve se snažím vniknout do klece. Holohlavec mě hledá v seznamu, kde bych měl být, ale nejsem. Odchází. S menšími obstrukcemi je vpuštěn bledý Tamáš a utahaný Tutter. Kotrba kouří dlouhou Spartu.

26. 5. 2008

Když mi hrála bavorská televize BR (před digitalizací vysílače Hoher Bogen), byl tam krásný pořad Jetzt red' I' (Jetzt rede ich), česky: Teď mluvím já. Možná, že ho vysílají pořád. Bylo to asi jednou za dva měsíce.

V sále v nějakém městě seděli místní politici a obecenstvo. V Mnichově v televizi to sledovali bavorští ministři, podle toho, čeho se debata týkala.

Obratný a klidný moderátor to pak celé uváděl a dával slovo politikům i lidem ze sálu. Vysílalo se to od 20,15 Přenos z Borovna tento bavorský pořad hodně připomínal. Což kdyby to Česká televize také zkusila? Jistě tam tento model pořadu znají, poznamenává František Řezáč.

26. 5. 2008

Po digitalizaci přicházíme o možnost sledovat zahraniční televize. Psal jsem si s BR (Bayerischer Rundfunk), jak mám řešit to, že už mi BR na anténu nehraje. Pokud pomineme kabelovky, které ale samozřejmě tradiční německé kanály v Plzni nabízejí, vychází mi z toho i po konzultaci s prodejci televizí jako řešení jedině satelit.

Příjem digitálu z Hohen Bogenu je v Plzni slabý. Já bych ovšem považoval za slušné, aby v nabídce našich digitálních terestriálních (pozemních) vysílačů byly i ty německé televize ARD, ZDF a BR u nás na západě a jinde třeba jiné, které s naším územím sousedí.

Máme německé televizi za léta nesvobody být za co vděční a kromě toho u nás pořád žijí naši spoluobčané německé národnosti a nyní i třeba pracovníci mezinárodních firem. Kdyby to tak šlo, stačilo by si koupit ten set-top box nebo novou televizi s příjmem digitálu a měli bychom zas "Němce" na síťovku jako dřív a ještě lepší signál. Prosím všechny, kteří mohou poradit a vidí to tak, jako já, aby se ozvali.

26. 5. 2008

23.května v Brasília, hlavním městě Brazilie proběhlo setkání zástupců 12 jihoamerických zemí - Argentiny, Bolívie, Brazílie, Chile, Kolumbie, Ekvádoru, Guayany,Paraguaye, Peru, Surinamu, Uruguaye a Venezuely. Hlavním předmětem jednání byla integrace zemí Latinské Ameriky. Byla projednána "Tradado Constitutivo da União de Naçoes Sul-Americanas" (UNASUR portugalsky, UNASUL španělsky),neboli South American Union of Nations Constitutive Treaty. Výsledkem je Ústava UNASUL, kterou se vyhlašuje vytvoření Unie Jihoamerických národů, jak říká 1.článek této Ùstavy.

Proč Sarkozy ještě vládne? - demonstrace francouzských učitelů 22.5. 2008, foto: Reuters
26. 5. 2008

Policie dnes hlásí několik set tisíc demonstrantů v 80 městech. Proti útokům na penze. Minulý týden do ulic vyšlo 300 tisíc občanů. Proti útokům na vzdělávací systém. Odpor proti Sarkozyho „darebáckým reformám“ neslábne, 79 procent francouzských občanů si myslí, že Sarkozyho reformy „zhoršily a zhorší situaci“. Do stávek a demonstrací vyzvaly všechny odborové organizace. Přidal se velký počet studentů a lyceistů. Jejich rodiče a profesoři jim už dávno vysvětlili, že „budou pracovat do smrti“ v případě, že Sarkozy tuto reformu penzijního systému prosadí. Bylo to ostatně hlavní heslo demonstrace : „Odmítáme pracovat až do smrti !“.

demonstrace francouzských učitelů 22.5. 2008 foto: Reuters

26. 5. 2008

Mám babičku, mám tatínka, nepostarají se o sebe sami, teď to padlo na mne... Nějak se mi poslední dobou množí takováhle svěřování z okolí. Nemám patent na rozum a absolutní přehled, ale postupně se mi ty rady jednotlivcům nějak rozrůstají do široka a jak tak koukám, potkává mne asi problém velmi rozšířený.

Aktivní stáří není výsadou pouze několika šťastlivců, ale můžeme je dopřát našim blízkým i my ostatní. Naše snažení má velikou, nezanedbatelnou výhodu: předvedeme vlastním potomkům, jak samozřejmá věc to může být. Vštípíme jim, že normální je být spolu a pomáhat si.

Co tedy s tím?

26. 5. 2008

Opravujeme chybnou informaci:

Se zájmem jsem si přečetla článek paní Hany Mudrové "Co s ním?" Ve svém článku uvádí: "Pokud člověk tedy dostane zaplaceno z PnP, ať už jako rodinný příslušník nebo ochotný soused, měl by vědět, že tento příjem je třeba hlásit na finančním úřadě. Poctivost se tu vyplatí, protože příjemce dávky uvádí, od koho služby nakupuje. Úřady spolupracují stále lépe, takže je zbytečné zadělat si do budoucna na maléry."

K tomu bych chtěla napsat toto upřesnění, upozorňuje Eva Čižmářová:

26. 5. 2008

Je až k neuvěření, co dnes dokážou dětem nabídnout na hraní výrobci hraček. Prsaté barbíny z plastické hmoty jsou jenom špičkou ledovce, které si povšiml – tuším – i Vatikán. Pokračovat můžeme různými zvířátky nejrůznějších barev a střihů. Když se pak městského dítěte zeptáte jakou barvu má třeba králík – klidně se můžete dozvědět, že modrou. O fialové krávě, maskotovi známých sladkostí, raději ani nemluvě. Už jste někdy zachytili od dětí otázku „kde žije?“?

26. 5. 2008

Možná, že vám v záplavě zpráv z víkendu uniklo, že v městečku Kožlany uprostřed překrásné krajiny lesů a velkých lánů polí byl v sobotu za přítomnosti prezidenta republiky Václava Klause odhalen pomník Eduardu Benešovi, místnímu rodákovi.

Slavnost připomínala cosi dávno minulého svou poklidnou atmosférou, svátečním oblečením místních občanů i hostů, mezi nimiž pobíhaly netrpělivé děti.

Pomník byl pořízen ze sbírek obyčejných lidí a místních živnostníků. Socha prezidenta Beneše je dílem sochaře Karka Dvořáka a je stejná jako v Praze před Černínským palácem.

26. 5. 2008

Pořad "Otázky Václava Moravce" z Borovna jsem viděl jako mnoho dalších lidí. Zároveň jsem večer v Událostech zhlédl i zprávu pojednávající o tomto pořadu. Na tom by nebylo nic neobvyklého, kdyby nenásledovala reportáž, jejíž souhrný název by mohl znít "To jsme to v tom Borovně pěkně zvládli", ve které zaměstnaci televize se spokojeným výrazem ohodnotili sami sebe jako výtečné profesionály, píše Petr Stratil.

26. 5. 2008

Držet hladovku na protest proti destrukci demokracie v zemi a zamlčování pravdivých informací i ve veřejnoprávních médiích, je podle naší vlády vydírání.

Včerejší pořad ČT "Otázky Václava Moravce" mě nejednou zvedl ze židle. Není divu, slyší-li člověk komentář místopředsedy vlády pana Vondry, který prohlásí o dvou mladých lidech, kteří se rozhodli pevně stát za svým přesvědčením - které je navíc přesvědčením i 70% obyvatel národa - i za cenu života, že se z jejich strany jedná o vydírání, píše Eliška Svobodová.

26. 5. 2008

Na rozdíl od paní Elišky si myslím, že není nutné budit svědomí národa. Lidé se vyjadřují jasně, co si o vládě a jejich záměrech myslí,píše Soňa Hromátková.

25. 5. 2008

O RADARU V ČT:

Moravec byl dnes zase jednou skoro vzorem nezaujatého žurnalisty. Historii stěhování radaru do Brd podal věrohodně: za ČSSD se podbízel Tvrdík, za ODS Payne. Nebýt skluzu do demagogické pasti - proč prý komunisté neodporovali raketám Sovětského svazu? aha? obstál Moravec docela slušně.

25. 5. 2008

. Nemůžu souhlasit s Michalem Vimmerem, že v dnešní debatě na ČT Václav Moravec "skoro" obstál. Neobstál. Vůbec. Jakožto moderátor diskuze je kromě jejího obsahu zodpovědný také za její formu, která byla dnes více než žalostná. Pan Vondra trousil jednu osobní invektivu za druhou a Václav Moravec neučinil vůbec nic proto, aby diskuzi vrátil na slušnou úroveň (např. hrozbou odebráním slova). Nejednou se na úpadku diskuze podílel sám - skočit do řeči Janu Tamášovi, jestli drží hladovku i proti dřívějšímu postupu sociální demokracie, či odebrat slovo Miroslavu Ransdorfovi s tím, že nemá právo se ptát, neboť od toho jsou tu diváci v sále, je jednoduše absurdní.

25. 5. 2008

Po zhlédnutí dnešních otázek Václava Moravce ve mě zůstal pocit naprostého znechucení, píše Jiří Šlouf. Jakoby celá debata odrážela současný stav naši vrcholné politiky. Z průběhu pořadu mohou mít lepší pocit jen komunisté, neboť jediný jejich zástupce, europoslanec Ransdorf, nepůsobil ani trapně, ani směšně. To se nedá říci ani o jednom z dalších oficielních hostů. Musím dodat, že pan Bursík je skutečná perla.

Z celé debaty mě zaujala jediná věc: nikdo se nehlásí k tomu, že by s jednáním o radaru začal. Obě strany, ČSSD i ODS, svorně tvrdí, že to ti druzí, druhá strana. Z toho mi však logicky vyplývá, že obě strany, tedy i ODS, soudí, že umístění radaru je věc veskrze špatná a odpovědnost za ní je třeba "hodit" na protivníka, tedy ODS ji hází na ČSSD.

25. 5. 2008

Milan Fridrich, šéf zpravodajství ČT: "Bylo vidět, že místní lidé se na problém dívají trochu jinak, než se na něj díváme třeba my v Praze." To by mě zajímalo, co tím šéf zpravodajství veřejnoprávní televize myslel:-) ptá se Jan Sýkora.

Jan Čulík dodává: Ona má veřejnoprávní instituce právo mít na nějaký problém nějaký názor? Pokud vím, podstatou práce veřejnoprávního média je to, že to žádný názor nemá, ani nesmí mít. Viz statut BBC, třeba... To pan Fridrich neví?

25. 5. 2008

Zachytil jsem v nedělním popoledni nedůstojné žvanění hluchých, moderované panem Moravcem. Nepovažoval bych za potřebné se k té podivné taškařici vyslovit, kdyby nebylo (po kolikáté už) "zásadní" otázky pana Vondry, adresované nespokojenému publiku: "Kde jste byli v roce 1968, když sem přišla "bratrská" vojska?" -- necituji přesně, ono to nakonec vůbec není nutné. Podobnou otázkou útočí na občany mnozí představitelé současné moci. Je to otázka hanebná, zavádějící a nedůstojná až do těch konců.

25. 5. 2008

Spí v pyžamu, stěny v bytě si natřel na žluto, za rok vypije 540 sklenic alkoholu, souloží s manželkou 117krát, patnáctkrát za měsíc se mu zdají erotické sny.

Ona spí v noční košili, ráda peče, má ráda orchideje a na pohovce hromadí vycpávané medvídky. Také souloží s manželem 117krát v roce, vypije ročně celkem 229 alkoholických nápojů a zdá se jí o sexu pětkrát měsíčně. Mají jedno dítě a nakupují v levných supermarketech Aldi a Lidl, tři z nichž mají pět minut od baráku.

25. 5. 2008

Spolkový ministr práce a sociálních věcí, sociální demokrat Olaf Schulz ve své úřední zprávě konstatuje, že sociální propast v Německu se stále prohlubuje. Každý čtvrtý Němec se nachází v oblasti chudoby a musí být na státní podpoře. V této oficiální zprávě se uvádí, že 13 procent spolkových občanů se považuje za chudobné a stejný počet je před ní chráněn sociálními opatřeními, jako na příklad podporou v nezaměstnanosti a přídavky na děti. Na straně druhé se však příjmy bohatých vrstev zvyšují. "Nůžky mezi chudými a bohatými se dále rozevírají", konstatuje Schulzova zpráva. Zvláště problematické podle jeho názoru je však počet těch, kteří se, ač pracují, přesto dostávají stále ve větší míře do pásma ohrožených chudobou. "To ukazuje, že v Německu máme nízké odměny a nutně potřebujeme zavést minimální mzdu". Jen díky pozitivnímu vlivu sociálního státu, který zajišťuje transfer prostředků na sociální výdaje ze státního rozpočtu, nemáme zatím 26 procent chudobných spoluobčanů, zdůraznil spolkový ministr práce a sociálních věcí.

26. 5. 2008

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Ví se, že se zdravou myslí prý už staří Řekové spojili v jednom ze svých ideálu představu o zdravém těle. Že s tím měli asi pravdu, na to přišel podle Spiegel Online neurovědec Fernando Gomez-Pinilla z University of California v Los Angeles. Poukázal koncem března v odborném časopise Neurology na to, že chybějící pohyb u člověka je příčinou zvýšeného rizika nejen tělesných, ale i duševních chorob.

26. 5. 2008

Vraťme slovům jejich původní, ryzí význam - bez falše, pejorativního nádechu a pokrytecké ironie, vyzývá Soňa Hromátková.

Zmatek, na jehož začátku je posun významu slov, vyvolává mnohé a velmi zbytečné chyby ve všech úrovních lidského dorozumívání. Důsledkem tohoto zmatku je neschopnost obyčejného sdílení (lidí) - čehokoli.

25. 5. 2008

V sobotu 17. 5. se několik členů redakce Akt-info vydalo do brdského vojenského újezdu na kótu 718, kde by podle současného plánu mělo stát radarové zařízení v rámci americké vojenské základny. Skupina aktivistů a aktivistek z organizace Greenpeace tuto kótu před třemi týdny obsadila a postavila zde protestní tábor. Cesta z nedaleké obce Míšov do tábora trvala se zkušeným průvodcem zhruba půl hodiny svižnější chůze. Bylo třeba zvolit trasu přes louku a skrz les, protože zpevněné přístupové cesty jsou trvale obsazeny hlídkami vojenské policie snažící se vstupu návštěvníků do újezdu zabránit. Praktickým cílem akce podle výkonného ředitele Greenpeace Jiřího Tuttera je, obrátit pozornost veřejnosti k internetovým stránkám www.fotoblokada.cz, kde se mohou lidé k blokádě připojit tím, že zašlou svoji fotografii do galerie těch, kteří s radarovou základnou nesouhlasí. Většina fotografovaných drží symbolický terč s heslem "Mám cíl -- nebýt cíl".

25. 5. 2008

Dobrý den! Jak jsem upozorňoval, činnost Greenpeace už popuzuje místní lidi kolem VÚ Brdy. Bába v Grillu a ČT se už postarají, aby se to nafouklo. Myslím, že akce Greenpeace je chybná a kontraproduktivní, píše František Řezáč.

24. 5. 2008

Občas se dostanu k článkům, které tvrdí, že poezie je dnes na svém ukňučeném konci, že jsme odříznuti od neobyčejně barevných dějin naší civilizace a že v nich nemůžeme hledat novou inspiraci pro naši budoucnost. Prý by to byl anachronismus. Tak se vizionáři renesance mohli vracet k antice, víc než tisíc let jim vzdálené, tak se vracel vizionář postmoderny Nietzsche k dionýství a apolinství, tak se vracel pozdní Heidegger v Básnicky bydlí člověk k Hölderlinovi a k Hebbelovi, tak se vracelo moderní malířství k umění exotických primitivů, tak pro básníka Apollinaira byla moderní poezie návratem. Jen malost se nevrací, nemá kontext, ba odmítá i možnost návratu. Všechno velké je naopak rozkročeno odněkud někam, vše velké navazuje, byť popíravě, na kořeny a roste z nich dál. Kdo miluje kulturu, ten musí milovat i její dějiny, musí vidět její jednotu, tak jak to říkal kdysi Lord Acton o vědě.

Bohužel nevzdělanost a filistrovství za státní peníze v dotovaných časopisech nebo i z kateder univerzit hlásá, že jsme u konce. Chybí velké osobnosti, jako byli Patočka a Černý, chybí také zcela kontext, a proto literární historik, učící na Univerzitě Karlově, může v sobotní příloze Lidových novin Orientace mít takový žvást (ve skutečnosti ještě něco mnohem horšího!), jakým je článek Václava Vaňka "Na břehu podsvětní řeky". Vždy mne takové bláboly rozzlobí. Že bývají tištěny v literárních časopisech, to se stalo mimo jiné i příčinou toho, že tyto časopisy nečtu. Bohužel v Lidovkách, jež ostatně dlouhodobě upadají, jsem se tomu nevyhnul a musím reagovat.

24. 5. 2008

ŠOK│ CVVM zveřejnila nejnovější průzkumy, jak se občané staví k americkému radaru v Brdech. S vládním návrhem nesouhlasilo v březnu 65%, v dubnu 63%. PRO vybudování základny se vyslovuje necelá třetina dotázaných. Údaje se prakticky nemění - pohybují se i nadále v pásmu statistické chyby. Celkový pohyb názorů je dlouhodobě od roku 2006 v pásmu 10%. PROTI radaru je i 31% voličů ODS, 61% voličů KDU-ČSL a 67% voličů SZ. 79% voličů ČSSD a 92 voličů KSČM , 58% nerozhodnutých a 76% nevoličů také nesouhlasí se stavbou radaru. Přes mohutnou kampaň, která stála miliony, vláda nedocílila změny názoru veřejnosti. I nadále ale na podepsání smluv trvá, i když ví, že kterákoliv další vláda smlouvu okamžitě vypoví a radar se tak stal hlavním tématem příštích voleb. Březnové šetření se vedle toho věnovalo i tomu, zda se lidé obávají teroristického či vojenského útoku na základnu (80% občanů se obává), čí legislativě by měli podléhat občané USA působící na této základně (54% tvrdí, že české) a zda a jak by americká vláda měla Česku kompenzovat umístění radaru na jeho území (77-80% občanů je pro kompenzace).

CVVM : Občané o americké radarové základně v ČR ZDE

Nezávislý průzkum CVVM tak zpochybnil zmanipulovaný průzkum na zakázku občanských demokratů, objednaný nedávno u agentury SC&C. Návodný dotazník si ale vyrobila sama ODS a otázce na radar předchází 11 dotazů, které manipulují respondentem a připomínají potřebu chránit bezpečnost či "rostoucí hrozby". Agenturu kritizovala řada sociologů i v médiích. PR kampaň vládě nevyšla, podvod se vrátil jako bumerang. Lidé stále nesouhlasí. Všelidové referendum o radaru žádá 70% obyvatel České republiky.

23. 5. 2008
doplňující reakce na článek Ondřeje Austa v Lidových novinách pod titulkem "Radio Wave má další problém"

Posluchači Českého rozhlasu neplatí koncesionářské poplatky proto, aby poslouchali komerčně laděné rádio. Radu to ale nezajímá. Další z exponentů ODS, které tato strana vyslala do Rady Českého rozhlasu, má potřebu sdělit národu, že "prostor pro privátní subjekt" má přednost před veřejnoprávním médiem. Nový radní Tomáš Ratiborský, který byl zakládajícím členem ODS v roce 1991, hlavním manažerem ODS v době jejího skandálu s mrtvými sponzory a švýcarským kontem a poté ředitelem soukromého Rádia Most, tak následuje své modré soudruhy - místopředsedkyni Rady a členku ODS Danu Jaklovou, bývalou redaktorku Radiožurnálu a manželku ředitele politické kanceláře prezidenta Václava Klause Ladislava Jakla a Antonína Zelenku, který na sebe upozornil nikoliv jako redaktor Radiožurnálu, odkud byl odejit po neshodách o míře profesionality nutné pro tuto stanici, ale jako redaktor zpravodajství "Bobovize" v letech 2000-2001 a poté jako programový ředitel a moderátor zkrachovalé soukromé parlamentní televize 24.cz. Zelenka, stejně jako Jaklová, dnes úzce spolupracují s Regionální televizní agenturou (RTA) mediálního lobbisty Jaroslava Berky. Berka, sám výrazně napojený na ODS, v minulosti dokonce chtěl, aby Jaklová vytvářela v rámci portálu Česká média parlamentní rádio. Čtvrtý radní, Ladislav Jíša, je dnes vydíratelný, neboť byl v minulosti šéfem útvaru "zvláštních úkolů" federálního Československého rozhlasu , který měl mimo jiné na starosti spolupráci s StB a bezpečnostní prověřování redaktorů a manažerů na exponovaných pozicích.

Radio Wave jako TÉMA BL

23. 5. 2008

Poplatky za bankovní úkony jsou kontroverzním a dlouhodobě kritizovaným jevem v České republice. Na mnohých zralých finančních trzích, kde vládne tržní prostředí a konkurence, a nikoliv ohledně bankovních poplatků nepsaná kartelová dohoda, například na bankovním trhu britském, se žádné poplatky bankám za vnitrostátní bankovní úkony neplatí, pokud je vaše osobní konto v kreditu - a to ani za výběr hotovosti v bankomatu z jiné banky. V Evropské unii kromě toho platí předpis, že se nesmějí vybírat poplatky ani za mezistátní finanční převody v euro - ČR se tomuto předpisu může výhodně vyhýbat, protože, samozřejmě, mezistátní finanční převody v ČR nekončí v euro.

Snad nejnehoráznější poplatek v českých bankách je poplatek za příchozí platbu. A zde je potenciálně nebezpečná díra. Mohl by nepřátelský útočník ze zahraničí vaše osobní či podnikové konto prostřednictvím těchto poplatků vytunelovat? Britské listy dosud neobdržely ujištění, že se to nemůže stát v žádné bance v ČR. A některé získané informace jsou rozporné:

23. 5. 2008

Některé banky neuznaly za vhodné odpovědět

Před časem jsme na www.bankovnipoplatky.com zveřejnili článek, popisující možnost "vytunelovat" bankovní účet pomocí vysokých poplatků za převod finančních částek v rámci zahraniční platby ZDE).

Šlo o to, že v momentě, kdy odesilatel platby (příkazce) zatrhne variantu, aby se všechny poplatky spojené s transakcí strhly z částky převodu či šly na vrub příjemce (BEN) a zároveň pošle částku, která je nižší než tyto bankovní poplatky, může docházet k odčerpávání peněz z účtu příjemce. Pokud by šlo tímto způsobem posílat na účty minimální finanční částky, mohli by být v důsledku vysokých bankovních poplatků majitelé takových účtů finančně poškozeni. A v tomto případě jde u každé zahraniční platby o stokoruny.

25. 5. 2008

Doplnili jsme do redakčního systému novou funkci "Poslat emailem" - čtenáři nyní budou moci svým známým, přátelům i příbuzným, poslat článek, který je v Britských listech zaujal.

Zároveň jsme ke každému článku doplnili odkazy na nejrůznější weby společenského zesíťování (networking), jako je například Facebook, ale i četné jiné, jejichž prostřednictvím se můžete také podělit s přáteli o články v Britských listech Využívejte! (red)

5. 5. 2008

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. V anketě letos na jaře odpovědělo během několika málo dnů více než 5000 čtenářů. Finančně však na provoz listu přispívá jen kolem 200 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře. Nedokáže to česká komunita? Jsou finanční prostředky skutečně k dispozici jen pro cílenou politickou manipulaci, a chce-li list prosazovat svobodnou linii, padni komu padni, národ se pro její podporu nevzchopí?

V dubnu 2008 přispělo celkem 222 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 65 154.03 Kč, příjem z reklamy byl v březnu 2008 4000 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 30.4. 2008 částku 281 504.28 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a 940.56 euro.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři ze zahraničí a nyní i z České republiky mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
23. 5. 2008 Proč zrušit ČT1 Bohumil  Kartous
23. 5. 2008 Manažer mrtvých sponzorů zaútočil na veřejnou službu Štěpán  Kotrba
22. 5. 2008 Problém Media Tenoru: co je to neutralita Štěpán  Kotrba
19. 5. 2008 Proč tolerujete střet zájmů a používáte služeb prokázaného lháře? Petr  Nachtmann
12. 5. 2008 Česká televize cenzuruje odbornou kritiku radaru. Proč? Jakub  Rolčík
12. 5. 2008 Kolik stojí spekulace Michal  Vimmer
7. 5. 2008 Dotaz panu Štichovi, mluvčímu České televize   
7. 5. 2008 Odvysíláním reportáže Luboše Rosího ČT tvrdě narušila svůj veřejnoprávní statut Jan  Čulík
7. 5. 2008 Vyváženost je v České televizi samozřejmostí Ladislav  Šticha
6. 5. 2008 ČT není vlivovou agenturou Ladislav  Šticha

Čína RSS 2.0      Historie >
19. 5. 2008 Dalajláma nebyl přijat na vládní úrovni Richard  Seemann
2. 5. 2008 Čína si vybudovala tajnou základnu pro jaderné ponorky   
2. 5. 2008 Fukuyama: Mocná slabost Číny   
28. 4. 2008 Brave New World Štěpán  Kotrba
25. 4. 2008 Tibet -- žádná Šangri-la Slavoj  Žižek
24. 4. 2008 Protestuji proti pokrytectví aktivistů, kteří se zasazují za lidská práva jen pro někoho Petr  Kužvart
20. 4. 2008 Západní tlak na Čínu ohledně Tibetu výrazně posílil čínský nacionalismus   
19. 4. 2008 V Číně se konaly protifrancouzské demonstrace   
17. 4. 2008 Absurdní drama čínské olympiády Lukáš  Zádrapa
14. 4. 2008 Čínská velvyslankyně varovala před ochlazením vztahů   

Tibet RSS 2.0      Historie >
20. 5. 2008 "Jako by zaklet byl onen sad."   
19. 5. 2008 Dalajláma nebyl přijat na vládní úrovni Richard  Seemann
25. 4. 2008 Tibet -- žádná Šangri-la Slavoj  Žižek
24. 4. 2008 Protestuji proti pokrytectví aktivistů, kteří se zasazují za lidská práva jen pro někoho Petr  Kužvart
18. 4. 2008 Mluvme tedy o Tibetu! Petr  Fiala
31. 3. 2008 "Olympiáda v Pekingu - Vypni televizi!"   
31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
30. 3. 2008 Dezinformační válka: Podle obskurních zdrojů prý britská špionáž tvrdí, že nepokoje v Lhase vyvolali čínští policisté   
28. 3. 2008 Tibetští mniši narušili oficiální čínskou mediální PR akci   
26. 3. 2008 Tibet a nezávislost aktivistů?   

Zelení RSS 2.0      Historie >
24. 5. 2008 Ještě že to není nic znepokojivého... Jan  Neoral
24. 5. 2008 Zelení: "Voni to móc dobře vědi jak se do vlády dostali a komu mají být zavázaný"   
8. 4. 2008 Že by už to neplatilo, poté, co byli zvoleni?   
31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
11. 12. 2007 Jak se v Čechách dodržuje právo aneb odpověď americkému brouku Miroslav  Šefara
5. 12. 2007 Chtělo by to nějakou zelenou stranu Jakub  Patočka
30. 11. 2007 Zelení: Délka štěpeného atomu Pavel  Kopecký
29. 11. 2007 Co zbylo ze zelených? Martin a Džamila Jan  Keller
29. 11. 2007 Jak souvisí Rowlingová, Bursík a Greenpeace? Štěpán  Kotrba
25. 11. 2007 Chceme otevřenou diskusi o tom, za jakých podmínek setrvávat v této vládě!   

Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
8. 4. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
21. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
20. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
18. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
17. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
14. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
13. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
12. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
24. 5. 2008 Konec výuky medicíny v Čechách? Marek  Radecki
24. 5. 2008 Univerzita bude nucena ukončit klinickou výuku na školách   
24. 5. 2008 Vyjadřuji pochopení pro postoj Akademického senátu   
21. 5. 2008 Jak ovládnout 220 miliard Kč v českém zdravotnictví   
21. 5. 2008 Agel - hra Monopoly aneb konec soukromých lékařů Michal  Sojka
20. 5. 2008 Varování evropských lékařů Julínkovi   
20. 5. 2008 Počet vydaných receptů jako kritérium úspěšnosti ministra zdravotnictví? Michael  Kroh
20. 5. 2008 Proč mlčí média o Julínkem chystané "řízené péči"?   
30. 4. 2008 Řízená péče ve zdravotnictví - proboha, ne z USA! Petr  Wagner
23. 4. 2008 Hele, kámo, nemáš pár zbytečnejch drobáků?" Martin  Gřeš

Aféra jménem Andula - kniha na pokračování RSS 2.0      Historie >
11. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XX. část) Josef  Brož
7. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XIX. část) Josef  Brož
4. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XVIII. část) Josef  Brož
28. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVII. část) Josef  Brož
23. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVI. část) Josef  Brož
20. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XV. část) Josef  Brož
15. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIV. část) Josef  Brož
13. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIII. část) Josef  Brož
8. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XII. část) Josef  Brož
6. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XI. část) Josef  Brož

Klausovo tažení proti ekologům RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Gore -- demokrat, který opravdu, ale opravdu není občanský Anna  Čurdová
25. 9. 2007 Ekologické organizace k prezidentově projevu   
25. 9. 2007 Petržílek: ČSSD se distancuje od názorů prezidenta Klause Petr  Petržílek
24. 9. 2007 Živá planeta aneb sto omylů Václava Klause Pavel  Nováček
18. 9. 2007 Klaus: Dočkáme se umlčování oponentů na vážná společenská témata? Václav  Klaus
17. 9. 2007 Klaus k Masarykovi: "Měl blízko k humanistickému socialismu a chápal význam sociálních otázek" Václav  Klaus
14. 9. 2007 Je hluboký omyl dávat rovnítko mezi životním stylem a hodnotou svobody   
14. 9. 2007 Klaus Bursíkovi: Jednáte bez mandátu vlády - s fatálním dopadem na ekonomiku Václav  Klaus
14. 9. 2007 Klaus vs. Bursík Boris  Cvek
10. 9. 2007 Nashledanou, pane Klausi Bohumil  Kartous

Írán RSS 2.0      Historie >
28. 4. 2008 Teheránský politolog: ŠOS se může brzy stát novým geopolitickým mocenským centrem Pavel  Barák
15. 4. 2008 USA a Írán vedou už pět let "tajné" rozhovory o jaderných zbraních   
7. 2. 2008 Vybuduje si Čína vojenskou základnu v Íránu?   
4. 2. 2008 Írán provedl test odpalovací rampy a otevřel vesmírné kontrolní středisko Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Iránská hrozba Karla Schwarzenberga Přemysl  Janýr
24. 12. 2007 Dokument amerických zpravodajských služeb o Íránu - Dobrá zpráva. Až příliš. Karel  Dolejší
8. 12. 2007 Amerika tvrdě promarnila ve věci Íránu svou šanci   
5. 11. 2007 USA: 52 procent "pravděpodobných voličů" "podporuje americký vojenský útok proti Íránu"   
27. 10. 2007 Musíme bombardovat Írán   
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
24. 5. 2008 CVVM: S americkým radarem pořád nesouhlasí dvě třetiny občanů, ač se vláda snaží   
22. 5. 2008 Přednostní ochrana Česka výměnou za radar? Stanislav  Kaucký
22. 5. 2008 Problém Media Tenoru: co je to neutralita Štěpán  Kotrba
15. 5. 2008 Radarem v Brdech ohrožujete brdskou faunu a flóru   
13. 5. 2008 BigBoard: akcionářská struktura pro paranoiky z Mladé fronty Dnes, aneb kudy teče české pivo Štěpán  Kotrba
12. 5. 2008 Česká televize cenzuruje odbornou kritiku radaru. Proč? Jakub  Rolčík
12. 5. 2008 Uhodí-li tě do levé tváře, nastav jim pravou Štěpán  Kotrba
4. 5. 2008 Raytheon dostal za úkol řešit zahřívání polovodičů u vysoce výkonných radarů Štěpán  Kotrba
9. 4. 2008 Zelení zřejmě rozhodnou osud radaru. Jak? Andrea  Cerqueirová
7. 4. 2008 Otazník nad základnou v Polsku -- Jince opět na řadě? Karel  Dolejší

Špionáž v době studené války RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
18. 7. 2007 Co dělal špión Karel Koecher v Prognostickém ústavu? Karel  Köcher
16. 7. 2007 Podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání: plíživá propaganda Robina Hooda Ladislav  Žák
13. 7. 2007 K.K.K. Ladislav  Žák
12. 7. 2007 Fanatici všech zemí, spojte se Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Nemyslete. Když myslíte, tak nečtěte, když čtete, tak nepište. Když píšete, pak se nedivte... Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Romeo vypovídá: jak zemřel agent Ogorodnik Karel  Köcher
12. 7. 2007 Případ Karel Koecher Jan  Čulík
12. 7. 2007 Rozpor v prohlášeních Karla Koechera   
12. 7. 2007 Koecher sloužil totalitě Boris  Cvek

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig
2. 3. 2007 Nekonečná bída antikapitalismu Luboš  Zálom
2. 3. 2007 Argumenty Josefa Víta jsou omezené Jiří  Holý

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
25. 5. 2008 Expert: Invaze do Iráku způsobila, že se cena ropy ztrojnásobila   
23. 5. 2008 Už víte, že je na obzoru nová platba? Miloš  Dokulil
23. 5. 2008 Tak za prvé: Koncept lidských práv jako obušku byl nahrazen právy ropnými Štěpán  Kotrba
23. 5. 2008 Šéf British Airways: Levné lety končí   
23. 5. 2008 Ropná krize se zhoršuje   
22. 5. 2008 Vysoká cena ropy přiměla American Airlines, aby z provozu vyřadili 75 letadel   
22. 5. 2008 Americké krize - fámy a pravdy Petr  Baubín
22. 5. 2008 Obavy z nedostatku ropy zvedly cenu barelu nad 135 dolarů   
21. 5. 2008 Cena ropy dosahuje téměř 130 dolarů za barel   
5. 5. 2008 IEA vyhlašuje poplach: Světu bude chybět 12,5 milionů barelů ropy denně   

Afrika - bohem i lidmi zapomenutý světadíl RSS 2.0      Historie >
16. 5. 2008 Neslyšitelný nářek Somálců Daniel  Veselý
12. 3. 2008 Somálsko: zhoršení humanitární situace   
12. 3. 2008 Independent: Ohlušující mlčení   
24. 1. 2008 Immanuel Wallerstein: Keňa: stabilní demokracie nebo rozpad? Immanuel  Wallerstein
8. 8. 2007 Za oponou neoliberálního humanitarismu: od Iráku k Darfúru Mesfin  Gedlu
6. 8. 2007 Africký kontinent součástí "války proti terorismu" Daniel  Veselý
26. 6. 2007 Afrika odmítá americké plány na výstavbu velké vojenské základny   
23. 6. 2007 Zpráva OSN varuje před válkami, vyvolanými globálním oteplováním   
1. 5. 2007 Immanuel Wallerstein: Afrika roku 2057 Immanuel  Wallerstein
29. 3. 2007 Očekával jsem, že mě zabijí   

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
22. 5. 2008 Pákistán podepsal dohodu s Talibanem   
5. 5. 2008 Hamáček: Má-li být ČSSD důvěryhodná... musí chytit Bin Ládina Štěpán  Kotrba
25. 3. 2008 Trhy s dětmi v osvobozeném Iráku Lukáš  Lhoťan
25. 3. 2008 Zájem o bezvýchodnou válku v Iráku klesá, The New York Times "zkoumají" proč Karel  Dolejší
23. 3. 2008 Česko-americké vztahy a výročí velikonočního "humanitárního" bombardování Jugoslávie Štěpán  Kotrba
21. 3. 2008 Irák dnes zažívá boom cestovního ruchu   
13. 3. 2008 Operace Iraqi Freedom: Vojenské vítězství, politická prohra Karel  Dolejší
10. 3. 2008 Česká vláda jedná s iráckými teroristy Lukáš  Lhoťan
29. 2. 2008 "Tak trochu jiná" euroatlantická diplomacie v Sýrii: Brzeziński a Paroubek Štěpán  Kotrba
5. 2. 2008 Británie plánovala postavit v Afghánistánu pro Taliban výcvikový tábor   

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
30. 4. 2008 Spisovatelé protestují, že Tesco potlačuje svobodu projevu   
20. 3. 2008 Zákaz Komunistického svazu mládeže potvrzen Ondřej  Slačálek
11. 10. 2007 Čína stále drakoničtěji cenzuruje internet   
8. 10. 2007 Zakažte reklamu a zhroutí se společnost Bohumil  Kartous
8. 10. 2007 "Svět bez loga" by byl světem spravedlivějším, ale nebude Štěpán  Kotrba
4. 10. 2007 Bude Česká republika protiprávně utajovat jinde přístupné informace? Helena  Svatošová
26. 7. 2007 Trestní oznámení pro pomluvu   
20. 6. 2007 Diplomatická kontroverze kolem spisovatele Rushdieho se zostřuje   
16. 3. 2007 Jak se v Právu cenzuruje Mitrofanov Štěpán  Kotrba
6. 3. 2007 Svoboda slova v ČR neexistuje Tomáš  Stýblo

Školství RSS 2.0      Historie >
24. 5. 2008 Univerzita bude nucena ukončit klinickou výuku na školách   
24. 5. 2008 Vyjadřuji pochopení pro postoj Akademického senátu   
10. 4. 2008 Universitní studenti: Vysokoškolské studium je dnes ztráta času   
7. 3. 2008 Jesle jako vzdělávací zařízení, aneb už se nedá mluvit o krkavčích matkách Uwe  Ladwig
22. 1. 2008 Neúcta k vědění se nevyplácí Darina  Martykánová
4. 12. 2007 Sítě v síti, aneb jsou ve školství jen problémy s platy? Pavel  Táborský
21. 11. 2007 Sloučení škol nebude škodit   
15. 11. 2007 Nemoc, způsobená Oxfordem? Ema  Čulík
15. 11. 2007 Britské vysoké školy, pro a proti Jan  Čulík
15. 11. 2007 Manifest maturanta   

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
26. 5. 2008 Borovenské protokoly Karel  Dolejší
26. 5. 2008 "Přednostně hájená" základna, o které se lidem neřeklo, že se na ni bude přednostně útočit   
24. 5. 2008 CVVM: S americkým radarem pořád nesouhlasí dvě třetiny občanů, ač se vláda snaží   
22. 5. 2008 Poutní místo U hladovkářů Štěpán  Kotrba
22. 5. 2008 Přednostní ochrana Česka výměnou za radar? Stanislav  Kaucký
22. 5. 2008 Problém Media Tenoru: co je to neutralita Štěpán  Kotrba
15. 5. 2008 Radarem v Brdech ohrožujete brdskou faunu a flóru   
13. 5. 2008 Jerusalem Post: Bush nabídne Izraeli předsunutý radar k české základně   
13. 5. 2008 Everybody knows - aneb Radar pátrá, radí, rozhoduje Karel  Dolejší
13. 5. 2008 Radare, vítej nám! (imprese) Michal  Kuklík

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
16. 5. 2008 R.B. Pynsent a česká literatura Jan  Makovička
30. 4. 2008 Protest v britském deníku The Times proti udělení Nobelovy ceny   
21. 4. 2008 Škrabáky rozdá Dědeček Tomáš  Koloc
8. 4. 2008 O tom, co je v literatuře hodnotné, nerozhodují ti, kteří ji čtou, ale ti, kteří ji píší Jiří  Drašnar
8. 4. 2008 Literatura nemusí být čtena Lukáš  Zádrapa
7. 4. 2008 Dobrovolná izolace české literatury Hana  Tomšů
31. 3. 2008 Krize české literatury Štefan  Švec
27. 3. 2008 Otokar Fischer -- nejen překladatel Fausta a Zarathustry Nikola  Richtrová
28. 1. 2008 Odcházení od Václava Havla: Stará hra, která nevědomky nastoluje důležitý problém současnosti Jan  Čulík
25. 1. 2008 Čtenář je partnerem autora Irena  Zítková