23. 5. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
25. 5. 2008

ROPNÁ KRIZE:

Expert: Invaze do Iráku způsobila, že se cena ropy ztrojnásobila

Jak se nám změní život, když budeme muset platit za ropu 200 dolarů za barel?

Invaze USA a Británie do Iráku vedle k ztrojnásobení ceny ropy, konstatuje čelný expert. Svět nyní platí za energie neuvěřitelných 6 bilionů dolarů.

Ropný ekonom Dr. Mamdouh Salameh, který je poradcem Světové banky i Organizace pro průmyslový rozvoj OSN (UNIDO) sdělil listu Independent on Sunday, že by cena ropy v současnosti nedosahovala více než 40 dolarů za barel, a nikoliv nynějších 135 dolarů za barel, kdyby bývalo nedošlo k invazi do Iráku.

Ceny ropy se od roku 2002 zvýšily šestinásobně, ve srovnání s čtyřnásobným vzrůstem ceny roky v letech 1973-1974, které ukončilo poválečný hospodářský rozkvět.

Dr. Salmeh, odborník na iráckou ropu, konstutje, že Irák je jedinou zemí, produkující ropu, která má dostatečné množství rezerv na to, aby mohla podstatně zvýšit těžbu.

Těžba v ostatních zemích - v USA, v Kanadě, v Íránu, v Indonésii, v Rusku, v Británii, v Norsku a v Mexiku - už dosáhla vrcholu a v Číně a v Saúdské Arábii se vrcholu blíží. Před válkou v Iráku těžil režim Saddáma Husajna asi 3,5 milionů barelů denně, to v současnosti pokleslo jen na dva miliony barelů denně.

Dr. Salameh sdělil britskému všestranickému parlamentnímu výboru, že Irák nabídl tři roky před válkou Spojeným státům dohodu, v jejímž rámci by oplátkou za zrušení sankcí otevřel deset dalších gigantických ropných polí za "velmi výhodných" podmínek. "Avšak Spojené státy plánovaly Irák okupovat a jeho ropu převzít."

Jiní však konstatují, že kdyby bývalo došlo v Iráku k občanské válce, Irák by produkoval ještě méně ropy než dnes.

Globální těžba ropy od roku 2005 v podstatě stagnuje na úrovni něco pod 86 miliony barelů denně, a to navzdory rychle rostoucí poptávce. Vyplývá z toho, že těžba už dosáhla svých geologických limitů, tedy ropného zlomu.

Hospodářská recese na Západě nepovede k snížení cen ropy. Stále roste poptávka po ropě ze zemí jako jsou Čína, Rusko a země kartelu OPEC, jejichž spotřebitelé jsou před vysokými cenami ropy chráněni dotacemi. V budoucnosti by se mohlo stát toto:

Cena ropy radikálně poklesne

Dotace na spotřebu ropy by mohly být náhle zrušeny, což by omezilo poptávku. Vysoká cena ropy přiměla Malajsko, Indonésii a Tchajwan, aby dotace na prodej benzínu omezily, avšak Čína má peněz dost. Země kartelu OPEC nejsou pod žádným tlakem zrušit dotace na pohonné hmoty: čím víc se zvyšuje cena ropy, tím více bohatnou. Vyhlídky: Velmi nepravděpodobné.

V Iráku by mohl zavládnout mír, byl by schválen dlouho odmítaný zákon o ropě, mezinárodní společnosti by mohly začít těžit dosud nedotčené ropné zdroje. Vyhlídky: Naprosto nepravděpodobné.

Cena ropy se stabilizuje, nebo zmírní

Hluboká hospodářská stagnace na Západě by mohla vést k poklesu spotřeby natolik, že by to vedlo k snížení cen ropy: Vyhlídky: V krátkodobé perspektivě nepravděpodobné.

Cena ropy závratně stoupne

Ruská těžba ropy rychle klesá; Saúdská Arábie odložila plány rozšířit těžbu a nigerijská vláda předpovídá, že těžba ropy do roku 2015 poklesne o 30 procent. Očekávejme 200 dolarů za barel. Vyhlídky: Pravděpodobné.

Ropný zlom

Po 150 letech růstu se blíží konec ropné éry. Pesimisté jsou přesvědčeni, že se to už stalo. Optimisté doufají, že k ropnému zlomu dojde tak za dvacet let - takže se na něj budeme moci připravit. Minulý týden přiznal jinak optimistický Mezinárodní úřad pro energii, že zřejmě pozitivně přehnal odhady budoucí ropné kapacity. Jakmile dojde k ropnému zlomu, cena ropy bude astronomická.

Doprava

Ropa poskytuje 95 procent energie pro dopravu, takže doprava bude postižena tvrdě a velmi brzo. Lidé budou zřejmě nadále používat automobilů, ale jako první budou postiženy letecké společnosti. Ve čtvrtek varoval šéf firmy British Airways, že éra levných letů skončila. Letos už udělaly bankrot tři levné letecké společnosti.

Automobily

Největší zásoby ropy, říká se, leží pod americkým městem Detroit. Jde o to, že americké automobily jsou energeticky nesmírně neefektivní a kdyby začal americký automobilový průmysl vyrábět automobily, které nebudou spotřebovávat tolik pohonných hmot, bylo by to významnější než objevy velkých nových ropných polí. Evropa je na tom lépe, ale ne o moc.

Rostoucí ceny ropy však už začínají prosazovat změnu. Poptávka po módních terénních vozidlech radikálně klesá v Británii i v USA a vzrůstá poptávka po hybridech. Jak cena ropy bude dále stoupat, výrobci odemknou dlouho připravované plány na daleko efektivnější vozidla. Hybridy, které je možno přes noc zapojit do elektrické sítě, povedou k dalšímu snížení spotřeby paliva o 45 procent. Chystá se také "hyperautomobil" - vyrobený z tvrdé, lehké umělé hmoty - který dokáže přejet celé Spojené státy na jedinou nádrž.

Domy

Všechny nové domy v Británii budou muset mít do roku 2016 podle vládního nařízení nulovou uhlíkovou spotřebu - nebudou se v nich smět spalovat fosilní paliva - a stavební firmy se zoufale snaží tomu přizpůsobit. V současnosti lze takového standardu dosáhnout pouze s velikými náklady, ale stavební průmysl je si jist, že náklady budou sníženy, jakmile se rozjede hromadná výroba. Ještě důležitější je přizpůsobit už existující domy a byty.

Nejdůležitější je superizolovat domy, aby byly budovy energeticky co nejefektivnější - a pak používat pouze obnovitelnou energii.

Nakupování

Téměř všechno se částečně vyrábí z ropy, a tak všechno zboží bude dražší. V USA se spaluje asi 10 kalorií ropy na výrobu jediné kalorie potravin. vychovat jedinou krávu a odvézt ji na trh vyžaduje tolik energie, jako přejezd automobilem přes celé USA. Asi 630 gramů pohonných hmot je zapotřebí na výrobu jediného gramu mikročipů.

Začne se pěstovat daleko více lokálních zemědělských produktů - budou to špatné zprávy pro zahraniční zemědělce, kteří produkují 95 procent ovoce pro Británii a polovinu zeleniny. Výlety do supermarketů za městem se budou zdát extravagantní. Brzo budeme všichni zase pojídat na vlastní zahrádce vypěstované brambory.

Třetí svět

Chudé země v třetím světě budou těžce postiženy vzrůstem cen ropy a potravin. Loni, kdy ropa stála jen asi polovinu než nyní, byly země od Nepálu až po Nikaraguu postiženy nedostatkem pohonných hmot. Nejméně 25 ze 44 subsaharských zemí bude těžce postiženo nedostatkem elektrické energie.

Vzrůst ceny potravin bude znamenat, že bude daleko více lidí hladovět. V důsledku nedostatku ropy se bude na polích pěstovat daleko více plodin na výrobu energie - to je konkurence, kterou chudí lidé v třetím světě nemohou vyhrát. Jediná nádrž módního terénního vozidla naplněného etanolem potřebuje tolik obilí, kolik by stačilo uživit jednoho člověka po celý rok.

Vojenské konflikty

Minulý týden začal britský premiér Gordon Brown, jehož popularita drasticky klesá, veřejně obviňovat jiné. "Je to skandál," řekl, "že 40 procent ropné produkce ovládá OPEC a že jeho rozhodování může omezovat dodávku ropy pro celý svět."

Někdo by měl Brownovi vysvětlit, že obviňuje geologii, nebo Pánaboha a že po ropném zlomu prostě země kartelu OPEC nebudou moci těžit víc. Avšak Brown není sám: američtí senátoři pohrozili Saúdské Arábii, že jestli nebude těžit víc ropy, Spojené státy jí odepřou svou vojenskou podporu.

Konflikty budou hrozit častěji. Očekávejme ropné války. Ale - samozřejmě, k jedné už došlo - té v Iráku.

Podrobnosti v angličtině ZDE

                 
Obsah vydání       23. 5. 2008
25. 5. 2008 Moravec skoro vzorem nezaujatého žurnalisty Michal  Vimmer
25. 5. 2008 Debata? ... ne, opět fraška Petr  Furmánek
25. 5. 2008 Veřejnost si v Borovně nechala vnutit režii ČT
25. 5. 2008 Demonstrace
25. 5. 2008 Co tím asi pan šéfredaktor myslel?
25. 5. 2008 Nedůstojné žvanění hluchých Jan  Polívka
25. 5. 2008 Vzkaz Václavu Moravcovi
25. 5. 2008 Jen Ransdorf nepůsobil ani trapně, ani směšně
24. 5. 2008 Chtěli by nám ukrást poezii Boris  Cvek
25. 5. 2008 Expert: Invaze do Iráku způsobila, že se cena ropy ztrojnásobila
25. 5. 2008 Němci šokováni, že jsou všichni stejní
25. 5. 2008 O protestním táboru na kótě 718 -- květen 2008 Jan  Burian, Ivan  Pavlov
25. 5. 2008 Akce Greenpeace popuzuje místní lidi
25. 5. 2008 Nová funkce Britských listů
24. 5. 2008 Univerzita bude nucena ukončit klinickou výuku na školách
24. 5. 2008 Vyjadřuji pochopení pro postoj Akademického senátu
24. 5. 2008 Konec výuky medicíny v Čechách? Marek  Radecki
24. 5. 2008 Lékaři vyzvali Jana Bednáře k ukončení hladovky, jeho stav je vážný
24. 5. 2008 Rusko a Čína odsoudily americký projekt raketové obrany
24. 5. 2008 Ještě že to není nic znepokojivého... Jan  Neoral
24. 5. 2008 Zelení: "Voni to móc dobře vědi jak se do vlády dostali a komu mají být zavázaný"
24. 5. 2008 "Nikdo nám nemůže zakázat přijít se se srbským velvyslancem osobně rozloučit"
25. 5. 2008 Nedůslednost Jan  Čulík
24. 5. 2008 Kosovo - krok, učiněný v rozporu s ústavním pořádkem ČR Vojtěch  Filip, Jiří  Maštálka
24. 5. 2008 Kosovo: Každý tvrdí to, co se mu hodí, jen česká vláda ne: Ta leze Američanům kamsi Jan  Čulík
24. 5. 2008 BBC Uznat, či neuznat Kosovo?
24. 5. 2008 Kosovo: Jak ho vidí BBC
24. 5. 2008 Otevřený dopis srbskému velvyslanci: Kosovo je Srbsko - navzdory české vládě národní zrady Štěpán  Kotrba
24. 5. 2008 Kosovo a co dál...?!? Ladislav  Žák
24. 5. 2008 Britský premiér izolován po drastické porážce v anglických doplňovacích volbách
24. 5. 2008 CVVM: S americkým radarem pořád nesouhlasí dvě třetiny občanů, ač se vláda snaží
23. 5. 2008 Bezmoc mocných? Andrew  Stroehlein
23. 5. 2008 Tak za prvé: Koncept lidských práv jako obušku byl nahrazen právy ropnými Štěpán  Kotrba
24. 5. 2008 Rozlišujme typy energie Andrew  Stroehlein
23. 5. 2008 Koncept lidských práv nemá nic společného s jeho mocenským zneužíváním Jan  Čulík
23. 5. 2008 Vysvětluji realitu, jak je uplatňována v praxi Štěpán  Kotrba
23. 5. 2008 Politika lidských práv? Karel  Dolejší
24. 5. 2008 Vivat všem naivkům a laikům Bohumil  Kartous
23. 5. 2008 Skeptik je poučený optimista
24. 5. 2008 Poučeným optimistům Jan  Čulík
24. 5. 2008 Učitelům poučených optimistů
24. 5. 2008 Podepsali jsme se pod krádež cizího území Ivo  Šebestík
23. 5. 2008 "Bezstarostná jízda" na hybridní pohon v nejen ropné krizi USA Jaroslav  Pour
23. 5. 2008 Manažer mrtvých sponzorů zaútočil na veřejnou službu Štěpán  Kotrba
23. 5. 2008 Může vám někdo prostřednictvím bankovních poplatků vytunelovat konto? Jan  Čulík
23. 5. 2008 Zahraniční platby: jak je to s poplatky, které převyšují zaslanou částku? Patrik  Nacher
23. 5. 2008 Kam se obrátit se stížnostmi na banky
24. 5. 2008 Devizové konto v Komerční bance
23. 5. 2008 Radar a Kosovo se zdvořilým nesouhlasem veřejnosti Milan  Daniel
23. 5. 2008 Proč zrušit ČT1 Bohumil  Kartous
23. 5. 2008 Šéf British Airways: Levné lety končí
23. 5. 2008 Už víte, že je na obzoru nová platba? Miloš  Dokulil
23. 5. 2008 Ropná krize se zhoršuje
23. 5. 2008 První kroky ruského prezidenta Medvědova v zahraniční politice
23. 5. 2008 O vědě Boris  Cvek
23. 5. 2008 Mimořádná šťastná náhoda, nebo výpočet rizikového případu - neboli O štěstí a neštěstí a o rozmýšlení neuvážlivě jednajících politiků Uwe  Ladwig
23. 5. 2008 Tato vláda se definitivně pohřbila
23. 5. 2008 Zimní haiku Kateřina  Rudčenková
23. 5. 2008 Nihil nisi rectum? Lubomír  Lédl
23. 5. 2008 Antisionismus je novou formou antisemitismu Daniel  Veselý
22. 5. 2008 Jan Bednář má problémy s játry
22. 5. 2008 Obavy z nedostatku ropy zvedly cenu barelu nad 135 dolarů
22. 5. 2008 Poutní místo U hladovkářů Štěpán  Kotrba
22. 5. 2008 Bývalý Let Kunovice v ruském vlastnictví
22. 5. 2008 Dětem padlým v zemětřesení v S'-čchuanu
22. 5. 2008 Udržitelný rozvoj - potraviny místo zbraní
22. 5. 2008 Je podvracení Iránu v arabském a evropském zájmu? Patrick  Seale
22. 5. 2008 Takhle se nechová demokratická vláda, takhle se chovají diktátoři
22. 5. 2008 MediaTenor: Téma výstavby radarové základny v Brdech bylo ve zpravodajství ČT z hlediska zastoupení politických subjektů prezentováno vyváženě Marek  Síbrt
22. 5. 2008 Problém Media Tenoru: co je to neutralita Štěpán  Kotrba
22. 5. 2008 Analýza vypadá profesionálně, má však chyby Stanislav  Blaha
22. 5. 2008 Přednostní ochrana Česka výměnou za radar? Stanislav  Kaucký
22. 5. 2008 Americké krize - fámy a pravdy Petr  Baubín
22. 5. 2008 Jak Bushův dědeček pomáhal Hitlerovi k moci
22. 5. 2008 Jaroslav Vejvoda: Pomsta pozdních partyzánů a jiné poválečné tragédie Karla  Ladwigová
22. 5. 2008 Trhy je nutno regulovat. Hospodářská recese potrvá dlouho
21. 5. 2008 Jak ovládnout 220 miliard Kč v českém zdravotnictví
21. 5. 2008 ČLK: Lze ovládnout 220 miliard Kč v českém zdravotnictví? Michal  Sojka
21. 5. 2008 Agel - hra Monopoly aneb konec soukromých lékařů Michal  Sojka
21. 8. 2014 Proti zapomnění a manipulaci: O co šlo v roce 1968
23. 5. 2008 Aukce ukončena -- dalších 50 tisíc pro gorily
5. 5. 2008 Hospodaření OSBL za duben 2008

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
25. 5. 2008 Expert: Invaze do Iráku způsobila, že se cena ropy ztrojnásobila   
23. 5. 2008 Už víte, že je na obzoru nová platba? Miloš  Dokulil
23. 5. 2008 Tak za prvé: Koncept lidských práv jako obušku byl nahrazen právy ropnými Štěpán  Kotrba
23. 5. 2008 Šéf British Airways: Levné lety končí   
23. 5. 2008 Ropná krize se zhoršuje   
22. 5. 2008 Vysoká cena ropy přiměla American Airlines, aby z provozu vyřadili 75 letadel   
22. 5. 2008 Americké krize - fámy a pravdy Petr  Baubín
22. 5. 2008 Obavy z nedostatku ropy zvedly cenu barelu nad 135 dolarů   
21. 5. 2008 Cena ropy dosahuje téměř 130 dolarů za barel   
5. 5. 2008 IEA vyhlašuje poplach: Světu bude chybět 12,5 milionů barelů ropy denně   
5. 5. 2008 Írán definitivně odmítl dolar - bude to důvod k válce?   
29. 4. 2008 Fico varuje pred energetickou vojnou v Európe   
28. 4. 2008 Kde ksakru vězí ti ekonomové?   
28. 4. 2008 Brave New World Štěpán  Kotrba
24. 4. 2008 Evropská komise připravuje krizový plán ropné nouze, firmy uzavírají strategické smlouvy