8. 2. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
10. 2. 2008

Komentátor John McEnroe často používá větu "to se snadněji řekne, než udělá". Pro Kocourkov, známý rovněž jako Česko, to platí beze zbytku ne pro tenis, ale pro politiky. Kdyby to možné bylo, přišel by ovšem občan o kouzelný obraz mafiánských praktik, který poskytuje současná volba presidenta republiky.

Jak krásné by bylo, kdyby Klaus a Švejnar měli v sobě alespoň špetku mravnosti a prohlásili, že se takové nedůstojnosti nebudou účastnit. Jenže moc je moc a láska i pravda mají své meze.

Sloupek
JIří Šotola

S necudným gestem nesou vypůjčené vlečky
a cinkající bižutérii
a muže jako přilepené černé šnečky,
které si k ránu rozkousnou a vypijí.

A vypijí a pak je pošlou spat,
neboť v nich všechno pláče, bouří se a touží
a žasne nad tou obarvenou louží,
že to byl prve krásný vodopád.

Pokorně potom dlouho nosí v tváři
tu strašnou žíravinu, žal,
a tajně pudrují se v kanceláři
aby to nikdo nepoznal.

Když zmizí žíravina, vypůjčí si vlečky
a cinkající bižutérii
a muže, přilepené černé šnečky,
si k ránu rozkousnou a vypijí.

z knihy Svět náš vezdejší, Československý spisovatel 1965. Mezi svých Deset básní vybral Petr Štengl.

10. 2. 2008

Nejen někteří politici, ale překvapivě i novináři (jako příklad Pečínka z Reflexu nebo Hanák z Práva) si myslí, že volba prezidenta měla a má probíhat tajně. Jejich pseudoargumentem se stala "tradice", "důstojnost" nebo dokonce "přirozenost", což jsou podle nich nejdůležitější aspekty této veřejné události. Připomínají tak vyvolávače duchů dob dávno minulých, v nichž se podle jejich mínění na vždy usadila Pravda. Tradice totiž podle nich svým významem převyšuje jedinečnost společenského kontextu, v němž se nacházíme, a měla by být tím prvním, podle čeho se bude poměřovat každý veřejně hybný krok. Někteří připomínají s varovně zdviženým prstem, že v roce 1918 a vždy potom se volilo tajně. Ano, tehdy se taky jezdilo v koňských povozech, načež přišly trabanty. A jak to bylo důstojné!

10. 2. 2008

Ačkoliv hlasování při volbě prezidenta bylo veřejné, jeho (jmenovité) výsledky překvapivě veřejné nejsou. Nejsou na webu Poslanecké sněmovny (dle jejíž pravidel se hlasuje). (Dodatek pondělí: shodný seznam jako první verze zde se objevil na idnes.cz) . (Dodatek středa: seznam již má ode dneška i aktualne.cz, kde se objevili i nové některé nové, které jsem zde tedy také přidal. Na webu Poslanecké sněmovny už jsou stenozáznamy z volby.)

10. 2. 2008
V posledních dnech se plně odhalilo, jak ve skutečnosti vypadá v Rakousku demokracie založená na soutěži politických stran a jak vyhlížejí na tom stojící základy právního státu.

9. 2. 2008

< Jak o Putinově projevu na titulní straně v sobotu referoval britský deník Independent

"Stáhli jsme se ze základen na Kubě a ve Vietnamu," řekl. "A co jsme za dostali? Nové americké základny v Bulharsku a v Rumunsku."

Vladimir Putin využil jednoho z posledních projevů svého funkčního období v prezidentském úřadě k tomu, aby znovu ostře varoval Západ a obvinil ho, že vyvolává nové závody ve zbrojení. Podle Putina nemá Moskva jinou možnost než na to adekvátně reagovat.

"Je jasné, že ve světě vznikají nové závody ve zbrojení," konstatoval Putin. Podle něho jsou to závody ve zbrojení, s nimiž si Rusko nezačalo. Putin se znovu zapřísahal, že Rusko bude reagovat na tuto hrozby tím, že si vyvine nové a modernější zbraně, které budou aspoň tak dobré jako zbraně, které mají západní země. "Jsme nuceni k tomu, abychom připravili odplatu. Rusko má a vždycky bude mít odpovědi na tyto výzvy," řekl Putin.

10. 2. 2008

Protože se jeho tým těžce přepočítal. Tolik aktualne.cz. Konečně někdo, kdo používá selský rozum.

ODS od počátku spoléhala na přeběhlíky. Proto a jedině proto se bránila zuby nehty veřejné volbě.

Všechny ty řečičky pánů Sobotků a dalších o důstojnosti a obstrukcích byly jen kamufláží skutečného úmyslu - po získání vládní většiny pomocí přeběhlíků - zvolit stejným, totiž nedůstojným a podlým způsobem, tajnou volbou jako pouhým zastíracím instrumentem, s pomocí přeběhlíků i svého stranického prezidenta.

10. 2. 2008

Tak se nám ze zpravodajství televize Prima stalo béčkové zpravodajství televize NOVA. Nemusím podotýkat, že obé jsou nakloněny směrem ke straně s emblémem modrého ptáka. Televize Prima, místo toho, aby veřejnost informovala o volbě prezidenta (kdyby náhodou někdo utekl přímému přenosu), tak nám vykreslovala ČSSD jako padoušskou a obstrukční stranu. Zpravodajství Prima se stává povrchní a hloupou kopií povrchního a hloupého zpravodajství TV NOVA, které vlastně ani není zpravodajství, ale emocionální manipulací politicky zaujatých takynovinářů, míní Vojtěch Červenka.

9. 2. 2008

9. 2. 2008, 14:40. Ve třetím kole první volby nebyl zvolen prezident České republiky. Nerozhodl zatím ani příklon poslanců a senátorů KDU - ČSL na stranu Václava Klause, který je odůvodňován snahou prezidentské koalice podporující Jana Švejnara o obstrukce na konci včerejšího jednání.

Důvodem, proč pravděpodobně nedošlo ke zvolení Václava Klause, je snížení celkového kvóra volitelů. Dva senátoři zvolení za KDU - ČSL a jeden poslanec za ČSSD se z důvodů zdravotních problémů třetího kola první volby neúčastnili. U obou senátorů se přitom počítalo s podporou Václava Klause, ačkoliv to zpochybňují zástupci ČSSD a tvrdí, že oba senátoři dnes chtěli podpořit Jana Švejnara.

9. 2. 2008

Celkem téměř 4 hodiny odkládaná sobotní volba českého prezidenta se propracovala k závěru:

Nikdo nebyl zvolen

K závěru, který očekával málokdo z komentátorů. Podle mého názoru někteří komentátoři tuto domněnku jen nechtěli uvádět, jen proto, že by to nahrávalo předchozím politickým analýzám z řad špiček KSČM.

Již v předešlý den, čili v pátek po skončení volby bylo oznámeno z ČT, že náročný den vedl k několika zdravotním kolapsům.

Je za tak vyrovnaných preferencí, pro jednoho i pro druhého kandidáta opravdu nutné jít k "výsledku", i přes kolapsy tří poslanců-volitelů?

9. 2. 2008

VOLBA PREZIDENTA:

Sledoval jsem prezidentskou volbu s napětím jako bitvu dvou politických zájmů (spíš než koncepcí), které se prostě nemohou sejít a smířit a dohodnout. Nejde ani tak o ideje, ani o nějaké "dobré" proti "zlým. To, proč ODS potřebuje na Hradě Klause, a ČSSD spolu se Zelenými zase Švejnara, to má spoustu příčin, které nelze snadno definovat, ale které jsou nesmírně silné. Zdálo se mi také, že oba bloky - a mezi nimi KDU-ČSL a KSČM - jaksi chápou, proč ten druhý nemůže jinak, a respektují to, i když na sebe háží před veřejností vinu za tu "trapnost".

9. 2. 2008

19. 2. 2008, 13:10, aktuální stav hostů ve studiu ČT věnovaném volbě prezidenta. Eric Best, americký novinář žijící v Praze, šéfredaktor Fleet Sheet. Vladimíra Dvořáková, politoložka z VŠE. Petr Mach, ředitel Centra pro ekonomiku a politiku (CEP), think tanku založeného a podporujícího Václava Klause.

Může někdo z ČT vysvětlit, jak tato situace, nepochybně vycházející z improvizace a nepřipravenosti na to, kam se prezidentská volba ubírá, naplňuje povinnost média veřejné služby poskytovat objektivní a vyvážené informace?

K tomu dodává Jakub Rolčík: Petr Mach je nejenom ředitelem Centra pro ekonomiku a politiku, ale od roku 2003 také externím poradcem prezidenta Václava Klause. Tuto informaci uvádí ve svém životopise.

9. 2. 2008

Vždycky znovu propukají výtky pravicových mudrců -- dejme tomu nestora českých právníků Vojtěcha Cepla -- sociálním demokratům, že vedení strany a vedení poslaneckého klubu v parlamentu nějak vynucuje kázeň poslanců strany při hlasováních a tím znásilňuje jejich výtečná výlučná svědomí. Neboť sociální demokracie má nehynoucí tradici zrádců v parlamentě -- poslanců Teplíka, Wagnera, Melčáka, Pohanky, nejnověji asi Snítilého...

9. 2. 2008

Již druhý den poměrně pozorně sleduji přímý přenos České televize z volby prezidenta a se sílícími obavami pozoruji, že někteří účastníci čím dál více podléhají psychickému tlaku. Mezi nejohroženější tvory přitom nepatří političky a politici, kteří prezidenta volí, ale novináři, kteří obstarávají mediální servis. Na hranici hysterie a v nebezpečí nějaké hlubší neurózy se v tuto chvíli ocitá zejména komentátor Reflexu Bohumil Pečínka. Apeluji proto na všechny, kdo mohou zasáhnout, aby zachránili pana Pečínku dříve, než dojde k další hospitalizaci mediálně extrémně vytíženého člověka.

8. 2. 2008

Novinář Václav Moravec: Proč si politická scéna neodpustila tuto trapnost?

Politolog Tomáš Lebeda: Je to neúcta k ústavě.

(zestručněný přepis rozhovoru ze studia ČT věnovaného prezidentské volbě)

Politici a novináři zdá se vedou jakousi podivnou hru, která produkuje obrovské mediální skvrny pokrývající hladinu veřejného mínění. Začalo to tím, že se s blížící prezidentskou volbou začalo čím dál intenzivněji řešit ladění podmínek, za jakých volba proběhne. A v tomto okamžiku začali politici ze všech možných stran bránit své postoje, které jim byli v daném okamžiku bližší, a své krkolomné výklady a obhajoby podkládali zejména dvěma rétorickými "nosníky": Jedině tento způsob je demokratický a Jedině pokud se takto rozhodneme, bude zachována důstojnost/ústavnost prezidentské volby.

A co udělali novináři? Místo, aby se podívali skrze politické floskule, jako obvykle je převzali a použili jako východisko. Proč tak dělají se snad podaří objasnit níže.

8. 2. 2008

Dodatek ze sobotního dopoledne. V sobotu 9. února 2008 pokračuje úderem desáté hodiny první volba prezidenta České republiky. Na stanici ČRo 1 -- Radiožurnál začínají v 10 hodin zprávy. Po šesti minutách zprávy končí informací o počasí a začíná mimořádný pořad věnovaný volbě prezidenta.

Slova se ujímá Jan Pokorný. Posluchačům sděluje, že po 13 hodinách pokračuje speciální vydání Radiožurnálu. Po krátkém vstupu z pražského Hradu vítá Jan Pokorný politického komentátora Petra Nováčka a ptá se jej: "Petře, dobré dopoledne, jak si se vyspal?" a pokračuje otázkou: "O čem se ti zdálo?"

Nutno dodat, že podobné výroky nejsou typické jen pro ČRo 1 -- Radiožurnál, ale zaznívají často i na intelektuálně se tvářící stanici ČRo 3 -- Vltava. To ovšem nic nemění na jejich naprosté neprofesionalitě. Budou se snad jednou posluchači dovídat i to, zda si dotyčný redaktor vyčistil zuby a zda již byl na toaletě?

9. 2. 2008

To jsem si oddychl! Včera jsem strávil den v lesích mezi Stříbrem a Kladruby. Bylo krásně a silueta kláštera zářila nad vrcholky stromů. Hrachová polévka v hostinci Koruna byla výtečná. Městečko zřejmě žilo svým všedním dnem, ženy nakupovaly v samoobsluze, která tam ještě je, muži krmili dobytek a koně v ohradě zírali svými záhadnými pohledy na poutníka. Vody v Úhlavce je dost a člověk pořád žasne, kde se jí tolik bere. Rychlík do Plzně přijel na minutu přesně.

Po příchodu domů jsem si pustil televizi a po chvíli jsem si připadal, nu, proč to neříci, jako blbec...

8. 2. 2008

Americká ústřední zpravodajská služba vydala své zhodnocení nejbližších globálních strategických hrozeb. Citujeme z pasáží o Rusku, o Číně o Íránu a o problémech s cenami potravin a zásobami ropy.

8. 2. 2008

AMERICKÁ ZÁKLADNA JINDE

Poslední kniha Johna Pilgera, v Británii žijícího australského válečného zpravodaje, investigativního novináře, dokumentaristy a držitele dvou britských ocenění Novinář roku, jenž se u nás mimo jiné v sedmdesátých letech setkal s československými chartisty, Svoboda až příště (Freedom Next Time), která poprvé vyšla u britského nakladatelství Bantam Books před dvěma lety, se v pěti kapitolách věnuje "impériu, jeho vnější fasádě a vytrvalému boji lidí za svobodu" (str. 13). Kvalitní recenzi na knihu si lze přečíst v článku Voice of the Unpeople" (Hlas nenároda) v britském deníku Guardian. Tento článek se věnuje pouze první kapitole nazvané "Ukradený národ" (Stealing a Nation), která představuje jednu z takzvaných "pomalých zpráv", zpráv, které nikdy neměly spatřit světlo světa, jež se "nikdy nestaly", i když pozornost si zaslouží i další kapitoly, které se zabývají Palestinou ("Poslední tabu"), Indií ("Zářivá Indie"), Jižní Afrikou ("Apartheid nezemřel") a Afghánistánem ("Osvobození Afghánistánu"). V úvodu ke knize, jenž ve zkratce představuje kritickou koláž současné situace a výbornou charakteristiku západního pohledu a historického chápání světa "těch druhých", John Pilger cituje nositele Nobelovy ceny za literaturu, Harolda Pintera, který se při předávání ceny ptal proč "jsou na Západě tak dobře známy systematická brutalita, všudypřítomné krutosti a neúprosné utlačování nezávislého myšlení ve stalinistickém Rusku, zatímco americké imperiální zločiny jsou zaznamenávány jen částečně, nemluvě o jejich dokumentaci nebo připuštění jejich existence vůbec" a rezignovaně poznamenává, že pro britskou BBC se ani tento proslov "nikdy nestal" (str. 17).

8. 2. 2008

PROHLÁŠENÍ

Prohlášení Českomoravské konfederace odborových svazů, Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR, Lékařského odborového klubu -- Svazu českých lékařů, Svazu pacientů ČR, Profesní odborové unie zdravotnických pracovníků Čech, Moravy a Slezska.

Z věcného záměru zdravotních zákonů, které nyní předložil ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, vyplývá, že vláda chce postupně privatizovat celé české zdravotnictví. A to jak jednotlivá zdravotnická zařízení, zejména klíčové fakultní nemocnice, tak dokonce i celý systém veřejného zdravotního pojištění, včetně zdravotních pojišťoven.

8. 2. 2008

V současnosti se vedou napříč společností diskuse o tom, zda prezident by se měl volit v tajné či veřejné volbě. Zastánci veřejné volby zdůrazňují její transparentnost a upozorňují, že tajná volba zvyšuje riziko korupce. Zastánci tajné volby poukazují na to, že volitelé jsou svázáni svými stranickými sekretariáty a nemohou se svobodně rozhodnout na základě svého nejlepšího vědomí a svědomí. Nechci v tomto příspěvku lobovat za tajnou volbu, ale domnívám se, že argument, že tajná volba zvyšuje riziko korupce, je mylný. Ovšem pouze za předpokladu, že je volba opravdu tajná.

8. 2. 2008

ANALÝZA

Naši zástupci v parlamentu stojí před rozhodnutím a my před pochopením jejich rozhodování. Nejsou to role jednoduché. Veřejná volba, či snad v budoucnu volba „vším lidem“, není dnes tak aktuální, mimo některých funkcionářů stran a jejich obavy z „přeběhlíků“. Pro nás voliče to není tak podstatné. My známe postoje stran a dle nich jsme je volili. Známe ale dva prezidentské kandidáty - Klause a Antiklause.

8. 2. 2008

tisková zpráva ČRo

Jako členů nejvyššího vedení Českého rozhlasu se nás hluboce dotýkají nekorektní a neopodstatněné výroky redaktora Miroslava Konvaliny, které byly uveřejněny v ČTK dne 6. 2. 2008 a na serveru iDnes.cz dne 7. 2. 2008. Cítíme proto potřebu na tato vyjádření tímto reagovat.

8. 2. 2008

Velice mě udivuje jak vehementně Britské listy (společně s dalšími českými sdělovacími prostředky) podporují veřejnou volbu prezidenta. Je to patrné například na článku Štěpána Kotrby Veřejná volba a ne-důstojnost ODS (BL 7.2. 2008). Dikce článku mi připadá hysterická a připomíná psaní Rudého práva v letech padesátých: "Všude kolují seznamy zrádců", " Poslanec Grebeníček Švejnarovy názory ani nevyslechl ...A je to právě on, který v minulosti ...odmítavým přístupem ke spolupráci...zajišťoval převahu pravice..." atd. Takhle plamenně řečnil kdysi, promiňte mi to, Václav Kopecký. Štěpán Kotrba po několika televizních vystoupeních prezidentských kandidátů se stal stoupencem Jana Švejnara ("Pro mě je dnes Švejnar ... příslibem tvořivějšího dialogu Hradu s podhradím", BL 7.2. 2008), i když ještě před půldruhým měsícem psal poněkud jinak, stěžuje si čtenář Jan Makovička.

8. 2. 2008

Hodně se mluví o demokracii, parlamentu, stranách, poslancích a s nimi o zradě a podvodu na voličích. Já to nechápu - buď volíme strany a v tom případě je absolutně jedno, kdo bude poslancem a nebo volíme lidi, kteří čirou náhodou patří k určité straně. Pokud platí to první - volíme strany - tak poslanci jsou zbyteční, můžou mít 4 roky dovolenou, Topol do urny vždy hodí svých 80 nebo kolik má hlasů, Bursík ty svoje, Jiřík tam hodí ty svoje a bude odhlasováno - korupce nikde nebude a na vládu bude stačit 5 platů, píše Miroslav Zapletal.

8. 2. 2008

TISKOVÉ ZPRÁVY, KTERÉ MÉDIA ZÁMĚRNĚ IGNORUJÍ

Topolánek slíbil, že se školné zavádět nebude. Porušuje předvolební program

tisková zpráva Studentské komory Rady vysokých škol

Budoucí studenti a studentky vysokých škol by měli do života vstupovat s dluhem v řádu statisíců korun. I takové mohou být důsledky připravované reformy terciárního vzdělávání v ČR.

8. 2. 2008

Rada Českého rozhlasu dala poprvé ve své existenci za pravdu stížnosti na porušení Kodexu Českého rozhlasu. Stalo se to na mimořádném zasedání Rady dne 6.2.2008 v případě stížnosti na porušení Kodexu ČR a zákona 484/1991 Sb. a zákona č. 262/2006 Sb. Zákoníku práce bývalou ředitelkou ČRo 1 Radiožurnálu Barborou Tachecí, odeslanou 21.1.2008. Rada konstatovala ve shodě s advokátní kanceláří Hrudka, Řípa a partneři porušení Kodexu ČRo a to jeho článků 7.1., 7.4. a 1.6 v kontextu s § 8 odst. d) zákona č. 484/1991 Sb. Porušení Kodexu ČRo paní Barborou Tachecí bylo projednáno s generálním ředitelem ČRo Václavem Kasíkem s doporučením, aby k této skutečnosti přihlédl při vyhodnocování činnosti Barbory Tachecí. Nicméně Rada ČRo nespatřuje dle svého usnesení 13/08 v jednání Barbory Tachecí "porušení pracovních povinností takové intenzity, které by ČRo dovolovalo s paní Barborou Tachecí jednostranně rozvázat pracovní poměr".

Pod těmito suchými slovy právní řeči se skrývají konkrétní poklesky vysílání ČRo 1. Pokusme se přeložit právní jazyk usnesení do češtiny, srozumitelné koncesionářům.

8. 2. 2008

Ve středu (6. 2. 2008) TV Nova blíže seznámila diváky s nedávno zveřejněným případem utýrané kočičky skupinou mládeže. Dnešní děti jsou záměrně vychovávány k tomu, aby samy nepoznaly bolest. Seznamují se s ní odtažitě, jen pokud se odcizeně týká někoho druhého. Třeba, když ji sledují v televizi, vytvářejí v počítačových hrách nebo ji působí jiným ve svém okolí. Když se takto "vychovaný" rozmazlenec dostane do situace znásilněné a týrané kočky, je již pozdě. Z pasti, do které se nechal nalákat neovládanými a záměrně provokovanými pudy, již není úniku.

8. 2. 2008

Bývalý washingtonský zpravodaj Českého rozhlasu. Bezproblémový s vynikající pověstí člověka, který umí dělat poutavé reportáže. Poté ředitel Radiožurnálu. S rozpaky z poněkud úřednicky škrobeného vystupování, nicméně s očekáváním. Poté autor knihy o washingtonském zpravodajství. Promované knihy. Prodávané knihy. Poté bývalý ředitel Radiožurnálu. Se strohým vysvětlením generálního ředitele, vyjadřujícím se dvěma slovy, které nebyly nikdy konkretizovány: "manažerské selhání". Poté nicméně opět zpravodaj Radiožurnálu ve Spojených státech. Špatný manažer může být dobrým novinářem. Výpověď z washingtonské mise dal sám - ke konci února, hovoří se něco o nástupu do diplomacie, po kterém prý toužil. Kdysi byl víc diplomat než ředitel. Opatrný, oficiózní. Dnes je Miroslav Konvalina "něco fňukajícího" na iDnes a obviňujícího generálního ředitele málem z mobbingu.

8. 2. 2008

Před pár minutami jsem se ještě díval na zprávy televize Prima. Teď už se nedívám, protože jsem to předčasně vypnul. Došly mi u toho nervy, píše Dalibor Rozsypal.

8. 2. 2008

ZDRAVOTNICTVÍ:

Obávám se, že těžko lze žádat po lékařích, aby proti platbám tzv. regulačního poplatku protestovali, píše Jaroslav Klíma

Tento stát zákonem zařídil, že pacient je povinen platit a to pod sankcí, že bude dán za neplacení k soudu. Pacientovi je jasné, že platí za nic, lékař je postaven do pozice lapky, který mu peníze ze šrajtofle vytáhl. To, že se platí za nic je samozřejmě hyenismus a jeho uplatnění je pojištěno tím, že i lékař je pod sankcí, pokud by onu pokutu za onemocnění daného pacienta nevybral.

8. 2. 2008

Dodatečná tisková informace pražského arcibiskupství o schůzce bývalé ředitelky Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu k kardinálem Vlkem

Bývalá ředitelka Barbora Tachecí požádala prostřednictvím redaktorky Evy Hůlkové o schůzku s kardinálem Miloslavem Vlkem. Důvod schůzky paní Tachecí neudala. O schůzce, která proběhla 31. ledna, poté paní Tachecí napsala, že to byl kardinál Vlk, kdo ji pozval, a ve své zprávě na stránkách ČRo1 - Radiožurnálu uvedla, že kardinála Vlka navštívila paní Eva Hůlková a ona ji pouze doprovázela.

Václav Klaus a Jan Švejnar
8. 2. 2008
tisková zpráva Českého rozhlasu

V pátek 8. února 2008 zprostředkuje Český rozhlas svým posluchačům volbu prezidenta České republiky ze Španělského sálu Pražského hradu. Volební zpravodajství si posluchači mohou naladit na stanicích Český rozhlas 1 -- Radiožurnál, Český rozhlas 2 -- Praha a Český rozhlas -- Rádio Česko. Český rozhlas Online ve spolupráci s Rádiem Česko připravil internetový speciál k volbě prezidenta. Od 9.00 hod. bude na Radiožurnálu volební studio a přímý přenos ze Španělského sálu.

Internetové vysílání stanic Českého rozhlasu ZDE

speciální internetové stránky Českého rozhlasu k prezidentské volbě ZDE

8. 2. 2008
Hledám politickou stranu. Nejsem náročný, ani moc doleva ani moc doprava. Představuji si, že by ona strana měla v programu a všichni členové do jednoho by pod ním byli podepsáni, asi toto:

"Nepodpoříme vměšování České republiky do politických záležitostí svrchovaných států. Nepropůjčíme české území, zbraně ani vojáky jiným státům nebo soukromým společnostem, jež by je chtěly využívat způsobem, který by jiný stát mohl považovat za vměšování nebo za hrozbu, píše Marek Včelař.

8. 2. 2008

Monitor Jana Paula:

Popeleční středou přichází podle křesťanské tradice čtyřicetidenní půst, který uzavírají velikonoční svátky. Dnešní situace je jiná, vyjádřil bych ji třemi slovy: maso, maso a zase maso. Kam se jen pohnu, všude je mi nabízeno maso a nebo výrobky, či pochoutky z masa. Mám pocit, že jeho konzumací je současná společnost posedlá a spotřebovávané množství neuvěřitelně nadměrné. Už nejde o nutnou potřebu, ale o přejídání a nehumánní hromadné vybíjení zvířat, neboť výroba a zpracovávání masa ve velkochovech odpovídá této potřebě.

7. 2. 2008

ŠOK│ Urážky protivníka prozrazují strach. Ladislav Jakl se stylizuje do podoby tiskového mluvčího prezidenta Klause v časopise Reflex poněkud nešťastným způsobem. Bez obalu. Redaktor Šíma může být spokojen, neb "titulkových vět" bylo řečeno dost.

Proč je podle vás Jan Švejnar horší prezidentský kandidát než Klaus?
Každý je horší. Nic speciálního o panu Švejnarovi říct neumím. Nebyl účastníkem společenské debaty v naší republice. Hlavní rozdíl je v tom, že Václav Klaus kandiduje sám za sebe, svou osobností, svým renomé. Jeho protikandidát je kandidován. Byl hledán, pak nalezen, nyní je kandidován. Byl by to prezident na dálkové ovládání. Je to loutka.

Reflex: Milan Šíma: Ladislav Jakl: Švejnar je loutka ZDE

8. 2. 2008

V úterý 5. února 2008 jsme přinesli informaci o skandálu v Británii, týkajícím se toho, že "Politice odposlouchávala poslance", který navštívil vězněného občana ze svého volebního okrsku. Zpráva informovala, že občan Babarem Ahmadem není v Británii obviněn z žádného trestného činu, ale čeká na možnou deportaci do USA kvůli americkému obvinění, že provozoval internetové stránky, které údajně sbíraly peníze pro al Kajdu.

Napsal nám v té věci Eugen Svoboda z Belfastu a poukázal na článek z britského satirického magazínu Private Eye, který trpce a ironicky poznamenává, že sice v médiích a v parlamentu vyvolalo pobouření, že policie nezákonně odposlouchávala poslance, nikomu však už v dnešní Británii nepřijde šokující, že je po tři a půl roku vězněn bez soudu občan, proti němuž nebylo vzeneseno žádné obvinění. To je v dnešní světě - zřejmě - normální... (JČ)

Bremner, Bird and Fortune
7. 2. 2008

John Bird a John Fortune o "sofistikované" krizi světového finančního systému

◄John Bird jako vysoký britský armádní důstojník

Vřele doporučujeme tyto dva klipy ZDE ZDE (mají české titulky), na něž nám maily opakovaně odkazují čtenáři. Dovíte se v nich všechno - a velmi se pobavíte (ale je to šibeniční humor) - o tom, jak dnes fungují finanční trhy.

Zdá se, že prostřednictvím YouTube konečně přišlo i do ČR řádné povědomí o Johnu Birdovi a Johnu Fortunovi. České titulky nejsou dokonalé - občas překladatel nepochopil, o čem oba komici hovoří, anebo jejich výroky přeložil chybně (např.v druhé scénce "alarm bells would ring" - "ozval by se poplach" se nedá přeložit jako "znějí osamocené zvonky" překladatel nerozuměl slovu "alarm" a přeložil ho podivně jako "alone", dále např. "punters" jsou normální zákazníci, ne rejpalové, atd.)- ale v podstatě to nevadí. Mimochodem, měli byste vědět, že komici improvizují na předem dohodnuté téma. Jsou opravdu dobří.

8. 2. 2008

Nepovažoval jsem původně za nutné posílat již Britským listům mou odpověď panu Nachtmannovi na jeho další vývody v souvislosti s "polemikou" o mém článku věnovaném ukrajinskému hladomoru. Polemika totiž nemá smysl s lidmi, kteří ani nečtou názor druhého a dokonce se dopouštějí manipulací a lží. Domníval jsem se, že z mailů Petra Nachtmanna, které Vám zasílal v kopiích, si uděláte sám dostatečný obrázek. Vzhledem k tomu, že jste zveřejnili další "polemiku" se mnou (Některé informace buď neznáte, anebo je zamlžujete), cítím nutnost naposledy reagovat.

7. 2. 2008
tisková zpráva České televize

Česká televize prohlašuje, že podpis Adama Komerse, vedoucího regionální redakce zpravodajství ČT a místopředsedy Nezávislé odborové organizace, pod iniciativou Ano pro Švejnara byl jeho osobní záležitostí, která nebyla s nikým z vedení ČT konzultována.

Vedení České televize předává případ etické komisi Syndikátu novinářů, Etickému panelu ČT a právníkům. ČT soudí, že pravděpodobně došlo k porušení Kodexu veřejnoprávní televize a novinářského principu nestrannosti a nezávislosti, proto Adam Komers nebude mít až do vyřešení případu žádný vliv na editoriální politiku zpravodajství ČT a řízení redakce.

7. 2. 2008

Nejdřív mi přišel e-mail od pražského advokáta Kolji Kubíčka, že s českým občanstvím prezidentského kandidáta Jana Švejnara to je nahnuté. Potom se zhruba totéž objevilo na blogu Miroslava Macka, odkud tuto informaci houfně převzaly všechny noviny. Načež přišel jiný, tentokrát nepodepsaný e-mail z adresy m2008@volny.cz, který mě upozorňoval na údajné čachry Václava Klause s pražským magistrátem ohledně koupě bytu v Praze-Libni.

Klaus prý spolu se svou ženou Livií, pražským primátorem Pavlem Bémem a právníkem Ivanem Přikrylem čelí trestnímu oznámení, o kterém "nikdo nechce psát".

7. 2. 2008

ANALÝZA

Sdružení Lípa zná jen málo lidí, ještě méně zná jeho antipod, sdružení Palcát. Existuje stejně, jako Cep. Think-tanky, velmi volná a neformální lobbistická souručenství. Moc, vliv a peníze, média, showbusiness. Napříč politickým spektrem, a přece tak blízko sebe... Přesto, anebo právě proto tyto různé skupiny mají naprosto odlišné ekonomické i politické kořeny i zájmy. V metodách práce a uplatňování vlivu je lze rozeznat těžko.

KLAUS V KLUBU ČSSD 6. 2. 2008 >>> WMV │400kbps
"Společenský vývoj už neurčuje materiální základna, ale jen teatrální umění vládnoucích "charismatických" demagogů, napsal do Lidových novin jejich čtenář Jiří Horáček z Hostinného. Nechtěně tak vyjádřil dilema občanů ze současné politiky, která se stále víc a více vzdaluje ideálům polis i ideálům demokracie. O povaze politiky a budoucnosti státu rozhodují dnes záběry fízlovacích kamer z hotelových hal, ačkoliv dopad na takový hotel bude zničující, zatímco soukromníci, kteří se sešli k přátelskému popovídání, se mohou jen smát. Souboj špionážních amatérů s profesionály vyhrávají profesionálové. Politici si nicméně nechali reálnou moc včetně informační převahy proklouznout pod rukama a nyní jsou jen herci svých kameramanů a svých režisérů. Ale je to symbolické. Hotel Savoj využívala už kdysi StB k monitorování schůzek obchodníků stejně jako jiné hotely v Praze se zrcadly a kamerami za nimi. Sex, nebo obchod, v audiozáznamu i v kartotéce skončili všichni.

7. 2. 2008

Nejen v médiích bez servítků (ale i bez rozpaků s "vycpávkami")?

Ne že by byl dnešek ráno na Vltavě -- čímž se teď míní "ČRo 3"; 7. 2. -- nějak výjimečný. Dnes a denně na mikrofon mluví v těch 120 minutách programu Pasticcio nejeden kulturní činitel. Málokdo ale dokáže tolik nakupit slovní vaty do své informace, jako jeden nositel kultury dnes. Nejde mi o pranýřování jednoho člověka. Taky nevyužil celého rejstříku možných "vycpávek" mluvené řeči. Tři výrazy se objevovaly u toho muže přinejmenším ve dvouslovných kombinacích málem v každé větě. (Moc zde nepřeháním. Opakuji: není v tom sám! Nepátrejme po jeho jméně.) Ty tři výrazy jsem už slyšel u některých přeborníků i vysloveny pohromadě, za sebou: "vlastněé.. jakoó.. prostěé.." Skoro se mi zdá, že by se ta tři slova mohla patentovat jako žádoucí "trojsloví", než naskočí myšlenka.

7. 2. 2008

Změnil jsem názor stejně jako Strana zelených. Schůzka Weigl-Šlouf před prezidentskou volbou je popřením její důstojnosti víc než cokoli jiného. Sociální demokracie by při veřejné volbě opravdu měla, aspoň teoreticky, šanci rozejít se s dědictvím opoziční smlouvy (i když je třeba právě Paroubek něčím jiným než produktem oposmlouvy na pražské radnici?), a tak se posunout na cestu normální politické opozice, což by mohlo být pro tuto zemi významnější než samotná volba prezidenta.

7. 2. 2008

Usnesením senátu JUDr. Martina Zelenky Vrchního soudu v Praze ze dne 5.února 2008 bylo pravomocně ukončeno obnovené trestní řízení proti emigrantovi Rostislavovi Roztočilovi. Soudní jednání se těšilo poměrně značné pozornosti médií. Stala se věc jinde nevídaná, za kterou předseda senátu zasluhuje pochvalu: soud vyšel zájmu médií příkladně vstříc povolením pořizování obrazových a zvukových záznamů v soudní síni po celou dobu jednání. Příklad hodný následování zvlášť těmi soudci, kteří si léčí špatné svědomí a komplexy méněcennosti tím, že brání veřejnosti v pořizování zvukových záznamů, na něž má právo dle §6 odst.3 zákona o soudech a soudcích. Bohužel dále již nevím nic dobrého, co bych mohl napsat na adresu předsedy senátu.

7. 2. 2008

O této pravděpodobnosti informuje list Asia Times. Poté, co si francouzský prezident Sarkozy vyjednal se Spojenými arabskými emiráty, že tam Francie vybuduje malou vojenskou základnu, Írán se prý už "téměř rozhodl", že "vyrovná" to, co považuje za zasahování Západu ve své blízkosti tím, že povolí Číně aby si vybudovala vojenskou základnu na jednom z íránských ostrovů v Perském zálivu.

7. 2. 2008

NÁZOR ŠVÉDSKÉHO ANALYTIKA

Obranný štít, jehož součásti se mají stavět v Česku a Polsku, je založen na domněnce, že atomovou válku lze vyhrát, píše Jan Øberg.

(Ze švédštiny se souhlasem vydavatele přeložil Robert Kubala.)

Žijeme v době, ve které hrozí, že překroucené a úmyslně zamlžené informace nahradí skutečné vědění. Jako příklad si vezměme způsob, jakým politikové a novináři a dokonce i reprezentanti levice a míroví aktivisté hovoří o Americkém systému obrany před balistickými raketami, jehož stavba se plánuje v Polsku a v České republice. K tomuto záměru se přistupuje, jako by šlo o obranu, i když tomu tak není.

10. 2. 2008

Naše občasná korespondentka v Sankt Peterburku, Emma Čulík, obnovila tyto svoje docela atmosferické stránky ZDE

30. 11. 2007

PRVNÍ SOUBORNÁ KNIHA O ČESKÉM HRANÉM FILMU OD ROKU 1989

Jan Čulík, Jací jsme: Česká společnost v hraném filmu devadesátých a nultých let. Host, Brno, 2007, 656 str. Barevná fotografická příloha. 429 Kč. ISBN 978--80--7294--254--1. Vychází s finanční podporou University of Glasgow.

"Neocenitelná historicko-kritická práce, přehledná, vnímavá a dobře napsaná."

Josef Škvorecký, 6. ledna 2008

Právě přichází na předvánoční trh nová kniha o českém filmu od Jana Čulíka. K dispozici ke koupi na www.kosmas.cz ZDE, též přímo z nakladatelství Host ZDE

V první souborné knižní práci o českém hraném filmu od roku 1989 rozebírá autor více než dvě stě devadesát snímků, které vznikly za posledních osmnáct let. Filmovou produkci rozdělil tematicky do několika celků: v období kolem pádu komunismu se objevila celá řada trpkých výpovědí o životě v Československu sedmdesátých a osmdesátých let; naproti tomu svědectví o stalinském útlaku z padesátých let většinou už nesvědčí o životě v totalitě s tak úzkostnou naléhavostí jako snímky o normalizaci. Autor se dále věnuje četným filmům s historickými tématy, zejména z traumatických období, dále snímkům svědčícím o prvních zkušenostech z postkomunismu, včetně "pokleslých" komerčních komedií, a rozebírá též množství filmů vzniklých o současné společnosti. Nejnověji se česká kinematografie zabývá především mezilidskými vztahy; tyto snímky patří podle autora k nejlepším. Kniha analyzuje i filmy pro děti a mládež, dále četné, více či méně úspěšné umělecké experimenty, a závěrem vybírá "nejlepších pětačtyřicet" --- snímky vysoké kvality, které podle autorova názoru zřejmě přežijí.

Cílem autorovy analýzy bylo zjistit, jakým způsobem vypovídá současná česká kinematografie o dnešní české společnosti, zda o ní vytváří mýty a jakého hodnotového systému se podle českých filmů dnešní společnost přidržuje. Podrobným sémantickým rozborem příběhů jednotlivých hraných filmů dochází autor k překvapivým závěrům.

Současná česká kinematografie zaujímá vůči české společnosti svobodný a kritický postoj. Vytváří o ní podle jeho názoru pozoruhodně ucelené svědectví.

Informace ze záložky
ukázka z jedné ze shrnujících kapitol a obsah knihy ZDE
2. 1. 2008

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. V anketě letos na jaře odpovědělo během několika málo dnů více než 5000 čtenářů. Finančně však na provoz listu přispívá jen něco málo nad 100 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře. Nedokáže to česká komunita? Jsou finanční prostředky skutečně k dispozici jen pro cílenou politickou manipulaci, a chce-li list prosazovat svobodnou linii, padni komu padni, národ se pro jeji podporu nevzchopí?

V prosinci 2007 přispělo celkem 131 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 45 847.78 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31.12. 2007 částku 197 706.42 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a 688.55 euro.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři ze zahraničí a nyní i z České republiky mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely.

Klaus versus Švejnar - prezidentské volby 2008 RSS 2.0      Historie >
10. 2. 2008 Proč nevyhrál Klaus? František  Řezáč
10. 2. 2008 Béčkové zpravodajství televize Nova   
10. 2. 2008 Vypráskat je od koryt aneb Maminko, maminko, kdybys to věděla, ty by si si odplivla Jiří  Jírovec
10. 2. 2008 Směšní advokáti posvátných rituálů Bohumil  Kartous
9. 2. 2008 V první volbě nebyl prezident zvolen Bohumil  Kartous
9. 2. 2008 Zachraňte Pečínku Bohumil  Kartous
9. 2. 2008 ... a proč? František  Řezáč
9. 2. 2008 Studio ČT poskytuje podporu Václavu Klausovi Bohumil  Kartous
9. 2. 2008 Být ukázněný je dobré, aneb monolit z mrákotínské žuly Michal  Kuklík
9. 2. 2008 Přes 3 infarkty vzhůru k prezidentskému stolci Vladislav  Černík

Smrt Bénazír Bhuttové RSS 2.0      Historie >
5. 2. 2008 Británie plánovala postavit v Afghánistánu pro Taliban výcvikový tábor   
16. 1. 2008 Americká a britská rozvědka se zřejmě svářejí o to, jaký přístup používat v Afghánistánu   
9. 1. 2008 BBC a indicie naznačující budoucí realitu v Pákistánu a Afghánistánu Štěpán  Kotrba
8. 1. 2008 Bhuttová: Důkazy jsou pryč, za smrt si podle Mušarrafa mohla sama   
8. 1. 2008 Konspirace, nebo zvídavost? Jiří  Jírovec
8. 1. 2008 Neprofesionalita nebo Profesionálové? Jan  Zeman
8. 1. 2008 BBC je zaprodaná vládě Michal  Vimmer
8. 1. 2008 Atentát na Bhuttovou vyšetřuje pákistánský inspektor, který řešil vraždu reporéra Wall Street Journal   
8. 1. 2008 Editor pořadu Newsnight: BBC případ dvou "diplomatů" vyhoštěných z Afghánistánu vyšetřuje Jan  Čulík
7. 1. 2008 Complaint to the BBC - Stížnost na BBC   

Radiožurnál podle Tachecí RSS 2.0      Historie >
8. 2. 2008 Konvalina chce vysvětlení svého odvolání? Může ho mít. Štěpán  Kotrba
31. 1. 2008 Který film naposledy rozplakal Petra Vachlera?   
21. 1. 2008 Stížnost Radě Českého rozhlasu: Tachecí porušila Kodex Českého rozhlasu aneb co je to "myslet nově" Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Každý by měl dělat, co umí, aneb, paní Tachecí, potřebujeme vás jinde a jinak! Karel  Šolín
21. 1. 2008 Volejte ředitelce, volejte Báře aneb čí chleba jíš, toho píseň zpívej   
18. 1. 2008 Svět kolem rádia František  Řezáč
17. 1. 2008 První významná internetová iniciativa?   
17. 1. 2008 Barbora Tachecí: 4000 lidí nepokládám za mnoho   
16. 1. 2008 Radiožurnál: Pro řešení neexistuje rychlý, jednoduchý, schematický recept Štěpán  Kotrba
16. 1. 2008 "S nutným časovým odstupem budeme změny vyhodnocovat"   

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
31. 1. 2008 Premier Topolánek hat wieder Bescheid gegeben...! Vladislav  Černík
17. 1. 2008 Poplatky u lékaře platit nebudu   
17. 1. 2008 Jako lékař MUSÍM pacienta ošetřit Petr  Wagner
14. 1. 2008 Zdravotnictví plně hrazené ze zdravotního pojištění může dosahovat velmi dobrých výsledků Darina  Martykánová
11. 1. 2008 Zničí Julínek špičkové lékařské pracoviště?   
8. 1. 2008 Turecké hospodářství?   
8. 1. 2008 Vadí mně platby za děti, za pacienty v komatu   
8. 1. 2008 Je možno chudým napomoci před "reformou zdravotnictví" použitím výjimečného legislativního prostředku? Vladislav  Černík
8. 1. 2008 Poplatek za lékařskou péči je jen jedno z mnoha příkoří, které člověk utrpí   
8. 1. 2008 Jsou nemocní simulanti a zaslouží trest? Petr  Wagner

Aféra jménem Andula - kniha na pokračování RSS 2.0      Historie >
11. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XX. část) Josef  Brož
7. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XIX. část) Josef  Brož
4. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XVIII. část) Josef  Brož
28. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVII. část) Josef  Brož
23. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVI. část) Josef  Brož
20. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XV. část) Josef  Brož
15. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIV. část) Josef  Brož
13. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIII. část) Josef  Brož
8. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XII. část) Josef  Brož
6. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XI. část) Josef  Brož

Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě RSS 2.0      Historie >
30. 11. 2007 Putin podepsal zákon pozastavující účast Ruska ve smlouvě CFE   
15. 11. 2007 Červený kříž lituje nedostatečné aktivity zemí-účastníků Úmluvy o některých konvenčních zbraních   
8. 11. 2007 Rusko vypovědělo smlouvu o konvenčních silách   
6. 11. 2007 Generál Balujevskij: "Vyjasněme si nejprve pojmy"   
31. 10. 2007 Rusko--Západ: hledání východiska   
26. 10. 2007 Týden vztyčených prostředníků Karel  Dolejší
21. 9. 2007 Rusko vysílá vážné varování západní Evropě   
14. 9. 2007 Velká hra existence lidské společnosti je neměnná   
10. 8. 2007 Tvrdá pravda a evidentní skutečnosti Fidel Castro Ruz
3. 8. 2007 Západ se třese strachem nad příznaky nové studené války   

Kongres Evropské levice, Praha 2007 RSS 2.0      Historie >
25. 11. 2007 Demagogický populismus Georgi  Margaritov
25. 11. 2007 Jak česká média ignorovala kongres evropské levice Štěpán  Kotrba
25. 11. 2007 Bertinotti: "Evropská levice nemůže vzniknout na platformě nějaké ideologie"   
25. 11. 2007 Evropskou levici povede Lothar Bisky. K příštím evropským volbám?   
25. 11. 2007 Zkreslená vize Vojtěcha Filipa Jan  Čulík
24. 11. 2007 Lothar Bisky: K evropské kultuře patří obsáhlá historie demokracie, osvícenství, veřejné debaty   
24. 11. 2007 Neubert: Evropská levice už ušla svůj kus cesty - jiný svět a jiná Evropa jsou nejen možné, ale i nutné Milan  Neubert
24. 11. 2007 Oskar Lafontaine v Praze   
24. 11. 2007 Lafontaine: "Levice je věrohodná pouze tehdy, když je demokraticky obnovená"   
24. 11. 2007 Filip: "Jsme v situaci, kdy se odzbrojuje lid a ozbrojují se ti, kteří vládnou penězi" Vojtěch  Filip

Írán RSS 2.0      Historie >
7. 2. 2008 Vybuduje si Čína vojenskou základnu v Íránu?   
4. 2. 2008 Írán provedl test odpalovací rampy a otevřel vesmírné kontrolní středisko Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Iránská hrozba Karla Schwarzenberga Přemysl  Janýr
24. 12. 2007 Dokument amerických zpravodajských služeb o Íránu - Dobrá zpráva. Až příliš. Karel  Dolejší
8. 12. 2007 Amerika tvrdě promarnila ve věci Íránu svou šanci   
5. 11. 2007 USA: 52 procent "pravděpodobných voličů" "podporuje americký vojenský útok proti Íránu"   
27. 10. 2007 Musíme bombardovat Írán   
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
17. 10. 2007 Íránská opozice nechce finanční pomoc z USA Lukáš  Lhoťan
12. 10. 2007 Hraje si s bombou -- aneb naivním konstruktivismem vpřed! Kateřina  Amiourová

Antarktida RSS 2.0      Historie >
23. 9. 2006 Globální oteplování -- pravdy a mýty Ladislav  Metelka
25. 11. 2005 Koncentrace CO2 je "nejvyšší za 650 000 let"   
8. 2. 2005 Budou ohroženy vodní zdroje, výroba potravin i světové hospodářství Bushka  Bryndová
17. 1. 2005 Globální stmívání   
21. 3. 2002 Trvalé podnebné změny už nastaly, avšak co je způsobilo?   
20. 3. 2002 V Antarktidě se rozpadl obří ledovec   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
9. 2. 2008 Studio ČT poskytuje podporu Václavu Klausovi Bohumil  Kartous
8. 2. 2008 Prohlášení ČRo k vyjádřením redaktora Miroslava Konvaliny   
8. 2. 2008 Konvalina chce vysvětlení svého odvolání? Může ho mít. Štěpán  Kotrba
8. 2. 2008 Volba prezidenta ČR: K čemu je neaktuální Český rozhlas? Jakub  Rolčík
6. 2. 2008 Čurdová: Na výchovu dětí většina médií rezignovala Irena  Ryšánková
30. 1. 2008 Výhledy a rizika e-governmentu a t-governmentu v ČR Štěpán  Kotrba
30. 1. 2008 Ocenění pro ředitele Českého rozhlasu Leonardo   
21. 1. 2008 Stížnost Radě Českého rozhlasu: Tachecí porušila Kodex Českého rozhlasu aneb co je to "myslet nově" Štěpán  Kotrba
20. 1. 2008 Radio Wave spouští jako první v Česku vizualizaci rozhlasového vysílání v mobilech   
17. 1. 2008 Karel Burian má odstoupit z funkce brněnského studia ČT Štěpán  Kotrba

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
5. 2. 2008 Dopouštějí se členové vlády a další osoby závažné trestné činnosti? Václav  Drbohlav
4. 2. 2008 Radar s digitálním tvarováním vysílaného svazku: klíč k ruským obavám   
4. 2. 2008 Írán provedl test odpalovací rampy a otevřel vesmírné kontrolní středisko Štěpán  Kotrba
1. 2. 2008 Podílela se firma STEM na manipulaci veřejného mínění ve věci amerického radaru? Jakub  Rolčík
31. 1. 2008 Už i časopis Popular Mechanic tvrdí to, co Vondra s Klvaňou stále popírají   
28. 1. 2008 Bývalý analytik CIA Steven E. Meyer : Radar je najmä o politike. Je to akoby Rusi postavili radar v Mexiku.   
23. 1. 2008 Klvaňovi došly argumenty - má přehlcenou linku Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Iránská hrozba Karla Schwarzenberga Přemysl  Janýr
18. 1. 2008 Coyle připustil, že americké rakety v Polsku jsou schopné nést i jaderné střely Štěpán  Kotrba
17. 1. 2008 Obering: Stavba americké radarové základny v ČR může začít koncem roku 2008 Štěpán  Kotrba

Hacking, hackeři a bezpečnost sítí RSS 2.0      Historie >
10. 9. 2007 Co nejspíše rozluštila slovenská tajná služba Vlastimil  Klíma
28. 6. 2007 nbusr123: Policie zabavila servery kvůli rok starému hacku Štěpán  Kotrba
26. 7. 2006 Vy jste hackeři - vy to můžete udělat, učinit svět lepším místem Štěpán  Kotrba
26. 7. 2004 Je nejsvobodnějším médiem Internet? Pro koho? Štěpán  Kotrba
14. 7. 2003 Co říká zpráva Ministerstva vnitra o extremismu a co už neříkají média Štěpán  Kotrba
10. 7. 2003 x-ker : My sme buducnost   
9. 7. 2003 Četka, které by bylo potřeba hacknout zpravodaje v New Yorku... Štěpán  Kotrba
9. 7. 2003 Václav Jirovský pro HN: Až opravdu přijde vlk   
7. 7. 2003 1986 - Hackerův manifest   
7. 7. 2003 Bruce Sterling: The Hacker Crackdown   

Špionáž v době studené války RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
18. 7. 2007 Co dělal špión Karel Koecher v Prognostickém ústavu? Karel  Köcher
16. 7. 2007 Podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání: plíživá propaganda Robina Hooda Ladislav  Žák
13. 7. 2007 K.K.K. Ladislav  Žák
12. 7. 2007 Fanatici všech zemí, spojte se Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Nemyslete. Když myslíte, tak nečtěte, když čtete, tak nepište. Když píšete, pak se nedivte... Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Romeo vypovídá: jak zemřel agent Ogorodnik Karel  Köcher
12. 7. 2007 Případ Karel Koecher Jan  Čulík
12. 7. 2007 Rozpor v prohlášeních Karla Koechera   
12. 7. 2007 Koecher sloužil totalitě Boris  Cvek

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig
2. 3. 2007 Nekonečná bída antikapitalismu Luboš  Zálom
2. 3. 2007 Argumenty Josefa Víta jsou omezené Jiří  Holý

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
6. 2. 2008 Je nesmysl vést o docházející energetické zdroje války Mojmír  Babáček
31. 1. 2008 Firma Shell zaznamenala "obscénní" zisky   
29. 1. 2008 Další kroky Gazpromu na Balkáně   
28. 1. 2008 Nová ruská energetická stratégia Vladimir Petrovič Radjuhin
25. 1. 2008 Nabucco je mrtvé, Rusko posiluje pozici dominantního dodavatele plynu a ropy pro Evropu Jiří G. Müller
22. 1. 2008 Ceny energie rostou. Bude hůř? Petr  Frish
9. 1. 2008 ČEZ! ČEZ? Martin  Martínek
31. 12. 2007 Vondra chce od neziskového sektoru připomínky k českému předsednictví EU Štěpán  Kotrba
21. 12. 2007 Přikaspický plynovod   
19. 12. 2007 Tak nám lhali o radaru   

Čína RSS 2.0      Historie >
7. 2. 2008 Vybuduje si Čína vojenskou základnu v Íránu?   
14. 1. 2008 ČRo a Čína: Radní jako diplomatičtí diletanti Štěpán  Kotrba
14. 1. 2008 Číňané mají financovat Citibank, aneb Další ukázka nezadržitelných změn ve světovém hospodářství Uwe  Ladwig
8. 1. 2008 Nezadržitelná změna ve světovém hospodářství, neboli O rostoucí kupní síle čínských firem Uwe  Ladwig
5. 1. 2008 Čínsko - indická výzva Západu   
3. 1. 2008 Globální válečná hrozba základny USA v ČR a naše odpovědnost Miroslav  Polreich
5. 11. 2007 Paroubek odlétl, aby se nechal přesvědčovat Američany Štěpán  Kotrba
16. 10. 2007 Nynější sjezd Čínské komunistické strany ovlivní celý svět   
16. 10. 2007 Hu oznámil mírné reformy   
15. 9. 2007 Stredoázijské energetické lišiactvo Peter  Stupavský

Afrika - bohem i lidmi zapomenutý světadíl RSS 2.0      Historie >
24. 1. 2008 Immanuel Wallerstein: Keňa: stabilní demokracie nebo rozpad? Immanuel  Wallerstein
8. 8. 2007 Za oponou neoliberálního humanitarismu: od Iráku k Darfúru Mesfin  Gedlu
6. 8. 2007 Africký kontinent součástí "války proti terorismu" Daniel  Veselý
26. 6. 2007 Afrika odmítá americké plány na výstavbu velké vojenské základny   
23. 6. 2007 Zpráva OSN varuje před válkami, vyvolanými globálním oteplováním   
1. 5. 2007 Immanuel Wallerstein: Afrika roku 2057 Immanuel  Wallerstein
29. 3. 2007 Očekával jsem, že mě zabijí   
27. 3. 2007 Zimbabwe: vítejte zpět špatné vzpomínky! Mesfin  Gedlu
13. 3. 2007 Pech impéria nenapraví sentimentální imaginace Mesfin  Gedlu
20. 2. 2007 Pošetilá cesta Bílého domu k africké ropě Mesfin  Gedlu

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
8. 2. 2008 Ženy na plese JIří  Šotola
4. 2. 2008 Ortel Ernst  Jandl
31. 1. 2008 Moje žena Raymond  Carver
28. 1. 2008 Jdi do prdele Allen  Ginsberg
23. 1. 2008 Nestřílejte divokou svini Gregory Nunzio Corso
22. 1. 2008 Jednou Václav  Hrabě
15. 1. 2008 ■ ■ ■ Ladislav  Puršl
14. 1. 2008 Smutná neděle Milan  Děžinský
11. 1. 2008 ■ ■ ■ Miloš  Doležal
10. 1. 2008 Šepot Pavel  Švanda

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Školství RSS 2.0      Historie >
22. 1. 2008 Neúcta k vědění se nevyplácí Darina  Martykánová
4. 12. 2007 Sítě v síti, aneb jsou ve školství jen problémy s platy? Pavel  Táborský
21. 11. 2007 Sloučení škol nebude škodit   
15. 11. 2007 Nemoc, způsobená Oxfordem? Ema  Čulík
15. 11. 2007 Britské vysoké školy, pro a proti Jan  Čulík
15. 11. 2007 Manifest maturanta   
14. 11. 2007 Náš mlčící maturant Patrick  Ungermann
14. 11. 2007 Nechceme sloučení škol Simona  Szekelyová
11. 10. 2007 Vzdělání je důležité Hynek  Bíla
10. 10. 2007 Včera se tančilo všude, aneb dříve bylo všechno lepší Michael  Volný

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
7. 2. 2008 Americký systém protiraketové obrany by zvýšil pravděpodobnost vzniku jaderného konfliktu   
5. 2. 2008 Dopouštějí se členové vlády a další osoby závažné trestné činnosti? Václav  Drbohlav
4. 2. 2008 Radar s digitálním tvarováním vysílaného svazku: klíč k ruským obavám   
4. 2. 2008 Írán provedl test odpalovací rampy a otevřel vesmírné kontrolní středisko Štěpán  Kotrba
31. 1. 2008 Radar - zodpovědnost nejen velkých hráčů - USA, Ruska, ale i nás samotných Vladimír  Remek
31. 1. 2008 Už i časopis Popular Mechanic tvrdí to, co Vondra s Klvaňou stále popírají   
29. 1. 2008 Kanada zrušila svůj obranný radar po jediné stížnosti Miloš  Kaláb
28. 1. 2008 Pavel Baroch, jeho 2000 vysavačů a jedna lokomotiva Štěpán  Kotrba
28. 1. 2008 Bývalý analytik CIA Steven E. Meyer : Radar je najmä o politike. Je to akoby Rusi postavili radar v Mexiku.   
25. 1. 2008 Pacner jako senilnějící legenda Štěpán  Kotrba

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
28. 1. 2008 Odcházení od Václava Havla: Stará hra, která nevědomky nastoluje důležitý problém současnosti Jan  Čulík
25. 1. 2008 Čtenář je partnerem autora Irena  Zítková
17. 1. 2008 Založen Přípravný výbor Společnosti přátel Památníku národního písemnictví   
11. 1. 2008 Zemřeli dva spisovatelé, kteří milovali Jesenicko Libor  Martinek
4. 1. 2008 Jan Čulík, Knihy za ohradou   
14. 12. 2007 Znovu: Bude zrušen Památník národního písemnictví?   
17. 11. 2007 Člověk zahrada širá: Milan Kundera jako mladý stalinista Jan  Čulík
16. 11. 2007 Lašsko-evropský básník Óndra Łysohorsky Libor  Martinek
7. 11. 2007 Ludvík Vaculík: Hodiny klavíru. Památník národního písemnictví, 7. 11. 2007, 18 hod.   
6. 11. 2007 Básník a darebák podruhé Petr  Král

Český film RSS 2.0      Historie >
19. 1. 2008 Čtěte "disidentskou" knihu Jana Čulíka o současném českém filmu Jan  Čulík
30. 11. 2007 Jací jsme   
2. 11. 2007 Po Gymplu Tomáš  Koloc
1. 10. 2007 Kinoteátr Pavel  Kopecký
1. 10. 2007 Okradl mě Medvídek Tomáš  Koloc
26. 7. 2007 České plagiáty Jan  Lipšanský
26. 7. 2007 Bukowski a Zelenka   
7. 7. 2007 Od filmů k rakům Jan  Čulík
6. 7. 2007 Skutečnou moudrost stačí šeptat Ema  Čulík
6. 7. 2007 Pleasant Moments is very unpleasant Ema  Čulík

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
5. 2. 2008 Británie plánovala postavit v Afghánistánu pro Taliban výcvikový tábor   
5. 2. 2008 Britský princ Andrew kritizoval USA za iráckou válku   
5. 2. 2008 Americké firmy korumpují irácké poslance Anna  Voňavková
2. 2. 2008 Student odsouzen k smrti, že si stáhl z internetu chartu práv žen   
29. 1. 2008 Návrat do Falludže   
21. 1. 2008 Iránská hrozba Karla Schwarzenberga Přemysl  Janýr
16. 1. 2008 Americká a britská rozvědka se zřejmě svářejí o to, jaký přístup používat v Afghánistánu   
15. 1. 2008 Vážné pochybnosti o regulérnosti voleb a férovosti prezidentské volební kampaně Jan  Zeman
5. 1. 2008 Irácký voják prý "zabil dva americké vojáky"   
27. 12. 2007 Irácká vláda propustí z vězení protivládní povstalce