30. 6. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Shi gan - režie Kim Ki-duk
1. 7. 2006

Karlovy Vary 2006:

Klasický český film Ztracená tvář o tom , jaký psychologický zmatek může způsobit změna lidského obličeje, připomněl film korejského režiséra Kim Ki-Duka Shi gan, (Čas), jímž byl v pátek 30. června zahájen letošní filmový festival v Karlových Varech.

Kim Ki-Duk je zkušený režisér a svým dílem věrně svědčí o manické realitě současné jihokorejské skutečnosti. Film plný korejské umanutosti (emocionalitu Korejců, jejich úpornou soutěživost a tvrdohlavost jít ve věci, kterou si usmyslí, až za hrob, to všechno v atmosféře intenzivní komerčnosti a modernosti dobře znám od svých studentů). V tomto smyslu je příběh nového Kim Ki-Dukova filmu pro mě přesvědčivý, i když pro uměřenější a "pohodovější" Čechy se může zdát přepjatou, psychologizující hříčkou.

Sloupek

Matyáš Bernard Čulec

Nesplnil jsem svůj úkol.
Smutně se rozhlížím vůkol.
Smutně se rozhlížím kolem.
Pro všechny kolem jsem volem.

Z cyklu neřesti, nakl. Meloun, Ostrov nad Macochou vybral Štefan Švec(Pozn. šéfredaktora: Ne. Na místě napsal editor poezie v BL Štefan Švec ve čtvrtek večer v pražské studentské kavárně Blatouch.)

Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí - režie Pavel Göbl
1. 7. 2006

Karlovy Vary 2006:

Problém je, že každý film z železničního prostředí nutně navozuje představu konkurence s Ostře sledovanými vlaky Jiřího Menzela a s Kalamitou Věry Chytilové. Divák se okamžitě musí ptát, když ho režisér a kameraman přivede do "prostředí malé železniční stanice", jestli se nebude opakovat to, co už tady bylo.

Jaký je hlavní rozdíl mezi tímto novým filmem a oběma klasickými díly? Obdobný jako rozdíl mezi českou literaturou, psanou před rokem 1989 a po něm. Předchozí literatura -- i oba tyto klasické filmy -- se vyrovnávaly s obdobím útlaku. Jejich tématem byla, abych parafrázoval Karla Kryla, "myšlenka na lásku v zajetí strachu". Pojednávaly o přirozené realitě v útlaku neživotného ideologického schématu. V Ostře sledovaných vlacích máme "malé jeviště", "malé dějiny" výpravčího Hubičky a eléva Miloše Hrmy; ti se zabývají "vlhkými lidskými problémy", zatímco na scéně "velkých dějin" zuří totalitní útlak nacistického režimu, rozkládajícího se koncem brutální druhé světové války.

2. 7. 2006

S velkými pochybnostmi jsem zhlédl hodinový film Jana Němce o české surrealistické malířce Toyen a jejím partnerovi, surrealistickém malíři a básníkovi Jindřichu Heislerovi, židovi, kterého celou německou okupaci Toyen skrývala ve svém pražském bytě, aby neskončil v koncentračním táboře.

Jan Němec se rozhodl pojmout svůj film "umělecky", vytvořit vlastní, samostatný, umělecký "artefakt", jímž by pojednal životní historii i dílo obou umělců. Myslím, že je to už od samého začátku koncepčně chybně pojatá záležitost.

1. 7. 2006

Drobná poznámka na okraj karlovarského festivalu: Už jsem zase zapomněl, že mnozí čeští konferenciéři při vystupování na veřejnosti mají často neuvěřitelné nutkání sdělovat lidem banality: jaksi rekapitulovat, co každý dávno ví. Jakou to má funkci? Zřejmě jakéhosi psychologického pohlazení: "Jsem jedním z vás , nebudu vás zatěžovat informacemi, uvedu svět frází, který je nám všem tak nějak důvěrně znám. Takže se u nás můžete cítit doma. "

30. 6. 2006

Je mi trapné, když jsem léta svědkem toho, jak někteří Češi nadšeně lezou kamsi mocným. Kdysi to býval "náš největší spojenec" Sovětský svaz, v současnosti jeho roli převzaly Spojené státy. Rektální alpinismus je u některých lidí prvotním impulsem. Jako by se báli svobody. Něco by se jim stalo, kdyby stáli vzpřímeni za svým samostatným názorem a za svou vlastní, nezávislou, svobodnou Českou republikou?

Po čtyři sta letech nastala nyní zahraničněpolitická situace, v jejímž důsledku se Češi mohou chovat opravdu nezávisle a svobodně. Snad nikdy za posledních čtyři sta let se Čechům nevedlo tak dobře jako nyní. Nemělo by to být pod jejich důstojnost, zastávat názor, že si musejí vykupovat si tuto svobodu (i když to po nich nikdo dnes nechce!) uctivým předklonem vůči jediné zbývající velmoci?

Vyšlo v deníku Metro v pátek 30.6. 2007, ZDE str.8

2. 7. 2006

Virtuální bohoslužba pro ty, kteří si užívají plnými doušky

Všemi lidmi hýbe žízeň po životě. Ta touha je nám všem společná: nejen zachovat život, ale dosáhnout života intenzivnějšího, plnějšího, dokonalejšího. Jsou tisíce receptů a návodů jak toho dosáhnout. Od východních nauk až po - u nás tolik populární - spotřební náboženství reklamy a obchodních řetězců. Tato obrovská žízeň po životě -- po životě naplněném, svobodném, radostném, láskyplném -- neustále pohání svět a vede jej často ke zcela protichůdným pokusům, jak toho cíle dosáhnout.

30. 6. 2006
Je-li tomu skutečně tak, že voliči vyjádřili touhu po vládě ODS, pak je velmi podivné, že ODS má strach z referenda o protiraketové základně.

Jiřímu Paroubkovi jsou často vyčítány totalitní sklony. Přihlouplými figurkami z prostředí politického zábavního průmyslu je přirovnáván k Mussolinimu a jeho protivníci si z něj v tomto směru udělali univerzální terč. Pravdou je, že do Paroubka se docela dobře strefuje, protože dětinskost v uvažování většiny lidí, politiky nevyjímaje, jim bez skrupulí dovoluje vysmívat se skrze jeho tělesné charakteristiky a sám Jiří Paroubek k tomu rád přidá některá vystoupení z repertoáru politického cirkusu.

Povrchní asociace pak mají volné pole působnosti a "opčan" typizovaný normou "nic nevím, ale mám názor" na to pochopitelně slyší. Jak rozporuplné ale musí být zjištění, že Paroubek -- Mussolini požaduje k řešení otázky protiraketové základny USA vyjádření lidu v referendu, a jinak vcelku lidový, i když už poněkud "mrtvý", kandidát na premiéra Topolánek nejdemokratičtější z demokratických rozhodovacích procesů odmítá?

30. 6. 2006

Již před třetími volbami zásadně změnil politickou scénu nástup nového spasitele. Předminule strana Důchodci za životní jistoty, minule Čtyřkoalice, letos strana Zelených.

Co je tedy dnes na programu Zelených tak nového a spásného? Kupodivu, v ekologii nepřekročili svůj tradiční jídelníček i s jeho jednostranností, a to i ve vztahu k jaderné energetice, byť velká část tohoto jídelníčku je nesporná. Zásadně nové je však to, že jej spojili s tvrdě pravicovým ekonomickým a sociálním jídelníčkem.

30. 6. 2006

Další svědectví:

Četl jsem Váš sloupek a musím reagovat, určité zážitky a zkušenosti mi v tuto chvíli nedají být chladným, byť se úplně do důsledku nebudu držet vašeho tématu, píše Petr Pojar.

Když jsem v roce 1990 nastoupil na vysokou školu, také - jako vy - nebudu konkrétní, rozneslo se mezi studenty, že v prváku jsou dva mlýnské kameny, přes které musí alespoň 50% studentů vypadnout. Byla to organická chemie a botanika. Velmi hezké a velmi náročné obory. Nejprve jsem se tomu smál, než se ukázalo, že je to pravda. Profesor na organickou chemii, který měl letitou úlohu jednoho z mlýnských kamenů, však na začátku zimy zemřel (spadl někde při výletu spojeném s jakýmsi odebíráním vzorků ze skály a zabil se). Mezi studentstvem z něj šel takový strach a tolik lidí už i naprosto nesmyslně vyhodil, že se okamžitě roznesla fáma, že není možné, aby spadl náhodou, že se asi někdo zbláznil a pomohl mu. Určitě to byla jen fáma, doufám, však krátce poté jsme poznali, že vlastně máme štěstí, jelikož ten zbylý mlýnský kámen úplně stačil. Mnozí v botanice neprošli ani přes poznávačku.

Prosíme, posílejte nám, nejlépe zdokumentované, případy neprofesionálního chování a šikany od učitelů na vysokých školách. Děkujeme. Red.

30. 6. 2006

Od prvního červencového dne mohou gayové a lesbičky uzavírat registrované partnerství na 14 matričních úřadech v zemi. Na zavedení zákona o registrovaném partnerství čekala homosexuální komunita v demokratické zemi celých 17 let! Schvalování zákona a jeho různých podob byl dlouhodobý politický a morální boj plný emocí a emotivních výroků. Dnes se tak i náš stát může řadit mezi země (např. Argentina, Austrálie, Belgie, Velká Británie, Dánsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Kanada, Maďarsko, Německo, Nizozemí, Slovinsko, Španělsko atd.), ve kterých mohou osoby stejného pohlaví otevřeně prezentovat a legalizovat svůj vztah. Významnou zásluhu na přijetí zákona má Gay iniciativa v České republice v čele s Jiřím Hromadou.

30. 6. 2006
Dan Petrucha, ČTK Brno, 28. června 2006

Rada Českého rozhlasu žádá generálního ředitele rozhlasu Václava Kasíka, aby zpracoval programový audit ČRo a aby do vypracování tohoto auditu pozastavil přípravu dalších plánovaných formátů a stanic. Požadavek dnes rada většinou hlasů schválila na svém zasedání v Brně. V přípravách nových formátů a stanic by se podle rady mělo pokračovat až po auditu a schválení plánu dalšího rozvoje ČRo.

30. 6. 2006

Americký Nejvyšší soud:

Americký Nejvyšší soud rozhodl, že Bushova vláda nemá pravomoc postavit osoby, podezřívané z terorismu, před vojenský tribunál.

Soudci se postavili na stranu bývalého řidiče Usámy bin Ladina, který se odvolal proti rozhodnutí americké vlády postavit ho v Guantánamu před vojenský tribunál. Argumentoval, že takové rozhodnutí porušuje Ženevské konvence.

30. 6. 2006

Írán: Odpověď na otázku pana Valacha

Reakce na článek Milana Valacha "Írán a jaderná bomba"

Záleží na tom, kdo je u moci, jak se k ní dostal, jaký má rozhled, jak je vzdělaný, kdo jej a jak zvolil, zda většina, (ne jako u nás senát) kdo jej řídí a ovlivňuje, zda není ve vlivu nějaké zlovolné lobby. Pan Valach, jehož názorů si vážím, v článku Irán a jaderná bomba vyslovil otázku, proč by nemohl vyrábět a vlastnit jadernou bombu. Uvádí řadu relevantních a rozumných argumentů. Ale ve skutečnosti to je povětšinou složitější. Jsou zde jasné indicie o imperiálních tendencích a skutcích USA. A to souvisí s tím, co jsem uvedl na začátku svého příspěvku. Dále je tu souvislost s kontextem rozhodování dané politiky v době, kdy se tak děje. USA pomohly v minulosti již několikrát k vítězství spravedlivé věci. V první světové válce i ve druhé světové válce.

30. 6. 2006

Řekneš-li "a", musíš říci taky "b"?

Ve středu (28. 6.) naznačil premiér Paroubek přinejmenším jeden vstřícný krok. Oznámil, že jeho vláda odstoupí. Významný posun by to byl s ohledem na některé původní výroky, které Jiří Paroubek pronesl hned po volbách, kdy mluvil spíše jen jako předseda ČSSD a s pobuřující skepsí nad výsledkem voleb. Takto fakticky teď přiznal, že k otěžím příští české vlády má blíž někdo jiný --- Mirek Topolánek a jím připravovaný vládní tým. Nevím, zda při zmíněném Paroubkově prohlášení někdo ještě uvažoval o tom, zda za ním stojí jako odstupující ministři také kolegové z KDU-ČSL (mezitím už v obměněném složení nastoupivší na novém kapitánském můstku za Mirka Topolánka) nebo z US-DEU (kteří kompletně ve volbách evaporizovali).

2. 7. 2006

"Jsme v krizi", těmito slovy zhodnotil generální ředitel WTO Pascal Lamy situaci, ve které se členům nepodařilo na zasedání ministrů v Ženevě prolomit dlouhotrvající rozpory a sblížit odlišné pozice a dosáhnout minimální podstatné shody.

Krize však prozatím neznamená paniku, neboť je stále ještě možno shodnout se na základních postupech v liberalizaci obchodu a uzavřít současné kolo jednání v uvažovaném termínu ke konci 2006, jak s optimismem dodal generální ředitel WTO.

29. 6. 2006
Stanovisko RRTV k žádosti provozovatele BBC Radiocom (Praha) s.r.o. o změnu licenčních podmínek

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (a její Úřad - nadále jen Rada a Úřad) evidují po 12. zasedání Rady, které se konalo ve dnech 13. a 14. června 2006, řadu stížností, dotazů a výzev veřejnosti ve věci usnesení Rady, kterým zamítla žádost provozovatele BBC Radiocom (Praha) s.r.o. o změnu licenčních podmínek. Z rozhořčených dopisů posluchačů je zřejmé nepochopení usnesení Rady. Většina se domnívá, že program BBC musí přestat vysílat. Řada se domnívá, že Rada tomuto programu neprodloužila licenci. Několik posluchačů si usnesení vykládá jako odebrání licence. Téměř všechny napadají Radu pro její rozhodnutí pro nekompetentnost, neznalost, nezájem o blaho posluchačů a v několika málo případech také z korupce.

Štěpán Tesař, Neurastenie 2005
30. 6. 2006

VŠUP a student Štěpán Tesař

Pohybujeme se v citlivém emocionálním, mentálním a intelektuálním prostoru, kde je hrubost paušálního vidění předem vyloučena.

Laminátovou krávu nebylo možné koupit, ale jenom obdržet od pořadatele, za účelem pomalování a následného umístění ve veřejném prostoru, nikoliv však jako dílo, ale zdroj humanitární pomoci, neboť peníze za každou prodanou krávu, šly na humanitární pomoc. To byla základní idea, proč tento projekt vznikl a proč se krávy objevily v ulicích Prahy. Štěpán Kotrba tuto skutečnost bagatelizoval stejně tak jako diplomovou práci Štěpána Tesaře, když na ni demonstroval úpadek VŠUP a vlastně celého současného umění.

Štěpán Tesař, Neurastenie 2005 - presentace klauzurní práce před budovou VŠUP. Tesař vyrobil repliku svého portrétu v životní velikosti a pak ji před hodnotící komisí zapálil. Demonstroval tím relativnost všech kritérií, kterými lze posuzovat dílo i člověka, jediným smyslem, který má platnost, je tvůrčí čin, jako reakce na vnitřní stav autora. V jeho případě symbolizuje vnitřní očistu, znovuzrození duchovní rovnováhy, nalezení sebe sama. Tesař tím odsoudil k zániku nejen to, co je popsatelné ze sebe sama, ale i zvládnutou řemeslnou formu, jež ho vyjadřovala.

30. 6. 2006

Francouzský imigrační zákon

Francie, stejně jako mnohé evropské země, se potýká s neřešitelným problémem nelegálního přistěhovalectví. Nový přistěhovalecký zákon umožňuje deportace lidí "bez papírů" (jak se ve Francii nelegálním imigrantům říká) zpět do země původu. Nevyřešený ale zůstává osud rodin s dětmi, které ve Francii již studují.

30. 6. 2006

AMERICKÁ ZÁKLADNA NA ČESKÉM ÚZEMÍ

Jsem si vědom, že v současné fázi nemá být protiraketový systém americké základny na českém území vybaven jadernými hlavicemi. Věc je však trochu složitější. Otázkou totiž je, na jakém principu má systém pracovat, aby byl účinný. Můžete vyzkoušet raketu, která do tělesa, vypuštěného útočníkem, fyzicky narazí a zničí jej kinetickou energií (např. Lockheed Martin PAC-3 Patriot, Raytheon EKV). Účinnost takového systému je však sporná a američtí generálové a odborníci ji pro novináře přiblížili příměrem k zásahu letící kulky letící kulkou...

Leden 2006: Kinetic Energy Kill for Ballistic Missile Defense: A Status Overview ZDE

29. 6. 2006

Zhroucení jedné z nejmocnějších rakouských bank BAWAG, patřící odborům, kvůli riskantním "karibským" finančním operacím vyvolalo lavinovitou reakci nejen v ekonomické oblasti. Bezprecedentní událost v poválečných dějinách druhé rakouské republiky má nyní za následek eliminaci mocného odborového svazu ÖGB z vlivu na politiku země, kterou uplatňoval od roku 1945. Již prvého dne po osvobození Vídně Rudou armádou se dne 13.srpna 1945 sešla hrstka zakladatelů v jednom bytě, aby po dvou dnech sepsala statut Rakouského odborového svazu, který byl potvrzen po týdnu sovětským vojenským velitelstvím. Do řad ÖGB razantně vstupovali zaměstnanci, takže koncem roku 1946 měl více než 900 tisíc členů.

v pořadu Názory a argumenty 28. 6. vysílal ve zkrácené podobě ČRo 6 DOWNLOAD STREAM

30. 6. 2006

Některým českým filmařům se v minulých týdnech hned dvakrát podařilo výjimečně zaskórovat v disciplíně sebeznemožnění, a to - jak jinak - než v "oprávněném rozhořčení" nad nepravostmi a křivdami, které se na ně snesly. Nejprve v Cannes. Čeští filmaři totiž po dlouhé době opět zaujali. Nikoliv snad kvalitou své filmové produkce, ale ostudou, kterou se někteří z nich rozhodli udělat České republice za to, že nebylo po jejich a novela zákona o kinematografickém fondu v důsledku nepřehlasování prezidentského veta přijata nebyla.

autor pracuje jako poradce prezidenta republiky Václava Klause

30. 6. 2006

Odpověď na otázku pana Valacha v článku "Írán a jaderná bomba".

Záleží na tom, kdo je u moci, jak se k ní dostal, jaký má rozhled, jak je vzdělaný, kdo jej a jak zvolil, zda většina, (ne jako u nás senát) kdo jej řídí a ovlivňuje, zda není ve vlivu nějaké zlovolné lobby. Pan Valach, jehož názorů si vážím, v článku Irán a jaderná bomba vyslovil otázku, proč by nemohl vyrábět a vlastnit jadernou bombu. Uvádí řadu relevantních a rozumných argumentů, míní Milan Dubský:

30. 6. 2006

(V obou případech "tajenka", že by jen na čtyři místa?)

Máme závažné důvody, abychom nad "tím" zůstali stát jak ten biblický solný sloup? Je to fakt jen menší nedopatření, které napraví nějaká "novelka"? Není to taky výroční vysvědčení pro legislativce a rozmanité poradce, bez ohledu na to, že mělo být původně vystaveno na jméno Kryštof?

Miloš Čermák: Kdyby sólokapři měli křídla aneb Proč nás novináře nikdo nemá rád
29. 6. 2006

MINIRECENZE

Miloš Čermák: Kdyby sólokapři měli křídla aneb Proč nás novináře nikdo nemá rád. NLN - Nakladatelství Lidové noviny 2006, ISBN: 80-7106-799-7, EAN: 9788071067993, Ilustrace Pavel Koutský, 224 stran,

My všichni jsme náruživí čtenáři svých podpisů, prokoukl novináře Miloš Čermák ve své útlé -- vpravdě kapesní - knížečce. Je to sbírka sloupků, z nichž většina byla publikována v letech 2002 až 2006 v Lidových novinách, Hospodářských novinách a v časopise Reflex. Muž, který se nyní pokouší vzkřísit Respekt, má pochopení pro ty, kteří se každý den pinoží za tou skvělou zprávou či komentářem, který bude tak senzační, že všichni tiše upadnou naznak.

Chce se novinář zalíbit? Chce někomu imponovat? Chce se proslavit? Chce provokovat? Chce změnit svět, nebo si chce jen vydělat peníze? Chce zraňovat lidi? Chce svrhnout vládu, nebo jí sloužit? - těmito otázkami uvádí knihu na trh její vydavatel.

30. 6. 2006
Zpracoval Muhammad Abú Nasr, přeložila Eva Cironisová

Ba'qúbská policie nalezla při kontrole aut na kontrolním stanovišti v automobilu Kia dvě lepenkové krabice od banánů, v nichž bylo osm uřezaných lidských hlav. Řidič auta utekl v okamžiku, kdy zjistil, že byl jeho náklad odhalen. V městské nemocnici bylo zjištěno, že jde o ostatky sunnitů, mezi nimi též imáma z Tárimíje a pěti studentů technické akademie. Podle lékaře byly hlavy obětem uřezány tupým nožem zaživa asi před dvěma či třemi dny.

V rámci zásady Audiatur et altera pars zveřejňujeme zpravodajství o nedávných bojích v Iráku z hlediska osob, které bojují proti americkým a západním okupačním vojskům.

Zpravodajství iráckého odboje TÉMA BL
29. 6. 2006

Světová obchodní organizace je již proslulá odkládáním termínů, které si sami její členové stanovili s cílem uzavřít současné kolo jednání o další liberalizaci a úpravě pravidel mezinárodního obchodu.

V červnu 2006 se WTO snaží dohnat dubnový termín, vyhlášený na předvánoční konferenci v Hongkongu, pro nalezení postupu, jak dále uvolnit obchod zemědělským a průmyslovým zbožím. Mnohostranná obchodní jednání "dodržují" v posledních třech letech také další tradici, spočívající v oklešťování rozsahu a oblastí jednání.

Liberalizace světového obchodu a WTO TÉMA BL

Patriot PAC-3
26. 6. 2006

pondělí 13:13 - Předseda ODS a kandidát na premiéra Mirek Topolánek v pondělí podpořil vznik protiraketové základny na českém území.

pondělí 17:50 - Ministr zahraničí Cyril Svoboda potvrdil České tiskové kanceláři informace o tom, že Česká republika by do podzimu měla rozhodnout o případném umístění protiraketové základny na svém území.

Pondělní "veřejnoprávní" zpravodajství vypustilo tak trochu příliš nenápadně dvě zprávy, teritoriálně a obsahově zdánlivě nesouvisející. ČTK převzala v pondělí zprávu, zdrojovanou prý z japonského deníku Jomiuri Shimbun o tom, že Američané "půjčí" Japonsku poslední generaci raket Patriot PAC-3 na obranu proti novým severokorejským raketám Tepodong-2.

Hloupost.

29. 6. 2006

Od roku 1992 učím na středních školách ekonomické předměty, píše Jaroslav Obermajer. Předtím jsem pracoval jako podnikový ekonom. Od roku 1992 se úroveň školství viditelně podstatně zhoršila. Není to vinou učitelů, i když někteří schopní kolegové odešli ze školství z důvodu nízkých příjmů, čímž se ještě zvýšila feminizace našeho školství, což není dobré, protože většina učitelek neučí děti myslet a navíc mají i více starostí o domácnost a tak škole věnují méně času než muži.

29. 6. 2006

Proč by Írán nemohl vyvíjet a vlastnit jadernou bombu? Tuto základní otázku si snad nikdo neklade. Na základě jakého práva, s výjimkou práva silnějšího, je možné upírat právo Íránu na vývoj vlastních jaderných zbraní? Mohou mu toto právo odpírat země, které nejen, že samy jaderné zbraně vlastní, ale také je stále zdokonalují?

28. 6. 2006

VŠUP:

Tisková zpráva Akademického senátu Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze k současné situaci na VŠUP

Dne 15.5. 2006 schválil Akademický senát VŠUP návrh na odvolání prof. Borise Jirků z funkce rektora VŠUP. Hlavním důvodem bylo, že od svého nástupu do funkce provedl řadu nestandardních organizačních kroků, kterými vážně porušoval vnitřní předpisy školy a vysokoškolský zákon a ohrozil stabilitu a vnitřní chod školy (obsadil 17 nových pedagogických míst bez konkursu, jmenoval prorektory bez vyjádření akademického senátu, dal kvestorce nezákonně okamžitou výpověď, opírající se o tzv. vnitřní audit -- účelově sestavenou kompilaci zkreslující reálná fakta, aj).

28. 6. 2006

Věřím, že průhledné hospodaření školy není utopie

Vyjádření rektora VŠUP

Na vysoké škole umělecko průmyslové (VŠUP) se dějí věci. Odhalil jsem nepravosti v hospodaření školy, mám-li to napsat velmi jemně, a Akademický senát ani ne měsíc poté navrhl moje odvolání. Náhoda. Nikoliv. Pokud by tento návrh prezident podepsal, stalo by se tak poprvé po roce 1989.

documenta 8, 1987 - skupina REPUBLIK.COM
28. 6. 2006

aneb neopakovatelné činy uměleckoprůmyslového školství kdysi a dnes

◄ documenta 8, 1987 - skupina REPUBLIK.COM

reakce na obhajobu diplomové práce Štěpána Tesaře z pera Jana Paula pod názvem Sušáků na láhve bylo tisíce, neopakovatelný byl ale Duchampův čin, které předcházela má kritika teoretického zdůvodnění Tesařovy diplomové práce s titulkem Posloupnost středu a bída uměleckého průmyslu

Jádrem sporu o jednu diplomovou práci je sama struktura a charakter výuky "volných" výtvarných disciplín na škole, jež si do vínku a jako epiteton ornans vložila kdysi dávno dvě slova - umění a průmysl. Dvě slova, která utvářela modernitu dvacátého století, tvořila páteř úspěchů české ekonomiky už před druhou světovou válkou a přinášela komparativní výhodu pro průmysl v době poté.

Dvě slova, která měla ve svém spojení zakomponován genius loci všeho, čím se mohlo kdy mladé Československo pyšnit.

28. 6. 2006

Z dosavadního výzkumu vyplývá, že čím více starších bratrů má chlapec, tím pravděpodobněji bude homosexuálem, ale důvod pro tuto skutečnost byl neznámý.

Nová kanadská studie zjistila, že příčina je daleko pravěpodobněji biologická a nikoliv společenská.

12. 6. 2006

V dubnu přispělo celkem 131 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 20 876..00 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 1,321.99 USD. Příjem z reklamy byl 2600 Kč. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než deset tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   
27. 2. 2006 Vede masturbace k terorismu?   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
30. 6. 2006 Americké vojenské tribunály pro vězně z Guantánama jsou "protizákonné"   
21. 6. 2006 Život v Bagdádu (jak ho líčí americký velvyslanec)   
21. 6. 2006 Irák: barvy svobody Martin  Šaffek
16. 6. 2006 Irák: 60 britských vojáků měsíčně trpí duševními chorobami   
13. 6. 2006 Iráčtí poslanci potvrdili mučení a zneužívání vězňů v iráckých věznicích   
12. 6. 2006 Nová Fallúdža: Obyvatelé iráckého Ramádí žijí v obavách z nadcházející velké bitvy Karel  Dolejší
10. 6. 2006 Sebevraždy v Guantánámo jsou "válečným aktem"   
8. 6. 2006 Zarkáví je mrtev   
30. 5. 2006 Havárie amerického vozidla vyvolala v Kábulu nepokoje   
29. 5. 2006 Nejméně 1000 britských vojáků od začátku irácké války dezertovalo   

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
30. 6. 2006 Pane Topolánku, odmítat referendum je s demokracií neslučitelné Bohumil  Kartous
28. 6. 2006 Co když spojenec nemluví pravdu Oldřich  Průša
28. 6. 2006 Manipulativní MFDnes   
28. 6. 2006 Co si myslí Michal Kocáb?   
5. 6. 2006 Raketová základna USA v ČR a referendum o Evropské ústavní smlouvě Oldřich  Průša
2. 6. 2006 Veřejná zpráva se stala tajnou. Proč? Až po volbách...   
1. 6. 2006 Frank: "Neměl jsem o tajných dokumentech o americké základně ani tušení" Robert  Kvacskai
31. 5. 2006 Šifra mistra Blaira Robert  Kvacskai
30. 5. 2006 Staly se Britské listy cílem dezinformační hry, anebo předseda výboru pro obranu a bezpečnost Parlamentu Jan Vidím zatajil poslancům důležitá fakta? Štěpán  Kotrba
29. 5. 2006 Týdeník Euro: Čechům plány na americkou základnu v ČR nevadí   

České volby v roce 2006 a povolební pat RSS 2.0      Historie >
30. 6. 2006 Učinil ve středu Jiří Paroubek rozhodný krok? Miloš  Dokulil
30. 6. 2006 Kdo a jak vyhrál volby? Miloš  Pick
27. 6. 2006 Koaliční smlouva, aneb "Kdo si přeje víc?" Miloš  Dokulil
26. 6. 2006 Parties search for some post-election consensus Irena  Ryšánková
23. 6. 2006 Vynesl Topolánek nečekaně novou kartu? Miloš  Dokulil
15. 6. 2006 K povaze většiny našich diskusí Miloš  Dokulil
14. 6. 2006 Povolební pat neexistuje Oskar  Krejčí
12. 6. 2006 Podivná reakce prezidenta Klause Jiří  Jírovec
10. 6. 2006 Jak mohou být Zelení součástí pravicové koalice?   
9. 6. 2006 Jediné řešení je neprůchodné Josef  Vít

VŠUP - trampoty umělecké školy RSS 2.0      Historie >
30. 6. 2006 Jádrem sporu byla bagatelizace Jan  Paul
28. 6. 2006 Sušáků na láhve bylo tisíce, neopakovatelný byl ale Duchampův čin Jan  Paul
28. 6. 2006 VŠUP - Spirála pádu Štěpán  Kotrba
28. 6. 2006 Proč jsme odvolali Borise Jirků   
28. 6. 2006 Boris Jirků: Odhalil jsem nepravosti   
26. 6. 2006 Diplomky 2006, aneb formální postupy hodnocení studentských prací na VŠUP Praha Jan  Paul
26. 6. 2006 Posloupnost středu a bída uměleckého průmyslu Štěpán  Kotrba
23. 5. 2006 Akademický senát VŠUP v Praze chce odvolat rektora Borise Jirků   
30. 3. 2006   
24. 10. 2005 Šel jsem si to zkusit a vyhrál jsem! Jan  Paul

Jacques Derrida RSS 2.0      Historie >
28. 4. 2006 Za práva žen -- v každém člověku! Martin  Škabraha
6. 4. 2006 Demystifikátor Jiří David Jan  Čulík
13. 2. 2006 Jacques Derrida: "Nezlobte se, ale takhle jsem to nikdy neřekl." Martin  Škabraha
9. 2. 2006 Literatura v ohrožení   
7. 2. 2006 Je vůbec možný "židovský stát"? Martin  Škabraha
6. 9. 2005 Welcome to the Desert of America Martin  Škabraha
2. 9. 2005 Kázání o pravdě Stanislav  Heczko
8. 6. 2005 Derrida a vábení marginalizace Petr  Svoboda
28. 2. 2005 Modernita je iluze, že žijeme v současnosti Martin  Škabraha
15. 2. 2005 Dnešní rolí komunismu je vyvádět svět z míry Martin  Škabraha

Media Tenor - obsahové analýzy médií RSS 2.0      Historie >
20. 6. 2006 Media Tenor : Třetí díl ságy - o tom, že bylo všechno jinak, než to bylo Štěpán  Kotrba
13. 6. 2006 Hnusí se mi bulvární styl argumentace Marek  Síbrt
12. 6. 2006 Manipulace analýzou manipulací Štěpán  Kotrba
29. 5. 2006 Sovy nejsou tím, čím se zdají být Štěpán  Kotrba
29. 5. 2006 Media Tenor: Mezi "negativním popisem" a "poškozováním" je zásadní rozdíl Marek  Síbrt
28. 5. 2006 Štěpán Kotrba dezinterpretoval analýzu Media Tenoru o politických stranách Marek  Síbrt
26. 5. 2006 Mladá fronta Dnes a Lidové noviny poškozovaly ČSSD a KSČM Štěpán  Kotrba
3. 1. 2006 Žánrový hybrid na obrazovce Jan  Čulík
23. 12. 2005 "ODS se opět uchýlila k účelovému lhaní" Jiří  Paroubek
24. 8. 2005 CzechTek 2005: Analýza vyváženosti televizního zpravodajství   

Aleš Cibulka a Yvonne Přenosilová RSS 2.0      Historie >
25. 5. 2006 Stažení Aleše Cibulky bylo odůvodněné   
25. 5. 2006 Právníci EBU se diví: jak jinak vyžadovat pravidla profesionální novinářské etiky než kodexem? Štěpán  Kotrba
16. 5. 2006 Cibulkův pořad Jak to vidí dával slovo hostu   
15. 5. 2006 "Laický názor" moderátora na obrazovce ČT 24 Štěpán  Kotrba
15. 5. 2006 Českému Novákovi primitivní hospodské kecy v rádiu nevadí Jan  Čulík
15. 5. 2006 Pořad s Přenosilovou nelze brát vážně   
15. 5. 2006 Opakovaný dámský gambit... Ladislav  Žák
13. 5. 2006 Není stížnost jako stížnost Josef  Bouška
12. 5. 2006 Satira v rozhlase je přípustná, ale tenhle pořad byl nevyvážený Jan  Čulík
12. 5. 2006 Sprostořekost a meze veřejné služby Štěpán  Kotrba

Policejní násilí RSS 2.0      Historie >
17. 5. 2006 Zelení: Kam jsi to vlezl? Ven ! Štěpán  Kotrba
17. 5. 2006 Truncheons and other pre-electoral tools Irena  Ryšánková
12. 5. 2006 O profesionální deformaci v demonstraci Oldřich  Průša
9. 5. 2006 Policejní zmlácení paní vrchní ředitelky Petr  Kužvart
4. 5. 2006 "Wolf": Jak jsem podával vysvětlení inspekci ministerstva vnitra Michal "Wolf" Vlk
4. 5. 2006 V Policii ČR vládne šikana a loajalita Stanislav  Huml
3. 5. 2006 Jaká je tolerance policistů vůči násilí Bohumil  Kartous
3. 5. 2006 Naprosté nepochopení demokracie Jan  Zeman
2. 5. 2006 Trestní oznámení na neznámé pachatele, příslušníky Policie ČR Radek  Mikula
2. 5. 2006 "Já nebudu někde na internetu, kurva"   

Útok na Jiřího Dolejše RSS 2.0      Historie >
1. 5. 2006 Zmlátili Dolejše. Proto se cítím jako komunista Jindřich  Kalous
30. 4. 2006 Odpovědnost za verbální šíření nenávisti Štěpán  Kotrba
30. 4. 2006 Komunismus jako terč pro střelnou zbraň... Martin  Šaffek
29. 4. 2006 Komunismus v nich Jan  Čulík
29. 4. 2006 Adam Drda: Zkreslil jste můj komentář jak Haló noviny   
29. 4. 2006 Pražští mediální propagandisté mají strach Jan  Čulík
29. 4. 2006 Ano, antikomunismus je protidemokratické hnutí Ondřej  Slačálek
28. 4. 2006 Na okraj ke kauze Dolejš Boris  Cvek
28. 4. 2006 Magistra Edelmannová by měla vrátit diplom Karel  Dolejší
28. 4. 2006 Nebezpečná hra Jan  Polívka

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Ještě jednou pětatřicátníci Josef  Vít

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
18. 4. 2006 Čulíkovy znaky demokracie Štěpán  Kotrba
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
5. 1. 2006 Rozdíl je jen domněnkou, je třeba jej prokázat Miroslav  Prokeš
4. 1. 2006 Udělejte to profesionálně   
4. 1. 2006 V této demokracii smějí užívat svobody jen ti, co souhlasí   
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
12. 5. 2006 Americký výzvědný úřad "dohlíží na telefonní rozhovory"   
23. 3. 2006 Vláda krade občanskou svobodu   
25. 2. 2006 Británie terčem kritiky za zákon o shromažďování informací o elektronické komunikaci   
23. 2. 2006 Jak se může ctnostný vesnický farář nakazit syfilis Štěpán  Kotrba
10. 2. 2006 Vrcholí jednání o tom, kolik zaplatíme za sledování naší vlastní komunikace   
6. 2. 2006 Amerika: Soukromá data z internetu se intenzivně využívají v trestním vyšetřování i civilních soudních sporech   
20. 1. 2006 Bílý dům Googlu: předejte informace o tom, co kdo vyhledává   
23. 12. 2005 Od roku 2006 budou v Británii zaznamenávány všechny jízdy automobilem   
23. 12. 2005 Nástup Velkého bratra v ČR a v EU   
17. 10. 2005 Odpor v EU proti orwellovské směrnici   

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
30. 6. 2006 Trestní oznámení na velitele zásahu na akci CzechTek 2005   
9. 5. 2006 Případ Jacques, Paroubek a Czechtek 2005 Jan  Zeman
5. 5. 2006 Jak Policie ČR beztrestně porušuje zákony   
3. 3. 2006 Stíhání klienta IuRe soud podmíněně zastavil   
21. 2. 2006 Otakar Motejl: Kdyby tomu velel jiný policejní ředitel, vzal by to na bodáky Dalibor "Exx" Záhora, Martin "Juki" Jyrkinen
1. 2. 2006 Ombudsman: "Postup policie na CzechTeku byl nepřiměřený"   
1. 2. 2006 Účelově obžalovaný účastník CzechTeku obhajovaný IuRe soudem zproštěn obžaloby   
9. 1. 2006 Ministr kultury Vítězslav Jandák: "Na CzechTek se přijedu podívat!" Martin "Juki" Jyrkinen
13. 12. 2005 Vyjadřuji hlubokou nespokojenost s tím, jak vyšetřujete zásah policistů na CzechTeku 2005   

Český film RSS 2.0      Historie >
2. 7. 2006 Toyen a mladí kluci Jan  Čulík
1. 7. 2006 Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí Jan  Čulík
30. 6. 2006 Filmaři skórovali v trapnostech Michal  Petřík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
30. 5. 2006 KSČM filmaře ve Sněmovně podpořila a podpoří znovu Ivana  Levá
30. 5. 2006 Dopis televizních ředitelů Klausovi, který Martin Krafl odmítl zveřejnit   
29. 5. 2006 Filmařská sprostota a 111 hlasů dobrých Štěpán  Kotrba
29. 5. 2006 Princip veřejné mediální služby a meze Janečkova intelektu Štěpán  Kotrba
29. 5. 2006 Cesta do hlubin filmařovy duše Filip  Rožánek
26. 5. 2006 Čeští filmaři z protestu stáhli filmy, na které dostali státní dotace Filip  Rožánek

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
8. 6. 2006 Energetická geopolitika 2006   
26. 5. 2006 Energetická bezpečnost EU: akademická otázka nebo reálný problém ?!? Ladislav  Žák
28. 4. 2006 "Rusko opustilo oběžnou dráhu Západu"   
24. 4. 2006 Co si to dovolují - brát si naši ropu! Jindřich  Kalous
21. 4. 2006 Čeká nás nová energetická krize ? Egon T. Lánský
10. 4. 2006 Skutečná cena ropy - ČR jako věrný spojenec v pokračujících energetických konfliktech? Michal  Brož
4. 4. 2006 Tři cesty Milan  Smrž
31. 3. 2006 USA "v kostce" Ladislav  Žák
18. 3. 2006 CNN o ropném zlomu   
7. 3. 2006 Energie budúcnosti Radovan  Geist

Školství RSS 2.0      Historie >
30. 6. 2006 Šikana na vysokých školách   
29. 6. 2006 Nikoli jen na okraj koaliční smlouvy; především však o vzdělávání Miloš  Dokulil
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
29. 6. 2006 Kvalita českého školství se rapidně zhoršila   
27. 6. 2006 Studenti jsou proslulí flákačstvím, ať platí za školu!   
26. 6. 2006 Jak mohou fungovat přijímací zkoušky na VŠ Boris  Cvek
12. 6. 2006 O co jde ve volbách a po nich? František  Augusta
30. 5. 2006 Školné a ekonomické bariéry v přístupu ke vzdělávání Petr  Staněk
30. 5. 2006 Asociace školských odborů hodnotí 8 let vlády ČSSD Radek  Sárközi
17. 5. 2006 Vysokoškolská stávka: Je to jako sledování automobilové havárie ve zpomaleném filmu   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
19. 6. 2006 Kunderův román Totožnost v českém překladu   
12. 6. 2006 Zemřel nám pan Fischl Tomáš  Koloc
28. 5. 2006 Zemřel spisovatel Viktor Fischl   
9. 5. 2006 Ruptura duše Irena  Zítková
12. 4. 2006 Spisovatelé senioři v elektronickém médiu Miroslav  Vejlupek
11. 4. 2006 Květnové ceny Václav  Dušek
14. 3. 2006 Mami, já nechci umřít je vynikající literární čin   
2. 3. 2006 Klára Hůrková - tvůrkyně Evropanka Miroslav  Vejlupek
28. 2. 2006 Český Parnas a kyberkultura Miroslav  Vejlupek
23. 2. 2006 Literatura na digitální scéně -- a co dál? Miroslav  Vejlupek