24. 8. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
24. 8. 2005

Policejní ostřelovači a armádní sledovací týmy, jejichž příslušníci vstoupili do stanice metra v londýnském Stockwellu za Brazilcem Jeanem Charlesem de Menezesem, nemohli přijímat rozkazy v nejdůležitějších okamžicích, než byl zastřelen, protože jejich vysílačky neměly v metru signál.

Sloupek

Oči, které několik dní nespaly
Nejsou oči otupělé, skleněné a studené
Oči, které několik dní nespaly
Jsou oči psa, kterého zkopali
A jeho to nebolí
A jeho to nemrzí
A šelmu to z něj nedělá
Oči, které několik dní nespaly
Jsou sestry zaschlých úst
Prázdného žaludku
Ztichlých plic
A spícího srdce
Díváte se do nich odjakživa a nevidíte je
A najednou volá trenér Co je? Vylez!
Vy plavete naznak Plavete naznak
Reflektor na stropě
Pletivo Sklo Žárovka Žlutá nit
V jednom čtverečku pletiva ji líbá
Ve druhém si bere ty prášky a zapíjí je vínem
Za sklem je díra, ze které šlehá řeřavý oheň
A pomaloučku pálí zkrvavená Stehna Břicho Ruce
Ten oheň je studená žlutá nit Drát žárovky
Která se rozžhaví
A pak vás sešije
A není únavy
A zaschlých úst
Prázdného žaludku
Ztichlých plic
A spícího srdce

To je ta báseň
Co vám říkaly
Oči, které několik dní nespaly

z časopisu Dobrá adresa č. 1/2001, vybral Štefan Švec

24. 8. 2005

Vláda s omezenými pravomocemi je lepší než silná direktivní vláda, protože omezená vláda umenšuje problém veřejné nevědomosti.

Drtivá většina voličů v masové demokracii, argumentují tito myslitelé, je drastickým způsobem neinformována i o těch nejzákladnějších politických problémech. Ve volbách hlasují na základě nejrůznějších iracionálních a negramotných popudů. Ani elity nejsou schopny řádně porozumět složitosti politiky a jsou otroky ideologických stereotypů. Lidská mysl je příliš primitivní na to, aby dokázala porozumět složitosti moderní politiky. Demokratická politika je tak volbou mezi ideologickou rigiditou elit a absolutní nekompetentností širokých mas. Této neblahé situaci můžeme uniknout pouze tak, že omezíme rozhodovací moc vlády nad naším životem.

V padesátých a šedesátých letech mohla být americká pravice hrdá na několik významných politických teoretiků, ať už to byl James Burnham, Richard Weaver, Leo Strauss či Friedrich Hayek. Dnes už nikdo takový není, míní Austin Bramwell v časopise The American Conservative a pokračuje: Neznamená to ovšem, že by byl americký konzervatismus v úpadku, naopak je velmi populární.

24. 8. 2005
Prohlášení vlády České republiky vůči aktivním odpůrcům nacismu, kteří byli po skončení druhé světové války postiženi v souvislosti s opatřeními uplatňovanými v Československu proti tzv. nepřátelskému obyvatelstvu

Vláda České republiky vyjadřuje své hluboké uznání všem osobám z řad někdejších československých občanů, zejména německé národnosti, žijícím před druhou světovou válkou na území dnešní České republiky, které v období druhé světové války zůstaly věrny Československé republice a aktivně se účastnily boje za její osvobození nebo trpěly pod nacistickým terorem. Zároveň vyjadřuje politování nad tím, že se některé z těchto osob nedočkaly po skončení druhé světové války zaslouženého uznání.

Milan Machovec  foto: Právo
24. 8. 2005

S Marxem vedl niterný dialog prakticky až do konce života

Buď se ve 21. století ekologická problematika stane základem dialogu celoplanetárního lidstva, nebo žádné 22. století už nebude
Konrad Lorenz

Dvacátého třetího srpna by se dožil osmdesáti let jeden z nejznámějších českých filosofů -- Milan Machovec (1925--2003). "Jsou lidé, bez nichž by česká kultura byla nutně jiná -- lépe řečeno -- ,chudší` a ,nedocelená`. Prof. Machovec k těmto osobnostem patřil, patří a patřit bude. Je úkolem specializovaných odborníků, aby přesně posoudili jeho teoretickou, historickou a společenskou misi, jejíž hranice jsou dány spíše Evropou než jen naší vlastí -- Českou republikou," zhodnotil tuto nepřehlédnutelnou postavu specialista na moderní českou filosofii dr. Miroslav Pauza. Snadno si můžeme představit i pohled velmi kritický či přímo zcela odmítavý odsudek. Munice lze získat vytrhnutím mnoha momentů a citátů z kontextu Machovcova života a díla -- zejména v raném období -- nepřeberné množství. Stopa Milana Machovce v českých dějinách na vyváženou kritiku skutečně teprve čeká. Pokusme se alespoň krátce připomenout některé podstatné momenty Machovcova myšlení a životní dráhy.

24. 8. 2005

Jsou to vyhlídky, které značně znervózňují mnoho Iráčanů i prezidenta Bushe v Bílém domě, konstatují internetové stránky BBC.

23. 8. 2005

Konzervativní americký kazatel Pat Robertson požadoval zavraždění venezuelského prezidenta Hugo Chaveze, protože tento levicový politik chce svou zemi proměnit v "odrazový můstek pro komunistickou infiltraci a muslimský extremismus".

České noviny, internetové stránky ČTK, tutéž informaci přinesly o den později - 24. 8. 2005 v 8:46 ráno, aniž by ale informovaly o zdroji v češtině - Britských listech, či o původním zdroji - agentuře Reuters, na který BL v článku odkázaly. Místo toho je "zdrojem" sama ČTK...

České noviny ZDE
24. 8. 2005

Možná jsem podobný otevřený dopis měl napsat už dávno, ale ve shonu všedního dne jsem tento prostý nápad dostal teprve po přečtení rozhovoru, ke kterému pozvaly Literární noviny jednoho z představitelů muslimské komunity v ČR.

24. 8. 2005

Tuzemská spotřeba dovezené ropy v roce 2002 -- po odečtu exportu výrobků z ropy je to cca 5.500.000 tun. Z toho cca 4,5 mil. tun určeno pro výrobky sloužící pro pohon vozidel -- naftu a benzin. Možnosti ČR při zajištění soběstačnosti v případě další VELKÉ ropné krize:

24. 8. 2005

POLEMIKA:

Z článku Pavla Blahety vyplývá neznalost stavu našeho zemědělství. Bionaftou lze nahradit palivo pro naftové motory, ale co je bionafta? Obvykle směsné palivo, kdy se do nafty z ropy přimíchává různý podíl MEŘO (methyl ester řepkového oleje). Lze ovšem používat čistý MEŘO, po úpravě motorů. Má pravdu autor, když vypočítává, kolik leží v ČR hektarů půdy ladem. Ovšem již dnes jsme stát, který musí dovážet potraviny, a tím nemyslím jen banány a pomeranče a kávu.

V případě ropné krize, opravdu si myslíte, že stát ještě něco doveze?

Michael Marčák:  Je to holt těžký, darebáka do té funkce nechtějí, že je vydíratelnej, a slušnýho člověka taky ne, že prej ho vydírat  nejde...
24. 8. 2005

24. 8. 2005

Generální ředitel České televize Jiří Janeček dnes zaslal podle sdělení tiskového mluvčího ČT Martina Krafla předsedovi vlády Jiřímu Paroubkovi nezávislou analýzu vyváženosti televizního zpravodajství o Czech Teku 2005. Televize veřejné služby si ji objednala u společnosti InnoVatio - Media Tenor na základě nedávné premiérovy kritiky zpravodajství ČT v této souvislosti v denním tisku.

Z analýzy mj. vyplývá, že si zpravodajství České televize tak jako vždy zachovalo kritický odstup od obecné atmosféry, se kterou byly události kolem Czech Teku interpretovány. Česká televize byla spolu s Českým rozhlasem obviněna v článku Jiřího Paroubka ze dne 16.8.2005 v deníku Právo z neobjektivity a z toho, že ve svém důsledku prezentované záběry policejní brutality slouží zájmovým skupinám, respektive opoziční ODS.

Analýza na webových stránkách České televize PDF

CzechTek 2005: Reportáž DropIn z ošetřování raněných
24. 8. 2005

Drogová situace nijak nevybočovala z běžného dění, jak jej známe z ostatních festivalů konaných po celé ČR. Prošli jsme celou loukou a nenašli jsme ani jednu pohozenou jehlu nebo stříkačku.

První zranění se začali objevovat pár minut po vykročení policejního kordonu směrem k návštěvníkům festivalu. V tu dobu byly přítomny pouze dvě sanitky. K jedné z nich s SPZ TCD 95-96 přiběhl muž a volal že na louce leží člověk v bezvědomí a potřebuje pomoc. Byl zdravotníkem odmítnut a bylo mu řečeno aby raněného přines, když byl naším pracovníkem upozorněn že může mít poraněnou páteř a tudíž se s ním nesmí manipulovat, trval na svém a odmítl i zapůjčit nosítka. Požadavek, aby sdělil své jméno a kdo mu dal tyto instrukce, odmítl.

Situační zpráva Drop In, doprovozená fotodokumentací, ukazuje sanitku a její SPZ, spáleniny od explodujících výbušek i policisty bez identifikačního čísla ZDE

Orgány činné v trestním řízení by měly zahájit z vlastního podnětu trestní stíhání osádky sanitky z důvodu možného naplnění skutkové podstaty trestného činu neposkytnutí pomoci. Britské listy očekávají v souvislosti s absencí identifikačních čísel policistů při zásahu od Inspekce ministerstva vnitra obvinění velitelů družstev i velitele zásahu kvůli porušení zákona o policii a maření vyšetřování. Pokud se tak nestane, podají Britské listy trestní oznámení Nejvyššímu státnímu zastupitelství na pracovníky Inspekce MV i velitele zásahu a jeho podřízené za úmyslné maření vyšetřování a manipulaci s důkazy. Ve fotogalerii BL z akce CzechTek 2005 je nejméně deset policistů bez čísel. Ostatně - Nejvyšší státní zastupitelství je povinno konat i samostatně - také z vlastního podnětu, na základě monitoru veřejných mediálních zdrojů... Nebo snad ne?

23. 8. 2005
Ano, je okurková sezóna, avšak je tím skutečně vysvětlitelný bezprecedentní zájem českých médií o policejní potlačení teknivalu CzechTek u Mlýnce na Tachovsku? Má pravdu spisovatel Alex Koenigsmark, který v Britských listech ironicky napsal: "Názorová bitva o CzechTek nijak nesouvisí s tím, že preference ČSSD až do té doby strmě stoupaly. Nijak nesouvisí ani s posilováním koruny, v žádném případě nesouvisí s mimořádně úspěšnou obchodní bilancí země."

Tento komentář Jana Čulíka vyšel v úterý 23. srpna v deníku Právo ZDE

24. 8. 2005

Koncem minulého týdne jsem se výjimečně vezl do práce autem a poslouchal cestou rozhlasovou stanici BBC. Redaktoři tohoto rádia se zrovna věnovali zprávám o evakuaci židovských osadníků z pásma Gazy, což je v těchto dnech událost vskutku ostře sledovaná. Chtě nechtě se mi při poslechu různých názorů, ať už komentářů českých redaktorů, mluvčí izraelských ozbrojených sil anebo přímo osadníků, asocioval zásah policie na akci CzechTek. Už je to možná únavné a já sám zpráv o tomto festivalu mám vcelku dost, ale ona se jistá paralela při bližším zkoumání opravdu nabízí.

24. 8. 2005

Když jsem v příspěvku Johna Boka narazil na tučně zvýrazněná slova "svinstvo, které pustíte na vaše Listy", jež naznačovala odkaz, tak jsem chvíli otálel, maje strach, že si přečtu něco strašného. Čekal jsem něco opravdu odporného a odsouzeníhodného a už předem jsem hledal kapesník, kdyby bylo jej v nejkrajnějším případě upotřebit. Nakonec jsem sebral odvahu, křečovitě jsem se chytl za okraj svého stolu a ze zavřenýma očima jsem kliknul na onen odkaz.

23. 8. 2005

zejména jeho velmi sporný podpis pod "dopisem osmi" z 30. ledna 2003, jímž Havel vyjádřil nekritickou podporu Bushově útoku na Irák a vytvořil - pouhé dva dny předtím, než vypršela jeho prezidentská funkce - tak falešnou představu v zahraničí, že Češi invazi do Iráku podporují, ostře kritizoval velmi dobře vyargumentovaným příspěvkem, předneseným letos v červnu na jedné akademické konferenci ve Francii český rusista z University of Pennsylvania Peter Steiner. Steinerův text pod názvem "Václav Havel a invaze do Iráku" otiskla v sobotu dne 20. srpna v příloze "Kavárna" ve zkrácené verzi Mladá fronta Dnes.

Plnou verzi českého překladu naleznete ZDE

23. 8. 2005

Z nepravdy plyne cokoliv

Se zájmem jsem se začetl do eseje Petera Steinera "Václav Havel a invaze do Iráku", kterou doporučujete v dnešních Britských listech. Na "velmi dobře vyargumentovaný příspěvek" jsem se těšil. Musíte mi věřit že to říkám nerad, ale po radostném očekávání následovalo trpké zklamání. A to hned v prvním odstavci, píše Jiří Staněk. Autor nejdříve cituje zprávu z moskevské Pravdy o sovětské invazi do Československa, kdy podle autora "nemohl soudruh Brežněv než neoslyšet upřímně míněnou prosbu "zdravého jádra KSČ" a neposkytnout kýženou "bratrskou pomoc". Hned vzápětí následuje tento odstavec:

23. 8. 2005

Ano, pan Staněk má pravdu co do faktického znění dopisu. Nicméně je třeba číst mezi řádky. Nikoli samotné provedení, ale zejména záměr a idea tvoří a je tedy rozhodující. Pak se musíme ptát, proč "zvací dopis" několika evropských státníků vůbec vznikl? Co do funkce vidím naprostou paralelu mezi zvacím dopisem několika soudruhů KSČ, opravdových přátel Sovětského svazu a několika evropských státníků, opravdových přátel Spojených států.

22. 8. 2005

Poznámka "(No, ale, stejně nebojovali, po zavedení mimořádného stavu v r. 1981, pozn.red.)" je dětinská, jako kdybych jako Brazilec řekl o Argentincích, že sice tvrdí, že hrají lepší fotbal než my, ale nevyhráli tolikrát světový pohár. Říct něco takového o Polácích znamená ignorovat to, co nám o nich historie naznačuje, a také to, co nám naznačuje o Češích.

Musíme přijmout známý fakt: Poláci jsou bojovníci a Češi nikoliv. Říci, že Poláci nebojovali poté, co byl v Polsku za Jaruzelského vyhlášen mimořádný stav, je krátkozraké. Je to sofistika.

22. 8. 2005

Autorem redakční poznámky "(No, ale, stejně nebojovali, po zavedení mimořádného stavu v r. 1981, pozn.red.)" jsem já. Nenapsal jsem ji, jak se Fabiano Golgo domnívá, "protože jsem byl uražen" (skutečně si myslíte, že jsem nacionalista? :)), ale proto, že se mi příčí vytváření jakýchkoliv falešných mýtů.

Chtěl jsem poukázat na to, že navzdory údajnému "polskému hrdinství" ani "polští hrdinové" nedokázali učinit proti náhlému zavedení "válečného stavu" v roce 1981 a internaci antikomunistických aktivistů vůbec nic - totalitní režim byl prostě silný, takže ani příslovečné polské hrdinství se v té situaci neuplatnilo. Možná, že se za komunismu proti totalitě v podstatě nedalo bojovat - měl jsem vždycky pocit bezmoci, hlavně proto, že bylo nesmírně obtížné se s druhými lidmi komunikačně spojit a zorganizovat - společnost byla záměrně atomizována a na to, aby každý byl v individuální izolaci, dohlížela tajná policie.

22. 8. 2005

Je mi líto, že si Jan Čulík veřejně protiřečí.

Když tvrdí, že neexistuje národní charakter či charakter určité společnosti, nejen že předstírá, že to ví líp než tisíce velmi inteligentních univerzitních odborníků i jinde, kteří studují národní charakteristiky, ale, a to je důležitější, protiřečí i sám sobě, nebo't on sám velmi často "charakterizuje" Čechy jako to či ono.

24. 8. 2005

Možná je ale pro Čechy ve vztahu k bojovnosti symptomatické i to, že příliš neopěvují dva významné české vojevůjdce, výrazně zapsané do světové vojenské historie: polního maršálka Jana Josefa Václava Radeckého a generála Radolu Gajdu.

23. 8. 2005

Reakce na článek Jana Čulíka "Nesmíme propadat mýtům"

Mnoho polemik o Češích a jejich (ne)bojovnosti zmiňuje domácí a zahraniční odboj za druhé světové války, občas Čsl. legie a před nimi jen husitské války.

Ale to je velké zkreslení, Češi, jak ve smyslu zemském tak etnickém, nezanikli v 15. století a nevynořili se ve století 20. Češi byli podstatně zastoupeni v armádách habsburské monarchie (ve všech jejích formách, o Rakousko-Uhersko se jednalo jen v letech 1867-1918) během těch mnoha válek, které tato říše vedla, píše Antonín Mareš.

23. 8. 2005

Reakce na článek Jana Čulíka "Nesmíme propadat mýtům"

Tentokrát se musím ozvat - píšete (v podstatě), že neexistuje nic takového jako je národní charakter. Vyzdvihujete našich "pár" výjimek (v řádech tisíců?), které se odhodlaly něco dělat. To není důkaz.

Domnívám se, že nemáte právdu - národní charakter existuje - se vším všudy. Ano, Češi jsou pragmatičtí a inteligentní - bojují však především pomluvami. Podle vašich příkladů se dá říct, že jsme národ zlodějů - vyjmenuju vám tu "některé" příklady. Budete s tím souhlasit? ptá se Richard Bláha.

22. 8. 2005

Klesající zásoby ropy

Lidé postrádající schopnost přesného pozorování ji často nazývají cynismem.
George Bernard Shaw

První Monbiotův zákon novinářské práce: Jestliže řeknete lidem to, co už sami znají, poděkují vám. Řeknete-li jim něco nového, budou vás nenávidět.

George Monbiot

V žádném případě netrpím iluzí, že za těch pár týdnů, po které vám na těchto stránkách přináším znepokojivé informace o ropném zlomu, se mohlo v hlavách většiny obyvatel českého dolíku a moravských úvalů něco zásadního změnit. Od tak banálního důvodu, jakým je vrcholící okurková sezóna, přes nabubřele hlučný mediální balast, který v zájmu ředitelů zeměkoule ztěžuje orientaci ve virtuálním prostoru všem hledačům pravdy, až po obecnou vlastnost lidské psychiky vytěsňovat věci nepříjemné a nežádoucí - vše hraje proti mé poněkud donkichotské snaze být slyšen, nota bene ve věci, která se při bližším ohledání zdá být existenciální povahy pro většinu lidstva. Mé články na téma ropného zlomu čte v průměru kolem 4000 lidí, což je pro internetové médium tohoto formátu bezesporu slušný výsledek, ale vzhledem k závažnosti tématu je to zoufale málo. A nakonec -- kdo jsem já, abych si dělal ambice být slyšen těmi, kdo mají reálnou moc něco ovlivnit? Takoví lidé jako Mike Ruppert bijí na poplach už možná 10 let, jejich názory si už našly cestu k mocným tohoto světa -- a co se změnilo?

23. 8. 2005

Pěkný alternativní pohled na Czechtek je ZDE, píše Štefan Švec a dodává: Už titulky jako "Většinu zranění si technaři způsobili sami mezi sebou" nebo "Technofašisti okupovali z 90 procent cizí pozemky" stojí za to.

23. 8. 2005

Rusko se v těchto dnech snaží zabránit tomu, aby vznikla světová pandemie ptačí chřipky, v jejímž důsledku by mohly zahynout miliony lidí. Je na takovou možnou pandemii Evropa efektivně připravena?

19. 8. 2005

V červenci 2005 přispělo celkem 110 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 14 862 Kč. (Viz apel Jana Čulíka "Proč to nejde".) Na internetovém účtu Paypal máme nyní 732.19 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než osm tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
24. 8. 2005 Konzervatismus se stal lidovou ideologií, a tak přestal intelektuálně stimulovat   
24. 8. 2005 Humanistický prorok Milan Machovec Pavel  Žďárský
23. 8. 2005 Zachvátí Evropu ptačí chřipka?   
23. 8. 2005 Spor o CzechTek - ohledávání hranic demokracie Jan  Čulík
22. 8. 2005 O konečníku Alex  Koenigsmark
22. 8. 2005 Normobčan 1.0 beta Tomáš  Gawron
22. 8. 2005 Tak co máme proti tomu dělat? Jindřich  Kalous
22. 8. 2005 O odvážných Polácích, flegmatických Češích a neutrálních Brazilcích Fabiano  Golgo
19. 8. 2005 O dodržování pravidel podruhé -- a naposledy Milan  Černý
19. 8. 2005 Nepočítejte s tím, že vás Policie ČR ochrání před násilníky... Štefan  Švec

Jean Charles de Menezes - nevinně usmrcený Brazilec v Londýně RSS 2.0      Historie >
24. 8. 2005 Policisté zabili Brazilce, protože neměli v metru signál   
22. 8. 2005 Policie věděla, že Brazilec není bombový atentátník   
19. 8. 2005 Proč přišel Jean Charles de Menezes o život   
18. 8. 2005 Šéf londýnské policie se snažil zabránit nezávislému vyšetřování tohoto incidentu   
15. 8. 2005 Smrt v Stockwellu: Nezodpovězené otázky   
13. 8. 2005 Britská policie o usmrceném Brazilci lhala Fabiano  Golgo
5. 8. 2005 Tachovsko a Londýn: dva případy policejní brutality Thomas  Franke
1. 8. 2005 Zastřelen na útěku Michal  Jurza
27. 7. 2005 Policie nalezla atentátníkův automobil   
25. 7. 2005 Britský ministr zahraničí hájil usmrcení Jeana Charlese de Menezese   

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
24. 8. 2005 Ropný šok a katastrofické scénáře z nedostatku ropy? -- nikoli pro ČR Pavel  Blaheta
24. 8. 2005 V ČR ropný šok nebude? Jiří  Pazdera
22. 8. 2005 Amerika ve válce: Prezident Bush se neodváží požádat občany, aby šetřili benzin Miloš  Kaláb
22. 8. 2005 Tak co máme proti tomu dělat? Jindřich  Kalous
15. 8. 2005 Scénáře ropného šoku - mediální odezva Jindřich  Kalous
10. 8. 2005 Cena ropy dosáhla 64 dolarů za barel - rapidně se zvyšuje cena benzínu   
8. 8. 2005 Ze zámoří přicházejí znepokojivé zprávy Jindřich  Kalous
3. 8. 2005 Scénáře ropného šoku Jindřich  Kalous
15. 7. 2005 Co přijde po ropě? Pavel  Houdek
11. 7. 2005 Jíme ropu a zemní plyn Jindřich  Kalous

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
24. 8. 2005 Hysterie a zaujatost by při seriózním řešení problémů neměly mít místo Josef  Provazník
23. 8. 2005 Czechtek: Konečně pravda!   
23. 8. 2005 Spor o CzechTek - ohledávání hranic demokracie Jan  Čulík
22. 8. 2005 Normobčan 1.0 beta Tomáš  Gawron
22. 8. 2005 Mapping the limits of democracy Jan  Čulík
21. 8. 2005 Happy birthday, pane premiére Štěpán  Kotrba
19. 8. 2005 Potřebujeme právní stát - ČR jím není   
19. 8. 2005 Kde doopravdy končí svoboda Ivo  Železný
19. 8. 2005 Kdo se měl stát ministrem kultury? Václav Šroub Ondřej  Slačálek
19. 8. 2005 Skutečný komunismus... a skutečný antikomunismus Ondřej  Slačálek

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
24. 8. 2005 Oči, které několik dní nespaly Tomáš  Koloc
23. 8. 2005 K jinému času Josef  Suchý
18. 8. 2005 Rozkvetlý smutek Karel  Hlaváček
16. 8. 2005 Nemalovat obrazy je lepší Petr  Štengl
15. 8. 2005 Za trochu lásky... Jaroslav  Vrchlický
12. 8. 2005 * * * Viktorie  Rybáková
11. 8. 2005 * * * Michal  Šanda
8. 8. 2005 * * * Viola  Fischerová
5. 8. 2005 * * * J. H. Krchovský
4. 8. 2005 Především Lucie  Zabrňáková

Měli by čtenáři finančně přispívat na Britské listy? RSS 2.0      Historie >
22. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy jsou komunistické svinstvo   
8. 6. 2005 Proč to nejde a proč by stálo za to zkusit Martin  Marek
8. 6. 2005 Vydávat noviny za 8.600.- Kč měsíčně je výkon hodný Davida Copperfielda   
8. 6. 2005 Britské listy: polovina špíny a polovina perel   
8. 6. 2005 Jsem parazitem, když čtu veřejně přístupné stránky?   
7. 6. 2005 Proč to nejde? Jan  Čulík
7. 6. 2005 Příšerná úroveň a parazitismus Britských listů   
7. 6. 2005 Hodnotou BL je právě jejich nekomerčnost   

Český film RSS 2.0      Historie >
9. 8. 2005 Co se právě hraje v Athénách pod Akropolí? Jan  Čulík
1. 8. 2005 S Břetislavem Rychlíkem o jeho tvorbě a o České televizi Jan  Čulík
1. 8. 2005 Skončila letošní Letní filmová škola - většina nových českých filmů byla nevýrazná Jan  Čulík
29. 7. 2005 Štěstí Bohdana Slámy - nejlepší český film letošní sezóny? Jan  Čulík
28. 7. 2005 A. J. Liehm: Každá dobrá kultura je kritika proti Jan  Čulík
27. 7. 2005 "Nový" český film plný starých myšlenek a stereotypů Ema  Čulík
27. 7. 2005 A 'new' Czech film full of old ideas and sterotypes Ema  Čulík
26. 7. 2005 Jsem typický Michelangelo, který maluje Sixtinskou kapli Jan  Čulík
8. 7. 2005 Sluneční stát leží tak trochu pod mrakem Ema  Čulík
8. 7. 2005 Štěpán Kotrba: "My Češi jsme tak výjimeční, že nám nikdo, kdo není jedním z nás, nemůže porozumět" Jan  Čulík

Letní filmová škola, Uherské Hradiště RSS 2.0      Historie >
1. 8. 2005 S Břetislavem Rychlíkem o jeho tvorbě a o České televizi Jan  Čulík
1. 8. 2005 Skončila letošní Letní filmová škola - většina nových českých filmů byla nevýrazná Jan  Čulík
30. 7. 2005 O sporné redakční politice hradišťských Filmových listů Petr  Šafařík
29. 7. 2005 Štěstí Bohdana Slámy - nejlepší český film letošní sezóny? Jan  Čulík
28. 7. 2005 A. J. Liehm: Každá dobrá kultura je kritika proti Jan  Čulík
27. 7. 2005 A 'new' Czech film full of old ideas and sterotypes Ema  Čulík
27. 7. 2005 "Nový" český film plný starých myšlenek a stereotypů Ema  Čulík
26. 7. 2005 Jsem typický Michelangelo, který maluje Sixtinskou kapli Jan  Čulík
25. 7. 2005 Krev zmizelého - východoevropský western Jan  Čulík
25. 7. 2005 Letos žádné zázemí pro novináře Jan  Čulík

Filmový festival v Karlových Varech - 2005 RSS 2.0      Historie >
10. 7. 2005 Večeře u Noriko: Vynikající japonský film Ema  Čulík
10. 7. 2005 Noriko's Dinner Table: An outstanding Japanese film Ema  Čulík
8. 7. 2005 Ostravske dřysty po britsku Štěpán  Kotrba
8. 7. 2005 Petrohradský mýtus žije dál v Městě bez slunce Ema  Čulík
8. 7. 2005 The Petersburg Myth lives on in Sunless City Ema  Čulík
8. 7. 2005 Sluneční stát leží tak trochu pod mrakem Ema  Čulík
8. 7. 2005 Štěpán Kotrba: "My Češi jsme tak výjimeční, že nám nikdo, kdo není jedním z nás, nemůže porozumět" Jan  Čulík
8. 7. 2005 Slnečný štát: Sociálny gýč Igor  Daniš
7. 7. 2005 Broken Flowers -- Zlomené květiny Markéta  Sulovská
7. 7. 2005 Zelenkův nový film: v smějících se očích se nám objevuje slza Ema  Čulík

Literární noviny RSS 2.0      Historie >
21. 7. 2005 Jiří Vančura už nemá nic společného s Literárními novinami   
20. 7. 2005 Reklama a hlasatelé zelené pravdy a lásky v Literárních novinách Štěpán  Kotrba
14. 7. 2005 Zelení ze Země a zelení z Marsu Pavel  Pečínka
25. 4. 2005 Literární noviny: Vyhrocení situace mimo právní rámec je krajně nešťastné   
25. 4. 2005 Literární noviny: Opravdu nešťastné vyhrocení Jiří  Vančura
20. 4. 2005 Literární noviny -- po valné hromadě Jiří  Vančura
12. 4. 2005 "Literárky zničili osmašedesátníci" Ivan  Brezina
29. 3. 2005 Ještě jednou k petici na záchranu Literárek   
25. 3. 2005 Poslední číslo Literárních novin: Milník v dějinách žurnalistiky Ondřej  Slačálek
18. 3. 2005 Stačí jedno slovo   

Případ Petra Partyka RSS 2.0      Historie >
21. 3. 2005 Free speech is ours, but don't dare use it Jan  Čulík
17. 3. 2005 Dura lex, sed lex Jaroslav  Štemberk
17. 3. 2005 Případ Petra Partyka je svým způsobem pro české soudnictví typický Aleš  Uhlíř
16. 3. 2005 Jak soud potrestal Petra Partyka za to, co mu neprokázali   
16. 3. 2005 Je byrokratičnost omluvou? Jan  Čulík
15. 3. 2005 Chvála soudce Šídla Zdeněk  Jemelík
10. 3. 2005 Stát nemá trestat občany, kteří kritizují úředníky Jan  Čulík
2. 3. 2005 Petr Partyk byl za verbální "trestný čin" odsouzen do vězení   
28. 2. 2005 Špatný zákon omezuje svobodu projevu   

Osvobození Československa v roce 1945 a konec II. světové války RSS 2.0      Historie >
18. 8. 2005 Překvapivé paměti Čestmíra Císaře Jan  Čulík
24. 5. 2005 ...a ani spojenci by Německo neporazili bez příspěvku SSSR   
23. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce IV. Boris  Cvek
23. 5. 2005 Anglo-německý spor o obětech a vinících Richard  Seemann
16. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce III Boris  Cvek
13. 5. 2005 Skutečnými hrdiny druhé světové války byli Svědkové Jehovovi Filip  Sklenář
12. 5. 2005 Válka Milan  Valach
11. 5. 2005 Proč neslavíme konec druhé světové války Jan  Vnouček
11. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce II Boris  Cvek
10. 5. 2005 Smí mít pravda dva konce? Miloš  Dokulil

Softwarové patenty RSS 2.0      Historie >
11. 7. 2005 Softwarové patenty - slovo na rozloučenou Jaroslav  Zvěřina
8. 7. 2005 Jde o obrovské peníze z licenčních poplatků a patentových sporů   
1. 7. 2005 O softwarových patentech   
30. 6. 2005 NE softwarovým patentům!   
30. 6. 2005 Softwarové patenty a demokracie v EU Jaroslav  Zvěřina
28. 6. 2005 Americký Nejvyšší soud: kopírování hudby je protizákonné   
24. 6. 2005 Demokracie v EU Ano či Ne - to již brzy napoví jednání o softwarových patentech   
7. 6. 2005 Proč říkám ANO! podniku Microsoft   
7. 6. 2005 Software je jako sex. Nejlepší je zadarmo!   
16. 5. 2005 Zbavte se Microsoftu a ušetříte miliony   

"Dáda" Patrasová RSS 2.0      Historie >
16. 3. 2005 PR Dády Patrasové, to je malorážka proti PR Šárky Grossové!   
14. 3. 2005 Novináři na hraní Bohumil  Kartous
18. 1. 2005 Komerční tlaky omezují svobodu slova Jan  Čulík
12. 1. 2005 Dáda Patrasová "hodlá podat trestní oznámení" za recenzi na její televizní show   
7. 1. 2005 Dáda Patrasová je tvrdá profesionálka Vojtěch  Fatka
7. 1. 2005 Dáda využívá jen toho, že malé holčičky budou chtít vypadat stejně umakartově Štěpán  Kotrba
5. 1. 2005 Dáda není dada Bohumil  Kartous
4. 1. 2005 "Dáda" Patrasová škodí dětem a České televizi - dělá jí za to ČT zakázanou reklamu? Jiří  Černý

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková
6. 1. 2005 Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí Marta  Svobodová

Evropská ústava a Lisabonská smlouva RSS 2.0      Historie >
13. 6. 2005 Evropská integrace ničí sebe samu Martin  Horut
6. 6. 2005 Pánové politologové jistě něco vymyslí Michal  Vimmer
6. 6. 2005 Rebelie kmánů   
6. 6. 2005 Pozice mrtvého brouka v časech globalizace Milan  Černý
3. 6. 2005 Barroso: Evropská ústava není mrtvá   
3. 6. 2005 Poučení z francouzského a nizozemského NE Michael  Kroh
1. 6. 2005 Návrat politiky do Francie Milan  Neubert
1. 6. 2005 Problémy Evropské ústavní smlouvy Martin  Kunštek
1. 6. 2005 PBS: Co bude znamenat odmítnutí EU Francií pro USA?   
31. 5. 2005 Timothy Garton Ash: Francii ovládl strach   

Práva homosexuálů RSS 2.0      Historie >
1. 8. 2005 Írán popravil dva mladé gaye   
4. 7. 2005 Elton John: Skoncujte s globálním útlakem homosexuálů   
1. 7. 2005 Proč je registrované partnerství důležité pro všechny Václav  Beneš
30. 6. 2005 Navzdory zuřivému odporu katolické církve Španělsko legalizovalo homosexuální manželství   
13. 6. 2005 Britové protestují proti návrhu zákona kriminalizujícího "náboženskou nenávist"   
3. 5. 2005 Logika myšlení u některých lidí...   
2. 5. 2005 České "pravicové" servery a homosexuálové   
26. 4. 2005 Nad nesmyslností diskriminace homosexuálů Bohumil  Kartous
23. 4. 2005 Nový papež ostře odsoudil španělský zákon dovolující homosexuální manželství   
10. 3. 2005 Mají homosexuálové vychovávat děti? Ondřej  Stehlík

21. srpen 1968 RSS 2.0      Historie >
22. 8. 2005 O odvážných Polácích, flegmatických Češích a neutrálních Brazilcích Fabiano  Golgo
18. 8. 2005 Překvapivé paměti Čestmíra Císaře Jan  Čulík
11. 8. 2005 Pozvali jsme si v roce 1968 "spřátelená vojska" k okupaci sami? Jan  Polívka
30. 6. 2005 1968: Jak se nás komunisté báli Jan  Štěpánek
22. 11. 2004 Udalosti, ktoré zmenili pohľad na svet Michal  Barnovský
13. 9. 2004 Definitívny koniec československej jari Peter  Greguš
3. 9. 2004 Třeba uprostřed noci na opačný straně Zeměkoule Tomáš  Koloc
1. 9. 2004 21. srpen: Trinásta komnata dejín Pavol  Janík
23. 8. 2004 Chcete snad říci, že srpen 1968 nebyl událostí?   
23. 8. 2004 K roku 1968: Psal jsem z pozice laika Boris  Cvek

Školství RSS 2.0      Historie >
5. 8. 2005 Británie: Studentům bude trvat 15 let, než splatí dluh za vysokoškolské studium   
24. 5. 2005 Změna systému školství aneb univerzální učebnice Jan  Poštulka
28. 4. 2005 Reforma školství je vážně ohrožena   
26. 4. 2005 Je to možné? Igor  Daniš
21. 4. 2005 Nejde o školné, ale o úlohu vzdelania Igor  Daniš
7. 4. 2005 Struktura a funkce Michal  Giboda
23. 3. 2005 Na státní maturity se zbytečně vyplýtvalo přes 100 milionů korun! Radek  Sárközi
10. 3. 2005 Opravdu školská reforma? Milan  Kulhánek
1. 3. 2005 O voze, o koze a o školném Radim  Valenčík
1. 3. 2005 O školství, prosím, bez demagogie Rudolf  Převrátil

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
19. 8. 2005 Všechny je za šest dnů stvořil Bůh Bohumil  Kartous
16. 8. 2005 Evoluce nebo kreacionismus?   
26. 7. 2005 V mystice se cesta za pravdou stává pravdou samotnou Boris  Cvek
8. 7. 2005 Hus, Konstantin a Metoděj Jaroslav  Štemberk
7. 7. 2005 Paměť a teologie Svatého Augustina Stanislav  Heczko
1. 7. 2005 Katolická církev nucena zaplatit odškodné ve výši 28 milionů Kč za sexuální zneužívání dítěte   
30. 6. 2005 Navzdory zuřivému odporu katolické církve Španělsko legalizovalo homosexuální manželství   
29. 6. 2005 Vatikán zahajuje svatořečení Jana Pavla II.   
13. 6. 2005 Italší katoličtí politici vzdorují církvi   
26. 5. 2005 Odsoudila katolická církev skutečně své zločiny?   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
13. 7. 2005 Zkrat B. T. Chrochtan
11. 7. 2005 Vztah církve a pracujícího lidu Štěpán  Okač
7. 7. 2005 MÁ DĚVA JEŠTĚ DŘÍMÁ Karel Hynek Mácha
4. 7. 2005 ROMÁN V KOSTCE T. R. Field
10. 6. 2005 Petra Hůlová   
3. 6. 2005 Vždyť přece létat časem je krásné Tomáš  Koloc
3. 6. 2005 Azyl a království Alex  Koenigsmark
3. 6. 2005 Je útlak plodný? Kvete umění při útlaku jinak? Jan  Čulík
23. 5. 2005 "Bez paměti žilo by se lépe ..." Jakub  Kára
12. 5. 2005 Viewegh se k stáru naučil psát Jan  Čulík