13. 4. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
13. 4. 2005

Jednota v různosti

Komunistická strana měla být zakázána již v roce 1990. Tato organizace má na svědomí mnoho životů, rozsáhlou morální devastaci českého národa a šířila zločineckou ideologii založenou na kultu osobnosti a právu jedné strany vládnout všem občanům, bez ohledu na jejich vlastní přání a názory. Za tímto svým hanebným účelem zneužila tisícileté sny prostých lidí o spravedlivé společnosti bez bídy a útlaku, o životě ve svobodě a vzájemné pomoci, když jim slíbila uskutečnění tohoto ideálu pod podmínkou, že se jí bezvýhradně podřídí.

Sloupek

V reakci na můj úterní sloupek "Lidé se bojí žít bez náboženského dogmatu" se odvolává Nikolaj Savický z České televize na zákonné ustanovení, že ČT má vysílat vyváženou nabídku "pořadů pro všechny skupiny obyvatel se zřetelem na svobodu jejich náboženské víry a přesvědčení, kulturu, etnický nebo národnostní původ", atd., atd.

Pan Savický reaguje na trochu něco jiného, než jsem měl na mysli. Možná, že je v ČR špatný Zákon o České televizi a tuto skutečnost nedefinuje dostatečně jasně.

Pokusím se to ještě jednou vysvětlit názorněji.

Nemám nic proti tomu, že Česká televize vysílala o Velikonocích pořady s náboženskou, respektive katolickou tematikou. Mám hodně proti tomu, že v nich nezachovala od daného tématu kritický odstup, ale - podle toho, co jsem viděl - předala prostě své vysílání "apoštolům" dané víry. Totéž, jak se zdá, se stalo i v případě úmrtí a pohřbu papeže Jana Pavla II.

Veřejnoprávní vysílatel však nemůže šířit propagandu v žádné kauze. Interní předpisy televize BBC, britského veřejnoprávního vysílatele (Producers' Guidelines) výslovně varují své pracovníky, aby nepoužívali pořady, které natočí či zprodukuje vláda, politické strany či jiné aktivistické organizace. Naproti tomu Česká televize - podle toho, co jsem viděl - prostě o Velikonocích předala režii i komentář svých náboženských pořadů přímo katolické církvi.

Člověka, který sleduje systematičtěji televizi BBC, udeří do očí rozdíl v přístupu tohoto veřejného vysílatele a České televize okamžitě. Televize BBC je zosobněním principu, že úkolem veřejného vysílatele není šířit propagandu dané kauzy (pravicovou, levicovou, náboženskou či ateistickou), ale prezentovat všechny ideologie z kritického odstupu.

Nenamítám nic proti tomu, že se Česká televize věnovala úmrtí papeže Jana Pavla II., ale proč to neudělala z kritického odstupu. Proč například neodehrála v rámci večera, věnovanému Janu Pavlu II. i dokument televize BBC o kontroverzní politice katolické církve v třetím světě, vedoucí zákazem kondomů k pandemii AIDS v afrických zemích, Sex and the Holy City (Sex a svaté město). Nic přece českému veřejnoprávnímu vysílateli nemohlo bránit v tom, aby uvedl ve svém vysílání střet různých názorů.

Česká televize mohla udělat českým katolíkům důležitou veřejnou službu, kdyby v době, kdy to bylo velmi relevantní - v době úvah o roli a budoucím směru katolické církve - zahájila diskusi o nesmírně důležité a velmi kontroverzní politice této církve - o niž, soudě podle reakcí od různých katolických čtenářů - mnozí v ČR zjevně nemají ani potuchy, přestože v Africe způsobuje smrt milionů lidí.

Čím to je, že v mezinárodním kontextu se tato diskuse odehrává, zatímco v ČR se o důležitých tématech mlčí?

Jak o tom píše Petr Šafařík v dnešním vydání BL, ostudně se zachovalo i české vysílání BBC, které si k diskusi o významu papežovy smrti pozvalo do studia jen několik kněží a pravicových komentátorů. Zdá se, že tím české vysílání BBC diskredituje mezinárodní značku této vysoce profesionální stanice. Ve skutečném vysílání BBC by se totiž nikdy nestalo, že by v pořadu byl prezentován jen jediný, řekněme - pravicový - názor.

Proč je tak obtížné pochopit, že rolí sdělovacích prostředků veřejné služby je zpochybňovat establishmentové názory a nikoliv konvenční pohledy na skutečnost nasládle potvrzovat? Ta nasládlost a horlivý souhlas s nemyslivým konsensem, to se pěstuje v českých médiích proto, že se snad novináři bojí? A pokud ano, z čeho proboha mají skoro šestnáct let po vzniku demokracie strach?

12. 4. 2005

Pár silných a slabých okamžiků letošního Febiofestu

Zrovna tuto sobotu (tedy 9. 4.) v diskusním pořadu Svět kolem nás české redakce BBC o pontifikátu a odkazu papeže Jana Pavla II. hovořili s moderátorem Janem Rozkošným dva kněží (královéhradecký biskup Dominik Duka a evangelický teolog Pavel Filipi, děkan ETF UK), jeden konzervativec (Alexander Tomský) a jeden křesťanský intelektuál, prý postmoderní (Martin C. Putna) -- srov. ZDE. Tedy žádný liberál, ateista a především: žádná žena!!!

Ve středu 13. 4. pořádá na FF UK studentské sdružení Polis od 17 hodin v místn. č. 200 diskusi o českých médiích: pozvaní čtyři hosté - šéfredaktoři Hospodářských novin a MF Dnes, mediální analytik TV NOVA a novinář české redakce BBC - příliš neslibují, že panel nabídne zajímavě odlišné názory, uvidíme, vždy záleží také na aktivitě z publika.

V pátek skončený Febiofest byl celkově zdařilou a pro domácí kulturu přínosnou akcí. I když žádný z nových snímků nelze označit za opravdu výjimečný opus, mohli diváci, kteří se dokázali zorientovat v opět až zbytečně opulentní filmové nabídce, zhlédnout např. pozoruhodné autorské snímky málo známých kinematografií (např. turecké filmy Májová oblaka a Loďky z melounových slupek), díla právem vyzdvihovaná v zahraničí (Dealer, Dívka z Monday nebo Pornograf) i "klasiku" uznávaných mistrů (např. filmy Carlose Saury či Želimira Žilnika). Většina těchto děl má společné to, že je v Česku jindy uvidíme bohužel jen stěží (o Febiofestu srov. Kritický klub na stanici Vltava v pondělí 11. 4. od 16 hod., popř. reprízu pořadu v noci ze středy na čtvrtek 14. 4. v 0, 35).

13. 4. 2005

Tři procenta do Státního fondu kinematografie ano či ne -- hlavní otázka otevřeného zasedání podvýboru pro mediální legislativu, které svolala na úterní odpoledne poslankyně Kateřina Dostálová (ODS). Rozpor byl tradiční -- zda zákon, který již prošel prvním čtením, je dobrý, nebo špatný. Problém byl, že kvalitu viděla každá ze zúčastněných stran v něčem jiném. Jedni v touze neplatit nic, druzí v touze získat co nejvíc. Sněmovní verze kvality...

Michael Marčák: Válka je pokračováním politiky jinými prostředky
13. 4. 2005

13. 4. 2005

Odbory v britském veřejnoprávním rozhlasovém a televizním vysílateli BBC se chystají provést hlasování mezi svými členy ohledně toho, zda mají zahájit stávku. BBC chce propustit až 4000 svých zaměstnanců. Rozhovory mezi odboráři a vedením BBC se dostaly do slepé uličky. Od dob Margaret Thatcherové nesmějí odbory v Británii vyhlásit stávku, pokud to nemají potvrzeno "referendem" mezi svým členstvem.

Odborové organizace BECTU, National Union of Journalists (Národní svaz novinářů) a Amicus konstatovali, že generální ředitel BBC Mark Thomspon odmítl jejich požadavek, aby nedošlo k nucenému propouštění zaměstnanců.

13. 4. 2005

Papež byl pohřben. Otázkou zůstává, jestli definitivně. Tato otázka se dá zodpovědět dost těžko, ale ze způsobu, jakým byla papežova smrt zprostředkována médii lze leccos vyvozovat. Možná, že až s odstupem času, až opadnou dost neautentické pocity sounáležitosti s duchem zemřelého, vznikne nějaká širší polemika o tom, jaký podíl měla média na vytváření atmosféry ne nepodobné realizaci kultu osobnosti. O tom, že část české veřejnosti skutečně vnímala tento televizní pohřeb velmi sugestivně a angažovaně svědčí velice bouřlivá diskuse na Britských listech, kde se poměrně hodně čtenářů dokázalo dost nekontrolovatelně rozlítit nad tím, že se na tomto serveru v době pohřbu objevily články připomínající dost kontroverzní postoje papeže a celé katolické církve k tak eticky ožehavým otázkám, jako je prevence AIDS nebo vnímání homosexuality.

Psáno pro ČRo 6

13. 4. 2005

Chcem Vám poďakovať za Vaše prenikavé a pravdivé pomenovanie súčasného vývoja spoločnosti. Smrť Wojtylu a celé divadlo okolo prišlo vhod dominantným prúdom v spoločnosti - túžba po religiozite, hlboký iracionálny pohľad na život, neschopnosť žiť bez dogiem, túžba po "otcovi", oddaná viera k sprostredkovanému svetu, atď. Moja poznámka smeruje k potencionálnemu vývoju, z ktorého tušiť obavy, a Vy k nemu tiež nenachádzate odpoveď.

Papež Jan Pavel II.
13. 4. 2005

Karol Wojtyla a Slovenská televízia

Marek Lukáč

Vatican reality show must go on! Pápež to už má za sebou, ale takmer dvetisíc rokov pokračujúca show nekončí. Katolícka cirkev vždy mala zmysel pre teatrálnosť.

V súvislosti s agonizovaním Kristovho zástupcu na planéte Zem sa Vatikánu a vôbec celému katolíckemu svetu podarilo vyprodukovať ojedinelú, ale v podstate však tradičnú reality show porovnateľnú s tými najväčšími nechutnosťami, aké sa na obrazovke vyskytli vďaka napríklad Mojsejovcom.

12. 4. 2005

Nechávat si posílat na mobil nečerstvější zprávy má svůj půvab. Zejména, pokud jsou to zprávy serveru iDnes. Přiznávám, že mám jejich službu ráda. Většinou jsme sice na stejných akcích, ale díky esemesce jsem se jedné noci dozvěděla, že ty zvony opravdu zvoní proto, že zemřel papež. My, co potkáváme hochy z Mladé fronty (dnes), víme, že jsou rychlí. Politik ještě nedomluví a oni už mají telefon u ucha a referují. Mnohdy by ale vyslechnout konce měli. Jejich rychlost rychlejší, než rychlá mívá totiž občas roztomilé nuance. V úterý vzduchem přisvištěla ve 12:55 informace, že "Stát musí zaplatit přes dvě miliardy korun firmě Petrcíle. FNM neuspěl u soudu s odvoláním proti prohrané arbitráži. V ní šlo o 15% akcií Nové Huti." Ale hoši nakonec přece jen vyslechli zprávu do konce -- a -- vydali opravu. Ve 13:31 bylo náhle všechno jinak. "Oprava: Stát vyhrál spor s firmou Petrcíle. Nemusí jí zaplatit 2 miliardy Kč, rozhodl odvolací soud. Zvrátil tak výsledek arbitráže kvůli Nové huti."

Žádnému byznysmenovi touto zprávou zřejmě nikdo ztrátu nezpůsobil, ale Bůh se musel dost bavit, když tak letěly kolem něj.

Michael Marčák: Hrajete s námi poctivou hru? Nemáte v rukávě zas nějakou novelu daňovýho zákona, pane?
13. 4. 2005

13. 4. 2005

Spolkový úřad práce vydal další špatnou zprávu -- v březnu opět stoupla nezaměstnanost a je nyní srovnatelná se situací na počátku třicátých let. Pět miliónů nezaměstnaných tvoří 12 % práce schopného obyvatelstva. Odborníci upozorňují sice na vliv nové metodiky a probíhající reformy, ale 92.000 nových nezaměstnaných proti únoru je holý fakt.

Německá vládní SPD chce v rámci boje s nezaměstnaností snížit daně podnikům z 25 na 19 %.

13. 4. 2005

V sloupku "Lidé se bojí žít bez náboženského dogmatu" obviňujete Českou televizi, že "pro velikonoční vysílání předala svůj televizní signál kněžím" a dokonce se (doufám, že pouze řečnicky) ptáte: "Má snad ČT s arcibiskupstvím dohodu, že bude šířit náboženskou propagandu?", píše Nikolaj Savický z České televize.

13. 4. 2005

Čína, Japonsko a Korea

Může se to zdát banální: interpretace faktů! Co to je? Proč se o takovou věc vůbec zajímat?

Uvedu dva příklady, které naznačí, jak důležitá je ona interpretace skutečnosti. Člověk, který pochopil její význam, není tak lehce zmanipulovatelný. Nebo chcete-li: je mnohem odolnější vůči populismu. A to je schopnost nesmírně potřebná.

13. 4. 2005

Dovolte mi reagovat na větu "Myslel jsem, že tupá víra v ideologii byla zdiskreditována pádem komunismu. Zřejmě jsem se mýlil." z Vašeho sloupku " Lidé se bojí žít bez náboženského dogmatu ", píše David Maňák.

13. 4. 2005

Vážený pane Čulíku, na hroznou ČT1 se dívám asi více než Vy, i když také ne často, píše Marek Radecki. Neviděl jsem ani nedělní ani pondělní pořady ČT. Avšak dříve mi nepřipadal dostatečný vysílací čas věnovaný křesťanským či katolickým názorům, bylo to poté, kdy jsme si přečetl na BL článek o tom, že každá názorová skupina má obdržet na publikaci svých názoru patřičný čas, proto mi připadal pro 10 procent (pokud je tolik křesťanů v ČR) čas nepřiměřený. Výroky o katolických médiích mi připadají úsměvné, já to cítím opačně - strach kněží, aby si to nerozházeli u lidí, masmédia tvořící názor na církev.

13. 4. 2005

Oceňuji však moudré reakce od Borise Cveka

Rád sleduji a čtu články v Britských listech, i ty Vaše, napsal Janu Čulíkovi Petr Husek. V oblasti politiky oceňují Vaše bystré postřehy. Jinak je tomu v hodnocení náboženství, což jste prokázal úterním sloupkem. Málokdy reaguji, ale tentokrát učiním výjimku. Váš úterní příspěvek, a třeba onen pana Škabrahy (Honza Pavel Superstar), nesporně snižují poctivou intelektuální úroveň Vašeho časopisu...

13. 4. 2005

Vaše listy považuji, co se týká komentářů k dění v ČR i ve světě, za nejlepší dostupné médium. Chtěl bych jenom vyjádřit jeden názor, a ten ilustrovat na dvou příkladech. Osobně se zajímám o křesťanství a s tím související dějiny katolické církve se všemi zločiny, co napáchala.

13. 4. 2005

Vzhledem k tomu, jak se na Britské listy útočí v souvislosti s jejich texty o pohřbu Jana Pavla II., považuji za nutné vaše psaní ocenit. Z českých médií, které sleduji (samozřejmě malinký zlomek z celkového počtu, ale ne zas tak málo) jste jediní, kteří téma pojednali s kritickým odstupem hodným myslícího člověka. Platí to o úvodníku Jana Čulíka, článku Martina Škabrahy "Honza Pavel Superstar" a také o řadě předchozích textů.

13. 4. 2005

Reakce na článek Víta Zvánovce "Proč publikují Britské listy články od ekonomických fachidiotů?"

Na úvod bych pana Zvánovce rád informoval - pokud to ještě neví - že Britské listy skutečně žádné "odborné korektury" neprovádějí, a že "vydávají, co jim přijde pod ruku" (Není to tak úplně pravda, pozn. red.) . Svědčí o tom ostatně i otištění jeho výhrad, aniž by někdo zkoumal, nakolik jsou tyto výhrady opodstatněné. Když se totiž budeme jednotlivými výhradami zabývat, zjistíme, že opodstatněné nejsou.

13. 4. 2005

Británie před volbami

V Británii před všeobecnými volbami, které se budou konat 5. května, probíhá nyní volební kampaň. Referuje Jan Čulík.

Psáno pro ČRo 6

V pondělí zveřejnil předseda britských konzervativců Michael Howard zkrácený předvolební manifest své strany. Zdůrazňuje v něm, že chce splnit "prosté tužby britského lidu". Lidé prý chtějí nižší daně a čistší nemocnice. Zároveň se snaží britští konzervativci ve svém předvolebním programu využívat strachu britských voličů ze zločinnosti a z cizinců a z přistěhovalectví.

12. 4. 2005

V Británii se blíží všeobecné volby (budou se konat 5. května) a probíhá intenzivní předvolební kampaň. Páteří předvolebního programu britských konzervativců jsou xenofobní, protiimigrační postoje.

Jejich odpůrci z vládnoucí Labouristické strany nevěřili svému štěstí, když objevili, že britská Konzervativní strana orwellovsky pozměnila jednu fotografii, na níž je její volební kandidát, aby to odpovídalo nynější xeonofobní politice této strany.

13. 4. 2005

Opravdu bych nečekal, že budu obhajovat římskokatolickou církev, navíc po reakci pana Cveka. Předpokládám ale, že jen nedočtení celého anonymního žvástu ho vedlo ke shrnujícímu tvrzení, že text "pravdivě, avšak jednostranně informuje o dějinách římskokatolické církve". Není tomu ani v nejmenším, protože čtenářům je předloženo naprosto lživé tvrzení, že "Římskokatolická církev je plně zodpovědná za největší holocaust v dějinách -- holocaust židů, který nezačal příchodem Hitlera, ale už ve středověku -- za přímého vedení církve a jejích hodnostářů..."

13. 4. 2005

V máji uplynie rok, čo vedenie STV ohlásilo "spustenie pôvodnej slovenskej tvorby ako veľký cieľ manažmentu" -- no a tá sa teda spustila, priam až na kolená. Ak by sme frekvenciu pôvodnej tvorby merali dokumentom, ako býva v našich končinách zvykom, posledný premiérovaný pôvodný dokument s rokom výroby 2004 (o sťahovaní Slovákov z Podkarpatskej Rusi späť do vlasti) sa nám ušiel 10. decembra a "šmitec".

12. 4. 2005

ANALÝZA VLÁDNÍ KRIZE

Začalo jednání o vládě bez Stanislava Grosse. Může trvat několik týdnů.

Tentokrát za to komunisté skutečně mohou. Svým hlasováním v Poslanecké sněmovně udrželi Stanislava Grosse na postu premiéra a dali mu tak možnost manévrovat. První krok učinil dozadu - oznámil ochotu rezignovat, když prezident slíbí, že pověří sestavením vlády opět sociálního demokrata. Prezident to okamžitě slíbil, neboť to v předcházejícím týdnu naznačil již mnohokrát. A Gross nerezignoval.

12. 4. 2005

Spor o flexibilitu práce

V roce 2004 byl přijat kolegiem Evropské komise návrh novely směrnice Evropského parlamentu a Rady Evropské unie, kterou by se měla měnit směrnice 2003/88/ES ze dne 4. listopadu 2003 o některých aspektech úpravy pracovní doby.

Jednou ze změn tohoto předpisu je konstatování, že doba nečinnosti v průběhu pracovní pohotovosti není považována za pracovní dobu. Pokud však zákony členského státu, kolektivní smlouva nebo dohoda mezi sociálními partnery nestanoví v souladu s vnitrostátními právními předpisy a/nebo zvyklostmi jinak. Dále se ve směrnici praví, že členské státy musejí v každém případě přijmout nezbytná opatření, aby žádný zaměstnavatel nevyžadoval, aby pracovník pracoval déle než 48 hodin v období sedmi dnů bez předchozího písemného souhlasu pracovníka s vykonáváním takové práce. Doba platnosti takového souhlasu nemůže být delší než jeden rok a souhlas lze obnovit. Případný souhlas udělený při podpisu samotné pracovní smlouvy nebo v průběhu zkušební doby má být neplatný. Podle této úpravy nemá žádnému pracovníkovi vznikat ze strany zaměstnavatele újma, protože nesouhlasí s takovou prací a žádný pracovník nesmí pracovat více než šedesát pět hodin v průběhu jakéhokoli týdne, nestanoví-li kolektivní smlouva nebo dohoda uzavřená mezi sociálními partnery jinak...

Evropská odborová konfederace a Českomoravská konfederace odborových svazů poslední návrh Komise je z jejich hlediska naprosto nepřijatelný a ohrožující dosavadní pojetí sociální Evropy.

Tento návrh Evropská komise zpracovala a dne 22. 9. 2004 schválila ve svém kolegiu. Nový komisař pro sociální otázky Vladimír Špidla nechal však návrh přepracovat. Na nové revizi se pracuje. V současné době tedy platí směrnice stará, ale ze strany zaměstnavatelů je intenzivní tlak na novelizaci, která by přinesla řadu změn v neprospěch zaměstanců. Novela českého zákoníku práce, která by měla být jedním z hlavních témat nové vlády Jana Kohouta, by měla vymezit národní úpravu dříve, než bude nějaké znění nové směrnice schváleno. To proto, aby mohla být národní úprava zahrnuta pod výjimky, které tato směrnice bude umožňovat.

Jaká bude česká cesta?

12. 4. 2005

Dědictví sekularizace a návrat religiozity

Církev svatá své ovečky miluje. Vášnivě a nezpochybnitelně. Když jim zapovídá užívání kondomu tváří v tvář téměř jisté nákaze, dělá to s láskou. Když ženám kulantně naznačuje jejich duchovní méněcennost a homosexuálům jejich apriorní zavrženost, dělá to s láskou. A o upřímnosti citu zde nemůže být pochyb. Kýč je vždycky upřímný, pochybnost mu není vlastní.

Série článků a navazující diskuse v Britských listech v souvislosti s úmrtím papeže Jana Pavla II. představuje výmluvnou sondu do atmosféry dnešní doby.

Jednou z nejdůležitějších charakteristik globalizované postmoderní společnosti na prahu 21. století je návrat náboženství do veřejného prostoru. Víra přestává být ryze soukromou záležitostí, kterou z ní udělala tradice poosvícenského sekularizovaného státu. Ofenzíva křesťanské pravice v USA, šátková aféra ve Francii, kult Jana Pavla II. a Matky Terezy, Svědkové Jehovovi postávající na každém nádraží, boom "duchovní literatury" často se podobající svého druhu kuchařkám, témata jako eutanázie a potraty, ale též hromadné sebevraždy organizované fanatickými sektami a v neposlední řadě magické dvojčíslí 9/11, kterým vyznačujeme počátek tohoto století, to vše lze považovat za syndromy zmrtvýchvstání Boha, bůžků a model. Vynořuje se pak klíčová otázka: co z těchto syndromů je třeba přijmout jako doklad nedostatečnosti sekulárního pojetí společnosti, spjatého s evropskou modernou, a kde je naopak třeba dědictví sekularizace hájit a nepřipustit odbourání některých principů?

11. 4. 2005

Jako křesťan nemůžu mlčet. Autor v tomto článku pokládá otázku "Má vůbec tato organizace v dnešním světě právo na existenci?".

12. 4. 2005

Senátor Štětina nebude komunikovat s nikým, kdo publikuje na zapšklých Britských listech. Krom toho samo sebou nebude komunikovat s komunisty, to dá rozum, a místo slov odvozených od pojmu komunismus bude zarytě mlčet a tvářit se bojovně. A rudě.

Tady patrně není něco v pořádku. Pan Štětina je senátor a senátor je přímo volený člen parlamentu, zákonodárného sboru. Senátor je tedy veřejně činná (a zodpovědná) osoba a zástupce občanů ČR a jednou z jeho hlavních povinností je s komunikovat s veřejností, ať se mu zdá jakkoli zapšklá nebo komunistická.

Stanislav Gross
11. 4. 2005

ANALÝZA VLÁDNÍ KRIZE

Čím déle zůstane Stanislav Gross v čele strany a vlády (zní to jako totalitní klišé a shoda není náhodná), tím hůře pro ČSSD, tím lépe pro opozici.

Podle agentury STEM veřejnost sleduje Grossovu aféru pozorně. Není jí to ale nic platné (teď již podle mne), protože politici, především nastávající ex-premiér, hrají své podivné hry o moc a vše, co s ní souvisí (někdy je to i strach z odpovědnosti za napáchané nepravosti), aniž by se starali, co na to říkají občané.

Miloš Zeman: Jak jsem se mýlil v politice
11. 4. 2005

Miloš Zeman není postmodernista

Kniha provokativní, erudovaná a většinou bystrá

Miloš Zeman, Jak jsem se mýlil v politice, Ottovo nakladatelství, Praha 2005, ISBN 80-7360-260-1, 344 stran.

Píše mi Michal Rusek, že prý nebylo moudré chválit novou knihu Miloše Zemana, vzhledem k tomu, že Miloš Zeman nedávno doporučil v rozhovoru s Alexandrem Kramerem čtenářům Práva Britské listy "jako jedno z mála českých periodik, které má alespoň snesitelnou úroveň".

Vzhledem k tomu, jakou má v českém prostředí zásluhou zejména sdělovacích prostředků Miloš Zeman pověst, nejsem si zcela jist, zda toto jeho doporučení nebylo spíš kontraproduktivní; kromě toho Britské listy Zeman jistě doporučil kvůli článkům Ivana Davida, jehož Zeman považuje za dobrého analytika. Ani s tímto hodnocením se samozřejmě nemusejí pozorovatelé shodovat. Nechápu ovšem, proč bych se neměl kvůli tomuto doporučení, které pro Britské listy absolutně nic neznamená, pokusit o zhodnocení Zemanovy nové knihy. Jak pravidelní čtenáři Britských listů vědí, nikdy nezakládám své soudy na osobních sympatiích či antipatiích. Snažím se vždycky o nezávislý pohled, padni komu padni. Nemám zapotřebí lézt komukoliv kamsi a zásadně neuzavírám žádná spiklenecká srozumění. Michal Rusek to snad mohl z mých článků za posledních 9 let pochopit.

9. 4. 2005

V únoru 2005 přispěli čtenáři na provoz Britských listů částkou 5650 Kč, v březnu 2005 částkou 4902.17 Kč. Příspěvky stačí na běžný administrativní provoz listu, avšak neumožňují nám zatím financovat systematickou novinářskou práci ani systematickou technickou správu a technický rozvoj ani odbornou právní pomoc. Právě pro nedostatek financí nejsme schopni rychle zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Hlavní potíží v současnosti je, že nemáme finanční prostředky na kompletní zprovoznění veškeré funkčnosti serveru Britských listů.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
13. 4. 2005 Co přinese papežův pohřeb Bohumil  Kartous
13. 4. 2005 Komunisté a antikomunisté Milan  Valach
12. 4. 2005 Štětina: Měl by komunikovat, nebo se zakázat Bohumil  Kartous
12. 4. 2005 Proč v Česku neumíme pořádat polemické diskuse? Petr  Šafařík
12. 4. 2005 Vysílatel veřejné služby musí společenské stereotypy zpochybňovat, nikoliv je potvrzovat Jan  Čulík
11. 4. 2005 Neptej se, komu zvoní hrana -- zvoní tobě Jindřich  Kalous
11. 4. 2005 Bůh buď této bláznivé zemi milostiv Jan  Polívka
11. 4. 2005 Snaha založit odbory se v ČR trestá Petr  Jindra
11. 4. 2005 Jak se Miloš Zeman "mýlil v politice" Jan  Čulík
11. 4. 2005 Víme ještě, kdy vznikla Grossova aféra a jaký má obsah? Zdeněk  Jemelík

Karol Wojtyla - papež Jan Pavel II. RSS 2.0      Historie >
13. 4. 2005 BL: Útoky hodné soudruha Grebeníčka   
13. 4. 2005 Kultúra (po)sväte(ne)j stupídnosti Marek  Lukáč
13. 4. 2005 Krátce a nesouvisle o papežově pohřbu a fachidiotech Rudolf  Převrátil
13. 4. 2005 Co přinese papežův pohřeb Bohumil  Kartous
12. 4. 2005 Honza Pavel Superstar Martin  Škabraha
12. 4. 2005 Česká televize: Pohřeb papeže veřejnost přijala příznivě, spočítali jsme to   
11. 4. 2005 Ludské posolstvo Karola Wojtylu Eduard  Chmelár
11. 4. 2005 Papež byl váženou osobou David  Šafránek
11. 4. 2005 Pápež, akého potrebuje svet Braňo  Ondruš
11. 4. 2005 Antikapitalistického papeže neměly Britské listy kritizovat Andrej  Sablič

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
13. 4. 2005 BL: Útoky hodné soudruha Grebeníčka   
13. 4. 2005 V televizi nemají církve dostatečný prostor   
13. 4. 2005 Kultúra (po)sväte(ne)j stupídnosti Marek  Lukáč
13. 4. 2005 Proč uveřejňujete články od jistého Borise Cveka?   
13. 4. 2005 Česká televize musí sloužit všem, tedy i katolíkům   
13. 4. 2005 Krátce a nesouvisle o papežově pohřbu a fachidiotech Rudolf  Převrátil
13. 4. 2005 Co přinese papežův pohřeb Bohumil  Kartous
13. 4. 2005 Katolický holocaust!? Ondřej  Čapek
12. 4. 2005 Honza Pavel Superstar Martin  Škabraha
12. 4. 2005 Lidé se bojí žít bez náboženského dogmatu Jan  Čulík

XXXII. sjezd ČSSD RSS 2.0      Historie >
6. 4. 2005 Fšimsisi? Miloš  Dokulil
2. 4. 2005 Stalo se něco nečekaného? Miloš  Dokulil
29. 3. 2005 Budoucnost sociálního státu v éře globalizace: S čím počítáme? S čím smíme počítat? A co se vlastně děje? Jan  Drahokoupil
29. 3. 2005 Černý den pro ČSSD   
29. 3. 2005 Sjezd ČSSD -- definitivně do ... prava? Irena  Ryšánková
27. 3. 2005 Projevy arogance moci je třeba odmítnout   
26. 3. 2005 Gross: Ekonomika roste, Česká republika se stala šampiónem, ale ti voliči... Irena  Ryšánková
26. 3. 2005 Sociální demokracie nemá právo odejít do opozice Stanislav  Gross
26. 3. 2005 Přestaňme se konečně podbízet ODS Miloš  Zeman
26. 3. 2005 Zeman: V ČSSD jsou jedni, kteří žijí pro tuto stranu, a druzí, kteří žijí z této strany Irena  Ryšánková

Literární noviny RSS 2.0      Historie >
12. 4. 2005 "Literárky zničili osmašedesátníci" Ivan  Brezina
29. 3. 2005 Ještě jednou k petici na záchranu Literárek   
25. 3. 2005 Poslední číslo Literárních novin: Milník v dějinách žurnalistiky Ondřej  Slačálek
18. 3. 2005 Stačí jedno slovo   
17. 3. 2005 Odmítáme spojování našich zájmů se zájmy Jakuba Patočky   
14. 3. 2005 Patočkova zbytnělá sebedůvěra Jiří  Vančura
11. 3. 2005 Konec Cirkulárních novin Jan  Machonin
10. 3. 2005 Jakub Patočka je odtržen od reality Ivan  Brezina
9. 3. 2005 Literárky: respekt vůči politické kultuře Milan  Daniel
8. 3. 2005 Rétorika konfliktu kolem Literárních novin Vít  Janeček

Případ Petra Partyka RSS 2.0      Historie >
21. 3. 2005 Free speech is ours, but don't dare use it Jan  Čulík
17. 3. 2005 Dura lex, sed lex Jaroslav  Štemberk
17. 3. 2005 Případ Petra Partyka je svým způsobem pro české soudnictví typický Aleš  Uhlíř
16. 3. 2005 Jak soud potrestal Petra Partyka za to, co mu neprokázali   
16. 3. 2005 Je byrokratičnost omluvou? Jan  Čulík
15. 3. 2005 Chvála soudce Šídla Zdeněk  Jemelík
10. 3. 2005 Stát nemá trestat občany, kteří kritizují úředníky Jan  Čulík
2. 3. 2005 Petr Partyk byl za verbální "trestný čin" odsouzen do vězení   
28. 2. 2005 Špatný zákon omezuje svobodu projevu   

"Dáda" Patrasová RSS 2.0      Historie >
16. 3. 2005 PR Dády Patrasové, to je malorážka proti PR Šárky Grossové!   
14. 3. 2005 Novináři na hraní Bohumil  Kartous
18. 1. 2005 Komerční tlaky omezují svobodu slova Jan  Čulík
12. 1. 2005 Dáda Patrasová "hodlá podat trestní oznámení" za recenzi na její televizní show   
7. 1. 2005 Dáda Patrasová je tvrdá profesionálka Vojtěch  Fatka
7. 1. 2005 Dáda využívá jen toho, že malé holčičky budou chtít vypadat stejně umakartově Štěpán  Kotrba
5. 1. 2005 Dáda není dada Bohumil  Kartous
4. 1. 2005 "Dáda" Patrasová škodí dětem a České televizi - dělá jí za to ČT zakázanou reklamu? Jiří  Černý

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
24. 2. 2005 Proč publikují média "nekompetentní" články Ivana Breziny?   
21. 2. 2005 Kjótský protokol je pouhým začátkem Bushka  Bryndová
17. 2. 2005 Jak se svět mění   
15. 2. 2005 I my jsme součástí hmotného světa   
8. 2. 2005 Budou ohroženy vodní zdroje, výroba potravin i světové hospodářství Bushka  Bryndová
3. 2. 2005 Ledový masív v Antarktidě taje - hrozí zvýšení mořské hladiny o 5 metrů   
1. 2. 2005 Globální oteplování zřejmě "do 20 let povede k vyhynutí ledních medvědů"   
27. 1. 2005 Ropné společnosti financují kampaň, popírající podnebné změny   
21. 1. 2005 Nájemní smlouva se Zemí Josef  Šmajs
17. 1. 2005 Globální stmívání   

Vláda Stanislava Grosse a politika ČSSD RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2005 Víme ještě, kdy vznikla Grossova aféra a jaký má obsah? Zdeněk  Jemelík
9. 4. 2005 Vždyť jsme se přece tak snažili... Irena  Ryšánková
8. 4. 2005 Premiér Gross by měl počítat s pohřbem každý den Štěpán  Kotrba
8. 4. 2005 Které je vlastně ono "Grossovo" řešení? A která je nejlepší varianta? Štěpán  Kotrba
4. 4. 2005 ČSSD: Škromach z vlády neodchází, politické grémium si rozdělilo kompetence Štěpán  Kotrba
30. 3. 2005 Loď bláznů Bohumil  Kartous
29. 3. 2005 Černý den pro ČSSD   
29. 3. 2005 Sjezd ČSSD -- definitivně do ... prava? Irena  Ryšánková
28. 3. 2005 Chtělo by se říct: Bohumil  Kartous
27. 3. 2005 Projevy arogance moci je třeba odmítnout   

17. listopad RSS 2.0      Historie >
26. 1. 2005 Oskar Krejčí: Komunisti museli disidentom moc doslova vnútiť   
26. 1. 2005 Opozice nechtěla jít do vlády   
24. 1. 2005 Šlo o lidskou důstojnost, i když to většina už zapomněla Vilém  Prečan
24. 1. 2005 Filipov: Nic se nepohne do května 1990   
24. 1. 2005 Blacková: Nechte Fojtíka jet do USA   
24. 1. 2005 Proč se v Praze pořád nic neděje   
24. 1. 2005 Klaus: Z Občanského fóra se stává politická strana   
13. 12. 2004 17. listopad -- přestaňme se litovat Milan  Valach
10. 12. 2004 Trojí ohlédnutí za "Listopady" Petr  Miller
8. 12. 2004 17. listopad trochu jinak Miroslav  Polreich

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková
6. 1. 2005 Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí Marta  Svobodová
6. 1. 2005 Síla nočních můr v Nostickém paláci   
20. 12. 2004 Je Adam Curtis Sergejem Ejzenštejnem digitální televizní éry? Lucie  Česálková
6. 11. 2004 Adam Curtis - Vymítač duchů   

Český film RSS 2.0      Historie >
8. 3. 2005 Český lev byl k ničemu Jan  Čulík
13. 1. 2005 Formanovo Taking Off je typické emigrantské dílo Jan  Čulík
9. 1. 2005 Vcelku slušná televizní inscenace Jan  Čulík
8. 12. 2004 Jak se v Jihlavě opět myslelo filmem Petr  Šafařík
29. 10. 2004 Český sen: Podstatný film aneb Zklamání z kritiky Jana Čulíka Petr  Šafařík
10. 10. 2004 Bezesné noci: Studium postojů, nikoliv fakta Jan  Čulík
22. 9. 2004 Hřebejk filmy točit umí Jaroslav  Krupka
17. 9. 2004 "Češi, uvolněte se a zbavte se defenzivních předsudků" Jan  Čulík
9. 8. 2004 LFŠ: Skvělá akce, mizerné provedení Ondřej  Čapek
9. 8. 2004 Co dluží česká kultura komunismu Milan  Černý

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
12. 4. 2005 Proč v Česku neumíme pořádat polemické diskuse? Petr  Šafařík
5. 3. 2005 Američané stříleli na italskou novinářku   
1. 3. 2005 Více než 100 osob usmrceno atentátem v Iráku   
18. 2. 2005 Vojáci týrali vězně i v Afghánistánu   
16. 2. 2005 Bushova vláda obviňována ze zneužívání financí v Iráku   
16. 2. 2005 Panel v americkém Senátu obvinil činitele OSN, že zpronevěřil 1,2 milionu dolarů   
15. 2. 2005 V iráckých volbách zvítězili stoupenci Íránu   
13. 2. 2005 Šíité vyhráli volby v Iráku   
11. 2. 2005 Vězni z Guantánama obviňují vyšetřovatelky   
3. 2. 2005 Volby: chabá útěcha za proměnu Iráku v naprostý chaos   

Zelení RSS 2.0      Historie >
29. 3. 2005 Pokusy na zvířatech nejsou nezbytné   
11. 3. 2005 Konec Cirkulárních novin Jan  Machonin
11. 3. 2005 Mají si slova uchovat svůj smysl? Ondřej  Slačálek
10. 3. 2005 Jakub Patočka je odtržen od reality Ivan  Brezina
9. 3. 2005 Literárky: respekt vůči politické kultuře Milan  Daniel
8. 3. 2005 "Politický aktivismus je pro novináře přece normální...!"   
4. 3. 2005 Patočka nedělá z Literárních novin stranický věstník Zelených Olga  Lomová
1. 3. 2005 Stanou se Literárky věstníkem doktrinářského křídla Zelených kolem Jakuba Patočky?   
7. 2. 2005 Uhl Štětinovi: Vaše postoje nejsou postoji Strany zelených Petr  Uhl
27. 12. 2004 Strana zelených podala trestní oznámení na dva členy bývalého vedení Štěpán  Kotrba

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
13. 4. 2005 V televizi nemají církve dostatečný prostor   
13. 4. 2005 Kultúra (po)sväte(ne)j stupídnosti Marek  Lukáč
13. 4. 2005 Česká televize musí sloužit všem, tedy i katolíkům   
12. 4. 2005 Alert news iDnes: rychlejší než informace Irena  Ryšánková
12. 4. 2005 Vysílatel veřejné služby musí společenské stereotypy zpochybňovat, nikoliv je potvrzovat Jan  Čulík
4. 3. 2005 STV: Médium plné prekvapení Igor  Daniš
3. 3. 2005 Rozšířené vysílání ČT na internetu   
2. 3. 2005 Rada guvernérů BBC má být zrušena   
2. 3. 2005 Británie: BBC bude financována z koncesionářského poplatku dalších deset let   
17. 2. 2005 Cimrman a Největší Čech Vojtěch  Polák

Školství RSS 2.0      Historie >
7. 4. 2005 Struktura a funkce Michal  Giboda
23. 3. 2005 Na státní maturity se zbytečně vyplýtvalo přes 100 milionů korun! Radek  Sárközi
10. 3. 2005 Opravdu školská reforma? Milan  Kulhánek
1. 3. 2005 O voze, o koze a o školném Radim  Valenčík
1. 3. 2005 O školství, prosím, bez demagogie Rudolf  Převrátil
28. 2. 2005 Přestaňme snít o New Labour, pokud sociální spravedlnost má být naším cílem Jan  Drahokoupil
25. 2. 2005 Paradoxy diskuse o školném Radim  Valenčík
24. 2. 2005 Slušný člověk, slušný národ - a etické kodexy Ondřej  Hausenblas
22. 2. 2005 Českým učitelům chybí osobnost, ne etický kodex... Filip  Sklenář
21. 2. 2005 Pedagogická komora a etický kodex učitele Radek  Sárközi

Práva homosexuálů RSS 2.0      Historie >
10. 3. 2005 Mají homosexuálové vychovávat děti? Ondřej  Stehlík
20. 2. 2005 Bush a jeho homosexuální prostitut Fabiano  Golgo
13. 1. 2005 Křesťané respektují homosexuály Boris  Cvek
5. 1. 2005 Křesťané a demokracie Milan  Valach
4. 1. 2005 Valach, drzost a náboženství Jan  Hruška
27. 12. 2004 Mimoběžné názory Milana Valacha Pavel  Urban
22. 12. 2004 Světské Vánoce a modré banány Václav  Beneš
21. 12. 2004 Gayové a nedorozumění Milan  Valach
20. 12. 2004 Homosexuální lobby? Jaroslav  Zvěřina
19. 12. 2004 Bush chce zakázat drama s možným homosexuálním obsahem   

21. srpen 1968 RSS 2.0      Historie >
22. 11. 2004 Udalosti, ktoré zmenili pohľad na svet Michal  Barnovský
13. 9. 2004 Definitívny koniec československej jari Peter  Greguš
3. 9. 2004 Třeba uprostřed noci na opačný straně Zeměkoule Tomáš  Koloc
1. 9. 2004 21. srpen: Trinásta komnata dejín Pavol  Janík
23. 8. 2004 Chcete snad říci, že srpen 1968 nebyl událostí?   
23. 8. 2004 K roku 1968: Psal jsem z pozice laika Boris  Cvek
21. 8. 2004 Ukradená normalizace Milan  Krejčiřík
21. 8. 2004 Českoamerická televize o invazi z roku 1968   
21. 8. 2004 Výstava o Pražském jaru 1968 a o srpnové invazi na Michigan University   
20. 8. 2004 Zkreslený pohled Borise Cveka na osmašedesátý rok je alarmující Jan  Čulík

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
12. 4. 2005 Terry Schiavo a potraty Petr  Sláma
10. 4. 2005 Edikty Jana Pavla II. usmrtily miliony lidí   
16. 3. 2005 Britské zdravotnictví bude muset zaměstnankyním vyplatit obrovské odškodné   
15. 3. 2005 Britští konzervativci chtějí zpřísnit zákony o potratech   
1. 3. 2005 O životním partnerství a ženské revoltě František  Hrdlička
1. 3. 2005 Máme krásné dívky, a proto máme soutěže ženské krásy Petr  Jánský
1. 3. 2005 Klaus byl použit i jako propagace soutěže   
1. 3. 2005 Klaus korunuje "královnu"?   
1. 3. 2005 Hleďme, hleďme... Jan  Sláma
1. 3. 2005 Jak se bouří Fromm Bohumil  Kartous

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
21. 1. 2005 K čemu je podivné myšlení o takových věcech, jako je například literatura Pavel  Janoušek
19. 1. 2005 Jana Černá neboli Honza Krejcarová, dcera Mileny Jesenské, milenka Egona Bondyho, černá lyra nebo bílá labuť s poraněnou perutí Bohumila Hrabala ... Ludvík  Hess
14. 12. 2004 "Kolik budu muset studovat literatury?" Rajendra A. Chitnis
14. 12. 2004 `How much literature do I have to do?' Rajendra A. Chitnis
6. 12. 2004 Supermarket sovětských hrdinů v časopise Téma   
6. 12. 2004 Na genologické vycházce František  Hrdlička
1. 12. 2004 Autorské čtení "nezavedených" spisovatelů   
19. 11. 2004 Divoké víno Ludvík  Hess
15. 11. 2004 S Josefem Škvoreckým o pádu komunismu v Československu   
5. 11. 2004 Slam poetry 2004 Tomáš  Krček

Kuba a Fidel Castro RSS 2.0      Historie >
8. 4. 2005 Fidel Castro a Jan Pavel II. Zdeněk  Jemelík
24. 3. 2005 Hekrdla je (své) pravdě blíž Milan  Černý
23. 3. 2005 Kuba -- Nekuba?! Jen hrob "svobody"? Miloš  Dokulil
23. 3. 2005 OSN: Není předkladatel   
22. 3. 2005 Lidská práva Petr  Wagner
22. 3. 2005 Dopis účastníkům tzv. "kubánsko-brazilské" pře Tomáš  Koloc
22. 3. 2005 Fidel Castro versus Fabiano Golgo Milan  Valach
21. 3. 2005 ... a Golgo věří Forbesu Štěpán  Kotrba
21. 3. 2005 Komu se žije lépe -- obyvatelům favel nebo Kubáncům?   
21. 3. 2005 Přesvědčení Fabiana Golga je tak silné, že jím neotřese ani skutečnost