8. 4. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Stanislav Gross
8. 4. 2005

ANALÝZA ČSSD BĚHEM VLÁDNÍ KRIZE

Které je vlastně ono "Grossovo" řešení? A která je nejlepší varianta?

Předseda vlády a ČSSD zase jednou prokázal schopnost politického manévru, kterým mate své protivníky i spojence. Vypadá to ale, že zmátl nejen je, ale i sám sebe.

Gross jednu část informace poskytl předsednictvu své strany, doplněnému o poslanecký klub, a něco o poznání jiného pak řekl novinářům přede dveřmi. Na jeho mediálního balónek si pospíšil kývnout i prezident Klaus z letadla, kterým odlétal na pohřeb státníka jiných kvalit - papeže. Jen lidovci věrni své pověsti se zeptali "co bychom z toho měli?". Varianta obměny většiny ministrů za "nepolitické" figury s Grossem v čele je jednou variantou, varianta s demisí předsedy vlády je druhou variantou. Ve hře je podle ČTK také možnost menšinového kabinetu ČSSD s podporou lidovců a unie. Mnšinová vláda s podporou komunistů je pak čtvrtou variantou. Pro kterou se doopravdy rozhodl Gross a pro kterou se rozhodnou v sobotu sociální demokraté?

Stále více se ukazuje, že Gross čelí tlaku na odstoupení nejen z postu premiéra, ale i předsedy ČSSD. I v nejvyšším vedení se mluví o návratu Zdeňka Škromacha do čela strany - teď již jen pro uklidnění situace... Varianta menšinové vlády získává obrysy - bohužel vylučovací metodou všech dalších variant, což je trapné divadlo beznázorovosti a rozpolcenosti ideového směřování ČSSD. Na změnu mandátu Grosse by se navíc musel sejít znovu sjezd. Mimořádný.

Ministr financí Bohuslav Sobotka byl první, kdo z vyšších představitelů ČSSD opustil podle ČTK čtvrteční jednání rozšířeného předsednictva ČSSD . Řekl, že sociální demokracie hledá nejlepší variantu. "Pro Českou republiku je dobrá varianta taková, kdy tady bude stabilní vláda, která bude schopna pracovat a bude schopna pro své návrhy získávat podporu v Poslanecké sněmovně. To znamená vláda, která nebude nějakým způsobem zablokována vůči většině v Poslanecké sněmovně, ale bude schopna skutečně reálně pracovat a to do termínu řádných voleb," řekl bez dalšího upřesnění. Je jasné, že Sobotka není romantický idealista a po zkušenostech s probíhající vládní krizí nemůže očekávat loajalitu do stávajících koaličních partnerů. Nicméně - kdyby mlčel, řekl by toho víc o svých názorech a svých preferencích. Je pro Sobotku jakákoliv z možných variant dobrá? I to je zpráva.

Premiér Stanislav Gross je za určitých podmínek připraven vzdát se své funkce. Chce nabídnout lidovcům a unionistům jednorázovou dohodu o vytvoření proevropské vlády, ve které by nebyli zastoupeni významní představitelé ani jedné ze tří stran. V čele nového kabinetu by stál znovu sociální demokrat. Hlavní odpovědností vlády by bylo přijetí evropské ústavní smlouvy. Gross po jednání předsednictva a klubu řekl: "Ta varianta jasně obsahuje to, že bych rezignoval na funkci předsedy vlády poté, co bude tento projekt připraven, aby tady nebylo nějaké období politické nestability."

Gross ovšem vypouští mediální balónky dříve, než zasedne v sobotu ústřední výbor jeho vlastní strany. Snaha po zastrašení jeho členů je patrná zřetelně. Podle neoficiálních informací (čti záměrně vypuštěných do médií) uvažuje vedení ČSSD o tom, že premiér by rezignoval, kdyby prezident Václav Klaus dal ČSSD "stoprocentní záruku", že ho jiný sociální demokrat nahradí. Britským listům to potvrdil jeden z členů nejvyššího vedení strany též.

Předseda KSČM Grebeníček zveřejnil podmínku, za níž by podpořil menšinovou vládu ČSSD. Komunisté kategoricky odmítli návrh ČSSD na vytvoření vlády staronové koalice s jiným premiérem a bez stranických lídrů. Předseda KSČM chce, aby premiér hlasování o důvěře spojil se zákonem o majetkových přiznáních, která by platila plošně a 15 let zpět. Pak bychom vládě důvěru vyslovili, řekl. Retroaktivita zákona patnáct let nazpět je ale něco, co soudný právník nesepíše a soudný poslanec neschválí. To Grebeníček musí vědět. Snad i proto si klade maximalistické požadavky. Grebeníček ČTK řekl, že Gross sám by měl přemýšlet o odchodu. K možnému vzniku vlády, kterou by vytvořily ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU bez významných představitelů těchto stran, poznamenal, že KSČM by nemlčela k tomu, kdyby místa v kabinetu obsadili "nevýznamní odborně nepřipravení nýmandi".

Gross poprvé připustil, že pokud se takový projekt podaří dohodnout, odstoupí. Ještě než to oznámil, projednal možné politické uspořádání s prezidentem.

Výkonný výbor KSČM dnes přijal usnesení, v němž označuje za příčinu vládní krize neschopnost koalice efektivně vládnout a zájem ODS urychlit cestou předčasných voleb přechod k pravicové vládě Modré šance. V tomto scénáři ODS podle komunistů využívá aktivit KDU-ČSL, prostor pro vládu pravice připravuje i část ČSSD a Unie svobody-DEU. "Stranickou pozici v této situaci začal otevřeně zaujímat i prezident republiky," uvádí se ve stanovisku.

"Antikomunistické hysterie a strašení komunistickým převratem, na něž je veřejnost víceméně hluchá, mají zakrýt "černo-modrý" puč, který má popřít výsledky parlamentních voleb v roce 2002. Ukazuje se, že se s demokracií a s požadavky politické kultury a slušnosti neumějí vypořádat právě antikomunisté. V současné době se aktéři krachující koalice vracejí k myšlence pokračování ve starém stylu vládnutí, tlak v této souvislosti vrcholí vyřazením Stanislava Grosse a podřízením ČSSD požadavkům pravice.

KSČM za těchto okolností prosazuje využití prostoru k levicovému, demokratickému a sociálnímu rozvoji a činí maximum možného, aby nedošlo k nástupu politiky tzv. Modré šance, pro kterou se stále otevřeněji vyslovuje i pravicové křídlo ČSSD. Chceme v dalším vývoji vést jednání se všemi demokraticky orientovanými osobnostmi i silami napříč politickým spektrem tak, abychom odvrátili rizika extrémně asociální pravicové vlády." sdělil VV ÚV KSČM v pátek v poledne. "V době, kdy bude vytvářena nová vláda, budeme jednat podle našich základních programových východisek zakotvených v Naději pro Českou republiku. Budeme prosazovat garance sociálních standardů a žádat záruky perspektivního demokratičtějšího a zodpovědnějšího stylu vládnutí.

Vyzýváme reprezentaci ČSSD, aby našla odvahu vrátit se k tradičnímu levicovému pojetí své politiky...", praví se v prohlášení.

Prezident Václav Klaus odpověděl nezvykle rychle a nezvykle vstřícně. A další den už jméno budoucího premiéra politici vyslovili sami. "Řešení tohoto typu jsem připraven nejen umožnit, ale i podpořit. Mělo by ýt přijato bez dlouhého otálení" řekl Klaus novinářům na ruzyňském letišti před svých odletem do Vatikánu na pohřeb papeže Jana Pavla II. "Jeho představu o dalších krocích, o níž mne informoval již dnes dopoledne, považuji za možnou a realistickou. Úspěch této věci však vyžaduje souhlas dalších politických stran. Předpokládám, že se tím budou vážně zabývat." Klaus dodal, že jeho prvním úkolem bude jmenovat osobu, která povede jednání o nové vládě. "A která podle mého soudu nebude premiérem," řekl. Český vojenský speciál s prezidentem Václavem Klausem musel pak cestou do Říma nouzově přistát na mnichovském letišti. Letadlu prasklo sklo...

Předseda lidovců Miroslav Kalousek řekl, že personální obsazení vlády za KDU-ČSL je suverénním rozhodnutím strany. Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek ani první místopředseda strany Jan Kasal nebudou v případné nově zformované vládě tří koaličních stran. "Vnímám velmi pozitivně, že v ČSSD padla jako reálná varianta demise premiéra Stanislava Grosse," řekl ČTK Kalousek. Zdůraznil, že lidovci dlouhodobě považují za nejlepší variantu pokračování stojedničkové koalice s jiným předsedou vlády nominovaným ČSSD. "Pokud se ČSSD rozhodne do nové vlády nedelegovat vyšší stranické funkcionáře, budeme to vnímat jako její suverénní personální rozhodnutí. KDU-ČSL si ponechá vlastní suverénní rozhodování a jsme samozřejmě připraveni k intenzivnímu jednání," uvedl.

Unionisté postoj ČSSD uvítali, jsou připraveni o jejím návrhu jednat. "Unie svobody je připravena jednat o všech návrzích, které povedou k ukončení politické krize a budou založeny na podpoře demokratických stran v Poslanecké sněmovně. Vše ostatní je otázkou pro další jednání," sdělil ČTK předseda unionistů Pavel Němec.

Před několika desítkami minut si pozval Gross na konzultace kandidáta na klíčovou osobu budoucí kapitoly této hry - nynějšího velvyslance ČR při Evropské unii Jana Kohouta. V případě, že by on byl pověřen sestavením "poloúřednické" vlády, mohl by být premiérem i Miloš Zeman. Dnes už není totiž "politikem", ale pouze členem ČSSD. Což je podmínka dostatečná, aby vyhovovala Grossově představě i Kalouskově podmínce. A Klaus by se Zemana neodvážil nejmenovat. Ví velmi dobře, že pravomoci prezidenta jsou omezené a ústavní stížnost pro překročení pravomocí mu hrozí už nyní.

                 
Obsah vydání       8. 4. 2005
10. 4. 2005 Edikty Jana Pavla II. usmrtily miliony lidí
10. 4. 2005 Indonésii postihlo další zemětřesení
10. 4. 2005 Dogma, dogma Bohumil  Kartous
10. 4. 2005 Chce se mi zvracet
10. 4. 2005 Kdo páchá genocidu? Boris  Cvek
10. 4. 2005 Vatikán a antikoncepce Boris  Cvek
10. 4. 2005 Britské listy nechápou odkaz člověka Karola Wojtyly Michal  Rusek
8. 4. 2005 Ministr kultury Dostál lobbuje za Rádio Limonádový Joe Štěpán  Kotrba
8. 4. 2005 Jsem (anarchistický) komunista a revolucionář -- zažalujte mě! Ondřej  Slačálek
8. 4. 2005 Výzva k podání trestního oznámení
8. 4. 2005 Jedna poznámka k panu Slačálkovi Boris  Cvek
9. 4. 2005 Michael  Marčák
9. 4. 2005 Vždyť jsme se přece tak snažili... Irena  Ryšánková
8. 4. 2005 Které je vlastně ono "Grossovo" řešení? A která je nejlepší varianta? Štěpán  Kotrba
8. 4. 2005 Kdo je skutečný demokrat Martin  Mrzena
8. 4. 2005 Proč nezakázat KDU-ČSL Jan  Žižka
8. 4. 2005 Třikrát a dost, katolíci Stanislav A. Hošek
8. 4. 2005 Jak brání na Filipínách katolická církev normálnímu životu lidí
8. 4. 2005 Český klérus proti Vatikánu Miroslav  Polreich
8. 4. 2005 Miloš Zeman a jeho definice blbosti Jan  Čulík
8. 4. 2005 Jak český tisk zkreslil smysl Zemanovy knihy
9. 4. 2005 Hospodaření OSBL za únor a březen 2005
8. 4. 2005 S Koženým to jde stále ztuha Jan  Sýkora
8. 4. 2005 Jak ovlivnit chování politiků
8. 4. 2005 Zemřel papež, ach jo Bohumil  Kartous
8. 4. 2005 Zlý sen o Janu Čulíkovi Josef  Bouška
8. 4. 2005 Chápu nyní atmosféru politických procesů padesátých let
8. 4. 2005 Hnus tu je
8. 4. 2005 O komunistech jinak Jan  Hruška
8. 4. 2005 Studenti - generační problém? Petr  Wagner
8. 4. 2005 Některé zkušenosti jsou nesdělitelné
8. 4. 2005 Člověk může legitimně odmítat i to, s čím neměl vlastní zkušenost Boris  Cvek
8. 4. 2005 Ještě jednou o štěstí v umírání Jan  Paul
8. 4. 2005 Fidel Castro a Jan Pavel II. Zdeněk  Jemelík
8. 4. 2005 Poslední věci člověka Miloš  Dokulil
7. 4. 2005 Papež chtěl odstoupit už v roce 2000
8. 4. 2005 Závěť Svatého Otce Jan  Pavel II.
8. 4. 2005 Smrt v přímém přenosu Jindřich  Jůzl
8. 4. 2005 Zase budeme "v peci pálit laciný žito -- aby zdražil chleba" Jaroslav  Pour
8. 4. 2005 Máme svůj vlastní krásný kapitalismus
8. 4. 2005 ...tak jsme se konečně dočkali... Oldřich  Průša
8. 4. 2005 Co je tak špatného na pálení obilí?
8. 4. 2005 Pro pána Jáhna! Vladislav  Černík
8. 4. 2005 Rodiče postavili dětem hřiště, městský úřad ho nyní zlikvidoval
8. 4. 2005 Premiér Gross by měl počítat s pohřbem každý den Štěpán  Kotrba
8. 4. 2005 Modrá šance zdravotnictví Josef  Vít
8. 4. 2005 Čím onemocněl svět podle Ruedigera Dahlkeho Stanislav  Heczko
8. 4. 2005 Čipové cestovní doklady s otisky prstů Martin J. Kadrman
8. 4. 2005 Zpravodajství iráckého odboje za dny 15. - 31. března 2005
8. 4. 2005 Američtí vojáci v Iráku: 13 000 z nás už zahynulo a 49 000 je zraněno
8. 4. 2005 Inpytlopedický týdenní úslovník Lýdie Junkové Lýdie  Junková
8. 4. 2005 Zpáteční lístek do Říma František  Schilla
7. 4. 2005 Lidi v tomto státě, kterým není jedno, v jakém "hnusu" žijí Jan  Čulík
7. 4. 2005 Kde budou lišky dávat dobrou noc? Bohuslav  Sedláček
7. 4. 2005 Čeho jsme se to dožili? Jindřich  Kalous
7. 4. 2005 Papež věrný koncilu Boris  Cvek
7. 4. 2005 Generační problém Josef  Vít
7. 4. 2005 Struktura a funkce Michal  Giboda
7. 4. 2005 Proti rudé hvězdě a proti modrému ptáku Zdeněk  Hrabica
22. 11. 2003 Adresy redakce

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
9. 4. 2005 Vždyť jsme se přece tak snažili... Irena  Ryšánková
8. 4. 2005 Ještě jednou o štěstí v umírání Jan  Paul
8. 4. 2005 Jsem (anarchistický) komunista a revolucionář -- zažalujte mě! Ondřej  Slačálek
8. 4. 2005 Miloš Zeman a jeho definice blbosti Jan  Čulík
8. 4. 2005 S Koženým to jde stále ztuha Jan  Sýkora
8. 4. 2005 Kdo je skutečný demokrat Martin  Mrzena
8. 4. 2005 Jak brání na Filipínách katolická církev normálnímu životu lidí   
8. 4. 2005 Které je vlastně ono "Grossovo" řešení? A která je nejlepší varianta? Štěpán  Kotrba
7. 4. 2005 Proti rudé hvězdě a proti modrému ptáku Zdeněk  Hrabica
7. 4. 2005 Struktura a funkce Michal  Giboda
7. 4. 2005 Lidi v tomto státě, kterým není jedno, v jakém "hnusu" žijí Jan  Čulík
7. 4. 2005 Buďme jednostranní, ale správně Bohumil  Kartous
4. 4. 2005 Je tohle únor 48`? Bohumil  Kartous
2. 4. 2005 Stalo se něco nečekaného? Miloš  Dokulil
1. 4. 2005 Kutilové ze Svaté Hory u Příbrami Jan  Paul

Vláda Stanislava Grosse a politika ČSSD RSS 2.0      Historie >
9. 4. 2005 Vždyť jsme se přece tak snažili... Irena  Ryšánková
8. 4. 2005 Premiér Gross by měl počítat s pohřbem každý den Štěpán  Kotrba
8. 4. 2005 Které je vlastně ono "Grossovo" řešení? A která je nejlepší varianta? Štěpán  Kotrba
4. 4. 2005 ČSSD: Škromach z vlády neodchází, politické grémium si rozdělilo kompetence Štěpán  Kotrba
30. 3. 2005 Loď bláznů Bohumil  Kartous
29. 3. 2005 Černý den pro ČSSD   
29. 3. 2005 Sjezd ČSSD -- definitivně do ... prava? Irena  Ryšánková
28. 3. 2005 Chtělo by se říct: Bohumil  Kartous
27. 3. 2005 Projevy arogance moci je třeba odmítnout   
26. 3. 2005 Gross se stal předsedou ČSSD   
26. 3. 2005 Kalousek - "jezuita i Belzebub". Nakonec ale k sociálním demokratům promluvil... Irena  Ryšánková
26. 3. 2005 Křesťanští demokraté dokáží nalézat kompromisní řešení Miroslav  Kalousek
26. 3. 2005 Desatero společného vítězství Zdeněk  Škromach
26. 3. 2005 Ptejme se, proč jsme tam, kde jsme Zdeněk  Škromach
26. 3. 2005 Děláme levicovou politiku - politiku realistickou a odpovědnou Stanislav  Gross