28. 2. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
28. 2. 2008

Opět jsem si při pobytu v České republice připomenul, jak obrovský je rozdíl mezi mezinárodním a domácím českým diskursem, který bývá především založen na mocenském prosazování vlastních mýtů a netoleranci a ohrazování vůči názorům jiných a jinakosti. Svět je dnes někde trochu jinde. Ale jaký je dnešní svět? Pokusil jsem se o shrnutí, především podle populární americké příručky pro mladé čtenáře od Jima Powella Postmodernismus for Beginners. Posuďte sami. (JČ)

Sloupek
Hana Hadincová

Nemuset spát
když nesmím snít
prostě jen být a neřešit
jestli to smím
být naježená
v podobě klubka
ježek
žena
mít vlastní kůži jako štít
schoulit se
když to nejvíc bolí
vlastnímu strachu
z čehokoli
ostnatá záda nastavit

z knihy Terra incognita, Dryada 2005. Mezi svých Deset básní vybrala Kateřina Komorádová.

28. 2. 2008

Bouřit proti lži a zároveň ji bytostně podporovat

Premiér České republiky Mirek Topolánek přednesl projev k příležitosti 60. výročí komunistického puče, který proběhl v roce 1948, a po němž se společnost tohoto státu stala společností jedné "fronty", mlčící, rezignované, šedé a zdřevěnělé fronty na cokoliv, co bylo povoleno režimem vládnoucí strany. Více než čtyřicet let tak zde byla popírána samotná podstata slova společnost, kterou si vykládám jako sdílení všeho, co lidská existence ve své různosti obnáší. Projev pana Topolánka byl kompletně o lži. Celý by se dal shrnout krátkým citátem, jehož význam se v projevu pouze opakuje, nikoliv však rozšiřuje či doplňuje:

"Komunisté vždy lhali o svých pravých záměrech. Vždy lhali o svých odpůrcích. Vždy lhali o důsledcích své vlády. Lhali před únorem 1948, lhali v únoru 1948, lhali po únoru 1948 a lžou dodnes!"

Co se ale stane, když prokazatelně ulhaný politik poukazuje na historickou lež? To je vcelku jednoduché -- etabluje lež jako běžné kritérium politického života a činí ji tak morálně přijatelnou. Jinými slovy, pan Topolánek, se vším, co představuje, svým projevem o lži připouští lež jako východisko, ať už v roce 1948, nebo v roce 2008.

28. 2. 2008

Stálá komise pro sdělovací prostředky bude rozhodovat o odvolání Marie Ptáčkové

Dnes od 9:00 jedná Stálá komise pro sdělovací prostředky Parlamentu ČR. Na svém zasedání bude rozhodovat o odvolání tiskové mluvčí jihočeského hejtmana Marie Ptáčkové z funkce členky Rady Českého rozhlasu pro porušení zákona 484/1991. Úkolem stálé komise je projedání a doporučení plénu. Bohužel ale na programu stálá komise nemá jednání o návrhu na odvolání Dany Jaklové (ODS), které jsem podal současně s návrhem na odvolání Marii Ptáčkové v polovině března 2007. Vzhledem k tomu, že komise nereagovala na ústní doplnění návrhu na odvolání Ladislava Jíši pro totéž porušení zákona 484/1991 Sb. do protokolu, i když byly už v té době dlouhodobě známo široké veřejnosti, podávám dnes Sněmovně podání písemně. Parlamentu jeho polovičatá spravedlnost trvá už bezmála rok.

28. 2. 2008

Poslanci a senátoři zvolili jednoho prezidenta, posluchači populární hudby druhého. Oba jsou nacionalisté a oba je má v úctě premiér Mirek Topolánek. První se jmenuje Václav Klaus, druhý Daniel Landa.

Zatímco volbu prezidenta komentoval jeden politolog vedle druhého, žádnému z nich nestálo za vyjádření, že Daniel Landa se stal nejprodávanějším zpěvákem (ano, předběhl i Gotta). Jako kdyby triumf nacionalistického písničkáře nebyl „politickým“ tématem. Obě události spolu přitom úzce souvisejí a prozrazují o nás něco velmi nelichotivého. Stojí za to si je připomenout v souvislostech.

28. 2. 2008

"Příští rok bude Evropská Unie řízená z americké radarové základny v brdských lesích."

Když se před třemi lety prezident Jacques Chirac prodíral davem a podával ruce návštěvníkům zemědělského salónu v Paříži, na otázku, co si myslí o právě probíhající národní debatě o euroústavě, odpověděl zdvořile: «Ne euroústavě je kravina» (connerie). Francouzští rolníci se ale obávali, že «volná a nerušená konkurence», kterou euroústava nalinkovala, je bude pomalu a jistě v Evropě likvidovat, a Chiracovu odpověď si nevzali k srdci. Malí a střední rolníci řekli 29. května 2005 masově Ne. Prezident Chirac v televizním prohlášení rytířsky přiznal svou osobní porážku.

27. 2. 2008

PŘETRVÁVAJÍCÍ BEZMOC OBČANŮ

pokračování článku čtenářky Ivety Koulové s názvem „My také nechceme sloučení škol a také se nás nikdo neptá“, článu čtenářky Yvetty Popelkové s názvem „Referendum nežádoucí - čertovský manuál pro starosty ... a nejen pro ně“, reakci "Referendum je všelék při zchlazování přehřáté všmocnosti politiků", konstatování Štěpána Kotrby pod titulkem „Některé činy nelze ani vysvětlit, ani obhájit“ a návodem ke zkrození politiků ČSSD v Unhošti od Vladislava Černíka "S referendem žonglovati aneb flagrantní stranické souvislosti arogance poslankyně Mazuchové viděné optikou nadcházející konference" a doposud posledního příspěvku Yvetty Popelkové s titulkem "Mazuchová, arogance a místní referendum v Unhošti". Posledním dílem seriálu byl článek "Unhošť: referendum v místních podmínkách koalice Mazuchové s ODS".

Po pondělním večeru opravdu nemůže být pochyb, že referendum je věc více než nežádoucí. Občane, zapomeň na to, že tebou zvolení politici budou zastupovat tvé zájmy. A pokud si náhodou myslíš, že tví zastupitelé budou postupovat ve tvém zájmu a dle platných zákonů, probuď se ze svého snu a vrať se zpátky do reality. Místní referendum? A podporované tak nahlas v tisku a v televizi všemi vrcholnými politiky ČSSD? To jste se měli přijít podívat 25. 2. 2008 do Unhoště... Na poslankyni ODS, pardon, ČSSD Lenkou Mazuchovou. Ač byly občany podány dva návrhy na místní referendum, nebyl schválen ani jeden, píše občanka Unhoště Iveta Koulová..

Poslankyně ČSSD v tomto divadle ODS hrála - jako už tradičně - hlavní roli.

Poznámka redakce BL: Redakce dala poslankyni Mazuchové možnost reagovat na články občanů Unhoště. Prohlásila, že se k tomu nebude vyjadřovat. Nemusí. Může. Ta možnost trvá stále. Jestli najde poslankyně ČSSD odvahu vyvrátit vzrůstající podezření, že hraje v dresu ODS v rozporu s programem ČSSD, má možnost. Její vyjádření samozřejmě zveřejníme. Slova budou občané poměřovat činy.

26. 2. 2008

Kolik času ušetří průměrný český občan zrušením víz do USA?

Evropská unie vyzvala Českou republiku, aby nepodepsala dohodu o zrušení vízového styku se Spojenými státy. Agenturu AFP o tom informoval zdroj ze slovinského předsednictví EU. Problémem se budou zabývat ve středu velvyslanci zemí EU a o den později i ministři vnitra zemí EU na zasedání v Bruselu.

K tomu "ČR se stává klackem, jímž budou USA bít Evropskou unii" ZDE

28. 2. 2008

K radaru chybí opravdu už jen tři slova: přesvědčit, podepsat, postavit ... │KOŠ

28. 2. 2008

Myslel jsem, že už dlouhou dobu vím, jak vypadá bezvízový styk, píše Pavel Šíp. Spočívá v tom, že se např. odpoledne rozhodnu, strčím do kapsy pas (nebo občanku) a vyjedu si do Německa. Na hranicích se občas kouknou do pasu, někdy ne. Pokud bude bezvízový styk s USA spočívat ve vyplnění dotazníku s řadou osobních údajů a stále v nejistotě, jestli smím vstoupit, bylo by jednodušší přejmenovat žádost o vízum např. na osobní dotazník a mohli jsme mít bezvízový styk už skoro dvacet let.

28. 2. 2008

Ještě, že zelení nemusejí řešit, jakého vola mají za předsedu

Miroslav Macek 27. 2. 2008 ZDE
28. 2. 2008

VÝROK ROKU:

"Zelení představují v těchto volbách reálnou šanci na změnu. Váš hlas pro Stranu zelených bude současně hlasem pro kvalitu života hlasem pro změnu politiky a pro postupnou proměnu atmosféry v naší společnosti. Děkujeme" - Martin Bursík, předvolební poděkování, 2006

,,Ona ta kráva nás už ani neumí oslovit. To je neuvěřitelný. Donutíme je ke spolupráci silou, Kaťuško. Políbení, martin"

,, A to je prostě úděl politika prosazovat také věci, které jsou nepříjemné. A k tomu mi ta krabice nepomůže."

- Martin Bursík, 2008

Když Martin Bursík nastoupil do čela Strany zelených, mohl si dopřát naprosto dokonalý mediální servis. Celá dnešní pravicová vláda má v dosti závislých médiích velkou, téměř píarovou podporu, leč jen málokterému z jejích představitelů se podařilo utvořit si prostřednictvím nich profil neobyčejně sympatického, vstřícného, bezprostředního, slušně a věcně se projevujícího a morálně čistého politika tak, jako Bursíkovi.

28. 2. 2008

tisková zpráva

Záměr vlády transformovat fakultní nemocnice v akciové společnosti omezuje aktivní účast studentů na fungování a rozvoji těchto zdravotnicko-vzdělávacích institucí. Návrhy ministerstva zdravotnictví také neposkytují dostatečné záruky zachování vysoké kvality výuky. Reforma fakultních nemocnic může navíc vést až k jejich nekontrolované privatizaci.

Studentská komora Rady vysokých škol vyslovila na své schůzi dne 21. 2. 2008 nesouhlas s věcným záměrem zákona o univerzitních nemocnicích a univerzitních pracovištích. Ministerstvo zdravotnictví plánuje v tomto návrhu přeměnit současné fakultní nemocnice na akciové společnosti s menšinovým vlastnickým podílem veřejných vysokých škol, které zajišťují v daných fakultních nemocnicích výuku svých studentek a studentů. Věcný návrh studující zmiňuje pouze jako objekty vzdělávací činnosti, a zásadním způsobem tak snižuje jejich možnosti aktivně se podílet na rozvoji zdravotnického zařízení, kde se vzdělávají, ovlivňovat jeho směřování a přispívat ke zvyšování úrovně vzdělávacího procesu.

28. 2. 2008

Jenom malá technická poznámka k tiskovému prohlášení Studentské komory. Změnit fakultní nemocnice na akciové společnosti je samozřejmě zcela unikátní nesmysl, ale pokud má Univerzita blokační minoritu, což návrh předpokládá, tak mimo jiné, bez jejího souhlasu, nelze navýšit základní jmění.

Otázka ovšem je, proč by to evtl. soukromý vlastník zbylých dvou třetin akcií dělal. I tak by si na valné hromadě odhlasoval cokoliv, co nevyžaduje souhlas vlastníka třetiny akcií. Tj. zejména vedení společnosti, ať už přes představenstvo nebo dozorčí radu, a následně management a také nakládání se ziskem.

Pojem neziskové akciové společností v našem obchodním zákoníku není a zatím je jenom v prohlášení ministerstva zdravotnictví. Ostatně by bylo zajímavé slyšet názor právníků, zda něco takového vůbec kde ve světě existuje.

27. 2. 2008

Server www.bankovnipoplatky.cz vyzývá k manifestačnímu protestu proti nesmyslným bankovním poplatkům, které klienti bank platí za to, že banky mohou zúročováním jejich finančních prostředků vydělávat. Pokud tedy nutně nemusíte, vyzývá server, nevyužívejte ve čtvrtek 28. 2. 2008 služeb, které bankovním poplatkům podléhají.

Důchodce
27. 2. 2008

ASOCIÁLNÍ POLITIKA PRAŽSKÉ RADNICE

Až neuvěřitelný pro počátek 21. století je příběh ponížení desítek seniorů, bydlících v domovech-penzionech pro důchodce při Domově důchodců Praha -- 8 Bohnice, Domově důchodců Praha 10 -- Malešice a Domově důchodců Ďáblice. Důsledkem asociálního rozhodnutí pražských radních se z desítek seniorů (s průměrným věkem 75 let) mohou stát škrtem úřednického pera bezdomovci. Nelidský stav by měl napravit primátor hlavního města Prahy MUDr. Pavel Bém (ODS) na řádném zasedání Zastupitelstva hl.m.Prahy ve čtvrtek dne 28. února 2008. Zoufalí senioři už píší i prezidentovi. Jenže Václav Klaus (ODS) není Tomáš Garrique Masaryk.

Rada zastupitelstva hl.m.Prahy (ODS) svým usnesením č. 1514 ze dne 9. 10. 2007 jim dosavadní bydlení na dobu neurčitou změnila na dobu určitou. Kdo nově navrhovanou "Smlouvu o nájmu bytu pro seniory na dobu určitou" nepodepíše, může být vystěhován do 3 let bez nároku na náhradní byt. Pokud však novou smlouvu podepíše, může být za 2+7 let vystěhován rovněž bez nároku na náhradní byt. Ve skutečnosti, vzhledem k platnosti nového zákona od 14. března 2006, je doba vystěhování podle otevřeného dopisu prezidentu Klausovi podstatně kratší.

Dopis publikujeme v plném znění.

28. 2. 2008

Kolik času ušetří "průměrný občan", pokud do USA nebudou klasická víza: "průměrný občan" bydlí přibližně někde na východě Čech, čili minimálně 1 den cesty od Prahy. "Průměrný občan" patrně nevyužije dalšího faktu, že o uvažované "elektronické vízum" nemusí žádat v ČR, ale třeba v Tijuaně nebo Torontu (samozřejmě, pokud onen "průměrný občan" má nový drahý pas). "Průměrný občan" dále ušetří několik dní (tak 2), kdy nebude muset pracovat na to, aby si vydělal na poplatky za vízum a onu jednu cestu do Prahy. Čili mě vycházejí tak minimálně 2 dny. Samozřejmě, uvažujeme "průměrného občana", který do USA chce jet, čímž už je trochu "neprůměrný", píše čtenář Michal Škop. Má pravdu. Průměrný občan této výsady pro globální cestovatele nevyužije. Zpáteční letenka Praha-New York s ČSA stojí 11 357 Kč + 5 245 Kč let. poplatky. Víkendový pobyt 17 600 Kč. Na osobu. Bez "kapesného". Průměrný plat v ČR dělá 20 036 korun. Podrobnější statistiky ukazují, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrný plat nedosáhnou. Spořit za této ekonomické situace nemá cenu, neboť úroky bank nepokrývají ani inflaci. Šetřit si musíte na doktora a "nadužívané" léky bez doplatku. Šťastnou cestu. K Máchovu jezeru. Byl pozdní večer, první máj...│KOŠ

Pozn. JČ: Proč se musí na americké velvyslanectví pro vízum CHODIT? Už jsem léta nežádal o žádná víza, jako občan Evropské unie nejezdím do zemí, které vytvářejí nesmyslné překážky. Normálně se v Británii o vízum žádá POŠTOU. (Možná ne u Američanů, ti jsou jistě něco extra.)

28. 2. 2008

Musím vznést námitku proti argumentaci pana Cveka a jeho zcela absurdnímu nivelizování komunistické ideje na roveň nacismu.

28. 2. 2008

V sobotu 1. března od 18 hod. bude v basilice sv. Markéty v Břevnovském klášteře celebrována zádušní mše u příležitosti 14. výročí úmrtí Karla Kryla. Po mši zazpívají členové Klubu Karla Kryla jeho písně v restauraci U Kláštera na Bělohorské třídě, píše Martin Štumpf, Opus bonum.

28. 2. 2008

tisková zpráva

První etapa důchodové reformy ruší účast studentek a studentů VŠ na důchodovém pojištění

Studentská komora Rady vysokých škol nesouhlasí s vládním návrhem zákona schváleným na zasedání vlády dne 11.2.2008, kterým se mění zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony.

Tento návrh zákona mj. ruší důchodové pojištění studujících vysokých a středních škol, kteří jsou starší 18 let, po dobu prvních šesti let studia, jak tomu bylo doposud.

26. 2. 2008

DOKUMENT

K níže uvedenému závažnému dokumentu nám napsal jeden informovaný činitel, jehož totožnost je redakci známa:

"Grantová komise nechce tancovat, jak Pražský magistrát píská. Její členové se stali předmětem jakéhosi honu na čarodějnice, protože kladou odpor při rozdělování grantů. Zatímco ředitelé některých Magistrátu nakloněných soukromých divadel, která žádají o granty, vystupují v mediích (TV NOVA, Radiožurnál), kde zpochybňují odbornost Komise a její fungování, samotní členové komise jsou vázáni mlčením. Přitom jde o velké peníze a svobodu Komise přidělit granty na základě svého svědomí.

Přiložené prohlášení bylo v pondělí večer odesláno do ČTK. Schválně, zda ho zveřejní. Většina pražské kulturní veřejnosti je klamána, kam a kolik peněz půjde. Grantová komise je vydírána tím, že zdržuje přidělení peněz. Nicméně zmíněné granty o které jde, nemají s kulturou nic společného, nebo nesplňují podmínky vypsané magistrátem."

Vyjádření členů komise Rady HMP pro udílení grantů hl.m.Prahy v oblasti kultury a umění ZDE

28. 2. 2008

Lovu zdar! V minulém článku "Výzva proti týrání lišek" došlo řízením božím k chybě v nadpisu. Původně jsem chtěl vyzvat občany k tomu, aby zakusovali myslivce, ale co čert nechtěl, smysl nadpisu vyzněl tak, že výzva proti týrání lišek vlastně zakusuje (trýzní) myslivce.

Musel jsem kajícně hrábnout do své černé duše a zpytovat svědomí. Sebekriticky jsem dospěl k názoru, že je nedemokratické se zastávat jen jedné strany, ačkoliv je zrovna postižená. Ve správné demokrati se zastáváme zásadně všech stran. Zejména té naší nebo té nejsilnější, které lezeme do tlustého střeva a pak těch ostatních, ve kterých máme své koně a želístka v ohni.

28. 2. 2008

Tak nějak si utahuje komik Jon Stewart v The Daily Show (ano, ten co tentokrát uváděl Oscary) z protichůdných výroků direktora CIA Michaela Haydena a ministra spravedlnosti Michaela Mukaseyho před komisí Kongresu USA začátkem února. ZDE, píše Jan Mrskoš.

V rozhovoru s "expertem" na mučení (komikem) Johnem Olivierem tam střihá záběr ředitele CIA prohlašujícího, že mučení je jistě v pořádku, pakliže se tím odvrátí katastrofické ztrátě na životech občanů USA a jejich spojenců. Jon se ptá "experta" Johna: "Považujete výbuch atomovou bombou jako katastrofickou ztrátu na životech? My jsme přece dvě takové svrhli na Japonsko. Jistě víte, že 8 japonských důstojníků bylo popraveno po válce za to, že mučili naše vojáky waterboardingem (násilné zahlcování vodou)? Bylo možné, že tito mučitelé chtěli ze zajatců dostat něco, co by odvrátilo jejich katastrofickou ztrátu na životech?"

"Falešný" komentátor Jon se snaží z "falešného" experta Johna dostat nějakou kloudnou odpověď, na opodstatnění paralely tehdejšího mučení Japonci a dnešního mučení Američany. "Expert" John se vytáčí a posléze se ptá Jona: "Jak daleko hodláš jít pro tuto odpověď?" A položí významně na stůl skleněný přístroj na pumpování vody... ZDE ZDE.

28. 2. 2008

Nepopírejte demokracii:

Rozhodli se o tom v referendu už v roce 1991

Stále se zde objevují články, které popírají kosovským Albáncům právo na samostatnost. Autorům těchto článků bych chtěl připomenout, že obyvatelé Kosova vytvořili stínový stát a pro samostatnost se rozhodli v referendu již v září 1991. Nechápu potom lamenty nad tím, jak bylo ubohé Srbsko bito a očerňováno během let následujících. Ano, to všechno se dělo. Propaganda, která díky moderním médiím snad ani neměla obdoby, nebo bombardování Srbska. To všechno odsuzuji. Co však také odsuzuji, je nerespektování vůle lidu, a vůle lidu byla a stále je pro vyhlášení nezávislosti, píše Tomáš Klapka.

28. 2. 2008

POSTMODERNISMUS:

Mezi Soňou Hromátkovou a vládním koordinátorem radarového souhlasu Klvaňou není až tak velký rozdíl. Oba chtějí velké činy davů pro podporu svého privátního názoru. Soňa Hromátková očekává sebeobětování davů pro vlastenecký či mírotvorný cíl. Občanskou neposlušnost. Opak nazývá přihrbením. To je však omyl. Ghándího taktiku lze použít ve společnosti, stmelené jednou myšlenkou. To není současnost, ale minulost.

28. 2. 2008

Směšnou snahou po zviditelnění je nejnovější aktivita místopředsedy sněmovního zahraničního výboru a poslance ODS Davida Šeicha. Naposledy se Šeich proslavil, když kritizoval bodový systém poté, co byl přistižen za volantem opilý. Tentokrát se toužil dozvědět, zda Rusy znepokojuje uvažovaný americký radar v Brdech, nebo ne. Zaplatil si v Rusku průzkum. Přišel o peníze a dozvěděl se, co chtěl. Na otázku "Znepokojuje vás, že Spojené státy hodlají vystavět část svého protiraketového deštníku ve střední Evropě?" dostal odpověď ve dvanácti ruských velkoměstech: Volgogradě, Rostově na Donu, Krasnodaru, Lipecku, Jěkatěrinburgu, Vladimiru, Voroněži, Sankt Petěrburgu, Moskvě, Jaroslavli, Kirově a Kaliningradu. Nutno dodat, že "průzkum" byl proveden pro celou širou Rus jen na osmi set lidech.Téměř polovinu respondentů radar nezajímá. Znepokojena je jedna třetina. Jen 15 procent radar neznepokojuje. Odečteme-li ty, které radar nezajímá, dostaneme dvě třetiny PROTI a třetinu PRO.

"Kdyby o umístění základny a radaru ve střední Evropě rozhodovali občané Ruské federace a ne vláda v čele s prezidentem Putinem, nemusely by vznikat diplomatické rozmíšky," dodal podle serveru iDnes Šeich. Naprosto nelogicky. Arogantnímu místopředsedovi zahraničního výboru Sněmovny nutno připomenout, že kdyby o umístění základny a radaru ve střední Evropě rozhodovali občané České republiky a ne vláda v čele s premiérem Topolánkem, nemuselo by růst napětí ve vztazích s nejbližšími sousedy i zeměmi EU. Nemusel by Putin vyhrožovat raketami a nemuseli by občané Česka zjistit, že jsou pro současnou vládu vlastně jen přítěží. Do voleb a další "modré šance".

iDnes: Polovinu Rusů radar nezajímá, ukázal průzkum placený poslancem ODS ZDE

27. 2. 2008

TASR│ Frakce liberálů a demokratů (ALDE) v Evropském parlamentu vyzvala členské země EU, které se snaží separátně vyjednat ukončení vízového režimu s USA, aby nepřistupovaly na taktiku USA. ALDE tak reagovala na Memorandum o porozumění, které podepsal Mirek Topolánek ve Washingtonu. "Pro členské země Schengenu platí, že vízová politika spadá do kompetence EU. Ta by měla postupovat v jednotné linii. Česká republika by neměla mít odlišný režim. Je nám líto, že české úřady porušují jednotu EU a podkopávají tím společnou evropskou pozici," prohlásila holandská europoslankyně Sophia in't Veldová, parlamentní zpravodajka pro shromažďování osobních dat pasažérů letecké dopravy.

Britská europoslankyně a zpravodajka pro vízový informační systém (VIS) Sarah Ludfordová chápe, že čeští občané chtějí mít co nejdříve bezvízový režim s USA, ale zároveň upozorňuje, že členské krajiny podpisem takových dohod postupují v rozporu s politikou EU vůči USA v oblasti shromažďování dat, nesouhlasu s únosy a mučením v rámci amerického "boje proti terorismu", či recipročními opatřeními. O prohlášeních informovala zpravodajka TASR Monika Poláková.

Podpis memoranda medzi Českom a USA o zrušení víz je terčom kritiky aj v Európskom parlamente ZDE

PLNÝ TEXT MEMORANDA O POROZUMĚNÍ MEZI USA A ČR - v českém jazyce ARCHIV BL
27. 2. 2008

Pan ministr Julínek opět předložil jakousi zprávu Národní referenční laboratoře pro neionizující elektromagnetické pole a záření, aby radaristé zase prokázali, jak je brdský radar neškodný.

Zpráva má některé pozoruhodné momenty.Především připouští možné ohrožení osob, které by se dostaly do svazku záření, mířícího do výšky.V tom je tedy určitý pokrok.To má současně dokázat, že osobám na zemi v okolí radaru žádné nebezpečí nehrozí, neboť při zemi záření nebude.

27. 2. 2008

Do neděle jí nikdo neznal. Dneska už si jí patrně nikdo s nikým nesplete. Francouzská herečka Marion Cotillardová (*1975) totiž získala nedělního večera amerického Oscara za roli ve filmu La Môme (Uličnice) režiséra Oliviera Dahana. V Česku byl film uváděný stručně jako Edith Piaf a v Americe pod názvem slavné písně této kultovní zpěvačky: La vie en rose. Subtilní herečce, oblečené pro slavnostní večer v dlouhé róbě, se v tu chvíli změnil život. "V tomto městě patrně musejí žít andělé," řekla Marion anglicky v návalu emocí.

26. 2. 2008

O tom určitě není spor, že DŮKAZ nemůže být nikdy získáván mučením. Já osobně jsem zásadně, vždy a zcela proti mučení, ale nevím, co bych dělal, kdyby někdo, kdo zjevně zná nesmírně důležitou informací pro záchranu mnoha lidských životů a zároveň nechtějící mluvit, byl v moci policejních orgánů.

Mučení může být krajní, nouzovou, zcela ilegální, ale jedinou možnou (v daném případě) cestou, jak se dostat k zásadním INFORMACIM (ne důkazům!). Na uvažování Romana Jocha se mi zásadně nelíbí to, že činí z mučení něco akceptovatelného. Mučení by mělo být naprosto neakceptovatelné, ale ve zcela výjimečných případech by mělo být tolerováno a bráno jako krajní, nouzový způsob získávání informací. Jako DUKAZ je nepřijatelné absolutně a bez výjimky, píše Boris Cvek.

K tomu dodává Jan Čulík: Velmi zajímavým příspěvkem do debaty ohledně toho, zda je přijatelné obětovat jednotlivce zájmům celku, je film Vladimíra Michálka Je třeba zabít Sekala. Scénář napsal Jiří Křižan:

26. 2. 2008

Snahy krajní pravice o etablování svých struktur na evropské resp. unijní úrovni neustávají. Ačkoliv v listopadu minulého roku se v Evropském parlamentu v důsledku vnitřních sporů rozpadla krajně pravicová frakce ITS (Identita, tradice, suverenita), existující od 15. ledna 2007 (frakce měla 20 členů, z nichž nejvíce (7) reprezentovalo francouzskou Národní frontu, sjednocovací pokusy neustávají.

11. 2. 2008

Při pročtení Čulíkovy obsáhlé knihy o současném českém filmu Jací jsme zůstává v mysli snad jen povzdychnutí, že se česká filmologická obec nechala v reflexi současné kinematografie předběhnout Janem Čulíkem. I Čulíkovy Britské listy se již delší dobu specializují na dobývání aktuálních prvenství žhavě ukvapenými komentáři, aby ostatním mnohdy ukázaly, že tudy cesta nevede.

Lucie Česálková, Literární noviny

Kniha je k dispozici ke koupi na www.kosmas.cz ZDE, též přímo z nakladatelství Host ZDE. Ukázka z jedné ze shrnujících kapitol a obsah knihy ZDE

30. 11. 2007

PRVNÍ SOUBORNÁ KNIHA O ČESKÉM HRANÉM FILMU OD ROKU 1989

Jan Čulík, Jací jsme: Česká společnost v hraném filmu devadesátých a nultých let. Host, Brno, 2007, 656 str. Barevná fotografická příloha. 429 Kč. ISBN 978--80--7294--254--1. Vychází s finanční podporou University of Glasgow.

"Neocenitelná historicko-kritická práce, přehledná, vnímavá a dobře napsaná."

Josef Škvorecký, 6. ledna 2008

Právě přichází na předvánoční trh nová kniha o českém filmu od Jana Čulíka. K dispozici ke koupi na www.kosmas.cz ZDE, též přímo z nakladatelství Host ZDE

V první souborné knižní práci o českém hraném filmu od roku 1989 rozebírá autor více než dvě stě devadesát snímků, které vznikly za posledních osmnáct let. Filmovou produkci rozdělil tematicky do několika celků: v období kolem pádu komunismu se objevila celá řada trpkých výpovědí o životě v Československu sedmdesátých a osmdesátých let; naproti tomu svědectví o stalinském útlaku z padesátých let většinou už nesvědčí o životě v totalitě s tak úzkostnou naléhavostí jako snímky o normalizaci. Autor se dále věnuje četným filmům s historickými tématy, zejména z traumatických období, dále snímkům svědčícím o prvních zkušenostech z postkomunismu, včetně "pokleslých" komerčních komedií, a rozebírá též množství filmů vzniklých o současné společnosti. Nejnověji se česká kinematografie zabývá především mezilidskými vztahy; tyto snímky patří podle autora k nejlepším. Kniha analyzuje i filmy pro děti a mládež, dále četné, více či méně úspěšné umělecké experimenty, a závěrem vybírá "nejlepších pětačtyřicet" --- snímky vysoké kvality, které podle autorova názoru zřejmě přežijí.

Cílem autorovy analýzy bylo zjistit, jakým způsobem vypovídá současná česká kinematografie o dnešní české společnosti, zda o ní vytváří mýty a jakého hodnotového systému se podle českých filmů dnešní společnost přidržuje. Podrobným sémantickým rozborem příběhů jednotlivých hraných filmů dochází autor k překvapivým závěrům.

Současná česká kinematografie zaujímá vůči české společnosti svobodný a kritický postoj. Vytváří o ní podle jeho názoru pozoruhodně ucelené svědectví.

Informace ze záložky
ukázka z jedné ze shrnujících kapitol a obsah knihy ZDE
12. 2. 2008

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. V anketě letos na jaře odpovědělo během několika málo dnů více než 5000 čtenářů. Finančně však na provoz listu přispívá jen něco málo nad 100 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře. Nedokáže to česká komunita? Jsou finanční prostředky skutečně k dispozici jen pro cílenou politickou manipulaci, a chce-li list prosazovat svobodnou linii, padni komu padni, národ se pro jeji podporu nevzchopí?

V lednu 2008 přispělo celkem 161 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 56 692.22 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31.1. 2008 částku 246 031.56 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a 783.89 euro.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři ze zahraničí a nyní i z České republiky mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely.

Klaus versus Švejnar - prezidentské volby 2008 RSS 2.0      Historie >
18. 2. 2008 Cesta do pravěku Bohumil  Kartous
17. 2. 2008 Volba Klause objektivem fotoaparátu - jak se kdo tvářil při druhé volbě Štěpán  Kotrba
16. 2. 2008 Pehe zveřejnil protestní nótu: vztahy Česka s USA se prý po zvolení Klause zhorší Štěpán  Kotrba
15. 2. 2008 Kdo se bojí Václava Klause ? Ivan  Veselý
15. 2. 2008 Jana Bobošíková: Hlava státu zmůže mnohé, když se nebude bát hlasitě hájit hodnoty a principy civilizované společnosti, když bude připravena sloužit lidem a ne posluhovat mocnostem Jana  Bobošíková
15. 2. 2008 Embargo je formou lži Jiří  Maštálka
15. 2. 2008 Václav Klaus: Jsme už úplně jinde, jen na to, co bylo předtím, nějak příliš rychle zapomínáme Václav  Klaus
14. 2. 2008 Komunista Maštálka: Pouze politik, který si "zašpinil" ruce pravicovou politikou minulých let, dokáže něco změnit Jiří  Maštálka
13. 2. 2008 Jana Bobošíková na Hrad! ...? Jan  Hamáček
13. 2. 2008 Chladné ANO pro radar i NATO je totéž, co teplé NE - rozhodně nikterak vřelé vztahy k USA Martin  Martínek

Smrt Bénazír Bhuttové RSS 2.0      Historie >
5. 2. 2008 Británie plánovala postavit v Afghánistánu pro Taliban výcvikový tábor   
16. 1. 2008 Americká a britská rozvědka se zřejmě svářejí o to, jaký přístup používat v Afghánistánu   
9. 1. 2008 BBC a indicie naznačující budoucí realitu v Pákistánu a Afghánistánu Štěpán  Kotrba
8. 1. 2008 Bhuttová: Důkazy jsou pryč, za smrt si podle Mušarrafa mohla sama   
8. 1. 2008 Konspirace, nebo zvídavost? Jiří  Jírovec
8. 1. 2008 Neprofesionalita nebo Profesionálové? Jan  Zeman
8. 1. 2008 BBC je zaprodaná vládě Michal  Vimmer
8. 1. 2008 Atentát na Bhuttovou vyšetřuje pákistánský inspektor, který řešil vraždu reporéra Wall Street Journal   
8. 1. 2008 Editor pořadu Newsnight: BBC případ dvou "diplomatů" vyhoštěných z Afghánistánu vyšetřuje Jan  Čulík
7. 1. 2008 Complaint to the BBC - Stížnost na BBC   

Radiožurnál podle Tachecí RSS 2.0      Historie >
8. 2. 2008 Konvalina chce vysvětlení svého odvolání? Může ho mít. Štěpán  Kotrba
31. 1. 2008 Který film naposledy rozplakal Petra Vachlera?   
21. 1. 2008 Stížnost Radě Českého rozhlasu: Tachecí porušila Kodex Českého rozhlasu aneb co je to "myslet nově" Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Každý by měl dělat, co umí, aneb, paní Tachecí, potřebujeme vás jinde a jinak! Karel  Šolín
21. 1. 2008 Volejte ředitelce, volejte Báře aneb čí chleba jíš, toho píseň zpívej   
18. 1. 2008 Svět kolem rádia František  Řezáč
17. 1. 2008 První významná internetová iniciativa?   
17. 1. 2008 Barbora Tachecí: 4000 lidí nepokládám za mnoho   
16. 1. 2008 Radiožurnál: Pro řešení neexistuje rychlý, jednoduchý, schematický recept Štěpán  Kotrba
16. 1. 2008 "S nutným časovým odstupem budeme změny vyhodnocovat"   

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
28. 2. 2008 Plány ministerstva zdravotnictví ohrožují vzdělávání budoucích lékařů   
28. 2. 2008 Blokační minorita Petr  Wagner
21. 2. 2008 Americké zdravotnictví v zrcadle NEJMu Boris  Cvek
19. 2. 2008 Jak jsem onemocněl   
31. 1. 2008 Premier Topolánek hat wieder Bescheid gegeben...! Vladislav  Černík
17. 1. 2008 Poplatky u lékaře platit nebudu   
17. 1. 2008 Jako lékař MUSÍM pacienta ošetřit Petr  Wagner
14. 1. 2008 Zdravotnictví plně hrazené ze zdravotního pojištění může dosahovat velmi dobrých výsledků Darina  Martykánová
11. 1. 2008 Zničí Julínek špičkové lékařské pracoviště?   
8. 1. 2008 Turecké hospodářství?   

Aféra jménem Andula - kniha na pokračování RSS 2.0      Historie >
11. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XX. část) Josef  Brož
7. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XIX. část) Josef  Brož
4. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XVIII. část) Josef  Brož
28. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVII. část) Josef  Brož
23. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVI. část) Josef  Brož
20. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XV. část) Josef  Brož
15. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIV. část) Josef  Brož
13. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIII. část) Josef  Brož
8. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XII. část) Josef  Brož
6. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XI. část) Josef  Brož

Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě RSS 2.0      Historie >
30. 11. 2007 Putin podepsal zákon pozastavující účast Ruska ve smlouvě CFE   
15. 11. 2007 Červený kříž lituje nedostatečné aktivity zemí-účastníků Úmluvy o některých konvenčních zbraních   
8. 11. 2007 Rusko vypovědělo smlouvu o konvenčních silách   
6. 11. 2007 Generál Balujevskij: "Vyjasněme si nejprve pojmy"   
31. 10. 2007 Rusko--Západ: hledání východiska   
26. 10. 2007 Týden vztyčených prostředníků Karel  Dolejší
21. 9. 2007 Rusko vysílá vážné varování západní Evropě   
14. 9. 2007 Velká hra existence lidské společnosti je neměnná   
10. 8. 2007 Tvrdá pravda a evidentní skutečnosti Fidel Castro Ruz
3. 8. 2007 Západ se třese strachem nad příznaky nové studené války   

Kongres Evropské levice, Praha 2007 RSS 2.0      Historie >
25. 11. 2007 Demagogický populismus Georgi  Margaritov
25. 11. 2007 Jak česká média ignorovala kongres evropské levice Štěpán  Kotrba
25. 11. 2007 Bertinotti: "Evropská levice nemůže vzniknout na platformě nějaké ideologie"   
25. 11. 2007 Evropskou levici povede Lothar Bisky. K příštím evropským volbám?   
25. 11. 2007 Zkreslená vize Vojtěcha Filipa Jan  Čulík
24. 11. 2007 Lothar Bisky: K evropské kultuře patří obsáhlá historie demokracie, osvícenství, veřejné debaty   
24. 11. 2007 Neubert: Evropská levice už ušla svůj kus cesty - jiný svět a jiná Evropa jsou nejen možné, ale i nutné Milan  Neubert
24. 11. 2007 Oskar Lafontaine v Praze   
24. 11. 2007 Lafontaine: "Levice je věrohodná pouze tehdy, když je demokraticky obnovená"   
24. 11. 2007 Filip: "Jsme v situaci, kdy se odzbrojuje lid a ozbrojují se ti, kteří vládnou penězi" Vojtěch  Filip

Klausovo tažení proti ekologům RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Gore -- demokrat, který opravdu, ale opravdu není občanský Anna  Čurdová
25. 9. 2007 Ekologické organizace k prezidentově projevu   
25. 9. 2007 Petržílek: ČSSD se distancuje od názorů prezidenta Klause Petr  Petržílek
24. 9. 2007 Živá planeta aneb sto omylů Václava Klause Pavel  Nováček
18. 9. 2007 Klaus: Dočkáme se umlčování oponentů na vážná společenská témata? Václav  Klaus
17. 9. 2007 Klaus k Masarykovi: "Měl blízko k humanistickému socialismu a chápal význam sociálních otázek" Václav  Klaus
14. 9. 2007 Je hluboký omyl dávat rovnítko mezi životním stylem a hodnotou svobody   
14. 9. 2007 Klaus Bursíkovi: Jednáte bez mandátu vlády - s fatálním dopadem na ekonomiku Václav  Klaus
14. 9. 2007 Klaus vs. Bursík Boris  Cvek
10. 9. 2007 Nashledanou, pane Klausi Bohumil  Kartous

Šanghajská organizace spolupráce RSS 2.0      Historie >
7. 2. 2008 Vybuduje si Čína vojenskou základnu v Íránu?   
23. 1. 2008 Jestli se Rusko otočí východním směrem, bude to naše prohra, ne prohra Moskvy Oskar  Krejčí
3. 1. 2008 Globální válečná hrozba základny USA v ČR a naše odpovědnost Miroslav  Polreich
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
6. 10. 2007 V Dušanbe skončil summit SNS, zahájen byl summit Euroasijského ekonomického společenství   
1. 10. 2007 Tadžikistan: Snaha o posilnenie pozície Peter  Stupavský
15. 9. 2007 Stredoázijské energetické lišiactvo Peter  Stupavský
31. 8. 2007 Výsledky Šanghajské organizace spolupráce: rozdělování Turkmenbašiho zásob plynu pokračuje   
20. 8. 2007 Boj proti tzv. "třem zlům" - extremismu, separatismu a terorismu konečně v popředí zájmu Miroslav  Polreich
16. 8. 2007 NATO východu zahajuje diplomatickou ofenzívu Štěpán  Kotrba

iDnes publikuje rozhovory s majiteli bordelu RSS 2.0      Historie >
31. 8. 2007 Další výrazné posílení důvěryhodnosti portálu iDnes...   
26. 8. 2007 Žijeme ve svobodný zemi a podnikání v erotice je normálka   
25. 8. 2007 Lehký případ funkcionálního analfabetismu Václav  Chyský
25. 8. 2007 Kam v Kanadě do bordelu? Nikam - policie vás pošle na školení Miloš  Kaláb
25. 8. 2007 iDnes, "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál" idolizuje i pornoslužby pravidelněji   
25. 8. 2007 "Ne všechno, přicházející ze Západu, je kvalitní"   
25. 8. 2007 Bordely v Čechách legální nejsou   
24. 8. 2007 "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál na 'českém' internetu" interviewuje majitele bordelu! Jan  Čulík
24. 8. 2007 Kam "utéct" před tím, co se děje v této zemi?   
24. 8. 2007 Proč by se ženy měly starat o děti?   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
28. 2. 2008 Sněmovně přibude návrh na odvolání Ladislava Jíši z Rady Českého rozhlasu Štěpán  Kotrba
22. 2. 2008 Vzkaz TV Prima: Než takovéto zprávy, to raději žádné   
21. 2. 2008 Barbora Tachecí je pryč. A co Rada? Irena  Ryšánková
21. 2. 2008 Češi jsou přesyceni reklamou v elektronických médiích   
21. 2. 2008 Rozhlas by měl otevřít diskusi o tom, jak by měl Radiožurnál vypadat Boris  Cvek
15. 2. 2008 Jiřina Jirásková pokřtí Lucii Bílou v roli malé černé gorily   
13. 2. 2008 Stálá komise pro sdělovací prostředky bude rozhodovat o odvolání Marie Ptáčkové Štěpán  Kotrba
12. 2. 2008 Je DAB digitální rozhlasové vysílání slepou uličkou?   
9. 2. 2008 Studio ČT poskytuje podporu Václavu Klausovi Bohumil  Kartous
8. 2. 2008 Prohlášení ČRo k vyjádřením redaktora Miroslava Konvaliny   

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
23. 2. 2008 Radar nebude pod velením a řízením NATO, říká generál Obering Daniel  Solis
5. 2. 2008 Dopouštějí se členové vlády a další osoby závažné trestné činnosti? Václav  Drbohlav
4. 2. 2008 Radar s digitálním tvarováním vysílaného svazku: klíč k ruským obavám   
4. 2. 2008 Írán provedl test odpalovací rampy a otevřel vesmírné kontrolní středisko Štěpán  Kotrba
1. 2. 2008 Podílela se firma STEM na manipulaci veřejného mínění ve věci amerického radaru? Jakub  Rolčík
31. 1. 2008 Už i časopis Popular Mechanic tvrdí to, co Vondra s Klvaňou stále popírají   
28. 1. 2008 Bývalý analytik CIA Steven E. Meyer : Radar je najmä o politike. Je to akoby Rusi postavili radar v Mexiku.   
23. 1. 2008 Klvaňovi došly argumenty - má přehlcenou linku Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Iránská hrozba Karla Schwarzenberga Přemysl  Janýr
18. 1. 2008 Coyle připustil, že americké rakety v Polsku jsou schopné nést i jaderné střely Štěpán  Kotrba

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig
2. 3. 2007 Nekonečná bída antikapitalismu Luboš  Zálom
2. 3. 2007 Argumenty Josefa Víta jsou omezené Jiří  Holý

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
6. 2. 2008 Je nesmysl vést o docházející energetické zdroje války Mojmír  Babáček
31. 1. 2008 Firma Shell zaznamenala "obscénní" zisky   
29. 1. 2008 Další kroky Gazpromu na Balkáně   
28. 1. 2008 Nová ruská energetická stratégia Vladimir Petrovič Radjuhin
25. 1. 2008 Nabucco je mrtvé, Rusko posiluje pozici dominantního dodavatele plynu a ropy pro Evropu Jiří G. Müller
22. 1. 2008 Ceny energie rostou. Bude hůř? Petr  Frish
9. 1. 2008 ČEZ! ČEZ? Martin  Martínek
31. 12. 2007 Vondra chce od neziskového sektoru připomínky k českému předsednictví EU Štěpán  Kotrba
21. 12. 2007 Přikaspický plynovod   
19. 12. 2007 Tak nám lhali o radaru   

Čína RSS 2.0      Historie >
21. 2. 2008 Čína obvinila Spojené státy, že používají dvojí metr   
7. 2. 2008 Vybuduje si Čína vojenskou základnu v Íránu?   
14. 1. 2008 ČRo a Čína: Radní jako diplomatičtí diletanti Štěpán  Kotrba
14. 1. 2008 Číňané mají financovat Citibank, aneb Další ukázka nezadržitelných změn ve světovém hospodářství Uwe  Ladwig
8. 1. 2008 Nezadržitelná změna ve světovém hospodářství, neboli O rostoucí kupní síle čínských firem Uwe  Ladwig
5. 1. 2008 Čínsko - indická výzva Západu   
3. 1. 2008 Globální válečná hrozba základny USA v ČR a naše odpovědnost Miroslav  Polreich
5. 11. 2007 Paroubek odlétl, aby se nechal přesvědčovat Američany Štěpán  Kotrba
16. 10. 2007 Nynější sjezd Čínské komunistické strany ovlivní celý svět   
16. 10. 2007 Hu oznámil mírné reformy   

Afrika - bohem i lidmi zapomenutý světadíl RSS 2.0      Historie >
24. 1. 2008 Immanuel Wallerstein: Keňa: stabilní demokracie nebo rozpad? Immanuel  Wallerstein
8. 8. 2007 Za oponou neoliberálního humanitarismu: od Iráku k Darfúru Mesfin  Gedlu
6. 8. 2007 Africký kontinent součástí "války proti terorismu" Daniel  Veselý
26. 6. 2007 Afrika odmítá americké plány na výstavbu velké vojenské základny   
23. 6. 2007 Zpráva OSN varuje před válkami, vyvolanými globálním oteplováním   
1. 5. 2007 Immanuel Wallerstein: Afrika roku 2057 Immanuel  Wallerstein
29. 3. 2007 Očekával jsem, že mě zabijí   
27. 3. 2007 Zimbabwe: vítejte zpět špatné vzpomínky! Mesfin  Gedlu
13. 3. 2007 Pech impéria nenapraví sentimentální imaginace Mesfin  Gedlu
20. 2. 2007 Pošetilá cesta Bílého domu k africké ropě Mesfin  Gedlu

Jacques Derrida RSS 2.0      Historie >
28. 4. 2006 Za práva žen -- v každém člověku! Martin  Škabraha
6. 4. 2006 Demystifikátor Jiří David Jan  Čulík
13. 2. 2006 Jacques Derrida: "Nezlobte se, ale takhle jsem to nikdy neřekl." Martin  Škabraha
9. 2. 2006 Literatura v ohrožení   
7. 2. 2006 Je vůbec možný "židovský stát"? Martin  Škabraha
6. 9. 2005 Welcome to the Desert of America Martin  Škabraha
2. 9. 2005 Kázání o pravdě Stanislav  Heczko
8. 6. 2005 Derrida a vábení marginalizace Petr  Svoboda
28. 2. 2005 Modernita je iluze, že žijeme v současnosti Martin  Škabraha
15. 2. 2005 Dnešní rolí komunismu je vyvádět svět z míry Martin  Škabraha

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
5. 2. 2008 Británie plánovala postavit v Afghánistánu pro Taliban výcvikový tábor   
5. 2. 2008 Britský princ Andrew kritizoval USA za iráckou válku   
5. 2. 2008 Americké firmy korumpují irácké poslance Anna  Voňavková
2. 2. 2008 Student odsouzen k smrti, že si stáhl z internetu chartu práv žen   
29. 1. 2008 Návrat do Falludže   
21. 1. 2008 Iránská hrozba Karla Schwarzenberga Přemysl  Janýr
16. 1. 2008 Americká a britská rozvědka se zřejmě svářejí o to, jaký přístup používat v Afghánistánu   
15. 1. 2008 Vážné pochybnosti o regulérnosti voleb a férovosti prezidentské volební kampaně Jan  Zeman
5. 1. 2008 Irácký voják prý "zabil dva americké vojáky"   
27. 12. 2007 Irácká vláda propustí z vězení protivládní povstalce   

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
11. 10. 2007 Čína stále drakoničtěji cenzuruje internet   
8. 10. 2007 Zakažte reklamu a zhroutí se společnost Bohumil  Kartous
8. 10. 2007 "Svět bez loga" by byl světem spravedlivějším, ale nebude Štěpán  Kotrba
4. 10. 2007 Bude Česká republika protiprávně utajovat jinde přístupné informace? Helena  Svatošová
26. 7. 2007 Trestní oznámení pro pomluvu   
20. 6. 2007 Diplomatická kontroverze kolem spisovatele Rushdieho se zostřuje   
16. 3. 2007 Jak se v Právu cenzuruje Mitrofanov Štěpán  Kotrba
6. 3. 2007 Svoboda slova v ČR neexistuje Tomáš  Stýblo
16. 1. 2007 Německo chce zakázat nacistické symboly v celé EU   
22. 12. 2006 Jak úspěšně ovlivňovat a nenechat se zmanipulovat Jozef Bohumil Ftorek

Český film RSS 2.0      Historie >
26. 2. 2008 Mučení jako důkaz, aneb Jiří Křižan byl věštec Boris  Cvek, Jan Čulík
23. 2. 2008 How to resist death Jan  Čulík
22. 2. 2008 Czech Cinematography 1989 - 2007   
11. 2. 2008 Britské listy ukazují, že tudy cesta nevede   
19. 1. 2008 Čtěte "disidentskou" knihu Jana Čulíka o současném českém filmu Jan  Čulík
30. 11. 2007 Jací jsme   
2. 11. 2007 Po Gymplu Tomáš  Koloc
1. 10. 2007 Kinoteátr Pavel  Kopecký
1. 10. 2007 Okradl mě Medvídek Tomáš  Koloc

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
28. 1. 2008 Odcházení od Václava Havla: Stará hra, která nevědomky nastoluje důležitý problém současnosti Jan  Čulík
25. 1. 2008 Čtenář je partnerem autora Irena  Zítková
17. 1. 2008 Založen Přípravný výbor Společnosti přátel Památníku národního písemnictví   
11. 1. 2008 Zemřeli dva spisovatelé, kteří milovali Jesenicko Libor  Martinek
4. 1. 2008 Jan Čulík, Knihy za ohradou   
14. 12. 2007 Znovu: Bude zrušen Památník národního písemnictví?   
17. 11. 2007 Člověk zahrada širá: Milan Kundera jako mladý stalinista Jan  Čulík
16. 11. 2007 Lašsko-evropský básník Óndra Łysohorsky Libor  Martinek
7. 11. 2007 Ludvík Vaculík: Hodiny klavíru. Památník národního písemnictví, 7. 11. 2007, 18 hod.   
6. 11. 2007 Básník a darebák podruhé Petr  Král