28. 2. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
28. 2. 2008

Výzva proti týrání myslivců: Zakusujte lišky!

Lovu zdar! V minulém článku "Výzva proti týrání lišek" došlo řízením božím k chybě v nadpisu. Původně jsem chtěl vyzvat občany k tomu, aby zakusovali myslivce, ale co čert nechtěl, smysl nadpisu vyzněl tak, že výzva proti týrání lišek vlastně zakusuje (trýzní) myslivce.

Musel jsem kajícně hrábnout do své černé duše a zpytovat svědomí. Sebekriticky jsem dospěl k názoru, že je nedemokratické se zastávat jen jedné strany, ačkoliv je zrovna postižená. Ve správné demokrati se zastáváme zásadně všech stran. Zejména té naší nebo té nejsilnější, které lezeme do tlustého střeva a pak těch ostatních, ve kterých máme své koně a želístka v ohni.

Odborníci se přou, zda je lepší kůň domácí (Equus caballus) mongolský (kirgizský, kabardinský, baškirský), orientální (arabský, těrský, berberský, lipický, kladrubský, anglický plnokrevník), chladnokrevný (belgický, Percheron, bretonský, nordický, český chladnokrevník), severský (shetlandský pony, waleský pony, fjordský), horský (hafling, huculský, bosenský) nebo kůň tělocvičný nebo kůň jako uzenina. Jednoznačně však u nás vítězí kůň trojský a jako občan pak valach. Je to nejlépe zpracovatelná koňská surovina.

Musím se tedy zastat myslivců a omluvit se jim za ty sprosťárny, které jsem jim naházel na hlavu. Hlavně proto, že se lišek zastal pan prezident. My Češi (a všichni) máme totiž vždy opačný názor, než náš prezident, ačkoliv je prezidentem nás všech. Většina občanů se tím netají, protože jej máme rádi a zlobíme se na něj, že nám špatně opětuje naši nešťastnou lásku. Pochlebníci se tají tím, že jej rádi nemají. Veřejně ovšem vykazují opak. Činí tak pouze za chleba. Pokud by jej nedostávali, chovali by se možná ještě hůře než zbylá většina všech občanů. Ano, až tak daleko sahají neúprosné ekonomické zákony.

Tyto nám praví, že buď budou týrané lišky nebo myslivci. Dovedete si představit, jak se asi trápí svými loveckými pudy myslivci? Víte jak je svým nitrem týrán takový myslivec, když nemůže týrat lišku? Když se nemůže zúčastnit valného honu na lišku? (Například z důvodu úmrtí nebo že mu to stará nedovolila.) Liška se ovšem netýrá, když nemůže týrat myslivce. Není tak myslitelsky vyspělá jako člověk obecný. Týrá se však, pokud jí jde nějaký myslitel se smečkou lovců, psů, pušek, koní a zákonů po krku.

Liška obecná (Vulpes vulpes) poskytuje kvalitní kožešinu. Ročně se jich v ČR uloví asi 40 000 kusů. Lov je povolen celoročně! Navíc je jí vytýkáno, že je nejčastějším přenašečem vztekliny. Proboha, koho by to nenaštvalo?

Omlouvám se tedy myslivcům, neboť i oni jsou týraná zvířata. I jim jde pořád někdo po krku. Budˇstará doma nebo ochránci zvířat a proto raději před nimi prchají do lesů. Jak dobře víme, vlastní týrání se nejlépe léčí týráním někoho jiného.

Přiznám se, že jsem ve své zášti proti myslivcům šel tak daleko, že jsem zamýšlel poslat na české údolní myslivce horské myslivce. Ve své nenávisti jsem zapomněl, že jsou udoláni vzteklými liškami a hlavně manželkami a parohy, které jim ony nasazují, zatímco bloumají po lese.

Horští myslivci byli poprvé zavedeni jako druh lehké pěchoty vyzbrojené puškami v Braniborsku v 2. pol. 17. století. V "naší" rakouské armádě byli vytvořeni roku 1813 ze sboru tyrolských dobrovolníků (rozuměj pytláků). Měli za úkol přesně mířenou palbou rozrušovat nástupní formaci nepřítele, v tomto případě myslivců z údolí. Omlouvám se tedy horským myslivcům, že na ně nedošla tentokrát řada. Jsou sympatičtí, že místo lišek loví myslivce. Pytlák není vlastně tak degenerovaný, aby si v lese udělil absolutní imunitu a doživotní právo hájení. Pytlák je také lovenou zvěří a proto má s ní jisté soucítění.

Ve své boji za nerovná práva lišek jsem dokonce chtěl i podat do Parlamentu žádost o zrušení Českého mysliveckého svazu. Byl totiž založen v roce 1969. Je to tedy pozůstatek komunistické totality, který vzniknul v době normalizace a který je na stejné morální úrovni jako Lidové milice. Je na čase jej zrušit, soudruzi kapitalisté.

Pro upřesnění: Norník, Clethrionomys glareolus, který bývá též členem svazu myslivců, je drobný hraboš z rodu hlodavců a z čeledi křečkovitých. Dobře šplhá a při masovém přemnožení působí škody. Tunelování či norování, je způsob lovu, při kterém je do nory obsazené kořistí vpuštěn lovecký pes (norník), který kořist znehodnotí, usmrtí nebo ji vyžene ven, kde se odstřeluje, či odchytává (privatizuje).

Nakonec vše dopadlo dobře. Svoji nenávist k myslivcům jsem si uvědomil při pohledu na oblohu. Našel jsem zde malé souhvězdí Lišky (Vulpecula) a pochopil jsem marnost všeho pozemského počínání - onu marnost nad marnost a nic než marnost honu na lišku. Až se podaří sundat poslední lišku, celá nebeská klenba se zhroutí. Všechna souhvězdí, galaxie, hvězdy a planety ve vesmíru totiž na sobě vzájemně závisejí. Pouze myslivci ekonomičtí a političtí prý nezávisejí vůbec na ničem.

Některé údaje převzaty a znehodnoceny z encyklopedie Vševěd

                 
Obsah vydání       28. 2. 2008
28. 2. 2008 Postmodernismus: Jaký je dnešní svět? Jan  Čulík
28. 2. 2008 Kterak Topolánek bagatelizuje zkušenost totality Bohumil  Kartous
28. 2. 2008 Sněmovně přibude návrh na odvolání Ladislava Jíši z Rady Českého rozhlasu Štěpán  Kotrba
28. 2. 2008 Máme dva prezidenty. Oba jsou nacionalisté Ondřej  Slačálek
28. 2. 2008 Táhni, blbe: dva politici, dvě nadávky Karel  Košťál
27. 2. 2008 Sloučení škol v Unhošti je pohrdáním názorem občanů
26. 2. 2008 EU varuje Topolánka před bezvízovým stykem s USA Štěpán  Kotrba
28. 2. 2008 Topolánek v Bílém domě: co všechno chybí radaru
28. 2. 2008 "Bezvízový styk" s USA
28. 2. 2008 Citát dne (včerejšího)
28. 2. 2008 Bursík: "Kdybychom dělali, co chtějí voliči, byli bychom jen pasivní, populistickou vládou" Vladimír  Tupáček
28. 2. 2008 Plány ministerstva zdravotnictví ohrožují vzdělávání budoucích lékařů
28. 2. 2008 Blokační minorita Petr  Wagner
27. 2. 2008 Čtvrtek dnem boje proti bankovním poplatkům Bohumil  Kartous
27. 2. 2008 Ponížená suplika důchodců císaři pánu
28. 2. 2008 ježčí Hana  Hadincová
28. 2. 2008 Ušetřete za americké vízum. Nejezděte do USA.
28. 2. 2008 Nepřesvědčivé rozdíly v podobnosti mezi nacismem a komunismem podle pana Cveka Michal  Mašín
28. 2. 2008 Vzpomínka na Karla Kryla
28. 2. 2008 Další znevýhodnění studujících v ČR
26. 2. 2008 Vážné problémy při udílení grantů Hlavního města Prahy
28. 2. 2008 Výzva proti týrání myslivců: Zakusujte lišky! Wenzel  Lischka
28. 2. 2008 Je mučení mučením, kdyby to dělali vám?
28. 2. 2008 Obyvatelé Kosova mají právo na nezávislost
28. 2. 2008 Nadšený aktivismus Soni Hromátkové a nadšený aktivismus Klvaňův Štěpán  Kotrba
28. 2. 2008 Zaplatil si průzkum. Dozvěděl se, co chtěl.
27. 2. 2008 Nesouhlas s separátním vyjednáváním Topolánka s Američany o vízech i v Evropském parlamentu
27. 2. 2008 Kdy přestanou lhát? Boris  Valníček
27. 2. 2008 Oscar Cotillardové: herečce, která se převtělila do Edith Piafové Josef  Brož
26. 2. 2008 Mučení jako důkaz, aneb Jiří Křižan byl věštec Jan  Čulík, Boris  Cvek
26. 2. 2008 Krajní pravice a její snahy o nadnárodní spolupráci Daniel  Strož
11. 2. 2008 Britské listy ukazují, že tudy cesta nevede
30. 11. 2007 Jací jsme
12. 2. 2008 Hospodaření OSBL za leden 2008