25. 11. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
25. 11. 2008
Slavoj Žižek

Noam Chomsky vyzval národ, aby volil Obamu "bez iluzí". Plně sdílím Chomského pochybnosti o reálných dopadech Obamova vítězství: z pragmatické perspektivy je docela dobře možné, že Obama uskuteční nanejvýš tak několik nevýznamných vylepšení a že se z něj nakonec vyklube "Bush s lidskou tváří". V zásadě bude prosazovat tutéž politiku o něco atraktivnějším způsobem, a tak fakticky posílí americkou hegemonii ochromenou katastrofou Bushových let.

Na této reakci je nicméně něco hluboce neadekvátního -- chybí v ní jedna klíčová dimenze. Obamovo vítězství není jen dalším z posunů ve věčném zápase o získání parlamentní většiny se všemi pragmatickými kalkulacemi a manipulacemi, které jej provázejí. Je to znamení čehosi hlubšího. Proto se jeden můj americký přítel, otrlý levičák bez iluzí, rozplakal, když jej zastihla zpráva o Obamově vítězství. V ten moment byl bez ohledu na naše pochybnosti každý z nás svobodný a účasten na univerzální emancipaci lidstva.

K tomu: Kongo: Jak přiléváme - koupí mobilních telefonů - oleje do ohně nejkrvavější války v Africe ZDE

25. 11. 2008


"Snažím se mu domlouvat: Ale pane generále, to přece nemohlo být myšleno vážně?!
Generál Ruzskij, prkenně: Eto gosudarstvovo napravlenie! Chvátit!
Zoufale do něho hučím: Mějte rozum, proboha vás prosím, co s váma budu dělat?
Generál Ruzskij znovu zatvrzele zavřískne: Něponěmáju!"

Effenberger, V.: Balagan. In: Surovost života a cynismus fantasie. Orbis, Praha 1991. S. 234

Po srpnové válce s Gruzií nebylo v Rusku instituce proslulejší nad armádu. Všichni chválili její výkony, přinejmenším podmínečně, vyjadřovali vděčnost za obnovu sebevědomí národa, všichni upozorňovali, že vojáci potřebují více prostředků. Přešlo několik měsíců a ukazuje se, že následné události se budou patrně odvíjet typicky ruským způsobem. Plánuje se reforma s přechodem k brigádnímu systému inspirovaná Američany, změna doktríny, v několika letech by měla být armáda konečně rekapitalizována, v příštích deseti letech by mělo být dokončeno kompletní přezbrojení. Jenomže se neví, co jiného než opičení po USA je vlastně příčinou přechodu na brigádní systém, o doktríně se zatím mnoho nepíše, rekapitalizace s prudkým poklesem cen ropy dostane zřejmě dost odlišné obrysy - a přezbrojení technikou, která prošla často kritizovanými armádními zkouškami, bude namísto využití příležitosti k přechodu na novou generaci materiálů často znamenat prodloužené zaostávání za Západem.

25. 11. 2008

Ústavní soud začíná 24. listopadu rozhodovat o "Lisabonské smlouvě". Pro lepší porozumění ÚS se můžeme podívat, kdo s kým "hlasuje" v plénu ÚS.

Graf je nejlepším zobrazením rozložení současného ÚS. Tento graf pokrývá přes 80 % rozptylu, nebo-li zahrnuje přes 80 % informace. (Na směru os zde nezáleží, tj. graf lze rotovat doprava-doleva či nahoru-dolu; osa x zde zhruba postihuje "rebelskost" - čím více vpravo, tím více soudce mívá odlišný názor od většiny)

Michael Marčák: Ze strany Francie to jsou zbytečné obavy, na řízení Evropské únie jsme perfektně připraveni !
25. 11. 2008

25. 11. 2008

New York Times o Klausovi:

V osmdesátých letech pronikl agent tajné komunistické policie na podzemní semináře o ekonomii, které pořádal Václav Klaus. Estébák však ve své zprávě ze seminářů nepsal o tom, jak Klaus šíří protimarxistické myšlenky, největší dojem na něho udělala nyní už všeobecně známá Klausova arogance, píše deník New York Times.

"Jeho chování a postoje vyvolávají dojem, že má pocit, že je zneuznaný génius," zaznamenal policejní agent ve své zprávě, která byla mezitím zveřejněna. "Kdokoliv s Klausem nesouhlasí, je to podle něho blbec."

25. 11. 2008

Jak si Martin Bursík zajišťuje podporu ze strany svých straníků

Poslankyně Olga Zubová, zvolená za Stranu zelených, uvedla, že na ministerstvu životního prostředí je zaměstnán bývalý zaměstnanec Státní bezpečnosti (StB) Miloslav Málek. Podle jejího vyjádření na serveru novinky.cz se obává, že Málek má nyní "na starosti" její rodinu. Už několik měsíců prý útočí na ni i jejího manžela.

25. 11. 2008

Na jedné straně je samozřejmě pravda, že politikové by měli spolupracovat s osobami, které nenesou žádný morální škraloup. Zvlášť podivné je, že Martin Bursík, předseda pravicové Strany zelených, mezi jejímiž aktivisty jsou četní "bojovníci proti komunismu", zaměstnává bývalého estébáka.

Na druhé straně mi připadají dvacet let po pádu komunismu kampaně proti aktérům dávno minulého režimu umělé a účelové. Dopis Olgy Zubové je podivně paranoidní. (Cibulkovy seznamy jsou nespolehlivé a vážně na ně odkazují jen "divní lidi".) Toto, takovéto dopisy, se dnes v České republice považují za normální politické chování? No, posuďte sami (JČ):

25. 11. 2008

Dopis Olgy Zubové jistě není "normálním politickým chováním", jak píše Jan Čulík, na druhé straně Česká republika není normálním politickým prostředím. Kdyby pan Málek dělal práci obyčejného řadového referenta na MŽP, nikdo by si ho zřejmě nevšiml. On ale v době před posledním sjezdem SZ založil v Bratřínově (obec vzdálená 28 km od Prahy, 135 obyvatel) jednu z desítek základních organizaci strany, které Bursíka na tomto sjezdu podpořily. Vznik řady z nich iniciovali lidé profesionálně spojení s MŽV, například zaměstnanci Státního fondu životního prostředí, ale zřejmě i zaměstnanci ministerstva přímo.

Olga Zubová je pod obrovským tlakem (zejména části své vlastní strany) a možná tomu skutečně podléhá víc, než by bylo zdrávo. Případ Málek je však dokladem toho, jak se dláždí cesta k moci. Kdo nebyl ve Straně, neměl šanci na kariérní postup. Platilo to za bolševika; nyní je to členství jistě dobrovolné. Málek sám je pod Bursíkovu rozlišovací schopnost. Jeho angažmá zařídily - podobně jako v řadě jiných případů - lidé, kteří na jeho pozici mají zejména existenční zájem.

25. 11. 2008

tisková zpráva

Vážené novinářky, vážení novináři,

řada z Vás již naše prohlášení zná z telefonátů. Pro všechny ostatní posílám pro jistotu vše rovnou e-mailem. Jde o reakci na dnešní e-mail, který médiím rozeslala poslankyně Olga Zubová a který se týká jednoho ze zaměstnanců MŽP.

25. 11. 2008

KD| Vzhledem ke stále zlověstnějším hospodářským vyhlídkám chystají spolupracovníci budoucího prezidenta fiskální stimulační balíček, jehož hodnota by v příštích dvou letech mohla dosáhnout až 700 miliard dolarů -- a vyrovnat se tak záchrannému balíčku pro finanční sektor. Suma, která je větší než náklady na šestiletou válku v Iráku, by představovala největší balík veřejných výdajů od dob Nového údělu Franklina Delano Roosevelta. Obama může být ovšem na druhé straně donucen odložit svůj slib zrušit Bushovy daňové škrty pro rodiny s příjmy přesahujícími čtvrt miliónu dolarů. (Podle některých ekonomů jsou daňové škrty samy o sobě opatřením, které stimuluje ekonomiku; jiní to však zpochybňují, mimo jiné i na základě analýzy dopadu Bushových daňových škrtů -- KD.)

25. 11. 2008

Britský ministr financí Alistair Darling zveřejnil v pondělí odvážný plán boje proti hospodářské krizi. Připravil balík daňových škrtů a dotací ve snaze přimět britské spotřebitele, aby začali během nadcházejících 12 měsíců zase utrácet v obchodech. Poskytne také státní finanční podporu krachujícím firmám.

Michael Marčák: A žádný monitorování, tyhle nácky musíme rozsekat na sračku !!!
25. 11. 2008

25. 11. 2008

KD| Ruský vicepremiér a ministr financí Alexej Kudrin a ministryně hospodářského rozvoje Elvira Nabjulina koncem minulého týdne ve Státní dumě přiznali, že ruská ekonomika se ocitla v pasti. Nejen že bude třeba devalvovat rubl a vyrovnat se s důsledky klesajících příjmů z prodeje energetických surovin, ale bude také třeba "za pochodu" nalézt nový model rozvoje ekonomiky -- ten dosavadní se totiž vyčerpal.

25. 11. 2008

Američtí špioni "shromažďovali data o soukromém životě Tonyho Blaira", konstatoval v pondělí bývalý komunikační pracovník amerického námořnictva. David Murfee Faulk, který pracoval na odposlouchávacím stanovišti ve Fort Gordon v Georgii, sdělil ABCNews. com, že viděl složku o Blairovi v roce 2006. Obsahovala prý osobní informace.

V USA není protizákonné shromažďovat informace o politických představitelích jiných zemí, avšak Británie a USA se navzájem zavázaly, že nebudou navzájem provádět výzvědné operace proti svým politikům. "Pokud je pravda, že jsme shromažďovali informace o Blairovi, bylo by to vážným porušením dohody, kterou máme s Brity," řekl televizi ABC jeden bývalý pracovník CIA.

Faulk byl minulý měsíc jedním z dvou mužů, kteří prozradili, že americká rozvědka odposlouchávala soukromé hovory amerických novinářů, pracovníků humanitárních organizací a vojáků rozmístěných v Iráku.

Podrobnosti v angličtině ZDE

25. 11. 2008

Tragické události na Kavkaze jsou nejasné, vyvolávají emoce a mohou vést různé osoby k diametrálně odlišným závěrům. Při pokusu o analýzu si tak můžeme připadat jako v zrcadlovém bludišti - těžko hledáme cestu k příčinám událostí a podél cesty k nim vidíme někdy v představách sebe samé ve formě našich stereotypů a dogmat. Ideologicky zabarvené postoje pak generují úplné nesmysly.

Pojďme tedy spolu pátrat po příčinách a možných důsledcích současné krize.

25. 11. 2008

Lidé mají krátkou paměť. Internet naštěstí ne. Zkuste si otevřít tento odkaz. Pokud tak učiníte, narazíte na více než 5 let starý článek, který nese nadpis "Rath požaduje vysokou spolúčast pacientů". Zajímavou změnu v názorech prodělal tehdejší prezident lékařské a nynější stínový ministr zdravotnictví za ČSSD a především novopečený hejtman středočeského kraje David Rath. Copak se tedy v onom článku z června 2003 vlastně píše?

25. 11. 2008

Priority českých médií! Před krajský úřad v Praze dorazili odpůrci voleného hejtmana Davida Ratha, čteme na iDNES. Pak se ale dovíme, že byli... tři.

25. 11. 2008

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Díky působivému výkladu Sandry Wainové ze života člověka, který nezavírá oči před koncem života a dívá se vědomě na bídu a nouzi některých svých starých bližních, jsem si vzpomněl na jednu anketu mezi německými lékaři. A tím se vracím s novou informací k tématu ochrany života a právu si život vzít, o němž jsem už v BL psal...

25. 11. 2008

Abychom pochopili reakce politických špiček Ruska na problémy, které před ně kladou jejich nejbližší sousedé, Evropa i Spojené státy americké, při hledání odpovědí na otázky pro nás mnohdy tak palčivé, je třeba vnímat emoce, které ovládají současnou ruskou společnost. Ne elity, ale masy. Protože ty tvoří politiku politiků. Ty tvoří reakce států. Cesta k ruské duši vede přes bardy dneška. Přes velké mýty minulosti. Zatímco v Česku zůstal regionálně zakotveným, aktuálním písničkářem pouze Jarek Nohavica a pro komunisty zpívající Statis Prusalis (a ten hovoří spíše ke starší a střední generaci), v Rusku je to množství zpěváků, oslovujících mladistvé. Zatímco Nohavica se zoufale vyhýbá jakékoliv politice, v Rusku je politika součástí života. Podívejte se, jak o Moskvě zpívá Oleg Gazmanov na oslavách Dne vítězství. Pěsni pobědy se jmenoval ten koncert na počest vítězství, které jsme u nás docela odignorovali. Berte to jako virtuální cestu do země Nostalgie, výuku ruštiny, nebo jako sondu do duší milionů občanů země, kterou jen těžko můžeme ignorovat...

Nejspíš se na tomto názoru neshodnu s Alexandrem Vondrou, stačí mi ale, že se na něm shodnu s Barackem Obamou.

Наташа Королева, Олег Газманов - Шаланды ZDE

Наташа Королева - Синие лебеди - Песня года 2004 ZDE
День Победы 9.5. 2007 ZDE
Олег Газманов - Дорожка фронтовая ZDE
Bulat Okudžava: Balada o vojákových botech ZDE
Олег Газманов - Офицеры ZDE

K tomu dodává Emma Čulík z Petrohradu: Oleg Gazmanov je jedním z mnoha takovýchto zpěváků, kteří vystupují VŠECH MOŽNÝCH akcích, od Vánoc až k akcím organizace Jednotné Rusko. Jdou po penězích.

V Rusku ve skutečnosti neexistují dnes žádní političtí umělci. Většina ruského obyvatelstva považuje politiku za něco, co je příliš otravné a příliš složité na to, aby se tím zabývali. Ruští zpěváci nezpívají o politice, ale mají ve zvyku zpívat nostalgické písně. Jak politická byla tato akce? Už jsem pro Britské listy o Dni vítězství psala ZDE. Zdá se mi bizarní, že takovýmto způsobem místní lidi oslavují konec války, ale to je prostě jejich mentalita. Kromě toho, blokáda Leningradu tady byla opravdu strašná... Den vítězství je dnes využíván pro masové zvlastenečtění celé země - jen se podívejte, jak jsme dokonalí, atd., atd.

K tomu: Emma Čulík: "Promiňte, pane, císař nese komunistickou vlajku" ZDE

Reakce Štěpána Kotrby: Nevšiml jsem si, že by čeští zpěváci ignorovali peníze a zpívali za skývu chleba, stejně jako jsem si toho nevšiml u zpěváků britských. A u jedněch i druhých jsem nezaregistroval, že by ignorovali propagační akce politických stran. To, čeho jsem si ovšem (narozdíl od Emmy Čulíkové, která to ovšem považuje za bizarní) všiml, že ukotvenost ruského popu do vlasteneckých mýtů, historické tradice a reflexe politické reality je daleko větší a daleko organičtější než v Česku.

Pozn. Emmy Čulík: Ten celý článek Štěpána Kotrby je tak irelevantní: Gazmanov nemá vůbec vazby na politiku. Zpěváci - "bardi" - jsou samozřejměv Rusku stále ještě nesmírně populární, ale už nejsou tolik aktivní jako dřív. V devadesátých letech byli opravdu slavní - "Kino", Ševčuk, bylo jich množství.

Vlastně nechápu, proč o tomhle Kotrba vůbec píše. Chtěla jsem poznamenat, kdybych bývala měla více času, že tyhle akce by se neměly brát vážně - je to prostě skrznaskrz PR. Ano, Rusko je země, která žije z nostalgie, no a co, proboha? Co je na tom nového?

25. 11. 2008

Nesouhlasím úplně s Emmou Čulíkovou ohledně Gazmanova, píše John Dunn, odborník na ruská média a politiku. I když jsem si jist, že nikdy nezanedbá šanci vydělávat peníze, Gazmanov byl vždycky politickým zpěvákem, z nahrávek je možno vysledovat jeho politický vývoj už od předvolební kampaně r. 1993. Ano, byl vždycky do značné míry nacionalista, a to i v době, kdy to ještě nebylo v Rusku populární a nedaly se tím vydělávat peníze. Viz tento clip z roku 2005: ZDE

24. 11. 2008

Objektivní zákonitosti nebo kolaborace s režimem?

Tak to tu máme nanovo. Jenom si sociální demokraté jenom lehounce "přičichli" k moci, opět se nám začínají ukazovat ve svých "pravých" barvách. Tragikomická role sociálních demokratů, stylizujících se do "zachránců" kapitalistického systému, neschopných dělat jakoukoli konzistentní levicovou politiku, tak pokračuje. A bude pokračovat i nadále. Sociální demokraté, kteří jsou našimi sdělovacími prostředky často velmi humorně překřtívání např. na "socialisty", neunesli tíhu mandátu, který na ně voliči "snesli", a tak se o ni museli podělit se svými blízkými z řad pravice. Chování sociálních demokratů už snad nemůže nikoho překvapit, je totiž zcela symptomatické.

25. 11. 2008

Omlouvám se za voliče Pavlu Bémovi za to, že přestože „ODS udělala neuvěřitelné množství dobrých kroků“, jak primátor pravil v neděli u Moravce, a voliči přitom nechali v krajských volbách ODS vyzmizíkovat. Je to opravdu nehezké, že voliči neuměli patřičně ocenit, s jakým sociálním jemnocitem ODS přistoupila ke zhoršující se sociální situaci nejbohatších a snížila jim daňové zatížení.

25. 11. 2008

Zápasy mezi Wall Streetem a Main Streetem

Dnes již je zřejmé, že na rozdíl od původních iluzí, podle nichž šlo jen o krizi hypotéčních úvěrů v USA, jde ve skutečnosti o globální finanční krizi, charakterizovanou strmým pádem kapitálových a peněžních trhů i předních bankovních domů, zamrznutím nejen peněz, ale i důvěry. Ta je zaviněna nejen hazardním chováním subjektů na peněžních i kapitálových trzích. Bezprostřední příčinou takového chování je především extrémní deregulace těchto trhů, která umožnila využívání sofistikovaných, neprůhledných hazardních produktů, jako jsou vícestupňové deriváty, tj. odvozeniny a odvozeniny odvozenin cenných papírů, nebo zcela neregulovaných hazardních institucí, jejichž symbolem jsou zejména hedgeové fondy, již dávno nazývané představiteli evropských odborů kasinovýn kapitalismem.

Proto dnes vlády a centrální banky v USA i v ostatním světě přistupují nejen k hašení důsledků této krize zachraňováním rozhodujících ohrožených bank, ale především zpřísňováním pravidel regulace a dohledu na těchto trzích k překonávání alespoň těchto bezprostředních příčin.

Několik týdnů krize značně změnilo svět a ten je dnes zcela jiný než před ní.

25. 11. 2008

Nedávno jsem našel ve schránce jakési propagační noviny k volbám a než jsem je odložil do krabice na chodbě, všiml jsem si bezděky článku Václava Havla Dozrál čas a tam mě zaujala tato část jednoho odstavce...

24. 11. 2008

Ve sněmovně je návrh zákona, který je potřeba odložit, ale neodmítnout. Je dobrý, ale ne dost dobrý na rozpočet 2 mld. Kč.

Zákon o základních registrech je potichu připravená norma, takže její autoři se chystají udělat stejné chyby, jaké se staly při schvalování regulačních poplatků ve zdravotnictví. U poplatků to má známé následky - novelu zákona (sláva, už se přišlo na to, že novorozence regulovat nemusíme) a prohru ODS v krajských volbách. To je dost vysoká cena. Také k základním registrům bylo mnoho připomínek bez diskuze zamítnuto a bylo opominuto veřejné projednání návrhu.

Abych nekřivdil týmu ministra vnitra Ivana Langera, musím uvést, že zákon je připravován dlouho a pečlivě. Je promyšlený, za to mají autoři můj obdiv, i když se exekutiva "poučila" na deset let starém návrhu z dílny komise informatiky a telekomunikací ČSSD. Jsou v něm myšlenky mnoha lidí, ale byly převzaty bez oboustranné komunikace s nimi. A jak informatici vědí, při přenosu se informace pouze ztrácí... Stejně jako autorství.

24. 11. 2008

Polský ministr zahraničních věcí konstatoval ve středu minulý týden, že jeho země počká, až se Obamova vláda sama rozhodne, zda bude chtít umístit antirakety v jeho zemi. Polsko podle jeho slov nebude lobbovat u nové americké vlády pro projekt raketové obrany.

24. 11. 2008

Starostové 30 českých měst naléhají na nového amerického prezidenta Baracka Obamu, aby zrušil plány na výstavbu amerického radaru 70 km západně od Prahy s tím, že by to ohrozilo Evropu, informuje tisková kancelář AFP. Pokud budou americké plány realizovány, Evropa se stane hlavním bojištěm ve velkém mezinárodním konfliktu, argumentují starostové. Plán realizovat systém protiraketové obrany ve střední Evropě už podle starostů vyvolává napětí mezi USA a Ruskem a USA a Evropskou unií.

Dvě třetiny českých voličů jsou proti plánům umístiut prvky americké protiraketové obrany v České republice. "Současní poslanci byli zvoleni, aniž by se konala jakákoliv veřejná diskuse o tomto projektu a americký projekt protiraketové obrany nebyl součástí žádného předvolebního programu žádné české politické strany," upozorňují starostové.

Podrobnosti v angličtině ZDE

24. 11. 2008

Celý svět si tento měsíc připomínal 90. výročí skončení první světové války, které připadá na 11. listopad 1918, kdy bylo uzavřeno příměří mezi Dohodou a centrálními mocnostmi. Stalo se tak poté, co čtyřletá válka vyčerpala Evropu, v Německu vypukla revoluce a rakouská monarchie se rozpadla. Centrem oslav byla vždy Francie, která nesla hlavní tíhu této války. Letos se tak však nestalo v metropoli země pod Napoleonovým vítězným obloukem, ale k nelibosti Britů a především Němců ve Verdunu, který se stal symbolem plýtvání s lidskými životy. Rozhodl o tom francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který oslavy přenesl z Paříže k legendární pevnosti Douaumont nedaleko Verdunu, kde se odehrával nejkrvavější střet na tomto bojišti. Během osmnácti měsíců zde padlo na rozloze pouhých 260 čtverečních kilometrů 436 tisíc německých a 535 tisíc francouzských vojáků.

24. 11. 2008

Česká publicistika v hlavním proudu médií stále ještě preferuje rozhovory s politiky a jejich přímé reakce před analýzami a komentáři odborníků. Zejména nejsledovanější publicistické formáty v České televizi a na Primě jsou v podstatě tribunami politiků, kteří si na svou účast v nich zvykli a v podstatě bezostyšně považují za povinnost vedení redakcí a dramaturgů zvát je do těchto debat. Dělají si statistiku a ti nejvlivnější s nejlepšími styky ve sdělovacích prostředcích se chlubí před méně frekventovanými kolegy, kde všude už byli a kam že to příště zase půjdou. Jak by existoval nějaký jízdní žvanivý řád s přesnými příjezdy do té či oné televizní stanice. Funguje to tak dokonale, že není výjimkou, pokud se politik před kamerou i sám objedná pro další debatu slovy: "Až se tady zase sejdeme za pár měsíců, tak...". Nebo kdy vyčte moderátorovi, že "zde již dlouho nebyl".

24. 11. 2008

Výkon sociální práce v rodinách má však legislativní úskalí

Vicepremiér a předseda lidovců Jiří Čunek navrhuje, aby stát poskytl peníze na terénní pracovníky, činnost neziskových organizací a organizací měst, které se potýkají s problémem lidí, kteří si odvykli pracovat a svým způsobem života působí problémy i svému okolí. Tito lidé by měli pracovat přímo s rodinami asociálních občanů, měli by jim radit a motivovat je, aby nežili jen ze sociálních dávek a posílali své děti do školy. Řekl to v nedělní Partii TV Prima.

24. 11. 2008
Jakub Bachtík, Jiří Boudal, Silvie Čadská, Silvie Mitlenerová

I přes očividnou snahu pana exposlance Davida celou studentskou iniciativu spíše zesměšnit než s ní polemizovat bychom mu za jeho článek chtěli poděkovat. Představuje dobrou příležitost k podrobnější diskuzi, o kterou usilujeme. A pokud jde o výtky k jednotlivým bodům výzvy, lepší průpravu pro chystané debaty se zákonodárci než tento soupis exemplárních poslaneckých výmluv jsme si snad ani nemohli přát.

Předně: naše výzva není a nemá být souborem čtyř nejpalčivějších politických problémů dneška, s jejichž nápravou stojí a padá celá naše demokracie. V době, kdy je potřeba pracovat na důchodové reformě, reformovat špatné a opomíjené vzdělávání, mírnit ekonomickou krizi nebo zabránit případnému dalšímu povolebnímu patu, může snad naše výzva působit nepatřičně. Přesto jsme s rozmyslem vybrali právě tyto čtyři body. Představa, že se nejdřív budou řešit akutní problémy, a pak teprve se vymyslí, jak je řešit transparentně, se totiž možná líbí politikům -- my už jsme ale měli dost příležitostí povšimnout si, že nepřehledný a neprůhledný postup se na výsledném řešení vždy neblaze podepíše.

24. 11. 2008

Předseda zelených se ukazuje jako nepoužitelný pro další politickou hru

"Budu volit radar", prohlásil předseda Strany zelených na televizní kameru na závěr sobotního jednání Republikové rady, které se konalo v sobotu v Pardubicích. U dvou třetin potenciálních voličů se tím definitivně odepsal.

24. 11. 2008

Výzva Ondřeje Lišky Martinu Bursíkovi a Kateřině Jacques

"Ať jde hned," řekl na adresu ženy, již svého času označil za "krávu", která "neumí ani pozdravit," vzor nového politického stylu Martin Bursík. Bursíkova leninsky formulovaná výzva byla součástí obsáhlejšího výroku: "Já budu hlasovat pro radar. Jestli Olga Zubová hledá důvod pro odchod, tak tady ho má. Ať jde hned."

Theodore Postol
24. 11. 2008

,,Radary americké protiraketové obrany nedokáží bezpečně rozpoznat útočící jadernou hlavici od klamných cílů, které může nepřátelská balistická raketa ve vesmíru vypustit, aby snížila pravděpodobnost sestřelení skutečné nálože," říká Theodore Postol, profesor vědy, techniky a národní bezpečnostní politiky na Massachusetts Institute of Technology (MIT). Interceptory tak nevědí, co mají trefit. Toto Postolovo vyjádření již zveřejnila Federace amerických vědců (FAS) a světová i česká média. Četné odkazy najdete na Britských listech. Proč Američané za systém utratili přes 100 miliard dolarů? Je to zbraň, která během bleskového útoku dokáže z oblohy sklátit satelity protivníka: ,,Pro interceptory to je snadný cíl. Lze sestřelovat družice vzdálené až desetitisíce kilometrů od Země. Satelit visí nad stejným místem na Zemi (geostacionární družice) a na takový přesně definovaný bod lze snadno zamířit, ale i když družice mění polohu, je oproti balistické raketě spousta času jí zaměřit a sestřelit," konstatoval profesor Postol během své listopadové návštěvy v Praze.

24. 11. 2008

Nová koncepce terciárního vzdělávání, prezentovaná Ministerstvem školství v Bílé knize, vzbuzuje naděje, že zahnívajícími a upadajícími univerzitami provane svěží uragánek, ale i pochybnosti, které již byly na stránkách Britských listů vyjádřeny v článcích jiných autorů.

22. 11. 2008

Bohaté vlády a korporace začínají zkupovat miliony hektarů zemědělské půdy v rozvojových zemích s cílem zajistit si dlouhodobě přísun potravin.

Jacques Diouf, šéf organizace OSN pro potraviny a zemědělství, varoval, že to může vést k "neokolonialismu", kdy chudé státy budou produkovat potraviny pro bohaté státy na úkor vlastního chudého obyvatelstva.

9. 11. 2008

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. Britské listy si každý měsíc otevře 200 000 individuálních IP adres. Finančně však na provoz listu přispívá jen kolem 200 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře.

V září 2008 přispělo celkem 199 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 55946.43 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31. 10. 2008 částku 205 154.26 Kč . Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a

Hypoteční, finanční ... ekonomická krize RSS 2.0      Historie >
25. 11. 2008 Washington Post: Stimulační balíček Demokratů může dosáhnout hodnoty až 700 miliard dolarů   
25. 11. 2008 Británie bojuje proti ekonomické krizi razantním zvýšením státních výdajů   
24. 11. 2008 Věštci v nouzi, neboli Jak dlouho trvá taková krize? Uwe  Ladwig
21. 11. 2008 NYT: K finanční krizi a recesi zřejmě přistoupila deflace   
20. 11. 2008 O ideologickém používání slov, neboli Stát, trh a Dow Jones Uwe  Ladwig
18. 11. 2008 Dilema finančních institucí Jan  Mertl
18. 11. 2008 Zasedání G20 bylo úspěchem, neboli Topolánek jako budoucí představitel EU Uwe  Ladwig
16. 11. 2008 Stínový ministr financí pod tlakem   
14. 11. 2008 George Bush: Finanční krize není "selháním volného trhu"   
13. 11. 2008 Pomůže krachujícímu automobilovému průmyslu   

Může být mučení uměním? RSS 2.0      Historie >
7. 11. 2008 Film Veroniky Janečkové Pravztahy a otázka Jana Čulíka František  Koukolík
6. 11. 2008 Etické obsahy v díle jsou přirozenou součástí umění a mají právo být hodnoceny Jan  Paul
6. 11. 2008 Film Pravztahy Veroniky Janečkové byl zpřístupněn na webu   
5. 11. 2008 Janečkové Pravztahy se budou promítat v Praze   
4. 11. 2008 Číst Hitlera Milan  Valach
4. 11. 2008 Krve jako na jatkách je plný Louvre Miloslav  Štěrba
4. 11. 2008 Umění a krása, neboli Život umělce v nehezkých dobách Uwe  Ladwig
4. 11. 2008 Devianti Jiří  Drašnar
3. 11. 2008 Naši darmodějové Martin  Škabraha
3. 11. 2008 Může být mučení uměním? Jan  Čulík

Krajské a senátní volby říjen 2008 RSS 2.0      Historie >
20. 11. 2008 Jak se jedná o krajské vládě na jižní Moravě   
20. 11. 2008 Když dva dělají totéž... Antonín  Hubený
31. 10. 2008 Co řekly volby 2008? Soňa  Hromátková
29. 10. 2008 Kdo měl jít k volbám   
29. 10. 2008 Jak by interpretoval Klausovo chování před volbami Ústavní soud? Václav  Chyský
27. 10. 2008 Nebude diktatura v ČR Bohumír  Tichánek
27. 10. 2008 Zeman měl pravdu, severočeská ČSSD nejspíš má v plánu uzavřít koalici s ODS Štěpán  Kotrba
27. 10. 2008 Vidět mladšího člověka na cestě k volbám bylo jak vidět bílou vránu   
27. 10. 2008 Černé bláto a zelená bažina Štěpán  Kotrba
27. 10. 2008 Bez ohledu na výsledky voleb, radar schválíme   

Milan Kundera RSS 2.0      Historie >
13. 11. 2008 "Aféra" Kundera, která na Západě rychle skončila, je v ČR uměle udržována při životě Jan  Čulík
3. 11. 2008 Naši darmodějové Martin  Škabraha
3. 11. 2008 11 mezinárodních spisovatelů odsoudilo "pokus o pomluvu Milana Kundery"   
31. 10. 2008 Respekt se Kunderovi neomluví   
24. 10. 2008 Fabiano Golgo se domnívá, že Kundera byl udavač   
24. 10. 2008 Le Monde: Nový proces s panem K. Pavel  Barák
23. 10. 2008 Pár myšlenek z ještěřího mozku Karel  Dolejší
22. 10. 2008 Ještěří mozek? Jiří  Drašnar
22. 10. 2008 Kundera požaduje od Respektu omluvu, jinak se bude soudit   
21. 10. 2008 O zkreslování informací Jiří  Jírovec

Pákistán RSS 2.0      Historie >
24. 10. 2008 "Americké rakety" zasáhly školu v Pákistánu   
8. 10. 2008 Rakety Hatf - jaderná pěst Pákistánu Lukáš  Visingr, Štěpán Kotrba
27. 9. 2008 Indické rakety Agni: Od regionálního odstrašení ke globální výzvě Lukáš  Visingr
27. 9. 2008 Další incident mezi USA a Pákistánem skončil na Valném sromáždění OSN   
27. 9. 2008 Indické rakety Agni: Od regionálního odstrašení ke globální výzvě Štěpán  Kotrba
25. 9. 2008 Přestřelky v Pákistánu: konečně se Američané přiznali   
24. 9. 2008 Pákistán považuje americké razie na své území za příčinu islamabádského atentátu   
24. 9. 2008 Dalš incident ve Vazíristánu: kdy dojde Pákistánu trpělivost?   
23. 9. 2008 Další pohraniční incident mezi Pákistánem a USA   

Gruzie, Rusko a Jižní Osetie RSS 2.0      Historie >
25. 11. 2008 Válka jako zrcadlové bludiště Petr  Nachtmann
25. 11. 2008 Za odměnu na Sibiř Karel  Dolejší
16. 11. 2008 Pozor na ruskou manipulaci Jan  Čulík
14. 11. 2008 Civil Georgia: Bush prý přesvědčoval Sarkozyho, aby během gruzínské krize nejezdil do Moskvy   
13. 11. 2008 Independent: Proč ignoroval Západ pravdu o válce v Gruzii?   
10. 11. 2008 Rusko, Gruzie a USA: Dvojí metr v praxi Edward S. Herman
8. 11. 2008 NYT: Saakašviliho verze vzniku srpnové války zpochybněna vyšetřováním OBSE   
5. 11. 2008 Saakašvili odvolal šéfa gruzínské armády   
29. 10. 2008 BBC: Gruzie v srpnu "spáchala válečné zločiny", Saakašvili to popírá   
16. 10. 2008 Civil Georgia: Ženevské rozhovory o urovnání gruzínské krize byly bez výsledku přerušeny   

Šikana od Cizinecké policie RSS 2.0      Historie >
10. 10. 2008 Další překážka příchodu lidí ze zahraničí do ČR   
18. 8. 2008 Welcome to Prague   
14. 7. 2008 Fronty na cizinecké polici chce řešit Akademie věd: vlastním cizineckým policistou pro vědce   
6. 7. 2008 Imigrace Petr  Wagner
4. 7. 2008 Jak Cizinecká policie v Praze bojuje proti cizincům   
2. 7. 2008 Jak Cizinecká policie ČR zachází s lidmi   
5. 3. 2008 Stop, už nejste legály Milan  Daniel
22. 1. 2008 Korupce státních úředníků aneb Jak se žije cizincům v ČR   
16. 1. 2008 Třeba se Britové poučili v Česku Milan  Daniel
3. 12. 2007 Odpor vůči cizincům v České republice Jan  Čulík

Marihuana RSS 2.0      Historie >
10. 11. 2008 Kateřina Jacques chce dávat beztrestně marihuanu i dětem Štěpán  Kotrba
18. 9. 2008 Nad léčivými jointy s Lumírem Hanušem Lumír Ondřej Hanuš, Štěpán Kotrba
10. 7. 2008 Bushka versus stát: Poloviční vítězství snaživého primitiva Štěpán  Kotrba
8. 7. 2008 Zhulení křesťané: vědci objevili psychoaktivní účinky starověkého kadidla   
1. 7. 2008 V holandských kavárnách smějí kuřáci kouřit jen konopí   
6. 6. 2008 Trpká léčba konopím Bushka  Bryndová
13. 5. 2008 15 000 lidí: fotoohlédnutí z Global Marihuana March 2008 Štěpán  Kotrba
6. 5. 2008 Global Marihuana March 2008 tuto sobotu   
21. 3. 2008 Pokání na Velký pátek kvůli perverznímu efektu Bushka  Bryndová

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
25. 11. 2008 Proměna Davida Ratha Josef  Provazník
21. 11. 2008 Sjezd České lékařské komory, aneb jak nemá vypadat veřejná debata Čeněk  Kras
24. 10. 2008 MFD zase manipuluje veřejnost ohledně zdravotnictví Petr  Wagner
7. 10. 2008 Páter František Lízna na romské pouti: Nenechte se zatlačit do ghett Pavel  Pečínka
16. 9. 2008 Tady nejste v hotelu   
15. 9. 2008 Jak se dnes diskutuje v Británii   
15. 9. 2008 Také nastupujete do nemocnice na rekreaci a zároveň uspořit? Vladislav  Černík
15. 9. 2008 Dřívější smrt důchodců ulehčí státní kase   
12. 9. 2008 Zdravotní reforma Petr  Wagner
29. 8. 2008 Privátní zdravotní pojišťovny Petr  Wagner

Evropská ústava a Lisabonská smlouva RSS 2.0      Historie >
25. 11. 2008 Jak kdo hlasuje o Lisabonské smlouvě v plénu Ústavního soudu Michal  Škop
21. 7. 2008 Evropa šéfů Burkhard  Hirsch
25. 6. 2008 Soud odmítl požadavek milionáře, aby se konalo referendum o Lisabonské smlouvě   
23. 6. 2008 Lisabonská smlouva není test, oni to myslí vážně Jan  Zeman
16. 6. 2008 Nebude-li pršet, nezmoknem Ladislav  Žák
13. 6. 2008 Irsko: Britské listy byly rychlejší než všechna politicky korektní francouzská média Karel  Košťál
9. 6. 2008 Klaus: Zůstane EU i po ratifikaci Lisabonské smlouvy mezinárodní organizací? Václav  Klaus
9. 6. 2008 Lisabonská smlouva hrozí masivním obejitím Benešových dekretů Jan  Zeman
9. 6. 2008 Bude možné domáhat se práva podle protektorátních předpisů a rozsudků, padnou-li "Benešovy dekrety"? Jaroslav  Kuba
31. 5. 2008 Chceme společnost solidárnější. Společnost, ve které má každý právo na svou šanci a příležitost. Jiří  Paroubek

Aféra jménem Andula - kniha na pokračování RSS 2.0      Historie >
11. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XX. část) Josef  Brož
7. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XIX. část) Josef  Brož
4. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XVIII. část) Josef  Brož
28. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVII. část) Josef  Brož
23. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVI. část) Josef  Brož
20. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XV. část) Josef  Brož
15. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIV. část) Josef  Brož
13. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIII. část) Josef  Brož
8. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XII. část) Josef  Brož
6. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XI. část) Josef  Brož

Írán RSS 2.0      Historie >
12. 11. 2008 Stratfor: Írán se vrací na globální scénu   
5. 11. 2008 Židle pod íránským prezidentem Ahmadinežádem se houpe   
24. 10. 2008 Poškodil Írán šance Baracka Obamy?   
12. 9. 2008 9/11 a bilance sedmileté asymetrické války proti terorismu Štěpán  Kotrba
12. 9. 2008 9/11 a naše neodpovědná odpovědnost Miroslav  Polreich
11. 9. 2008 Chorvatsko prý prodalo Íránu ruský protivzdušný systém S-300 Karel  Dolejší
8. 9. 2008 Čína vynesla na oběžnou dráhu společnou družici Íránu, Číny a Thajska   
5. 9. 2008 Moskva vyměnila atomovou spolupráci s USA za rozvoj íránského jaderného programu   
3. 9. 2008 Proč být kvůli Rusku za pitomce?   
2. 9. 2008 Protiraketová obrana Izraele Stanislav  Kaucký

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
11. 11. 2008 Bolestný přerod totalitní společnosti Bohumil  Kartous
7. 11. 2008 Z1 Marketing: Medek, aneb i hloupost může znít věrohodně Štěpán  Kotrba
5. 11. 2008 Český rozhlas: Jaklová se pokusila těsně před volbami o další cenzurní zásahy do vysílání Štěpán  Kotrba
31. 10. 2008 Multiplex veřejné služby z vysílače Praha - město - Žižkov spuštěn   
31. 10. 2008 BBC: Otřesena od základů trapnou dětinskou výtržností dvou bavičů   
24. 10. 2008 Cenzoři z Rady Českého rozhlasu zaútočili opět na Rádio Wave Štěpán  Kotrba
10. 10. 2008 Televize ABC: Gorova reklama je pro televizi "příliš kontroverzní"   
25. 9. 2008 Kauza Bernard: Napsali jsme, že je politický turista, soud pravdivost tohoto názoru nepopřel Štěpán  Kotrba
23. 9. 2008 Televize Nova kopíruje Český rozhlas a jde jí to dobře Štěpán  Kotrba
12. 9. 2008 Propouštění zaměstnanců v BBC vedlo k vzniku technických problémů ve vysílání   

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
14. 11. 2008 Rogozin: NATO se rozpadá v bahno   
6. 11. 2008 Větvička - novinář který selhal Štěpán  Kotrba
17. 10. 2008 Okupace tehdy. A co dnes? Jaroslav  Zatočil
16. 10. 2008 Neoral je na kandidátce na 15. místě, přesto si věří Štěpán  Kotrba
7. 10. 2008 Co by se stalo, kdyby Západ rozpoutal válku s Východem   
15. 9. 2008 Radar -- bude Topolánkova vláda mlžit i nadále? Petr  Pokorný
13. 9. 2008 Ptejte se McCaina a Obamy na protiraketovou obranu Philip E. Coyle III.
12. 9. 2008 Důkazy k rozptýlení mlhy, která je soustavně vytvářena nad Brdy Milan  Hlobil, Štěpán Kotrba
10. 9. 2008 Radarové výsledky z ruky   

Špionáž v době studené války RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
18. 7. 2007 Co dělal špión Karel Koecher v Prognostickém ústavu? Karel  Köcher
16. 7. 2007 Podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání: plíživá propaganda Robina Hooda Ladislav  Žák
13. 7. 2007 K.K.K. Ladislav  Žák
12. 7. 2007 Romeo vypovídá: jak zemřel agent Ogorodnik Karel  Köcher
12. 7. 2007 Případ Karel Koecher Jan  Čulík
12. 7. 2007 Rozpor v prohlášeních Karla Koechera   
12. 7. 2007 Koecher sloužil totalitě Boris  Cvek
12. 7. 2007 Fanatici všech zemí, spojte se Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Nemyslete. Když myslíte, tak nečtěte, když čtete, tak nepište. Když píšete, pak se nedivte... Štěpán  Kotrba

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
20. 6. 2008 Historie téměř detektivní aneb co Marxovi bránilo ve vydání dalších dílů Kapitálu ? Miroslav  Tejkl
16. 6. 2008 Interpretace a kritika Hegelovy filosofie v díle mladého Marxe David  Pěcha
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
19. 11. 2008 Američané, ropa a Irák   
18. 11. 2008 Jeden z nejvýznačnějších britských soudců odsoudil válku v Iráku jako protizákonnou   
10. 11. 2008 Rusko, Gruzie a USA: Dvojí metr v praxi Edward S. Herman
5. 11. 2008 Jsou to Obamovy, nebo McCainovy bomby?   
28. 10. 2008 Pozapomenutá válka Daniel  Veselý
23. 10. 2008 10 britských vojáků bylo r. 2005 usmrceno v Iráku v důsledku nepořádku v armádě   
19. 10. 2008 Bývalá šéfka MI5: Reakce na 11. září 2001 byla přehnaná   
18. 10. 2008 Iráčané uspořádali obrovskou protiamerickou demonstraci   
6. 10. 2008 Válka proti Talibanu se nedá vyhrát, varoval britský armádní šéf   
2. 10. 2008 Příběh špiónky, která chtěla zabránit válce   

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
13. 11. 2008 Na svobodě slova už v ČR nezáleží? Petr  Wagner
5. 11. 2008 Český rozhlas: Jaklová se pokusila těsně před volbami o další cenzurní zásahy do vysílání Štěpán  Kotrba
24. 10. 2008 Cenzoři z Rady Českého rozhlasu zaútočili opět na Rádio Wave Štěpán  Kotrba
30. 4. 2008 Spisovatelé protestují, že Tesco potlačuje svobodu projevu   
20. 3. 2008 Zákaz Komunistického svazu mládeže potvrzen Ondřej  Slačálek
11. 10. 2007 Čína stále drakoničtěji cenzuruje internet   
8. 10. 2007 Zakažte reklamu a zhroutí se společnost Bohumil  Kartous
8. 10. 2007 "Svět bez loga" by byl světem spravedlivějším, ale nebude Štěpán  Kotrba
4. 10. 2007 Bude Česká republika protiprávně utajovat jinde přístupné informace? Helena  Svatošová
26. 7. 2007 Trestní oznámení pro pomluvu   

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
24. 11. 2008 Kladivo na satelity Ivan  Větvička
24. 11. 2008 Washington Post: Polsko nebude lobbovat u Obamy pro raketovou obranu   
24. 11. 2008 AFP: Čeští starostové naléhají na Obamu, aby zrušil raketovou obranu   
23. 11. 2008 Starostové z Brd: České vládě to osladíme   
22. 11. 2008 Protiradarové protesty v ČR nemají účinnost   
22. 11. 2008 Dopis Obamovi   
22. 11. 2008 Psát Obamovi nestačí Jan  Čulík
21. 11. 2008 Vondra má mandát asi jako candát Milan  Daniel
20. 11. 2008 Téma radar: Vondra vyzývá k bdělosti a prezidenta Sarkozyho k respektu Josef  Brož
20. 11. 2008 Na Západě se neví o odporu českých občanů proti americkému radaru Jan  Čulík

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
21. 10. 2008 Mytologizace "Udání Milana Kundery" Jakub  Češka
17. 10. 2008 "Nebudu-li já kurvú, ale bude jiná" Jan  Hus
15. 10. 2008 Milan Kundera a tragédie Střední Evropy Karel  Dolejší
14. 10. 2008 Jak to, že se nic nestalo té paní Militké?   
14. 10. 2008 Milan Kundera v zajetí imagologů Josef  Švéda
13. 10. 2008 Kopnete-li si do Kundery, stanete se komickou postavou jeho románů Jan  Čulík
28. 8. 2008 Ironický vypravěč Pavel Jansa Pavel  Svoboda
23. 8. 2008 Škvoreckého Mirákl: Politická detektivka? Petr  Kleňha
23. 8. 2008 Bylo odpoledne... Josef  Škvorecký
19. 8. 2008 Špatná kniha o životě za komunismu Tomáš  Krček