27. 6. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Patriot PAC-3
26. 6. 2006

pondělí 13:13 - Předseda ODS a kandidát na premiéra Mirek Topolánek v pondělí podpořil vznik protiraketové základny na českém území.

pondělí 17:50 - Ministr zahraničí Cyril Svoboda potvrdil České tiskové kanceláři informace o tom, že Česká republika by do podzimu měla rozhodnout o případném umístění protiraketové základny na svém území.

Pondělní "veřejnoprávní" zpravodajství vypustilo tak trochu příliš nenápadně dvě zprávy, teritoriálně a obsahově zdánlivě nesouvisející. ČTK převzala v pondělí zprávu, zdrojovanou prý z japonského deníku Jomiuri Shimbun o tom, že Američané "půjčí" Japonsku poslední generaci raket Patriot PAC-3 na obranu proti novým severokorejským raketám Tepodong-2.

Hloupost.

Sloupek

Upadl jsem
ladně a nesměle,
upadl jsem
pod jabloň.

Hledím skrz korunu
hledím k obloze
zdravím se se světlem
hledím k obloze,
ležím.

Ležím
ležím a čekám,
ale nepřijde pro mně světlo
nesleze obloha,
stejně čekám.

Na slunce
na nebe
na jablka
na tebe
tak jako obloha,
které došly argumenty.

pro Britské listy napsal autor

27. 6. 2006

Mnozí přemýšliví lidé se shodují na tom, že myšlení je neustálý, nikdy nekončící proces. Závěry, ke kterým se dospělo včera, je nutno dnes konfrontovat s dnešní skutečností a s dnešními znalostmi. Pokud s nimi nejsou v souladu, je nutno provést analýzu fakt a formulovat závěry nové, jakkoli je možné, že již zítra skutečnost opět popisovat nebudou. Motorem takového postupu je neustálá pochybnost -- pochybnost o tom, co se nám jeví jako skutečnost; pochybnost o tom, co z ní vyvozujeme; pochybnost o tom, zda své závěry formulujeme dostatečně přesně a správně; jak mluvíme. A, konec konců, i pochybnost o tom, jak myslíme.

V Britských listech jsem několikrát kritizoval nízkou úroveň českých novinářů obecně a těch z deníku Mladá fronta Dnes zvláště. Ale nevyhnul jsem se, přirozeně, ani pochybnostem: Nejsem snad příliš příkrý ve svých odsudcích? Nemýlím se náhodou, tvrdím-li, že jde o diletanty a manipulátory? Nevyplývá mé negativní hodnocení především ze skutečnosti, že jsem se k němu dobral v době vypjaté předvolební atmosféry?

Sobotní vydání MF Dnes (23. června 2006) mne přesvědčilo, že mé pochybnosti jsou zbytečné.

27. 6. 2006

Řadu let nám novináři omlacují o hlavu, jak farmaceutické firmy uplácejí lékaře. Myslím, po přečtení článků těchto dvou dam, že to bude trochu jiná profese, která je v ohnisku jejich zájmů.

Paní Havlingerová v iHNed se opět pokouší o PR pro farmaceutické firmy. Tentokrát si nevzala jako paní Bendová z iDNES na mušku leukémii, ale osteoporózu. Ta si jinak léčí u mužů, jinak u žen a zejména, je-li zvýšená aktivita buněk, co kost bourají, nebo těch, které jí stavějí.

Léků na její léčbu je ve všech případech k dispozici dostatek a nevím o kterém konkrétně léku paní redaktorka hovoří a straší, že není dostupný.

Rovněž k Evropě a nedostupnosti...

Počet registrovaných léků v ČR je výrazně vyšší než jinde v Evropě. A že jsme hluboce v jakémsi hodnocení za Německem? Tak proč potom němečtí pacienti jezdí do našich lékáren pro léky?

27. 6. 2006

K perspektivám dialogu mezi Topolánkem a Paroubkem

V první řadě program? Ale také "až na první místě" mocenské pozice, že? V proměnlivé dynamice možné voličské přízně nelze přehlédnout viditelné sympatie pro "koaliční" program. Při jednáních o personálních otázkách nemusí ztratit "tvář" ani koalice v čele s ODS, ani ČSSD. Mnohé funkční vazby nyní hrozí zablokováním, bude-li chybět oboustranně dobrá vůle. Přitom mnohem složitější a dramatičtější problémy naší doby tímto naším aktuálním jednáním řešeny nebudou (a ani nemohou být).

26. 6. 2006

Poslanec Dimitrov s titulem nepodvádí, VŠE se mu omluvila

Jediný absolutní princip: všechno je relativní
August Comte

Nově zvolený poslanec ČSSD Kosta Dimitrov nepodvádí, když užívá titul inženýr. Uvedla to dnes pražská Vysoká škola ekonomická. Dodala, že Dimitrov při zaměstnání absolvoval jednu z jejích fakult. Česká televize (ČT) přitom v neděli právě s odvoláním na informace školy uvedla, že Dimitrov sice používá titul inženýr z VŠE, ale nevystudoval ji.

"Vedení VŠE v Praze se tímto omlouvá ing. Kostovi Dimitrovovi za uvedení mylné informace," uvedla dnes prorektorka VŠE Hana Machková, jejíž prohlášení má ČTK k dispozici. Dimitrov ČTK řekl, že nelhal a jeho osvědčení o vzdělání jsou v pořádku.

Miroslav Karlíček, tiskový mluvčí Vysoké školy ekonomické v Praze v reportáži Jakuba Knězů pro Události 25. 6. 2006 v 19:15 sdělil informaci, ze které ovšem Jakub Knězů i Iveta Toušlová vyvodili lživý závěr. Je už načase, aby za tato selhání jak v České televizi, tak v České tiskové kanceláři začal nést někdo následky. Česká televize sice zveřejnila omluvu a vysvětlení VŠE v hlavním večerní zpravodajství 26. 6. , avšak k pochybení vlastní redakce se nehlásí. Ve zpravodajství ČT o roli redakce zpravodajství a publicistiky nepadlo ani slovo.

27. 6. 2006
tisková zpráva ČSSD

Dohoda ODS, KDU-ČSL a Strany zelených na podobě rovné daně, která tak je vtělena do jejich společné koaliční dohody, neumožní České straně sociálně demokratické ani podporu ani toleranci této vlády. I když je princip rovné daně uplatněn vlastně pouze u přímých daní, je pro ČSSD nepřijatelný.

27. 6. 2006

POZVÁNKA

Družstvo pro ekonomická, politická a sociální studia FONTES RERUM za podpory ČSOB si Vás dovoluje pozvat na seminář Spasí nás většinový systém či návrat k čistému poměrnému?, který se bude konat ve čtvrtek 29. června 2006 v 17:00 v místnosti 319 v Klubu techniků na Novotného lávce 5, Praha 1. V diskusi vystoupí:

  • Vladimíra Dvořáková -- politoložka, VŠE Praha
  • Oskar Krejčí -- politolog a novinář, Praha
  • Jiří Pehe -- politolog, New York University, Praha

Diskusi bude moderovat člen družstva FONTES RERUM a ministr zemědělství Jan Mládek.

Plynovod na Ukrajině
27. 6. 2006

Když po téměř třech měsících po volbách skončily mezi Blokem Julie Tymošenkové, Naší Ukrajinou a Socialistickou stranou Ukrajiny hádky o vliv a křesla, oznámila J. Tymošenková jako jeden z prvních kroků v přisouzeném postu budoucí předsedkyně vlády revizi dohod z počátku roku o dodávkách ruského plynu. Takováto jednání však nemusí mít případné dopady jenom na Ukrajinu.

Do nejistoty a ohrožení se mohou dostat i další země Evropy, neboť Ukrajina je dosud strategickou tranzitní zemí, přes jejíž území proudí významná část evropské spotřeby plynu dodávaného Gazpromem. Této cestě plynu zatím nekonkurují plynovod mezi Ruskem a Německem na dně Baltického moře, jehož význam právě v souvislosti s nejistou Ukrajinou v posledních dnech opět potvrdil bývalý německý kancléř Gerhard Schröder, ani "jižní obchvat", který plánuje Gazprom s maďarským MOLem.

27. 6. 2006

Péče státu o zdraví občanů je vskutku až dojemná. Někteří z nás si jí však neváží a nezaslouží. Potkal jsem jednoho známého, také držitele řidičského oprávnění. Vím, že je podivín, ale tentokrát mne nadmíru překvapil.

"Ještě, že jsem si nikdy nekoupil vlastní auto." Sdělil mi a mne to udivilo, neboť je mu asi 54 let a bez auta se přece dnes vůbec žít nedá.

27. 6. 2006

Čína uvažuje o tom, že bude až do výše 10 000 dolarů pokutovat sdělovací prostředky , které budou informovat veřejnost o katastrofách bez předchozího souhlasu vlády. Není jasné, kdy tento předpis má začít platit a není ani jasné, zda se bude týkat i zahraničních sdělovacích prostředků. Za posledních několik měsíců byla zatčena a uvězněna řada novinářů, kteří poukazovali na korupci mezi vládními činiteli.

Podrobnosti v angličtině ZDE

27. 6. 2006

Zdánlivě složitá výchozí situace se postupem času zjednodušuje. Obsazení postu předsedy Sněmovny napovídá, že dveře ODS do Strakovky může otevřít pouze dohoda s ČSSD.

Povolební radikální výroky představitelů hlavních politických stran pomalu zavál čas. Postupně si jak oni, tak i zástupy jejich věrných, zvykají na novou situaci. Ta i nadále zůstává nepřehledná, ovšem zdaleka ne tak, jako před dvěma či třemi týdny. Jakékoli rozhodnutí všech těch, kdo se účastní povolebních jednání a půtek, nepřehlednou povolební situaci zjednodušuje. Kouzlo každého kroku spočívá v tom, že zmenšuje množství variant, jimiž se může vývoj dál ubírat. Podpis koaliční dohody ODS, KDU-ČSL a SZ je takovým krokem vpřed.

27. 6. 2006

Prezidentské volby 2007

Francouzská socialistická strana (PS) se připravuje na parné léto. V listopadu ji čeká těžký úkol, a to výběr budoucího kandidáta či kandidátky, který se na jaře příštího roku ude ucházet o funkci prezidenta Francouzské republiky.

27. 6. 2006

Na konto současného volebního systému se snáší řada výtek a dokonce i žalob. Malé strany brojí, že není spravedlivý (díky většinovým prvkům jsou redukovány počty mandátů malých stran). Velké strany se v názorech liší: zatímco (1) ČSSD lavíruje a její zástupci se kloní spíše k názoru že je vyvážený, (2) zástupci ODS se netají touhou po změně systému na většinový. Argumenty lze shrnout slovy, že většinový systém umožní "zřetelnější vládnutí" (Klaus, TV Prima, 25.6.2006). Tento systém má vítězi umožnit lépe plnit jeho volební program, to je zřejmé z principu. Problém je, že tento systém by vítězi umožnil realizovat i případné EXTREMNÍ BODY PROGRAMU.

27. 6. 2006
František Hrdlička, Zdena Bratršovská

V rozhovoru, který vyšel o Vánocích 2004 v příloze Lidových novin, srovnává Petr Fejk, ředitel Pražské zoologické zahrady, úroveň středoevropských zahrad se zahraničními a shledává, že ty v našem okolí jsou vůči zvířatům mnohem ohleduplnější. Zahrady v arabském světě, jak je poznal, jsou zanedbané, čínské a japonské jsou sice prostranné a upravené, ale zvířatům jsou vyhrazeny jen těsné, nevyhovující klece, a německé odrazují svým vědeckým, chladným přístupem. Petr Fejk připouští, že zoo je civilizační produkt, který nikdy nebude ideálním řešením pro prezentaci zvířat, a předvídá, že o postupné zlepšování podmínek se přičiní přísnější normy, které stanoví velikost výběhu, výběr stravy, druh veterinární péče atd.

26. 6. 2006
David Rath
Odpověď ministra zdravotnictví redaktorům Mladé fronty Dnes Janě Blažkové, Olze Málkové, Robertu Čásenskému

Vážené paní redaktorky, pane redaktore, je skutečně s podivem, s jakou lehkostí kladete na papír různé smyšlenky, polopravdy či zjevné nepravdy a nemáte ani náznak snahy zjistit objektivní stav věcí. Nedělám si žádné iluze, že budete "ztrácet" čas čtením materiálů v příloze, ale přesto Vám je poskytuji, co kdyby se třeba v některém z Vás pohnulo svědomí. Panu Robertu Čásenskému chci vzkázat, že jsem použil stejnou metodu, jakou MF Dnes použila vůči mně, tedy metodu otázky. V titulku jste se ptali: Ví Rath, kde je 13,7 milionu? Na tiskové konferenci jsem se také zeptal a zdůraznil jsem i otazník.

26. 6. 2006

Days before the center-right coalition agreement was to be signed, the parties had still only agreed to disagree on many policy issues, although consensus has been found on value-added tax (VAT) levels and a form of flat tax, the cause celebre of the Civic Democrats (ODS).

Published in Czech Business Weekly HERE

26. 6. 2006

KUBICEHO AFÉRA

Svědectví komunistických poslanců, členů branně bezpečnostního výboru, zejména tvrzení na jednání přítomného poslance Maršíčka, ukazuje na něco daleko horšího, než všichni doposud tušili. Ukazuje opak toho, co se poslanci domnívají. Kubiceho zpráva nebyla ofotografována novináři na zasedání branně bezpečnostního výboru díky Langerově pochybení, tak jak se domníval redaktor Moravec v ČT i mluvčí ČT Martin Krafl ve sporu s poslancem Langerem či nyní komunisté. Kubiceho zpráva v té podobě, jak byla zveřejněna na serveru Radiožurnálu 29. 5. 2006 18:00, totiž nebyla vůbec ofotografována fotoaparátem .

Informační únik byl předem připravený, cílený a promyšlený. Langerův odchod na záchod "v tu pravou chvíli" byl pak už jen zastíracím manévrem.

27. 6. 2006

Reakce na článek Jana Potměšila "O domácím násilí"

Vážený pán Potměšil, rád sa nechám poučiť od odborníkov, ale vo Vašom prípade ma zneisťuje fakt, že sa ma pokúšate vykázať z mojej krajiny, kde žijem vcelku spokojne, a dokonca ste nielen mne, ale vlastne všetkým čitateľom Britských listov odporučil "potměšile" Vami zrejme obľúbené porno-stránky (Candida a Dr. Annie). To je skutočne silná káva.

Čo sa týka mojich citátov (ktoré nespochybňujete) klasických feministických prác, je to rovnaké ako s Mein Kampfom. Citovať sa celý nedá a čítať ho je utrpenie.

26. 6. 2006

Ešte to máme v čerstvej pamäti. Dňa 15.6.2006 zahynul pri banálnej dopravnej nehode Ján Langoš, šéf Ústavu pamäti národa. Ďalší z politikov skončil svoj život v tej stupídnej plechovej škatuli, ktorej hovoríme osobný automobil.

Ján Langoš nebol neznámy nielen vo svojej rodnej krajine, ale dobre ho poznali aj v susednej Českej republike. Veď bol po novembri 1989 poslancom Federálneho zhromaždenia ČSFR a po voľbách 1990 sa stal dokonca federálnym ministrom vnútra vtedy ešte spoločného štátu Čechov a Slovákov. Pri všetkej úcte k jeho pamiatke však musím otvorene prehlásiť, že mám veľmi vážne výhrady voči niektorým jeho aktivitám.

26. 6. 2006

Od 16.června do 29.června 2006 se v prostorách VŠUP, nám. Jana Palacha 80, Praha 1, koná výstava diplomových prací studentů VŠUP "DIPLOMKY 06". Jeden z diplomantů, student atelieru Sochařství II. Štěpán Tesař mě požádal o oponenturu své diplomové práce Střed středu. Ta se skládá z teoretické části a z části praktické, tj. realizovaného díla. Hodnotící komise vůbec nebyla s teoretickou částí seznámena.

26. 6. 2006
reakce na umělecko-(ne)kritickou oponenturu diplomové práce Štěpána Tesaře, sepsané malířem Janem Paulem do podoby rádoby zobecňující pod názvem Diplomky 2006, aneb formální postupy hodnocení studentských prací na VŠUP Praha

Nevím, zda mi absolutorium v atelieru designu VŠUP dává ještě dnes, po osmnácti letech, pouvoir vyjadřovat se k tomu, co je umění. Co je ještě užité umění a co filosoficko-esteticko-nábožensko-psychoterapeutický koncept, který na umělecko-průmyslovém učilišti nemá co dělat. Po přečtení "teoretické" části diplomové práce oboru sochařství Štěpána Tesaře o "modelu prostoru k hlubinné introspekci" jsem na vážkách, jestli jsem nestudoval jinou školu než autor. Autor sice "používá spirály k demonstraci svého životního pohybu, který v poslední době vnímá velmi intenzivně", ale o sochařství v jeho případě vůbec nejde. Autor (soudě podle fotografie, kterou zveřejnil jeho oponent, malíř Paul) vytvořil něco, co nenese ani znaky autorského díla (neopakovatelnost), ale je spíše extrapolací autorova psychického stavu, jakousi artterapií.

26. 6. 2006

Skoro polovinu doby otázek Václava Moravce se obírali úlohou poslance Langera, zda poskytl nebo poskytl zprávu policisty Kubiceho novinářům nebo ne. Chvíli bylo zábavné sledovat Ivana Langra, jak se z toho vykrucoval. Podivné bylo, že ani moderátor Moravec nebyl schopen ho usměrnit. Ex-ministr Bublan také nebyl pro pana Langra rovnocenným soupeřem . Bublan není politik a není ani sociální demokrat. A podle toho to vypadalo. Langer nás dvacet minut přesvědčoval, že žádný materiál tisku nepředal. A dokumentoval to citací zákona. Materiály byly v místnosti zákonem určené a za jejich utajení byl odpovědný tzv. "odpovědný pracovník", což nebyl Ivan Langer. Nebyl to asi nikdo, ale to na věci nic nemění. Langer pouze nechal materiál otevřený na stole a šel se vyčůrat. Nemohl za to, že v té době bylo v místnosti čtyřicet novinářů, kteří se na jeho materiály vrhli a ofotografovali si je, jak ukázaly záběry ČT.

Nikdo se nezabýval otázkou jak je možné, že v místnosti, kde se používaly super tajné materiály se pohybovali novináři a vysílala to televize.

26. 6. 2006

Komunističní poslanci svědčí o Lagerově pochybení v Kubiceho aféře

Několik dnů je mediální sféra vzrušena požadavkem pana poslance a místopředsedy ODS Ivana Langera na omluvu za výroky, které zazněly v pořadu Otázky V. Moravce 18. června 2006 na ČT1. Jak dokládají níže uvedená veřejně vyslovená tvrzení několika politiků KSČM -- poslanců a členů branně bezpečnostního výboru, takový požadavek pana Langera rozhodně není na místě, neboť to, co moderátor v pořadu řekl, totiž, že pan poslanec Ivan Langer volně odložil na stůl a nechal v rozporu se zákonem o utajovaných skutečnostech bez dozoru tajnou zprávu, se zakládá na pravdě.

26. 6. 2006

Když se před volbami vrátil kamarád z Ameriky a užasl nad atmosférou, jakou zde našel. Podle všech makroekonomických ukazatelů i na první Američanův pohled se nám totiž vede dobře, možná nejlépe, jak se nám kdy vedlo, ale atmosféra mezi lidmi v něm vyvolala obavu, jestli Češi pro změnu nechystají ve středu Evropy občanskou válku.

Noviny, televize, ze všeho nejvíc internetové diskuse, kde našinci, skryti v anonymitě, občas neskrývaně vyhrožují jinak smýšlejícím, to všechno v něm vyvolávalo úzkost. Zdroj té nenávisti a zloby neuměl najít a zvláště ho nechápal, když viděl, jak země vzkvétá.

23. 6. 2006

Při psaní i čtení textu vznikají často interpretační problémy, které vedou k tomu, že debata se zvrhne v polemiku o tom, co kdo řekl a neřekl, jak kdo co myslel a podobně. Interpretační šum, který tak vzniká, pak bohužel zabraňuje plynulému dialogu a výměně názorů, kromě toho, že přestává být pro čtenáře zajímavý a informačně přínosný. V tomto příspěvku tedy budu trochu popisná a vyvarují se svých oblíbených vzletných frází, v zájmu toho, abychom si všichni rozuměli, i když spolu nesouhlasíme :o)

27. 6. 2006

Uříznutí části střechy na hotelu v česko-rakouském pohraničí mi připomnělo hlouposti a nedozrálost v symbolech ostnatých drátů a střílejících pohraničníků na lidi, kteří nechtěli žít v komunistickém ráji, za vlády bolševiků v bývalém poválečném Československu. Argumenty, že to je podle mezinárodního práva správně a že s tím nešlo nic dělat, jak sdělila mluvčí MZV ČR, jsou bizarní. Majitel hotelu, který nechal střechu hotelu přiříznout, měl větší rozum a více tolerance než desítky právníků, diplomatických pracovníků a všech dalších, kteří s tím měli co do činění. Jak se mají potom dohodnout Palestina a Izrael, Slovensko a Česko o pár čtverečních kilometrů území nebo jeho výměně, když takto jednoduchou věc se nepodařilo vyjednat, míní Milan Dubský.

27. 6. 2006

Kapitalismus není systém, který by měl podle jeho příznivců zůstat jako jediný a vítězný až na věky. Nyní je rozšířen na téměř více jak 90% světa. Výjimky tvoří řada domorodých kmenů v Africe a ještě eventuelně jinde na světě, Kuba, Severní Korea a některé pokusy v některých zemích jako Venezuela. Vše je otázkou alternativ.

Komunistické systémy se neosvědčily. Kapitalismus s jeho nejvýraznější charakteristikou tj. soukromé vlastnictví výrobních prostředků a kapitálu, dovedl svět k nebývalé produkci, bohatství, ale také k neúnosné nerovnosti obyvatel planety. Nelze předpokládat, že by ti, kteří mají kormidlo světa ve svých rukou, se dokázali řídit všichni trvale pouze dobrými idejemi. To se dosud v historii lidstva nestalo, píše čtenář Milan Dubský.

27. 6. 2006

Reakce na diskusi v britském tisku.

Ptáme se na to, zda má Marx co říci člověkovi v době, kdy je možné tvrdit, že pokusy o řízení lidské společnosti podle jeho názorů započaté v říjnu 1917 byly o sedmdesát let později ve své podstatě ukončeny?

Odpověď je následující. Marx má lidem co říci a lidé se od něj mohou mnohému přiučit,míní čtenář Václav Kamaryt

12. 6. 2006

V dubnu přispělo celkem 131 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 20 876..00 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 1,321.99 USD. Příjem z reklamy byl 2600 Kč. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než deset tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   
27. 2. 2006 Vede masturbace k terorismu?   
27. 2. 2006 Jací jsou ti "muslimové" věznění v Guantánamo?   
27. 2. 2006 Podíl emocí na chodu demokracie Zdena  Bratršovská

Media Tenor - obsahové analýzy médií RSS 2.0      Historie >
20. 6. 2006 Media Tenor : Třetí díl ságy - o tom, že bylo všechno jinak, než to bylo Štěpán  Kotrba
13. 6. 2006 Hnusí se mi bulvární styl argumentace Marek  Síbrt
12. 6. 2006 Manipulace analýzou manipulací Štěpán  Kotrba
29. 5. 2006 Sovy nejsou tím, čím se zdají být Štěpán  Kotrba
29. 5. 2006 Media Tenor: Mezi "negativním popisem" a "poškozováním" je zásadní rozdíl Marek  Síbrt
28. 5. 2006 Štěpán Kotrba dezinterpretoval analýzu Media Tenoru o politických stranách Marek  Síbrt
26. 5. 2006 Mladá fronta Dnes a Lidové noviny poškozovaly ČSSD a KSČM Štěpán  Kotrba
3. 1. 2006 Žánrový hybrid na obrazovce Jan  Čulík
23. 12. 2005 "ODS se opět uchýlila k účelovému lhaní" Jiří  Paroubek
24. 8. 2005 CzechTek 2005: Analýza vyváženosti televizního zpravodajství   

České volby v roce 2006 a povolební pat RSS 2.0      Historie >
27. 6. 2006 Koaliční smlouva, aneb "Kdo si přeje víc?" Miloš  Dokulil
26. 6. 2006 Parties search for some post-election consensus Irena  Ryšánková
23. 6. 2006 Vynesl Topolánek nečekaně novou kartu? Miloš  Dokulil
15. 6. 2006 K povaze většiny našich diskusí Miloš  Dokulil
14. 6. 2006 Povolební pat neexistuje Oskar  Krejčí
12. 6. 2006 Podivná reakce prezidenta Klause Jiří  Jírovec
10. 6. 2006 Jak mohou být Zelení součástí pravicové koalice?   
9. 6. 2006 Jediné řešení je neprůchodné Josef  Vít
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
8. 6. 2006 Jediným řešením je kompromis Jan  Čulík

Aleš Cibulka a Yvonne Přenosilová RSS 2.0      Historie >
25. 5. 2006 Stažení Aleše Cibulky bylo odůvodněné   
25. 5. 2006 Právníci EBU se diví: jak jinak vyžadovat pravidla profesionální novinářské etiky než kodexem? Štěpán  Kotrba
16. 5. 2006 Cibulkův pořad Jak to vidí dával slovo hostu   
15. 5. 2006 Opakovaný dámský gambit... Ladislav  Žák
15. 5. 2006 "Laický názor" moderátora na obrazovce ČT 24 Štěpán  Kotrba
15. 5. 2006 Českému Novákovi primitivní hospodské kecy v rádiu nevadí Jan  Čulík
15. 5. 2006 Pořad s Přenosilovou nelze brát vážně   
13. 5. 2006 Není stížnost jako stížnost Josef  Bouška
12. 5. 2006 Satira v rozhlase je přípustná, ale tenhle pořad byl nevyvážený Jan  Čulík
12. 5. 2006 Sprostořekost a meze veřejné služby Štěpán  Kotrba

Role generála Vlasova a ROA při osvobození Prahy RSS 2.0      Historie >
11. 5. 2006 Vlasov nechtěl pomoci povstání v Praze Richard  Seemann
9. 5. 2006 Děň Pobědy Štěpán  Kotrba
18. 8. 2005 Překvapivé paměti Čestmíra Císaře Jan  Čulík
10. 5. 2005 Smí mít pravda dva konce? Miloš  Dokulil
6. 5. 2005 Tolik válečných mýtů, jako je národů   
20. 10. 2004 Stalinská cholera a banderovský mor Pavel  Pečínka
23. 12. 2003 Čapek a Beneš - boj za svobodu ducha a srdce Věra  Olivová
27. 11. 2003 Den vítězství Petr  Jánský
8. 5. 2003 Osvobození ČSR   
8. 5. 2003 Vojska generála Vlasova v Čechách Jan  Čulík

Policejní násilí RSS 2.0      Historie >
17. 5. 2006 Zelení: Kam jsi to vlezl? Ven ! Štěpán  Kotrba
17. 5. 2006 Truncheons and other pre-electoral tools Irena  Ryšánková
12. 5. 2006 O profesionální deformaci v demonstraci Oldřich  Průša
9. 5. 2006 Policejní zmlácení paní vrchní ředitelky Petr  Kužvart
4. 5. 2006 "Wolf": Jak jsem podával vysvětlení inspekci ministerstva vnitra Michal "Wolf" Vlk
4. 5. 2006 V Policii ČR vládne šikana a loajalita Stanislav  Huml
3. 5. 2006 Jaká je tolerance policistů vůči násilí Bohumil  Kartous
3. 5. 2006 Naprosté nepochopení demokracie Jan  Zeman
2. 5. 2006 Trestní oznámení na neznámé pachatele, příslušníky Policie ČR Radek  Mikula
2. 5. 2006 "Já nebudu někde na internetu, kurva"   

Útok na Jiřího Dolejše RSS 2.0      Historie >
1. 5. 2006 Zmlátili Dolejše. Proto se cítím jako komunista Jindřich  Kalous
30. 4. 2006 Odpovědnost za verbální šíření nenávisti Štěpán  Kotrba
30. 4. 2006 Komunismus jako terč pro střelnou zbraň... Martin  Šaffek
29. 4. 2006 Komunismus v nich Jan  Čulík
29. 4. 2006 Adam Drda: Zkreslil jste můj komentář jak Haló noviny   
29. 4. 2006 Pražští mediální propagandisté mají strach Jan  Čulík
29. 4. 2006 Ano, antikomunismus je protidemokratické hnutí Ondřej  Slačálek
28. 4. 2006 Na okraj ke kauze Dolejš Boris  Cvek
28. 4. 2006 Magistra Edelmannová by měla vrátit diplom Karel  Dolejší
28. 4. 2006 Nebezpečná hra Jan  Polívka

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Ještě jednou pětatřicátníci Josef  Vít

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
12. 5. 2006 Americký výzvědný úřad "dohlíží na telefonní rozhovory"   
23. 3. 2006 Vláda krade občanskou svobodu   
25. 2. 2006 Británie terčem kritiky za zákon o shromažďování informací o elektronické komunikaci   
23. 2. 2006 Jak se může ctnostný vesnický farář nakazit syfilis Štěpán  Kotrba
10. 2. 2006 Vrcholí jednání o tom, kolik zaplatíme za sledování naší vlastní komunikace   
6. 2. 2006 Amerika: Soukromá data z internetu se intenzivně využívají v trestním vyšetřování i civilních soudních sporech   
20. 1. 2006 Bílý dům Googlu: předejte informace o tom, co kdo vyhledává   
23. 12. 2005 Od roku 2006 budou v Británii zaznamenávány všechny jízdy automobilem   
23. 12. 2005 Nástup Velkého bratra v ČR a v EU   
17. 10. 2005 Odpor v EU proti orwellovské směrnici   

Kriminalizace fanoušků a Harry Potter RSS 2.0      Historie >
20. 12. 2005 Policie vyšetřuje neoficiální překladatele Harryho Pottera i nadále jako zločince Štěpán  Kotrba
17. 12. 2005 Harry Potter na netu: Jan Rychetský v Právu zbytečně kriminalizuje děti Štěpán  Kotrba
28. 7. 2005 Harry Potter a Mýtus věčného návratu Dominik  Lukeš
27. 7. 2005 Neoficiální překlad Harryho Pottera do češtiny už je na světě Štěpán  Kotrba
15. 9. 2004 Literatura se stala terčem mediální manipulace Petr  Bílek
30. 6. 2003 Nový Harry Potter -- postava plná angstu Hannah  Čulík
30. 6. 2003 The angst-filled Harry Potter Hannah  Čulík
21. 6. 2003 Šílenství ohledně nového Harryho Pottera je dobře organizováno   
19. 6. 2003 Rowlingová žaluje americký deník   
18. 12. 2002 O čo prišiel Harry Potter Eva  Michalková

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
18. 4. 2006 Čulíkovy znaky demokracie Štěpán  Kotrba
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
5. 1. 2006 Rozdíl je jen domněnkou, je třeba jej prokázat Miroslav  Prokeš
4. 1. 2006 Udělejte to profesionálně   
4. 1. 2006 V této demokracii smějí užívat svobody jen ti, co souhlasí   
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší

Český film RSS 2.0      Historie >
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
30. 5. 2006 KSČM filmaře ve Sněmovně podpořila a podpoří znovu Ivana  Levá
30. 5. 2006 Dopis televizních ředitelů Klausovi, který Martin Krafl odmítl zveřejnit   
29. 5. 2006 Filmařská sprostota a 111 hlasů dobrých Štěpán  Kotrba
29. 5. 2006 Princip veřejné mediální služby a meze Janečkova intelektu Štěpán  Kotrba
29. 5. 2006 Cesta do hlubin filmařovy duše Filip  Rožánek
26. 5. 2006 Čeští filmaři z protestu stáhli filmy, na které dostali státní dotace Filip  Rožánek
15. 5. 2006 Prezident Veto Vít  Horák
9. 2. 2006 Nebýt dnešní, aneb nemá tady někdo dvojníka Patrik  Hronek
13. 1. 2006 Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí -- úvaha nad banalitou jednoho filmu Bohuslav  Binka

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2006 Jaderný útok na Írán, raketová sila v Česku a logika Bílého domu Štěpán  Kotrba
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková

Jacques Derrida RSS 2.0      Historie >
28. 4. 2006 Za práva žen -- v každém člověku! Martin  Škabraha
6. 4. 2006 Demystifikátor Jiří David Jan  Čulík
13. 2. 2006 Jacques Derrida: "Nezlobte se, ale takhle jsem to nikdy neřekl." Martin  Škabraha
9. 2. 2006 Literatura v ohrožení   
7. 2. 2006 Je vůbec možný "židovský stát"? Martin  Škabraha
6. 9. 2005 Welcome to the Desert of America Martin  Škabraha
2. 9. 2005 Kázání o pravdě Stanislav  Heczko
8. 6. 2005 Derrida a vábení marginalizace Petr  Svoboda
28. 2. 2005 Modernita je iluze, že žijeme v současnosti Martin  Škabraha
15. 2. 2005 Dnešní rolí komunismu je vyvádět svět z míry Martin  Škabraha

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
21. 6. 2006 Život v Bagdádu (jak ho líčí americký velvyslanec)   
21. 6. 2006 Irák: barvy svobody Martin  Šaffek
16. 6. 2006 Irák: 60 britských vojáků měsíčně trpí duševními chorobami   
13. 6. 2006 Iráčtí poslanci potvrdili mučení a zneužívání vězňů v iráckých věznicích   
12. 6. 2006 Nová Fallúdža: Obyvatelé iráckého Ramádí žijí v obavách z nadcházející velké bitvy Karel  Dolejší
10. 6. 2006 Sebevraždy v Guantánámo jsou "válečným aktem"   
8. 6. 2006 Zarkáví je mrtev   
30. 5. 2006 Havárie amerického vozidla vyvolala v Kábulu nepokoje   
29. 5. 2006 Nejméně 1000 britských vojáků od začátku irácké války dezertovalo   
26. 5. 2006 Írán: Návrat změny režimu   

Školství RSS 2.0      Historie >
27. 6. 2006 Studenti jsou proslulí flákačstvím, ať platí za školu!   
26. 6. 2006 Jak mohou fungovat přijímací zkoušky na VŠ Boris  Cvek
12. 6. 2006 O co jde ve volbách a po nich? František  Augusta
30. 5. 2006 Školné a ekonomické bariéry v přístupu ke vzdělávání Petr  Staněk
30. 5. 2006 Asociace školských odborů hodnotí 8 let vlády ČSSD Radek  Sárközi
17. 5. 2006 Vysokoškolská stávka: Je to jako sledování automobilové havárie ve zpomaleném filmu   
17. 5. 2006 Opravdu parodie   
16. 5. 2006 Maturity z logického a systémového myšlení Miroslav  Prokeš
16. 5. 2006 Domácí učitelé z třetího světa vyučují americké studenty na dálku   
15. 5. 2006 Kolektivní maturity -- danajský dar ČSSD na rozloučenou Radek  Sárközi

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
19. 6. 2006 Kunderův román Totožnost v českém překladu   
12. 6. 2006 Zemřel nám pan Fischl Tomáš  Koloc
28. 5. 2006 Zemřel spisovatel Viktor Fischl   
9. 5. 2006 Ruptura duše Irena  Zítková
12. 4. 2006 Spisovatelé senioři v elektronickém médiu Miroslav  Vejlupek
11. 4. 2006 Květnové ceny Václav  Dušek
14. 3. 2006 Mami, já nechci umřít je vynikající literární čin   
2. 3. 2006 Klára Hůrková - tvůrkyně Evropanka Miroslav  Vejlupek
28. 2. 2006 Český Parnas a kyberkultura Miroslav  Vejlupek
23. 2. 2006 Literatura na digitální scéně -- a co dál? Miroslav  Vejlupek