14. 11. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
14. 11. 2006
Řekl jsem veřejně, že nevěřím v rituální vraždu a že zejména proces polenský této vraždy nedokazuje. Mínění to nevyslovil jsem pouze, nýbrž i odůvodnil. A to že se v českém národě nesmí? Že se nesmí samostatně myslet a vědecky pracovat?
TGM, Čas, 18. listopadu 1899

V březnu roku 1899 na Českomoravské vysočině byla nalezena zavražděná dívka jménem Anežka Hrůzová. Nikomu se nepodařilo někoho z toho činu usvědčit a tak se oživila nikdy nedokázaná a mnohokrát vyvrácená pověra o židovské rituální vraždě. Bylo nutné najít pachatele, podezření padlo na mladého muže s nevalnou pověstí, Leopolda Hilsnera. Bez důkazů, na základě svědectví "bujné fantazie" byl tento mladík zatčen. Při soudním přelíčení zaujatý soud nepřihlédl ku svědectvím, která Hilsnerovu účast na vraždě přímo vylučovala. Mladík byl odsouzen k trestu smrti provazem.

Sloupek
Mikuláš Bryan

Chtěl jsem tě česat hřebenem ze skla.
Jsi neúprosně zralá
natrpklou šťávou, tajemstvím načlých nač.
Na dlaních se mi leskla a po nich stékala,
jak pil jsem hltavě, jak rozpraskaná skála
když nebe dá se v pláč.
I ty jsi plakala.
Chtěl jsem tě česat. Byla jsi tuze malá.
Jak zimomřivé schoulení labutích kuřátek.
Hřeben jen trojzubý. Ta skla tě pořezala.
Ty už to nevíš, viď? Bolest je prominuta.
Chtěl jsem tě česat, víš? Zbylas mi rozčísnutá.
A nejde to vzít nazpátek.

ze sbírky Kolem lámání, Klub rodáků a přátel Kutné Hory, Kutná Hora 2006 vybral Štefan Švec

Mikuláš Bryan (* 1982) Básník. Vítěz první ceny literární soutěže Ortenova Kutná Hora (jeden ze dvou v třináctileté historii festivalu). Kolem lámání je jeho básnickou prvotinou.

14. 11. 2006

Byl jsem trochu zaskočen některými větami z článku "Črta o Hilsnerově aféře" od pana Otty Drexlera. S faktografickými údaji o Polanském procesu lze jedině souhlasit. Poněkud se mi však příčí autorovo označování "typických" českých vlastnosti. Chci doufat, že nevědomky se tak v podstatě dopouští toho, co sám kritizuje. Posuzování člověka na základě příslušnosti k rase či národů. Nechci spekulovat jak by se ve své době vyvíjel týž proces v kterémkoliv jiném státě, avšak tvrdím, že jako národ nejsme a nebyli jsme o nic horší než naší sousedé, míní čtenář Ivan Koutník.

14. 11. 2006

O Češích se říká, že nevědí, co chtějí, že ani nevědí, čí jsou. Dokonce i česká hymna je v tomto smyslu příznačná: místo oslavy vlasti hledá našinci místo k životu. Nyní už poněkolikáté hledáme superstár. Premiéra s dlouhodobým mandátem schopného řešit palčivé ekonomické a sociální problémy země. Z těch krátkodobých se v posledních letech stává svérázná hvězdokupa. Tak tedy: poněkud záhadně se chovající Vladimír Špidla, nyní eurokomisař, Stanislav Gross, původně hvězdička blýskavá, nyní prý největší omyl ČSSD, Jiří Paroubek, úhlavním soupeřem zvaný "buldozer", vítěz několika posledních voleb Mirek Topolánek a naposled pro mnohé překvapivě znovu neúspěšný sestavovatel vlády a předseda ODS. Právě poslední tři se ve svých funkcích stýkají a potýkají, vedou své žabomyší války. Nejde v nich samozřejmě o nic méně státotvorného nežli o osobní moc.

14. 11. 2006

Statisíce žen a dívek byly za posledních deset let znásilněny vojáky, povstalci a etnickými bojůvkami v "Demokratické republice Kongo".

Obrovský počet znásilnění vychází najevo v posledních měsících, protože v Kongu došlo před nadcházejícími prezidentskými volbami k omezení bojů a stále větší počty žen se ucházejí o zdravotní pomoc. Zdravotníci se také konečně dostali do oblastí na východě země, která byla dlouho odříznuta konfliktem.

14. 11. 2006

Jsem toho názoru, že stát potřebuje funkční politiku, která řeší veřejné problémy (a těch máme v ČR víc než dost). Je úplně jedno, zda se daná politika jeví navenek jako pravicová či jako levicová, důležité je, zda efektivně řeší problémy. K tomu je však zapotřebí vláda se silným mandátem a jasnou vizí, a pak také silná, vyhraněná opozice. Teprve v takovém prostoru může vzniknout smysluplná celospolečenská debata nad různými cestami spravování věcí veřejných, nad definováním prioritních problémů a účinností jejich řešení.

14. 11. 2006

Jiří Paroubek a Lucie Orgoníková odmítli tiskovým prohlášením pondělní tvrzení Mladé fronty Dnes v článku nazvaném "Odešla Orgoníková kvůli aféře s plynem?", podle něhož Orgoníková, jeho bývalá mluvčí, odešla z ČSSD po konfliktu, jehož příčinou byly prý intervence Orgoníkové ve prospěch firmy RWE Transgas. Paroubek a Orgoníková protestují, že článek MFD je založen na jediném anonymním udání a nezakládá se na žádných faktech.

Jak číst články v novinách? V této souvislosti je záhodno připomenout poznámku známého britského televizního komentátora Andrewa Marra. Před časem se vyjadřoval o tom, jaké články v novinách má smysl číst a jaké má smysl považovat za spolehlivé. Poukázal na to, že otazník v titulku článku vždycky znamená, že je článek pouhou spekulací, a čtenář ho tedy vůbec nemusí brát vážně.

14. 11. 2006

Bílý dům lobbuje u britských ministrů a požaduje od nich, aby hlavní světové farmaceutické společnosti získaly neomezený přístup k britskému státnímu zdravotnictví v rámci jeho volnotržních reforem. Americká vláda nyní podporuje obří farmaceutické firmy, které mají ústředí především v Americe, a které vyvíjejí nátlak na britskou instituci, která schvaluje léčiva pro užívání v nemocnicích a pro předpisy od lékařů.

Farmaceutické společnosti tvrdí, že jim "hází klacky pod nohy" britský inspekční orgán National Institute for Clinical Excellence (NICE), a požadují, aby byl "zreformován".

14. 11. 2006

Britské tajné služby:

Britská výzvědná služba je přesvědčena, že al Kajda chce zaútočit na Británii jadernými zbraněmi. Bylo to oznámeno na oficiální tiskové konferenci, kterou zorganizovalo britské ministerstvo zahraničí. Britští činitelé prý zaznamenali "velké množství provozu" na džihádských internetových stránkách, které chtějí získat chemické, biologické, radiologické či jaderné zbraně.

Minulý týden varovala šéfka MIF Dame Eliza Mannigham-Buller, že v Británii se připravuje "nejméně třicet teroristických spiknutí".

Britská vláda chce nyní znovu v parlamentu usilovat o právo zadržovat podezřelé osoby bez soudu na dobu delší než 28 dní, přesto, že loni takové jí takové právo parlament odmítl poskytnout.

V posledních 14 dnech podepsaly Spojené státy a Rusko dohodu o zpřísnění dohledu nad nekontrolovatelným šířením jaderných zbraní, informovalo britské ministerstvo zahraničí.

Podrobnosti v angličtině ZDE

14. 11. 2006

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Věčnost před oltářem, věčnost před obrazem - výstava obrazů Alexandry Hinz-Wladyky v kostele Sant Johannis Harvestehude v Hamburku.

Narodila se v Gdaňsku, žije od r. 1989 v Hamburku a ráda cestuje do Francie. Alexandra Hinz-Wladyka spojuje svým životem města, země a národy, Evropanka která maluje, pracuje při tom často s pozoruhodnými texty, a proto klade důmyslné otázky. Teď vystavuje obrázky v kostele Sant Johannis Harvestehude v Hamburku pod krásným titulem: Jak dlouho trvá věčnost - malování v pohybu.

Noreen Hertz: The Silent Takeover. Global Capitalism and Death of Democracy
14. 11. 2006

Když nadnárodní společnosti přejímají funkce státu

V prvních letech našeho tisíciletí vzbudila celosvětový ohlas kniha Noreeny Hertzové Plíživý převrat, kterou v českém překladu vydalo nakladatelství Dokořán. Hertzová je specialistkou na investiční bankovnictví, v 90. letech pracovala pro Světovou banku v Rusku a na Blízkém východě, poté v Centru pro mezinárodní obchod a management na univerzitě v Cambridgi. Ačkoliv Hertzová přiznává, že patří k vyšší střední třídě a žije v blahobytu, přesto se nevzdala kritického myšlení k dění současného globalizačního procesu. V knize autorka rozebírá vzrůstající moc nadnárodních korporací a jimi přímo i nepřímo ovládaných médií, které svým počínáním v podstatě začínají likvidovat demokracii.

Noreen Hertz: The Silent Takeover. Global Capitalism and Death of Democracy, William Heinemann (London), 2001, ISBN 0434009334; Free Press 2002, ISBN 0743234782; eBook 2001, ISBN: 0743419456 ... ; Plíživý převrat. Globální kapitalismus a smrt demokracie, překlad Robert Bartoš, nakladatelství Dokořán, Praha 2003, ISBN 80 86569422

14. 11. 2006

SIROMACHA

Co se stalo jednou, může se stát vždycky.
Swami Vivekananda

1.

Umřít bylo za války logicky běžné a banální, šlo jen o to, jak.

První velký spojenecký nálet v noci 13. února 1945 změnil polovinu saského kurfiřtského města Drážďan, přeplněného milionem uprchlíků z Východu, totálně nasazených dělníků, vězňů a evakuovaných lidí, v trosky a v moře plamenů, ve kterém řádila ohnivá bouře vyrážející okna, vrata a přepážky ve sklepech, kde zabila víc než třicet tisíc lidí, kteří se udusili nebo uhořeli zaživa. Drážďany neměly téměř žádné protiletecké kryty. Když letadla zmizela, po městě pobíhali nešťastníci hledající svoje blízké a hasiči se marně snažili oheň aspoň omezit. Budova věznice se otřásla v základech, když několik půltunových bomb dopadlo hodně blízko. Když se po třech hodinách vrátilo 529 bombardérů Lancaster a začal druhý, ještě ničivější nálet, tlaková vlna skácela žulovou zeď dvora věznice, jako kdyby to byl papírový paraván. Vincenc byl mezi těmi, kdo uklízeli trosky na vězeňském dvoře. Někteří dozorci se okamžitě přestali zajímat o vězně a rozutekli se jako myši. Někdo z vězňů vzal Vincence za rameno a postrčil ho:

"Dorthin! Lauf, du Idiot!"

14. 11. 2006

Otevřené čelisti se zežloutlými zuby vytržené ze zakrváceného rubáše. To, co zbylo z hlavy bylo zabaleno do plastické tašky umístěné nad čelistmi, naaranžováno tak, jakoby kdyby se nic nestalo. Taška byla celá rudá od zbytků hlavy. Pod čelistmi byl lidský krk, rozřízlý ze shora dolů, masitý; vlhká narůžovělá rána se drala z hnědé pokožky; krk byl ještě spojen s tělem. Nad tělem, v horním mrazícím boxu ležela mrtvá žena s rudými vlasy poprvé spatřenými cizími muži kolem ní. Rudý igelit byl omotán kolem místa, ve kterém byla dříve brada.

Zdroj: ZDE

14. 11. 2006

Venkov býval idylický i krutý předevčírem, včera, dnes a zítra a pozítří snad nebude třeba povědět navždy: Adieu soleil! K hrubostem filozofických úvah současných myslitelských kádrů hodí se připomenout, že všechno je relativní, i ona úvaha ironika - zabij bobra, zachráníš strom.ozaj potřebné. Venkované svobodně rozhodovali o vlastních hubených letech v zapadlých krajinách. Mohli si vymodlit lepší zítří i nazítří, ovšem klekali ve špatných lavicích a modlili se v domech, které mezi námi pesimisty nikdy žádný Pán ani jeho Syn nenavštívili, aby se nenakazili virem tlachů z kazatelen.

14. 11. 2006

Saddám dostal trest smrti. Prezident Bush to nazval úspěchem mladé demokracie. Rozpoutala se debata. Jedni souhlasí, druzí nesouhlasí. Vášně rostou a jak je zvykem, diskutuje se o obecných morálně právních otázkách než o konkrétní situaci a nebo naopak o konkrétní situaci bez jakéhokoliv kontextu.

Musím se přiznat, že mne na první pohled formulace amerického prezidenta zarazila.

13. 11. 2006
Karel Steigerwald zásadně nic neobjevuje, neobjasňuje, nevysvětluje a ve skutečnosti ani nekomentuje. Vytváří jen jakýsi, z technického hlediska literární, obraz světa. Z literárního hlediska je to ovšem brak, z novinářského totéž.

Pro flašinetáře je vždy nejdůležitější výběr místa. Když má dobré místo a lidé si na jeho kolovrátek zvyknou, začne být flašinetář jeho součástí, dotváří jeho kolorit. V případě politických flašinetářů to má ještě další důležité konsekvence -- jejich kolovrátek velkou měrou dotváří také názorový kolorit společnosti.

Takový politický kolovrátek semele každý názor na shluk klišé, která se cyklicky opakují. Jsou flašinety důmyslné, které dokáží i s malým množstvím "tónů" vyluzovat poměrně nápaditou "muziku", jsou ale taky úplně primitivní flašinety, které si vystačí s tím, že do omrzení skřípou to samé. Jedním z takových flašinetů je vybaven také komentátor MF Dnes Steigerwald.

13. 11. 2006

Svědectví majitelky nájemního domu:

Ve sdělovacích prostředcích se často dovídám o tom, že staré babičky trpí útiskem majitelů domů, kteří k domu přišli bez zásluh a nyní se snaží jenom o to , jak regulované nájemce připravit o život nebo alespoň o byt. Protože jsem se zatím nikde nedověděla nic o osudu konkrétního majitele či domu, i když na netu jsem jich našla mnoho a věřte, že by vám z těchto osudů naskakovala husí kůže, rozhodla jsem se po dlouhém váhání zveřejnit příběh našeho domu.

Zdržím se komentáře, budu uvádět pouze fakta.

13. 11. 2006

Příspěvek ke studiu motivu "Šťastná to žena!" napříč tzv. povinnou četbou, žákovskou tvořivostí a četbou doporučenou

"Po tom polibku jsem byl vzrušený." -- To zní zajisté mnohoslibně. Stojí však za mnohoslibností nějací (vyjádřeno oblíbeným spojením Miloše Zemana, jehož gramatickou správnost máme ověřenu) "tvrdí ukazatelé"?

13. 11. 2006

Několik "typických Angličanů" - lord Tebbit, ministr ve vládě Margaret Thatcherové, dcera někdejší britské premiérky Carol Thatcherová a další dobrovolníci si o sobě mysleli, že jsou stoprocentní Anglosasové -- do té doby, než si nechali prověřit svou DNA. Pak hleděli s otevřenou pusou na to, že rasově pocházejí z Afriky, z Blízkého východu, z Mongolska. Všichni jsme dnes míšenci, konstatoval list Daily Telegraph v článku k televiznímu pořadu, který se bude vysílat na Channel Four v ponděli večer 13. listopadu v 21 hodin.

13. 11. 2006

Asi to byla náhoda, že se v Britských listech objevil ruský text "Tušení cílů..." právě 7. listopadu u příležitosti 79. výročí VŘSR. Jsem o tom dokonce přesvědčen. Nicméně si dokáži představit, jaké hluboké kauzální konstrukce by se z téhle synchronicity daly při troše snahy vyvodit. Věci a jevy prostě mají schopnost objevovat se na jednom místě a v jednom čase bez toho, že by spolu nějak souvisely.

Miloš  Forman: Los fantasmas de Goya
13. 11. 2006

Zatím poslední film režiséra Miloše Formana byl představen minulé úterý v Madridu a uveden v pátek do španělských kin. Filmový originál je v angličtině a ve španělské dabované verzi má název "Los fantasmas de Goya". Není ještě známo pod jakým názvem uvede distributor film pro českého diváka. "Fantasma" lze ale ze španělštiny přeložit jako přelud, strašidlo, přízrak, klam nebo duch, snad i noční můra.

13. 11. 2006

Jen málokdo si uvědomuje, že byly a jsou naše penze také závislé na národních aktivech, nebo-li na investovaných úsporách na stáří.

Všichni dnes unisono, počínaje politiky, analytiky, bankéři, ekonomy a novináři volají po důchodové reformě. Kde ovšem všichni byli na začátku 90. let, když se na dluhy zakládalo? Proč se nezeptali a nedonutili otce transformace V.Klause, aby stručně vysvětlil, jak stát zajistí budoucí důchody, když privatizací ztratí nebo lacino prodá všechna národní aktiva -- majetek, který tyto státní výdaje měl a mohl zabezpečovat?

K tomu: Jan Čulík, "Je to jiný Ivan Svítek?" ZDE

Z archivu Jana Čulíka: " Kompetence Klausových poradců", pořad Hlasy a ohlasy, Svobodná Evropa, leden 1991ZDE

13. 11. 2006

Málo lidí už dnes pochybuje, že důvodem k americké okupaci Iráku bylo obsazení iráckých ropných polí americkými vojáky, kteří mají svou přítomností v Iráku zajistit, aby v dobách, kdy budou docházet světové zásoby ropy, měly USA zajištěné dodávky této strategické suroviny. Těsně před současnými volbami to ostatně potvrdil i prezident Bush, když řekl, že kdyby USA předčasně opustily Irák a přenechaly zemi povstalcům, staly by se irácké zásoby ropy zbraní proti "ostatním zemím" (Washington Post, 5.11.2006, "Bush Cites Oil As Reason to Stay in Iraq"). Nepochybně má pravdu. Když se v Iráku dostane k moci kdokoli jiný než Američany dosazená vláda, nebude se určitě přátelit s bývalými okupanty, kteří Iráčany zabíjeli a mučili. Získávání ropy vojenskou silou je ale nepochybně velmi hrubým porušením mezinárodního práva a má-li se takové jednání stát normou pro řešení energetických problémů, má před sebou svět velmi temné perspektivy.

13. 11. 2006

AMERICKÉ ZÁKLADNY

Ačkoli několik průzkumů veřejného mínění ukázalo, že se jasná většina obyvatel Česka staví k postavení americké základny v České republice negativně (podle jednoho průzkumu to bylo až 83% občanů), všechna hlavní media, ať již soukromá, nebo ta hrající si na veřejnoprávní, vytrvale pokračují v jednostranné propagandě za základnu. V rámci této kampaně jsme ujišťováni, že základna posílí naši bezpečnost, přinese ekonomický profit a upevní naše svazky k Západu. Proti argumentům odpůrců, které se tu a tam jako krajní hlasy přece jen objeví v éteru, se například namítá, že personál základny bude pod českou jurisdikcí, a tedy že se základnou nepřijdeme o část své suverenity. Zdůrazňuje se také údajné mírové poslání základny.

Obstojí ale tyto argumenty zastánců základen při konfrontaci s realitou?

14. 11. 2006

Vážený pane Jírovče, vzhledem k tomu, že mi dnes ráno volal už třetí člověk, odkud že se my dva známe, když jsem Vaše kolegyně a o jaké sdružení se jedná, se na Vás obracím s žádostí, abyste svůj článek uvedl na pravou míru. Váš článek opravdu vzbuzuje pocit, že mluvíte o mně, neboť se odvoláváte na můj článek o babičkách a používáte moje křestní jméno, píše paní Věra Říhová.

Prohlašuji: Pan Jiří Jírovec žije v Kanadě, v pustině jménem Deep River, asi 200 km severozápadně od Ottawy (najděte si to na maps.google.com, paní Věra Říhová v České republice. Když píše pan Jírovec: "Protože předpokládám, že se Věra na tomhle místě trochu zamyslí, využiji přestávku, abych vysvětlil, jak to spolu máme. Žádné pikantnosti -- jen to, že se známe z jistého občanského sdružení (míní tím Občanské sdružení Britské listy, tedy časopis, do něhož oba přispívají, pozn. JČ) . Je to taková trochu uzavřená společnost, což někdy není na škodu, protože to lidi někdy sbližuje," je to ironická nadsázka. :)

13. 11. 2006

Poslední dobou často myslím na kolegyni Věru. Potíž je v tom, že zatím co já sleduji každé její slovo, to moje ji, podle nedostatku reakce soudě, až tak nevzrušuje. No, možná ji dostanu na intimnosti příběhu, který mám tak říkajíc z první ruky.

11. 11. 2006

Virtuální bohoslužba nejen pro ty, kteří neumějí odpustit

Čtení: Filip. 2, 5-11 ; Kázání: Matouš 23, 12

Jedna prastará židovská moudrost říká: Člověka poníží jeho povýšenost, kdežto kdo je poníženého ducha, dojde slávy (Př 29,23). Ježíš tuto myšlenku mnohokrát opakoval v situacích, kdy se setkával s lidskou pýchou, nadutostí, rivalitou, mocenskými ambicemi, jako třeba v tomto dvanáctém verši třinácté kapitoly Matoušova Evangelia, když kritizoval náboženskou nabubřelost farizeů a zákoníků. Ježíš však tuto moudrost nerecituje jako citovala satuninovská teta Kateřina přísloví, totiž aby jím utloukal své okolí.

Who Owns the World: The Hidden Facts Behind Landownership
13. 11. 2006

SKRYTÁ FAKTA O VLASTNICTVÍ PŮDY

Vyšla pozoruhodná publikace. Kniha "Kdo vlastní svět" je prvním přehledem o vlastnících půdy a strukturách vlastnictví půdy v každé jednotlivé zemi ze 197 států a 66 teritoriích světa. Zahrnuje historii vlastnictví půdy, pokud to psaná historie dovoluje a ukazuje rozdělení vlastnictví půdy v každé oblasti zeměkoule. Je to svazek obrovského politického, ekonomického a sociálního významu, který bere dech. Přináší revoluci do našeho chápání naší planety, její historie a půdy.

Kniha nabitá objevnými informacemi...

6. 10. 2006

V září přispělo celkem 111 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 19 516,00 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 30. 9. 2006 částku 386 416.21 Kč. Využíváme ji v současnosti k modernizaci funkcí našeho serveru. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 1,665.34 USD.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí a nyní i z České republiky mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
14. 11. 2006 ■ ■ ■ Mikuláš  Bryan
13. 11. 2006 Opravdová láska   Canny
9. 11. 2006 Žebrák Milan  Libiger
8. 11. 2006 ■ ■ ■ Zuzana  Vajnerová
7. 11. 2006 ■ ■ ■ Mikuláš  Bryan
6. 11. 2006 9. Jaroslav  Žila
3. 11. 2006 Ženám po padesátce Theodora  Žurková
2. 11. 2006 Chvění vody za požáru Petr  Fiala
1. 11. 2006 Variace Theodora  Žurková
31. 10. 2006 Neměj mi za zlé Jiří  Pištora

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Flexibilita potřetí Jan  Holík

Jacques Derrida RSS 2.0      Historie >
28. 4. 2006 Za práva žen -- v každém člověku! Martin  Škabraha
6. 4. 2006 Demystifikátor Jiří David Jan  Čulík
13. 2. 2006 Jacques Derrida: "Nezlobte se, ale takhle jsem to nikdy neřekl." Martin  Škabraha
9. 2. 2006 Literatura v ohrožení   
7. 2. 2006 Je vůbec možný "židovský stát"? Martin  Škabraha
6. 9. 2005 Welcome to the Desert of America Martin  Škabraha
2. 9. 2005 Kázání o pravdě Stanislav  Heczko
8. 6. 2005 Derrida a vábení marginalizace Petr  Svoboda
28. 2. 2005 Modernita je iluze, že žijeme v současnosti Martin  Škabraha
15. 2. 2005 Dnešní rolí komunismu je vyvádět svět z míry Martin  Škabraha

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
3. 11. 2006 Pan Ucháč nemá informace Darina  Martykánová
1. 11. 2006 Zemři, nebo jdi do vězení! Darina  Martykánová
26. 10. 2006 Darwin by se divil Ladislav  Žák
14. 10. 2006 Muslimské autority přijaly papežovu omluvu   
14. 10. 2006 Poradce: "Bílý dům se vysmíval evangelikálům"   
3. 10. 2006 Katolická církev útočí na BBC   
26. 9. 2006 Logos - tvůrce světa Miloš  Dokulil
25. 9. 2006 Papež neříkal v přednášce o násilí pravdu Lukáš  Lhoťan
22. 9. 2006 Problémy případného dialogu o náboženské víře Miloš  Dokulil
22. 9. 2006 Kardinál Vlk obvinil české katolické radikály ze spojení s americkými extremisty Štěpán  Kotrba

Teroristická hrozba a politické hry RSS 2.0      Historie >
20. 10. 2006 Server mladých komunistů je mimo provoz Štěpán  Kotrba
3. 10. 2006 Vláda nedostala důvěru, 97 poslanců není většina Štěpán  Kotrba
2. 10. 2006 Mladá fronta Dnes přišla v neděli večer na to, co Britské listy napsaly už v sobotu ráno... Štěpán  Kotrba
29. 9. 2006 Jak se bojuje s terorismem na Krajském soudě v Ostravě Aleš  Uhlíř
27. 9. 2006 Šaškárna v Praze Martin  Schulz
25. 9. 2006 Langerova falešná hrozba Štěpán  Kotrba
25. 9. 2006 Velký bratr tě sleduje Štěpán  Kotrba
25. 9. 2006 Nedotknutelní hlinění obři Václav  Dušek
25. 9. 2006 Trendy globálního terorismu: drtivé dopady války v Iráku Štěpán  Kotrba
24. 9. 2006 Langerova bouře ve sklenici vody Petr  Nachtmann

Bratří Mašínové - hrdinové nebo zločinci? RSS 2.0      Historie >
8. 11. 2006 Mašínové jsou samozřejmě hrdinové Ondřej  Šlechta
8. 11. 2006 Mašínové - pan Šlechta nepřesvědčuje Ladislav  Lašek
8. 11. 2006 Mašínové - slepé násilí lze těžko hodnotit jako odboj   
28. 7. 2006 Je kritika komunistického útlaku antikomunismus?   
27. 10. 2004 Generálové a frajtři Václav  Dušek
20. 8. 2004 Kdo jinému jámu kopá - tak se z lesa ozývá... Jan  Sýkora
18. 8. 2004 Vraždili bez morálních zábran Jiří  Hudeček
16. 8. 2004 Karel Hoffmann a jeho právo "vyjadřovat se nehorázně" Jan  Sýkora
12. 8. 2004 Padouch nebo hrdina? Jiří  Hudeček
28. 7. 2004 Ještě jednou o Mašínech Milan  Černý