Před vyhlášením rozsudku Saddám odmítl povstat. Dva zřízenci ho zvedli a během vyhlašování rozsudku Saddám zůstal stát.
Reportéři uvádějí, že bývalý irácký diktátor vypadal viditelně otřesen, avšak reportér BBC John Simpson uvedl, že když byl Saddám odváděn ze soudní síně, měl na tváři malý úsměv.
"Bylo to, jako by si myslel: 'Přišel jsem sem a udělal jsem, co jsem udělat chtěl,'" vyjádřil se britský reportér.
Okamžitě po vyhlášení rozsudku vznikly nepokoje v severobagdádské, silně sunnitské, čtvrti Azamijah. Policie tam bojovala s muži se samopaly. Jinde ve městě bylo slyšet oslavné střílení. V celém šestimilionovém Bagdádu byl vyhlášen na 12 hodin zákaz vycházení z obav, že sunnitští stoupenci Saddáma Husajna budou páchat násilí. Vláda zrušila veškeré armádní dovolené a bagdádské civilní letiště bylo uzavřeno.
Před začátkem jednání byl jeden ze Saddámových právníků, bývalý americký generální prokurátor Ramsey Clark, vykázán ze soudní síně poté, co předal soudci memorandum, v němž označil proces se Saddámem Husajnem za travestii. Soudce Abdul-Rahman ukázal na Clarka a řekl anglicky. "Vypadněte." Mnoho kritiků odmítlo proces se Saddámem Husajnem jako určitou formu "pomsty vítězů", vzhledem k tomu, jak silnou pozornost procesu věnovaly Spojené státy. Právníci zastupující Saddáma Husajna také obvinili iráckou vládu, že zasahuje do průběhu procesu - tyto stížnosti podpořila americká organizace na podporu lidských práv Human Rights Watch.
A právníci pro Saddáma Husajna odmítli načasování rozsudku - na dobu těsně před americkými volbami.
- 28. dubna 1937: Saddam se narodil ve vesnici Uja blízko Tikritu, severně od Bagdádu
- 1957: Saddám se připojuje k podzemní socialistické straně Baath.
- 1958: Je zadržen pro zabití svého švagra, komunisty, a dostává se na šest měsíců do vězení.
- 1959: Uprchne ze země se zraněnou nohou.
- 1963: Vrací se z Egypta.
- 1968: Baathisté a armádní činitelé svrhnou vládu. Saddám se stará o vnitřní bezpečnost a vládu předá na příkaz revoluční rady Ahmedovi Hassanu al-Bakrovi, svému bratranci.
- 16. července 1979: Saddám převezme funkci prezidenta od al-Bakra, a způsobí masivní očistu strany Baath.
- 22. září 1980: Pošle síly do Íránu, zahájí tím válku, která trvá osm let.
- 28. března 1988: Armáda použije chemické zbraně proti kurdskému městě Halabdža, přičemž zahyne odhadem 5 000 civilistů.
- 2. srpna 1990: Saddám napadne Kuvajt.
- 17. ledna 1991: Je napadan koalicí v čele s USA a Kuvajt je za měsíc osvobozen.
- březen 1991: Potlačí šíitské povstání na jihu země a kurdskou vzpouru na severu Iráku.
- 17. dubna 1991: Podřizuje se rezoluci OSN, začíná poskytovat informace o zbraních hromadného ničení, ale Spojenými státy je obviňován z podvádění a zatajování fakt. Zbraně hromadného ničení se nikdy nenašly.
- 20. února 1996: Objednává vraždu dvou zeťů, kteří přeběhli do Jordánska a vrátili se do Bagdádu až poté, co akceptovali záruky bezpečí.
- 16. prosince 1998: Inspektoři, kteří hledají zbraně hromadného ničení jsou vypovězeni z Iráku. Údajně pro špionáž ve prospěch USA. O hodiny později, čtyři dny po americko-britském leteckém a pozemním útoku následuje ukončení jakékoliv spolupráce s inspekcí.
- 8. listopadu 2002: Saddámovi hrozí spojenci "vážnými následky", jestliže se nepodřídí odzbrojovacímu rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN.
- 17. března 2003: Spojené státy, Británie a Španělsko ukončují diplomacii a americký prezident Bush dává Saddámovi ultimíátum - 48 hodin na odchod do exilu. Saddám hrdě odmítá. Říká, že raději zemře se svým lidem.
- 20. března 2003: Americké síly zahajují válku vojenským úderem na Dora Farms, cíl jižně od Bagdádu, kde Saddám a jeho synové řekli, že se budou zdržovat.
- 7. dubna 2003: Část okrsku Mansour v Bagdádu, kde jsou Saddámovy paláce, je bombardován.
- 9. dubna 2003: Dav zdraví americké vojáky v Bagdádu, pokračuje v plenění památek a převrací sochu Saddáma.
- 22. července 2003: Saddamovi synové, Qusai a Odai jsou zabiti v divoké přestřelce. Americké síly útočí na město Mosul na severu Iráku.
- 13. prosince 2003: Saddám je chycen ve městě Adwar, v blízkosti Tikrítu.
- 30. června 2004: Saddám je převezen do irácké vazby.
- 1. července 2004: Saddám a vrcholní politici jeho režimu jsou postaveni před soud k slyšení v trestním řízení. Obvinění z válečných zločinů a genocidy Saddám vzdorně odmítá. Saddam řekl: "Toto celé je divadlo, skutečným zločincem je Bush".
- 17. prosince 2004: Saddám se poprvé od svého zatčení setkává se svými právníky.
- 13. června 2005: Je ukazován na videu, které zpochybňuje masakr v Dujailu v roce 1982, kde téměř 150 šíitských Muslimů bylo zabito po atentátu proti prezidentovi.
- 19. října 2005 : Soud začíná, Saddám napadá legitimnost soudu.
- 20. října 2005: Maskovaní ozbrojenci unesou obhájce Saadouna al-Janabi poté, co on odejde z funkce. Jeho tělo se nalézá následující den s dírami po střelách v hlavě.
- 8. listopadu 2005: Obhájce Adel al-Zubeidi je zabit v Bagdádu ze zálohy a jeho kolega, Thamir al-Khuzaie, je zraněn. Al-Khuzaie uprchne ze země.
- 28. listopadu 2005: Soud se obnovuje po pětitýdenní pauze, a Saddam při něm nazývá Američany "útočníky a okupanty". On a dva ostatní obžalovaní si stěžují na léčbu.
- 4. prosince 2005: Jeden z pěti soudců odstoupí poté, co zjistil, že Saddámovi spoluobvinění měli byli zapojeni do zabití jeho bratra.
- 5. prosince 2005: Obhájci odcházejí, když je obžalovanému upřeno právo na výzvu k prokázání legitimnosti soudního dvora; hlavní soudce pak změní nařízení a dovolí bývalému americkému právníkovi, generálu Ramsey Clarkovi, členovi Saddámovy obhajoby , mluvit.
- 7. prosince 2005: Saddám odmítá účastnit se soudu den poté, co křičel: "Já nepřijdu k nespravedlivému soudu! Jděte do pekla!"
- 21. prosince 2005 : Američané podle Saddáma bili a mučili jej a ostatní obžalované. Saddám se otevřeně modlí u soudu.
- 15. ledna 2006: Předseda soudu Rizgar Amin, Kurd, odstoupí po stížnostech šíitských politiků na to, že nedokázal udržet si kontrolu nad průběhem soudních řízení.
- 23. ledna 2006: Úředníci soudu jmenují Raoufa Abdula Rahmana, dalšího Kurda, který má nahradit Amina.
- 21. června 2006: Obhájce Khamis al-Obeidi je unesen a zabit.
- 7. července 2006: Saddám a tři jiní obvinění odmítají potravu na protest proti nedostatku bezpečnosti pro právníky a řízení soudu.
- 23. července 2006: Saddám je přijat do nemocnice po 17. dni hladovky.
- 27. července 2006: Řízení před "Dujailským" soudem je ukončeno.
- 4. listopadu 2006: Irácký předseda vlády Nouri Maliki říká veřejně, že doufá, že bývalý irácký vůdce dostane, "co si zaslouží".
- 5. listopadu 2006: Saddám je odsouzen iráckým soudním tribunálem v Bagdádu za zločiny proti lidskosti. Je odsouzen k smrti oběšením. Žádá, aby nebyl oběšen, ale zastřelen, neboť je voják. Bagdádské mezinárodní letiště je uzavřeno až do dalšího rozhodnutí, částečně platí zákaz vycházení v metropoli a dvou sousedních provinciích, z obavy z vypuknutí stupňujícího se násilí.
zdroj dat ZDE
|