8. 7. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
10. 7. 2005

Londýn:

Policie se domnívá, že čtvrteční bombové atentáty na Londýn spáchala skupina nejméně čtyř atentátníků, kteří využívali komerční výbušniny s hi-tech časovacím zařízením. Policie se obává, že by mohlo dojít k dalším takovýmto útokům.

Sloupek

Je totalitní horko.

Vzduch v ulici
- a mezi lidmi - stojí
a je nutné se jím prodírat
jako hořícím křovím.

Člověk nemá na výběr.

Zůstanete-li stát,
žár z vás stáhne kůži zaživa
a duše vyschne na troud.

Ještě dřív,
než by mohla nastoupit
očekávanou cestu naděje.


Naděje se vznítí
jako poslední záblesk energie
a ta trocha popílku
s nulovou hmotností
vystoupá termikou do míst,
kde se při prvním poryvu
rozptýlí do neexistence.

Pod hrozbou globálního oteplování světa:
dodržujte pitný režim duše!

10. 7. 2005

Není pravda, že Irák nebyl faktorem při tomto útoku

A nejdůležitější je s rozhodností usilovat o to, aby naše práva a svobody, kterým se nyní těšíme, nebyly ochromeny extremistickými fanatiky či autoritářskými politiky, kteří chtějí zneužívat strachu jako zbraně pro zavedení reakčních protiteroristických zákonů.

Britský premiér Tony Blair nepřesvědčuje, když se snaží líčit čtvrteční teroristický útok na Londýn jako přímý útok na naše hodnoty a na náš způsob života, píše britský list Sunday Herald a pokračuje:

To je jen pohodlný způsob, jak zkreslit charakteristické rysy extremistů, kteří proti nám vedou válku.

Charles Clarke, ministr vnitra, tvrdí, že atentátníci chtějí zničit samu podstatu naší společnosti. Vyjadřuje názor, že naše demokracie, naše multikulturní společnost se stala terčem útoků a že to nemá nic společného s Irákem. Tvrdí, že toto napětí už existovalo předtím.

Avšak ve špatně definované "válce proti terorismu", která nyní přinesla do londýnských ulic to, co se děje v ulicích Bagdádu už dva roky, není hlavním bojištěm naše kultura a náš životní styl.

10. 7. 2005

Filmový festival v Karlových Varech:

Ze soutěžních filmů na festivalu v Karlových Varech jsem viděla jen tři snímky. Tento je však mým favoritem. Noriko no Shokutaku (Večeře u Noriko), 2005 je nejnovější a komerčně nejúspěšnější film od japonského básníka a režiséra Siona Sona a v mnoha ohledech je to silný film.

10. 7. 2005

Karlovy Vary Film Festival:

I have only seen three of the films in the main competition at Karlovy Vary. But this one is definitely my favourite. Noriko no Shokutaku (Večeře u Noriko / Noriko's Dinner Table) 2005, is the latest and most commercially successful offering from Japanese poet and director Sion Sono, and is strong in a great number of ways.

9. 7. 2005
iHNed: Je pravděpodobné, že za Benešovou se postaví lidovečtí ministři. Informovaly o tom deníky Mladá fronta Dnes (MfD) a Právo, které vyjdou v sobotu.
Zdroj ZDE

Snad nechtěný vtip se povedl novinářům HN při kreativním přepisu zprávy ČTK do podoby redakčního článku s názvem "Paroubek zatím nemá na odvolání Benešové názor". Ukazuje ale názorně hranici, kterou označila před nedávnem BBC v současné online žurnalistice za limitní - psát o tom, co se ještě nestalo.

7. 7. 2005

Násilný útok na Londýn:

pátek 17.00: Při čtvrtečním bombovém atentátu na autobus na Tavistock Square v Londýně zahynulo třináct osob, konstatovala britská policie.

7. 7. 2005

V 8.51 londýnského času bylo usmrceno sedm lidí cestujících londýnským metrem nedaleko nádraží Liverpool Street, když na trase mezi stanicemi vybuchla bomba.

V 8.56 bylo bombou v metru nedaleko Russell Square usmrceno 21 osob.

V 9.17 bylo zabito pět lidí, když vybuchla bomba a proděravěla zeď mezi dvěma trasami metra nedaleko stanice Edgware Road.

V 9.47 vybuchla bomba v autobuse na Upper Woburn Square a usmrtila dosud neznámý počet osob.

8. 7. 2005

Vrcholná schůzka představitelů skupiny GB ve skotském Gleneagles skončila podepsáním dohody, která má poskytnout Africe 50 milionů dolarů. Tony Blair se vyjádřil, že doufá, že tak bude skoncováno s chudobou na tomto kontinentě.

Blair - nezvykle - trval na tom, aby vedoucí představitelé skupiny G8 dokument osobně podepsali. "Tím budou k tomu zavázáni," uvedl a apeloval na novináře: "Požadujte od nás splnění tohoto závazku."

Podrobnosti v angličtině ZDE

8. 7. 2005

Je to chladnokrevně zkonstruovaná vražda bez nejmenšího pocitu hodnoty lidského života. Lidský život zde má hodnotu obrácenou nebo spíš zvrácenou, má hodnotu jednoho kreditu v bojové počítačové hře. To znamená, že čím více lidí zabijete a zraníte, tím větší máte úspěch.

Nejvíc lidí zabijete, když budete "hrát hlavou".

Michael Marčák: Ne, to bohužel nejde přepojit na jiný kanál, drahá, tohleto je u nás.
8. 7. 2005

8. 7. 2005

O softwarových patentech

reakce na článek poslance EP (ODS) Jaroslava Zvěřiny "Softwarové patenty a demokracie v EU"

Bláboly typu "nechcete patenty, jste komunisti" radši nebudu komentovat.

Ve světle toho, že tento týden Evropský parlament zamítl směrnici "o patentovatelnosti vynálezů realizovaných počítačem", jsem trochu brouzdal internetem a prohlížel si články na toto téma, píše Filip Jursík.

Také mě samozřejmě zajímalo, jak hájí malé evropské softwarové firmy čeští poslanci. A narazil jsem na otřesný článek pana europoslance Zvěřiny.

8. 7. 2005

Členové WTO se doposud nedohodli na změně Dohody o obchodních aspektech práv k duševnímu vlastnictví, do které mělo být implementováno rozhodnutí organizace o usnadnění přístupu rozvojových zemí k léčivům z roku 2003.

Světovou obchodní organizaci od září převezme nový generální ředitel, Francouz Pascal Lamy. Jeho zvolení proběhlo korektně, při respektování všech procedurálních pravidel, a nikterak neovlivnilo činnost organizace. Nyní se Světová obchodní organizace a především vyjednavači z jejích členských zemí usilovně připravují na letošní předvánoční vrcholnou akci -- VI. konferenci ministrů v Hongkongu. Na jejím úspěchu velmi záleží pověst organizace, její akceschopnost a užitečnost. Není již možno připustit podobný neúspěch, kterým byl v roce 2003 Cancún nebo předtím v roce 1999 Seattle. Tomuto cíli budou muset být podřízena všechna očekávání, a to zřejmě i za cenu dalšího ustoupení od již omezeného rozsahu negociací.

8. 7. 2005

Egyptská vláda potvrdila, že její velvyslanec v Iráku byl zavražděn, pět dní po té, co byl unesen v Bagdádu.

Ver čtvrtek se objevila na internetu zpráva, údajně od militantní organizace, jíž stojí v čele Abu Musab al-Zarkáví. Pravilo se v ní, že Ihab al-Šerif byl usmrcen.

Na videu, zveřejněném na internetu, jsou záběry muže se zavázanýma očima, který se identifikoval jako al-Šarif a jako pracovník egyptské diplomatické služby v Iráku a v Izraeli.

Al-Šarif byl unesen v sobotu. Ve středu byla vydána na internetu zpráva "jménem al Kajdy v Iráku", že al-Šarif bude usmrcen, protože zradil svou víru. Ve čtvrtek bylo na tomto internetovém serveru oznámeno, že "boží rozsudek proti velvyslanci bezvěrců, velvyslanci z Egypta, byl vykonán." Velvyslanec prý nechal nahrát své "přiznání", které bude zveřejněno později.

Podrobnosti v angličtině ZDE

8. 7. 2005

Německý magazin Der Spiegel přináší ve svém internetovém vydání od včerejška článek, který se odvolává na americkou studii autorů Davida Pimentela a Tad Patzeka. Der Spiegel uvádí svůj report pod názvem Biologicky vyrobené pohonné látky poškozují přírodní prostředí...

8. 7. 2005
Reakce na článek Tomáše Krčka Bio-sprit ist umweltschädlich

Reaguji tímto na větu (stálici mezi novinářskými kachnami) píše Libor Kubica.

"...ačkoliv je známo, že vyjmenované formy - (solární články kupříkladu spotřebují na svou výrobu více energie, než za svou dobu životnosti vůbec vyprodukují, což je vlastně stejný případ, o kterém je americká studie)...."

To možná platilo v době, kdy byl vypuštěn do vesmíru Gagarin. Udávaná návratnost současných solárních článku je cca 6 let.

Než autor vypustí takovou informací, měl by se raději optat přímo našich výrobců, např. Solartec z Rožnova apod. Z důvodů relevantnosti je podle mého názoru zcela lhostejné, že článek je převzaty odjinud.

Odborníkem, který se problematice alternativních zdrojů věnuje a který zpracoval studii, je např. prof. Zbyněk Ibler z Prahy 10.

8. 7. 2005

Základní problém všech propagátorů obnovitelných či alternativních zdrojů energie je ve větě, kterou tak bezelstně vypustil z klávesnice pan Grus: "není třeba zabředávat do konkrétností a brát si na pomoc čísla" . Ano, pokud nebudeme zabředávat do podrobností, jsou ty zdroje skutečně alternativou. Pokud nebudeme brát na pomoc čísla, můžeme snadno srovnávat větrnou elektrárnu (VěE) v Jindřichovicích pod Smrkem s Temelínem a vykládat, jak je ta první lepší, k životnímu prostředí citlivější, krásnější a vůbec... Ano, to můžeme. Ovšem zůstaneme na úrovni pohádky o Červené Karkulce nebo Starých pověstí českých.

8. 7. 2005

Nerad , ale musím reagovat na článek Vítězslava Nováka Alternativy a čísla, píše Jiří Ekl.

Bohužel se dopustil chyby, a to početní již v úvodu článku (špatně použil násobení místo dělení). Jestliže má JETE nainstalovány 2000 MWe a Jindřichovice " při větru tak akorát "1,2 MWe", poté nepotřebujeme, jak píše autor 3300 VěE , ale pouze 1660 VěE . Poté již jsou fakta v pořádku, chybí pouze konečné vyúčtování.

7. 7. 2005

Novinářka z amerického deníku New York Times Judith Millerová byla odsouzena na čtyři měsíce do vězení za to, že odmítla prozradit své zdroje v rámci svého zjišťování, kdo prozradil tisku totožnost jedné agentky CIA. Verdikt šokoval svět sdělovacích prostředků.

8. 7. 2005

Jan Hus a dnešek

Jiří Paroubek
Projev předsedy vlády, přednesený v Betlémské kapli 6. 7. 2005

Kdyby byl Jan Hus jen skvělým kazatelem své doby a úspěšným rektorem Karlova učení, ocenili bychom jej a ctili jeho památku. Byl víc. Byl mužem, jenž bezprostředně změnil život celé generace Čechů i generací následujících.

Mistr Jan Hus
8. 7. 2005

S obsahem článku Borise Cveka "Pavel z Tarsu, věrozvěstové Cyril s Metodějem a Jan Hus" se mohu zcela ztotožnit, možná by stálo za to ještě doplnit několik poznámek.

Byzantské křesťanství se v době Konstantina (Cyrila) a Metoděje od křesťanství irsko-skotského (které ovládlo Franckou říši) téměř vůbec nelišilo věroučně, ale velmi podstatně v přístupu k víře.

Jan Hus a husitství   ZDE

Svatí Konstantin a Metoděj   ZDE
8. 7. 2005

Karlovy Vary Film Festival

The drug movie is a familiar thing. We have watched countless unfortunate youths get high, come down, go through withdrawal, overdose, and betray each other on the silver screen. Of course, there was Trainspotting (1996) and Requiem for a Dream (2000), and Blow (2001) and Spun (2002) ... to name but a few. So what then should make Sergei Potemkin's film Sunless City (Город без солнца / Město Bez Slunce) Russia 2005, any different? Well, there is something.

8. 7. 2005

Filmový festival Karlovy Vary

Filmy o drogách jsou známá věc. Viděli jsme už bezpočet nešťastných mladých lidí, jak se dostanou do narkotického transu, pak zažívají traumatické období bez drog, pak utrpí předávkováním a navzájem se na stříbrném plátně zrazují. Samozřejmě, existují filmy jako Trainspotting (1996) a Requiem for a Dream (2000) a Blow (2001) a Spun (2002) -- a to je jich jen několik. Takže co činí film režiséra Sergeje Potěmkina (Город без солнца / Město Bez Slunce) (Rusko 2005) něčím odlišný? No, něco zajímavého na tom filmu skutečně je.

7. 7. 2005

Karlovy Vary Film Festival

Subtitled as a tale of working class heroes, Sluneční stát (City of the Sun) (ČR 2004) (the one Czech film in the main competition at Karlovy Vary) is a film about unemployment. The introducers of the film joked that in making this film, director Martin Šulík and writer Marek Leščak are fighting unemployment -- the more films that are made on this subject, the more people will be employed. And this will continue until but one small group of unemployed remains. About whom the films will be made.

Režisér Martin Šulík říká: Mimochodem, ta taška, co mám s sebou, je dost velká na to, aby se do ní vešla ta cena...
8. 7. 2005

Filmový festival Karlovy Vary

S podtitulkem, že je to film o "dělnických hrdinech", je Sluneční stát (ČR 2004) (jeden z hlavních českých soutěžních filmů letos v Karlových Varech) filmem o tom, jaké je to být nezaměstnaný. Osoby, které tento film v Karlových Varech uváděly, vtipkovaly o tom, že tím, že režisér Martin Šulík a scénárista Marek Leščak tento film natočili, bojují proti nezaměstnanosti -- čím více filmů se prý bude na toto téma natáčet, tím více lidí bude mít zaměstnání... A to bude pokračovat tak dlouho, dokud nezůstane jen jediná skupinka nezaměstnaných. O které se budou pořád točit takovéto filmy.

Příběh filmu Sluneční stát opravdu pojednává o nezaměstnanosti, ale ve skutečnosti je to film o mužích jako takových.

8. 7. 2005

Záber Šulíkovho filmu neprekračuje reportáž na tému vplyvu ekonomických a sociálnych podmienok na rodinný a súkromný život na Ostravsku. Reportáž by bola určite vhodnejšia forma, ako sa k téme vyjadriť, ale ani v nej by autori nepovedali nič nové. Všetko už poznáme. Prečo ale o tom točiť film?

Sluneční stát
8. 7. 2005

POLEMIKA:

Sedm měst newportských jako antropologická expedice na sever Moravy

recenze na recenzi Emmy Čulíkové "Sluneční stát leží tak trochu pod mrakem"

Od doby, co jsem četl tento jinak všední a nezáživný román o učiteli tenisu v městečku Newport na Rhode Islandu, jsem opatrný ve vydávání soudů o zemích a městech, kterými jsem jen projel a kde jsem nejméně měsíc nežil "s domorodci v prachu". "On nic neví a nic vědět ani nemůže - protože je to turista" je to nejmenší, co může potkat každého filmového recenzenta.

8. 7. 2005

POLEMIKA: Pozoruhodná xenofobie uzavřené společnosti

Nekvalitu omlouváme lokálpatriotismem

Motto: "Kdo nezná Čechy, nemůže rozumět "smějícím se bestiím"."

Polemika s článkem Štěpána Kotrby "Ostravské dřysty po britsku".

S nevěřícíma očima jsem si přečetl xenofobní a apriorně zaujatý komentář Štěpána Kotrby "Ostravské dřysty po britsku", reagující na recenzi filmu "Sluneční stát leží tak trochu pod mrakem" od Emmy Čulíkové. Nejpozoruhodnější na Kotrbově kritice je to, že apriorně zpochybňuje zveřejněnou recenzi přesto, že film Sluneční stát dosud neviděl, jen proto (známý argument Čechů uzavřených do vlastní společnosti), že recenzentka je "mezinárodního původu" a "nám Čechům", respektive "Ostravákům" "nemůže rozumět". No, co to je, proboha, za přístup? Tato analýza je "neautentická", protože je "britská"? My posloucháme jen "naše" kritiky, kteří "nám" rozumějí?

Proti údajné "výlučnosti" české zkušenosti je nutno intenzivně bojovat. Je to nesmysl. Pokud by nebylo možné nikomu zprostředkovat zkušenost z určitého prostředí či určité éry, kterou dotyčný osobně nezažil, nebyla by možná historie, nebylo by možné umění. Právě velké či autentické umění dokáže zprostředkovat individuální lidskou zkušenost i z nejuzavřenějšího a "etnicky nejozvláštněnějšího" prostředí i lidem, kteří toto prostředí nikdy nepoznali.

7. 7. 2005

Mezinárodní festival v Karlových Varech

Nový film Jima Jarmusche byl uveden v soutěži na filmovém festivalu v Cannes, kde obdržel Velkou cenu poroty. Režisér poté snímek přestříhal (nikde jsem nenašla informaci jak moc), takže uvedení snímku na karlovarském festivalu bylo "celosvětovou premiérou". Film se v české distribuci objeví až 3.11.2005 a není jasné, zda jej režisér nebude dál přestříhávat, tak je mi žinantní psát recenzi. Třeba divák v kině uvidí zcela odlišnou verzi.

7. 7. 2005

Mezinárodní festival v Karlových Varech

An enthusiastic audience awaited the showing of Petr Zelenka's new film, Příběhy obyčejného šílenství (Wrong Side Up) (ČR 2004) at the Divadlo Karlovy Vary. A small delegation made up of producer Milan Kuchynka, director of Photography Miroslav Gábor, and actors Ivan Trojan and Petra Lustigova, with nervous, hopeful faces introduced the film, impressed that so many people had come to see it at such an early hour of 11am.

7. 7. 2005

Mezinárodní festival v Karlových Varech

Nadšené publikum očekávalo v Divadle v Karlových Varech promítání nového filmu Petra Zelenky Příběhy obyčejného šílenství (ČR 2004). Malá delegace, kterou tvořili producent Milan Kuchynka, kameraman Miroslav Gábor a herci Ivan Trojan a Petra Lustigová s nervózními výrazy ve tvářích, zároveň, plných naděje, uvedli film, který udělal na mnoho lidí takový dojem, že se na něj přišli podívat přesto, že promítání začínalo v 11 hodin dopoledne.

7. 7. 2005

Proměna distribuce tisku v letech 2002--2004

Sféře distribuce tisku se, obzvláště pak v České republice, na poli mediálních studií nevěnuje příliš velká pozornost. Distributor je přitom důležitým zprostředkujícím článkem mezi vydavatelem a příjemcem mediální produkce (čtenářem) -- pokud se noviny nedostanou ke čtenářům včas, neplní svůj účel. Z velké části závisí úspěch vydavatele na kvalitě a rozsahu distribuční sítě. Distributor zároveň zprostředkovává zpětnou vazbu -- minimálně ve formě prodaného nákladu -- od čtenářů k vydavateli. Ne vždy a všude tomu tak bylo, do roku 1953, kdy v ČSR vznikla usnesením vlády monopolní Poštovní novinová služba, si své tituly vydavatelé distribuovali sami. Podobně to v některých zemích funguje dodnes, přičemž jednotlivé národní distribuční systémy mají svá specifika.

postupová písemná práce pod vedením Mgr. Petra Orsága na katedře žurnalistiky FF UP v Olomouci ZDE

Aktivisté na demonstraci proti  zasedání WTO v Cancúnu
7. 7. 2005

Při projektu na odstranění subvencí je nutno si položit otázku, zda se takový záměr nesetká s odporem právě těch, v jejichž prospěch byl zamýšlen.

Pokud na okamžik pomineme tezi, že vše souvisí se vším, nemá právě probíhající summit osmi největších industrializovaných zemí světa, který má na programu odstranění chudoby v Africe a změny klimatu, zdánlivě mnoho společného s jednáními ve Světové obchodní organizaci. Do souvislostí však tyto dvě roviny uvedl prezident USA George Bush svým prohlášením, že volný trh s Afrikou by odstranil potřebu pomoci třetímu světu. Nakolik je jeho výzva realistická, může ukázat právě hledisko současných mnohostranných obchodních vyjednáváních.

8. 7. 2005

POLEMIKA

Když jsem si v Britských listech přečetl članek "Ekonomie - věda nebo naboženství", zamrazilo mne. Uvědomil jsem si totiž, že lidé, kteří něco vědí, tráví svůj život učením se a přemýšlením, na psaních podobných článků jim moc času nezbývá. Ale lidé, kteří o tom (zde o ekonomii) neví prakticky nic, mají dost času na hlasité vykřikování svých názorů, jakkoliv nepodložených fakty a znalostmi. Věnujme se jednotlivým nesmyslům postupně.

8. 7. 2005

POLEMIKA

Opravdu mám pocit, že pan Vít podléhá stále větší schizofrenii -- jeho články jsou čtivé, ale těch, které dávají smysl, dramaticky ubývá. Jeho poslední perlička "Ekonomie -- věda nebo náboženství?" by si opravdu vysloužila ocenění strany a vlády za minulého režimu, inteligenci a smysluplnost však naprosto postrádá.

Dovolím si pouze vyzdvihnout několik, dle mého názoru, nejspornějších výroků z jeho článku.

7. 7. 2005

O ekonomice a etice

Dovolím si ještě jednou vrátit se k diskusi, kterou jsem tu rozpoutal svým článkem. Ondřej Čapek má jistě ze svého hlediska pravdu, když ji označil za "děsnou". Já bych možná reagoval podobně, kdyby někdo takhle "na úrovni" debatoval na témata z mého (naštěstí exaktního) oboru. Jeho povzdech by však byl na místě, kdyby šlo o diskusi odborníků v odborném médiu.

7. 7. 2005

Co je vlastně ekonomie? Všichni se tváří jako by ekonomie byla věda. Jenže věda musí každou větu dokazovat mnohokrát opakovanými pokusy.

Jedním z problémů ekonomie je to, že na rozdíl třeba od biologie svoje předpoklady nikdy nedokazuje v praxi. Když se pak něco nepotvrdí, ekonomové začnou tvrdit, že nějaká teoretická podmínka nebyla splněna, nebo šlo o jinou situaci. To kritizují i lidé zevnitř ekonomické hierarchie -- například Joseph Stiglitz.

Aurelius  Augustin z Hippa
7. 7. 2005

Nejvýznamnější postavou mezi západními církevními Otci je bezesporu svatý Augustin (354 - 430), známý jako Augustin Aurelius nebo Augustin z Hyppo, města v severní Africe (dnes Annaba v Alžírsku). Augustin mnohem více než kdo jiný přispěl k utváření západního způsobu uvažování o povaze člověka a Boha (Viz Hare, Barnes, Chadwick, 1994, s. 11). V první řadě dovršil syntézu mezi klasickou řeckou filosofií a křesťanstvím (zejména díky křesťanské adaptaci novoplatonismu) a tím položil základ filosoficko - teologické soustavy, ze které těžil celý středověk. Největší vliv měl Augustin na západní, latinskou církev (a to i v řadě praktických otázek, týkajících se např. lidské sexuality a manželství či pravidel řeholního života).

6. 7. 2005

Když jsem jednou seděl na gymnáziu v hodině fyziky, vstoupili znenadání do učebny jacísi evangelikální misionáři a rozdali nám všem malinké texty novozákonního kánonu. Mám jej dodnes doma a mohu z ní citovat to, co mne na ní zas a zas nepříjemně překvapuje: "Vyznávám Bohu, že jsem hříšník a že věřím, že Pán Ježíš Kristus zemřel za mé hříchy na kříži a poté vstal z mrtvých, abych já mohl být ospravedlněn. Nyní ho přijímám a vyznávám jako svého osobního spasitele." Tohle je samozřejmě v pořádku, jedná se o zdařilé shrnutí křesťanské ortodoxie, nicméně níže najdeme dvě nepochopitelné kolonky: jméno a datum.

4. 7. 2005

O energetice

V jednom z dílů známého kresleného satirického seriálu o rodině Simpsonových je tatík Homer jako pracovník jaderné elektrárny vyslán na výstavu energetiky a v sousedním stánku uvidí sympatického vědce s prototypem sluneční elektrárny. K vědci přistoupí zástupce bohaté elektrárenské společnosti vzhledem připomínající mafiánského bosse a ptá se: "Funguje to?" -- "Bezvadně," odpoví vědec, načež přiskočí najatí hromotluci, ozve se několik úderů, smrtelné zachroptění a v nastalém tichu se zlověstným úsměvem zakryje elektrárenský nabob vědcův stánek cedulí s nápisem: "Používejte osvědčené škodlivé energetické zdroje a nikdo nebude trpět."

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

4. 7. 2005

Po zveřejnění apelu Jana Čulíka "Proč to nejde" přispělo v červnu 2005 celkem 195 čtenářů na provoz Britských listů úhrnem částkou 75 567 Kč, dalších 11 200 Kč byl příjem z reklamy. Na internetovém účtu Paypal máme nyní dále 715.08 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu cca šest až osm tisíc čtenářů denně, někteří z nich velmi podstatnými částkami, děkujeme. Vybranou částkou budeme financovat dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. systematickou technickou správu a technický rozvoj ani odbornou právní pomoc. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
7. 7. 2005 Mediaprint&Kapa Pressegrosso versus akcionáři PNS Petr  Vidomus
30. 6. 2005 V této zemi vládne absolutní sociální smír. My nevíme, co jsou stávky. Jiří  Paroubek
30. 6. 2005 Jaký je rozdíl mezi myšlenkou a údem? Alex  Koenigsmark
30. 6. 2005 1968: Jak se nás komunisté báli Jan  Štěpánek
29. 6. 2005 Podvod projektů v rámci "veřejněsoukromých partnerství"   
23. 6. 2005 Návrat Jeana-Paula Sartra   
23. 6. 2005 Independent: Zabíjíme tuto planetu   
22. 6. 2005 Sté výročí narození Jiřího Voskovce Jiří  Jírovec
17. 6. 2005 Dálnice D8 a České středohoří: (re)kapitulace Martin  Škabraha
16. 6. 2005 O privatizaci deníku Mladá fronta Marta  Vildová

Filmový festival v Karlových Varech - 2005 RSS 2.0      Historie >
10. 7. 2005 Večeře u Noriko: Vynikající japonský film Ema  Čulík
10. 7. 2005 Noriko's Dinner Table: An outstanding Japanese film Ema  Čulík
8. 7. 2005 Ostravske dřysty po britsku Štěpán  Kotrba
8. 7. 2005 Petrohradský mýtus žije dál v Městě bez slunce Ema  Čulík
8. 7. 2005 The Petersburg Myth lives on in Sunless City Ema  Čulík
8. 7. 2005 Sluneční stát leží tak trochu pod mrakem Ema  Čulík
8. 7. 2005 Štěpán Kotrba: "My Češi jsme tak výjimeční, že nám nikdo, kdo není jedním z nás, nemůže porozumět" Jan  Čulík
8. 7. 2005 Slnečný štát: Sociálny gýč Igor  Daniš
7. 7. 2005 Broken Flowers -- Zlomené květiny Markéta  Sulovská
7. 7. 2005 Zelenkův nový film: v smějících se očích se nám objevuje slza Ema  Čulík

Měli by čtenáři finančně přispívat na Britské listy? RSS 2.0      Historie >
22. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy jsou komunistické svinstvo   
8. 6. 2005 Proč to nejde a proč by stálo za to zkusit Martin  Marek
8. 6. 2005 Vydávat noviny za 8.600.- Kč měsíčně je výkon hodný Davida Copperfielda   
8. 6. 2005 Britské listy: polovina špíny a polovina perel   
8. 6. 2005 Jsem parazitem, když čtu veřejně přístupné stránky?   
7. 6. 2005 Proč to nejde? Jan  Čulík
7. 6. 2005 Příšerná úroveň a parazitismus Britských listů   
7. 6. 2005 Hodnotou BL je právě jejich nekomerčnost   

Liberalismus RSS 2.0      Historie >
25. 5. 2005 Proč jsem liberál? Boris  Cvek
25. 5. 2005 Inspirativní liberál Karel Marx Michael  Kroh
25. 5. 2005 Naděje, jistoty, antiliberálové Pavel  Urban
23. 5. 2005 Liberalismus (?) a represe   
23. 5. 2005 Chci mluvit do toho, co se mi nelíbí Jindřich  Kalous
22. 5. 2005 Co není liberalismus Petr  Fiala
20. 5. 2005 Liberalismus znamená především osobní svobodu Milan  Černý
16. 5. 2005 Co je liberalismus? Josef  Vít

Modrá šance ODS RSS 2.0      Historie >
22. 6. 2005 Mýty Modré šance viděné očima odborů Pavel  Janíčko
24. 5. 2005 Modrá šance pro zdravotnictví - změní radikálně a nevratně českou společnost k horšímu Jiří  Jírovec
20. 5. 2005 Mladá internetová pravice zvolna hnědne Ondřej  Slačálek
16. 5. 2005 Modrá šance pro bezpečí země Josef  Vít
13. 5. 2005 Ach, my hlupáčci... Petr  Freiwillig
13. 5. 2005 Ať zdechnou na zápraží nemocnic všichni, co nebudou mít na zdravotní pojištění - alespoň se pročistí genofond Josef  Vít
13. 5. 2005 Argumentace kritiků Modré šance je nepodložená, plná chyb a ideologická   
13. 5. 2005 Modrá šance je šancí pro levici Lubomír  Novotný
13. 5. 2005 Rozkradený stát Karel  Braunheld
12. 5. 2005 Krajský hejtman Petr Bendl obdržel z Rakovníka petici 4965 občanů Petr  Kotyk

Literární noviny RSS 2.0      Historie >
25. 4. 2005 Literární noviny: Vyhrocení situace mimo právní rámec je krajně nešťastné   
25. 4. 2005 Literární noviny: Opravdu nešťastné vyhrocení Jiří  Vančura
20. 4. 2005 Literární noviny -- po valné hromadě Jiří  Vančura
12. 4. 2005 "Literárky zničili osmašedesátníci" Ivan  Brezina
29. 3. 2005 Ještě jednou k petici na záchranu Literárek   
25. 3. 2005 Poslední číslo Literárních novin: Milník v dějinách žurnalistiky Ondřej  Slačálek
18. 3. 2005 Stačí jedno slovo   
17. 3. 2005 Odmítáme spojování našich zájmů se zájmy Jakuba Patočky   
14. 3. 2005 Patočkova zbytnělá sebedůvěra Jiří  Vančura
11. 3. 2005 Konec Cirkulárních novin Jan  Machonin

Případ Petra Partyka RSS 2.0      Historie >
21. 3. 2005 Free speech is ours, but don't dare use it Jan  Čulík
17. 3. 2005 Dura lex, sed lex Jaroslav  Štemberk
17. 3. 2005 Případ Petra Partyka je svým způsobem pro české soudnictví typický Aleš  Uhlíř
16. 3. 2005 Jak soud potrestal Petra Partyka za to, co mu neprokázali   
16. 3. 2005 Je byrokratičnost omluvou? Jan  Čulík
15. 3. 2005 Chvála soudce Šídla Zdeněk  Jemelík
10. 3. 2005 Stát nemá trestat občany, kteří kritizují úředníky Jan  Čulík
2. 3. 2005 Petr Partyk byl za verbální "trestný čin" odsouzen do vězení   
28. 2. 2005 Špatný zákon omezuje svobodu projevu   

Osvobození Československa v roce 1945 a konec II. světové války RSS 2.0      Historie >
24. 5. 2005 ...a ani spojenci by Německo neporazili bez příspěvku SSSR   
23. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce IV. Boris  Cvek
23. 5. 2005 Anglo-německý spor o obětech a vinících Richard  Seemann
16. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce III Boris  Cvek
13. 5. 2005 Skutečnými hrdiny druhé světové války byli Svědkové Jehovovi Filip  Sklenář
12. 5. 2005 Válka Milan  Valach
11. 5. 2005 Proč neslavíme konec druhé světové války Jan  Vnouček
11. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce II Boris  Cvek
10. 5. 2005 Smí mít pravda dva konce? Miloš  Dokulil
6. 5. 2005 Tolik válečných mýtů, jako je národů   

"Dáda" Patrasová RSS 2.0      Historie >
16. 3. 2005 PR Dády Patrasové, to je malorážka proti PR Šárky Grossové!   
14. 3. 2005 Novináři na hraní Bohumil  Kartous
18. 1. 2005 Komerční tlaky omezují svobodu slova Jan  Čulík
12. 1. 2005 Dáda Patrasová "hodlá podat trestní oznámení" za recenzi na její televizní show   
7. 1. 2005 Dáda Patrasová je tvrdá profesionálka Vojtěch  Fatka
7. 1. 2005 Dáda využívá jen toho, že malé holčičky budou chtít vypadat stejně umakartově Štěpán  Kotrba
5. 1. 2005 Dáda není dada Bohumil  Kartous
4. 1. 2005 "Dáda" Patrasová škodí dětem a České televizi - dělá jí za to ČT zakázanou reklamu? Jiří  Černý

Softwarové patenty RSS 2.0      Historie >
8. 7. 2005 Jde o obrovské peníze z licenčních poplatků a patentových sporů   
1. 7. 2005 O softwarových patentech   
30. 6. 2005 NE softwarovým patentům!   
30. 6. 2005 Softwarové patenty a demokracie v EU Jaroslav  Zvěřina
28. 6. 2005 Americký Nejvyšší soud: kopírování hudby je protizákonné   
24. 6. 2005 Demokracie v EU Ano či Ne - to již brzy napoví jednání o softwarových patentech   
7. 6. 2005 Proč říkám ANO! podniku Microsoft   
7. 6. 2005 Software je jako sex. Nejlepší je zadarmo!   
16. 5. 2005 Zbavte se Microsoftu a ušetříte miliony   
29. 3. 2005 Softwarové patenty -- mnoho povyku pro nic, nebo ostře nabitá zbraň, kterou Evropa dobrovolně obrací proti sobě? Jiří  Kofránek

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
8. 7. 2005 Pitný režim duše Bohumil  Kartous
4. 7. 2005 Sladké mámení alternativ Milan  Černý
1. 7. 2005 Blair se prý připravuje na rozkol s Georgem Bushem   
30. 6. 2005 Alternativní zdroje energie jsou nerealistické   
23. 6. 2005 Independent: Zabíjíme tuto planetu   
19. 6. 2005 Amerika usiluje o likvidaci připravované dohody o podnebných změnách   
10. 6. 2005 Ropný lobbista zkresloval v Bílém domě vládní zprávy o globálním oteplování   
10. 6. 2005 Američané se už nemohou skrývat před globálním oteplováním   
10. 6. 2005 Arogance moci   
10. 6. 2005 Zprávy o globálním oteplování zkreslovali nejen ropní, ale také zelení lobbisté Ivan  Brezina

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková
6. 1. 2005 Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí Marta  Svobodová

Český film RSS 2.0      Historie >
8. 7. 2005 Ostravske dřysty po britsku Štěpán  Kotrba
8. 7. 2005 Sluneční stát leží tak trochu pod mrakem Ema  Čulík
8. 7. 2005 Štěpán Kotrba: "My Češi jsme tak výjimeční, že nám nikdo, kdo není jedním z nás, nemůže porozumět" Jan  Čulík
8. 7. 2005 Slnečný štát: Sociálny gýč Igor  Daniš
7. 7. 2005 Zelenkův nový film: v smějících se očích se nám objevuje slza Ema  Čulík
7. 7. 2005 Zelenka's new film brings a tear to our laughing eye Ema  Čulík
7. 7. 2005 The City of the Sun lies under some patchy cloud Ema  Čulík
22. 6. 2005 Česká filmová klasika -- proč nevychází na DVD? Jan  Lipšanský
9. 5. 2005 Příjemná zábava s novým Renčovým filmem Jan  Čulík
7. 5. 2005 Zlopověstné dítě přichází do kin Petr  Šafařík

Evropská ústava a Lisabonská smlouva RSS 2.0      Historie >
13. 6. 2005 Evropská integrace ničí sebe samu Martin  Horut
6. 6. 2005 Pánové politologové jistě něco vymyslí Michal  Vimmer
6. 6. 2005 Rebelie kmánů   
6. 6. 2005 Pozice mrtvého brouka v časech globalizace Milan  Černý
3. 6. 2005 Barroso: Evropská ústava není mrtvá   
3. 6. 2005 Poučení z francouzského a nizozemského NE Michael  Kroh
1. 6. 2005 Návrat politiky do Francie Milan  Neubert
1. 6. 2005 Problémy Evropské ústavní smlouvy Martin  Kunštek
1. 6. 2005 PBS: Co bude znamenat odmítnutí EU Francií pro USA?   
31. 5. 2005 Timothy Garton Ash: Francii ovládl strach   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
27. 6. 2005 Spojené státy vyjednávají s iráckými povstalci   
21. 6. 2005 Bombardování Iráku dlouho před válkou bylo porušením mezinárodního práva   
13. 6. 2005 "Američané nemají řádné plány pro Irák po invazi"   
21. 5. 2005 Fotky Saddáma ve spodkách vyvolaly kontroverzi   
17. 5. 2005 Spojené státy "podporovaly ilegální prodej Saddámovy ropy"   
16. 5. 2005 Britská rozvědka varovala Blaira, že Bush bude chtít zaútočit na Irák   
29. 4. 2005 Zveřejněn kompletní dokument generálního prokurátora, varující před právními důsledky útoku na Irák   
29. 4. 2005 Matka britského vojáka zabitého v Iráku podává podnět k trestnímu stíhání Tonyho Blaira   
29. 4. 2005 Šest závažných otázek ohledně Blairova rozhodnutí zaútočit na Irák   
12. 4. 2005 Proč v Česku neumíme pořádat polemické diskuse? Petr  Šafařík

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
30. 6. 2005 Hodina pravdy a spořádanosti v České televizi Bohumil  Kartous
28. 6. 2005 Digitální vysílání je více než jen technologická změna Štěpán  Kotrba
28. 6. 2005 New York Times: Bílý dům chce proměnit americké vysílání veřejné služby v provládní propagandu   
24. 6. 2005 BBC zavádí nový etický kodex   
24. 6. 2005 Poplatky: Deset piv měsíčně Štěpán  Kotrba
20. 6. 2005 ČT se vrátila do postavení servilního prostředníka Bohumil  Kartous
20. 6. 2005 Digitalizace: Kdo, když ne my? Kdy, když ne teď? Štěpán  Kotrba
20. 6. 2005 The unexamined life is not worth watching Jan  Čulík
11. 6. 2005 Americký Kongres výrazně snížil federální finanční podporu pro veřejnoprávní vysílání   
24. 5. 2005 Změna systému školství aneb univerzální učebnice Jan  Poštulka

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
7. 7. 2005 MÁ DĚVA JEŠTĚ DŘÍMÁ Karel Hynek Mácha
4. 7. 2005 ROMÁN V KOSTCE T. R. Field
10. 6. 2005 Petra Hůlová   
3. 6. 2005 Vždyť přece létat časem je krásné Tomáš  Koloc
3. 6. 2005 Azyl a království Alex  Koenigsmark
3. 6. 2005 Je útlak plodný? Kvete umění při útlaku jinak? Jan  Čulík
23. 5. 2005 "Bez paměti žilo by se lépe ..." Jakub  Kára
12. 5. 2005 Viewegh se k stáru naučil psát Jan  Čulík
10. 5. 2005 Sedmero rozchodů Irena  Zítková
6. 5. 2005 Horory v domácím balení František  Hrdlička