19. 7. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Václav Klaus - billboard z roku 2002
19. 7. 2005

Pan profesor sklízí obdiv toho nejpravějšího křídla oficiální české pravicové scény. Dokonce jako prezident prostřednictvím svého tajemníka Jakla poděkoval Národnímu sjednocení za podporu v kauze sporu s europoslanci. Podle Jakla "prezidenta Klause těší, že Národnímu sjednocení není dění na současné politické scéně lhostejné a otevřeně prezentuje svůj názor na věc". Ironií je, že NSJ v rámci Evropské národní fronty spolupracuje s německou NPD, která odmítá vznik Masarykova Československa jako historický omyl. Není nad to být vlastencem...

A v reakci na seminář CEPu, který komentuje Němec, prohlásila Národní strana, koaliční partnerka NSJ a také vychvalovatelka hradní euroskeptické politiky, Klause "naším prezidentem". Což je, myslím, v tuto chvíli už docela výstižné.

Dopis představitelů politické strany Národní sjednocení prezidentu Václavu Klausovi ZDE

Dopis tajemníka Jakla vedení ultrapravicové politické strany Národní sjednocení ZDE
Sloupek

V posledních čtrnácti dnech jsem se účastnil postgraduálního semináře v řecké Olympii, kde jsem na základě české zkušenosti vyučoval o sdělovacích prostředcích v postkomunistickém prostředí. Seminář pravidelně organizuje řecká Kokkalisova nadace, organizace, kterou financuje multimilionář Socrates Kokkalis. Prožil významnou část svého života v NDR a po návratu do Řecka vydělal své jmění v sektoru technologie mobilních telefonů.

Kokkalisova nadace vznikla v roce 1998 a usiluje o to, být významným jednotícím prvkem v oblasti politologie a mezinárodních vztahů v zemích jihovýchodní Evropy a bývalého Sovětského svazu.

Na seminář bylo přijato přibližně čtyřicet frekventantů především z balkánských, ale i asijských postkomunistických zemí: ze Srbska, z Kosova, z Bosny, ze Slovinska, z Gruzie, z Uzbekistánu, z Kyrgystánu, ale i z Francie, z Británie, z USA a z Kanady. Nadace většinou jejich pobyt financovala stipendiem.

Byli to drtivou většinou zkušení, vzdělaní a profesionálně zdatní mladí intelektuálové. Především v případě postkomunistických zemí byli podle mého názoru přímým produktem boje supervelmocí o vlivové soupeření v konfliktních či strategicky významných zemích světa.

Velká část z nich byla produktem amerických investic. Musím přiznat, že to Američané dělají velmi dobře. Tam, kde Sovětský svaz kdysi šířil svůj vliv a své impérium prostřednictvím ideologického, vojenského či etnického útlaku, což často vedlo k ožebračení zemí, dělají to Spojené státy zcela jinak: umožňují mladým lidem ze zemí, v nichž chtějí mít vliv, aby v USA studovali na střední i vysoké škole. Jakmile středoškolák stráví rok nebo dva na škole v Americe, už ho máte navždycky. USA budují v zemích, kde chtějí mít vliv, nejen vojenské základny, ale i univerzity. Z těchto škol vychází inteligentní, vzdělaná, sebevědomá a ambiciozní generace lidí, kteří mají - oprávněný - pocit, že budou patřit k vládnoucím elitám světa. Tam, kde sovětský vliv vedl k ožebračení, vede americké vzdělání a otevřenost k prosperitě - i když zřejmě jen relativně úzkých elit.

Paradoxně dochází k intenzivnímu šíření západní a americké kultury v "přechodových" (většinou postkomunistických) zemích světa, na nichž velmocím záleží, právě v době, kdy v západní Evropě dochází spíše k postupné likvidaci univerzitních center pro studium kultury a civilizace zemí středovýchodní Evropy. Vliv je tedy značně jednosměrný. Pokud by chtěly země středovýchodní Evropy, aby o jejich kultuře a politice Západ věděl, musely by svou kulturní expanzi financováním vlastních škol či kateder v zahraničí financovat aspoň se zlomkem takové efektivity, s jakou to dělají Američané.

Mezinárodní, americké a jiné západní organizace poskytují nadaným mladým lidem v zemích, které jsou v ohnisku soupeření supervelmocí všemožnou pomoc, takže se tito lidé od relativně útlého věku dostávají vysoko v žebříčku vlivové hierarchie. Jsou otevření a schopní diskutovat a mají nejrůznější názory: drtivou většinou však zjevně přijali a zcela internalizovali pluralitní hodnoty amerického vzdělání a americké demokracie. I když se v dílčích otázkách, jako je třeba Bushova válka proti Iráku, mohou ostře stavět proti americké zahraniční politice, svou podstatou jsou už Američany.

Je to velmi efektivní způsob, jak stabilizovat chudé a problematické země. Spojené státy to dělají systematicky už léta: frekventanti kursu v řecké Olympii svědčili o tom, že tato politika vznikla už dávno, hned po pádu komunismu, začátkem devadesátých let.

Někomu se může zdát pronikání amerického vlivu do středoasijských zemí problematické, zatím však jsou zřejmě americké zájmy v souladu se zájmy občanů těch zemí. Západní země, včetně USA, v tomto regionu systematicky pomáhají vytvářet vzdělanou a stabilní střední třídu. Vychovávají úzkou vrstvičku vládnoucí elity, které poskytují neomezený prostor pro osobní rozvoj a prosperitu.

Škoda jen, že to zjevně dělají jen v zemích, které jsou pro ně strategicky významné.

Chcete-li větší množství amerických peněz, bylo by dobré dát Američanům najevo, že hrozí, že by v ČR mohl výrazně vzrůst vliv Ruska. (To se ale asi nestane, takže se ČR už jen těžko stane teritoriem, zajímavým pro americké vzdělávací investice.)

Kyrgyzstán má prostě štěstí. Jak vyplývá z dnes zveřejněného rozhovoru s dvěma kyrgyzskými intelektuálkami, nejenže se v Kyrgyzstánu uchází o zájem tamějších lidí americká University of Central Asia, konkurenční univerzitu tam financuje Rusko a právě se připravuje založení ještě třetí univerzity, kterou tam bude financovat Čína!

Kdysi jsem sháněl CD-ROM amerického listu New York Times. Hledal jsem v Británii nějaké americké vládní kulturní středisko, kde bych si ho mohl vypůjčit. Žádné takové tam však neexistuje. "Co se divíš," řekl mi tehdy kolega Američan Andrew Stroehlein. "My v Británii přece nemusíme nákladně provozovat americká kulturní střediska. To je dobyté území." Totéž dnes už zjevně platí i o České republice.

19. 7. 2005

Českou politickou scénou zmítá již druhá prezidentsko-premiérská "přestřelka" v krátké době a není od věci se zastavit a popřemýšlet "proč". Smyslem není diskutovat nad správností odškodnění sudetoněmeckých antifašistů, ale nad možnými příčinami konfliktu - a to v hlavě jednoho z aktérů.

Podobně, jako se zvolení Klause do prezidentské funkce v únoru 2003 považovalo za Špidlovu prohru, považovalo by se Klausovo znovuzvolení i za prohru Paroubka, bude-li za 3 roky stále premiérem.

19. 7. 2005

Odpor vůči existující formě EU vyjadřoval Václav Klaus ještě dříve, než se stal prezidentem. V posledním roce ale, především pak v souvislosti se smlouvou o evropské ústavě, svůj odpor k ní podstatně zintenzívnil, ba prezentuje jako české stanovisko v cizině. Nejčastěji jej pak vyjadřuje tvrzením, v němž odmítá vznik SUPERSTÁTU. Jako správný politik ale nikdy tento pojem nedefinuje. Předpona super- má při tom v češtině mnoho významů. A to je i pro komentátora super.

19. 7. 2005

Mimořádným sjezdovým zasedáním se německá Strana demokratického socialismu (PDS) přejmenovala na Levicovou stranu a schválila volební program. Umožnila tak společný postup členů a příznivců PDS a Volební alternativy práce a sociální spravedlnost (WASG) v podzimních předčasných volbách do Bundestagu.

19. 7. 2005

NACISTÉ V NĚMECKÉ DIPLOMACII

Podnětem k Fischerovu rozhodnutí bylo zveřejnění tradiční posmrtné vzpomínky v interním časopise úřadu v roce 2003 na generálního konzula ve výslužbě Franze Nüssleina, ve které bez vysvětlení byla zaznamenána "desetiletá internace v Československu".

Mluvčí spolkového Zahraničního úřadu potvrdila, že jeho šéf Joschka Fischer se rozhodl sestavit komisi, která se bude především zabývat úlohou ministerstva zahraničí (Zahraniční úřad) v období Hitlera a průnikem jeho pracovníků do diplomatických služeb Spolkové republiky. Jejími členy byli jmenováni tři němečtí, jeden americký a jeden izraelský historik: Klaus Hildebrand z Univerzity v Bonnu, který napsal studii k dějinám "Třetí říše"; Norbert Frei z Univerzity v Jeně, který se intenzivně zabýval tím, jak byla v SRN zpracována nacistická minulost; Henry A.Turner s Yalské univerzity, který se zabýval vztahy amerického automobilového koncernu General Motors k nacistickému režimu; Eckart Conze z Univerzity Marburg a Moše Zimmermann z Jeruzalémské univerzity.

18. 7. 2005

V globální válce mohou být bojiště a mrtví kdekoliv

Prý se ozývají hlasy, že se premiér Paroubek snaží svým gestem vůči německým antifašistům rozdělit sudetoněmecký landsmanschaft. Vůbec nechci komentovat tento nápad a už vůbec ne reakce na něj. Já se pokusím soustředit na to slůvko "rozděluje".

Je skutečností, že každé rozhodnutí rozděluje.

19. 7. 2005

PŘÍBĚH

Rád čtu reakce na to, co se děje v tom našem širém Světě. Přečetl jsem si i článek "Spravedlností byla jedině smrt" a přiznám se , že nevím, jestli smrt je spravedlivá. Nevím také, jestli úpně přesně zareaguji na to, co autor napsal, ale mě jde o pocity, napsal nám čtenář Jiří Ruprich.

Takže: moje drahá manželka má část své své rodiny v Německu. Její strýc zahynul hrdinnou smrtí někde v močálech u Stalingradu jako střelec v letadle. Nevím, jakou z toho měl radost on, ale jeho rodiče - babička a děda mé ženy - byli poznamenáni po celý zbývající život.

18. 7. 2005

Sprostota obhájců "konání dobra" německých spoluobčanů uprostřed 2. světové války

Psal se rok 1945, bylo léto a Československo se vzpamatovávalo z několika let kruté nadvlády svých německých spoluobčanů. Někteří Češi se vraceli z fronty, jiní ze zajateckých táborů po celém světě, někteří se nevrátili vůbec.

Setkání SDP v Karlových Varech
18. 7. 2005
< Setkání SDP v Karlových Varech - archiv ŠOK

na rozdíl od pana Provazníka patřím mezi příznivce pana Paroubka. Celkem s názory pana Provazníka souhlasím, protože politika je opravdu "uměním možného". Nemohu ovšem souhlasit s prvním odstavcem jeho článku.

Není vůbec překvapivé, že návrh smířlivého gesta vůči německým antifašistům na má podporu KSČM.

18. 7. 2005

Nového premiéra, v němž jsem, přiznám se, zpočátku viděl jen pokračování pohromy, již si ČSSD přivodila minulé léto nástupem Stanislava Grosse, sleduji se zaujetím a stále silnějším respektem. Dosud mi na něm nejvíc vadil dojem, který kolem sebe záměrně šíří: že je schopen dohodnout se vždy a s každým a o čemkoli. Možná je jeho poslední gesto jen důkazem jeho neforemné nátury, jež snese všechno, a to bych se mu vysmál, ale zajímavé je, že si jím politicky škodí -- tak proč to dělá?

19. 7. 2005

Jak se v Kyrgyzstánu přetahují velmoci o vliv

Jezdí k nám z USA pořád různé delegace. A jedna členka jedné takové delegace byla rozčilena. Zejména se jí nelíbil jeden plakát. Je to na internetu, jistě ho mnoho lidí zná. Bush má vousy Usámy bin Ladina a text na plakátu zní: "Kdo je skutečný Usáma bin Ladin?" To se této dámě vůbec nelíbilo a stěžovala si, že Američané naši školu financují a americká vláda je na její půdě urážena. Chtěla, aby byly všechny tyto plakáty odstraněny, stěžovala si rektorovi, ale ten jí řekl, že nad tím nemá pravomoc, že jde o svobodu projevu a že když se studenti chtějí takto vyjadřovat, mohou. Nic se nestalo.

O tom, jak se ve středoasijských zemích přetahují velmoci o vliv, hovořil Jan Čulík v řecké Olympii s dvěma kyrgyzskými intelektuálkami, Aidou Aidakjevovou a Elmirou Satybaldievovou.

19. 7. 2005
A pak se někdo diví (v parlamentě, v televizi i v tisku), že se vynakládají miliony a že to přesto někde s tou propagací Česka nějak někde vázne. Zrovna teď, když v baseballu se české mužstvo tak překvapivě v mezinárodní soutěži vytáhlo, ukázalo se opět, že i ono má na dresech ten podivný a zvrácený nápis "CZECH"!

Od 1. ledna 1993 jsme v Čechách, na Moravě a ve Slezsku jako stát "Českou republikou" ("ČR"). Tolik úvodem pro pořádek.

19. 7. 2005

Nehledejte v následujících výrocích žádné souvislosti. Jsou to jen citáty, které jsem se dočetl při zpětném listování novinami a časopisy po návratu z dovolené a došel jsem k závěru, že by rozhodně neměly zapadnout...

"Duchovno pro mě není moc důležité."
Mluvící sval Václav Bárta, zvaný Noid, odpovídá ve Story na otázku, zda je stejně jako jeho přítelkyně Lucie Bílá věřící
18. 7. 2005
Podobné články, plné hlubokých teoretických úvah, mají pro praktický život nulovou hodnotu. Půl milionu nezaměstnaných, 5 let práce na důchodové reformě s nulovým výsledkem, pokles reálného důchodu k průměrné mzdě z bídných 46% na nynějších slavných 40% - a to nemluvím o poměru k reálným důchodům před rokem 1989. Toto jsou výsledky Vašich výzkumů a práce tisícovek úředníků pod vedením MPSV.

Po přečtení článku pana Čapka "Etika, ekonomie a povědomí o hranicích vlastní kompetence" se mi konečně otevřely oči. Do té doby jsem patřil do skupiny lidí, kteří nedokázali pochopit, k čemu jsou u nás některé Výzkumné ústavy. Celý život jsem dělal v provozní a ekonomické sféře, ale teprve teď jsem se konečně dozvěděl, co to vlastně ta ekonomie je a jak jsem byl doslova zabedněný. Sice jsem se nepoučil o ekonomii jako takové, protože pan Čapek se zaměřil pouze na výklad "teorie mezního užitku", ale i to mi bohatě stačilo, píše ing. Vladimír Mikuša, "český důchodce".

18. 7. 2005

Poznámka k výročí potopení lodi Greenpeace

Když už bývalý spolupracovník Greenpeace v Britských listech otevřel téma afér kolem plavidel svého někdejšího zaměstnavatele, neměl se zastavit tak daleko v minulosti a selektivně zmiňovat jen to, co se mu hodí do krámu.

Právě v těchto dnech si totiž připomínáme ještě další smutné výročí. Je tomu přesně rok, kdy loď Greenpeace Actic Sunrise připlula k pobřeží Aljašky bez plánu pro případ úniku 265 000 litrů paliva. Mohlo tak dojít k ekologické katastrofě, kterou američtí komentátoři přirovnali k havárii tankeru Exxon Valdez.

4. 7. 2005

Po zveřejnění apelu Jana Čulíka "Proč to nejde" přispělo v červnu 2005 celkem 195 čtenářů na provoz Britských listů úhrnem částkou 75 567 Kč, dalších 11 200 Kč byl příjem z reklamy. Na internetovém účtu Paypal máme nyní dále 715.08 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu cca šest až osm tisíc čtenářů denně, někteří z nich velmi podstatnými částkami, děkujeme. Vybranou částkou budeme financovat dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. systematickou technickou správu a technický rozvoj ani odbornou právní pomoc. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
19. 7. 2005 Velmoci spolu neválčí, bojují proti sobě univerzitami Jan  Čulík
7. 7. 2005 Mediaprint&Kapa Pressegrosso versus akcionáři PNS Petr  Vidomus
30. 6. 2005 Jaký je rozdíl mezi myšlenkou a údem? Alex  Koenigsmark
30. 6. 2005 1968: Jak se nás komunisté báli Jan  Štěpánek
30. 6. 2005 V této zemi vládne absolutní sociální smír. My nevíme, co jsou stávky. Jiří  Paroubek
29. 6. 2005 Podvod projektů v rámci "veřejněsoukromých partnerství"   
23. 6. 2005 Návrat Jeana-Paula Sartra   
23. 6. 2005 Independent: Zabíjíme tuto planetu   
22. 6. 2005 Sté výročí narození Jiřího Voskovce Jiří  Jírovec
17. 6. 2005 Dálnice D8 a České středohoří: (re)kapitulace Martin  Škabraha

Liberalismus RSS 2.0      Historie >
25. 5. 2005 Proč jsem liberál? Boris  Cvek
25. 5. 2005 Inspirativní liberál Karel Marx Michael  Kroh
25. 5. 2005 Naděje, jistoty, antiliberálové Pavel  Urban
23. 5. 2005 Liberalismus (?) a represe   
23. 5. 2005 Chci mluvit do toho, co se mi nelíbí Jindřich  Kalous
22. 5. 2005 Co není liberalismus Petr  Fiala
20. 5. 2005 Liberalismus znamená především osobní svobodu Milan  Černý
16. 5. 2005 Co je liberalismus? Josef  Vít

Modrá šance ODS RSS 2.0      Historie >
22. 6. 2005 Mýty Modré šance viděné očima odborů Pavel  Janíčko
24. 5. 2005 Modrá šance pro zdravotnictví - změní radikálně a nevratně českou společnost k horšímu Jiří  Jírovec
20. 5. 2005 Mladá internetová pravice zvolna hnědne Ondřej  Slačálek
16. 5. 2005 Modrá šance pro bezpečí země Josef  Vít
13. 5. 2005 Ach, my hlupáčci... Petr  Freiwillig
13. 5. 2005 Ať zdechnou na zápraží nemocnic všichni, co nebudou mít na zdravotní pojištění - alespoň se pročistí genofond Josef  Vít
13. 5. 2005 Argumentace kritiků Modré šance je nepodložená, plná chyb a ideologická   
13. 5. 2005 Modrá šance je šancí pro levici Lubomír  Novotný
13. 5. 2005 Rozkradený stát Karel  Braunheld
12. 5. 2005 Krajský hejtman Petr Bendl obdržel z Rakovníka petici 4965 občanů Petr  Kotyk

Pracovní doba - návrat o staletí zpět? RSS 2.0      Historie >
22. 4. 2005 Vrací se úprava délky pracovní doby do devatenáctého století? Štěpán  Kotrba
19. 4. 2005 Ještě jednou o švarcsystému a o právním fachidiotismu Vít  Zvánovec
19. 4. 2005 Je váš šéf psychopat?   
14. 4. 2005 Hrozí demontáž sociálního státu Jiří  Maštálka
13. 4. 2005 Rada Evropy směrnice vydává... Petr  Gočev
12. 4. 2005 Švarcsystém: spor o flexibilitu práce Petr  Gočev
12. 4. 2005 Proč publikují Britské listy články od ekonomických fachidiotů? Vít  Zvánovec
12. 4. 2005 Budeme pracovat šedesát pět hodin týdně? Štěpán  Kotrba
11. 4. 2005 Supermarket Tesco vykořisťuje pracovníky v Jihoafrické republice   
6. 4. 2005 Modrá šance pro svobodu volby v sociálním systému Josef  Vít

Osvobození Československa v roce 1945 a konec II. světové války RSS 2.0      Historie >
24. 5. 2005 ...a ani spojenci by Německo neporazili bez příspěvku SSSR   
23. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce IV. Boris  Cvek
23. 5. 2005 Anglo-německý spor o obětech a vinících Richard  Seemann
16. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce III Boris  Cvek
13. 5. 2005 Skutečnými hrdiny druhé světové války byli Svědkové Jehovovi Filip  Sklenář
12. 5. 2005 Válka Milan  Valach
11. 5. 2005 Proč neslavíme konec druhé světové války Jan  Vnouček
11. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce II Boris  Cvek
10. 5. 2005 Smí mít pravda dva konce? Miloš  Dokulil
6. 5. 2005 Tolik válečných mýtů, jako je národů   

Budoucnost médií RSS 2.0      Historie >
11. 7. 2005 Sedmimegapixelový fotomobil s vodotryskem Štěpán  Kotrba
10. 2. 2004 Vytiskněte si plastický obraz Štěpán  Kotrba
10. 2. 2004 Telefon s fotoaparátem velký jako kreditka   
10. 2. 2004 Špičkové grafické karty pro mobily? Realita.   
9. 2. 2004 Televize, která vás pozná Štěpán  Kotrba
9. 2. 2004 Reality TV: Nejjasnější obraz, nejčistší zvuk - ale kudy k vám? Štěpán  Kotrba
9. 2. 2004 Kancelářský dozorce nejlepšího výkonu Štěpán  Kotrba
9. 2. 2004 Dívka jménem Hertz   
7. 2. 2004 Obrázky z Marsu jsou komprimovány novou technologií Štěpán  Kotrba
4. 2. 2004 3D halucinace místo monitoru Štěpán  Kotrba

Filmový festival v Karlových Varech - 2005 RSS 2.0      Historie >
10. 7. 2005 Večeře u Noriko: Vynikající japonský film Ema  Čulík
10. 7. 2005 Noriko's Dinner Table: An outstanding Japanese film Ema  Čulík
8. 7. 2005 Ostravske dřysty po britsku Štěpán  Kotrba
8. 7. 2005 Petrohradský mýtus žije dál v Městě bez slunce Ema  Čulík
8. 7. 2005 The Petersburg Myth lives on in Sunless City Ema  Čulík
8. 7. 2005 Sluneční stát leží tak trochu pod mrakem Ema  Čulík
8. 7. 2005 Štěpán Kotrba: "My Češi jsme tak výjimeční, že nám nikdo, kdo není jedním z nás, nemůže porozumět" Jan  Čulík
8. 7. 2005 Slnečný štát: Sociálny gýč Igor  Daniš
7. 7. 2005 Broken Flowers -- Zlomené květiny Markéta  Sulovská
7. 7. 2005 Zelenkův nový film: v smějících se očích se nám objevuje slza Ema  Čulík

Literární noviny RSS 2.0      Historie >
14. 7. 2005 Zelení ze Země a zelení z Marsu Pavel  Pečínka
25. 4. 2005 Literární noviny: Vyhrocení situace mimo právní rámec je krajně nešťastné   
25. 4. 2005 Literární noviny: Opravdu nešťastné vyhrocení Jiří  Vančura
20. 4. 2005 Literární noviny -- po valné hromadě Jiří  Vančura
12. 4. 2005 "Literárky zničili osmašedesátníci" Ivan  Brezina
29. 3. 2005 Ještě jednou k petici na záchranu Literárek   
25. 3. 2005 Poslední číslo Literárních novin: Milník v dějinách žurnalistiky Ondřej  Slačálek
18. 3. 2005 Stačí jedno slovo   
17. 3. 2005 Odmítáme spojování našich zájmů se zájmy Jakuba Patočky   
14. 3. 2005 Patočkova zbytnělá sebedůvěra Jiří  Vančura

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
18. 7. 2005 Cítil jsem vinu i za to Petr  Štengl
14. 7. 2005 Ráj Karel  Toman
13. 7. 2005 Zkrat B. T. Chrochtan
11. 7. 2005 Vztah církve a pracujícího lidu Štěpán  Okač
7. 7. 2005 MÁ DĚVA JEŠTĚ DŘÍMÁ Karel Hynek Mácha
4. 7. 2005 ROMÁN V KOSTCE T. R. Field

Softwarové patenty RSS 2.0      Historie >
11. 7. 2005 Softwarové patenty - slovo na rozloučenou Jaroslav  Zvěřina
8. 7. 2005 Jde o obrovské peníze z licenčních poplatků a patentových sporů   
1. 7. 2005 O softwarových patentech   
30. 6. 2005 NE softwarovým patentům!   
30. 6. 2005 Softwarové patenty a demokracie v EU Jaroslav  Zvěřina
28. 6. 2005 Americký Nejvyšší soud: kopírování hudby je protizákonné   
24. 6. 2005 Demokracie v EU Ano či Ne - to již brzy napoví jednání o softwarových patentech   
7. 6. 2005 Proč říkám ANO! podniku Microsoft   
7. 6. 2005 Software je jako sex. Nejlepší je zadarmo!   
16. 5. 2005 Zbavte se Microsoftu a ušetříte miliony   

Knowledge society - znalostní společnost RSS 2.0      Historie >
3. 5. 2005 Aby se špinavé od čistých peněz rozeznaly Štěpán  Kotrba
7. 2. 2005 Význam médií a nových informačních a komunikačních technologií při utváření znalostní a informační společnosti Petr  Sak
26. 1. 2005 Evropa: Třetí cesta -- Nový střed po šesti letech   
25. 10. 2004 Nečiň jiným, co nechceš, aby činili tobě Štěpán  Kotrba
5. 10. 2004 Mysli globálně, jednej lokálně Štěpán  Kotrba
29. 9. 2004 Bez veřejného prostoru budou lidé pouze otroci a nikoliv občané Štěpán  Kotrba
18. 8. 2004 Výběr mezi CocaColou a PepsiColou není výběr - to není demokracie Milan  Rokytka
6. 8. 2004 Hvězdné války a globální bezpečnostní prostředí Miroslav  Polreich
6. 8. 2004 Global Trends 2015: A Dialogue About the Future With Nongovernment Experts   
27. 7. 2004 Nookracia Ladislav  Kováč

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
8. 7. 2005 Pitný režim duše Bohumil  Kartous
4. 7. 2005 Sladké mámení alternativ Milan  Černý
1. 7. 2005 Blair se prý připravuje na rozkol s Georgem Bushem   
30. 6. 2005 Alternativní zdroje energie jsou nerealistické   
23. 6. 2005 Independent: Zabíjíme tuto planetu   
19. 6. 2005 Amerika usiluje o likvidaci připravované dohody o podnebných změnách   
10. 6. 2005 Ropný lobbista zkresloval v Bílém domě vládní zprávy o globálním oteplování   
10. 6. 2005 Američané se už nemohou skrývat před globálním oteplováním   
10. 6. 2005 Arogance moci   
10. 6. 2005 Zprávy o globálním oteplování zkreslovali nejen ropní, ale také zelení lobbisté Ivan  Brezina

17. listopad RSS 2.0      Historie >
26. 1. 2005 Oskar Krejčí: Komunisti museli disidentom moc doslova vnútiť   
26. 1. 2005 Opozice nechtěla jít do vlády   
24. 1. 2005 Šlo o lidskou důstojnost, i když to většina už zapomněla Vilém  Prečan
24. 1. 2005 Filipov: Nic se nepohne do května 1990   
24. 1. 2005 Blacková: Nechte Fojtíka jet do USA   
24. 1. 2005 Proč se v Praze pořád nic neděje   
24. 1. 2005 Klaus: Z Občanského fóra se stává politická strana   
13. 12. 2004 17. listopad -- přestaňme se litovat Milan  Valach
10. 12. 2004 Trojí ohlédnutí za "Listopady" Petr  Miller
8. 12. 2004 17. listopad trochu jinak Miroslav  Polreich

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
8. 7. 2005 Hus, Konstantin a Metoděj Jaroslav  Štemberk
7. 7. 2005 Paměť a teologie Svatého Augustina Stanislav  Heczko
1. 7. 2005 Katolická církev nucena zaplatit odškodné ve výši 28 milionů Kč za sexuální zneužívání dítěte   
30. 6. 2005 Navzdory zuřivému odporu katolické církve Španělsko legalizovalo homosexuální manželství   
29. 6. 2005 Vatikán zahajuje svatořečení Jana Pavla II.   
13. 6. 2005 Italší katoličtí politici vzdorují církvi   
26. 5. 2005 Odsoudila katolická církev skutečně své zločiny?   
25. 5. 2005 Není omluva jako omluva Boris  Cvek
16. 5. 2005 Zázrak jako setrvalý argument pro "spasitelnost" víry Miloš  Dokulil
13. 5. 2005 Skutečnými hrdiny druhé světové války byli Svědkové Jehovovi Filip  Sklenář

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
13. 7. 2005 Zkrat B. T. Chrochtan
11. 7. 2005 Vztah církve a pracujícího lidu Štěpán  Okač
7. 7. 2005 MÁ DĚVA JEŠTĚ DŘÍMÁ Karel Hynek Mácha
4. 7. 2005 ROMÁN V KOSTCE T. R. Field
10. 6. 2005 Petra Hůlová   
3. 6. 2005 Vždyť přece létat časem je krásné Tomáš  Koloc
3. 6. 2005 Azyl a království Alex  Koenigsmark
3. 6. 2005 Je útlak plodný? Kvete umění při útlaku jinak? Jan  Čulík
23. 5. 2005 "Bez paměti žilo by se lépe ..." Jakub  Kára
12. 5. 2005 Viewegh se k stáru naučil psát Jan  Čulík

Školství RSS 2.0      Historie >
24. 5. 2005 Změna systému školství aneb univerzální učebnice Jan  Poštulka
28. 4. 2005 Reforma školství je vážně ohrožena   
26. 4. 2005 Je to možné? Igor  Daniš
21. 4. 2005 Nejde o školné, ale o úlohu vzdelania Igor  Daniš
7. 4. 2005 Struktura a funkce Michal  Giboda
23. 3. 2005 Na státní maturity se zbytečně vyplýtvalo přes 100 milionů korun! Radek  Sárközi
10. 3. 2005 Opravdu školská reforma? Milan  Kulhánek
1. 3. 2005 O voze, o koze a o školném Radim  Valenčík
1. 3. 2005 O školství, prosím, bez demagogie Rudolf  Převrátil
28. 2. 2005 Přestaňme snít o New Labour, pokud sociální spravedlnost má být naším cílem Jan  Drahokoupil

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková
6. 1. 2005 Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí Marta  Svobodová

Český film RSS 2.0      Historie >
8. 7. 2005 Sluneční stát leží tak trochu pod mrakem Ema  Čulík
8. 7. 2005 Štěpán Kotrba: "My Češi jsme tak výjimeční, že nám nikdo, kdo není jedním z nás, nemůže porozumět" Jan  Čulík
8. 7. 2005 Slnečný štát: Sociálny gýč Igor  Daniš
8. 7. 2005 Ostravske dřysty po britsku Štěpán  Kotrba
7. 7. 2005 Zelenkův nový film: v smějících se očích se nám objevuje slza Ema  Čulík
7. 7. 2005 Zelenka's new film brings a tear to our laughing eye Ema  Čulík
7. 7. 2005 The City of the Sun lies under some patchy cloud Ema  Čulík
22. 6. 2005 Česká filmová klasika -- proč nevychází na DVD? Jan  Lipšanský
9. 5. 2005 Příjemná zábava s novým Renčovým filmem Jan  Čulík
7. 5. 2005 Zlopověstné dítě přichází do kin Petr  Šafařík