19. 6. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
19. 6. 2006

Mohl bych být vlastně spokojený. Moje dědkovská ješitnost byla průběhem a výsledkem parlamentních voleb řádně přikrmena, a to hned ze tří důvodů. Odhadl jsem, že volby skončí plichtou (i když jsem pochopitelně netušil, že bude tak dokonalá), obavy z povolebního chování Zelených se naplnily v míře více než velké a realizace Modré šance v její nejdivočejší podobě zatím není na pořadu dne.

Přesto nevidím důvod k velkému jásání. Když jsem pro BL loni napsal článek pod titulkem , "Stává se český národ pitomějším?" měl se asi raději jmenovat nějak jinak - patrně v názvu mělo být něco o lenosti ducha.

Sloupek
Tomáš Toula

Na útěku před nudou
někteří už nebudou
až se chopím bouchačky
a rozstřílím houpačky

z časopisu Dobrá adresa č. 6/2006 vybral Štefan Švec

19. 6. 2006

Předseda ODS společně s KDU-ČSL a zelenými sestavuje "nevětšinový" a zároveň "nemenšinový" kabinet, který momentálně hledá podporu v patově rozdělené Poslanecké sněmovně. Zájem veřejnosti se soustředil na možná koaliční východiska této připravované vlády, na programové shody a neshody v budoucí koaliční smlouvě.

19. 6. 2006

Komentování komentářů by se mohlo stát předmětem vyučování na školách novinářských, podobně jako jsem už navrhoval, aby na FAMU a DAMU byl zaveden předmět Vyprávění obsahů filmů a divadelních her.

Například mé úvahy dnes ráno nad MF Dnes.

19. 6. 2006

umístili anonymní překladatelé na internet. (Odkaz je volně k nalezení na libovolném vyhledávači.) Vyzývají také čtenáře, pokud mají zájem o jiné Kunderovy knihy, které dosud vyšly pouze v západních jazycích, ať se ozvou, že i tyto knihy přeloží a zpřístupní na webu. Anonymní autoři překladu zřejmě porušili Kunderova autorská práva.

Milan Kundera nesvolil k vydání svých tří románů Život je jinde, Kniha smíchu a zapomnění a Nesnesitelná lehkost bytí, které vyšly v češtině u 68 Publishers v Torontu, po pádu komunismu v Československu/České republice. V českém překladu také dosud nevyšly jeho romány Pomalost, Totožnost a Nevědomost.

19. 6. 2006

Šéf britské konzervativní strany:

Šéf britské Konzervativní strany David Cameron konstatoval, že homosexuální dvojice by měly mít nárok na daňové úlevy, pokud uzavřou sňatek. Cameron se vyjádřil, že Konzervativní strana podporuje sňatky a rodinné hodnoty -- ale že podporuje všechny druhy manželských svazků -- heterosexuální i homosexuální.

19. 6. 2006
Firma usiluje o licenci pro lék, který bude stát stokrát více

Profesor Rosenfeld argumentuje, že jde o zisky společnosti Genentech. Požaduje, aby vlády financovaly klinické zkoušky léků, jako je Avastin, ve veřejném zájmu.

Genentech., významná mezinárodní farmaceutická společnost, blokuje přístup k léku, který levně a efektivně zachraňuje tisíce lidí před slepotou, protože chce uvést na trh daleko dražší výrobek.

19. 6. 2006

Projekt pneumatikárny Nokian Tyres ve Valašském Meziříčí

Tisková zpráva Ekologického právního servisu

Finská společnost Nokian Tyres plánuje v obci Lešná u Valašského Meziříčí vybudovat nový závod na výrobu pneumatik s produkcí 8 miliónů kusů ročně. Místní občané se s pomocí sdružení právníků EPS obrátili na Městský soud v Praze s žalobou proti postupu Ministerstva životního prostředí (MŽP), které při povolování této investice ignorovalo závažné stávající zatížení životního prostředí v dotčeném území a tím porušilo české zákony i evropskou legislativu.

Hypno: DIY karneval 2006, Strahov
19. 6. 2006

Svobodná tekno kultura, to není jen Czechtek, kolem něhož se již po několik let konají v době okurkové sezony pravé mediální a politické saturnálie. Jiným projevem této tvořivé kultury je již čtvrtým rokem konaný Do It Yourself Karneval. Buďme rádi, že zůstal až na pár výjimek ušetřen zájmu médií a nedošlo k jeho zařazení do zpravodajského spektáklu -- a to navzdory tomu, že za ním páni novináři nemuseli jezdit do odlehlých koutů země, ale stoupenci alternativní kultury jim pochodovali přímo pod nosem centrem Prahy.

Fotogalerie karnevalu ZDEZDE

Videogalerie karnevalu ZDE
tajní policisté na karnevalu ZDE
19. 6. 2006

Významná britská státní škola, Millais School v Horshamu, v hrabství West Sussex, zakázala svým žačkám, aby do školy nosily americké "prsteny čistoty". Je to symbol sexuální abstinence, který se mezi nábožensky založenými mladými lidmi šíří ze Spojených států.

Robert Fico, předseda vítězné strany Směr-sociální demokracie
18. 6. 2006

Slovenský prezident Ivan Gašparovič pověří sestavením nové vlády vítěze sobotních parlamentních voleb, tedy Roberta Fica. Slovenské parlamentní volby vyhrála doposud opoziční strana Směr-sociální demokracie 29,14 procenty hlasů.

18,35 procenta zaznamenala SDKU-DS premiéra Mikuláše Dzurindy. Třetí skončila nacionalistická Slovenská národní strana (SNS) s 11,73 % a těsně tak předstihla Stranu maďarské koalice (SMK), která obdržela 11,68 procenta platných hlasů. Až na pátém místě je Lidová strana-Hnutí za demokratické Slovensko (LS-HZDS) bývalého premiéra Vladimíra Mečiara s 8,79 procenta hlasů. Nejmenší stranou v novém parlamentu se ziskem 8,31 procenta bude Křesťanskodemokratické hnutí (KDH). Do parlamentu se nedostala starostalinská komunistická strana (KSS) a Aliance nového občana (ANO) vedená Pavlem Ruskem.

Směr obsadí v nové Národní radě 50 křesel, tedy třetinu ze 150 míst. SDKU-DS připadlo 31 mandátů, SNS a SMK budou mít shodně po 20 a KDH 14 poslanců.

19. 6. 2006

Komentárov venujúcim sa špekuláciám okolo výsledkov sobotných slovenských volieb bude v médiách viac ako dosť, na tému veľkých a relevantných strán. My si dnes všimnime aj situáciu okolo subjektov, ktoré by si spolu s českým klasikom mohli povedať, že se stali "menšími a jestě menšími a ještě menšími, až byli nejmenšími na světe...

19. 6. 2006

Stovky dětí, jimž bývá často pouhých šest let, jsou každoročně přiváženy do Británie jako "otroci" pro práci v ilegálních robotárnách, v soukromých rezidencích a v továrnách na konopí, napsal konzervativní britský týdeník Sunday Telegraph.. Tyto děti jsou dováženy z celé Afriky, Asie a z východní Evropy krutými a dobře organizovanými gangy pašeráků.

Mnoho těchto dětí je odváženo do Británie s neinformovaným souhlasem jejich rodičů, kteří za to platí až 3000 liber (130 000 Kč) a domnívají se, že se jejich dětem dostane lepšího života a budou moci domů posílat peníze.

19. 6. 2006

Pod tímto titulkem informoval zpravodaj Jan Rovenský v Právu o situaci dětí z Asie a Afriky ve Velké Británii. Za tyto děti jejich rodiče zaplatili gangům tisíce liber, aby jim zajistili lepší život ve vysněném ráji na Západě. Ve skutečnosti tyto děti ve "vysněném ráji" nastupují ihned do práce. Děti žijí v děsivých podmínkách a jsou oběťmi fyzického bití. Často jsou sexuálně zneužívány. Otrocké práce vykonávají v restauracích, dílnách na výrobu sportovního oblečení nebo i na výrobu marihuany. Mnoho z nich je zneužíváno v sítích pedofilů.

O tom všem informoval konzervativní list Sunday Telegraph.

19. 6. 2006

Právě pročítám vzpomínky brněnského historika, disidenta a signatáře Charty 1977 Jaroslava Mezníka " Můj život za vlády komunistů 1948 -- 1989", vydané v roce 2005 Maticí moravskou v řadě Prameny dějin moravských. Styl knihy prozrazuje profesionálního historika a archiváře, s rodinným pozadím, pro které má němčina přiléhavé označení Bildungsbürgertum, jež bylo za vlády komunistů řazeno mezi třídní nepřátele.

Otec Jaroslava Mezníka JUDr. Jaroslav Mezník byl od roku 1933 vicepresidentem Podkarpatské Rusi. V květnu 1941 byl jmenován moravským zemským presidentem, krátce nato zatčen Gestapem a 14. listopadu zastřelen v Kounicových kolejích.

19. 6. 2006
Je to jen pár dní, kdy jsem navštívil kolegu, který absolvoval, v průběhu tří let již podruhé, dosti vážný chirurgický zákrok.Jelikož je však od narození optimistou, nijak neplakal nad svým zdravotním stavem, zato však dával k lepšímu zážitky z nemocnice, kde byl hospitalizován před třemi lety i dnes. Podstatný rozdíl byl v tom, že tato nemocnice je od 1.1.2006 "převedena na akciovou společnost ". Jediné, co se asi nezměnilo, je kvalifikovanost personálu a určitá úroveň jednání s pacienty, vše ostatní je však spíše horší. Aby se ušetřilo, zrušeny byly rentgeny na jednotlivých odděleních, a tak jsou pacienti, mnohdy za nedůstojných podmínek, nedostatečně chráněni proti zimě, převáženi mrazem k jedinému centrálnímu pracovišti. Některé ambulance jsou naprosto neúnosně přeplněny, zcela běžně se čeká na vyšetření 4 i více hodin, atd, atd.
19. 6. 2006

aneb O vlastnictví poslaneckého mandátu

Nejméně od voleb v roce 1996 bylo zřejmé, že názorové rozvrstvení občanů bude vrstvu profesionálních politiků stavět neustále do složitých situací. Každý moudrý člověk mohl počítat s tím, že dříve nebo později musí dojít k situaci, jakou vytvořily současné volby. Ať již je dnešní povolební stav nazýván jakkoliv, odhaluje tedy v prvé řadě duchovní nepřipravenost jak politiků samotných, tak odborníků a samozřejmě publicistů.

19. 6. 2006

Pani Martykánová sa opakovane a iste aj úprimne snaží dopátrať prečo ten feminizmus tak irituje ostatných ľudí. Snáď sa mi to podarí vysvetliť na príkladoch z jej repliky "Na Titaniku losujme!".

19. 6. 2006

Sledoval jsem trochu diskusi na BL o antikomunismu v Čechách. Před volbami jsem si všiml, že je komunisty opět nejapně vyhrožováno. Byl to poměrně jednoduchý trik, jakým si jiné strany naháněly vodu na svůj mlýn, spoléhajíce na naivní reakci davu.

Nemusíte se obávat, že bych se mnohých soudruhů nějak zastával. K srdci mi nikdy pro své chování nepřirostli. Nějak se ale zapomnělo, že mnozí předáci ostatních demokratických stran mají stejný rodný stranický nebo prognostický původ jako ti, od kterých se tak okázale distancují.

Je mi trošku líto, že mnozí tak srdnatě nevystupovali proti komunistům za jejich vlády, když se to nenosilo.

17. 6. 2006

Asi před týdnem psal v Lidových novinách Josef Klíma ve svém sobotním sloupku o komsi, kdo tvrdil -- ironicky -- že africkým fotbalistům pomáhají šamani různými kouzly.

No, moje babička, dej jí pan bůh věčnou slávu, zase pověrčivě klepala na stůl a když se někdo moc těšil, kárala ho, aby své těšení nezakřiknul. Když to propojím, začínám si myslet, že šamani existují, ne však v Africe, a nepropichují voskové figurky jehličkami, ale píší do novin, používajíce babičkou citovanou techniku zakřiknutí. Píší do novin Lidových.

16. 6. 2006

Česká televizeČeská televize je spokojena s podobou svého volebního vysílání. Jeho hodnocení bylo součástí středečního zasedání Rady ČT.

„Odvysílali jsme několikanásobně více hodin, než při minulých volbách,“ pochválil své podřízené generální ředitel Jiří Janeček. Celkem šlo o 119 pořadů na ČT1, ČT2 a ČT24. „Byl to v dějinách televizního vysílání u nás bezprecedentní objem,“ doplnil ho ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal. „Z toho, co se nám nepovedlo, jsme schopni vyvodit dostatečné ponaučení,“ poznamenal dále ředitel zpravodajství.

16. 6. 2006

V Británii byl zveřejněn dvaadvacetistránkový dopis, který v roce 1982 napsal tehdy osmadvacetiletý Tony Blair tehdejšímu šéfovi tehdy velmi tradiční Labouristické strany Michaelu Footovi. O marxismu tehdy Blair napsal: "I v naší straně [ve srovnání s Konzervativní stranou], i když daleko méně, existuje tendence bránit tomu, aby se mysl chovala svobodně. Nemohu si pomoci, ale mám pocit, že za to částečně může pokračující spojování marxismu se socialismem. Dal jsem si práci a Marxe jsem si přečetl. Z mnoha hledisek mi to mnohé vysvětlilo; zejména mé vnímání vztahu mezi lidmi a společností, v níž žijí, bylo navždycky změněno. Ale v konečném důsledku to bylo svazující, protože se to snažilo svou filozofií ovládnout všechny rysy existence. A to, samozřejmě, je pro mnoho lidí atraktivní."

Je Marx stále ještě relevantní? Tuto otázku v pátek položil deník Independent několika známým britským osobnostem:

16. 6. 2006

Při současné diskusi o komunismu, která šla zprvu mimo mne, jsem začal přemýšlet. A protože už zapomínám začal jsem si psát jak jsem to v těch dobách měl vlastně já.

Maminčina rodina za války se angažovala v odboji, babička přes válku ukrývala děti některých velmi známých odbojářů. Tatínkova úspěšně před válkou a po ní podnikala na Slovensku. Maminčin tatínek velmi brzo zemřel na rakovinu. Tatínkova rodina po roce 1945 přišla o podnik. Děda se musel starat i o rodinu své dcery, protože jejího manžela (pozdější fotbalový reprezentant v Chile) zavřeli na sedm let. Začal dělat zedníka a posléze se stal "bílým zedníkem" (na Slovensku termín pro zedníky na složitější práce).

16. 6. 2006

"Moravo styď se"! Takové výkřiky se ozývaly z úst zhrzených pravicových diskutérů na webových stránkách těsně po volbách. Ponechme teď stranou požadovanou sebereflexi tohoto územního celku a podívejme se na oranžový fenomén z jiného úhlu.

Volební hlasy v jednotlivých okresech (podle volebního serveru ČSÚ) odevzdané ODS resp. ČSSD korelují s mírou nezaměstnanosti (průměrná nezaměstnanost v jednotlivých okresech za rok 2005, portál MPSV). Korelace sice není příliš těsná, jak naznačují hodnoty korelačních koeficientů -0,684 u ODS a +0,778 u ČSSD, nicméně závislost je zřejmá. Zatímco hlasy pro ODS s rostoucí mírou nezaměstnanosti klesají, hlasy pro ČSSD rostou. Potud holá fakta.

16. 6. 2006

Podle globálních "ligových tabulek" jsou nejkvalitnější univerzity ve Spojených státech. Za nejlepší univerzitu na světě se považuje Harvard, na druhém místě je anglická Cambridge, pak následuje sedm dalších amerických univerzit a na desátém místě je anglický Oxford. Tabulku sestavila Jiao Tong University v Šanghaji. Je kontroverzní, protože použitá měřítka jsou nutně subjektivní. Šanghajští analytici sestavili univerzity podle počtu nositelů Nobelovy ceny, kteří na nich vyučují, podle citací výzkumu, podle publikovaných článků a podle výkonnosti jednotlivých univerzitních expertů. Je zřejmé, že existují i další měřítka, podle nichž lze hodnotit význam univerzity.

Jenže z analýzy úrovně jednotlivých univerzit vyplývá drsná skutečnost: většina vědeckých publikací dnes pochází ze Spojených států.

16. 6. 2006

Žádná ideologie není neškodná

Pane Čulíku, tak nevím, zda jde jen o řečnickou otázku nebo zda to myslíte vážně. Ve svém článku "Současný český antikomunismus" píšete:

"Za posledních tak 400 let byla domácí situace v českém prostoru VŽDYCKY určována zahraničněpolitickou konstelací."

Možná tedy tušíte, odkud vítr fouká. Připočtěme následný odcizený postoj občanů ke státu a k vládám (MY - ONI, Vrchnost) a máme tu tak trochu pocit bezmoci ovlivnit, co chceme a čeho se bojíme.

16. 6. 2006

K povolební diskusi

Britské listy uveřejnily 26. 5. 2006 odkaz na test koho volit. V principu šlo o to si vyzkoušet, jak by čtenář hlasoval o vybraných návrzích různých zákonů, které byly předloženy ve Sněmovně, a stanovit míru shody nebo neshody s hlasováním poslanců parlamentních stran. Zkusil jsem to. Možná, že jsem to neměl dělat, člověk se pak dozví překvapující věci, píše čtenář Jan Makovička.

Podotýkám, že jsem za minulého režimu nebyl v KSČ (a nejsem v KSČM ani dnes), počátkem 60. let jsem odmítl nabídku vstoupit do strany (do KSČ), nechodil jsem k volbám (nejméně třikrát), vyhýbal se různým shora organizovaným manifestacím a oslavám, nečetl Rudé Právo (od roku 1967 po arabsko-izraelské válce), četl v 60. letech Literární noviny, měsíčník Tvář, který redigoval Václav Havel (a do kterého tehdy přispíval i Václav Klaus) a jiné "opoziční" časopisy, nesledoval a dokonce ani nevlastnil televizi, protože tehdejší propaganda mě rozčilovala (to jsem ale tehdy netušil, jaká televize na mne v budoucnosti čeká), poslouchal Svobodnou Evropu, BBC, Hlas Ameriky atd. Souhlasil jsem s L. Aragonem, který označil náš tehdejší normalizační režim 70. let jako "Biafru ducha" atd.

15. 6. 2006

Podívejte se kolem sebe a potom zjistíte, že členové KSČ, kteří nám do roku 1989 velmi aktivně znepříjemňovali život, jsou aktivní ve většině politických stran a je úplně jedno, jestli je pravicová nebo levicová, i křesťanská jim přijde vhod, míní čtenář Pavel Šlanhof. Ti více zprofanovaní se drží v pozadí a přes různé "kašpárky" prosazuji své ekonomické i politické ambice.

Myslím si že současná KSČM není pro demokracii taková hrozba, daleko větší nebezpečí pro demokracii jsou odpadlíci od KSČ a jejich rodiny, kteří pro dobře placenou kariéru udělají cokoliv.

Z vlastních zkušeností můžu říct, že při posledních komunálních volbách, jsme my, kteří jsme proti komunistům, volili komunisty, protože pravicové strany měli na kandidátkách často osoby neštítící se ničeho, zatímco na kandidátce KSČM, byli slušní lidé.

Je zajímavé že politikům, kteří slibují větší platy a vyšší životní úroveň, vadí minimální mzda, zákoník práce a jiné sociální vymoženosti, které si pracující v jiných státech Evropské unie těžce vydobyli. Vypadá to, že bývalí kariéristi minulého režimu, by se rádi vrátili do feudalismu. Ale zapomněli, že feudální pán se o své nevolníky, jestli z nich chtěl mít užitek, musel starat. Dodnes mi nejde do hlavy, proč nás tak velkoryse přijala EU do svého společenství, museli vědět, jaké hospodářské podvody v ČR procházejí. Já osobně jsem pro společnou Evropu, spousta lidí mi to zazlívá, ale měli by si vzpomenout na RVHP.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

12. 6. 2006

V dubnu přispělo celkem 131 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 20 876..00 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 1,321.99 USD. Příjem z reklamy byl 2600 Kč. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než deset tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   
27. 2. 2006 Vede masturbace k terorismu?   
27. 2. 2006 Jací jsou ti "muslimové" věznění v Guantánamo?   
27. 2. 2006 Podíl emocí na chodu demokracie Zdena  Bratršovská

Media Tenor - obsahové analýzy médií RSS 2.0      Historie >
13. 6. 2006 Hnusí se mi bulvární styl argumentace Marek  Síbrt
12. 6. 2006 Manipulace analýzou manipulací Štěpán  Kotrba
29. 5. 2006 Sovy nejsou tím, čím se zdají být Štěpán  Kotrba
29. 5. 2006 Media Tenor: Mezi "negativním popisem" a "poškozováním" je zásadní rozdíl Marek  Síbrt
28. 5. 2006 Štěpán Kotrba dezinterpretoval analýzu Media Tenoru o politických stranách Marek  Síbrt
26. 5. 2006 Mladá fronta Dnes a Lidové noviny poškozovaly ČSSD a KSČM Štěpán  Kotrba
3. 1. 2006 Žánrový hybrid na obrazovce Jan  Čulík
23. 12. 2005 "ODS se opět uchýlila k účelovému lhaní" Jiří  Paroubek
24. 8. 2005 CzechTek 2005: Analýza vyváženosti televizního zpravodajství   
12. 8. 2005 Všichni jsme jen lidé, ale jsme nestranní Martin  Krafl

České volby v roce 2006 a povolební pat RSS 2.0      Historie >
15. 6. 2006 K povaze většiny našich diskusí Miloš  Dokulil
14. 6. 2006 Povolební pat neexistuje Oskar  Krejčí
12. 6. 2006 Podivná reakce prezidenta Klause Jiří  Jírovec
10. 6. 2006 Jak mohou být Zelení součástí pravicové koalice?   
9. 6. 2006 Jediné řešení je neprůchodné Josef  Vít
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
8. 6. 2006 Jediným řešením je kompromis Jan  Čulík
8. 6. 2006 "Slušní občané" budou demonstrovat proti "diktátoru Paroubkovi"   
8. 6. 2006 V české politice chybí nekompromisní postoj   
7. 6. 2006 Místo politiky může parlament řešit reformu justice Martin  Kunštek

Aleš Cibulka a Yvonne Přenosilová RSS 2.0      Historie >
25. 5. 2006 Stažení Aleše Cibulky bylo odůvodněné   
25. 5. 2006 Právníci EBU se diví: jak jinak vyžadovat pravidla profesionální novinářské etiky než kodexem? Štěpán  Kotrba
16. 5. 2006 Cibulkův pořad Jak to vidí dával slovo hostu   
15. 5. 2006 Opakovaný dámský gambit... Ladislav  Žák
15. 5. 2006 "Laický názor" moderátora na obrazovce ČT 24 Štěpán  Kotrba
15. 5. 2006 Českému Novákovi primitivní hospodské kecy v rádiu nevadí Jan  Čulík
15. 5. 2006 Pořad s Přenosilovou nelze brát vážně   
13. 5. 2006 Není stížnost jako stížnost Josef  Bouška
12. 5. 2006 Satira v rozhlase je přípustná, ale tenhle pořad byl nevyvážený Jan  Čulík
12. 5. 2006 Sprostořekost a meze veřejné služby Štěpán  Kotrba

Policejní násilí RSS 2.0      Historie >
17. 5. 2006 Zelení: Kam jsi to vlezl? Ven ! Štěpán  Kotrba
17. 5. 2006 Truncheons and other pre-electoral tools Irena  Ryšánková
12. 5. 2006 O profesionální deformaci v demonstraci Oldřich  Průša
9. 5. 2006 Policejní zmlácení paní vrchní ředitelky Petr  Kužvart
4. 5. 2006 "Wolf": Jak jsem podával vysvětlení inspekci ministerstva vnitra Michal "Wolf" Vlk
4. 5. 2006 V Policii ČR vládne šikana a loajalita Stanislav  Huml
3. 5. 2006 Jaká je tolerance policistů vůči násilí Bohumil  Kartous
3. 5. 2006 Naprosté nepochopení demokracie Jan  Zeman
2. 5. 2006 Trestní oznámení na neznámé pachatele, příslušníky Policie ČR Radek  Mikula
2. 5. 2006 "Já nebudu někde na internetu, kurva"   

Útok na Jiřího Dolejše RSS 2.0      Historie >
1. 5. 2006 Zmlátili Dolejše. Proto se cítím jako komunista Jindřich  Kalous
30. 4. 2006 Odpovědnost za verbální šíření nenávisti Štěpán  Kotrba
30. 4. 2006 Komunismus jako terč pro střelnou zbraň... Martin  Šaffek
29. 4. 2006 Komunismus v nich Jan  Čulík
29. 4. 2006 Adam Drda: Zkreslil jste můj komentář jak Haló noviny   
29. 4. 2006 Pražští mediální propagandisté mají strach Jan  Čulík
29. 4. 2006 Ano, antikomunismus je protidemokratické hnutí Ondřej  Slačálek
28. 4. 2006 Na okraj ke kauze Dolejš Boris  Cvek
28. 4. 2006 Magistra Edelmannová by měla vrátit diplom Karel  Dolejší
28. 4. 2006 Nebezpečná hra Jan  Polívka

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Flexibilita potřetí Jan  Holík

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
18. 4. 2006 Čulíkovy znaky demokracie Štěpán  Kotrba
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
5. 1. 2006 Rozdíl je jen domněnkou, je třeba jej prokázat Miroslav  Prokeš
4. 1. 2006 Udělejte to profesionálně   
4. 1. 2006 V této demokracii smějí užívat svobody jen ti, co souhlasí   
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Případ Jacques, Paroubek a Czechtek 2005 Jan  Zeman
5. 5. 2006 Jak Policie ČR beztrestně porušuje zákony   
3. 3. 2006 Stíhání klienta IuRe soud podmíněně zastavil   
21. 2. 2006 Otakar Motejl: Kdyby tomu velel jiný policejní ředitel, vzal by to na bodáky Dalibor "Exx" Záhora, Martin "Juki" Jyrkinen
1. 2. 2006 Ombudsman: "Postup policie na CzechTeku byl nepřiměřený"   
1. 2. 2006 Účelově obžalovaný účastník CzechTeku obhajovaný IuRe soudem zproštěn obžaloby   
9. 1. 2006 Ministr kultury Vítězslav Jandák: "Na CzechTek se přijedu podívat!" Martin "Juki" Jyrkinen
13. 12. 2005 Vyjadřuji hlubokou nespokojenost s tím, jak vyšetřujete zásah policistů na CzechTeku 2005   
8. 12. 2005 Jsme nespokojeni s tím, jak se vyšetřuje Czechtek 2005!   

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
19. 6. 2006 Matějská Tomáš  Toula
16. 6. 2006 V poušti Stephen  Crane
15. 6. 2006 Geneze Jiří  Filip
14. 6. 2006 ■ ■ ■ Martin  Švanda
13. 6. 2006 ■ ■ ■ Ivan Martin Jirous
9. 6. 2006 Podmalba II Zdeněk  Volf
8. 6. 2006 Konec koně Jaroslav  Kovanda
7. 6. 2006 ■ ■ ■ J. H. Krchovský
6. 6. 2006 Ty rozrůzněné tváře lidí... Martin  David
5. 6. 2006 Paranoidní symptomy Jiří  Štěpánek

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
8. 6. 2006 Energetická geopolitika 2006   
26. 5. 2006 Energetická bezpečnost EU: akademická otázka nebo reálný problém ?!? Ladislav  Žák
28. 4. 2006 "Rusko opustilo oběžnou dráhu Západu"   
24. 4. 2006 Co si to dovolují - brát si naši ropu! Jindřich  Kalous
21. 4. 2006 Čeká nás nová energetická krize ? Egon T. Lánský
10. 4. 2006 Skutečná cena ropy - ČR jako věrný spojenec v pokračujících energetických konfliktech? Michal  Brož
4. 4. 2006 Tři cesty Milan  Smrž
31. 3. 2006 USA "v kostce" Ladislav  Žák
18. 3. 2006 CNN o ropném zlomu   
7. 3. 2006 Energie budúcnosti Radovan  Geist

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
15. 4. 2006 Smrt, hladomor, sucho -- to je cena třístupňového globálního oteplení   
15. 4. 2006 Jak vy osobně můžete něco udělat proti globálnímu oteplování   
24. 3. 2006 Záchrana klimatu, nebo protijaderný aktivismus? Jan  Hošek
10. 3. 2006 Jaderná energetika   
6. 3. 2006 Omlouváme se -- pomáhali jsme ničit tuto planetu...   
17. 2. 2006 Led v Grónsku taje daleko rychleji, než se předpokládalo   
11. 2. 2006 Globální oteplování překročilo bod, odkud už není návratu   
31. 1. 2006 Vážné varování ohledně klimatických změn   
19. 1. 2006 Skončí naše civilizace Lovelockovou apokalypsou? Stanislav  Mihulka
17. 1. 2006 James Lovelock: Životní prostředí na Zemi je už zničené   

Český film RSS 2.0      Historie >
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
30. 5. 2006 KSČM filmaře ve Sněmovně podpořila a podpoří znovu Ivana  Levá
30. 5. 2006 Dopis televizních ředitelů Klausovi, který Martin Krafl odmítl zveřejnit   
29. 5. 2006 Filmařská sprostota a 111 hlasů dobrých Štěpán  Kotrba
29. 5. 2006 Princip veřejné mediální služby a meze Janečkova intelektu Štěpán  Kotrba
29. 5. 2006 Cesta do hlubin filmařovy duše Filip  Rožánek
26. 5. 2006 Čeští filmaři z protestu stáhli filmy, na které dostali státní dotace Filip  Rožánek
15. 5. 2006 Prezident Veto Vít  Horák
9. 2. 2006 Nebýt dnešní, aneb nemá tady někdo dvojníka Patrik  Hronek
13. 1. 2006 Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí -- úvaha nad banalitou jednoho filmu Bohuslav  Binka

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2006 Jaderný útok na Írán, raketová sila v Česku a logika Bílého domu Štěpán  Kotrba
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
16. 6. 2006 Irák: 60 britských vojáků měsíčně trpí duševními chorobami   
13. 6. 2006 Iráčtí poslanci potvrdili mučení a zneužívání vězňů v iráckých věznicích   
12. 6. 2006 Nová Fallúdža: Obyvatelé iráckého Ramádí žijí v obavách z nadcházející velké bitvy Karel  Dolejší
10. 6. 2006 Sebevraždy v Guantánámo jsou "válečným aktem"   
8. 6. 2006 Zarkáví je mrtev   
30. 5. 2006 Havárie amerického vozidla vyvolala v Kábulu nepokoje   
29. 5. 2006 Nejméně 1000 britských vojáků od začátku irácké války dezertovalo   
26. 5. 2006 Írán: Návrat změny režimu   
25. 5. 2006 9-11 Informace a dezinformace Jiří  Jírovec
25. 5. 2006 Pull it... Vladimír  Myslík

Školství RSS 2.0      Historie >
12. 6. 2006 O co jde ve volbách a po nich? František  Augusta
30. 5. 2006 Školné a ekonomické bariéry v přístupu ke vzdělávání Petr  Staněk
30. 5. 2006 Asociace školských odborů hodnotí 8 let vlády ČSSD Radek  Sárközi
17. 5. 2006 Vysokoškolská stávka: Je to jako sledování automobilové havárie ve zpomaleném filmu   
17. 5. 2006 Opravdu parodie   
16. 5. 2006 Maturity z logického a systémového myšlení Miroslav  Prokeš
16. 5. 2006 Domácí učitelé z třetího světa vyučují americké studenty na dálku   
15. 5. 2006 Kolektivní maturity -- danajský dar ČSSD na rozloučenou Radek  Sárközi
15. 5. 2006 Výzkumné záměry a rozvoj vědy v regionech Demeter  Krupka
14. 5. 2006 Stávka hrozí kompletním uzavřením britských univerzit   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
19. 6. 2006 Kunderův román Totožnost v českém překladu   
12. 6. 2006 Zemřel nám pan Fischl Tomáš  Koloc
28. 5. 2006 Zemřel spisovatel Viktor Fischl   
9. 5. 2006 Ruptura duše Irena  Zítková
12. 4. 2006 Spisovatelé senioři v elektronickém médiu Miroslav  Vejlupek
11. 4. 2006 Květnové ceny Václav  Dušek
14. 3. 2006 Mami, já nechci umřít je vynikající literární čin   
2. 3. 2006 Klára Hůrková - tvůrkyně Evropanka Miroslav  Vejlupek
28. 2. 2006 Český Parnas a kyberkultura Miroslav  Vejlupek
23. 2. 2006 Literatura na digitální scéně -- a co dál? Miroslav  Vejlupek