3. 10. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
2. 10. 2005

VyVolení:

Název tohoto článku je věta, kterou jsem v pátek slyšel od Patrika Nachera, který pracuje v odumírající straně Unie svobody. Rozčílily ho mé články v Lidových novinách a v Britských listech, v nichž jsem argumentoval jako homosexuál, který nepociťuje potřebu bojovat za práva homosexuálů uzavírat sňatek, a který také částečně obviňuje samotné homosexuály, že částečně nesou sami odpovědnost za předsudky, které proti nim skoro všude ještě existují.

Sloupek
Antonín Sova

Louky voní, břehy hasnou,
vyschlý potok tišej zpívá
píseň léta bezehlasnou,
slunce hoří, zem se stmívá.

Dojaté zná srdce bušit,
bolet mírně každou ranou
jak žal těch, kdož nesmí tušit,
že už z lože nepovstanou.

Z hrobu svého oknem vidí
temně rudé kvésti růže.
Kolem tolik přešlo lidí.
Nikdo, nikdo nepomůže?

ze sbírky Soucit a vzdor vybral Štefan Švec

3. 10. 2005

Dilema KSČM:

Rozpor mezi sociálně ideologickým systémem a metodou

V souvislosti s provedenou změnou na postu předsedy KSČM se toho hodně napsalo. Jen málo publicistů se však zabývá hlubšími příčinami existujících rozporů ve straně. Ty tkvějí hluboko v minulosti, dávno před tím, než došlo k porážce pokusu o radikální likvidaci kapitalismu.

Mirek Grebeníček při setkání se předsedou SEL Faustem Bertinnottim
3. 10. 2005

Za Mirkem Grebeníčkem, který představoval KSČM v tom nejlepším i nejhorším...

< Mirek Grebeníček při setkání s předsedou SEL Faustem Bertinnottim

Obvykle se pod podobným titulkem rýsuje černý rámeček nebo alespoň křížek. Prostě jde o nekrolog. Když jsem si v sobotu odpoledne vyposlechl v autorádiu to, jak proběhl odchod jednoho z nejdéle sloužících předsedů čehokoliv v "demokratických" dějinách naší země, bylo mi smutno a musel jsem mu věnovat tichou vzpomínku.

3. 10. 2005

Otrocká práce je mezinárodně zakázána. Stejně nemorální, ač mezinárodně nedeklarováno, je nutit zaměstnance k práci za neúměrně nízkou mzdu. Jenže, co je to "nutit", a co je to "úměrné"? Nízké mzdy v nějakém sektoru vedou během několika let k jeho degeneraci. Málokdo si může dovolit pracovat jen ze záliby. Na podzim roku 1998 pověřil premiér Zeman prvního místopředsedu vlády Špidlu vyjednáváním s odbory o navýšení tarifních mezd v "ROPOsféře" (rozpočtové a příspěvkové organizace) od roku 1999. Zadáním bylo vyjednat navýšení v rozmezí 10 - 15%. "Geniální vyjednavač" se dohodl na 17%.

3. 10. 2005

Pan kolega David se snaží otevřít téma, ke kterému má jako lékař, manažer a bývalý ministr jednak blízko, jednak pravděpodobně řadu interních informací. Protože, jako i u jiných témat, je dobré vědět přesně o čem je řeč, píšu následující řádky.

V lékařském segmentu zdravotnické péče působí dnes řada subjektů odlišných po právní stránce. Jde o:

3. 10. 2005

"Whatever you do in the Czech Republic, never get entangled with the local judiciary," a top British businessman operating in the Czech Republic warned his colleagues at a recent Czech Business Day in Glasgow, Scotland.

3. 10. 2005

Katarská televize Al Džazíra údajně uzavřela kontrakt se světoznámým britským moderátorem sirem Davidem Frostem. Frost bude moderovat diskusní pořad v připravovaném televizním vysílání Al Džazíry v angličtině.

Frost je čelnou osobností anglosaského televizního vysílání, jak publicistiky, tak zábavy, už čtyřicet let. Interviewoval všech šest posledních britských premiérů, interviewoval všech šest posledních amerických prezidentů. V televizi se stal známým inovativním satirickým pořadem That Was The Week That Was, který se vysílal v letech 1962-1963. Politikové si tehdy na jeho tvůrce stěžovali, že je pořad "systematicky zesměšňuje". Od roku 1966 se vysílaly pořady The Frost Report a The Frost Programme. Účastnili se na nich kromě Roberta Frosta komici John Cleese a Ronnie Barker a Ronnie Corbett. Mimo jiné interviewoval Robert Frost Beatles, Micka Jaggera, Orsona Wellese, Tenesseeho Williamse a Noela Cowarda.

Letos na jaře se Frostovi podařilo natočil pro pořad Newsnight televize BBC rozhovor s americkým ministrem obrany Donaldem Rumsfeldem. Pozorovatelé očekávají, že Frostova práce pro televizi Al Džazíra rozptýlí nedůvěru některých Britů a Američanů vůči této televizní stanici. Někteří pracovníci Al Džazíry se však obávají, že s Frostem se televize "příliš pozápadní" a půjde na nervy muslimské divácké obci.

Podrobnosti v angličtině ZDE

3. 10. 2005

Internetové stránky společnosti BBC Action Network, které umožňují veřejnosti, aby se aktivně podílela na místní politice, obdržely už třetí rok cenu jako jeden z nejvýznamnějších světových stimulů na podporu politických změn na světě. Cenu získaly tyto stránky minulý týden na Světovém fóru pro elektronickou demokracii v Paříži. Fórum vybírá nejlepší politické iniciativy šířené prostřednictvím elektronických médií. Action Network poskytuje platformu pro lidi, kteří se zajímají o politické problémy v místě svého bydliště.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Michael Marčák: Ano, populistické předvolební gesto, nic jiného jsem od vás ani nečekal...
3. 10. 2005

3. 10. 2005

Několik článků, které se v BL zabývaly problémem individuální a hromadné dopravy, spojuje zajímavá věc -- totiž nepochopení základního problému: současný systém, protěžující individuální dopravu, je u konce svých možností a současně neexistuje politická vůle k jeho změně.

Individuální a hromadná doprava v Britských listechZDEZDEZDEZDEZDE

31. 10. 2005

EU
3. 10. 2005

Téměř 16 let je Česko (i jako součást bývalého Československa) svobodnou zemí. Přesto nám, jeho občanům, zřejmě zůstal víceméně podvědomý návyk z totalitních časů, myslet a dělat to, co vrchnost dovoluje a co, domníváme se, je současně výhodné. Vrchností je pro nás dnes i Evropská unie, jíž je Česká republika již přes rok členem. Po dobu přístupového procesu nám orgány této instituce dávaly (a občas dále dávají) najevo svou nadřazenou autoritu a ani jedna z obou stran si zřejmě neuvědomuje, že tím přispívají k udržování a posilování vztahů a pocitů nad- a pod-řízenosti, tedy autoritářství, k čemuž, jak jsem se pokusil naznačit, si náklonnost přinášíme s sebou již z našich dějin. Je to poněkud nešťastné, po přistoupení k Unii by nám spíše byla k užitku vzájemná svobodná a možná tvrdá, ale určitě zdvořile a s respektem formulovaná výměna názorů. To bychom ale věcné názory museli mít. Až na výjimky nám, žel, chybí.

30. 9. 2005

Globální epidemie ptačí chřipky je na spadnutí a zahyne na ni až 150 milionů lidí, varoval David Nabarro, jeden z nejvýznamnějších činitelů Světové zdravotnické organizace. Varoval, že ptačí chřipka, na niž dosud v Asii zemřelo nejméně 65 osob, by se mohla proměnit ve formu, přenosnou mezi lidmi.

"Důsledky pro lidský život, až tato pandemie začne, budou mimořádné a velmi škodlivé," uvedl Nabarro. Ve vysílání televize BBC zdůraznil, že počet mrtvých bude zřejmě "od 5 do 150 milionů".

Vysoce patogenní forma ptačí chřipky, známá pod heslem H5N1, vedla v jihovýchodní Asii k plánovitému usmrcení desítek milionů ptáků, ale veškerému tomuto úsilí se nepodařilo zabránit, aby se ptačí chřipka nerozšířila až po pohoří Ural v Rusku.

3. 10. 2005

"V tento den Bůh posuzuje skutky všech židů za uplynulý rok a rozhoduje o jejich osudu v roce nadcházejícím. Zbožný žid proto tráví Nový rok, neboli roš hašana, intenzivním modlením a žádné radovánky ani zábavu neprovozuje. Podle tradice jsou spravedliví zapisováni do Knihy života a nehodní do Knihy smrti. Roš hašana zahajuje deset dní pokání a sebezpytování. Ke zvykům patří namáčení chleba nebo jablek do medu v naději, že rok bude sladký, anebo pojídání rybích hlav či mrkve jako symbolů vůdcovství a plodnosti."

3. 10. 2005

Právě jsem si přečetl recenzi filmu Sin City od pana Simkaniče, která mne zaujala svou až dojemnou starosvětskostí, píše Ivan David Jr.: Neboť touto dobou uplyne už 150 let od chvíle, kdy jiné dílo bylo pro svou údajnou zvrácenost stejně nekompromisně zavrhováno -- ovšem tehdy z pochopitelných důvodů podstatně větším počtem jeho recipientů, konkrétně čtenářů. Mluvím o Baudelairových Květech zla, kde si jejich autor libuje i v takových básnických obrazech jakými jsou tělo mrtvé milenky požírané červy nebo slavná, v bohatých (a dostatečně nechutných) barvách vylíčená mršina u cesty. Co však šokovalo tehdejší čtenáře onoho díla patrně nejvíc, a co vlastně šokuje i dnes pana Simkaniče na filmu Sin City, je ona neschopnost odlišit "dobro" od "zla" -- a toto "zlo" zavrhnout.

Samozřejmě, že přirovnání prokletého básníka Baudelaira a známého režiséra krváků Rodrigueze pokulhává na obě nohy -- jde mi však jen o určitý princip příznačný pro jejich tvorbu, vyjádřitelný snad zjednodušeně myšlenkou, že neexistují a priori věci krásné a ošklivé, dobré a zlé -- a pokud takovýmito přívlastky předměty kolem sebe označujeme, jde jenom o konvenci, příznačnou pru tu kterou kulturu.

Každému divákovi Sin City přece musí být jasné, že jeho autoři pracují s obrovskou nadsázkou, pro komix tak příznačnou! Jen naprosto vyšinutý jedinec může zaměňovat v tomto případě dění na plátně s realitou -- a takovému jedinci pak ovšem zřejmě stačí jakýkoliv impuls pro páchání podobných činů ve skutečnosti, ve snaze hrdiny filmu napodobit. Krom toho: není snad realita nakonec mnohem drsnější, než to co ukazuje se zjevnou sebeironií Sin City

Ostatně, on to řekl před Rodriguezem a Baudelairem už Pilát Pontský: Kde jest pravda?

3. 10. 2005

Monitor Jana Paula:

Ivan David jr. v replice na recenzi Jána Simkaniče operuje se slovem nadsázka a říká tím asi toto: Sin City je nekritizovatelný, protože to není skutečnost a film nevypovídá nic o realitě, která - zdůrazněno autorem v závěru, je možná ještě drsnější, než samotný film. Slovo nadsázka nemám rád, nic nesděluje, je nadužívané tam, kde autor není schopen definovat podstatu. Ján Simkanič se o to alespoň pokusil, starosvětsky (nemělo být spíše staromilsky?), ale přece.

3. 10. 2005

Letos v červenci jsem vyučoval v řecké Olympii na postgraduálním semináři tamější Kokkalisovy nadace pro studenty z Harvardské a Yaleské univerzity, ale také pro frekventanty z krizových zemí: z Bosny, ze Srbska, z Makedonie, z Gruzie, z Kyrgyzstánu a z Uzbekistánu. Všechno jsou to země, v nichž se světové velmoci - USA, Rusko, Čína, Evropská unie - snaží silně uplatňovat svůj vliv.

Článek vyšel ve čtvrtek 29. 9. v příloze Salon deníku Právo

3. 10. 2005

Ve čtvrtečním Salonu Práva píše Jan Čulík, že se o nás dnes, na rozdíl od jiných zemí naší velikosti, případně maličkosti!... "nic neví..."

3. 10. 2005

Letní čas a časová past v českém zdravotnictví

V kalendáři máme říjen. Za nějaké 4 týdny nám v Evropě skončí tzv.letní čas, tzn. budeme zase pár měsíců o hodinu později vstávat a chodit spát. (Dostatečná základní nezaujatá informace o tzv. letním času se nachází třeba v české Wikipedii.)

Ač, dneškem nahlíženo ještě v temné totalitě, v osudném roce 1979 jsme bez demokratické diskuse (pochopitelně?) synchronizovali čas s tehdy ještě EHS a od té doby ve svém příslušném časovém pásmu měříme letní čas, tuto původně válečnou anomálii, Unie Neunie, v Evropě všichni stejně.

Mimochodem, od roku 1996 se nám tzv. letní čas ještě o měsíc protáhl: O říjen.

Přiznám se, že jsem od vstupu ČR do Unie naivně očekával z Bruselu i nějaké ty direktivy, které, obecně řečeno, naše vládnoucí vrstvy a potažmo nás -- lid, takříkajíc donutí ke svobodě.

muslim při modlitbě
3. 10. 2005

FRANCIE

Stále častěji lze ve Francii zaznamenat požadavky muslimů týkající se zřizování prostorů pro bohuslužby. Na rozdíl od boje o "šátkový zákon", nejde o jednorázovou kampaň. Výstavba mešit a modlitebních sálů je mnohem pomalejším procesem, který má ale výraznější dopady na myšlení francouzské společnosti i podobu měst. Představitelé muslimských sdružení nejčastěji opírají nároky na prezentaci islámu ve veřejném prostoru uvedením několika jednoduchých statistik: V Německu mají 3 miliony muslimů k dispozici 2 200 objektů pro bohoslužby. Ve Francii, kde žije kolem 5 milionů muslimů (statistiky se neprovádějí, čísla se jen odhadují), mají věřící k dispozici pouze 1 700 objektů, z nichž většina jsou provizoria. Ze stejné strany zaznívají výčitky i vůči ostatním církvím, zejména katolické, která užívá 40 000 objektů.

3. 10. 2005

Kontroverzní francouzský předpis zakazující nošení "ostentativních náboženských symbolů" do škol nedávno zaznamenal první výročí svého uvedení do praxe. Zákon často označovaný jako "šátkový" rozvířil francouzskou politickou scénu. Jak se situace jeví dnes?

Nejdříve si připomeňme, že zákon se vztahoval nejen na muslimské šátky, ale i na židovské či sikhské pokrývky hlavy. Francie je navíc země s nejpočetnější muslimskou i židovskou menšinou. Bylo tedy nasnadě, že těchto dvou menšin se zákon dotkne nejvíce.

3. 10. 2005

Před týdnem jsme si rozdělili kulturu a její projevy do tří úrovní. Ještě předtím, než přejdeme k definici braku, je nutné zdůraznit, že konzumace pop-kultury, tedy nejnižší úrovně kultury tvořené výhradně pro zábavu, kdekoli ve světě výrazně převažuje. Velice hezky je to možné popsat v případě vývoje televizních kanálů. V počátcích televizního vysílání jeho tvůrci předpokládali, že mají v rukou neocenitelný nástroj pro kultivaci mas a že program zaplní výchovně-vzdělávacími pořady, záznamy divadelních představení a nejrůznějšími produkty vysoké kultury.

Velice záhy se ukázalo, že všude tam, kde mají diváci a posluchači možnost výběru, neomylně se ve své většině přikloní k jednodušší a nenáročné formě zábavy. Kritik systému jistě může -- a částečně i oprávněně -- poukázat na fakt, že tvůrci vysílání komerčních médií tím, co svým konzumentům předkládají, zároveň formují jejich vkus a vlastně s nimi tak manipulují. Systém tak vlastně neustále potvrzuje sám sebe. V oblasti kontroly mas mohou dokonce za jistých okolností komerční média zastávat roli, která byla v jiné historické éře vyhrazena náboženské víře. Příkladem je Itálie, kde je současný premiér zároveň i majitelem všech vlivných masmédií nebo je z pozice své politické funkce kontroluje.

2. 10. 2005

Tohle je reportáž ze zajímavého zápasu, který se odehrál nedávno mezi českým panem prezidentem a světovým sdružením elitářů a intelektuálů. Neintelektuál prof. ing. V.K., CSc., se rozhodl, že s tou bandou příživníků z akademií a univerzit celého světa jednou provždy zatočí. Vytáhl do boje sám proti všem, vyzbrojen jen silou svého přesvědčení, spisy mistra Hayeka a ostrým perem. Prozradím předem, že Klaus utrpěl drtivou porážku 0 : 7 a všechny góly byly vlastní.

30. 9. 2005

"Beránkova a Patočkova sekta má už jen dvě desítky zoufalců"

Sjezd Strany zelených, který proběhl o minulém víkendu v Pardubicích, byl provázen jinou sešlostí, která se uskutečnila v jakési královéhradecké restauraci. Tam si dali sraz ti, jimž činnost "tuctové politické strany", jak opuštěnou matku pojmenovali, přišla příliš obyčejná a jim nestravitelná.

30. 9. 2005

Můj první pes byl boxer a dostal jméno Don; proč zrovna Don, neví dodnes v rodině nikdo. Jako asi půlročního ho matka našla toulat se po ulicích bez obojku a známky a přivedla ho domů. Později se našel majitel, který úpěnlivě inzeroval -- jenže Don s ním nechtěl za žádnou cenu odejít a ten pán měl na štěstí pro něj pochopení a nechal nám ho za tři sta korun dokonce i s papíry, z nichž vyplývalo, že se legálně jmenuje Alex -- protože by se to pletlo se mnou a moje babička i tak na nás volávala "Pejsánku, pojď papat" a "Alexi, jíst!", zůstali jsme však u Dona.

29. 9. 2005

Novátorská a vizuálně opulentní podívaná přesně kopírující komiksovou estetiku je důmyslnou zástěrkou pro veřejnou prezentaci psychopatického obsahu.

3. 9. 2005

V srpnu 2005 přispělo celkem 109 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 14 578 Kč. (Viz apel Jana Čulíka "Proč to nejde".) Na internetovém účtu Paypal máme nyní 746.73 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než osm tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 10. 2005 Pár slov o obsahu a formě Evropské unie Egon T. Lánský
3. 10. 2005 Je lepší výstavbu mešit podpořit, než jí bránit. Ale co odluka státu od církví? Lucie  Doleželová
3. 10. 2005 Na slepé víře program spravedlivé společnosti budovat nelze Michael  Kroh
3. 10. 2005 Chvála braku II aneb Definice braku Milan  Černý
30. 9. 2005 Nestraníci v politice Egon T. Lánský
30. 9. 2005 O nesmrtelné duši? Alex  Koenigsmark
30. 9. 2005 Zelení zvolení a VyVolení Milan  Daniel
29. 9. 2005 Sin City: alibistická oslava zvrácenosti Ján  Simkanič
26. 9. 2005 Přepólovaná alternativa Ondřej  Slačálek
23. 9. 2005 Rifkinova zpráva o zániku jednoho amerického snu Josef  Brož

Práva homosexuálů RSS 2.0      Historie >
2. 10. 2005 Vladko dělá pro gaye v ČR víc než Jiří Hromada Fabiano  Golgo
29. 9. 2005 Zášť katolické církve vůči homosexuálům volá do nebe Romana  Radová
23. 9. 2005 Vatikán: Homosexuálové budou mít zakázáno stát se knězem   
7. 9. 2005 Poslanci obdrželi petici pro registrované partnerství   
7. 9. 2005 Foglar, homosexualita, skejťácké paradigma a ideál jáství Jan  Stern
1. 8. 2005 Írán popravil dva mladé gaye   
4. 7. 2005 Elton John: Skoncujte s globálním útlakem homosexuálů   
1. 7. 2005 Proč je registrované partnerství důležité pro všechny Václav  Beneš
30. 6. 2005 Navzdory zuřivému odporu katolické církve Španělsko legalizovalo homosexuální manželství   
13. 6. 2005 Britové protestují proti návrhu zákona kriminalizujícího "náboženskou nenávist"   

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
29. 9. 2005 Minimální cena benzinu -- utopie, nebo schůdné řešení? Jan  Hošek
29. 9. 2005 Amerika by měla vrátit nakradené létající talíře Jiří  Míka
20. 9. 2005 Co nebylo řečeno o termojaderné fúzi Michal  Ruman
15. 9. 2005 Francie kompenzuje drahou ropu Simone  Radačičová
15. 9. 2005 Jak čelí chudý Jih růstu ceny ropy? Simone  Radačičová
13. 9. 2005 Ještě jednou o termojaderné fúzi Michal  Mašín
13. 9. 2005 Skutečně už hrozí konec ropné éry?   
12. 9. 2005 No justification for soaring oil prices Jan  Čulík
12. 9. 2005 Sluneční energie bez kompromisů Michal  Ruman
12. 9. 2005 Bude mít hurikán Katrina vážné hospodářské následky?   

Měli by čtenáři finančně přispívat na Britské listy? RSS 2.0      Historie >
22. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy jsou komunistické svinstvo   
8. 6. 2005 Proč to nejde a proč by stálo za to zkusit Martin  Marek
8. 6. 2005 Vydávat noviny za 8.600.- Kč měsíčně je výkon hodný Davida Copperfielda   
8. 6. 2005 Britské listy: polovina špíny a polovina perel   
8. 6. 2005 Jsem parazitem, když čtu veřejně přístupné stránky?   
7. 6. 2005 Proč to nejde? Jan  Čulík
7. 6. 2005 Příšerná úroveň a parazitismus Britských listů   
7. 6. 2005 Hodnotou BL je právě jejich nekomerčnost   

Co je podstatou uměleckého díla RSS 2.0      Historie >
26. 9. 2005 Chvála braku Milan  Černý
7. 9. 2005 Tunel umění Alex  Koenigsmark
5. 9. 2005 Systém státních dotací je bojem o moc Jan  Samohýl
5. 9. 2005 Vysvětlovat prospěch z umění je jako vysvětlovat zamilovanost Jiří  Holý
5. 9. 2005 Umění je tyranií, překrucuje skutečnost a chová se k ní jako k děvce Jan  Paul
5. 9. 2005 Státní dotace jsou pro umění zhoubné Boris  Cvek
5. 9. 2005 Má stát dotovat umění?   
2. 9. 2005 "Jen kurvy se musí líbit, básně ne!" Martin  Škabraha
2. 9. 2005 Petr Zvěřina = beránek, který snímá hříchy světa Štefan  Švec
2. 9. 2005 Má estetika v kostce Boris  Cvek

Jean Charles de Menezes - nevinně usmrcený Brazilec v Londýně RSS 2.0      Historie >
26. 8. 2005 Do de Menezese stříleli třicet vteřin   
24. 8. 2005 Policisté zabili Brazilce, protože neměli v metru signál   
22. 8. 2005 Policie věděla, že Brazilec není bombový atentátník   
19. 8. 2005 Proč přišel Jean Charles de Menezes o život   
18. 8. 2005 Šéf londýnské policie se snažil zabránit nezávislému vyšetřování tohoto incidentu   
15. 8. 2005 Smrt v Stockwellu: Nezodpovězené otázky   
13. 8. 2005 Britská policie o usmrceném Brazilci lhala Fabiano  Golgo
5. 8. 2005 Tachovsko a Londýn: dva případy policejní brutality Thomas  Franke
1. 8. 2005 Zastřelen na útěku Michal  Jurza
27. 7. 2005 Policie nalezla atentátníkův automobil   

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
3. 10. 2005 Bolest Antonín  Sova
23. 9. 2005 Šátky a pomeranč Dušan  Malíř
21. 9. 2005 Hrdá bolest Antonín  Sova
20. 9. 2005 Do Viňasu přišel Bouzek Petr  Štengl
19. 9. 2005 * * * Viola  Fischerová
13. 9. 2005 Chtít se popálit Bohumil  Kartous
12. 9. 2005 Štěpánek: Čech a Němec Ivan  Blatný
9. 9. 2005 Večerní strofa Vít  Kremlička
8. 9. 2005 Báseň aktivního nesportovce Petr  Kuklerka
7. 9. 2005 * * * Naděžda  Plíšková

Katastrofa v New Orleansu RSS 2.0      Historie >
30. 9. 2005 Američané se musejí zbavit své posedlosti armádou   
18. 9. 2005 Američtí konzervativci útočí na Bushe   
18. 9. 2005 Tony Blair zaútočil na BBC "za její antiamerikanismus"   
16. 9. 2005 Lidé umírali a budou umírat Miroslav  Šuta
14. 9. 2005 Nový Orleán Petr  Pospíchal
14. 9. 2005 Hurikán Katrina - změna klimatu a toxické znečištění Miroslav  Šuta
13. 9. 2005 Chaos je blízko a musíme s ním počítat Michal  Spáčil
9. 9. 2005 Bush vyhlásil den modliteb za oběti Katriny   
9. 9. 2005 Šok: Amerika není všemocná   
8. 9. 2005 Sdělovací prostředky jsou vůči Bushovi zaujaté   

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
21. 9. 2005 Firmy chtějí jednat proti globálnímu oteplování, brání jim v tom vlády   
11. 8. 2005 Globální oteplování se přiblížilo bodu nevratnosti   
8. 7. 2005 Pitný režim duše Bohumil  Kartous
4. 7. 2005 Sladké mámení alternativ Milan  Černý
1. 7. 2005 Blair se prý připravuje na rozkol s Georgem Bushem   
30. 6. 2005 Alternativní zdroje energie jsou nerealistické   
23. 6. 2005 Independent: Zabíjíme tuto planetu   
19. 6. 2005 Amerika usiluje o likvidaci připravované dohody o podnebných změnách   
10. 6. 2005 Ropný lobbista zkresloval v Bílém domě vládní zprávy o globálním oteplování   
10. 6. 2005 Američané se už nemohou skrývat před globálním oteplováním   

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
16. 9. 2005 Ti, jimž jde o lidská práva, by se měli o bezprávný policejní zásah proti Czechteku zajímat Jan  Rovenský
12. 9. 2005 EuroTek aneb od teknohudby k technokracii? Petr  Schnur
9. 9. 2005 CzechTek v rovině zneužití práva Miroslav  Polreich
8. 9. 2005 Odpůrci zásahu: Vláda chybně interpretuje zásah policie na Tachovsku   
1. 9. 2005 CzechTek po americku Thomas  Franke
1. 9. 2005 Hudbou proti nesvobodě - "Nechceme policejní stát"   
1. 9. 2005 Proč české servery ignorují Utah?   
26. 8. 2005 Velvyslanec ČR v Austrálii nepravdivě informuje o Czechteku Bushka  Bryndová
24. 8. 2005 Hysterie a zaujatost by při seriózním řešení problémů neměly mít místo Josef  Provazník
23. 8. 2005 Czechtek: Konečně pravda!   

Český film RSS 2.0      Historie >
29. 9. 2005 Jak kritici ublížují filmu Štěstí Ján  Simkanič
26. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy dostalo cenu v San Sebastian   
15. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy   
9. 8. 2005 Co se právě hraje v Athénách pod Akropolí? Jan  Čulík
1. 8. 2005 S Břetislavem Rychlíkem o jeho tvorbě a o České televizi Jan  Čulík
1. 8. 2005 Skončila letošní Letní filmová škola - většina nových českých filmů byla nevýrazná Jan  Čulík
29. 7. 2005 Štěstí Bohdana Slámy - nejlepší český film letošní sezóny? Jan  Čulík
28. 7. 2005 A. J. Liehm: Každá dobrá kultura je kritika proti Jan  Čulík
27. 7. 2005 "Nový" český film plný starých myšlenek a stereotypů Ema  Čulík
27. 7. 2005 A 'new' Czech film full of old ideas and sterotypes Ema  Čulík

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková
6. 1. 2005 Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí Marta  Svobodová

Letní filmová škola, Uherské Hradiště RSS 2.0      Historie >
1. 8. 2005 S Břetislavem Rychlíkem o jeho tvorbě a o České televizi Jan  Čulík
1. 8. 2005 Skončila letošní Letní filmová škola - většina nových českých filmů byla nevýrazná Jan  Čulík
30. 7. 2005 O sporné redakční politice hradišťských Filmových listů Petr  Šafařík
29. 7. 2005 Štěstí Bohdana Slámy - nejlepší český film letošní sezóny? Jan  Čulík
28. 7. 2005 A. J. Liehm: Každá dobrá kultura je kritika proti Jan  Čulík
27. 7. 2005 A 'new' Czech film full of old ideas and sterotypes Ema  Čulík
27. 7. 2005 "Nový" český film plný starých myšlenek a stereotypů Ema  Čulík
26. 7. 2005 Jsem typický Michelangelo, který maluje Sixtinskou kapli Jan  Čulík
25. 7. 2005 Krev zmizelého - východoevropský western Jan  Čulík
25. 7. 2005 Letos žádné zázemí pro novináře Jan  Čulík

Český sen - dílo nebo podvod? RSS 2.0      Historie >
14. 9. 2005 Český sen trvá Bohumil  Kartous
12. 9. 2005 Český sen, cenzura v televizi a mediální manipulace Jan  Čulík
12. 9. 2005 Vít Klusák: Čulík je neseriozní novinář   
29. 10. 2004 Český sen: Podstatný film aneb Zklamání z kritiky Jana Čulíka Petr  Šafařík
14. 7. 2004 Český sen žaluje ODS a supermarket Julius Meinl za porušení autorských práv   
9. 7. 2004 Český sen je úžasný projekt...   
8. 7. 2004 Český sen: zábavný průvodce zemí, kde se neřežou hlavy Ondřej  Čapek
7. 7. 2004 Film Český sen: zklamání Jan  Čulík
12. 2. 2004 Český sen: Kultura hypermarketů   
23. 7. 2003 Invitation: "The Czech Dream" project in London   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
26. 9. 2005 Chvála braku Milan  Černý
23. 9. 2005 INVITATION   
15. 9. 2005 15 let Českého dialogu a Libri prohibiti   
7. 9. 2005 Foglar, homosexualita, skejťácké paradigma a ideál jáství Jan  Stern
6. 9. 2005 Dnešním časopisům pro děti něco chybí... Štefan  Švec, Jan Čulík
2. 9. 2005 Co hledám v literatuře já Štefan  Švec
26. 8. 2005 Podpořte Českou knižnici Jiří  Holý
13. 7. 2005 Zkrat B. T. Chrochtan
11. 7. 2005 Vztah církve a pracujícího lidu Štěpán  Okač

Zelení RSS 2.0      Historie >
30. 9. 2005 Zelení zvolení a VyVolení Milan  Daniel
6. 9. 2005 Smělé řeči osamělého předsedy Milan  Daniel
2. 9. 2005 Soubor veřejných urážek Jana Beránka by vydal na mnoho stran Václav  Drbohlav
12. 8. 2005 Pražští Zelení za Pražskou výzvou nestojí Petr  Uhl
15. 7. 2005 Hnutí Duha: Nešermujte s naším jménem Dominika  Kovaříková
14. 7. 2005 Zelení ze Země a zelení z Marsu Pavel  Pečínka
17. 5. 2005 Získají domy nakonec polistopadoví zbohatlíci, kteří zasedají v městské radě? Stanislav A. Hošek
16. 5. 2005 Snahy řešit konflikty ve straně Zelených   
19. 4. 2005 Demokracie není apriori dobrá, nebo špatná Petr  Kuba
29. 3. 2005 Pokusy na zvířatech nejsou nezbytné   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
3. 10. 2005 Internetové stránky BBC Action Network dostaly cenu za demokracii   
26. 9. 2005 BBC terčem kritiky za zpravodajství o útocích ze 7. července   
18. 9. 2005 Tony Blair zaútočil na BBC "za její antiamerikanismus"   
18. 9. 2005 Blair "poslal s nadšením" vojáky do Iráku   
14. 9. 2005 Vegetariánství škodí zdraví Petr  Wagner
14. 9. 2005 Děti prý mohou být vegetariány! Bohumil  Kartous
14. 9. 2005 Špatná mapa ve vysílání ČT 1 Roman  Staněk
12. 9. 2005 Český sen, cenzura v televizi a mediální manipulace Jan  Čulík
8. 9. 2005 Nacističtí vrahové v tajných službách Pavel  Barák
2. 9. 2005 Ubráníme se? -- pokus o stručnou typologii současné mediální manipulace Bohuslav  Binka

17. listopad RSS 2.0      Historie >
26. 1. 2005 Oskar Krejčí: Komunisti museli disidentom moc doslova vnútiť   
26. 1. 2005 Opozice nechtěla jít do vlády   
24. 1. 2005 Šlo o lidskou důstojnost, i když to většina už zapomněla Vilém  Prečan
24. 1. 2005 Filipov: Nic se nepohne do května 1990   
24. 1. 2005 Blacková: Nechte Fojtíka jet do USA   
24. 1. 2005 Proč se v Praze pořád nic neděje   
24. 1. 2005 Klaus: Z Občanského fóra se stává politická strana   
13. 12. 2004 17. listopad -- přestaňme se litovat Milan  Valach
10. 12. 2004 Trojí ohlédnutí za "Listopady" Petr  Miller
8. 12. 2004 17. listopad trochu jinak Miroslav  Polreich

Osvobození Československa v roce 1945 a konec II. světové války RSS 2.0      Historie >
18. 8. 2005 Překvapivé paměti Čestmíra Císaře Jan  Čulík
24. 5. 2005 ...a ani spojenci by Německo neporazili bez příspěvku SSSR   
23. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce IV. Boris  Cvek
23. 5. 2005 Anglo-německý spor o obětech a vinících Richard  Seemann
16. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce III Boris  Cvek
13. 5. 2005 Skutečnými hrdiny druhé světové války byli Svědkové Jehovovi Filip  Sklenář
12. 5. 2005 Válka Milan  Valach
11. 5. 2005 Proč neslavíme konec druhé světové války Jan  Vnouček
11. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce II Boris  Cvek
10. 5. 2005 Smí mít pravda dva konce? Miloš  Dokulil

Případ Petra Partyka RSS 2.0      Historie >
21. 3. 2005 Free speech is ours, but don't dare use it Jan  Čulík
17. 3. 2005 Dura lex, sed lex Jaroslav  Štemberk
17. 3. 2005 Případ Petra Partyka je svým způsobem pro české soudnictví typický Aleš  Uhlíř
16. 3. 2005 Jak soud potrestal Petra Partyka za to, co mu neprokázali   
16. 3. 2005 Je byrokratičnost omluvou? Jan  Čulík
15. 3. 2005 Chvála soudce Šídla Zdeněk  Jemelík
10. 3. 2005 Stát nemá trestat občany, kteří kritizují úředníky Jan  Čulík
2. 3. 2005 Petr Partyk byl za verbální "trestný čin" odsouzen do vězení   
28. 2. 2005 Špatný zákon omezuje svobodu projevu   

Literární noviny RSS 2.0      Historie >
29. 9. 2005 Literárky pro starší a pokročilé masochisty Štěpán  Kotrba
21. 7. 2005 Jiří Vančura už nemá nic společného s Literárními novinami   
20. 7. 2005 Reklama a hlasatelé zelené pravdy a lásky v Literárních novinách Štěpán  Kotrba
14. 7. 2005 Zelení ze Země a zelení z Marsu Pavel  Pečínka
25. 4. 2005 Literární noviny: Vyhrocení situace mimo právní rámec je krajně nešťastné   
25. 4. 2005 Literární noviny: Opravdu nešťastné vyhrocení Jiří  Vančura
20. 4. 2005 Literární noviny -- po valné hromadě Jiří  Vančura
12. 4. 2005 "Literárky zničili osmašedesátníci" Ivan  Brezina
29. 3. 2005 Ještě jednou k petici na záchranu Literárek   
25. 3. 2005 Poslední číslo Literárních novin: Milník v dějinách žurnalistiky Ondřej  Slačálek

Modrá šance ODS RSS 2.0      Historie >
19. 9. 2005 Zahradilova Modrá šance: možná budoucí zahraniční politika ČR Jiří  Staněk
25. 7. 2005 Klausovo Národní souručenství Štěpán  Kotrba
22. 6. 2005 Mýty Modré šance viděné očima odborů Pavel  Janíčko
24. 5. 2005 Modrá šance pro zdravotnictví - změní radikálně a nevratně českou společnost k horšímu Jiří  Jírovec
20. 5. 2005 Mladá internetová pravice zvolna hnědne Ondřej  Slačálek
16. 5. 2005 Modrá šance pro bezpečí země Josef  Vít
13. 5. 2005 Ach, my hlupáčci... Petr  Freiwillig
13. 5. 2005 Ať zdechnou na zápraží nemocnic všichni, co nebudou mít na zdravotní pojištění - alespoň se pročistí genofond Josef  Vít
13. 5. 2005 Argumentace kritiků Modré šance je nepodložená, plná chyb a ideologická   
13. 5. 2005 Modrá šance je šancí pro levici Lubomír  Novotný