2. 10. 2005
Václav Klaus a jeho boj proti intelektuálůmTohle je reportáž ze zajímavého zápasu, který se odehrál nedávno mezi českým panem prezidentem a světovým sdružením elitářů a intelektuálů. Neintelektuál prof. ing. V.K., CSc., se rozhodl, že s tou bandou příživníků z akademií a univerzit celého světa jednou provždy zatočí. Vytáhl do boje sám proti všem, vyzbrojen jen silou svého přesvědčení, spisy mistra Hayeka a ostrým perem. Prozradím předem, že Klaus utrpěl drtivou porážku 0 : 7 a všechny góly byly vlastní. |
Prezident konečně zveřejnil českou verzi měsíc starýho projevu v Rejkjaviku. Donedávna visel na jeho webu ten článek jen anglicky. Nic proti tomu, jen ať se fandové a fanynky učí jazyky. Jen bych prosil trošku víc ohledu k té početné skupině národně uvědomělých příznivců, kteří odmítají luštit klikyháky v cizozemštině z ideologickejch důvodů. O tom že projev obsahuje i tuze zajímavý výčet nepřátel, z kterého vyplývá - když se to veme kolem a kolem - že největším nepřítelem lidstva je lidstvo samo (samozřemě s čestnou výjimkou pana profesora) jsem už psal jinde. . Dneska bych se chtěl věnovat další části toho nerovného zápasu Prezident sepsal seznam sedmi dědičných hříchů intelektuálů všech dob a podob. To je jistě chvályhodná snaha. Jen se nejspíš zapomněl při tom sepisování podívat do zrcadla. Pokaždé když se pan Klaus napřáhl k ráně na bránu protivníka, vstřelil si vlastní gól. Na každou jeho invektivu se dá s úspěchem použít finta kterou známe všichni dobře už od dětství: "Kdo to říká, ten to je, tomu se to rýmuje". Případně klasická věta Karla Poláčka - "Kdo o mě říká, že sem ženich, je sám ženich ze všech ženichů ten největší". Posuďte sami. Tady je seznam intelektuálských provinění doplněný o životopisná data a autentické výroky pana Klause. 1. ...(intelektuálové jsou) "professional second-hand dealers in ideas”“, kteří jsou hrdí především na to, že nemají „žádné speciální znalosti“, kteří nejsou ochotni převzít „přímou odpovědnost za praktické záležitosti“ Speciální znalosti: ekonomie se stala jeho oborem na celý život (oficiální životopis) Přímá
zodpovědnost:
Já si už nic nepamatuji a nic o té věci nevím, jenom to,
že mi o ní v žádném případě nikdy neřekl pan Zieleniec, prohlásil
předseda českého sněmu a předseda ODS Václav Klaus před soudem, kde
jako svědek vypovídal o úplatcích, daňových únicích a jiných problémech
financování své strany; bývalý místopředseda ODS Josef Zieleniec
předtím vypověděl, že Klause informoval o svém podezření, že stranickou
pokladnu plní špinavé peníze. (zdroj Respekt 2.5. 2000)
2. …kteří dokonce ani nemusí být „příliš inteligentní“ na to, aby vykonávali své „poslání“ Přehnaná inteligence: S inteligenci je to jako s "uměleckým dojmem" nebo s oblíbeností. Je to věc vkusu a do značné míry subjektivní záležitost. Je otázka jestli "příliš inteligentní" člověk by byl schopen opakovaně podepisovat knihy v kterých tvrdí například následující:
“Kniha
je lidské dílo které má nějakou hodnotu a proto ma tržní cenu podle
které se lidé orientují, často i rozhodují, jestli si tu knihu koupí.
To je nesporný fakt. Jestliže i tuto banalitu, tuto trivialitu, někdo
nechce přijmout, musí počítat s tím že s ním budu zásadně polemizovat.
Tak bych charakterizoval spor o kulturu.”
3. …intelektuálové spokojují se „zprostředkováním šíření myšlenek“ originálních myslitelů obyčejným lidem, které nepovažují za sobě rovné. Šíření originálních myšlenek:
Václav Klaus publikoval od roku 1965 práce zaměřené na
problematiku makroekonomie, ekonomické rovnováhy, monetární politiky,
inflace, komparace ekonomických systémů a dějin ekonomických teorií. (oficiální životopis).
K tomu je třeba dodat, že na webu V.K. je k dnešnímu dni seznam celkem 35 knih rozhovorů, úvah a rozličných statí pana prezidenta. Jestli se v nich pan Klaus projevuje spíš jako originální myslitel nebo jako "zprostředkovatel myšlenek originálních myslitelů" to je opět věc subjektivního hodnocení. Každopádně si dovolím tvrdit, že ani jedna z těch knih se nestala ve vědeckých kruzích bestsellerem. Obyčejní lidé a rovnost: Obhajobou obyčejných lidí proti elitářům se pan Klaus zabývá celkem často. Skoro stejně často - a možná že i častěji - pokládá za důležité zdůraznit jak on sám je neobyčejný. Nemůžu se ubránit dojmu, že ani on často nepovažuje obyčejné smrtelníky za sobě rovné. Pár příkladů:
Žádný z politických novinářů, od dnešních elévů až po
slovutné šéfredaktory, nezapomíná na významný mezník své profesionální
kariéry - první setkání s Václavem Klausem tváří v tvář. Scénáře těchto
příběhů se v mnohém podobají: pečlivě připravená otázka, snad i
nanečisto přeříkaná, přeskakující hlas, údiv dotázaného, první reakce
“A vy jste kdo?”, rozbor nedostatků v položené otázce, obecné poučení o
nevhodnosti hloupých otázek (případně doplněné výzvou “Styďte se!”) -
Miroslav Korecký v publikaci "Václavu Klausovi".
Nedávno jsem
byl ve Washingtonu, kde jsem se při soukromých rozhovorech setkal se
třemi z klíčových hráčů světové ekonomiky. Byl to šéf americké
centrální banky Alan Greenspan, šéf Mezinárodního měnového fondu Horst
Köhler a prezident Světové banky James Wolfensohn. Mohu každého
ubezpečit, že se znám se všemi na úrovni křestních jmen.
Jedu
lyžovat a stoupnu si do fronty u vleku, co bych dělal také jiného. Na
té kotvě pak jedu s člověkem, který to vůbec netuší a začneme si
povídat. Ten je z toho často vyplašen a překvapen. Já to skutečně
nedělám jako divadélko, jdu prostě lyžovat. 4. Dávají přednost idejím, které jim zajišťují zaměstnání a výdělek a které zvyšují jejich moc a prestiž. Zaměstnání, výdělek, moc a prestiž
1963 - ukončil studia na VŠE
1963-1970 - Československá akademie věd - vědecký pracovník Ekonomického ústavu 1970-1987 - Československá státní banka - úředník a "neoficiální poradce" prezidenta banky 1987-1990 - Prognostický ústav ČSAV 1990-1991 - Předseda Občanského fóra 1992-2002 - Předseda ODS, doživotně - čestný předseda ODS 1989-1992 - ministr financí ČSFR 1992-1997 - předseda vlády ČR 1998-2002 - předseda poslanecké sněmovny ČR od r. 2002 - prezident ČR 5. Hledají ideje, které posilují roli státu, protože stát je obvykle jejich hlavním zaměstnavatelem, sponzorem nebo donátorem. Podle Hayeka navíc „roste síla idejí úměrně jejich obecnosti, abstraktnosti a vágnosti“. Stát jako zaměstnavatel, sponzor a donátor. Viz.předchozí Obecné, abstraktní a vágní ideje: Pan Klaus je autorem mnoha myšlenek, které se nedaří uchopit a uspokojivě objasnit ani nejhorlivějším z jeho vykladačů.
Mám
na mysli různé projevy NGOismu (NGO = anglická zkratka pro nevládní
organizace - pozn. red.), politické korektnosti, umělého
multikulturalismu, radikálního humanrightismu, agresivního ekologismu
atd.…
O tom kdo přesně je NGOista, humanrightista, ekologista a
umělý multikulturalista mlčí většinou i pan Klaus. A když se někdy
vyjímečně snaží tyto pojmy vysvětlit, zvrtne se jeho snaha jen do
přidávání nových ismů:
Proto hlásám nutnost dialogu a otevřené
výměny názorů, ale obávám se všeobjímajícího tolerantismu, který v sobě
skrývá mnohé totalitní prvky. 6. …intelektuálové zajímají převážně o abstraktní, ne přímo aplikovatelné ideje. Abstraktní, ne přímo aplikovatelné ideje: Viz předchozí 7. Nebyli „hodnoceni“ (nebo oceňováni) neviditelnou rukou trhu, nýbrž velmi viditelnou rukou vládců tehdejší společnosti. Oceňování viditelnou rukou vládců: Viz životopis V.K.
|