20. 6. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
20. 6. 2007

Skutečný význam americké protiraketové obrany je nutno poměřovat tím, do jaké míry je tato obrana v souladu s pěti imperativy, které dominují americké strategii už skoro dvě století, píší analytické stránky stratfor.com:

1. Udržovat vliv nad Severní Amerikou

2. Zajistit strategickou hloubku pro kontinentální Spojené státy

3. Ovládnout námořní přístupy k USA

4. Ovládnout světové oceány

5. Udržet Euroasii rozhádanou.

Balistická protiraketová obrana je logickým důsledkem tří těchto cílů a přispěla též k splnění čtvrtého (vytvořila soupeření v Euroasii).

19. 6. 2007

IRNA:

Náměstkyně českého ministra zahraničí Helena Bambasová řekla v úterý v Teheránu, že Česká republika podporuje právo Íránu vyrábět jadernou energii, píše íránská tisková agentura IRNA.

Bambasová to uvedla v rozhovoru s předsedou íránské parlamentní komise pro národní bezpečnost a zahraniční politiku Alaeddinem Bouroujerdim.

"Česká republika jako jaderná země uznává právo Íránu na výrobu civilní jaderné energie," zdůraznila. Dodala, že aby došlo v této věci ke konsensu, mezinárodní společenství by mělo budovat více důvěry.

Zdroj v angličtině ZDE

20. 6. 2007

Polská vláda oznámila, že se odvolá proti březnového rozsudku Evropského soudu pro lidská práva, který rozhodl, že odepření práva potratu pro těhotnou ženu, jíž hrozilo, že v důsledku porodu přijde o zrak, bylo porušením jejích lidských práv.

"Kdybychom se neodvolali, museli bychom liberalizovat protipotratové zákony v Polsku a to by nebylo dobré," řekl Kaczynski na tiskové konferenci. Ultranacionalista Roman Giertych, náměstek premiéra a ministr školství, souhlasil.

20. 6. 2007

Bohatší západoevropské země možná omezí svou finanční pomoc Polsku, pokud bude Polsko vetovat novou dohodu o Evropské unii, varovala Evropská komise.

Přeseda EK José Barroso veřejně požádal Polsko, aby neblokovalo o nadcházejícím summitu EU dohodu o nové smlouvě EU, která dává moc větším zemím, jako je Německo. "Není to inteligentní a není to ve vašem zájmu," řekl Barroso.

Polsko, největší východoevropská země v EU, má dostat z Evropské unie v následujících sedmi letech dotace ve výši 67 miliard euro, většinou z bohatších zemí, jako je Německo a Holandsko.

20. 6. 2007

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Polská vláda přišla s novou myšlenkou jak upravít pravidla rozhodování v EU na základě odmocňování počtu obyvatel jednotlivých členských zemí. individuálních států. A polský ministerský předseda Jarosław Kaczyński řekl, že nebude souhlasit se zavedením většinového principu na základě 65% hlasů a 15 souhlasících států, a to ne ani v tom případě, kdyby všechny ostatní vlády tohle dosud projednávané pravidlo akceptovaly.

19. 6. 2007

Vedení deníku Metro minulý týden odvolalo šéfredaktora Fabiana Golga poté, co - podle jeho slov - v asi půlhodinové hádce s generálním ředitelem Martinem Konrádem Golgo odmítl splnit jeho přání, aby potlačitl zprávu o soudní prohře Jiřího Paroubka s firmou Mafra. (Psali jsme o tom jako první ZDE).

Golgo svědčí o tom, že o údajných korupčních praktikách v redakci deníku Metro napsal podrobnou zprávu v angličtině pro mezinárodní ředitelství tohoto listu ve Švédsku (Britské listy mají tuto zprávu k dispozici). Mezinárodní ředitelství na ni nereagovalo a Golgo byl posléze z deníku vyhozen.

Martin Konrád pro Lidové noviny popřel, že by na Golgovi chtěl, aby potlačoval nějaké zprávy či tiskl PR pro firmy či politiky.

Fabiano Golgo však má rozsáhlý archiv emailů údajně od Miroslava Mareše, "Sales Managera" pražského deníku Metro, údajně i od dalších jeho pracovníků i od četných komerčních klientů. Golgo tvrdí, že tyto maily jsou důkazy systematického umisťování PR článků v deníku Metro. (Kopii některých těchto mailů má k dispozici i redakce Britských listů.)

Golgo se rozhodl tyto maily publikovat a první část seriálu vydal dnes ZDE. Jeho součástí je mail údajně od komerčního ředitele fimy Metro ČR Miroslava Mareše, vnucující Golgovi politický komentář od Jiřího Paroubka.

Nevím jak ve Švédsku či v ČR, ale v Británii je publikace PR materiálů, o nichž list předstírá, že jde o normální redakční článek, trestným činem.

Pozn. JČ: Zajímavé pojetí "kapitalismu" jako mafiánského spiknutí podvodníků, kdy musí zaměstnanec s mafiánskými šéfy držet basu, má jeden z anonymů ve všeobecně ubohé diskusi čtenářů pod Golgovým materiálem (zajímavý sociologický vzorek o úrovni těchto přispěvatelů a českého veřejného prostoru):

Co brečíš. To nevíš, že bez zdůvodnění lze kohokoliv vyměnit? Není socialismus ale kapitalismus. Tak nebreč. Douška: Myslíš si, že tě někdo zaměstná po takovémto bodnutí do zad šéfa? Nezaměstná! Udělal bys to znovu - JSI NEDŮVĚRYHODNÝ. Posral jsi to, žalobníčku. Dobře ti tak.

20. 6. 2007

írán zintenzivnil své protesty proti tomu, že Británie povýšila spisovatele Salmana Rushdieho do šlechtického stavu. V roce 1988 jeho román Satanské verše rozzuřil mnoho muslimů a byla proti němu vyhlášena fatwa. Rushdie se tehdy musel deset let skrývat.

20. 6. 2007

Spor bývalého premiéra Miloše Zemana s novinářem Ivanem Brezinou skončil. Zeman se musel omluvit placenými inzeráty v denících za to, že nařkl Brezinu z korupce a psaní na objednávku ve prospěch energetické firmy ČEZ. Spravedlnost ovšem přišla ale pozdě. Osm let od pomluvy, která získala místo na prvních stránkách novin, skončilo několikařádkovým placeným inzerátem, uhrazením soudních výdajů a 50 000 Kč pokuty. Je toto SPRAVEDLNOST? Troufám si říci, že ne. Délka sporu je skandální a stojí za to, aby Brezina žádal Českou republiku u mezinárodního soudu o odškodné.

Zeman o Brezinovi v roce 1999 řekl, že za peníze energetické společnosti ČEZ psal články podporující dostavbu Jaderné elektrárny Temelín. Prý jen zopakoval to, co mu sdělil tehdejší generální ředitel ČEZ Milan Černý. Nařčení z korupce Zeman nikdy fakticky nedokázal. Brezina podal žalobu a vytrval. Kauza po mnoha peripetiích doputovala až k Ústavnímu soudu. Podle něj si měl premiér své informace ověřit. To Zeman neudělal a nedělá to dodnes. Tehdejší šéfredaktor LN Pavel Šafr Ivana Brezinu podle jeho slov na jaře 2000 kvůli obvinění vyhodil. Omluví se dnes alespoň Lidové noviny za neodůvodněnou perzekuci svého autora? Brezina píše tak, že v radikálně ekologických a profesionálně zeleně lobbistických kruzích může vzbuzovat mnohá podezření. Pochybnosti může vzbuzovat i u editora, který některé jeho argumentace může posoudit jako emocionálně manipulující či demagogické. Je to ale odborný názor absolventa PřF UK , který dokládá odbornými citacemi (byť mnohdy tak kontroverzních autorů, jako je Bjorn Lomborg), na který má ale jako odborně graduovaný autor plné právo. Během své tříleté spolupráce s Britskými listy Brezina vzbuzoval ve svých protivnících vášnivé emoce a polemické reakce. Vzbuzoval je někdy i ve mně. Ropný zlom je podle Breziny pro dnešní podobu civilizace pozitivním jevem. Uspíšil by totiž velmi žádoucí technologickou změnu, ke které tak jako tak dříve nebo později dojde. "Ekologisté" se podle Breziny falešně vydávají za ekology a "ekologismus" je špatný, protože lže.

Podle rozsudků Městského soudu a Vrchního soudu v Praze: Omlouvám se novináři Ivanu Brezinovi za nepravdivé výroky o tom, že psal na objednávku Českých energetických závodů, se kterými měl důvěrnou smlouvu a za to, že jsem ho nařkl z korupce. Miloš Zeman.
zdroj Mladá fronta Dnes
20. 6. 2007

Zemřel před 10 lety - 15. června 1997 v australském Sydney

Dallas George Stivens se narodil 31. 12. 1911 v Blaney, ve státě New South Wales v Austrálii. Studoval na West Wyalong Public School a na Barker College v Hornsby. Radši by studoval práva nebo architeturu na universitě, ale doba hospodářské krize neumožnila jeho rodičům ho na studiích podporovat. V roce 1945 se oženil s Winifred Wright, se kterou měl dvě děti; rozvedl se v roce 1977.

Zpočátku kráčel Dal Stivens ve stopách svého otce a pracoval jako bankovní úředník. Tuto práci opustil v roce 1936 poté, co vydal svou první knížku povídek The Tramp and Other Stories začal pracovat jako nezávislý novinář. V roce 1939 byl na stáži v Daily Telegraph v Sydney.

20. 6. 2007
V severních zemích se objeví člověk, nejvyšší duchovní přítel. Člověk, který ovládá největší osvícenou sílu, který má největší schopnosti, kterému budou naslouchat mnozí. Ponese jméno Karmapa "znalec tří časů" či "držitel aktivity všech buddhů". Kdokoliv uvidí jeho tvář, dokonce jenom jednou, bude vysvobozen ze svých zatemnění mysli.

Historický Buddha Šákjamuni, 550 let př.n.l.

Jako věčný hledač oné metafyzické síly, jenž přesahuje hranice lidského uvědomění, jsem ani na vteřinu nezaváhal a zúčastnil se vrcholu pražské návštěvy duchovního vůdce jedné ze čtyř hlavních škol tibetského buddhismu Karma Kagju, současné inkarnace Karmapy - Thaje Dordžeho.

Iniciace (řízená meditace), to slovo mi znělo v uších několik posledních týdnů den co den.

Frustrován součastným stavem společnosti, kde materialismus drtí všechny duchovní hodnoty a bezbřehý konzum je nám podsouván jako měřítko normálnosti, jsem vzhlížel s nadějí k datu 17. června, kdy měla proběhnout v pražské T-Mobile aréně buddhistická iniciace pod vedením Karmapy Thaje Dordžeho. V potu tváře těžce vydělaných sedm set korun jsem za vstupenku vydal bez většího rozmyslu, píše Jan Smolák.

20. 6. 2007

Polemika s článkem Lukáše Rázla "Levicové otroctví"

Pan Lukáš Rázl se rozhodl rozmnožit řídké řady pravicových autorů, podporujících pravicové názory u nás. Protože nemá vlastní nosné myšlenky, použil oblíbenou metodu. Obořil se na toho exponenta levice Víta, který leží v žaludku všem jemu podobným.

20. 6. 2007

Polemika s článkem Daniela Veselého "Palestinci jako laboratorní krysy"

Tisíckrát opakovaná lež se stává pravdou - o tom je zřejmě přesvědčen po vzoru nacistického velmistra propagandy pan Veselý, když ve svém článku Palestinci jako laboratorní krysy píše, že Hamás "dodržoval přes rok a půl příměří, jež bylo soustavně narušováno Izraelem". Stovky raket, odpálené během tohoto "příměří" z Gazy na izraelské území, jejich civilní oběti, miliónové škody na majetku a zdraví ani desítky včas překažených atentátů mu nestojí za zmínku - to je přece normální podoba palestinského míru. Teprve izraelská vojenská reakce na tyto soustavné provokace je zavrženíhodným narušováním příměří.

20. 6. 2007

Polemika s článkem Petra Frishe Poslední hlava státu v táboře popíračů - Klaus"

Předesílám, než vůbec budu v psaní pokračovat, že nejsem členem modré strany, že nesympatizuji s CEPem, Václavem Klausem a dalšími prominentními pravičáky této země. Přesně naopak, neváhám se přihlásit k levici. Ovšem snad právě proto musím text zvaný "Poslední hlava státu v táboře popíračů -- Klaus" z pera Petra Frishe kritizovat, byť ten se též proti pravici vymezuje. Jenže zelená není červená, jeho text je tomu jasným dokladem. Socialismus hovoří především o člověku, jeho snažení a štěstí. Poté, co v minulosti utrpěl nesmírně koketérií s marxismem, by se dnes dobrovolně neměl, jak se bohužel stává, pelešit s jeho zelenou napodobeninou. Víc však už přímo k textu pana Frishe, píše čtenář Jan Vyskočil:

19. 6. 2007

Poznamenává Karel Dolejší: Moskva si zřejmě ve snaze neztratit pozici při jednání o íránském jaderném programu pěkně naběhla, když poté, co nabídka základny v Gabale nevedla k úspěchu, přinesla toto ujištění. Nikdo tuto zprávu Reuters nedementoval. Citace íránského mluvčího je autentická, ZDE.

***

Rusko podle tiskové kanceláře Reuters dalo najevo, že nedovolí Spojeným státům, aby použily radaru v Ázerbajdžánu k raketové obraně proti Íránu, řekl mluvčí íránského ministerstva zahraničí tiskové kanceláři IRNA.

Mohammad Ali Hosseini uvedl, že Rusko prý nemá v úmyslu poskytnout Washingtonu přístup k radarové stanici v Ázerbajdžánu. "Zdá se, že Rusko nezamýšlí činit rozhodnutí, která by mohla vést k nestabilitě a k nebezpečí v regionu, v němž je samo?" řekl Hosseini na pravidelné tiskové konferenci. Spojené státy informovaly minulý čtvrtek Rusko, že nabídka Kremlu nemůže nahradit americké plány na stavbu základen raketové obrany v Polsku a v ČR. Hosseini uvedl, že Putinův návrh byl prodebatován s ruským a s ázerbajdžánským velvyslancem v Teheránu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

19. 6. 2007

Jen globální akce na její záchranu ji zachrání před ekologickou katastrofou nebezpečných podnebných změn. Nejsou to slova "ekoválečníků", ale uvážlivý názor skupiny význačných vědců, kteří ho vyjádřili v uznávaném vědeckém časopise, píše deník Independent.

Šest vědců z čelných vědeckých ústavů v USA vydalo jednoznačné varování světu: sama civilizace je ohrožena globálním oteplováním.

Nepřímo také kritizují Mezivládní panel OSN pro podnebné změny (IPCC), že podceňuje, do jaké výšky vystoupí v tomto století hladiny moří v důsledku tání ledovců a ledu na pólech.

Článek profesora Hansona a jeho kolegů ZDE

19. 6. 2007

Věda, politika a energie

Motto:
Dnes stojíme na rozcestí.
Jedna cesta vede k beznaději a zoufalství,
druhá k úplnému vyhynutí.
Modleme se, abychom si vybrali moudře.

Profesor Diamond z Kalifornské university popsal ve své knize o hroucení společností , jak lidé reagují na rostoucí nedostatek nezbytných surovin: obvykle jdou do války, aby si zajistili pro svou tlupu a své potomky ten poslední strom nebo tu poslední kapku ropy. Profesor Václav Klaus je toho názoru, že USA bojují za demokracii.

19. 6. 2007

O výstavbě protiraketové základny v Polsku a v České republice se mnohdy diskutuje tak, jakoby šlo o výstavbu pivovaru nebo elektrárny: jaký bude její vliv na okolí, jak ovlivní místní infrastrukturu, kolik přinese pracovních příležitostí apod. Přitom se jedná o zásadní, přímo osudové rozhodnutí:

Pokud vláda České republiky dá souhlas s vybudováním radarového zařízení, vystavuje její obyvatelstvo v dohledné době nekalkulovatelnému nebezpečí. Neboť v případě válečného konfliktu, vedeného Spojenými státy -- který může být v rozporu s českými zájmy a na jehož vznik a průběh nebude mít česká vláda naprosto žádný vliv - se může toto obyvatelstvo stát obětí úderu konvenčními či jadernými zbraněmi, který povede protivník Spojených států ve snaze zlikvidovat protiraketovou základnu na českém území.

Mirek Vodrážka
19. 6. 2007

Filosofická ale i umělecká kritika rozvinula v posledních desetiletí myšlenky, které otřásly představou o neutralitě subjektu a možností zcela nezainteresovaného a objektivního psaní. Proto otevřené přihlášení se k diskursům jako je gender studies nebo feminismus bylo i reakcí na intelektuální pokrytectví těch zastánců, kteří pod pláštíkem přísné vědeckosti a empirismu maskovali svou ideologičnost.

Tato kritika však nebyla plodem nějakého bezbřehého relativismu, ale naopak byla vedena snahou hledat jiné vnitřní diskursivní hranice pro každé "motivované" psaní. Například mezi novinářským psaním, které pouze otevřeně přiznává svou ideovou zabarvenost a propagandistickým žurnalistickým věrozvěstováním.

19. 6. 2007

Kauza Čunek-Vesecká:

Aféra místopředsedy vlády a senátora Jiřího Čunka se přes nenadálý zásah nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké vyšplhala k dalšímu vrcholu. Tím je hlasování o důvěře vládě, vyvolané opozicí, ke kterému má dojít ve středu 20. června 2007. Větší škoda na veřejných zájmech snad již ve spojitosti s Čunkovým trestním stíháním nevznikne. Pád vlády je nepravděpodobný, protože poslanci se nejspíš nebudou řídit hlasem svědomí, ale pokyny vedení stran. Půjde jim o to, aby ukázali, která strana má větší svaly, než o právo a veřejnou mravnost.

18. 6. 2007

Protože se stejně jako pan Ladwig domnívám, že lhaní předsedy vlády třeba i v nepodstatné věci není maličkost, rád bych ho -- a potažmo i ostatní čtenáře BL -- upozornil na jednu část ústních interpelací z minulého čtvrtka (14.6.), která v tomto bodě myslím již neponechává místo pro pochybnost, píše Josef Moural:

Poslanec Klučka požádal předsedu vlády o upřesnění jeho tvrzení ze schůze v úterý 12.6. odpoledne, že byl z vojenského gymnázia v Opavě, kde studoval, "z politických důvodů vyloučen" (stenografovaný protokol ZDE ). V odpovědi předseda vlády jednoznačně připustil, že gymnázium dostudoval a že armádu opustil až později (steno ZDE ).

Předseda vlády ČR Mirek Topolánek: David Rath, velký znalec mého života, by měl ale připomenout, že nakonec jsem z tohoto vojenského gymnázia byl z politických důvodů vyloučen.

Stenozáznam, Poslanecká sněmovna, 12.6. 2007

Poslanec Václav Klučka:

(...) Kladu vám (...) otázku, zda můžete dnes po mnoha letech ty politické důvody popsat a říct nám je.

(...)

Předseda vlády ČR Mirek Topolánek: (...) Jediná škola, která mě byla ochotná vzít (...) bylo právě Vojenské gymnázium v Opavě. (...) já jsem byl poslední ročník, kterému umožnili maturovat na této škole.

Poslanec Václav Klučka: Pane premiére, vy jste nám prostě tady lhal. Vy jste přesně řekl, a já tady mám stenozáznam, že jste byl z vojenského gymnázia prostě vyloučen. Já naprosto potvrzuji to, co jste sdělil, že jste byl velmi dobrým studentem, že jste měl na maturitě tři jedničky a jednu dvojku. (...)

Pane premiére, já se vás znovu ptám. Proč jste nám tady ve Sněmovně lhal?

Předseda vlády ČR Mirek Topolánek: Já vás mohu ubezpečit, že nelhal. A právě důvod, že jsem musel odejít z armády nuceně, to znamená byl jsem z ní vyloučen, vedl také k tomu, že jsem nemusel platit oněch dvacet tisíc, které bych jinak platit musel, pokud bych se chtěl z armády takzvaně vykoupit.

Stenozáznam, Poslanecká sněmovna, 14.6. 2007

4. 5. 2007

V dubnu 2007 přispělo celkem 97 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 18, 437.07 Kč . Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 30.4. 2007 částku 255 292.76 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 1,711.41 USD.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí a nyní i z České republiky mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
18. 6. 2007 Radar a víza místo ústavní smlouvy Lukáš  Jelínek
16. 6. 2007 Raketový systém: USA odmietli ruskú ponuku   
16. 6. 2007 Novinky.cz: Podle Rusů dostanou antirakety v Polsku jaderné hlavice, použití jaderných hlavic u antiraket GBI je technicky možné Petr  Nachtmann
15. 6. 2007 Americký protiraketový systém ve Východní Evropě: Neúplný systém, který kontinentu přinese menší bezpečnost   
11. 6. 2007 Teď jde do tuhého: Bush je nahý Lukáš  Rázl
8. 6. 2007 Proč jsme nezískali Ameriku Lukáš  Rázl
8. 6. 2007 Rusko převezlo Spojené státy ohledně raketové obrany   
6. 6. 2007 Vojensky nevzdělaní novináři Lubor  Kasal
6. 6. 2007 Hledání podpory i strategie Oskar  Krejčí
6. 6. 2007 Vojenské základny USA ve světě Zdeněk  Brousil

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
20. 6. 2007 Stratfor: Skutečným účelem americké protiraketové obrany je vojensky ovládnout vesmír   
19. 6. 2007 Protiraketová základna -- a české zájmy Josef  Pokštefl
19. 6. 2007 Reuters: Írán tvrdí, že Rusko nepovolí Americe, aby použila radaru v Ázerbajdžánu   
18. 6. 2007 Jak jsem potkal Rusko Ladislav  Žák
18. 6. 2007 Radar a víza místo ústavní smlouvy Lukáš  Jelínek
18. 6. 2007 Antirakety v Polsku budou mít těžko jaderné hlavice Karel  Dolejší
18. 6. 2007 Kongres seškrtal rozpočet na základnu v Polsku, protože plánované rakety dosud nejsou k dispozici Karel  Dolejší
16. 6. 2007 Novinky.cz: Podle Rusů dostanou antirakety v Polsku jaderné hlavice, použití jaderných hlavic u antiraket GBI je technicky možné Petr  Nachtmann
16. 6. 2007 Raketový systém: USA odmietli ruskú ponuku   
15. 6. 2007 Pane Topolánku, paní Parkanová, bez rozpaků lžete národu! Jan  Neoral

Ruská varování před studenou válkou a asymetrické odpovědi RSS 2.0      Historie >
18. 6. 2007 Jak jsem potkal Rusko Ladislav  Žák
18. 6. 2007 Vychytralost Putinovy nabídky základny v Gabale Štěpán  Kotrba
16. 6. 2007 Raketový systém: USA odmietli ruskú ponuku   
15. 6. 2007 Americký protiraketový systém ve Východní Evropě: Neúplný systém, který kontinentu přinese menší bezpečnost   
14. 6. 2007 Putin o raketové obraně   
12. 6. 2007 Neuspěchat, neutrácet, slíbit Oskar  Krejčí
12. 6. 2007 Ruský generál očekává jednání o radaru s Američany v červenci   
12. 6. 2007 Bývalí členové Varšavského paktu a členové NATO jednají ohledně kontroly zbrojení   
11. 6. 2007 Teď jde do tuhého: Bush je nahý Lukáš  Rázl
9. 6. 2007 Rusko vydalo varování ohledně amerického plánu na raketovou obranu   

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig
2. 3. 2007 Nekonečná bída antikapitalismu Luboš  Zálom
2. 3. 2007 Argumenty Josefa Víta jsou omezené Jiří  Holý

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
19. 6. 2007 Poslední hlava státu v táboře popíračů - Klaus Petr  Frish
18. 6. 2007 Vychytralost Putinovy nabídky základny v Gabale Štěpán  Kotrba
15. 6. 2007 Zásoby ropy "začnou klesat za čtyři roky"   
1. 6. 2007 Bude George Bush vyhlášen šimpanzem roku? Mojmír  Babáček
28. 5. 2007 Pro hluché, kteří nechtějí slyšet Fidel Castro Ruz
18. 5. 2007 Putin je opět zatracován pro odpor k Sorosovým nečistým praktikám Hugo  Fibiger
16. 5. 2007 Předehra k „Velké ruské hře“ F. William Engdahl
5. 5. 2007 Čeho je bezprostředně zapotřebí, je energetická revoluce Fidel Castro Ruz
6. 4. 2007 Panevropský ropovod z Kazachstánu a Ázerbájdžánu   
5. 4. 2007 Aktivisté, experti a politici: strašák jménem Temelín Jiří  Pálka

Čína RSS 2.0      Historie >
19. 6. 2007 Čína chce koupit všech šest evropských továren společnosti Airbus   
18. 6. 2007 Čína: bohatství na základě vykořisťování, aneb Kdo by si nepřál nezávislé odbory? Uwe  Ladwig
12. 6. 2007 Immanuel Wallerstein: Čí století? Immanuel  Wallerstein
1. 6. 2007 Budoucnost patří letecké dopravě, aneb Jak se dát poučit od Číňanů o nutnosti evropské a hlavně německé politiky Uwe  Ladwig
15. 5. 2007 Současné doktríny a strategie Oskar  Krejčí
13. 4. 2007 Globalizace pokračuje a Indové už jsou tady, aneb Volný trh a možnost rozvojových zemí Uwe  Ladwig
27. 3. 2007 Konfuciův ústav a lidskoprávní globalizace Lukáš  Zádrapa
19. 3. 2007 Příliš mnoho peněz, aneb Nebezpečí globalizace dnes Uwe  Ladwig
20. 1. 2007 Stane se Čína i vojenským pánem světa?   
20. 1. 2007 Západ zuří, že Čína sestřelila satelit   

Afrika - bohem i lidmi zapomenutý světadíl RSS 2.0      Historie >
1. 5. 2007 Immanuel Wallerstein: Afrika roku 2057 Immanuel  Wallerstein
29. 3. 2007 Očekával jsem, že mě zabijí   
27. 3. 2007 Zimbabwe: vítejte zpět špatné vzpomínky! Mesfin  Gedlu
13. 3. 2007 Pech impéria nenapraví sentimentální imaginace Mesfin  Gedlu
20. 2. 2007 Pošetilá cesta Bílého domu k africké ropě Mesfin  Gedlu
9. 1. 2007 Africké otazníky Daniel  Veselý
9. 1. 2007 Somálsko: Při útoku na "teroristy" usmrtily Spojené státy civilisty   
29. 12. 2006 Somálsko -- díra v mapě Oldřich  Průša
3. 8. 2006 Impérium a suverenita Frank  Simoulay
14. 5. 2006 Fukuyama: Čemu dnes čelí svět   

Agenda 2010 a sedm statečných reforem ODS RSS 2.0      Historie >
29. 12. 2006 Předsilvestrovská koaliční smlouva ODS, KDU-ČSL a SZ   
21. 12. 2006 Agenda 2010 není ústupem z programových pozic ČSSD -- je to přímo dezerce Martin  Kunštek
19. 12. 2006 Agenda 2010 není ústupem od programových pozic Jiří  Havel
15. 12. 2006 Nejen poslanci, ale ani odborníci ČSSD nesouhlasí s Agendou 2010 Štěpán  Kotrba
14. 12. 2006 Zeman: "Kdo vymění svůj program za koryta, přijde nejenom o program, ale nakonec i o ta koryta," Štěpán  Kotrba
11. 12. 2006 Agenda 2010 a sedm statečných reforem ODS -- co se dá očekávat od falešných sobů Štěpán  Kotrba
29. 11. 2006 Předem poražená agenda 2010 Štěpán  Kotrba
22. 10. 2006 Zelení nebudou nadšeni, Klaus chce uhelné i jaderné elektrárny Štěpán  Kotrba

České volby v roce 2006 a povolební pat RSS 2.0      Historie >
18. 5. 2007 Omyly ministryně Stehlíkové a premiéra Topolánka aneb proč nemá smysl pozitivní diskriminace vlády Anna  Čurdová
3. 4. 2007 Michael  Marčák
24. 3. 2007 Proč je potřeba Ústav paměti národa Lubomír  Novotný
19. 3. 2007 Ústav národní pomsty Štěpán  Kotrba
27. 1. 2007 Sociální demokrat, kudy chodil, tudy krad Topí  Pigula
22. 1. 2007 Kolik je dva...?!? Ladislav  Žák
22. 1. 2007 Vláda založená na zradě Milan  Valach
20. 1. 2007 Lhali vám, občané, lhali. A lhali vám skoro všichni... Štěpán  Kotrba
18. 1. 2007 Prohlášení vlády trojkoalice premiéra Mirka Topolánka   
16. 1. 2007 V nedělních TV-otázkách bylo dost dvorných úsměvů, aniž se ozvalo "Obušku, z pytle ven!" Miloš  Dokulil

Alex Koenigsmark: Siromacha - román na pokračování RSS 2.0      Historie >
14. 3. 2007 Nábřeží mlhy Alex  Koenigsmark
19. 2. 2007 Brány noci Alex  Koenigsmark
2. 2. 2007 Návštěva z temnot Alex  Koenigsmark
23. 1. 2007 Děti ráje Alex  Koenigsmark
19. 1. 2007 Hovno Alex  Koenigsmark
4. 1. 2007 Konec starých časů Alex  Koenigsmark
22. 12. 2006 Císařova vana Alex  Koenigsmark
21. 12. 2006 Jarní vody II. Alex  Koenigsmark
14. 12. 2006 Jarní vody I. Alex  Koenigsmark
8. 12. 2006 Plesová sezóna II. Alex  Koenigsmark

Svět 2050 RSS 2.0      Historie >
31. 12. 2006 Jak sesbírat moudrost civilizace na rozcestí Tibor  Vaško
22. 12. 2006 Bude nás budoucnost potřebovat? Jan  Baltus
2. 11. 2006 Svět 2050: Padesátiletí čtvrté světové války Miloš  Balabán, Antonín Rašek
19. 10. 2006 Svět 2050: Jak se vyrovnat s budoucností aneb potřebujeme prognostiku? Martin  Potůček
17. 10. 2006 Svět 2050: Nová supertechnologie Bohumír  Štědroň, Peter Mikulecký
16. 10. 2006 Svět 2050 - nové téma Britských listů   
6. 8. 2004 Global Trends 2015: A Dialogue About the Future With Nongovernment Experts   

Jacques Derrida RSS 2.0      Historie >
28. 4. 2006 Za práva žen -- v každém člověku! Martin  Škabraha
6. 4. 2006 Demystifikátor Jiří David Jan  Čulík
13. 2. 2006 Jacques Derrida: "Nezlobte se, ale takhle jsem to nikdy neřekl." Martin  Škabraha
9. 2. 2006 Literatura v ohrožení   
7. 2. 2006 Je vůbec možný "židovský stát"? Martin  Škabraha
6. 9. 2005 Welcome to the Desert of America Martin  Škabraha
2. 9. 2005 Kázání o pravdě Stanislav  Heczko
8. 6. 2005 Derrida a vábení marginalizace Petr  Svoboda
28. 2. 2005 Modernita je iluze, že žijeme v současnosti Martin  Škabraha
15. 2. 2005 Dnešní rolí komunismu je vyvádět svět z míry Martin  Škabraha

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
20. 6. 2007 Boj s větrnými mlýny   
19. 6. 2007 Planeta Země je přímo ohrožena bezprostředním nebezpečím   
6. 6. 2007 Spojené státy jsou stále proti dohodě o skleníkových plynech   
2. 6. 2007 Nekompetence a podvádění při obchodu s emisemi skleníkových plynů ohrožují boj proti globálnímu oteplování   
1. 6. 2007 Bude George Bush vyhlášen šimpanzem roku? Mojmír  Babáček
1. 6. 2007 George Bush zlikvidoval naději, že by schůzka G8 mohla schválit plán proti globálnímu oteplování   
25. 5. 2007 USA odmítly německý návrh pro summit G8 na boj proti globálnímu oteplování   
23. 5. 2007 Světové emise CO2 jsou vyšší než nejhorší modelovaný scénář   
21. 5. 2007 Klimatické změny, globální darwinismus a náboženský fanatismus Kamil Vladislav Vaněk
19. 5. 2007 Ne, Blaire! Americký dar na rozloučenou britskému premiérovi   

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
19. 6. 2007 Přeháňka Jana  Štroblová
18. 6. 2007 Netonální partitury? Milena  Fucimanová
14. 6. 2007 to nepochopíš Michal  Šanda
11. 6. 2007 Domov E. B.  Lukáč
11. 6. 2007 Létobraní Kateřina  Komorádová
5. 6. 2007 * * * J. H. Krchovský
4. 6. 2007 Maminka Tomáš  Koloc
31. 5. 2007 Hodina mezi psem a vlkem Kateřina  Komorádová
30. 5. 2007 Ještě jednou o Strahově Jiří  Podešva
29. 5. 2007 Smutky Jan  Skácel

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
29. 3. 2007 Když Potůček naslouchal antikomunistům mezi bývalými komunisty Štěpán  Kotrba
17. 11. 2006 Sedmnáctý po sedmnácté Stanislav  Křeček
1. 11. 2006 Tichá vzpomínka na ostravské soudruhy Ladislav  Žák
6. 9. 2006 Sedmdesát tisíc udavačů, denunciantů a konfidentů Jaroslav  Krejčí
15. 8. 2006 Národní literatura je jen jedna Miroslav  Vejlupek
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
18. 4. 2006 Čulíkovy znaky demokracie Štěpán  Kotrba
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
19. 6. 2007 Poslední hlava státu v táboře popíračů - Klaus Petr  Frish
18. 6. 2007 Krvavý epitaf Blairově válce   
17. 6. 2007 Blair věděl, že Amerika nemá plán na poválečnou znovuvýstavbu Iráku   
12. 6. 2007 Mařilo Německo vyšetřování skandálu CIA? Štěpán  Kotrba
5. 6. 2007 Bush nemá rád matky usmrcených vojáků Tomáš  Krček
16. 5. 2007 Předehra k „Velké ruské hře“ F. William Engdahl
11. 5. 2007 Preventivní diplomacie nebo preventivní útok? Miroslav  Polreich
28. 4. 2007 Mám absolutní pohrdání pro Bushův tým   
25. 4. 2007 Americká armáda "zneužila smrti fotbalisty Tillmana"   
17. 4. 2007 Padlí vojáci neodrazují zájemce o službu v kanadské armádě Miloš  Kaláb

Český film RSS 2.0      Historie >
5. 6. 2007 Tajnost dnešního českého filmu Tomáš  Koloc
30. 5. 2007 Bestiář: Překvapuje banalitou i mechaničností Jan  Čulík
29. 5. 2007 Tajnosti: Snad nejhlubší a nejpozoruhodnější film z poslední doby Jan  Čulík
28. 5. 2007 Vratné lahve: Sentimentální variace na známé téma Jan  Čulík
23. 5. 2007 Zemřel filmový režisér Pavel Hobl   
14. 5. 2007 Konec básníků v Čechách Jan  Čulík
14. 5. 2007 Jak básníci neztrácejí naději Jan  Čulík
10. 5. 2007 Byli jsme to my? Jan  Čulík
4. 4. 2007 Vítězslav Tichý a jeho pozoruhodná sbírka českého filmu Jan  Čulík
20. 3. 2007 Tmavomodrý svět Jan  Čulík

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
4. 5. 2007 Vernisáž výstavy o spisovatelce Věře Sládkové   
3. 5. 2007 Nezkreslujme Máchův odkaz Lukáš  Zádrapa
16. 4. 2007 Igor Josef  Škvorecký
16. 4. 2007 Záznamy všedních dní Igor  Hájek
11. 4. 2007 "Čekám na film o Mašínech" Josef  Švéda, Marie Pásková
6. 3. 2007 Antologie Divokého vína - kulturní událost Miroslav  Vejlupek
21. 2. 2007 Ohlédnutí: Literatura a internet v roce 2006 Miroslav  Vejlupek
8. 2. 2007 Opona   
22. 12. 2006 Anglosaští fotbaloví fanoušci diskutují o české literatuře :)   

Školství RSS 2.0      Historie >
11. 6. 2007 Třídní rozdíly začínají v Británii ve věku tří let   
1. 6. 2007 Nečisté maturity?   
1. 6. 2007 Státní maturity, CERMAT a Scio Bohumil  Kartous
25. 5. 2007 Reforma akademické samosprávy -- ano, ale... Jiří  Neustupa
24. 5. 2007 Maturanti za katedrou -- řešení, či zlevnění? Jana  Maříková
18. 5. 2007 Kamenem a chlebem Pavel  Kopecký
15. 5. 2007 Diskutujeme symptomy a opomíjíme příčiny Michal  Giboda
3. 4. 2007 Nečisté maturity 2007 Ondřej  Hausenblas
16. 3. 2007 Co čeká (někdy) intelektuála? Miloš  Dokulil
7. 3. 2007 Jde o maturity, nebo o CERMAT?