18. 6. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
18. 6. 2007

Radar a víza místo ústavní smlouvy

Doba zase jednou trhla oponou. Češi, bití bruselskými byrokraty, věrolomnými Němci, lehkovážnými Francouzi a dalšími rádobyspojenci, se už nemusejí bát: pracovitý a i jinak skvělý Topolánkův kabinet se o jejich zářnou budoucnost postará - klidně mimo Evropskou unii i mimo Severoatlantickou alianci. Radarovou stanicí, a bude-li nejhůř (a poženou nás Rusové, Korejci či islámští radikálové), tak i víza do Spojených států amerických promptně vyjedná. Třeba i novým státem USA se staneme. Chtěl nám snad premiér Topolánek sdělit toto, když před časem prohlásil, že „plánovaný protiraketový systém ve střední Evropě ochrání celý euroatlantický prostor a pokud evropské země nevyjádří svobodnou vůli ke své ochraně, hrozí jejich zánik“?

Upřímnost je nad zlato.

Díky ní si můžeme vážit i nejzarputilejších názorových odpůrců. Daniel Kaiser, publicista, jehož srdce bije pro ODS, 6. června v Lidových novinách napsal, že „účast v americkém raketovém deštníku s sebou automaticky ponese určitou emancipaci na našich evropských partnerech“ a že „nemá smysl zastírat, že radar jde proti ideálu federální Evropy“. Konečně zaznělo nahlas, co pravicoví politici (zejména Alexandr Vondra, Jan Zahradil, Mirek Topolánek a Karel Schwarzenberg) dosud naznačovali leda posunky. Buď, anebo. Integrovaná Evropa, nebo radar. Náročné partnerství v rámci Evropské unie a NATO, anebo pohodlné vegetování pod americkými křídly.

Co na tom, že Washington bude vždy v krizových situacích vytáčet jako první linku Londýna, Berlína, Paříže, ba i Moskvy, a až poté Prahu. Tápeme i nad slovy George Bushe, minulý týden evidentně zaskočeného studenoválečnictvím některých zdejších státníků, že už si přeci nemusíme vybírat, zda se přátelit s Američany, či Rusy, že můžeme stejně dobře vycházet s oběma. Vysvětlujte to však panu Kaiserovi, považujícímu větu šéfa německých sociálnědemokratických poslanců Petera Strucka, že „Berlín by si měl udržovat stejnou vzdálenost od Washingtonu jako od Moskvy,“ za skandální... Anebo Mirkovi Topolánkovi, domnívajícímu se, že „pokud by se USA vzdaly nyní zamýšleného umístění radarového zařízení v Česku, mohlo by být Putinovým pokusem znovu získat střední Evropu jako sféru ruského vlivu...“

Zdá se, že jsme texasštější než pravý Texasan. Když zástupce šéfredaktora v Mladé frontě Dnes komentoval pražský Bushův projev, tetelil se blahem. Napsal: „Vždyť co se dá namítat na podobné věty jako: Tolerování tyranie je chybou. Nesmí se v 21. století opakovat. Či: Svoboda je touha duše. Nebo: Měnit svět je těžké a někdy se to zadrhne.“

Také na sčítání v textu Viliama Bucherta došlo. Citujme dál: „Dvaadvacet potlesků za 32 minut. I to projev George W. Bushe na konferenci o demokracii a bezpečnosti v pražském Černínském paláci. Jistěže, v sále seděli Bushovi příznivci a neustále tleskali. Ale Česko podobný projev dlouho nezažilo a nezažije. Důvodů je hned několik. Především těžko bylo s Bushem v něčem nesouhlasit. Jeho pojetí svobody, demokracie a lidských práv se sice mnohým nelíbí, ale jak předvedl, je to postoj, který souzní s myšlením mnoha Čechů. Zejména proto, že jsme zažili desetiletí komunistické totality a dokážeme daleko citlivěji některé situace posoudit ve srovnání se svobodou zmlsanými Západoevropany.“

Tolik z článku Viliama Bucherta. Na projev amerického prezidenta však lze pohlížet i jinak. Fráze vedle fráze, klišé vedle klišé. Dokázal aspoň, že nikoli české diskuse nad radarem, ale snaha upevnit vazbu USA na postdisidentské demokratické kruhy ve střední a východní Evropě byla hlavním důvodem návštěvy u nás. Zlé jazyky dokonce tvrdí, že George Bush chtěl hlavně ocenit ty, kteří už léta bez rozmyslu papouškují teze neokonzervativních ideologů.

Přesto se nemohu zbavit podezření, že se nad námi v ústraní Bílý dům usmívá coby nad hujery, nadšeně drancujícími vlastní zahrádku. Tam, kde Poláci tvrdě smlouvají a žádají participaci USA na posílení domácího armádního potenciálu, stojí Češi v uctivém předklonu, pějí ódy na „prapor hvězd a pruhů“ a doufají, že aspoň ta snazší víza do země zaslíbené dostanou. A aby to šlo hladčeji, najmou si k prosazení této životní nutnosti za 100 000 korun měsíčně „konzultantskou“ firmu Dutko Worldwide, jejíž středoevropskou expozituru (čile se zajímající mimo jiné o společenské změny na Ukrajině či v Bělorusku) shodou náhod donedávna řídil dnešní vicepremiér Alexandr Vondra. Jakýpak střet zájmů? Vždyť pořád kráčíme za vizí rozšiřování pásma svobody, demokracie a bezpečnosti od Západu na Východ! A kdo nejde s námi, jde proti nám. Třeba stále o něčem diskutující Evropská unie.

Debaty o integraci Evropské unie a o budování radarové základny spolu úzce souvisí. V již zmiňovaném článku to Daniel Kaiser vystihl naprosto přesně. Navíc trefně uvedl, že „česká účast v americkém protiraketovém deštníku se stává hlavním smyslem existence Topolánkovy vlády“. Jistě. Tak dlouho se budeme se spojenci v EU a s Evropskou komisí hádat (o pivo, emise CO2, čerpání peněz ze strukturálních fondů), až už na nás nebude v tomto klubu nikdo zvědavý. Ústavní smlouvu pohřbíme, nebo ještě lépe – ušijeme na míru ambicióznímu a vlastní důležitostí posedlému Polsku bratří Kaczynských. Učiníme Evropskou unii vícerychlostní a budeme jen koukat, jak se mercedesy a renaulty míhají kolem našich hlemýždích embéček. Pak nám opravdu zůstane pouze naděje, že Česko přijmou za jednapadesátý stát USA, či alespoň za území Eskymáků se statutem radarového Grónska vůči Dánsku.

Úsměvy stranou. Co je horší? Být hračkou v rukou naivních fanatiků, neschopných rozumné domluvy s nejbližšími sousedy a pošilhávajících po mocném dubisku za oceánem, anebo se stát lénem vojensko-průmyslových korporací neochotných odlévat zvony a naopak bažících po výnosných zbrojních závodech z éry studené války? S radarovou častuškou na rtech se motáme ve slepé uličce.

                 
Obsah vydání       18. 6. 2007
18. 6. 2007 Lže český premiér v parlamentě pravidelněji?
18. 6. 2007 Kongres seškrtal rozpočet na základnu v Polsku, protože plánované rakety dosud nejsou k dispozici Karel  Dolejší
18. 6. 2007 Jak jsem potkal Rusko Ladislav  Žák
18. 6. 2007 Antirakety v Polsku budou mít těžko jaderné hlavice Karel  Dolejší
18. 6. 2007 Převládnou v Americe konzervativci, kteří chtějí vojenský útok proti Íránu?
18. 6. 2007 Sarkozyho pravice získala většinu, levice i nadále vzdoruje Josef  Brož
18. 6. 2007 Vychytralost Putinovy nabídky základny v Gabale Štěpán  Kotrba
18. 6. 2007 Cipollovy zákony lidské stupidity Jiří  Drašnar
18. 6. 2007 Radar a víza místo ústavní smlouvy Lukáš  Jelínek
18. 6. 2007 Čekání na velkou změnu Oskar  Krejčí
18. 6. 2007 Krvavý epitaf Blairově válce
18. 6. 2007 O českém šklebu Věra  Říhová
18. 6. 2007 Netonální partitury? Milena  Fucimanová
17. 6. 2007 Sarkozy vyhrál francouzské volby, nikoliv však drtivou většinou
18. 6. 2007 Levicové otroctví Lukáš  Rázl
18. 6. 2007 Pravda a láska Boris  Cvek
18. 6. 2007 Palestinci jako laboratorní krysy Daniel  Veselý
18. 6. 2007 Bývalý prezident Chirac ztratil imunitu Simone  Radačičová
17. 6. 2007 Tučná koryta patří sebevědomým Václav  Dušek
18. 6. 2007 Kdo lhal komu nebo co se vlastně stalo, jestliže nikdo nelhal? aneb Topolánkova odpověď na otázku poslance Votavy Uwe  Ladwig
17. 6. 2007 Nová levicová strana v Německu je skutečností Richard  Seemann
17. 6. 2007 Blair věděl, že Amerika nemá plán na poválečnou znovuvýstavbu Iráku
16. 6. 2007 Novinky.cz: Podle Rusů dostanou antirakety v Polsku jaderné hlavice, použití jaderných hlavic u antiraket GBI je technicky možné Petr  Nachtmann
16. 6. 2007 Raketový systém: USA odmietli ruskú ponuku
15. 6. 2007 Pane Topolánku, paní Parkanová, bez rozpaků lžete národu! Jan  Neoral
16. 6. 2007 Falklandy - Malvíny Michal J. Stolár, Martin  Stolár
16. 6. 2007 In memoriam Kurt Waldheim (1918 -- 2007) Richard  Seemann
16. 6. 2007 Deník Independent použil Blairův útok jako reklamu Jan  Čulík
15. 6. 2007 Houpy, houpy, kočka snědla kroupy... Věra  Říhová
15. 6. 2007 Zásoby ropy "začnou klesat za čtyři roky"

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
18. 6. 2007 Jak jsem potkal Rusko Ladislav  Žák
18. 6. 2007 Radar a víza místo ústavní smlouvy Lukáš  Jelínek
18. 6. 2007 Antirakety v Polsku budou mít těžko jaderné hlavice Karel  Dolejší
18. 6. 2007 Kongres seškrtal rozpočet na základnu v Polsku, protože plánované rakety dosud nejsou k dispozici Karel  Dolejší
16. 6. 2007 Novinky.cz: Podle Rusů dostanou antirakety v Polsku jaderné hlavice, použití jaderných hlavic u antiraket GBI je technicky možné Petr  Nachtmann
16. 6. 2007 Raketový systém: USA odmietli ruskú ponuku   
15. 6. 2007 Pane Topolánku, paní Parkanová, bez rozpaků lžete národu! Jan  Neoral
15. 6. 2007 NATO schválilo americkou raketovou obranu   
15. 6. 2007 Americký protiraketový systém ve Východní Evropě: Neúplný systém, který kontinentu přinese menší bezpečnost   
14. 6. 2007 Putin o raketové obraně   
12. 6. 2007 Americký radar nechceme   
12. 6. 2007 Bulharsko chce také americkou protiraketovou základnu   
12. 6. 2007 Dopis senátorovi a poslanci   
12. 6. 2007 Ruský generál očekává jednání o radaru s Američany v červenci   
12. 6. 2007 Radar v Ázerbajdžánu namísto brdského je realistický Štěpán  Kotrba

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
18. 6. 2007 Radar a víza místo ústavní smlouvy Lukáš  Jelínek
16. 6. 2007 Raketový systém: USA odmietli ruskú ponuku   
16. 6. 2007 Novinky.cz: Podle Rusů dostanou antirakety v Polsku jaderné hlavice, použití jaderných hlavic u antiraket GBI je technicky možné Petr  Nachtmann
15. 6. 2007 Americký protiraketový systém ve Východní Evropě: Neúplný systém, který kontinentu přinese menší bezpečnost   
11. 6. 2007 Teď jde do tuhého: Bush je nahý Lukáš  Rázl
8. 6. 2007 Proč jsme nezískali Ameriku Lukáš  Rázl
8. 6. 2007 Rusko převezlo Spojené státy ohledně raketové obrany   
6. 6. 2007 Vojensky nevzdělaní novináři Lubor  Kasal
6. 6. 2007 Hledání podpory i strategie Oskar  Krejčí
6. 6. 2007 Vojenské základny USA ve světě Zdeněk  Brousil
5. 6. 2007 Americký Kongres vyškrtl z obranného rozpočtu výdaje na stavbu protiraketové základny v Polsku   
4. 6. 2007 Topolánek: Ani my ve vládě nemáme o americkém radaru žádné informace Jan  Neoral
2. 6. 2007 The anti-missile shield cannot defend the Czech Republic Jan  Neoral
1. 6. 2007 Antirakety Česko nemohou ochránit Jan  Neoral
31. 5. 2007 Protiraketový systém se tváří jako obrana, je ale určen k útoku