21. 5. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
21. 5. 2007

Ráno se mi stala taková věc. Na parkovišti před hypermarketem mne zastavil muž a poprosil mne, jestli bych mu mohl koupit teplou sekanou a tři rohlíky. Na můj udivený pohled mi řekl, že ho nepustili dovnitř, aby si to mohl koupit sám. Bodyguard ho vyhodil ven. Ten muž byl bezdomovec. Bylo to na něm vidět, jeho oblečení bylo zmuchlané, ale nebyl vysloveně špinavý. Na kalhotách měl skobu, jak někde zachytil o hřebík. Byl zarostlý a neučesaný. Ale měl peníze na svůj nákup.

Koupil jsem mu to jídlo a dal se s ním do řeči. Dozvěděl jsem se jeho příběh. Ztratil práci po bankrotu jeho firmy, kde pracoval třicet let. Firmu, existující a prosperující více než 50 let, vytuneloval nový majitel. Novou práci nemohl dlouho najít. Nakonec ho manželka vyhodila z bytu a děti se k němu nehlásí. Zůstal na ulici. Banální příběh dnešních dnů. Před podobným osudem chrání mnoho lidí jen to, že ještě mají práci.

Problém je však jinde. Kde to žijeme, že nás nepustí do obchodu, abychom si mohli koupit jídlo?

Sloupek
Milan Rúfus

Len schody chrámové
len schody chrámové sú slová

Ty moja lotéria
môj hazard každodenný
hlbina materčiny vždy záludná, ty ktorá
sa opäť zatvoríš po každom rozhrnutí
Len schody chrámové
len schody chrámové sú slová

Vysoko nad nimi je mlčanie
Na jeho prahu básnik pravda sedí

Peniažkom slzy o jej misku snáď
zazvoním občas čo som nevyslovil

Ach slovo uzlík pod hlavou!

Videl som básnikov nad strašnou hĺbkou ticha
Po krehkom moste šli s básňou do veľkosti
vzlykajúc obavou


Ze sbírky Až dozrieme

v aktuální slovenské stovce poetického blogu Michala Jareše našel Štefan Švec

21. 5. 2007

Vážený pane presidente,

dovolte, abych Vás požádal o projednání této problematiky v Bezpečnostní radě státu s tím, aby byly zváženy možnosti spolupráce České republiky na budování protiraketové obrany (podobně jako jiní alianční spojenci) spolu s USA a zejména, aby byla zvážena možnost nabídnout umístění příslušného radaru na území České republiky.

Jiří Payne Václavu Havlovi dne 13. června 2000.

21. 5. 2007

SICKO:

Nový film Michalea Moora o americkém zdravotnictví musíte vidět, ať žijete v Evropě či v USA, argumentuje Agres Poirier v deníku Guardian.

Ten tlusťoch s baseballovou čepicí ví, o čem mluví. Má svůj argument a prezentuje ho efektivně a zábavně. V minulosti se zaměřil na firmu General Motors, která zničila město Flint, americké majitele zbraní, kteří jsou odpovědní za americkou kulturu zločinnosti, a na lži za iráckou válkou. Nyní se dramaticky navrátil do centra pozornosti s filmem Sicko, který měl v sobotu premiéru v Cannes. Jeho otázka: Kam zmizela v USA myšlenka všeobecné lékařské péče?

21. 5. 2007

V české politice není dlouho jasné, kdo za co nese odpovědnost. Ukažme si to na příkladu reforem, které plánuje současná vláda. Jestliže se podaří je prosadit a my budeme moci za pár let bilancovat jejich výsledek, bude velmi obtížné říci, zda konkrétní ovoce přinesl ústupek, který ODS musela udělat koaličním partnerům, přeběhlíkům nebo odborům, či její vlastní program. A budeme-li chtít o nějakém ministru říci, že jednal zcela nezodpovědně, může nám namítnout, že tak jednat musel, že nebyl vlastním pánem, neboť kabinet funguje pouze jako křehký kompromis, postavený na dvou přeběhlících. Jeden jediný poslanec (a tak tomu bylo i za vlády Špidlovy, Grossovy a Paroubkovy) může zvrátit vládní většinu, a proto je vláda víc než snadno vydíratelná a vystavená korupci.

21. 5. 2007

Sledoval jsem v neděli na TV Prima pořad "Nedělní partie" za účasti současného ministra vnitra Langera a exministra Bublana. V průběhu vysílání pořadu probíhala divácká anketa kde na otázku "věříte policii" drtivá většina diváků - 72 % odpovídá záporně. Mně, který jsem pořad sledoval se toto číslo jeví ještě jako velmi nízké, uměl bych si jej představit jako číslici blížící se k stu procentům, píše Jiří Šlouf.

21. 5. 2007

Modří teroristé zaútočili sedmnáctého května na vlak vyjíždějící z nádraží Holešovice do Chebu v 17:34 -- který dojel do stanice Teplice v Čechách o hodinu a půl později. Na trati prý hořela lokomotiva, jak vytruboval novinářský potěr. Možná to začmoudilo, požár žádný.

Oheň nevole se rozhořel u cestujících. Vzývání nebeského pantáty a jeho synka -- nekonečné a srdceryvné. Slabší nátury volaly na psychušku. Hlavy řídící ve státě dopravu slovně seťaty. Jednoho z nejvyšších poslal cestující do řeznictví coby výzdobu výlohy -- hlavinka s citronem v hubě, prý by se tam skvěl a návštěva by byla mnohem vyšší, než na výstavě uchovaných mrtvol, o kterou se strhla nevídaná polemika, jakoby naše mravnost měla utrpět -- proto asi vysypáváme urny s popelem našich nebožtíků a hrajeme s jejich lebkami kopanou. (Aby neutrpělo domácí hospodářství, končí obaly a ozdoby hrobů ve sběrných surovinách, kde od ničemů věcičky nakoupí a pak si nemohou ani vzpomenout, jak vandal vypadal -- vzpomínání lze umožnit v tichosti věznic, ale podnikat se jaksi musí, že?)

19. 5. 2007

Jak pošetilá je zahraniční politika ODS se může brzy v budoucnu ukázat v plné nahotě. Nekončící tlaky ODS proti procesu integrace zemí Evropské Unie a bezmyšlenková podpora výstavbě základny USA na území ČR a Polska povedou k jedinému. K opětovnému područí ČR jako satelitu Ruska. Pojďme se podívat proč.

21. 5. 2007

Informuje o tom studie Open Net Initiative. Zkoumání přístupu na tisíce internetových serverů prostřednictvím 120 poskytovatelů internetového připojení zjistilo, že 25 ze 41 analyzovaných zemí blokuje přístup k některým serverům.

Blokovány bývají služby jako Skype a Google Maps.

V roce 2002 prováděly cenzuru internetu jen 2 státy. Za pět let tento počet vzrostl na 25 zemí, uvedl John Palfrey z Harvard Law School.

Palfrey, ředitel Berkmanova střediska pro internet a společnost, dodal: "Došlo také k vzrůstu rozsahu a sofistikovanosti filtrování internetu."

Celá řada států v Evropě a v USA nebyla zkoumna, protože tam cenzurují internet soukromé firmy a nikoliv stát.

Internet cenzurují Ázerbajdžán, Bagrain, Barma, Čína, Etiopie, Indie, Írán, Jordánsko, Libye, Maroko, Omán, Pákistán, Saúdská Arábie, Singapur, Jižní Korea, Súdán, Sýrie, Tadžikistán, Thajsko, Tunisko, Turkmenistán, Spojené arabské emiráty, Uzbekistán, Vietnam a Jemen.

Cenzuruje se kvůli politice a moci, kvůli bezpečnosti státu a kvůli ohroženým společenským normám.

Podrobnosti v angličtině ZDE

21. 5. 2007

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Carter o Blairovi: "Antipatický, oddaný, slepý, očividně podlézavý".

Často vlastně není moc zajímavé, co politikové říkají o svých kolezích, protože, pokud se vůbec nějak o nich vyjadřují obyčejně je cítit z těch popisů diplomatická zdrženlivost. U bývalého presidenta Spojených států amerických a nyní dvaaosmdesátiletého Jamese Earla "Jimmyho" Cartera, Jr. z toho nic nebylo cítit, když byl podle Spiegelu online v BBC dotázán, co si myslí o chování britského ministerského předsedy Anthonyho Charlese Lyntona "Tonyho " Blaira vůči americkému presidentu Georgi Walkeru Bushovi.

21. 5. 2007

Politologické sdružení Polis vás zve na veřejnou diskusi na téma:

ANTIKOMUNISMUS - HROZBA PRO SVOBODU A DEMOKRACII, NEBO CENNÝ OBČANSKÝ POSTOJ?

Martin Mejstřík, senátor, Parlament ČR.

Ondřej Slačálek, levicový extrémista.

Pondělí 21. května od 18:15 h.

univerzitní areál Jinonice, U Kříže 8, Praha 5

(u stanice metra B Jinonice)

místnost č. 2075

21. 5. 2007

Madeleine McCann byla 3.května unesena z Praia Da Luz v Portugalsku.

Kdo má informace o tom, kde by se mohla nacházet, volejte Crimestoppers on 0800 555 111 Velká Británie, +441883731336 ze zemí mimo Velkou Británii. Děkujeme.

21. 5. 2007

aneb Národní knihovna nepatří jen knihovníkům a architektům

Milan Kubr
Tak už tu zase máme téma, které začíná rozdělovat národ. Na jedné straně se formují šiky konzervativních a úzkostlivých estétů, kteří jsou ochotni Prahu bránit před poskvrněním třeba svým tělem. Proti nim stojí nečetní zato však velmi agilní bojovníci za svobodu umělecké tvorby a za práva vlastních profesí. Ti si přece nemohou nechat nic diktovat od lidí, kteří ničemu nerozumí a jimž vlastně ani není nic do toho, jak bude nová Národní knihovna vypadat a kde se na příští staletí uvelebí.

Kultura této diskuse o novém kulturním stánku je příkladná. Věcné argumenty se sem tam objeví, nikdy však nejsou dovedeny do konce a rychle zmizí pod nánosem ironizujících narážek, obvinění z podjatosti, zvýhodnění nebo nedostatku vkusu, přímých urážek, a dalších splašků.

< Elbphilharmonie, Hamburk

21. 5. 2007

Zatímco ještě tak před třemi čtyřmi roky česká média informovala o situaci na Tchajwanu jen sporadicky, za což jsem je příležitostně kritizoval, dnes si patrně -- po vzoru světových médií - řekla, že tu stejně ničemu nerozumí, a tak o zdejší situaci -- po vzoru světových médií - neinformují vůbec.

A tak se český čtenář nedozví nic o zvyšujícím se napětí na Tchaj-wanu, kde v sobotu 19. 5. 2007 došlo k přejmenování Čankajškova památníku na Národní tchaj-wanský památník demokracie, a to samotným prezidentem Čchenem, přes předchozí varování starosty Tchaj-peje pana Chaoa, že nechá zavřít každého, kdo by se o něco takového pokusil.

Nedozví se nic o další kapce oleje do ohně, kterou 24.5.2007 jistě bude emise poštovních známek s nápisem Taiwan, ne tedy už Čínská republika (Republic of China), jako tomu bylo dosud. Známky jsou k vidění ZDE

21. 5. 2007

Podle nejnovější zprávy IPCC, která je poslední v dlouhé řadě varování o klimatických změnách, je nutno začít snižovat úroveň emisí nejpozději od roku 2015, jinak prý budou konsekvence daleko drastičtější. Problémem ovšem je, že dříve, než se emise budou snižovat, musí se nejprve zastavit jejich růst. Navzdory "zeleným" daním, dohodě z Kyoto a programům na úrovni jednotlivých zemích i EU se totiž ani samotnému EU nepodařilo zastavit růst emisí ve svém vlastním území. Jaké jsou reálné možnosti snížení emisí?

21. 5. 2007

Nechci snižovat hodnotu výstupu Kláry Poláčkové nicméně autorka článku "Když se necestuje ale sportuje - první Češka na vrcholu nejvyšší hory světa" Eliška Děcká se dle mého názoru dopouští nepřesností, píše Ivan Kykal.

21. 5. 2007

Eliška Děcká připomíná první ženský (státní příslušností) výstup na Everest. Deníky Kláry Poláčkové jsem si četl. Bylo z nich cítit skutečného horolezce. Člověka s pokorou, který nedobývá, ale zdvořile žádá, zda ho hora k sobě pustí.

Myslím, že řeči o "pokořování" vrcholu každého, kdo jenom párkrát byl přivázán na laně, musí nutně urážet. (Podobnost s přihlouplým filmem Vertical limit a jistou nejmenovanou výpravou je jistě zcela náhodná....)

V této souvislosti bych chtěl zmínit další naše ženy na osmitisícovkách. Paní RNDr. Věru Komárkovou, paní Dinu Štěrbovou, paní Mgr. Vomáčkovou.

21. 5. 2007

Pan Klepetář ve svém článku "Jak vznikla evangelia" přichází s datací vzniku novozákonních knih, která odporuje většinovému přesvědčení všech současných teologů. Tato většinově uznávaná datace je například uvedena v Ekumenickém překladu Bible: r.51-52 1.Tesalonicenslkým, 53-58 1.a 2. Korintským, Galatským, Římanům, Filipským, Koloským, Filemonovi, 60-80 synoptická evangelia, kniha Skutků, 75-95 Efezkým, Koloským, 1. as 2. Timoteovi, Titovi, 2.Tesalonicenským, 1.Petrova, Judova, cca 95 Zjevení, 85-100 Janovské spisy, 2. Petrova. Slušelo by se tedy, aby pro svoji revoluční teorii poskytl nějaké závažné argumenty. Rovněž tvrzení, že evangelia nereagují na pád Jeruzaléma je velmi odvážné. Zajímalo by mne, z jakého pramene pan Klepetář čerpá.

19. 5. 2007

Slovo "Czech" (český) se vyslovuje stejně jako "check" (kostkovaný). A tak se stalo, že Topolánka v Pákistánu vítali kostkovanou, nikoliv českou vlajkou, upozorňuje Emma Čulík, která to našla ZDE V zahraničí mívají problém s českou vlajkou častěji, viz tento článek o koalici států, včetně ČR, které podpořily invazi do Iráku ZDE

(sobota 19. 5 večer: IDnes cituje Britské listy bez uvedení zdroje. Jak nás upozornil jeden čtenář, server IDnes převzal tuto informaci, kterou jsme zveřejnili v noci z pátku na sobotu kolem jedné hodiny ráno, a zveřejnil ji v sobotu večer, aniž by se obtěžoval uvést, že ji má z Britských listů. ZDE)

Je toto státní vlajka ČR? >

19. 5. 2007

Tony Blair v pátek ukončil svou poslední návštěvu ve Washingtonu jako britský premiér. Bushova vláda už začala jednat proti mezinárodnímu úsilí zabránit globálnímu oteplování.

Zatímco Bush chválil Blaira v růžové zahradě v Bílém domě, Bushova delegace na jednání OSN v Bonnu usilovala zabránit tomu, aby byl vytvořen projekt umožňující obchodování s emisemi uhlíku a aby byly zavedeny závazné limity na emise uhlíku.

Harlan Watson, hlavní Bushův vyjednavač o podnebných změnách, odmítl jakékoliv závazné limity na emise uhlíku pro USA i účast na obchodování s emisemi uhlíku. "To není naše agenda," uvedl.

Čelní vědci a tvůrci mezinárodní politiky jednají už čtrnáct dní v Německu ve snaze vytvořit novou mezinárodní dohodu, "syna dohody z Kjóta"ve snaze omezit škodlivé emise skleníkových plynů. Ekonomové z Mezivládního panelu pro podnebné změny (IPCC) tento měsíc informovali, že globální oteplování je možno zvládnout, ale pouze,pokud budou vlády jednat s rozhodností.

Tony Blair se dlouho snaží přesvědčit skeptiky v Bushově vládě, aby změnili svůj postoj. Dosud však jen zmírnili svou rétoriku.

Ve čtvrtek Bush uvedl, že s Blairem hovořil o globálním oteplování: "Hodně jsme hovořili o podnebných změnách. A souhlasím s panem premiérem, a řekl jsem to veřejně, že je to vážný problém a Spojené státy ho berou vážně."

Mezitím však mimo záběr televizních kamer zlikvidovala americké delegace v Bonnu jakékoliv vyhlídky na mezinárodní dohodu o limitech emisí skleníkových plynů a obchodování s nimi. "Nejsme přesvědčeni, že cíle a časové rozvrhy jsou důležité, ani globální limity či systém obchodování s emisemi," řekl šéf americké delegace. "Je důležité neohrozit hospodářský růst."

Podrobnosti v angličtině ZDE

19. 5. 2007

V sobotu večer bude mít v Cannes premiéru nový film Michaela Moora Sicko, který kritizuje stav amerického zdravotnictví, zaměřuje se na farmaceutické giganty a zejména na zdravotní pojišťovny.

Podle filmového investora Harvey Weinsteina, jehož Weinstein Company stojí za filmem Sicko, se americká vláda snaží zkonfiskovat negativ tohoto filmu.

Podle Weinsteina znamenaly akce amerického ministerstva financí, že "jsme museli film do Cannes dopravit přes jinou zemi" - neřekl kudy. "Ať si to zjistí tajné služby - i když to byla tatáž země, o níž si mysleli, že tam jsou zbraně hromadného ničení, takže to nikdy nezjistí." Dodal, že se obává, že pokud by byl film zkonfiskován, americká vláda by se mohla pokusit z něho něco vystříhnout, především posledních 20 minut, které se týkají návštěvy Kuby. To, řekl Weinstein, "by nebylo dobré."

V březnu cestoval Michael Moore na Kubu se skupinou záchranářů, kteří odstraňovali trosky věžáků světového obchodního centra, zničeného útoky z 11. září, ve snaze zjistit, zda se jim tam dostane lepší lékařské péče než v USA. O povolení cestovat na Kubu zažádal v říjnu 2006, ale nedostal odpověď.

18. 5. 2007
Další příklad manipulativního a jednostranného způsobu "informování" veřejnosti - tentokrát v Reflexu

Zvláštní článek Reflexu: "Ruská suverénní demokracie" je nápadně jednostranný a kromě zjevné propagandistické náplně postrádá jakoukoliv skutečnou informativní hodnotu. Je smutné, že se k takovým nízkým způsobům publikační činnosti propůjčuje časopis s vysokým názorovým kreditem, jakým pro mne Reflex donedávna byl.

Obsah článku Marka Hudemy je natolik tendenční, až se z něj i laikovi, který zná okolnosti kontroverzních způsobů volebních manipulací vládnoucích amerických republikánů na Floridě 2000 či v Ohiu 2004, slušně nadzdvihává zažívací trakt... Souvisí snad nějak s rozhovorem Reflexu s antikomunisticky nazelenale nezávislým Jaromírem Štětinou , kdy podle jednoho českého senátora potřebuje celá "EU i jistou ochranou před znepokojivým vývojem v Rusku, kde se pokus o demokracii v prvním kole nepovedl a ruská imperiálnost je dodnes více než živá" ?

18. 5. 2007

Jak všichni víme, existují dobré nápady, jejichž čas ještě nenastal. To platí i pro prezidenty Spojených států, píše v deniku New York Times Michael O'Hanlon, odborník na bezpečnostní a vojenské otázky:

Příkladem je americký návrh postavit v Polsku a v České republice nový protiraketový štít. V zásadě je to cenná myšlenka, jenže krátkodobý vojenský prospěch nestojí za zhoršení styků s Ruskem, které to už způsobilo.

18. 5. 2007

Nedávný výnos Nejvyššího správního soudu ve prospěch posluchače Právnické fakulty Masarykovy univerzity vzbudil zaslouženou pozornost. Škola, zdá se, prohrála spor o poplatky a řečený posluchač stanul v sošné pozici vizionáře, jehož svalnaté paže a urputná tvář směřují ke světlým zítřkům zástupů; studentů, kteří platí občas nedostatečně objasnitelné položky za prodlouženou dobu návštěv alma mater. Vedle suše odborné pře, o níž těžko soudit, zda brněnské právní škole slouží více ke cti či ostudě, jsme byli svědky další zdola vedené akce v oblasti vzdělávacího systému.

4. 5. 2007

V dubnu 2007 přispělo celkem 97 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 18, 437.07 Kč . Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 30.4. 2007 částku 255 292.76 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 1,711.41 USD.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí a nyní i z České republiky mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
15. 5. 2007 Současné doktríny a strategie Oskar  Krejčí
8. 5. 2007 XBR radar v Brdech zřejmě nebude jediný Stanislav  Kaucký
8. 5. 2007 Jak zavléci Česko do samého středu Hvězdných válek Štěpán  Kotrba
7. 5. 2007 Radary včasné výstrahy Stanislav  Kaucký
7. 5. 2007 Americký raketový deštník v Evropě: Logika, nebo jen provokace?   
3. 5. 2007 Vláda: Americký radar prý nic nevyzařuje Jan  Neoral
2. 5. 2007 Schwarzenberg: Radar tu bude a nebudeme se nikoho ptát, nenecháme se kontrolovat Jan  Neoral
30. 4. 2007 Havel: Vývoj v Rusku je znepokojující, jsem pro americkou raketovou obranu   
20. 4. 2007 Princip moci na pozadí války Milan  Valach
20. 4. 2007 Šéf NATO odmítl obavy Ruska z amerického raketového systému   

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
21. 5. 2007 Co by řekl asi Jimmy Carter o zastáncích základen? Uwe  Ladwig
21. 5. 2007 Jak chtěl pan Payne zachránit Evropu Jan  Neoral
21. 5. 2007 V Mirošově se bude konat referendum o americkém radaru   
18. 5. 2007 Chci referendum   
18. 5. 2007 New York Times: Raketovou obranu (zatím) nepotřebujeme   
17. 5. 2007 Nejsme mladí komunisté, jsme hnutím občanů Milan  Valach
17. 5. 2007 Bez základen a bez komunistů Miroslav  Šuta
17. 5. 2007 Radaroví jestřábi se budou smát?   
17. 5. 2007 Jak lze bojovat za apolitičnost politickou demagogií   
16. 5. 2007 USA budou ignorovat obavy Ruska z protiraketového štítu   

Bodies RSS 2.0      Historie >
16. 5. 2007 Jaký je rozdíl mezi anatomickou pitvou a komerční exhibicí Martin  Kucharík
16. 5. 2007 O pochybné etice výstavy Bodies   
14. 5. 2007 Oči k vidění a mozek na myšlení, aneb kdo nechce vědět, co je člověk, ten ať klidně zůstane doma Uwe  Ladwig
14. 5. 2007 Jak vydělat na mrtvých, které si prohlížejí ti, kteří žijí Štěpán  Kotrba
14. 5. 2007 Nebudeme přece tmáři   
14. 5. 2007 Chybí základní úcta k lidské bytosti Jan  Čulík
11. 5. 2007 Uč se synu moudrým býti Ladislav  Žák
7. 5. 2007 Prznění mrtvol Radek  Mikula

Odsun sudetských Němců a Benešovy dekrety RSS 2.0      Historie >
23. 8. 2006 Beneš a nenucená nadřazenost Martin  Škabraha
15. 6. 2006 Sudetoněmecký den nepřinesl nic nového Richard  Seemann
2. 2. 2006 Benešovy dekrety Alois  Matuška
21. 11. 2005 Provokace paní Merkelové   
18. 11. 2005 Merkelová podporuje zřízení Centra vyhnání Radek  Vogl
16. 9. 2005 Sudetští Němci v Krnově světí památku židů   
2. 9. 2005 Dějiny jsou prevít Pavel  Urban
27. 7. 2005 Kolakowski sem, Jaspers tam - už jsme se omluvili Polákům? Karel  Dolejší
25. 7. 2005 Okupanti utekli ještě před koncem války, kolaboranti zůstali Stanislav A. Hošek
25. 7. 2005 Soucit s těmi, co nemohou zapomenout na prožité křivdy   

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig
2. 3. 2007 Nekonečná bída antikapitalismu Luboš  Zálom
2. 3. 2007 Argumenty Josefa Víta jsou omezené Jiří  Holý

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
18. 5. 2007 Putin je opět zatracován pro odpor k Sorosovým nečistým praktikám Hugo  Fibiger
16. 5. 2007 Předehra k „Velké ruské hře“ F. William Engdahl
5. 5. 2007 Čeho je bezprostředně zapotřebí, je energetická revoluce Fidel Castro Ruz
6. 4. 2007 Panevropský ropovod z Kazachstánu a Ázerbájdžánu   
5. 4. 2007 Aktivisté, experti a politici: strašák jménem Temelín Jiří  Pálka
30. 3. 2007 Americký vládní úřad GAO varuje: Připravte se na ropný zlom Michal  Brož
29. 3. 2007 Kuba a ropa Petr  Baubín
24. 2. 2007 Putin: "Systém vztahů, to je jako matematika - nemá osobnostní rozměr" Vladimír Vladimirovič Putin
23. 2. 2007 Pragmatika energetické i jaderné bezpečnosti - vyvážená multilaterální politika Štěpán  Kotrba
27. 1. 2007 Rusko-řecký ropovod povede přes bulharský Burgas   

Čína RSS 2.0      Historie >
15. 5. 2007 Současné doktríny a strategie Oskar  Krejčí
13. 4. 2007 Globalizace pokračuje a Indové už jsou tady, aneb Volný trh a možnost rozvojových zemí Uwe  Ladwig
27. 3. 2007 Konfuciův ústav a lidskoprávní globalizace Lukáš  Zádrapa
19. 3. 2007 Příliš mnoho peněz, aneb Nebezpečí globalizace dnes Uwe  Ladwig
20. 1. 2007 Stane se Čína i vojenským pánem světa?   
20. 1. 2007 Západ zuří, že Čína sestřelila satelit   
18. 1. 2007 Chceme čínskou Evropu? Martin  Kunštek, Štěpán Kotrba
17. 1. 2007 Rusko a globalizace Georgij  Veljaminov
12. 1. 2007 Čínská propaganda Jan  Čulík

Autorskoprávní "zločiny", vypalovačky a sítě RSS 2.0      Historie >
23. 1. 2007 Výchova vysokoškoláků "free" hudbou Štěpán  Kotrba
27. 11. 2006 Krádež a "krádež"   
27. 11. 2006 Poplatky uvalené na CD a DVD   
26. 11. 2006 Autorské dílo a právo ho vlastnit Alexandr  Vojta
25. 11. 2006 Ti mrda, ne? Štěpán  Kotrba
24. 11. 2006 Vypalování: Když mám předplaceno Jan  Bláha
23. 11. 2006 "Daň" z krádeže autorských děl   
23. 11. 2006 Autorskoprávní zločiny a pětikoruna Štěpán  Kotrba
23. 11. 2006 Pokud se za autorská díla platí při nákupu kopírovacího materiálu, měla by být zadarmo   
23. 11. 2006 Poplatek za média nic neřeší   

České volby v roce 2006 a povolební pat RSS 2.0      Historie >
18. 5. 2007 Omyly ministryně Stehlíkové a premiéra Topolánka aneb proč nemá smysl pozitivní diskriminace vlády Anna  Čurdová
3. 4. 2007 Michael  Marčák
24. 3. 2007 Proč je potřeba Ústav paměti národa Lubomír  Novotný
19. 3. 2007 Ústav národní pomsty Štěpán  Kotrba
27. 1. 2007 Sociální demokrat, kudy chodil, tudy krad Topí  Pigula
22. 1. 2007 Kolik je dva...?!? Ladislav  Žák
22. 1. 2007 Vláda založená na zradě Milan  Valach
20. 1. 2007 Lhali vám, občané, lhali. A lhali vám skoro všichni... Štěpán  Kotrba
18. 1. 2007 Prohlášení vlády trojkoalice premiéra Mirka Topolánka   
16. 1. 2007 V nedělních TV-otázkách bylo dost dvorných úsměvů, aniž se ozvalo "Obušku, z pytle ven!" Miloš  Dokulil

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
26. 2. 2007 Rodinná politika, biskup augsburský a ženy jako stroje na plození dětí Uwe  Ladwig
3. 11. 2006 Pan Ucháč nemá informace Darina  Martykánová
1. 11. 2006 Zemři, nebo jdi do vězení! Darina  Martykánová
26. 10. 2006 Darwin by se divil Ladislav  Žák
14. 10. 2006 Muslimské autority přijaly papežovu omluvu   
14. 10. 2006 Poradce: "Bílý dům se vysmíval evangelikálům"   
3. 10. 2006 Katolická církev útočí na BBC   
26. 9. 2006 Logos - tvůrce světa Miloš  Dokulil
25. 9. 2006 Papež neříkal v přednášce o násilí pravdu Lukáš  Lhoťan
22. 9. 2006 Problémy případného dialogu o náboženské víře Miloš  Dokulil

Svět 2050 RSS 2.0      Historie >
31. 12. 2006 Jak sesbírat moudrost civilizace na rozcestí Tibor  Vaško
22. 12. 2006 Bude nás budoucnost potřebovat? Jan  Baltus
2. 11. 2006 Svět 2050: Padesátiletí čtvrté světové války Miloš  Balabán, Antonín Rašek
19. 10. 2006 Svět 2050: Jak se vyrovnat s budoucností aneb potřebujeme prognostiku? Martin  Potůček
17. 10. 2006 Svět 2050: Nová supertechnologie Bohumír  Štědroň, Peter Mikulecký
16. 10. 2006 Svět 2050 - nové téma Britských listů   
6. 8. 2004 Global Trends 2015: A Dialogue About the Future With Nongovernment Experts   

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
21. 5. 2007 Klimatické změny, globální darwinismus a náboženský fanatismus Kamil Vladislav Vaněk
19. 5. 2007 Ne, Blaire! Americký dar na rozloučenou britskému premiérovi   
16. 5. 2007 Placatá, nikoliv kulatá Země   
16. 5. 2007 Klaus a úroveň českého mediálního diskursu Jan  Čulík
5. 5. 2007 Vědci OSN: Není moc času   
9. 4. 2007 Svět v roce 2035   
6. 4. 2007 Klimatická změna zasáhne i Střední Evropu: Je třeba jednat   
6. 4. 2007 Podnebné změny "nejtvrdším způsobem zasáhnou chudé lidi"   
3. 4. 2007 Zvýšení DPH pro veřejnou dopravu -- kde jsou Zelení? Jiří  Neustupa, Jiří Absolon

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
21. 5. 2007 Slová Milan  Rúfus
18. 5. 2007 Noční udice Jan  Skácel
17. 5. 2007 - - - Marcela  Pátková
15. 5. 2007 Rajčata Petr  Borkovec
14. 5. 2007 Vybráno z Melancholických procházek Ivan  Blatný
11. 5. 2007 Návštěva Jan  Zahradníček
10. 5. 2007 Procházka Richard  Weiner
9. 5. 2007 Matka Vladimír  Holan
7. 5. 2007 Most Jan  Skácel
3. 5. 2007 Šála Barborka  Baronová

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
29. 3. 2007 Když Potůček naslouchal antikomunistům mezi bývalými komunisty Štěpán  Kotrba
17. 11. 2006 Sedmnáctý po sedmnácté Stanislav  Křeček
1. 11. 2006 Tichá vzpomínka na ostravské soudruhy Ladislav  Žák
6. 9. 2006 Sedmdesát tisíc udavačů, denunciantů a konfidentů Jaroslav  Krejčí
15. 8. 2006 Národní literatura je jen jedna Miroslav  Vejlupek
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
18. 4. 2006 Čulíkovy znaky demokracie Štěpán  Kotrba
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
15. 1. 2007 Policie v Evropě bude mít přístup k dababázi DNA evropských občanů   
1. 1. 2007 Občanům EU, cestujícím do USA, smějí Spojené státy kontrolovat emaily a transakce na úvěrových kartách   
3. 12. 2006 Miliony osob, cestujících do USA, klasifikovány jako "teroristické riziko"   
17. 10. 2006 Budoucnost mýtného a špehování automobilů   
1. 10. 2006 Cestovní válka mezi USA a Evropou začala   
5. 9. 2006 Pro informatiku vnitro není řešení, pouze nebezpečí Jiří  Kofránek
29. 8. 2006 Amerika zavádí všude biometrické průkazy   
28. 8. 2006 Zprovozněn tajný systém automatické kontroly státních poznávacích značek na silnicích   
28. 8. 2006 Google o vás ví všechno   
17. 8. 2006 Je segregace cestujících při bezpečnostních kontrolách řešením?   

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
29. 3. 2007 Když Potůček naslouchal antikomunistům mezi bývalými komunisty Štěpán  Kotrba
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Školství RSS 2.0      Historie >
18. 5. 2007 Kamenem a chlebem Pavel  Kopecký
15. 5. 2007 Diskutujeme symptomy a opomíjíme příčiny Michal  Giboda
3. 4. 2007 Nečisté maturity 2007 Ondřej  Hausenblas
16. 3. 2007 Co čeká (někdy) intelektuála? Miloš  Dokulil
7. 3. 2007 Jde o maturity, nebo o CERMAT?   
6. 3. 2007 Jak zabránit nové maturitě? Bojkotem CERMATu... Radek  Sárközi
6. 3. 2007 Za "ideální" maturity? A za faktografická testovací síta i na nižších stupních? Miloš  Dokulil
1. 3. 2007 Čtenáři slov Pavel  Táborský
22. 2. 2007 Ztráta zbytku iluzí Milan  Kulhánek
21. 2. 2007 Uniformy do škol František  Augusta

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
4. 5. 2007 Vernisáž výstavy o spisovatelce Věře Sládkové   
3. 5. 2007 Nezkreslujme Máchův odkaz Lukáš  Zádrapa
16. 4. 2007 Igor Josef  Škvorecký
16. 4. 2007 Záznamy všedních dní Igor  Hájek
11. 4. 2007 "Čekám na film o Mašínech" Josef  Švéda, Marie Pásková
6. 3. 2007 Antologie Divokého vína - kulturní událost Miroslav  Vejlupek
21. 2. 2007 Ohlédnutí: Literatura a internet v roce 2006 Miroslav  Vejlupek
8. 2. 2007 Opona   
22. 12. 2006 Anglosaští fotbaloví fanoušci diskutují o české literatuře :)   

Český film RSS 2.0      Historie >
14. 5. 2007 Konec básníků v Čechách Jan  Čulík
14. 5. 2007 Jak básníci neztrácejí naději Jan  Čulík
10. 5. 2007 Byli jsme to my? Jan  Čulík
4. 4. 2007 Vítězslav Tichý a jeho pozoruhodná sbírka českého filmu Jan  Čulík
20. 3. 2007 Tmavomodrý svět Jan  Čulík
19. 3. 2007 Vratné lahve: Vypůjčit a vrátit Tomáš  Koloc
13. 3. 2007 Kameňák jako pozoruhodné svědectví o české společnosti Jan  Čulík
12. 3. 2007 Renčův film Rebelové - ukázka naprostého neporozumění české kulturní minulosti Jan  Čulík
17. 1. 2007 Menzelův Anglický král: přese všechno dílo z rodu královského Tomáš  Koloc
23. 8. 2006 Dobrý člověk stále žije -- Jan Špáta Martin  Štoll