7. 2. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
6. 2. 2007

BRITÁNIE

Pokud jste si půjčili peníze od nelicencovaného půjčovatele peněz, nemáte podle platného práva povinnost peníze splácet. Okamžitě kontaktujte místní úřad pro dohled nad podnikáním (Trading Standards Office). Úřad vám pomůže vyřešit vaši situaci a zasáhne také proti kriminálnímu vyděrači.

Jakýkoliv půjčovatel peněz -- ať má či nemá licenci -- páchá trestný čin, pokud vám vyhrožuje. Informujte o nelicencovaných půjčovatelích peněz místní Úřad pro kontrolu nad podnikáním a o vyhrožování informujte policii.

Z instrukcí britské vlády pro občany

Reakce na články "Nezaviněně se do určitého typu problémů zpravidla nepadá", "Nezaviněně jsem upadl do dluhů -- pomůže někdo?" a "Peníze, nebo život, aneb bezdomovcem snadno a rychle."

V civilizovaných zemích bývá zvykem, že občanské a sociální struktury pomohu lidem, kteří se dostali do nesnází i na základě nevědomosti či nesprávných úsudků či činů. Od toho právě je občanská solidarita. Lidem, kteří si za každých okolností dokáží poradit, samozřejmě není potřeba pomáhat. Ale slušnost společnosti se pozná podle toho, jak zachází se svými nejslabšími jedinci.

Sloupek
Vladimír Holan

Sníh začal padat o půlnoci. A je věru pravda,
že se nejlíp sedí v kuchyni,
i kdyby to byla kuchyně nespavosti.
Je tam teplo, vaříš si něco, piješ víno
a hledíš oknem do důvěrné věčnosti.
Co by ses trápil, zda narození a smrt jsou jenom body,
když přece život není přímka.
Co by ses mučil pohledem do kalendáře
a staral se, kolik je ve hře.
A co bys doznával, že nemáš
na střevíčky pro Saskii?
A pročpak by ses holedbal,
že trpíš víc než jiní.

I kdyby na zemi nebylo ticha,
to sněžení je už vysnilo.
Jsi sám. Co nejmíň gest. Nic na odiv.

Ze sbírky Bolest (1965) vybral Michal Černík
Uveřejněno s laskavým svolením agentury Aura-Pont

6. 2. 2007

Jsem schopen v naší civilizaci pochopit potřebnost sociálních a zdravotních služeb jako záležitosti nutné solidarity, bez ohledu na velikost příjmu či majetku. Celý život jsem ale rodiči vychováván k tomu nést zodpovědnost za své činy, snad proto jsem si nikdy nebral na nic půjčku, i když je to v dnešní době lákavé. Existuje rovněž něco jako všeobecný přehled, který říká, že soužití s alkoholikem, gamblerem či trvalým nemakačenkem nebude zrovna snadné a vstupovat do podobných vztahů se, mírně řečeno, nedoporučuje. Když už do nich vstoupí, měl by si člověk zachovat alespoň trochu toho obyčejného zdravého rozumu.

7. 2. 2007

Když jsem šel na dokumentární film Nepříjemná pravda (An Inconvenient Truth, USA 2006, režie D. Guggenheim), jehož jediným protagonistou byl bývalý Clintonův viceprezident Al Gore, iluze jsem si rozhodně nedělal. Netušil jsem však, že budu natolik "osloven", že se budu chtít se svými zážitky podělit tímto způsobem.

(Autor, poradce Václava Klause, nám poslal k probíhající diskusi o globálním oteplování, tento článek, který, jak informuje, původně vyšel loni v časopise Euro.)

7. 2. 2007

ZDRAVOTNICTVÍ

Snad bych mohl vnést poněkud jiný pohled do diskuse pánů Bláhy a Víta. Pohled jistě ne nezaujatý, nicméně možná právě proto doplňující.

Především nemocní stonají. Mají zdravotní problém. Ten limituje jakoukoliv jejich další aktivitu. Například u bezvědomých, ale i jinak těžce nemocných zcela zásadně. Někdy je jejich zdravotní problém tak vážný, že mohou umřít. Nemocní stejně jako myvšichni mohou být sami, mohou mít manžela či manželku, nebo přítele či přítelkyni. Mohou být dětmi či rodiči nebo prarodiči prostě součástí příbuzenských a jiných sociálních svazků. Neuměl bych mamince říct, že její dítě chcíplo. Neuměl bych synovi říct ,že se o jeho tatínka nepostaráme.

7. 2. 2007

Poslední, co jsem chtěla učinit ve svém článku, bylo vzbudit dojem, ze mi české publikum přijde nehodné lepší, kvalitnější žurnalistiky. Usilovala jsem o pravý opak, jak se mi naštěstí podařilo sdělit značné části čtenářů. Čeští čtenáři nejsou (nejsme) o nic horší, než čtenáři britští či španělští a proto si, podle mého názoru, zasloužíme (i já jsem český čtenář) vedle bulvárních časopisů také kvalitní mainstreamové periodikum (periodika), které nás bude seriózně a srozumitelně informovat, ale i vkusně bavit.

Pan Kotrba zcela správně upozorňuje, že noviny se především snaží maximalizovat své zisky. Nicméně i tak u nich jistá míra autoregulace na jiné než čistě ekonomické bázi, funguje. Tato míra autoregulace je dána mimo jiné i dobrým vkusem (i když laťka je často dost nízko), případně i morálkou či pocitem trapnosti a studu, hranicí, za kterou již lidé, ani v honbě za ziskem, nejsou ochotni jít. Všichni jsme nakonec lidé, stoprocentní homo economicus se ještě nenarodil...:o)

7. 2. 2007

Policie ve středu varovala všechny instituce po celé zemi, aby si dávaly pozor na příchozí poštu. Informovala, že za poslední tři týdny došlo do různých institucí sedm bomb v poštovních balíčcích a šest z nich zranilo osoby, které balíček otvíraly.

Poslední bomba explodovala ve středu ráno v DVLC, centrálním registračním středisku britských vozidel, a lehce zranila jednu ženu. Byla to třetí bomba za třetí den, odeslaná instituci, která má co do činění s vynucováním zákonů omezujících motoristy či s rozesíláním pokut.

Středeční exploze posiluje spekulace, že bomby v balíčcích rozesílá rozčílený motorista. V automobilistických kruzích jsou velmi nepopulární kamery, které v britských ulicích a na dálnicích automaticky fotografují vozidla, která překročila povolenou rychlost. V některých kruzích je také nepopulární poplatek, který se v současnosti musí platit za vjezd automobilem do centrálního Londýna.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Luis  Posada Carriles
7. 2. 2007

Tak pojal svůj životní úkol terorista, kterého tajné služby vlády USA kryjí už desítky let , vláda USA George Bushe ho skrývá před spravedlností osmnáct měsíců. Jiná vláda USA, vláda "demokratického" J. F. Kennedyho, ho kdysi vycvičila během příprav na invazní operaci na Kubu (Bay of Pigs - Zátoka sviní, Operation 40) v roce 1961. Učinila tak CIA v pevnosti Fort Bennings.

11. ledna 2007, po půldruhého roku trvající právní bitvě, kdy po jeho deportaci ze země volal Cech amerických právníků a řada kongresmanů, je nucena americká vláda sdělit teroristovi Luisi Posadovi Carrilesovi (78), dnes naturalizovanému venezuelském občanovi, obvinění z klamání a uvedení lživých informací v žádosti o naturalizaci ve Spojených státech po ilegálním vniknutí na jejich území. A to je důvod k odmítnutí žádosti a eskortování věrného agenta CIA ze země. Jenže on ho nikdo nechce. Ve Venezuele už není pravicová vláda, ale Hugo Chavez. Žádosti Kuby a Venezuely , kde kdysi působil v čele její tajné služby a dnes je tamtéž stíhaný pro atentát, o vydání Posady byly Spojenými státy zamítnuty. USA odmítají teroristu vydat s poukazem na údajné obavy z mučení v případě vydání.

7. 2. 2007

Čím déle budou Británie a USA podporovat diktátorské režimy na Blízkém východě, tím výbušnějším se ten region stane, argumentuje v deníku Guardian Mai Yamani.

Michael Marčák:  Zde hlídám já
7. 2. 2007

7. 2. 2007

Protiraketový systém USA v Evropě, jehož součástí by měla být radarová základna v Brdech, by měl být námětem konzultací USA a Ruska, stejně jako by se měl dostat na jednání summitu ministrů obrany NATO v Seville přístí týden. Diskutovat by se měl možná i na Radě NATO-Rusko za přítomnosti ruského ministra zahraničí Ivanova. Moskva oznámila, že navrhne Spojeným státům uzavřít dohodu, jež by zavazovala obě země, že nenamíří svůj vojenský potenciál navzájem proti sobě. Rusko rovněž hodlá "posoudit otázku destabilizačních důsledků vybudování světové protiraketové obrany, do níž budou patřit i zařízení v Evropě," řekl vysoký činitel ministerstva zahraničí Alexandr Kramarenko.

Rusko ústy svého generálplukovníka Leonida Ivašova sdělilo také, že se základna i radar mohous stát cíli prvního úderu strategických sil Ruska.

ČTK/Deník: Americké rakety čeří diplomatické vody ZDE

ČTK: Moskva chce kvůli protiraketovému deštníku uzavřít s USA dohodu ZDE
ČTK: Ivašov: Základna USA v ČR a Polsku uškodí jejich bezpečnosti ZDE
ČTK: Ukrajina kritizuje plán USA na raketovou základnu v ČR a Polsku ZDE
ČTK: Velvyslanec Fedotov nevyloučil změnu postoje Ruska k základně USA ZDE
ČTK: Starostům z okolí Brd vadí, že mají málo informací o základně USA ZDE
ČTK: Ukrajina kritizuje plán USA na raketovou základnu v ČR a Polsku ZDE
7. 2. 2007

Film Loose Change má tempo, má profesionální švih a autoritativně znějící komentář, celá jeho argumentace je však nesmyslná, varuje George Monbiot v deníku Guardian.

Po světě se šíří virus. Napadá odpůrce Bushovy vlády, prostřednictvím očí jim vycůcne mozek a proměňuje je v blekotající idioty. Vznikl v jedné americké laboratoři, nyní dospěl i do Evropy a stal se skutečnou epidemií.

7. 2. 2007

Prezident George Bush schválil plán Pentagonu na vytvoření vojenského velitelství pro Afriku, které má řídít americkou vojenskou činnost na africkém kontinentu.

"Toto nové velitelství posílí naši spolupráci s Afrikou ohledně bezpečnosti," uvedl Bush. Požádal nového amerického ministra obrany Roberta Gatese, aby uvedl nové velitelské středisko, "Africom", v činnost do září 2008. Uvedl, že se Spojené státy budou radit s vedoucími africkými politiky, kam středisko umístit. Gates řekl, že nové velitelství americké armády pro Afriku umožní Spojeným státům lépe koordinovat své akce a bojovat proti potenciálním hrozbám.

Jak uvedla společnost BBC, Spojené státy získávají více než 10 procent své ropy z Afriky a obávají se zvýšené hospodářské a diplomatické konkurence v Číně. Spojené státy se také zabývají celou řadu bezpečnostních a humanitárních otázek v Africe. Obávají se potenciálního zvýšení vlivu militantního islámu, chtějí se vypořádat s problémem rozpadlých státních struktur i s nebezpečním budoucích genocid.

Podrobnosti v angličtině ZDE

7. 2. 2007

Ve velice konzervativní české společnosti je a není téma globálního oteplení populární. Je to dobré téma pro zanadávání v hospodě -- něco jako: "Jo jo, to za našich mladejch let...." Nebo špatné téma pro vlastní chování: "Proč se s tím tahat do sběru, když za to nic nedostanu, proč to nespálit večer na zahradě? Navíc když někde najdeš starej šrot a chytěj tě policajti, tak tě ještě zavřou." To je reálná situace odvysílaná v TV zpravodajství. Poté, co příslušníci PČR zabavili bezdomovci kárku se sběrem, jeden z nich prohlásil, že nálezy náleží státu, a troufalce ihned odvedli na služebnu.

7. 2. 2007

Polovině všech mužů žijících ve Skotsku, jimž je nad 40, bude podle nových, tento týden zveřejněných předpisů, doporučeno, aby pravidelně brali statiny, léky, která mají snížit pravděpodobnost mrtvic a infarktů. Totéž doporučení se bude týkat více než pětiny žen v téže věkové skupině.

V současnosti bere v pětimilionovém Skotsku pravidelně statiny 100 000 lidí, podle vládních plánů však nyní budou nabídnuty dalšímu půl milionu osob. Předpokládá se, že to v následujících pěti letech zabrání 7200 úmrtí a 27 000 "kardiovaskulárních incidentů", jako jsou infarkty a mrtvice.

7. 2. 2007
Alfred Worm 1945-2007

Ve věku nedožitých 62 let zemřel ve spánku na následky srdečního infarktu jeden z nejznámějších rakouských investigativních novinářů Alfred Worm. V pondělí byl nalezen ve svém bytě mrtev, když čtyři dny před tím obdržel z rukou spolkového kancléře Alfreda Gusenbauera prestižní cenu "Novinář roku 2006", který jej označil za "personifikaci novinářské integrity". Pro vicekancléře Wilhelma Molterera, jehož lidovou stranu zesnulý reprezentoval v letech 1983 až 88 jako zastupitel na vídeňské radnici, byl "symbolem rovného a kritického žurnalismu" a podle rakouského Klubu novinářů patřil k "nejdůležitějším novinářům poválečné éry".

6. 2. 2007

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Zda se, že se Země se otepluje. Kdo se dívá, nebude se divit, že lidé o tom mluví, ačkoli možná vůbec nejde o Zemi jako takovou, ale jen o počasí. Alpy bez sněhu, pole bez ledu, možná, že bychom si měli na tu myšlenku zvyknout. A to i ti vědci, který si stále ještě myslí, že by se měli hádat o tom, nakolik to způsobuje lidská činnost.

6. 2. 2007

BRITÁNIE:

Spojené státy nakonec souhlasí s promítáním videozáznamu z pilotní kabiny amerického letadla, pořízeného v době, kdy piloti začali střílet na britskou hlídku nedaleko Basry a usmrtili pětadvacetiletého britského vojáka Mattyho Hulla. Původně ho nechtěly vydat jako tajný, ale britský bulvární deník The Sun zveřejnil kompletní transkript rozhovoru pilotů i videozáznam samotný.

Britsko koroner Andrew Walker poté rozhodl, že se videozáznam bude u soudního slyšení promítat, protože je už ve veřejné doméně.

Walker minulý týden požadoval, aby mu britské ministerstvo obrany umožnilo film u soudu promítnout. To původně odmítlo s poukazem na skutečnost, že americké úřady film zařadily do kategorie tajných materiálů.

Videozáznam však získal britský bulvární deník The Sun, který v úterý publikoval plný transkript rozhovorů mezi piloty dvou amerických letadel A-10 a jejich pozemní kontrolou během útoku, k němuž došlo 28. března 2003. Deník také zveřejnil kompletní videozáznam. List přislíbil, že poskytne kopii videozáznamu koronerovi, a ten nyní rozhodl, že se film u soudního jednání bude promítat, vzhledem k tomu, že se - navzdory přání amerických úřadů - dostal do veřejné domény.

6. 2. 2007

Napsal jsem nedávno v článku Lidská práva a Česko, po vstupu Bulharska do Evropské Unie, že je třeba, aby se Evropa a OSN angažovaly za bulharské zdravotní sestry a palestinského lékaře, držené osmým rokem v libyjském vězení a dvakrát odsouzené k trestu smrti. Dovolil jsem si též vyjádřit názor, že by takový požadavek měli představitelé nové české vlády v sídlech OSN, EU a Rady Evropy hlasitě přednést.

Požadavek je tím samozřejmější, že už jsem několikrát slyšel a četl, že náš nový ministr zahraničí Schwarzenberg byl údajně předsedou Mezinárodního helsinského výboru. Ať už je to pravda, nebo ne, několikrát jsem v době mého exilového života stál spolu s nim na barikádě za nejen československé oběti totalitního režimu. K nim tehdy patřil i Saša Vondra, v současné české vládě nesoucí titul náměstka jejího předsedy pro evropské otázky.

7. 2. 2007

Končíte zamyšlení "Oni a my aneb proč je tak málo demonstrantů a tolik nesouhlasících" otázkou. Je také otázkou, nakolik je demonstrace pro někoho přijatelnou formu vyjádření názoru. Pro mne třeba přichází v úvahu jako zcela krajní legální možnost. Stádnost a manipulovatelnost masových shromáždění a hnutí si velmi ošklivím. Jsem silně skeptický k představě, že je základna tématem vhodným k rozhodování v referendu, tím méně pak k rozhodování na ulici. Jsem "spíše zastáncem" základny, ale nemám dojem, že v kterémkoli okamžiku budu mít dostatek informací pro svůj zásadní postoj. Podle mého názoru se jedná o typické téma (jako většina vojenských) pro zastupitelské rozhodování. Nemám s tím problém, píše čtenář Bohuslav Viktora.

6. 2. 2007

Osoba "zeleného" ministra zahraničí Karla Schwarzenberga se dočkala krátce po nástupu do funkce nesouhlasné kritiky. Ozývá se z pozic právě opačných, než ty, jež zastává Václav Klaus, který měl vůči jeho jmenování zpočátku výhrady. Ty si ale s knížetem "vyjasnil", přičemž údajně shledal, že mezi nimi nejsou v postojích k pilířům české zahraniční politiky (tak, jak si je Klaus a ODS představují) podstatné rozdíly.

(Ve zkrácené formě vyšlo v Lidových novinách.)

6. 2. 2007

Chcete se stát klimaskeptikem a nevíte, jak na to? Pak jsou následující rady určeny právě Vám:

1. Nejdříve ze všeho je třeba mít hotový vlastní správný názor. Na jedině správný vlastní názor nepřijdete sami, získáte ho pouze studiem a častým opakováním prací a článků známějších klimaskeptiků. Mít vlastní správný názor Vám ovšem úplně stačí. Rozhodně se nenechte mást fakty, logikou a podobnými podružnostmi.

2. Téměř jakékoli vzdělání, jakákoli profese a jakékoli zkušenosti jsou plně dostačující. Jak se ukazuje, výhodou může být v českých zemích zejména profese ekonoma, poradce či publicisty. Nepřípustné jsou pouze vzdělání v meteorologii nebo klimatologii a zejména zkušenosti se zpracováním klimatologických dat nebo s klimatologickým modelováním jakéhokoli druhu.

(Autor je klimatolog.)

6. 2. 2007

Prosím, zveřejněte odkaz na pořad kanadské televize CBC, pod názvem The Denial Machine, který pojednává o "skepticích" ohledně globálního oteplování. Je tam právě rozhovor s Fredem Singerem, kdy se ho začnou vyptávat na jeho skeptické názory ohledně kouření a rakoviny (obhajoval nepřímo tabákové společnosti) a pak přejdou na jeho současný skeptický postoj ohledně globálního oteplování. A jemu se nic nezdá divné ohledně toho, že např. teď dostává peníze od Exxonu, píše čtenář M.J.

Video The Denial Machine ZDE

Odkaz na stránky pořadu ZDE
6. 2. 2007

Jde o otevřený výsměch chudým lidem. Dříve se říkalo, že sex je radost chudých. Vypadá to však, že páni redaktoři chudým mužům nepřejí ani to. Muž s platem pod 20 000 Kč a běžnými náklady na domácnost má, podle pánů redaktorů, tak akorát nárok na nepřitažlivou, případně -- podle jejich kritérií - problematickou ženu. Ano, jde o nadsázku, ale tím nelze omluvit vše. Podvratná moc humoru spočívá v tom, že si slabí a znevýhodnění dělají legraci ze silných a mocných, nebo v tom, že si lidé dělají legraci sami ze sebe. Pokud si silní a mocní dělají legraci ze slabých a znevýhodněných, je to chucpe, nanejvýš nechutné a drzé.

Španělskou pravici před duchovním marasmem v Česku tak oblíbeného sociálního darwinismu chrání katolická morálka.

Minulou neděli jsem udělala vážnou chybu: po elektronickém prolistování několika španělských, francouzských, britských, tureckých a australských internetových deníků a Britských listů jsem si otevřela www.idnes.cz. Jak jsem zjistila, vyšlo by mně nastejno, kdybych byla vyťukala adresu Blesku či Superu.

`Prestižní' český internetový deník mi nabídl `valentýnské překvapení' -- čtenáři si mohou spočítat, na kolik je vyjde jejich partnerka, zatímco čtenářkám je nabízeno spočítat si, na kolik je vyjde investice do ulovení chlapa, aby posléze zjistily, jak movitý musí partner být, aby splňoval jejich více či méně náročná přání. Idnes.cz původně myslelo jen na pány, ale čtenářky si, podle tvrzení deníku, prosadily alespoň jednu ženskou obdobu k úžasně vtipným pánským kalkulačkám.

6. 2. 2007

Kolik je žen, které nečtou Blesk, iDnes či Super či ženské magazíny pro slepice, toužící po neodolatelnosti výročních sexuálních obětin? Kolik je čtenářek, které očekávají od svého listu genderově vyvážený, politicky korektní a navíc intelektuálně objevný obsah? Moc ne. Kategorie ženských časopisů a ženských témat v mainstreamových médiích je citlivým barometrem profeminizovanosti společnosti i testem průměrné sociální inteligence. Sociologové to nazývají praktickou aplikací Gaussovy křivky. Dá se říci, že je to i Gaussova křivka sociálně kulturní izolace. Statistika čtenářů těchto médií, využívaná zhusta reklamními agenturami, říká, že pro množství "alternativních" žen, pro které není soulož intelektuálním vyvrcholením týdne, se nevyplatí vydávat časopis.

Tím nechci v žádném případě říct, že hájím kolegy z Mladé fronty Dnes.

6. 2. 2007

aneb Co je skutečnost

Jedličkův ústav, jednu z nejbohulibějších institucí u nás, založil roku 1913 Spolek pro léčbu a výchovu rachitiků a mrzáků v Praze. Jeho členové k tělesně postiženým určitě necítili vulgární nadřazenost, kterou ten název zavání nám. Kdyby se sešli dneska, pravděpodobně by se pojmenovali Klub přátel mládeže se změněnou pracovní schopností.

Vydáváme ve spolupráci s časopisem Dobrá adresa

6. 2. 2007

Kauza ex-ministra Mlynáře a jeho nešťastných souputníků nevzbudila z počátku zájem médií, byť trestní stíhání členů vlády ČR zdaleka není všedním zážitkem. Daleko větší zájem vyvolal návrat Rostislava Roztočila, Hučínův proces, z počátku soud s Erguenem Uzunoglu či Adélou Rajdlovou. Jde přitom o obsáhlý trestní spis s výstupy svědků, mezi nimiž se vyskytli další bývalí členové vlády Bohuslav Sobotka a Dana Bérová, Mlynářův náměstek Michal Frankl aj. Podezření, že člen vlády zneužíval svého postavení, je znepokojující záležitost, takže veřejnost má právo na solidní informace o takovém procesu. Média ale zřejmě více zajímají kauzy s nádechem laciné senzačnosti. Cítí spíše povinnost zajišťovat tržby svému vydavateli než informovat čtenáře.

Deregulace
6. 2. 2007

Jednostrané zvyšování cen nájemného je letošní změnou číslo 1. Po dlouhých letech se toti nemalá část lidí, kteří mají byty s regulovaným nájemným, bude muset potýkat s rok od roku vyššími náklady. Bydlení je přitom jedna z nejzákladnějších služeb, které má demokratický stát zajistit. Přesto se dnes ale ani sami politici napříč politickým spektrem nedokáží shodnout na tom, zda bude deregulace přínosem, nebo sociální pastí pro statisíce lidí, kterých se v Česku zdražování dotkne . Nájemníky ovládá nejistota, realitní kanceláře i spekulanti naopak větří zisky.

Vyšlo v únorovém čísle čtrnáctideníku Nový prostor, které je právě v prodeji

5. 2. 2007

Monitor Jana Paula

Na VŠUP skončily klauzury, jaké byly? Pytel ztvrdlého cementu opřený o zeď se výstižně jmenoval Promarněná příležitost.

Byl jednou z mnoha promarněných klauzurních prací v atelieru sochařství I. Kurta Gebauera a výstižnou pointou téměř celé katedry Volného umění. Našel jsem jen tři práce, které nesly nějaké sdělení. Klauzura Jany Vojnárové z atelieru malby Stanislava Diviše, dřevěná socha Jiřího Němce z atelieru sochařství Jiřího Beránka a klauzura Lady Gadziové, studentky z atelieru konceptuální a intermediální tvorby Jiřího Davida.

6. 2. 2007

Prezident Bush navrhl radikálně snížit výdaje na zdravotní péči pro chudé a staré lidi, aby získala jeho vláda další zdroje na válku v Iráku.

Bushův rozpočet ve výši 2,9 bilionů dolarů, který byl v pondělí předložen americkému Kongresu, obsahuje dalších 100 miliard dolarů na letošní vedení válek v Iráku a v Afghánistánu, nad už schválených dosavadní 70 miliard dolarů. Příští rok mají dosáhnout náklady vedení těchto válek 141,7 miliard dolarů. Bush plánuje zvýšení rozpočtu pro Pentagon o 11,3 procent. Výdaje na válku v Iráku překročí celkové výdaje třináctileté války ve Vietnamu.

Zároveň se Bush rozhodl drasticky seškrtat domácí programy, včetně škrtu ve výši 66 miliard dolarů během pěti let v programu Medicare, což je systém zdravotní péče pro staré lidi, a 12 miliard dolarů ze zdravotnického projektu Medicaid pro chudé lidi.

List New York Times poznamenal, že za peníze, vynaložené na válku v Iráku, bylo možno financovat všeobecné zdravotnictví pro všechny občany v USA, předškolní výchovu pro všechny tříleté a čtyřleté děti v zemi, očkovací programy pro lidi po celém světě proti celé řadě nemocí a ještě by polovina peněz zbyla.

Podrobnosti v angličtině ZDE

5. 2. 2007

aneb nekorektní seznam osob pro diváky Goyových přízraků

Goyovy přízraky (2006)
Režie: Miloš Forman
Scénář: Miloš Forman a Jean-Claude Carriére
Hrají: Javier Bardem, Natalie Portman, Stellan Skarsgard

V díle Miloše Formana se Království boží v takto nahé podobě objevilo poprvé. S rozvířenou sedlinou názorů a hodnot svého vlastního dvojníka odcházím z kina. Vzdávám dík...

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

31. 12. 2006

V prosinci 2006 přispělo celkem 126 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 59 492.24 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31. 12. 2006 částku 176 537.77 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 1,711.41 USD.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí a nyní i z České republiky mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raffeisen Bance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raffeisen Banky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
7. 2. 2007 Základna se bude řešit mezi USA a Ruskem, v NATO i v Moskvě   
6. 2. 2007 Ne!   
5. 2. 2007 Demokracie pod policejním drobnohledem Štěpán  Kotrba
5. 2. 2007 Pomůcka nerozhodnutému občanovi - ANO v otázce radarové základny   
5. 2. 2007 Zásadní otázky o základně, které je třeba zodpovědět Pavel  Čámský
5. 2. 2007 Proti základně, ne proti Americe! Ivan Odilo Štampach
4. 2. 2007 Britské listy - perfektní služba pro všechny levicové aktivisty   
4. 2. 2007 Petr Bendl: Referendum uspořádat nemůžeme, protože jsme základnu Američanům už slíbili   
3. 2. 2007 Britské listy nejsou ani proti americké základně v ČR, ani pro ni.   
2. 2. 2007 Nestačí pouze říkat jsem pro Stanislav A. Hošek

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
27. 1. 2007 Rusko-řecký ropovod povede přes bulharský Burgas   
17. 1. 2007 Tajné americké plány na získání irácké ropy   
9. 1. 2007 Ruská ropná kontroverze zasáhla ropné dodávky Evropě   
6. 1. 2007 Čína a Rusko spolupracující jako nikdy předtím   
3. 1. 2007 Ropný zlom či vrchol? Aneb zdroje jsou a budou Michal  Brož
3. 1. 2007 Novoroční zamyšlení Egon T. Lánský
2. 1. 2007 Peak Oil aneb výběr ze zpráv Rádia Jerevan Jan  Hošek
20. 12. 2006 OPEC: ropný zlom do deseti let Michal  Brož
1. 12. 2006 Čaká Venezuelu "farebný prevrat"? Chris  Carsson, Radovan Geist

Čína RSS 2.0      Historie >
20. 1. 2007 Stane se Čína i vojenským pánem světa?   
20. 1. 2007 Západ zuří, že Čína sestřelila satelit   
18. 1. 2007 Chceme čínskou Evropu? Martin  Kunštek, Štěpán Kotrba
17. 1. 2007 Rusko a globalizace Georgij  Veljaminov
12. 1. 2007 Čínská propaganda Jan  Čulík
10. 1. 2007 Rakety a jejich dvojí politická funkce Miroslav  Polreich
9. 1. 2007 Současná Čína: Sebevědomá, rozporná a šovinistická Lukáš  Zádrapa
8. 1. 2007 Dokáže Čína překonat svou krizi?   
6. 1. 2007 Čína a Rusko spolupracující jako nikdy předtím   

Schwarzenberg - rakouský problém české zahraniční politiky RSS 2.0      Historie >
12. 1. 2007 Náměstek americké ministryně zahraničí u Paroubka a Schwarzenberga, americký velvyslanec u Zemana na chalupě   
11. 1. 2007 O státě českém Pavel  Kopecký
11. 1. 2007 Desatero programových podmínek ČSSD pro toleranci vlády   
11. 1. 2007 Nevykonáš dvakrát stejný trest smrti Bohumil  Kartous
9. 1. 2007 Napoleon? Antonín  Hubený
8. 1. 2007 Mirek, beránek boží Zdeněk  Jemelík

Afrika - bohem i lidmi zapomenutý světadíl RSS 2.0      Historie >
9. 1. 2007 Africké otazníky Daniel  Veselý
9. 1. 2007 Somálsko: Při útoku na "teroristy" usmrtily Spojené státy civilisty   
29. 12. 2006 Somálsko -- díra v mapě Oldřich  Průša
3. 8. 2006 Impérium a suverenita Frank  Simoulay
14. 5. 2006 Fukuyama: Čemu dnes čelí svět   
28. 2. 2006 Ropa, militarizace a zájmy nadnárodních korporací Mesfin  Gedlu
3. 2. 2004 Globální politika a úskalí africké obnovy Mesfin  Gedlu

Somálsko mezi národně osvobozeneckým bojem a islámským terorismem RSS 2.0      Historie >
6. 2. 2007 Momentky ze Somálska Daniel  Veselý
31. 1. 2007 Jak dál v Somálsku? Mesfin  Gedlu
16. 1. 2007 V Somálsku nejde o "islamský terorizmus" Matúš  Holý
9. 1. 2007 Africké otazníky Daniel  Veselý
9. 1. 2007 Somálsko: Při útoku na "teroristy" usmrtily Spojené státy civilisty   
29. 12. 2006 Somálsko -- díra v mapě Oldřich  Průša
25. 12. 2006 Naše ČT -- o Vánocích Oldřich  Průša
3. 8. 2006 Impérium a suverenita Frank  Simoulay
7. 6. 2006 Somálsko: břemena neúspěchů Mesfin  Gedlu
14. 5. 2006 Fukuyama: Čemu dnes čelí svět   

Soud a poprava Saddáma Husseina RSS 2.0      Historie >
11. 1. 2007 Nevykonáš dvakrát stejný trest smrti Bohumil  Kartous
10. 1. 2007 Dvojí reakce na popravu Saddáma Husajna Jiří  Jírovec
9. 1. 2007 Pomsta, nebo trest? Petr  Wagner
9. 1. 2007 Bylo správné otisknout fotografii oběšeného Saddáma Husajna?   
8. 1. 2007 Začátek roku už je, ale americká vláda stále neřekla, jestli chce stavět raketovou základnu v Česku Štěpán  Kotrba
6. 1. 2007 "Ostudná oprátka" Viliama Bucherta Jan  Čulík
6. 1. 2007 Přehodnotíme své styky se zeměmi, které kritizují popravu Saddáma Husajna   
5. 1. 2007 "Oběšením se Saddám Husajn stal mučedníkem"   
5. 1. 2007 Tony Blair k Saddámově popravě mlčí   
4. 1. 2007 Závěrečná bilance vlády režimu Saddáma Husseina a možná východiska z krize Jaroslav  Bureš

Agenda 2010 a sedm statečných reforem ODS RSS 2.0      Historie >
29. 12. 2006 Předsilvestrovská koaliční smlouva ODS, KDU-ČSL a SZ   
21. 12. 2006 Agenda 2010 není ústupem z programových pozic ČSSD -- je to přímo dezerce Martin  Kunštek
19. 12. 2006 Agenda 2010 není ústupem od programových pozic Jiří  Havel
15. 12. 2006 Nejen poslanci, ale ani odborníci ČSSD nesouhlasí s Agendou 2010 Štěpán  Kotrba
14. 12. 2006 Zeman: "Kdo vymění svůj program za koryta, přijde nejenom o program, ale nakonec i o ta koryta," Štěpán  Kotrba
11. 12. 2006 Agenda 2010 a sedm statečných reforem ODS -- co se dá očekávat od falešných sobů Štěpán  Kotrba
29. 11. 2006 Předem poražená agenda 2010 Štěpán  Kotrba
22. 10. 2006 Zelení nebudou nadšeni, Klaus chce uhelné i jaderné elektrárny Štěpán  Kotrba

Autorskoprávní "zločiny", vypalovačky a sítě RSS 2.0      Historie >
23. 1. 2007 Výchova vysokoškoláků "free" hudbou Štěpán  Kotrba
27. 11. 2006 Krádež a "krádež"   
27. 11. 2006 Poplatky uvalené na CD a DVD   
26. 11. 2006 Autorské dílo a právo ho vlastnit Alexandr  Vojta
25. 11. 2006 Ti mrda, ne? Štěpán  Kotrba
24. 11. 2006 Vypalování: Když mám předplaceno Jan  Bláha
23. 11. 2006 "Daň" z krádeže autorských děl   
23. 11. 2006 Autorskoprávní zločiny a pětikoruna Štěpán  Kotrba
23. 11. 2006 Pokud se za autorská díla platí při nákupu kopírovacího materiálu, měla by být zadarmo   
23. 11. 2006 Poplatek za média nic neřeší   

České volby v roce 2006 a povolební pat RSS 2.0      Historie >
27. 1. 2007 Sociální demokrat, kudy chodil, tudy krad Topí  Pigula
22. 1. 2007 Kolik je dva...?!? Ladislav  Žák
22. 1. 2007 Vláda založená na zradě Milan  Valach
20. 1. 2007 Lhali vám, občané, lhali. A lhali vám skoro všichni... Štěpán  Kotrba
18. 1. 2007 Prohlášení vlády trojkoalice premiéra Mirka Topolánka   
16. 1. 2007 V nedělních TV-otázkách bylo dost dvorných úsměvů, aniž se ozvalo "Obušku, z pytle ven!" Miloš  Dokulil
16. 1. 2007 Prima lunaparium Pavel  Kopecký
16. 1. 2007 Věcná nepřesnost Miloše Dokulila   
16. 1. 2007 Věcná nepřesnost Miloše Dokulila   
16. 1. 2007 Věcné nepřesnosti pánů Vagery a Marka Jakub  Žytek

Alex Koenigsmark: Siromacha - román na pokračování RSS 2.0      Historie >
2. 2. 2007 Návštěva z temnot Alex  Koenigsmark
23. 1. 2007 Děti ráje Alex  Koenigsmark
19. 1. 2007 Hovno Alex  Koenigsmark
4. 1. 2007 Konec starých časů Alex  Koenigsmark
22. 12. 2006 Císařova vana Alex  Koenigsmark
21. 12. 2006 Jarní vody II. Alex  Koenigsmark
14. 12. 2006 Jarní vody I. Alex  Koenigsmark
8. 12. 2006 Plesová sezóna II. Alex  Koenigsmark
5. 12. 2006 Plesová sezóna I. Alex  Koenigsmark
30. 11. 2006 Pustá země Alex  Koenigsmark

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
3. 11. 2006 Pan Ucháč nemá informace Darina  Martykánová
1. 11. 2006 Zemři, nebo jdi do vězení! Darina  Martykánová
26. 10. 2006 Darwin by se divil Ladislav  Žák
14. 10. 2006 Muslimské autority přijaly papežovu omluvu   
14. 10. 2006 Poradce: "Bílý dům se vysmíval evangelikálům"   
3. 10. 2006 Katolická církev útočí na BBC   
26. 9. 2006 Logos - tvůrce světa Miloš  Dokulil
25. 9. 2006 Papež neříkal v přednášce o násilí pravdu Lukáš  Lhoťan
22. 9. 2006 Problémy případného dialogu o náboženské víře Miloš  Dokulil
22. 9. 2006 Kardinál Vlk obvinil české katolické radikály ze spojení s americkými extremisty Štěpán  Kotrba

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Flexibilita potřetí Jan  Holík

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
7. 2. 2007 Globální změna klimatu? No a co? Michal  Mašín
7. 2. 2007 Al Gore: Nepříjemná demagogie Michal  Petřík
6. 2. 2007 Stručně panu Brezinovi Ladislav  Metelka
6. 2. 2007 Tučný úlovek šílenství, aneb Na co čekat, když jde o možnost lidského života na naší planetě? Uwe  Ladwig
5. 2. 2007 Nakonec to nebude tak strašné?   
4. 2. 2007 Co bude znamenat oteplování   
4. 2. 2007 Rusko zachránilo více než 300 rybářů   
3. 2. 2007 BBC informovala o zprávě o globálním oteplování poněkud jinak než česká média...   
2. 2. 2007 Globální oteplování "velmi pravděpodobně" způsobil člověk   
2. 2. 2007 Dramatickým výkyvům podnebí lze zabránit   

17. listopad RSS 2.0      Historie >
2. 2. 2007 Samozvaní samosoudci - jeden z největších úspěchů StB Václav  Havel
5. 1. 2007 Charta 77 ako zárodok "občianskej spoločnosti" Eduard  Chmelár
4. 1. 2007 Miloš, Gert, Milan, Frau A a vize budoucnosti Miloš  Pick
14. 12. 2006 Mýtus, který skončil už dávno Bořivoj  Horský
18. 11. 2006 Sedmnáct let... aneb za tři roky to bude dvacet let Ladislav  Žák
17. 11. 2006 Sedmnáctý po sedmnácté Stanislav  Křeček
17. 11. 2006 17. listopad 1989 v Britských listech po deseti letech   
17. 11. 2006 Za nekrology Pavel  Kopecký
17. 11. 2006 Nežná? Revolúcia? Lucia  Mrázová
16. 11. 2006 Jaká byla role agenta Zifčáka?   

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
14. 8. 2006 Fašismus dnes existuje!   
11. 4. 2006 Jaderný útok na Írán, raketová sila v Česku a logika Bílého domu Štěpán  Kotrba
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
7. 2. 2007 Sníh Vladimír  Holan
6. 2. 2007 ■ ■ ■ Josef  Palivec
5. 2. 2007 13 Pavol Orzságh Hviezdoslav
2. 2. 2007 Milenkou Salvadora Dalího Kateřina  Komorádová
1. 2. 2007 Žalm 27 Ivan  Diviš
31. 1. 2007 Chci to slyšet Jan  Skácel
30. 1. 2007 Ešte raz Luboš  Bendziak
28. 1. 2007 Terra incognita František  Hečko
26. 1. 2007 2 Ivo  Fleischmann
25. 1. 2007 Zázrak Tomáš  Koloc

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Školství RSS 2.0      Historie >
5. 2. 2007 Po stopách Komenského a Cimrmana Alena  Damijo
19. 1. 2007 Rektoři britských univerzit varují: Školné bude muset stoupnout na 10 000 liber ročně   
15. 1. 2007 Dvě nové vysoké školy ekonomické v Českých Budějovicích Michal  Giboda
11. 1. 2007 Vědecké a profesní vzdělávání žen, aneb Německo má jen jednu možnost, kdyby chtělo být dále úspěšné Uwe  Ladwig
8. 1. 2007 Gymnázium, "profesoři" a studenti Boris  Cvek
8. 1. 2007 Řízené vzdělávání František  Augusta
3. 1. 2007 Do nového roku Jan  Čulík
3. 1. 2007 Jediná cesta, jak "zachránit ČR"?   
2. 1. 2007 Traumatické zaměstnání - učitel v Německu, aneb Co dělat jinak Uwe  Ladwig
7. 12. 2006 Inženýrská didaktika František  Augusta

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
22. 12. 2006 Anglosaští fotbaloví fanoušci diskutují o české literatuře :)   
6. 12. 2006 Exhibicionismus plže a exces jako normalita Miroslav  Vejlupek
29. 8. 2006 Když chceš něco vědět, tak se neptej Aleš  Merenus
15. 8. 2006 Národní literatura je jen jedna Miroslav  Vejlupek
11. 8. 2006 Poezie a masmédia: O lkaní básníků nad vlastním údělem Boris  Cvek
10. 8. 2006 Dopis pro Britské listy Petr  Štengl
8. 8. 2006 Poezie jako oběť doby Michal  Černík
8. 8. 2006 O básnivosti pod Čerchovem vzklíčené Miroslav  Vejlupek
26. 7. 2006 Ztráty a nálezy Pavel  Janoušek
26. 7. 2006 Básník, jemuž věřím Miroslav  Vejlupek