5. 3. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
5. 3. 2008

Jak americká vláda potlačuje svobodu projevu

Steve Marshall je Angličan, majitel cestovní kanceláře. Žije ve Španělsku a prodává Evropanům dovolenou na slunci, včetně Kuby. Loni v říjnu přestalo fungovat 80 jeho internetových stránek. Způsobila to americká vláda, píše americký deník New York Times.

Tyto internetové stránky, psané v angličtině, ve francouzštině a ve španělštině, existovaly od roku 1998. Některé z nich, jako např. www.cuba-hemingway.com, se zabývaly literaturou. Jiné, jako www.cuba-havanacity.com, pojednávaly o kubánské historii a kultuře. Ještě jiné - www.ciaocuba.com a www.bonjourcuba.com byly čistě podnikatelskými stránkami, zaměřenými na italské a francouzské turisty.

"Přišel jsem ráno do práce a neměli jsme vůbec žádné rezervace," vysvětlil listu New York Times telefonicky z Kanárských ostrovů Steve Marshall. "Mysleli jsme, že jde o technický problém."

Sloupek
Václav Hrabě

Hořící obručí slunce proskakují cvičení psi
mých myšlenek
Na Karlově mostě se nudí barokní legionáři
a voda pod jezem
zpocená s pěnou v ústech utíká pryč
a vrací se zpátky
jako zelené obilí když je vítr

Voda se vrací
vrací se hoře lásky hozené
do světa jako bumerang

Ale můj sen z noci na dnešek se už nevrátí
už nikdy neuslyším hrát internacionálu
tak jako na pohřbu básníka
který ji v každé řádce transponoval
do neobvyklých tónin

Bude se opakovat
léto a zima
křik holubů
a smutek milenců
Vrátí se jako ozvěna
jak zvony z Říma i naše životy
Ten můj se už nevrátí...

Internacionála na hrobě básníka
Vrátí se
život voda pod jezem.

Ze sbírky "Blues v modré a bílé", Melantrich 1977, vybral Štěpán Kotrba

5. 3. 2008

Děvčata, seděla, opírala se o zeď, plakala. Bylo jich skoro dvacet. Jedna se mi v usedavém pláči zhroutila k nohám.

Skupina mladých Vietnamek dala za možnost pracovat v mizerné české firmě, kde si vydělaly sotva základní mzdu, na vietnamské poměry jmění. Jejich rodiny jsou rodinami vietnamských rolníků, nejchudší mezi chudými. Složily se na ně, aby se měly lépe než doma. Aby mohly žít tak dobře jako ti nejchudší Evropané. Po necelém roce o práci přišly, firma jim dala avízo, že je nebude moci dále zaměstnávat. Novou práci našly snadno, rukou, které chtějí dělat, není v Česku nikdy dost. Zaměstnavatel jim slíbil prodloužení víz. Slíbil, ale o tři dny překročil zákonnou lhůtu. A sotva osmnáctiletá a nic netušící děvčata se následně dozvěděla, že kvůli tomu budou muset jet domů.

Pro každou z nich zanedbání dotyčného zaměstnavatele znamená zničenou existenci.

5. 3. 2008

Kdo také rád umlčuje různé písničky

Jazykovědec a anarchista Noam Chomsky v diskuzi o zodpovědnosti intelektuála často připomíná paralelu s disidenty z východního bloku, k nimž se představitelé Člověka v tísni vztahují jako ke svým vzorům. Zamýšlí se nad tím, co tvořilo jejich hlavní intelektuální, morální a politickou odpovědnost -- pojmenovat výstižně zločiny druhé strany ve studené válce, zločiny oficiálních nepřátel svého režimu?

Nikoli, pojmenovat zločiny své vlastní strany, svého vlastního režimu a jeho spojenců. Z tohoto příkladu odvozuje, že i naší odpovědností je kritizovat především zločiny našich vlastních vlád a jejich spojenců, našich obchodních partnerů a dodavatelů levného zboží a surovin, ne spílat oficiálním nepřátelům.

Obecně prospěšná společnost Člověk v tísni zahajuje dnes desátý ročník festivalu dokumentárních filmů Jeden svět. Už reklamní kampaň na tento festival s "kapelou" složenou z diktátorů a s neobyčejně liberálním heslem "umlčme tu písničku" nám může připomenout, co nás tento rok patrně od nevládní velkovýrobny dobra opět čeká. Řada dokumentárních filmů, mnohé z nich neobyčejně zajímavé, podnětné a informativní.

5. 3. 2008

Vybudování amerického obranného štítu na českém území, jako součást „euroatlantické vazby“, kterou Bush a Topolánek „upevnili“ v Oválné pracovně Bílého domu, je uplatňováním v praxi článku 27 Unijní smlouvy. Všechny vlády Evropské unie toto opatření schválily na nedávném summitu v Lisabonu, včetně... vlády české. Vlády Topolánkovy.

Je dobré opakovat holou skutečnost, že článek 27 nařizuje všem státům Evropské unie provádět bezpečnostní a brannou politiku „v rámci NATO“ (dans le cadre de l’OTAN). Článek dále říká, že členské státy Unie „se zavazují postupně vylepšovat svůj vojenský potenciál“ (s’engagent à améliorer progressivement leurs capacités militaires), a samozřejmě  v rámci NATO.

5. 3. 2008
reakce na paranoidní klimatický scénář pro individuální stavebníky a občany od Štěpána Kotrby pod názvem Jak přežít budoucnost

Když jsme si po příchodu do Kanady koupili domek a já jsem chtěl do sklepa obyčejná kamna na dřevo - dívali se na mě jako na blázna. Proč? Nikdy zde nebyl nedostatek topného oleje nebo plynu. Když jsem navíc žádal o vývod elektrické rozvodné desky do zástrčky na dvoře, abych mohl napojit přenosný generátor (až jej koupím), pocit, že jsem blázen, ještě zesílil. Proboha vždyť v Kanadě nikdy nebyl nedostatek elektřiny!

5. 3. 2008

5. 3. 2008

Evropská unie vyhlašuje válku proti Lichtenštejnsku, Monaku, Andoře a Švýcarsku. V Bruselu se sešli ministři financí a ekonomičtí odborníci z 27 členských zemí EU v Bruselu ve snaze zavést opatření, která by zlikvidovala tyto daňové ráje. Přepisují směrnici EU z roku 2005 o úsporách, o níž daňoví poradci a právníci dokázali, že je nesmírně lehké ji obejít. Německý ministr financí Peer Steinbruck konstatoval, že daňové úniky stojí Německo ročně asi 30 miliard euro, Británii také, a celkem Evropská unie přichází na daních asi o 100 miliard euro ročně.

Condoleezza Rice AFP/Amro Maraghi
5. 3. 2008

FATAH KONTRA HAMAS

Jako "směsici aféry Írán-Contra a nezdařené invaze v Zátoce sviní na Kubě" popisuje americký magazín Vanity Fair tajnou operaci Bílého domu, která měla loni v létě svrhnout v Pásmu Gazy legitimně zvolenou vládu Hamasu. Časopis tvrdí, že tajná akce vyvolala mezi Palestinci občanskou válku.

Jejím výsledkem bylo, že Hamas převzal v Gaze politickou i vojenskou moc. Vanity Fair má mít k dispozici tajné dokumenty, z nichž vyplývá, že operaci požehnal americký prezident George Bush. Plán poté přešel do kompetence šéfky americké diplomacie Condoleezzy Riceové a poradce pro národní bezpečnost Elliotta Abramse.

Týden: Rozpoutaly USA palestinskou občanskou válku? ZDE

VanityFair, David Rose: The Gaza Bombshell ZDE

ČTK: Izrael znovu nakrátko vyslal do pásma Gazy pozemní jednotky ZDE

iHNed: Abbás je k mírovým jednáním s Izraelem zdrženlivý ZDE
ČTK, ČT24: Riceová vyzvala k ukončení násilí na civilistech, věří v blízkovýchodní dohodu ještě letos ZDE
5. 3. 2008

Británie bude muset přesunout svou dopravu ze silnic na železnici, má-li být schopna omezit své emise skleníkových plynů. Vyplývá to ze zprávy Institute of Mechanical Engineers. Ten poukazuje na to, že je potřeba radikálních změn ve vládní politice při určování cen dopravy a energií a plánování měst.

5. 3. 2008

ROZHODNE STRANA ZELENÝCH ?

ČTK│ Místopředseda a poslanec vládní Strany zelených Ondřej Liška by nyní hlasoval proti umístění americké radarové stanice v České republice. Definitivní rozhodnutí ale ještě neučinil a čeká na výsledky dubnového summitu NATO, kde by se mohlo o zamýšleném projektu protiraketové obrany hovořit. Zatím ale Liška míní, že požadavky zelených naplněny nejsou. Řekl to v rozhovoru pro rádio Impuls. "Hlasoval bych proti, protože nebylo dosaženo našeho základního požadavku, a totiž aby kroky v otázkách bezpečnosti například typu protiraketové obrany byly součástí multilaterálních, to znamená mnohostranných mezinárodních ujednání. To rozhodně není," řekl rozhlasové stanici. Podle něj jde v tomto případě dál o dvoustrannou dohodu mezi Českou republikou a USA. "To ... jde naprosto proti duchu a představě zelených o mezinárodní bezpečnosti, proto bych se nezdráhal hlasovat proti," dodal. Šance na změnu tu podle něj pořád existuje, ale Liška je skeptický. Podle něj by měla být do jednání zaangažována nejen Severoatlantická unie, ale i EU. ....

Respekt│ČTK│Impuls: Místopředseda zelených Liška by teď hlasoval proti radaru ZDE

5. 3. 2008

Změna se blíží. A jak se tak na jedné straně Američani očividně radují se z nové šance na významnou změnu, zcela jiná nálada panuje v Česku. Všimli jste si? Mrtvolno a hodně podivno. České sdělovací prostředky unisono neprojevují sebemenší nadšení a trapně přešlapují, jak se nějak logicky vyvléknout ze šíření té báječné zvěsti, že fanatický válečný dobrodruh Bush konečně a definitivně ve svém úřadě skončí!

5. 3. 2008

Motto: "Nemocnici nemocnicí nedělá barák, ale jeho personál - lékaři a sestry."

Most, Žatec, Karlovy Vary, Ústí nad Labem, Pardubice, Brandýs nad Labem, Český Brod, Nymburk, Klatovy... - jména měst, ve kterých v posledních měsících měly a mají nemocnice problémy - personální, finanční. Příčin těchto jevů, které můžeme v poslední době pozorovat v těchto a v řadě dalších nemocnic, je několik.

5. 3. 2008

TĚM, KTEŘÍ TVRDÍ, ŽE SE ČUNEK "OČISTIL", ALE UŽ NEŘEKNOU JAK K TOMU DOŠLO

LK │ V odborném právnickém periodiku Trestněprávní revue vyšel na konci roku 2007 článek, jenž ostře kritizuje postup nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké v kauze Čunek.

Autory diskusního příspěvku jsou Doc. JUDr. Jaroslav Fenyk, Ph.D. a JUDr. Roman Hájek. Prvně jmenovaný dnes vyučuje na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně a Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, byl prvním náměstkem nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové a posléze Renáty Vesecké. Rezignoval k 1. lednu 2006. Po jeho rezignaci se za něj nejvíce postavila Vlasta Parkanová, předsedkyně ústavněprávního sněmovního výboru, poslankyně PS PČR za KDU-ČSL. Druhý z autorské dvojice je v současnosti státním zástupcem Nejvyššího státního zastupitelství v Brně. Inkriminovaný text argumentuje, že zde došlo ze strany Nejvyššího státního zastupitelství ke zcela nestandardnímu a navíc špatně zdůvodněnému kroku, jenž je na samé hraně zákona a dost možná již za ní.

5. 3. 2008

Monitor Jana Paula:

Nevím, co je to plaketa předsedy vlády, jakou má hodnotu, co vlastně znamená. Jako vždy je to zřejmě kousek nějakého bezcenného kovu, darovaného za nějakým zvláštním účelem. Pro dárce alibi, pro příjemce pocit zadostiučinění. Pan Topolánek si myslí, že převzetím plakety se Milan Paumer stane symbolem diskuse, otázka je ovšem jaké. K usmíření a uznání třetího odboje sotva, to by musela mít jinou váhu, může-li mít vůbec nějaké vyznamenání v době nadužívání vyznamenání tyto ambice.

5. 3. 2008

Třináctka byla pro mladšího strážmistra Oldřicha Kašíka osudovým číslem. Třináctého ledna 1914 se narodil, třináctého září 1951 zemřel. Zemřel smrti nepřirozenou. Byl zavražděn. Zbytečně. Bylo mu teprve 37 let a zůstaly po něm dvě děti.

Úryvek z připravované publikace Svědomí hrdinů, sestavené z materiálu zaznamenaných při natáčení dokumentu s potomky obětí tzv.skupiny bří Mašínů dokumentarista Miroslav Kačor.

5. 3. 2008

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Výzkumníci z Baylor College v Houstonu prozkoumali jednání nekuřáků a kuřáků, když investují peníze na akciovém trhu. V odborném časopisu "Nature Neuroscience" uveřejnili informaci, že kuřáci překvapivě uvažují v investičním rozhodovacím procesu o méně alternativách než nekuřáci. Read Montague a jeho kolegové, kteří se na tomto projektu podíleli, zjistili, že tento proces potlačování úvah o alternativách může být částečně způsobem tím, že lidé, závislí na drogách, tuto závislost nedokáží překonat, přestože vědí, že jednají proti svému zdraví.

5. 3. 2008
Petr Wagner

Skutečně opět jsem se srdečně zasmál nad blogem pana Pavla Kohouta v Aktuálně.cz.

Má absolutní pravdu v tom, že Čína velmocí nebude. Ona jí totiž je.

5. 3. 2008

V článku Milana Daniela Stop, už nejste legály jsem se dozvěděl, jaké blaho pro českou ekonomiku znamená zaměstnávání migrantů ze zemí, kde je životní úroveň "proletariátu" tak malá, že i nejnižší mzdy jsou pro ně požehnáním, za které jsou ochotni pracovat do úmoru. Autor slzí nad utrpením Vietnamek, zde pracujících, pokud prošvihnou lhůtu k prodloužení víz. Český stát je prý na tyto pracovnice nepřiměřeně tvrdý, až šikanózní. Ano, je. A má k tomu velmi racionální důvod.

5. 3. 2008

Tým vědců, kteří studují osoby, které se dožily více než sta let, a jejich děti, objevil sérii vzácných genetických mutací, které vedou k prodloužení lidského života. Jde o genetické chyby, které ochromují normální růst buněk a zastavují tak proces stárnutí.

Obdobná zjištění byla už dříve zaznamenána při studiu zvířat. Z nich vyplývá, že určité genetické variace spojené s růstovým hormonem, podobným inzulínu, dokáží dramatickým způsobem prodloužit život zvířat.

5. 3. 2008

KAPITOLA Z KNIHY

Chalid Šejk Mohamed byl hlavním organizátorem útoků z 11. září 2001. V současné době se v USA, na základně Guantanámo, připravuje soudní řízení před vojenským tribunálem, který ho má, za organizaci útoků, odsoudit k trestu smrti. Existují ale fakta, která vyvolávají silné podezření, že Chalidu Šejku Mohamedovi, při organizaci útoků, napomáhala americká vláda.

4. 3. 2008

V letních měsících loňského roku jsme položili našim poslancům a poslankyním, senátorům a senátorkám dvě jednoduché, v dnešní době velmi palčivé otázky, a to, zda souhlasí s umístěním americké vojenské základny v ČR a zda jsou pro vypsání celostátního referenda o této otázce.

Je smutné, že z 200 poslanců/kyň se dotazem svých voličů zabývalo pouze 68 (43 %) a z 81 senátorů/ek 42 (52 %). Jak odpověděli, je možné vidět na www.nenasili.cz, kde jsou přesné výsledky zveřejněny.

4. 3. 2008

Večer na téma Diktátoři a Jeden svět v České televizi

2. března bylo na druhém programu České televize odvysíláno pásmo dokumentů Jeden svět, vypovídajících o porušování lidských práv v daných zemích v rámci projektu Člověka v tísni. Příjemně jsem byl překvapen hned prvním snímkem, který nezvyklým způsobem pojednával o stavu lidských práv v Barmě.

4. 3. 2008

USA: Finanční krize se dál šíří

Nouzové několikeré snížení úrokových měr, které provedla v lednu americká Federální rezervní banka, nemělo požadovaný účinek. Nezastavilo pokračující trend směrem k plné dluhové deflaci. Bude zapotřebí daleko drastičtějšího zásahu, píše britský list Daily Telegraph.< Pokles zisků na amerických finačních trzích signalizuje příchod vážné ekonomické zimy.

5. 3. 2008

Populární pohádkový film Konec vodníků v Čechách známe. Druhý díl filmu, Konec podvodníků v Čechách, však nikdy natočen nebude. Jeho scénář by byl až příliš fantastický. Nikdo by na takovou blbost do kina nešel. Ovšem každodenní realita je velmi tvrdá. Čeká nás konec plavání nad vodou, konec naší svobody a demokracie. Zruší nám stravenky!

5. 3. 2008

Reakce na článek "Zkrácenými daněmi k větší spravedlnosti, aneb Ekonomická válka ukradených dat" z 4.3.2008:

Český trestní zákon nezná autorem zmiňovaný institut denních pokut, stanovených podle výše příjmů (např. Německo či skandinávské státy). Peněžitý trest je omezen horní hranicí 5 miliónů Kč (bez ohledu na výši příjmu pachatele, při stanovení trestu však musí "přihlédnout k majetkovým poměrům pachatele"). Pokud však byl nějaký majetek získán trestným činem, lze vyslovit jeho propadnutí - v takovém případě uvedená horní hranice neplatí. Navíc existuje trest propadnutí majetku (tedy kompletně celého nebo části majetku) pachatele - ten však byl českými soudy myslím uložen naposledy někdy v 50. letech minulého století, píše Jan Kreutzberg.

3. 3. 2008

ROZHOVOR S VLADIMÍREM JUSTEM

Momentálně jsem v Praze v takovém trochu "zápase s politiky". Sedím v grantové komisi, je nás tam dvanáct nepolitiků a jeden politik, který to vede. Z těch dvanácti si minimálně jedenáct myslí, že dávat veřejné peníze do ziskové komerční turistické oblasti (Muchovo muzeum nebo různá "černá divadla"), a nikoliv do kulturních služeb, je nesmysl. Praha je v tomto raritou a celosvětově to nemá obdoby. Radní podporují zejména turistická lákadla. Ta v projektech sama píší, že devadesát procent jejich klientely jsou zahraniční turisté. Toto podporovat v momentě, kdy kvalitní a opravdu hodnotná divadla (kupříkladu Činoherní klub, Divadlo Archa, Divadlo v Dlouhé, Divadlo Na zábradlí) jsou znejistěna a netuší nic o své další existenci, považuji za nemorální a nesmyslné. Právě tato divadla by měla být páteří pražského divadelního života. Nejhorší je, že média, alespoň tedy ona bulvární a bohužel i Nova, naprosto zkresleně informují o našem stanovisku.

4. 3. 2008

PARANOIDNÍ KLIMATICKÝ SCÉNÁŘ PRO INDIVIDUÁLNÍ STAVEBNÍKY A OBČANY

Ačkoliv české vlády měly k dispozici od roku 1996 závěry odborníků-klimatologů, dokládající, že se klimatické podmínky v České republice mění, měnit budou a letité požadavky na odolnost staveb a konstrukcí vůči klimatu je nutno přehodnotit, nedělo se nic. Státní správa měla strach. Z paniky stavebníků, ze zhroucení cen pozemků a stavebního průmyslu, z nákladů, které by prodražily i veškeré stavby státní. Ze zhroucení pojišťovnictví a silného negativního vlivu i na zajišťovny. A tak ačkoliv už dvanáct let není klimatická budoucnost pro stát tajemstvím, neudělala nic pro elementární osvětu veřejnosti.

4. 3. 2008

Partajní hra s primárkami a "caucusy"?

Už před úterkem 4. března je jasné, že republikáni mají hlavní starost z hlavy. Jejich kandidátem na úřad prezidenta USA se přesvědčivě stal John McCain. Ten se může už s jistým předstihem soustřeďovat argumentačně i psychologicky na svého potenciálního oponenta z demokratického tábora. Ačkoli taky jen nevalně. Mezi demokraty zdaleka není dohráno. Barack Obama sice poměrně nečekaně již nad Hillary Clintonovou vede (zhruba o sto hlasů), ale teď třeba zrovna v Texasu se bude rozhodovat o 126 delegátských a o dalších 67 hlasech z následných "caucusů" (ze separátně vedených a do tří měsíců rozložených stranických schůzí na třech úrovních), s přihlédnutím ještě navíc k 32 "superdelegátským" hlasům!

3. 3. 2008

Zatímco loutkovodiči držící na špagátkách vrcholné české ústavní činitele usilovně vrtějí psem a česká média jim to žerou i s chlupama, v energetické branži se - kolektivně českými médii ignorovány - dějí věci, které ovlivní energetickou bezpečnost Evropy včetně Česka na dekády dopředu.

3. 3. 2008

V roce 1965 chtěli vědci od společnosti Shell vědět, jak bude svět vypadat v roce 2000. Konzultovali celou řadu odborníků, kteří spekulovali o hovercraftech, poháněných energií vzniklou z fúze, a o dalších sci fi technologických možnostech. Když se ropná společnost dotázala na názor Jamese Lovelocka, ten předpověděl, že hlavním problémem kolem roku 2000 bude životní prostředí. "Bude se zhoršovat do takové míry, že vážně ohrozí jejich podnikání," uvedl.

"A samozřejmě," říká dnes osmaosmdesátiletý Lovelock o 43 let později s úsměvem, "a skoro přesně to se skutečně stalo."

3. 3. 2008

"Uštkne-li had, než by zaklet byl, nic neprospějí slova zaklínače."

Kaz. 10, 11

"Posbíral jsi vojsko ze všech částí světa: jsou tu křesťané, Řekové i jiní, a přivezl jsi sebou tento vynález rafinovaně vymyšlený evropskými křesťany, kteří se nedokázali utkat s muslimskými vojsky na bitevním poli. Tím vynálezem je mušketa, jež, dokonce i když z ní vystřelí ženská, dokáže zadržet takové a takové množství mužů... A běda tobě! Jak se odvažuješ střílet palnými zbraněmi po muslimech?"

historik Ibn Zabul po porážce Egypťanů Turky v roce 1517

Slova, která Ibn Zabul vložil do úst faríi Kurtbaje, označil John Keegan ve své Historii válečnictví za "lamentování". Nepochybně to také lamentování skutečně je. Kasta egyptských mameluků až do hořkého konce neuznala protivníky za skutečné vojáky - a vynálezy, které jim dávaly rozhodující výhodu, si odmítala blíže osvojit, neboť to považovala za nedůstojné. Nepříteli adresovala výčitky a tvrdila, že bojuje nemuslimským, nečestným, podlým způsobem. Ve finále jí to ovšem nebylo nic platné. Ideologie ospravedlňující mocenský monopol ho totiž sama udržet nedokázala.

3. 3. 2008
František Koukolík, Jana Drtilová

Kapitoly jsou z knihy Koukolík, F., Drtilová, J. Život s deprivanty II. Základy stupidologie. Praha, Galén, 2002. Rukopis byl dokončen v roce 2000. Citovaná literatura pochází převážně z devadesátých let minulého století. Výzkum mezi tím pokročil, což kniha nepostihuje.
Současnější fakta a souvislosti v tomto směru najde motivovaný čtenář v knihách Koukolík, F., Drtilová J. Vzpoura deprivantů. Nové, přepracované vydání, Galén, Praha 2006; Koukolík, F. Sociální mozek, Karolinum, Praha 2006; Koukolík F. Proč se Dostojevskij mýlil? ( O vědomí, empatii, altruismu, lásce, zlu a religiozitě), Galén, Praha 2007.

František Koukolík, Jana Drtilová: Racionalita ZDE

František Koukolík, Jana Drtilová: Propaganda a logické klamy ZDE

Sutherland (1994) o iracionalitě říká: ... iracionální je jakýkoli myšlenkový proces, jenž vede k závěru nebo rozhodnutí, které ve světle důkazů a s ohledem na dobu, jež byla k disposici, nejsou to nejlepší, co se dalo dosáhnout. Připouštím, že to znamená nastavení velmi vysokých měřítek pro racionalitu, ale ve skutečnosti se budu hlavně zabývat úsudky a rozhodnutími, která jsou jednoznačně iracionální, neboť vznikají ze soustavného myšlenkového zkreslování, jemuž se lze vyhnout. [P1]

3. 3. 2008

ANALÝZA VLÁDNÍHO NÁVRHU NA CÍRKEVNÍ RESTITUCE

Hluboce ale skutečně velmi hluboce nelze souhlasit s tvrzením našeho prezidenta, podle něhož žijeme v dosud nejúspěšnějším období naší české existence. Ba právě naopak se potvrzuje, že jde o jedno z nejhorších (spíše patří na druhé místo hned po německé okupaci). Lidé nemohou pochopit, proč když je nám tak dobře je většině z nich tak zle. Hrad zase ví, že on to dělá výborně a zřejmě přemýšlí, zda by nebylo třeba vyměnit národ.

Z toho všeho plyne, že tu něco nehraje.

30. 11. 2007

PRVNÍ SOUBORNÁ KNIHA O ČESKÉM HRANÉM FILMU OD ROKU 1989

Jan Čulík, Jací jsme: Česká společnost v hraném filmu devadesátých a nultých let. Host, Brno, 2007, 656 str. Barevná fotografická příloha. 429 Kč. ISBN 978--80--7294--254--1. Vychází s finanční podporou University of Glasgow.

"Neocenitelná historicko-kritická práce, přehledná, vnímavá a dobře napsaná."

Josef Škvorecký, 6. ledna 2008

Právě přichází na předvánoční trh nová kniha o českém filmu od Jana Čulíka. K dispozici ke koupi na www.kosmas.cz ZDE, též přímo z nakladatelství Host ZDE

V první souborné knižní práci o českém hraném filmu od roku 1989 rozebírá autor více než dvě stě devadesát snímků, které vznikly za posledních osmnáct let. Filmovou produkci rozdělil tematicky do několika celků: v období kolem pádu komunismu se objevila celá řada trpkých výpovědí o životě v Československu sedmdesátých a osmdesátých let; naproti tomu svědectví o stalinském útlaku z padesátých let většinou už nesvědčí o životě v totalitě s tak úzkostnou naléhavostí jako snímky o normalizaci. Autor se dále věnuje četným filmům s historickými tématy, zejména z traumatických období, dále snímkům svědčícím o prvních zkušenostech z postkomunismu, včetně "pokleslých" komerčních komedií, a rozebírá též množství filmů vzniklých o současné společnosti. Nejnověji se česká kinematografie zabývá především mezilidskými vztahy; tyto snímky patří podle autora k nejlepším. Kniha analyzuje i filmy pro děti a mládež, dále četné, více či méně úspěšné umělecké experimenty, a závěrem vybírá "nejlepších pětačtyřicet" --- snímky vysoké kvality, které podle autorova názoru zřejmě přežijí.

Cílem autorovy analýzy bylo zjistit, jakým způsobem vypovídá současná česká kinematografie o dnešní české společnosti, zda o ní vytváří mýty a jakého hodnotového systému se podle českých filmů dnešní společnost přidržuje. Podrobným sémantickým rozborem příběhů jednotlivých hraných filmů dochází autor k překvapivým závěrům.

Současná česká kinematografie zaujímá vůči české společnosti svobodný a kritický postoj. Vytváří o ní podle jeho názoru pozoruhodně ucelené svědectví.

Informace ze záložky
ukázka z jedné ze shrnujících kapitol a obsah knihy ZDE
12. 2. 2008

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. V anketě letos na jaře odpovědělo během několika málo dnů více než 5000 čtenářů. Finančně však na provoz listu přispívá jen něco málo nad 100 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře. Nedokáže to česká komunita? Jsou finanční prostředky skutečně k dispozici jen pro cílenou politickou manipulaci, a chce-li list prosazovat svobodnou linii, padni komu padni, národ se pro jeji podporu nevzchopí?

V lednu 2008 přispělo celkem 161 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 56 692.22 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31.1. 2008 částku 246 031.56 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a 783.89 euro.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři ze zahraničí a nyní i z České republiky mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely.

Klaus versus Švejnar - prezidentské volby 2008 RSS 2.0      Historie >
29. 2. 2008 Volba prezidenta 2008, exces, či nový trend? Petr  Sak
18. 2. 2008 Cesta do pravěku Bohumil  Kartous
17. 2. 2008 Volba Klause objektivem fotoaparátu - jak se kdo tvářil při druhé volbě Štěpán  Kotrba
16. 2. 2008 Pehe zveřejnil protestní nótu: vztahy Česka s USA se prý po zvolení Klause zhorší Štěpán  Kotrba
15. 2. 2008 Kdo se bojí Václava Klause ? Ivan  Veselý
15. 2. 2008 Jana Bobošíková: Hlava státu zmůže mnohé, když se nebude bát hlasitě hájit hodnoty a principy civilizované společnosti, když bude připravena sloužit lidem a ne posluhovat mocnostem Jana  Bobošíková
15. 2. 2008 Embargo je formou lži Jiří  Maštálka
15. 2. 2008 Václav Klaus: Jsme už úplně jinde, jen na to, co bylo předtím, nějak příliš rychle zapomínáme Václav  Klaus
14. 2. 2008 Komunista Maštálka: Pouze politik, který si "zašpinil" ruce pravicovou politikou minulých let, dokáže něco změnit Jiří  Maštálka
13. 2. 2008 Jana Bobošíková na Hrad! ...? Jan  Hamáček

Smrt Bénazír Bhuttové RSS 2.0      Historie >
5. 2. 2008 Británie plánovala postavit v Afghánistánu pro Taliban výcvikový tábor   
16. 1. 2008 Americká a britská rozvědka se zřejmě svářejí o to, jaký přístup používat v Afghánistánu   
9. 1. 2008 BBC a indicie naznačující budoucí realitu v Pákistánu a Afghánistánu Štěpán  Kotrba
8. 1. 2008 Bhuttová: Důkazy jsou pryč, za smrt si podle Mušarrafa mohla sama   
8. 1. 2008 Konspirace, nebo zvídavost? Jiří  Jírovec
8. 1. 2008 Neprofesionalita nebo Profesionálové? Jan  Zeman
8. 1. 2008 BBC je zaprodaná vládě Michal  Vimmer
8. 1. 2008 Atentát na Bhuttovou vyšetřuje pákistánský inspektor, který řešil vraždu reporéra Wall Street Journal   
8. 1. 2008 Editor pořadu Newsnight: BBC případ dvou "diplomatů" vyhoštěných z Afghánistánu vyšetřuje Jan  Čulík
7. 1. 2008 Complaint to the BBC - Stížnost na BBC   

Radiožurnál podle Tachecí RSS 2.0      Historie >
8. 2. 2008 Konvalina chce vysvětlení svého odvolání? Může ho mít. Štěpán  Kotrba
31. 1. 2008 Který film naposledy rozplakal Petra Vachlera?   
21. 1. 2008 Stížnost Radě Českého rozhlasu: Tachecí porušila Kodex Českého rozhlasu aneb co je to "myslet nově" Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Každý by měl dělat, co umí, aneb, paní Tachecí, potřebujeme vás jinde a jinak! Karel  Šolín
21. 1. 2008 Volejte ředitelce, volejte Báře aneb čí chleba jíš, toho píseň zpívej   
18. 1. 2008 Svět kolem rádia František  Řezáč
17. 1. 2008 První významná internetová iniciativa?   
17. 1. 2008 Barbora Tachecí: 4000 lidí nepokládám za mnoho   
16. 1. 2008 Radiožurnál: Pro řešení neexistuje rychlý, jednoduchý, schematický recept Štěpán  Kotrba
16. 1. 2008 "S nutným časovým odstupem budeme změny vyhodnocovat"   

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
28. 2. 2008 Plány ministerstva zdravotnictví ohrožují vzdělávání budoucích lékařů   
28. 2. 2008 Blokační minorita Petr  Wagner
21. 2. 2008 Americké zdravotnictví v zrcadle NEJMu Boris  Cvek
19. 2. 2008 Jak jsem onemocněl   
31. 1. 2008 Premier Topolánek hat wieder Bescheid gegeben...! Vladislav  Černík
17. 1. 2008 Poplatky u lékaře platit nebudu   
17. 1. 2008 Jako lékař MUSÍM pacienta ošetřit Petr  Wagner
14. 1. 2008 Zdravotnictví plně hrazené ze zdravotního pojištění může dosahovat velmi dobrých výsledků Darina  Martykánová
11. 1. 2008 Zničí Julínek špičkové lékařské pracoviště?   
8. 1. 2008 Turecké hospodářství?   

Aféra jménem Andula - kniha na pokračování RSS 2.0      Historie >
11. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XX. část) Josef  Brož
7. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XIX. část) Josef  Brož
4. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XVIII. část) Josef  Brož
28. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVII. část) Josef  Brož
23. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVI. část) Josef  Brož
20. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XV. část) Josef  Brož
15. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIV. část) Josef  Brož
13. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIII. část) Josef  Brož
8. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XII. část) Josef  Brož
6. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XI. část) Josef  Brož

Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě RSS 2.0      Historie >
30. 11. 2007 Putin podepsal zákon pozastavující účast Ruska ve smlouvě CFE   
15. 11. 2007 Červený kříž lituje nedostatečné aktivity zemí-účastníků Úmluvy o některých konvenčních zbraních   
8. 11. 2007 Rusko vypovědělo smlouvu o konvenčních silách   
6. 11. 2007 Generál Balujevskij: "Vyjasněme si nejprve pojmy"   
31. 10. 2007 Rusko--Západ: hledání východiska   
26. 10. 2007 Týden vztyčených prostředníků Karel  Dolejší
21. 9. 2007 Rusko vysílá vážné varování západní Evropě   
14. 9. 2007 Velká hra existence lidské společnosti je neměnná   
10. 8. 2007 Tvrdá pravda a evidentní skutečnosti Fidel Castro Ruz
3. 8. 2007 Západ se třese strachem nad příznaky nové studené války   

Čunkova demise na pokračování RSS 2.0      Historie >
8. 11. 2007 Nechte orgány činné v trestním řízení pracovat Zuzka Bebarová Rujbrová
7. 11. 2007 Od Tuchačevského k Čunkovi Vladislav  Černík
7. 11. 2007 Déja–vu televizní krize Štěpán  Kotrba
5. 11. 2007 Kokardy, jásot, na praporu prapor - a inovace Miloš  Štěpánek
5. 11. 2007 Jenom Čunek...?!? Ladislav  Žák
3. 11. 2007 Poučení z Čunkova vývoje ve straně a společnosti Štěpán  Kotrba
2. 11. 2007 Čunek odstoupil pozdě Pavel  Kováčik
2. 11. 2007 V ČR fungují jen Parkinsonovy zákony   
2. 11. 2007 Proti politikovi se v ČR nikdy nepovede spravedlivý proces   
2. 11. 2007 Za určitých okolností je porušování zákonů nutné   

Klausovo tažení proti ekologům RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Gore -- demokrat, který opravdu, ale opravdu není občanský Anna  Čurdová
25. 9. 2007 Ekologické organizace k prezidentově projevu   
25. 9. 2007 Petržílek: ČSSD se distancuje od názorů prezidenta Klause Petr  Petržílek
24. 9. 2007 Živá planeta aneb sto omylů Václava Klause Pavel  Nováček
18. 9. 2007 Klaus: Dočkáme se umlčování oponentů na vážná společenská témata? Václav  Klaus
17. 9. 2007 Klaus k Masarykovi: "Měl blízko k humanistickému socialismu a chápal význam sociálních otázek" Václav  Klaus
14. 9. 2007 Klaus Bursíkovi: Jednáte bez mandátu vlády - s fatálním dopadem na ekonomiku Václav  Klaus
14. 9. 2007 Klaus vs. Bursík Boris  Cvek
14. 9. 2007 Je hluboký omyl dávat rovnítko mezi životním stylem a hodnotou svobody   
10. 9. 2007 Nashledanou, pane Klausi Bohumil  Kartous

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
5. 3. 2008 Radar v Brdech: Kterak Bush a Topolánek uplatňují Lisabonskou smlouvu Karel  Košťál
23. 2. 2008 Radar nebude pod velením a řízením NATO, říká generál Obering Daniel  Solis
5. 2. 2008 Dopouštějí se členové vlády a další osoby závažné trestné činnosti? Václav  Drbohlav
4. 2. 2008 Radar s digitálním tvarováním vysílaného svazku: klíč k ruským obavám   
4. 2. 2008 Írán provedl test odpalovací rampy a otevřel vesmírné kontrolní středisko Štěpán  Kotrba
1. 2. 2008 Podílela se firma STEM na manipulaci veřejného mínění ve věci amerického radaru? Jakub  Rolčík
31. 1. 2008 Už i časopis Popular Mechanic tvrdí to, co Vondra s Klvaňou stále popírají   
28. 1. 2008 Bývalý analytik CIA Steven E. Meyer : Radar je najmä o politike. Je to akoby Rusi postavili radar v Mexiku.   
23. 1. 2008 Klvaňovi došly argumenty - má přehlcenou linku Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Iránská hrozba Karla Schwarzenberga Přemysl  Janýr

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
29. 2. 2008 Volba prezidenta 2008, exces, či nový trend? Petr  Sak
29. 2. 2008 Kubiceho zpráva: Stížnost proti odfláklému stanovisku Rady Českého rozhlasu Štěpán  Kotrba
28. 2. 2008 Sněmovně přibude návrh na odvolání Ladislava Jíši z Rady Českého rozhlasu Štěpán  Kotrba
22. 2. 2008 Vzkaz TV Prima: Než takovéto zprávy, to raději žádné   
21. 2. 2008 Barbora Tachecí je pryč. A co Rada? Irena  Ryšánková
21. 2. 2008 Češi jsou přesyceni reklamou v elektronických médiích   
21. 2. 2008 Rozhlas by měl otevřít diskusi o tom, jak by měl Radiožurnál vypadat Boris  Cvek
15. 2. 2008 Jiřina Jirásková pokřtí Lucii Bílou v roli malé černé gorily   
13. 2. 2008 Stálá komise pro sdělovací prostředky bude rozhodovat o odvolání Marie Ptáčkové Štěpán  Kotrba
12. 2. 2008 Je DAB digitální rozhlasové vysílání slepou uličkou?   

Špionáž v době studené války RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
18. 7. 2007 Co dělal špión Karel Koecher v Prognostickém ústavu? Karel  Köcher
16. 7. 2007 Podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání: plíživá propaganda Robina Hooda Ladislav  Žák
13. 7. 2007 K.K.K. Ladislav  Žák
12. 7. 2007 Romeo vypovídá: jak zemřel agent Ogorodnik Karel  Köcher
12. 7. 2007 Případ Karel Koecher Jan  Čulík
12. 7. 2007 Rozpor v prohlášeních Karla Koechera   
12. 7. 2007 Koecher sloužil totalitě Boris  Cvek
12. 7. 2007 Fanatici všech zemí, spojte se Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Nemyslete. Když myslíte, tak nečtěte, když čtete, tak nepište. Když píšete, pak se nedivte... Štěpán  Kotrba

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig
2. 3. 2007 Nekonečná bída antikapitalismu Luboš  Zálom
2. 3. 2007 Argumenty Josefa Víta jsou omezené Jiří  Holý

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
4. 3. 2008 Jak je to s rezervními fondy Ruska   
3. 3. 2008 Rusko a Srbsko podepsaly dohodu o jižní větvi plynovodu   
6. 2. 2008 Je nesmysl vést o docházející energetické zdroje války Mojmír  Babáček
31. 1. 2008 Firma Shell zaznamenala "obscénní" zisky   
29. 1. 2008 Další kroky Gazpromu na Balkáně   
28. 1. 2008 Nová ruská energetická stratégia Vladimir Petrovič Radjuhin
25. 1. 2008 Nabucco je mrtvé, Rusko posiluje pozici dominantního dodavatele plynu a ropy pro Evropu Jiří G. Müller
22. 1. 2008 Ceny energie rostou. Bude hůř? Petr  Frish
9. 1. 2008 ČEZ! ČEZ? Martin  Martínek
31. 12. 2007 Vondra chce od neziskového sektoru připomínky k českému předsednictví EU Štěpán  Kotrba

Čína RSS 2.0      Historie >
21. 2. 2008 Čína obvinila Spojené státy, že používají dvojí metr   
7. 2. 2008 Vybuduje si Čína vojenskou základnu v Íránu?   
14. 1. 2008 ČRo a Čína: Radní jako diplomatičtí diletanti Štěpán  Kotrba
14. 1. 2008 Číňané mají financovat Citibank, aneb Další ukázka nezadržitelných změn ve světovém hospodářství Uwe  Ladwig
8. 1. 2008 Nezadržitelná změna ve světovém hospodářství, neboli O rostoucí kupní síle čínských firem Uwe  Ladwig
5. 1. 2008 Čínsko - indická výzva Západu   
3. 1. 2008 Globální válečná hrozba základny USA v ČR a naše odpovědnost Miroslav  Polreich
5. 11. 2007 Paroubek odlétl, aby se nechal přesvědčovat Američany Štěpán  Kotrba
16. 10. 2007 Nynější sjezd Čínské komunistické strany ovlivní celý svět   
16. 10. 2007 Hu oznámil mírné reformy   

Afrika RSS 2.0      Historie >
24. 1. 2008 Immanuel Wallerstein: Keňa: stabilní demokracie nebo rozpad? Immanuel  Wallerstein
8. 8. 2007 Za oponou neoliberálního humanitarismu: od Iráku k Darfúru Mesfin  Gedlu
6. 8. 2007 Africký kontinent součástí "války proti terorismu" Daniel  Veselý
26. 6. 2007 Afrika odmítá americké plány na výstavbu velké vojenské základny   
23. 6. 2007 Zpráva OSN varuje před válkami, vyvolanými globálním oteplováním   
1. 5. 2007 Immanuel Wallerstein: Afrika roku 2057 Immanuel  Wallerstein
29. 3. 2007 Očekával jsem, že mě zabijí   
27. 3. 2007 Zimbabwe: vítejte zpět špatné vzpomínky! Mesfin  Gedlu
13. 3. 2007 Pech impéria nenapraví sentimentální imaginace Mesfin  Gedlu
20. 2. 2007 Pošetilá cesta Bílého domu k africké ropě Mesfin  Gedlu

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
5. 3. 2008 Radar v Brdech: Kterak Bush a Topolánek uplatňují Lisabonskou smlouvu Karel  Košťál
27. 2. 2008 Kdy přestanou lhát? Boris  Valníček
26. 2. 2008 Aktivisté proti americkému radaru v ČR přivítají českého premiéra před Bílým domem   
26. 2. 2008 Protesters Against US Radar in Czech Republic to Greet Czech Prime Minister at the White House   
26. 2. 2008 Mějme sílu a odvahu myslet...   
26. 2. 2008 Je nejvyšší čas ukázat naši společnou vůli Soňa  Hromátková
23. 2. 2008 Radar nebude pod velením a řízením NATO, říká generál Obering Daniel  Solis
22. 2. 2008 Raketová obrana funguje   
20. 2. 2008 Volební program Strany zelených a realita elektromagnetických zbraní Milan  Hlobil
13. 2. 2008 Chladné ANO pro radar i NATO je totéž, co teplé NE - rozhodně nikterak vřelé vztahy k USA Martin  Martínek

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
28. 1. 2008 Odcházení od Václava Havla: Stará hra, která nevědomky nastoluje důležitý problém současnosti Jan  Čulík
25. 1. 2008 Čtenář je partnerem autora Irena  Zítková
17. 1. 2008 Založen Přípravný výbor Společnosti přátel Památníku národního písemnictví   
11. 1. 2008 Zemřeli dva spisovatelé, kteří milovali Jesenicko Libor  Martinek
4. 1. 2008 Jan Čulík, Knihy za ohradou   
14. 12. 2007 Znovu: Bude zrušen Památník národního písemnictví?   
17. 11. 2007 Člověk zahrada širá: Milan Kundera jako mladý stalinista Jan  Čulík
16. 11. 2007 Lašsko-evropský básník Óndra Łysohorsky Libor  Martinek
7. 11. 2007 Ludvík Vaculík: Hodiny klavíru. Památník národního písemnictví, 7. 11. 2007, 18 hod.   
6. 11. 2007 Básník a darebák podruhé Petr  Král

Školství RSS 2.0      Historie >
22. 1. 2008 Neúcta k vědění se nevyplácí Darina  Martykánová
4. 12. 2007 Sítě v síti, aneb jsou ve školství jen problémy s platy? Pavel  Táborský
21. 11. 2007 Sloučení škol nebude škodit   
15. 11. 2007 Nemoc, způsobená Oxfordem? Ema  Čulík
15. 11. 2007 Britské vysoké školy, pro a proti Jan  Čulík
15. 11. 2007 Manifest maturanta   
14. 11. 2007 Náš mlčící maturant Patrick  Ungermann
14. 11. 2007 Nechceme sloučení škol Simona  Szekelyová
11. 10. 2007 Vzdělání je důležité Hynek  Bíla
10. 10. 2007 Včera se tančilo všude, aneb dříve bylo všechno lepší Michael  Volný

Svoboda slova RSS 2.0      Historie >
11. 10. 2007 Čína stále drakoničtěji cenzuruje internet   
8. 10. 2007 Zakažte reklamu a zhroutí se společnost Bohumil  Kartous
8. 10. 2007 "Svět bez loga" by byl světem spravedlivějším, ale nebude Štěpán  Kotrba
4. 10. 2007 Bude Česká republika protiprávně utajovat jinde přístupné informace? Helena  Svatošová
26. 7. 2007 Trestní oznámení pro pomluvu   
20. 6. 2007 Diplomatická kontroverze kolem spisovatele Rushdieho se zostřuje   
16. 3. 2007 Jak se v Právu cenzuruje Mitrofanov Štěpán  Kotrba
6. 3. 2007 Svoboda slova v ČR neexistuje Tomáš  Stýblo
16. 1. 2007 Německo chce zakázat nacistické symboly v celé EU   
22. 12. 2006 Jak úspěšně ovlivňovat a nenechat se zmanipulovat Jozef Bohumil Ftorek

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
29. 2. 2008 "Tak trochu jiná" euroatlantická diplomacie v Sýrii: Brzeziński a Paroubek Štěpán  Kotrba
5. 2. 2008 Británie plánovala postavit v Afghánistánu pro Taliban výcvikový tábor   
5. 2. 2008 Britský princ Andrew kritizoval USA za iráckou válku   
5. 2. 2008 Americké firmy korumpují irácké poslance Anna  Voňavková
2. 2. 2008 Student odsouzen k smrti, že si stáhl z internetu chartu práv žen   
29. 1. 2008 Návrat do Falludže   
21. 1. 2008 Iránská hrozba Karla Schwarzenberga Přemysl  Janýr
16. 1. 2008 Americká a britská rozvědka se zřejmě svářejí o to, jaký přístup používat v Afghánistánu   
15. 1. 2008 Vážné pochybnosti o regulérnosti voleb a férovosti prezidentské volební kampaně Jan  Zeman
5. 1. 2008 Irácký voják prý "zabil dva americké vojáky"