5. 3. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
5. 3. 2008

Modrý Mauritius: Konec stravenek a svobody v Čechách

Populární pohádkový film Konec vodníků v Čechách známe. Druhý díl filmu, Konec podvodníků v Čechách, však nikdy natočen nebude. Jeho scénář by byl až příliš fantastický. Nikdo by na takovou blbost do kina nešel. Ovšem každodenní realita je velmi tvrdá. Čeká nás konec plavání nad vodou, konec naší svobody a demokracie. Zruší nám stravenky!

No, to trvalo! Konečně došlo na zrušení potravinových lístků, neblahého dietního vynálezu z dob nacistické třetí říše. Budeme za to ovšem muset obětovat i část své svobody. V demokracii to jinak nechodí, než že se v zájmu svobody postupně obětuje tato celá.

My muži dobře víme, že nám Čechům nikdy nevládli nějací feudálové, kapitalisté, fašisté, komunisté, demokraté a jiní teroristé, ať nacionální, sociální nebo občanští. Vždycky nám vládly jenom a jenom ženský. Ženy nám sebraly úplně všechna práva a svobody! Toto žádný režim na světě nedokáže. Ani ten demokratický. Ženy se dokonale postaraly o zotročení mužů. Lepší než ostnaté dráty a daně. Nebýt ženských, tak si my muži žijeme skvěle, jako v ráji (RaJ -- tj. Restaurace a Jídelny). Takto však trpíme v emancipovaném a daňovém pekle jak nějací Emani.

Zbytek peněz, který nám daňový systém nesebere a který je populárně nazývaný almužna nebo výplata, poctivě odevzdáváme manželkám. Všichni muži mají na hlavě pleš z toho, jak doma dělají stojky, aby vysypávali peníze ze svých kapes. A také z toho, jak trpí pod pantoflem. Ačkoliv je to měkká domácí obuv, její podrážka je přesto na naši hlavu až příliš drsná. Náš zaměstnavatel navíc po nás osobně posílá stravenky pro naši manželku, svého tajného spolupracovníka našeho dozorce, aby prověřil naši poctivost. Když jsme hodní a poslušní, žena nám je ráno vydává na oběd. Na ten však nechodíme a stravenky si zašíváme. Abychom je měli na pivo. Ve stravenkách je naše jediná finanční nezávislost, emancipace, svoboda a demokracie.

Když nám nyní stravenky zruší, co budeme dělat? Budeme si muset nosit do práce jídlo ešusu a polívku v bandasce? Dostaneme od manželky jako malí školáci jídlo ve svačinovém pytlíku? Každý přece nemá tolik prachů, aby si lítal na oběd speciálem na speciality a za laskavým pomyšlením třeba někam do Kájových Varů nebo Arabáckých Emirátů. Za takových podmínek přece nemá vůbec smysl žít? Ne, my muži snad dokonce přestaneme chodit i na ten fotbal.

Takto bychom však uvažovat neměli! Svoboda a demokracie vyžaduje oběti a jak říkám, někdy nebo vlastně vždycky, ty nejvyšší. Bojovat za stravenky až do úplné ztráty vědomí není možná v tomto případě zcela na místě.

Měli bychom zrušení stravenek možná přijímat pozitivně. Především se zbavíme šmejdů, kteří chytře přišli na to, jak mít z každého oběda na naší zeměkouli nějakou kačku. Potom se ušetří do státní kasy peníze, které se mohou shrábnout někam - malá domů. A když se to nepovede, měly se přidat na platy nejvyšších státních úředníků, ministrů, poslanců, senátorů a jejich synátorů. To proto, aby nemuseli krást a přijímat úplatky a mohli se zodpovědně věnovat své práci. Zatím se však zdá, že mají stále málo.

No, napadá mne však ještě jedno řešení! Možná by bylo zatím se zrušením potravinových lístků počkat. Ať si populisté a topolové (lat. populus = lid, topol) nechají svůj radar a nám mužům ať nechají stravenky!

Naráží to však na ještě jeden závažný problém, který je spojený právě s tím archaickým dietním institutem. Na jeho zrušení by se daly vydělat pěkně veliké peníze! Vezměme například, jak stouply na ceně jiné nacistické suvenýry, symboly a artefakty. Každý chce mít alespoň nějaký ten válečný kříž, "hakenkrojc", uniformu, čepici, obrázek na tričku nebo alespoň tetování na kůži. Média jsou plná fašismu. Po této komoditě je opravdu obrovská poptávka. Jistě větší než za protektorátu. Čím více bude fašismus odsuzován, tím pro sběratele těchto starožitností lépe.

Podobně jako u komunismu, demokracie, sexu, alkoholu nebo drog, prohibice aj., odsuzující upoutávky zvyšují jejich poptávku a cenu. Je to starý trik, dnes pouze vyvedený v bledě modrých barvách. Demokracie je vzbuzování poptávky po totalitě. Totalita je vzbuzování poptávky pro demokracii. Kdo ovládá poptávku, ten ovládá demokracii i totalitu.

Mezitím, co budete bádat nad tím, ze kterého stromu asi tak spadly polistopadové potravinové lístky a politikové, tak sbírejte stravenky. Dokud jsou ještě nějaké k mání. Za nějakých padesát, sto či tisíc let budou mít padesáti, sto či tisícinásobnou cenu. Stravenky pak budou tak sběratelsky vzácné, jako Modrý Mauritius. Zvláště, když už nikde nebude vůbec nic k jídlu. Bude to milá vzpomínka na lepší časy...

                 
Obsah vydání       5. 3. 2008
5. 3. 2008 New York Times: Neregistrujte si doménu v USA, mohli byste o ni přijít
5. 3. 2008 Stop, už nejste legály Milan  Daniel
5. 3. 2008 Diktátoři -- a zločinní vládci Ondřej  Slačálek
5. 3. 2008 Radar v Brdech: Kterak Bush a Topolánek uplatňují Lisabonskou smlouvu Karel  Košťál
5. 3. 2008 Survival: Kanadská zkušenost Miloš  Kaláb
5. 3. 2008 Škodolibost Jan  Čulík
5. 3. 2008 Evropská unie proti superbohatým
5. 3. 2008 Kterak USA rozpoutaly v Palestině občanskou válku
5. 3. 2008 Krátká báseň o Praze Václav  Hrabě
5. 3. 2008 Výzkumníci: Británie musí přesunout dopravu na železnici
5. 3. 2008 Liška by hlasoval proti umístění amerického radaru v Brdech
5. 3. 2008 Hilary for President Martin  Gřeš
5. 3. 2008 Financování nemocnic a jejich personální situace Jiří  Wicherek
5. 3. 2008 Státní zástupci z Brna: Vesecká v kauze Čunek porušila zákon
5. 3. 2008 Je libo ministerskou plaketu? Jan  Paul
5. 3. 2008 Kudrnatý Ježíšek MIroslav  Kačor
5. 3. 2008 Peníze a kouř, neboli Kuřáci myslí jinak Uwe  Ladwig
5. 3. 2008 Čína je supervelmoc, která je Petr  Wagner
5. 3. 2008 Globalistický trik o zaměstnávání migrantů aneb od iluzí zpátky do Evropy Štěpán  Kotrba
5. 3. 2008 Co způsobuje, že lidé nestárnou
5. 3. 2008 Chalid Šejk Mohamed měl možnost připravovat útoky z 11. září na území USA, přestože na něj byla vypsána dvoumilionová odměna Mojmír  Babáček
4. 3. 2008 Ticho po pěšině Jan  Tamáš
4. 3. 2008 Dobrý film, ale zaujatá organizace Daniel  Veselý
4. 3. 2008 Zásah Federální rezervní banky selhal
5. 3. 2008 Modrý Mauritius: Konec stravenek a svobody v Čechách Wenzel  Lischka
5. 3. 2008 Peněžní trest není samospasitelný
3. 3. 2008 Problémy s grantovou komisí hlavního města Prahy Jan  Mech
4. 3. 2008 Jak přežít budoucnost Štěpán  Kotrba
4. 3. 2008 Pár otázek nad možná zas nerozhodnutým úterkem Miloš  Dokulil
3. 3. 2008 Už víte, čím si v Čechách za 10 let zatopíme? Jindřich  Kalous
3. 3. 2008 James Lovelock: Ekologická katastrofa je nevyhnutelná, užívejte si života, pokud to ještě jde
3. 3. 2008 O mamelucích rozumu Karel  Dolejší
3. 3. 2008 Iracionalita František  Koukolík, Jana  Drtilová
3. 3. 2008 Další restituce nebo jen další velký tunel? František  Nevařil
30. 11. 2007 Jací jsme
12. 2. 2008 Hospodaření OSBL za leden 2008