1. 3. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
1. 3. 2007

Americká základna v ČR:

Vrací se ČT k husákovskému režimu?

Otevřený dopis řediteli ČT.

Sloupek
Jiří Studený

Co srdce nevidí
oči neželí

Tak aspoň obrať
křišťálovou kouli

tak krásně v ní
chumelí

ze sbírky Lotosové zajetí, Červený Kostelec: nakl. Pavel Mervart, 2004 vybrala Kateřina Komorádová

Jiří Studený (1960) -- vysokoškolský učitel na Filozofické fakultě Univerzity Pardubice (katedra historických věd), příležitostný básník, recitátor, moderátor. Ve své profesi se zabývá tvůrčím psaním, literární teorií, zenovým buddhismem a ekologickými aspekty umělecké tvorby.

1. 3. 2007

Stále známé profláknuté tváře, které nemají co říci

Václav Moravec, který se kdysi snažil o skutečně nezávislou televizní práci, nedokáže překročit svůj stín. Chce být "úspěšným establishmentovým komentátorem", a tak se zaprodává mocným. Všimněte si jak trapný je jeho výběr hostů k připravované nedělní debatě o americké základně. První zásadou slušného novináře je, že nepodlézá příslušníkům establishmentu. Je známo, že veřejnost má na problém americké základny v ČR naprosto odlišný názor od politiků. Proč tedy zve Moravec do svého pořadu jen profláknutá jména z politické scény? Co nového asi k problematice přinese takováto diskuse?

Obávám se, že až, Václave, veřejné mínění v této věci vyhraje, budete zcela zdiskreditován. Na to nemyslíte, že byste si měl zachovat důvěryhodnost u veřejnosti?

Co asi rozumného a nového sdělí k základně veřejnosti Jiřina Šiklová! A hlavně je důležité, že tam bude ten hudebník!! Jo a Vojtěch Filip tam bude jako zástupce ďábla! - Domníval jsem se, že Václav Moravec dokáže myslet odvážně a samostatně. Škoda. Další sebediskreditace člověka, který měl potenciál být schopný, nezávislý a odvážný.(JČ)

Z tiskové zprávy ČT

Hlavními hosty první části tohoto diskusního pořadu budou místopředseda vlády Alexandr Vondra (ODS), místopředseda PSP ČR Lubomír Zaorálek (ČSSD), místopředseda PSP ČR Vojtěch Filip (předseda strany KSČM) a Ondřej Liška (místopředseda Strany zelených). Připojí se k nim velvyslanec USA v ČR Richard Graber, hejtman Plzeňského kraje Petr Zimmerman (ODS), sociolog a ředitel STEM Jan Hartl, hudebník Michael Kocáb a socioložka a někdejší disidentka Jiřina Šiklová. Tématem jejich diskuse budou vojenské a bezpečnostní důvody a podmínky budování protiraketového systému včetně referenda, průběh vyjednávání této záležitosti mezi ČR a USA, začlenění pod NATO a mezinárodní kontext budování základny -- možný vliv na vztahy s USA, sousedními zeměmi, EU a Ruskem. Debatovat se bude také o současné situaci ve světě, možnostech ohrožení a kladech a záporech eventuálního vybudování radarové základny pro její bezprostřední okolí.

2. 3. 2007

Česká televize si myslí, že občanské iniciativy na obrazovce nemají místo

Je to pro vás přijatelné jako pro členy demokratické politické strany?

Otevřený dopis pozvaným hostům do pořadu Otázky Václava Moravce 4.3.2007.

1. 3. 2007
Nestálo by za to, místo "ANO či NE" základně spojit se ve věci ANO referendu? Nebylo by zajímavejší místo Losny proti Mažňákovi, zařvat nahoru "ANO referendu"? Bylo by jistě zajímavé sledovat vládu s tak malou důvěrou, jak se k této otázce postaví. Občan by mnoho prohrát nemohl.

Občas je dobré vystoupit ze zajetých kolejí a z odstupem dítěte či cizince sledovat ožehavé problémy současnosti. Jelikož právě pobývám mimo naší zemi, sleduji téma výstavby radaru na našem území, vlastně jenom virtuálně. Jeden se opravdu podiví kolik hluku to dětsky magické slovo, zprava-zleva stejné, učiní.

1. 3. 2007

38 osob, které tajně zadržuje americká CIA, je stále nezvěstných, uvedla ve své zprávě americká organizace Human Rights Watch. Její právě zveřejněná zpráva také obsahuje obvinění z mučení jedné osoby, podezřívané z terorismu, která byla tajně vězněna déle než dva roky.

Human Rights Watch veřejně požaduje od prezidenta George Bushe, aby uvedl, kde přesně jsou tyto osoby zadržovány, a aby zrušil tajná americká vězení.

1. 3. 2007

Jestliže uvěříme proklamacím politiků a různým výzkumům veřejného mínění, pak se školství řadí mezi nejdůležitější oblasti společenského života a povolání učitele patří k těm nejprestižnějším.Detailní školská problematika však přitom bývá středem zájmu společnosti většinou jen u příležitosti výměny ministrů, zahájení školního roku, v období vysvědčení, maturit, přijímacího řízení a zápisů do prvních tříd. Veřejnost se tak sice kromě běžných informací o těchto pravidelných rituálech obvykle dozví i něco podstatného o problémech školské praxe, ale veřejné sledování účinnosti výchovy a vzdělávání rozhodně u nás nepatří k mediálně silným tématům. To daleko více přitahují popisy výchovných debaklů žactva a ostudné počiny různých zlodějíčků, deviantů a lajdáků z řad pedagogů.

1. 3. 2007

Jak vypadá anděl? Je mladý, bohatý, úspěšný a má kuráž. Kdo by se jinak odvážil veřejně prohlásit, jaké zklamání je nemoci si zaletět svým tryskáčem na večeři. Vezměte si z něj příklad, zkoumejte, jak dosáhl úspěchu, přejte mu to, vždyť je to zázrak! Lidé bděte a slyšte, žijete přece ve světě, kde je možné, aby se někdo mladý stal úspěšným a bohatým. Ať hodí kamenem, kdo neměl příležitost, zázrak je ukryt v té neuvěřitelné možnosti, kterou má přece každý z nás. Radujte se a odhoďte svůj starý kabát ušitý ze závisti, apokalypsa smetla hříšné (léta páně 1989) a tisíc let království božího začalo.

Takhle upřímně, s nefalšovaným kreditem víry, dokáže zástupce šéfredaktora Ivan Hamšík z MF Dnes (28. 2. 2007) oslavovat své náboženství, aniž by si přitom uvědomil, že svým intelektuálním průjmem způsobeným silnou dávkou ideologického hormonu poskytuje přímo laboratorní podmínky pro studium toho, jak se před stovkami let zrodila kapitalistická etika ve franklinovské Americe.

Vitex na archivním snímku Štěpána Kotrby
1. 3. 2007
◄ Vitex na archivním snímku Štěpána Kotrby

Když jsem se ráno v sobotu 24. února 2007 probouzel, rozhodně jsem nečekal, že odpoledne a celý večer strávím v cele předběžného zadržení berounské policejní stanice.

Dá se říci že celé to začalo už před více jak měsícem v Otrokovicích. Nikomu se skoro nic nestalo a "antifáci" po sobě uklidili, takže nakonec nejvíce bit byl velitel zásahu, který se nemohl na akci, stojící nás, daňové poplatníky, stovky tisíc korun, prokázat nějakými těmi zatčenými. Musel si to proto vynahradit jiný kolega - z berounské policie...

1. 3. 2007

(pokračování eseje o duchovním a historickém osudu českých komunistů)

Často se tážeme sami sebe, jestli byl reálný socialismus, který byl v Evropě poražen, špatný. A odpověď, která zaznívá z většiny společnosti, nikoliv od členů KSČM, říká, že špatný nebyl, ale byl slabý a v tom souboji na sklonku 20. století prohrál pro svou slabost, nikoliv protože byl špatný.

(Vojtěch Filip, předseda současných českých komunistů, 2007)

"Příšerný profil Horákové, ... při zdánlivé kultivovanosti nízce hrubá a politickým morem nakažená tvář ..., zlotřilá chamraď zavilých zločineckých typů nejprohnanějších podlidí ...". "Psům psí smrt!"

(český komunistický tisk o nevinných obětech komunistického režimu, 1950)

Pravda je to, co se hodí straně.

(komunista Gletkin)

V předcházející části našeho eseje jsme se pokusili velmi stručně naznačit, které rysy Marxovy teoretické práce souvisí s pozdějším dogmatismem a etickým relativismem komunistického hnutí.

1. 3. 2007

Britské listy jsou svobodným a kritickým internetovým deníkem, otevřeným široké necenzurované diskusi. Svoboda vyjadřování, za kterou musíme vydavatelům být neskonale vděčni, způsobuje ale také, že se kromě odborníků vyjadřují k vysoce odborným tématům i naprostí amatéři a tomu odpovídá i úroveň jejich příspěvků. Je tomu tak i v případě prvního dílu filozoficky laděného seriálu o komunismu z pera hlubinného ekologa Bohuslava Binky.

1. 3. 2007

Pan Bohuslav Binka pocítil potřebu se s námi podělit o svoje myšlenky. Zvolil formu polemiky a vybral si protivníka opravdu velkého kalibru -- Karla Marxe. Je přesvědčen, že se Marx hluboce mýlil. Že jeho učení je chybné. A předkládá nám svoje důvody. Jeho snažení připomíná střetnutí trpaslíka s duševním obrem.

1. 3. 2007

O aktivitách prezidenta Putina se ví poměrně dost, velice málo prostoru se však věnuje ruské opozici. Více snad jedině tehdy, když někdo z prominentních kritiků Kremlu zemře. Kdo je vlastně v opozici proti Putinovi? Kdo proti němu bude příští rok kandidovat v prezidentských volbách?

1. 3. 2007

Elitní tým důstojníků, kteří pracují jak poradci pro amerického velitele generála Davida Petraeuse v Bagdádu dospěl k závěru, že Spojené státy mají půl roku na to, aby zvítězily ve válce v Iráku - anebo dojde k rozpadu politické i vojenské podpory, jako se to stalo v případě Vietnamu, a americká armáda bude donucena k spěšnému odchodu.

Hlavními překážkami pro americkou armádou jsou:

  • Nedostatečný počet amerických vojáků v Iráku
  • Očekávaný vzrůst násilí na jihu země po odchodu Britů z Basry
  • Problémy s morálkou vojáků, protože dojde ke zvýšení počtu mrtvých a raněných
  • Selhání politické vůle ve Washingtonu a v Bagdádu

Podrobnosti v angličtině ZDE

1. 3. 2007

Bílý dům a Ben Bernanke, šéf americké ústřední banky, zahájili ve středu večer soustředěné úsilí ve snaze rozptýlit obavy z totálního globálního krachu světových burz poté, co už druhý den po světě radikálně klesly ceny akcií.

V Londýně přišel index FTSE o 64 miliard liber a burza na Wall Street zaznamenala největší pokles od 11. září. Bílý dům označil tento radikální pokles světových akcií za anomálii. Edward Lazear, předseda Rady hospodářských poradců z Bílého domu konstatoval v americkém parlamentě, že vysocí američtí vládní činitelé zkoumali různé faktory, ale nenalezli žádný konkrétní důvod pro světový pád akcií.

Americké hospodářství se sice zpomaluje, avšak Ben Bernanke, předseda americko Federální rezervní banky, konstatoval v Kongresu, že úterní pokles indexu Dow Jones 415 bodů nezměnil názor ústřední banky, že v Americe bude pokračovat mírný růst ekonomiky.

Na Wall Street hodnota akcií ve středu do jisté míry stoupla, nikoliv však na burze v Londýně a po úterním poklesu londýnské burzy o téměř 150 bodů poklesla ve středu o dalších 114,6 bodů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

1. 3. 2007

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Burza v Šanghaji. Hodnota akcií poklesla za jediný den o deset procent. Následkem toho poklesly kurzy akcií na všech burzách světa. A novináři se všude ptali se zarmouceným pohledem plným zájmů různých významných bankéřů: Bylo to jen opravení kurzu, anebo to byl začátek celosvětového krachu?

1. 3. 2007

Mezinárodní soudní dvůr rozhodl, že Srbsko porušilo mezinárodní právo tím, že nezabránilo v roce 1995 masakru ve Srebrenice. Očistil ho však z obvinění z genocidy, z níž ho obvinila Bosna. Ta by bývala požadovala odškodnění ve výši mnoha miliard dolarů, kdyby byla jeho žaloba úspěšná. Byl to první případ, kdy byl stát obviněn z genocidy. V Bosně byli někteří jednotlivci odsouzeni za genocidu.

1. 3. 2007

Když se z utrpení udělá symbol, který má sloužit k ospravedlnění dalšího utrpení, je těžké vyvracení polopravd a lží.

Srebrenica, ale především utrpení tisíců lidí, se staly ďábelským symbolem. Symbolem černobílým - na jedné straně bosenští muslimové jako ti kladní, na druhé straně pravoslavní Srbové jako krvavé šelmy. To je sprostá manipulace. Je načase říci i českým čtenářům několik pravd.

1. 3. 2007

Jen den poté, co film Nepříjemná pravda získal Oscara a Al Gore během děkovné řeči znovu přesvědčoval svět, že pro zastavení katastrofy v podobě nevratných změn klimatu na planetě je potřeba změn návyků jednoho každého člověka, zveřejnila organizace Tennessee Center for Policy Research na svých stránkách (www.tennesseepolicy.org) výsledek analýzy, která naznačuje, že existuje vážný rozdíl mezi slovy a činy Ala Gora.

1. 3. 2007
Radovan Geist

Taliansky premiér Romano Prodi minulý týždeň rezignoval. Jeho nástupcom bude -- opäť Romano Prodi. Dôvodom odstúpenia bolo hlasovanie dvoch ľavicových poslancov v hornej komore parlamentu (Senáte), kde má vláda väčšinu iba jedného hlasu. Odmietli schváliť plán vlády na rozšírenie americkej základne v severnom Taliansku a predĺženie vojenskej misie v Afganistane.

"Disidenti" pritom, na rozdiel od mnohých svojich kolegov, hlasovali podľa programu, s ktorými boli do parlamentu zvolení. Prodi totiž vládne koalícii deviatich strán -- od sociálnych liberálov po dve komunistické strany. Vo vláde sú aj zoskupenia s exotickými menami ako Taliansko hodnôt či Demokratická únia pre Európu. Hľadanie programových prienikov je veľmi zložité a strany pred voľbami spojila najmä snaha odstaviť Berlusconiho.

1. 3. 2007
Radovan Geist

Donedávna bolo všetko jednoduché. Štát je zlý vlastník, preto treba privatizovať. Regulácie obmedzujú možnosti rastu, preto treba deregulovať. Trh dokáže všetko vyriešiť najlepšie, preto mu treba rozviazať ruky.

Problém bol trochu v tom, že sa realita tvrdohlavo odmietala riadiť axiómami liberálnej ekonómie. Istý čas sa dalo predstierať, že očividné problémy spôsobuje nedostatok privatizácie, deregulácie, liberalizácie, no rozpor so skutočnosťou je až príliš očividný. Spomeňme dva príklady -- životné prostredie a európske snahy o vytváranie vedomostnej spoločnosti. V boji proti klimatickým zmenám dnes získavajú prevahu hlasy žiadajúce regulácie, obmedzenia emisií, a nie len spoliehanie sa na nové technológie. A to nie iba v Európe -- hoci federálna vláda USA Kjótsky protokol stále odmieta, jednotlivé štáty už prijali spoločné iniciatívy regulácie skleníkových plynov.

Jürgen Habermas
1. 3. 2007

Jürgen Habermas (1929) je jeden z najuniverzálnejších a najvplyvnejších filozofov dvadsiateho storočia. Svojím dielom ovplyvnil nielen súčasnú filozofiu, ale aj sociálne vedy, politológiu, právo a ekonómiu.

Je spolutvorcom koncepcie moderných sociálnych demokracií a jeho obsiahla tvorba sa sústreďuje predovšetkým na problémy slobodnej komunikácie a racionality ako základov modernej spoločnosti a jej riadenia.

28. 2. 2007

Na internetu se šíří další spiklenecká teorie o podivných okolnostech pádu budovy WTC 7. Kritikové poukazují na to, že prý o tom, že budova spadla, informovalo vysílání televize BBC World asi půl hodiny předtím, přesto, že v televizním záběru za zády reportérky budova na horizontu New Yorku stále ještě stála. Tutéž "chybu" prý udělalo i vysílání CNN.

Šéf zpravodajství stanice BBC World Richard Porter publikoval v této věci tuto reakci, v níž přiznává, že BBC dostává mnoho dotazů na tuto epizodu. Porter píše, že při vysílání ohledně útoků z 11. září mohlo docházet a docházelo ke značným zmatkům. Odmítá obvinění, že by BBC cokoliv zmanipulovala. Pokud BBC informovala o tom, že zkolabovala budova WTC 7 a dosud k tomu nedošlo, pak je to pouhá chyba. Porter konstatuje, že BBC bohužel nemá inkriminovanou nahrávku, a to nikoliv ze spikleneckých důvodů, ale v důsledku organizační chyby, a pokud ji kritikové BBC poskytnou, bude BBC analyzovat, co se vlastně stalo.

Reakce čtenářů (diskuse je redakčně moderována) jsou VELMI záporné...

Kontroverzní záběry je možno zhlédnout ZDE

28. 2. 2007

Bushova vláda opustila svou dosavadní politiku vůči Blízkému východu, totiž úsilí izolovat Sýrii a Írán, a pozvala oba státy k jednání o tom, jak stabilizovat Irák.

Tuto iniciativu zveřejnila v úterý ministryně zahraničí Condoleezza Ricova při svědectví před senátním výborem. Amerika a Británie se budou podílet na vyjednávání s Irákem a jeho sousedy o tom, jak ukončit sektářské násilí v Iráku.

Bushova vláda je pod rostoucím tlakem, aby začala vyjednávat se Sýrií a Íránem od prosince loňského roku, kdy to doporučily závěry analytické skupiny Iraq Study Group.

Zdá se, že se jednání budou konat během několika týdnů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Karl Rove
28. 2. 2007
◄ Karl Rove

Jak informoval americký reportér Seymour Hersh, Pentagon utvořil zvláštní panel plánovačů, kteří přípravují bombové útoky proti Íránu. Stránky Democracy.now přinesly svědectví od Trity Parsi, bývalého poradce republikánského kongresmana Boba Neye, že vysoký poradce George Bushe a tvůrce jeho politiky Karl Rove v roce 2003 osobně obdržel nabídku míru z Íránu, kterou odmítl.

Podle zpráv obdržel Bushův poradce před čtyřmi lety tajnou nabídku od íránské vlády, aby byly zahájeny íránsko-americké rozhovory. Bushova vláda se rozhodla tuto nabídku ignorovat. Condoleezza Ricová nyní tvrdí, že o té nabídce vůbec neví. Írán v roce 2003 nabízel rozsáhlé kompromisy ohledně svého jaderného programu, styků s organizacemi Hizbollah a Hamas a podporu pro mírovou dohodu Palestinců s Izraelem.

28. 2. 2007

Fico není v našich médiích příliš populární. Zejména svými pohledy na Čínu, Libyi, Venezuelu apod. Nicméně si myslím, že touto svojí akcí dal našim "knížatům a disidentům" velmi pregnantní lekci z toho, jak může vypadat diplomacie států, které nikdy nebudou velmocemi.

Vzniká trochu zmatek kolem největší nosokomiální epidemie (nákazy získané v nemocnici nebo zdravotnickém zařízení) která se stala v dětské nemocnici v El-Fathu v roce 1998.

28. 2. 2007

(Esej o duchovním a historickém osudu českých komunistů)

Heslem dne některých českých médií je primitivní antikomunismus. Argumenty tohoto typu antikomunismu končí u hesel jako komunismus je zločin či tričkem proti komunismu a přesvědčení, že jako pádný argument proti komunismu stačí vlastní vztek. V horším případě nahrazuje diskusi vskutku bezduché emocionální třeštění či podlé politické zneužití.

Přesto je, podle mého názoru, komunismus jako takový a český komunismus zvlášť, duchovní a také morální mrtvolou, u které takřka nelze doufat v znovuoživení, o kterém sní Vojtěch Filip či Miloslav Ransdorf. V následujícím eseji bych se rád pokusil diskutovat argumenty podporující takto silné a příkré hodnocení. Jsou-li dostatečně silné, nechť posoudí laskavý čtenář sám.

28. 2. 2007

Vyzývám Radu pro rozhlasové a televizní vysílání a TV Nova, aby zakročily

V neděli 25. 2. 2007 jsem zhlédl v rámci pořadu Střepiny reportáž nazvanou Americký radar. Tato reportáž nebyla pouze nevyvážená nebo tendenční. Byla totiž zcela jednostranná. Ze zmíněné reportáže, ve které Staninislav Brunclík původně sliboval komentovat postoj Ruska k výstavbě základny, se stává jednostranná prezentace jeho osobního názoru na celou problematiku, který podpírá vyjádřením dvou akademických pracovníků z Fakulty sociálních věd a Filosofické fakulty UK, píše čtenář Jan Škorvánek:

Joel S. Hirschhorn: Delusional Democracy
28. 2. 2007
Joel S. Hirschhorn

Naučí se Američané důvěřovat svým spoluobčanům nebo budou pokračovat ve stupidní podpoře politiků, kteří je opakovaně klamou?

Díval jsem se na filmy ze 40. a 50. let o 2. světové válce. Bylo dobře známo, že Adolf Hitler trpěl velkým sebeklamem. Jeho sebeklamné halucince mu nedovolily přijmout rady a fakta od zkušených důstojníků a jiných rádců, což způsobilo utrpení a smrt miliónů lidí. George W. Bush se psychologicky nepochybně podobá Hitlerovi. Jeho utkvělé delirantní představy o jím vedené irácké válce také působí neuvěřitelné utrpení a smrt a promrhávají bohatství naší země.

28. 2. 2007

V březnu 2007 slaví Evropské společenství významné 50. výročí od svého založení Římskými smlouvami. Evropská komise chystá velkolepé oslavy, bude se ohlížet zpět a hodnotit přínosy a nedostatky, které evropská integrace přinesla. 50.výročí je také dobrou příležitostí k rozvinutí diskuse o dlouhodobém budoucím směřování EU v globálním kontextu, o jejím vlivu na životní prostředí a roli v mezinárodním vyjednávání v oblasti boje proti změnám klimatu a směřování k udržitelnému rozvoji.

28. 2. 2007

Americká raketová základna na území Česka  - TÉMA BL Přípravy na rozmístění amerických vojenských základen v Česku a Polsku vstupují do závěrečné politické fáze. A ve hře jsou i miliardy dolarů.

Diskuse kolem rozmístění částí amerického systému Národní protiraketové obrany (NMD) se přiostřuje. Na domácí půdě i ve světě. Na diplomatické frontě se množí vystoupení, která do přátelských formulací oblékají zcela protikladné názory. V neděli ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov v americkém deníku Washington Post vyzval Spojené státy „nehledat záminky pro novou studenou válku“. List New York Times zároveň citoval americkou ministryni zahraničí Condoleezzu Riceovou, podle níž „nikdo, kdo o této věci něco ví, nemůže tvrdit, že nějakých deset raketových lapačů dodaných do Polska může ohrozit odstrašující sílu tisíců ruských (jaderných) náloží“.

28. 2. 2007

V neděli, 25.února jsme se v Hudlicích na Berounsku zúčastnili veřejného setkání s poslancem Janem Schwippelem a senátorem Jiřím Oberfalzerem, oba za ODS. Pozvání hudlického starosty Hubeného, přijala také iniciativa Ne základnám a jinecký starosta Hála.

Sestava hostů, zejména pak těch za ODS, dávala solidní naději, že se dozvíme něco o radarové stanici, co jsme doposud nevěděli. Zvlášť, když poslanec Schwippel hned na úvod svého vystoupení přítomné upozornil, že v případě americké základny je třeba důrazně odmítnout jakékoli fámy a neověřená tvrzení, že i on tak činí, a drží se jen prokázaných fakt (připustil ovšem, že oproti "obyčejným" občanům má on, jako člen zahraničního výboru PS k dispozici těch závažných informací mnohem víc). I díky těmto svým zásadním informacím také vybudování základny podporuje, neb je to v nejvlastnějším zájmu ČR, nepředstavuje to žádné ohrožení ani z hlediska zahraničněpolitického, ani vojenského, ba dokonce ani zdravotního.

28. 2. 2007

V naší zemi se rozhořívá boj za referendum o americké protiraketové základně. Šokujícím na této události je především to, že iniciativa vychází z řad běžných občanů, kteří nejsou a mnozí z nich ani nechtějí být spojeni s žádnou politickou stranou.

Jev, který je znám např. z Argentiny roku 2001, dorazil nyní i do České republiky. Občané zklamaní stranickou politikou, frustrovaní přehlížením jejich zájmů a jejich vůle politiky, se rozhodli, že již toho bylo dost. Mají dost jen trpného přihlížení a očekávání, co o nich a bez nich ti nahoře zase rozhodnou. Tento proces občanské neposlušnosti je celosvětový a i když jeho česká podoba dosud nemá rozměr argentinského masového hnutí, také zde nemáme hloubku argentinské krize, začíná se mu v mnohém podobat.

18. 2. 2007

V lednu 2007 přispělo celkem 120 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 29 331 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31. 1. 2007 částku 195 485.62 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 1,711.41 USD.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí a nyní i z České republiky mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raffeisen Bance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raffeisen Banky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
1. 3. 2007 Janečku, proč cenzurujete a zkreslujete v ČT veřejnou debatu?   
1. 3. 2007 Nedělní Moravcova televizní debata bude zase propaganda   
28. 2. 2007 Jak nás pan poslanec překvapil Pavel  Čámský
28. 2. 2007 Boj za referendum o základně Milan  Valach
28. 2. 2007 Pandořina radarová skřínka Oskar  Krejčí
26. 2. 2007 Díky novinářům a politikům je v ČR možné prosadit cokoliv Bohumil  Kartous
26. 2. 2007 Proč Rusy dráždí americký radar v Brdech? Stanislav  Kaucký
24. 2. 2007 ČSSD vykrádá argumenty Greenpeace proti americkému radaru Karel  Dolejší
24. 2. 2007 Putin: "Systém vztahů, to je jako matematika - nemá osobnostní rozměr" Vladimír Vladimirovič Putin
24. 2. 2007 Občané, poslanci i zástupce ministerstva obrany o americké základně v Parlamentu   

Školství RSS 2.0      Historie >
1. 3. 2007 Čtenáři slov Pavel  Táborský
22. 2. 2007 Ztráta zbytku iluzí Milan  Kulhánek
21. 2. 2007 Uniformy do škol František  Augusta
19. 2. 2007 Maturita - zkouška dospělosti? Pavel  Táborský
16. 2. 2007 Tony Blair chce zavést charitativní dary pro univerzity   
15. 2. 2007 650 Kč za papír o ničem Milan  Kulhánek
8. 2. 2007 Maturity pro barbary Ondřej  Hausenblas
5. 2. 2007 Po stopách Komenského a Cimrmana Alena  Damijo
19. 1. 2007 Rektoři britských univerzit varují: Školné bude muset stoupnout na 10 000 liber ročně   
15. 1. 2007 Dvě nové vysoké školy ekonomické v Českých Budějovicích Michal  Giboda

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
23. 2. 2007 Zápisky z blázince, aneb Václav Klaus ekonomistickým klimatologem II. Bohuslav  Binka
23. 2. 2007 Stanovisko ČHMÚ ke klimatické změně, překlad "Summary for Policymakers" 4.zprávy IPCC Ladislav  Metelka
21. 2. 2007 Al Gore má dostat čestný doktorát za svůj film Nepohodlná pravda   
21. 2. 2007 Evropská unie dosáhla dohody ohledně snižování emisí   
21. 2. 2007 Austrálie se rozhodla zlikvidovat veškeré tradiční žárovky   
21. 2. 2007 Čelní mezinárodní podnikatelé vyzývají ke snížení emisí CO2   
21. 2. 2007 Ochrana před klimatickými změnami, aneb Že by se politikové dali poučit? Uwe  Ladwig
19. 2. 2007 Výraznému stoupnutí hladin moří zřejmě nebude možné už zabránit   
15. 2. 2007 Globální oteplování "způsobuje kosmické záření"   
14. 2. 2007 Kysličník - ne oxid Tomáš  Krček

Policejní násilí RSS 2.0      Historie >
1. 3. 2007 Vitex v Berouně: Kterak jsem zmlátil robocopa špejlí Vítězslav "Vitex" Dvořák
26. 2. 2007 Kterak Vitex a Slačálek nejspíše zmlátili policii Štěpán  Kotrba
25. 2. 2007 Člen hnutí hippies obviněn kvůli událostem v Berouně Štěpán  Kotrba
27. 1. 2007 Sociální demokrat, kudy chodil, tudy krad Topí  Pigula
22. 1. 2007 Jak se líbí Kateřině Jacques mezi zastánci globálního kapitalismu? Monika  Hoření
5. 1. 2007 Nebezpečné archivy: Kateřina Jacques a Ya Basta Topí  Pigula
29. 8. 2006 Jaké bylo pozadí útoku na Kateřinu Jacques? Štěpán  Kotrba
17. 5. 2006 Zelení: Kam jsi to vlezl? Ven ! Štěpán  Kotrba
17. 5. 2006 Truncheons and other pre-electoral tools Irena  Ryšánková
12. 5. 2006 O profesionální deformaci v demonstraci Oldřich  Průša

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
24. 2. 2007 Putin: "Systém vztahů, to je jako matematika - nemá osobnostní rozměr" Vladimír Vladimirovič Putin
23. 2. 2007 Pragmatika energetické i jaderné bezpečnosti - vyvážená multilaterální politika Štěpán  Kotrba
27. 1. 2007 Rusko-řecký ropovod povede přes bulharský Burgas   
17. 1. 2007 Tajné americké plány na získání irácké ropy   
9. 1. 2007 Ruská ropná kontroverze zasáhla ropné dodávky Evropě   
6. 1. 2007 Čína a Rusko spolupracující jako nikdy předtím   
3. 1. 2007 Ropný zlom či vrchol? Aneb zdroje jsou a budou Michal  Brož
3. 1. 2007 Novoroční zamyšlení Egon T. Lánský
2. 1. 2007 Peak Oil aneb výběr ze zpráv Rádia Jerevan Jan  Hošek
20. 12. 2006 OPEC: ropný zlom do deseti let Michal  Brož

Čína RSS 2.0      Historie >
20. 1. 2007 Stane se Čína i vojenským pánem světa?   
20. 1. 2007 Západ zuří, že Čína sestřelila satelit   
18. 1. 2007 Chceme čínskou Evropu? Martin  Kunštek, Štěpán Kotrba
17. 1. 2007 Rusko a globalizace Georgij  Veljaminov
12. 1. 2007 Čínská propaganda Jan  Čulík
10. 1. 2007 Rakety a jejich dvojí politická funkce Miroslav  Polreich
9. 1. 2007 Současná Čína: Sebevědomá, rozporná a šovinistická Lukáš  Zádrapa
8. 1. 2007 Dokáže Čína překonat svou krizi?   
6. 1. 2007 Čína a Rusko spolupracující jako nikdy předtím   

Somálsko mezi národně osvobozeneckým bojem a islámským terorismem RSS 2.0      Historie >
6. 2. 2007 Momentky ze Somálska Daniel  Veselý
31. 1. 2007 Jak dál v Somálsku? Mesfin  Gedlu
16. 1. 2007 V Somálsku nejde o "islamský terorizmus" Matúš  Holý
9. 1. 2007 Africké otazníky Daniel  Veselý
9. 1. 2007 Somálsko: Při útoku na "teroristy" usmrtily Spojené státy civilisty   
29. 12. 2006 Somálsko -- díra v mapě Oldřich  Průša
25. 12. 2006 Naše ČT -- o Vánocích Oldřich  Průša
3. 8. 2006 Impérium a suverenita Frank  Simoulay
7. 6. 2006 Somálsko: břemena neúspěchů Mesfin  Gedlu
14. 5. 2006 Fukuyama: Čemu dnes čelí svět   

Soud a poprava Saddáma Husseina RSS 2.0      Historie >
11. 1. 2007 Nevykonáš dvakrát stejný trest smrti Bohumil  Kartous
10. 1. 2007 Dvojí reakce na popravu Saddáma Husajna Jiří  Jírovec
9. 1. 2007 Pomsta, nebo trest? Petr  Wagner
9. 1. 2007 Bylo správné otisknout fotografii oběšeného Saddáma Husajna?   
8. 1. 2007 Začátek roku už je, ale americká vláda stále neřekla, jestli chce stavět raketovou základnu v Česku Štěpán  Kotrba
6. 1. 2007 "Ostudná oprátka" Viliama Bucherta Jan  Čulík
6. 1. 2007 Přehodnotíme své styky se zeměmi, které kritizují popravu Saddáma Husajna   
5. 1. 2007 "Oběšením se Saddám Husajn stal mučedníkem"   
5. 1. 2007 Tony Blair k Saddámově popravě mlčí   
4. 1. 2007 Závěrečná bilance vlády režimu Saddáma Husseina a možná východiska z krize Jaroslav  Bureš

Schwarzenberg - rakouský problém české zahraniční politiky RSS 2.0      Historie >
12. 1. 2007 Náměstek americké ministryně zahraničí u Paroubka a Schwarzenberga, americký velvyslanec u Zemana na chalupě   
11. 1. 2007 O státě českém Pavel  Kopecký
11. 1. 2007 Desatero programových podmínek ČSSD pro toleranci vlády   
11. 1. 2007 Nevykonáš dvakrát stejný trest smrti Bohumil  Kartous
9. 1. 2007 Napoleon? Antonín  Hubený
8. 1. 2007 Mirek, beránek boží Zdeněk  Jemelík

Afrika - bohem i lidmi zapomenutý světadíl RSS 2.0      Historie >
20. 2. 2007 Pošetilá cesta Bílého domu k africké ropě Mesfin  Gedlu
9. 1. 2007 Africké otazníky Daniel  Veselý
9. 1. 2007 Somálsko: Při útoku na "teroristy" usmrtily Spojené státy civilisty   
29. 12. 2006 Somálsko -- díra v mapě Oldřich  Průša
3. 8. 2006 Impérium a suverenita Frank  Simoulay
14. 5. 2006 Fukuyama: Čemu dnes čelí svět   
28. 2. 2006 Ropa, militarizace a zájmy nadnárodních korporací Mesfin  Gedlu
3. 2. 2004 Globální politika a úskalí africké obnovy Mesfin  Gedlu

Autorskoprávní "zločiny", vypalovačky a sítě RSS 2.0      Historie >
23. 1. 2007 Výchova vysokoškoláků "free" hudbou Štěpán  Kotrba
27. 11. 2006 Krádež a "krádež"   
27. 11. 2006 Poplatky uvalené na CD a DVD   
26. 11. 2006 Autorské dílo a právo ho vlastnit Alexandr  Vojta
25. 11. 2006 Ti mrda, ne? Štěpán  Kotrba
24. 11. 2006 Vypalování: Když mám předplaceno Jan  Bláha
23. 11. 2006 "Daň" z krádeže autorských děl   
23. 11. 2006 Autorskoprávní zločiny a pětikoruna Štěpán  Kotrba
23. 11. 2006 Pokud se za autorská díla platí při nákupu kopírovacího materiálu, měla by být zadarmo   
23. 11. 2006 Poplatek za média nic neřeší   

České volby v roce 2006 a povolební pat RSS 2.0      Historie >
27. 1. 2007 Sociální demokrat, kudy chodil, tudy krad Topí  Pigula
22. 1. 2007 Kolik je dva...?!? Ladislav  Žák
22. 1. 2007 Vláda založená na zradě Milan  Valach
20. 1. 2007 Lhali vám, občané, lhali. A lhali vám skoro všichni... Štěpán  Kotrba
18. 1. 2007 Prohlášení vlády trojkoalice premiéra Mirka Topolánka   
16. 1. 2007 V nedělních TV-otázkách bylo dost dvorných úsměvů, aniž se ozvalo "Obušku, z pytle ven!" Miloš  Dokulil
16. 1. 2007 Prima lunaparium Pavel  Kopecký
16. 1. 2007 Věcná nepřesnost Miloše Dokulila   
16. 1. 2007 Věcná nepřesnost Miloše Dokulila   
16. 1. 2007 Věcné nepřesnosti pánů Vagery a Marka Jakub  Žytek

Alex Koenigsmark: Siromacha - román na pokračování RSS 2.0      Historie >
19. 2. 2007 Brány noci Alex  Koenigsmark
2. 2. 2007 Návštěva z temnot Alex  Koenigsmark
23. 1. 2007 Děti ráje Alex  Koenigsmark
19. 1. 2007 Hovno Alex  Koenigsmark
4. 1. 2007 Konec starých časů Alex  Koenigsmark
22. 12. 2006 Císařova vana Alex  Koenigsmark
21. 12. 2006 Jarní vody II. Alex  Koenigsmark
14. 12. 2006 Jarní vody I. Alex  Koenigsmark
8. 12. 2006 Plesová sezóna II. Alex  Koenigsmark
5. 12. 2006 Plesová sezóna I. Alex  Koenigsmark

Svět 2050 RSS 2.0      Historie >
31. 12. 2006 Jak sesbírat moudrost civilizace na rozcestí Tibor  Vaško
22. 12. 2006 Bude nás budoucnost potřebovat? Jan  Baltus
2. 11. 2006 Svět 2050: Padesátiletí čtvrté světové války Miloš  Balabán, Antonín Rašek
19. 10. 2006 Svět 2050: Jak se vyrovnat s budoucností aneb potřebujeme prognostiku? Martin  Potůček
17. 10. 2006 Svět 2050: Nová supertechnologie Bohumír  Štědroň, Peter Mikulecký
16. 10. 2006 Svět 2050 - nové téma Britských listů   
6. 8. 2004 Global Trends 2015: A Dialogue About the Future With Nongovernment Experts   

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
26. 2. 2007 Rodinná politika, biskup augsburský a ženy jako stroje na plození dětí Uwe  Ladwig
3. 11. 2006 Pan Ucháč nemá informace Darina  Martykánová
1. 11. 2006 Zemři, nebo jdi do vězení! Darina  Martykánová
26. 10. 2006 Darwin by se divil Ladislav  Žák
14. 10. 2006 Muslimské autority přijaly papežovu omluvu   
14. 10. 2006 Poradce: "Bílý dům se vysmíval evangelikálům"   
3. 10. 2006 Katolická církev útočí na BBC   
26. 9. 2006 Logos - tvůrce světa Miloš  Dokulil
25. 9. 2006 Papež neříkal v přednášce o násilí pravdu Lukáš  Lhoťan
22. 9. 2006 Problémy případného dialogu o náboženské víře Miloš  Dokulil

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Flexibilita potřetí Jan  Holík

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
15. 1. 2007 Policie v Evropě bude mít přístup k dababázi DNA evropských občanů   
1. 1. 2007 Občanům EU, cestujícím do USA, smějí Spojené státy kontrolovat emaily a transakce na úvěrových kartách   
3. 12. 2006 Miliony osob, cestujících do USA, klasifikovány jako "teroristické riziko"   
17. 10. 2006 Budoucnost mýtného a špehování automobilů   
1. 10. 2006 Cestovní válka mezi USA a Evropou začala   
5. 9. 2006 Pro informatiku vnitro není řešení, pouze nebezpečí Jiří  Kofránek
29. 8. 2006 Amerika zavádí všude biometrické průkazy   
28. 8. 2006 Zprovozněn tajný systém automatické kontroly státních poznávacích značek na silnicích   
28. 8. 2006 Google o vás ví všechno   
17. 8. 2006 Je segregace cestujících při bezpečnostních kontrolách řešením?   

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
14. 8. 2006 Fašismus dnes existuje!   
11. 4. 2006 Jaderný útok na Írán, raketová sila v Česku a logika Bílého domu Štěpán  Kotrba
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   

17. listopad RSS 2.0      Historie >
2. 2. 2007 Samozvaní samosoudci - jeden z největších úspěchů StB Václav  Havel
5. 1. 2007 Charta 77 ako zárodok "občianskej spoločnosti" Eduard  Chmelár
4. 1. 2007 Miloš, Gert, Milan, Frau A a vize budoucnosti Miloš  Pick
14. 12. 2006 Mýtus, který skončil už dávno Bořivoj  Horský
18. 11. 2006 Sedmnáct let... aneb za tři roky to bude dvacet let Ladislav  Žák
17. 11. 2006 Sedmnáctý po sedmnácté Stanislav  Křeček
17. 11. 2006 17. listopad 1989 v Britských listech po deseti letech   
17. 11. 2006 Za nekrology Pavel  Kopecký
17. 11. 2006 Nežná? Revolúcia? Lucia  Mrázová
16. 11. 2006 Jaká byla role agenta Zifčáka?   

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
21. 2. 2007 Ohlédnutí: Literatura a internet v roce 2006 Miroslav  Vejlupek
8. 2. 2007 Opona   
22. 12. 2006 Anglosaští fotbaloví fanoušci diskutují o české literatuře :)   
6. 12. 2006 Exhibicionismus plže a exces jako normalita Miroslav  Vejlupek
29. 8. 2006 Když chceš něco vědět, tak se neptej Aleš  Merenus
15. 8. 2006 Národní literatura je jen jedna Miroslav  Vejlupek
11. 8. 2006 Poezie a masmédia: O lkaní básníků nad vlastním údělem Boris  Cvek
10. 8. 2006 Dopis pro Britské listy Petr  Štengl
8. 8. 2006 Poezie jako oběť doby Michal  Černík
8. 8. 2006 O básnivosti pod Čerchovem vzklíčené Miroslav  Vejlupek