26. 2. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
26. 2. 2007

Díky novinářům a politikům je v ČR možné prosadit cokoliv

Dokážu si představit, že televize veřejné služby bude ironicky komentovat názory, které jsou založeny na rasové nesnášenlivosti, náboženské intoleranci, na antidemokratických tezích apod. Je pro mě ale záhadou, proč nepoučený redaktor České televize, který je podle Alexandra Vondry stejně hloupý a k rozhodování nezpůsobilý jako každý jiný člověk mimo legislativu a exekutivu, kritizuje názory, které jsou naprosto legitimní a oprávněné. Místo aby zkoumal jejich podstatu, přiblble se jim bez jakéhokoliv argumentu vysmívá.

Spojené státy americké nejednají hloupě, ačkoliv nám to tak mnohdy připadá. Ovšem to co z našeho pohledu často považujeme za hloupost, může být z jiného pohledu bráno jako genialita. Národ vojáka Švejka, jehož vlastnosti jsou českému národu mnohdy připisovány, by to věděl, což jen dokazuje, že nejsme národem vojáka Švejka. Nejsme jím, protože kromě záměny hlouposti a geniality jsme stvořeni k tomu, abychom za submisivitou, omezeností a neschopností sebevědomí, jedním slovem za zbabělostí, viděli naprosto rozlišnou realitu.

Pokud by USA požádaly o možnost postavit některou ze součástí protiraketového deštníku na území Velké Británie, musely by počítat s velmi silným odporem občanských iniciativ stavějících se tvrdě proti.

Politická situace ve Velké Británii je paradoxně taková, že by vláda pravděpodobně neměla problém domluvit se s opozicí na souhlasném stanovisku, ale USA mají z občanského sektoru takové obavy, že snahu prosadit základnu na území svého největšího spojence považuje za plýtvání energií. Bylo by to skutečně bláhové, když se nabízejí možnosti nejen daleko méně nákladné, ale navíc skýtající veškerý komfort služeb, jaký jen může poskytnout politicko -- mediální suita České republiky (nebo Polska) v roli PR oddělení "projektu".

Prosadit v ČR projekt těžko prosaditelný ve Velké Británii je vcelku snadné. Většina politiků míní, že k takovému rozhodnutí není potřeba znát názor veřejnosti, což "diskvalifikuje" Velkou Británii, a novináři jsou schopni tvrdit, že kdo je proti základně, ten je hloupý, zbabělý, zpátečnický buran, který odmítá vzít na sebe odpovědnost za světové dění a stát se tak dospělým a plnoprávným členem mezinárodního společenství. Je důležité upozornit, že zrcadlo veřejnosti takto nastavuje televize, která jí má sloužit:)

Na prvním místě mají USA velkou oporu ve vládě. Alexandr Vondra, vedle ministra Schwarzenberga nejčastěji se k základně vyjadřující vládní politik, prezentuje svoje názory v médiích srozumitelně a jeho názory jsou koherentní. Opakovaně se ve zpravodajství ČT vyjádřil v tom smyslu, že o výstavbě části amerického (proti)raketové obrany by měla nekompromisně rozhodnout vláda. Vyjadřuje se velmi roztomile v tom smyslu, že se přeci jedná o vážnou věc a že tedy je to "odpovědnost státu".

Nevím, proti čemu Alexandr Vondra jako disident bojoval, ale měl jsem za to, že to byla právě bezejmennost jakéhosi "státu", který si osoboval pod různými jmény činit rozhodnutí za jiné a ignorovat nebo zlehčovat názory těch, kteří "stát" formálně tvoří. Tohle vidím jako smysl jakéhokoliv politického disentu a v tomto ohledu není Vondra koherentní vůbec. Jestli kdy byl, to může zodpovědně říct jenom sám sobě.

Alexandra Vondru jsem takto slyšel mluvit vícekrát a vždycky mě jeho slova zarazila. Totéž se ale nedá říct o redaktorech, kterým odpovídal na otázky. Shodou okolností to bylo vždy v České televizi. Redaktoři ČT naopak berou tato slova za dostatečné vysvětlení toho, proč není dobré znát kvalifikovaný názor veřejnosti. Je to velmi směšné, protože podobná situace by mohla nastat v jakékoliv jiné situaci, kdy by politik prohlásil, že se jedná o "vážnou věc" a že její řešení je "odpovědností státu". A novinářům, hlídacím psům demokracie, by to pravděpodobně stačilo:)

Někdo by se měl dotázat Alexandra Vondry, kdo je podle něj vlastně odpovědný, když je odpovědný "stát". Někdo by se ho měl zeptat, zda tedy "stát" považuje za něco odděleného od veřejnosti, která jej tvoří, a pokud ano, jak si představuje fungování "státu"a odkud na sebe bere právo vykonávat veřejnou moc. Možná bychom se dozvěděli mnoho zajímavého o tom, jak chápe Alexandr Vondra demokratický politický systém, když by pan ministr tuto myšlenku hlouběji rozvinul. Bohužel se to pravděpodobně nedozvíme, protože novináře to nezajímá.

Takže i kdyby si snad politická reprezentace nakonec uvědomila svou povinnost vůči veřejnosti a doplnila ústavu do ústavního stavu, tedy o článek o referendu, a umožnila jí tak rozhodnout o raketové základně, je zde ještě záruka v podobě mediálních služeb, které jsou v tomto případě k mání na základě podivných vztahů mezi "dobrými přáteli" USA a mediální klikou. Jak se dělá angažovaná žurnalistika, předvedla Česká televize v pořadu 168 hodin. Tento infoteimentový pořad, který balancuje na hraně zpravodajství a publicistiky, obsahuje také komentář. Neplánovaně jsem včerejší komentář viděl. Redaktor ČT (opět jiný) v něm "humorně" zpochybňoval smysluplnost názorů lidí, kteří nechtějí cizí vojenskou základnu na českém území.

To všechno s hňupským sarkasmem (tito lidé prý nechtějí, aby se šlapalo v lese po houbách, aby američtí vojáci zbytečně nakupovali v obchodech atd.), který se měl vysmívat maloměšťáctví, zbabělosti a hlouposti těch, kdo si nepřejí na českém území vojenskou základnu Spojených států.

Stejným způsobem se vysmívají propagandisté v totalitních strukturách názorům, které odporují jejich doktríně. Dokážu si představit, že televize veřejné služby bude ironicky komentovat názory, které jsou založeny na rasové nesnášenlivosti, náboženské intoleranci, na antidemokratických tezích apod. Je pro mě ale záhadou, proč nepoučený redaktor České televize, který je podle Alexandra Vondry stejně hloupý a k rozhodování nezpůsobilý jako každý jiný člověk mimo legislativu a exekutivu, kritizuje názory, které jsou naprosto legitimní a oprávněné. Místo aby zkoumal jejich podstatu, přiblble se jim bez jakéhokoliv argumentu vysmívá.

Zajímavé je také to, že tento "komentář" názorově na chlup odpovídal tomu, jak se k tomuto tématu vyjadřuje Václav Havel. To je skutečně Havel tak inspirativní myslitel, aby po něm novináři papouškovali jeho názory? Nebo je snad potřeba takové názory šířit, kdyby se náhodou -- nedej státe -- uskutečnilo referendum?

                 
Obsah vydání       26. 2. 2007
26. 2. 2007 Díky novinářům a politikům je v ČR možné prosadit cokoliv Bohumil  Kartous
26. 2. 2007 USA zpracovávají plán náletů na Írán, který údajně "vyvinul mezikontinentální raketu" Karel  Dolejší
25. 2. 2007 Smrt dr. Davida Kellyho "nebyla sebevražda", tvrdí britský poslanec
26. 2. 2007 USA podporují teroristické skupiny, které mají "rozsévat chaos" v Íránu
26. 2. 2007 S kým chodí jakýsi princ...
26. 2. 2007 Proč Rusy dráždí americký radar v Brdech? Stanislav  Kaucký
26. 2. 2007 Britské banky budou zřejmě muset vrátit zákazníkům 7,2 miliardy liber
26. 2. 2007 Milostben Štefan  Moravčík
26. 2. 2007 Rodinná politika, biskup augsburský a ženy jako stroje na plození dětí Uwe  Ladwig
26. 2. 2007 Britský imitátor telefonoval ministrům a napodoboval Gordona Browna
26. 2. 2007 Šéf studie NIST popírá existenci roztavené oceli ve WTC Jiří  Míka
26. 2. 2007 Dvě poznámky z Kanady ke kouření Miloš  Kaláb
26. 2. 2007 25. únor byl osudovým dnem i pro Německo Richard  Seemann
26. 2. 2007 Raketové bahniště pro demagogy Josef  Ludvík
26. 2. 2007 Mediální úlety ČSSD
26. 2. 2007 S ODS se začal paktovat Policejní stát za účelem prosazení svých zájmů Jan "RaveBoy" Němec
26. 2. 2007 Zbožná přání Štěpána Kotrby
26. 2. 2007 Zpověď mladého, hloupého, nešťastného....podle Štěpána Kotrby Martin  Maděra
25. 2. 2007 Policie chránila neonacisty?
26. 2. 2007 Kterak Vitex a Slačálek nejspíše zmlátili policii Štěpán  Kotrba
25. 2. 2007 ...a neuveď nás v pokušení... Zdeněk  Bárta
25. 2. 2007 Železniční neštěstí způsobila nedbalá inspekce výhybek
25. 2. 2007 Jakmile hnutí uzná svou avantgardu jako autoritu, směřuje k politické straně
25. 2. 2007 Člen hnutí hippies obviněn kvůli událostem v Berouně Štěpán  Kotrba
24. 2. 2007 Občané, poslanci i zástupce ministerstva obrany o americké základně v Parlamentu
24. 2. 2007 ČSSD vykrádá argumenty Greenpeace proti americkému radaru Karel  Dolejší
24. 2. 2007 Keller: "Spojené státy se od roku 2002 oficiálně řídí doktrínou, která připouští rozpoutání preventivních válek. Nezříkají se použití jaderných zbraní jako první." Jan  Keller
23. 2. 2007 "Studená válka" Putinova, republikánů či českých médií? Miroslav  Polreich
24. 2. 2007 Putin: "Systém vztahů, to je jako matematika - nemá osobnostní rozměr" Vladimír Vladimirovič Putin
23. 2. 2007 Zájmy a strach Jindřich  Kalous
23. 2. 2007 USA: Británie není součástí amerických plánů pro základny raketové obrany
23. 2. 2007 Downing Street potvrdila, že Británie vyjednává se Spojenými státy o raketové základně
23. 2. 2007 Stanovisko ČHMÚ ke klimatické změně, překlad "Summary for Policymakers" 4.zprávy IPCC Ladislav  Metelka
23. 2. 2007 České chuligánství na začátku roku 2007 Vít  Hinčica
18. 2. 2007 Hospodaření OSBL za leden 2007
22. 11. 2003 Adresy redakce

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
26. 2. 2007 Díky novinářům a politikům je v ČR možné prosadit cokoliv Bohumil  Kartous
26. 2. 2007 Proč Rusy dráždí americký radar v Brdech? Stanislav  Kaucký
24. 2. 2007 ČSSD vykrádá argumenty Greenpeace proti americkému radaru Karel  Dolejší
24. 2. 2007 Putin: "Systém vztahů, to je jako matematika - nemá osobnostní rozměr" Vladimír Vladimirovič Putin
24. 2. 2007 Občané, poslanci i zástupce ministerstva obrany o americké základně v Parlamentu   
24. 2. 2007 Keller: "Spojené státy se od roku 2002 oficiálně řídí doktrínou, která připouští rozpoutání preventivních válek. Nezříkají se použití jaderných zbraní jako první." Jan  Keller
24. 2. 2007 Ovečky?   
23. 2. 2007 Zájmy a strach Jindřich  Kalous
23. 2. 2007 Downing Street potvrdila, že Británie vyjednává se Spojenými státy o raketové základně   
23. 2. 2007 USA: Británie není součástí amerických plánů pro základny raketové obrany   
22. 2. 2007 O čem rozhodnou zítra?   
22. 2. 2007 Financial Times: Zvýší americká základna riziko pro Polsko a ČR?   
22. 2. 2007 Rusové a americká základna Milan  Valach
21. 2. 2007 Americký radar pro Českou republiku nyní na Aljašce   
20. 2. 2007 Základny a kritika od německého ministra zahraničí, anebo O čem Frank-Walter Steinmeier nemluvil Uwe  Ladwig