11. 2. 2009
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
11. 2. 2009

Diskuse v britském rozhlase k dvacátému výročí vyhlášení fatwy nad Salmanem Rushdiem

Vzdělávání má tři velké, zásadní cíle: Umožnit lidem, aby vyrostli v samostatné dospělé jedince, hledat pravdu a snažit se o koexistenci ve vzájemně sdílené komunitě. Není jednoduché najít mezi těmito třemi cíli rovnováhu. O tom právě hovoříme teď.

Muslimové se naučili využívat jednoho triku. Je to chytrá politická taktika. Zmocní se pocitu urážky a křivdy a používají ho jako agresivní zbraně. Tohle mimochodem už dělají sionisté celá desetiletí. Pokaždé, když jsem nakreslil izraelského politika, dostal jsem vlnu opravdu sprostých a nenávistných mailů, že kreslený vtip, který jsem nakreslil, je nejhnusnější antisemitský vtip od likvidace nacistického časopisu Der Stuermer. A zase: byl to pokus říci: Vy jste řekl něco, co se nesmí říkat, a proto držte hubu, a proto jsem zvítězil v této debatě já. Je to politická taktika. Dostávám vlny opravdu hnusných emailů, včetně výhrůžek, že budu zavražděn, od sionistů, od muslimů, od katolíků, od amerických neokonzervativců a od Srbů. Lidé hledají příležitost, aby se mohli cítit uraženi a ukřivděni, protože pocitu urážky a křivdy pak využívají jako zbraně. V chaosu mezinárodní debaty je to naprosto ospravedlnitelná politická taktika.

Andrew Marr: Dobrý den. Je tomu dvacet let, co byla proti Salmanu Rushdiemu vyhlášena fatwa. Ajatolláh Chomejní vydal příkaz, aby byl spisovatel zavražděn za to, že vydal svou knihu Satanské verše. Od té doby vznikají znovu a znovu kontroverze o svobodě projevu, o právu urážet, o právu zpochybňovat. Máme právo cenzurovat? Máme právo podřizovat se autocenzuře? Tyto otázky jdou daleko mimo hranice náboženství. Týkají se vědeckého výzkumu, globálního oteplování, politické korektnosti i nových hranic na internetu.

11. 2. 2009

Pán Bůh mně nenadělil co se psaného projevu nebo také literárního střeva týče. Asi proto se držím volantu. Nemůžu však usnout po té, co jsem zaslechl v rádiu v úterý večer. Modlil jsem se tak před návratem domů, že jsem nebyl jediný koho podvečerní zpravodajství v rozhlase BBC Radio Four v sedmnáct hodin (Eddie Mair radio show, k poslechu ZDE) z Tel Avivu naprosto šokovalo. (Já to také slyšel, při podvečerním odjezdu z univerzity, pozn. JČ). A doufal jsem, že to někdo napíše za mě, píše Ondřej Císař z kabiny svého tiráku v Británii. Označuje se "Eastern European migrant worker, Řidič TIR, euroskeptik, manžel, otec, pesimista."

K věci:

11. 2. 2009

Finanční krize a rekriminace v Británii:

Sir James Crosby dramaticky ve středu rezignoval na funkci náměstka předsedy britského regulačního úřadu Financial Services Authority poté, co včera vyšlo najevo, že propustil vysokého zaměstnance banky HBOS, který varoval, že banka praktikuje riskantní úvěrovou politiku.

Crosby, blízký spojenec premiéra Gordona Browna, uvedl, že odstupuje, protože "je to pro FSA správný postup". jeho rezignace vyvolala ostrou hádku v parlamentě, kde šéf Konzervativní strany David Cameron obvinil premiéra, že "projevil naprostou nesoudnost", když Crosbyho jmenoval do FSA a za "služby finančního průmyslu mu dal státní vyznamenání (tj. povýšil ho do tzv. "šlechtického stavu").

V úterý vyšlo najevo, že Crosby propustil šéfa HBOS oddělení pro regulaci rizika Paula Moora, který vyjádřil znepokojení nad tím, že banka roste příliš rychle. Crosby se tehdy vyjádřil, že Moorovo varování je "bezpodstatné".

Podrobnosti v angličtině ZDE

11. 2. 2009

Rekordně zadluženým absolventům univerzit se doporučuje, aby přijímali nekvalifikovaná pracovní místa

Nezaměstnanost v Británii stoupla v lednu 2007 na skoro 2 miliony osob. Je to nejvyšší počet od r. 1997. Národní statistický úřad uvedl, že širší údaj o nezaměstnanosti, který zahrnuje i osoby, hledající zaměstnání, které však nežádají o podporu v nezaměstnanosti, dosáhl v posledním čtvrtletí roku 2008 1,971 milionu.

Studentům, kteří letos dokončí studium, britská vláda doporučuje, aby přijímali nekvalifikovaná pracovní místa, anebo aby začali dělat dobrovolnou práci zadarmo. Z průzkumu zaměstnavatelů totiž vyšlo najevo, že došlo k ostrým škrtům v počtech zaměstnávaných absolventů vysokých škol.

Angličtí studenti, kteří letos absolvují, budou nejzadluženějšími absolventy v historii. Byli to totiž první studenti, kteří museli platit školné 3000 liber ročně. Zároveň to budou absolventi, pro něž bude nejobtížnější dostat se na trh práce.

Další informace ZDE ZDE

11. 2. 2009

V pozadí je prý generálův záměr kandidovat v příštích volbách proti Obamovi

KD│ Politické manévrování mezi prezidentem Obamou a veliteli U.S. Army údajně dosáhlo nové kvality, když velitel CENTCOM generálmajor David H. Petraeus začal vypouštět do médií falešné zprávy o průběhu schůzky s Obamou, k níž došlo 21. ledna, píše investigativní reportér a specialista na bezpečnostní problematiku Gareth Porter v analýze pro Inter Press Service (IPS). Podle zprávy z Petraeova okolí si Obama měl vyžádat tři různé plány stažení z Iráku, včetně jednoho, který je rozvržen až na 23 měsíců. Zpráva převzatá poté agenturami McClatchy Newspapers a AP sugeruje, že Obama ustupuje od stažení jednotek během 16 měsíců, jež sliboval během volební kampaně. Podle Portera však neexistuje důkaz, že se uvedená zpráva vztahuje k nějakému konkrétnímu Obamovu kroku nebo k čemukoliv, co se na schůzce 21. ledna skutečně stalo.

11. 2. 2009

Čtyři nejvýznamnější činitelé dvou čelných britských bank, kteří přivedli Royal Bank of Scotland a HBOS na hranici kolapsu, tedy dva bývalí generální ředitelé a dva bývalí předsedové správní rady, se podrobili křížovému výslechu v parlamentním výbory pro finanční záležitosti v Dolní sněmovně. Jejich banky musely být nedávno zachráněny miliardovými částkami z kapes daňových poplatníků. Všichni čtyři se veřejně a hluboce omluvili za potíže, které způsobili akcionářům i příslušníkům komunity, v níž žijí, i daňovým poplatníkům.

11. 2. 2009

Dva rozhovory:

Minulý týden jsem našel ve sklepě potopu způsobenou prorezavěním kotle na teplou vodu. V neděli dopoledne se objevil mistr s učedníkem, za příčinou opravy. Učedník, pořízek kolem 25 let, občas něco podal nebo přidržel. V mezidobí mi stačil vysvětlit, že momentálně navštěvuje college, kde se učí instalatéřinu, a tohle je jeho praxe. Je to třetí obor, který studuje. Mimo jiné má v kapse diplom počítačového technika, ale v tom oboru nedostal práci, která by byla alespoň trochu zajímavá.

Nechodí na college z oboru na obor, aby si prodloužil studentský život, ale proto, že tápe. Platí školné, ale není mu to příliš platné. Motivace ke studiu zjevně záleží na něčem jiném než na školném.

11. 2. 2009

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Uprostřed hospodářské krize v Německu se vzdal svého úřadu ministr ekonomiky a technologie Michael Glos. Jeho nástupcem byl předevčírem jmenován předseda bavorské CSU, sedmatřicetiletý Karl-Theodor zu Guttenberg.

11. 2. 2009

Češi opět jen dobíhají za Sarkozym. Mirek Topolánek se rozkýval a chce Francouzům osladit jejich koketování s ochranářskými opatřeními při překonávání krize. ZDE

Nicméně francouzský prezident je opět o krok dál. Znovu je v samém centru světového dění, na návštěvě v Bagdádu, aby v irácké metropoli usiloval o zachování jednoty země, ale především připravil francouzskému průmyslu cesty k obnově významného světového strategického hráče. Sarkozy si musí stoupnout na vyšší schod, aby se srovnal s Topolánkem. Jenže co má úspěch u bulváru, v reálné politice neplatí. ZDE

11. 2. 2009
tisková zpráva iniciativy Gorily online v ohrožení

O osudu multimediálního projektu Českého rozhlasu Odhalení, který po třech úspěšných letech jeho autoři v listopadu loňského roku zastavili, stále není rozhodnuto. Projekt byl loni zastaven, protože Rada ČRo dlouhodobě bránila jeho dalšímu rozvoji. Podporu projektu Odhalení vyjadřují i známé osobnosti. Iniciativa Gorily online v ohrožení dostala dopis od Heleny Štáchové, ředitelky divadla Spejbla a Hurvínka.

11. 2. 2009

Pravila před léty babička poté, co v nejlepších letech ovdověla. Zůstala sama se dvěma malými dětmi, domkem a velkou zahradou. Na každou práci v domě si najímala řemeslníky za těžce vydělané peníze. Dřela na družstevním poli, doma na malém hospodářství, živila sebe i děti sama.

11. 2. 2009

Má web ČSSD vůbec nějakou redakci, nebo na něm může psát kdokoli cokoli?

Překvapivý dokument je umístěn na stránkách ČSSD (je to myšleno vážně, nebo je to nějaká provokace?) ZDE

Je zajímavé, že pan Mareš publikuje svou vizi na webu politické strany, i když předtím uváděl: "Žádná ze stran nemá právo vládnout, neboť každá hájí pouze své zájmy, bez ohledu na ostatní, s ohledem na sebe, své rodiny a blízké a své příjmy." ZDE

Je symptomatické, že pisatele Stanislava Mareše překvapují i tak elementární věci, jako asymetrické rozdělení pravděpodobnosti: "Jak je možné, že většina obyvatel, žije hůře než ostatní?" ZDE

Mimochodem, asymetrické rozdělení pravděpodobnosti se objevuje i u inteligenčního kvocientu, odtud bonmot Miloše Zemana, že většina populace má podprůměrné IQ. Průměr zvyšuje malé množství jedinců s výrazně nadprůměrnou inteligencí.

Hezký dokument o asymetirckém rozložerní pravděpodobnosti najdeme ZDE

Jsem zvědav, jaké dokumenty zveřejní ČSSD na svém web příště.

10. 2. 2009

Dokumenty k volební reformě přinesly Britské listy dřív než všichni jiní, stanovisko vlády je ve všech médiích a stanovisko opozice jsem nemohl nikde najít. Čímpak to asi je? ptá se Štěpán Kotrba. Proto, podle zásady Audiatur et altera pars, kterou, jak se zdá, česká média nerespektují, dáváme zde prostor i šéfovi opoziční ČSSD Jiřímu Paroubkovi:

10. 2. 2009

ZMĚNA VOLEBNÍHO MODELU

ODS předpokládala, že hejtmanské volby bude vyhrávat vždy, stejně jako dosud vyhrávala senátorské. Proč? Volební model Senátu doposud preferoval volbu těch, co mají vliv. Co měli moc. A moc jsou peníze. Systém eliminoval myšlenky, program a vyzdvihoval marketing. "Volte jméno, které znáte..." A takto zvolili občané například i senátora Fischera nebo Vladimíra Železného. Stejné "osobnosti" volili i do čela hejtmanství. Do chvíle, než i zde selský rozum a program zvítězil nad volbou líbivých řečí. Do chvíle, kdy zvítězily prázdné peněženky nad akvaparky a podnikatelskými sítěmi. Taková je ale i logika budoucích voleb.

11. 2. 2009

Pro ty z vás, kteří využíváte poštovní schránky na portálu Seznam, máme návod, jak zde najít každý den nejnovější články Britských listů. │RED

Přidání Britských listů do čtečky Seznam PŘIDEJ

Přidání Britských listů do JYXO a dalších čteček ZDE

Přidat Britské listy mezi Oblíbené ve vašem prohlížeči ZDE

11. 2. 2009

Je hezké, že popisujete složitý postup, jak přidat kanál RSS Britských listů na personalizovanou homepage Seznamu. Totéž lze zařídit kliknutím tento link:

Obdobným způsobem lze kanál RSS Blistů přidat i do jiných personalizovaných služeb, inspiraci možno najít třeba ZDE, upozorňuje Petr Nachtmann.

10. 2. 2009

Převrat ve společenských vědách:

Slyšeli jste někdy, že referendum vyvinuli jako nástroj uzurpace své moci diktátoři? Ne? V tom případě nečtete MF Dnes , deník, který sám sebe charakterizuje jak médium "vyznávající v názorové části hodnoty svobody." Já ho také nečtu, ale téměř vždy, když ho otevřu :-), najdu v něm popsán úplně jiný svět. Ten popis je plný stereotypů, tendencí a z nich pochopitelně vyplývajících intelektuálních zkratů. Vrstevnatě a v denní periodě vytvářená simulacra se vrší jedno na druhé a staví vlastní konstrukci světa. Říkám si, že lidé, kteří tento deník otevírají pravidelně, se musejí s tímto světem minimálně částečně identifikovat, jinak by ho přece nemohli číst. V tom okamžiku mi není moc dobře po těle. MF Dnes čte denně údajně více než milion lidí...

10. 2. 2009

Co by byl ředitel ČEZu, prezident či poslanec bez nablýskaných podlah, vyleštěných stolů a umytých toalet? Mohli by pánové vést svá důležitá jednání na smetištích, která jsou schopni každý den po sobě, ve svých rezidencích, zanechat?

10. 2. 2009

Je docela obveselující sledovat, jak naši vyvolení nestíhají a jak na poněkud krizí pošramoceném černém pozadí a prosvětleném přítmí v sále se jejich černé divadlo stává minimálně šedým a někdy dokonce reflektor přímo ulpí na černém živém vodiči nesoucím údajnou tmou před údajným temným pozadím nějakého toho barevného kašpárka, který se má normálně jakoby volně vznášet a nad kterým máme dělat za normálních okolností jéje. Pravda ovšem je, že v už předsálí neprodávali popcorn ani kolu, nebyly vynesené odpadky od odpoledního představení a záchody také zrovna nevoněly. To je potom člověk v divadle hned pozornější a iluzím méně náchylný.

10. 2. 2009

Samotná skotská vláda se boji udělat razantní krok a zvýšit daně, kterými by zaplatila svoje balíčky. Jan Čulík demagogicky zapojil bezplatné univerzity ve Skotsku do diskuze o zavedení školného v ČR. Jsem student VŠ a když vidím, jak českým studentům chybí motivace ke studiu, přivítal bych poplatky a moc rád bych je sám platil, píše čtenář Jaroslav Moravec a dodává:

Na Britských listech jsem četl o populistických krocích skotské vlády, která rozdává svým občanům vše možné, ale po Severním Irsku jsou výdaje na jednoho Skota mnohem vyšší než na Angličana. Reformu volebního systému v ČR vítám, jen se podívejte, jak vratkou vládu máme už tolik let.

10. 2. 2009

Panu Jaroslavu Moravcovi bych rád poradil. Nenechte se frustrovat absencí poplatků za studium v České republice a motivujte se k studijním výsledkům třeba tím, že každý měsíc pošlete na konto některého dětského domova pár tisíc korun. Kromě skvělých studijních výsledků Vám budou odměnou i rozzářené dětské oči, píše A. Kubačák.

9. 2. 2009

Odpověď na tuto otázku je jednoduchá: nestane a nemůže se stát, protože školné takový úspěch nezaznamenalo nikde na světě. Zavedení školného na universitách je záležitost čistě ideologická a jako taková ochotně přejímaná současnými politiky a "odborníky" přes reformy školství.

Nutnost školného je většinou zdůvodňována zlepšením kvality výuky a dále tím, že si studenti prý budou vzdělání víc vážit, když za ně zaplatí. Je dosti smutné, že tento očividný nesmysl podporuje na svém blogu třeba universitní profesor Kamil Wichterle.

9. 2. 2009

Lichá představa, že když studenti začnou na vysokých školách za své vzdělání platit, jakýmsi zázračným způsobem dojde k magickému zlepšení kvality vysokého školství, je naprosto nelogická. Je mi nepochopitelné, jak to lidé s ideologickými klapkami na očích v ČR mohou neustále opakovat. Proč se nepodívají kolem sebe.

10. 2. 2009

V roce 2008 vyšla v řadě studií z korpusové lingvistiky kniha Václava Cvrčka nazvaná Regulace jazyka a Koncept minimální intervence. Byla by zajímavá už z toho důvodu, že pojednává provokativním způsobem pravděpodobně o nejkontroverznějším bohemistickém, ale i obecně jazykově-kulturním tématu, totiž o míře a způsobu kodifikace českého spisovného jazyka. Kdyby se jednalo jen o odborné otázky, dala by se snad ponechat reflexe této publikace na vědeckých periodicích. Co mě přivedlo k tomu zabývat se jí mimo jejich okruh, je kromě polemiky s jistými vývody i skutečnost, že ji považuju za poměrně ilustrativní příklad vztahu vědy, společnosti a politiky, stejně jako ukazuje na zvláštní rysy korpusové lingvistiky a její meze.

10. 2. 2009

Syndrom Respekt:

Má-li mít české protiradarové hnutí nějaký praktický dopad, musí být slyšet na mezinárodní scéně. Jestliže současní čeští politikové vystupují v mezinárodních sdělovacích prostředcích a šíří tam představu, že Česká republika americký radar bezpodmínečně chce, protiradaroví aktivisté musejí takovéto výroky systematicky a trpělivě dementovat a poskytovat neinformovaným západním médiím důkazy, že se v ČR proti radaru staví až 70 procent obyvatelstva a že se západní média nechávají opíjet rohlíkem.

9. 2. 2009

V reakciách časti čitateľov na Slovensku aj v Čechách cítiť istú škodoradosť, keď tlač píše o hospodárskych ťažkostiach v okolitých štátoch spôsobených krízou. Politici nás na domácej scéne presviedčajú o tom, že my sme na tom lepšie ako iní (nejaké argumenty si vždy nájdu) a že nás sa tá kríza nedotkne (september 2008), dotkne len okrajovo (október 2008), trochu spomalí náš rast (december 2008), možno dôjde k miernemu poklesu HDP (január 2009). Bohužiaľ, to nie je len české alebo slovenské špecifikum, podobné boli reakcie vo väčšine štátov.

9. 2. 2009

PONDĚLNÍ KRITICKÝ BLOC-NOTES

Duchové. Blíží se úplněk. Čas jako stvořený pro duchy. Nejen pro ty, kteří vás občas překvapí ve snu, aby vám připomněli věci, které si nechcete připustit. Jsou ale i duchové, kteří jsou přítomni více než ve snu: straší přímo v realitě. Ne, nebojte se, nedošlo u mne k narušení „intuitivních vlastností ontologické kategorie“ ani k „přenosu obsahu jedné ontologické kategorie do jiné“, jak o víkendu psal František Koukolík v příloze Věda Lidových novin. Duchové, kteří se tu a tam vynoří ze zapomnění malého či většího ale nemusejí pouze strašit.

10. 2. 2009

Jak jsem mnohokrát psal ve svých článcích pro Britské listy, považuji změnu volebního systému, nejlépe na většinový, za nezbytnou pro řešení dlouhého, bezvýchodného patu, který ochromuje českou politiku.

Nejsem si však jistý, zda různé kompromisy s menšími stranami, jak nyní postupuje vládní koalice, mohou situaci vyřešit. Bez jasné dohody mezi ODS a ČSSD a bez úprav Ústavy zůstanou volební výsledky i nadále neprůhledné a nejspíše i patové.

10. 2. 2009

CRI│ Kyrgyzský parlamentní výbor pro státní obranu, bezpečnost a reformu soudnictví podporuje vládní návrh na uzavření vojenské letecké základny Manas . Sdělila to předsedkyně výboru Leila Stryková. V nejbližších dnech začnou jednání o zákonu ve výboru pro mezinárodní záležitosti a v ústavním a právním výboru kyrgyzského parlamentu. Plenární zasedání by se zákonem mělo zabývat 12. nebo 13. února.

11. 2. 2009
Reakce na článek Bohumila Kartouse „MF Dnes : Referendum je nástroj totality“

Sarkozy není teoretik, jako MF Dnes, která píše strhující teze o „totalitních referendech“. Prezident Francouzské republiky, „zakládající země Evropské Unie“, si ale na rozdíl od MF Dnes může dovolit referenda v Evropě zakazovat.

31. 1. 2009

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. Britské listy si každý měsíc otevře 200 000 individuálních IP adres. Finančně však na provoz listu přispívá jen kolem 200 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře.

V lednu 2009 přispělo celkem 187 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 43 243.45 Kč. Příjem z reklamy byl 6000 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31. 1. 2009 částku 114 952. 65 Kč . Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a 1,816.91 EUR.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Hypoteční, finanční ... ekonomická krize RSS 2.0      Historie >
11. 2. 2009 Odstoupil náměstek státního finančního regulačního úřadu   
8. 2. 2009 Dobrý radar ještě žije... Ladislav  Žák
7. 2. 2009 Stiglitz: Jedinou odpovědí na finanční krizi je znárodnění bank   
6. 2. 2009 Někteří britští držitelé hypoték nebudou platit žádné úroky   
6. 2. 2009 Nehrozí Slovensku hospodářský kolaps?   
3. 2. 2009 V Číně přišlo 26 milionů lidí v důsledku hospodářské krize o práci   
2. 2. 2009 O freudovské cestě k univerzáliím aneb Nezobecňuj z jednoho případu, zobecňuj ze dvou Karel  Dolejší
2. 2. 2009 150 milionů na televizi je málo Štěpán  Kotrba
31. 1. 2009 O filosofech, manažerech a nenápadném půvabu buržoazie Karel  Dolejší
29. 1. 2009 Hospodářská situace se stále zhoršuje   

USA 2009: Obama a očekávání RSS 2.0      Historie >
11. 2. 2009 Petraeus údajně vypouští falešné zprávy o odkladu stahování USA z Iráku   
7. 2. 2009 Stiglitz: Jedinou odpovědí na finanční krizi je znárodnění bank   
5. 2. 2009 Spasitel světa konečně přišel. No a? Miloš  Dokulil
5. 2. 2009 Afghánistán potřebuje mír, ne české žoldáky Oskar  Krejčí
5. 2. 2009 Vyvíjí Rusko bezpilotní prostředek určený k útoku na protiraketovou základnu v Evropě? Karel  Dolejší
4. 2. 2009 Prezident Obama se chce dohodnout s Ruskem na radikálním snížení jaderných zbraní   
4. 2. 2009 Rána pro Obamu: Tom Daschle byl donucen rezignovat   
4. 2. 2009 Tajná studie Pentagonu požaduje revizi cílů afghánské války   
3. 2. 2009 Mise na Mars? Ani náhodou Petr  Litoš
2. 2. 2009 Immanuel Wallerstein: Jak předělat Ameriku: Obamovy dvojznačnosti Immanuel  Wallerstein

"Entropa" Davida Černého RSS 2.0      Historie >
27. 1. 2009 Bulharská odveta Ladislav  Žák
26. 1. 2009 Mystifikace za mystifikaci aneb poprvé fandím Mladé frontě Dnes   
21. 1. 2009 Omlouvám se, že jsem umělec?? Bohumil  Kartous
21. 1. 2009 Entropa není umění Petr  Wagner
20. 1. 2009 Černý obrys rafinovaného cukru? Miloš  Dokulil
20. 1. 2009 Ta provokace mi skutečně připadá vtipná Jan  Čulík
17. 1. 2009 Tak je vyloupněte Petr  Litoš
17. 1. 2009 Absurdistán se představil Entropou Zdeněk  Jemelík
17. 1. 2009 Bulharsko František  Řezáč
17. 1. 2009 Washington Post: Je-li Bulharsko záchod, je na něm teď pěkně zima   

Ukrajina, Rusko a dodávky plynu do Evropy RSS 2.0      Historie >
10. 2. 2009 Nabucco -- fikce nebo reálná možnost? Jaroslav  Ungerman
4. 2. 2009 Vojna o ropu a plyn pokračuje - sporom o Hadí ostrov   
28. 1. 2009 Nabucco... nomen omen Ladislav  Žák
23. 1. 2009 Experti: Nabucco není skutečnou alternativou   
21. 1. 2009 Plynová krize a slabost Ruska Pavel  Urban
19. 1. 2009 Komu prospívá plynová krize v Evropě? Pavel  Rott, Štěpán Kotrba
18. 1. 2009 Ukrajinsko ruská dohoda dosiahnutá -- je kríza skutočne za nami? Juraj  Slabeycius
18. 1. 2009 Tymošenková obviňuje Firtaše, Bojka a Juščenka ze selhání plynových rozhovorů   
16. 1. 2009 Putin o plynu v německé televizi   

Kontroverze Klaus kontra europoslanci, prosinec 2008 RSS 2.0      Historie >
2. 1. 2009 Francouzi jako Hitler   
1. 1. 2009 Guardian: Obavy z českého předsednictví EU sílí   
27. 12. 2008 S Čechy v čele EU bude veselo   
24. 12. 2008 Nězavisimaja gazeta: Ruské obavy z českého předsednictví   
22. 12. 2008 Evropská unie je politický kýč, aneb O věrnosti prázdnotě Luděk  Toman
19. 12. 2008 Transformace středověké Svaté říše v národní státy byla postupná Petr  Schnur
17. 12. 2008 Der Spiegel: Pozdvižení nad českým prezidentem: Tajně odposlouchával europoslance   
16. 12. 2008 Jak odvést pozornost od "lisabonizace" EU... Jaroslav  Kuba
16. 12. 2008 Tanečky okolo Lisabonské smlouvy Michael  Kroh
16. 12. 2008 Nastávající krize Milan  Valach

Sankt Peterburg prosinec 2008 RSS 2.0      Historie >
31. 12. 2008 Jsme odsouzeni pasivně naslouchat rozhovorům vládců o našem osudu   
31. 12. 2008 Ne, v Rusku není komunismus Jan  Čulík
27. 12. 2008 Dětští žebráci v petrohradském metru Jan  Čulík
23. 12. 2008 Vánoční procházka starým Petrohradem Jan  Čulík
22. 12. 2008 Sankt Peterburg a okolí - dalších pár pohledů Jan  Čulík
22. 12. 2008 Dnešní Rusko: Směsice kapitalismu a komunismu, která zraje k bizarnosti Jan  Čulík
21. 12. 2008 Půjde Rusko tou či onou cestou a jak to tam vypadá dnes? Jan  Čulík
20. 12. 2008 V ďáblově lůně: Sankt Peterburg 2008 Jan  Čulík
20. 12. 2008 Orgie konzumerismu v ruském městě Jan  Čulík

Plynovod Nabucco RSS 2.0      Historie >
10. 2. 2009 Nabucco -- fikce nebo reálná možnost? Jaroslav  Ungerman
30. 1. 2009 Nabucco – plynárenský sen, alebo realita? Karol  Palkovič
28. 1. 2009 Nabucco... nomen omen Ladislav  Žák
23. 1. 2009 Experti: Nabucco není skutečnou alternativou   
19. 1. 2009 Komu prospívá plynová krize v Evropě? Pavel  Rott, Štěpán Kotrba
15. 1. 2009 Stratfor: Ruská plynová past   
25. 12. 2008 Rusko podepsalo se Srbskem strategické energetické dohody - válka o ropu skončila   
10. 11. 2008 Energetická bezpečnost a zemní plyn -- část II Jaroslav  Ungerman
31. 10. 2008 Energetická bezpečnost a zemní plyn -- část I. Jaroslav  Ungerman

19. kongres ODS RSS 2.0      Historie >
10. 12. 2008 Nekolikajazyčný eurooptimistický jekot na Hradčanech Karel  Košťál
9. 12. 2008 Koncept bezpečnosti České republiky od ODS -- zřeknutí se suverenity ve prospěch Spojených států? Mojmír  Babáček
9. 12. 2008 Hlas lidu aneb co reprezentuje zkratka ODS   
8. 12. 2008 Boj s bolševismem v ODS Ladislav  Žák
8. 12. 2008 ODS kompletní. Stejná jména. Stejný styl. Stejné výsledky do budoucna. Štěpán  Kotrba
8. 12. 2008 Modré autíčko Robert  Bartoš
8. 12. 2008 Hrozící finanční krize zřejmě oslabila podporu ODS Vojtěch  Polák
8. 12. 2008 ODS: načechrejme péra, začne nová éra Milan  Daniel
8. 12. 2008 Václav Klaus de la Mancha a pár podivných kukaček v hnízdě ODS Ivo  Šebestík
7. 12. 2008 ODS stále bojuje s bolševismem Bohumil  Kartous

Roman Joch, ředitel "Občanského institutu" RSS 2.0      Historie >
9. 2. 2009 Ultrakonzervativní Občanský institut se přiznal: nechal se financovat z USA   
5. 12. 2008 To, že je Roman Joch zván v ČR do televize, má zásadní význam   
5. 12. 2008 Joch Jan  Hruška
5. 12. 2008 Doufejme, že se Roman Joch nebude chtít vrátit k profesi   
5. 12. 2008 Poplašná zpráva o úrovni české populace   
4. 12. 2008 Necenzurovat- ani Jocha Ivan  David
4. 12. 2008 Naše civilizace nebyla nikdy dosti křesťanská   
4. 12. 2008 Televizní odborník Roman Joch   
3. 12. 2008 Propaganda od Romana Jocha - článek bez informační hodnoty   
25. 2. 2008 Jochův návrh na legalizaci mučení jste nepochopili   

Může být mučení uměním? RSS 2.0      Historie >
15. 1. 2009 Na odporu postavená estetika není umění Štěpán  Kotrba
2. 1. 2009 Sderot, Gaza a Sue Grandová naruby Karel  Dolejší
7. 11. 2008 Film Veroniky Janečkové Pravztahy a otázka Jana Čulíka František  Koukolík
6. 11. 2008 Etické obsahy v díle jsou přirozenou součástí umění a mají právo být hodnoceny Jan  Paul
6. 11. 2008 Film Pravztahy Veroniky Janečkové byl zpřístupněn na webu   
5. 11. 2008 Janečkové Pravztahy se budou promítat v Praze   
4. 11. 2008 Číst Hitlera Milan  Valach
4. 11. 2008 Krve jako na jatkách je plný Louvre Miloslav  Štěrba
4. 11. 2008 Umění a krása, neboli Život umělce v nehezkých dobách Uwe  Ladwig
4. 11. 2008 Devianti Jiří  Drašnar

Krajské a senátní volby říjen 2008 RSS 2.0      Historie >
4. 12. 2008 Analýza neúspěchů ODS   
20. 11. 2008 Jak se jedná o krajské vládě na jižní Moravě   
20. 11. 2008 Když dva dělají totéž... Antonín  Hubený
31. 10. 2008 Co řekly volby 2008? Soňa  Hromátková
29. 10. 2008 Kdo měl jít k volbám   
29. 10. 2008 Jak by interpretoval Klausovo chování před volbami Ústavní soud? Václav  Chyský
27. 10. 2008 Nebude diktatura v ČR Bohumír  Tichánek
27. 10. 2008 Zeman měl pravdu, severočeská ČSSD nejspíš má v plánu uzavřít koalici s ODS Štěpán  Kotrba
27. 10. 2008 Vidět mladšího člověka na cestě k volbám bylo jak vidět bílou vránu   
27. 10. 2008 Černé bláto a zelená bažina Štěpán  Kotrba

Gruzie, Rusko a Jižní Osetie RSS 2.0      Historie >
23. 1. 2009 Experti: Nabucco není skutečnou alternativou   
22. 1. 2009 Vymítání démonů z americko-ruských vztahů   
15. 1. 2009 Stratfor: Ruská plynová past   
13. 1. 2009 Pustili nám plyn aneb sebevražda ukrajinského snu Štěpán  Kotrba
25. 12. 2008 Bývalý gruzínský zástupce v OSN vyzval k předčasným volbám Karel  Dolejší
24. 12. 2008 Nězavisimaja gazeta: Ruské obavy z českého předsednictví   
16. 12. 2008 Ruští generálové ztrácejí moc   
30. 11. 2008 Zpráva Izvestijí je zavádějící, Saakašvili trvá na tom, že za válku nese odpovědnost Rusko Karel  Dolejší
29. 11. 2008 Izvestija: Saakašvili prý "přiznal, že vyprovokoval válku s Ruskem; podle opozice chce uprchnout ze země"   
25. 11. 2008 Válka jako zrcadlové bludiště Petr  Nachtmann

Marihuana RSS 2.0      Historie >
10. 11. 2008 Kateřina Jacques chce dávat beztrestně marihuanu i dětem Štěpán  Kotrba
18. 9. 2008 Nad léčivými jointy s Lumírem Hanušem Lumír Ondřej Hanuš, Štěpán Kotrba
10. 7. 2008 Bushka versus stát: Poloviční vítězství snaživého primitiva Štěpán  Kotrba
8. 7. 2008 Zhulení křesťané: vědci objevili psychoaktivní účinky starověkého kadidla   
1. 7. 2008 V holandských kavárnách smějí kuřáci kouřit jen konopí   
6. 6. 2008 Trpká léčba konopím Bushka  Bryndová
13. 5. 2008 15 000 lidí: fotoohlédnutí z Global Marihuana March 2008 Štěpán  Kotrba
6. 5. 2008 Global Marihuana March 2008 tuto sobotu   
21. 3. 2008 Pokání na Velký pátek kvůli perverznímu efektu Bushka  Bryndová

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
30. 1. 2009 Elektronický způsob vedení zdravotnické dokumentace: ochrana dat především Štěpán  Kotrba
29. 1. 2009 Za levné léky se v ČR vydaly jen 4 promile z celkových nákladů na léčiva Petr  Wagner
24. 1. 2009 Co zdravotnické poplatky regulují? Antonín  Konečný
23. 1. 2009 Ideologické hrůzy náměstka ministra či jeho kritika? Jan  Marek
22. 1. 2009 Ideologické hrůzy pana magistra Šnajdra Petr  Wagner
19. 1. 2009 Pohroma Julínek odchází, modrá kára zdravotnictví jede dál Vladimír  Tupáček
14. 1. 2009 České zdravotnictví žádné reformy nepotřebuje Petr  Wagner
20. 12. 2008 Poplatky za ošetření nic neregulovaly Petr  Wagner
6. 12. 2008 Šlo o návštěvu lékaře jen v nutných případech   
5. 12. 2008 Poplatky ve zdravotnictví v ČR a v Německu   

Čína RSS 2.0      Historie >
3. 2. 2009 V Číně přišlo 26 milionů lidí v důsledku hospodářské krize o práci   
22. 1. 2009 Bílá kniha čínské obrany Oskar  Krejčí
29. 12. 2008 Sinologie a dnešní Čína Lukáš  Zádrapa
2. 12. 2008 Čína se obává indicko-japonské vesmírné aliance   
9. 11. 2008 Xinhua: OSN oznámila podepsání Pekingské deklarace o změnách klimatu   
8. 11. 2008 Dong Feng - raketový arzenál Říše Středu Lukáš  Visingr, Alena Breuerová, Štěpán Kotrba
31. 10. 2008 Na čínském obzoru jsou přece jen nakonec "josefínské" reformy? Miloš  Dokulil
30. 10. 2008 Asijské vesmírné závody   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
10. 2. 2009 zabijsvojeradio.cz aneb jak se stát předsedou Rady ČRo Štěpán  Kotrba
10. 2. 2009 MF Dnes : "Referendum je nástroj totality" Bohumil  Kartous
10. 2. 2009 Rádio Jerevan hlásí.... Miloslav  Štěrba
8. 2. 2009 Když se norma stává pornem a porno normou Irena  Ryšánková
6. 2. 2009 Papež a kancléřka, neboli příklad mediální moci Uwe  Ladwig
5. 2. 2009 Vlk se ani tentokrát nenažral: další rozhodnutí RRTV zrušeno pro nezákonnost Štěpán  Kotrba
5. 2. 2009 Kateřina a Barbie důležitější než radar Václav  Hála
3. 2. 2009 Už je to tady: trh s videoobsahem se začíná pomalu hroutit   
28. 1. 2009 Proč vedou média proti Drymlovi a Rathovi totální válku? Petr  Wagner
24. 1. 2009 Kontroverze: Vysílat či nevysílat humanitární reklamu pro Gazu?   

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
11. 2. 2009 Petraeus údajně vypouští falešné zprávy o odkladu stahování USA z Iráku   
6. 2. 2009 Anketa v ČSSD: co s Afghánistánem? Jiří  Beránek
5. 2. 2009 Afghánistán potřebuje mír, ne české žoldáky Oskar  Krejčí
4. 2. 2009 Bude v České republice vyhlašována "presstitutka" roku? Mojmír  Babáček
4. 2. 2009 Tajná studie Pentagonu požaduje revizi cílů afghánské války   
28. 1. 2009 Britská vláda "musí zveřejnit" záznam kabinetních jednání o válce v Iráku   
22. 1. 2009 Vymítání démonů z americko-ruských vztahů   
20. 1. 2009 Vyšetřování antraxových útoků - konflikt vědecké pravdy s mocí Mojmír  Babáček
19. 1. 2009 Barack Obama a meze americké moci Karel  Dolejší
17. 1. 2009 Konec Bushovy éry v USA Robert  Bartoš

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
11. 2. 2009 Kde jsou hranice svobody projevu?   
8. 2. 2009 Když se norma stává pornem a porno normou Irena  Ryšánková
6. 2. 2009 Český parlament hrubě omezil kontrolu politiků ve veřejném zájmu Petr  Wagner
13. 12. 2008 Elton John žaloval deník Guardian a prohrál   
13. 11. 2008 Na svobodě slova už v ČR nezáleží? Petr  Wagner
5. 11. 2008 Český rozhlas: Jaklová se pokusila těsně před volbami o další cenzurní zásahy do vysílání Štěpán  Kotrba
24. 10. 2008 Cenzoři z Rady Českého rozhlasu zaútočili opět na Rádio Wave Štěpán  Kotrba
30. 4. 2008 Spisovatelé protestují, že Tesco potlačuje svobodu projevu   
20. 3. 2008 Zákaz Komunistického svazu mládeže potvrzen Ondřej  Slačálek
11. 10. 2007 Čína stále drakoničtěji cenzuruje internet   

Školství RSS 2.0      Historie >
10. 2. 2009 Potřebují pedagogové své profesní sdružení? Pavel  Táborský
9. 2. 2009 Zavedení školného v Anglii ve školství nic nezlepšilo Jan  Čulík
9. 2. 2009 Buďme tvořiví v roce kreativity 2009 Michal  Giboda
9. 2. 2009 University of Chicago Visiting Scholars Program   
6. 2. 2009 Školství potřebuje občanskou aktivitu Miloslav  Štěrba
5. 2. 2009 Vláda ignoruje protesty univerzit, jejich zástupci nevědí, co si počít Tomáš  Koloc
5. 2. 2009 Komu slouží Česká školní inspekce?   
5. 2. 2009 Plíživá privatizace vysokého školství Martin  Hříbek
3. 2. 2009 Sadomasochismus to tedy nebyl Jan  Čulík
2. 2. 2009 Recept na krizi nemáme, proto řešíme výuku dějepisu Miloslav  Štěrba

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
10. 2. 2009 Čeští protiraketoví aktivisté musejí být viditelní na mezinárodní scéně Jan  Čulík
9. 2. 2009 Ruské balistické rakety - odkaz dvou géniů Lukáš  Visingr, Štěpán Kotrba
8. 2. 2009 Observer: Spojené státy pozastavují protiraketovou obranu ve střední Evropě   
8. 2. 2009 Tak to si Obama za rámeček nedá... Jan  Neoral
6. 2. 2009 Spadne nám konečně kámen ze srdce? Miloš  Dokulil
6. 2. 2009 Na protiradarovém hnutí parazituje nacionálně bolševická strana Karel  Dolejší
6. 2. 2009 Oznámí Joe Biden o víkendu zastavení projektu protiraketové obrany?   
5. 2. 2009 Vyvíjí Rusko bezpilotní prostředek určený k útoku na protiraketovou základnu v Evropě? Karel  Dolejší
5. 2. 2009 Kateřina a Barbie důležitější než radar Václav  Hála

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
1. 2. 2009 Resources in English on Czech film, literature and politics   
7. 1. 2009 Ústav pro českou literaturu AV ČR vypisuje bohemistické stipendium   
31. 12. 2008 Podvod I. Miloslav  Bukovecký
15. 12. 2008 Na břehu dnů Petr  Litoš
11. 12. 2008 Vieweghova dvacátá kniha: Banální stereotyp Jan  Čulík
21. 10. 2008 Mytologizace "Udání Milana Kundery" Jakub  Češka
17. 10. 2008 "Nebudu-li já kurvú, ale bude jiná" Jan  Hus
15. 10. 2008 Milan Kundera a tragédie Střední Evropy Karel  Dolejší
14. 10. 2008 Jak to, že se nic nestalo té paní Militké?   
14. 10. 2008 Milan Kundera v zajetí imagologů Josef  Švéda