24. 6. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
24. 6. 2008

Poradce Johna McCaina:

Vysoký poradce kandidáta na prezidenta Johna McCaina se omluvil za to, že se veřejně vyjádřil, že teroristický útok na americké půdě by byl "obrovskou výhodou" pro předvolební kampaň republikánského kandidáta.

Charlie Black posléze vyjádřil politování nad svými "nevhodnými" výroky a McCain zdůraznil, že s jeho výroky nesouhlasí.

Sloupek
Michal Šanda

hudroval Hurdálek na Šimsu
přitom Boženu
mu píchá Říha

tak to chodí
mezi lapiduchama

do Britských listů poslal autor

24. 6. 2008

VÝZVA PETRA KUŽVARTA:

Přátelé,

nepochybně jsme přesvědčení a názorů různých, nicméně předpokládám, že většina z Vás bude souhlasit s touto moji výzvou:

Dnes jde o pouhou manifestační akci, na které je podstatně, aby proběhla decentně a v klidu, za co nejširší účasti. Má vládě signalizovat, co si lidé myslí o jejích reformách a prosazovaných změnách - a že pokud neudělá ve svých činech a záměrech významné korekce, ozvou se lidé důrazněji.

24. 6. 2008

Proč nebyli do diskuse pozváni zástupci kritizovaného názoru?

otevřený dopis "ještě zatím" posluchačky ČRo Elišky Svobodové z Poděbrad generálnímu řediteli Českého rozhlasu Václavu Kasíkovi, řediteli programu Richardu Medkovi a redakci CRo 6

Vážený pane řediteli Kasíku, pane Medku, už méně vážení pracovníci ČRo6, protestuji proti tomu, co se linulo z rozhlasu a stanice Čro 6 v diskusním pořadu :"Názory a argumenty" v neděli 22.6.2008. Bylo to k neuvěření a předpokládám, že i ostatní posluchači nebudou tolerovat pohrdání a zesměšňování , kterého se dostalo 70% občanům ČR, kteří nesouhlasí s umístěním USA radaru, o kterém se v neděli hovořilo.

Moderovala L.Rakušanová, hovořili pan Fištejn, paní Šustrová a pan Pehe, kterého ospravedlňuji, protože jako jediný zachoval solidnost novináře a slušnost, ač možná s umístěním radaru sám souhlasí.

24. 6. 2008

Naše planeta není ohrožena největším experimentem v oblasti částicové fyziky, tvrdí vědecká zpráva.

Dokument zkoumá obavy, že Large Hadron Collider, částicový urychlovač, který byl vybudován ve Švýcarsku, má k dispozici tolik energie, že by to mohlo mít nedozírné následky.

24. 6. 2008

(zaslal Uwe Ladwig)

24. 6. 2008

Reflexe ztotožnění národa a vlasti s jazykem

Zdeněk Vyšohlíd

Socialismus nepřál pluralitě názorů, jejich svobodné výměně. Kupodivu s „pádem totality“ žádná taková svobodná výměna nenastala. Nebylo co vyměňovat. Veřejná rozprava vítala svobodu, ba liberalismus, jenž žádný jiný názor, žádnou „třetí cestu“ nepřipouštěl. Opět to šlo univoce. Polemika, zdá se, není a nebude žánrem polistopadových dvou desetiletí. Nicméně revitalizace polemiky z konce šedesátých let, zvláště Václava Havla s Milanem Kunderou o českém údělu i odvaze, připomíná nám dnes, že tehdy ještě nějaký čas po srpnu český životní prostor veřejné rozpravě přál.

24. 6. 2008
Mezinárodní společenství ve čtvrtek 12. června v Paříži slíbilo poskytnout 21,4 miliardy dolarů na obnovu a rozvoj Afghánistánu. Účastníci jednodenní konference také vyzvali Kábul, aby lépe potíral korupci a upevnil podle nich dosud křehké základy právního státu. Afghánský prezident Hamíd Karzáí seznámil delegace ze 68 zemí a 17 mezinárodních organizací s ambiciózním programem rozvoje země v příštích pěti letech. Ten se zaměřuje na infrastrukturu, bezpečnost, školství a zemědělství. Konference se také zúčastnil francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

21,4 miliardy dolarů je součástí stovek miliard dolarů, které Spojené státy a Mezinárodní společenství do této islámské země investovaly od ukončení invaze.

24. 6. 2008

BRITÁNIE:

Britští lékaři pravidelně předepisují dva silné psychiatrické léky přestárlým pacientům trpícím demencí, přestože už r. 2004 bylo vydáno vážné varování vládního inspekčního zdravotnického úřadu, že jsou tyto léky pro tyto pacienty nebezpečné. Zjistil to pořadu rozhlasu BBC File on Four.

23. 6. 2008

James Hansen, jeden z nejvýznamnějších světových klimatologů, bude dnes v americkém Kongresu požadovat, aby byli šéfové velkých ropných společností postaveni před soud za těžké zločiny proti lidstvu a proti přírodě. Obviňuje je, že aktivně šíří pochybnosti o globálním oteplování přesně tak, jak tabákové firmy zamlžovaly příčinnou vazbu mezi kouřením a rakovinou.

24. 6. 2008

Polemika k článku Pavla Urbana "Stereotypy o Palestincích a Izraeli", v kterém reaguje na článek Daniela Veselého "Izrael očima Jefima Fištejna".

Přestože se Pavel Urban v článku zabývá tzv. stereotypy, jeho článek je právě ukázkový, co se právě stereotypů i věčně omílaných omylů týče. Neuvádí žádná fakta, která by vyvrátila tzv. "omyly v článku Daniela Veselého", jen líčí situaci, všem známou, do nekonečna a do omrzení opakovanou. Informace získané z českých médií jsou totiž zcela nepostačující a neseznámí čtenáře s reálnou situací. Taková reakce není tedy žádným přínosem do diskuse. A jestliže bude brát za bernou minci například to, co píší čeští židovští autoři, tak ti v naprosté většině chtějí zlepšit značně pošramocenou mezinárodní image Izraele, proto ho ve všem hájí, zatímco co na druhé straně ignorují i ta nejzákladější práva Palestinců. To vede k účelovému matení veřejnosti a prohlubování už tak existující dezorientace. Protože česká vláda je při nové politické orientaci servilní vůči Bushovi, objevují se časté články, nepokrytě ve všem podporující Izrael, ať provádí jakkoliv násilné akce proti civilnímu palestinskému obyvatelstvu. Vymlouvat se na teroristy, to je nynější světový trend, kterým se ospravedlňují všechny kruté zločiny nejenom na palestinských územích.

(Autorka žije v Sýrii.)

24. 6. 2008

POLSKO:

Nákladem 4 000 výtisků vydal Instytut pamieci narodowej -- obdoba českého Ústavu pro studium totalitních režimů -- knihu hitoriků Piotr Gontarczyk a Slawomir Cenckiewicz nazvanou SB a Lech Walęsa. Przyczynek do biografii (Státní bezpečnost a L.W. Příspěvek k životopisu). Oba historici informovali už v květnu o chystané knize s tím, že v ní dokazují, že Walęsa v letech 1970 -- 1976 spolupracoval s tajnou policií pod krycím jménem Bolek. Na knihu, která právě vychází, stojí ve Varšavě fronty. Walęsa přirozeně tvrzení odmítá, nehledě na to, že lustrační soud mu v roce 2000 vydal osvědčení o nevině. Podle polského zákona je možné do 10 let po vydání osvědčení obnovit lustrační proces, objeví-li se nové, závažné důkazy. Jeden z autorů, Piotr Gondarczyk, věak na dotaz, zda bude soud proti Walęsovi obnoven, odpověděl vyhýbavě.

24. 6. 2008
24. 6. 2008

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Rovnoprávnosti lidí by už v Evropě neměla být problém, a to dokonce ani ne ve Švýcarsku, když už tam mají i ženy volební právo. Že to však s rovnoprávností rychle skončí, když se zrovna nekonají volby, ale jde o každodenní život v pracovním procesu, o tom se často píše, máloco se však proti tomu dělá, alespoň v Německu.

24. 6. 2008

Před časem jsme na zveřejnili článek, popisující možnost "vytunelovat" bankovní účet pomocí vysokých poplatků za převod finančních částek v rámci zahraniční platby a pak reakce bank na variantu, kdy zaslaná částka bude nižší než poplatky spojené s transakcí.

24. 6. 2008

Jakou má ČR zahraniční politiku?

Musím se přiznat že poněkud nesouhlasím s hodnocením pana ministra zahraničí na semináři o Kosovu tak, jak jej popsal pan Ladislav Žák ve svém článku "Vox populi". Seminář byl bezesporu kvalitní a dal velmi dobrý přehled o situaci. Domnívám se také, že většině zúčastněných je jasné, a zřejmě již bylo před seminářem, že problém Kosova je již v takovém stadiu vývoje, který se nedá zvrátit, i když srdce říká něco jiného. To je mimo diskusi, zkrátka realita, píše Peter Škoda.

24. 6. 2008

Potlesk pro přeběhlíka je v podání pana Cveka zjevně upřimný. Jen chviličku jsem váhal, zda jsem ironizující dílek nepřehlédl, ale nebyl tam. Pan Wolf dle pera autorova jednal logicky a smyslplně. Hm, píše Petr Sedláček.

24. 6. 2008

Článek Borise Cveka "Držím Wolfovi palce" by chtělo dokončit. Není z něj totiž jasné, v čem držíte Wolfovi palce, píše Jaromír Marek.

Nabízí se totiž hned několik možností, čemu fandíte:

18. 6. 2008

PRAŽSKÉ JARO 1968:

Péčí historika Viléma Prečana vydáváme v digitalizované formě další dokumenty, týkající se Pražského jara 1968. Čtěte a poznejte jednu z nejdůležitějších kapitol moderní české historie.

Vilém Prečan: "O co šlo v roce 1968: Další dokumenty" ZDE

Proti zapomnění a manipulaci: O co šlo v roce 1968. Jaro 1968: Čítanka pro děti a mládež KNIHOVNA
18. 6. 2008

INFORMACE O MINULOSTI ČESKÉHO NÁRODA - ČTĚTE:

Podnět A. J. Liehma dát k dispozici na internetových stránkách Britských listů digitalizovaný text Čítanky Pražského jara 1968 vydané v exilu v roce 1988 (kterou si v BL od 15. května 2008 otevřelo více než 11 000 čtenářů, pozn. JČ): mě přivedl na myšlenku uveřejnit tímto způsobem některé další relevantní dokumenty, zejména pak studie, články a úvahy z let 1986--1994, kdy začala kritická diskuse o daném období československých dějin.

Výběr, který jsem učinil, vychází z takové interpretace "Pražského jara 1968", která klade důraz na dualitu politického a společenského procesu a zápasu, který se v té době v Československu odehrával. Jedním pólem byl pokus o demokratizaci systému reformou, organizovanou a řízenou shora, druhým sociálně politické hnutí vedoucí k rekonstituci občanské společnosti, jež spontánně směřovala k emancipaci na mocenské struktuře a k demokracii. (O tom víc v poznámce, kterou připojuji.)

24. 6. 2008

"Vláda efektivně znárodnila část osobního majetku občanů"

Je známým faktem, že cena pozemku či nemovitosti je determinována jednak "vlastními" parametry (rozloha, vybavení domu apod.), ale i externalitami, vnějšími vlivy nezávislými na majiteli (dopravní obslužnost, úroveň kriminality v místě apod.). Chystaný americký radar v Brdech vytváří opravdu povedenou externalitu. Obyvatelé se obávají dopadů výkonného mikrovlnnného zářiče na své zdraví a i kdyby byl radar po biologické stránce neškodný, zdraví obyvatel může poškodit trvalý stres. Pokud by měl radar někdy sloužit svému deklarovanému účelu, je významným cílem pro první úder protivníka, ať už konvenční nebo jaderný. Podle zprávy ČTK přilákal plánovaný radar coby veřejná stavba zájem spekulantů o volné pozemky, v horší situaci se však ocitli místní majitelé nemovitostí.

23. 6. 2008

Průzkum veřejného mínění:

Většina britské veřejnosti není přesvědčena, že globální oteplování vzniká lidskou činností a mnoho lidí se domnívá, že vědci problém přehánějí. Vyplývá to z průzkumu pro týdeník Observer.

Dominika Dery: The Twelve Little Cakes
23. 6. 2008

RECENZE

Bude téměř neznámá exbalerína z Černošic literárním mluvčím té části naší generace, která raději našla uplatnění v cizině?

Motto: Talent, který se prosadí sám, je pro nás většinou ztracen.

Prof. Jiří Wiederman v přednášce "Proč nám nefunguje věda tak, jak bychom si přáli?"

Poprvé jsem knihu The Twelve Little Cakes držel v ruce před několika lety v knihkupectví Barnes&Noble, ale nakonec jsem ji odložil, protože jsem mylně předpokládal, že se bude jednat o nezábavné nebo tendenční líčení, jakých jsem přečetl více, než bych chtěl. Podruhé jsem byl však na dětské memoáry Dominiky Dery upozorněn poměrně nedávno v reakci na vlastní článek v BL a tentokráte jsem si již román obstaral a přečetl. Nutno dodat, že jsem udělal více než dobře a dopřál si pěkný čtenářský zážitek. Kniha se navíc nepřímo dotýká celé řady oblastí, které byly v poslední době diskutovány autory BL (normalizační minulost, stav české literatury, vzdělanosti atd.).

20. 6. 2008

To že většina čtenářů vnímá realitu i mediální sdělení značně pokřiveně, jsem si zvykl. Ale kde se bere ona nesnášenlivá, sobecká agresivita a naprosté arogantní nepochopení problematiky, to mne dnes a denně zaráží.

Novinky.cz: Stavba dálnice D8 může pokračovat, soud povolil tunel přes Středohoří ZDE

Asi všichni tuší o problémech stavby dálnice skrze Středohoří, tedy skrze asi nejcennější lokalitu na sever od Prahy. Z našich daní podporují vládnoucí elity rozvoj individuální dopravy se vší ekologickou zátěží, hromadnou dopravu omezují a zdražují. Pokud se na to podíváme globálně, celé to je špatně. Nikoliv z pohledu jednotlivosti (bude konečně dálnice, tisíce vozů nebudou nadále projíždět přes vesnice) ale logikou přístupu. Pokud se někdo ohradí, je „ekofašista“.

23. 6. 2008

Pod tímto názvem uspořádalo Biologické centrum AV ČR 16. června 2008 v Českých Budějovicích tiskovou konferenci, na níž představilo výsledky současných výzkumných projektů a záměry do roku 2013, zejména v oblasti aplikovaného výzkumu. Podnětem k ní byl článek zveřejněný 26. 5. 2008 v Hospodářských novinách -- "Průzkum pro HN: kteří vědci by nejvíce zbohatli". Uvádí se v něm, které školy a ústavy by si finančně polepšily, kdyby již teď byla aplikována nová pravidla rozdělování státních peněz, která nabudou platnosti od roku 2010. Noviny vycházely z údajů Marka Blažky, sekretáře Rady pro výzkum a vývoj, z hodnocení VaV Radou vlády za období 2003 -- 2007.

23. 6. 2008

Ačkoliv jsem byl několikrát už obviněn, že prý jsem nacionalistický extremista, nemám nic proti obecné myšlence evropské integrace. Mluvím kromě češtiny dalšími třemi hlavními evropskými jazyky, zkusil jsem si například život v Anglii a Francii, takže mě těžko může někdo podezřívat, že bych byl nějaký zápecnický nacionalista. Nejsem jím vůbec. Důvody, proč jsem proti Lisabonské smlouvě, jsou politicko-filosofické a nemají moc společného s mým pocitem pevné příslušnosti k českému národu. Jestliže vystupuji proti Lisabonské smlouvě, vystupuji proti ní nejen kvůli Čechům, ale i Nizozemcům a Francouzům, kteří už ten koncept jednou odmítli v referendu. Cítím s nimi sounáležitost. A i s Brity, Poláky, Švédy, Iry - kteří se k jejich odmítnutí tehdy spolu s Čechy politicky připojili.

Historie "euroústavy" alias Lisabonské smlouvy ZDE

24. 6. 2008

Svět se rozvíjí. Vše by mělo jít směrem k lepšímu a v zájmu věci by se kvůli tomu měly měnit i velice zaběhlé věci. Chceme pokrok, tak proč ho omezovat dalším aspektem. Přišel čas na více odpočinku. A tím se dostávám k jádru věci. Pročpak by nemohl být další volný den? Každý týden o jeden víkendový den navíc. Stejně, jako se kdysi uvolnila sobota na volno, by se klidně mohl zformovat další volný den. Je jedno jestli pátek nebo pondělí, podstatné by bylo, aby navazoval na víkend. Vznikly by tím tři volné dny, které by jistě prospěly jak lidem, tak cestovnímu ruchu, případně dalším oblastem hospodářství. Tři dny je přeci jenom dost času na to, někam si vyrazit na výlet. Dva, to mi přijde, že člověk radši zůstane doma, protože taková chvilka strašně rychle uteče. Takže zde máme psychickou i reálnou hranici, než aby si lidé někam vyjeli.

22. 6. 2008

Británie už nemá funkční trh s hypotékami a nemovitostmi

Další týden a Británie zaznamenala další sadu deprimujících čísel od bank a ze stavebního průmyslu. Jak zjišŤují lidé, kteří si chtějí koupit byt, Británie už nemá fungující trh s hypotékami a nemovitostmi. Objem prodeje nemovitostí poklesl vůči loňsku téměř o padesát procent a stavba domů a bytů poklesla na nejnižší úroveň od roku 1945. Cena akcií největší britské hypotéční banky HBOS poklesla za pár týdnů o 45 procent, na tutéž cenu, jako je cena nových akcií, které banka vydává a snaží se jim získat další 4 miliardy liber, které nutně potřebuje. Situace by nemohla být horší, miní v týdeníku Observer známý ekonomický komentátor Will Hutton.

21. 6. 2008
se svolením autora přeložil Rudolf Převrátil

Obama přesvědčivě vyhraje a ukážeme proč. Je méně jasné, co to bude vlastně znamenat. Ať to nikdo nepodceňuje: Barack Obama už přesvědčivě zvítězil. Nezískal jen nominaci Demokratické strany na prezidenta. Vyhraje s velkým náskokem samotné volby a současně s tím se značně posílí postavení demokratů v obou komorách Kongresu.

Než budeme analyzovat, jak daleko Obama půjde a bude moci jít – tj. kolik skutečné změny to bude znamenat -, musíme vysvětlit, jak reálný je jeho volební triumf.

Alexandra Berková
21. 6. 2008
Jde jen o to, aby ženský vklad víc zazněl na tváři světa. Aby ten svět nebyl jako vojenská vesnice, plný válek a agrese

"Banální příběh je do jisté míry moje autobiografie", přiznala se o knížce, podle níž byl natočen televizní film Zlatá brána a hlavní roli v něm hraje Marta Vančurová, její autorka. Ten banální příběh teď skončil. Před několika dny zemřela Alexandra Berková.

Berkové bylo 59 let a asi by bylo zbytečné ji nějak představovat. Saša žila životem samostatné, rázné ženské plné člověčí lásky a mateřské moudrosti, hrdě se hlásila k feminismu, bojovala proti tmářům a hlupákům všeho druhu pěkně od plic. A leckoho dovedla k literatuře, a nebo i naučila psát.

6. 6. 2008

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. Britské listy si každý měsíc otevře 200 000 individuálních IP adres. Finančně však na provoz listu přispívá jen něco pod 200 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře.

V květnu 2008 přispělo celkem 179 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 43 396.14 Kč, příjem z reklamy byl v květnu 2008 6000 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31. 5. 2008 částku 273 143.85 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a 1,187.93 euro.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
13. 6. 2008 Protestní shromáždění proti neblahým změnám ve zdravotnictví   
12. 6. 2008 Anatomická pomůcka ke studiu chirurgie českého zdravotnictví   
6. 6. 2008 Žádné hrůzy v českém zdravotnictví Jaroslav  Polák
5. 6. 2008 Tančíme s poplatky Jan  Mertl
4. 6. 2008 Nejsem proti placení poplatků u lékaře Bohumír  Tichánek
4. 6. 2008 Zdravotnické poplatky v Německu: Neúčinné   
3. 6. 2008 Proč je Julínkova reforma špatná Petr  Wagner
30. 5. 2008 Postup ODS mi připomíná stalinské praktiky padesátých let   
27. 5. 2008 Bankovní poplatky a zděšení v USA z našich nemocnic Václav  Špíka
24. 5. 2008 Konec výuky medicíny v Čechách? Marek  Radecki

Čína RSS 2.0      Historie >
30. 5. 2008 Firma Dior zlikvidovala reklamu Sharon Stoneové pro Čínu   
19. 5. 2008 Dalajláma nebyl přijat na vládní úrovni Richard  Seemann
2. 5. 2008 Čína si vybudovala tajnou základnu pro jaderné ponorky   
2. 5. 2008 Fukuyama: Mocná slabost Číny   
28. 4. 2008 Brave New World Štěpán  Kotrba
25. 4. 2008 Tibet -- žádná Šangri-la Slavoj  Žižek
24. 4. 2008 Protestuji proti pokrytectví aktivistů, kteří se zasazují za lidská práva jen pro někoho Petr  Kužvart
20. 4. 2008 Západní tlak na Čínu ohledně Tibetu výrazně posílil čínský nacionalismus   
19. 4. 2008 V Číně se konaly protifrancouzské demonstrace   
17. 4. 2008 Absurdní drama čínské olympiády Lukáš  Zádrapa

Tibet RSS 2.0      Historie >
30. 5. 2008 Firma Dior zlikvidovala reklamu Sharon Stoneové pro Čínu   
20. 5. 2008 "Jako by zaklet byl onen sad."   
19. 5. 2008 Dalajláma nebyl přijat na vládní úrovni Richard  Seemann
25. 4. 2008 Tibet -- žádná Šangri-la Slavoj  Žižek
24. 4. 2008 Protestuji proti pokrytectví aktivistů, kteří se zasazují za lidská práva jen pro někoho Petr  Kužvart
18. 4. 2008 Mluvme tedy o Tibetu! Petr  Fiala
31. 3. 2008 "Olympiáda v Pekingu - Vypni televizi!"   
31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
30. 3. 2008 Dezinformační válka: Podle obskurních zdrojů prý britská špionáž tvrdí, že nepokoje v Lhase vyvolali čínští policisté   
28. 3. 2008 Tibetští mniši narušili oficiální čínskou mediální PR akci   

Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
8. 4. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
21. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
20. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
18. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
17. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
14. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
13. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
12. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr

Klaus versus Švejnar - prezidentské volby 2008 RSS 2.0      Historie >
14. 3. 2008 Hradní mozek v kalhot(k)ách Jana  Bobošíková
14. 3. 2008 Testiculos habet et bene pendentes - Má varlata, a ta mu správně visí! Štěpán  Kotrba
29. 2. 2008 Volba prezidenta 2008, exces, či nový trend? Petr  Sak
18. 2. 2008 Cesta do pravěku Bohumil  Kartous
17. 2. 2008 Volba Klause objektivem fotoaparátu - jak se kdo tvářil při druhé volbě Štěpán  Kotrba
16. 2. 2008 Pehe zveřejnil protestní nótu: vztahy Česka s USA se prý po zvolení Klause zhorší Štěpán  Kotrba
15. 2. 2008 Jana Bobošíková: Hlava státu zmůže mnohé, když se nebude bát hlasitě hájit hodnoty a principy civilizované společnosti, když bude připravena sloužit lidem a ne posluhovat mocnostem Jana  Bobošíková
15. 2. 2008 Embargo je formou lži Jiří  Maštálka
15. 2. 2008 Václav Klaus: Jsme už úplně jinde, jen na to, co bylo předtím, nějak příliš rychle zapomínáme Václav  Klaus
15. 2. 2008 Kdo se bojí Václava Klause ? Ivan  Veselý

Aféra jménem Andula - kniha na pokračování RSS 2.0      Historie >
11. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XX. část) Josef  Brož
7. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XIX. část) Josef  Brož
4. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XVIII. část) Josef  Brož
28. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVII. část) Josef  Brož
23. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVI. část) Josef  Brož
20. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XV. část) Josef  Brož
15. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIV. část) Josef  Brož
13. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIII. část) Josef  Brož
8. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XII. část) Josef  Brož
6. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XI. část) Josef  Brož

Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě RSS 2.0      Historie >
30. 11. 2007 Putin podepsal zákon pozastavující účast Ruska ve smlouvě CFE   
15. 11. 2007 Červený kříž lituje nedostatečné aktivity zemí-účastníků Úmluvy o některých konvenčních zbraních   
8. 11. 2007 Rusko vypovědělo smlouvu o konvenčních silách   
6. 11. 2007 Generál Balujevskij: "Vyjasněme si nejprve pojmy"   
31. 10. 2007 Rusko--Západ: hledání východiska   
26. 10. 2007 Týden vztyčených prostředníků Karel  Dolejší
21. 9. 2007 Rusko vysílá vážné varování západní Evropě   
14. 9. 2007 Velká hra existence lidské společnosti je neměnná   
10. 8. 2007 Tvrdá pravda a evidentní skutečnosti Fidel Castro Ruz
3. 8. 2007 Západ se třese strachem nad příznaky nové studené války   

Írán RSS 2.0      Historie >
28. 4. 2008 Teheránský politolog: ŠOS se může brzy stát novým geopolitickým mocenským centrem Pavel  Barák
15. 4. 2008 USA a Írán vedou už pět let "tajné" rozhovory o jaderných zbraních   
7. 2. 2008 Vybuduje si Čína vojenskou základnu v Íránu?   
4. 2. 2008 Írán provedl test odpalovací rampy a otevřel vesmírné kontrolní středisko Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Iránská hrozba Karla Schwarzenberga Přemysl  Janýr
24. 12. 2007 Dokument amerických zpravodajských služeb o Íránu - Dobrá zpráva. Až příliš. Karel  Dolejší
8. 12. 2007 Amerika tvrdě promarnila ve věci Íránu svou šanci   
5. 11. 2007 USA: 52 procent "pravděpodobných voličů" "podporuje americký vojenský útok proti Íránu"   
27. 10. 2007 Musíme bombardovat Írán   
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
24. 6. 2008 Uhradí česká vláda škody na majetku občanů? Radar v Brdech již sráží ceny nemovitostí Petr  Nachtmann
9. 6. 2008 Topolánek přestřelil: NE radaru a americké základně řeklo 68% občanů   
2. 6. 2008 EXKLUZIVNÍ DOKUMENT: Vládní zdůvodnění smlouvy o radaru Štěpán  Kotrba
30. 5. 2008 Americký radar nám položí svět k nohám (anebo vzhůru nohama) Jiří  Tutter
27. 5. 2008 Hezký zbytek dne ve společnosti České televize aneb co se do ČT 1 nevešlo   
27. 5. 2008 Otázka Jiřímu Paroubkovi aneb slalom mezi Američany, ODS, radarem a voliči Štěpán  Kotrba
24. 5. 2008 CVVM: S americkým radarem pořád nesouhlasí dvě třetiny občanů, ač se vláda snaží   
22. 5. 2008 Přednostní ochrana Česka výměnou za radar? Stanislav  Kaucký
22. 5. 2008 Problém Media Tenoru: co je to neutralita Štěpán  Kotrba
15. 5. 2008 Radarem v Brdech ohrožujete brdskou faunu a flóru   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
24. 6. 2008 Ubohý pořad na ČRo 6 Eliška  Svobodová
3. 6. 2008 "Volení zástupci volených poslanců" Štěpán  Kotrba
27. 5. 2008 Hezký zbytek dne ve společnosti České televize aneb co se do ČT 1 nevešlo   
23. 5. 2008 Proč zrušit ČT1 Bohumil  Kartous
23. 5. 2008 Manažer mrtvých sponzorů zaútočil na veřejnou službu Štěpán  Kotrba
22. 5. 2008 Problém Media Tenoru: co je to neutralita Štěpán  Kotrba
19. 5. 2008 Proč tolerujete střet zájmů a používáte služeb prokázaného lháře? Petr  Nachtmann
12. 5. 2008 Kolik stojí spekulace Michal  Vimmer
12. 5. 2008 Česká televize cenzuruje odbornou kritiku radaru. Proč? Jakub  Rolčík
7. 5. 2008 Odvysíláním reportáže Luboše Rosího ČT tvrdě narušila svůj veřejnoprávní statut Jan  Čulík

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
20. 6. 2008 Historie téměř detektivní aneb co Marxovi bránilo ve vydání dalších dílů Kapitálu ? Miroslav  Tejkl
16. 6. 2008 Interpretace a kritika Hegelovy filosofie v díle mladého Marxe David  Pěcha
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
20. 6. 2008 Požadavky Gordona Browna, aby byla zvýšena těžba ropy, jsou "iracionální"   
18. 6. 2008 Nepokoje nesníží ceny ropy   
17. 6. 2008 Ropa opět za rekordní cenu   
11. 6. 2008 Budeme se sázet, že ceny pohonných hmot se ještě zvednou? Miloš  Dokulil
11. 6. 2008 Vážné varování: Rychlý růst cen ropy teprve začal   
7. 6. 2008 Výrok dne (včerejšího)   
7. 6. 2008 Amerika šokována cenou ropy a bezprecedentním růstem nezaměstnanosti   
6. 6. 2008 Cenu ropy vyhánějí nahoru investoři v důsledku právní mezery v americkém zákonodárství   
31. 5. 2008 Stávky a protesty ve Španělsku, ve Francii, v Portugalsku, v Itálii, v Británii a v Bulharsku   
28. 5. 2008 Dopravci a rybáři v západní Evropě demonstrují proti vysokým cenám pohonných hmot   

Afrika - bohem i lidmi zapomenutý světadíl RSS 2.0      Historie >
16. 5. 2008 Neslyšitelný nářek Somálců Daniel  Veselý
12. 3. 2008 Somálsko: zhoršení humanitární situace   
12. 3. 2008 Independent: Ohlušující mlčení   
24. 1. 2008 Immanuel Wallerstein: Keňa: stabilní demokracie nebo rozpad? Immanuel  Wallerstein
8. 8. 2007 Za oponou neoliberálního humanitarismu: od Iráku k Darfúru Mesfin  Gedlu
6. 8. 2007 Africký kontinent součástí "války proti terorismu" Daniel  Veselý
26. 6. 2007 Afrika odmítá americké plány na výstavbu velké vojenské základny   
23. 6. 2007 Zpráva OSN varuje před válkami, vyvolanými globálním oteplováním   
1. 5. 2007 Immanuel Wallerstein: Afrika roku 2057 Immanuel  Wallerstein
29. 3. 2007 Očekával jsem, že mě zabijí   

Bratří Mašínové - hrdinové nebo zločinci? RSS 2.0      Historie >
28. 3. 2008 Komunisté neumřeli, bude Paumer i dnes vraždit? Štěpán  Kotrba
18. 3. 2008 Mašínové se nedali Petr  Slinták
14. 3. 2008 Válka, kterou Mašínové nerozpoutali Pavel  Urban
10. 3. 2008 Paumer, stejně jako Mašíni, neprojevil lítost Andrea  Cerqueirová
3. 3. 2008 A kromě toho pro Československo udělali co?   
29. 2. 2008 Rhizome aneb Kauza bratří Mašínů pohledem českých novinářů Josef  Švéda
29. 2. 2008 Bratří Mašínové jako průkopníci metod al Kajdy Lukáš  Lhoťan
11. 4. 2007 "Čekám na film o Mašínech" Josef  Švéda, Marie Pásková
8. 11. 2006 Mašínové jsou samozřejmě hrdinové Ondřej  Šlechta

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
24. 6. 2008 milostné propletence Michal  Šanda
23. 6. 2008 Kterak dva Římani pili jed Michal  Šanda
18. 6. 2008 Kdybych měl dospat všechny svoje nedospánky Václav  Hrabě
16. 6. 2008 Výstřižek z básně: Bombo Gregory Nunzio Corso
13. 6. 2008 Kytice Jacques  Prévert
12. 6. 2008 jak básně plynou Charles  Bukowski
11. 6. 2008 modlitba Patti  Smith
9. 6. 2008 ■ ■ ■ Jiří  Staněk
5. 6. 2008 63 Jan  Zábrana
4. 6. 2008 Bixley Vlasta  Bakalová

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
24. 6. 2008 Svět slíbil pomoc Afghánistánu. Komu kdo pomáhá? Martin J. Kadrman
18. 6. 2008 Bagdád trvá na právu vetovat americké operace   
16. 6. 2008 Irácké děti trpí psychickými chorobami   
13. 6. 2008 Irácko-americké rozhovory se dostaly do slepé uličky   
6. 6. 2008 Tajný plán jak udržet Irák pod americkou nadvládou   
6. 6. 2008 Spojené státy vydírají Irák zadržováním 50 miliard dolarů jeho zahraničních rezerv   
22. 5. 2008 Pákistán podepsal dohodu s Talibanem   
5. 5. 2008 Hamáček: Má-li být ČSSD důvěryhodná... musí chytit Bin Ládina Štěpán  Kotrba
25. 3. 2008 Trhy s dětmi v osvobozeném Iráku Lukáš  Lhoťan
25. 3. 2008 Zájem o bezvýchodnou válku v Iráku klesá, The New York Times "zkoumají" proč Karel  Dolejší

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
30. 4. 2008 Spisovatelé protestují, že Tesco potlačuje svobodu projevu   
20. 3. 2008 Zákaz Komunistického svazu mládeže potvrzen Ondřej  Slačálek
11. 10. 2007 Čína stále drakoničtěji cenzuruje internet   
8. 10. 2007 Zakažte reklamu a zhroutí se společnost Bohumil  Kartous
8. 10. 2007 "Svět bez loga" by byl světem spravedlivějším, ale nebude Štěpán  Kotrba
4. 10. 2007 Bude Česká republika protiprávně utajovat jinde přístupné informace? Helena  Svatošová
26. 7. 2007 Trestní oznámení pro pomluvu   
20. 6. 2007 Diplomatická kontroverze kolem spisovatele Rushdieho se zostřuje   
16. 3. 2007 Jak se v Právu cenzuruje Mitrofanov Štěpán  Kotrba
6. 3. 2007 Svoboda slova v ČR neexistuje Tomáš  Stýblo

Školství RSS 2.0      Historie >
16. 6. 2008 Stav školství je odrazem stavu společnosti   
16. 6. 2008 Mafiánský kapitalismus v českém školství   
13. 6. 2008 Proč jsou studenti bez motivace   
13. 6. 2008 Ruština byla shledána jazykem pobuřujícím a nahrazena angličtinou   
12. 6. 2008 Základní školství je v rozkladu   
12. 6. 2008 Nežádoucí příspěvek ke školství Wenzel  Lischka
10. 6. 2008 Dobří učitelé již byli ze škol vypráskani - už dávno, kroky předchozích vlád Pavel  Drs
10. 6. 2008 Otevřenost Boris  Cvek
10. 6. 2008 Vláda zlikviduje až 270 špatných škol   
10. 6. 2008 Učitelé jsou špatní, protože jsou chudí II   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
23. 6. 2008 Dvanáct vzpomínek na "Gustu" proti gustu intelektuálního establišmentu Michael  Volný
22. 6. 2008 Zveme vás na večer poezie   
12. 6. 2008 Hluboká textová analýza žije nejen v Londýně, ale i v Hradci Králové Tomáš  Koloc
10. 6. 2008 F. X. Šalda: "Karel Čapek byl tichošlápek!"   
4. 6. 2008 Nestoudná drzost: Projevy ubohosti, které zaslouží pár facek Vít  Bezdíček
16. 5. 2008 R.B. Pynsent a česká literatura Jan  Makovička
30. 4. 2008 Protest v britském deníku The Times proti udělení Nobelovy ceny   
21. 4. 2008 Škrabáky rozdá Dědeček Tomáš  Koloc
8. 4. 2008 O tom, co je v literatuře hodnotné, nerozhodují ti, kteří ji čtou, ale ti, kteří ji píší Jiří  Drašnar
8. 4. 2008 Literatura nemusí být čtena Lukáš  Zádrapa

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
24. 6. 2008 Uhradí česká vláda škody na majetku občanů? Radar v Brdech již sráží ceny nemovitostí Petr  Nachtmann
9. 6. 2008 Topolánek přestřelil: NE radaru a americké základně řeklo 68% občanů   
3. 6. 2008 Naše přímá cesta vpřed Karel  Dolejší
2. 6. 2008 Eastern European Review: Poláci chtějí o základně jednat až s příští americkou administrativou   
2. 6. 2008 EXKLUZIVNÍ DOKUMENT: Vládní zdůvodnění smlouvy o radaru Štěpán  Kotrba
30. 5. 2008 Americký radar nám položí svět k nohám (anebo vzhůru nohama) Jiří  Tutter
27. 5. 2008 Hezký zbytek dne ve společnosti České televize aneb co se do ČT 1 nevešlo   
26. 5. 2008 Borovenské protokoly Karel  Dolejší
26. 5. 2008 "Přednostně hájená" základna, o které se lidem neřeklo, že se na ni bude přednostně útočit   
24. 5. 2008 CVVM: S americkým radarem pořád nesouhlasí dvě třetiny občanů, ač se vláda snaží