24. 6. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
24. 6. 2008

Chci tři volné dny v týdnu!

Svět se rozvíjí. Vše by mělo jít směrem k lepšímu a v zájmu věci by se kvůli tomu měly měnit i velice zaběhlé věci. Chceme pokrok, tak proč ho omezovat dalším aspektem. Přišel čas na více odpočinku. A tím se dostávám k jádru věci. Pročpak by nemohl být další volný den? Každý týden o jeden víkendový den navíc. Stejně, jako se kdysi uvolnila sobota na volno, by se klidně mohl zformovat další volný den. Je jedno jestli pátek nebo pondělí, podstatné by bylo, aby navazoval na víkend. Vznikly by tím tři volné dny, které by jistě prospěly jak lidem, tak cestovnímu ruchu, případně dalším oblastem hospodářství. Tři dny je přeci jenom dost času na to, někam si vyrazit na výlet. Dva, to mi přijde, že člověk radši zůstane doma, protože taková chvilka strašně rychle uteče. Takže zde máme psychickou i reálnou hranici, než aby si lidé někam vyjeli.

Jak už jsem řekl, za dob ne ještě tak dávných se pracovalo i chodilo do školy i v sobotu. Časy se mění. Postupně se zkracovala pracovní doba a nakonec se uznala sobota jako den volna. A časy se mění dále, proto pojďme opět něco změnit k lepšímu.

Jako další řešení, jež lze jednoduše načrtnout na papíře, ale jeho skutečná realizace je o mnoho horší, lze považovat vytvoření nového dnu ve stávajícím týdnu. Zkrátka by po neděli existoval den navíc a týden by tvořilo osm dní. Avšak, jak jsem již podotkl, tahle cesta se mi zdá vskutku nereálná. Byly by s tím problémy, protože lidé mají rádi zaběhlé skutečnosti a většina obyvatelstva těžko přijímá jakékoli, byť revoluční, novoty. Navíc by vznikla globální komplikace -- přítomnost dvou různých druhů týdnů ve světě. Jistě se totiž nemůže stát, že státy po celém světě přijmou osmidenní týden. Potíže by tak byly pravděpodobně ještě větší, než je stávající přítomnost dvou různých délkových měrných soustav.

Avšak přítomnost tří svátečních dnů v týdnu je stále ve hře. Dokonce by se v tomto směru mohla stát naše republika průkopnickou. Postupně by se přidávaly další a další státy. Nebo by vše šlo zkusit prosadit v rámci Evropské unie. Naše předsednictví se blíží, s ním i velké šance. Evropa bez bariér, tak zní heslo předsedajícího státu, jakožto České republiky. Pojďme tedy odstranit hranice, které nás omezují. Hranice, které omezují možnosti kvalitnějšího života. Alespoň načrtnout představu bychom během předsednictví mohli.

A v rámci celé změny můžeme připustit, že by se případně i prodloužila pracovní doba z osmi hodin na devět. Práce by se tak odvedlo přibližně stejně a den volna by většina lidí ocenila. I dnes znám lidi, kteří v pátek zkrátka nepracují. Ano, takový člověk musí být živnostník, nebo musí mít nadmíru chápajícího šéfa. Každý si to rozhodně v dnešních podmínkách nemůže takto zařídit. Ovšem lidé, kteří to dokáží, jsou svým způsobem skuteční průkopníci.

Život člověka by přeci měl být co nejkvalitnější, avšak já mám pocit, že průměrný pracující člověk si ho moc neužije. Vezměte si ten kolotoč, který se roztočí v šesti nebo méně letech. Začne školní docházka, kde má člověk ještě relativně dost času, ale ten se odkrajuje stále více a více, což si dítě ještě bohužel - bohudík neuvědomuje. A po základním, případně středním a stále častěji také vysokém vzdělání, startuje proces práce a každý má volna pomále. Skončí to až někdy kolem pětašedesátého roku života důchodem a to už je na určité aktivity jedinec zkrátka moc stár a může se jen tak ohlédnout zpět a říci si, že měl pěkný život, avšak vlastně ho celý jen propracoval. Co mu také jiného zbývá.

Téměř všichni mají bohužel zaživa strašně málo volna a nejen prací živ je člověk. Chceme si přeci život i trochu užít, s čímž určitě nemůžete jinak, než souhlasit. Nedívejte se proto na vše pouze z ekonomického hlediska, ale i z toho čistě lidského. Přítomnost jedince je přeci tak pomíjivá. Užít života, nebo spíše využít ho, je tedy jediný možný způsob, jak svůj čas použít smysluplně. Jak praví krásné a pravdivé spojení -- Carpe diem.

Já tady uvažuji naprosto reálně. Nechci vést nějaké plané řeči, chtěl bych se skutečně pokusit o veřejnou diskusi, zkusit něco změnit. Klidně si svět se třemi volnými dny dokáži představit. Pomalu by se nad tím mělo začít uvažovat. Snížilo by to hladinu stresu a zvýšilo pracovní morálku. Dříve nebo později se k tomu stejně dospěje, proč tedy nezačít již teď? Proč nebýt novátory a nezauvažovat o změně, která je tak krásně lidsky přijatelná?

                 
Obsah vydání       24. 6. 2008
24. 6. 2008 Teroristický útok by byl velkou pomocí pro naši předvolební kampaň
24. 6. 2008 Dnešní výstražná generální stávka Petr  Kužvart
24. 6. 2008 Ubohý pořad na ČRo 6 Eliška  Svobodová
24. 6. 2008 Zemi "nesežere černá díra"
24. 6. 2008 Jeden dům v Německu před zítřejším fotbalovým zápasem Turecko-Německo
24. 6. 2008 Jaro normálního politického myšlení Zdeněk  Vyšohlíd
24. 6. 2008 Svět slíbil pomoc Afghánistánu. Komu kdo pomáhá? Martin J. Kadrman
24. 6. 2008 Lékaři ignorují varování zdravotnických orgánů
23. 6. 2008 Postavte šéfy ropných společností před soud, požaduje čelný klimatolog
24. 6. 2008 Palestincům se žije v arabských zemích daleko líp než v Izraeli Jana  Malá
24. 6. 2008 Honička na Walęsu pokračuje Štěpán  Steiger
24. 6. 2008 Mají Češi právo kritizovat Izrael, židovské aktivisty a být národem? Luděk  Toman
24. 6. 2008 Jak jsou údajně rovnoprávné ženy znevýhodňovány, aneb O subjektivně vnímané spravedlnosti Uwe  Ladwig
24. 6. 2008 milostné propletence Michal  Šanda
24. 6. 2008 Zahraniční platby jde posílat i mimo banku Patrik  Nacher
24. 6. 2008 Schwarzenberg mluvil o ničem
24. 6. 2008 Upřímný potlesk pro přeběhlíka
24. 6. 2008 V čem držíte Wolfovi palce?
18. 6. 2008 Sedm pražských dnů v srpnu 1968 a další klíčové dokumenty
18. 6. 2008 O co šlo v roce 1968: Další dokumenty Vilém  Prečan
24. 6. 2008 Uhradí česká vláda škody na majetku občanů? Radar v Brdech již sráží ceny nemovitostí Petr  Nachtmann
23. 6. 2008 Většina britské veřejnosti pochybuje, že globální oteplování způsobuje člověk
23. 6. 2008 Dvanáct vzpomínek na "Gustu" proti gustu intelektuálního establišmentu Michael  Volný
20. 6. 2008 Co na to ekofašisté ??? aneb české názory na jedné dálnici Pavel  Zoch
23. 6. 2008 Má věda v regionech právo na existenci? Michal  Giboda
23. 6. 2008 Lisabonská smlouva není test, oni to myslí vážně Jan  Zeman
24. 6. 2008 Chci tři volné dny v týdnu! Jiří  Bejlovec
22. 6. 2008 Hutton: Budeme-li se spoléhat na volný trh, dojde ke katastrofě
21. 6. 2008 Immanuel Wallerstein: Obamovo vítězství? Jak bude velké? Jak dalekosáhlé? Immanuel  Wallerstein
21. 6. 2008 Zdánlivě banální příběh: zemřela Alexandra Berková Irena  Ryšánková
6. 6. 2008 Hospodaření OSBL za květen 2008