27. 7. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
27. 7. 2005
Podle Koránu je výslovně zakázáno při boji zabíjet ženy a děti.

Vzhledem k mé znalosti arabštiny, která mi umožňuje sledování arabských satelitních kanálů s přímými záběry z Iráku a rozhovorů s iráckými občany po útocích, považuji za nutné se vyjádřit k dlouho uveřejňovanému "Zpravodajství iráckého odporu". To samozřejmě není psáno ze zkušeností získaných autenticky přímo na místě, ale je přebíráno z Mufakarat Al Islám, který podle obsahu vedou krajně extrémní sunnité a sunnita byl i Saddám. Celé desítky let jeho režim utlačoval šiíty a Kurdy, ve zpravodajství se píše o šiítech jako o kolaborantech, protože se většina z nich hlásí k nenásilnému odporu.

Sloupek

Srovnejte tyto dva novinářské přístupy:

"Mrtvý Čech v Šarm aš-Šajchu nám připomíná, že země je ve válce. Je to do slova a do písmene první padlý v tomto boji. Je snad ještě někdo, kdo nevěří, že fanatičtí džihádisté postupují promyšleně, podle válečného plánu? Všechno, co džihádisté dělají, má logiku. Vojáci militantního islámu se poučili: nestačí udeřit jenom jednou, k dosažení účinku je potřeba útok zopakovat. Ideologie džihádu se se od ideologie komunismu, nacismu nebo nacionalismu liší jen akcentem."

Martin Komárek, Mladá fronta Dnes, 24. - 26. července 2005

"Nad prvním varováním od sebevražedných atentátů v Londýně, že je v mešitě ve východním Londýně umístěna bomba, pokrčili zaměstnanci mešity rameny. Ale venku před mešitou, na Whitechapel Road, hovořili obyčejní muslimové o tom, jak obrovský mají strach a jak mají pocit, že jsou neustále pozorováni. 'Jako komunita pociťujeme čtyřidvacet hodin denně, sedm dní v týdnu, prostě strach,' uvedla čtyřiadvacetiletá zahalená muslimka.

Statisíce britských muslimů uvažují po londýnských bombových atentátech o emigraci z Británie. Vyplývá to z nového průzkumu veřejného mínění deníku Guardian a organizace ICM.

Z průzkumu také vyplývá, že desetitisíce muslimů v Británii jsou terčem zvýšené islamofobie. Každý pátý muslim se od útoků ze 7.7. stal terčem verbálního útoku či projevu nepřátelství. Britské policie zaznamenala v minulých dnech 1200 incidentů, u nichž vládne podezření, že jde o projevy islamofobie. Většinou jde o verbální útoky, ale došlo i k jedné vraždě."

The Guardian, 23. - 26. července 2005

Nedávné násilné útoky v Británii i v Egyptě otřásly světem. Lidé přehodnocují své postoje a vlády se snaží najít nové postupy jak zabránit destabilizaci svých společností. V této době nejistoty je nesmírně důležité, aby sdělovací prostředky nešířily stereotypy, které by mohly poškozovat menšiny a posilovat xenofobní a rasistické postoje.

Česká společnost zaujímá ustrašený a defenzivní postoj vůči jiným kulturám a vnějšímu světu i v daleko příznivějších dobách. Je politováníhodné, že v době vážné nejistoty, způsobené násilnými útoky v zahraničí, posilují česká média (a mezi nimi snad nejhorším možným způsobem především komentátor Mladé fronty Dnes, Martin Komárek, známý propagandista bývalého komunistického režimu v někdejší Mladé frontě) primitivní, černobílé stereotypy o "konfliktu civilizací", a podporují tak v české společnosti latentně silné rasistické a xenofobní postoje. Je přece jasné, že je situace daleko složitější, než jak ji líčí "komentátoři" typu Martina Komárka.

ZDEZDEZDE

Kolik českých deníků poukázalo na skutečnost, že předpoklad, že všichni muslimové jsou automaticky extremisty a chtějí vraždit a ničit, je absolutně mylný? Kolik Čechů ví, že podle nedávného průzkumu veřejného mínění se 90 procent britských muslimů distancovalo od násilí a přeje si spolupracovat s policií v boji proti veškerým formám extremismu?

Kolik českých médií poukazuje na to, že i muslimové jsou lidské bytosti a že v současné atmosféře strachu trpí více než většinová společnost, jak o tom svědčí výše uvedené citáty z britského tisku?

Od dob komunismu propadají česká média s oblibou nemyslivým, nebezpečným, hysterickým kampaním. Není překvapující, že to dělají i dnes a že Martin Komárek, propagandista z komunistického režimu, stojí v čele této smečky. Je to však absolutně neodpustitelné.

Povodně v Rumunsku - zaplavená silnice v Tudor Vladimirescu  AFP/File/Daniel Mihailescu
27. 7. 2005
< Povodně v Rumunsku - zaplavená silnice v Tudor Vladimirescu, 300 kilometrů od Bukurešti AFP/File/Daniel Mihailescu

Včerejší a předvčerejší zpravodajství slovenské TV JOJ tvrdí, že rumunská média podvedla světovou veřejnost a mystifikovala všechna globální média o rozsahu záplav rumunského území. Zprávy a fotografie, přebírané z rumunských vládních zdrojů agenturami AFP, AP a REUTERS a následně i ČTK, líčily povodně jako katastrofální. Veškeré snímky agentur s reportážními komentáři přitom vycházejí pouze z několika mála lokalit (Tudor Vladimirescu, Cosmesti, Ivesti, Movileni, Serbanesti, Foeni) a od čtyř místních fotografů (AFP - Daniel Mihailescu, AP - Vadim Ghirda a REUTERS - Bogdan Cristel, Mihai Barbu). Je tedy všechno jinak? Britské listy možná patří také k oklamaným. TV JOJ tvrdí, že její reportéři projeli celým Rumunskem a zaplaveno bylo jen několik vesnic. Satelitní snímky s rozlišením 2,5m jí dávají zapravdu.

Video TV JOJ ZDEZDE

monitor ohlasu povodně ve světových i českých médiích ZDE
letecké snímky a teledetekce povodí Siret v lokalitě Tudor Vladimirescu ZDE
mapa s rozsahem záplav ZDE
satelitní snímky s teledetekcí rozsahu záplav ZDE
27. 7. 2005

Duše jako kaviár:

V pondělí byl na Letní filmové škole v Uherském Hradišti uveden novější český film Duše jako kaviár (Dirty Soul, ČR 2004). Před promítáním promluvil režisér Martin Cieslar, který film také stříhal a je autorem jeho scénáře. Hovořil podrobně (a tak trochu nudně) o tom, jak mu festival zaplatil cestu do Hradiště. "Chci říct, oni mně opravdu zaplatili za benzín, tak mám pocit, že bych tady měl s vámi chvíli mluvit."

27. 7. 2005

Dirty soul

On Monday the recent Czech film Duše jako kaviár (Dirty Soul) ČR 2004 was shown at the LFŠ Uherské Hradiště, presented by its writer/director/editor Martin Cieslar, who talked in great (slightly tedious) detail about how they had paid for his journey here. "I mean they really did pay for the petrol, so I feel I should talk to you a bit."

Harry Potter a Albus Brumbál
27. 7. 2005

Před třemi dny oznámil webmaster českého fan-serveru Harryho Pottera, že český překlad šestého dílu ságy je hotov a je k dispozici na internetu. Adresa pro download byla odeslána z právních důvodů pouze registrovaným čtenářům fan-serveru (překlad pro uzavřenou komunitu nelegální není, to totiž není veřejné šíření), ale přihlásit se může kdokoliv. Navíc: to víte, že v Čechách se nic neutají... Díky. Ač už nejsem mladík, počtu si. Stejně jako i některé další "potterovské" povídky z fan-serveru. Protože jsou fakt dobré. Je úžasné kouzlo, že Joanne K. Rowlingsová dokázala přivést celou jednu generaci dětí i dospělých ke krásným, tlustým knihám - i ve věku internetu a všudepřítomné televize. To je to nejúžasnější kouzlo potterovského světa. Na vytvoření překladu celé knihy z angličtiny do češtiny potřebovali fanoušci pouhé čtyři dny... PS: A knížku si pak klidně koupím, protože mou nedočkavost internet uspokojí, mou knihovnu nikoliv. Albatros se nemusí bát. Neprodělá. Budu si u něj kupovat i jiné knížky mého dětství. Třeba pro vnoučata.

27. 7. 2005

Británie

Brazilec byl zasažen osmi výstřely

Detektivové, kteří vyšetřují pokusy o útok na londýnskou veřejnou dopravu z 21. 7. v úterý nalezli automobil, který zřejmě používal jeden z atentátníků. Byl to bílý Volkswagen Golf. Byl pod policejním dozorem a v úterý ve 13 hodin britského času se ho policie zmocnila. Nikdo nebyl zatčen a v automobilu nebyly nalezeny žádné výbušniny.

Při vyšetřování usmrcení nevinného Brazilce Jeana Charlese de Menezese vyšlo najevo, že ho policisté zasáhli střelbou osmkrát, nikoliv pětkrát, jak bylo původně uvedeno.

27. 7. 2005
"Nesuďte, abyste nebyli souzeni."
Matouš 7, 1

Milan Valach ve svém článku "Sudetští Němci a jejich odsun" polemizuje s názorem Jana Čulíka, že nikdo ze sudetských Němců neměl povinnost být disidentem. Nebudu se zabývat důvody, proč Valach směšuje pojem politické viny u Jasperse s problematikou kolektivní viny ve smyslu trestní odpovědnosti, ale pouze to konstatuji. (Drze předpokládám, že člověk může být úřady trestán pouze za trestný čin, nikoli za vinu - za tu jej mohou "odsoudit" pouze spoluobčané.) A připojuji citát z Jasperse, aby bylo jasné, co zůstalo mimo obzor Valachova uchopení problému. "To že obyvatelstvo ví, že musí nést odpovědnost, je první známka probuzení jeho politické svobody. Jen pokud existuje toto vědění a pokud je uznáváno, je tu skutečně svoboda, nejen vnější nároky nesvobodných lidí... Cítit se vinen, a tudíž vědět o své odpovědnosti, je počátek vnitřního převratu, jejž chce uskutečnit politická svoboda." Ostatně tuto často citovanou pasáž z Jasperse najdeme i ve Valachově textu, kde autor konfúzi viny a odpovědnosti provedl.

Michael Marčák:My Češi, pane, jsme právem hrdi na to, že u nás již po celá staletí vítězí ideologie nad zdravým rozumem...
26. 7. 2005

27. 7. 2005
Radomír Luža
přepis přednášky, přednesené 7. března 2003 na konferenci "České a slovenské dvacáté století ve zpětném pohledu: desetiletí vřavy 1938-1948" v Českém a slovenském národním muzeu a knihovně v Cedar Rapids ve státě Iowa v USA

překlad Rudolf Převrátil

Ve své přednášce se snažím vysvětlit důvody tak dalekosáhlého opatření, jakým byl odsun sudetských Němců z Československa. Protože odsun nelze pochopit bez vykreslení historie jeho příčin, pokusím se shrnout význam událostí, k nimž došlo v česko-německých vztazích v první polovině dvacátého století. Fakta ukazují, že rozhodnutí odsunout v letech 1945-46 sudetské Němce je důsledkem politiky Adolfa Hitlera, Konráda Henleina a Karla Hermanna Franka. Období od roku 1918 do roku 1945 tedy tvoří celistvý blok, na jehož prvky nelze pohlížet mimo tehdejší historický kontext. V tomto smyslu představuje odsun závěrečnou fázi, do níž dospěly německo-české vztahy po skončení druhé světové války.

26. 7. 2005

Poznámky k "divokému odsunu"

Málo co ilustruje vztah Čechů k vlastním dějinám jako fakt, že dodnes žádné nemáme. Chybí standardní "Dějiny českých zemí", shrnující je přehledně od prvopočátků až do současnosti, neexistují ani "Dějiny české státnosti po roce 1918", neexistují dokonce ani publicistické pokusy moderní dějiny nějakým novým a kontroverzním způsobem shrnout a interpretovat, periodicky zaplňující žebříčky bestsellerů v okolních zemích. Dosud nejsmělejší "Velké dějiny zemí Koruny české" nakladatelství Paseka zatím dospěly k Mnichovu. Vedle četných monografií jsou naše novější dějiny především výsledkem lidové tvořivosti.

Nejsem sice historik, ale jsem přesvědčen, že diskuse může mít smysl, pouze pokud argumenty neodporují realitě.

Sudety
27. 7. 2005
Milena Jesenská
reportáž z časopisu PŘÍTOMNOST čís. 36 - září 1938

. Mladí henleinovci chodí buď v uniformách nebo horáckých krojích a chovají se zase sebevědomě, jako lidé, kteří to zřejmě vědí lépe. Celý kraj se zřejmě "přiznává k nacionálně socialistickému světovému názoru", zdraví vztyčenou paží a siegheiluje, nosí odznaky SdP, bílé punčochy, okované boty duní po dláždění a dívky nosí na uších zapletené copánky s mašličkami, dirndly a hubertusy. Celá Henleinova strana paráduje v pohraničí v kostýmech nacionálně-socialistického světového názoru v naprostém přesvědčení, že se jí nemůže nic stát. Henleinovské ordnerské oddíly pochodují mlčky městy a vesnicemi. Ordneři - hoši mezi 16 až 21 lety - středoškoláci, cvičí z pátku na sobotu nebo ze soboty na neděli pochodování, rozčlenění ve vojenské útvary, rázují v četách do okolí. Ostatní mají "turneři" - vůdci čet - pasy a přejíždějí hranice, zúčastňují se pravidelného cvičení v Německu.

Přes sudetský kraj se převalily - jako přes nás přese všechny - čtyři měsíce prudkého napětí. Ale zdá se, že německá propaganda skutečně dovede kouzlit. Zatímco se snaží vyvolávat v nás dojem, že je válka přede dveřmi, zatímco demokratičtí lidé poslouchají na hranicích střelbu při německých manévrech, zatímco v každém z nás dříme obava "co kdyby přece", povedlo se jí uchovat mysl svých lidí takřka jako v bavlnce. Zatímco Češi a demokratičtí Němci na severu čekají takřka s holýma rukama, bude-li to válka, bude-li to puč Henleinovy strany, bude-li to stávka a sabotážní akce, bude-li to pogrom - ukládá se většina henleinovců pokojně k spánku v pevné důvěře, že to bude anšlus.

Sudety 1938
27. 7. 2005
Milena Jesenská
reportáž z časopisu PŘÍTOMNOST čís. 41 - říjen 1938

Ze sudetských zemí, obsazených německým vojskem, přicházejí demokratičtí Němci. Nebudu vám zdlouha vyprávět, co prožívají, co ve svých domovech zažili a co je čeká, budou-li se muset vrátit. Mnoho jich bylo do třetí říše odvlečeno právě tak, jako čeští hraničáři, četníci a muži finanční stráže. Ti, kteří chtějí utíkat až teď, už utíkat nesmějí. Ti, kteří utekli dříve, jsou tady bez domova, bez jídla, bez peněz, bez práce a bez vyhlídky na ni. Jsou tu ženy, které nemají tušení, kde jsou jejich muži, a nevědí, jak a zda se shledají. Ba jsou tu i osamělé děti. V celé Praze je sotva dům, kde by se nekrčilo několik uprchlíků. To jsou ti šťastní, kteří tu někoho známého měli. Tisíce lidí však utíkalo do neznáma. Nechci líčit jejich bídu, úzkosti a strádání. Za pět posledních let jsme viděli víc než často, jak žijí Němci, kteří prchají před německou národní pospolitostí. Uprchlíci u nás žijí navlas tak. Jsem český svědek, že tito lidé pět let stáli na severu, stavíce se každý zvlášť a všichni společně s neuvěřitelnou statečností po bok Československé republiky.

Nepatřím k lidem, kteří byli v zajetí krásných slov, jako je právo, spravedlnost, morálka. Nikoli proto, že bych se vášnivě nestavěla za jejich skutečný a pravý význam a zvuk, který mi zněl vždycky jako zvuk jediné pravé mince na světě. Ale kdo měl uši k slyšení a oči k vidění, slyšel tato slova vždycky z úst mocných ve chvíli, kdy ukládali bezmocným břemena. Příliš mnoho bezpráví se učinilo za zvuku pochodové hudby ve jménu práva a lidskosti v posledních letech. Příliš mnoho lidí padlo v míru, nad kterým svět tak jásá. Všechny kruté údery do práv lidu zahalovaly se vždycky do závojů morálních a ušlechtilých frází.

Nikdo na světě nelační tolik po ušlechtilosti a právu, jako chudí, neboť oni ho potřebují jako denní chléb. Kdykoli bylo třeba přimět lid, aby jednal krutě a nechápal co činí, bylo mu řečeno mnoho krásných nepravd. Pravím to proto, že mohu psát následující řádky jenom tehdy, smím-li je psát skutečně jasně, pravdivě a tvrdě.

Michael Marčák:My Češi, pane, jsme právem hrdi na to, že u nás již po celá staletí vítězí ideologie nad zdravým rozumem...
26. 7. 2005

Franz Josef, císař rakousko-uherský, král maďarský 1830-1916
27. 7. 2005

Na tento týden připadá jedno, již poněkud zapomenuté výročí. Časně ráno, na sv. Annu, 26. července 1914 byl v celém tehdejším Rakousku-Uhersku vyhlášen manifest císaře Franze Jozefa "Mým národům". Od atentátu v Sarajevu uplynul skoro měsíc a navenek se nezdálo, že by mělo dojít k vojenskému řešení celé záležitosti, neboť Rakousko-Uhersko, Německo i Rusko se předháněli v mírových prohlášeních. Za dva dny nastala válka.

26. 7. 2005

"...jak je to nádherné, když krev židovská zpod nože stříká..."

Jan Čulík se ve svém sloupku dopouští několika nepřesností ve vztahu ke konceptu kolektivní viny. Především, u něj v mnohem menší míře než u jiných autorů, ale přece jen lze pozorovat projevy kolektivního předsudku vůči Čechům. Stačí pár rasistických mailů a je ochoten psát o Češích jako o rasistech. Ale zpět k otázce kolektivní viny a nacismu.

Pokud je tento pojem promýšlen vážně, jak to učinil filozof Jaspers krátce po válce, či polský filozof Leszek Kolakowski (Malé úvahy o velkých věcech), není kolektivní vina či obecněji odpovědnost vztažena na národ jako takový. Tomu je tak především proto, že národ existuje po mnoho generací a generace budoucí nemusí mít nic společného se zločiny současnosti. Odpovědni jsou však všichni ti, kteří tvoří existující politický celek, především stát. Odpovědni jsou proto, že se vždy více či méně podílejí na jeho fungování. I disidenti měli podíl na fungování komunistického státu, pokud nebyli zrovna ve vězení. Ale této otázce odpovědnosti Čechů za komunismus se chci nyní vyhnout (více jsem se jí věnoval v knize Svět na předělu).

26. 7. 2005
tiskové prohlášení IDG Czech ke zrušení členství v Unii vydavatelů:

Unie vydavatelů (UV) oznámila prostřednictvím médií vydavatelství IDG Czech, že svému dlouholetému členu zrušila členství v Unii. Důvodem byla neochota IDG nadále poskytovat data pro audit ABC ČR. IDG Czech přestalo data poskytovat ABC ČR v okamžiku, kdy byly v ročence Unie vydavatelů publikovány zkreslené a neúplné údaje.

26. 7. 2005

Drtivá většina britských muslimů odmítá politické násilí. 90 procent z nich je přesvědčena, že násilí nepatří do politiky. Téměř 90 procent muslimů konstatovalo, že je ochotno pomáhat policii v boji proti extremistům v islámských komunitách v Británii.

Statisíce britských muslimů uvažují po londýnských bombových atentátech o emigraci z Británie. Vyplývá to z nového průzkumu veřejného mínění deníku Guardian a organizace ICM.

Z průzkumu také vyplývá, že desetitisíce muslimů v Británii jsou terčem zvýšené islamofobie. Každý pátý muslim se od útoků ze 7.7. stal terčem verbálního útoku či projevu nepřátelství.

Britské policie zaznamenala v minulých dnech 1200 incidentů, u nichž vládne podezření, že jde o projevy islamofobie. Většinou jde o verbální útoky, ale došlo i k jedné vraždě. Z tohoto průzkumu veřejného mínění vyplývá, že policejní údaje jen špičkou ledovce.

Michael Marčák:Někteří albánští uprchlíci už naši humanitární pomoc nepotřebují. Obchodují s drogami zcela samostatně !
27. 7. 2005

Pavel Hobl
26. 7. 2005

Rozhovor s Pavlem Hoblem

Jak to, že u vás v tom Pythagorovi směl hrát Jiří Menzel, když nesměl natáčet?
To jsou věci, které jsou nevyzpytatelné. Bylo nutné to zkoušet. S Chramostovou to neprošlo, s Menzelem to prošlo. Já ty důvody vůbec neznám. Pro mě bylo naprosto šokující, že vešlo ve známost, že máme dělat Pythagora, a potkal jsem ve Filmovém klubu Miloše Macourka. To byl kamarád, velice jsem si ho vážil, jistě znáte jeho filmy. Říkal: "Jak se máš?" a dodával: "Jo, jo, on ti tam bude hrát Menzel. To jo. Já si myslím, že mu to dovolíme." Pro mě tohle byl šok.
Macourek to rozhodoval?
Ano. On byl předseda partaje na Barrandově. Já o tom vůbec nevěděl. Kluk, s kterým jsme chodili za holkama, všechno, vám řekne tuhle stalinskou větu: "My ti to dovolíme." Já byl otřesen. Takhle to je. Takhle to bylo.
Našel jsem si Platónovy Dialogy. Jeden ten gospel, jedna píseň v tom filmu je o tom, že všechno už víme, jde o to se na to rozpomenout, je to klasická platonovská myšlenka. A refrén je uveden slovy, která jsou v recitativu: "Opakujte znova / slova Platonova." A dotaz ze stranických míst byl, jestli ten Platonov je ruský nebo sovětský autor.

Na letošní Letní filmové škole v Uherském Hradišti se promítaly klasické filmy Pavla Hobla Máte doma lva? (1964), Ztracená tvář (1965) a 30 panen a Pythagoras (1973). Dlouholetý "zaměstnanec Krátkého filmu Praha" Pavel Hobl (nar. 1935) má za sebou rozsáhlé a rozrůzněné filmové dílo: dokumentární filmy, celovečerní hrané filmy, hudební filmy, polyekrany. Natáčel filmy v Československu i v zahraničí. V Uherském Hradišti s ním hovořil Jan Čulík.

25. 7. 2005

Zápisník z Letní filmové školy v Uherském Hradišti:

S určitými obavami přistupuji na letošní Letní filmové škole k nejnovějším českým filmům. Raději vlastně okruhem: mám-li volbu zhlédnout českou klasiku, rozhoduji se především pro ni. Nezklamaly mě filmy režiséra Pavla Hobla. Promítala se tu jeho celovečerní groteska Ztracená tvář (1965), profesionálně a velmi tvůrčím způsobem ztvárněné dílo podle námětu a scénáře Josefa Nesvadby, autora vědeckofantastické prózy.

25. 7. 2005

Letní filmová škola Uherské Hradiště:

Je zajímavé, že na letošní jednatřicáté Letní filmové škole v Uherském Hradišti není vůbec žádná infrastruktura pro novináře. Aspoň jsem žádnou nenašel a na dotazy u organizátorů jsem na žádnou nebyl upozorněn.

26. 7. 2005
Pozoruhodným prvkem kubánských zemědělských reforem jsou městská a příměstská zahradnictví. Vznikla víceméně živelně, ale vláda v roce 1994 rozpoznala jejich potenciál, legalizovala jejich činnost a poskytla jim všemožnou podporu. Dnes zajišťují asi 60% spotřeby zeleniny na Kubě. Jen v Havaně tato zahradnictví v roce 2004 vyprodukovala 300 000 tun potravin!

Na samém začátku musím poctivě a bez okolků přiznat, že k tématu přistupuji se značnými rozpaky. Referovat o Kubě je bezesporu vysoce kontroverzní, obzvláště v českém prostředí - s přihlédnutím k oficiálním postojům české politické sféry ke kubánskému režimu a pod tlakem převládajícího způsobu, jakým se ke kubánské realitě staví mainstreamová česká média.

26. 7. 2005

V minulém týdnu se na stránkách Britských listů objevily dva podnětné články - Jana Čulíka Velmoci spolu neválčí, bojují proti sobě univerzitami a reakce na něj od Josefa Bohumila Ftorka Americké univerzity vychovávají i hrobaře zahraničních zájmů USA. Stačí se zamyslet na údernými názvy obou článků, aby bylo zřejmé, o čem by stálo zato vést diskusi, co by bylo vhodné podrobit analýze a co bychom neměli pouštět ze zřetele.

26. 7. 2005
Zdena Bratršovská, František Hrdlička

Jak vyplývá ze známého úsloví, omylnost (chybování) je tak starý a běžný úkaz, že ho ani nepokládáme za nectnost. Už naši prehistoričtí předkové se museli občas dopouštět omylů, chtěli-li například zjistit, které plody jsou jedlé a které naopak trhají střeva, nebo které zvíře se dá uštvat a před kterým se naopak nedá utéct ani skrýt -- byla to pro ně existenční nutnost. Museli se mimoto často přemisťovat, to jest bloudit, a tak si museli vymyslet bludičky a bludné kameny, aby si své omyly zdůvodnili. Po pohanském období ovšem nastoupilo období závazné religiozity, které obdařilo všechny cesty novou symbolikou. Kdo zbloudil ve své cestě k Bohu, to jest ve svých náboženských názorech, byl jako bludař odvržen a zatracen.

4. 7. 2005

Po zveřejnění apelu Jana Čulíka "Proč to nejde" přispělo v červnu 2005 celkem 195 čtenářů na provoz Britských listů úhrnem částkou 75 567 Kč, dalších 11 200 Kč byl příjem z reklamy. Na internetovém účtu Paypal máme nyní dále 715.08 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu cca šest až osm tisíc čtenářů denně, někteří z nich velmi podstatnými částkami, děkujeme. Vybranou částkou budeme financovat dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. systematickou technickou správu a technický rozvoj ani odbornou právní pomoc. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
27. 7. 2005 Je úkolem médií posilovat děsivé stereotypy? Jan  Čulík
26. 7. 2005 Katalog omylů František  Hrdlička, Zdena Bratršovská
26. 7. 2005 Univerzity a svět: Kdo s kým válčí? Radim  Valenčík
25. 7. 2005 Jste vozíčkář, práce není   
25. 7. 2005 Tajemství smokingu Alex  Koenigsmark
25. 7. 2005 Hus -- chaot a kruťas? Jan  Novotný
25. 7. 2005 Sociální stát a problémy imigrantů Veronika  Valachová
25. 7. 2005 Ať žije bordel a nikdy jinak! Václav  Dušek
25. 7. 2005 Krev zmizelého - východoevropský western Jan  Čulík

Letní filmová škola, Uherské Hradiště RSS 2.0      Historie >
27. 7. 2005 A 'new' Czech film full of old ideas and sterotypes Ema  Čulík
27. 7. 2005 "Nový" český film plný starých myšlenek a stereotypů Ema  Čulík
26. 7. 2005 Jsem typický Michelangelo, který maluje Sixtinskou kapli Jan  Čulík
25. 7. 2005 Krev zmizelého - východoevropský western Jan  Čulík
25. 7. 2005 Letos žádné zázemí pro novináře Jan  Čulík
9. 8. 2004 LFŠ: Skvělá akce, mizerné provedení Ondřej  Čapek
4. 8. 2004 České klasické filmy by měl na DVD vydávat stát prostřednictvím Národního filmového archivu   
2. 8. 2004 Ohlédnutí za Letní filmovou školou 2004 Jan  Čulík
2. 8. 2004 Non Plus Ultras: další neúspěšný pokus, který se snaží být filmem Jan  Čulík
30. 7. 2004 Škoda, že v České televizi nemůže Igor Chaun odvysílat celý svůj film Jan  Čulík

Filmový festival v Karlových Varech - 2005 RSS 2.0      Historie >
10. 7. 2005 Večeře u Noriko: Vynikající japonský film Ema  Čulík
10. 7. 2005 Noriko's Dinner Table: An outstanding Japanese film Ema  Čulík
8. 7. 2005 Ostravske dřysty po britsku Štěpán  Kotrba
8. 7. 2005 Petrohradský mýtus žije dál v Městě bez slunce Ema  Čulík
8. 7. 2005 The Petersburg Myth lives on in Sunless City Ema  Čulík
8. 7. 2005 Sluneční stát leží tak trochu pod mrakem Ema  Čulík
8. 7. 2005 Štěpán Kotrba: "My Češi jsme tak výjimeční, že nám nikdo, kdo není jedním z nás, nemůže porozumět" Jan  Čulík
8. 7. 2005 Slnečný štát: Sociálny gýč Igor  Daniš
7. 7. 2005 Broken Flowers -- Zlomené květiny Markéta  Sulovská
7. 7. 2005 Zelenkův nový film: v smějících se očích se nám objevuje slza Ema  Čulík

Český film RSS 2.0      Historie >
27. 7. 2005 "Nový" český film plný starých myšlenek a stereotypů Ema  Čulík
27. 7. 2005 A 'new' Czech film full of old ideas and sterotypes Ema  Čulík
26. 7. 2005 Jsem typický Michelangelo, který maluje Sixtinskou kapli Jan  Čulík
8. 7. 2005 Sluneční stát leží tak trochu pod mrakem Ema  Čulík
8. 7. 2005 Štěpán Kotrba: "My Češi jsme tak výjimeční, že nám nikdo, kdo není jedním z nás, nemůže porozumět" Jan  Čulík
8. 7. 2005 Slnečný štát: Sociálny gýč Igor  Daniš
8. 7. 2005 Ostravske dřysty po britsku Štěpán  Kotrba
7. 7. 2005 Zelenkův nový film: v smějících se očích se nám objevuje slza Ema  Čulík
7. 7. 2005 Zelenka's new film brings a tear to our laughing eye Ema  Čulík
7. 7. 2005 The City of the Sun lies under some patchy cloud Ema  Čulík

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
22. 7. 2005 Tak kde to letos bude? Martin  Boháč
2. 5. 2005 Freetechno party rozpuštěna policejním komandem   
5. 10. 2004 Najde se řešení pro příští CzechTek ? Jiří  Dolejš
20. 9. 2004 No system! Irina  Kellyová
19. 9. 2004 ...nenechat se sežrat soukolím systému Linda  Sokačová
16. 9. 2004 Czechtek 2002: "Mámo neblázni, přijedou -- zatancujou a odjedou" Martin "Juki" Jyrkinen
16. 9. 2004 CzechTek 2002: Vox populi aneb co na to andělé Martin "Juki" Jyrkinen
14. 9. 2004 Další policií ukončená party   
13. 9. 2004 Policie a starosta zakázali pražskou techno party   
11. 9. 2004 Gross: "Napomůžu k získání prostoru pro akce jako Czechtek" Jan  Čulík

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
26. 7. 2005 Světlo Bogdan  Trojak
21. 7. 2005 Je třeba je zabíjet Karel  Škrabal
18. 7. 2005 Cítil jsem vinu i za to Petr  Štengl
14. 7. 2005 Ráj Karel  Toman
13. 7. 2005 Zkrat B. T. Chrochtan
11. 7. 2005 Vztah církve a pracujícího lidu Štěpán  Okač
7. 7. 2005 MÁ DĚVA JEŠTĚ DŘÍMÁ Karel Hynek Mácha
4. 7. 2005 ROMÁN V KOSTCE T. R. Field

Liberalismus RSS 2.0      Historie >
25. 5. 2005 Proč jsem liberál? Boris  Cvek
25. 5. 2005 Inspirativní liberál Karel Marx Michael  Kroh
25. 5. 2005 Naděje, jistoty, antiliberálové Pavel  Urban
23. 5. 2005 Liberalismus (?) a represe   
23. 5. 2005 Chci mluvit do toho, co se mi nelíbí Jindřich  Kalous
22. 5. 2005 Co není liberalismus Petr  Fiala
20. 5. 2005 Liberalismus znamená především osobní svobodu Milan  Černý
16. 5. 2005 Co je liberalismus? Josef  Vít

Modrá šance ODS RSS 2.0      Historie >
25. 7. 2005 Klausovo Národní souručenství Štěpán  Kotrba
22. 6. 2005 Mýty Modré šance viděné očima odborů Pavel  Janíčko
24. 5. 2005 Modrá šance pro zdravotnictví - změní radikálně a nevratně českou společnost k horšímu Jiří  Jírovec
20. 5. 2005 Mladá internetová pravice zvolna hnědne Ondřej  Slačálek
16. 5. 2005 Modrá šance pro bezpečí země Josef  Vít
13. 5. 2005 Ach, my hlupáčci... Petr  Freiwillig
13. 5. 2005 Ať zdechnou na zápraží nemocnic všichni, co nebudou mít na zdravotní pojištění - alespoň se pročistí genofond Josef  Vít
13. 5. 2005 Argumentace kritiků Modré šance je nepodložená, plná chyb a ideologická   
13. 5. 2005 Modrá šance je šancí pro levici Lubomír  Novotný
13. 5. 2005 Rozkradený stát Karel  Braunheld

Literární noviny RSS 2.0      Historie >
21. 7. 2005 Jiří Vančura už nemá nic společného s Literárními novinami   
20. 7. 2005 Reklama a hlasatelé zelené pravdy a lásky v Literárních novinách Štěpán  Kotrba
14. 7. 2005 Zelení ze Země a zelení z Marsu Pavel  Pečínka
25. 4. 2005 Literární noviny: Vyhrocení situace mimo právní rámec je krajně nešťastné   
25. 4. 2005 Literární noviny: Opravdu nešťastné vyhrocení Jiří  Vančura
20. 4. 2005 Literární noviny -- po valné hromadě Jiří  Vančura
12. 4. 2005 "Literárky zničili osmašedesátníci" Ivan  Brezina
29. 3. 2005 Ještě jednou k petici na záchranu Literárek   
25. 3. 2005 Poslední číslo Literárních novin: Milník v dějinách žurnalistiky Ondřej  Slačálek
18. 3. 2005 Stačí jedno slovo   

Případ Petra Partyka RSS 2.0      Historie >
21. 3. 2005 Free speech is ours, but don't dare use it Jan  Čulík
17. 3. 2005 Dura lex, sed lex Jaroslav  Štemberk
17. 3. 2005 Případ Petra Partyka je svým způsobem pro české soudnictví typický Aleš  Uhlíř
16. 3. 2005 Jak soud potrestal Petra Partyka za to, co mu neprokázali   
16. 3. 2005 Je byrokratičnost omluvou? Jan  Čulík
15. 3. 2005 Chvála soudce Šídla Zdeněk  Jemelík
10. 3. 2005 Stát nemá trestat občany, kteří kritizují úředníky Jan  Čulík
2. 3. 2005 Petr Partyk byl za verbální "trestný čin" odsouzen do vězení   
28. 2. 2005 Špatný zákon omezuje svobodu projevu   

"Dáda" Patrasová RSS 2.0      Historie >
16. 3. 2005 PR Dády Patrasové, to je malorážka proti PR Šárky Grossové!   
14. 3. 2005 Novináři na hraní Bohumil  Kartous
18. 1. 2005 Komerční tlaky omezují svobodu slova Jan  Čulík
12. 1. 2005 Dáda Patrasová "hodlá podat trestní oznámení" za recenzi na její televizní show   
7. 1. 2005 Dáda Patrasová je tvrdá profesionálka Vojtěch  Fatka
7. 1. 2005 Dáda využívá jen toho, že malé holčičky budou chtít vypadat stejně umakartově Štěpán  Kotrba
5. 1. 2005 Dáda není dada Bohumil  Kartous
4. 1. 2005 "Dáda" Patrasová škodí dětem a České televizi - dělá jí za to ČT zakázanou reklamu? Jiří  Černý

Softwarové patenty RSS 2.0      Historie >
11. 7. 2005 Softwarové patenty - slovo na rozloučenou Jaroslav  Zvěřina
8. 7. 2005 Jde o obrovské peníze z licenčních poplatků a patentových sporů   
1. 7. 2005 O softwarových patentech   
30. 6. 2005 NE softwarovým patentům!   
30. 6. 2005 Softwarové patenty a demokracie v EU Jaroslav  Zvěřina
28. 6. 2005 Americký Nejvyšší soud: kopírování hudby je protizákonné   
24. 6. 2005 Demokracie v EU Ano či Ne - to již brzy napoví jednání o softwarových patentech   
7. 6. 2005 Proč říkám ANO! podniku Microsoft   
7. 6. 2005 Software je jako sex. Nejlepší je zadarmo!   
16. 5. 2005 Zbavte se Microsoftu a ušetříte miliony   

Knowledge society - znalostní společnost RSS 2.0      Historie >
3. 5. 2005 Aby se špinavé od čistých peněz rozeznaly Štěpán  Kotrba
7. 2. 2005 Význam médií a nových informačních a komunikačních technologií při utváření znalostní a informační společnosti Petr  Sak
26. 1. 2005 Evropa: Třetí cesta -- Nový střed po šesti letech   
25. 10. 2004 Nečiň jiným, co nechceš, aby činili tobě Štěpán  Kotrba
5. 10. 2004 Mysli globálně, jednej lokálně Štěpán  Kotrba
29. 9. 2004 Bez veřejného prostoru budou lidé pouze otroci a nikoliv občané Štěpán  Kotrba
18. 8. 2004 Výběr mezi CocaColou a PepsiColou není výběr - to není demokracie Milan  Rokytka
6. 8. 2004 Hvězdné války a globální bezpečnostní prostředí Miroslav  Polreich
6. 8. 2004 Global Trends 2015: A Dialogue About the Future With Nongovernment Experts   
27. 7. 2004 Nookracia Ladislav  Kováč

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
8. 7. 2005 Pitný režim duše Bohumil  Kartous
4. 7. 2005 Sladké mámení alternativ Milan  Černý
1. 7. 2005 Blair se prý připravuje na rozkol s Georgem Bushem   
30. 6. 2005 Alternativní zdroje energie jsou nerealistické   
23. 6. 2005 Independent: Zabíjíme tuto planetu   
19. 6. 2005 Amerika usiluje o likvidaci připravované dohody o podnebných změnách   
10. 6. 2005 Ropný lobbista zkresloval v Bílém domě vládní zprávy o globálním oteplování   
10. 6. 2005 Američané se už nemohou skrývat před globálním oteplováním   
10. 6. 2005 Arogance moci   
10. 6. 2005 Zprávy o globálním oteplování zkreslovali nejen ropní, ale také zelení lobbisté Ivan  Brezina

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková
6. 1. 2005 Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí Marta  Svobodová

Práva homosexuálů RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2005 Elton John: Skoncujte s globálním útlakem homosexuálů   
1. 7. 2005 Proč je registrované partnerství důležité pro všechny Václav  Beneš
30. 6. 2005 Navzdory zuřivému odporu katolické církve Španělsko legalizovalo homosexuální manželství   
13. 6. 2005 Britové protestují proti návrhu zákona kriminalizujícího "náboženskou nenávist"   
3. 5. 2005 Logika myšlení u některých lidí...   
2. 5. 2005 České "pravicové" servery a homosexuálové   
26. 4. 2005 Nad nesmyslností diskriminace homosexuálů Bohumil  Kartous
23. 4. 2005 Nový papež ostře odsoudil španělský zákon dovolující homosexuální manželství   
10. 3. 2005 Mají homosexuálové vychovávat děti? Ondřej  Stehlík
20. 2. 2005 Bush a jeho homosexuální prostitut Fabiano  Golgo

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
22. 7. 2005 Beethoven zvítězil nad zpěvákem Bono v boji o stahování z internetu   
20. 7. 2005 Reklama a hlasatelé zelené pravdy a lásky v Literárních novinách Štěpán  Kotrba
18. 7. 2005 Media mistakes may just be growing pains Jan  Čulík
14. 7. 2005 Fox News: "Jak vás ohrožují Jane Fondová a BBC"   
30. 6. 2005 Hodina pravdy a spořádanosti v České televizi Bohumil  Kartous
28. 6. 2005 Digitální vysílání je více než jen technologická změna Štěpán  Kotrba
28. 6. 2005 New York Times: Bílý dům chce proměnit americké vysílání veřejné služby v provládní propagandu   
24. 6. 2005 BBC zavádí nový etický kodex   
24. 6. 2005 Poplatky: Deset piv měsíčně Štěpán  Kotrba
20. 6. 2005 ČT se vrátila do postavení servilního prostředníka Bohumil  Kartous

Školství RSS 2.0      Historie >
24. 5. 2005 Změna systému školství aneb univerzální učebnice Jan  Poštulka
28. 4. 2005 Reforma školství je vážně ohrožena   
26. 4. 2005 Je to možné? Igor  Daniš
21. 4. 2005 Nejde o školné, ale o úlohu vzdelania Igor  Daniš
7. 4. 2005 Struktura a funkce Michal  Giboda
23. 3. 2005 Na státní maturity se zbytečně vyplýtvalo přes 100 milionů korun! Radek  Sárközi
10. 3. 2005 Opravdu školská reforma? Milan  Kulhánek
1. 3. 2005 O voze, o koze a o školném Radim  Valenčík
1. 3. 2005 O školství, prosím, bez demagogie Rudolf  Převrátil
28. 2. 2005 Přestaňme snít o New Labour, pokud sociální spravedlnost má být naším cílem Jan  Drahokoupil

Osvobození Československa v roce 1945 a konec II. světové války RSS 2.0      Historie >
24. 5. 2005 ...a ani spojenci by Německo neporazili bez příspěvku SSSR   
23. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce IV. Boris  Cvek
23. 5. 2005 Anglo-německý spor o obětech a vinících Richard  Seemann
16. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce III Boris  Cvek
13. 5. 2005 Skutečnými hrdiny druhé světové války byli Svědkové Jehovovi Filip  Sklenář
12. 5. 2005 Válka Milan  Valach
11. 5. 2005 Proč neslavíme konec druhé světové války Jan  Vnouček
11. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce II Boris  Cvek
10. 5. 2005 Smí mít pravda dva konce? Miloš  Dokulil
6. 5. 2005 Tolik válečných mýtů, jako je národů   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
13. 7. 2005 Zkrat B. T. Chrochtan
11. 7. 2005 Vztah církve a pracujícího lidu Štěpán  Okač
7. 7. 2005 MÁ DĚVA JEŠTĚ DŘÍMÁ Karel Hynek Mácha
4. 7. 2005 ROMÁN V KOSTCE T. R. Field
10. 6. 2005 Petra Hůlová   
3. 6. 2005 Vždyť přece létat časem je krásné Tomáš  Koloc
3. 6. 2005 Azyl a království Alex  Koenigsmark
3. 6. 2005 Je útlak plodný? Kvete umění při útlaku jinak? Jan  Čulík
23. 5. 2005 "Bez paměti žilo by se lépe ..." Jakub  Kára
12. 5. 2005 Viewegh se k stáru naučil psát Jan  Čulík