4. 10. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
4. 10. 2007

Absolutní idiocie:

"Po celou dobu komunismu Památník národního písemnictví nakupoval i rukopisy zakázaných autorů. Hnusný režim byl alespoň v tichu archivu ochoten připustit, že se jednou může hledat a nacházet projev českého ducha, který se bude potomkům hodit k jejich úvahám o tom, proč žijí a jak žít po svém, tedy zvláštně. Na veřejnost autory nepustili, ale do skryté paměti ano.

Zrušení institucí jako je Divadelní ústav či Památník národního písemnictví není jen projevem vůle uspořit. Je to projev nevyslovené vůle všeobecně zblbnout a vystavit se zapomnění. Když nám bude chybět vlastní paměť, budeme muset převzít nějakou cizí. Nebo se pohybovat jako náměsíčníci, kteří za hlavní četbu mají noviny zadarmo a letáčky o posledních slevách v blízkém obchodním domě."

Jan Šícha, "K čemu jsme měli a máme Památník národního písemnictví", Rádio Česko, kompletní text ZDE

šok │ V pondělí se má konat ministerská porada, na které se rozhodne o osudu Památníku národního písemnictví. Jedinou snahu, jak zachránit funkční celek této národní kulturní instituce před barbarismem této vlády a nedopustit zabalení jeho sbírek do krabic kdesi v nějakém skladu, vyvinula Národní knihovna. Její ředitel Vlastimil Ježek napsal projekt, ve kterém uvažuje o vzniku Národního literárního institutu, pracujícího ve stejném režimu, jako Slovanská knihovna - čili se zázemím rozpočtově silné instituce a přitom velkou mírou autonomie. Jakou naději ale má Ježek proti politické snaze pravice vyvrátit historické tradice a svému ideologizujícímu pohledu podřídit vše? Jeden z ministrů kultury za ODS dokonce na začátku devadesátých let uvažoval o zrušení celého resortu...

4. 10. 2007

Trosky vrtulníku pohřbily ve Skotsku celkem čtyři lidy včetně McRae a jeho pětiletého syna.

Zdroj: SPORT.CZ

(Zaslal Jan Schneider)

4. 10. 2007

ČR chce být papežštější než papež

Sněmovní Výbor pro obranu začal jednat o novele zákona, která chce utajovat pod odvoláním na NATO a EU (které tento typ informací ovšem neutajují) celý balík informací, které dnes spadají pod zákon o svobodném přístupu k informacím. Návrh zákona je na webu psp.cz jako tisk č. 280.

Níže publikujeme rozbor organizace Iuridicum Remedium, proč je tento návrh, papežštější než papež, z demokratického hlediska nepřípustný:

4. 10. 2007

Lidé v médiích, které je ve společnosti hodně slyšet, jsou bohužel idioti

Hlasy, které jsou slyšet, byly českými akademiky (převážně) a umělci (řídce) vyzvány k tomu, aby prostřednictvím své rezonance zvrátily převládající mediální diskurs na téma vzdělávání. Některé z nich skutečně zareagovaly, ale iniciátoři i signatáři výzvy musí být značně rozpačití z toho, jakým způsobem se toho zhostily. Jeden například "zaduněl", že ještě nikdy snad nebylo napsáno nic tak protikapitalistického. Jiný zase, že se mu zdá směšné cítit zodpovědnost za svět a společnost, protože bere vzdělání jako privátní konkurenční výhodu... Možná, že by řada těch, kteří výzvu podepsali, nyní daleko pečlivěji zvážila, zda jejich výzva je určena skutečně všem, jejichž hlasy jsou slyšet:)

4. 10. 2007
Jaroslav BRDSKÝ

Co ve zprávě vládní komise o posouzení vlivu radaru EBR na zdravotní stav obyvatelstva v okolí vojenského újezdu Brdy vůbec není, je vliv impulsního elektromagnetického záření na lidský organismus.

Impulsní výkon radaru je přepočítáván na střední hodnotu a jeho vyzařování je uvažováno jako spojité, nemodulované. Hustota toku výkonu určená ze středního výkonu jakoby spojitého záření je potom hodnocena podle normy postihující pouze ohřev tkáně.

Tento postup je vhodný jen tak pro hodnocení účinku mikrovlnné trouby (a na mrtvé maso).

4. 10. 2007

< snímek EPA

Severní a Jižní Korea se dohodly, že budou naléhat na supervelmoci, aby byla uzavřena mírová dohoda k ukončení nejdelšího a najkrvavějšího konfliktu studené války na korejském poloostrově. K dohodě došlo závěrem druhé nejvyšší schůzky mezi představiteli obou zemí za posledních více než padesát let.

Kim Čong il a Roh Moo Hyun konstatovali, že budou naléhat na Čínu a na USA, aby vyjednali oficiální ukončení korejské války z let 1950-1953.

Ve válce zahynuly 4 miliony lidí a skončila příměřím, v jehož důsledku došlo k rozdělení národa a k nedůvěřivému a ostražitému přístupu z obou stran.

4. 10. 2007

PŘEČETLI JSME:

Pro manipulaci, která prolezla společenský organismus jako rakovina, se zaužíval termín "reklama". Dovolí-li laskavý čtenář jistou nadsázku, bude zmíněný fenomén na následujících řádcích pojednán jako organizovaná lumpárna, někdy dokonce zločin. Ví se obecně, že reklama nemá nic společného s pravdou a její ambicí je pouhá propagace. Smyslem různých plakátů, inzerátů či televizních spotů není objektivně informovat, ale udělat kšeft. V reklamě se přehání, říká jenom to, co se hodí, nikoli tedy všechno. Zákonem je zakázáno prvoplánově lhát a jistá regulace garantuje rovnou soutěž jednotlivých propagátorů. Obecná podstata reklamy jako podvodu ovšem žádnou regulací dotčena není. Ochranou společnosti před rafinovanou manipulací může být pouze zákaz reklamy jako takové, včetně všech jejich modifikací. Takový krok je stále aktuálnější. Reklama dávno neplní roli nějakého servisu, neslouží k orientaci v nepřehledném terénu, jak to o sobě tvrdí. Obrovské objemy peněz protékající reklamními či PR agenturami spíše vypovídají o funkcích "tunelu" či "pračky". To vedle manipulace veřejným míněním představuje podstatnou hrozbu pro svobodu a demokracii.

JČ│ Je to zajímavý názor. Ze studia českého hraného filmu za posledních 18 let skutečně vyplývá, že reklama a reklamní firmy mají na českou společnost naprosto ničivý vliv.

Celý Hoffmannův článek "Klamy reklam" , bohužel v technicky chybné formě ZDE

4. 10. 2007

Žadatelé o azyl z Darfuru se stali obětí děsivého mučení, poté, co je Británie deportovala zpět do jejich země.

Jeden muž svědčil o tom, že byl ve vězení v Chartúmu bit po mnoho dní a věznitelé ho pálili cigaretami. Jiný muž hovořil o tom, že stráže jednoho jeho kolegu nezastřelily pouze proto, že se obávaly, že výstřely bude slyšet. Bez ohledu na to deportuje britská vláda zpět do Chartúmu tyto osoby v nebezpečí života.

Aktivisté právě zahájili protest před londýnským parlamentem, kde bylo zahájeno třídenní slyšení v Horní sněmovně ohledně deportací žadatelů o azyl do Chartúmu.Britské ministerstvo vnitra se snaží zvrátit rozhodnutí odvolacího soudu, podle něhož je deportace žadatelů o azyl z Darfuru zpět do krizové oblasti, kde jsou vražděni civilisté, "příliš tvrdá".

Organizace Aegis Trust, která bojuje proti genocidě v Darfúru i jinde, odsoudil britskou vládu, že se snaží deportovat osoby z Darfuru zpět do Chartúmu a požaduje zastavení těchto deportací.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Jean Charles de Menezes
4. 10. 2007

ČTK, BL│ V Londýně včera začalo soudní řízení proti Metropolitní policii (Scotland Yardu) kvůli zabití brazilského elektrikáře Jeana Charlese de Menezese. Policie se o něm v červenci 2005 domnívala, že je terorista, a po honičce v metru jej zabila. Do de Menezese stříleli policisté třicet vteřin. Brazilec byl zasažen osmi výstřely. Britská policie o usmrceném chodci lhala, zfalšovala záznam o tom, jak byl usmrcen. Přitom ještě před útokem věděla, že není bombový atentátník a že nezosobňuje "bezprostřední hrozbu". Šéf londýnské policie se snažil zabránit nezávislému vyšetřování tohoto incidentu, ministr Straw postup policistů dokonce hájil. Pak se ukázalo, že šéfa londýnské policie uvedl nejvyšší britský činitel policejních sil, věnujících se boji proti terorismu, záměrně v omyl... Žalobkyně ovšem včera doložila, že de Menezes zemřel kvůli tomu, že při plánování bezpečnostní operace se staly zásadní chyby. Scotland Yard je žalován za to, že porušil zákon o ochraně veřejnosti při práci.

Jean Charles de Menezes - nevinně usmrcený Brazilec v Londýně TÉMA BL

4. 10. 2007

Dnes před padesáti lety, 4. října 1957, vypustil Sovětský svaz první umělý satelit na oběžnou dráhu kolem Země. Rozhlasová stanice BBC Radio Four už celý týden věnuje celou řadu pořadů tomuto výročí. Například vysílá každé dopoledne v 9.45 četbu z knihy Matthewa Brzezinského Red Moon Rising o okolnostech kolem vypuštění Sputniku; vědce, kteří se na jeho vypuštění podíleli (Koroljov) předtím Stalin věznil v koncentračních táborech na Kolymě.

Audio v angličtině ZDE

Sputnik vysílal radiové signály po dobu tří týdnů. Signály fascinovaly radioamatéry i západní vědce. Sputnik II byl vypuštěn v listopadu 1957 s cestujícím - psem Lajkou. Z letu se sovětští vědci mnoho poučili o možnostech budoucích letů lidí do vesmíru.

Baterie sputniku vydržely asi tři týdny, ale sputnik zůstal na oběžné dráze téměř půl roku a oběhl zemi asi 1400krát. To, že mnohokrát přeletěl nad územím USA, vedlo Američany k horečné snaze urychlit jejich vesmírný program.

Podrobnosti ZDE

Vypuštění Sputniku oslavuje i Google >

4. 10. 2007

Americký prezident George Bush vetoval návrh zákona, jehož účelem bylo rozšířit zdravotní pojištění pro děti, přestože byl v Senátu schválen velkou většinou. Bush argumentuje, že zákon by překročil svůj původní účel, totiž poskytnout státní zdravotní pojištění jen chudým dětem.

Vetovaný zákon navrhl zvýšit daň z tabáku, tím získat dalších 35 miliard dolarů a z nich poskytnout státní zdravotní pojištění asi 10 milionům dětí.

4. 10. 2007

Dne 2. 10. 2007 odvysílala televize NOVA v Televizních novinách příspěvek s názvem "Naše republika utržila další mezinárodní ostudu". ZDE (klikněte 2x, pokud se objeví reklama)

Nejsem přítelem české národní flagelace (výraz vypůjčen od Benjamina Kurase) předeslané už samotným názvem nováckého příspěvku, a proto cítím potřebu trochu rozmělnit jeho mírně nadsazený nádech. Bleskový průzkum mého okolí v Helsinkkách ukázal, že většina Finů o problému vůbec netuší. Nerad bych ovšem situaci zlehčoval a zlobivému českému turistovi neobjektivně nadržoval. Chci zejména poukázat na více informací k tématu a čtenář si zajisté svůj názor udělá sám. Nečiním si ovšem nárok na úplnost, protože některé materiály se mi nepodařilo sehnat.

Nejnovější článek o neukázněnosti českých turistů ve finských národních parcích, zmíněný v příspěvku TV Nova, vyšel v deníku Helsingin Sanomat dne 24. 9. 2007. Upozornil mě na něj můj kolega z Helsinské university. Jmenuje se "Do otevřených srubů v Národním parku Urho Kekkonena se bude vracet pořádek" s podtitulem "Čeští turisté ovládli veřejné chatky na dlouhé dny." Jeho shrnutí je níže.

4. 10. 2007

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Podle informací Vědeckého institutu obecných nemocenských pojišťoven (Wissenschaftliches Institut der Ortskrankenkassen) šlo 77% německých zaměstnanců minulý rok do práce, přestože se cítili být nemocní.

4. 10. 2007

Severokorejský režim vyřadí z provozu svůj jaderný reaktor a poskytne mocnostem kompletní dokumentaci svého jaderného programu do 31. prosince, oznámili čínští činitelé. K dohodě došlo po jednání minulý týden v Pekingu, jehož se účastnila Čína, Spojené státy, Japonsko, Rusko a obě Koreje. Spojené státy dohody přivítaly a uvedli, že budou spolupracovat s Pchjongjange, na tom, aby byla Severní Korea odstraněna ze seznamu zemí podporujících terorismus. Podle dohody přicestuje během následujících čtrnácti dnů do Severní Koreje tým odborníků, vedený Američany, kteří začnou připravovat jaderný reaktor na vyřazení z provozu koncem roku.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Korelace indikátorů důvěry v ekonomiku a skutečného HDP
4. 10. 2007

koš │ Zajímavou ukázku vlivu politiky na spokojenost obyvatelstva přinesl server Peníze.cz. Tlustá čára označuje reálné HDP. Čísla mají zdroj v ČSÚ. Křivka HDP ukazuje, jak se změnila ekonomika po změně vlády v roce 1998 až dodnes. Je vizitkou vlád ODS do roku 1998 i vlád ČSSD poté. Je počínající vizitkou i vlády Mirka Topolánka. Graf potvrzuje i Zemanovu "teorii tří S křivek", které představil novinářům před mimořádnými volbami v roce 1998. Zeman tvrdil, že značná část vítězství ve volbách je v načasování souladu reálné křivky HDP, jejího vlivu na spotřební chování statisticky významné části společnosti a vnímání tohoto vlivu spotřebiteli jako "politiku", projevující se křivkou oblíbenosti politické strany. "Jde o to, že indikátor důvěry vyjadřuje okamžitý stav ekonomiky i budoucí očekávání podniků a spotřebitelů. Skutečný vývoj HDP je vypočítán a publikován s více než tříměsíčním zpožděním (čtvrtletní údaje). Respondenti tak mohou korigovat svá očekávání. Dále je také zapotřebí vzít v úvahu určité zpoždění, se kterým respondenti průzkumu na aktuální vývoj ekonomiky reagují", píše v komentáři ke grafu Jan Pekař. Svůj článek otevírá větou "Občané se začínají bát vládních reforem."

Jan Pekař, Peníze.cz: Lidé začínají mít z reforem strach ZDE

4. 10. 2007

Vývoj vztahů českých a evropských zelených

Přibližně do jara 2002 se o zadluženém torzu české Strany zelených (SZ) setrvávajícím na 1 % preferencí vyskytovalo v médiích vždy jen několik krátkých zpráv do roka, o odborných studiích na toto téma ani nemluvě. Po víc jak čtyřech letech, v červnu 2006, se SZ stává na české politické scéně se svými 6 poslanci a 6,3 % odevzdaných hlasů novým hráčem, který svým konkurentům tvrdě předvádí vlastní "vyděračský" potenciál i možnost netradičních spojenectví.

4. 10. 2007

Zdá sa, že predstavitelia ľavicových strán z bývalého tzv. východného bloku aj po takmer osemnástich rokoch od jeho rozpadu sú stále nepoučiteľní. Toto konštatovanie v plnej miere platí aj pre ukrajinskú ľavicu. Tá vďaka svojej rozhádaností a roztrieštenosti v posledných parlamentných voľbách stratila nielen takmer štyridsať poslaneckých kresiel, ale prepadlo jej približne aj jeden a pol milióna voličských hlasov. A to je už naozaj minimálne na zamyslenie.

4. 10. 2007

(Z příběhů ne/slušného občana)

Dnes už si člověk ani nemůže vyjít do parku. Všude je to samý pedofil. Zneužívání dětí je na běžném pořádku. Tradiční metody již nestačí. Na pořad dne přicházejí nové moderní způsoby prznění dětí a nezletilé mládeže. Máme internet, počítače, média, DVD, domácí kino a já nevím co ještě, jak se to všechno dnes jmenuje.

3. 10. 2007

Důsledná realizace politiky rovných příležitostí Evropskou unii a její členské státy teprve čeká. Antidiskriminační legislativa sice existuje, její implementace však mnohde vázne a ženy, etnické skupiny, starší lidé, handicapovaní, neheterosexuálové/ky a další jsou stále v mnoha oblastech života diskriminováni/y. Takto letos, kdy si Unie připomíná padesátileté výročí svého vzniku, a tedy padesát let prosazování rovnosti mezi muži a ženami, hovoří zástupci a zástupkyně Evropské komise a Evropského parlamentu na různých konferencích a akcích. A dodávají, že se sice za oněch padesát let udělal kus práce ve zlepšení postavení žen ve společnosti, stále je však na čem pracovat.

3. 10. 2007

Sněmovní výbor pro sociální politiku dnes projednal ve druhém čtení návrh zákona o náhradním výživném a doporučil jej Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR ke schválení. Otevřel tím cestu k pomoci samoživitelům a samoživitelkám v jejich obtížných životních situacích.

V rámci diskuse zazněla slova o možné alternativě, kterou v brzké době předloží ODS. ...

Miloslav Ransdorf
4. 10. 2007

Aby nebylo mýlky, nechci nahradit české vlastenectví evropským patriotismem. Ale chci tu promluvit o určitém úhlu pohledu na Evropskou unii, který se příliš nevzpomíná. Evropská unie není jen to, že Němci a Francouzi spolu neválčí, že se financují velké projekty, které nám mají pomoci v konkurenčním boji, že náš desetimilionový stát dostal zázemí pětisetmilionového trhu a že paradoxně může (budeme-li svou roli zvládat) naše suverenita vzrůst. O tom psali jiní. Mým tématem dnes není ani ITER, ani GALILEO, ani SESAR, ani žádný z těch desítek projektů, které plní můj život a práci v Bruselu v průmyslovém výboru, jehož jsem prvním místopředsedou.

4. 10. 2007
Zpracoval Muhammad Abú Nasr, přeložila Eva Cironisová

Povstalci přepadli ráno konvoj více než 20 cisteren přepravujících ropu z Fallúdže do Sámarrá, celou kolonu zapálili a zajali několik řidičů, většině z nich se však podařilo utéci. Řidiči pocházeli většinou z provincií Anbár a Saláh ad-dín. Živí se dopravou surové ropy do rafinérie v Bajdží a přepravou přes provincii Anbár do Jordánska a Sýrie.

V rámci zásady Audiatur et altera pars zveřejňujeme zpravodajství o nedávných bojích v Iráku z hlediska osob, které bojují proti americkým a západním okupačním vojskům.

Zpravodajství iráckého odboje TÉMA BL
3. 10. 2007

V rámci konzultací byly patrně americkou stranou poskytnuty nesprávné údaje

Tisková zpráva Greenpeace

Praha, 3. října 2007 -- Greenpeace v pražském Mánesu představilo kompletní analýzu vládní studie zdravotních dopadů případného umístění amerického radaru v Brdech.1) Studie vycházející z podhodnocených výkonových parametrů zařízení předkládá několik málo tabulek spočitatelných s použitím triviálního vzorce. Kromě toho obsahuje i věcné chyby. Vládní brožura o radaru je tedy zavádějícím materiálem, v němž chybí řada podstatných informací a který neposkytuje žádné vodítko pro racionální veřejnou debatu o radaru v rámci vládní "informační" kampaně.

2. 10. 2007

Portrét/výročí

Ve II. části příběhu o životě a smrti herečky Anny Sedláčkové (1887-1967) jsme se vrátili k počátkům jejího nástupu na scénu Národního divadla, ZDE. Od rolí mladičkých naivek až po silné charakterní ženské role se herečka po 15 letech vypracovala do postavení, které se stalo předmětem prvních zákulisních intrik. Andulu, jak jí přezdívalo publikum, jsme naposledy zastihli ve chvíli, kdy v roce 1919 v Národním divadle práskla dveřmi.

3. 10. 2007

ukázka z knihy "Totem, incest a odkouzlení buržoazie", která právě vyšla v nakl. Malvern

Knížka je ke koupi ZDE

Kdysi jsem za největšího nepřítele rozumu vyhlásil samozřejmost. Slovo nepřítel je však snad příliš vyhraněné. Řekněme, že samozřejmost je vždy výzva. Jsem tak trochu sběratel samozřejmostí a rád se těmto netečným slečnám dívám pod sukénku. Tu je něco z mé skrovné sbírky.

3. 10. 2007

Pohled z Kansasu:

Válka v Iráku je pro Američany tématem číslo jedna a bezesporu se stane i hlavním bodem nadcházející volební kampaně. Vzhledem k tomu, že jsem momentálně na semestrálním studijním pobytu na Kansas State University v Manhattanu v USA, zaměřila jsem se i na vnímání války v Iráku.

3. 10. 2007

Nejsem překvapen, že Národní bezpečnostní úřad rozhodl ve věci současného ministra vnitra Ivana Langera uložením pokuty. S ohledem na důkazy, které v této věci byly veřejně známy, snad ani jinak rozhodnout nemohl. Pokuta, kterou ministr vnitra obdržel, je sice s ohledem na skutek směšná, podstatné je však to, že bylo prokázáno, že Langer loni umožnil novinářům, aby se dostali k informacím z tzv. Kubiceho zprávy.

3. 10. 2007
Zdena Bratršovská, František Hrdlička

Pro utopie, které vznikají bezprostředně po druhé světové válce, je typické, že se takříkajíc zvnitřňují. Jestliže prozaička Virginia Woolfová, představitelka předválečné moderny, vytkla otevřeně H.G. Wellsovi (a nejen jemu), že zobrazuje jen vnější skutečnost a nedokáže proniknout do duševního života svých postav, o prózách Alberta Camuse a George Orwella by to už říct nemohla. V Camusově románové kronice Mor není důležité, proč byl zrovna Oran zasažen touto epidemií, odkud se vzala, zda je to trest za nehodný život apod., nýbrž jak se s ní vyrovnávají jednotlivci, obětavý lékař (který, jak se nakonec ukáže, příběh zaznamenává), intelektuál-pacifista, kněz-fatalista, důchodce, jemuž epidemie paradoxně umožní vymanit se ze své samoty, či novinář, který ve městě náhodou uvízl a pociťuje to jako osobní újmu. Z genologického hlediska je Mor spíš alegorie než utopie, ledaže bychom v reakcích jednotlivých postav spatřovali vizi toho, jak se na lidském jednání podepíše mezní situace, jíž se lidstvo zřejmě nevyvaruje.

3. 10. 2007

V polovině července 2007 zaslalo 55 osobností prezidentu ČR, předsedovi Senátu a předsedovi Poslanecké sněmovny výzvu k vypsání referenda k umístění radaru protiraketové obrany v Brdech. Stejně jako autoři výzvy, i česká vláda - údajně - podporuje celospolečenskou diskusi o případném umístění radaru v Brdech. Tomáš Klvaňa, vládní koordinátor komunikace programu protiraketové obrany, využil možnosti reagovat podrobně na otázky, kladené signatáři této výzvy . Poté, co se čtenář prokouše snůškou obvyklých a mnohokrát vyvrácených nepravd pana Klvaňi pod body 1 až 10, zaujme jej bod 11 jeho „odpovědí“.

3. 10. 2007

Řeč prezidenta Klause na půdě OSN otevřela téma, na kolik prezident může hrát roli nezávislého komentátora, a na kolik musí zohledňovat svoji veřejnou funkci. Tato otázka je pevně spojena se samotnou povahou prezidentské role v českém politickém systému.

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
4. 10. 2007 Co ve zprávě vládní komise o radaru vůbec není Jaroslav  BRDSKÝ
27. 9. 2007 Stokrát opakovaná lež se stává pravdou Tomáš  Gawron
27. 9. 2007 Nezajímá mě, zda je radar zdraví škodlivý, nechci ho   
27. 9. 2007 Propagandistický průzkum STEM pro Tomáše Klvaňu: Míchat jabka s hruškami Jakub  Rolčík
26. 9. 2007 Jak se v Česku dělá "vládní" beseda o Radaru Vladislav  Černík
25. 9. 2007 Amerických základen bude v ČR víc? Jan  Neoral
24. 9. 2007 Další mystifikace ve zprávě vládní komise o radaru Jaroslav  BRDSKÝ
19. 9. 2007 Ministerstvo obrany se bojí diskusí o radaru - nemá argumenty Zdeněk  Štefek
19. 9. 2007 Názor dne Oldřich  Průša
19. 9. 2007 Demokracie? To je vtip? Jaromír  Habr

Klausovo tažení proti ekologům RSS 2.0      Historie >
25. 9. 2007 Ekologické organizace k prezidentově projevu   
25. 9. 2007 Petržílek: ČSSD se distancuje od názorů prezidenta Klause Petr  Petržílek
24. 9. 2007 Živá planeta aneb sto omylů Václava Klause Pavel  Nováček
18. 9. 2007 Klaus: Dočkáme se umlčování oponentů na vážná společenská témata? Václav  Klaus
17. 9. 2007 Klaus k Masarykovi: "Měl blízko k humanistickému socialismu a chápal význam sociálních otázek" Václav  Klaus
14. 9. 2007 Je hluboký omyl dávat rovnítko mezi životním stylem a hodnotou svobody   
14. 9. 2007 Klaus Bursíkovi: Jednáte bez mandátu vlády - s fatálním dopadem na ekonomiku Václav  Klaus
14. 9. 2007 Klaus vs. Bursík Boris  Cvek
10. 9. 2007 Nashledanou, pane Klausi Bohumil  Kartous

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
27. 9. 2007 Stokrát opakovaná lež se stává pravdou Tomáš  Gawron
24. 9. 2007 Další mystifikace ve zprávě vládní komise o radaru Jaroslav  BRDSKÝ
19. 9. 2007 Ministerstvo obrany se bojí diskusí o radaru - nemá argumenty Zdeněk  Štefek
19. 9. 2007 Názor dne Oldřich  Průša
17. 9. 2007 Kurt Beck v Praze, Gerhard Schröder v Moskvě Richard  Seemann
14. 9. 2007 Memento radaru u města Skrunda v Lotyšsku Ivan  Sommer
10. 9. 2007 Americký systém protiraketové obrany Česko neochrání Jaroslav  BRDSKÝ
10. 9. 2007 Skandálně manipulativní průzkum veřejného mínění   
5. 9. 2007 Radar XBR Brdy - Technická analýza a odhad výkonových parametrů Ludvík  NERAD
3. 9. 2007 Podle amerických údajů zamoří úlomky střetu antirakety s hlavicí tisíce kilometrů čtverečních Štěpán  Kotrba

Írán RSS 2.0      Historie >
2. 10. 2007 Spojené státy provádějí výcvik letectva zemí v Perském zálivu pro válku proti Íránu   
19. 9. 2007 Immanuel Wallerstein: Je na programu útok na Írán? Immanuel  Wallerstein
19. 9. 2007 DEBKA: Írán nemá veké množství střel Shahhab-3   
18. 9. 2007 Schyluje se k válce s Íránem?   
18. 9. 2007 Směřujeme nezadržitelně k válce s Íránem, varuje OSN   
17. 9. 2007 EU: Namísto radaru v Brdech plynovod z Íránu Štěpán  Kotrba
15. 9. 2007 Stredoázijské energetické lišiactvo Peter  Stupavský
12. 9. 2007 Svět se změnil - 11.9.2001 Antonín  Hubený
7. 9. 2007 Immanuel Wallerstein: Nešíření jaderných zbraní aneb odpočívej v pokoji Immanuel  Wallerstein
6. 9. 2007 V předvečer útoku na Írán? Daniel  Veselý

Šanghajská organizace spolupráce RSS 2.0      Historie >
1. 10. 2007 Tadžikistan: Snaha o posilnenie pozície Peter  Stupavský
15. 9. 2007 Stredoázijské energetické lišiactvo Peter  Stupavský
31. 8. 2007 Výsledky Šanghajské organizace spolupráce: rozdělování Turkmenbašiho zásob plynu pokračuje   
20. 8. 2007 Boj proti tzv. "třem zlům" - extremismu, separatismu a terorismu konečně v popředí zájmu Miroslav  Polreich
16. 8. 2007 NATO východu zahajuje diplomatickou ofenzívu Štěpán  Kotrba
8. 8. 2007 Šanghajská organizace spolupráce uspořádala vojenské cvičení - v Rusku Štěpán  Kotrba
18. 7. 2007 150 DNÍ LHŮTY: Zbraně nejsou na hraní Oskar  Krejčí
30. 6. 2007 Globální hrozba ze strany nejrozsáhlejšího militaristického komplexu všech dob Daniel  Veselý
12. 6. 2007 Immanuel Wallerstein: Čí století? Immanuel  Wallerstein
11. 5. 2007 Preventivní diplomacie nebo preventivní útok? Miroslav  Polreich

iDnes publikuje rozhovory s majiteli bordelu RSS 2.0      Historie >
31. 8. 2007 Další výrazné posílení důvěryhodnosti portálu iDnes...   
26. 8. 2007 Žijeme ve svobodný zemi a podnikání v erotice je normálka   
25. 8. 2007 Lehký případ funkcionálního analfabetismu Václav  Chyský
25. 8. 2007 Kam v Kanadě do bordelu? Nikam - policie vás pošle na školení Miloš  Kaláb
25. 8. 2007 iDnes, "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál" idolizuje i pornoslužby pravidelněji   
25. 8. 2007 "Ne všechno, přicházející ze Západu, je kvalitní"   
25. 8. 2007 Bordely v Čechách legální nejsou   
24. 8. 2007 "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál na 'českém' internetu" interviewuje majitele bordelu! Jan  Čulík
24. 8. 2007 Kam "utéct" před tím, co se děje v této zemi?   
24. 8. 2007 Proč by se ženy měly starat o děti?   

Arktida RSS 2.0      Historie >
31. 8. 2007 Arktida bez jaderných zbraní? Jan  Burian
14. 8. 2007 Po Rusku a Kanadě směřuje do Arktidy i americká loď   
3. 8. 2007 Ruský ponor do velmocenské hloubky Štěpán  Kotrba
3. 8. 2007 Západ se třese strachem nad příznaky nové studené války   
9. 4. 2007 Svět v roce 2035   
6. 4. 2007 Podnebné změny "nejtvrdším způsobem zasáhnou chudé lidi"   
15. 3. 2007 Immanuel Wallerstein: Klimatické katastrofy: tři překážky bránící, aby se s tím něco dělalo Immanuel  Wallerstein
12. 2. 2007 Klimatické změny, britští konzervativci a postoj české ODS Bohuslav  Binka
21. 9. 2005 Firmy chtějí jednat proti globálnímu oteplování, brání jim v tom vlády   
19. 6. 2005 Amerika usiluje o likvidaci připravované dohody o podnebných změnách   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
2. 10. 2007 Rada Českého rozhlasu odflákla svou práci Štěpán  Kotrba
22. 9. 2007 Najde se v ČRo 6 ještě více mluvčích? Určitě ano... Štěpán  Kotrba
12. 9. 2007 Spolkový ústavní soud podpořil platby veřejnoprávním sdělovacím prostředkům Richard  Seemann
11. 9. 2007 Ta sebedůvěřivá média! Miloš  Dokulil
11. 9. 2007 Bude znamenat Klausova porážka pád kabinetu? Štěpán  Kotrba
10. 9. 2007 Symfonický orchestr Českého rozhlasu zahajuje novou sezónu internetovým videopřenosem   
8. 9. 2007 Důsledky špatně formulované stížnosti Štěpán  Kotrba
7. 9. 2007 Dekoj aneb blahoslavení diletanti Štěpán  Kotrba
7. 9. 2007 RRTV k Tykadlu o radaru: Dětský pořad může stranit Jan  Škorvánek
5. 9. 2007 Elegantní design České televize Štěpán  Kotrba

Špionáž v době studené války RSS 2.0      Historie >
18. 7. 2007 Co dělal špión Karel Koecher v Prognostickém ústavu? Karel  Köcher
16. 7. 2007 Podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání: plíživá propaganda Robina Hooda Ladislav  Žák
13. 7. 2007 K.K.K. Ladislav  Žák
12. 7. 2007 Fanatici všech zemí, spojte se Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Nemyslete. Když myslíte, tak nečtěte, když čtete, tak nepište. Když píšete, pak se nedivte... Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Romeo vypovídá: jak zemřel agent Ogorodnik Karel  Köcher
12. 7. 2007 Případ Karel Koecher Jan  Čulík
12. 7. 2007 Rozpor v prohlášeních Karla Koechera   
12. 7. 2007 Koecher sloužil totalitě Boris  Cvek
11. 7. 2007 Fanatik Pacner trvá na mediálních mýtech Štěpán  Kotrba

Ruská varování před studenou válkou a asymetrické odpovědi RSS 2.0      Historie >
1. 10. 2007 Jak jsem nyní potkal Rusko znovu Ladislav  Žák
10. 9. 2007 Schröder se s Putinem shodl na odporu k americkému radaru v Česku   
6. 9. 2007 MAKS 2007 - Symbol ruských ambicí Jiří  Csermelyi
4. 9. 2007 Rusko si klade podmínky pro jednání s USA   
31. 8. 2007 Výsledky Šanghajské organizace spolupráce: rozdělování Turkmenbašiho zásob plynu pokračuje   
23. 8. 2007 Co znamenají "Medvědi" na obloze? Jaroslav  Kuba
8. 8. 2007 Rusko na pranýři Oskar  Krejčí
8. 8. 2007 Rusko začíná sériovou výrobu nejmodernějších střel pro jaderné ponorky Štěpán  Kotrba
7. 8. 2007 Rusko instalovalo protiraketový a protiletadlový systém S-400 Štěpán  Kotrba
3. 8. 2007 Ruský ponor do velmocenské hloubky Štěpán  Kotrba

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig
2. 3. 2007 Nekonečná bída antikapitalismu Luboš  Zálom
2. 3. 2007 Argumenty Josefa Víta jsou omezené Jiří  Holý

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
17. 9. 2007 EU: Namísto radaru v Brdech plynovod z Íránu Štěpán  Kotrba
15. 9. 2007 Stredoázijské energetické lišiactvo Peter  Stupavský
14. 9. 2007 Klaus Bursíkovi: Jednáte bez mandátu vlády - s fatálním dopadem na ekonomiku Václav  Klaus
27. 8. 2007 Rusko: Britské ropné společnosti "podvádějí investory"   
16. 8. 2007 EU prosazuje alternativní ropovody a plynovody ve snaze zbavit se závislosti na Rusku   
9. 8. 2007 Irán má ropu, Severní Korea umí rafinovat   
9. 8. 2007 Chávezova ropná jízda po Jižní Americe   
8. 8. 2007 Šanghajská organizace spolupráce uspořádala vojenské cvičení - v Rusku Štěpán  Kotrba
6. 8. 2007 Irán, plyn a Shell - co vadí USA Milan  Šebo
30. 7. 2007 Skrytý program za Plánem Biopaliv Bushovy exekutivy   

Čína RSS 2.0      Historie >
15. 9. 2007 Stredoázijské energetické lišiactvo Peter  Stupavský
31. 8. 2007 Výsledky Šanghajské organizace spolupráce: rozdělování Turkmenbašiho zásob plynu pokračuje   
9. 8. 2007 Čína hospodářsky hrozí Spojeným státům   
8. 8. 2007 Šanghajská organizace spolupráce uspořádala vojenské cvičení - v Rusku Štěpán  Kotrba
19. 6. 2007 Čína chce koupit všech šest evropských továren společnosti Airbus   
18. 6. 2007 Čína: bohatství na základě vykořisťování, aneb Kdo by si nepřál nezávislé odbory? Uwe  Ladwig
12. 6. 2007 Immanuel Wallerstein: Čí století? Immanuel  Wallerstein
1. 6. 2007 Budoucnost patří letecké dopravě, aneb Jak se dát poučit od Číňanů o nutnosti evropské a hlavně německé politiky Uwe  Ladwig
15. 5. 2007 Současné doktríny a strategie Oskar  Krejčí
13. 4. 2007 Globalizace pokračuje a Indové už jsou tady, aneb Volný trh a možnost rozvojových zemí Uwe  Ladwig

Autorskoprávní "zločiny", vypalovačky a sítě RSS 2.0      Historie >
7. 8. 2007 Free neznamená pouze zadarmo Štěpán  Kotrba
23. 1. 2007 Výchova vysokoškoláků "free" hudbou Štěpán  Kotrba
27. 11. 2006 Krádež a "krádež"   
27. 11. 2006 Poplatky uvalené na CD a DVD   
26. 11. 2006 Autorské dílo a právo ho vlastnit Alexandr  Vojta
25. 11. 2006 Ti mrda, ne? Štěpán  Kotrba
24. 11. 2006 Vypalování: Když mám předplaceno Jan  Bláha
23. 11. 2006 Poplatek za média nic neřeší   
23. 11. 2006 Mediální monopoly narážejí na společenskou potřebu sdílení kultury Štěpán  Kotrba
23. 11. 2006 "Daň" z krádeže autorských děl   

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
29. 7. 2007 Magistrát ustoupil tlaku ochránců soukromí   
26. 7. 2007 Evropská unie bude poskytovat osobní data občanů Spojeným státům Fabiano  Golgo
26. 7. 2007 EU will give personal data to US Fabiano  Golgo
11. 6. 2007 Univerzální karta Pražana představuje riziko pro soukromí   
15. 1. 2007 Policie v Evropě bude mít přístup k dababázi DNA evropských občanů   
1. 1. 2007 Občanům EU, cestujícím do USA, smějí Spojené státy kontrolovat emaily a transakce na úvěrových kartách   
3. 12. 2006 Miliony osob, cestujících do USA, klasifikovány jako "teroristické riziko"   
17. 10. 2006 Budoucnost mýtného a špehování automobilů   
1. 10. 2006 Cestovní válka mezi USA a Evropou začala   
5. 9. 2006 Pro informatiku vnitro není řešení, pouze nebezpečí Jiří  Kofránek

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
29. 3. 2007 Když Potůček naslouchal antikomunistům mezi bývalými komunisty Štěpán  Kotrba
17. 11. 2006 Sedmnáctý po sedmnácté Stanislav  Křeček
1. 11. 2006 Tichá vzpomínka na ostravské soudruhy Ladislav  Žák
6. 9. 2006 Sedmdesát tisíc udavačů, denunciantů a konfidentů Jaroslav  Krejčí
15. 8. 2006 Národní literatura je jen jedna Miroslav  Vejlupek
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
18. 4. 2006 Čulíkovy znaky demokracie Štěpán  Kotrba
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
26. 9. 2007 Senzitivní téma, anebo jen (navíc?) prestiž v sázce?! Miloš  Dokulil
19. 9. 2007 Záporné následky globálního oteplování pocítí už naše generace   
10. 8. 2007 Britský meteorologický úřad předpovídá nejprve klid, pak rekordní teploty   
7. 8. 2007 Soudce částečně zakázal ekologické protesty proti letecké dopravě   
2. 8. 2007 Hnědé mraky z Asie oteplují planetu   
18. 7. 2007 Předposlední jednání partnerů projektu ACCRETe   
11. 7. 2007 Boj proti klimatickým změnám trochu jinak Miroslav  Uhlíř
9. 7. 2007 S planetou to vidím modře Adam  Votruba
9. 7. 2007 Live Earth: placebo pro přesvědčené Fabiano  Golgo
7. 7. 2007 Live Earth - megaakce rockových hudebníků na záchranu planety   

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
29. 3. 2007 Když Potůček naslouchal antikomunistům mezi bývalými komunisty Štěpán  Kotrba
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
2. 10. 2007 Gordon Brown: Británie sníží svůj počet vojáků v Basře o 1000   
24. 9. 2007 Okupace Iráku: Přes milion mrtvých Jakub  Rolčík
15. 9. 2007 Irak -- bez stratégie Radovan  Geist
12. 9. 2007 Válka proti terorismu: stala se již lidská práva přežitkem ? Jaroslav  Kuba
1. 9. 2007 Britský armádní šéf zaútočil na USA, že ohledně Iráku "intelektuálně zbankrotovaly"   
23. 8. 2007 Bush: Dokud budu prezidentem, "největší síla pro osvobození člověka, jakou kdy svět poznal" z Iráku neodejde   
22. 8. 2007 Guantánamo: "mnoho pistáciových oříšků či Coca-Coly" Jiří  Hudeček
21. 8. 2007 Britové plánují odchod z Iráku, Američané jsou rozhněváni   
15. 8. 2007 Sebevražední atentátníci usmrtili v Iráku nejméně 175 osob   
13. 8. 2007 Fáma nebo skutečnost?   

Školství RSS 2.0      Historie >
4. 10. 2007 Je slušnost a civilizovanost "protikapitalistická"? Bohumil  Kartous
28. 9. 2007 Také učitelé potřebují dobré vzdělání! Michal  Giboda
10. 9. 2007 Studium na Pedagogické fakultě UK jako předpeklí Jiří  Beránek
2. 9. 2007 Začíná školní rok a s ním i pravopisná buzerace našich dětí... Ladislav  Kahoun
22. 6. 2007 Šikana ve školách Josef  Vít
22. 6. 2007 MŠMT šikanu ve školách řeší   
11. 6. 2007 Třídní rozdíly začínají v Británii ve věku tří let   
1. 6. 2007 Nečisté maturity?   
1. 6. 2007 Státní maturity, CERMAT a Scio Bohumil  Kartous
25. 5. 2007 Reforma akademické samosprávy -- ano, ale... Jiří  Neustupa

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
4. 10. 2007 Topolánkova vláda ruší Divadelní ústav a chce zrušit Památník národního písemnictví   
3. 7. 2007 ...a bude hůř: Už jen zábavný thriller Jan  Čulík
4. 5. 2007 Vernisáž výstavy o spisovatelce Věře Sládkové   
3. 5. 2007 Nezkreslujme Máchův odkaz Lukáš  Zádrapa
16. 4. 2007 Igor Josef  Škvorecký
16. 4. 2007 Záznamy všedních dní Igor  Hájek
11. 4. 2007 "Čekám na film o Mašínech" Josef  Švéda, Marie Pásková
6. 3. 2007 Antologie Divokého vína - kulturní událost Miroslav  Vejlupek
21. 2. 2007 Ohlédnutí: Literatura a internet v roce 2006 Miroslav  Vejlupek