25. 9. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Donald Rumsfeld - ilustrační foto, Reuters
25. 9. 2006

Rumsfeldovy padělané zprávy v Iráku propadají

USA před časem připustily, že spustily mediální kampaň, která bude vydávat falešné novinové zprávy a články v iráckých médiích v úsilí zlepšit pošpiněný obraz Spojených států v Iráku. Články byly napsány americkými vojáky, poté přeloženy do arabštiny a nakonec umístěny v denících. Později byly tyto podvrhy představovány v mediálních monitorech jako informace nezávislých novinářů.

Na konci prosince 2004 napsaly Los Angeles Times, že Pentagon tajně platil irácké novináře. Nedávno vyšetřovatelé z americké federální komise pro dohled nad médii - Federal Communications Commission (FCC) prozradili, že vyšetřovali tucty amerických televizních stanic pro příspěvky ve vysílání, produkované Bushovou administrativou a důležitými společnostmi, které televizní stanice vydávaly vůči ostatním agenturám a divákům jako důvěryhodné zprávy.

To je obsahem právě vyšlé knihy The Best War Ever: Lies, Damned Lies, and the Mess in Iraq amerického žurnalisty Sheldona Ramptona a ředitele Center for Media & Democracy a editora čtvrtletníku PR Watch Johna Staubera.

Sloupek
Karel Toman

Můj bratr dooral a vypřáh koně.
A jak se stmívá,
věrnému druhu hlavu do hřívy
položil tiše, pohladil mu šíji
a zaposlouchal se, co mluví kraj.

Zní zvony z dálky tichým svatvečerem;
Modlitba vesnic stoupá chladným šerem.
Duch země zpívá: úzkost, víra, bolest
v jediný chorál slily se a letí
k věčnému nebi.

Svatý Václave,
nedej zahynouti
nám ni budoucím.

25. 9. 2006

Dokument Trendy globálního terorismu: Dopady pro Spojené státy představuje souhrn zpráv šestnácti zpravodajských služeb Spojených států. Podle Mladé fronty Dnes je prvním formálním zhodnocením globálního terorismu, které vypracovaly špionážní služby od začátku války v Iráku. Původní informace, kterou přeložený článek MfD přinesl, pochází z článku Spy Agencies Say Iraq War Worsens Terror Threat, kterou pro New York Times napsal Mark Mazetti, dříve korespondent Los Angeles Times a US News and World Report, specializovaný na obranu . Mazetti je spoluautorem materiálu "U.S. Military Covertly Pays to Run Stories in Iraqi Press", který obvinil Bushovu vládu z korupce médií a MEDIAOPS v Iráku či materiálu Inside the Iraq Prison Scandal pro USNews. Autor článku o tajné zprávě amerických tajných služeb tvrdí, že díky válce v Iráku všeobecná hrozba terorismu od útoků z 11. září stoupla, islámský radikalismus místo toho, aby ustupoval, metastázoval a rozšířil se po celém světě.

Mark Mazetti, NYT: Spy Agencies Say Iraq War Worsens Terror Threat ZDE

MfD: Tajné služby: USA válkou v Iráku posílily terorismus ZDE
LN: Rozvědka USA: Invaze v Iráku podnítila islamismus ZDE
25. 9. 2006
"Cílem této války je snížit množství světového terorismu. Jestliže bude sedět v Bagdádu americký generál a povede tam dočasnou vládu v Iráku, vzhledem k tomu, že vás Osama bin Laden kritizuje, že máte v Saúdské Arábii americké vojáky, myslíte si, že důsledkem bude pokles globálního terorismu?"
"Tato válka nepovede k poklesu globálního terorismu. Povede ke zvýšení terorismu v celém světě.

Channel Four News uvedl v únoru 2003 rozhovor s bývalým šéfem saúdské výzvědné služby, významným členem vládnoucí saúdské královské rodiny a nynějším saúdským velvyslancem v Londýně, princem Turkim al-Faisalem. Britské listy citovaly 21. 2. 2003 vybrané pasáže z rozhovoru.

BL, 21. 2. 2003 : Bývalý šéf saúdské rozvědky: Válka v Iráku povede ke zvýšení globálního terorismu ZDE

25. 9. 2006

Ministr vnitra Ivan Langer nedávno na tiskové konferenci prohlásil, že kvůli vyšetřování úniku zprávy policejního důstojníka Jana Kubiceho může být odposloucháváno zhruba 20 ústavních činitelů a žurnalistů. Na otázku, jak tyto informace získal, odpověděl, že se je dozvěděl z novinářských zdrojů. Ještě podrobněji pak vysvětlil, že mu informace o odposlouchávání poslali novináři v textové zprávě před přes mobil. Odposlouchávány prý mohou být prostory Poslanecké sněmovny, ministerstva vnitra i redakce Českého rozhlasu.

25. 9. 2006

Zachánit hlavní město před teroristy. Osvobodit princeznu. Dostat minimálně půl království. Tyto archetypální mediální hry Hloupého Honzy se začínají hrát v Praze.

Nový ministr vnitra Ivan Langer hrozí útokem imaginárních teroristů u příležitosti židovských oslav Nového roku - svátku roš hašana. Zpráva o teroristické hrozbě je přitom podle bývalého premiéra Paroubka tři týdny stará... Konečně máme důvod se bát. V ulicích jsou policisté se samopaly. Na letišti zase nějaké transportéry. Všichni mají pohotovost. Nacvičují státní převrat za naše peníze.

psáno pro dnešní vydání listu Metro, vyšlo ve zkrácené podobě ZDE

23. 9. 2006

PRAHA JE MARGINÁLNÍ CÍL

reakce na zprávy v tisku a komentář Štěpána Kotrby s názvem "Atta je opět v Praze? - aneb divadelní představení nového muže na vnitru"

Praha je z hlediska globálních teroristů marginálním místem, s nímž nikdo výrazněji nepočítá. Případný teroristický útok musí mít novinářskou hodnotu - musí být tedy zaměřen na čelná světová centra - New York, Washington, Londýn, Paříž. Jinak je jeho dopad mizivý a nevyplatí se. Je to asi jako kdyby si měl - z hlediska upoutání pozornosti světových médií - terorista vybrat útok mezi Londýnem a maďarskou Nyíregyházou - nebo českou Břeclaví. Už vidím palcové titulky mezinárodního tisku (který přináší zprávu z ČR tak jednou za rok, nebo i méně často: "Při teroristickém útoku v maďarské Nyíregyháze (v hlavním městě ČR Praze) zahynulo padesát osob". (O povodních v ČR v roce 2002 anglosaská média vůbec nereferovala, dokud nezačaly postihovat Německo. Zrovna včera mi potvrdil kolega postgraduant z ČR, který právě přijel do Glasgow a bydlí v bytě s dvěma britskými studenty, matematikem a studentem leteckého inženýrství, že si ověřil letmým dotazem u spolubydlících, co vědí o Praze či České republice, a zjistil, že nevědí nic [Oprava: věděli o fotbale.] Případný teroristický útok na Prahu je značně nepravděpodobný. Útok na místo, o němž lidé ve světě obecně nevědí nic, je novinářsky nezajímavý. Já vím, že při pobytu v Praze vzniká dojem, že je Praha pupek světa, když jsou tam všichni ti turisté, ale není tomu tak. Zeptejte se jich: zjistíte, že většina z nich jsou v Praze jeden až dva dny, v rámci "cesty po Evropě".) Langrova "opatření" jsou skutečně jen divadýlkem před komunálními volbami.

Znovu a znovu mě překvapuje razance nové "vlády" ODS, která nemá žádný mandát (má nulovou parlamentní většinu) a do funkce ji podle pochybně monarchistického ustanovení v české ústavě jmenoval prezident. Ani případná Paroubkova vláda by neměla mandát. Moudré politické strany neprosazují razantní politická opatření, když nemají podporu obyvatelstva. Je to kontraproduktivní. Čeští voliči si jistě dobře uvědomují, že se jim snaží razantně "vládnout" vláda bez občanského mandátu. Jak se to projeví v příštích volbách? Budou občané volit stranu, která prosazuje razantní a kontroverzní opatření - nebo se aspoň tváří, že je prosazuje - bez ohledu na to, že nemá potřebnou parlamentní většinu? Moudrá vláda bez mandátu by se až do potvrzení parlamentem měla chovat skromně...

K tomu dodává Michal Kolář: Mohu jen potvrdit poznámku p. Čulíka. Pravidelně sleduji zpravodajství v němčině a ani v rakouském zpravodajství se "bezpečnostní opatření" neobjevila, a to ani na posledním místě. Tak se ani nedivte, že o nich nic neví v Británii, když o nich nemluví ani v bývalé monarchii :-)

Tentokrát opět zklamali novináři, protože nechytili ministra Langra za slovo. Nejméně čtyřikrát zopakoval slovo "konkrétní", ale přitom neřekl vůbec nic. Snad jen "souvislost" s akcí v Oslu by bylo možné považovat za velmi krotké zpochybnění celého humbuku, protože norští policisté alespoň někoho zatkli...

Společně s p. Čulíkem doufám, že čeští voliči poznají, že vše je jen propaganda "vlády" ODS.

24. 9. 2006

Na kompetentní politiky v čele ODS si zatím musíme počkat

Přestože ODS patří k nejvýznamnějším politickým stranám, její politika je poznamenána zakomplexovaným křiklounstvím a zbrklými činy. Vláda tak v tichosti vyměnila zmocněnce pro lidská práva a nahradila jej bývalým poslancem za ODS. Hlučněji odvolala šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Karla Randáka a jako důvod uvedla záměr sloučit ÚZSI (rozvědka) s BIS (kontrarozvědka) do jedné zpravodajské služby. Bojím se, že vláda rychleji jedná, než myslí, a že pak může být nucena vytloukat klín klínem, aféru aférou. Nynější vláda si nechce nebo nedokáže uvědomit svoji dočasnost a chová se jako slon v porcelánu. Nelze se tomu divit, pokud se zamyslíme nad nekompetentností některých jejích významných členů.

Ivan Langer se pokusil před několika dny vyvolat aféru s údajnými odposlechy v režii ČSSD. Aféra se otočila proti němu a Langer začal couvat.

25. 9. 2006

Jiří Paroubek - podle ministra Langera - odposlouchává novináře a politiky, taky poslaneckou sněmovnu a byty. Kvůli Kubiceho zprávě. Při pracovnímu tempu bývalého premiéra a předsedy ČSSD, které fyzicky nezvládají ani někteří jeho spolupracovníci, je mi záhadou, jak to dělá.

O jednom z jeho předchůdců se říkalo, že celé dny sedí ve své kanceláři a pročítá si odposlechy. To musí být, panečku bomba. Kolik času může i ten největší konspirátor věnovat konspiraci? Několik hodin?

25. 9. 2006

Skandál, rozhořčení a údiv provází aféru kolem podezření, že se odposlouchávají novináři a politici v kauze úniku Kubiceho podvrhů a že snad je objektově (prostorově) odposloucháván Parlament a Český rozhlas. Dovolte prostému člověku malý logický exkurs. Prosím o prosté odpovědi na prosté otázky.

25. 9. 2006

"Investigativní" týdeník, u jehož kolébky byli sametoví romantici od Václava spolu s porevoluční generací federálních kontrarozvědčíků z dílny Langoše a Rumla, dostává nyní kapitalistický facelift.

Kúra, nedotovaná už cíleně z schwarzenberského panství ve jménu vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí, spolu s nedostatkem peněz vede k nervozitě redaktorů. Oni by snad dokonce chtěli i omladit, bojí se, že perestrojka by na ně kladla nároky. Vždyť ten krachující Respekt byl tím nejlepším... Nový šéf nemá slitování. Nemusí ho mít. S otci zakladateli nechodil za stejnýma holkama na Hlavní nádraží. Hned vedle totiž Respekt po roce 1989 začínal. Tehdy jako Informační servis Občanského fóra.

psáno pro týdeník Strategie, vychází v pondělí ZDE

25. 9. 2006
citace z názoru Miloše Čermáka k problému "Respekt"

Průzkumy mezi potenciálními (ne současnými) čtenáři prokazují, že Respekt vnímají jako určitou fosilii počátku devadesátých let. Je to asi bohužel pravda. Jestliže tehdy byl Respekt průkopníkem moderní žurnalistiky, dnes je už jen jakousi ozvěnou té doby. Časopisy jsou živé organismy, které se musí proměňovat stejně jako svět, o kterém referují. Když se neproměňují, mohou ještě relativně dloho těžit ze své někdejší dobré formy a pověsti. Ale ne donekonečna. Začnou pomalu ztrácet čtenáře, ustupovat do pozadí, prostě pozvolna přestanou být relevantní.

Proč se něco podobného stává? Protože tvůrci takových časopisů ztrácejí oponenturu, a to jak vnitřní, tak vnější. Vnitřní proto, že jsou natolik přesvědčeni o způsobu práce a o vidění světa, že nepřipustí, aby v redakci někdo pracoval jinak. Svůj mandát vidí ve svém někdejším úspěchu, ovšem zapomínají, že ho nemají "předplacený" navěky. Ve správnosti své práce a svého myšlení jsou utvrzováni kladnou zpětnou vazbou od čtenářského publika. Hlasy pocházející mimo toto publikum neberou vážně. A v tom tkví ztráta oponentury zvenčí.

kompletní článek ZDE

zdroj AP
24. 9. 2006

POHLED Z DRUHÉ STRANY

nalezeno na internetu, zdroj fotografie AP
25. 9. 2006

POZNÁMKA NA OKRAJ

Jeho jméno kdysi bylo a asi ještě dnes je - červeným hadrem pro katolíky a taky pro německé noviny a časopisy koncernu Bild. V naší době ale dnes pod tím jménem můžete najít protest proti situaci v Německu rovnou v listě Bild-Zeitung - a to z pohledu katolíka.

Autor byl dlouhá léta ředitelem jedné japonské nadnárodní firmy v Evropě

25. 9. 2006

Ke komunálním volbám 2006 - a nejen k nim

Volby se blíží a jak to tak vypadá, kampaň jde do finále. Náhle se objevily billboardy Strany zelených na pražských ulicích. Její předvolební heslo z jara ("Konečně změna!") se jen nemnoho obměnilo: "Změna na dosah ruky!" Vzhledem ke skutečné situaci to jen dokazuje, že předvolební kampaň není o sdělování rozumných informaci, ale že je to reklamní kampaň, kde naprosto nejde o pravdu, ale o vzbuzování iluzí, o práci s podvědomím, o manipulaci. Ale to je jen povrch věcí.

25. 9. 2006

Sloučení civilní rozvědky (Úřadu pro zahraniční styky a informace - ÚZSI) a kontrarozvědky (Bezpečnostní informační služby - BIS) do jedné zpravodajské služby, se kterým přišel nový minsitr vnitra Ivan Langer tím, že odvolal ředitele rozvědky Karla Randáka a na jeho místo dosadil ředitele BIS, je hazard stejný, jako sloučení ministerstva vnitra a ministerstva informatiky. Je možné, že obě dvě strategie spolu souvisejí. Znamenalo by to výraznou kumulaci pravomocí a činností, souvisejících s vytěžováním informačních zdrojů státu do rukou jednoho muže - Langera.

25. 9. 2006

Papežovo tvrzení, že verš 256 ze súry Bakara je jednou ze "starších súr z období, ve kterém byl sám Mohammed ještě bezmocný a ohrožený", je nepravdivé.

Neboť verš 256 byl seslán v době kdy Muhammad byl vůdcem mocného státu a nebyl ohrožen. Stalo se tak po porážce židovského kmene Banu al-Nadir. Tento kmen porušil smlouvu s muslimským státem a plánoval vraždu samotného Muhammada. Po odhalení plánu členů tohoto židovského kmene došlo k odvetnému kroku a celý židovský kmen byl vysídlen mimo oblast Medíny.

25. 9. 2006

Stalo se trvalou zábavou, že se u nás doma úspěch neodpouští. Popsány o tom stohy papíru, vzkazy v éteru, hospodské poudačky, nejedna kerzeneweib si založila ze zášti soukromou vynášející firmu a podporována mediálním troskami zaznamenává úspěchy.

23. 9. 2006

18. 9. 2006 se v Brně konal seminář na téma "Ekologické pravdy a mýty", moderovaný prezidentem Václavem Klausem, za účasti pánů Breziny, Bursíka a Římana. Myslím si, že průběh semináře byl již dostatečně popsán ve sdělovacích prostředcích a snad není třeba se k němu vracet.

Prezident Klaus se přel s Bursíkem o ekologii ZDEZDE

Zaujaly mě však některé věty, které na semináři zazněly a ke kterým se jako klimatolog nemohu nevyjádřit. Podotýkám, že nemám jinou možnost než převzít znění výroků z internetových zdrojů, přesný přepis diskuse ani její audiozáznam nemám k dispozici.

23. 9. 2006

Zhlédl jsem včera v Glasgow Gorův dokument o hrozbách globálního oteplování Nepohodlná pravda. Ano, je to asi propaganda, v dobrém slova smyslu: tedy v tom, že existují určitá fakta a člověk či skupina lidí se snaží je společnosti sdělit přesvědčivě a jasně. (Asi jako když se někdo snaží přesvědčit negramotné lidi, že je rozumné naučit se číst a psát anebo když se někdo snaží přesvědčit dívky pod 20, aby používaly antikoncepční prostředky.) Film přináší seriozní, verifikovatelné informace o ekologickém stavu dnešního světa i návod k tomu, co jako jednotlivci můžeme proti tomu dělat. ("Obracejte se v této věci na americký Kongres. Pokud neposlouchá, kandidujte do Kongresu.") Je to velmi "americký" film. Zdůrazňuje potřebnost razantní, individuální akce. Otevřeně využívá toho, že je ve Spojených státech Al Gore známou osobností, "celebritou" a i v jiných aspektech oslovuje především amerického diváka - sděluje srozumitelně fakta a používá individualizovaného, osobního, někdo by mohl říci až sentimentálního přístupu.

23. 9. 2006

BIS nám tvrdí, že "hrozba je přímá." (Jan Šubrt ve vysíláni ČT24). A současně s tím premiér vlády ČR říká, že "bezprostřední nebezpečí však nehrozí." (Projev Mirka Topolánka na tiskové konferenci, přímý přenos ČT.)

Vzhledem k tomu, že vláda je v neustálém kontaktu s bezpečnostními silami, je rozpor v bedlivě připravených projevech vrcholných představitelů státu více než zarážející.

Premiér říká: Nebezpečí nehrozí. A jeho podřízený ministr vnitra dodává: "Je to poprvé, co Česká republika čelí tak konkrétní podobě, tak konkrétnímu riziku teroristického činu. Je to poprvé, kdy se musíme s tímto faktem smířit a být na něj připraveni." Tak nevím, že by se nestihli domluvit co budou říkat?

Bez ohledu na tyto zarážející nesrovnalosti v projevech a hodnocení celé situace je třeba zdůraznit, že muslimští obyvatelé České republiky jsou připraveni pomoci jak jen budou moci při zabránění teroristickému útoku. Ale také se musí mít na zřeteli skutečnost, že se může v případě "akutní hrozby Praze" jednat o zneužití pro politické cíle. Bushovské chováni premiéra tomu také trošku nasvědčuje. A mimochodem bych rád upozornil na jednu skutečnost. Pokud informace o bezprostřední hrozbě teroristického útoku jsou opravdu tak důvěryhodné, proč o této "české kovbojce" nehovoří BBC ani CNN? Že by přece jen ty "informace" nebyly tak důvěryhodné a politici chtěli odvést pozornost? Budoucnost ukáže. Ale jeden český reportér před několika týdny napsal: "Nejlepší tajná služba je ta, o jejíž úspěších veřejnost neví."

autor je spolupracovník Islámské nadace v Brně a Ustředí muslimských náboženských obcí

25. 9. 2006
An SVU Press Release

The newly elected SVU Executive Board has launched a new initiative toward preparation of a comprehensive reference work on American personalities of Czech ancestry.

22. 9. 2006

Neukazujme svou hloupost:

Problém současného napětí mezi světem Západu a islámem nespočívá v odlišnosti obou náboženství (obě tato náboženství jsou si blízká abrahámovskými kořeny a obě mají spoustu věroučných a spirituálních variet, které jsou si uvnitř téhož náboženství často cizejší než "islám" a "křesťanství" en bloc), nespočívá už vůbec v mentalitě "křesťanské" jakožto liberální, sekularizované a vlažné versus mentalitě muslimské jako exaltované, niterné, hluboké. Spočívá v civilizační úrovni. Islám jakožto ortopraktické náboženství byl vždy spíše méně niterný, méně fanatický a dogmatický než křesťanství jako náboženství, kladoucí důraz na niternost a ortodoxii. Dnešní islámský radikalismus vyplývá z nedostatečné hospodářské, kulturní a právní rozvinutosti muslimského světa.

Křesťané i muslimové v dobách, kdy v jejich civilizacích převažoval hospodářský, kulturní a právní úpadek, měli stejný sklon k tmářství, fanatismu, k proplétání politické moci s náboženstvím, ke zneužívání nevědomých, tupých mas.

22. 9. 2006

Jen co se ODS chopila prozatímní moci, již začala ze skříní na ministerstvech tahat domnělé kostlivce. Tu to je bulvárně vděčná kauza odposlechů novinářů a politiků, tu je to opět bulvárně vděčná hrozba nedostatku peněz na důchody, tu je to bulvárně vděčná informace o "snědeném krámu" z ministerstva financí. U této zvěsti bych se rád zastavil podrobněji.

Ministerstvo financí uvádí palcovými titulky jako "Informace pro občany ČR o stavu veřejných financí" v placeném inzerátu, publikovaném v některém soukromém tisku (ministr financí zřejmě nenašel levnější způsob, například poskytnutím informací novinářům na tiskové konferenci), že dluh veřejných financí je 1 300 000 000 000 Kč (1,3 bilionu korun). Pod tímto číslem je dále uvedeno, že státní dluh je v roce 2006 ve výši 809,1 mld. Kč. "Celková částka byla 816 090 korun," tvrdí nová mluvčí ministerstva financí Petra Krainová o inzerci, kterou platil nový ministr z rozpočtu kabinetu.

22. 9. 2006

Dnešní vydání listu Metro přináší na titulní straně článek s názvem "Rusko vyhrožuje útoky na základny". Jde o shrnutí článku ruského deníku Izvestija, který vyšel dne 21. září pod titulem Americký "deštník" způsobí problémy v Evropě. Autor článku Dmitrij Litovkin shrnuje argumentaci ruských expertů v oblasti vývoje strategických zbraní. Podle nich bude plánovaná protiraketová obrana v Polsku a v České republice zaměřena proti Rusku a Číně. Jedinou cestou, jak na ni reagovat, je aktivnější rozvoj ruských odstrašujících jaderných zbraní.

22. 9. 2006

Kanadští občané, kteří cestují do země svého původu na její cestovní pas, se vystavují nebezpečí, že v té zemi nebudou považováni za kanadské občany a tedy nebudou požívat výhod svého kanadského občanství. Kanada může naopak mít a má problémy se svými občany, kteří jsou trvale usazeni v zahraničí, když se dostanou do nepříjemností a volají svou novou vlast na pomoc.

22. 9. 2006

Dřív, než se dostanu k jádru věci, totiž několika poznámkám k polemickému článku Ivana Březiny "Václav Klaus má pravdu "Vědecký konsenzus" o hrozbě globálního oteplování je fikce" považuji za nutné upozornit čtenáře, že jako člověk žijící v blízkosti druhého nejstudenějšího hlavního města na světe (Ottawu předčí pouze mongolský Ulan Batar) jsem teorii oteplování nakloněn, protože by mi několik stupňů Celsia přišlo vhod. Nicméně k teorii samé přistupuji bez pocitu střetu zájmů.

Na Březinově článku je nejzajímavější to, co nezmiňuje, totiž reakci ekonoma a teď již i politika (vzhledem k významu ČR třetitřídního) na výrok

"Podvázání ekonomického růstu (díky Kjotskému protokolu) bude stát více než 150 miliard dolarů ročně. Už za polovinu této částky by přitom bylo možno všem obyvatelům Třetího světa zajistit pitnou vodu, zdravotní péči a vzdělání. Podle Lomborga by to každý rok zachránilo několik milionů lidských životů."

22. 9. 2006

ANALÝZA BEZPEČNOSTNÍHO PROSTŘEDÍ

Právě nyní dochází k formování a organizačnímu podchycení nového bezpečnostního prostředí - s významným globálním dosahem. Tyto závažné skutečnosti jsou účelově vedeny mimo českou mediální sféru z jednoduchého důvodu - prodlužování napětí, ke kterému již není reálný podklad.

"Říše zla" SSSR skončila vlastními celospolečenskými transformačními změnami "východního bloku". Jak však výstižně napsala jedna má vysokoškolská studentka, "konec studené války znamená ztrátu směru americké zahraniční politiky". Ano, znamená.

Do popředí vystupují nové podmínky. Před světem se rýsuje možnost rozšíření spolupráce a reálná cesta pozitivní politiky - zvláště pro USA. Pokud nebude využita, dojde ze strany současné vládní struktury ke ztrátě jakékoliv dynamiky a to povede k izolaci a nutné změně stávající administrativy - jako jediné formě řešení.

pohádka  Zkřížené meče, ČT 1997
24. 9. 2006

Podle scénáře Michalely Černé natočil v roce 1997 Miroslav Sobota "šermířskou pohádku" Zkřížené meče. Vysílala Česká televize tuto neděli. Pohádka z doby mušketýrů, v níž hraje humor, nechybějí v ní kouzla, ani velká láska komtesy Alexandry k následníku trůnu Valentinovi. Zemanský synek Krištof se v ní pro svůj čestný postoj stane rytířem a hrabětem. Politické intriky zákeřného Gastona na královském dvoře nakonec dojdou trestu, láska a dobro zvítězí nad zlem. Jakoby se na krátkou chvíli vrátilo dobré herectví, dobrá kamera i dobrá režie do České televize. Zahrané a nepřehrané scény, nepitvořící se mušketýři i dvořané. Šermující princezna Kateřina Březinová. Realistické kostýmy, reálné prostředí, reálné dialogy. Cit pro míru. Laskavost i poučení, jaké má u každé pohádky být. A tak je logické pokračování pod názvem Zvonící meče i reprízy v nedělním vysílání. Jen kdyby takto kvalitní pořady pro děti nebyly ojedinělými ve výrobních plánech televize veřejné služby.

Zkřížené meče. Scénář Michaela Černá, režie Miroslav Sobota, kamera Peter Beňa, hudba Václav Zahradník, hrají Martin Štěpánek, Kateřina Březinová, Jitka Schneidrová, Jan Čenský, Radim Kalvoda, Jaroslava Obermaierová, Vilém Udatný, Blažena Holišová, Josef Somr, Jiří Pomeje. Česká telavize 1997, 70 minut, DVD, VHS

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

4. 9. 2006

V srpnu přispělo celkem 124 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 20 761.00 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31. 8. 2006 částku 370 357.38 Kč. Využíváme ji v současnosti k modernizaci funkcí našeho serveru. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 1,459.34 USD.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí a nyní i z České republiky mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Milan Tobiáš a extremismus v řadách ozbrojených sborů RSS 2.0      Historie >
22. 9. 2006 Kardinál Vlk obvinil české katolické radikály ze spojení s americkými extremisty Štěpán  Kotrba
9. 9. 2006 Mladá fronta dnes se nestydí vykrádat druhé Štěpán  Kotrba
5. 9. 2006 Tobiáš odchází od městské policie dohodou Štěpán  Kotrba
1. 9. 2006 Milan Tobiáš: snaha někoho profesně zlikvidovat? Ondřej  Šlechta
1. 9. 2006 Veliteli tolerovaný Tobiáš Štěpán  Kotrba
30. 8. 2006 Popírání holocaustu Štěpán  Kotrba
30. 8. 2006 Kauza Tobiáš -- svoboda slova není pro všechny? Ondřej  Šlechta
30. 8. 2006 Jak nelze pomluvit extremistu Štěpán  Kotrba
30. 8. 2006 Milan Tobiáš už není členem KDU-ČSL   
30. 8. 2006 Názorové neshody KDU-ČSL se strážmistrem Tobiášem Štěpán  Kotrba

České volby v roce 2006 a povolební pat RSS 2.0      Historie >
25. 9. 2006 Kouřové signály odposlechů Irena  Ryšánková
25. 9. 2006 Langerova falešná hrozba Štěpán  Kotrba
25. 9. 2006 Odposlechy: K čemu ten údiv a rozhořčení ?! Ladislav  Žák
25. 9. 2006 Velký bratr tě sleduje Štěpán  Kotrba
25. 9. 2006 Nedotknutelní hlinění obři Václav  Dušek
24. 9. 2006 Langerova bouře ve sklenici vody Petr  Nachtmann
23. 9. 2006 Atta je opět v Praze? Štěpán  Kotrba
23. 9. 2006 Teroristický útok musí mít novinářskou hodnotu Jan  Čulík
20. 9. 2006 Výzkumníci Factum Invenio se nic nenaučili Josef  Baxa
18. 9. 2006 Full steam to the right! Irena  Ryšánková

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
25. 9. 2006 Saúdové už v roce 2003 prorokovali Bushově válce proti terorismu porážku Štěpán  Kotrba
25. 9. 2006 Trendy globálního terorismu: drtivé dopady války v Iráku Štěpán  Kotrba
22. 9. 2006 Mučení v Iráku je "horší než za Saddáma"   
20. 9. 2006 Linka Washington -- Bagdád -- Kábul Daniel  Veselý
19. 9. 2006 Guantánamo: Britští lékaři obviňuji britskou vládu z podílu na válečných zločinech   
18. 9. 2006 Saddám nebyl diktátor, tvrdí předseda iráckého soudu   
18. 9. 2006 Američané posílali své lidi do Iráku podle loajality, ne na základě znalostí   
12. 9. 2006 Vzkaz ČT: pořiďte prosím za veřejnoprávní peníze relevantní dokumentární tvorbu Michal  Brož
11. 9. 2006 Jason Burke: Al Kajda je v úpadku   
11. 9. 2006 Chvála kacířství Boris  Cvek

Válka politiků, policajtů a tajných agentů o moc a o peníze RSS 2.0      Historie >
25. 9. 2006 Kouřové signály odposlechů Irena  Ryšánková
25. 9. 2006 Odposlechy: K čemu ten údiv a rozhořčení ?! Ladislav  Žák
23. 9. 2006 Atta je opět v Praze? Štěpán  Kotrba
23. 9. 2006 Teroristický útok musí mít novinářskou hodnotu Jan  Čulík
22. 9. 2006 Porušení zákona v Kladně potvrdil ÚOHS   
22. 9. 2006 Kardinál Vlk obvinil české katolické radikály ze spojení s americkými extremisty Štěpán  Kotrba
9. 9. 2006 Paroubek, Kubice I. a Kubice II. Štěpán  Kotrba
8. 9. 2006 Česká vojenská rozvědka přiznává, že Al-Kajda měla sloužit proti Rusům Štěpán  Kotrba
8. 9. 2006 Kubiceho denunciační prefabrikát: pravda začíná vycházet najevo Štěpán  Kotrba
3. 9. 2006 Ožralý soudce se vrací Štěpán  Kotrba

Co bude s ostravskou Karolinou? RSS 2.0      Historie >
21. 9. 2006 Jak bude využita ostravská Karolina? Vít  Hinčica
22. 6. 2006 Shopping mall není městotvorný element Jan  Mech
6. 6. 2006 Veřejná diskuse o budoucnosti Karoliny   
7. 12. 2005 Ostravskou Karolinu bylo nutno zbourat Tomáš  Krček
6. 12. 2005 Krátce k ostravskému "areálu Karolina" Aleš  Uhlíř
6. 12. 2005 Zedník bude pískat, kdo bude skákat? Jan  Mech
5. 12. 2005 "Primátor Zedník mluví jako dlaždič"   
5. 12. 2005 Neznalost zákona neomlouvá   
23. 11. 2005 Podmínky konkursu na zástavbu Karoliny jsou sporné   
21. 11. 2005 Město je na delší dobu než volební období... Igor  Krčmář

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
25. 9. 2006 Papež neříkal v přednášce o násilí pravdu Lukáš  Lhoťan
22. 9. 2006 Problémy případného dialogu o náboženské víře Miloš  Dokulil
22. 9. 2006 Kardinál Vlk obvinil české katolické radikály ze spojení s americkými extremisty Štěpán  Kotrba
20. 9. 2006 Katolická korespondence   
18. 9. 2006 Pražské arcibiskupství: Lidé, do kostela nechoďte, je to duchovní prostor !   
17. 9. 2006 Papež udělal chybu, ale islámští představitelé se chovají nepřijatelně   
16. 9. 2006 Muslimové požadují omluvu od papeže   
16. 9. 2006 Co dokáže novinářská tupost Štěpán  Kotrba
13. 9. 2006 Všeobecná deklarácia o laicite v 21. storočí   
12. 9. 2006 Stovka za katolickou nenažranost Štěpán  Kotrba

Nezávislost soudců nebo soudcovský korporativismus? RSS 2.0      Historie >
20. 9. 2006 Soudcovský stát přede dveřmi aneb přeslechnuté varování prezidenta? Stanislav  Křeček
18. 9. 2006 O dvou hydrách Ladislav  Žák
18. 9. 2006 Saddám nebyl diktátor, tvrdí předseda iráckého soudu   
14. 9. 2006 Causa Brožová: Ústavní soudci kritizují vlastní nález jako nezákonný Martin  Ondreját
12. 9. 2006 Brožová zvítězila nad Klausem - nastává vláda soudců   
25. 8. 2006 Soud ho shledal nevinným, bude však stejně deportován do Alžírska, kde může být mučen   
17. 8. 2006 Český občan čeká na soud ve skotském Glasgow Jan  Čulík
19. 7. 2006 Srbovi vracejí peníze i majetek, kdy mu vrátí svobodu a čest? Štěpán  Kotrba
19. 7. 2006 Podílí se ústavní soud na nepřehlednosti a obtížné předvídatelnosti práva? Jaroslav  Kuba
18. 7. 2006 České soudy, jejich nezávislost a základní principy demokracie Václav  Kamarýt

Údajné spiknutí zaútočit na transatlantická letadla, srpen 2006 RSS 2.0      Historie >
30. 8. 2006 New York Times zablokoval pro britské čtenáře přístup k článku o teroristických spiklencích   
28. 8. 2006 Co kdyby bývalo opravdu došlo k útoku na letadla, letící do Ameriky...?   
26. 8. 2006 Letecká společnost Ryanair žaluje britskou vládu o 3,3 miliony liber za "bezpečnostní opatření"   
22. 8. 2006 Strach z terorismu vede k diskriminaci a ponižování Lukáš  Lhoťan
22. 8. 2006 Británie: Konzervativci vedou o 9 procent; labouristé mají nejmenší podporu voličů za 19 let   
22. 8. 2006 Erotické pomůcky pro teroristy Darius  Nosreti
21. 8. 2006 Piloti a zaměstnanci aerolinií zuří nad "ostudnými a pitomými" bezpečnostními opatřeními   
21. 8. 2006 V Americe ostře kritizují Bushe   
21. 8. 2006 Británie: 11 osob bylo obžalováno z tzv. "teroristického spiknutí"   
20. 8. 2006 Britská policie se rozčiluje nad tím, že FBI prozrazuje novinářům informace   

VŠUP - trampoty umělecké školy RSS 2.0      Historie >
2. 8. 2006 Rektora VŠUP odvolal prezident Jan  Paul
30. 6. 2006 Jádrem sporu byla bagatelizace Jan  Paul
28. 6. 2006 Sušáků na láhve bylo tisíce, neopakovatelný byl ale Duchampův čin Jan  Paul
28. 6. 2006 VŠUP - Spirála pádu Štěpán  Kotrba
28. 6. 2006 Proč jsme odvolali Borise Jirků   
28. 6. 2006 Boris Jirků: Odhalil jsem nepravosti   
26. 6. 2006 Diplomky 2006, aneb formální postupy hodnocení studentských prací na VŠUP Praha Jan  Paul
26. 6. 2006 Posloupnost středu a bída uměleckého průmyslu Štěpán  Kotrba
23. 5. 2006 Akademický senát VŠUP v Praze chce odvolat rektora Borise Jirků   
30. 3. 2006   

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
5. 9. 2006 Pro informatiku vnitro není řešení, pouze nebezpečí Jiří  Kofránek
29. 8. 2006 Amerika zavádí všude biometrické průkazy   
28. 8. 2006 Zprovozněn tajný systém automatické kontroly státních poznávacích značek na silnicích   
28. 8. 2006 Google o vás ví všechno   
17. 8. 2006 Je segregace cestujících při bezpečnostních kontrolách řešením?   
15. 8. 2006 Jak transparentně propojit informační systémy veřejné správy a nepostavit přitom Velkého bratra Jiří  Kofránek
8. 8. 2006 Hacker pronikl do nových biometrických pasů   
7. 8. 2006 Gordon Brown chce umožnit soukromým firmám přístup do státních databází o občanech   
12. 5. 2006 Americký výzvědný úřad "dohlíží na telefonní rozhovory"   
23. 3. 2006 Vláda krade občanskou svobodu   

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
14. 8. 2006 Fašismus dnes existuje!   
11. 4. 2006 Jaderný útok na Írán, raketová sila v Česku a logika Bílého domu Štěpán  Kotrba
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
25. 9. 2006 Září Karel  Toman
22. 9. 2006 Přiblížení Štěpán  Kotrba
21. 9. 2006 Plodný statuofil Viki  Shock
20. 9. 2006 Venkov Martin  Reiner
19. 9. 2006 Tramvaj číslo 13 Kateřina  Komorádová
18. 9. 2006 Na hřbitově Josef Václav Sládek
15. 9. 2006 Blázen Bohuslav  Reynek
14. 9. 2006 Malé věci -- List v sešitu Jan  Nedvěd
13. 9. 2006 Rychlé ranní vstávání Karel  Danaus
12. 9. 2006 Svět je báječné místo k narození Lawrence  Ferlinghetti

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Flexibilita potřetí Jan  Holík

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
6. 9. 2006 Sedmdesát tisíc udavačů, denunciantů a konfidentů Jaroslav  Krejčí
15. 8. 2006 Národní literatura je jen jedna Miroslav  Vejlupek
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
18. 4. 2006 Čulíkovy znaky demokracie Štěpán  Kotrba
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
5. 1. 2006 Rozdíl je jen domněnkou, je třeba jej prokázat Miroslav  Prokeš
4. 1. 2006 Udělejte to profesionálně   

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
28. 8. 2006 Czechtek British style?   
28. 8. 2006 200 policistů zasáhlo proti ilegální rave party   
2. 8. 2006 Free tekno cola Ladislav  Žák
31. 7. 2006 Cztk Revue?   
31. 7. 2006 c23chtek Doupov 2oo6 - armádní cvičení v pohodičce Štěpán  Kotrba
23. 7. 2006 CzechTek 06 location   
30. 6. 2006 Trestní oznámení na velitele zásahu na akci CzechTek 2005   
9. 5. 2006 Případ Jacques, Paroubek a Czechtek 2005 Jan  Zeman
5. 5. 2006 Jak Policie ČR beztrestně porušuje zákony   
3. 3. 2006 Stíhání klienta IuRe soud podmíněně zastavil   

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
8. 9. 2006 Ropný zlom se odkládá. Kde udělali soudruzi chybu? Ivan  Brezina
8. 9. 2006 S ropným zlomem počítá i americká administrativa ve svých strategiích Štěpán  Kotrba
8. 9. 2006 Zpráva o nálezu velkého ropného ložiska je zřejmě jen PR propaganda   
24. 8. 2006 Viac lacnej ropy už nikdy nebude II. Emil  Bédi
18. 8. 2006 Viac lacnej ropy už nikdy nebude Emil  Bédi
12. 8. 2006 Terorismus podle MacGyvera Štěpán  Kotrba
8. 8. 2006 BP uzavírá největší americké ropné pole na neurčito Michal  Brož
4. 8. 2006 Druhá supervelmoc se vrací na scénu Martin  Kunštek
25. 7. 2006 Cena atómovej energie Matúš  Holý
24. 7. 2006 Nevím, čemu se divíme Jindřich  Kalous

Školství RSS 2.0      Historie >
11. 9. 2006 Univerzity usvědčují podvádějící studenty   
9. 9. 2006 Když jsem já šel tou putimskou branou... Jaromír  Máša
8. 9. 2006 Návrh změn pro české školství Radek  Sárközi
4. 8. 2006 Co bude se školstvím po prázdninách? František  Augusta
30. 6. 2006 Šikana na vysokých školách   
29. 6. 2006 Nikoli jen na okraj koaliční smlouvy; především však o vzdělávání Miloš  Dokulil
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
29. 6. 2006 Kvalita českého školství se rapidně zhoršila   
27. 6. 2006 Studenti jsou proslulí flákačstvím, ať platí za školu!   
26. 6. 2006 Jak mohou fungovat přijímací zkoušky na VŠ Boris  Cvek

Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ RSS 2.0      Historie >
19. 9. 2006 Smrtící sklizeň: Libanonská pole jsou plna izraelských kazetových bomb   
19. 9. 2006 Návrat Diových blesků - laserové zbraně se dočkaly bojového nasazení Štěpán  Kotrba
18. 9. 2006 Chomsky: Vnímání světa skrze bomby   
6. 9. 2006 Tichý Čechoslovák v Bejrútu Pavel  Pečínka
5. 9. 2006 Ti hizballáhisti jsou ale bordeláři...   
1. 9. 2006 Po izraelském útoku na Libanon: Souvislosti a perspektivy Thomas  Franke
31. 8. 2006 Italský ministr odmítl přirovnávání Hamásu a Hizballáhu k al-Kajdě   
30. 8. 2006 V zápalu boje: svůj ke svému Pavel  Pečínka
30. 8. 2006 OSN odsoudila izraelské tříštivé bomby   
28. 8. 2006 Nasrallah lituje rozsahu nedávné války v Libanonu   

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
22. 9. 2006 Americká základna představuje hrozbu pro Českou republiku Jakub  Rolčík
20. 9. 2006 Polský poker o základnu Štěpán  Steiger
20. 9. 2006 iDnes: Armáda nakoupila nový radar za 1,5 miliardy Štěpán  Kotrba
19. 9. 2006 Návrat Diových blesků - laserové zbraně se dočkaly bojového nasazení Štěpán  Kotrba
14. 9. 2006 Americké základny: okinawská noční můra Nikola  Čech
11. 9. 2006 Válku jsem zažil - jsem proti základně   
11. 9. 2006 Rakety a teror Milan  Valach
10. 9. 2006 Zaorálek: být partnerem USA neznamená být servilní Štěpán  Kotrba
10. 9. 2006 USA odloží rozhodnutí o raketách na dobu po listopadovém summitu NATO Štěpán  Kotrba
10. 9. 2006 Paroubek by se smířil s radarem Štěpán  Kotrba