KURIOZITA

Česká vojenská rozvědka přiznává, že Al-Kajda měla sloužit proti Rusům

8. 9. 2006 / Štěpán Kotrba

Teroristická organizace al-Káida, která byla založena jako odbojová skupina proti sovětské okupaci Afghánistánu, se postupně stala inspirací pro další teroristické skupiny. Al-Káida se přizpůsobila změnám vyvolaným celosvětovým bojem proti terorismu a implementovala některá zásadní opatření.

Tento nenápadný odstavec se neskrývá v některé z početných publikací, jejichž autory obviňují oponenti z šíření konspiračních teorií, ale ve výroční zprávě české vojenské rozvědky za rok 2005. Ne že by to nikdo z věci znalých nevěděl. Ne že by si o tom necvrlikali vrabci po dejvických střechách. Ale nikdo z oficiálních zdrojů členských zemí NATO to nikdy takto natvrdo neřekl. To by přece nikdo Američanům nemohl udělat...

US GOV, listopad 2005: National Strategy for Victory in Iraq ZDE

Craig Unger, 11. 9. 2004 Guardian: 'War president' Bush has always been soft on terror ZDE

Jen několik hodin po útocích na WTC a Pentagon došla Bushova vláda k závěru, že hlavními viníky jsou "Usáma bin Ládin a jeho organizace Al Kajdá". Ředitel CIA George Tenet prohlásil, že bin Ládin je schopen naplánovat "sérii útoků s miminálním varováním nebo bez varování". Ministr zahraničí Colin Powell nazval útoky "válečným aktem" a prezident Bush večer v televizním projevu k národu potvrdil, že nebude "činit rozdílu mezi teroristy a těmi, kdo jim poskytují zázemí".

Turecké noviny Zaman ovšem zveřejnily v říjnu roku 2005 tvrzení pracovníků turecké tajné služby, že Al Kajda jako teroristická organizace nikdy neexistovala. Al-Kajdá měla být podle tohoto zdroje jméno tajné operace CIA, která měla pomocí teroristických akcí ospravedlnit vedení lokálních válek v nově utvořeném multipolárním světě. Inspirací pro tuto strategii měla být operace Gládio, v rámci které italské tajné služby prováděly teroristické akce, které byly následně připisovány levicovým organizacím.

Usáma se vydal podle internetových zdrojů na cestu "božího bojovníka" v roce 1979 po invazi Sovětské armády do Afghánistánu. Se sovětskou invazí přišli stavební společnosti Usámy bin Ládina na stavebních zakázkách o několik miliónů dolarů. V té době se také setkal s vůdcem palestinského křídla "Muslimského bratrstva" - Abdalláhem Azzamem. Společně pak založili afghánskou osvobozeneckou organizaci Maktab al-Khidamat. Usámovi se podařilo za vyložení financí stavebních společností zajistit útěk okolo 700 stavebních inženýrů a techniků z Afghánistánu. Klíčovým okamžikem pro mezinárodní terorismus se stalo setkání Usámy bin Ládina s vůdcem Islámského Jihádu - Ajmanem al-Zawaharim. Právě přátelství těchto dvou mužů mělo vést k založení tehdy nepříliš nápadné organizace Al-Kajdá ("Základna", Usámovo křídlo organizace MAK). Organizace MAK pak za podpory arabských medií a finančních prostředků lákala mladé arabské nacionalisty skoro z celého světa, aby šli bojovat za islám a peníze do Afghánistánu. V roce 1981 bylo v Saúdské Arábii v Ládinovo soukromém tréninkovém táboře vycvičeno 800 bojovníků pro Afghánistán. V letech 1982 až 1988 bylo vycvičeno dalších 10 000 bojovníků. Většinou šlo o lidi ze Saúdské Arábie (5000), Alžírska (3000), Egypta (2000), Jemenu, Pákistánu a Súdánu.

Dalším zdrojem byl finanční dar americké vlády prostřednictvím CIA organizaci MAK ve výši 500 miliónů dolarů určených, jak na výcvik, tak na nákup vojenského zbrojního materiálu pro bojovníky.

V březnu 1985 podepsal prezident Reagan Rozhodovací směrnici pro národní bezpečnost č. 166, která povolovala zesílení tajné vojenské pomoci mudžahedinům a stanovila, že tajná afghánská válka má nový cíl: porazit sovětská vojska v Afghánistánu prostřednictvím tajných operací a usilovat o stažení sovětských vojsk. Řídící centrálou této oprace byla základna pákistánské ISI umístěná u hlavní silnice nedaleko Rawalpindi. Tam se specialisté ze CIA setkávali s pákistánskými zpravodajskými důstojníky a pomáhali jim plánovat operace afghánských povstalců.

Po odchodu Sovětské armády z Afghánistánu se staly bojovníci MAK nejkvalitněji vyzbrojenou a vycvičenou bojovou silou v Afghánistánu a tak nebyl problém ovládnout několik afghánských kmenů a získat větší území Afghánistánu pod svou kontrolu. Usáma bin Ládin získal od nové afghánské vlády několik desítek miliónů dolarů pro různé stavební opravy a úpravy v Afghánistánu. Dále získal významný podíl na produkci a prodeji afghánských drog.

V roce 1995 bývalý ředitel afghánské sekce CIA Charles Cogan připustil, že CIA skutečně obětovala válku proti afghánským drogám zájmům studené války. "Naším hlavním úkolem bylo způsobit co největší škody Sovětům. Neměli jsme ani prostředky, ani čas, abychom mohli vyšetřovat obchod s drogami... ... Hlavního cíle bylo dosaženo. Sověti se stáhli z Afghánistánu".

Například obviněný Hámid Reza Zakeri podle Reuters tvrdil, že mu CIA dluží peníze za jeho roli dvojitého agenta. V roce 1999 varovala britská špionáž americké vyslanectví, že Al Kajda plánuje útok na USA s nekonvenčním použitím civilních letadel, možná jako řízených bomb.

S aktivní podporou CIA a pákistánské ISI (Inter Services Intelligence), které chtěly změnit afghánský džihád na celosvětovou válku vedenou všemi islámskými státy proti Sovětskému svazu, se do bojů v Afghánistánu zapojilo v období 1982-1992 přibližně 35 tisíc islámských radikálů ze 40 islámských zemí. Další desetitisíce přišly do Pakistánu, aby zde studovaly na náboženských školách - madrásách . Afghánský džihád tak v konečném efektu ovlivnil přes 100 tisíc zahraničních islámských radikálů.

Podle jiných zdrojů Al-Kajdá vznikla až v roce 1988 v Péšaváru a jednalo se o osoby registrované v seznamu "bojujících arabských bratří", který vedl Usáma bin Ládin.

Michel Chossudovsky, 15. 9. 2001 BL: Kdo je Usáma bin Ládin? ZDE

Mojmír Babáček, 19. 10. 2004 BL: Teroristickým útokům z 11. září mohlo být zabráněno ZDE

Paranoidní vizí některých "specialistů" na terorismus a extremismus z řad českých univerzitních pedagogů je, že mezi teroristické hrozby pro Českou republiku řadí i muslimskou komunitu v ČR. Napříkald "expert" JUDr. PhDr. Miroslav Mareš, PhD. pro CESES UK v té souvislosti zmiňuje prakticky všechny islámské organizace v ČR: Ústředí muslimských obcí, Islámskou nadaci v Praze, Islámskou nadaci v Brně, Muslimskou unii, Všeobecný svaz muslimských studentů, Ligu českých muslimů. "Tyto organizace oficiálně odmítají terorismus, některá vyjádření představitelů části z nich však mohou být chápana i jako relativizace islámského terorismu...", píše ve své přednášce Mareš, který dává terorismus do souvislostí s případným nárůstem vlivu KSČM či akcí ALF, či ekologických organizací Earth First!, známá v Česku jako Země především! a SHAC. Je známo, že Marešovy sympatie patří krajní pravici...

Miroslav Mareš: Mezinárodní terorismus, jeho současnost a perspektivy ZDE

- Štěpán Kotrba, 7. 4. 2006 BL: Policejně evidovaní aktivisté ZDE

Ve výroční zprávě vojenské rozvědky se mimo jiné uvádí, že rozvědkou v Iráku zjišťované prostředky pro "domáckou" výrobu improvizovaných výbušných zařízení jsou stále dokonalejší. Poněkud rozpor mezi oficiálními americkými vyjádřeními o tom, jak americká okupace zvyšuje bezpečnost v zemi a realitou... No potěš bůh "naše chlapce".

Zajímavostí je také, že do služby v profesionální armádě se hlásí 1% vojenskou rozvědkou podchycených pravicových extremistů.

Výroční zpráva VZ s úvodním slovem brigádního generála Miroslava Krejčíka ZDE

Podivuhodné je, že ve stejný den jako zpráva vojenské rozvědky, která se převážně zabývá obchody s vojenským materiálem a technologiemi, byla zveřejněna informace novopečeného ministra vnitra Langra (ODS), že chce sloučit protikorupční a finanční policii. Což s už dříve zveřejněnou informací, že Langer nehodlá plukovníku Kubicemu za jeho "analytickou" zprávu před parlamentními volbami zkřivit vlásek na hlavě, a se zprávou, že chce k vnitru připojit i informatiku a získat tak vliv nad veškerými informačními aktivitami státních institucí, vede k dvěma možným výsledkům takového sloučení: ke sloučení dojde tak, že Kubiceho útvary inkorporuje finační policie a Kubicemu budou přistřižena křídla, a nebo tomu bude naopak. Obé ovšem zvyšuje riziko kumulace informací nutných k sofistikovaným provokacím a vytváření zpravodajských prefabrikátů, kriminalizující kohokoliv, na koho "superministr" ukáže. Že to budou skoro vždy osoby, od nichž povede cesta k politickým odpůrcům "superministra", na to vzmte jed... Langer označuje postup Kubiceho za nestandardní, ale lidsky pochopitelný. Trvá podle článku "novinářky" Sabiny Slonkové na tom, že pokud se Kubicemu neprokáže porušení zákona, není důvod, aby svůj post opouštěl.

Kupodivu nikdo, Ani Langer, si ale prozatím podrobněji nevšímá činnosti agentů VZ v těchto mediálně tak vytěžovaných policejních útvarech, ani toho, jak je možný tak rozsáhlý únik informací z nich.

BL 8. 9. 2006 - Kubiceho denunciační prefabrikát: pravda začíná vycházet najevo ZDE

ČN 7. 9. 2006 - Langer zvažuje sloučení protikorupční služby a finanční policie ZDE

iDnes 7. 9. 2006 - Zatím nemám důvod odvolat Husáka, řekl Langer ZDE
Požáry 7. 9. 2006 - Miroslav Štěpán byl odvolán z funkce náměstka ministra vnitra ZDE
Měšec / ČTK 7. 9. 2006 - Langer chce přeměnit poštu na akciovku a privatizovat ji ZDE
Právo 6. 9. 2006 - Langer: zrušte výběrové řízení na šéfa protikorupční policie ZDE
Aktuálně, Sabina Slonková 5. 9. 2006 - Langer: Na Kubiceho nesahejte ZDE
Vytisknout

Obsah vydání | Pátek 8.9. 2006