31. 5. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
31. 5. 2006

PROTIRAKETOVÁ OBRANA NA ÚZEMÍ ČR - ANALÝZA

Spekulace o požadavku současných poručníků ČR, přátel z NATO, na zřízení předsunutých protiraketových a radarových základen na území České republiky se vytočily ve spirále až nad práh rozlišovací schopnosti premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD). Ten však vzmáhající se výhonek pochybností sebevědomě a rázně zadupal zpět do "undergroundu" šuškandy a šeptandy prohlášením, že "Pokud jde o moje stanovisko (k umístění raket na území ČR -- pozn.red.), nevidím k tomu teď žádný důvod," a vzkazem od ministra obrany Kühnla (US-DEU), že "To není nic aktuálního. Nic takového, o čem by se dalo jednat, tady není" (Právo, 27. 5. 2006, str.2).

Ministr obrany k tomu nicméně dodal, že již dva roky probíhají mezi americkou a českou stranou diskuse expertů. "V první polovině roku 2004 ministerstvo obrany dostalo od vlády mandát k účasti na konzultacích o systému protiraketové obrany," ještě připojil mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.

Zajímavé!

Americká protiraketová základna v České republice TÉMA BL
Sloupek
Jiří Gold

ani ty neujdeš
té potupě: nakonec
i tvé seschlé srdce
pukne: jeho stěny
se rozestoupí
a to dobré v něm
se vyleje
a vyschne

Sutě: písky: drtě, Klokočí a Knihovna Jana Drdy, Praha a Příbram 2000 vybral Štefan Švec

31. 5. 2006

Nejvyšší soud Evropské unie rozhodl v úterý, že je nezákonné nařizovat evropským leteckým společnostem, aby předávaly americké vládě informace o cestujících, kteří směřují do USA.

Evropský justiční soud konstatoval, že Spojené státy neposkytují dostatečné množství ochrany pro soukromí cestujících.

Mirek Topolánek
31. 5. 2006

ANALÝZA PŘED VOLBAMI

"Nečekejte ode mě nic jiného než noc dlouhých nožů. Ta prostě přijde."
Mirek Topolánek

ODS už nepokračuje ve svém vítězném tažení, znervózněla. Ještě vloni touto dobou to totiž vypadalo, že vítězství bude drtivé a absolutní. Čáru přes rozpočet občanským demokratům ale udělal Jiří Paroubek, pod jehož vedením se ČSSD vzpamatovala a z hlubin katastrofy vyskočila na roveň preferencím ODS. Občanští demokraté zareagovali nesmírně podrážděně, jak v Evropě nikdo konzervativní strany nezná. Je otázkou, zda je ODS pro občany tak atraktivní, či zda byly jejich vítězné preference dány únavou z ještě bezradných a rozpačitých sociálních demokratů, když jejich řady vedl Stanislav Gross. Drtivé finále legislativní smršti ve sněmovně těsně před koncem poslední schůze dokázalo, že sociální demokraté po létech trapného handrkování našli svou politiku i stranickou disciplínu. ODS chybělo 20% poslanců a tak poslední parlamentní souboj vzdala. Zákoník práce , neziskové nemocnice a další zákony, které vrátil čestný předseda ODS, prezident Klaus byly většinou hlasů schváleny.

Jánským vrškem obchází strašidlo sociální demokracie...

Eduard Kukan
31. 5. 2006

Slovensko je od januára tohto roku nestálym členom Bezpečnostnej rady OSN. Minister zahraničných vecí Eduard Kukan preto novinárom skladal účty z pôsobenia našej diplomacie vo svete. Viac ako všeobecné proklamácie, nás však zaujímali jeho názory na témy, o ktorých sa v tzv. politicky korektnej diplomacii, príliš nahlas často nehovorí.

31. 5. 2006

ANALÝZA PŘED VOLBAMI

Postupná gradace volební kampaně vedla k personifikaci volebního souboje. Zároveň její věcný charakter překryla kriminalizace politických protivníků.

Základní znak koncovky letošní předvolební kampaně je proměna polarizace. Na začátku bylo levo-pravé členění, které se postupně měnilo na souboj ČSSD versus ODS. Dnes vše dostalo podobu personifikovaného souboje, kdo bude premiérem - Paroubek, nebo Topolánek? Tato proměna polarizace určí výsledek voleb. Konkrétně dá odpověď na tři v této chvíli nejdůležitější otázky: která strana zvítězí, jaký bude osud zelených a jaký bude podíl KDU-ČSL na odevzdaných hlasech. Řečeno jinak - určí, kdo bude ve vládě.

31. 5. 2006

VŠUP:Boris Jirků se brání

Boris Jirků

V textu, který bývalý rektor VŠUP Jiří Pelcl uveřejnil 25. 5. 2006 v deníku Lidové noviny pod názvem "Rektor VŠUP Jirků není sjednocující osobností", se dopustil nepravdivých tvrzení. Je pravda, že jsem byl v pondělí 15. 5. Akademickým senátem odvolán jednomyslně, tedy 11 členy akademického senátu. Během tohoto procesu byl však z pléna akademické obce vyvíjen většinou přítomných členů tlak, aby naopak odstoupil sám senát.

31. 5. 2006

Tiskový mluvčí České televize

Žádám Vás, abyste si na Britských listech nevymýšleli a abyste nelhali, píše Martin Krafl, tiskový mluvčí České televize a pokračuje: Reaguji na tento článek. Nikdy jsem dopis neodmítl zveřejnit, nikdy mě o něj nikdo nepožádal - ani z redakce Britských listů. Nejde o "Kraflův dopis", ale o dopis tří televizí.

Stanovisko redakce: Jestliže tedy Martin Krafl "dopis tří televizí" "neodmítl zveřejnit", proč tedy nebyl zveřejněn do té doby, než ho přinesly Britské listy? Informace Britských listů jsou založeny na údajích z velmi důvěryhodného zdroje. Ten tvrdí, že Krafl dopis odmítl zveřejnit. Martin Krafl nyní tvrdí, že tomu tak nebylo, avšak až do té doby, než jsme dopis zveřejnili my, publikován nebyl.

Jde tedy o tvrzení proti tvrzení. Nicméně Britské listy dopis zveřejnily a Česká televize dosud nikoliv.

30. 5. 2006

Česká kinematografie:

Zveřejňujeme dopis, který odmítl publikovat tiskový mluvčí ČT pan Krafl. Jde o dopis, který společně podepsali ředitelé komerčních televizí a ředitel veřejnoprávní televize.

Česká televize se tak podepisuje pod množství argumentů, které ale vůbec nemají s veřejnoprávní službou nic společného, píše důvěryhodný zdroj, jehož totožnost je redakci BL známa, a pokračuje:

Současné dění je odmítnutí - neschválením zákona jen akcelerováno. Jsme jediná země v Evropě, kde stát nepodporuje domácí filmovou tvorbu.

30. 5. 2006
prohlášení odborné mluvčí KSČM resortu kultury poslankyně Ivany Levé po nepřijetí novely zákona o Státním fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie. Prohlášení reaguje na veřejnou výzvu studentů FAMU, zveřejněnou v tisku minulý týden

Reaguji na v tisku zveřejněnou výzvu studentů Filmové akademie múzických umění a také na výzvy filmařské veřejnosti, která s politováním přijala, že v úterý 23. května 2006 nebylo v Poslanecké sněmovně přehlasováno prezidentovo veto novely zákona o Státním fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie. KSČM a její poslanecký klub mají zájem na tom, aby se v české kinematografii vytvořilo prostředí, které bude umožňovat další tvůrčí rozvoj českého filmového umění, které má svou skvělou tradici. Český (československý) film byl a je naší národní pýchou a reprezentantem české (československé) kultury v celém světě.

30. 5. 2006

Kdybychom uvažovali stejně, jako česká média, mohli bychom třeba dojít k tomu, že Mrázka zavraždila Claudia Schifferová. To byla taky kočka...

Ukázkovou manipulaci informací předvedla některá česká média včetně ČTK. S odvoláním na "tajnou" část zprávy Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu uvedla, že vrahem podnikatele Františka Mrázka prý byl organizátor Matějské poutě Václav Kočka.

Michael Marčák: Ty chceš být levicovým politikem v Čechách, synku, to ti nestačilo, jak tě bili ti kluci Mrázkovi ?!
30. 5. 2006

Marcus Garvey
30. 5. 2006

Marcus Garvey

Ti z vás, kteří poslouchali či poslouchají jamajskou muziku, se již jistě setkali se jménem Marcus Garvey. Kdo že je (či byl) onen pán, jehož jméno tak často zní třeba z nahrávek legendárních Burning Spear? Napadlo mne, že by nebylo na škodu se o některé z Marcusových myšlenek podělit.

31. 5. 2006

Při posuzovaní reality a vytváření hodnocení vycházíme z pozorování.

Vidíme-li někoho vytvářet dluhy, je rozumné předpokládat, že v této praxi bude pokračovat. Odvolává-li se někdo takový na přátele s podobnými zvyky a udává je jako příklad, je zřejmé, že půjčování peněz a rostoucí zadlužovaní považuje za přirozené.

ČSSD vytvořila za 8 let svého vládnutí dluh více než 1000 miliard Kč (tj. přibližně 35% HDP).

Dluh "socialního státu" Francie činí 1250 milard Euro. Tvrzení Jiřího Havla je tedy pouhou předvolební manipulací, čísla hovoří naprosto jasně. Specialisté na půjčování peněz jsou socialisté, bohužel je nebudou vracet oni, ale my všichni.

31. 5. 2006

ŠKOLSTVÍ

Zhruba před rokem a půl jsem publikoval v Učitelských listech zamyšlení nad budoucností reformního procesu v našem školství. Jelikož za tu dobu dostal celý projekt jasné kontury, školy pracují na svých školních vzdělávacích programech , v odborných diskusích byl předložen dostatek analýz, čili existují dostatečné podmínky pro reflexi, chtěl bych se o tuto pokusit. Základní metodologií práce bude snaha nalézt odpověď na otázky, které jsou podle mého názoru pro celý rozbor zásadní.

31. 5. 2006

Nechtěl bych, aby připomínky vyzněly jako řeči o pracující dělnické třídě, která platí školy pracující inteligenci. Příspěvek ale o penězích mluví, a tak je potřeba věcí vidět nejen ze strany těch co tuto službu "spotřebovávají", ale i ze strany těch, kteří ji platí.

30. 5. 2006

Ztrácí Paroubek před volbami nervy?

Jiří Paroubek
výzva předsedy vlády České republiky a předsedy České strany sociálně demokratické

Vážení spoluobčané, vedení Občanské demokratické strany pochopilo, že ve veřejné diskusi o sociálních otázkách a ekonomickém rozvoji je odsouzeno k porážce. Rozhodlo se proto v závěru volební kampaně sáhnout do arzenálu násilí, demagogie a manipulace.

Související informace

ČSSD: ODS chce zneužitím policie ovlivnit volby - ČTK ZDE

Premiér se kvůli materiálu Kubiceho obrátí na státní zastupitelství - Radiožurnál ZDE
30. 5. 2006

Rekace na Paroubka

výzva předsedy ODS

Tvrzení ČSSD a Jiřího Paroubka o dlouhodobě připravovaném spiknutí a pučistických praktikách považujeme za absurdní a zoufalé.

poslanec Miroslav  Váňa v Parlamentu - ilustrační foto, Štěpán Kotrba
30. 5. 2006
◄ poslanec Miroslav Váňa v Parlamentu - ilustrační foto, Štěpán Kotrba

Neznámý útočník v noci na dnešek napadl poslance ČSSD a dvojku na kandidátce strany do sněmovních voleb v Pardubickém kraji Miroslava Váňu. Poslanec má po incidentu, který se stal před jeho domem v Pardubicích, tržnou ránu na hlavě, útočníka neviděl. "Bylo to beze slov, dvě rány a konec. Nedokážu si to nijak vysvětlit," uvedl. "Byla to šílená rána, po ní jsem přestal vidět, slyšet a probral jsem se až za chvíli, to ze mě stříkala krev," řekl Váňa, který dovrávoral k domu a jeho partnerka ho zavezla do nemocnice, kde mu ránu na kost zašívali.

Informaci přinesla ČTK , Novinky a server Aktuálně

automobil na palivové články
31. 5. 2006

Bude český lineární motor?

z archivu sestavil Štěpán Kotrba

Magnetický rychlovlak žene vpřed lineární motor, pohonná jednotka jednoduchého principu, ale obtížné a nákladné konstrukce. Čeští vědci jsou po pěti letech práce jen krok od dokončení podobného motoru, použitelného i v automobilismu. "Veškerá energie, která se tady získá spalováním benzinu, plynu, nebo čehokoliv jiného, se přímo převádí na elektrickou energii," řekl televizi Nova vedoucí projektu Ondřej Vysoký z Českého vysokého učení technického. "Takový motor nemá žádnou převodovku," dodal nad nevelkým zařízením v laboratoři. Informace převzal z vysílání televize Nova 30. 5. 2006 deník Právo.

Už před několik lety přinesl Magazín Práva informaci o jiném českém převratném vynálezu - membránovém palivovém článku, na který má Česká republika patent. Další vývoj ale utajila armáda, která projekt financovala. Vozidla na vodík dokážou využít až osmdesát procent energie ve svém palivu, zatímco dnešní auta se vyšplhají sotva k dvaceti procentům. Od té doby světové automobilky o Českou republiku zajímají. Je zde ropa budoucnosti. Technická inteligence.

Michael Marčák: ...a protože tento odposlech bude určitě na internetu, tak pozdravuju mámu, tátu a Josku z Čimelic.
31. 5. 2006

31. 5. 2006

Jen třetina voličů neví, zda volit nebo koho volit? Nejde bohužel tolik o program pro občany jako o udržení nebo uchvácení moci. Koho a čím mají opít okaté sliby angažmá ve fiktivních projektech? Režie života státu se určuje shora (a média vesměs přizvukují). Jsme odsouzeni ke koaličnímu kompromisu. Jak dlouho se bude hledat "alternativa" ke stávajícímu rozložení politických sil? Má smysl vychovávat voliče, anebo stačí jen mu mazaně nadbíhat? Nejde tu jen o divadlo pro 200 placených prominentů? Rozhodnou o tom nerozhodnutí?!

31. 5. 2006

Zástupci Lékařského odborového klubu Fakultní nemocnice Brno se ve svém aktuálním prohlášení zásadně distancují od současných akcí Krizového štábu, vedeného MUDr. Jiřím Pekárkem.

Ivo Hanke a Miroslav Šeda, kteří jsou pod textem prohlášení brněnského LOK-SČL podepsáni, "odmítají demagogické výroky o 'znárodňování' nemocnic z úst neinformovaných lidí".

další informace ZDE

30. 5. 2006
ekonom, místopředseda vlády

Zatímco pravičáci vytahují na vládu pseudokauzy, křičí za zavedení školného, zpoplatnění zdravotnictví a zrušení zákoníku práce, my jsme v Ostravě pokřtili novou vysokoškolskou aulu, v Praze zahájili dostavbu městského okruhu a objeli regiony. Ekonomika roste jako nikdy v historii a tak pravici nezbývá nic jiného, než se onou uměle nafouklou kauzou zviditelnit.

Odvádí tak i pozornost od slabého Topolánka, který už jednou zkrachoval jako podnikatel. A teď nás chce do bankrotu dovést svou rovnou daní všechny. Pak si zřejmě koupí zámek místo luxusního bytu a ekonomika zase skončí v recesi. Jako v devadesátém sedmém. Tehdy ekonomika padala, dnes roste o osm procent, čtyřikrát rychleji než celá unie.

30. 5. 2006

V Británii se začala prodávat první "biologicky odbouratelná" lahev na pitnou vodu. Vyrábí ji firma Belu, prosazující ekologické výrobky. Je vyrobena z obiloviny a po vyhození se do několika měsíců v domácím kompostě rozloží. Uvedení této biologicky odbouratelné láhve na trh je pokusem omezit obrovské množství odpadu, které produkuje západní civilizace. Lidé v Británii vyhazují každých sedm týdnů tolik odpadků, kolik sami váží.

30. 5. 2006

Tazatelem podle něj byla i kandidátka US-DEU Irena Seifertová

Jan Kasl se dnes ostře ohradil proti výzkumům preferencí, které ve Zlínském kraji provedla agentura STEM pro Českou televizi. Sdělil, že výzkum byl neobjektivní a nadto zmanipulován. Výzkum podle Kasla agentura STEM prováděla i prostřednictvím samotných kandidátů, kteří v těchto volbách kandidují. Na výzkumu se jako tazatelka podílela například Irena Seifertová, manažerka a členka US-DEU a dokonce dvojka této strany v červnových volbách.

"Podle informací, které máme, tak například v Holešově téměř polovina respondentů měla uvést, že budou volit US-DEU," poukázal Kasl v tiskovém prohlášení. "Je to první případ doložených machinací ve výzkumu s cílem ovlivnit voliče."

Podle posledních celostátních průzkumů stranických preferencí STEM, provedených ve dnech 2. 5. - 9. 5. , by Kaslovi Evropští demokraté dostali 0,9 procent a US-DEU 0,3 procenta hlasů. ČSSD by obdržela 25,2 a ODS 26,7%.

30. 5. 2006

Povinnost přihlásit se do evidence rozhlasových poplatníků mají všichni majitelé, držitelé nebo uživatelé rozhlasového či televizního přijímače, a to i majitelé VKV tuneru v mobilním telefonu, minidisku nebo MP3 přehrávači, TV či rozhlasového tuneru v počítači nebo majitelé vestavěného rádia v automobilu. Za vysílání se nepovažuje přenos multimediálního obsahu (vysílání) po protokolu TCP-IP - po internetu. Fyzická nebo právnická osoba, která není přihlášena do evidence rozhlasových či televizních poplatníků a je odběratelem elektřiny, připojeným k distribuční soustavě, je považována za poplatníka s povinností přihlásit se do evidence a platit rozhlasový a televizní poplatek, pokud neprokáže, že poplatníkem není.

OD 1. října 2005 se měsíční koncesionářské poplatky na Českou televizi zvýšily z 75 na 100 Kč a na Český rozhlas z 37 na 45 Kč.

V červnu 2005 schválila nový zákon o koncesionářských poplatcích 348/2005 Sb. poslanecká sněmovna a v září 2005 jej podepsal i prezident Klaus. Zákon zvýšil koncesionářské poplatky, upravil skokově limit inzerce v České televizi a hlavně nově definoval plátce koncesionářských poplatků. Razantněji jsou postiženi i dosavadní neplatiči koncesionářských poplatků. Současnou novelu schválil Parlament po vetu Senátu znovu a podepsal ji prezident. Novela opravuje povinnosti dodavatele zajišťujícího dodávku elektřiny odběratelům poskytnout informace o plátcích Českému rozhlasu a České televizi k vymáhání poplatků.

Vzhledem k tomu, že zákon s výjimkou několika ustanovení, která se vztahují k televizi, nabývá účinnosti dnem jeho vyhlášení, novela tím nabývá účinnosti.

Modré hory v dáááli...
30. 5. 2006

Předsednictvo Strany zelených stáhne z kandidátek osm členů, kteří podepsali Manifest levicové frakce. Mezi jinými bude vyškrtnuta i předsedkyně Republikové rady a kandidátka č. 2 v Moravskoslezském kraji Eva Holubová. Včera setkala s premiérem Jiřím Paroubkem. Píše to dnešní Právo s odvoláním na předsedu SZ Martina Bursíka. Frakce představuje levicový proud v rámci Strany Zelených. Trvá dle svého prohlášení "na čestném deklarování našeho politického ukotvení na vžité pravolevé škále politických idejí". Odmítá "mlžení ve smyslu, že pravolevé vidění světa je překonané". Frakce považuje za svého přirozeného politického spojence ČSSD a neodmítá spolupráci s dalšími levicovými stranami a silami, zejména odbory. "Není to frakce, je to legrace," prohlásil Bursík pro Lidové noviny.

zdroj PR LN ZELFRAKCE

30. 5. 2006

Public discussion Paper on Missile Defence

Protiraketová základna v České republice načerno

Náměstek ministra obrany není expert, který by nezávazně plkal s jinými experty v kuloárech jednání NATO. Přesto ministrové obrany popírají závazná jednání o umístění protiraketové základny v České republice. Interpelovaní politici odpovídají ve Sněmovně vyhýbavě a bagatelizují celou otázku s tím, že není o čem jednat. Je. Za zády občanů totiž někteří politici jednají.

Redakci Britských listů byla včera anonymně doručena z důvěryhodného zdroje kopie dvanáctistránkového dokumentu, který měl adresovat 1. náměstek ministra obrany ing. Jaroslav Škopek pod č.j. 6620/2003-3691 dne 25. 2. 2003 předsedovi výboru pro obranu a bezpečnost Parlamentu Janu Vidímovi. Ačkoliv má obsahovat 12 stran utajených příloh, mimo nečitelného podpisu neobsahuje ani razítko ministerstva obrany, odesílací razítko ministerstva, podací razítko Sněmovny či výboru VOB, ani klasifikaci utajení. Obsahuje zato podrobnosti o zapojení České republiky do systému Strategic Defence Initiative "Star Wars", po kterém Britské listy dlouhodobě pátrají. S tímto upozorněním jej svým čtenářům předkládáme v plném znění.

30. 5. 2006

Česká televize se důkladně věnuje volbám a stejně důkladně neopomíná v předvolebních pořadech zmiňovat, jak důkladně se volbám věnuje. Poslední "velký" a "nevídaný" duel mezi předsedou ČSSD a předsedou ODS byl moderátorem pořadu Václavem Moravcem označen za "první takový duel v historii českých televizních stanic". Dějinným prvenstvím se stává kdeco, tak proč ne dvouhodinová, vcelku nicneříkající (ale přesto výmluvná) hádka o pozice, které jsou dopředu známy, stejně jako argumenty a hlavně pseudoargumenty sloužící k jejich obraně. Dějinné události se vcelku dobře dělají pro současnost, ale jak je přijme historie, to budeme muset - naštěstí -- ponechat na ní.

30. 5. 2006

Česká televize se důkladně věnuje volbám a stejně důkladně neopomíná v předvolebních pořadech zmiňovat, jak důkladně se volbám věnuje. Poslední "velký" a "nevídaný" duel mezi předsedou ČSSD a předsedou ODS byl moderátorem pořadu Václavem Moravcem označen za "první takový duel v historii českých televizních stanic". Dějinným prvenstvím se stává kdeco, tak proč ne dvouhodinová, vcelku nicneříkající (ale přesto výmluvná) hádka o pozice, které jsou dopředu známy, stejně jako argumenty a hlavně pseudoargumenty sloužící k jejich obraně. Dějinné události se vcelku dobře dělají pro současnost, ale jak je přijme historie, to budeme muset - naštěstí -- ponechat na ní. Dějinná událost byla ale jen moderátorovým rozjezdem. Následně Václav Moravec bez okolků prohlásil, že "následujících sto dvacet minut by mělo rozhodnout o tom pro vás voliče, kdo z těchto dvou mužů bude lepším budoucím premiérem České republiky, zda Jiří Paroubek, nebo Mirek Topolánek." Je snad vyšinutý?

ČT má vlastní "zákoník", tím je myšlen Kodex ČT, v němž je poměrně přesně stanoveno, jak by ČT měla fungovat a co by měla produkovat.

Václav Havel: Prosím stručně. Rozhovor s Karlem Hvížďalou, poznámky, dokumenty
30. 5. 2006

RECENZE KNIHY OD VÁCLAVA HAVLA POHLEDEM AKTÉRA DĚJIN

"V sobotu 20. 5. 2006 vyšla vo slovenskom denníku SME recenzia Havlovej novej knihy. Citujem citáciu z knihy, uvedenú v recenzií: 'V rokoch 1990 a 1991 sme prerokovali vari tisíce hodín na najrôznejších politických schôdzkach a hľadali optimálny model súžitia našich národov v spoločnom štáte. Nenašli sme ho a asi sme ho ani nájsť nemohli: nielen Česi, ale aj mnohí Slováci vtedy zrejme úplne nepochopili stav slovenskej mysle. Veď keby Slováci naozaj chceli žiť s Čechmi v jednom štáte, museli by sa proti rozdeleniu štátu vzbúriť, nemyslím nejakým povstaním, ale aspoň v podobe nejakej petície. Nič také nebolo.`

Vyzerá to hodne nehorázne. Alebo žeby pán prezident stratil pamäť??? Navyše, tú istú knihu recenzoval Porubjak (režisér, po rozpadu komunistického režimu slovenský politik, krátce předseda slovenské vlády za Federace a tedy jeden z těch, co s prezidentem Havlem zřejmě ty 'tisíce hodin` trávili... - pozn. ETL), ktorý pre zmenu si všimol toho klamstva, ale jeho láska a obdiv k Havlovi mu nedovolili ho kritizovať. Milé, však?"

Až do této připomínky jsem knihu Václava Havla Prosím stručně jen velmi zběžně prolistoval. Teď jsem jí část přečetl a zbytek prolistoval mnohem důkladněji.

30. 5. 2006

Vladimír Just se ve svých sloupcích v Respektu se totiž opakovaně zastává "mizejícího" ekologického cyklu České televize Na větvi, obsahujícího reportážní Nedej se a diskusní Hádání o přírodě (O tichém mizení, Respekt 14/06, O vlku veřejnoprávnosti, Respekt 18/06). Píše o "zástupné starosti o kvalitu". Přitom např. v pořadu Nedej se sám pravidelně vystupuje. Je to střet zájmů.

30. 5. 2006

Sociální demokraté již 8 let spravují ministerstvo školství. Jsme přesvědčeni o tom, že špatně.

ČSSD nijak neřešila problémy, na které jsme v minulosti opakovaně upozorňovali:

30. 5. 2006

Žijeme v době, kdy média určují v obecném společenském měřítku obrysy veřejného mínění. Určitě se nedá mluvit o nedostatku svobody slova, přítomnost svobody slova je zde i přes velmi kontroverzní a zpochybnitelnou právní normu odsuzující verbální trestné činy a některé legislativní snahy rozšířit tuto normu na určitá tabuizované témata, např. komunismus, zřetelná.

29. 5. 2006

Rozdělování příspěvků na českou kinematografii příslušným státním fondem se bude i nadále řídit zákonem z roku 1991. Ten mimo jiné umožňuje utajit seznam neúspěšných žadatelů o dotace. Státní fond pro podporu a rozvoj kinematografie také nemusí zdůvodňovat svá rozhodnutí, nezveřejňuje hlasování svých členů o jednotlivých projektech a členové fondu mohou hlasovat o svých vlastních projektech. Prý ale chodí za dveře…Novela zákona byla labutí písní Pavla Dostála. Do sněmovny přišla půl roku předtím, než podlehl rakovině. „Na základě principu solidarity by se měly vedle kin, tak jak tomu dnes již je, podílet na podpoře filmové tvorby i další subjekty, které při své podnikatelské činnosti jednoznačně využívají filmového díla, to je provozovatelé prodejen a půjčoven nosičů, jakož i provozovatelé televizního vysílání. Tedy subjekty, které by nemohly bez existence kinematografického díla existovat," argumentoval Dostál ve sněmovně v březnu 2005.

Původně publikováno ZDE

30. 5. 2006

Říká se, že pravolevé rozdělení politického spektra se vyžilo, že programy stran jsou si čím dál podobnější a že střídání levice a pravice u kormidla je víceméně symbolické, zatímco "aplikovaná" politika se podobá řemeslu -- strukturní kroky jsou povýtce praktické povahy. Soudě podle předvolebních televizních spotů, nejpokrokovějším politickým hráčem u nás je v tomto smyslu Národní strana. Ve svých šotech narušuje ideologická schémata, nesmiřitelné světonázory slučuje do působivého amalgámu a vysmívá se všem, kdo by si ještě mysleli, že fašista a bytostný liberál nemohou najít společnou řeč. Přinejmenším ve spotech Národní strany to není problém -- úderné teze o skoncování s cikánskou kriminalitou a o trestu smrti podkresluje hudba z dílny Richarda Melvilla Halla, známého jako Moby.

6. 5. 2006

V dubnu přispělo celkem 115 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 25 812.00 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 1,321.99 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než deset tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   
27. 2. 2006 Vede masturbace k terorismu?   
27. 2. 2006 Jací jsou ti "muslimové" věznění v Guantánamo?   
27. 2. 2006 Podíl emocí na chodu demokracie Zdena  Bratršovská, František Hrdlička
27. 2. 2006 Kdy už si český podnikatel, právník, soudce či jiný "mocný buran" konečně koupí obraz nebo sochu? Jan  Paul
27. 2. 2006 Nechci být rukojmím lékařů Věra  Říhová
8. 2. 2006 Výhrady politického svědomí Oskar  Krejčí

České volby v roce 2006 a povolební pat RSS 2.0      Historie >
31. 5. 2006 ODS -- cesta nejprve vzhůru a pak dolů (ten Topolánek...) Irena  Ryšánková
31. 5. 2006 Vole, volils dobře? Miloš  Dokulil
31. 5. 2006 Paroubek, nebo Topolánek? Oskar  Krejčí
30. 5. 2006 ČTK: Ukázková manipulace mediální kočkou Filip  Rožánek
30. 5. 2006 Kasl napadl objektivitu průzkumů STEM Štěpán  Kotrba
30. 5. 2006 DOKUMENT: "Braňme demokracii proti pučistickým praktikám ODS!" Jiří  Paroubek
30. 5. 2006 S Paroubkem růst, s Topolánkem dluhy Jiří  Havel
29. 5. 2006 Filmařská sprostota a 111 hlasů dobrých Štěpán  Kotrba
29. 5. 2006 Zdravotnictví: výhodně nízké mzdy, králíci a zajaci Ivan  David
29. 5. 2006 Sovy nejsou tím, čím se zdají být Štěpán  Kotrba

VŠUP - trampoty umělecké školy RSS 2.0      Historie >
23. 5. 2006 Akademický senát VŠUP v Praze chce odvolat rektora Borise Jirků   
30. 3. 2006   
24. 10. 2005 Šel jsem si to zkusit a vyhrál jsem! Jan  Paul
24. 10. 2005 Na rektora kandidovaly dvě osoby, které se měly právo samy volit! Jiří  David
24. 10. 2005 Jan Paul nepsal o všem   
19. 10. 2005 Jak to, že se protestuje proti protekci teprve před volbami? Jan  Paul
17. 10. 2005 Učitelé na vás kašlou! Jan  Paul
11. 2. 2004 Artsemestr 2004 - a co dál? Jan  Paul

Aleš Cibulka a Yvonne Přenosilová RSS 2.0      Historie >
25. 5. 2006 Stažení Aleše Cibulky bylo odůvodněné   
25. 5. 2006 Právníci EBU se diví: jak jinak vyžadovat pravidla profesionální novinářské etiky než kodexem? Štěpán  Kotrba
16. 5. 2006 Cibulkův pořad Jak to vidí dával slovo hostu   
15. 5. 2006 Opakovaný dámský gambit... Ladislav  Žák
15. 5. 2006 "Laický názor" moderátora na obrazovce ČT 24 Štěpán  Kotrba
15. 5. 2006 Českému Novákovi primitivní hospodské kecy v rádiu nevadí Jan  Čulík
15. 5. 2006 Pořad s Přenosilovou nelze brát vážně   
13. 5. 2006 Není stížnost jako stížnost Josef  Bouška
12. 5. 2006 Satira v rozhlase je přípustná, ale tenhle pořad byl nevyvážený Jan  Čulík
12. 5. 2006 Sprostořekost a meze veřejné služby Štěpán  Kotrba

Role generála Vlasova a ROA při osvobození Prahy RSS 2.0      Historie >
11. 5. 2006 Vlasov nechtěl pomoci povstání v Praze Richard  Seemann
9. 5. 2006 Děň Pobědy Štěpán  Kotrba
18. 8. 2005 Překvapivé paměti Čestmíra Císaře Jan  Čulík
10. 5. 2005 Smí mít pravda dva konce? Miloš  Dokulil
6. 5. 2005 Tolik válečných mýtů, jako je národů   
20. 10. 2004 Stalinská cholera a banderovský mor Pavel  Pečínka
23. 12. 2003 Čapek a Beneš - boj za svobodu ducha a srdce Věra  Olivová
27. 11. 2003 Den vítězství Petr  Jánský
8. 5. 2003 Osvobození ČSR   
8. 5. 2003 Vojska generála Vlasova v Čechách Jan  Čulík

Policejní násilí RSS 2.0      Historie >
17. 5. 2006 Zelení: Kam jsi to vlezl? Ven ! Štěpán  Kotrba
17. 5. 2006 Truncheons and other pre-electoral tools Irena  Ryšánková
12. 5. 2006 O profesionální deformaci v demonstraci Oldřich  Průša
9. 5. 2006 Policejní zmlácení paní vrchní ředitelky Petr  Kužvart
4. 5. 2006 "Wolf": Jak jsem podával vysvětlení inspekci ministerstva vnitra Michal "Wolf" Vlk
4. 5. 2006 V Policii ČR vládne šikana a loajalita Stanislav  Huml
3. 5. 2006 Jaká je tolerance policistů vůči násilí Bohumil  Kartous
3. 5. 2006 Naprosté nepochopení demokracie Jan  Zeman
2. 5. 2006 Trestní oznámení na neznámé pachatele, příslušníky Policie ČR Radek  Mikula
2. 5. 2006 "Já nebudu někde na internetu, kurva"   

Útok na Jiřího Dolejše RSS 2.0      Historie >
1. 5. 2006 Zmlátili Dolejše. Proto se cítím jako komunista Jindřich  Kalous
30. 4. 2006 Odpovědnost za verbální šíření nenávisti Štěpán  Kotrba
30. 4. 2006 Komunismus jako terč pro střelnou zbraň... Martin  Šaffek
29. 4. 2006 Komunismus v nich Jan  Čulík
29. 4. 2006 Adam Drda: Zkreslil jste můj komentář jak Haló noviny   
29. 4. 2006 Pražští mediální propagandisté mají strach Jan  Čulík
29. 4. 2006 Ano, antikomunismus je protidemokratické hnutí Ondřej  Slačálek
28. 4. 2006 Na okraj ke kauze Dolejš Boris  Cvek
28. 4. 2006 Magistra Edelmannová by měla vrátit diplom Karel  Dolejší
28. 4. 2006 Nebezpečná hra Jan  Polívka

Financování "neziskových" struktur RSS 2.0      Historie >
26. 5. 2006 Pečínka z Kotrby, nebo kotrba z Pečínky Karel  Dolejší
9. 5. 2006 Mé námitky proti Greenpeace Ivan  Brezina
21. 4. 2006 Zakážeme Přátele Země a Greenpeace? Ivan  Brezina
19. 3. 2006 Koheze, nebo kolize? Na co také jsou euromiliardy   
17. 3. 2006 Hušák: Problémy Duhy nebo Martina Bursíka jsou nám jedno   
17. 3. 2006 Duha: Rozplétání nespletených sítí Vojtěch  Kotecký
16. 3. 2006 Spiklenecké teorie o financování NGO Miroslav  Šuta
16. 3. 2006 Nic z toho, co píše Kotrba o Nadaci Charty 77, není pravda František  Janouch
16. 3. 2006 Vznešený boj za křišťálové studánky Ivan  Brezina
16. 3. 2006 Zelený kruh Duhy Štěpán  Kotrba

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Flexibilita potřetí Jan  Holík

Kriminalizace fanoušků a Harry Potter RSS 2.0      Historie >
20. 12. 2005 Policie vyšetřuje neoficiální překladatele Harryho Pottera i nadále jako zločince Štěpán  Kotrba
17. 12. 2005 Harry Potter na netu: Jan Rychetský v Právu zbytečně kriminalizuje děti Štěpán  Kotrba
28. 7. 2005 Harry Potter a Mýtus věčného návratu Dominik  Lukeš
27. 7. 2005 Neoficiální překlad Harryho Pottera do češtiny už je na světě Štěpán  Kotrba
15. 9. 2004 Literatura se stala terčem mediální manipulace Petr  Bílek
30. 6. 2003 Nový Harry Potter -- postava plná angstu Hannah  Čulík
30. 6. 2003 The angst-filled Harry Potter Hannah  Čulík
21. 6. 2003 Šílenství ohledně nového Harryho Pottera je dobře organizováno   
19. 6. 2003 Rowlingová žaluje americký deník   
18. 12. 2002 O čo prišiel Harry Potter Eva  Michalková

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
18. 4. 2006 Čulíkovy znaky demokracie Štěpán  Kotrba
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
5. 1. 2006 Rozdíl je jen domněnkou, je třeba jej prokázat Miroslav  Prokeš
4. 1. 2006 Udělejte to profesionálně   
4. 1. 2006 V této demokracii smějí užívat svobody jen ti, co souhlasí   
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší

Ptačí chřipka RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2006 Analýza obětí pandemie z r. 1918 by pomohla proti ptačí chřipce   
30. 3. 2006 Ptáci: Ptačí chřipka není problém. Problém jsou lidé, kteří se jí bojí   
22. 3. 2006 Virus ptačí chřipky se rozštěpil   
1. 3. 2006 Kočka, usmrcená ptačí chřipkou, byla nalezena v Německu   
28. 2. 2006 Vtip pro jedenáctileté   
21. 2. 2006 Zatím se člověk nakazí ptačí chřipkou jen přímým kontaktem s nakaženým ptactvem   
21. 2. 2006 Thajští psi jsou nositeli ptačí chřipky, šíří se však od nich dál?   
21. 2. 2006 Ptačí chřipku šíří drůbeží farmy   
20. 2. 2006 Poučení z Dálného východu - jak Vietnam úspěšně neutralizoval ptačí chřipku   
13. 1. 2006 Britský plán proti ptačí chřipce   

Volby rektora na VŠUP, říjen 2005 RSS 2.0      Historie >
31. 5. 2006 Škola standardně funguje, přestože senát neustále napadá vedení školy Boris  Jirků
23. 5. 2006 Akademický senát VŠUP v Praze chce odvolat rektora Borise Jirků   
24. 10. 2005 Šel jsem si to zkusit a vyhrál jsem! Jan  Paul
24. 10. 2005 Na rektora kandidovaly dvě osoby, které se měly právo samy volit! Jiří  David
24. 10. 2005 Jan Paul nepsal o všem   
19. 10. 2005 Jak to, že se protestuje proti protekci teprve před volbami? Jan  Paul
17. 10. 2005 Učitelé na vás kašlou! Jan  Paul

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
31. 5. 2006 Šifra mistra Blaira Robert  Kvacskai
30. 5. 2006 Staly se Britské listy cílem dezinformační hry, anebo předseda výboru pro obranu a bezpečnost Parlamentu Jan Vidím zatajil poslancům důležitá fakta? Štěpán  Kotrba
29. 5. 2006 Týdeník Euro: Čechům plány na americkou základnu v ČR nevadí   
27. 5. 2006 Ztracená vláda věcí tvých zpět se k tobě nevrátí, lide nevrátí...ani po volbách? Jan  Paul
26. 5. 2006 Uneseme americký protiraketový deštník? Jan  Sýkora
26. 5. 2006 Nejzávažnější volební téma, které politikové a média zametli pod koberec Jan  Čulík
26. 5. 2006 Další názory českých politiků   
26. 5. 2006 Jak mohou mít tu drzost ptát se jménem občanů! Oldřich  Průša
26. 5. 2006 Americkou raketovou základnu za bezvízový styk Oldřich  Průša
26. 5. 2006 NYT: Spojené státy nabízejí Evropě deštník proti íránským střelám   

Český film RSS 2.0      Historie >
30. 5. 2006 Dopis televizních ředitelů Klausovi, který Martin Krafl odmítl zveřejnit   
30. 5. 2006 KSČM filmaře ve Sněmovně podpořila a podpoří znovu Ivana  Levá
29. 5. 2006 Filmařská sprostota a 111 hlasů dobrých Štěpán  Kotrba
29. 5. 2006 Princip veřejné mediální služby a meze Janečkova intelektu Štěpán  Kotrba
29. 5. 2006 Cesta do hlubin filmařovy duše Filip  Rožánek
26. 5. 2006 Čeští filmaři z protestu stáhli filmy, na které dostali státní dotace Filip  Rožánek
15. 5. 2006 Prezident Veto Vít  Horák
9. 2. 2006 Nebýt dnešní, aneb nemá tady někdo dvojníka Patrik  Hronek
13. 1. 2006 Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí -- úvaha nad banalitou jednoho filmu Bohuslav  Binka
13. 12. 2005 Maria Procházková, Oldřich Kaiser a Žralok v hlavě Jan  Čulík

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2006 Jaderný útok na Írán, raketová sila v Česku a logika Bílého domu Štěpán  Kotrba
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
30. 5. 2006 Havárie amerického vozidla vyvolala v Kábulu nepokoje   
29. 5. 2006 Nejméně 1000 britských vojáků od začátku irácké války dezertovalo   
26. 5. 2006 Írán: Návrat změny režimu   
25. 5. 2006 9-11 Informace a dezinformace Jiří  Jírovec
25. 5. 2006 Pull it... Vladimír  Myslík
24. 5. 2006 Zogby Poll: 70 milionů americké dospělé populace podporuje nové vyšetřování událostí z 11. září 2001   
23. 5. 2006 11. září 2001 - budeme skutečně argumentovat fakty? Michal  Brož
23. 5. 2006 Desítky lidí v Afghánistánu usmrtil americký letecký úder   
22. 5. 2006 Konspirační teoretiky žádné argumenty nepřesvědčí Tomáš  Poláček
19. 5. 2006 Slovíčkaření aneb vlk se nažral a koza zůstala celá Jiří  Jírovec

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
29. 5. 2006 Amnesty International proti útlaku na internetu   
12. 5. 2006 Satira v rozhlase je přípustná, ale tenhle pořad byl nevyvážený Jan  Čulík
5. 5. 2006 Jak Blairova vláda omezuje starobylé demokratické svobody   
5. 5. 2006 Cenzura internetu se šíří do celého světa   
14. 4. 2006 Kriminalizovat výroky v demokratickém státě nelze Jan  Čulík
13. 4. 2006 Petr Cibulka odsouzen k podmíněnému trestu za pomluvu Jan  Čulík
24. 3. 2006 Leeds University suspendovala rasistického učitele   
21. 2. 2006 David Irving jako "mučedník za svobodu projevu"?   
21. 2. 2006 "Al Džazíra: I v Evropě existují tabu"   
20. 2. 2006 Britský historik David Irving odsouzen na tři roky do vězení   

Školství RSS 2.0      Historie >
30. 5. 2006 Školné a ekonomické bariéry v přístupu ke vzdělávání Petr  Staněk
30. 5. 2006 Asociace školských odborů hodnotí 8 let vlády ČSSD Radek  Sárközi
17. 5. 2006 Vysokoškolská stávka: Je to jako sledování automobilové havárie ve zpomaleném filmu   
17. 5. 2006 Opravdu parodie   
16. 5. 2006 Maturity z logického a systémového myšlení Miroslav  Prokeš
16. 5. 2006 Domácí učitelé z třetího světa vyučují americké studenty na dálku   
15. 5. 2006 Kolektivní maturity -- danajský dar ČSSD na rozloučenou Radek  Sárközi
15. 5. 2006 Výzkumné záměry a rozvoj vědy v regionech Demeter  Krupka
14. 5. 2006 Stávka hrozí kompletním uzavřením britských univerzit   
13. 5. 2006 Při stávce univerzitních učitelů začíná jít do tuhého Jan  Čulík

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
28. 5. 2006 Zemřel spisovatel Viktor Fischl   
9. 5. 2006 Ruptura duše Irena  Zítková
12. 4. 2006 Spisovatelé senioři v elektronickém médiu Miroslav  Vejlupek
11. 4. 2006 Květnové ceny Václav  Dušek
14. 3. 2006 Mami, já nechci umřít je vynikající literární čin   
2. 3. 2006 Klára Hůrková - tvůrkyně Evropanka Miroslav  Vejlupek
28. 2. 2006 Český Parnas a kyberkultura Miroslav  Vejlupek
23. 2. 2006 Literatura na digitální scéně -- a co dál? Miroslav  Vejlupek
21. 2. 2006 Literární server polemizující s uvyklostmi Miroslav  Vejlupek
20. 2. 2006 Spisovatelé vyklidili veřejný prostor Miroslav  Vejlupek