7. 3. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
ilustrační foto
7. 3. 2006

"Hele Piňdulíno..." zvolal prý přiožralý železniční odborář při pohledu na nejexpresnější expres českých drah Pendolino.

Ta boříkovská potměšilost, kterou ve svém článku pro Reflex popsal Jan Potůček, jakoby předznamenala osud několika osob, spojených s jeho vítáním i zatracováním. Ředitel nádražáckého špitálu je přitom klíčovou osobou, svorníkem této hry. Hry, v níž se na stránkách tisku kočkuje současný management Českých drah a.s. s bývalým managementem Českých drah s.o. Ti, kteří mají pendolino nyní používat s těmi, kdo o něm rozhodli -- vybrali ho a podepsali smlouvu o jeho výrobě.

Na jedné straně ing. Josef Bazala (r.č. 560229/1497) a ing. Petr David (r.č. 580603/429), na druhé straně ing. Rudolf Mládek (r.č. 591213/0018), PhDr. Milán Matoušek (r.č. 451224/429) a opět ing. Josef Bazala (r.č. 560229/1497). Všechny osoby spojují především moc nad miliardovými majetky státu, a pak zájmy, ekonomické zájmy. Peníze, chcete-li. V množstvím větším než malém.

Sloupek

na ranním podšálku
vypité noční úsilí
opařili jsme si
oči hořící
lítostí
sedliny zčeřené
zatáhly své póry
chutnaly přesladce
hlídané vinice
ohni
jsme na dosah
a přesto
tajeme
v štiplavém kouři
usedlosti

Ze sbírky Tma natržená ránem, 1996

7. 3. 2006

Americké a britské jednotky v Iráku vězní tisíce lidí, aniž by proti nim vznesly jakékoliv trestní oznámení a sílí důkazy o tom, že irácké bezpečnostní jednotky mučí vězně, konstatovala v pondělí organizace na obranu lidských práv Amnesty International.

7. 3. 2006

Mladí muži v Británii budou od nynějška muset se otevřeně ujistit u každé dívky, jestli souhlasí se sexem, mají-li se vyhnout obvinění ze znásilnění. Britské ministerstvo vnitra v této věci zahajuje celostátní informační kampaň.

Jde o to, že se dosud britským soudům většinou nedaří muže odsuzovat za obvinění ze znásilnění. Zákon o znásilnění hodlá tedy britská vláda zpřísnit.

7. 3. 2006

Bushova administrativa zahájila tažení proti únikům informací týkajících se národní bezpečnosti, napsal v něděli 5. března redaktor listu Washington Post Dan Eggen. Probíhá řada šetření FBI s cílem odhalit zdroje úniků citlivých informací uvnitř CIA, Národní bezpečnostní agentury (NSA) a dalších bezpečnostních služeb v souvislosti s případy odhalení tajných věznic a nezákonných odposlechů. Ministerstvo spravedlnosti poslalo zaměstnancům bezpečnostních služeb dopis, který jim zakazuje hovořit s médii o jakýchkoliv informacích týkajících se operací NSA.

7. 3. 2006

Stephen Biddle v ve druhém letošním čísle Foreign Affairs tvrdí, že srovnávat Irák s Vietnamem, jak to dělá stále více politiků i komentátorů, je zavádějící. Zatímco ve Vietnamu šlo o nacionalistickou lidovou válku proti úzké elitě podporované okupační mocností, v Iráku se schyluje ke všeobecné občanské válce. Jestli za této situace bude Bushova administrativa trvat na tom, že Irák je Vietnamem dovedeným do konce, pravděpodobně válku prohraje, píše se v článku nazvaném Seeing Baghdad, Thinking Saigon.

7. 3. 2006

Zdá se stále více zřejmé, že úspěch Strany zelených je především úspěchem české novinářské obce. Té se díky neúnavné a houževnaté práci podařilo českou veřejnost přesvědčit, že lidé, kteří se v současné době věnují politice, jsou zkorumpovaní darebáci, myslící jen na svůj vlastní prospěch a o veřejné zájmy a natož blaho nedbají ani náhodou. V důsledku toho každý, a to doslova, který hodlá vystřídat současnou politickou garnituru, jeví se kde komu jako přijatelná alternativa pro nadcházející volby, i když o něm nic, nebo téměř nic nevíme, a i když to, co víme nějaké nadšení nad budoucím řešení celospolečenských problémů nikterak nevzbuzuje. Zelení jsou spása. Dnes jsou to Zelení, kdo to bude zítra?

7. 3. 2006

Při čtení článku "Zelení? Kdo to vlastně je?" jsem se opravdu nestačil divit, píše Martin Kostka. Ve snaze o pochopení páně Křečkových myšlenkových toků jsem však došel pouze ke dvěma možným vysvětlením. Buď oddanost straně velí podávat realitu vždy tak zkresleně, aby veškerá pochybnost o její dokonalosti vyzněla naprázdno, nebo je problém v samotném vnímání reality, snad kvůli odtrženosti od ní.

Opět je tu přítomno ono oblíbené myšlenkové klišé, že česká veřejnost je masa primitivů bez schopnosti si vytvořit vlastní relevantní názor na věc, a je tedy nasnadě, že její mínění někdo formuje, v tomto případě "neúnavná a houževnatá práce české novinářské obce".

7. 3. 2006

V posledních týdnech se začaly v našich médiích objevovat častěji úvahy o postavení a ohlasu české literatury. V Britských listech napsal Miroslav Vejlupek: Je to historický paradox: rok 1989 přinesl spisovatelům svobodu slova, ale vzal jim čtenáře. Nu, rozhodně nevzal čtenáře knihám, těch se prodává a čte víc než dost, jen jiných a jinak; nevzal jim nakladatele, protože nakladatelství je nepočítaně a svého nakladatele najde, po větším, či menším úsilí každý autor, po případě má možnost vydat dílo sám či zveřejnit je na internetu. Ne ovšem každý, kdo něco napíše, je spisovatel.

Spisovatelů neubylo, knih přibylo, je však ale pravidlem, že skoro každá konference či sympozium se skládají z nářků a jeremiád... Je zde snad možné ještě použít známý příměr o salátku, kterého je málo a šnečcích, kterých je naopak mnoho? Vrátíme se k tomu ještě.

Michael Marčák:  Nechci se chlubit, ale kdybys věděl, co se křesťané mým jménem za ta staletí navyváděli....\\
7. 3. 2006

Odpověď je zdánlivě jednoduchá. Ano, jsou výrazem svobody slova. Ale je zde docela malý problém. Jak dlouho ? Jak vyplývá i z průvodního obrázku, i já užívám osoby křesťanského boha často ve svých karikaturách. Sice ho nezesměšňuji ani neurážím, ale klidně z něj dělám osobu roztržitou, bezmocnou vůči lidské hlouposti, ale někdy i jen nositele mého názoru na tu kterou věc. Prostě využívám "naší" svobody slova. Ale nutno si přiznat, že ještě v 18. století by mi i Evropě šlo o krk a ještě ve 20. století o existenci. Suma sumárum -- jsme "demokratičtější" pouhých sto, dvě stě let...

Navíc je otázka, jestli celkový úpadek toho, co by se dalo nazvat "něčím vyšším" než je snaha a vydělávání peněz, boj o moc či o prosté přežití, je výrazem demokracie. Snad ano. Snad. V tomto sporu o karikatury si však v současné Evropě připadám jako v USA. Ještě ve druhé polovině 20. století byla u nich běžná rasová segregace -- a najednou "pic kozu do vazu" učí celý svět lidským právům....

Nedělám si iluze, že současný, poněkud opožděný výbuch hněvu proti těmto karikaturám měl a má určité vůdčí osobnosti, kterým tento stav vyhovuje. O co jsme však byli my a "naše" církev katolická v minulých staletích, či dokonce desetiletích jiní ? Je proto třeba říci jasně. Před nějakým tím časem by to i u nás bylo obyčejné kacířství. Že je to u nich kacířství i dnes, je jen a jen jejich věc. My to buď budeme respektovat, nebo se holt musíme smířit s nálepkou kacířů - po muslimsku. Žádná jiná cesta prostě není.

7. 3. 2006

Ve čtvrtek 2.3.2006 projednal senát Petra Brauna Městského soudu v Praze žádost odsouzené Adély Rajdlové z 1. června 2004 o povolení obnovy procesu. Soud její žádost zamítl. Následující den byla odsouzená propuštěna ze zaměstnání a do 10. března má nastoupit výkon pětiletého trestu, který jí uložil 24. ledna 2006 senát Jaroslavy Maternové Vrchního soudu v Praze. Oba zmínění soudci se zabývají touto věcí od jejího počátku a vynesli již pět rozhodnutí ve věci, která si v mnoha ohledech protiřečí. Soudce Petr Braun po právní moci rozsudku Vrchního soudu v Praze z 20. dubna 2004 v reportáži TV Nova "Na ostří nože" zpochybnil rozhodnutí soudkyně Jaroslavy Maternové, která tehdy uložila Adéle Rajdlové trest odnětí svobody v trvání sedmi let za pokus o vraždu. Podle stanoviska Nejvyššího soudu ČR soudce, který uveřejní ve sdělovacích prostředcích hodnotící vyjádření k souzené kauze, se dostává do postavení podjatosti ze zákona a nesmí dále v daném případu působit.

7. 3. 2006

Novin, které mohou Češi v prodejnách nalézt, není zrovna málo, píše čtenář Vít Hinčica.

Najít mezi nimi ale takové, které by se daly pokládat za seriozní, je úkol velmi těžký, ba co víc, někdy takřka nemožný. Přestože si mnoho deníků přisvojuje označení "seriozní", fakt, že k serióznosti mají často daleko, lze jen těžko zastřít. Stále více se české deníky začínají přibližovat bulváru, a to po všech stránkách. Skoro už začínám mít pocit, že se namísto jednoho Blesku prodává Blesků rovnou deset, byť se změněným názvem.

7. 3. 2006

Tisková zpráva NESEHNUTÍ Brno

V sociologickém průzkumu, který ve dnech 27. 2. � 5. 3. 2006 prováděla mezi obyvateli městské části Brno-Ivanovice Katedra environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, se 72,6 % dotazovaných vyslovilo proti výstavbě nového Hobby marketu v Ivanovicích. Zároveň více než 350 občanů Ivanovic podepsalo petici občanského sdružení Klidné Ivanovice proti výstavbě tohoto hypermarketu. Starostka Ivanovic se zavázala, že bude názor veřejnosti respektovat ve vydaných stanoviscích obce v následných rozhodovacích řízeních. Otázkou zůstává, zda mínění ivanovických občanů bude respektovat i investor, kterým je podle dosavadních informací firma Bauhaus.

Rosa Luxemburgová
7. 3. 2006

Divný a dlouhý stín v historii SPD

135 let od narození Rosy Luxemburgové

Einer muss der Bluthund werden, ich scheue die Verantwortung nicht.

Někdo se musí stát krvavým psem, já se odpovědnosti nebojím.
Gustav Noske

Freiheit ist immer Freiheit des Andersdenkenden.

Svoboda je vždy svobodou jinak smýšlejících.
R. Luxemburgová

Téměř bez povšimnutí v mediích proběhlo 5. 3. výročí 135 let od narození jedné zajímavé historické postavy, německé levicové socialistky Rosy Luxemburgové (1871 -1919). Samotné její jméno bylo v  BL několikrát zmíněno a tudíž není čtenářům neznámé. Nicméně, schvalování tzv. antikomunistických zákonů jak na národní úrovni u nových států EU, tak i na úrovni RE se děje za minimálně vlažného přístupu stran sociální demokracie a někdy i za aktivistických prohlášení jejich představitelů, že za jejich vlád nikdy nikde nedošlo k nějakým nezákonnostem. Proto stojí za to si připomenout osobnost Rosy Luxemburgové a okolnosti její násilné smrti.

Michael Marčák: Má divnou barvu, ale snad to nebude přenosné na lidi.
7. 3. 2006

WTC 11. září 2001
7. 3. 2006
Čo je pravda?
Pontský Pilát
Jn. 18, 38

Andreas von Bülow: CIA a 11. september -- medzinárodný teror a rola tajných služieb, nemecký originál: Die CIA und der 11. September, internationaler Terror und die Rolle der Geheimdienste, Piper, München, Zürich, 2003, ISBN 3492045456, 13.00 EUR

Kniha Andreasa Bülowa CIA a 11. september -- medzinárodný teror a rola tajných služieb nemá za cieľ priniesť definitívnu odpoveď na otázky ohľadom okolností deštrukčnej katastrofy newyorských dvojičiek, ale nastolením mnohých nových otázok a zverejnením (u nás) neprístupných či zahmlievaných údajov pranieruje metódy manipulácie naivných občanov udržiavaných v dobrej viere v česť a spravodlivosť vrchnosti. Vychádza zo stoviek prevažne amerických prameňov.

Andreas Bülow využil mnoho dokumentov, štúdií, nákresov, článkov, expertíz, verejných vyjadrení i niekoľko kníh, ktoré vznikli z reakcií na dvojnásobný šokový účinok, jednak z tragickej udalosti, ale i z rýchlosti, akou americké úrady prezentovali osnovateľov a vykonávateľov útoku a bez presvedčivých dôkazov vypovedali "svetovú vojnu" šesťdesiatim krajinám sveta tzv. "osi zla". Bývalý riaditeľ CIA R. J. Woolsey ju nazval "štvrtou" svetovou vojnou (keďže "treťou" bola tzv. studená).

Andreas von Bülow: CIA a 11. september -- medzinárodný teror a rola tajných služieb,  nemecký originál: Die CIA und der 11. September, internationaler Terror und die Rolle der GeheimdiensteAmbíciou knihy nie je priniesť definitívnu odpoveď na otázky o okolnostiach útoku na newyorské dvojičky, ale nastolením mnohých nových otázok a zverejnením (u nás) neprístupných či zahmlievaných údajov pranieruje metódy manipulácie naivných občanov udržiavaných v dobrej viere v česť a spravodlivosť vrchnosti.

V druhej fáze -- po víťazstve Talibanu -- mala byť odmenou za pomoc Ameriky stavba a prevádzka ropovodu z Turkmenistanu cez Afganistan smerom k moru. Ešte v auguste 2001, mesiac pred osudným útokom na dvojičky, rokovala na Floride delegácia Talibanu so zástupcami americkej olejárskej spoločnosti Unlocal!

Michael Marčák:  Globální oteplování, náboženský fundamentalismus, terorismus, ptačí chřipka, myslíš, že je opravdu nutné, aby ještě přijela tvoje maminka ?
6. 3. 2006

Aleksander Kotsis, 1873: Wycieczka w Tatry. Muzeum Narodowe, Kraków
7. 3. 2006
Radovan Geist

Európska únia je jedným z najväčších dovozcov ropy, zemného plynu a uhlia. Jej energetická závislosť od vonkajších zdrojoch ju robí politicky zraniteľnou a ohrozuje udržateľnosť jej ekonomík. A k tomu treba prirátať negatívne environmentálne dôsledky ekonomického rozvoja postaveného na získavaní energie spaľovaním uhľovodíkov.

Jedným z pilierov súčasného modelu globálnej ekonomiky je dostupnosť pomerne lacných zdrojov energie, ľahko využiteľných pre dopravu. Globálna deľba práce, medzinárodný obchod, nadnárodné spoločnosti -- to všetko by v dnešnej podobe nebolo možné, keby sa pomocou uhľovodíkov výrazne nezrýchlila a nezlacnila diaľková doprava. Od druhej polovice 19. storočia to bolo krvou globálnej ekonomiky uhlie, v 20. storočí ho postupne nahradila ropa a na jej miesto sa dnes tlačí zemný plyn.

7. 3. 2006

Ve čtvrtek napsal Smrž vášnivou obhajobu (nebo spíše propagandu) energií z obnovitelných zdrojů. Článek plný obdivu k alternativním energiím měl jedinou vadu. Pan Smrž nám totiž neřekl, kolik taková energie stojí. A s tou cenou stojí a padá možnost využití obnovitelných nebo alternativních zdrojů.

Aby bylo jasné hned od začátku -- žádné alternativní zdroje zatím nemají šanci. Z jednoduchého důvodu -- jsou drahé.

Podíváme se jak je to jednotlivými zdroji.

7. 3. 2006

Nedá mi nereagovat na článek Josefa Víta, píše Daniel Bosák ml. Pane Víte, ve své podstatě je Vaše hra s čísly správná, ale jen do jisté doby. Nevím zda záměrně nebo z neznalosti jste do svého výpočtu nezapočítal veškeré náklady na výrobu kwh elektrické energie. Výroba energie z jádra je levná jen do té doby, dokud do ní nezapočítáme náklady na výstavbu meziskladů, trvalých skladů a jejich provoz provoz, náklady na stavbu a hlavně pak demontáž samotných elektráren. Zde se nebavíme o desetiletí, o sklady budou muset naši potomci pečovat dalších sto let. Výroba energie z uhlí je na tom podobně, nevím zda jste měl možnost navštívit povrchové doly u Mostu, tu spoušť tam bude muset někdo za něčí peníze asanovat, hezky česky - vrátit krajině život. Tahle suma by měla být započítána do výroby energie.

7. 3. 2006

Josef Vít ve svém článku píše "Aby bylo jasné hned od začátku -- žádné alternativní zdroje zatím nemají šanci. Z jednoduchého důvodu -- jsou drahé".

Logické pořadí není správné neboť drahost je až následkem vzácnosti a zároveň státem nadirigivané poptávky, píše Jiří Brunner.

Paradoxně je tedy tlak státu kontraproduktivní. Je to však jen zdánlivé neboť výsledkem je, že se aspoň část energie tvoří a ne jen trpně spotřebovává.

Kdybychom neměli tyto zdroje, tak si o to rychleji spotřebujeme zdroje neobnovitelné. Autor je, stejně jako já, dříve narozen a měl by tedy jásat, že energetická krize se oddálí a nás ještě (snad) nezasáhne. Naše děti však před tínto reálným nebezpečím stojí.

7. 3. 2006

Při čtení příspěvku Tomáše Koloce "Díky za Tomáše Halíka" mně několikrát silně zamrazilo, píše Oldřich Janouch.

Již dlouho jsem v Britských listech nečetl něco tak odpudivě manipulativního jako právě tento článek. Tak například v této jediné větě se těch manipulací vyskytuje hned několik.

"citát (Nicolase Lashe) bych doplnil o fakt, že například i následovníci bhakti věří v jednoho Boha a že i jejich kazatelé, stejně jako dalajláma, přicházejí připomínat lidem různých (zvláště islámských) zemí, aby lépe žili svou "domácí víru".

To se pan Koloc nestydí zaštiťovat se autoritou tibetského dalajlámy, když musí vědět, že ten by se nikdy nesnížil k tomu, co je tak vlastní různým sektám a náboženstvím, a to připomínat druhým jak lépe "žít svou vlastní víru" ?

7. 3. 2006

Právě jsem dočetl program Strany zelených. Jsem z něj trochu rozdvojený. Ale to asi bude každý, kdo se ještě nestačil naučit myslet postmoderně.

S Járou Cimrmanem bych mohl říct, že zelení zastávají názory, které zároveň vyvracejí. U Zelených je to ale obráceně, protože nejdříve odmítají, aby na konci mohli po těchto řešeních sáhnout. Nevím, jestli Martin Bursík počítá s tím, že celý program, zvící i s jeho předmluvou, rozsáhlým obsahem, vlaštovkou a lepíkem, 57 stran, nebude nikdo číst. Ale i jednotlivé kapitoly v sobě obsahují značné rozpory.

7. 3. 2006

Při některých debatách ve věci vyvěšování tibetských vlajek občas padne argument o Tibetu jako odvěké součástí Číny. Má vůbec tibetský národ nárok na podporu touto formou? Šlo vlastně někdy o samostatný stát? Možná by bylo zajímavější -- namísto ponoření do historických a právnických disputací -- uvést několik zajímavých údajů. Cizí osud je člověku bližší, pokud zjistí určité paralely...

7. 3. 2006

Do vědeckých titulů články s otazníky nepíši. V BL je to však můj druhý příspěvek po článku Indoktrinace? , který nutně k dalšímu otazníku vybízí...

Nevím, kdo Blairovu zmínku o Bohu do článku Blair: Nejsem socialista. Ohledně Iráku bude mým soudcem Pánbůh zařadil pod hlavičku fundamentalismus, patrně redakce. To ovšem také vypovídá o fundamentalismu, a to liberálním (přes zdánlivé contradictio in adjecto).

S tím souvisí i přepis Pánbůh (za komunismu i "pánbůh"), který také nesvědčí o nezaujatosti glosátora, v původním článku z The Independent Blair totiž mluví o Bohu (God). Stejně jako kdysi Reagan v komunistické Praze, kdy i Rudé Právo muselo otisknout dovětek jeho řeči: "Bůh vám žehnej!" Tenkrát bylo příjemné slyšet v ústech politika zmínku o Bohu. Jak se časy mění!

Michael Marčák: No tak to vidíte, loni jsem tu krmil jen sejkory
7. 3. 2006

Paul Wolfowitz
6. 3. 2006

Něco podrobností a souvislostí

Jan Čulík si právem postěžoval na směšný mediální povyk kolem nedávného slavnostního povýšení České republiky mezi "bohaté státy", při němž byl promotorem prezident Světové banky Paul Wolfowitz. To ovšem neznamená, že Wolfowitzova návštěva v Praze neměla - přinejmenším pro ČR - značný význam. Wolfowitz je dnes v mezinárodních záležitostech mnohem vlivnější osobou než ruský prezident Vladimír Putin, který přiletěl do ČR vzápětí a mediálně překryl navenek méně zajímavého finančníka.

Zdání často klame, často se také klame vytvářením zdání.

Je zajímavé porovnat pomocí dostupné dokumentace, co Wolfowitz skutečně říkal a co s jeho slovy udělala česká média, případně co z nich vyvozovali někteří čeští činitelé. Není také na škodu připomenout některé širší souvislosti Wolfowitzova politického angažmá, o nichž se v ČR skoro úplně mlčí.

6. 3. 2006

V Keni zemře mnoho lidí, pokud nebudou okamžitě dopraveny potraviny pro 3,5 milionu lidí, kteří jsou na hranici hladomoru, varovala Organizace spojených národů.

James Morris, šéf Světového potravinového programu OSN konstatoval, že v severovýchodní Africe je ohroženo hladem 11 milionů lidí. V severní Keni už zemřelo nejméně 40 osob a dobytek, velbloudi a osli také umírají znepokojující rychlostí.

Region trpí už pět let vážným suchem, a tak tam vznikla nejhorší situace za posledních čtyřicet let, konstatuje OSN.

Morris konstatoval po návštěvě El Waku na hranici mezi Somálskem a Keňou, že se svět musí probudit a začít v této věci jednat.

Michael Marčák: Už jen jediná věc, Marie,  nebyla v této zemi závažným předvolebním tématem
6. 3. 2006

6. 3. 2006

V roce 1993 se začal internet radikálně rozvíjet. Dnes, o třináct let později, nikdo neví, jak je velký. Než přestala firma Google informovat o tom, kolik stránek indexuje, říkala, že jich zaznamenává 8 miliard. To byla ale jen špička ledovce. Někteří odborníci odhadují, že je web čtyřistakrát větší.

To by znamenalo, že za přibližně 10 let vzniklo 3000 miliard stránek a jejich počet roste každou hodinu asi o 25 000. To je zcela revoluční proměna našeho prostředí. Měli bychom začít přemýšlet o tom, co to znamená, píše v týdeníku Observer podle své nedávné přednášky v londýnském Science Museum John Naughton.

6. 3. 2006

V pátek jsem zhlédl v pražském Činoherním klubu hru irského autora Martina McDonagha Pan Polštář. Je to docela zajímavá groteskní hříčka, pohrávající si s extremními motivy, což je vždycky ošemetné. Použijete-li totiž pro své literární dílo explicitně erotické nebo drsně násilné motivy (hra Pan Polštář je druhý případ) lehce se otevřete možnému obvinění, že se k nim uchylujete, protože nemáte vlastně o čem psát, a tak jste se voajeristicky rozhodli vzrušovat čtenáře drsným násilím anebo sexem. Umělec, který se rozhodne ve svém díle tematizovat násilí nebo sex, si dává velmi obtížný úkol, protože musí přesvědčit své publikum, že nejde jen o manipulaci konzumenta tématy, která mají intenzivní emocionální náboj ještě bez uměleckého zpracování. Prostě je diváka či čtenáře daleko složitější přesvědčit, že nejde o pouhou pornografii násilí či sexu. (Pornografie je něco, co samoúčelově vzrušuje [nemusí to být jen sex], aniž by témat se silným emocionálním nábojem bylo použito funkčně k něčemu hlubšímu.)

Anna Čurdová
6. 3. 2006

Je politika pouze mužskou záležitostí? Jsou ženy schopny si samy vydobýt místo na politickém jevišti? Anebo bude agresivní konkurenční model mužské politiky dominovat i nadále? Jak by měla vypadat "vláda žen"?

Na tyto i jiné otázky odpovídá několik dnů před 8. březnem, známým jako Mezinárodní den žen, členka sněmovního výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, poslankyně Anna Čurdová, která je zároveň předsedkyně Rady vlády pro rovné příležitosti žen a mužů. Učitelka, absolventka tří vysokých škol, která dokázala sama skloubit výchovu svých dvou dcer a péči o rodinu s mezinárodní "ženskou" diplomacií v rámci Parlamentního shromáždění Rady Evropy, či mezinárodních fór. Hovoří anglicky, rusky, španělsky. Je členkou Stálého výboru pro otázky žen PES. Nejspíše ji potkáte na letišti mezi Prahou, New Yorkem, Dillí, Bruselem či Štrasburkem.

6. 3. 2006

Mezinárodní guru turistiky, muži, kteří si vybudovali nakladatelská impéria na základě svých cestovatelských zážitků a napsali turistické průvodce, které vedli lidi k tomu, aby cestovali do exotičtějších zemí než kdy předtím, autoři sérií turistických průvodců Rough Guides a Lonely Planet mají nyní výčitky, že rozšířili mezi lidmi zvyk co nejčastěji cestovat letadlem. Dali se dohromady a budou naléhat na turisty, aby letadel používali méně.

K tomu: "Monbiot: Všichni jsme vrazi, dokud nepřestaneme používat letadel"ZDE

6. 3. 2006

Na okraj knihy "Paradoxy malé víry v postoptimistické době"

věnováno Igoru Chaunovi

Tomáš Halík: Noc zpovědníka - Paradoxy malé víry v postoptimistické době. Nakladatelství Lidové noviny 2005, ISBN: 80-7106-777-6, EAN: 9788071067771, 254 stran, váz.,il.

Tomáš Halík napsal tohoto léta v poustevně v porýnských lesích další knihu. Tentokrát je to soubor šestnácti esejů s podtitulem Paradoxy malé víry v postoptimistické době.

Postoptimistickou dobou míní profesor Halík dobu, v níž odumírá typ náboženství, který vznikl s osvícenstvím, dobu, v níž se předestírá otázka, kterou autor, muž z lůna církve, kde není příliš diskutována, hrdinně pokládá: "Nemusí také naše víra -- podobně jako náš Pán -- mnoho trpět, být ukřižována, umřít -- a pak teprve 'vstát z mrtvých'?"

6. 3. 2006

Děsivá vizitka českého školství:

Psal se rok 1983, bylo několik měsíců po Brežněvově smrti, nový ruský šéf státu Andropov sliboval změny, tak se začalo i trochu oteplovat v normalizačním Československu. Tehdejší vedení Pedagogické fakulty v Ústí nad Labem pořádalo pedagogickou konferenci. Při této příležitosti byli studenti požádáni, aby vyplnili dotazník, ve kterém se měli svěřit s tím,co je na fakultě trápí. Do té doby neslýchaná věc. Můj tehdejší spolubydlící Petr Kohout napsal místo dotazníku svůj pohled na tehdejší poměry na fakultě. Se mnou svoje názory konzultoval, napsal je na mém psacím stroji, o celé akci věděl ještě jeden spolužák. Přestože byli studenti vyzývání k otevřenosti, následovalo vyšetřování (věděli jsme o něm proto, protože třetí zasvěcený kamarádil se synem jednoho z vyučujících fakulty, mimochodem dnešního rektora celé univerzity - kulisy se mění, lidé zůstávají). Psací stroj jsem odvezl, vyšetřování skončilo do ztracena. Chtěl bych Vám dnes náš " pamflet" nabídnout k posouzení. Na jedné straně bylo zrůdné, že jste za takovéto projevení vlastního názoru mohli být vyhozeni ze školy, na druhé straně je zajímavé, kolik z tehdejších myšlenek týkajících se školství, bychom nemuseli měnit dnes. Posuďte sami.

12. 2. 2006

V lednu 2006 přispělo celkem 130 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 34 236.00 Kč. Příjem z reklamy byl 5500 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 1078.19 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než deset tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
2. 3. 2006 Klára Hůrková - tvůrkyně Evropanka Miroslav  Vejlupek
28. 2. 2006 Český Parnas a kyberkultura Miroslav  Vejlupek
23. 2. 2006 Literatura na digitální scéně -- a co dál? Miroslav  Vejlupek
21. 2. 2006 Literární server polemizující s uvyklostmi Miroslav  Vejlupek
20. 2. 2006 Spisovatelé vyklidili veřejný prostor Miroslav  Vejlupek
5. 2. 2006 Lidé čtěte !   
13. 1. 2006 Jak Komenský zabloudil v Amsterodamu Adam Samuel Hartmann
31. 12. 2005 Jak tomu bylo ve vězení Václav Vratislav z Mitrovic
24. 12. 2005 O českých špionech v 16. století Václav Vratislav z Mitrovic
13. 12. 2005 Poetry Slam v Ústí nad Labem   

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
27. 2. 2006 Vede masturbace k terorismu?   
27. 2. 2006 Jací jsou ti "muslimové" věznění v Guantánamo?   
27. 2. 2006 Podíl emocí na chodu demokracie Zdena  Bratršovská, František Hrdlička
27. 2. 2006 Kdy už si český podnikatel, právník, soudce či jiný "mocný buran" konečně koupí obraz nebo sochu? Jan  Paul
27. 2. 2006 Nechci být rukojmím lékařů Věra  Říhová
8. 2. 2006 Výhrady politického svědomí Oskar  Krejčí
7. 2. 2006 Je vůbec možný "židovský stát"? Martin  Škabraha
7. 2. 2006 Konflikty karikatur   
7. 2. 2006 Kde skončily peníze pro odškodnění romských obětí?   

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
21. 2. 2006 David Irving jako "mučedník za svobodu projevu"?   
21. 2. 2006 "Al Džazíra: I v Evropě existují tabu"   
20. 2. 2006 Britský historik David Irving odsouzen na tři roky do vězení   
19. 2. 2006 Islámským teroristům se podařilo vážně omezit svobody Západu   
16. 2. 2006 Dolní sněmovna přece jen schválila trestný čin "glorifikace terorismu"   
16. 2. 2006 Rusko zakázalo urážky náboženství   
16. 2. 2006 Čínská stará garda varuje, že cenzura médií způsobí "společenskou katastrofu"   
15. 2. 2006 I osoby s bigotními názory a popírači holocaustu musejí mít právo mluvit   
10. 2. 2006 Svoboda slova s bombou na hlavě Bohumil  Kartous
10. 2. 2006 Vrcholí jednání o tom, kolik zaplatíme za sledování naší vlastní komunikace   

Školství RSS 2.0      Historie >
6. 3. 2006 Školství jako skanzen? Milan  Kulhánek
28. 2. 2006 Dialog vědy s uměním v červenci v Nových Hradech   
25. 2. 2006 Chcete studovat v Británii pro získání titulu PhD v oblasti středoevropských studií?   
25. 2. 2006 Čeští studenti mohou studovat v Británii zadarmo Jan  Čulík
21. 2. 2006 Will Czech grads be prepared to compete? Jan  Čulík
14. 2. 2006 Učitelé, počítače a gramotnost František  Augusta
10. 2. 2006 Jazyková vybavenost českých studentů je mizerná Marian  Kechlibar
9. 2. 2006 Absolventi britských univerzit jsou k ničemu, varují čelné firmy   
6. 2. 2006 Plagiátorství má jednoduché řešení Ondřej  Slačálek
3. 2. 2006 Poptávka je po titulech a mladí se chovají přirozeně Radek  Macalík

17. listopad RSS 2.0      Historie >
23. 11. 2005 S Jožínem z bažin proti komunismu Karel  Moudrý
18. 11. 2005 Co nám přinesl listopad 1989? Boris  Cvek
17. 11. 2005 16. listopad + 1 gól = 17.listopad Karel  Moudrý
15. 11. 2005 Ztracená generace Ladislav  Žák
26. 1. 2005 Oskar Krejčí: Komunisti museli disidentom moc doslova vnútiť   
26. 1. 2005 Opozice nechtěla jít do vlády   
24. 1. 2005 Šlo o lidskou důstojnost, i když to většina už zapomněla Vilém  Prečan
24. 1. 2005 Filipov: Nic se nepohne do května 1990   
24. 1. 2005 Blacková: Nechte Fojtíka jet do USA   
24. 1. 2005 Proč se v Praze pořád nic neděje   

Český film RSS 2.0      Historie >
9. 2. 2006 Nebýt dnešní, aneb nemá tady někdo dvojníka Patrik  Hronek
13. 1. 2006 Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí -- úvaha nad banalitou jednoho filmu Bohuslav  Binka
13. 12. 2005 Maria Procházková, Oldřich Kaiser a Žralok v hlavě Jan  Čulík
21. 11. 2005 Filosofický horor o kultuře Martin  Ondreját
7. 11. 2005 Sú Hrubeš a Mareš filmom do dažďa? Juraj  Korpa
27. 10. 2005 Hrubeš a Mareš jsou naši souputníci Tomáš  Koloc
10. 10. 2005 Štěstí: Ta schematičnost opravdu skřípe Tomáš  Koloc
29. 9. 2005 Jak kritici ublížují filmu Štěstí Ján  Simkanič
26. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy dostalo cenu v San Sebastian   
15. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
7. 3. 2006 Fundamentalismus? Petr  Hušek
6. 3. 2006 Blair: Nejsem socialista. Ohledně Iráku bude mým soudcem Pánbůh   
23. 2. 2006 Německo vyšetřuje únos nevinného občana americkou CIA   
22. 2. 2006 Další neúspěch v Iráku: Hospodářství   
22. 2. 2006 Američané zabili ve svých věznicích 98 vězňů   
17. 2. 2006 V Iráku zatčeno šíitské komando smrti Karel  Dolejší
16. 2. 2006 Babičky všech zemí, pozor! Greg  Evans
11. 2. 2006 Vysoký činitel CIA: Bush si vybíral z výzvědných informací jen, co se mu hodilo   
10. 2. 2006 Hladovkáři v zálivu Guantánamo jsou nuceně vyživováni   
6. 2. 2006 Náklady války v Iráku a v Afghánistánu dosáhnou 440 miliard dolarů   

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková
6. 1. 2005 Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí Marta  Svobodová

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
6. 3. 2006 Omlouváme se -- pomáhali jsme ničit tuto planetu...   
17. 2. 2006 Led v Grónsku taje daleko rychleji, než se předpokládalo   
11. 2. 2006 Globální oteplování překročilo bod, odkud už není návratu   
31. 1. 2006 Vážné varování ohledně klimatických změn   
19. 1. 2006 Skončí naše civilizace Lovelockovou apokalypsou? Stanislav  Mihulka
17. 1. 2006 James Lovelock: Životní prostředí na Zemi je už zničené   
17. 1. 2006 Jaderná energetika "nemůže být řešením pro klimatické změny"   
9. 12. 2005 Jak se americká ropná společnost snaží zabránit, aby Evropa plnila smlouvu z Kjóta   
25. 11. 2005 Koncentrace CO2 je "nejvyšší za 650 000 let"   
21. 9. 2005 Firmy chtějí jednat proti globálnímu oteplování, brání jim v tom vlády   

Případ Petra Partyka RSS 2.0      Historie >
21. 2. 2006 Tři utopické návrhy soudní Vladislav  Černík
2. 2. 2006 Petr Partyk je dále vězněn   
30. 1. 2006 Petr Partyk požádal o podmíněné propuštění   
18. 1. 2006 Napište neprávem vězněnému Petru Partykovi   
5. 1. 2006 Petra Partyka - kupodivu - za komunismu nezavřeli, to až teď!   
3. 1. 2006 Napište do vězení Petru Partykovi! Benny  Rees
21. 12. 2005 Jak je tomu s verbálními trestnými činy Jaroslav  Štemberk
16. 12. 2005 Soudce: Co je to Seznam.cz? Můžete mi říct, kdo na něm je?   
14. 12. 2005 Nevinný člověk, jehož soudce Šídlo odsoudil do vězení za neprokázanou blbost Jan  Čulík
14. 12. 2005 Svoboda je nedělitelná? Máme se za co stydět? Jan  Čulík

Modrá šance ODS RSS 2.0      Historie >
27. 2. 2006 Chce ČSSD zvrátit mandát ODS z krajských voleb? Boris  Cvek
20. 2. 2006 Weak ODS leadership hurting `blue` chances Irena  Ryšánková
13. 2. 2006 Václav Klaus poškozuje ODS Milan  Daniel
2. 2. 2006 Žákovo mlžení: stamiliardové ztráty v příjmu do státního rozpočtu Ivo  Bubeník
21. 1. 2006 Za poškození dobrého jména a demokratické pověsti si může ODS sama Štěpán  Kotrba
23. 12. 2005 "ODS se opět uchýlila k účelovému lhaní" Jiří  Paroubek
28. 11. 2005 Překvapení pana Topolánka Josef  Vít
27. 11. 2005 Mirek Topolánek: "Všem potřebným, nezaměstnaným a nemocným dokážeme, že skutečná solidarita má konzervativní, nikoli socialistické základy." Mirek  Topolánek
16. 11. 2005 Vede ODS kampaň pomocí anonymního spamu? Bohumil  Kartous
16. 11. 2005 Proč ODS chybí jeden hejtman a jak se v ní bojuje o funkce? Milan  Hamerský

Měli by čtenáři finančně přispívat na Britské listy? RSS 2.0      Historie >
2. 1. 2006 Hospodaření OSBL za prosinec 2005   
24. 12. 2005 Česká sekce BBC přece jen končí...   
30. 11. 2005 Vděčnost, taková všednost... Štěpán  Kotrba
16. 11. 2005 Zvyšte si sebevědomí pravidelnými finančními příspěvky pro Britské listy   
22. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy jsou komunistické svinstvo   
8. 6. 2005 Proč to nejde a proč by stálo za to zkusit Martin  Marek
8. 6. 2005 Vydávat noviny za 8.600.- Kč měsíčně je výkon hodný Davida Copperfielda   
8. 6. 2005 Britské listy: polovina špíny a polovina perel   

Co je podstatou uměleckého díla RSS 2.0      Historie >
20. 2. 2006 Krátká nevědecká úvaha o umění Martin  Damašek
14. 11. 2005 Devadesáté páté výročí úmrtí L. N. Tolstého Jiří  Nezval
17. 10. 2005 Brak Filip  Sklenář
13. 10. 2005 Přátelé pokleslých forem Milan  Černý
26. 9. 2005 Chvála braku Milan  Černý
7. 9. 2005 Tunel umění Alex  Koenigsmark
5. 9. 2005 Systém státních dotací je bojem o moc Jan  Samohýl
5. 9. 2005 Vysvětlovat prospěch z umění je jako vysvětlovat zamilovanost Jiří  Holý
5. 9. 2005 Umění je tyranií, překrucuje skutečnost a chová se k ní jako k děvce Jan  Paul
5. 9. 2005 Státní dotace jsou pro umění zhoubné Boris  Cvek

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
6. 3. 2006 Na lustru viseleček jmelí Petr  Štengl
3. 3. 2006 * * * Martin  Vokurka
1. 3. 2006 Po nebi létají vložky Petr  Štengl
28. 2. 2006 Mistr Dýně Ivan  Wernisch
24. 2. 2006 Televize Charlie  Soukup
23. 2. 2006 Finta Jiří  Krombholz
22. 2. 2006 Jak se stát sochařem Michal  Šanda
21. 2. 2006 * * * Boris  Cvek
20. 2. 2006 18 Jiří  Studený
17. 2. 2006 Sloky Jan  Vladislav

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
7. 3. 2006 Energie budúcnosti Radovan  Geist
9. 2. 2006 Švédsko plánuje stát se první ekonomikou bez závislosti na ropě   
2. 2. 2006 Bush: Amerika se zbaví závislosti na ropě   
2. 2. 2006 Amerika: Je energetická změna reálná?   
25. 1. 2006 Mráz přichází z východu Oskar  Krejčí
25. 1. 2006 Boj o ropu a íránská nezávislost Mojmír  Babáček
23. 1. 2006 Mapa není území Jindřich  Kalous
23. 1. 2006 Všechno, co vám zatajují o ropné krizi   
10. 1. 2006 Ukrajinský parlament se rozhodl odvolat vládu   
4. 1. 2006 Konec jednoho snu Josef  Vít

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
3. 3. 2006 Stíhání klienta IuRe soud podmíněně zastavil   
21. 2. 2006 Otakar Motejl: Kdyby tomu velel jiný policejní ředitel, vzal by to na bodáky Dalibor "Exx" Záhora, Martin "Juki" Jyrkinen
1. 2. 2006 Ombudsman: "Postup policie na CzechTeku byl nepřiměřený"   
1. 2. 2006 Účelově obžalovaný účastník CzechTeku obhajovaný IuRe soudem zproštěn obžaloby   
9. 1. 2006 Ministr kultury Vítězslav Jandák: "Na CzechTek se přijedu podívat!" Martin "Juki" Jyrkinen
13. 12. 2005 Vyjadřuji hlubokou nespokojenost s tím, jak vyšetřujete zásah policistů na CzechTeku 2005   
8. 12. 2005 Jsme nespokojeni s tím, jak se vyšetřuje Czechtek 2005!   
14. 11. 2005 Motejl: "Při Czechteku 2005 pochybila policie i účastníci" Štěpán  Kotrba
31. 10. 2005 CzechTek 2005 v komentářích českého tisku   

Czech Politics: Jan Čulík's comment in Czech Business Weekly RSS 2.0      Historie >
21. 2. 2006 Will Czech grads be prepared to compete? Jan  Čulík
24. 1. 2006 Intellectual populism in Czech politics Jan  Čulík
2. 1. 2006 Time to examine the hidden history of 1989 Jan  Čulík
14. 12. 2005 In reality TV, echoes of the plebeian past Jan  Čulík
15. 11. 2005 Racism emerges as French suburbs burn Jan  Čulík
24. 10. 2005 Now is the time for agents provocateurs Jan  Čulík
3. 10. 2005 Czech judiciary seen as corrupt from abroad Jan  Čulík
12. 9. 2005 No justification for soaring oil prices Jan  Čulík
22. 8. 2005 Mapping the limits of democracy Jan  Čulík
1. 8. 2005 Media must not give to stereotypes Jan  Čulík

Ptačí chřipka RSS 2.0      Historie >
1. 3. 2006 Kočka, usmrcená ptačí chřipkou, byla nalezena v Německu   
28. 2. 2006 Vtip pro jedenáctileté   
21. 2. 2006 Zatím se člověk nakazí ptačí chřipkou jen přímým kontaktem s nakaženým ptactvem   
21. 2. 2006 Thajští psi jsou nositeli ptačí chřipky, šíří se však od nich dál?   
21. 2. 2006 Ptačí chřipku šíří drůbeží farmy   
20. 2. 2006 Poučení z Dálného východu - jak Vietnam úspěšně neutralizoval ptačí chřipku   
13. 1. 2006 Britský plán proti ptačí chřipce   
5. 1. 2006 V Turecku onemocněli lidé ptačí chřipkou   
1. 12. 2005 Epidemie moru z roku 1665 versus epidemie hlouposti z roku 2005 Aleš  Uhlíř
1. 12. 2005 O hromadných hrobech   

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
5. 1. 2006 Rozdíl je jen domněnkou, je třeba jej prokázat Miroslav  Prokeš
4. 1. 2006 Udělejte to profesionálně   
4. 1. 2006 V této demokracii smějí užívat svobody jen ti, co souhlasí   
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
3. 1. 2006 Perzekuce před listopadem a po něm: Jeden malý rozdíl Pavel  Urban
2. 1. 2006 Pár sametových příběhů Štěpán  Kotrba

Kriminalizace fanoušků a Harry Potter RSS 2.0      Historie >
20. 12. 2005 Policie vyšetřuje neoficiální překladatele Harryho Pottera i nadále jako zločince Štěpán  Kotrba
17. 12. 2005 Harry Potter na netu: Jan Rychetský v Právu zbytečně kriminalizuje děti Štěpán  Kotrba
28. 7. 2005 Harry Potter a Mýtus věčného návratu Dominik  Lukeš
27. 7. 2005 Neoficiální překlad Harryho Pottera do češtiny už je na světě Štěpán  Kotrba
15. 9. 2004 Literatura se stala terčem mediální manipulace Petr  Bílek
30. 6. 2003 Nový Harry Potter -- postava plná angstu Hannah  Čulík
30. 6. 2003 The angst-filled Harry Potter Hannah  Čulík
21. 6. 2003 Šílenství ohledně nového Harryho Pottera je dobře organizováno   
19. 6. 2003 Rowlingová žaluje americký deník   
18. 12. 2002 O čo prišiel Harry Potter Eva  Michalková

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
25. 2. 2006 Británie terčem kritiky za zákon o shromažďování informací o elektronické komunikaci   
23. 2. 2006 Jak se může ctnostný vesnický farář nakazit syfilis Štěpán  Kotrba
10. 2. 2006 Vrcholí jednání o tom, kolik zaplatíme za sledování naší vlastní komunikace   
6. 2. 2006 Amerika: Soukromá data z internetu se intenzivně využívají v trestním vyšetřování i civilních soudních sporech   
20. 1. 2006 Bílý dům Googlu: předejte informace o tom, co kdo vyhledává   
23. 12. 2005 Od roku 2006 budou v Británii zaznamenávány všechny jízdy automobilem   
23. 12. 2005 Nástup Velkého bratra v ČR a v EU   
17. 10. 2005 Odpor v EU proti orwellovské směrnici   
6. 10. 2005 Šikana zaměstnaců, kteří pracují s počítačem, šikana novinářů a protiteroristická hloupost Štěpán  Kotrba
9. 9. 2005 Plán archivovat telekomunikační data v EU odmítnut   

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Flexibilita potřetí Jan  Holík
30. 12. 2005 Pohled (post)Husákova dítěte Lubomír  Novotný

Rosa Luxemburgová RSS 2.0      Historie >
7. 3. 2006 Smrt, za kterou mohou sociální demokraté Vladislav  Černík
23. 1. 2006 Lenin: Ikona alebo karikatúra? Peter  Greguš
2. 11. 2005 Dějiny se opakují dvakrát: poprvé jako tragédie, podruhé jako fraška Petr  Gočev
27. 9. 2005 Bratr Žižka dobře věděl, proč si hlídal pikharty a adamity Jiří  Dolejš
9. 5. 2005 Předseda SPD vzbudil nebývalé emoce kritikou kapitalismu Richard  Seemann
16. 3. 2005 Začiatok konca Sovietskeho zväzu Peter  Greguš
10. 6. 2003 Obnova má v Nemecku tradíciu Tomáš  Kuchtík
26. 5. 2003 Zamyšlení nad Marxem a marxismem na počátku 21. století Marcel  Zachoval
7. 11. 2002 Ruská revoluce: O muži, který financoval Lenina Radek  Mokrý
5. 5. 2002 Karel Marx - svoboda a socialismus Willy  Brandt