7. 3. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
7. 3. 2006

Novinářský kodex asi většina novinářů nečetla

Novin, které mohou Češi v prodejnách nalézt, není zrovna málo, píše čtenář Vít Hinčica.

Najít mezi nimi ale takové, které by se daly pokládat za seriozní, je úkol velmi těžký, ba co víc, někdy takřka nemožný. Přestože si mnoho deníků přisvojuje označení "seriozní", fakt, že k serióznosti mají často daleko, lze jen těžko zastřít. Stále více se české deníky začínají přibližovat bulváru, a to po všech stránkách. Skoro už začínám mít pocit, že se namísto jednoho Blesku prodává Blesků rovnou deset, byť se změněným názvem.

Největší úpadek za poslední měsíce zaznamenala jednoznačně Mladá fronta Dnes.

Když s velkým boomem nedávno změnila formát a grafiku (čímž se de facto proměnila v druhé Lidovky), nečekal jsem, že uvnitř naleznu něco lepšího, zajímavějšího a hlavně objektivnějšího. Mé domněnky se rázem brzy potvrdily. První číslo v novém kabátě mělo ohromit svou objemností a také novým magazínem Ona Dnes. MF Dnes tak udělala další krok špatným směrem. Každému, kdo má tyto noviny profláknuté, muselo být jasné, že (podle redakce asi atraktivní) témata brzy dojdou.

Příloha Byznys speciál obsahovala přehled českých mecenášů, jimiž byla spolehlivě téměř zcela zaplněna. Že se o osobách jako Kellner či Komárek dočítáme skoro každý měsíc na stránkách ekonomické přílohy tohoto listu to samé, už ale redakci, bohužel, nedošlo. Navíc Byznys speciál nám každé další pondělí poněkud "zhubnul". Magazín pro ženy ONA DNES je břečkou nechutných drbů, klepů a opisů, které nalezneme v každém druhém časopise. Nic rozumnějšího, než naplácat fotografie přes celé strany s ne zrovna nejlevnější módou, opsat recepty na kuřecí či hovězí polévku a připravit rozhovor s nějakou feministkou či herečkou, kterých diváci estrád a podprůměrných pořadů stále nejsou přesyceni, MF Dnes napadnout nemohlo.

Čtvrteční magazín s pravidelností ukazuje, jak lze udělat nové téma jiným způsobem. Co už se nejednou napsalo, napíše se zase. Stačí užít jiných slov, přeházet věty, dodat komentáře, doplnit to hezkými, pokud možno velkoformátovými fotografiemi a článek, který vyšel před rokem, může -- světe div se! - vyjít znovu. Mladá fronta na titulních stranách zásobuje čtenáře zavádějícími titulky a skandálními články, které by seriozním listům v žádném případě neměly být vlastní. Zaručené zprávy typu "Ptačí chřipka je u nás do dvou týdnů" (dva týdny uběhly a u nás stále nic), či "Přijdou opět velké mrazy" (a ono zase nic) jsou jakýmsi evergreenem MF.

Stránku komentářů netřeba ani otevírat, protože je zcela jasné, čí názory si budeme moci přečíst. Karel Steigerwald používá stále stejného slovníku, který rozhodně není bohatý, ale spíše vulgární. Kdybychom poslouchali někoho, kdo by nám předčítal články z názorové rubriky, byli bychom jistě uhodli, kdo je jejich autorem. Ničím zajímavým názorová rubrika překvapit neumí. Jména jako Komárek, Bendová, Doležal či Jandourek se tu točí pořád. Chtělo by to přece jen už změnu, ne? Tzv. investigativní žurnalistika se (nejen) v MF nevede a rozhovory s politickými činiteli se zaměřují na jediný cíl: vyvolat pokud možno další skandál, který bude možno další dny a týdny obalovat názory a polemikami. Ani příloha Kulturní scéna není ničím výjimečná. Palcové titulky, velké obrázky, jeden, dva solidní články, rozhovor a tímto vše hasne. Ještě, že aspoň něco zajímavého se lze dočíst v Kavárně.

Lidovky jsou opravdu nejchudší. Zatímco MF Dnes ještě přitahuje aspoň na trapné kauzy a skandály, Lidovky se nezmohou ani na to. Za celý týden tak stojí obětovat pár korun jen pro sobotní vydání, kde po informacích dychtivého čtenáře aspoň na chvíli připoutají přílohy Orientace a Věda. Sáhnout po odborných časopisech ale i v tomto případě není na škodu.

Právo za komentář nestojí. Vymezuje-li se MF Dnes s Lidovkami soudě podle některých až příliš napravo, pak je na tom Právo právě opačně. Jak pěkně se u nás deníky umějí vyprofilovat...

Hospodářské noviny jsou příkladem toho, jak je méně někdy více. Zatímco některá vydavatelství nehodlají zaplnit strany samými reklamami a vydat třeba i šest samostatných bezobsažných příloh, Hospodářské noviny neobtěžují ničím nadbytečným. Pokud-li není co psát, tak se prostě nepíše. Čtenář však po přečtení rozhodně nenabude dojmu, že obětoval čas tomuto listu zbytečně. Je třeba ale dodat, že i tady by bylo lepší, kdyby se čtenáři mohli dovědět zprávy, které se v ostatních listech objeví ztěží. Přestože HN byly kdysi čistě ryze ekonomickým listem, zasluhují asi známku nejlepší. Snad se neuchýlí ke stejným metodám, jako výše zmíněné deníky.

Jan Čulík se zabýval i deníkem Metro. Nevím, jak vypadá metro v Británii, u nás je ale velmi obsahově chudé a články mezi spletí reklam a upoutávek zapadají a působí spíše dojmem "na okraj". [pozn. red.: celou plejádu deníků Metro si můžete stáhnout na jejich stránkách a porovnat...]

Pokud mluvím za sebe, mrzí mne, že si nemohu koupit takový deník, který by byl nejen objektivní, ale který by se zabýval i tím, co zrovna není "in". Novinářský kodex asi většina novinářů nečetla a čtenáři jsou asi spokojeni s tím, jaké "bahno" mohou ve většině listech nalézt.

                 
Obsah vydání       7. 3. 2006
7. 3. 2006 České dráhy: Psycholog Matoušek a psychologie Pendolina Štěpán  Kotrba
7. 3. 2006 14 000 osob je v Iráku vězněno bez soudu
7. 3. 2006 Britští muži budou muset ženy otevřeně žádat o souhlas s pohlavním stykem
7. 3. 2006 Bílý dům se chystá stíhat úniky informací
7. 3. 2006 Možnosti USA v Iráku: Rovnováha mezi šíity, sunnity a Kurdy, nebo porážka
7. 3. 2006 Zelení? Kdo to vlastně je? Stanislav  Křeček
7. 3. 2006 Kdo jsou zelení? A kdo ČSSD?
7. 3. 2006 Post coitum Štěpán  Kotrba
7. 3. 2006 Pýcha a předsudek Alex  Koenigsmark
7. 3. 2006 Jsou karikatury Mohameda či Boha výrazem svobody slova ? Michael  Marčák
7. 3. 2006 Formalismem proti spravedlnosti Zdeněk  Jemelík
7. 3. 2006 Novinářský kodex asi většina novinářů nečetla
7. 3. 2006 Ivanovičtí řekli NE hypermarketu
7. 3. 2006 Smrt, za kterou mohou sociální demokraté Vladislav  Černík
7. 3. 2006 Michael  Marčák
7. 3. 2006 11. september 2001: Čo je pravda? Ferdinand  Klinda
6. 3. 2006 Michael  Marčák
7. 3. 2006 Energie budúcnosti Radovan  Geist
7. 3. 2006 Větrné elektrárny: jednotná fronta ekologických aktivistů Josef  Vít
7. 3. 2006 Větrné elektrárny
7. 3. 2006 Drahotu alternativních zdrojů určuje vláda
7. 3. 2006 Taková malá (ne)křesťanská agitka
7. 3. 2006 Zelená kva kva kvalita Josef  Baxa
7. 3. 2006 Vyvěšovat tibetskou vlajku ?
7. 3. 2006 Fundamentalismus? Petr  Hušek
7. 3. 2006 Michael  Marčák
6. 3. 2006 Jak prezident Světové banky navštívil Česko Rudolf  Převrátil
6. 3. 2006 Při hladomoru v Keni už nezbývá mnoho času
6. 3. 2006 Michael  Marčák
6. 3. 2006 Televizi nahradí internet jako dominantní médium nové éry
6. 3. 2006 Prznění češtiny v pražském Činoherním klubu Jan  Čulík
6. 3. 2006 Čurdová: K emancipaci žen jsou potřeba "osvícení" muži Irena  Ryšánková
6. 3. 2006 Omlouváme se -- pomáhali jsme ničit tuto planetu...
6. 3. 2006 Díky za Tomáše Halíka Tomáš  Koloc
6. 3. 2006 Školství jako skanzen? Milan  Kulhánek
12. 2. 2006 Hospodaření OSBL za leden 2006
22. 11. 2003 Adresy redakce