1. 11. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
1. 11. 2004

Útok na svobodu projevu

Na podstatu hrubě manipulativní billboardové předvolební kampaně ČSSD, zobrazující tvář Stanislava Grosse s nic neříkajícím, avšak emocionálně svůdným heslem "Myslím to upřímně" ZDE a ZDE inteligentním satirickým billboardem reagoval Štěpán Mareš, autor Zeleného Raoula v časopise Reflex. Jeho verze billboardu "Myslím to upřímně", kterou publikujeme, právem poukazuje na skutečnost, že líbivý slogan nevypovídá absolutně nic o osobě, s nímž je spojován - tou osobou může být i terorista. Marešův billboard byl vystaven v jihomoravské Třebíči, protože (jak jinak v ČR, všechno se tam tak dělá!) tam měl autor protekci u jedné místní reklamní agentury.

Tímto se ovšem zviditelnilo, že v České republice neexistuje svoboda projevu a je zakázána satira. Důkazem toho je skutečnost, že Policie ČR satirický billboard násilím odstranila (to samo se zdá z právního hlediska pochybené, viz analýza Jana Sýkory) a jeho vyvěšení na veřejnosti podle ČTK prý vyšetřuje "jako trestný čin podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka".

Běda zemi, kde bičují šašky. Větší Absurdistán byste si nemohli vymyslet. Jde o další důkaz, že Česká republika má opakovaně vážné problémy se základními pojmy svobody projevu. Trestnými se stávají činy komiků, zatímco netrestatelnými se stávají zákonodárci - a to i v případě evidentních a úmyslných legislativních zmetků.

P. S. Jan Sýkora ve svém příspěvku analyzuje případ podle současného stavu českého práva; je záhodno však upozornit, že to obsahuje jako pozůstatky komunistické praxe nejrůznější "verbální trestné činy" a mezinárodní lidskoprávní organizace požadují už delší dobu od ČR, aby je zrušila, protože verbální trestné činy mohou být zneužívány proti svobodě projevu, jak se právě v případě ČR znovu a znovu prokazuje (viz téma BL "Hon na svobodu slova").

Sloupek

Je to krásná ukázka fungování našeho politického systému v praxi. Konkrétně mám na mysli skutečnost, že předseda vlády si může dělat v podstatě co chce a prezident do toho smí jen nesouhlasně brblat, ale nic víc. I prezident tedy brblá ohledně odposlechů a euroústavy, jenže ten chlapec s nevinnou uhrovitou tváří uplakánka, kterého nedávno s blahosklonnou smířlivostí jmenoval premiérem, se už pořádně zabydlel v pozici "nad Hradem". A vzkázal tedy prezidentovi, aby neeskaloval, neb se jen zbytečně rozčiluje. Dokonce i každému z ministrů může být prezident jen portrétem v kanceláři.

Jenže podceňovat v tomhle ohledu Václava Klause by bylo trestuhodné, a že by to dělal jako donquijotskou demonstraci své bezmoci nepřipadá v úvahu. Tady jsou totiž úplně jiné cíle, a tak jsou pryč časy, kdy se na sebe Václav Klaus se Stanislavem Grossem při jmenování vlády usmívali. Teď je záminka na světě a volby za dveřmi. Nadstranický prezident má své pevné pudové zázemí, a tak jde každá výtka směrem k vládě přes širokou síť médií, aby se to dozvěděli všichni. A to není vůbec žádný problém, protože když prezident nadává premiérovi, je to jako když je někde vyfocena nahá známá herečka, jinak řečeno, jdou po tom všichni.

I na požadavcích, které prezident vůči vládě, potažmo premiérovi vznáší, je patrné, že nechce,aby byly splněny, ale aby před volbami do krajů a senátu voliče upozornil, že by tato vládní parta neměla dostávat žádnou další podporu. Chtít po Grossovi, aby se zbavil člověka, kterého hájí proti vzteklému Langerovi z ODS už několik let zrovna teď a znehodnotil tak léta dřiny na jeho obhajobě, by byla velká chyba. A jsem tentokráte přesvědčený, že to Gross myslí upřímně, když říká, že o euroústavě mluvili se sousedem na vrcholu politické hierarchie už před několika týdny. Osobně nevěřím tomu, že by prezident o zhmotněném ideologickém nepříteli nevěděl. Také nevím, jaké že vážnější diskuzi chtěl téma ústavy EU v naší zemi podrobit. Že by snad referendu?

Prezident táhl tak, aby vyprovokoval soupeře k nějaké reakci a Stanislav Gross ho tedy musel atakovat. A o to asi jde prezidentovi, který velice dobře ví, že svých požadavků nedosáhne, ale nabourává tak Grossovu pozici, k čemuž ho opravňuje i současná veřejná (tedy mediální) obliba. Z neoblíbeného poslance, předsedy parlamentu i vlády se stal bez vážnější příčiny velice oblíbený prezident a má tedy značnou výhodu oproti Grossovi, u nějž muselo po přechodu na premiérský stolec zákonitě dojít k poklesu popularity. A hádat se mezi publikem, u kterého je evidentně soupeř oblíbenější, není vůbec lehké a málokdy to dopadne dobře.

A tak se mohl současný předseda ODS Mirek Topolánek na slavnostním předávání státních vyznamenání i přes veškerou ostudu, kterou mu prezident udělal, spokojeně usmívat. Václav Klaus si o něm sice myslí své, ale když je třeba, tak jako čestný předseda pomůže.

1. 11. 2004

aneb soud se o maličkosti nestará ...

Podle zákona č. 283/1991 Sb. o Policii ČR v aktuálním znění je policistům v § 7, odst. 1 uložena zakročovací povinnost v případě, že je páchán trestný čin, respektive přestupek. Povaha opatření v rámci zákroku je stanovena velmi obecně, zejména v § 2, odst. 1 téhož zákona. V tomto smyslu je tedy účelem služebního zákroku policisty zmařit probíhající trestný čin (nebo přestupek), nebo učinit vhodná opatření v případě, že se lze důvodně domnívat, že jeho spáchání teprve hrozí. Zároveň podle § 6 nesmí být případně způsobená újma bezdůvodná a v právech a svobodách nesmí překročit míru nezbytně nutnou k dosažení účelu, sledovaného služebním zákrokem.

1. 11. 2004

Republikáni jsou dělnická populistická strana

George W. Bush a Republikánská strana a její vedení v jižních amerických státech, to je autenticky populistická, pravicová, bělošská dělnická strana. Lidé, kteří v Americe vydělávají více než 100 000 dolarů ročně, většinou v těchto volbách podporují Kerryho. Bělošská dělnická třída je velmi silně pro Bushe. Myslet si tedy, že je Republikánská strana jen nástrojem big byznysu či ropného průmyslu, to je chyba. Tyto zájmy se v Republikánské straně prosazují, ale Republikáni využívají autentických pocitů vlastenectví, provojenských postojů, konzervativního křesťanství, v některých případech konzervativního židovství, jak se to projevuje u bělošských dělnických Američanů. V tomto smyslu je to vlastně gaullistická strana -- populistická, nacionalistická strana. Není to stará Republikánská strana, skládající se z podnikatelů. Kdyby tomu tak bylo, byla by daleko liberálnější

Současné americké prezidentské volby jsou vyvrcholením hlubinné změny v americké politice, a to způsobem, který bude mít zřejmě pro všechny z nás podstatný dopad, argumentoval v neděli pořad The World This Weekend v rozhlase BBC, vysílaný z Washingtonu. Pro nás v Evropě je to podivné, i když, pozoruhodně, je to pravděpodobně pochopitelnější v islámském světě.

Nová "geografie" v americké politice je náboženství, argumentoval rozhlas BBC:

31. 10. 2004

Prezident Bush získal šestiprocentní náskok nad Johnem Kerrym, podle průzkumů veřejného mínění, provedených poté, co byl v pátek večer odvysílán nový videoprojev Usámy bin Ladina.

Podle průzkumu, který v sobotu zveřejnil časopis Newsweek, má George Bush podporu 50 procent a Kerry má podporu 44 procent. Ještě před týdnem měl v obdobném průzkumu Bush 48 procent a Kerry 46 procent.

Pokud tento trend potvrdí ostatní průzkumy veřejného mínění, bude moci George Bush děkovat svému největšímu nepříteli za další čtyři roky v Bílém domě, píše v neděli týdeník Sunday Telegraph.

Poznámka JČ: Je zjevné, že islámským extremistům vyhovuje svou iracionalitou George Bush daleko více než John Kerry a jsou si vědomi, že Bushovo vítězství povede k daleko rozsáhlejší destabilizaci globálního světového pořádku, než kdyby v amerických prezidentských volbách zvítězil John Kerry. To je ovšem jejich cílem. Proto zasáhli do amerických prezidentských voleb s psychologicky naprosto geniálně načasovanou a vypracovanou přesností. Zásadní je bin Ladinovo porozumění, jak psal Marshall McLuhan, že medium is the message - že je důležité, že bin Ladin vydal videoprojev. Jeho obsah už je podružný - američtí voliči, kteří budou v úterý rozhodovat, nebudou přirozeně jeho obsah studovat. Nelze než pocítit obdiv vůči Usámu bin Ladinovi jako politickému stratégovi. Pro svět však jeho geniální strategický um bude mít tragické následky.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Jak neokonzervativci a islamisté vytvořili nový "svět globálního terorismu"

Jak si islámci a američtí neokonzervativci navzájem vyhovují

31. 10. 2004

Předpovědět výsledky těchto prezidentských voleb je nesmírně obtížné. Je to v důsledku intenzity zájmu voličů, který se projevil daleko vyšším počtem registrovaných voličů než v předchozích volbách, a dlouhými frontami před volebními urnami (hlasovat se může v USA už před volebním dnem). Tento výrazně vyšší zájem voličů jde také ruku v ruce s nejagresivnější mobilizací voličů, jakou kdy obě politické strany a jejich spojenci zorganizovali, píše nedělní americký deník Washington Post a pokračuje:

30. 10. 2004
Ó, lide Spojených států, hovořím k vám, abych vám řekl, jaký je ideální způsob, jak se vyhnout dalšímu Manhattanu, o válce a o jejích příčinách a důsledcích.

Bezpečnost je důležitým základem lidského života. Svobodní lidé nepromarňují svou bezpečnost, navzdory Bushovu tvrzení, že nenávidíme svobodu. Ať nám vysvětlí, proč jsme například nezaútočili na Švédsko.

Přinášíme překlad z videoprojevu údajného Usámy bin Ladina, který odvysílala v pátek televize Al Jazeera. Toto je doslovný překlad všech výňatků z tohoto videozáznamu, který odvysílala Al Jazeera.

30. 10. 2004

První instinktivní reakcí je, že bin Ladinův videoprojev více pomůže Bushovi než Kerrymu, napsal v sobotu deník Guardian.

1. 11. 2004

The Czech Republic has been a member of the European Union for several months now, but recent developments show that it can hardly be regarded as a "normal" (Western) European country. Recurrent evidence suggests that the Czech political, administrative and law-enforcement structures are still extremely weak.

1. 11. 2004

BBC má v Americe 200 pracovníků, kteří dělají reportáže z amerických voleb. Sky News má asi 50, Independent Television News také padesát, Channel Four a Channel Five tam mají každý pět zpravodajských štábů. Dále jsou v USA z Británie přítomni rozhlasoví reportéři a denní tisk, což je dohromady asi 400 lidí. Obdobně to vypadá s reportéry z většiny dalších evropských zemí. Ruská televize má v USA čtyři televizní operace, jsou zde přítomny německá, španělksá, italská a francouzská televize, státní i komerční stanice i evropský tisk. Dokonce i chorvatská státní televize je přítomna. Celkem je v Americe pro prezidentské volby asi 8000 zahraničních novinářů - to se rovná počtu britských vojáků v Iráku a pravděpodobně jsou tito novináři lépe vybaveni, píše v pondělí deník Guardian a pokračuje:

Přesto to však není lehká práce. Když se německý novinář na něco zeptal Bushovy poradkyně Karen Hughesové, odpověděla: "Pro koho pracujete?" - "Pro jedny německé noviny," zněla odpověď. "Proč teda s vámi ztrácím čas?" odpověděla Hughesová a odešla. Jeden Kerryho poradce řekl minulý týden listu Washington Post, že "zahraniční média jsou asi tak užitečná jako vši."

30. 10. 2004

Guardian "nevyzývá k zavraždění George Bushe"

Ironický pravidelný sloupek Charlie Brookera k televiznímu vysílání posledních dní na mediálních stránkách deníku Guardian se v sobotu 23. října zabýval předvolební kampaní ve Spojených státech a jejím dopadem na svět. Komentář byl ostře protibushovsky zaměřen a vyvolal ve Spojených státech zuřivé protesty. List Guardian ho posléze stáhl z internetu (což ovšem nejde, protože zcenzurovaný text vždycky najdete) a publikoval omluvu. Níže vydáváme potlačený text v originálu i v českém překladu i text omluvy britského deníku. Za minulý týden se, přirozeně, omluva (a jistě i stažený článek na googlu) staly nejčtenějším textem tohoto listu.

30. 10. 2004

Asi 100 000 iráckých civilistů, polovina z nich žen a dětí - zemřela v Iráku od vojenské invaze, většinou v důsledku leteckých úderů koaličních vojenských sil, konstatuje první spolehlivá studie zabývající se počtem mrtvých, kterou vypracovali iráčtí a američtí odborníci na veřejné zdraví.

Průzkum byl prováděn ve 33 náhodně zvolených oblastech v Iráku, které jsou reprezentativní pro celou populaci. Vyplývá z něho, že násilí je nyní v Iráku hlavní příčinou smrti. Před invazí umírala v Iráku většina lidí na infarkty, na mrtvice a na chronické nemoce. Riziko násilné smrti je nyní osmapadesátkrát vyšší než před invazí.

"Mortality before and after the 2003 invasion of Iraq: cluster sample survey (Úmrtnost před invazí do Iráku v roce 2003 a po ní: analýza založená na seskupení vzorku domácností)" - kompletní text studie v časopise The Lancet v angličtině ZDE

30. 10. 2004

Úřad britského premiéra vyjádřil pochybnosti nad závěry nové studie, že v Iráku usmrtila koaliční vojska až 100 000 civilistů.

1. 11. 2004

Akokoľvek sa zdá byť tento titulok ako z prvej strany hard bulvárneho denníku, je do bodky pravdivý. Košický magistrát sa rozhodol ku nevídanému technickému kroku, ako si poradiť s vynaliezavosťou neplatičov za bytové služby na smutne preslávenom miestnom "Bronxe", sídlisku Luník 9. Tam dlhy dosiahli astronomickej výšky takmer tristo miliónov korún. Lenže odpojenie teplej vody tamojších občanov, takmer všetko rómov, nezaskočilo. Poradili si so svojou príslovečnou vynaliezavosťou.

1. 11. 2004

Dnešní článek Lubomíra Sedláčika ze Slovenska výmluvně ilustruje, co píšeme v Britských listech už dávno: mezi Romy a bělošským obyvatelstvem zuří válka dvou nesmiřitelných etnik.

Michael Marčák: Délka jeho paměti mě znechucuje !
1. 11. 2004

1. 11. 2004

Virtuální bohoslužba nejen na "Dušičky"

Pavel Klinecký
Text: Iz 48, 17 - 18

Na počátku bohoslužeb se zdravíme "Milost vám a pokoj od Boha, Otce našeho". Rozumíme tomu přání. I když si při narozeninách přejeme "hlavně to zdraví", jde nám víc právě o "pokoj". Zdraví, jak to vypadá, je hlavním zdrojem pokoje, nebo spíš nemoc je hlavním zdrojem nepokoje. Na druhé straně se zdá, že základním motorem života, pokroku v nejlepším slova smyslu je neklid, nepokoj, zatímco pokoj přivádí k nehybnosti a strnulosti. Hlavně v mládí nás přece nepokoj hnal a postrkoval k aktivitě, do díla, k setkáním, k poznávání a objevování. Vzpomeneme na jazzového básníka Václava Hraběte, jak jednou slyší "buben, který v nepravidelných, chraplavých příklepech vytlouká chválu věčného hledání". Můžeme si vybavit i Waldemara Matušku a jeho slavné "já nevím, kde se to v člověku bere, ten neklid, co ho tahá z místa na místo, co mu nedovolí, aby byl sám se sebou spokojen..." Současná doba se zdá pokoj nepotřebuje.

1. 11. 2004

O ideologii, liberalismu a pragmatismu

Nechci ani v nejmenším zpochybňovat stále rozrůstající se jazykový úzus, který ze všeho, co se týká životního prostředí, dělá ekologii a ekologické myšlení, chtěl bych jen zdůraznit věcnou diferenci, jež se i díky tomu zanedbává, ačkoli by se o ní mělo mluvit co nejvíce. Je to možná už v lidské povaze, že kdykoli se objeví nějaký zásadní problém, vrhající negativní světlo na většinovou společnost, vznikne -- zejména mezi mladými a nonkonformními lidmi -- poptávka po ideologickém řešení, které bude vyjadřovat jejich životní pocit.

Jak se liší ideologický typ myšlení od pragmatického?

1. 11. 2004

Pokud se místo gratulace ke státnímu vyznamenání generálu Fajtlovi omlouvám s tím, že byl letošního 28.října na Pražském hradu omylem, považuju to spíš za ironické, než za úlisné a blbé. Zároveň však nemohu chtít, aby to tak bylo i pochopeno. Proč bych se ale měl panu Vojtovi nebo snad všem ostatním omlouvat za to, že Václav Havel pověřil sestavením první polistopadové vlády Mariána Čalfu? To je zase poněkud nesrozumitelné mně, ale místo toho, abych nad takovou "blbostí" mávnul rukou, zkusím se zamyslet.

1. 11. 2004

Z posledního videoklipu Usámy Bin Ládina lze lecos usuzovat a analytici CIA už jistě také horečnatě usuzují a soudí, aby se něčeho dopátrali. Média si vyložila jeho další single jako podporu obdobně iracionalitou postiženého G.W.Bushe, který mu svou preventivní (tedy možná i věčnou) válkou poskytuje významný ideologický prostor. Ačkoli je to podivné, měl by jeho projev k americkému lidu zapůsobit hlavně na jeho iracionalitu (jak jinak), z čehož by čerpal potřebná a rozhodující procenta naprosto iracionální Bush. Existují dvě možnosti.

1. 11. 2004

Možná máte podobnou zkušenost. Jedete autem po známé trase a cesta, která doposud byla podle vašeho názoru naprosto v pořádku, se zničehonic opravuje. Speciální stroj snadno seškrábne horní vrstvu asfaltu a ta se pak rychle nahradí novou. Nevím, jak drahé jsou takovéto opravy, zadarmo však jistě nebudou. Domnívám se, že mnohé silnice jsou v mnohem horším stavu. Podle mého soudu jde tedy buď o zbytečné plýtvání, nebo rovnou o korupci. A tak se ptám: Existuje účinná kontrola, zda takovéto opravy silnic jsou skutečně nutné? Nejde v prvé řadě o snadný a nikým nehlídaný "tunel" peněz daňových poplatníků?

Na fotografii je seškrábnutá svrchní část asfaltové cesty v Tlumačově u Otrokovic dne 29. 10. 2004. Z fotografie je patrné, že druhá polovina cesty je v naprostém pořádku. S tímto druhem "oprav" jakoby se poslední dobou roztrhl pytel.

1. 11. 2004

Reakce na článek: Telefonujte zdarma přes internet a zlikvidujte Český Telecom".

Tak jsem to prošvihl. Dlouho jsem se chystal napsat článek o zázraku zdarma jménem Skype, který až na pár záludností při instalaci, každému funguje, ať už má připojení na internet jakkoli pomalé nebo spraso-sproxyované. Chystal jsem se tak dlouho, až mne ve velmi pěkném článku v BL z 23.10.2004 Jan Čulík předešel, řekl to za mne a ušetřil mi práci. Skype je prostě zázrak zdarma, který způsobí, že už nikdy nemusíte platit telefonní poplatky -- tedy alespoň při telefonování lidem, kteří si Skype také stáhnou. N E M U S Í T E. Už nikdy N E M U S Í T E !

Také si snad nad ránem ICQujete s těmi Brazilkami, které se nám, českým mužům a hochům, hlásí na náhodném ICQ chatu, že si s námi chtějí pokecat?

1. 11. 2004

LÉKAŘSKÁ POHOTOVOST

Za půl století, co jsem na světě, se mi nikdy nestalo, že by lékař nepřišel k vážně nemocnému dítěti. Až teď.

Už řadu týdnů na nás z laviček a jiných reklamních ploch hledí usmívající se obličej ctihodné matróny doplněný sloganem kladoucím zdraví na první místo žebříčku hodnot. Jak jednoduché! Když člověk potlačí dotěrné otázky, jako například "čí zdraví?" nebo "jak to bude vypadat v praxi?", má před sebou jednoduchý recept na šťastnou budoucnost. Ale přece jen člověka napadá, že jsou občané považováni nejspíš za příliš velké pitomce, když se podobné reklamní slogany objevují ve čtvrti, kde nedávno zrušili lékařskou pohotovostní službu. Tedy asi ne úplně především...

1. 11. 2004

V minulých dnech byla veřejnost informována prostřednictvím médií o přípravě koncepce zdravotnictví. Podle sdělení Petra Hávy, ředitele Institutu zdravotní politiky a ekonomiky (IZPE) a člena pracovní skupiny pro přípravu koncepce péče o zdraví, bohužel došlo k některým nepřesnostem v interpretaci textu, který se dostal do médií v nehotové formě. Háva v této souvislosti dokonce prohlásil, že se jedná o dezinformace.

Zejména se jedná o údajnou snahu ministryně Milady Emmerové znárodnit nedávno privatizovanou oblast lékařských ordinací první linie a některých nemocnic. Podle Hávy došlo k nepochopení a pravděpodobně i účelovému zkreslení textu.

1. 11. 2004

Některé české "vrcholové" politiky, donedávna převlečené za ministry vlády ČR, loni na jaře napadla zajímavá myšlenka. Totiž: jak upozornit některé české právníky, povýšené na soudce, že ač zhusta soudí mizerně a svá rozhodnutí samolibě označují za "nalézání práva", lze najít způsob, jak jim s pomocí Evropského soudu pro lidská práva (ES) taková často až nesmyslná rozhodnutí hodit zpátky na hlavu. Je sice smutné, že tuto myšlenku do ČR zaslala až rezoluce Parlamentního shromáždění Rady Evropy č. 1226 z roku 2000 a že české vládě trvalo téměř tři roky, než ji napadlo něco s tím udělat, nicméně jako návrh novely zákona o Ústavním soudu ji českému Parlamentu předložila do řádného zákonodárného procesu. Čímž svitla naděje na reálnou možnost konečně se v ČR domoci oprávněných nároků navzdory předchozím odmítavým postojům shora řečených, povětšinou ještě komunistických soudců.

1. 11. 2004

Alsasko, kraj na západě Francie, patří mezi místa s největším počtem antisemitských útoků na židovské hřbitovy. Ve noci ze pátku na sobotu se odehrál ten poslední v Brumathu, městě na severu od Štrasburku:za oběť mu padlo 92 hrobů, které byly počmárány antisemitskými a nacistickými hesly. Jedná se v Alsasku již o třetí podobný případ za posledních šest měsíců.

1. 11. 2004

Někteříé američtí liberálové mluví o tom, že se raději sbalí a odstěhují na sever, než by trpěli další čtyři roky pod Bushem. Otázka je, zdali tak opravdu učiní. Nejde totiž jen o samotného prezidenta ale také o to, jaké soudce bude ve svém dalším funkčním období jmenovat, kteří budou o životech Američanů rozhodovat dlouho poté, co se Bushovi z Bílého domu odstěhují.

Kanadská reportérka Isabel Teotoniová mluvila s mnoha americkými liberály, kterým vadí to, že jejich země vede válku v Íráku a značně omezila občanská práva vlastního obyvatelstva, stěhuje mnoho pracovních míst do cizích zemí a provádí daňovou politiku, jak ji zavedl prezident Bush.

1. 11. 2004

Podnikatelské svazy ve východním Německu požadují od ministerských předsedů nových spolkových zemí,aby razantně vystoupili proti plánům odborů, SPD a Zelených na zavedení zákonné minimální mzdy. Tento požadavek vyjádřili otevřeným dopisem jednotlivým ministerským předsedům. Podle svazů by zavedení minimální mzdy odstranilo jednu z rozhodujících výhod východoněmeckých malých a středních průmyslových podniků. Navíc by byla utlumena ochota podniků nabírat nové pracovníky. Dále je nezbytně nutné udržet vysokou míru pružnosti v nových spolkových zemích, aby jejich podniky obstály v celosvětové konkurenci a mohly růst. Neznamená to však, že by se východní Německo mělo stát zemí s levnou pracovní silou. Pracovníci by měli za svou práci dostávat odpovídající ohodnocení. Východoněmečtí podnikatelé však za daleko vhodnější formu odměňování považují ohodnocení na základě dosažených výsledků a případné podíly na hospodářských výsledcích podniků.

Němečtí politici jsou prý spoluzodpovědní za nízkou poptávku. Svaz německého maloobchodu (HDE) otevřeně obvinil současnou německou politickou scénu z toho, že svými proměnlivými a neurčitými prohlášeními šíří mezi německým obyvatelstvem nejistotu a obavy z budoucnosti. Mluvčí svazu Hubertus Pellengahr v rozhovoru pro Deutschland Radio Berlin prohlásil, že politici tím nesou přímou spoluodpovědnost za slabou domácí poptávku. Ta spolu s vysokou nezaměstnaností a strachem ze ztráty stávajících pracovních míst brzdí německou ekonomiku a odrazuje zahraniční investory.

Zveřejněno díky zpravodajskému monitoru ekonomického portálu EXPORT DO SRN

1. 11. 2004
Jiří Löw

Od hejtmana i dalších představitelů kraje jsme několikrát slyšeli, že otázka polohy nádraží je věcí čistě brněnskou, do které nemá kraj co mluvit. Přitom je to prakticky naopak.

Tak především je třeba zopakovat, že největší podíl lidí využívajících pravidelně či nepravidelně nádraží tvoří právě Jihomoravané, kteří v Brně nebydlí. Dojíždějí sem denně a týdně za prací a studiem či nepravidelně za lékařskou péčí, nákupy, úřady a na návštěvy. Podle statistik Českých drah je jen malá skupina Brňanů, kteří takto využívají železnici k dopravě. Drtivé většině cestujících přinese odsun nádraží kamsi za Zvonařku zejména prodloužení doby dojížďky.

1. 11. 2004
Kvalita obsahu článku o Evropském sociálním fóru "Kecy, kecy, kecy" docela odpovídá jeho nadpisu.

Věřím, že překlad byl věrný, dokonce lze souhlasit s některými myšlenkami z článku. Vcelku je však jednostranný a tendenční, vycházeje z toho, že britský autor v něm o Evropském sociálním fóru píše nepravdy vydávané za fakta o věcech, u nichž evidentně nebyl. Důkaz?

26. 10. 2004

V Londýně se uskutečnilo 15. -- 17. října 2004 již III. Evropské sociální fórum. Jaké bylo?

Na jednu stranu názorově různorodé a přitom schopné formulovat koordinovaně své základní požadavky. Ale jen zdánlivě. Fórum je tak pestré, zájmy jednotlivých skupin tak politicky i kulturně rozmanité, že se jako celek jen obtížně dokáže ujednotit. Neshodne se - kromě frází a výzvy k nějaké konkrétní akci - na žádném konkrétním programu, na konkrétní vizi budoucnosti a cestě k jejímu uskutečnění. Komunikaci tvoří i naslouchání druhým a přemýšlení nad vyřčeným, nejen vlastní monology. Shoda ale panuje v základním hodnocení dneška. Je třeba vytvořit jiný, sociálně spravedlivější a tolerantnější svět. Vytvořit alternativu bojům ekonomickým, politickým i kruté agresi "humanitárních" válek. Vytvořit takový svět, ve kterém budou naplněny humanistické ideály minulosti, znamená nejen přetvořit ten stávající svět, ale nalézt v něm místo i pro ty, pro které v dnešním světě není.

27. 10. 2004

"Mé internetové stránky www.czechmatch.co.uk jasně vysvětlují práva pracovníků, přicházejících do Británie, protože mě velmi znepokojuje, že do Británie přichází velký počet lidí samostatně, bez organizované pomoci, a tito lidé se stávají obětí vykořisťování, buď od podvodných zaměstnavatelů anebo od bossů různých gangů."

Britský právník John Mark Sutherland-Fisher, odborník na zaměstnanecké právo, založil firmu Czech Match Ltd., která od února letošního roku zprostředkovává lidem nejrůznějších profesí z České republiky za právních a férových poměrů dobré zaměstnání v Británii. Využívá při tom vážného nedostatku kvalifikovaných pracovních sil ve Spojeném království. Sutherland-Fisher je nyní zprostředkovatelem pracovních příležitostí v Británii pro osoby v desítkách zemí. Lidem, ucházejícím se v Británii o místo, Sutherland-Fisher neúčtuje žádný poplatek, protože v Británii je to protizákonné. - O tom, jak získat dobré místo v Británii, s ním hovořil Jan Čulík.

1. 11. 2004
tisková informace MPSV

Po vstupu ČR do EU začaly úřady práce poskytovat novou standardní službu EURES. Jde o servis, který slouží k usnadnění mezinárodní mobility pracovních sil a umožňuje zájemcům o práci nebo zaměstnavatelům získat informace o volných pracovních místech a o životních a pracovních podmínkách v ČR a v zemích evropského hospodářského prostoru a ve Švýcarsku. Služba je personálně zajišťována prostřednictvím EURES poradců a kontaktních osob, působících na všech úřadech práce v ČR.

Podrobnosti ZDE

Poznámka JČ: Tyto informace jsou při předběžném prozkoumání spolehlivé a kvalitně vypracované. Potíž však je, že při hledání zaměstnání neposkytují uchazeči žádnou konkrétní pomoc: "Najděte si místo ve zprostředkovatelně práce či odpovězte na inzerát v novinách" není příliš praktická rada pro uchazeče, který je v Čechách a nemá zkušenosti ani kontakty v zemi, kde hledá zaměstnání. Důsledkem pak většinou bude, že Čech bude v západní zemi dělat jen ty nejhůře placené a nejmanuálnější práce. Pro získání lepšího zaměstnání je nutno osobní pomoci, aktivní agentury, jako je Czechmatch, viz rozhovor s jejím zakladatelem britským právníkem Johnem Markem Sutherlandem-Fisherem, ZDE

Sayyid Qutb
21. 10. 2004

V minulosti nám politikové slibovali lepší svět. Měli různé způsoby, jak toho dosáhnout, ale jejich moc a autorita pocházela z optimistických vizí, které nabízeli svým občanům. Tyto sny selhaly. A dnes lidé už ztratili víru v ideologie. Politikové jsou stále častěji dnes už považováni jen za manažery veřejného života. Avšak oni nyní objevili novou roli, která jim navrací jejich moc a autoritu. Namísto toho, aby pro nás plnili sny, nám politikové slibují, že nás ochrání -- před nočními můrami.

Tvrdí nám, že nás dokáží zachránit před strašlivými nebezpečími, která nevidíme a jimž nerozumíme. A největší hrozbou ze všeho je mezinárodní terorismus -- mocná a zlá mezinárodní síť, rozprostírající se všemi zeměmi světa. A proti této hrozbě je nutno vést válku proti terorismu.

Avšak většina této hrozby je jen fantazií, přehnanou a zkreslenou politiky. Je to temná iluze, kterou, nezpochybněnu, šíří vlády po celém světě, bezpečnostní služby i mezinárodní sdělovací prostředky.

Toto je soubor filmů o tom, jak a kdy byla tato fantazie vytvořena a komu přináší prospěch. Jádrem tohoto příběhu jsou dvě skupiny: američtí neokonzervativci a radikální islám. Obě skupiny byly idealistické. Obě vznikly ze selhání liberálního snu vytvořit lepší svět. Tyto dvě skupiny skutečně změnily svět, ale nikoliv tak, jak zamýšlely. Společně vytvořili dnešní vizi noční můry tajné mezinárodní organizace, která ohrožuje svět. Je to fantazie, o níž politikové pak zjistili, že jim vrací jejich moc.

Ve středu 20. října 2004 ve hlavním vysílacím čase ve 21 hodin uvedl okruh BBC 2 první díl závažného třídílného dokumentárního filmu od Adama Curtise o "fikci globální teroristické hrozby". Zde je shrnutí jeho argumentace:

Shrnutí druhé části tohoto filmu je ZDE

Shrnutí třetí části tohoto filmu je ZDE

Adam Curtis - Vymítač duchů ZDE

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti TÉMA BL

28. 10. 2004

Jak si islámci a američtí neokonzervativci navzájem vyhovují

"Tím, že zaujímají neokonzervativci, straussovci tajnůstkářský a elitářský postoj, se straussismus opravdu podobá marxismu. Tito bývalí marxisté -- a v některých případech bývalí liberální straussovci -- by se mohli považovat za svého druhu leninskou organizaci, která má tajnou vizi, jejímž prostřednictvím chtějí změnit historii, ale určité součásti této filozofie skrývají před lidmi, kteří nejsou schopni této vizi porozumět."

Avšak s útoky z 11. září, zaměřenými proti Americe, měli neokonzervativci konečně najít onoho nepřítele, ono "zosobnění zla", které hledali od rozkladu Sovětského svazu. Ve své reakci na tyto útoky proměnili neokonzervativci selhávající islámské hnutí v to, co se, jak se zdá, stalo velkou revoluční silou, o níž Zawahiri vždycky snil. Ale většina toho všeho existuje jen v imaginaci lidí. Bude to příští neviditelný, iluzorní nepřítel.

Jádrem globálního příběhu posledních desetiletí jsou američtí neokonzervativci a radikální islámisté. Britský dokumentarista Alan Curtis v trojdílném dokumentárním filmu, který se v současnosti vysílá v televizi BBC, argumentuje, že se američtí neokonzervativci a radikální islámisté sobě navzájem nesmírně podobají a vzájemně si -- nevědomky vyhovují a pomáhají si. Svět se tak dostává do velmi nebezpečné situace.

V druhé části Curtisova filmu The Power of Nightmares (Moc nočních můr), nazvané Phantom Victory (Iluzorní vítězství), který se vysílal na stanici BBC 2 ve středu 27. 10. ve 21 hodin, líčí autor, jak se američtí neokonzervativci a islámští extremisté spojili, aby bojovali v Afghánistánu proti Sovětskému svazu. Obě skupiny dospěly samostatně k přesvědčení, že právě ony porazily "Říši zla", a tak mají moc změnit svět. Oboje jejich revoluce ale selhaly.

Proto si američtí neokonzervativci ve snaze uchvátit znovu moc vymysleli novou fantazii, nového iluzorního nepřítele pro celý národ, Billa Clintona. Radikální islamisté v téže době propadli zoufalé spirále hromadného masakrování a terorismu, také ve snaze přesvědčit občany, aby je následovali. Z toho vznikl podivný svět fantazie, lhaní, násilí a strachu, v němž nyní žijeme.

Publikujeme shrnutí argumentace z této druhé části Curtisova filmu. První část je ZDE.

Shrnutí třetí části tohoto filmu je ZDE

Adam Curtis - Vymítač duchů ZDE

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti TÉMA BL

30. 10. 2004

Sobota 01.30: Britské úřady začaly oficiálně vyšetřovat obvinění z úplatkářství ve firmě Halliburton, v americkém podniku, který poskytuje služby ropnému průmyslu, k němuž mělo dojít, když byl jeho ředitelem současný americký viceprezident Dick Cheney.

List Guardian zjistil, že britský Serious Fraud Office, Úřad pro vyšetřování závažných podvodů, se připojil na žádost amerického ministerstva spravedlnosti ve Washingtonu k mezinárodnímu vyšetřování v této věci. Na vyšetřování se už podílejí činitelé z Francie a z Nigérie.

Podnik Halliburton je držitelem hlavních kontraktů americké vlády v Iráku a v Afghánistánu. Už dlouho je v ohnisku kontroverze, v jejímž rámci je obviňován, že dostal od Bílého domu z protekce kontrakty v hodnotě mnoha miliard dolarů, aniž by se účastnil jakéhokoliv konkursu. Pentagon tvrdí, že firma Halliburton drastickým způsobem přehání své náklady, které účtuje americké vládě.

1. 11. 2004

Na rozdíl od Kuby nemá Afrika nadbytek lékařů. Kuba posilá své lékaře do Venezuely výměnou za ropu, ale Afrika za své zdravotnické specialisty, kteří odešli na Západ, nedostavá výměnou nic než dolary, libry či eura, které ti lékaři posílají příbuzným na přilepšenou.

V době, kdy vyšel v Britských listech článek "Jak najít bez rizika v Británii zaměstnání", se zamýšleli v ottawských novinách The Ottawa Citizen dva autoři nad odsáváním mozků i rukou z Afriky do hospodářsky rozvinutých zemí. Dali mu nadpis "Jejich ztráta znamená náš zisk".

Zd. Nejedlý: duch božích bojovníků musí býti v českém člověku
1. 11. 2004

Smetana, když chtěl hudebně vyjádřiti, jaký karakter by měl míti český člověk, má-li národ dojíti k vítězství,
učinil tak v Táboru takto:


Jak rovná, nezlomená i neprotnutá jest melodická linie tohoto motivu, jak pevný, nepoddajný jest jeho rythmus.
jak silný, všude slyšitelný jest jeho zvuk --- tak nekolísavý, rozhodný, sebevědomý, na svou lidskou i národní důstojnost
hrdý má býti český člověk. Jen tak bude v něm duch "božích bojovníků, z něhož se zrodil tento Smetanův motiv.

1918.

Zdeněk Nejedlý.

Soubor lístků, poslaných přes propast času TÉMA BL

1. 11. 2004

Tento časopis pro vás vyrábíme bez rozpočtu: Přispějte!

V říjnu 2004 přispěli čtenáři na provoz Britských listů částkou 5119,90 Kč. Příspěvky stačí na běžný administrativní provoz listu, avšak neumožňují nám zatím financovat systematickou novinářskou práci ani systematickou technickou správu a technický rozvoj ani odbornou právní pomoc. Právě pro nedostatek financí nejsme schopni rychle zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Za finanční pomoc od čtenářů, i za bezplatnou reinstalaci zařízení, kterou provedli Jan Panoch a Dominik Joe Pantůček, upřímně děkujeme. Hlavní potíží v současnosti je, že nemáme finanční prostředky na kompletní zprovoznění veškeré funkčnosti serveru Britských listů.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

29. 12. 2003

Jak Češi bojují

Na autogramiádě knihy Jak Češi bojují jsme se dověděli, že čtenáři v Německu tisknou Britské listy svým příbuzným v ČR, kteří nemají připojení na internet, a v papírové formě jim je rozesílají poštou. Totéž lze učinit jednodušeji, koupíte-li svým přátelům a příbuzným bez přístupu k internetu naši novou knihu.

Nový knižní výbor z Britských listů Jak Češi bojují, který představuje to, co je podle našeho názoru na časopise nejzajímavější, je k dostání v internetovém knihkupectví Kosmas ZDE a v dobrých knihkupectvích - například v pražském knihkupectví Fišer v Kaprově ulici na Starém Městě (nedaleko stanice metra Staroměstská) a v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Kniha obsahuje informace, které jinde v České republice nenajdete. Objednat si ji můžete i emailem na adresu libri@libri.cz.

Kniha, kterou sestavil Jan Čulík, má 704 stran, její obsah je ZDE. Ve čtrnácti oddílech zahrnuje výbor texty sedmi autorů (Jana Čulíka, Fabiana Golga, Štěpána Kotrby, Radka Mokrého, Kathryn Murphy, Jana Paula a Jakuba Žytka) a desítky barevných i černobílých fotografií s mnohdy pikantním pohledem do zákulisí české politiky, všedního dne či událostí, které stály za zaznamenání.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

17. 6. 2004
>   29. 7. 1996 - 30. 12. 1996
>     2. 1. 1997 - 28. 3. 1997
>     2. 4. 1997 - 30. 6. 1997
>     1. 7. 1997 -   1. 9. 1997
>     3. 9. 1997 - 28. 9. 2001
(Interní linky v článcích dosud nefungují, pokud nenahradíte sekvenci http://www.britskelisty.cz/ sekvencí http://www.blisty.cz/files/isarc/)
Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
28. 10. 2004 Podivný svět fantazie, lhaní, násilí a strachu, v němž dnes žijeme   
23. 10. 2004 Kdo je dokumentarista Adam Curtis?   
23. 10. 2004 O bizarním filmu televize BBC   
22. 10. 2004 Rozdíl mezi českou a jinou dokumentární tvorbou Jan  Čulík
21. 10. 2004 Jak neokonzervativci a islamisté vytvořili nový "svět globálního terorismu"   
18. 10. 2004 "Hrozba organizovaného terorismu je mýtus, kteří vytvářejí politikové"   
11. 4. 2002 Jak se přijetím marketingové manipulace dostala politika do slepé uličky   
10. 4. 2002 O tom, jak touhu po individuálním osvobození proměnili podnikatelé a politikové v lukrativní konzumerismus   

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
1. 11. 2004 Existuje řádná kontrola silničních oprav? Michal  Rusek
1. 11. 2004 Nemusíte platit za telefon. Už nikdy NEMUSÍTE Ladislav  Kahoun
1. 11. 2004 Proč se perou Klaus a Gross Bohumil  Kartous
1. 11. 2004 Ekolog a ekologista Boris  Cvek
1. 11. 2004 V Košiciach budú farbiť Rómov nazeleno Lubomír  Sedláčik
1. 11. 2004 Marešův Usáma: V České republice je zakázána satira Jan  Čulík
1. 11. 2004 Rozhodne o výsledcích amerických voleb náboženské nadšení voličů?   
30. 10. 2004 Usáma bin Ladin: "Naše útoky na USA byly odplatou za nesnesitelné zlo"   
30. 10. 2004 V Iráku bylo usmrceno 100 000 civilistů, konstatuje studie   
30. 10. 2004 Propálená obrazovka   

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
1. 11. 2004 Marešův Usáma: V České republice je zakázána satira Jan  Čulík
1. 11. 2004 Minima non curat praetor! Jan  Sýkora
20. 8. 2004 Soud pustil z vazby "pořadatele" CzechTeku Štěpán  Kotrba
9. 8. 2004 David píše Pehemu: Prostředky, které chcete použít proti jinak smýšlejícím nejsou demokratické   
9. 8. 2004 Staré dává vzniknout novému Štěpán  Kotrba
8. 8. 2004 Czechtek: "policisté šikanovali odjíždějící účastníky"   
6. 8. 2004 Bývali disidenti Ivan Martin Jirous a Stanislav Penc útočí na Grosse kvůli zásahu proti CzechTeku   
21. 6. 2004 Alžírsko: Omezování svobody tisku? Simone  Radačičová
4. 4. 2004 Čert na druhou aneb jak propojit média veřejné služby tak, aby přežila budoucnost Štěpán  Kotrba
30. 9. 2003 Vláda chce umožnit vydávání, stíhání a souzení svých občanů v cizích zemích Štěpán  Kotrba

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
30. 10. 2004 Usáma bin Ladin: "Naše útoky na USA byly odplatou za nesnesitelné zlo"   
30. 10. 2004 V Iráku bylo usmrceno 100 000 civilistů, konstatuje studie   
30. 10. 2004 Co znamená bin Ladinův pokus ovlivnit americké volby?   
30. 10. 2004 Úřad Tonyho Blaira zpochybňuje studii o iráckých mrtvých   
29. 10. 2004 Předehra a doznívání 11. září 2001 Miloš  Kužvart st.
27. 10. 2004 Al Jazeera odvysílala další video s unesenou Margaret Hassanovou   
20. 10. 2004 Iráčtí extremisté unesli charitativní pracovnici, která byla proti válce   
19. 10. 2004 Teroristickým útokům z 11. září mohlo být zabráněno Mojmír  Babáček
15. 10. 2004 Vlastenec musí být připraven hájit svou zemi proti její vládě   
15. 10. 2004 Nemůže to dlouho trvat, než někdo Blaira zažaluje kvůli irácké válce   

Americký dokumentarista Michael Moore RSS 2.0      Historie >
6. 10. 2004 Američtí vojáci: "V Iráku je to blbé..."   
15. 9. 2004 Fahrenheit 9/11: Která část vašeho těla je nejošklivější? Tomáš  Tetiva
13. 9. 2004 Pražská premiéra filmu Fahrenheit 9/11 se proměnila ve spor mezi dvěma ideologicky zaťatými tábory Jindřich  Lacina
31. 8. 2004 Michael Moore získal na Republikánském sjezdu další reklamu pro svůj film   
24. 8. 2004 Fahrenheit 9/11: Neobyčejně významný historický počin   
18. 8. 2004 Fahrenheit 9/11 vyvolává kontroverzi v arabském světě   
14. 8. 2004 Moore zveřejnil důkazy pro všechna svá tvrzení ve filmu Fahrenheit 9/11   
13. 8. 2004 Rozumím, proč Fahrenheit 9/11 dostal hlavní cenu v Cannes Jan  Čulík
13. 8. 2004 O Michaelu Moorovi: Souhlasím   
13. 8. 2004 Michael Moore zveřejnil záběry, kde nový šéf CIA konstatuje, že je pro tuto funkci nevhodný   

Bush versus Kerry: volby 2004 RSS 2.0      Historie >
1. 11. 2004 Rozhodne o výsledcích amerických voleb náboženské nadšení voličů?   
1. 11. 2004 Kdo je rozumnější? Bohumil  Kartous
31. 10. 2004 Bin Ladin pomohl Bushovi   
31. 10. 2004 Washington Post: "Americké volby se nedají předpovědět, bin Ladinův projev neměl žádný vliv"   
30. 10. 2004 Co znamená bin Ladinův pokus ovlivnit americké volby?   
30. 10. 2004 Propálená obrazovka   
27. 10. 2004 Připravují se Republikáni bránit černochům na Floridě v hlasování?   
26. 10. 2004 Bílý dům na prodej   
25. 10. 2004 Deník Washington Post podpořil Kerryho   
21. 10. 2004 Írán přeje volebnímu vítězství George Bushe nad Johnem Kerrym Miloš  Kaláb

Český film RSS 2.0      Historie >
29. 10. 2004 Český sen: Podstatný film aneb Zklamání z kritiky Jana Čulíka Petr  Šafařík
10. 10. 2004 Bezesné noci: Studium postojů, nikoliv fakta Jan  Čulík
22. 9. 2004 Hřebejk filmy točit umí Jaroslav  Krupka
17. 9. 2004 "Češi, uvolněte se a zbavte se defenzivních předsudků" Jan  Čulík
9. 8. 2004 LFŠ: Skvělá akce, mizerné provedení Ondřej  Čapek
9. 8. 2004 Co dluží česká kultura komunismu Milan  Černý
5. 8. 2004 Několik poznámek na téma LÁSKA Igor  Chaun
5. 8. 2004 O filmové klasice: stačilo by uvolnit autorská práva   
4. 8. 2004 České klasické filmy by měl na DVD vydávat stát prostřednictvím Národního filmového archivu   
3. 8. 2004 Otakar Vávra: Umělec s malým u Milan  Černý

Vláda Stanislava Grosse a politika ČSSD RSS 2.0      Historie >
1. 11. 2004 Proč se perou Klaus a Gross Bohumil  Kartous
27. 10. 2004 Švehla a Gross: Teprve politika je ta pravá krása Jan  Bohata
21. 10. 2004 Myslí to upřímně -- Grossova strategie úspěchu Petr  Baubín
19. 10. 2004 Jak řekl Stanislav Gross Jaroslav  Doležal
14. 10. 2004 Stát jako dřevorubec a pravomoc, která je nedělitelná Jaroslav  Doležal
8. 10. 2004 O tom, že premiér Gross vlastně zlikvidoval instituci referenda Radek  Batelka
8. 10. 2004 Myslí to Gross upřímně?   
5. 10. 2004 Mysli globálně, jednej lokálně Štěpán  Kotrba
4. 10. 2004 ČSSD a sociální stát: sociální demokracie ve vleku neoliberalismu Rudolf  Převrátil
4. 10. 2004 Zítřek sociálního státu v globalizovaném světě Miloš  Pick

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
13. 10. 2004 Násilí a běsnění Václav  Dušek
13. 10. 2004 Američané neokupovali Afghánistán, aby hájili práva žen   
2. 8. 2004 Úkolem ženy je čekat a poslouchat, míní Vatikán   
31. 7. 2004 Papež kritizuje feministické hnutí   
28. 6. 2004 Muži nenechají ženy svobodně dýchat   
7. 6. 2004 O terorizování matek   
26. 5. 2004 Morálka lékárníků se střetává s požadavky žen Miloš  Kaláb
24. 5. 2004 Preťažká interrupčná otázka Sylvia  Porubänová
17. 5. 2004 Bránit vraždám prostitutek, nebo raději rychle identifikovat jejich mrtvoly? Miloš  Kaláb
20. 4. 2004 Stupidita už i v Britských listech Štěpán  Kotrba

Školství RSS 2.0      Historie >
22. 10. 2004 Soutěž školních časopisů   
16. 10. 2004 Kancléř Oxfordské univerzity pohrozil privatizací   
16. 10. 2004 "Školství má nyní úplně novou roli"   
6. 10. 2004 Oxford Blairovi: "Odvezte si tanky z našeho trávníku"   
4. 10. 2004 Blairova vláda nutí univerzity, aby dávaly přednost uchazečům se slabšími studijními předpoklady   
27. 9. 2004 Proč v českém školství už deset let selhává management jakosti? Ivo V. Fencl
24. 9. 2004 Jeďte studovat do Oxfordu! Jan  Čulík
23. 9. 2004 Poslušně hlásím, pane lajtnant... -- cíl výchovy? Boris  Cvek
14. 9. 2004 S kůží na trh Ivo  Bystřičan
31. 8. 2004 V Brně vzniká Univerzita obrany Jaroslav  Hlaváček

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
27. 10. 2004 Cesta do noci Jaroslav  Hutka
27. 10. 2004 Poprava květinky Jaroslav  Hutka
27. 10. 2004 O Hutkově knize Požár v bazaru Jan  Čulík
15. 10. 2004 Bourání mýtů Irena  Zítková
12. 10. 2004 Nebezpečný věk Václav  Dušek
11. 10. 2004 Pijavice a básníci Václav  Dušek
29. 9. 2004 Drzý interview s Ivanem Vyskočilem po čtyřiceti letech Martin  Vaněk
27. 9. 2004 Stanislav Komárek se asi tvůrčím prozaikem nestane Jan  Čulík
26. 9. 2004 Brudlý krampoblouch - soutěž literárních sborníků českých škol   
21. 9. 2004 Čistý plamen lásky v Ostravě   

Klecová lůžka RSS 2.0      Historie >
20. 9. 2004 Česká psychiatrie v klecovém lůžku finančního nedostatku Petr  Záras
21. 7. 2004 Jak stát dělá překážky i dětem postižených rodičů Jan  Paul
21. 7. 2004 Stát, sociální ústavy a iniciativa jednotlivce Jan  Čulík
20. 7. 2004 Český systém ústavní a sociální péče se musí změnit Jan  Čulík
20. 7. 2004 Pacienti v klecích mají být po protestu Rowlingové propuštěni   
19. 7. 2004 Jak stát dělá překážky rodičům postižených dětí Martina  Dostálová
17. 7. 2004 Proč je dobré zrušit klece Bohumil  Kartous
16. 7. 2004 Mezinárodní lidskoprávní organizace kritizují Václava Klause   
15. 7. 2004 Václav Klaus: "Ať si imperialisté zuří..." Jan  Čulík
15. 7. 2004 "Podivín", který se stará o své invalidní dítě Martina  Dostálová

Asymetrická válka a to, co nazýváme terorismem RSS 2.0      Historie >
29. 10. 2004 Předehra a doznívání 11. září 2001 Miloš  Kužvart st.
25. 10. 2004 Nečiň jiným, co nechceš, aby činili tobě Štěpán  Kotrba
25. 10. 2004 Beslan, Beroun, Berkeley... Tomáš  Koloc
21. 9. 2004 Čečensko: lidská práva jako sentimentální žvást Milan  Valach
20. 9. 2004 Je nutné udělat z muslimů Evropany Bohumil  Kartous
20. 9. 2004 Otevřít oči, nebo je vyškrábat? Ondřej  Slačálek
20. 9. 2004 Čečenský problém Daniel  Šmihula
13. 9. 2004 Filozofové v jeskyni Pavel  Urban
9. 9. 2004 Beslan: Příběh bratrů Kulajevů   
8. 9. 2004 Putin odmítl zahájit veřejné vyšetřování katastrofy v Beslanu   

Přesun brněnského nádraží - téma voleb RSS 2.0      Historie >
1. 11. 2004 Hlavní nádraží v Brně je krajským dopravním uzlem a tím musí také zůstat Jiří  Löw
29. 10. 2004 Krajské volby: rozhodněte o nádraží volbou politiků   
27. 10. 2004 Kolik bude hlavních nádraží v Brně? Antonín  Žiška
18. 10. 2004 Věčně nespokojený druhý Bohumil  Kartous
12. 10. 2004 Proč se nemluví o dopravní obslužnosti Miloš  Dokulil
9. 10. 2004 Brno, město odsunů Zdeněk  Moravčík
9. 10. 2004 ČTK k referendu v Brně: Účast asi nebyla dostatečná, výsledek nebude závazný   
8. 10. 2004 Nádraží v Brně -- snaha o informaci před referendem   
7. 10. 2004 Zkušenost z Dánska - aneb nádraží v centru Jan  Lipšanský
7. 10. 2004 Čí je Brno? Milan  Valach

Český památník z velkého roku RSS 2.0      Historie >
1. 11. 2004 Zd. Nejedlý: duch božích bojovníků musí býti v českém člověku   
22. 10. 2004 Josef Bohuslav Foerster: Oř, jenž tě doveze k cíli dokonalosti   
20. 10. 2004 Destinnová: V milosti shlížejte na tuto zem   
14. 10. 2004 K. M. Čapek - Chod: Držme se !   
13. 10. 2004 Soubor lístků, poslaných přes propast času   
13. 10. 2004 František Bílek: Každý ve svém povolání dílo - život lámej a svým dávej   

T. G. Masaryk a odkaz Republiky československé RSS 2.0      Historie >
29. 10. 2004 Projev prezidenta republiky Václava Klause 28. října 2004   
27. 10. 2004 Washingtonská deklarace z 18. října 1918   
27. 10. 2004 Provolání Národního výboru ke vzniku Československa   
27. 10. 2004 Manifest císaře Karla I. ze 16. října 1918   
27. 10. 2004 První zákon Československé republiky   
27. 10. 2004 Projev T. G. Masaryka k 28. říjnu 1919   
27. 10. 2004 Zahajovací řeč prvního dne Národního shromáždění československého   
27. 10. 2004 Martinská deklarácia   
27. 10. 2004 Nasrat! Jo, nasrat! Zdeněk  Bárta
27. 10. 2004 Události října 1918   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
23. 10. 2004 BBC nebude vysílat záběry unesené humanitární pracovnice   
19. 10. 2004 Jakou plánuje britská vláda budoucnost pro BBC   
18. 10. 2004 "Hrozba organizovaného terorismu je mýtus, kteří vytvářejí politikové"   
13. 10. 2004 Alexandr Pícha: Rádio má stále budoucnost Irena  Ryšánková
13. 10. 2004 Mé jednání s Aidanem Whitem a zpráva Mezinárodního svazu novinářů, kterou nikdo nechtěl Irena  Válová
13. 10. 2004 České televize se v prosinci 2000 nezmocnili žádní vzbouřenci Ivo  Mathé
10. 10. 2004 Bezesné noci: Studium postojů, nikoliv fakta Jan  Čulík
8. 10. 2004 Budoucnost zpravodajství ve vysílání rádií a digitalizace s otazníkem   
7. 10. 2004 Sdělovací prostředky, internet a digitalizace Jan  Čulík
7. 10. 2004 Poděbrady: Vladimír Mlynář v dohledné době nepodpoří digitální vysílání Českého rozhlasu Jan  Čulík

Umělci, kultura a kolaborace? Za komunismu... RSS 2.0      Historie >
1. 11. 2004 Havel i Klaus reagovali na komunistický režim podobně - nedostatečně Bohumil  Kartous
30. 10. 2004 A co Čalfa u Havla?   
29. 10. 2004 Pane generálmajore, promiňte Bohumil  Kartous
29. 10. 2004 Národně stmelující gesto? Jan  Čulík
29. 10. 2004 Kulturní politika a politizace kultury Štěpán  Kotrba
29. 10. 2004 Projev prezidenta republiky Václava Klause 28. října 2004   
29. 10. 2004 Vávra nebyl apolitický umělec Bohumil  Kartous
29. 10. 2004 Je Vávrovo vyznamenání absurdní?   
29. 10. 2004 O generálu Fajtlovi   
31. 8. 2004 Sloboda, demokracia, právny štát a iné opojné slova Andrej  Sablič