4. 5. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
4. 5. 2006

Premiér Paroubek by se měl zamyslet, proč policista číslo 232 036 v pondělí proti Kateřině Jacques takto zasáhl. Odpovědnost za rezort Ministerstva vnitra nese ČSSD už 8 let a na jeho vytváření se podílel i předchůdce současného premiéra Stanislav Gross, který již opět v ČSSD odborně s plným nasazením pomáhá.

Sloupek

Kde jste byli, političtí příživníci, když policisté mlátili anarchisty? Kde jste byli, mediální kritici vlády a opoziční politici, když policisté pendrekem vyrazili zuby těm, kteří protestovali proti policejnímu násilí na služebně Ocelářská? Když mlátili anarchisty, drželi jste huby. Všichni. Politici, novináři, moralisté. Slušní občané.

Protože to byli anarchisté, kteří nezaručují klid vašich kšeftů, kont a stabilitu systému, který vás tak dobře a pohodlně živí. Nyní je před volbami. Jedni kritizují premiéra za to, když řekne, že policista, který zbil pracovnici úřadu jeho vlády, se musel pomátnout a chce se osobně přesvědčit, že nikdo nezanedbá opět své povinnosti nestranně vyšetřit a obvinit grázla v uniformě státu. Jako před nedávnem... Když ministr vnitra se téže paní omlouvá. Jsou to titíž, kteří kritizovali téhož premiéra a téhož ministra zato, když na několik dnů uvěřil policejním dezinformacím v případě zvůle zdivočelých ochránců zelené nezdupané trávy na CzechTeku 2005.

Jste věrolomní, jste falešní. Jste nespravedliví, jste slepí. Manipuluje se s vámi dobře. Pracujete vědomě či nevědomě na něčí politickou objednávku a hodí se vám v tu chvíli každý argument. Jen když smečka vyje stejným tónem. Jste tam, kde je ta pohodlná anonymita davu. A dav poslouchá tlampače. Tlampače mají silní. Slabý hlas vždy zanikne. Překroutíte v touze zalíbit se příštím mocným každý, i nezpochybnitelný fakt. Pozitivní zprávy nejsou zprávy. Zprávou je, že teče krev. A není to vaše krev.

Když ale bili do krve anarchisty, mlčeli jste. Až budou někdy bít vás, ostatní možná už budou mlčet také.

Když mlátili a šikanovali tanečníky na free tekno parties, mlčeli jste. Když pochodovali neonacisté ulicemi a řvali Bílá síla, mlčeli jste. Když pravicoví nacionalisté stavěli pomník prasatům, mlčeli jste. Když hajlují neonacisté na koncertech, mlčíte. Čechy Čechům. Když se redaktoři zpravodajství a účeloví odboráři České televize zmocnili vysílání, fandili jste jim, nadávali jste a lili fekálie po těch, kteří se jim postavili - na obranu zákona a úkolů veřejné služby. Stýská se vám po síle davu, který vládne z ulice jako soudce Lynch. Permanentní revoluce má své kouzlo. Bojíte se říct, že souhlasíte s radikálními antifašisty v tom, že heslo nic než národ bude horší budoucností než jiný svět je možný. I kdyby vás měla povodeň spláchnout. Myslíte si, že vy jste ten národ... A jiný svět neznáte. Jednoduché odpovědi na složité otázky vás fascinují, i když jsou - a musí být -lživé.

Už nerozeznáte lži od pravdy. Splývají vám v pojem infotainment. Bavíte se. Nemyslíte.

Bojíte se říci, že když křesťanská láska narazí na kšeft se zbraněmi, vyhrává kšeft se zbraněmi. Bojíte se odsoudit humanitární bombardování a nesmyslnost pouštních válek. Bojíte se odsoudit politiky a novináře, kteří relativizovali útok na poslance Parlamentu jen proto, že je komunista. Bojíte se jiných názorů. Bojíte se zastat se cikánů, když je chtějí, nevzdělané, zbídačelé a zoufalé, nahnat do úhledných koncentráčků... Jsou přece špinaví, líní a kradou. Bojíte se říci, že neziskové organizace mnohdy realizují zadání i politický zisk cizích rozvědek za peníze nadací a že na konci toho řetězce je skoro vždy nějaká politicky ambiciózní podnikatelská nebo zpravodajská skupina. Bojíte se říci, že je sprostou manipulací, když betonářská lobby platí okrašlovací aktivity zelených aktivistů. Bojíte se vyčnívat z davu. Bojíte se být jiní.

A kdyby Kateřina Jacques nebyla kandidátkou Zelených a zároveň pracovnicí Úřadu vlády, policisté by ji zmlátili bez vašeho mediálního i politického zájmu. Jako anarchistu Slavomíra Tesárka, jako studenta sorabistiky Mikulu, jako ty desítky dalších, kteří kdy protestovali proti neonacistům, jejichž pochodňové či vlajkové průvody městem a jejich provokace policie chránila. A nebo ty, kteří jen protestovali proti nenažraným korporacím, ožebračujícím půl světa a rozpoutávající války o odbytiště či laciné suroviny. Čest mediálním i politickým výjímkám.

Ale dnes je před volbami.

4. 5. 2006

Vzhledem k tomu, že policie trpí důkazní nouzí o okolnostech těsně předcházejících násilnému zadržení Kateřiny Jacques policistou Čermákem, jak vyplývá z článku na serveru Novinky, je ochotna redakce Britských listů pomoci objektivnímu, hysterie prostému zhodnocení okolností zásahu, stejně jako chování policistů při pochodu neonacistů. Vyzývá proto svědky, aby kontaktovali redakci, pokud disponují dalšími fotografiemi či videozáznamy těsně před inkriminovaným atakem, během něj a těsně po něm, kdy byl zadržen fotoreportér Britských listů Vlk. Zajímají nás i další záznamy z pochodu neonacistů Prahou, prokazující porušení zákona účastníky "povolené a poklidné demonstrace".

Redakce Britských listů ovšem nepředá dokumenty řediteli policejního obvodu pro Prahu 2 Janu Navrátilovi , který Právu sdělil v článku Při útoku na Jacques pochybil i velitel policistů, že by rád našel svědky incidentu, ale předá jejich kopie přímo inspekci ministra vnitra - zároveň s jejich zveřejněním na stránkách Britských listů.

Redakce zaručuje majitelům záznamů a fotografům anonymitu, pokud na ní budou trvat, nepřijme ale manipulované fotografie či fotografie s rozostřenými obličeji účastníků. Kontaktujte nás e-mailem.

4. 5. 2006

CITÁT DNE

OTÁZKA (G)

dobrý den, je jasné, že mediálně je zajímavější zbitá žena než nějaké úspěchy policie. Ale řekněte, čeho si v poslední době u policie vážíte, jakého zásahu, co se povedlo? Díky

ODPOVĚĎ ředitele Správy Policie ČR hlavního města Prahy plk. Ing. Zdeňka Bezoušky ( 04.05.2006 13:54 )

Z pohledu základních úkolů policie bylo primární zachování veřejného pořádku, ochrana života, zdraví a majetku občanů při oznámených shromážděních právě 1. května na Palackého nám. Kde policii bylo známo, že obě skupiny by se mohly navzájem napadnout pro své rozdílné názory. A to se myslím podařilo.

přečetl šok, zdroj online rozhovor idnes ZDE

4. 5. 2006

Policejní prezident Husák se domnívá, že nepřípustné matení vyšetřování trestné činnosti policistů a nebránění trestné činnosti policistů druhými policisty je součástí firemní kultury jím řízené policie. Kolegialita. Solidarita.

Bohužel, má pravdu. Britské listy mají množství poznatků z minulosti i přítomnosti o rozsáhlé kriminální činnosti uniformovaných i tajných policistů a vyšetřovatelů, ale i státních zástupců a soudců. Uniformovaní i tajní policisté porušují zákon o policii i další zákony, včetně trestního, na většině demonstrací v Praze v posledních pěti letech.

Na zásahy přicházejí bez čitelného identifikačního označení nebo s označením zakrytým různými součástmi výstroje a jejich velitelé jim to tolerují, souhlasí s tím, bagatelizují to a omlouvají to. Upozornění na tyto nezákonosti přehlížejí a ignorují, přestože hovoří do záznamu, který je později zveřejněn. Beztrestnost je nakažlivá. Bezdůvodně perlustrují pod falešnými záminkami demonstranty a pokusili se několikrát i o perlustraci novinářů (v mém případě bez úspěchu).

Neuniformovaní i uniformovaní policisté se dopouštějí bezdůvodného fyzického násilí vůči demonstrantům. Policisté svou agresivitou a výhrůžkami šikanují demonstranty, zvláště ty mladší a nezkušenější. Zastrašují před zásahy i při nich i novináře (v mém případě bez úspěchu) pod záminkou "varování". Někteří se "varovat" dají... Pak čteme v novinách články, k nimž většinu komentáře dodala "exkluzivně" policejní mluvčí. Já těmto novinářům říkám policajtoreportéři. Někdy policajti, jindy reportéři.

Policisté neseznamují zadržené s jejich zákonnými právy, pokud by si tím ztížili vyšetřování. Využívají právní nezkušenosti občanů. Policisté se vědomě dopouštějí křivých a účelových obvinění zadržených. Policisté vědomě křivě svědčí před soudci. Trestní oznámení na policisty státní zástupci odkládají jako nedůvodná.

Policisté se pokoušejí znevěrohodňovat svědky proti sobě či obviněné nepřípustnými a nelegálně získanými důkazy. Pokud pořizují záznamy událostí, pak účelovým způsobem tak, aby svědčily v jejich prospěch. Ty záznamy a důkazy, které svědčí v neprospěch obžaloby, nenávratně mizí - někdy i ze spisů, uložených u soudu. Někdy zase nejsou soudci ani připuštěny. Policisté jsou v kontaktu s podsvětím, které využívají vydíráním či zastrašováním k provokacím a získávání informací a svědectví. Ty pak tvoří páteř obžaloby.

Policejní mluvčí i velitelé zásahů vědomě lžou, jindy podávají neúplné nebo zkreslené informace a klamou média a tím i veřejnost.

Státní zástupci a soudci nevěnují pozornost důkazům, působícím ve prospěch obhajoby osob, proti kterým svědčí policisté. Státní zástupci přehlížejí podvržené a policií zfalšované důkazy a vydávají je za věrohodné. Státní zástupci trvají na obviněních, i když se prokáže, že skutek, který žalují, se nikdy nestal. Soudci proto někdy soudí nikoliv v souladu se zákony, Stížnosti takto postižených se automaticky "odkládají" - hážou do koše. U soudů se zamítají.

Taková je realita činnosti policie a spravedlnosti, které jsem poznal za několik let novinářské a fotoreportérské práce v Britských listech. Bylo jedno, kdo řídil resort vnitra a spravedlnosti, zda to byla KDU-ČSL, ODS, US-DEU, či ČSSD. Nyní nechtěné přiznání policejního prezidenta jen dotvrzuje stav, který Vladislav Husák v pořadu Události, komentáře ČT 1 nazval firemní kulturou. Policejní prezident má pravdu: je to otázka výchovy. Začněme proto policisty, vyšetřovatele, státní zástupce i soudce vychovávat. Je na čase.

doslovný přepis pořadu Události, komentáře ČT 1 ZDE

4. 5. 2006

DOKUMENT

Úřední záznam o podaném vysvětlení podle §158 odst. 5 tr. ř. ZDE

4. 5. 2006

Každý spoločenský systém vrátane jeho podsystémov (sociálny, ekonomický, politický) nevyhnutne obsahuje mechanizmy stabilizácie. Tieto mechanizmy vystupujú ako súčasť systému moci (jeho podsystémy). Funkciu stabilizátora systému plní (okrem iného) v najväčšej miere práve systém ideí (hodnôt), ospravedlňujúcich to, ako daný systém vo všetkých svojich aspektoch funguje -- ideológia. Tá sa musí šíriť prostredníctvom určitých prostriedkov masovej komunikácie -- masmédií. Politickou funkciou masmédií v spoločnosti je ich sociálno-kontrolná funkcia.

"Pritom prevádzkovatelia masových médií nie sú zďaleka mocensky indiferentnou inštitúciou. Naopak, masové médiá stoja v službách toho, kto kontroluje spoločenský systém (bez ohľadu na to, či si tento fakt pripúšťajú profesionálni komunikátori). ... Kontrola masových médií úzko súvisí so štruktúrou vlastníctva v danej spoločnosti, s typom politického režimu, vplyvom nátlakových skupín a pod. Je napríklad nerealistické sa domnievať, že masové médiá podporované veľkými výrobnými koncernmi neprispievajú... k udržaniu existujúceho systému. Na jednej strane masové médiá prisvedčujú existujúcim poriadkom priamo, na druhej strane nepriamo tým, že nehovoria o skutočnostiach, ktoré by tento poriadok mohli spochybniť."

Keller, 1992
4. 5. 2006

Za posledných pätnásť rokov prešla žurnalistika na celom svete mimoriadne závažnými a dramatickými zmenami, ktorých komplexný význam si uvedomuje málokto. Dnes je síce pomerne populárne pomenúvať jednotlivé negatívne javy spojené s mediálnou manipuláciou a propagandou, ale dôsledky pre budúcnosť novinárstva ako profesie dosiaľ jasne pomenované neboli. Ešte v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch minulého storočia ľudia verili, že médiá sú občianskou zárukou skutočnej demokratickej kontroly, najlepším útočiskom pred zneužitím exekutívnej, legislatívnej a súdnej moci. Najmä po afére Watergate sa novinár stal symbolom hrdinu, ktorý sa dokáže vzoprieť najmocnejším mužom planéty, ktorý ako autentický rytier pravdy a verný spojenec bezmocného občana bojuje proti bezpráviu a stelesňuje všetko nezávislé, čestné a principiálne. Asi nie náhodou bol aj filmový Superman novinárom.

Táto vznešená koncepcia žurnalistiky sa však v posledných dvoch desaťročiach zrútila. Novinári sa prepadli na posledné priečky rešpektovaných povolaní, pričom prevládajúcimi pocitmi občanov voči médiám sa stali skepticizmus a nedôvera.

4. 5. 2006

Katolická církev se zřejmě připravuje na zásadní změnu svého postoje vůči kondomům, jejichž používání dosud odsuzovala. Znamenalo by to, že přinese naději milionům lidí v Africe a v jiných částech rozvojového světa, postižených chorobou AIDS.

"Provádíme hloubokou vědeckou, technickou a morální studii, konstatoval předseda vatikánské rady pro pastorální péči. Předpokládá se, že katolické církev poskytne opatrné a předběžné požehnání pro používání kondomů u manželských dvojic, kdy jeden z partnerů je nakažen nemocí AIDS.

4. 5. 2006

Zacarias Moussaoui, jeden ze spiklenců al Kajdy, bude odsouzen na doživotí, nikoliv k trestu smrti, rozhodla americká porota.

Žalobce požadoval trest smrti a argumentoval, že "není pro něho na této dobré Zemi místo".

Avšak obhájci úspěšně argumentovali, že by měl být odsouzen na doživotí.

4. 5. 2006

Před dvěma lety byla rozšířena Evropská unie o středoevropské země. Nesmyslné byrokratické překážky, které kladly imigrační orgány západních zemí, a především Velké Británie a Irska, při vstupu do země občanům ze střední Evropy, zmizely. Od května 2004 smějí občané nových členských zemí EU v Británii a v Irsku normálně pracovat, i když v prvních dvou letech za neférových podmínek (platí sice sociální pojištění, ale po dobu prvních dvou let nemají právo na sociální podporu -- divíme se, že nikdo ze Středoevropanů britskou vládu za toto neférové opatření, vynucené a na poslední chvíli, nepohnal, k soudu -- je to tak protizákonné, že by bezpochyby žalobce vyhrál v prvním stání). Významné také je, že Středoevropané smějí nyní v zemí, jako je Velká Británie, většinou zadarmo studovat (pokud vaši rodiče nevydělávají více než cca 800 000 Kč ročně).

Koncem dubna byla v Británii zveřejněna ekonomická studie, podle níž byl příliv zaměstnanců ze středovýchodní Evropy do Británie velkým hospodářským přínosem. Studie především kvituje, že zájemci o práci ze střední Evropy nezůstali v Londýně, ale rychle se rozmístili přesně tam, kde je v Británii nedostatek pracovních sil.

Britský deník Guardian se v těchto dnech zabýval tím, jak se Středoevropanům v Británii dnes pracovně vede. Vybral si osud Poláků -- jichž je v důsledku vysoké nezaměstnanosti v Polsku v Británii rekordně nejvíc. (JČ)

4. 5. 2006

Studie odhaluje genderové rozdíly při užívání nových médií.

Je známo, že dívky dospívají rychleji než chlapci, jsou odpovědnější a mají lepší výsledky ve škole. Nyní vychází najevo, že dívky jsou daleko aktivnější než chlapci při využívání revoluce digitální technologie.

4. 5. 2006
Skutečnou lahůdku představují dealerské praktiky, kdy ředitel "rozhodne", že peníze z fondu kulturních a sociálních potřeb budou používány téměř výhradně na penzijní připojištění. Shodou okolností ředitel přinese i nabídku určité banky.

Učitelé otrávení papírováním a buzerací ze strany "managementu" se často nic nového učit nechtějí. Výrazně k tomuto stavu však přispívá fakt, že ředitelé zejména středních škol, které byly převedeny na kraje nechtějí nic slyšet o výzkumech ani nových metodách. Přenášení zkušeností odjinud pro ně nepředstavuje obohacení výuky, ale zvýšení provozních nákladů.

Situaci ve školství lze v posledních letech charakterizovat heslem "více práce za méně peněz". Přesně tak si totiž připadá učitel na střední škole. Modernizační efekt, kteří si autoři školské reformy slibovali od nového školského zákona se z řady důvodů nekoná. Přesně jak píše František Augusta v článku "Školství, jeho reforma a volby", ve školách v poslední době neúměrně narůstá nesmyslná byrokracie, spolu s ní narůstá arogance, materiální podmínky k výuce jsou otřesné stejně jako platové ohodnocení učitelů.

4. 5. 2006

S "Prvním májem" se to má u nás podobně jako s "dělnickou třídou", "soudruhem", s odbory, rudým praporem, "buržoazií", "vykořisťováním", "kapitalismem" a "poslední bitvou, která vzplála". Při vyslovení těchto slov se lidem nejspíš zjeví přízrak prokurátora Josefa Urválka, jak na filmu z padesátých let mává pěstí a skřehotá, že "je potřeba i s kořeny vytrhnout hlízu zrady", na otupělou masu, jak se povinně plouží kolem tribuny se starci a na rozpadající se šmejd v obchodech s oprýskanou fasádou. Přitom uvedené, kdysi výstižné pojmy a symboly a od nich se odvíjející ideologie před 100-150 lety představovaly pro početnou složku společnosti ne zamřížovaná okna kriminálu a kulturní a materiální nuzotu, ale naději na lepší život než je střídání spánku v pavlačových barabiznách na městských periferiích a roboty v továrních halách, kde hučení strojů střídalo tak maximálně řvaní šéfa.

3. 5. 2006
Prohlášení spolku Šalamoun

Ačkoli brutální napadení Kateřiny Jacques bylo dílem jediného policisty, je selháním Policie České Republiky jako instituce při plnění její základní úlohy - tj. ochrany osobní bezpečnosti a majetku občanů. Nelze připustit, aby bylo zlehčováno státními orgány, např. ministrem vnitra, velením PČR a jejich mluvčími jako náhodný "úlet" pokleslého jedince.

3. 5. 2006

Policisté, kteří spáchali útok, by měli být postaveni před soud

Premiér nemá v ČR žádnou pravomoc "osobně dohlížet na řádné vyšetření". Premiér zjevně nepochopil svoji roli v rámci demokracie ani její pravidla. Odstoupení je mimo právní diskusi. Měl-li by být v ČR skutečně dodržován zákon, tak jak je napsán, premiér by měl být "předveden", umístěn do vazby, aby už neměl možnost ovlivnit vyšetřování a svědky. Obviněn. Nestane-li se tak, lze se oprávněně domnívat, že ČR není právním státem.

Mám za to, že postup vlády i orgánů činných v trestním řízení v kauze vyšetřování zbití Kateřiny Jacques je procesně nesprávný. Protože existují jasné důkazy, že se policisté přihlížející neadekvátnímu zásahu svého kolegy dopustili nejen nedbalostních trestných činů, ale i zcela jasně úmyslného a nezákonného nátlaku na novináře Michala Vlka, aby zničil důkazy o jejich vlastní trestné činnosti, pod záminkou "předvedení". Tak vznikl vazební důvod vyjmenovaný v OSŘ. Zúčastnění policisté by měli být nikoli jen postaveni mimo službu, ale zatčeni a umístěni do vazby. Odpovědnou osobou uvalit vazbu není Policie ČR, ani inspekce MV, ale státní zástupce. Neučinil-li tak bez zbytečného odkladu, je to důvodem podání stížnosti pro porušení zákona.

3. 5. 2006

(otevřený dopis premiéru Paroubkovi)

Vážený pane premiére,

myslím si, že nejsem jediný, komu vadí, jak v poslední době česká politika zhrubla. Předvolební diskuse a reklamy jsou plné osobních útoků, demagogie, arogance, manipulace a populismu. Věcná témata z nich prakticky zmizela. Respekt k názorům oponentů je pryč. Základní lidská slušnost se nenosí.

3. 5. 2006

Je to velmi pobuřující pohled dívat se na to, jak policista tluče ženu. Navíc v případě, kdy míra jeho zákroku neodpovídá okolnostem. Navíc v případě, kdy s největší pravděpodobností nemělo k žádnému zákroku dojít. Co je vlastně podle platného zákona správné. Měl by občan přihlížející bezdůvodnému útoku "veřejného ničitele" na bezbrannou ženu setrvat v nečinnosti s tím, že policista je prodloužená ruka zákona? Nebo by se měl vykašlat na uniformu a zabránit trestnému činu, jak mu to zákon umožňuje? Jsem všemi deseti pro druhou možnost.

Násilník v uniformě není nic víc než násilník, kterého je nutné zneškodnit.

José Maria Aznar
4. 5. 2006

Síla literárního odkazu je v jeho nadčasovosti. Pět set let od prvního vydání Cervantesova Důmyslného rytíře Dona Quijota z La Manchy (1505) se najdou lidé lpící na zašlých tradicích a slávě. Jde-li při tom o zašlost plnou šlechetnosti a neoddiskutovatelně dobrých úmyslů pak se díváme na smutné postavy s nadhledem plným laskavé shovívavosti.

Vyskytnou se však i případy lpění na hodnotách z množiny nectností, setrvávání v bludech a lžích. Pak jde o velmi smutné postavy. Takovým rytířem se stal José María Aznar, do jara 2004 předseda španělské vlády a šéf lidovců.

3. 5. 2006

Svět ignoruje osud dětí, navzdory tomu, že se státy zavázaly, že do roku 2015 zlikvidují extremní chudobu a hlad, konstatovala v úterý organizace UNICEF.

Průměrný počet podvyživených dětí na světě klesl za posledních 15 let jen o 5 procent. Každé čtvrté dítě v rozvojových zemích je podvyživené, konstatuje nová zpráva UNICEFU.

V některých zemích, jako je Irák, Jemen a části Afriky počet podvyživených dětí stoupá v důsledku konfliktů, nedostatku potravin a rozšíření nemoci HIV/AIDS

3. 5. 2006

V první díle serálu Matrix říká agent Smith Morfeovi: "Vy lidé nejste savci, protože všichni savci žijí v intuitivním spojení se svým životním prostředím. Vy jednáte jinak -- vyčerpáte všechny zdroje energie a pak se přesunete na další místo...". -- A právě na tomto příběhu, který popisuje budoucnost lidstva, kdy umělá intelegence vytvořená lidmi se obrátí proti nim a začne je využívat pouze a jedině jako zdroj energie, je založena hlavní dějová linka Matrixu. Tou druhou je křesťanská paralela, kdy Morfeus (Jan Křtitel) hledá Nea -- člověka, který zachrání svět. A Neo ("nový člověk"), napřed dlouho nechápe a vlastně se té myšlenky i leká, není přece totiž možné, aby osud lidstva záležel právě na jeho rozhodnutí.

George W. Bush
3. 5. 2006

Napětí ve světě narůstá. Zdá se, že americká zahraniční politika řeší problémy výrobou nových.

V tuto chvíli to vypadá, že americký prezident George Bush svým nástupcům po sobě zanechá trojí dědictví. Tím první bude válka v Iráku a konflikt s Íránem. Druhým bude velký deficit státního rozpočtu a dluh ve veřejných financích. Třetím pak vysoká cena ropy. Situace je komplikovaná tím, že tyto tři problémy jsou vzájemně spojeny, což způsobuje obtíže při jejich řešení.

1. 5. 2006
fotoreportér BL

Od Czechteku si sice pamatuje, že "bejt na internetu věští potíže", ale další poučení si bohužel vzít nedokázala. Na prvního máje během průvodu neonacistů z Národního odporu policisté brutálně napadla Kateřinu Jacques. Nesla spolu s několika dalšími lidmi transparent "Zelení proti neonacismu", a policie případné eskalaci konfliktu a napadení ze strany účastníků pochodu briskně zabránila. Místo nácků je zmlátila sama.

První fázi kordon policejních těžkooděnců ještě zvládl, a vcelku bez problému se jim povedlo Kateřinu Jacques s ostatními přesvědčit, aby si přešli na chodník na druhé straně ulice. Pak však byli odvoláni zpět lemovat průvod bílé síly a na jejich místo dorazila tlupa policejních bezmozků ze služebny ve Vyšehradské ulici.

Ti, poté co "zadrželi" nositelku transparentu brutálním povalením na zem a spoutáním, aby ji mohli odvést k výslechu, "zadrželi" také mne a vyslýchali za novinku v trestním právu - "nepovolené fotografování". Výslech probíhal na stejné služebně, jako v příapdě vedoucí sekretariátu vládního zmocněnce pro lidská práva.

Zavřít můžou, pustit musej, praví Švejkova zásada právního státu...

policista č. 232 098 a Kateřina Jacques
1. 5. 2006

Podle policie Kateřina Jacques "narušovala oznámený a klidný pochod neonacistů".

◄ policista č. 232 098 a Kateřina Jacques

Policie fyzicky napadla Vrchní ředitelku Sekce pro lidská práva a rovné příležitosti Úřadu vlády ČR a vedoucí sekretariátu vládního zmocněnce pro lidská práva Kateřinu Jacques. Ta nesla spolu s dalšími deseti kolegy z Palackého náměstí na Moráň transparent s protineonacistickým heslem.

Fotograf Britských listů Michal "Wolf" Vlk byl přítomen na místě incidentu a pořídil unikátní fotoreportáž z nepřiměřeného zásahu policie. K dispozici máme také jeho videoreportáž. Poté byl policií zadržen, odvezen na služebnu a vyslýchán "pro nedovolené fotografování". Redakce Britských listů si bude na policisty stěžovat inspekci ministra vnitra a hodlá informovat o jejich naprosto neuvěřitelném chování mezinárodní instituce.

Neschopnost policie rozlišit skutečné zločince od pokojných občanů, protestujících proti akcím neonacistů či od novinářů, kteří dělají svou práci vypovídá o stavu, v jakém se celý resort vnitra nachází.

Ministr vnitra František Bublan se přiznal redaktorovi Britských listů ve 20:50, že nemá stále ještě přesné informace a bude je mít až za dvě hodiny.

zpráva HN o zásahu policie ZDE

Michal "Wolf" Vlk: incident na Palackého náměstí FOTOGALERIE

VIDEO STREAM WMV
VIDEO 90 MB MOV mirror MOV2
VIDEO 46 MB AVI mirror AVI2

Policejní násilí na Prvního máje TÉMA BL

policista č. 301954 - Ten, který nechtěl být na internetu
2. 5. 2006
policista č. 301954 - Ten, který nechtěl být na internetu ►

Přepis policejního zásahu proti Kateřině Jacques - Moráň, Praha, 1. 5. 2006

Kateřina Jacques: Co si to dovolujete?

(Směs hlasů.)
Kateřina Jacques: Okamžitě mě pusťte! (Nesrozumitelné.) ...dělejte, on mi láme ruce!
Policista mimo záběr: On vám je neláme, on vám drží pouta, pani.
Kateřina Jacques: Podívejte se, co mi udělal! (Nesrozumitelné.) Tady neonacisty necháte jít a mě tady budete takhle mlátit?
(Nesrozumitelné.)
Kateřina Jacques: Já, že jsem ho…? On mě fyzicky napadl! On mě fyzicky napadnul!
Policista mimo záběr: On vás vyzval.
Policista mimo záběr: Tak pojďte.
(Policisté odvádějí Kateřinu Jacques k autu a zkoušejí ji vtlačit na zadní sedadlo. Jeden z policistů ji šťouchá do zad a pravého boku tonfou.)
Kateřina Jacques (brání se a křičí bolestí): Co si to dovolujete?!

Nepřehledná situace. Policisté povalí jednoho z okolostojících mužů na zem, na jednoho z policistů se vrhá jiný muž.

2. 5. 2006

Přečetl jsem si na Britských listech články týkající se státní maturity, především Parodie na maturitu, píše Jiří Fogl.

Podnikám v oboru informačních technologií (konkrétně online služby a vývoj online informačních systémů), takže mě zajímala část Informačně technický základ. Ke zveřejnění Vám nabízím svůj komentář.

Vycházím z předpokladu, že účelem tohoto testu je ověřit, zda maturant ovládá práci s výpočetní technikou na uživatelské úrovni, tedy zda dokáže počítač použít jako nástroj pro usnadnění své práce, a neztratit se tak ve světě, kde se počítače používají téměř všude.

Z tohoto hlediska považuji test vědomostí za naprosto nevhodně zaměřený na příliš odborné problémy, se kterými se běžný uživatel v praxi nikdy nesetká.

12. 4. 2006

V únoru 2006 přispělo celkem 116 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 16 861.00 Kč. V březnu 2006 přispělo celkem 129 dárců na provoz časopisu úhrnem částkou 20 381.00 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 1,297.24 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než deset tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   
27. 2. 2006 Vede masturbace k terorismu?   
27. 2. 2006 Jací jsou ti "muslimové" věznění v Guantánamo?   
27. 2. 2006 Podíl emocí na chodu demokracie Zdena  Bratršovská, František Hrdlička
27. 2. 2006 Kdy už si český podnikatel, právník, soudce či jiný "mocný buran" konečně koupí obraz nebo sochu? Jan  Paul
27. 2. 2006 Nechci být rukojmím lékařů Věra  Říhová
8. 2. 2006 Výhrady politického svědomí Oskar  Krejčí

Policejní násilí RSS 2.0      Historie >
4. 5. 2006 "Wolf": Jak jsem podával vysvětlení inspekci ministerstva vnitra Michal "Wolf" Vlk
4. 5. 2006 V Policii ČR vládne šikana a loajalita Stanislav  Huml
3. 5. 2006 Jaká je tolerance policistů vůči násilí Bohumil  Kartous
3. 5. 2006 Naprosté nepochopení demokracie Jan  Zeman
2. 5. 2006 Trestní oznámení na neznámé pachatele, příslušníky Policie ČR Radek  Mikula
2. 5. 2006 "Já nebudu někde na internetu, kurva"   
2. 5. 2006 Strana zelených nehovoří ve svém tiskovém prohlášení pravdu   
2. 5. 2006 Násilí policie a četky taky Milan  Daniel
2. 5. 2006 Jak to přesně bylo Karel  Jech
2. 5. 2006 První máj a všechno to zločinné a zavrženíhodné Ladislav  Žák

Útok na Jiřího Dolejše RSS 2.0      Historie >
1. 5. 2006 Zmlátili Dolejše. Proto se cítím jako komunista Jindřich  Kalous
30. 4. 2006 Odpovědnost za verbální šíření nenávisti Štěpán  Kotrba
30. 4. 2006 Komunismus jako terč pro střelnou zbraň... Martin  Šaffek
29. 4. 2006 Komunismus v nich Jan  Čulík
29. 4. 2006 Adam Drda: Zkreslil jste můj komentář jak Haló noviny   
29. 4. 2006 Pražští mediální propagandisté mají strach Jan  Čulík
29. 4. 2006 Ano, antikomunismus je protidemokratické hnutí Ondřej  Slačálek
28. 4. 2006 Na okraj ke kauze Dolejš Boris  Cvek
28. 4. 2006 Magistra Edelmannová by měla vrátit diplom Karel  Dolejší
28. 4. 2006 Nebezpečná hra Jan  Polívka

Financování "neziskových" struktur RSS 2.0      Historie >
21. 4. 2006 Zakážeme Přátele Země a Greenpeace? Ivan  Brezina
19. 3. 2006 Koheze, nebo kolize? Na co také jsou euromiliardy   
17. 3. 2006 Hušák: Problémy Duhy nebo Martina Bursíka jsou nám jedno   
17. 3. 2006 Duha: Rozplétání nespletených sítí Vojtěch  Kotecký
16. 3. 2006 Spiklenecké teorie o financování NGO Miroslav  Šuta
16. 3. 2006 Nic z toho, co píše Kotrba o Nadaci Charty 77, není pravda František  Janouch
16. 3. 2006 Vznešený boj za křišťálové studánky Ivan  Brezina
16. 3. 2006 Zelený kruh Duhy Štěpán  Kotrba
14. 3. 2006 Dolary a nevládní organizace mezi Washingtonem a Moskvou Stanislav  Kliment
14. 3. 2006 Duhové peníze Štěpán  Kotrba

Slobodan Miloševič, Srbsko a válka v Kosovu RSS 2.0      Historie >
3. 4. 2006 Kosovo: Menšiny "většinové" společnosti Miroslav  Polreich
31. 3. 2006 Vyvraždění Židů v Kosovu - "one is plenty" Miroslav  Polreich
21. 3. 2006 Miloševič - válečný zločinec? Jan  Makovička
20. 3. 2006 Moderní tragikomedie Jiří  Jírovec
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   
11. 3. 2006 Slobodan Miloševič nalezen mrtev   
11. 3. 2006 V Mladé frontě Dnes Miloševiče odsoudili i potrestali Štěpán  Kotrba
25. 2. 2006 Na reakci není nikdy pozdě Jan  Kavan
24. 2. 2006 Válka a mír v době boje proti globálnímu terorismu Jan  Eichler
15. 12. 2005 Protnuté Kosovo aneb lesklá sečna pravděpodobným daňovým rájem Jakub  Tayari

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Flexibilita potřetí Jan  Holík
30. 12. 2005 Pohled (post)Husákova dítěte Lubomír  Novotný

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
23. 3. 2006 Vláda krade občanskou svobodu   
25. 2. 2006 Británie terčem kritiky za zákon o shromažďování informací o elektronické komunikaci   
23. 2. 2006 Jak se může ctnostný vesnický farář nakazit syfilis Štěpán  Kotrba
10. 2. 2006 Vrcholí jednání o tom, kolik zaplatíme za sledování naší vlastní komunikace   
6. 2. 2006 Amerika: Soukromá data z internetu se intenzivně využívají v trestním vyšetřování i civilních soudních sporech   
20. 1. 2006 Bílý dům Googlu: předejte informace o tom, co kdo vyhledává   
23. 12. 2005 Od roku 2006 budou v Británii zaznamenávány všechny jízdy automobilem   
23. 12. 2005 Nástup Velkého bratra v ČR a v EU   
17. 10. 2005 Odpor v EU proti orwellovské směrnici   
6. 10. 2005 Šikana zaměstnaců, kteří pracují s počítačem, šikana novinářů a protiteroristická hloupost Štěpán  Kotrba

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
18. 4. 2006 Čulíkovy znaky demokracie Štěpán  Kotrba
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
5. 1. 2006 Rozdíl je jen domněnkou, je třeba jej prokázat Miroslav  Prokeš
4. 1. 2006 Udělejte to profesionálně   
4. 1. 2006 V této demokracii smějí užívat svobody jen ti, co souhlasí   
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
3. 1. 2006 Perzekuce před listopadem a po něm: Jeden malý rozdíl Pavel  Urban

Kriminalizace fanoušků a Harry Potter RSS 2.0      Historie >
20. 12. 2005 Policie vyšetřuje neoficiální překladatele Harryho Pottera i nadále jako zločince Štěpán  Kotrba
17. 12. 2005 Harry Potter na netu: Jan Rychetský v Právu zbytečně kriminalizuje děti Štěpán  Kotrba
28. 7. 2005 Harry Potter a Mýtus věčného návratu Dominik  Lukeš
27. 7. 2005 Neoficiální překlad Harryho Pottera do češtiny už je na světě Štěpán  Kotrba
15. 9. 2004 Literatura se stala terčem mediální manipulace Petr  Bílek
30. 6. 2003 Nový Harry Potter -- postava plná angstu Hannah  Čulík
30. 6. 2003 The angst-filled Harry Potter Hannah  Čulík
21. 6. 2003 Šílenství ohledně nového Harryho Pottera je dobře organizováno   
19. 6. 2003 Rowlingová žaluje americký deník   
18. 12. 2002 O čo prišiel Harry Potter Eva  Michalková

Ptačí chřipka RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2006 Analýza obětí pandemie z r. 1918 by pomohla proti ptačí chřipce   
30. 3. 2006 Ptáci: Ptačí chřipka není problém. Problém jsou lidé, kteří se jí bojí   
22. 3. 2006 Virus ptačí chřipky se rozštěpil   
1. 3. 2006 Kočka, usmrcená ptačí chřipkou, byla nalezena v Německu   
28. 2. 2006 Vtip pro jedenáctileté   
21. 2. 2006 Zatím se člověk nakazí ptačí chřipkou jen přímým kontaktem s nakaženým ptactvem   
21. 2. 2006 Thajští psi jsou nositeli ptačí chřipky, šíří se však od nich dál?   
21. 2. 2006 Ptačí chřipku šíří drůbeží farmy   
20. 2. 2006 Poučení z Dálného východu - jak Vietnam úspěšně neutralizoval ptačí chřipku   
13. 1. 2006 Britský plán proti ptačí chřipce   

Czech Politics: Jan Čulík's comment in Czech Business Weekly RSS 2.0      Historie >
21. 4. 2006 Another chilling sentence for slander Jan  Čulík
22. 3. 2006 Misperceiving Blair as a Social Demokrat Jan  Čulík
21. 2. 2006 Will Czech grads be prepared to compete? Jan  Čulík
24. 1. 2006 Intellectual populism in Czech politics Jan  Čulík
2. 1. 2006 Time to examine the hidden history of 1989 Jan  Čulík
14. 12. 2005 In reality TV, echoes of the plebeian past Jan  Čulík
15. 11. 2005 Racism emerges as French suburbs burn Jan  Čulík
24. 10. 2005 Now is the time for agents provocateurs Jan  Čulík
3. 10. 2005 Czech judiciary seen as corrupt from abroad Jan  Čulík
12. 9. 2005 No justification for soaring oil prices Jan  Čulík

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
3. 3. 2006 Stíhání klienta IuRe soud podmíněně zastavil   
21. 2. 2006 Otakar Motejl: Kdyby tomu velel jiný policejní ředitel, vzal by to na bodáky Dalibor "Exx" Záhora, Martin "Juki" Jyrkinen
1. 2. 2006 Ombudsman: "Postup policie na CzechTeku byl nepřiměřený"   
1. 2. 2006 Účelově obžalovaný účastník CzechTeku obhajovaný IuRe soudem zproštěn obžaloby   
9. 1. 2006 Ministr kultury Vítězslav Jandák: "Na CzechTek se přijedu podívat!" Martin "Juki" Jyrkinen
13. 12. 2005 Vyjadřuji hlubokou nespokojenost s tím, jak vyšetřujete zásah policistů na CzechTeku 2005   
8. 12. 2005 Jsme nespokojeni s tím, jak se vyšetřuje Czechtek 2005!   
14. 11. 2005 Motejl: "Při Czechteku 2005 pochybila policie i účastníci" Štěpán  Kotrba
31. 10. 2005 CzechTek 2005 v komentářích českého tisku   

Co je podstatou uměleckého díla RSS 2.0      Historie >
20. 2. 2006 Krátká nevědecká úvaha o umění Martin  Damašek
14. 11. 2005 Devadesáté páté výročí úmrtí L. N. Tolstého Jiří  Nezval
17. 10. 2005 Brak Filip  Sklenář
13. 10. 2005 Přátelé pokleslých forem Milan  Černý
26. 9. 2005 Chvála braku Milan  Černý
7. 9. 2005 Tunel umění Alex  Koenigsmark
5. 9. 2005 Systém státních dotací je bojem o moc Jan  Samohýl
5. 9. 2005 Vysvětlovat prospěch z umění je jako vysvětlovat zamilovanost Jiří  Holý
5. 9. 2005 Umění je tyranií, překrucuje skutečnost a chová se k ní jako k děvce Jan  Paul
5. 9. 2005 Státní dotace jsou pro umění zhoubné Boris  Cvek

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
28. 4. 2006 "Rusko opustilo oběžnou dráhu Západu"   
24. 4. 2006 Co si to dovolují - brát si naši ropu! Jindřich  Kalous
21. 4. 2006 Čeká nás nová energetická krize ? Egon T. Lánský
10. 4. 2006 Skutečná cena ropy - ČR jako věrný spojenec v pokračujících energetických konfliktech? Michal  Brož
4. 4. 2006 Tři cesty Milan  Smrž
31. 3. 2006 USA "v kostce" Ladislav  Žák
18. 3. 2006 CNN o ropném zlomu   
7. 3. 2006 Energie budúcnosti Radovan  Geist
9. 2. 2006 Švédsko plánuje stát se první ekonomikou bez závislosti na ropě   
2. 2. 2006 Bush: Amerika se zbaví závislosti na ropě   

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
15. 4. 2006 Smrt, hladomor, sucho -- to je cena třístupňového globálního oteplení   
15. 4. 2006 Jak vy osobně můžete něco udělat proti globálnímu oteplování   
24. 3. 2006 Záchrana klimatu, nebo protijaderný aktivismus? Jan  Hošek
10. 3. 2006 Jaderná energetika   
6. 3. 2006 Omlouváme se -- pomáhali jsme ničit tuto planetu...   
17. 2. 2006 Led v Grónsku taje daleko rychleji, než se předpokládalo   
11. 2. 2006 Globální oteplování překročilo bod, odkud už není návratu   
31. 1. 2006 Vážné varování ohledně klimatických změn   
19. 1. 2006 Skončí naše civilizace Lovelockovou apokalypsou? Stanislav  Mihulka
17. 1. 2006 James Lovelock: Životní prostředí na Zemi je už zničené   

Rasismus RSS 2.0      Historie >
26. 4. 2006 Dovolená ve "Slovenském ráji"   
24. 3. 2006 Leeds University suspendovala rasistického učitele   
3. 2. 2006 Co je dovoleno k Mohamedovi... Milan  Daniel
21. 1. 2006 Za poškození dobrého jména a demokratické pověsti si může ODS sama Štěpán  Kotrba
21. 1. 2006 Server iDnes zrušil diskusi pod článkem o Romech   
18. 1. 2006 Britští extremisté před soudem za šíření rasové nenávisti   
16. 1. 2006 Tvrdě nacistické stránky v češtině Jan  Čulík
8. 1. 2006 Sprostý rasismus na serveru Novinky.cz je dál šířen bez korekce   
30. 12. 2005 "Neuvěřitelný hnůj" na serveru novinky.cz   
30. 12. 2005 Lidská povaha a diskuse na internetových serverech Aleš  Uhlíř

Český film RSS 2.0      Historie >
9. 2. 2006 Nebýt dnešní, aneb nemá tady někdo dvojníka Patrik  Hronek
13. 1. 2006 Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí -- úvaha nad banalitou jednoho filmu Bohuslav  Binka
13. 12. 2005 Maria Procházková, Oldřich Kaiser a Žralok v hlavě Jan  Čulík
21. 11. 2005 Filosofický horor o kultuře Martin  Ondreját
7. 11. 2005 Sú Hrubeš a Mareš filmom do dažďa? Juraj  Korpa
27. 10. 2005 Hrubeš a Mareš jsou naši souputníci Tomáš  Koloc
10. 10. 2005 Štěstí: Ta schematičnost opravdu skřípe Tomáš  Koloc
29. 9. 2005 Jak kritici ublížují filmu Štěstí Ján  Simkanič
26. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy dostalo cenu v San Sebastian   
15. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
26. 4. 2006 Měla by britská vojska zůstat v Iráku?   
22. 4. 2006 Bush věděl, že Irák neměl zbraně hromadného ničení   
14. 4. 2006 Britský vojenský lékař odsouzen do vězení   
14. 4. 2006 Američtí generálové požadují, aby Rumsfeld odstoupil   
12. 4. 2006 Plánovité zabíjení iráckých vědců?   
9. 4. 2006 The New Yorker: Bush chce použít jadernou bombu proti Íránu   
29. 3. 2006 Americký triumfalismus vede k zrychlování globálního úpadku USA   
25. 3. 2006 Rusko popírá, že by poskytovalo Saddámu Husajnovi špionážní informace   
22. 3. 2006 Irácká policie tvrdí, že americká armáda popravila jednu rodinu   
20. 3. 2006 Irák: Má demokracie ještě nárok? Lubomír  Molnár

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
14. 4. 2006 Kriminalizovat výroky v demokratickém státě nelze Jan  Čulík
13. 4. 2006 Petr Cibulka odsouzen k podmíněnému trestu za pomluvu Jan  Čulík
24. 3. 2006 Leeds University suspendovala rasistického učitele   
21. 2. 2006 David Irving jako "mučedník za svobodu projevu"?   
21. 2. 2006 "Al Džazíra: I v Evropě existují tabu"   
20. 2. 2006 Britský historik David Irving odsouzen na tři roky do vězení   
19. 2. 2006 Islámským teroristům se podařilo vážně omezit svobody Západu   
16. 2. 2006 Dolní sněmovna přece jen schválila trestný čin "glorifikace terorismu"   
16. 2. 2006 Rusko zakázalo urážky náboženství   
16. 2. 2006 Čínská stará garda varuje, že cenzura médií způsobí "společenskou katastrofu"   

Školství RSS 2.0      Historie >
2. 5. 2006 Parodie na maturitu III.   
28. 4. 2006 Školství, jeho reforma a volby František  Augusta
28. 4. 2006 Parodie na maturitu II. Bohumil  Kartous
27. 4. 2006 Parodie na maturitu Bohumil  Kartous
24. 4. 2006 Jak dochází k učení František  Augusta
14. 4. 2006 Mozek a učení František  Augusta
7. 4. 2006 Vyučování nebo učení? František  Augusta
17. 3. 2006 Jak efektivně financovat české školství František  Augusta
16. 3. 2006 K reformě českého školství František  Augusta
13. 3. 2006 Petra Buzková a gymnázia -- slova versus činy Radek  Sárközi

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
12. 4. 2006 Spisovatelé senioři v elektronickém médiu Miroslav  Vejlupek
11. 4. 2006 Květnové ceny Václav  Dušek
14. 3. 2006 Mami, já nechci umřít je vynikající literární čin   
2. 3. 2006 Klára Hůrková - tvůrkyně Evropanka Miroslav  Vejlupek
28. 2. 2006 Český Parnas a kyberkultura Miroslav  Vejlupek
23. 2. 2006 Literatura na digitální scéně -- a co dál? Miroslav  Vejlupek
21. 2. 2006 Literární server polemizující s uvyklostmi Miroslav  Vejlupek
20. 2. 2006 Spisovatelé vyklidili veřejný prostor Miroslav  Vejlupek
5. 2. 2006 Lidé čtěte !   
13. 1. 2006 Jak Komenský zabloudil v Amsterodamu Adam Samuel Hartmann