5. 10. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
5. 10. 2006

Britští konzervativci za Davida Camerona:

Ve středu skončil projevem Davida Camerona letošní výroční sjezd britské Konzervativní strany. Cameron v projevu zdůraznil, že nebude nabízet voličům "nerealistické snižování daní" a tvrdil, že jsou prý konzervativci nyní, pod jeho vedením, "zpět v centru britské politiky".

Nový šéf britských konzervativců, které je ve funkci sotva 10 měsíců, se pokusil změnit postoj své strany vůči státnímu zdravotníctví a zdůraznil, že ochrana a rozvoj státního zdravotnictví je jeho největší prioritou. Varoval ale, že "lidé se nezačnou automaticky vrhat nám do náručí".

Z hlediska každého člověka, který ví, co se v Česku často považuje za "pravici", připadají názory Davida Camerona jak z jiného světa. No, posuďte sami:

Sloupek
Jiří Karásek ze Lvovic

Když, démone můj, v nitro mé jsi vlil
Vyprahlost s žízní, když se srdce vzdalo
Již všeho, krutě jsi je poplenil,
Že hořkým svět a život shledávalo.

Ó chtíče, neřesti, jimž duše všem
Se zotvírala jak vchod lupanaru,
Po vámi jak stvol trávy hynul jsem,
Když pod kamenem křehce vzroste k jaru.

A přec, můj démone, když odpor ztich',
Když v prázdno všeho zřely posléz zraky,
Mé ranil's nitro šílenstvím snů svých.

Mé čelo na chvíli jsi ohni zžeh'
A ověnčil's je hořícími máky.
V snů marnost věčno inferna jsi vdech'.

ze sbírky Sodoma, Mladá fronta, Praha 2002 vybrala Petra Hudcová

Jiří Karásek ze Lvovic 1871-1951

Vlastním jménem Josef Karásek. Český básník, prozaik, dramatik a překladatel. Iniciátor a představitel dekadence kolem 'Moderní revue', kterou založil a redigoval spolu s básníkem a kritikem Arnoštem Procházkou. Byl též impresionistickým literárním a výtvarným kritikem - ve svých polemikách a esejích obhajoval výlučnost a subjektivnost umělecké tvorby proti normativnosti a tendenčnosti. Vyznával především anarchisticko-individualistické, protispolečenské a aristokratické postoje. Zemřel na následky zápalu plic v Praze.

medailon z www.literatura.kvalitne.cz

5. 10. 2006

Přesto možná dokáží konzervativci vytěžit něco z chyb labouristů

Konzervativci musejí opakovat, ráno, v poledne a večer, mantru nové politiky: "Nezáleží na tom, co říkáte, záleží na tom, kdo jste." Dvacáté století skončilo. Lidé hlasují, pokud hlasují vůbec, nikoliv za vyšší platy či pro Evropskou unii či pro školy a nemocnice. Na to se jim vede příliš dobře. Hlasují pro osobu, o níž mají pocit, že ji znají, jejíž reakce na události a svět je pro ně srozumitelná a s níž jsou schopni se identifikovat a důvěřovat jí. Politický program je pro specialisty a aktivisty. Nový šéf britských konzervativců musí dál pěstovat svůj obraz Sympatického Mladého Muže.

Ve středu skončil výroční sjezd britské Konzervativní strany. Komentátor Simon Jenkins v deníku Guardian naprosto přesně definoval charakter "moderní" politiky v jednadvacátém století.

5. 10. 2006

Nějak zde vysazuje běžná logika - česká vláda přece "vyhověla žádosti lotyšské vlády" - a Česká republika zaplatí pět milionů za tuto fantasmagorii první třídy.

Nerozumím sice financování oněch summitových komedií, ale já si nemůžu pomoct, mi to připadá jako silné kafe.

Český rozhlas vysílal včera zprávu, která mne opravdu překvapila:

5. 10. 2006

Vedení americké Republikánské strany ve středu zoufale usilovalo o to, aby se skandál, týkající se floridského kongresmana, který posílal maily se sexuálním obsahem mladým asistentům kongresového úřadu, neproměnil v blížících se volbách ve volební porážku. Přitom roste tlak na mluvčího sněmovny, aby odstoupil.

Do doplňovacích voleb do kongresu zbývá pět týdnů. Republikánští strategové jsou přesvědčeni, že musejí odstranit vedení strany, které nezasáhlo proti tomuto kongresmanovi - jinak ztratí kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů.

5. 10. 2006

Skandál v americkém Kongresu:

Podle dostupných informací se jednalo o mladistvé, což je poměrně podstatný právní rozdíl než vaše formulace. Foley pravděpodobně porušil i řadu federálních zákonů, paradoxně se na něj tak bude vztahovat legislativa kterou v tomto ohledu sám dříve připravoval, píše Michal Brož.

5. 10. 2006

Jak donutit poslance a senátory dodržovat zákon? ptá se ve své výroční zprávě občanské sdružení Oživení. Jak ale donutit k dodržování zákona samo sdružení Oživení?

Financování "neziskových" struktur TÉMA BL

Od roku 1999 se - podle svých slov - Oživení zabývá systematickým odhalováním střetu zájmů a korupce ve veřejné správě a zvyšováním transparentnosti veřejného sektoru. Podle svých slov přitom spolupracuje s bývalým starostou, dnes blanenským zastupitelem a poslancem ČSSD, členem hospodářského výboru Miroslavem Kalou, jinak také členem dozorčí rady ČKA. "V této oblasti se věnujeme především monitorování střetu zájmů a korupce a následně informování veřejnosti, přípravě systémových opatření včetně ovlivňování legislativy, prosazování práva na informace," píše na svých internetových stránkách občanské sdružení.

Stanovy Oživení, zveřejněné také na jeho stránkách a registrované u ministerstva vnitra, nedávají ovšem této organizaci možnost vyvíjet tu činnost, které jsme nyní svědky a kterou se organizace chlubí - věnovat se protikorupčním aktivitám a vést databáze o majetkových poměrech osob, byť by se jednalo o osoby veřejně činné.

Stanovy občanského sdružení Oživení ze dne 13. 11. 1997 ZDE

5. 10. 2006

Tisková zpráva občanského sdružení Oživení (Bohemian Greenways)

Občanské sdružení Oživení připravilo Pražanům předvolební informační servis o vztahu kandidátů do pražského zastupitelstva ke korupční problematice. Oživení pomocí dotazníku zjišťovalo postoje kandidátů k různým protikorupčním opatřením, zpracovalo přehled hlavních a vedlejších činností kandidátů a spolu s Arnikou -- Centrem pro podporu občanů připravilo na dnešek debatu volebních lídrů s občany na téma "Jak na korupci...?!".

5. 10. 2006

ODS píše organizaci Oživení:

Děkujeme Vám za zaslané otázky týkající se protikorupční politiky na území hlavního města Prahy. Kandidáti do Zastupitelstva hlavního města Prahy vám ale na ně odpovídat nebudou.
5. 10. 2006

Tabulka organizace Oživení ZDE

5. 10. 2006

Rektoři anglických univerzit:

Rektoři anglických univerzit opakovali své varování, že roční školné za univerzitní studium v Anglii (nikoliv ve Skotsku, kde se školné neplatí), které vláda od letošního podzimu určila na 3000 liber (cca 120 000 Kč) ročně, je příliš nízké, a signalizovali, že je "nevyhnutelné", že školné za vysokoškolské studium v Anglii stoupne.

5. 10. 2006

Jsem rád, že píšete (či vysíláte) o Brazílii, píše Martin Petříček z týdeníku Ekonom. Ve Vašem příspěvku je však několik podstatných nepřesností, např.: volby proběhly v neděli, zatímco letadlo havarovalo v pátek.

Luiz Inacio Lula da Silva
5. 10. 2006

BRAZILSKÉ VOLBY

Česká média široce informovala, že v Brazílii spadlo letadlo a že nikdo nepřežil. Byla to nejhorší letecká katastrofa v dějinách země. Tentýž den se v Brazílii konaly presidentské volby. O tom však naše média nic nepsala, a když ano, tak jen velmi poskrovnu.

Člověk si musí položit otázku, jestli české sdělovací prostředky pouze baží po senzacích, čím víc krve tím lépe, nebo je pro nás Brazílie tak vzdálená, že nám její politický vývoj nestojí ani za zmínku či snad jsme natolik sebestřední, že co se neděje v našem nejbližším okolí nás vůbec nezajímá.

Vysílal ČRo 6 v rámci pořadu Názory a argumenty 3. 10. 2006 od 18:10 DOWNLOADSTREAM

5. 10. 2006

POZNÁMKA NA OKRAJ

Po celém Německu vyšetřuje nyní prokuratura ve spolupráci s policií lékárny, protože je podezřívá z finančních podvodů. Časopis Spiegel má informace, že obžalovaných bude asi víc než 100. A zajímavé je, že svazy lékárníků varují své členy před návštěvou policie.

Je to normální, že nejen ten, kdo nemá peníze, ale také ten, kdo jich má hodně, chce jich mít ještě víc. Na tom je právě vybudován celý systém kapitalistické ekonomiky.

5. 10. 2006

Letos v červnu jsem v Britských listech zveřejnil recenzi českého překladu knihy dánského statistika Bjorna Lomborga The skeptical environmentalist (ZDE), která vyvolala polemiku s Martinem Škabrahou (ZDE, ZDE), píše Ivan Brezina.

Muž, který s pomocí faktů, statistik a 'tvrdých' vědeckých dat zasadil zničující ránu pseudonáboženským vizím zelené apokalypsy, jak Lomborga charakterizuje Ivan Brezina, teď přijíždí do Prahy. 12. října v 16.00 v Kongresovém centru České národní banky vystoupí Bjorn Lomborg s přednáškou na téma "Ekonomický růst - hrozba pro životní prostředí?". Podrobnosti: ZDE

5. 10. 2006

Sponzorem Lomborgovy cesty do ČR jsou společnosti ČEZ a Czech Coal (tj. jedni z největších českých původců emisí oxidu uhličitého, který je hlavní příčinou klimatických změn). Zkouším si představit, jaký křik by spustili "skeptikové", pokud by si např. Al Gore nechal svoje klimatické turné spolufinancovat společnostmi vyrábějícími fotovoltaiku či větrné elektrárny...,poznamenává Jan Rovenský.

5. 10. 2006

Ještě pár týdnů, přijde listopad a znovu se ozvou fanfáry a projevy. Jestlipak v některém zazní i věci dosud nevyřčené? Například, že od čtyřicetiletých starých pořádků nás bude dělit skoro dvacet let, a přesto zápas se stíny a přízraky minulosti stále zabírá klíčové místo ve společenském dění? Že se na předlistopadovou éru svádí leccos z toho, co s ní už nemá moc společného, a že rituální zápas s drakem dávno položeným na lopatky leckdy znemožňuje vidět, jak se mnohem útočnější plazi zabydleli ve štěrbinách ekonomické sféry. Že se v tomto opožděném zápasu spíše mává symboly, že antikomunisté dneška místo obcházení hypermarketů a fabrik a oslabování jevů, které motivují přetažené prodavačky a znejistělé chlapy v montérkách k volbě KSČM, raději vyrábějí trička, z nichž na komunisty trčí vztyčený ukazováček.

5. 10. 2006

Vážený pane Čulíku, to jste celý Vy: "nesouhlasím.. ..s pochvalou Václavu Klausovi..", atd. atd. Copak to Štěpán Kotrba myslel až tak vážně? ptá se Alexander Lang. Vždyť to píše černý na bílým, máme 18 let po revoluci, pravda a láska už dávno zvítězila, půl roku Valentýn, půl roku Vánoce a mezitím akční slevy.

5. 10. 2006

Na rozdíl od pana Langa si myslím, že Štěpán Kotrba svoji pochvalu Václava Klause vážně myslel. Porušování lidských práv v jihovýchodní Asii totiž nezlehčuje poprvé. Skoro to vypadá, že levicoví autoritáři jsou Štěpánovu srdci tak nějak bližší, než autoritáři pravicoví... Přemýšlím, jestli by se stejnou vervou obhajoval neomezené obchodování s jihoafrickým režimem v dobách apartheidu...

5. 10. 2006

K definici šachového "patu" v nejprestižnějších slovnících

"Kterej ... (Vám) to dělal?!" -- Tak se zpravidla ve vlastech českých hned zkraje rozkřikne instalatér či elektrikář přizvaný k opravě díla svých předchůdců z branže. Běží o zvolání ponejvíce plebejsky jadrné (jež jsme samozřejmě pro účely publikační nemohli poněkud neuhladit), stavovsky pramálo kolegiální, začasté vypočítavě alibistické ("já nic, fatální chyby hledejte u druhých"). Leč někdy v jádru oprávněné! Onehdy se mi opět vybavilo, ba přímo samo opakovaně vnutilo v poněkud jiné souvislosti -- když jsem si jako bývalý závodní šachista vyhledal v dílech kodifikátorů několika spisovných jazyků a v odpovídajících encyklopedických slovnících definici toho, co že prý "PAT" vlastně v šachu znamená.

5. 10. 2006

Filosofický ústav Akademie Věd České republiky ve spolupráci s Národní knihovnou České republiky vás zve na Vzpomínku na Karla Kosíka:

5. 10. 2006

POZVÁNKA

České svitky Tóry a povijany na Tóru v Memorial Scrolls Trust v Londýně a Židovském muzeu v Praze. Výstava představí tradici svitku Tóry, jeho místo v životě synagogy a ozřejmí vznik a funkci povijanů na Tóru. Dále vysvětlí osudy svitků Tóry za holocaustu a po něm, se zvláštním zřetelem na vylíčení průběhu jejich odprodeje do zahraničí a současné existence. Na vybraných příkladech se pokusí zprostředkovat vazby, vzniklé mezi českými a moravskými obcemi a židovskými obcemi ve světě, které dnes svitky užívají.

Galerie Roberta Guttmanna - Židovské muzeum v Praze, U Staré školy 3, Praha 1, 26.10. 2006 - 28.1. 2007 v rámci cyklu Rok s židovskou kulturou - 100 let Židovského muzea v Praze

5. 10. 2006
tisková zpráva Brno ZOOM 2006

Aktuální ročník brněnského festivalu digitální kultury Brno ZOOM 2006 představí sérii zahraničních i domácích uměleckých a aktivistických projektů zkoumajících autorská práva ve světle nových médií.

4. 10. 2006

Hlasování o důvěře vládě Miroslava Topolánka se nezúčastnili tři lidovci, kteří odešli ze sálu. Byl to pan Kalousek, Ambrozek a poslanec Šustr. Vlasta Parkanová k tomu uvedla, že ctí názorové rozdíly členů KDU-ČSL s tím, že oni nejsou strana, kde na povel hlasuje poslanecký klub jako jeden muž.

Nevím, zda takto mluvila jen proto, že za panem Kalouskem stojí silná frakce členů KDU-ČSL, nebo zda proto, že v této straně se opravdu ctí pravidla demokracie, a nikoli autokracie, jako je tomu v jiných zdánlivě demokratických stranách, míní čtenář Jaroslav Nový.

Václav Klaus
4. 10. 2006

DENÍK JE SONDOU DO DUŠE

Topolánkovi občanští demokraté, stejně jako Kalouskovi lidovci, se svým voličům zapřísahali, že nikdy nepromluví s komunisty ani slovo (pokud bude na blízku někdo, kdo by je slyšel). Kdyby náhodou se jediný občanský či křesťanský demokrat opřel o komunistu (byť by to bylo v nouzi nejvyšší), byl by ve své straně navždy vyřízen. Opravdu?

Prezident Václav Klaus, čestný předseda ODS, odjel na návštěvu Mongolska, Vietnamu a Singapuru a pracovní návštěvu v ruské gubernii Omsk a čínské provincii Šen-si ne proto, aby zde řešil otázku bezplatného vývozu amerických představ o lidských právech, o tibetské autonomii, o zločinech předsedy Maa, Ho Či Mina či Josifa Visarionoviče Stalina, nebo nedejbože vnucoval jako Václav Havel své představy o demokracii druhým zemím humanitárním bombardováním. Václav Klaus jel do Ruska, Vietnamu a Číny udělat dobrý kšeft. Obchod za několik desítek miliard. Dobrý kšeft pro Českou republiku. Dobrý kšeft pro české kapitalisty. Dobrý kšeft i pro české zaměstance. Dobrý kšeft s komunisty, postkomunisty i bývalými komunisty, dnes kapitalisty. A to je dobře. Česká hlava státu ukázala opět po čase, že některé zapšklé ideologické floskule pro politika, který chce být zároveň státníkem, neplatí. S antikomunisty se kšeft udělat nedá...

4. 10. 2006

Nesouhlasím s drsně pragmatickou pochvalou Václavu Klausovi od Štěpána Kotrby, kterému se líbí, že jede do autoritářských zemí "dělat kšeft".

Souhlasím se Štěpánem, že některé země zneužívají agendy "lidských práv" k prosazování svých sobeckých zahraničněpolitických zájmů. I v těch případech, kdy to dělají, však může být jejich politika pro utlačované občany těch zemí užitečná. Myslíte si, že například Spojené státy podvracely komunismus v Československu proto, že jim záleželo na tom, aby byli Češi a Slováci svobodní? V době, kdy jim nevadilo vyvražďování občanů středoamerických republik? Ne Spojené státy bojovaly v Československu proti komunismu, protože se jejich zahraničněpolitické cíle šťastnou shodou okolností shodovaly s českými cíli.

Navzdory tomu, že některé mocnosti dnes zneužívají agendy lidských práv pro své zahraničněpolitické cíle není přijatelné přehlížet mučení či nesmyslné popravování lidí či prodej tělesných orgánů osob, odsouzených na smrt ještě před jejich popravou - jak se to dnes děje v Číně.

4. 10. 2006

Soudím, že nejen pro současného umělce je nutné se soustředit, vymanit ze setrvačnosti, neabsolvovat další závody kdo z koho, kdo rychleji, kdo lépe, kdo více. Je třeba nevystavovat jen kvůli výstavám a neprosazovat se za každou cenu. Je možné rezignovat na stávající systém, vystoupit z vlaku, o kterém už nikdo neví, kam směřuje. Je to ekologie duše, záchrana alespoň ještě nějakého přirozeného uspořádání svých věcí.

4. 10. 2006

Dne 2.10.2006 odvysílala Česká televize v pořadu Reportéři ČT reportáž k odvolání rektora Borise Jirků.

Pro nezasvěceného čtenáře připomínám, že Boris Jirků byl regulérně a po právu odvolán na jednohlasný návrh Akademického senátu VŠUP prezidentem republiky Václavem Klausem na konci června roku 2006.

4. 10. 2006

Protože jsem dostal rozezlený, ale nevěcný dopis pana Jiřího Davida, v jehož doušce je výhrůžka, že o všem bude informovat i Britské listy, rozhodl jsem se vám poslat scénář inkriminované reportáže.

Nejenže mi Jiří David vkládá do úst slova, která jsem nikdy neřekl, ale především nevyvrací podstatu věci - závěry vnitřního auditu, který posléze potvrdil i audit externí. Závěry auditu navíc nade vší pochybnost potvrzuje i zástupce firmy Belconet, která je v auditu zmiňována, píše Marek Wollner, dramaturg pořadu Reportéři ČT.

4. 10. 2006

V červnu 2006 do českých mainstreamových sdělovacích prostředků prosákla informace kterou Britské listy zveřejnily už v červenci 2004, že zástupci MZV a MO ČR již delší dobu v USA projednávají záměr na vybudování protiraketové základny na území ČR.

Americká raketová základna na území ČeskaDo podstaty věci (co by tady mohlo být) bylo zasvěceno jen velice málo lidí, a ti byli od samého počátku vázáni povinností zachovávat tajemství. Tím je dost ovlivněna i doposud probíhající diskuse. Mnoho jejích účastníků v podstatě neví, o co se vlastně jedná, a tak se vyjadřují především z hlediska principů, přesvědčení a vyznání. Stoupenci vybudování základny se však od samého počátku jakoby pohybovali v uzavřeném kruhu -- stále dokola opakují stejné argumenty, a zejména hovoří o íránské hrozbě. Tento argument má ale několik úskalí: historické, vojensko strategické a vojensko technologické.

Radar u slavkovské Mohyly míru?
4. 10. 2006

Ministerstvo obrany má stavební povolení na výstavbu 3D radaru, a vytvoří tak obyvateli nechtěnou novou dominantu Slavkovského bojiště, pokud se nepodaří tento proces zvrátit podanými správními žalobami. Radar si na tomto místě nepřejí ani příznivci vojenské historie z celého světa. Ministerstvo ani armádu názory lidí, obyvatel země, kteří je platí a které mají bránit, nezajímají. Nechceme být zařazeni mezi ty, kdo brání umístění obranných zařízení NATO u nás z principu. Naopak si jsme dobře, jak jen z médií informovaní lidé mohou být, vědomi jejich významu, ale poukazujeme na nevhodnost volby místa pro výstavbu.

Kdo za to všechno může? Výstavbě se dalo zabránit.

4. 10. 2006

Stephen Green, šéf organizace Christian Voice, je britský pravicový náboženský aktivista. Mimo jiné nenávidí homosexuály. George Monbiot však v deníku Guardian chválí rozhodnutí britské prokuratury, která odmítla proti němu zahájit trestní stíhání.

3. 10. 2006

Politici si lezou navzájem na nervy a více a více občanům ve stále větší míře i krkem. Oči pak lezou z důlků všem společně, bez ohledu na to, co, jak a koho volili.

Po každé předvolební kampani, volebním aktu a sečtení výsledků, řeknou novináři (možno zaměnit politology apod.) občanům, zda mohou být s dosaženým výsledkem počínání voličů spokojeni nebo budou hovořit či/a psát o nutnosti opakování aktu - předčasných voleb. Ústava nebyla vždy používána ke správě země, protože by mohla politický vývoj svazovat. Někteří ji chápou obdobně jako návod na mixér. Zatím se zdá, že názorům z podhradí se diví i prezident. Není divu. Však může. V zemi je přece svoboda.

4. 9. 2006

V srpnu přispělo celkem 124 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 20 761.00 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31. 8. 2006 částku 370 357.38 Kč. Využíváme ji v současnosti k modernizaci funkcí našeho serveru. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 1,459.34 USD.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí a nyní i z České republiky mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
4. 10. 2006 Příznivci americké základny v Česku zoufale hledají argumenty Zdeněk  Havel
4. 10. 2006 Radar u Mohyly míru? Miroslav  Jandora
3. 10. 2006 Protiraketová obrana USA: Výsledky testů budí rozpaky v odborných kruzích Stanislav  Kaucký
3. 10. 2006 Zítra bude vláda rozhodovat o referendu k raketovým základnám Štěpán  Kotrba
22. 9. 2006 Americká základna představuje hrozbu pro Českou republiku Jakub  Rolčík
20. 9. 2006 Polský poker o základnu Štěpán  Steiger
20. 9. 2006 iDnes: Armáda nakoupila nový radar za 1,5 miliardy Štěpán  Kotrba
19. 9. 2006 Návrat Diových blesků - laserové zbraně se dočkaly bojového nasazení Štěpán  Kotrba
14. 9. 2006 Americké základny: okinawská noční můra Nikola  Čech
11. 9. 2006 Válku jsem zažil - jsem proti základně   

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Školství RSS 2.0      Historie >
11. 9. 2006 Univerzity usvědčují podvádějící studenty   
9. 9. 2006 Když jsem já šel tou putimskou branou... Jaromír  Máša
8. 9. 2006 Návrh změn pro české školství Radek  Sárközi
4. 8. 2006 Co bude se školstvím po prázdninách? František  Augusta
30. 6. 2006 Šikana na vysokých školách   
29. 6. 2006 Nikoli jen na okraj koaliční smlouvy; především však o vzdělávání Miloš  Dokulil
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
29. 6. 2006 Kvalita českého školství se rapidně zhoršila   
27. 6. 2006 Studenti jsou proslulí flákačstvím, ať platí za školu!   
26. 6. 2006 Jak mohou fungovat přijímací zkoušky na VŠ Boris  Cvek

Teroristická hrozba a politické hry RSS 2.0      Historie >
3. 10. 2006 Vláda nedostala důvěru, 97 poslanců není většina Štěpán  Kotrba
2. 10. 2006 Mladá fronta Dnes přišla v neděli večer na to, co Britské listy napsaly už v sobotu ráno... Štěpán  Kotrba
29. 9. 2006 Jak se bojuje s terorismem na Krajském soudě v Ostravě Aleš  Uhlíř
27. 9. 2006 Šaškárna v Praze Martin  Schulz
25. 9. 2006 Langerova falešná hrozba Štěpán  Kotrba
25. 9. 2006 Velký bratr tě sleduje Štěpán  Kotrba
25. 9. 2006 Nedotknutelní hlinění obři Václav  Dušek
25. 9. 2006 Trendy globálního terorismu: drtivé dopady války v Iráku Štěpán  Kotrba
24. 9. 2006 Langerova bouře ve sklenici vody Petr  Nachtmann
23. 9. 2006 Atta je opět v Praze? Štěpán  Kotrba

Co bude s ostravskou Karolinou? RSS 2.0      Historie >
21. 9. 2006 Jak bude využita ostravská Karolina? Vít  Hinčica
22. 6. 2006 Shopping mall není městotvorný element Jan  Mech
6. 6. 2006 Veřejná diskuse o budoucnosti Karoliny   
7. 12. 2005 Ostravskou Karolinu bylo nutno zbourat Tomáš  Krček
6. 12. 2005 Krátce k ostravskému "areálu Karolina" Aleš  Uhlíř
6. 12. 2005 Zedník bude pískat, kdo bude skákat? Jan  Mech
5. 12. 2005 "Primátor Zedník mluví jako dlaždič"   
5. 12. 2005 Neznalost zákona neomlouvá   
23. 11. 2005 Podmínky konkursu na zástavbu Karoliny jsou sporné   
21. 11. 2005 Město je na delší dobu než volební období... Igor  Krčmář

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
3. 10. 2006 Katolická církev útočí na BBC   
26. 9. 2006 Logos - tvůrce světa Miloš  Dokulil
25. 9. 2006 Papež neříkal v přednášce o násilí pravdu Lukáš  Lhoťan
22. 9. 2006 Problémy případného dialogu o náboženské víře Miloš  Dokulil
22. 9. 2006 Kardinál Vlk obvinil české katolické radikály ze spojení s americkými extremisty Štěpán  Kotrba
20. 9. 2006 Katolická korespondence   
18. 9. 2006 Pražské arcibiskupství: Lidé, do kostela nechoďte, je to duchovní prostor !   
17. 9. 2006 Papež udělal chybu, ale islámští představitelé se chovají nepřijatelně   
16. 9. 2006 Muslimové požadují omluvu od papeže   
16. 9. 2006 Co dokáže novinářská tupost Štěpán  Kotrba

Nezávislost soudců nebo soudcovský korporativismus? RSS 2.0      Historie >
20. 9. 2006 Soudcovský stát přede dveřmi aneb přeslechnuté varování prezidenta? Stanislav  Křeček
18. 9. 2006 O dvou hydrách Ladislav  Žák
18. 9. 2006 Saddám nebyl diktátor, tvrdí předseda iráckého soudu   
14. 9. 2006 Causa Brožová: Ústavní soudci kritizují vlastní nález jako nezákonný Martin  Ondreját
12. 9. 2006 Brožová zvítězila nad Klausem - nastává vláda soudců   
25. 8. 2006 Soud ho shledal nevinným, bude však stejně deportován do Alžírska, kde může být mučen   
17. 8. 2006 Český občan čeká na soud ve skotském Glasgow Jan  Čulík
19. 7. 2006 Srbovi vracejí peníze i majetek, kdy mu vrátí svobodu a čest? Štěpán  Kotrba
19. 7. 2006 Podílí se ústavní soud na nepřehlednosti a obtížné předvídatelnosti práva? Jaroslav  Kuba
18. 7. 2006 České soudy, jejich nezávislost a základní principy demokracie Václav  Kamarýt

České volby v roce 2006 a povolební pat RSS 2.0      Historie >
4. 10. 2006 Parlament je dav Oskar  Krejčí
3. 10. 2006 Zítra bude vláda rozhodovat o referendu k raketovým základnám Štěpán  Kotrba
3. 10. 2006 Vláda nedostala důvěru, 97 poslanců není většina Štěpán  Kotrba
2. 10. 2006 Mladá fronta Dnes přišla v neděli večer na to, co Britské listy napsaly už v sobotu ráno... Štěpán  Kotrba
30. 9. 2006 Langerovo Watergate: Novinářská inspirace pro politiky Štěpán  Kotrba
29. 9. 2006 České televizi hrozí pokuta za povolební zpravodajství   
29. 9. 2006 Aféra odposlechů politiků a novinářů Milan  Bouška
29. 9. 2006 Tisková konference vlády - politické odpovědi a novinářské dotazy...   
29. 9. 2006 Zpackané Langerovo Watergate na Primě Štěpán  Kotrba
27. 9. 2006 Šaškárna v Praze Martin  Schulz

Válka politiků, policajtů a tajných agentů o moc a o peníze RSS 2.0      Historie >
3. 10. 2006 Vláda nedostala důvěru, 97 poslanců není většina Štěpán  Kotrba
2. 10. 2006 PEN klub: kámoši kámošů našich rozvědčíků Štěpán  Kotrba
2. 10. 2006 Mladá fronta Dnes přišla v neděli večer na to, co Britské listy napsaly už v sobotu ráno... Štěpán  Kotrba
30. 9. 2006 Buněčné dělení a slučování špiónů Štěpán  Kotrba
30. 9. 2006 Langerovo Watergate: Novinářská inspirace pro politiky Štěpán  Kotrba
29. 9. 2006 Aféra odposlechů politiků a novinářů Milan  Bouška
29. 9. 2006 Tisková konference vlády - politické odpovědi a novinářské dotazy...   
29. 9. 2006 Zpackané Langerovo Watergate na Primě Štěpán  Kotrba
26. 9. 2006 Trapas s odposlechy - přání otcem myšlenky Ladislav  Žák
25. 9. 2006 Kouřové signály odposlechů Irena  Ryšánková

Jacques Derrida RSS 2.0      Historie >
28. 4. 2006 Za práva žen -- v každém člověku! Martin  Škabraha
6. 4. 2006 Demystifikátor Jiří David Jan  Čulík
13. 2. 2006 Jacques Derrida: "Nezlobte se, ale takhle jsem to nikdy neřekl." Martin  Škabraha
9. 2. 2006 Literatura v ohrožení   
7. 2. 2006 Je vůbec možný "židovský stát"? Martin  Škabraha
6. 9. 2005 Welcome to the Desert of America Martin  Škabraha
2. 9. 2005 Kázání o pravdě Stanislav  Heczko
8. 6. 2005 Derrida a vábení marginalizace Petr  Svoboda
28. 2. 2005 Modernita je iluze, že žijeme v současnosti Martin  Škabraha
15. 2. 2005 Dnešní rolí komunismu je vyvádět svět z míry Martin  Škabraha

VŠUP - trampoty umělecké školy RSS 2.0      Historie >
4. 10. 2006 Jiří David: Protestuji proti pořadu České televize o VŠUP Jiří  David
4. 10. 2006 Marek Wollner: Jiří David nevyvrací podstatu věci   
2. 8. 2006 Rektora VŠUP odvolal prezident Jan  Paul
30. 6. 2006 Jádrem sporu byla bagatelizace Jan  Paul
28. 6. 2006 Sušáků na láhve bylo tisíce, neopakovatelný byl ale Duchampův čin Jan  Paul
28. 6. 2006 VŠUP - Spirála pádu Štěpán  Kotrba
28. 6. 2006 Proč jsme odvolali Borise Jirků   
28. 6. 2006 Boris Jirků: Odhalil jsem nepravosti   
26. 6. 2006 Diplomky 2006, aneb formální postupy hodnocení studentských prací na VŠUP Praha Jan  Paul
26. 6. 2006 Posloupnost středu a bída uměleckého průmyslu Štěpán  Kotrba

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Flexibilita potřetí Jan  Holík

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
4. 10. 2006 Klaus: Cesta po dějinách komunismu s tržními prvky Štěpán  Kotrba
8. 9. 2006 Ropný zlom se odkládá. Kde udělali soudruzi chybu? Ivan  Brezina
8. 9. 2006 S ropným zlomem počítá i americká administrativa ve svých strategiích Štěpán  Kotrba
8. 9. 2006 Zpráva o nálezu velkého ropného ložiska je zřejmě jen PR propaganda   
24. 8. 2006 Viac lacnej ropy už nikdy nebude II. Emil  Bédi
18. 8. 2006 Viac lacnej ropy už nikdy nebude Emil  Bédi
12. 8. 2006 Terorismus podle MacGyvera Štěpán  Kotrba
8. 8. 2006 BP uzavírá největší americké ropné pole na neurčito Michal  Brož
4. 8. 2006 Druhá supervelmoc se vrací na scénu Martin  Kunštek
25. 7. 2006 Cena atómovej energie Matúš  Holý

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
14. 8. 2006 Fašismus dnes existuje!   
11. 4. 2006 Jaderný útok na Írán, raketová sila v Česku a logika Bílého domu Štěpán  Kotrba
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
5. 10. 2006 Lomborga pozvali ČEZ a Czech Coal   
30. 9. 2006 Elektrárna špiní skoro tolik jako všechna auta   
27. 9. 2006 Teplota Země je nebezpečně vysoká, varují vědci z NASA   
23. 9. 2006 Gorův film Nepohodlná pravda Jan  Čulík
23. 9. 2006 Globální oteplování -- pravdy a mýty Ladislav  Metelka
22. 9. 2006 Torrent na Nepohodlnou pravdu   
22. 9. 2006 Má Klaus pravdu, protože rozumí klimatologii, anebo proto, že je president? Jiří  Jírovec
22. 9. 2006 Richard Branson poskytne 3 miliardy dolarů na boj proti globálnímu oteplování   
21. 9. 2006 Stát Kalifornie žaluje automobilky, že přispívají ke globálnímu oteplování   
20. 9. 2006 Zpochybňování vědeckého konsensu o hrozbě globálního oteplování systematicky financují firmy Phillip Moris a Exxon   

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
1. 10. 2006 Cestovní válka mezi USA a Evropou začala   
5. 9. 2006 Pro informatiku vnitro není řešení, pouze nebezpečí Jiří  Kofránek
29. 8. 2006 Amerika zavádí všude biometrické průkazy   
28. 8. 2006 Zprovozněn tajný systém automatické kontroly státních poznávacích značek na silnicích   
28. 8. 2006 Google o vás ví všechno   
17. 8. 2006 Je segregace cestujících při bezpečnostních kontrolách řešením?   
15. 8. 2006 Jak transparentně propojit informační systémy veřejné správy a nepostavit přitom Velkého bratra Jiří  Kofránek
8. 8. 2006 Hacker pronikl do nových biometrických pasů   
7. 8. 2006 Gordon Brown chce umožnit soukromým firmám přístup do státních databází o občanech   
12. 5. 2006 Americký výzvědný úřad "dohlíží na telefonní rozhovory"   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
2. 10. 2006 Hašení požáru petrolejem už musí pokračovat! Jozef Bohumil Ftorek
2. 10. 2006 Niall Ferguson: Ignorovat Ženevské dohody není dobrý nápad   
1. 10. 2006 Cestovní válka mezi USA a Evropou začala   
1. 10. 2006 Bílý dům v krizi ohledně "lží o válce v Iráku"   
29. 9. 2006 Je-li tohle spravedlnost, pak já jsem banán   
29. 9. 2006 Americký novinář obvinil Bushe ze zatajování informací   
29. 9. 2006 Britská armáda požaduje stažení britských vojsk z Iráku   
28. 9. 2006 Západ ve válce proti terorismu prohrává   
26. 9. 2006 Válku proti terorismu s Bushem a Blairem u moci nelze vyhrát   
25. 9. 2006 Saúdové už v roce 2003 prorokovali Bushově válce proti terorismu porážku Štěpán  Kotrba

Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ RSS 2.0      Historie >
30. 9. 2006 Chomejní a Chamenejí nejsou arabští politici Darina  Martykánová
30. 9. 2006 Íránci skutečně nejsou Arabové   
26. 9. 2006 Izrael tajně vyjednává se Saúdskou Arábií   
19. 9. 2006 Smrtící sklizeň: Libanonská pole jsou plna izraelských kazetových bomb   
19. 9. 2006 Návrat Diových blesků - laserové zbraně se dočkaly bojového nasazení Štěpán  Kotrba
18. 9. 2006 Chomsky: Vnímání světa skrze bomby   
6. 9. 2006 Tichý Čechoslovák v Bejrútu Pavel  Pečínka
5. 9. 2006 Ti hizballáhisti jsou ale bordeláři...   
1. 9. 2006 Po izraelském útoku na Libanon: Souvislosti a perspektivy Thomas  Franke
31. 8. 2006 Italský ministr odmítl přirovnávání Hamásu a Hizballáhu k al-Kajdě