29. 9. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
29. 9. 2006

Tisková konference vlády - politické odpovědi a novinářské dotazy...

Jak vznikla nejnovější aféra "odposlouchávání politiků a novinářů" v souvislosti s vyšetřováním úniku tzv. Kubiceho zprávy? Přinášíme vám přepis tiskové konference vlády z 20. 9. 2006, na které se jeden novinář zeptal ministra vnitra na něco, co mu duhý novinář prozradil esemeskou o pár hodin předtím - alespoň jak tvrdí sám ministr...

Přítomný ministr vnitra na otázku novináře, zapleteného do případu, potvrdil neprověřenou informaci a přítomný premiér označil viníka - bývalou vládu. Ministr vnitra neprotestoval. Další ministr si přisadil. Politický cíl dostal přednost před výkonem státní správy - policejním vyšetřováním. Kdo prozradil doposud neznámému novináři, že v případě Kubice je prováděno interní vyšetřování? Komu vadilo? Nabízí se jediné vysvětlení. Těm, kteří Kubiceho aféru vymysleli a teď se bojí prozrazení.

"Budu chtít znát odpověď na otázku, jaké že to byly vážné důvody, které mohly vést k tomu, že policejní orgán, ať už tedy Inspekce ministra vnitra nebo jiný orgán, požádal o odposlouchávání telefonu nebo prostor, ve kterých se pohybuje ministr vnitra," prohlásil Langer ve středu 20. 9. .

"Pouze v okamžiku, kdy se ukáže, zda byli novináři, zda byli někteří politici odposloucháváni, pouze v okamžiku, kdy se ukáže, jací to byli novináři, jací to byli politici, tak budeme znát část odpovědi na otázku, zda to byl standardní postup, nebo zda existuje důvodné podezření z politické motivace," řekl ministr vnitra Langer novinářům o den později. Mohl to říci už hned ve středu - na tiskovce svému premiérovi... Langer si ve čtvrtek posypal hlavu popelem. "Pro mě by to znamenalo velké poučení, že v tom střetu ministr vnitra a člověk, ve střetu racia a emocí, pokud bych chtěl dál pokračovat ve veřejném životě, budu muset více potlačovat své emoce jako člověka." | koš

přepis tiskové konference vlády ZDE

Jan Hrbáček, Český rozhlas 1 Radiožurnál: Já mám dotaz nejspíš na pana ministra vnitra. Pane ministře, můžete, prosím pěkně, vyvrátit nebo potvrdit tu informaci, že v souvislosti s vyšetřováním úniku tzv. Kubiceho zprávy do médií je mi odposloucháván vaší inspekcí telefon? Chtěl bych se zeptat, jestli o tom máte nějaké informace, popřípadě, chtěl bych se zeptat, jestli proti tomuto podivnému způsobu fízlování nějakým způsobem zasáhnete, protože monitoring kontaktů novinářů mně přijde tedy dost estébácký. Dokládá to paní Vesecká ve své zprávě předchozímu kabinetu, kde naznačuje, že bylo využito i operativní techniky při shromažďování důkazů.

Ivan Langer, ministr vnitra a ministr informatiky: Já bych chtěl předeslat, že nepochybně platí, že v demokratickém právním státě jsme si všichni rovni ve svých právech a povinnostech, a platí to jak pro novináře, tak pro ústavní činitele, platí to ale úplně stejně i pro policisty, státní zástupce a soudce. V tomto smyslu budu zastávat, a vždy jsem zastával, jasné stanovisko rovného a stejného metru pro všechny, stejná práva, stejné povinnosti. Pokud existuje relevantní důvod pro to, aby bylo použito při šetření orgánů činných v trestním řízení ustanovení § 88 písmena a, trestního řádu, potom předpokládám, že to tak bylo učiněno na základě konzultace se státním zástupcem, souhlasu státního zástupce, a konečné rozhodnutí nepochybně podléhá soudu, který takovýto návrh může buď zamítnout nebo potvrdit. O tom, že jste vy odposloucháván mojí inspekcí, nevím. Nicméně, platí, že dnešního dne jsem i já obdržel informaci, že v souvislosti s tzv. únikem Kubiceho zprávy může být odposloucháváno zhruba 20 ústavních činitelů a novinářů, že v rámci vyšetřování úniku tzv. Kubiceho zprávy mohou být odposlouchávány také některé prostory, a to prostory v Poslanecké sněmovně, prostory v jiných budovách v Praze, nevylučuji Českého rozhlasu, prostory nevylučuji na ministerstvu vnitra, a nevylučuji také, že soukromé prostory. V tuto chvíli se velmi omlouvám, ale nemohu vám odpovědět na otázku, jestli to je standardní, nebo není standardní, je to velmi čerstvá informace. Musím ji prověřit a pokud v tuto chvíli platí, že vy to víte, a tím pádem to ví všichni. Jan Hrbáček: To je ze zprávy paní státní zástupkyně, kde to jednoznačně naznačuje.

Ivan Langer: Prosím, nechte mě domluvit. Pokud platí, že vy to víte, a teď už to tedy ví všichni na základě této tiskové konference, pak padá jakýkoli důvod pro to, aby v těchto odposleších, pokud existují, se i nadále pokračovalo. Potom jsou nelogické, a předpokládám, že budou ukončeny, protože to všichni ví. A já bych ale považoval za nemožné, aby tato kauza skončila jenom tímto vyřčeným podezřením nebo sdělením této informace, a budu muset asi trvat na tom, aby veškeré detaily, které se toho týkají, včetně těch prostor, těch osob, byly zveřejněny tak, aby bylo v této věci jasno.

Mirek Topolánek, premiér: Já do toho vstoupím, pane redaktore, protože paradoxně na vaší straně i na této straně sedí oběti tohoto fízlování, takže rozčilujete se na současného ministra vnitra zbytečně. To je samozřejmě "dračí vejce" té minulé vlády, minulého ministra vnitra, a já chci říci, že Ivan Langer má pravdu v tom, jestli mě necháte domluvit, prosím vás, děkuji. Ivan Langer má samozřejmě pravdu v tom, že to je v pravomoci soudce, že to je v pravomoci státního zástupce, nicméně, to, že je tady fízlována celá řada novinářů a politiků, je určitě s podivem, a od toho je tady sedmá velmoc, aby na tu věc upozornila. My samozřejmě můžeme dělat jenom to, co nám umožňuje zákon.

Jan Hrbáček: Já se jenom ptám, protože ty informace, které policie získá, vlastně mohou odejít ještě do politického sektoru trochu jiného a mohou být docela dost intenzivně zneužívány. Toho se nejvíc bojím.

Petr Nečas, místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí: Ano, my můžeme potvrdit své vážné obavy, že se jedná o záminku uskutečnění odposlechu, tzv. únik Kubiceho zprávy, který si mohl každý přečíst, a kde velmi těžko se vypátrá, jak skutečně unikla, že se jedná o záminku k odposlechům bývalé vládě nepohodlných novinářů, případně i ústavních činitelů. A pokud se náhodou prokáže, že ten seznam odposlouchávaných ústavních činitelů je jednobarevný, tak podle mého názoru půjde evidentně o způsob, jak získat záminku k odposlechům nepohodlných lidí. Nepohodlných bývalé vládě.

Ivan Langer: Já vám v tuto chvíli mohu slíbit jedno - vzhledem k tomu, že teď už není co utajovat, tak nezbývá, pokud chceme hrát mezi sebou fér, a chceme hrát fér také s občany, než zveřejnit ten seznam, zveřejnit i ten případný okruh prostor, které byly odposlouchávány a udělat na základě těchto otevřených a férových informací, které budou mít k dispozici všichni, nějaké rozhodnutí. Jaké rozhodnutí to bude, to vám doopravdy teď říci nemohu, protože více informací nemám. V každém případě se chci setkat s panem ministrem spravedlnosti a projednat s ním tento další postup, a v tuto chvíli to vypadá tak, že neodletím do Tampere, ale budu dnes i zítra doma v ČR řešit toto vážné podezření na skandál, který, obávám se, nemá v novodobých dějinách ČR obdobu.

Mirek Topolánek: Já bych dodal jenom, že na vlastním příkladě bych mohl dokladovat, kdy sice se jednalo o, z hlediska zákona, legální, nicméně, podle mě neoprávněný odposlech mé osoby, který nikdo nikdy nepřiznal. A my jsme navrhovali, právě v souvislosti s tímto odposlechem a s průnikem do bankovního tajemství, novelu zákona, která měla speciálně oblast odposlechu a celé této oblasti upravovat. Mimo jiné, pokud nevede odposlech obviněných, měl ten, kdo byl odposloucháván dostat informaci o tom, že byl odposloucháván, proč byl odposloucháván, měly mu být dány k dispozici veškeré ty odposlechy. Tuto novelu zákonu socialisti s komunisty v Poslanecké sněmovně tehdy zamítli. Já si myslím, že je znovu čas jí otevřít, protože pokud se opravdu potvrdí ty obavy, které máte, tak se jedná o naprosto nevybíravý způsob, jakým bývalá vláda kontrolu vládu novou.

Ivan Langer: Ještě poslední osobní poznámku. Já jsem opakovaně jednoznačně prohlásil, že nejsem osobou, která je odpovědná za zveřejnění tzv. Kubiceho zprávy. Říkám to znovu, říkám to zcela jednoznačně, a v kontextu toho, co řekl pan premiér Topolánek budu chtít znát odpověď na otázku, jaké že to byly vážné důvody, které mohly vést k tomu, že policejní orgán, ať už tedy inspekce ministra vnitra nebo jiný požádal o odposlouchávání telefonu ministra vnitra nebo prostor, ve kterých se pohybuje ministr vnitra, platí, že jsem občan jako každý jiný, to je nepochybné. Nicméně, určitě budu chtít znát ty důvody, a myslím si, že je v zájmu všech občanů ČR vědět jasnou informaci, jestli to, co jste tady říkal, tak je pravda nebo ne, a koho se to týkalo.

Mirek Topolánek: Já se teď omluvím svým kolegům, oni vám na všechny zbývající dotazy odpoví. Já mám bohužel už od 13 hodin jiný program, a už jsem měl být někde jinde. Takže, mí kolegové mě zastoupí, děkuji.

Radek Bartoníček, zpravodajství iDNES.cz: Pane ministře, já bych se ještě zeptal pana ministra vnitra, pokud jde o to, kde jste tu informaci získal. Vy jste říkal, že jste se to dnes dozvěděl, jestli to bylo spíš od policie, od inspekce, nebo prostě z neoficiálních, řekněme, míst. Děkuji.

Ivan Langer: Já jsem se to dozvěděl z neoficiálních míst, z okruhu novinářů. Předesílám, že zdrojem nebyl pan redaktor Hrbáček, který už asi odešel. A byla to informace, se kterou jsem nehodlal nijak pracovat, protože jsem si ji nemohl ověřit, aniž bych byl podezřelý z toho, že bych zasahoval do vyšetřování a do činnosti orgánů činných v trestním řízení. Dostal-li jsem jasnou otázku od pana redaktora Hrbáčka, tak jsem na ni odpověděl, a v tuto chvíli je to informace veřejná, a tam potom platí to, co jsem vám pověděl. Jediný možný postup, který já vidím, tak je konzultace s ministrem spravedlnosti, a máme-li hrát fér mezi sebou, tak jediný možný závěr vidím zveřejnění přesného seznamu těch odposlouchávaných osob, protože teď už nemá smysl je odposlouchávat, a říci, kdo dal k tomu pokyn, proč dal k tomu pokyn, a jestli to považujeme za normální.

                 
Obsah vydání       29. 9. 2006
30. 9. 2006 ODS projevuje totalitní tendence a Česká televize ji v tom podporuje Milan  Valach
1. 10. 2006 Bílý dům v krizi ohledně "lží o válce v Iráku"
30. 9. 2006 Elektrárna špiní skoro tolik jako všechna auta
30. 9. 2006 Pákistánská rozvědka "se podílela na bombových atentátech v Bombaji"
30. 9. 2006 Saša Vondra zřejmě není příliš populární mezi Čechoameričany v New Yorku
30. 9. 2006 U nás v Brazílii Josef  Mikovec
29. 9. 2006 Je-li tohle spravedlnost, pak já jsem banán
29. 9. 2006 Britská armáda požaduje stažení britských vojsk z Iráku
30. 9. 2006 Buněčné dělení a slučování špiónů Štěpán  Kotrba
29. 9. 2006 Zpackané Langerovo Watergate na Primě Štěpán  Kotrba
30. 9. 2006 Helena Šulcová není moderátorkou Radiožurnálu Jan  Pokorný
30. 9. 2006 Langerovo Watergate: Novinářská inspirace pro politiky Štěpán  Kotrba
29. 9. 2006 Jak se bojuje s terorismem na Krajském soudě v Ostravě Aleš  Uhlíř
29. 9. 2006 Kuba povede Hnutí nezúčastněných zemí Karel  Wichs
29. 9. 2006 Nepohodlní hrdinové Václav  Dušek
29. 9. 2006 ■ ■ ■ Sylvia  Rychlá
29. 9. 2006 Letní dětský tábor "za Ježíše!"
29. 9. 2006 Americký novinář obvinil Bushe ze zatajování informací
29. 9. 2006 Jeden nekorektní ... a jeden korektní
30. 9. 2006 Chomejní a Chamenejí nejsou arabští politici Darina  Martykánová
30. 9. 2006 Íránci skutečně nejsou Arabové
29. 9. 2006 Velká menšina, o které se nemluví Uwe  Ladwig
29. 9. 2006 České televizi hrozí pokuta za povolební zpravodajství
29. 9. 2006 Dopis Městské policii v Praze Jaromír  Kohlíček
29. 9. 2006 Rakouské volby před finišem Richard  Seemann
29. 9. 2006 Na trh přichází elektronická čtečka knih
29. 9. 2006 Aféra odposlechů politiků a novinářů Milan  Bouška
29. 9. 2006 Tisková konference vlády - politické odpovědi a novinářské dotazy...
29. 9. 2006 Ruský dluh? Nemluvme už o tom! Martin  Ondreját
29. 9. 2006 Žasnu Boris  Cvek
29. 9. 2006 Brazilské zápisky Josef  Mikovec
27. 9. 2006 Chávez: Zlý sen svetového diktátora Hugo  Chávez
27. 9. 2006 Rasismus a terorismus - každodenní problém Uwe  Ladwig
28. 9. 2006 Západ ve válce proti terorismu prohrává
28. 9. 2006 Nuly a nuda Alex  Koenigsmark
27. 9. 2006 Jak se (ne)opakují dějiny Martin  Škabraha
27. 9. 2006 "Nikdy jsme nebyli svobodnější!"
27. 9. 2006 "Zpráva" Transparency International? Nebrat! Stanislav  Křeček
4. 9. 2006 Hospodaření OSBL za srpen 2006
22. 11. 2003 Adresy redakce

České volby v roce 2006 a povolební pat RSS 2.0      Historie >
30. 9. 2006 Langerovo Watergate: Novinářská inspirace pro politiky Štěpán  Kotrba
29. 9. 2006 České televizi hrozí pokuta za povolební zpravodajství   
29. 9. 2006 Aféra odposlechů politiků a novinářů Milan  Bouška
29. 9. 2006 Tisková konference vlády - politické odpovědi a novinářské dotazy...   
29. 9. 2006 Zpackané Langerovo Watergate na Primě Štěpán  Kotrba
27. 9. 2006 Šaškárna v Praze Martin  Schulz
26. 9. 2006 Trapas s odposlechy - přání otcem myšlenky Ladislav  Žák
26. 9. 2006 Zelený fašismus Milan  Valach
26. 9. 2006 2007: 1 000 000 000 000 -- poprvé přes bilion Michal  Rusek
25. 9. 2006 Kouřové signály odposlechů Irena  Ryšánková
25. 9. 2006 Langerova falešná hrozba Štěpán  Kotrba
25. 9. 2006 Odposlechy: K čemu ten údiv a rozhořčení ?! Ladislav  Žák
25. 9. 2006 Velký bratr tě sleduje Štěpán  Kotrba
25. 9. 2006 Nedotknutelní hlinění obři Václav  Dušek
24. 9. 2006 Langerova bouře ve sklenici vody Petr  Nachtmann

Válka politiků, policajtů a tajných agentů o moc a o peníze RSS 2.0      Historie >
30. 9. 2006 Buněčné dělení a slučování špiónů Štěpán  Kotrba
30. 9. 2006 Langerovo Watergate: Novinářská inspirace pro politiky Štěpán  Kotrba
29. 9. 2006 Aféra odposlechů politiků a novinářů Milan  Bouška
29. 9. 2006 Tisková konference vlády - politické odpovědi a novinářské dotazy...   
29. 9. 2006 Zpackané Langerovo Watergate na Primě Štěpán  Kotrba
26. 9. 2006 Trapas s odposlechy - přání otcem myšlenky Ladislav  Žák
25. 9. 2006 Kouřové signály odposlechů Irena  Ryšánková
25. 9. 2006 Odposlechy: K čemu ten údiv a rozhořčení ?! Ladislav  Žák
23. 9. 2006 Atta je opět v Praze? Štěpán  Kotrba
23. 9. 2006 Teroristický útok musí mít novinářskou hodnotu Jan  Čulík
22. 9. 2006 Porušení zákona v Kladně potvrdil ÚOHS   
22. 9. 2006 Kardinál Vlk obvinil české katolické radikály ze spojení s americkými extremisty Štěpán  Kotrba
9. 9. 2006 Paroubek, Kubice I. a Kubice II. Štěpán  Kotrba
8. 9. 2006 Česká vojenská rozvědka přiznává, že Al-Kajda měla sloužit proti Rusům Štěpán  Kotrba
8. 9. 2006 Kubiceho denunciační prefabrikát: pravda začíná vycházet najevo Štěpán  Kotrba