9. 3. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
9. 3. 2005

tisková zpráva

Centrum advokacie duševně postižených (MDAC), Budapešť

Liga lidských práv, Brno

Výbor Poslanecké sněmovny pro sociální politiku a zdravotnictví dnes projednává novelu legalizující používání omezujících prostředků, včetně klecových lůžek. Vládní návrh na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 100/1988 Sb., o sociálním zabezpečení (sněmovní tisk 786), se týká všech zařízení, které spadají pod rezort ministerstva práce a sociálních věcí, včetně ústavů sociální péče.

V České republice je podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí 17 415 dospělých a dětí s problémy s duševním zdravím a poruchami intelektu, nebo se závislostí na drogách, kteří žijí v ústavech sociální péče. Ačkoli záměrem nového § 89a návrhu je regulace používání omezujících opatření, přijetí této změny povede k legalizaci omezování všech výše uvedených osob včetně dětí. Toto ustanovení totiž umožňuje přímo zaměstnancům ústavů sociální péče, aby rozhodovali o použití omezujících prostředků. Za současného stavu o tom mohou rozhodovat toliko ošetřující lékaři. Stejně tak návrh není v souladu se zásadou používání co nejmírnějšího omezení a zásadou prevence, nezajišťuje žádnou kontrolu při konkrétním omezení jednotlivců, ani nevymezuje podmínky toho, po jakou dobu lze taková omezujících opatření použít.

10. 3. 2005

Parlament projednává v současnosti novelu zákona o sociálním zabezpečení, v jejímž rámci -- navzdory mezinárodním protestům -- se chystá legalizovat užívání klecových lůžek pro všechny druhy pacientů, včetně dětí. Referuje Jan Čulík.

Psáno pro ČRo 6.

9. 3. 2005

Sýrie stahuje svá vojska z Libanonu a na Blízkém východě začínají politické změny. Odpůrci války v Iráku si musejí položit otázku, zda neměl nakonec Bush přece jen pravdu, píše britský deník Independent.

9. 3. 2005

V Římě se koná na počest dvacátého výročí Gorbačovovy ruské "perestroiky" Světové politické fórum. Čtyřiasedmdesátiletý Gorbačov je mezi účastníky (Lech Walesa, historik Eric Hobsbawm, lord Geoffrey Howe, zástupce Margaret Thatcherové v roce 1989, Miloš Zeman, Helmut Kohl) hvězdou. Reportérka z listu Guardian s ním hovořila o jeho dnešních názorech na světovou situaci:

9. 3. 2005

Truchlící a rozhořčená Itálie nezakusila nic jiného, než jaké to je být Iráčanem.

V případu italského agenta zastřeleného americkými vojáky na check point u bagdádského letiště existují dvě možná vysvětlení. První je, že šlo o vědomý pokus o atentát na nepohodlnou levicovou novinářku, kterou Nicola Calipari kryl vlastním tělem. Druhé vysvětlení tvrdí, že šlo o nešťastnou náhodu. V prvním případě se počítá se špatným úmyslem. V druhém případě by šlo o nedorozumění, selhání lidského faktoru či podobné nedopatření, které je (v protikladu k prvnímu vysvětlení) neúmyslné a nezáměrné.

Michael Marčák: Zadlužili jste národ spotřebitelskými úvěry, i já vám něco dlužím, pěknejch pár facek !
9. 3. 2005

9. 3. 2005

Se zájmem jsem si přečetl vyjádření Jakuba Patočky k aktuální situaci v Literárních novinách, které vede. Oceňuji jeho úsilí o jejich udržení a plán na jejich záchranu shledávám zajímavým, obtížným, odvážným, nicméně málo reálným. Skutečně upřímně bych si ale přál, aby se mu podařilo noviny stabilizovat a vyvést z ekonomické krize. S čím však nemohu souhlasit, je jeho názor na možný souběh politického aktivismu a pozice šéfredaktora novin, jež se politikou zabývají a v některých případech ji i samy dělají.

9. 3. 2005

Úvodem bych měl asi poděkovat Vítu Janečkovi za jeho článek "Rétorika konfliktu kolem Literárních novin". I když s ním nesouhlasím, je přece jen prost mnoha polemických nešvarů mnoha dnešních textů -- na prvním místě útoků ad hominem. Přesto se nejedná o zcela férovou reakci -- nejen se zřetelem k textu, na nějž autor reaguje, ale především vzhledem ke skutečnostem, o nichž jeho text je (nebo má být).

9. 3. 2005

Ruské jednotky tvrdí, že byl usmrcen čečenský povstalecký předák Aslan Maschadov. Ruská televize odvysílala záběry mrtvoly, připomínající třiapadesátiletého Maschadova, ležící v kaluži krvi. Ruský prezident Putin požadoval další identifikaci, ale Maschadovův velvyslanec v Londýně Ahmed Zakajev posléze potvrdil Maschadovovu smrt.

Zakajev se vyjádřil, že bude odpor v Čečensku pokračovat, navzdory Maschadovově smrti. Maschadov byl považován za nejmírnějšího z čečenských povstaleckých předáků. Maschadov byl zvolen čečenským prezidentem v lednu 1997, ale o dva roky později donucen z úřadu odejít.

V deset let trvající válce mezi ruskou armádou a čečenskými separatisty zahynuly tisíce osob, většinou civilistů, připomínají internetové stránky BBC.

Podrobnosti v angličtině ZDE

8. 3. 2005

Bývalý americký prezident Bill Clinton se má tento týden podrobit další srdeční operaci, půl roku poté, co mu lékaři provedli čtyřnásobný srdeční bypass. Stráví v nemocnici asi 3 - 10 dnů. Lékaři mu budou pod plným umrtvením odstraňovat tekutinu a jizvy. Tato procedura je někdy po srdečních operacích nezbytná, konstatoval mluvčí nemocnice.

ZDE

9. 3. 2005

V nedělní Sedmičce nám pan Vlastimil Tlustý nechtěně odhalil pozadí privatizace. Ve své oblíbené činnosti - napadání vládní ČSSD - řekl, že se ČSSD chystá prodat Telecom hluboko pod cenou. Zatím známé odhady nabídek za Telecom jsou kolem 60 miliard korun. Ale cena Telecomu je podle pana Tlustého mnohem vyšší - přes 200 miliard. Pan Tlustý nám prozradil, že cena podniku by měla být asi pěti až sedminásobek jeho ročního zisku. A protože loni činil zisk Telecomu 27 miliard korun, tak si každý může jeho cenu lehce vypočítat.

Michael Marčák: Mezi náma, chlapci, hlavně bacha na Amíky
9. 3. 2005

9. 3. 2005

tisková zpráva/press release (English below)

Mezinárodní mírové fórum v České republice se připojuje ke světové výzvě koalice United for Peace and Justice, která vyhlásila 19. a 20. březen za Mezinárodní dny akcí proti válce a okupaci. MMF organizuje při této příležitosti dne 20. března 2005 v Praze veřejnou demonstraci. Půjdeme z Václavského náměstí k americkému velvyslanectví. Pochodu se zúčastní široké spektrum organizací. Cílem pochodu je předání petice, v níž účastníci pochodu vyzvou vládu USA, aby respektovala mezinárodní zákony, lidská práva, aby ukončila okupaci Iráku, aby zastavila veškeré násilí proti civilistům a aby ukončila mučení zadržovaných vězňů. Odpoledne se na pražském magistrátu koná veřejná diskuse se sociologem Petrem Sakem, knězem Ivanem Odilo Štampachem, předsedou odborového svazu pracovníků obchodu Alexandrem Leinerem a dalšími hosty.

9. 3. 2005

Monitor Jana Paula

kritika kritiky

Michael Hauser předvedl ve své rádoby recenzi výstavy Jana Hendrycha přesně to, co je až na výjimky typické pro texty o výtvarném umění v současném tisku a co v konečném důsledku, škodí především výtvarnému umění, jako takovému. Odsouvám odbornou nekompetentnost autora, v jeho textu bije přímo do očí a snažím se přijít na to, co chtěl vlastně říci.

9. 3. 2005

Souhlasím s názorem Jiřího Škuby, že pan Pavel Telička je vhodný a volitelný kandidát do příštích voleb v ČR, píše Karel Rais. Podle mého názoru bude stačit, když pan Telička najde v každem kraji 10 lidí jeho ražení a založí novou jasně proevropskou stranu.

Není nutné hledat víc členů strany a ani žádoucí. Naopak je výhodné, jestliže všichni členové této nové strany budou detailně prezentováni jako budoucí poslanci, členové vlády a orgánů parlamentu včetně specifikace funkce, kterou budou v následujícím volebním období vykonávat a proč. A současně jasně deklarují zájem ovládnout jen parlament ČR.

Je velmi pravděpodobné, že vyhraje volby a získá nadpoloviční většinu v parlamentu.

9. 3. 2005

Nejen argumenty pana Strachoty v článku "Ať žijou totemy, aneb názor pomýleného ateisty" , ale i názory některých jiných čtenářů, kteří napsali přímo mně v reakci na můj článek "Největší lež ateismu" ukazují, že už v chápání významu samotného slova náboženství existuje mezi čtenáři BL velká nejednotnost.

český kryptolog Vlastimil Klíma a jeho notebook
9. 3. 2005

KRYPTOLOGIE

Jednou z nejvýznamnějších kryptologických událostí posledních let bylo objevení kolizí pro sérii hašovacích funkcí MD4, MD5, HAVAL-128 a RIPEMD čínským týmem v srpnu 2004. Jejich autoři (Wangová a kol.) však utajili metodu nalézání kolizí a zveřejnili pouze strohá data a informace. V říjnu 2004 se australský tým (Hawkes a kol.) pokusil tuto metodu zrekonstruovat ve skvělé práci. Nejdůležitější "čínský trik" se nepodařilo objevit, ale na základě dat Wangové bylo dobře popsáno diferenční schéma, kterým uveřejněné čínské kolize vyhovují. Naplnění podmínek tohoto schématu bylo však ještě příliš náročné a výpočetně složitější, než ukazovaly výsledky. V našem výzkumu jsme také analyzovali dostupná data diferenční kryptoanalýzou. Nalezli jsme cestu, jak generovat kolize prvního bloku 1000 - 2000 krát rychleji než čínský tým, což odpovídá nalezení jedné kolize prvního bloku na běžném notebooku za 2 minuty. Čínskému týmu tato fáze trvá jednu hodinu na 32-procesorovém serveru IBM p690.

Rychlé nalezení kolizí je velmi zneužitelné pro falšování podpisů SW balíků nebo padělání certifikátů. Když jsem o tomto výsledku informoval na "českém internetu", netušil jsem, že mě o vánocích problém natolik chytne, že mu věnuji další dva měsíce. Výsledkem je, že také umím nalézat kolize MD5 pro jakoukoli inicializační hodnotu, a 3 - 6 krat rychleji než čínský tým...

MD5 kolize - podrobnosti PDF IACR

18. 3. 2005

19. 3. 2005 se koná na elektrotechnické fakultě ČVUT v Praze, Karlovo náměstí 13, místnost K1, jednodenní přednáškový seminář zaměřený na technologie i teorii zabezpečení dat za pomoci šifrování. Akce je určená zvídavým lidem, kteří se nebojí technologií a chtějí se dozvědět, jak bezpečně šifrovat a chránit své soukromí. Přednášet budou mimo jiné Tomáš Rosa, Vlastimil Klíma a Ondřej Mikle. Ten bude mít za úkol ukázat nějaký pěkný příklad, jak se dají MD5 kolize zneužít. Akci pořádá Studentská unie ČVUT. Veškeré dění bylo a opět bude přenášeno v přímém přenosu na internetu a záznam bude uložen v archívech Audiovizuálního centra klubu Silicon Hill

CF 2005 ZDE

CF 2003 ZDE
9. 3. 2005
Josef Babák

Klíčem ke všem nedostatkům dnešní situace, ve které se nacházíme, je špatný (zastaralý) volební systém, který při životě udržují zvolení zástupci. Ti pochopitelně nepůjdou proti svému požitku, který jim systém poskytuje.

Rozeberme si výsledky voleb do poslanecké sněmovny v roce 2002.

9. 3. 2005
přípodotek ke článku Štěpána Kotrby "Nečiň jiným, co nechceš, aby činili tobě"

Rád si přečtu něco, z čeho jsem zase o trochu chytřejší, zejména referáty o jinak těžce dostupných vědomostech, třeba z talmudu. Bohužel však Hilel citoval o 400 roků starší výrok Konfucia. Já osobně považuji křesťanství za kompilát konfucianismu a trochu osamostatnělého směru judaismu. Ježíš založil svoji sektu, když se kolem roku 20 vrátil z cesty do Himaláje (tvrdí to trochu odvážní historikové, neberou je vážně, ale má to své důvody).

8. 3. 2005
tisková zpráva

Finanční částkou ve výši 47 000 Kč za první pololetí školního roku 2004/2005 podpořil brněnský Nadační fond Verda celkem 12 romských studentů středních a vysokých škol a učilišť. Peníze byly použity na úhradu stipendií, školného a školních potřeb. Nadační fond, který je dosud financován výhradně ze soukromých zdrojů, začal fungovat ve školním roce 2001/2002. Při své činnosti úzce spolupracuje s brněnským romským střediskem Drom.

8. 3. 2005
Z tiskové zprávy Ministerstva práce a sociálních věcí

Míra registrované nezaměstnanosti činila k 28. 2. 2005 9,6% . Oproti předchozímu měsíci klesla o 0,2 %. Úřady práce evidovaly celkem 555 046 lidí, což je o 6 616 osob méně než ke konci ledna. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2004 je celkový počet uchazečů o zaměstnání nižší o 15 741. Z celkového počtu nezaměstnaných je 517 892 tzv. dosažitelných uchazečů o zaměstnání (jsou schopni okamžitě nastoupit do práce).

8. 3. 2005
Zpracoval Muhammad Abú Nasr, přeložila Eva Cironisová

Poblíž vesnice Bú Hišma u Baládu sestřelili Iráčané americký vrtulník Black Hawk. Podle toho, co místní lidé sdělili korespondentovi Mafkarat al-Islam, letěl ve výšce 500 metrů a po zásahu začal ještě ve vzduchu hořet. Těla obou členů posádky byla nalezena v nedalekém rýžovém poli. Šajch místní mešity vyjádřil své rozhořčení nad tím, že místní chlapci těla odtáhli a hodili je ve vesnici psům a prohlásil, že takové jednání porušuje příkazy islámského práva. Místní lidé však korespondentovi řekli, že jde o přirozenou reakci chlapce, jemuž američtí vojáci před jeho očima zabili otce. Později korespondent oznámil, že Američané vesnici obklíčili a žádali po místních, aby vydali děti, které zhanobily těla vojáků, a nazvali je "teroristy".

V rámci zásady Audiatur et altera pars zveřejňujeme zpravodajství o nedávných bojích v Iráku z hlediska osob, které bojují proti americkým a západním okupačním vojskům.

Zpravodajství iráckého odboje TÉMA BL
8. 3. 2005

13:45 Britské listy přinášejí přehled kandidátů na členy Rady České televize, které dorazily do Poslanecké sněmovny včas, v souladu s termíny, zveřejněnými ve výzvě předsedy Parlamentu Lubomíra Zaorálka. Volební výbor Parlamentu bude provádět zužující předvýběr dle zákona 12. 4. 2005. Hlasováním volební výbor vybere z 37 kandidátů 15 - tři na každé obsazované místo.

Stanislav Gross
8. 3. 2005

Sociální demokracie je pod vražedným tlakem. Zatím nenašla způsob obrany, pouze se pokouší o chaotický útok.

Rozšířené vedení ČSSD v sobotu rozhodlo, že už nebude pršet. Toto své přesvědčení založilo na dvou předpokladech.

8. 3. 2005

Letošní Český lev byl k ničemu. Nejlepším loňským filmem bylo Gunnarssonovo Silný kafe, píše Štefan Švec. Souhlasím. Hřebejkovo Horem pádem není špatný film, ale Silný kafe ho daleko předčí. Jenže to by bylo moc, žádat od českých filmových kritiků, aby opustili konvenční, začarovaný kruh "celebrit" - a dali třeba hlavní cenu filmu, který se zabývá něčím, o co v současnosti skutečně jde - totiž interakcí české kultury se zahraničním prostředím. A dát hlavní českou cenu cizinci? I když žije v Praze a mluví česky? Nemyslitelné.

Recenze filmu Silný kafe v BL ZDE

Každé dílo je "cizí". Každá osoba je "cizinec". Rozhovor s režisérem Börkurem Gunnarssonem ZDE
"Češi, uvolněte se a zbavte se defenzivních předsudků." Recenze Hřebejkova filmu Horem pádem v BL ZDE
Jakub Patočka
8. 3. 2005

O Literárních novinách

Jakub Patočka píše Straně zelených

Rozumím tomu, proč se do kampaně proti Literárkám i mně osobně, zapojují Lidové noviny (aka KlausZeitung), Reflex (dodnes infikovaný virem Ivana Breziny) či Britské listy (Jan Čulík je přímo posedlý touhou po pomstě od chvíle, kdy jsem s ním ukončil pravidelnou spolupráci pro LtN, neboť nepravdivými výroky urazil jiného tehdejšího kmenového autora Literárek Jaromíra Štětinu). Navíc pokud se uskuteční reformy, které vydavatel společnosti schválil, můžeme se stát pro Reflex i Britské listy nepříjemnou konkurencí.

Ostatně jsou to více méně titíž naši podaření členové, kteří poškozovali - i tehdy za asistence Britských listů, Lidových novin a Reflexu - Stranu zelených v evropské kampani.

8. 3. 2005

Když se rozhodl filmař Peter Kosminsky začít pracovat na svém filmu o Davidu Kellym, britském vládním zbrojním expertu na Irák, který údajně v létě 2003 spáchal sebevraždu v důsledku kontroverze kolem britské oficiální zprávy o iráckých zbraních hromadného ničení, neočekával, že britská vláda bude s filmem spolupracovat. Avšak také neočekával, že dá armádě příkaz, aby s ním nikdo z vojáků nehovořil, že mu zakáže přístup na jakoukoliv vojenskou základnu a dokonce mu zakáže filmovat v jakémkoliv muzeu. Čehopak se britská vláda v této věci tolik bojí?

8. 3. 2005

Poslanec Křeček nás opět obšťastnil článkem "Polská bublina, aneb čeští důchodci a evropští domácí", který, mám takový pocit, jsem četl již několikrát. Aby zmátl nepozorného čtenáře, přidal do svého článku aktuální zprávu o polské majitelce domu, která vede spor s Polskou republikou prostřednictvím soudu ve Štrasburku. To však není skutečnou podstatou článku. Článek vedle sebe skládá náhodně vybrané argumenty, které mají dokázat bídnou situaci nájemníků v Česku (pokud ne, tak je pan poslanec skutečně dobrý demagog), a "úporným tvrzením" se je snaží dokázat. Bohužel jeho argumentům chybí jakákoliv hlubší ekonomická podstata.

8. 3. 2005

Rétorika konfliktu s sebou vždy nese zúžené perspektivy potvrzující hledisko promlouvající strany a bujení metafor, které takovou zúženou perspektivu mají potvrdit. V redakční radě jsem krátkou dobu a do redakce nepřijdu vůbec tak často, jako např. Ondřej Slačálek, který už jen na základě svých návštěv může docházet k tak závažným soudům.

11. 2. 2005

Informace pro budoucí postgraduanty

Britská Arts and Humanities Research Board, která financuje postgraduální i další vědecký výzkum na britských univerzitách, se rozhodla každoročně po dobu nadcházejících tří let udělovat šest stipendií na vypracování doktorské práce z oboru středo a východoevropských studií na britských univerzitách - "ring-fenced awards in Central and East European Studies". O stipendium mohou přirozeně žádat i studenti ze zemí střední Evropy, po dohodě se svým případným školitelem na britské univerzitě. Rádi přijeme na katedře slovanských studií na Glasgow University studenty, kteří by tam chtěli pracovat na doktorské práci z oboru české literatury, českého filmu či středoevropských médií. Vítáme studenty i z oboru polonistiky a rusistiky.

Studenti ze zemí Evropské unie (včetně tedy, od 1. května 2004, i z České republiky), kteří nemají trvalý pobyt ve Velké Británii, mají nárok žádat jen o stipendium na uhrazení školného na britských univerzitách, nedostanou stipendium na živobytí, avšak na to si lze v Británii vydělat.

Lze žádat o studium na plný i na částečný (part time) úvazek.

Podrobnosti o stipendiích AHRB ZDE

Žádosti o stipendium nutno podat do úterý 3. května 2005, pozor ale, největší naději na úspěch mají žádosti, podané prostřednictvím konkrétní britské univerzity, s níž je třeba si případný výzkumný program dohodnout hned teď. Např. Na Glasgow University je interní lhůta pro podání žádostí o postgraduální stipendium AHRB do 1. dubna 2005.

Informace o postgraduálním studiu na Glasgow University ZDE ZDE

Internetové stránky katedry slovanských studií (včetně bohemistiky) na Glasgow University ZDE
13. 2. 2005

V lednu 2005 přispěli čtenáři na provoz Britských listů částkou 11 000 Kč. Příspěvky stačí na běžný administrativní provoz listu, avšak neumožňují nám zatím financovat systematickou novinářskou práci ani systematickou technickou správu a technický rozvoj ani odbornou právní pomoc. Právě pro nedostatek financí nejsme schopni rychle zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Za finanční pomoc od čtenářů, i za bezplatnou reinstalaci zařízení, kterou provedli Jan Panoch a Dominik Joe Pantůček, upřímně děkujeme. Hlavní potíží v současnosti je, že nemáme finanční prostředky na kompletní zprovoznění veškeré funkčnosti serveru Britských listů.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
9. 3. 2005 Check point Martin  Škabraha
9. 3. 2005 Co si dnes myslí Gorbačov   
9. 3. 2005 Měl Bush nakonec přece jen pravdu?   
9. 3. 2005 Vláda chce legalizovat klecová lůžka   
8. 3. 2005 Zbrojení, ne klid zbraní Oskar  Krejčí
8. 3. 2005 Rétorika konfliktu kolem Literárních novin Vít  Janeček
8. 3. 2005 "Politický aktivismus je pro novináře přece normální...!"   
8. 3. 2005 Čeho se britská vláda bojí?   
7. 3. 2005 Melou boží mlýny? Milan  Kulhánek
7. 3. 2005 O červené niti Alex  Koenigsmark

Zelení RSS 2.0      Historie >
9. 3. 2005 Literárky: respekt vůči politické kultuře Milan  Daniel
8. 3. 2005 "Politický aktivismus je pro novináře přece normální...!"   
4. 3. 2005 Patočka nedělá z Literárních novin stranický věstník Zelených Olga  Lomová
1. 3. 2005 Stanou se Literárky věstníkem doktrinářského křídla Zelených kolem Jakuba Patočky?   
7. 2. 2005 Uhl Štětinovi: Vaše postoje nejsou postoji Strany zelených Petr  Uhl
27. 12. 2004 Strana zelených podala trestní oznámení na dva členy bývalého vedení Štěpán  Kotrba
8. 12. 2004 Čtyři tváře Strany Zelených a Strany pro otevřenou společnost Pavel  Pečínka
19. 10. 2004 Zelená Evropa: tmavozelený západ, světlezelený jih, šedozelený východ Pavel  Pečínka
22. 9. 2004 Nezralí zelení Milan  Hamerský
15. 9. 2004 Strana zelených dospívá k vnitřnímu sjednocení   

Vláda Stanislava Grosse a politika ČSSD RSS 2.0      Historie >
8. 3. 2005 Zbrojení, ne klid zbraní Oskar  Krejčí
4. 3. 2005 Odstřel "amorálního" Grosse, nebo cesta k nástupu pravice při výročí Vítězného Února?   
4. 3. 2005 Zeman se v politice mýlil, ale byl úspěšný Ivan  David
1. 3. 2005 Piáno těžké, schody srázné Petr  Pospíchal
1. 3. 2005 Příčinou vládní krize není spiknutí médií Milan  Černý
28. 2. 2005 Kauzy a příčiny: metafory politického chápání Dominik  Lukeš
25. 2. 2005 Co všechno na něj ještě vypluje... Boris  Cvek
25. 2. 2005 Gross má pro tisk bulvární potenciál   
25. 2. 2005 Portrét nastávajícího expremiéra Zdeněk  Jemelík
24. 2. 2005 Proč je protigrossovská hysterie tak selektivní? Jan  Čulík

Knowledge society - znalostní společnost RSS 2.0      Historie >
7. 2. 2005 Význam médií a nových informačních a komunikačních technologií při utváření znalostní a informační společnosti Petr  Sak
26. 1. 2005 Evropa: Třetí cesta -- Nový střed po šesti letech   
25. 10. 2004 Nečiň jiným, co nechceš, aby činili tobě Štěpán  Kotrba
5. 10. 2004 Mysli globálně, jednej lokálně Štěpán  Kotrba
29. 9. 2004 Bez veřejného prostoru budou lidé pouze otroci a nikoliv občané Štěpán  Kotrba
18. 8. 2004 Výběr mezi CocaColou a PepsiColou není výběr - to není demokracie Milan  Rokytka
6. 8. 2004 Hvězdné války a globální bezpečnostní prostředí Miroslav  Polreich
6. 8. 2004 Global Trends 2015: A Dialogue About the Future With Nongovernment Experts   
27. 7. 2004 Nookracia Ladislav  Kováč
26. 7. 2004 Je nejsvobodnějším médiem Internet? Pro koho? Štěpán  Kotrba

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
24. 2. 2005 Proč publikují média "nekompetentní" články Ivana Breziny?   
21. 2. 2005 Kjótský protokol je pouhým začátkem Bushka  Bryndová
17. 2. 2005 Jak se svět mění   
15. 2. 2005 I my jsme součástí hmotného světa   
8. 2. 2005 Budou ohroženy vodní zdroje, výroba potravin i světové hospodářství Bushka  Bryndová
3. 2. 2005 Ledový masív v Antarktidě taje - hrozí zvýšení mořské hladiny o 5 metrů   
1. 2. 2005 Globální oteplování zřejmě "do 20 let povede k vyhynutí ledních medvědů"   
27. 1. 2005 Ropné společnosti financují kampaň, popírající podnebné změny   
21. 1. 2005 Nájemní smlouva se Zemí Josef  Šmajs
17. 1. 2005 Globální stmívání   

Softwarové patenty RSS 2.0      Historie >
5. 3. 2005 Řekněte NE softwarovým patentům !   
17. 2. 2005 EU odmítla patentový zákon   
29. 11. 2004 Softwarové patenty v Radě EU odloženy David  Maxera
24. 11. 2004 Softwarové patenty znovu v Radě EU David  Maxera
10. 11. 2004 Může totalita zahltit celou civilizaci? Bohumil  Kartous
14. 9. 2004 Mezi patentovou a autorskou ochranou je rozdíl Jaroslav  Štemberk
14. 9. 2004 Mezi patentovou a autorskou ochranou je rozdíl Jakub  Trávník
13. 9. 2004 Co máte proti patentování počítačových programů?   
10. 9. 2004 NE patentovatelnosti počítačových programů jako vynálezů   
28. 7. 2004 Vykrádanie nápadov alebo brzdenie inovácií? Michal  Feik

Jan Palach RSS 2.0      Historie >
7. 2. 2005 Kultivujme tradici, nestavme pomníky Karel  Dolejší
7. 2. 2005 K Janu Palachovi jsem kritický Aleš  Kozelský
4. 2. 2005 Spor o Palacha: Výzva, nebo návod? Karel  Dolejší
4. 2. 2005 Spor o Palacha: sebereflexe, nebo bagatelizace? Vladimír  Línek
2. 2. 2005 Ideál neospravedlňuje, motiv ano Vladimír  Línek
31. 1. 2005 Ideál neospravedlňuje nic Filip  Sklenář
28. 1. 2005 Největšími Čechy jsou Jan Palach a Jan Zajíc Petr  Jánský
28. 1. 2005 Dnes nepotřebujeme mučedníky, ale sebevědomé občany Karel  Dolejší
24. 1. 2005 Jan Palach: Kam až lze zajít v úsilí o vlastní fyzické přežití? Karel  Dolejší
20. 1. 2005 Palachova oběť byla velká a hrozná, dnes by možná stačilo jen trochu ochoty spálit si prsty Jiří  Škuba

Ukrajina RSS 2.0      Historie >
28. 1. 2005 Na Ukrajině to Západ udělal správně, v Iráku špatně. Jak to dopadne s Íránem?   
5. 1. 2005 Ukrajinská politická šachovnice Oskar  Krejčí
4. 1. 2005 BHHRG Watch: "Třetí kolo ukrajinských voleb bylo zmanipulované"   
31. 12. 2004 Je nutno vznést vážné otázky týkající se amerického vlivu na Ukrajině   
30. 12. 2004 Ukrajina: Premiér Janukovyč odchází z funkce   
27. 12. 2004 UKRAJINA: Kdokoliv se nyní chopí moci, bude čelit jiným lidem   
27. 12. 2004 Rusko nemá právo na impérium   
26. 12. 2004 Ukrajina: Juščenko vítězem   
22. 12. 2004 Kam kráčíš, Ukrajino? Oskar  Krejčí
14. 12. 2004 Napomáhá či škodí silový postoj Washingtonu demokracii na Ukrajině?   

17. listopad RSS 2.0      Historie >
26. 1. 2005 Oskar Krejčí: Komunisti museli disidentom moc doslova vnútiť   
26. 1. 2005 Opozice nechtěla jít do vlády   
24. 1. 2005 Šlo o lidskou důstojnost, i když to většina už zapomněla Vilém  Prečan
24. 1. 2005 Filipov: Nic se nepohne do května 1990   
24. 1. 2005 Blacková: Nechte Fojtíka jet do USA   
24. 1. 2005 Proč se v Praze pořád nic neděje   
24. 1. 2005 Klaus: Z Občanského fóra se stává politická strana   
13. 12. 2004 17. listopad -- přestaňme se litovat Milan  Valach
10. 12. 2004 Trojí ohlédnutí za "Listopady" Petr  Miller
8. 12. 2004 17. listopad trochu jinak Miroslav  Polreich

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková
6. 1. 2005 Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí Marta  Svobodová
6. 1. 2005 Síla nočních můr v Nostickém paláci   
20. 12. 2004 Je Adam Curtis Sergejem Ejzenštejnem digitální televizní éry? Lucie  Česálková
6. 11. 2004 Adam Curtis - Vymítač duchů   
4. 11. 2004 Al Kajdá neexistuje   
4. 11. 2004 Jak si stáhnout z internetu film The Power of Nightmares Tomáš  Stýblo

Český film RSS 2.0      Historie >
8. 3. 2005 Český lev byl k ničemu Jan  Čulík
13. 1. 2005 Formanovo Taking Off je typické emigrantské dílo Jan  Čulík
9. 1. 2005 Vcelku slušná televizní inscenace Jan  Čulík
8. 12. 2004 Jak se v Jihlavě opět myslelo filmem Petr  Šafařík
29. 10. 2004 Český sen: Podstatný film aneb Zklamání z kritiky Jana Čulíka Petr  Šafařík
10. 10. 2004 Bezesné noci: Studium postojů, nikoliv fakta Jan  Čulík
22. 9. 2004 Hřebejk filmy točit umí Jaroslav  Krupka
17. 9. 2004 "Češi, uvolněte se a zbavte se defenzivních předsudků" Jan  Čulík
9. 8. 2004 LFŠ: Skvělá akce, mizerné provedení Ondřej  Čapek
9. 8. 2004 Co dluží česká kultura komunismu Milan  Černý

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
5. 3. 2005 Američané stříleli na italskou novinářku   
1. 3. 2005 Více než 100 osob usmrceno atentátem v Iráku   
18. 2. 2005 Vojáci týrali vězně i v Afghánistánu   
16. 2. 2005 Bushova vláda obviňována ze zneužívání financí v Iráku   
16. 2. 2005 Panel v americkém Senátu obvinil činitele OSN, že zpronevěřil 1,2 milionu dolarů   
15. 2. 2005 V iráckých volbách zvítězili stoupenci Íránu   
13. 2. 2005 Šíité vyhráli volby v Iráku   
11. 2. 2005 Vězni z Guantánama obviňují vyšetřovatelky   
3. 2. 2005 Vyřeší volby situaci v Iráku? Václav  Žák
3. 2. 2005 Volby: chabá útěcha za proměnu Iráku v naprostý chaos   

Školství RSS 2.0      Historie >
1. 3. 2005 O voze, o koze a o školném Radim  Valenčík
1. 3. 2005 O školství, prosím, bez demagogie Rudolf  Převrátil
28. 2. 2005 Přestaňme snít o New Labour, pokud sociální spravedlnost má být naším cílem Jan  Drahokoupil
25. 2. 2005 Paradoxy diskuse o školném Radim  Valenčík
24. 2. 2005 Slušný člověk, slušný národ - a etické kodexy Ondřej  Hausenblas
22. 2. 2005 Českým učitelům chybí osobnost, ne etický kodex... Filip  Sklenář
21. 2. 2005 Pedagogická komora a etický kodex učitele Radek  Sárközi
9. 2. 2005 S žaludeční sondou na mozek Bohumil  Kartous
7. 2. 2005 Pak teče i krev a jsou mrtví; a není "v tom" jen škola... Miloš  Dokulil
7. 2. 2005 Na české univerzitě v Brně se vyučuje rakouskému právu (a německy) Zdeněk  Moravčík

21. srpen 1968 RSS 2.0      Historie >
22. 11. 2004 Udalosti, ktoré zmenili pohľad na svet Michal  Barnovský
13. 9. 2004 Definitívny koniec československej jari Peter  Greguš
3. 9. 2004 Třeba uprostřed noci na opačný straně Zeměkoule Tomáš  Koloc
1. 9. 2004 21. srpen: Trinásta komnata dejín Pavol  Janík
23. 8. 2004 K roku 1968: Psal jsem z pozice laika Boris  Cvek
23. 8. 2004 Chcete snad říci, že srpen 1968 nebyl událostí?   
21. 8. 2004 Ukradená normalizace Milan  Krejčiřík
21. 8. 2004 Českoamerická televize o invazi z roku 1968   
21. 8. 2004 Výstava o Pražském jaru 1968 a o srpnové invazi na Michigan University   
20. 8. 2004 A tyhle si vemte s sebou a naložte s nimi, jak uznáte za vhodné   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
4. 3. 2005 STV: Médium plné prekvapení Igor  Daniš
3. 3. 2005 Rozšířené vysílání ČT na internetu   
2. 3. 2005 Rada guvernérů BBC má být zrušena   
2. 3. 2005 Británie: BBC bude financována z koncesionářského poplatku dalších deset let   
17. 2. 2005 Cimrman a Největší Čech Vojtěch  Polák
14. 2. 2005 Největší Čech a Jára Cimrman Jan  Čulík
25. 1. 2005 Hrubý amatérismus České televize Bohumil  Kartous
18. 1. 2005 Česko hledá... Jan  Sýkora
14. 1. 2005 Jára morálním vítězem? Bohumil  Kartous
9. 1. 2005 Sledovanost veřejnoprávní BBC nezadržitelně klesá   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
21. 1. 2005 K čemu je podivné myšlení o takových věcech, jako je například literatura Pavel  Janoušek
19. 1. 2005 Jana Černá neboli Honza Krejcarová, dcera Mileny Jesenské, milenka Egona Bondyho, černá lyra nebo bílá labuť s poraněnou perutí Bohumila Hrabala ... Ludvík  Hess
14. 12. 2004 "Kolik budu muset studovat literatury?" Rajendra A. Chitnis
14. 12. 2004 `How much literature do I have to do?' Rajendra A. Chitnis
6. 12. 2004 Supermarket sovětských hrdinů v časopise Téma   
6. 12. 2004 Na genologické vycházce František  Hrdlička
1. 12. 2004 Autorské čtení "nezavedených" spisovatelů   
19. 11. 2004 Divoké víno Ludvík  Hess
15. 11. 2004 S Josefem Škvoreckým o pádu komunismu v Československu   
5. 11. 2004 Slam poetry 2004 Tomáš  Krček