8. 9. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
8. 9. 2008

Rok 1968 je interpretován různě. Někteří zmenšují jeho význam a charakterizují jej jen jako boj mezi dvěma klikami (skupinami) v rámci komunistické strany o nejvhodnější druh totalitarianismu. Dle tohoto pohledu neměli běžní lidé (masy) -- jako obvykle -- žádný relevantní podíl na tom sporu. Jiní zase zveličují význam šedesátého osmého a prezentují jej jako pokus vytvořit nový model sociálního uspořádání, jehož úspěch by měl zásadní důsledky pro celý svět. Ani jeden z těchto pohledů není úplně tak správný. Jakékoliv zhodnocení tohoto procesu je obtížné, neboť byl znenadání zastaven. Můžeme tak jen spekulovat co se mohlo stát.

Tuto analýzu přednese autor v úterý 9. 9. v Praze na konferenci Ekonomické reformy roku 1968 a jejich vliv na vývoj po roce 1989", kterou pořádá organizace Fontes rerum a Masarykova dělnická akademie.

8. 9. 2008

Spratek se ukázní, krávy dostanou drezuru

Jedině spolu, láskou i rozumem, ruku v ruce udrží zelenou politickou kometu na oběžné dráze.

Uplynulý víkend přinesl dvě velmi zajímavé události, které pomohly k tomu, aby mediálně vykrystalizovaly vztahy současné české politiky. Zelení si řekli, že být v parlamentu i ve vládě je fajn a měnit to by bylo jednoduše nepraktické a pro čím dál více lidí existenčně riskantní. Jen kolik nových organizací vzniklo... Nezbývá než gratulovat, zkoušku z českého politického účetnictví složili na výbornou. Jako správní premianti přitom nezapomněli ani na své současné přátele v nesnázích. Jak zvrhlé je koupat se ve vířivce s modelkou a nechat se u toho fotit! Jak politicky nekorektní, jak ubohé to je! Zvlášť teď, před volbami.

8. 9. 2008

ANALÝZA

O konfliktu Gruzie s Jižní Osetií a Abcházií, médii nazvaného jako "dvoudenní válka", scházela od samého počátku základní fakta. Rusko i Gruzie pouze vysvětlovaly ve svých jazycích, svými abecedami, svým občanům, že to co udělaly, udělaly v souladu s právem. V úvahu braly detailní znalost geneze konfliktu u čtenářů i detailní znalost odpovědí na otázky "pravdy" a "lži".

Zdá se, že Rusko má se svou vlastní prezentací navenek problémy. Proč tomu tak je, těžko říct.

Autorka tohoto textu nikterak nehodlá vyjadřovat svůj názor na to, která ze stran konfliktu měla „pravdu“. Vyjadřuje pouze svůj názor na mediální prezentaci Ruska, Abcházie, Osetie a Gruzie jako stran konfliktu a Západu, který se neúspěšně snažil do konfliktu zasáhnout.

Michael Marčák: Bursík vyhrál, takže bejt tebou, datel, držel bych hubu !
8. 9. 2008

8. 9. 2008

AB│ Bezprostředně poté, co Rusko „zametlo“ s gruzínskou armádou, se objevily narážky, mimo jiné i z úst ruského premiéra Putina, že konflikt tajně vyprovokovaly Spojené státy a že snad na něj i připravovaly gruzínskou armádu. Článek Johna Barryho v americkém týdeníku Newsweek vysvětluje, že tomu tak nebylo. Ale že co není, může být.

"Jakékoliv vojenské úsilí těchto dimenzí však bude v první řadě narážet na politický problém potenciální ruské reakce," píše dále Barry v jedné z nejzajímavějších pasáží článku. "Další problém je, jak bude reagovat 10 středoevropských a balkánských států, které do NATO vstoupily nedávno. Téměř s jistotou budou očekávat vojenskou pomoc podobného kalibru, jakou Spojené státy nabídnou Gruzii. Poněkud opožděně nyní NATO musí řešit otázku, jak bránit své nové členy. Jistý vysoce postavený americký generál, který dříve působil ve vrcholné funkci v NATO a nyní byl ochoten hovořit, říká, že příslib zakládající smlouvy NATO, závazek obsažený v Článku 5, že útok na jednoho člena bude považován za útok na všechny, byl v letech 1999 až 2004, kdy Aliance vítala nové členy, v podstatě ignorován. Generál Charles Wald, který byl počátkem tohoto desetiletí zástupcem velitele amerických sil v Evropě, to potvrzuje: "Přístup byl, že čím víc nás bude, tím bude veseleji. Co by bylo, kdyby opravdu mělo dojít na článek 5, NATO příliš neřešilo."

Angažovanost Spojených států v Gruzii rostla postupně. Paradoxně to začalo misí, jejímž cílem bylo uklidnit Rusko, píše Barry. Rusové, kteří tehdy bojovali v Čečensku, si stěžovali, že se čečenští rebelové skrývají v soutěsce Pankisi, pohraniční oblasti Gruzie. Američané se zase domnívali, že tam existuje nějaké sepětí s Al Kajdou. Gruzie neměla síly s tím něco dělat, a tak se do toho v roce 2002 vložil Pentagon a vycvičil a technicky vyzbrojil tři prapory gruzínské pěchoty.

8. 9. 2008

Podivnou práci při informování veřejnosti dělá redakce zpravodajství veřejnoprávní České televize. Jedinou informaci o právě vyšlé knize Boba Woodwarda The War Within - A Secret White House History 2006-2008, která způsobila v Americe skandál, neboť se zde mimo jiné píše, že Bush nechal odposlouchávat iráckého prezidenta Núrího Málikího, odbyla ČT24 komentářem politologa Igora Lukeše z Bostonské univerzity. Aniž by se redaktoři televize seznámili s fakty a kontextem. Ze zprávy ČT nedostanete žádnou věcnou informaci. Titulek ČT24 snad právě proto zní: Nová kniha Boba Woodwarda: O žádnou aféru Watergate nejde. Nuto říci informaci, kterou už televizní redaktoři nepřipojili: Historik Lukeš je zároveň honorárním konzulem ČR v Bostonu..., a nemá tedy jako český diplomat jakýkoliv zájem na tom zpochybňovat stávající administrativu ve Washingtonu. Určitě ale stojí za to konfrontovat, jak o knize píší seriózní západní média a jak hlupáci v ČT.

BL 6. 9. 2008 Bob Woodward: Bílý dům odposlouchával iráckého prezidenta ZDE

ČT24 8. 9. 2008: Nová kniha Boba Woodwarda: O žádnou aféru Watergate nejde ZDE

CBS: Woodward On Top Secret Military Capability ZDE

Washington Post: New Woodward Book: 'The War Within' ZDE
Guardian: White House spied on Iraq leaders, says Bob Woodward book ZDE

Bob Woodward: The War Within - A Secret White House History 2006-2008, Simon & Schuster, 2008, ISBN-10 1416558977, ISBN-13 978-1416558972

8. 9. 2008

Jen technická poznámka na okraj nedělních Otázek Václava Moravce na ČT1. Když moderátor diskusního pořadu ohlásil rozhovor s poslancem ODS Vlastimilem Tlustým na téma aféry poslance Moravy, správně divákům vysvětlil, proč je poslanec Tlustý ve studiu sám. Všichni ostatní pozvaní hosté účast odmítli. Dramaturgie a produkce se v tomto případě snažily dostát závazku objektivity a vyváženosti. Nepodařilo se, a tak Vlastimil Tlustý dostal exkluzivní prostor k obhajobě své osoby. Stal se exkluzivním hostem z nezbytí. Ti, kdož nepřišli, si za to mohou sami, a divák následující Tlustého exhibici přijme jako výsledek souhry okolností.

Krátce před vystoupením Vlastimila Tlustého v OVM se ale udál jiný příběh. Jako v pohádkách: Tentýž čas, totéž studio, týž pořad, ovšem jiné zadání. Exkluzivním hostem diskusního pořadu se na ČT1 stává gruzínský prezident Michail Saakašvili. Václav Moravec se v úvodu rozhovoru nezmíní o tom, že by byl do pořadu zván ještě zástupce odlišného stanoviska. Například někdo z ruské strany. Kdyby tak ČT chtěla učinit, jistě by se o tom moderátor zmínil. Rozhovor by se mu nepochybně dařil lépe. Navíc s klidem v duši, že pokus o rovnováhu byl alespoň učiněn.

8. 9. 2008

Začátek prezidentské kampaně na Ukrajině

ŠOK│ Sekretariát ukrajinského prezidenta Juščenka obvinil premiérku Julii Tymošenkovou ze zrady národních zájmů a z práce v zájmu Ruska. Výměnou za to prý Tymošenková podle Juščenka počítá s podporou Moskvy v nadcházejících prezidentských volbách v roce 2009. Zaměstnanci prezidenta Juščenka vyjádřili současně nespokojenost s tím, že Tymošenková ostře neodsoudila akce Ruska v Gruzii, a zároveň ventilovali obavu z možné skandalizace prezidenta, či jeho případného obvinění. Podle ukrajinské redaktorky BBC Svetlany Dorosh tato slova mohou být přípravou na budoucí vývoj, neboť je možné, že prezidentův sekretariát si je vědom možného výskytu kompromitujících informací proti Viktoru Juščenkovi. Ukrajinský parlament totiž zřídil speciální výbor na prověrku Juščenkových obchodů se zbraněmi s Gruzií současně s tím, že zjednodušil proceduru odvolání prezidenta.

Tymošenková v oplátku na prezidentovo obvinění prohlásila, že Viktor Juščenko by už neměl být kandidátem na prezidenta na druhé funkční období. Obvinila Juščenka, že klade své politické ambice "nad zájmy lidu".

Generální prokuratura proti Tymošenkové zahájila na podnět prezidentské kanceláře trestní řízení. Tymošenková dnes oznámila, že je na 11. září pozvána na "vysvětlení" na generální prokuraturu, protože ji ukrajinská tajná služba obvinila z ohrožení bezpečnosti země.

8. 9. 2008

ANALÝZA

Autentický citát z mailu Martina Bursíka, který shodou náhod dorazil do jiné schránky, ukazuje, že silové taktiky Martina Bursíka slaví úspěch. Diktát většiny ukázal morálku a demokracie zelené strany - respektive toho, co z ní zbylo. Ve vedení strany po jejím sjezdu už není nikdo, kdo by s Bursíkem v názorech na setrvání v koalici nesouhlasil. Namísto "rebelky" Dany Kuchtové se jako 1. místopředseda ocitl uhlazený ministr školství Ondřej Liška. Do vedení strany se dostala i Bursíkova partnerka Kateřina Jacques. Místopředsedou se stal i náměstek brněnského primátora Martin Ander. Členy předsednictva se stala ministryně Džamila Stehlíková, dosavadní členka předsednictva Zuzana Drhová a Ladislav Vrchovský z Moravskoslezského kraje. Tedy všichni, kteří patří do Bursíkova "pragmatického" tábora.

Voliči měli možnost těsně před volbami vidět, jak jsou se zelení schopni chovat, když se jim dá do rukou moc.

8. 9. 2008

Překvapila mě fotografie poslance Moravy při konfrontaci se štábem TV Nova, která je zveřejněna u článku na serveru Novinky. Tričko Good Morning Angola s palmami a vojenským vrtulníkem naráží na vojenské operace, které v roce 1975 a během osmdesátých let vedl proti angolským národně osvobozeneckým jednotkám tehdejší rasistický jihoafrický režim.

7. 9. 2008

Kamiony, odpady, alternativní zdroje -- to a řada dalších podobných témat jsou nepochybně záležitosti, kterých se může týkat kompromis mezi Bursíkovou stranou, která si zřejmě z taktických důvodů stále říká Strana zelených a vůdčí silou lžikoalice, ODS. Za možnost vládnout se Topolánek s Bursíkem rád na nějakých těch ústupcích, jež potom Bursík může prezentovat jako své úspěchy, rád a bez větších problémů dohodne.

Michael Marčák: A vy jste kdo? Tajná služba, politická lobby nebo bulvár ?
8. 9. 2008

Martin Bursík
7. 9. 2008
Martin Bursík
kandidátský projev dosavadního předsedy Strany zelených na zsjezdu SZ, Teplice, 6.9.2008

Vážené delegátky, vážení delegáti, vážení hosté, Strana zelených prošla během posledních tří let mimořádně dynamickou a úspěšnou vývojovou etapou. Právě před třemi lety rozhodl sjezd strany v Pardubicích o tom, že Strana zelených bude kandidovat v parlamentních volbách v roce 2006 samostatně. Toto zdánlivě nedůležité rozhodnutí sjezdu bylo podle mého názoru rozhodujícím krokem v emancipaci strany.

8. 9. 2008

Je pozoruhodné, jak Milan Daniel komentuje vítězství Martina Bursíka na stranickém sjezdu zelených. Podle Daniela by zřejmě Strana zelených měla změnit své jméno. Mnohem spíše to mělo být řečeno v okamžiku, kdy Bursík vyhrál nad křídlem bývalého předsedy Jakuba Patočky, ale i tak... Labour Party své jméno po Blairově otočce prudce do prava nezměnila a Schwarzenegger je stále republikán, i když je pro sňatky gayů/leseb a výrazně prosazuje ekologická témata. Bursík má plné právo promítnout tradiční politiku zelených jinak, netradičně, méně ideologicky (kdyby byl vstřícnější k jaderné energii, bylo by to jen vítězství zdravého rozumu nad ideologickou zaslepeností).

5. 9. 2008

KD│ Gruzínský deník Rezonansi 4. září zveřejnil otevřený dopis podepsaný osmdesáti organizacemi a osobnostmi veřejného života vyzývající úřady k široké veřejné diskusi o příčinách srpnové války s Ruskem. Zprávu o tom v angličtině přinesl server Civil Georgia.

8. 9. 2008

Nebyly v tomto ohledu nedělní "Otázky VM" na ČT1 jen dezinformací?

Všechna čest, že ČT1 získala na nedělní "Otázky V. Moravce" jako partnera do diskuse přímo gruzínského prezidenta Micheila Saakašviliho. Pokud ovšem během té diskuse padla jména také V. Havla nebo V. Klause, a pokud měla být relace vyvážená, určitě nemohlo divákům stačit vzpomínat si na to, co zrovna o týden dřív ve stejném programu říkal -- jinak zaujatě -- jeden poslanec ruské Dumy. Také bychom neměli nad historickými procesy dělat automaticky analogie a jen povrchně porovnávat neporovnatelné.

5. 9. 2008

Spojené státy od roku 2001 vedly válku v islámském světě. Hlavní operační prostory leží v Afgánistánu a Iráku, nicméně politicko-vojenská ohniska se rozprostírají napříč islámským světem, od Mindanaa až k Maroku. Situace k 7. srpnu 2008 byla následující, píše analytik organizace Stratfor George Friedman:

8. 9. 2008
reakce na poznámku Jana Čulíka k článku Saakašvilimu "dali k podpisu podvrh smlouvy s Lavrovem"

JU│ Všechno je nejspíš jinak. Rusové podepsali text v "gruzínském znění", v jazyce diplomatů. Otázkou je, zda věděli, co podepisují. Vypadá to, že ne. Ruský server Lenta.ru komentuje zprávu France Presse o nepřesnosti překladu plánu o mírovém řešení konfliktu v Jižní Osetii. Francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner uznal, že rozdíly v plánu na mírové urovnání konfliktu v Jižní Osetii se objevily v důsledku překladu dokumentu. Na tiskové konferenci po zasedání ministrů zahraničí EU v Avignonu byl Kouchner požádán, aby vysvětlil, co zapříčinilo nedorozumění mezi Ruskem a Západem v otázce tak zvané "nárazníkové zóny" v blízkosti hranic s Jižní Osetie a Abcházie. "Překlad, jako vždy," – opáčil francouzsky ministr.

Objasnil, že plán Medvěděv – Sarkozy skládající se ze šesti bodů byl podepsán ve francouzštině a potom přeložen do angličtiny a ruštiny. Podle slov Kouchnera, on ví jen o jedné základní nepřesnosti, ostatní jsou „drobnosti“.

8. 9. 2008

ŠOK│ Rusko může ukončit vztahy s NATO, pokud se Gruzie zapojí do Akčního plánu pro členství v Alianci , řekl v pondělí RIA v Bruselu stálého zástupce Ruska při NATO Dmitrij Rogozin.

8.9. 2008 РИА Новости : РФ может разорвать отношения с НАТО в случае подключения Грузии к ПДЧ ZDE

5. 9. 2008 РИА Новости: Британия не поддерживает идею быстрого принятия Грузии в НАТО - СМИ ZDE
8. 9. 2008

Vynálezcem cukrové kostky jsme nebyli my -- imaginární kolektiv českých vynálezců -- ale konkrétní na Moravu přišedší rakousko-švýcarské individuum jménem Jacob Christoph Rad .

V novodobých dějinách české politické rétoriky, konkrétně od výstupu Václava Klause na mýtický Blaník, kde zaštítěn husitskou pavézou bránil českou identitu před vlivem EU, hraje kostka cukru významnou symbolickou roli. Nezapomenutelný je Klausův příměr, že se naše národní identita v evropském moři rozpustí jako kostka cukru v kávě.

A tak se dostala tato malá bílá sladká krychle -- podle výroku vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry prý český vynález -- do politického vládního spotu, aby podle přání premiéra Mirka Topolánka zábavným, originálním a poněkud "poťouchlým" způsobem probudila doposud nevalný zájem českých občanů o šestiměsíční český předsednický program v Radě Evropské unie.

5. 9. 2008

BBC: Česká republika vzkazuje EU:

Česká vláda zahájila novou PR kampaň, jejímž cílem je zvýšit povědomí o tom, že ČR zanedlouho převezme předsednictví Evropské unie, píší internetové stránky BBC.

8. 9. 2008

V Topolánkově přestřelce s poslancem Tlustým, emotivně vyostřené z obou stran v nedělních televizních duelech i ve víkendovém zpravodajství, by neměla zapadnout informace, že informace a fotografie "Tlustého s kurvama" má premiérův spolupracovník Marek Dalík už dávno... A premiér Mirek Topolánek to ve vyjádření pro Marka Kroupu decentně pominul, i když to v dokumentu "NATVRDO" zaznělo zřetelně a jasně. Tlustý s kurvama. Starý příběh, se kterým někdo už Tlustého vydíral.

8. 9. 2008

Rok šedesátý osmý byl významný nejen pro Československo. Byl to rok ve kterém vyplavaly na povrch všechny bolesti světa na střádané v posledních letech. Dalo by se říci, že v tom roce proběhla revoluce. Lidé už začínali mít dost politiky a politiků. V té době se na druhém konci světa dějiny psaly napalmem. Válka ve Vietnamu. Na začátku roku ve Vietnamu bojovalo půl milionu mladých Američanů. Tisíce mladých Američanů pálily povolávací rozkazy a odmítaly vstoupit do armády. Utíkaly do Kanady. Třetina vojáků ve Vietnamu byla na drogách. Proč byla ta válka, kterou v USA nikdo nechtěl? Make love not war! To bylo nové heslo mladých Američanů. Hnutí hippies ovládlo Ameriku. Volná láska, sex a rock'n'roll ovládaly mládež. Z koncertních pódií se stávaly politické tribuny. Zpěváci stáli v prvních řadách protestujících.

8. 9. 2008

ŠOK│ Rusko snižuje investice z přebytků mezinárodního obchodu do cenných papírů v USA. Oznámil to v pátek první náměstek předsedy Ruské centrální banky Alexej Uljukajev. Od začátku léta objem investic klesl jeden a půlkrát. Kromě toho zástupce Ruska oznámil, že centrální banka v srpnu nenakupovala americkou měnu, a počátkem září se začala zbavovat zásob dolarů.

8. 9. 2008

Americká vláda v neděli oznámila, že podniká největší finanční záchrannou akci v historii Spojených států. Rozhodla se převzít krachující americké hypotéční banky Freddie Mac a Fannie Mae do dočasného státního vlastnictví, aby je zachránila před bankrotem.

Americký ministr financí Henry Paulson oznámil, že Federal Housing Finance Agency (Federální úřad pro kontrolu financování bydlení), který dosud fungoval jako vládní regulační orgán pro obě banky, je od nynější bude řídit v "zakonzervovaném" stavu. Generální ředitelé obou bank budou nahrazeni novými lidmi. /P>

Obě tyto banky nahromadily za poslední rok dluh ve výši přibližně 1600 miliard dolarů. Banky rozpůjčily americkým vlastníkům celkem 5,3 bilionů dolarů na koupi nemovitostí, z celkového objemu hypoték v Americe, který dosahuje 12 bilionů dolarů. Obě banky se už dlouho považují za příliš velké na to, aby je americká vláda mohla nechat padnout.

ZDE

5. 9. 2008

ŠOK│ Zdroje agentury AP tvrdí, že prezident George W. Bush má v úmyslu odstoupit od žádosti Kongresu na ratifikaci dohody s Ruskem o spolupráci v oblasti mírového využívání jaderné energetiky (dohoda 1-2-3). Podle agentury "toto nebudou poslední odvetná opatření proti Rusku". Bushova administrativa přitom prezentovala dohodu jako velký úspěch své diplomacie. Umožnila by Američanům, aby získali přístup k údajům o ruských jaderných technologiích, přičemž Moskva by dostala příležitost, aby se stala největším světovým dovozcem a strážcem vyhořelého jaderného paliva, včetně dodávek poskytnutých americkými jadernými elektrárnami. Kromě otevřeného přístupu Ruska na americké trhy, vztahující se k cyklu jaderného paliva a jaderných zařízení obdržely by americké společnosti právo na podnikání v Rusku, dovoz zařízení a vlastních jaderných materiálů. Zejména pro tento program mělo být aktivováno jaderné centrum v Angarsku. Putin vydal koncem minulého měsíce ostrý komentář o tom, že Západ může zapomenout na ruskou podporu pro další kolo sankcí vůči Íránu, které ho chtějí trestat za odmítnutí zastavit obohacování uranu. Rusko naproti tomu hodlá do konce roku dokončit íránskou elektrárnu v Búšéhru.

Benito Mussolini
8. 9. 2008

Dne 8. září 1943, před 65 lety, se rozpadla aliance mezi nacistickým Německem a fašistickou Itálií. Do té doby jediný spojenec na evropském a středomořském bojišti se stal prakticky přes noc nepřítelem, proti kterému Wehrmacht a SS zahájily masové represe. Stalo se tak poté, co se zhroutil expediční sbor Osy v Tunisku a Itálie byla bezradná, protože ztratila své elitní jednotky v Africe a u Stalingradu a morálka jejího vojska dosáhla proto nejhlubšího bodu. Německé velení disponovalo v Italii jen několika akceschopnými divizemi.

8. 9. 2008

Existuje  ústní svědectví o tom, že Charles de Gaulle prý mluvil jednou v životě sprostě. Během mnichovské krize. Velitel obrněné brigády v Metz, plukovník de Gaulle, v důstojnické jídelně na otázky svých kolegů, zda francouzská armáda má nebo nemá jít na pomoc Československu, vztekle odpověděl: "Francouzská armáda nemůže jít nikomu na pomoc, francouzská armáda si válí koule v koloniích".

7. 9. 2008

Po delší době jsem opět otevřel televizi, noviny a internet, a nestačil jsem se divit mnoha věcem globálního dosahu. Zjistil jsem například, že zatímco, co jsem kulturně zaostával, že se z nás stali brilantní vojenští stratégové, že Eskymáci způsobují rozpouštění ledovců, a také že se u nás projevil závažný nedostatek kvalitní černé barvy.

8. 9. 2008

Když jsem ještě žila v Nizozemsku, pozvala jsem svého strýce, co má na Moravě statek, aby se přijel podívat na jeden takový holandský, píše Lucie Bottaro. Přijel a nestačil se divit, protože mnoho věcí (od způsobu uvazování krav, až po systém sběru a skladování mléka), které byly v ČR zakázány, v Nizozemsku se klidně používaly. "Jak je to možné", kroutil hlavou "vždyť všechny ty změny u nás přece nařídila Evropská unie!" Ale, ale... tedy za kdejakou hloupost, kterou si tady sami provedeme, může ta ošklivá a všemocná EU. A je to.

8. 9. 2008

ŠOK│ Když je něco poprvé, je to náhoda. Když je to podruhé, je to shoda náhod. Potřetí je to neuvěřitelná shoda náhod. Počtvrté je to cílená špionážní či politická kampaň. Pokud to nebyla už poprvé. Po sedmé je to trestuhodná blbost odpovědných osob. Po přísně tajných dokumentech, které obsahovaly zprávu o současné situaci v Iráku a poslední zpravodajské informace o teroristické síti Al-Kajda, údajích se jmény a daty narození desetitisíců trestanců v Anglii a Walesu, údajích 15 000 lidí z CD obsahujícího osobní data lidí účastnících se programu penzijního pojištění, údajích 7,25 miliónu rodin pobírajících dětské přídavky, ztráty agenturní informace o desítkách tisíc nejtěžších britských zločinců z národního počítačového centra britské policie prostřednictvím USB disku, se nyní ztratily údaje pěti tisíc vězeňských zaměstnanců. Co přijde příště? Dohody se Spojenými státy od předávání údajů i Shengenský informační systém dostávají cílené zásahy. Od koho?

Je načase detektivy Komanda pro vyšetřování závažné ekonomické kriminality (Serious Economic Crime Command) Scotland Yardu buď vyhodit, nebo zastřelit ministra vnitra či šéfa britské konrarozvědky. Za neschopnost.

Pozn. JČ: Obávám se, že to nebude žádná "cílená špionážní, či politická kampaň". Ke ztrátě počítačových informací totiž v Británii dochází v příliš mnoha nejrůznějších institucích, státních orgánech i soukromých organizacích na to, aby to byla nějaká "cílená kampaň". Spíš jde skutečně o nekompetenci, která jde ruku v ruce s neuvěřitelnou lehkostí, jak se dnes dají obrovská množství počítačových dat ztratit. A pak k tomu přistupuje otevřenost: dovedu si představit, že k obdobným ztrátám informací dochází i v jiných zemích, včetně v ČR, ale nikdo to prostě nezveřejňuje.

7.9. 2008 TASR/SME: V Británii sa stratili údaje o 5000 zamestnancoch väzníc ZDE

26. 8. 2008: V UK se ztratily soubory o desítkách tisíc kriminálníků ZDE
22. 8. 2008 Britové ztratili další složku s osobními údaji ZDE
17. 6. 2008 iDnes: Britům se ztratily další tajné dokumenty, tentokrát z kanceláře ministryně ZDE
13. 6. 2008 iDnes: Britský agent zapomněl ve vlaku tajnou zprávu o Al-Kajdě ZDE
18. 12. 2007 iDnes: Britům se znovu ztratily citlivé údaje, tentokrát o řidičích ZDE
20. 11. 2007: Novinky: Britské úřady ztratily osobní data 25 miliónů lidí ZDE
Bob  Woodward
6. 9. 2008

Deník Washington Post dnes informoval o knize novináře Boba Woodwarda, známého z kauzy Watergate. Píše v ní, že USA sledovaly a odposlouchávaly iráckého premiéra Núrího al-Malíkího a další irácké politiky. To poukazuje na nedostatek důvěry a vrhá stín na vztahy s americkými zpravodajskými službami, prohlásila dnes irácká vláda. Mluvčí vlády Alí al-Dabbagh dodal, že Irák požádá Spojené státy o vysvětlení.

Bob Woodward: The War Within - A Secret White House History 2006-2008, Simon & Schuster, 2008, ISBN-10 1416558977, ISBN-13 978-1416558972

CBS: Woodward On Top Secret Military Capability ZDE

Washington Post: New Woodward Book: 'The War Within' ZDE
Guardian: White House spied on Iraq leaders, says Bob Woodward book ZDE
8. 9. 2008

Obrana USA ze strany pana Cveka je opravdu poněkud nešťastná. Řešit problémy zločinem je přinejlepším krajně problematické. Jenže Daniel Veselý postavil americkou politiku do situace, kdy jí nic jiného nezbývá.

Pokud americké firmy obchodují v zemi, kde dochází k politickým převratům či výkladu lidských práv dle haitských norem, pak evidentně neplní svoji funkci pojistky proti podobným událostem. Jsou ale pro takovouto roli vůbec disponovány? A co když americká vláda zastaví obchodování i rozvojovou pomoc a vyhlásí vůči takovéto zemi embargo? Pak je vinna případnou humanitární katastrofou. Současný americký prezident zřejmě došel ke stejnému závěru a do jedné takovéto země poslal armádu, která její ošklivý režim svrhla. A zase špatně. Ba ještě mnohem hůře. Co tedy ještě zbývá? Politika neintervence a nezasahování? Chyba lávky. Stačí, aby američtí diplomaté jen vzbudili dojem něčeho podobného, a je z toho zelená pro agresora.

8. 9. 2008

SME/SITA/AFP│ Ruský prezident Medvedev odcestuje 8. októbra na dvojdňovú návštevu Kirgizska zameranú na posilnenie vzájomných obchodných vzťahov. Kurmanbek Bakijev a Dmitrij Medveděv majú podpísať dohody o colných poplatkoch a telekomunikáciách, ako aj o výstavbe vodnej elektrárny v Kirgizsku.

SME: Medvedev pôjde upevňovať vzťahy do Kirgizska ZDE

ŠOK│ Problém je, že všechno je tak trochu jinak...

8. 9. 2008

CRI Podle informací polských novin "Dziennik" zřídila v roce 2002 americká Ústřední zpravodajská služba CIA tajné věznice v Polsku, ve kterých zadržovala osoby podezřelé z terorismu.

V roce 2002 založila jednu tajnou věznici ve výcvikovém středisku polského zpravodajského úřadu ve východní části Polska. Do této věznice mohli vstoupit jenom příslušníci americké armády.

8. 9. 2008

Íránska štátna televízia v nedeľu uviedla, že spoločnú výskumnú družicu na obežnú dráhu úspešne vyniesla čínska raketa.

Minister telekomunikácií Muhammad Sulajmání uviedol, že na skonštruovaní družice sa podieľali Irán, Čína a Thajsko.

SITA: Spoločná družica je na obežnej dráhe ZDE

ŠOK│ Ředitel Íránské kosmické organizace Reza Taghipour řekl, že Írán na vypuštění satelitu spolupracuje s Ruskem a dalšími asijskými státy . Stejnou spolupráci má i s islámskými státy. Z této informace vyplývá, že vlastní íránský satelitní nosič, o jehož vypuštění Američané dlouhodobě spekulují jako o bezpečnostní hrozbě, není dodnes připraven na vypuštění a nejspíš ani dlouho nebude. V roce 2005 poslal první íránský komerční satelit do vesmíru ruský nosič.

7. 9. 2008, Reuters India: Iran says satellite launched with China, Thailand ZDE

Associated Press/IHT: Joint Iranian research satellite in orbit ZDE
14. 4. 2008, BL, Karel Dolejší: Raketový poplach Jane's - Znamení úpadku kdysi nezávislé instituce ZDE
28. 11. 2007, BL, Lukáš Visingr, Štěpán Kotrba: Šaháb: Rakety tisíce a jedné noci ZDE
8. 9. 2008

Konzervativní strana a občanské sdružení Mladá pravice si chtějí památku obětí útoku teroristů na budovy WTC 11. 9. 2001 i dalších teroristických útoků připomenout čtvrtým ročníkem tradičního pietního shromáždění, které se uskuteční 11. září 2008 v 17.00 na Jungmannově náměstí v Praze 1. Mottem letošního setkání je "Radarem na obranu západní civilizace". "Důrazně však odmítáme politický obchod radar za Lisabonskou smlouvu, jehož existenci někteří politici připouštějí a jiní dokonce vítají. Obě smlouvy nelze v žádném případě spojovat, ta druhá (Lisabonská) navíc odporuje té první (americké), protože omezuje svobodné utváření zahraniční politiky toho kterého státu," říká kancléř Konzervativní strany Martin Rejman. "Je třeba varovat před bezpečnostními, zdravotními a ekonomickými riziky zvýšené imigrace, kterou například současná vláda schválením tzv. zelených karet podporuje. Idea multikulturalismu, nekontrolovaný příliv cizinců ze zemí s odlišnými kulturními a náboženskými kořeny a nechráněné hranice v rámci Schengenského prostoru jsou pro zemi větším nebezpečím, než fiktivní raketové střely z Íránu," míní místopředseda Mladé pravice Vladislav Nejedlý.

Na setkání vystoupí hudební skupina Létající rabín (zahraje instrumentální skladby tradiční židovské hudby klezmer), s krátkým slovem zástupce velvyslanectví USA, poslanec Evropského parlamentu Ivo Strejček, politolog a ředitel Občanského institutu Roman Joch a publicista Alexandr Tomský. Informoval o tom server euroskeptické krajní pravice euServer, který vydává občanské sdružení Český portál.

EUServer: Uctění památky obětí islámského terorismu 11.9. v Praze ZDE

Kerč, vlajková loď Černomořské flotily do roku1997, Loď projektu 1134B Berkut B / loď třídy Nikolajev (NATO Kara)
7. 9. 2008

Venezuela a Rusko, uspořádají v listopadu společné vojenské cvičení v Karibském moři. V sobotu to podle agentury Reuters oznámil vysoký představitel venezuelského námořnictva Salbarore Cammarata. Podle něj se cvičení uskuteční od 10. do 14. listopadu a spolu s venezuelským letectvem a námořnictvem se do něj zapojí několik ruských lodí a asi 1000 ruských vojáků. Cammarata také zdůraznil, že je to poprvé, co se plavidla ruské flotily zapojí do námořních manévrů v Latinské Americe. Cvičení patrně znepokojí Spojené státy, jejichž vztahy s Moskvou ochladly v důsledku gruzínské krize. Moskva si stěžuje na přítomnost plavidel NATO v Černém moři, které po skončení ozbrojeného konfliktu dodávají do Gruzie humanitární pomoc.

Reuters/ČTK/ČT24 : Venezuela a Rusko uspořádají společné manévry v Karibiku ZDE

iDnes: Rusko pošle vojáky do Karibiku. Zatím jen na cvičení ZDE
6. 9. 2008

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov včera prohlásil, že text šestibodového plánu, na kterém se dohodli francouzský prezident Nicolas Sarkozy a jeho ruský protějšek Dmitrij Medvěděv a který následně podepsal gruzínský prezident Michail Saakašvili, je podvrh.

V textu, který podepsal Medvěděv, se prý píše o "mezinárodní dohodě o zajištění bezpečnosti Abcházie a Jižní Osetie", zatímco Saakašvili podepsal dokument o "mezinárodní dohodě o zajištění bezpečnosti v Abcházii a Jižní Osetii". "Autentickým je text podepsaný oběma prezidenty (Sarkozym a Medvěděvem) v Kremlu 12. srpna," prohlašuje Lavrov.

Právo: Saakašvili prý podepsal podvrh ZDE

Pozn. JČ: Může to být nevinná chyba, způsobená překladem do západních jazyků. Neflektivní jazyky jako angličtina totiž nesnášejí řazení genitivů ("zajištění bezpečnosti Abcházie a Jižní Osetie" je jako ono nechvalně známé papalášské "zařízení vyřízení nařízení" a špatný styl postkomunistických byrokratů překladatel zřejmě nahradil pro srozumitelnost jinou předložkou - původní formulace je totiž dvojznačná. Až se ruští byrokraté naučí psát lidsky srozumitelným jazykem, k chybám tohoto druhu docházet nebude, pokud bude původní text jasný a právně jednoznačný.

7. 9. 2008

Indie může nakupovat jaderné technologie, a to i přesto, že není signatářem dohody o nešíření jaderných zbraní. Na návrh USA jí to dovolila skupina 45 států, které dohlížejí na export jaderné technologie ve světě, informovaly světové agentury. Zákaz obchodu s Indií platil 34 let.

Aktuálně: Indie může obchodovat s jadernými technologiemi ZDE

6. 9. 2008

Americký viceprezident Dick Cheney se v pátek na Ukrajině setkal s nejednoznačným přijetím. Nadšení premiérky Julije Tymošenkové pro členství v NATO ochablo, vřelým stoupencem aliance zůstal jen prezident Viktor Juščenko. "Cheney jí řekl, že nynější vývoj událostí v Rusku je pro Ukrajinu dobou rozhodujících výzev, avšak Tymošenková se ve svém výkladu soustředila pouze na hospodářské vztahy a řekla, že obě země zůstávají těsnými strategickými partnery," shrnula obsah setkání s ukrajinskou premiérkou Cheneyho mluvčí Megan Mitchellová.

Deník: Cheney sklidil na Ukrajině nadšení i skepsi ZDE

6. 9. 2008

SITA│ Poľská prokuratúra získala dokument dokazujúci tvrdenia, že na území krajiny sa pred niekoľkými rokmi nachádzalo tajné zariadenie americkej Ústrednej spravodajskej agentúry (CIA). V piatok to uviedol poľský denník Gazeta Wyborcza, ktorý sa odvoláva na nemenované zdroje. Tie mali prístup k dvojstránkovému memorandu poľskej tajnej služby, ktoré spísali koncom roka 2005 alebo na začiatku roka 2006 po tom, ako sa v amerických médiách objavili správy o údajnej sieti tajných väzníc CIA v postkomunistických štátoch strednej Európy. Podľa Gazety šéf tajnej služby spomínaný dokument v roku 2006 predložil dvom ministrom vtedajšej konzervatívnej vlády, ako aj poľskému generálnemu prokurátorovi Januszovi Kaczmarekovi. Ten stretnutie denníku potvrdil, odmietol však prezradiť, čo bolo jeho obsahom. Bývalí ministri sa pre Gazetu odmietli vyjadriť.

iHNed: Poľská prokuratúra má dôkazy o tajnom zariadení CIA ZDE

6. 9. 2008

ŠOK│ Ministr zahraničních věcí SR Ján Kubiš rozhodl o vyčlenění 5,6 milionu Sk na humanitární pomoc obyvatelům Gruzie. Posléze vyčlenil další 2 miliony Sk pro obyvatele Jižní Osetie. Česko oproti tomu poslalo peníze pouze do Tbilisi. Namísto politicky aktivistických skupin, jako je Člověk v tísni, Slovensko distribuuje prostředky prostřednictvím Medzinárodní organizace pro migraci (IOM).

5. 9. 2008

tisková zpráva

Dnešní poměry v České republice považujeme za demokratické a českou justici za jeden z hlavních prvků právního státu. Právě proto jsme se rozhodli založit Výbor na obranu Marcely Urbanové. Poručice Barbora Bošková a státní zástupkyně Šárka Pokorná, obě z Prahy 1, ji od června trestně stíhají pro výpověď, učiněnou v trestní věci proti Jiřímu Čunkovi, který byl loni stíhán pro podezření z převzetí úplatku. Svědeckou výpověď Marcely Urbanové v této věci označily za nepravdivou. Hrozí jí tři až deset let vězení.

9. 8. 2008

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. Britské listy si každý měsíc otevře 200 000 individuálních IP adres. Finančně však na provoz listu přispívá jen kolem 180 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře.

V červenci 2008 přispělo celkem 185 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 40 916.45 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31.7. 2008 částku 231 190.15 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a 1,400.18 euro.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Gruzie, Rusko a Jižní Osetie RSS 2.0      Historie >
8. 9. 2008 Mediální válka: Když pro slzy nevidí písmena Irena  Ryšánková
8. 9. 2008 Pracuje Tymošenková pro Moskvu, nebo půjde Juščenko sedět za obchod se zbraněmi?   
8. 9. 2008 Neewsweek: Gruzínská armáda, Made in USA   
8. 9. 2008 Jsou tu paralely? O čem je gruzínská lekce? Miloš  Dokulil
8. 9. 2008 Rusko "souhlasí s odchodem svých vojsk z Gruzie"   
6. 9. 2008 Saakašvilimu "dali k podpisu podvrh smlouvy s Lavrovem"   
5. 9. 2008 Times: Vzhůru do minulosti   
5. 9. 2008 Putin v Uzbekistánu plánuje plynovod, Cheney se snažil v Ázerbájdžánu, Krol u Turkmenů Štěpán  Kotrba
5. 9. 2008 Civil Georgia: Gruzínská opozice prohlásila, že nastal čas nepříjemných otázek   
5. 9. 2008 Změna agendy   

Mnichov 1938 RSS 2.0      Historie >
8. 9. 2008 Francouzský Mnichov 1938 : "Spíš Hitlera než Lidovou frontu" Karel  Košťál
5. 9. 2008 O příčinách selhání spojence, nebo o koze? Karel  Dolejší
3. 9. 2008 Mnichov 1938: Výsledek slepé víry ve spojence a techniku Karel  Dolejší
24. 7. 2008 Událost dne bez komentáře: Přemysl Sobotka (ODS) dostal kopii Mnichovské dohody   
17. 5. 2008 Německý problém František  Nevařil
15. 5. 2008 Sudetští Němci a lidský zmatek Leopold  Kyslinger
22. 2. 2008 Kosovo: Země Dohody i země Osy podepisují nový Mnichov Štěpán  Kotrba
8. 1. 2008 Mnichov, tentokrát v Kosovu -- pokračování v dlouhodobé strategii Jaroslav  Foldyna
26. 10. 2007 Kdo v Brně zapomíná na oběti mnichovské dohody? Ivan  Sommer
18. 9. 2007 Rozhlas BBC o Mnichovu   

Nezávislost Kosova RSS 2.0      Historie >
4. 4. 2008 Výzva proti uznání Kosova   
18. 3. 2008 Kosovo "je součástí Srbska"   
10. 3. 2008 Proč je jednostranné uznání nezávislosti Kosova nezákonné Rajko  Doleček
22. 2. 2008 Kosovo: Země Dohody i země Osy podepisují nový Mnichov Štěpán  Kotrba

Šikana od Cizinecké policie RSS 2.0      Historie >
18. 8. 2008 Welcome to Prague   
14. 7. 2008 Fronty na cizinecké polici chce řešit Akademie věd: vlastním cizineckým policistou pro vědce   
6. 7. 2008 Imigrace Petr  Wagner
4. 7. 2008 Jak Cizinecká policie v Praze bojuje proti cizincům   
2. 7. 2008 Jak Cizinecká policie ČR zachází s lidmi   
5. 3. 2008 Stop, už nejste legály Milan  Daniel
22. 1. 2008 Korupce státních úředníků aneb Jak se žije cizincům v ČR   
16. 1. 2008 Třeba se Britové poučili v Česku Milan  Daniel
3. 12. 2007 Odpor vůči cizincům v České republice Jan  Čulík
15. 6. 2007 Jak je těžké pozvat Rusa do Prahy Jan  Čulík

Marihuana RSS 2.0      Historie >
10. 7. 2008 Bushka versus stát: Poloviční vítězství snaživého primitiva Štěpán  Kotrba
8. 7. 2008 Zhulení křesťané: vědci objevili psychoaktivní účinky starověkého kadidla   
1. 7. 2008 V holandských kavárnách smějí kuřáci kouřit jen konopí   
6. 6. 2008 Trpká léčba konopím Bushka  Bryndová
13. 5. 2008 15 000 lidí: fotoohlédnutí z Global Marihuana March 2008 Štěpán  Kotrba
6. 5. 2008 Global Marihuana March 2008 tuto sobotu   
21. 3. 2008 Pokání na Velký pátek kvůli perverznímu efektu Bushka  Bryndová
29. 1. 2008 Teta Bushka možná půjde do vězení Štěpán  Kotrba
6. 12. 2007 Podaná ruka Liškovi: Dekriminalizace marihuany není legalizace Anna  Čurdová
9. 7. 2007 Už ani jednoho jointa! Aneb marjánka není vůbec lehká droga Jan  Paul

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
29. 8. 2008 Privátní zdravotní pojišťovny Petr  Wagner
18. 8. 2008 Zdravotnické reformy bez smlouvy s občany Martin  Gřeš
11. 8. 2008 Pronájem laboratoří ústeckého kraje Petr  Wagner
8. 8. 2008 Praktické zkušenosti s Kaiser Permanente Martin  Zbořil
29. 7. 2008 Zdravotnictví v ČR trpí plýtváním Petr  Wagner
28. 7. 2008 Sedm pohledů na české zdravotnictví   
22. 7. 2008 Euthanásie Petr  Wagner
21. 7. 2008 Úspory ministerstva zdravotnictví Jan  Mertl
10. 7. 2008 Klystýr, nebo kůrovec? Hynek  Hlavenka
4. 7. 2008 Obchod ve zdravotnictví a autentická solidarita Tomáš  Munzi

Čína RSS 2.0      Historie >
5. 9. 2008 Potěší Vás to? Miloš  Dokulil
20. 8. 2008 Olympiáda a zdravý rozum Jan  Chmelarčík
13. 8. 2008 G8, OECD či WTO: Dupání rozmazlených dětí v bačkůrkách Štěpán  Kotrba
13. 8. 2008 Amen, pane premiére Miloslav  Štěrba
12. 8. 2008 Podvody při marketingu čínských olympijských her   
11. 8. 2008 Proč česká média nenávidí Čínu - kterou neznají Jan  Polívka
8. 8. 2008 Úvodní ceremonie jsem se rozhodl neúčastnit, Čína se musí změnit   
6. 8. 2008 Pozor na ideologickou zaujatost Lukáš  Zádrapa
6. 8. 2008 Čínský šok   
6. 8. 2008 K diskusi o Číně Boris  Cvek

Zelení RSS 2.0      Historie >
8. 9. 2008 Válcovací sjezd Zelených: Silou, Katuško, silou... Štěpán  Kotrba
8. 9. 2008 Michael  Marčák
7. 9. 2008 Normalizovaní Zelení Milan  Daniel
7. 9. 2008 "Vymysleli jsme to, dámy a pánové, dobře..." Martin  Bursík
5. 9. 2008 Strana zelených: koho hodí přes palubu? Bursíka anebo své voliče? Martin  Gřeš
3. 9. 2008 Nervózní Bursík: beze mne se všechno zhroutí Milan  Daniel
29. 8. 2008 Koteckého zbožná přání v situaci, kdy Bůh není Štěpán  Kotrba
10. 7. 2008 Martin Bursík: Kvůli rozporům ve Straně zelených chci uspořádat sjezd   
10. 7. 2008 Bursíka odvolejte, ve vládě zůstaňte Václav  Hála
16. 6. 2008 Paroubek drží zemi v kleštích a Bursík si dělá legraci z voličů Václav  Hála

Aféra jménem Andula - kniha na pokračování RSS 2.0      Historie >
11. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XX. část) Josef  Brož
7. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XIX. část) Josef  Brož
4. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XVIII. část) Josef  Brož
28. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVII. část) Josef  Brož
23. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVI. část) Josef  Brož
20. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XV. část) Josef  Brož
15. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIV. část) Josef  Brož
13. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIII. část) Josef  Brož
8. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XII. část) Josef  Brož
6. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XI. část) Josef  Brož

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
8. 9. 2008 Exkluzivita, či jednostrannost Ivo  Šebestík
8. 9. 2008 ČT se nezajímá o knihu Boba Woodwarda, zajímá ji pouze názor jakéhosi politologa Štěpán  Kotrba
29. 8. 2008 RRTV pokutovala Novu za islamofobii   
29. 8. 2008 Točka zvaná Iskander a Sorosovi manipulátoři potřetí a snad už naposled Štěpán  Kotrba
25. 8. 2008 Srpnová noc - perfektně zvládnuté téma? František  Hájek
25. 8. 2008 Český rozhlas: nemohoucnost několika radních   
21. 8. 2008 Srpnová noc v České televizi: Perfektně zvládnuté téma Štěpán  Kotrba
12. 8. 2008 Český rozhlas opět dělá zadarmo reklamu komerčním aktivitám svého radního Štěpán  Kotrba
2. 8. 2008 Ovčáček, Brezina, Potůček, Šafr a PR minulost, přítomnost a budoucnost novinářstva Štěpán  Kotrba
28. 7. 2008 Nejlepší sci-fi redaktor, aneb vyvolení mezi námi Štěpán  Kotrba

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
8. 9. 2008 Válcovací sjezd Zelených: Silou, Katuško, silou... Štěpán  Kotrba
8. 9. 2008 Čína vynesla na oběžnou dráhu společnou družici Íránu, Číny a Thajska   
2. 9. 2008 Protiraketová obrana Izraele Stanislav  Kaucký
27. 8. 2008 O jaký radar se vlastně jedná? Petr  Pokorný
26. 8. 2008 Špionážní družice USA sestřelena - otazníky zůstávají Stanislav  Kaucký
26. 8. 2008 NCADE: Systém k ničení balistických raket ve startové fázi Stanislav  Kaucký
25. 8. 2008 Paroubek: Jednat ještě neznamená dojednat Jiří  Paroubek
22. 8. 2008 Vládní experti: elektromagnetické pole vyzařované plánovaným "brdským" radarem nepředstavuje zdravotní rizika   
15. 8. 2008 Uvítal bych opravdu objektivní zhodnocení parametrů radaru Vladimír  Schejbal
15. 8. 2008 Konflikt v Gruzii a (česko-)americký radar Miroslav  Prokeš

Špionáž v době studené války RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
18. 7. 2007 Co dělal špión Karel Koecher v Prognostickém ústavu? Karel  Köcher
16. 7. 2007 Podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání: plíživá propaganda Robina Hooda Ladislav  Žák
13. 7. 2007 K.K.K. Ladislav  Žák
12. 7. 2007 Romeo vypovídá: jak zemřel agent Ogorodnik Karel  Köcher
12. 7. 2007 Případ Karel Koecher Jan  Čulík
12. 7. 2007 Rozpor v prohlášeních Karla Koechera   
12. 7. 2007 Koecher sloužil totalitě Boris  Cvek
12. 7. 2007 Fanatici všech zemí, spojte se Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Nemyslete. Když myslíte, tak nečtěte, když čtete, tak nepište. Když píšete, pak se nedivte... Štěpán  Kotrba

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
8. 9. 2008 Válcovací sjezd Zelených: Silou, Katuško, silou... Štěpán  Kotrba
5. 9. 2008 Putin v Uzbekistánu plánuje plynovod, Cheney se snažil v Ázerbájdžánu, Krol u Turkmenů Štěpán  Kotrba
5. 9. 2008 Ázerbajdžán nepodpořil Cheneyho - neobejde Rusko   
4. 9. 2008 The Times: Evropa prohrála strategickou hru o energie   
31. 8. 2008 Havel: Mělo by být zřetelné, že medvěd šlápl na trpaslíka   
28. 8. 2008 Britská vláda energetickým firmám: Použijte své zisky na pomoc chudým zákazníkům   
12. 8. 2008 Ropný zlom není mediální masáží Jindřich  Kalous
11. 8. 2008 Ropné důvody jihoosetinské války Štěpán  Kotrba
9. 8. 2008 Ropné pozadí rusko-gruzínského konfliktu? Jindřich  Kalous
26. 7. 2008 Posilní sa závislosť EÚ od Gazpromu?   

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
27. 8. 2008 Tajná vězení CIA vyšetřuje polská prokuratura   
26. 8. 2008 Irácký prezident: Američané odejdou r. 2011, USA to popírají   
23. 8. 2008 Američané usmrtili 76 afghánských civilistů, konstatuje afghánské ministerstvo vnitra   
22. 8. 2008 Copak mají Spojené státy nárok odsuzovat humanitární intervence? Daniel  Veselý
8. 8. 2008 Bin Ladinův řidič Hamdan dostal pět a půl roku   
4. 8. 2008 Immanuel Wallerstein: Afghánistán: prezident Obama může najet na mělčinu Immanuel  Wallerstein
26. 7. 2008 Posilní sa závislosť EÚ od Gazpromu?   
23. 7. 2008 Immanuel Wallerstein: Zabrala v Iráku "vlna"? Immanuel  Wallerstein
22. 7. 2008 Historie se opakuje Petr  Nachtmann
15. 7. 2008 BBC: Spojené státy utrpěly v Afghánistánu těžké ztráty   

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
30. 4. 2008 Spisovatelé protestují, že Tesco potlačuje svobodu projevu   
20. 3. 2008 Zákaz Komunistického svazu mládeže potvrzen Ondřej  Slačálek
11. 10. 2007 Čína stále drakoničtěji cenzuruje internet   
8. 10. 2007 Zakažte reklamu a zhroutí se společnost Bohumil  Kartous
8. 10. 2007 "Svět bez loga" by byl světem spravedlivějším, ale nebude Štěpán  Kotrba
4. 10. 2007 Bude Česká republika protiprávně utajovat jinde přístupné informace? Helena  Svatošová
26. 7. 2007 Trestní oznámení pro pomluvu   
20. 6. 2007 Diplomatická kontroverze kolem spisovatele Rushdieho se zostřuje   
16. 3. 2007 Jak se v Právu cenzuruje Mitrofanov Štěpán  Kotrba
6. 3. 2007 Svoboda slova v ČR neexistuje Tomáš  Stýblo

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
28. 8. 2008 Ironický vypravěč Pavel Jansa Pavel  Svoboda
23. 8. 2008 Škvoreckého Mirákl: Politická detektivka? Petr  Kleňha
23. 8. 2008 Bylo odpoledne... Josef  Škvorecký
19. 8. 2008 Špatná kniha o životě za komunismu Tomáš  Krček
13. 8. 2008 Vesnická magie: pozdrav ze starých časů moderním civilizacím Hana  Tomšů
13. 8. 2008 O dvanácti koláčcích a normalizaci trochu jinak Jiří  Beránek
28. 7. 2008 Překvapivě kvalitní filmy Pavla Kohouta Jan  Čulík
26. 7. 2008 Kohoutovy a Jasného Zářijové noci: pozoruhodně zralý a promyšlený film Jan  Čulík
25. 7. 2008 Aktuální Nesmrtelnost Milana Kundery Hana  Tomšů
21. 7. 2008 Chemik, redaktor a "utajený" spisovatel Boris Cvek Libor  Martinek

Český film RSS 2.0      Historie >
2. 9. 2008 Brabcův Máj je opravdu špatný film Jan  Čulík
1. 9. 2008 Štefan Švec: Kouteckého Občan Havel je dobrý film Jan  Čulík
2. 8. 2008 Tenkrát I: Robert Sedláček a jeho pokus zmapovat po deseti letech pád komunismu Jan  Čulík
2. 8. 2008 Jak dnes prezentovat politický útlak za stalinismu Jan  Čulík
30. 7. 2008 Občan Havel: Kouteckého nasládlá propaganda, kterou měla naštěstí rozum odmítnout i Česká televize Jan  Čulík
28. 7. 2008 Překvapivě kvalitní filmy Pavla Kohouta Jan  Čulík
28. 7. 2008 Děs a bezstarostnost poúnorové doby Hana  Tomšů
28. 7. 2008 Znovu o filmu Sedm zabitých Tereza  Chrástová
26. 7. 2008 Kohoutovy a Jasného Zářijové noci: pozoruhodně zralý a promyšlený film Jan  Čulík
9. 7. 2008 Karamazovi: Profesionální záznam divadelní inscenace Jan  Čulík