12. 9. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
12. 9. 2007

Před deseti lety byl průměrná délka života pro ženy v Zimbabwe 65 let. Dnes je tam průměrná délka života pro ženy 34 let Fronty na chleba se prodlužují. Inflace dosahuje téměř 8000 procent. 80 procent občanů je nezaměstnaných. Tři miliony lidí, většinou muži, uprchly ze země do sousední Jihoafrické republiky.

Země, kde vládne Robert Mugabe, je v hluboké krizi. Ale jeho režim ztěžuje venkovnímu světu, aby zjistil, co se v jeho zemi skutečně děje. BBC má zakázán vstup do Zimbabwe. Známá reportérka BBC Sue Lloyd Roberts se dostala už potřetí do Zimbabwe protizákonně a tajně. Čelil vězeňskému trestu 22 let, kdyby ji chytili. Naštěstí se to nestalo . Natočila tam reportáž "Pomalá smrt Zimbabwe", která se bude vysílat v pořadu televize BBC Newsnight ve čtvrtek. Pořadu "Women's Hour (Vysílání pro ženy) britského rozhlasu poskytla tento rozhovor:

Sloupek
Miroslav Florian

Když láska umírá,
je nejsilnější,
rozvine se jak infantérie
při marné zteči.

Když láska umírá,
svět se boří
a duje vítr, ten popálený vítr
z Tichomoří.

Když láska umírá,
drtí jak Golem.
A potom zadrhne o pavučinu,
o neviditelné sbohem.

Když láska umírá,
ty myslíš, že se vzdává?
Budem u ní bdít a budem za ni dýchat,
i když už nepoznává.

Ze sbírky Jízda na luční kobylce, nakl. ČS, 1974, vybral Michal Černík

12. 9. 2007

Dva britské deníky ji v úterý nazvaly "královnou". Deník Times ji nazval "ekologickou královnou, která inspirovala miliony." Independent ji charakterizoval jako "královnu etického kapitalismu". Anita Roddick, zakladatelka řetězce The Body Shop, zemřela v pondělí na krvácení do mozku. Bylo jí 64 let. Britský premiér ji charakterizoval jako jednoho ze skutečných britských průkopníků, jako "inspiraci pro všechny". Využívala svého podniku i svého profilu, aby podporovala společenské změny, uvedl v úterý pořad BBC Women's Hour a pokračoval: A byla aktivistkou v celé řadě kauz.Byla proti zkoušení přípravků na zvířatech, proti trestu smrti, proti politickým vězňům, v poslední době bojovala za osobně pociťované věci.

12. 9. 2007

Náš svět mi začíná připomínat Titanik. Loď nabírá vodu, ale na palubě se tančí. Pokud člověku v hlavě zbývá trochu smyslu pro realitu, musí ho z čtení periodik zákonitě trefit psotník. Příkladem může být článek: "Experti vyjednávají postavení radarové základny" na serveru Novinky.cz. Podařené dílko. Obzvlášť pasáž: "Pokud se Češi a Američané dohodnou na podmínkách, bude do Česka přesunut radar z Marshallových ostrovů. Vláda letos zahájila jednání o jeho umístění v Česku, i když veřejné mínění tomu není nakloněno."

12. 9. 2007

Americká raketová základna na území Česka  - TÉMA BLJan Potůček si na serveru Digizone na základě článku "Dvě technické poznámky k radaru: pražská sídliště a satelitní televizní vysílání" čtenáře Jana Kokeše , klade otázku, zda Naruší americký radar v Brdech příjem satelitní televize?. Zeptal se ČTÚ, zeptal se provozovatel placené satelitní služby UPC Direct, společnosti UPC, zeptal se Astry, zeptal se jednoho z distributorů dekódovacích karet k příjmu satelitní služby CS Link, zeptal se odborného publicisty. Na základě jejich závěrů dochází Potůček k překvapujícímu zjištění: Jan Kokeš se tedy na Britských listech obával zbytečně

ČTÚ přitom Digizone sdělilo, že nemá k dispozici technickou dokumentaci k diskutovanému radarovému zařízení a proto se nemůže k případnému rušení satelitního vysílání vyjádřit. UPC sdělilo, že "v tomto směru nemá žádné informace", publicista sdělil, že "nezná technické parametry radaru" a považuje rušení nebo zničení satelitních přijímačů za nepravděpodobné. Firma SES Astra sdělila, že jí není známo, že by protiraketový radar mohl nějakým způsobem narušit příjem satelitní televize. Jen distributor karet CS Link věc vidí jasně: obavy z rušení satelitního signálu radarem v Brdech nebo zničení satelitního přijímače jeho paprskem nemají technické opodstatnění. Chápal bych, kdyby Potůček obeslal svým dotazem odborná pracoviště, která disponují znalostmi o radarech takovéhoto impulsního výkonu a znají alespoň rámcové podrobnosti technického řešení.

12. 9. 2007

POCHYBY PRÁVNÍKA

Díky pozvání USIA na Kolumbijskou universitu jsem byl v roce 1988 fakticky začleněn do americké kampaně boje za dodržování lidských práv.

Začal jsem tam spolupracovat mj. s  Vratislavem Pěchotou, jedním z jejích spolutvůrců, jejímž prostřednictvím USA donucovaly SSSR k mocenským ústupkům doma i ve světě. A prezentované v  díle tehdejšího předsedy vládního Výboru pro lidská práva Louise Henkina „International Law“. Díky Pěchotou podporovanému nápadu (mj., o jeho úmrtí jsem se před dvěma roky dozvěděl zde v Čechách než od jeho syna z New Yorku) Amerika „jen“ kampaní za lidská práva natolik svázala Sovětský svaz, že bez jediného „humanitárního“ výstřelu kapituloval...

Ale i Amerika si lidskými právy poněkud svázala ruce. Zejména tam, kde svoje zájmy neprosadí jinak, než tradičně - silou.

12. 9. 2007

11. září 2001 narušili teroristé z Al Kajda hegemonii USA. Bez vyhlášení války a vojenské převahy rozbili nejen "Dvojčata", ale i mýtus o bezpečí USA, chráněných nejmocnější armádou světa. Američané i světová veřejnost zůstali na moment překvapeni. Ale už o několik dnů později se svět dozvěděl, že USA začínají válku proti terorismu. V prvních měsících se zdálo, že je to vykročení správným směrem. Američané s minimálním nasazením obsadili Afghánistán a prezident Bush ujišťoval občany USA, že Usáma bin Ládin bude dopaden. Že terorismus bude poražen. 16.12.2001 vyhlásila vláda USA, že Al Kajda v Afghánistánu přestala existovat.

12. 9. 2007

(Optimistická vize)

Nemůžeme se mít lépe ihned. Občané zoufají zbytečně. Napřed musíme odstranit následky, které napáchal minulý režim. Bude to trvat nejméně dvě generace. Tak říkají ti, kteří se mají lépe již nyní. Říkají to naprosto správně. Někteří nedostateční občané to však nechápou. Ne dosti stateční a netrpěliví občané civí na taková prohlášení nechápavě jako tele na nová vrata. Přitom vysvětlení je značně prosté.

Minulý režim trval 40 let. To jsou dvě generace. Bude tudíž trvat dvě generace, než se odstraní jeho následky. Pak bude lépe. Bude to v roce 2029. Pak začneme s odstraňováním následků, které napáchal předminulý režim. To však bude trvat nejméně šest generací.

12. 9. 2007
Zdena Bratršovská, František Hrdlička

Tak jako se More a Bacon angažovali v časech monarchie, angažoval se i další umělec, John Milton, v časech anglické revoluce: Byl tajemníkem Olivera Cromwella, obhajoval nový režim a schvaloval i popravu krále Karla I. Jeho stěžejní dílo, Ztracený ráj, má spíš znaky náboženské polemiky než utopie: Ve formě básnické alegorie zkoumá, co přispělo k pádu člověka a co ho může naopak povznést (práce, kázeň a autorita). Vyslovil tak vlastně program puritánů, kteří v té době už začali osidlovat pobřeží Severní Ameriky. Na další významnou utopii si musely evropské dějiny ještě přibližně půl století počkat; jsou to proslulé Gulliverovy cesty.

12. 9. 2007

Včerejší rozhodnutí německého ústavního spolkového soudu v Karlsruhe ohledně koncesionářských poplatků pro veřejnoprávní ARD, ZDF a Deutschlandradio bylo uvítáno jejich vedením a zástupci spolkových zemí. Předseda rady ARD Raff a intendant Druhé německé televize ZDF Schächter prohlásili, že toto rozhodnutí výrazně podpoří nezávislost veřejnoprávních stanic. Soud přijal stanovisko, že stanovení poplatků pro rok 2005 až 2008 bylo protiústavní. Ministerští předsedové Porýní-Falcka a Baden-Virtemberska Beck a Oettinger vyzdvihli zesílenou pozici zákonodárce. Podle rozsudku spolkové země porušily svobodu vysílacích subjektů, protože poprvé nereflektovaly návrh příslušné komise pro stanovení poplatků KEF na rok 2005. V zásadě je to možné, ale v žádném případě nesmí země uvést mediálně politické nebo programové důvody.

12. 9. 2007

Turkyně získaly volební právo 1935. To bylo dříve než Francouzky (1944), Italky (1946) a Belgičanky (1946). V Sýrii získaly ženy volební právo roku 1949. V Egyptě a v Pákistánu se podařilo volební právo žen prosadit 1956. Roku 1959 pak následovalo Tunisko, o tři roky později Alžír, a další rok Maroko. Ženy v Afgánistánu získaly volební právo roku 1965, v Jemenu roku 1967 respektive roku 1970. Roku 1973 získaly ženy volební právo v Bahrainu a o rok později v Jordánsku.

Pro srovnání, právo být voleny získaly ženy v Andoře až roku 1973, ženy ve Švýcarsku získaly volební právo teprve 1971 a v Lichtenštejnsku až roku 1984. Poslední švýcarský (katolický) kanton přiznal ženám volební teprve roku 1991.

12. 9. 2007

Změna loga ČT vyvolala neshody i pochvalu. Není daleko doba, kdy dobré domácí značky a loga vyměníme za přínosné finanční podpory z ciziny. Konce bývají různé, pozor, i nečekané.

Profesor Václav Pačes, předseda Akademie věd
11. 9. 2007

Tomu, co připustil pražský primátor Bém, se ani nechce věřit. Snad pro pravdomluvnost jeho výroku ho ale hned premiér Topolánek popřel a Béma umravňoval. "Loni v prosinci jsme se dohodli, že prezidentská volba nebude předmětem dohody o sestavení vlády. Václav Klaus je kandidátem ODS a naším úkolem je pro něj sehnat dostatečný počet hlasů.", prohlásil předseda vlády a ODS zároveň. Malovat čerta na zdi se nevyplácí, neboť co získá přesnější obrysy, nemusí se jevit mnohým tak špatné. Zvláště těm, kteří nejsou ani Topolánkovi, ani Klausovi nakloněni - v ODS zvlášť. Navíc, když Klausův protikandidát je osoba vážená v univerzitním světě, která si nelibuje v siláckých výrocích o neexistenci změn klimatu či všespasitelnosti trhu bez přívlastků a vědu nevystavuje posměchu jako sběratel univerzitních titulů ...

Lidovci ale nechtějí nového prezidenta. Do té míry si tohoto úřadu neváží. Chtějí jen zobchodovat svou loajalitu co nejdráže, jsou rozzlobeni na ODS, že si neřekla o podporu Václava Klause a oni neměli důvod říci co za to. A proto se vydali na křivolakou pouť za vlastním kandidátem. Petr Pithart je osoba, ležící v žaludku mnoha starším a konzervativnějším osobám na levici. Politiku sice zná až příliš dobře a dlouho, snad doživotní role senátorská mu dokonce i sluší. Nicméně... roli podivného manipulátora s dějinami první republiky Podivena mu odpárat nelze. Židle pro prezidentu Osvoboditeli je stále příliš symbolická, než aby ji dostal člověk, zpochybňující vznik samostatného československého státu, byť z katolických tradic. Připomenu při té příležitosti právníka Motejla, který nikomu nevadil jako ombudsman, poté co se vydal proti Miloši Zemanovi, vyšlo ihned najevo, jak hanebnou úlohu sehrál soudce Otakar Motejl v roce 1970 při odsuzování nevinných - sociálních demokratů. A prozradil to syn odsouzeného, toho času čestný předseda ČSSD Klaban.

Za předsedou Akademie věd České republiky je život bez politiky, život naplněný prací. Neznámost univerzitního protihráče proti nesmrtelným politickým matadorům lze snadno překonat a může být i výhodou. Pačese si váží i tam, kde si kariérních politiků neváží... Nejen novináři, ale i poslanci a senátoři se mohou něco dozvědět. Není problém odvysílat dlouhé rozhovory stanice věnované vědě - Českého rozhlasu Leonardo - nebo Českého rozhlasu 2 Praha s profesorem Václavem Pačesem, členem Učené společnosti ČR a Evropské akademie věd a umění. V Evropě Pačese znají - "politika" vědy je věčnou, je "politikou" rozumu, nikoliv jen divadlo čtyřletých či šestiletých zájmů.

Pořad ČRo Leonardo a Roberta Tamchyny "Vstupte" s Václavem Pačesem - o rodině, genetice a DNA primátů DOWNLOADSTREAM

Ivo Budil v pořadu ČRo 2 "Meteor" s Václavem Pačesem - Proč mají rostliny více genů než člověk? ZDE
Ivo Budil v pořadu ČRo 2 "Meteor" s Václavem Pačesem - Proč šimpanz není člověkem a člověk šimpanzem ZDE
Ivo Budil v pořadu ČRo 2 "Meteor" s Václavem Pačesem - Kolik genů potřebuje život k životu? ZDE
20 minut Martina Veselovského na ČRo 1 - Radiožurnál s Václavem Pačesem nejen o tom, zda odměňuje Akademie věd dostatečně špičkové vědce DOWNLOADSTREAM
ČRo Leonardo - Natura: Václav Pačes a Otevřená věda - věda pro studenty DOWNLOADSTREAM
"Jak to vidí" Václav Pačes - o kandidatuře na prezidenta ČR i o plánované stavbě amerického radaru DOWNLOADSTREAM
"Jak to vidí" Václav Pačes - o pátrání po našich dávných předcích pomocí rozboru DNA DOWNLOADSTREAM
"Jak to vidí" Václav Pačes - o stavebním zákonu, o nové budově akademie i státních jednotných maturitách DOWNLOADSTREAM
"Jak to vidí" Václav Pačes - o schůzce představitelů akademií věd vyšegrádské čtyřky DOWNLOADSTREAM
"Jak to vidí" Václav Pačes - o tom, jak se žilo vědcům před rokem 1990 a jak se jim žije dnes DOWNLOADSTREAM
"Jak to vidí" Václav Pačes - o osobnostech, etice při psaní vědeckých prací a Vánocích DOWNLOADSTREAM
"Jak to vidí" Václav Pačes - o skautingu, vojně a zájmu či nezájmu mladých lidí o vědu DOWNLOADSTREAM
11. 9. 2007

Ti, co protestují proti deregulaci cen taxislužby, tvrdě požadují deregulaci nájmů. Není to zvláštní?

Dokonce až za skandální považuje pražský primátor P. Bém rozhodnutí pražského Městského (správního) soudu o tom, že žádného přestupku se nedopouští taxikář, který požaduje za poskytnutou službu cenu, kterou řádně uvedl před uzavřením smlouvy o přepravě třeba tím, že má tuto cenu napsánu na dveřích auta. A další funkcionáři magistrátu nezůstávají pozadu: trpěli by deregulací prý hlavně turisté a regulace je běžná v řadě jiných evropských městech a taxikáři by prý měli respektovat radnicí vykalkulované náklady.

10. 9. 2007

Spojenectví pro podporu raketové obrany (MDAA) právě zveřejnilo ono tak medializované šetření veřejného mínění v České republice na svých stránkách

průzkum v DOC

Prezentace výsledků ZDE

Seznáte, že reprezentativní to šetření moc nebylo - ptali se 1009 dospělých, z nichž plná čtvrtina byli stoupenci ODS, jen desetina voličů socdem; lidovců, zelených i komunistů vždy jen kolem tří procent. Skoro polovina se odmítla přiznat, koho volila, byť volit šly tři čtvrtiny dotázaných. Reprezentativnost vzorku je už jen těmito údaji zcela zpochybněna.

Věnujte se tomu trochu podrobněji, prosím. Je to skandální - jak ten spolek a jeho vedení, tak ty výsledky, píše sociolog Pavel Barák

Poznámka KOŠ: Daleko absurdněji než počet lidí, kteří odmítli přiznat svou stranickou afinitu ve volbách je ovšem to, že agentura, kterou si Američané najali, se neobtěžovala převážit naprosto nereprezentativní výzkum dle statistik a dle volebních výsledků. Pak by hlas voličů jednotlivých stran vážil dle výsledků voleb - NE voličů KDU-ČSL i NE voličů KSČM a ČSSD by dávalo úplně jiný obrázek... Výsledky by pak nejspíše byly ve výsledných procentních bodech jiné... Ale tento výpočet si může naštěstí udělat každý čtenář i novinář sám. Výsledky navíc zahrnuly i ty respondenty, kteří neodpověděli, přitom na většinu sociodemografických dotazů (mimo příjmů) odpověděli naprosto všichni (!) respondenti. Procenta se u jednotlivých "radarových" otázek počítala z celku oslovených, nikoliv pouze z těch, kteří se vyjádřili. Do vzorku 1009 osob se dostalo 42 žen (8%), které prohlásily, že sloužily v armádě. V celé armádě nyní slouží na 3000 žen. Republika má 10 milionů obyvatel. 420 000 vojákyň v žijící populaci nemá. Na americkém výzkumu je ale zajímavé to, že i dle něj plná třetina voličů ODS nesouhlasí s podporou protiraketové obrany USA, plných 70% voličů ODS trpí nedostatkem informací , jen 23% z přesvědčených o nutnosti radaru si myslí, že napomůže bezpečnosti ČR a jen 7% se domnívá, že pomůže proti raketám z Iránu. Jen necelá polovina dotázaných se domnívá, že bezpečnost Česka zajistí NATO a jen 34 procent je přesvědčeno o důležitosti radaru pro NATO. Klvaňa a jeho američtí přátelé se nenaučili v zemi, kde i prezident se dostal k moci volebním podvodem, jediné: že ke zpochybnění legitimity celého vládního "komunikačního" úsilí stačí lacině lživé interpretace údajů jednoho průzkumu. Nedostatek informací pociťuje 78 procent dotázaných...

tabulka politických preferencí respondentů s některými zvýrazněními ZDE

11. 9. 2007

Předseda ČSSD představil svůj plán modernizace strany. Nedbal na rady svého poradce pana Dimuna a raději odstranil anglický výraz "rebranding". Možná mu někdo řekl, že anglickým výrazem rebranding se v USA taky označuje přeznačkování kradeného dobytka. To by bylo faux pas, které by naše média náležitě využila. Ačkoli jsme v Čechách, je trendem prokládat náš jazyk anglicismy - alespoň určitý typ "vzdělanců" tak činí. Paroubek si nakonec uvědomil, že u voličů socialistické strany to asi nezabere. Ale mohl tak udělat - vždyť na tyto moderní voliče -- mládež, podnikatele, vědecké pracovníky a další vzdělance - se obrací. Paroubek loví na pravé straně spektra. 4 miliony chudých lidí, zklamaných pravicovou rétorikou i praxí, kteří nechodí volit, pana Paroubka nezajímají.

11. 9. 2007
S blížícím se 70. výročím úmrtí T. G. Masaryka je zřejmě účelné připomenout jeden detail. Souvisí s jeho jménem. Má dvě podoby, písemnou a řečovou. --- Aniž bych chtěl zevšeobecňovat, jsem k tomu tlačen. Média jsou stále suverénnější v improvizaci tehdy, když nevědí, co a jak je správně. Člověk se někdy nestačí divit. A pak nevěří buďto svým očím, anebo taky uším, ne-li obojím.

Začnu jinak běžně velmi pečlivě připravovaným Kalendáriem, programem nedělní ČT1 z 9. září 2007. Bylo při této příležitosti také připomenuto výročí Masarykova úmrtí. Jak známo, Masaryk do svého jména po sňatku připojil manželčinou příjmení, jež se píše "Garrigue". Na obrazovce jsme si mohli na dolním okraji to jméno přečíst s "q" místo náležitého "g".

11. 9. 2007

Kontaminovaná půda Aralské pouště sípe jedovatým dechem pesticidů. Technik Národní univerzity Uzbekistánu Mirzobek Berganov zavírá dvířka české stanice na úpravu pitné vody. Otáčí kohoutem. Po několika sekundách se objeví první kapky. Na tenkém proudu teď visí zdraví půl milionu Karakalpaků. Jejich domovina se stala macechou. Vysychající řeka Amudarja a znečištěné bažinaté relikty Aralského jezera je vyhánějí z domovů. Experti z Instutitu tropů a subtropů České zemědělské univerzity jim vytvářejí základní podmínky pro život ve své vlasti.

11. 9. 2007

Po parlamentních volbách, od nichž různí Belgičané očekávali různé výsledky, nabrala diskuse o možném rozpadu federace na razanci. Ta se stupňuje natolik, že "poplašná zpráva", hlásající možný brzký zánik společného státu Vlámů a Valonů, začíná být mnohými obyvateli království brána jako reálné nebezpečí. Zajímavé je, že v souvislosti s případným rozdělením Belgie se v poslední době stále více připomíná rozpad Československa, který je příznivci tohoto řešení vykládán jako vzor. A to zcela bez ohledu na skutečnost, že nelze srovnávat Československo s Belgií, vztahy Čechů a Slováků se vztahy Vlámů a Valonů, a už vůbec ne situaci Československa na prahu devadesátých let 20. století a Belgie dnes, respektive kdykoliv v jejích moderních dějinách.

11. 9. 2007

Přehnaný konzumerismus, fotografie a záběry celebrit, jak se vychloubají svým bohatstvím, to všechno má na občany "záporný psychologický dopad" a způsobuje, že jsou nespokojení, praví se v dokumentu britské Konzervativní strany, který bude zveřejněn tento týden.

Analýza, kterou připravila Skupina pro kvalitu života v Konzervativní straně (v jejím čele jsou John Gummer a Zac Goldsmith) varuje, že britská společnost je "posedlá hmotným bohatstvím" a to vede "k úzkostným stavům" mezi lidmi, kteří se snaží bohatstvím dohánět sousedy.

troubení na šofar
11. 9. 2007

Svátkem Roš Hašana ראש השנה začíná židovský nový rok a s ním podzimní období tzv. Vysokých svátků. Tento den Mišna počítá jako den, od nějž se počítají dny židovského kalendáře. Tradice uvádí první tišri jako datum stvoření člověka - Adama ríšona, což můžeme chápat jako vrchol božího tvůrčího procesu. Adamovým prvním provoláním bylo, že prohlásil Boha za Krále vesmíru. Zavolal všechny tvory, a řekl jim: "Přijďte, vzdejte Stvořiteli čest, poklekněte před Bohem, který vás stvořil." Tento den se, o mnoho set let později, narodil i praotec Abrahám. I jeho vnuk Jákob se narodil na roš hašana. Nový rok byl dnem, kdy byly v průběhu dějin vyslyšeny do té doby bezdětné ženy, Sára, Ráchel a Chana. Ráchelin prvorozený syn Josef, uvězněný v egyptském žaláři, byl právě prvního tišri osvobozen a předstoupil před faraóna. Na roš hašana se vymanili Židé z otroctví v Egyptě, což byl první krok k celkovému osvobození. Od roš hašana do pesachu proběhlo deset egyptských ran. Po zničení prvního chrámu, když se s Ezrou Písařem vrátila z Babylónie část exulantů zpět do Izraele, došlo na roš hašana na chrámové hoře k velkému shromáždění lidí, kteří zahájili stavbu nového chrámu. Roš Hašana pak od 13. stoeltí trvá první dva dny hebrejského měsíce tišri. Předvečer svátku - Erev Roš ha šana roku 5768 - začíná tento rok 12. září v 18:45 a druhý den svátku končí 14. září.

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
10. 9. 2007 Americký systém protiraketové obrany Česko neochrání Jaroslav  BRDSKÝ
10. 9. 2007 Skandálně manipulativní průzkum veřejného mínění   
5. 9. 2007 Radar XBR Brdy - Technická analýza a odhad výkonových parametrů Ludvík  NERAD
3. 9. 2007 Podle amerických údajů zamoří úlomky střetu antirakety s hlavicí tisíce kilometrů čtverečních Štěpán  Kotrba
29. 8. 2007 Střetnutí letadla s paprskem brdského radaru ne bez následků Tereza  Tušarová
24. 8. 2007 Vládní "odborník na radary" uvedl nesprávné informace v online rozhovoru iDnes Štěpán  Kotrba
22. 8. 2007 Referenční laboratoř je prostor pro zářivý optimismus Štěpán  Kotrba
22. 8. 2007 Nezávislá zpráva o radaru od závislé komise Jan  Neoral
20. 8. 2007 Sisyfovské úsilí odborníka na "elektromagnetický smog" Václav  Drbohlav, Štěpán Kotrba

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
12. 9. 2007 Potůček: radar škodit nebude ! Štěpán  Kotrba
10. 9. 2007 Americký systém protiraketové obrany Česko neochrání Jaroslav  BRDSKÝ
10. 9. 2007 Skandálně manipulativní průzkum veřejného mínění   
7. 9. 2007 V radarovém opojení   
6. 9. 2007 Radar v Brdech? PR kšeft pro bývalou ministrovu firmu Štěpán  Kotrba
5. 9. 2007 Radar XBR Brdy - Technická analýza a odhad výkonových parametrů Ludvík  NERAD
4. 9. 2007 Premiér: Ochráním vás, kdyby vás to život stálo Milan  Daniel
3. 9. 2007 S pozdravem Rozum do hrsti aneb pár slov k americkému radaru   
3. 9. 2007 Podle amerických údajů zamoří úlomky střetu antirakety s hlavicí tisíce kilometrů čtverečních Štěpán  Kotrba
29. 8. 2007 Stihneme být první?   

Arktida RSS 2.0      Historie >
31. 8. 2007 Arktida bez jaderných zbraní? Jan  Burian
14. 8. 2007 Po Rusku a Kanadě směřuje do Arktidy i americká loď   
3. 8. 2007 Ruský ponor do velmocenské hloubky Štěpán  Kotrba
3. 8. 2007 Západ se třese strachem nad příznaky nové studené války   
9. 4. 2007 Svět v roce 2035   
6. 4. 2007 Podnebné změny "nejtvrdším způsobem zasáhnou chudé lidi"   
15. 3. 2007 Immanuel Wallerstein: Klimatické katastrofy: tři překážky bránící, aby se s tím něco dělalo Immanuel  Wallerstein
12. 2. 2007 Klimatické změny, britští konzervativci a postoj české ODS Bohuslav  Binka
21. 9. 2005 Firmy chtějí jednat proti globálnímu oteplování, brání jim v tom vlády   
19. 6. 2005 Amerika usiluje o likvidaci připravované dohody o podnebných změnách   

Šanghajská organizace spolupráce RSS 2.0      Historie >
31. 8. 2007 Výsledky Šanghajské organizace spolupráce: rozdělování Turkmenbašiho zásob plynu pokračuje   
20. 8. 2007 Boj proti tzv. "třem zlům" - extremismu, separatismu a terorismu konečně v popředí zájmu Miroslav  Polreich
16. 8. 2007 NATO východu zahajuje diplomatickou ofenzívu Štěpán  Kotrba
8. 8. 2007 Šanghajská organizace spolupráce uspořádala vojenské cvičení - v Rusku Štěpán  Kotrba
18. 7. 2007 150 DNÍ LHŮTY: Zbraně nejsou na hraní Oskar  Krejčí
30. 6. 2007 Globální hrozba ze strany nejrozsáhlejšího militaristického komplexu všech dob Daniel  Veselý
12. 6. 2007 Immanuel Wallerstein: Čí století? Immanuel  Wallerstein
11. 5. 2007 Preventivní diplomacie nebo preventivní útok? Miroslav  Polreich
2. 2. 2007 NATO - spojenectví bez závazků Miroslav  Polreich
26. 1. 2007 Rusko-indické námluvy Oskar  Krejčí

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
12. 9. 2007 Spolkový ústavní soud podpořil platby veřejnoprávním sdělovacím prostředkům Richard  Seemann
11. 9. 2007 Ta sebedůvěřivá média! Miloš  Dokulil
11. 9. 2007 Bude znamenat Klausova porážka pád kabinetu? Štěpán  Kotrba
10. 9. 2007 Symfonický orchestr Českého rozhlasu zahajuje novou sezónu internetovým videopřenosem   
8. 9. 2007 Důsledky špatně formulované stížnosti Štěpán  Kotrba
7. 9. 2007 Dekoj aneb blahoslavení diletanti Štěpán  Kotrba
7. 9. 2007 RRTV k Tykadlu o radaru: Dětský pořad může stranit Jan  Škorvánek
5. 9. 2007 Elegantní design České televize Štěpán  Kotrba
31. 8. 2007 RRTV: skandální lhostejnost k porušování mediálních zákonů Štěpán  Kotrba
15. 8. 2007 "Digitální" parlamentní kšeft Štěpán  Kotrba

Špionáž v době studené války RSS 2.0      Historie >
18. 7. 2007 Co dělal špión Karel Koecher v Prognostickém ústavu? Karel  Köcher
16. 7. 2007 Podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání: plíživá propaganda Robina Hooda Ladislav  Žák
13. 7. 2007 K.K.K. Ladislav  Žák
12. 7. 2007 Romeo vypovídá: jak zemřel agent Ogorodnik Karel  Köcher
12. 7. 2007 Případ Karel Koecher Jan  Čulík
12. 7. 2007 Rozpor v prohlášeních Karla Koechera   
12. 7. 2007 Koecher sloužil totalitě Boris  Cvek
12. 7. 2007 Fanatici všech zemí, spojte se Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Nemyslete. Když myslíte, tak nečtěte, když čtete, tak nepište. Když píšete, pak se nedivte... Štěpán  Kotrba
11. 7. 2007 Fanatik Pacner trvá na mediálních mýtech Štěpán  Kotrba

Filmový festival Karlovy Vary 2007 RSS 2.0      Historie >
7. 7. 2007 Prosté věci - prostě nejlepší Ema  Čulík
7. 7. 2007 Simple Things - simply the best Ema  Čulík
7. 7. 2007 Od filmů k rakům Jan  Čulík
7. 7. 2007 Hlavní cenu dostala Severní blata   
6. 7. 2007 Zaplatíte akreditaci a na filmy se nedostanete? Jan  Čulík
6. 7. 2007 Stupidita Festivalového deníku, Karlovy Vary   
6. 7. 2007 Skutečnou moudrost stačí šeptat Ema  Čulík
6. 7. 2007 Pleasant Moments is very unpleasant Ema  Čulík
6. 7. 2007 Groteska, která mírně pobaví, prozření však nepřináší Jan  Čulík
5. 7. 2007 Rusové a Korejci: Většinou nezklamou Jan  Čulík

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig
2. 3. 2007 Nekonečná bída antikapitalismu Luboš  Zálom
2. 3. 2007 Argumenty Josefa Víta jsou omezené Jiří  Holý

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
27. 8. 2007 Rusko: Britské ropné společnosti "podvádějí investory"   
16. 8. 2007 EU prosazuje alternativní ropovody a plynovody ve snaze zbavit se závislosti na Rusku   
9. 8. 2007 Irán má ropu, Severní Korea umí rafinovat   
9. 8. 2007 Chávezova ropná jízda po Jižní Americe   
8. 8. 2007 Šanghajská organizace spolupráce uspořádala vojenské cvičení - v Rusku Štěpán  Kotrba
6. 8. 2007 Irán, plyn a Shell - co vadí USA Milan  Šebo
30. 7. 2007 Skrytý program za Plánem Biopaliv Bushovy exekutivy   
27. 7. 2007 Válka mezi USA a Evropou začala Štěpán  Kotrba
23. 7. 2007 Barel ropy za sto dolarů? Jindřich  Kalous
13. 7. 2007 Biopaliva: za jakou cenu Daniel  Veselý

Čína RSS 2.0      Historie >
31. 8. 2007 Výsledky Šanghajské organizace spolupráce: rozdělování Turkmenbašiho zásob plynu pokračuje   
9. 8. 2007 Čína hospodářsky hrozí Spojeným státům   
8. 8. 2007 Šanghajská organizace spolupráce uspořádala vojenské cvičení - v Rusku Štěpán  Kotrba
19. 6. 2007 Čína chce koupit všech šest evropských továren společnosti Airbus   
18. 6. 2007 Čína: bohatství na základě vykořisťování, aneb Kdo by si nepřál nezávislé odbory? Uwe  Ladwig
12. 6. 2007 Immanuel Wallerstein: Čí století? Immanuel  Wallerstein
1. 6. 2007 Budoucnost patří letecké dopravě, aneb Jak se dát poučit od Číňanů o nutnosti evropské a hlavně německé politiky Uwe  Ladwig
15. 5. 2007 Současné doktríny a strategie Oskar  Krejčí
13. 4. 2007 Globalizace pokračuje a Indové už jsou tady, aneb Volný trh a možnost rozvojových zemí Uwe  Ladwig
27. 3. 2007 Konfuciův ústav a lidskoprávní globalizace Lukáš  Zádrapa

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
10. 9. 2007 Vatikán i Rakousko se vypořádávají s holocaustem Richard  Seemann
21. 8. 2007 Družstevnictví z pohledu římských papežů Karol  Dučák jr.
27. 7. 2007 Papežův tajemník varoval před přistěhovalectvím muslimů do Evropy Lukáš  Lhoťan
19. 7. 2007 Vatikán musí být ultrakonzervativní Boris  Cvek
18. 7. 2007 I římská konzerva se otevře... Tomáš  Koloc
18. 7. 2007 Dědictví středověku, nikoliv starověku Boris  Cvek
17. 7. 2007 Katolický kardinál se omluvil stovkám sexuálně zneužívaných obětí   
16. 7. 2007 Jen jedna pravá církev, a to ta katolická Boris  Cvek
13. 7. 2007 Co se stane, když protestanti nevěří katolíkům, aneb Proč vycházet z toho, že by bývalý prefekt Kongregace pro nauku víry měl změnit své mínění? Uwe  Ladwig
26. 2. 2007 Rodinná politika, biskup augsburský a ženy jako stroje na plození dětí Uwe  Ladwig

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
12. 9. 2007 O posledních věcech Miroslav  Florian
11. 9. 2007 Přítomnost Milena  Fucimanová
10. 9. 2007 44 Ivan  Diviš
3. 9. 2007 Studená válka Bohumil  Kartous
31. 8. 2007 Jiří  Žáček
30. 8. 2007 Tak trochu pro pamětníky Petr  Štengl
28. 8. 2007 Jan  Skácel
13. 8. 2007 ■ ■ ■ Karel  Hynek
10. 8. 2007 Pampelišky Ivan  Wernisch
9. 8. 2007 Salvia digitalis Emil  Bok

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
29. 3. 2007 Když Potůček naslouchal antikomunistům mezi bývalými komunisty Štěpán  Kotrba
17. 11. 2006 Sedmnáctý po sedmnácté Stanislav  Křeček
1. 11. 2006 Tichá vzpomínka na ostravské soudruhy Ladislav  Žák
6. 9. 2006 Sedmdesát tisíc udavačů, denunciantů a konfidentů Jaroslav  Krejčí
15. 8. 2006 Národní literatura je jen jedna Miroslav  Vejlupek
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
18. 4. 2006 Čulíkovy znaky demokracie Štěpán  Kotrba
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
29. 7. 2007 Magistrát ustoupil tlaku ochránců soukromí   
26. 7. 2007 Evropská unie bude poskytovat osobní data občanů Spojeným státům Fabiano  Golgo
26. 7. 2007 EU will give personal data to US Fabiano  Golgo
11. 6. 2007 Univerzální karta Pražana představuje riziko pro soukromí   
15. 1. 2007 Policie v Evropě bude mít přístup k dababázi DNA evropských občanů   
1. 1. 2007 Občanům EU, cestujícím do USA, smějí Spojené státy kontrolovat emaily a transakce na úvěrových kartách   
3. 12. 2006 Miliony osob, cestujících do USA, klasifikovány jako "teroristické riziko"   
17. 10. 2006 Budoucnost mýtného a špehování automobilů   
1. 10. 2006 Cestovní válka mezi USA a Evropou začala   
5. 9. 2006 Pro informatiku vnitro není řešení, pouze nebezpečí Jiří  Kofránek

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
29. 3. 2007 Když Potůček naslouchal antikomunistům mezi bývalými komunisty Štěpán  Kotrba
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček

Svět 2050 RSS 2.0      Historie >
7. 8. 2007 Stroje, humanismus a evoluce society Miroslav  Vejlupek
31. 12. 2006 Jak sesbírat moudrost civilizace na rozcestí Tibor  Vaško
22. 12. 2006 Bude nás budoucnost potřebovat? Jan  Baltus
2. 11. 2006 Svět 2050: Padesátiletí čtvrté světové války Miloš  Balabán, Antonín Rašek
19. 10. 2006 Svět 2050: Jak se vyrovnat s budoucností aneb potřebujeme prognostiku? Martin  Potůček
17. 10. 2006 Svět 2050: Nová supertechnologie Bohumír  Štědroň, Peter Mikulecký
16. 10. 2006 Svět 2050 - nové téma Britských listů   
6. 8. 2004 Global Trends 2015: A Dialogue About the Future With Nongovernment Experts   

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
12. 9. 2007 Válka proti terorismu: stala se již lidská práva přežitkem ? Jaroslav  Kuba
1. 9. 2007 Britský armádní šéf zaútočil na USA, že ohledně Iráku "intelektuálně zbankrotovaly"   
23. 8. 2007 Bush: Dokud budu prezidentem, "největší síla pro osvobození člověka, jakou kdy svět poznal" z Iráku neodejde   
22. 8. 2007 Guantánamo: "mnoho pistáciových oříšků či Coca-Coly" Jiří  Hudeček
21. 8. 2007 Britové plánují odchod z Iráku, Američané jsou rozhněváni   
15. 8. 2007 Sebevražední atentátníci usmrtili v Iráku nejméně 175 osob   
13. 8. 2007 Fáma nebo skutečnost?   
13. 8. 2007 Bude zničena pleněním irácká státní knihovna?   
13. 8. 2007 Rodiny vojáků žijí v hrůze, zatímco Amerika pilně nakupuje   
10. 8. 2007 Američané zabíjejí v Afghánistánu civilisty   

Školství RSS 2.0      Historie >
10. 9. 2007 Studium na Pedagogické fakultě UK jako předpeklí Jiří  Beránek
2. 9. 2007 Začíná školní rok a s ním i pravopisná buzerace našich dětí... Ladislav  Kahoun
22. 6. 2007 Šikana ve školách Josef  Vít
22. 6. 2007 MŠMT šikanu ve školách řeší   
11. 6. 2007 Třídní rozdíly začínají v Británii ve věku tří let   
1. 6. 2007 Nečisté maturity?   
1. 6. 2007 Státní maturity, CERMAT a Scio Bohumil  Kartous
25. 5. 2007 Reforma akademické samosprávy -- ano, ale... Jiří  Neustupa
24. 5. 2007 Maturanti za katedrou -- řešení, či zlevnění? Jana  Maříková
18. 5. 2007 Kamenem a chlebem Pavel  Kopecký

Český film RSS 2.0      Historie >
26. 7. 2007 České plagiáty Jan  Lipšanský
26. 7. 2007 Bukowski a Zelenka   
7. 7. 2007 Od filmů k rakům Jan  Čulík
6. 7. 2007 Skutečnou moudrost stačí šeptat Ema  Čulík
6. 7. 2007 Pleasant Moments is very unpleasant Ema  Čulík
6. 7. 2007 Groteska, která mírně pobaví, prozření však nepřináší Jan  Čulík
5. 7. 2007 Poněkud vzdělávací "thriller" Jan  Čulík
4. 7. 2007 Mladí čeští filmoví tvůrci: zvládají jakž takž vizuální stylizaci, myšlenkově jsou plytcí Jan  Čulík
3. 7. 2007 ...a bude hůř: Už jen zábavný thriller Jan  Čulík
3. 7. 2007 O drsném počasí a jemné lidské senzitivitě Jan  Čulík

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2007 ...a bude hůř: Už jen zábavný thriller Jan  Čulík
4. 5. 2007 Vernisáž výstavy o spisovatelce Věře Sládkové   
3. 5. 2007 Nezkreslujme Máchův odkaz Lukáš  Zádrapa
16. 4. 2007 Igor Josef  Škvorecký
16. 4. 2007 Záznamy všedních dní Igor  Hájek
11. 4. 2007 "Čekám na film o Mašínech" Josef  Švéda, Marie Pásková
6. 3. 2007 Antologie Divokého vína - kulturní událost Miroslav  Vejlupek
21. 2. 2007 Ohlédnutí: Literatura a internet v roce 2006 Miroslav  Vejlupek
8. 2. 2007 Opona