9. 1. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
9. 1. 2007

NOVINÁŘSKÁ ETIKA:

Více než 200 čtenářů deníku písemně protestovalo do redakce listu kvůli tomu, že na Nový rok deník přinesl přes celou šířku stránky tuto fotografii s titulkem: "Saddám Husajn visí v oprátce po popravě, k níž došlo v Bagdádu brzo ráno v sobotu. Fotografie byla zřejmě pořízena mobilním telefonem a získali jsme ji z jednoho arabského internetového serveru."

Uprostřed vyjádření odporu však přišlo také několik málo dopisů, které publikaci této fotografie schvalovaly, píše redaktor listu Guardian Ian Mayes, předseda Organizace tiskových obmudsmanů. Jeden čtenář, a nebyl sám, napsal: "Až budete hodnotit své rozhodnutí publikovat tuto strašlivou fotografii na titulní straně, prosím, mějte na mysli, že fotograf učinil novinářský čin, o němž by americké a britské úřady daly přednost tomu, aby byl potlačen. Vzpomínám na to, jak jste na titulní straně otiskli fotografii oběšené bosenské ženy, která tiše spáchala sebevraždu v rohu jednoho pole, další záběr, který jasně sděloval skutečnou hrůzu událostí, namísto vydesinfikované verze, jakou by nám předložily vlády. Tleskám vaší odvaze."

Sloupek
Ivan Diviš

On je víc než já a já jsem dál než on
Takže rozhodnutí padne o půlnoci
kdy zapadlými dveřmi vstoupí anděl
který nebude ani víc ani dál než my oba
ale který bude nad námi oběma
Který nad námi oběma stane
který nad námi oběma vzplane
a z jehož popela se nezvedne ani fénix ani anděl
z jehož popela se zvedne člověk, chci říci dítě -
a jaké dítě!

ze sbírky Sursum, BB art, Praha 2004 vybral Štefan Švec

9. 1. 2007

SADDÁM HUSAJN:

Kdysi z nějakých profesně osobních důvodů jsem začal řešit rozdíly mezi slovy vina, příčina, pomsta, odplata a vykoupení. Hodně jsem se tenkrát snažil dostat ke konkrétním zkušenostem konkrétních osob, ať v literatuře nebo v osobních promluvách.

9. 1. 2007

Americké letecké údery na cíle v jižním Somálsku usmrtily "mnoho" osob, uvádí se ve zprávách.

V pondělí provedla v Somálsku útok silně vyzbrojená americká helikoptéra a dvalší dva vrtulníky zaútočily na somálské cíle v úterý. Cílem útoků měli být islamisté, kteří provedli v roce 1998 bombové atentáty na americká velvyslanectví v jiných afrických zemích.

Somálský prezident Abdullahi Yusuf, sdělil novinářům v Mogadišu, že Spojené státy "mají právo bombardovat osoby, podezřelé z terorismu, které zaútočily na americká velvyslanectví v Keni a v Tanzanii." Vládní mluvčí Abdirahman Dinari řekl: "Nevíme, kolik lidí bylo při útoku usmrceno, ale podle zpráv jich bylo hodně. Většinou to byli islámští bojovníci."

Vysoký vládní mluvčí sdělil tiskové kanceláři Reuters, že podle zpráv "je v té vesnici mnoho mrtvol lidí a zvířat". Byla to první otevřená americká vojenská akce v Somálsku od devadesátých let.

Evropská unie americké útoky odsoudila.

Podle svědků zahynuli při útocích čtyři civilisté včetně malého chlapce.

Podrobnosti v angličtině ZDE

9. 1. 2007

OSOBNÍ ZKUŠENOST:

S jistým pocitem zadostiučinění jsem si přečetl upoutávku na knihu Willa Huttona The Writing on the Wall. Dlouhodobě se znepokojením sleduji zjednodušený a silně zkreslený obraz ČLR, tak jak jej předkládají veřejnosti české sdělovací prostředky, od zpravodajství ČT po nejrůznější společenské časopisy. Pokud můžu soudit z krátkého výtahu Huttonovy knihy, jeho rozbor situace je podložený a příliš se neliší od mého.

V jedné důležité věci však sám nemám jasno -- a tou je směr postupu při případném řešení čínských problémů.

(Autor pracuje v Ústavu dálného východu FF UK jako sinolog. V letech 2000-2001 pobýval na stáži v ČLR.)

9. 1. 2007

Rusko zastavilo dodávky ropy do Polska, do Německa a na Ukrajinu v důsledku obchodní kontroverze se svým sousedem Běloruskem.

Ruská státní firma, která provozuje ropovod, Transněft, uvedla, že zastavila dodávky ropy prostřednictvím ropovodu Družba, aby zabránila Bělorusku odčerpávat si protizákonně ropu.

9. 1. 2007

Otázky Haliny Pawlovské

Je legrační sledovat elitního českého novináře, jak zasvěceně komentuje osobní a čistě soukromé rodinné problémy Mirka Topolánka. Od pitomých průpovídek kolegyně z branže, bavičky Haliny Pawlovské, jej odlišoval pouze lehce moralistní tón řeči, tématicky a obsahově identické. Neuvěřitelný kýč, nefalšované pokrytectví. Bavičky blednou závistí. No představte si moralizující Halinu Pawlovskou....Bylo to skutečně šťavnaté -- bulvár vyšňořený do róby rádoby intelektuálního zamyšlení nad nosným problémem uplynulého týdne, bulvár pojatý jako dějinná událost, která teď bude čnít z archivu ČT jako významná událost druhého týdne roku 2007.

ČT ve svém pořadu 168 hodin ukázala, že pokud jí něco jde stoprocentně, tak je to schopnost hrát schizofrenní roli ve vztahu k divákovi na jedné straně a ve vztahu ke svému statu quo na straně druhé. Chytrá horákyně uměla být nahá i oblečená a přinést dar nedar.

9. 1. 2007

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Bylo to krátce před svátky křesťanů, před Vánocemi 2006. Bylo 22. prosince 23:30 hodin, když se konečně stalo, na co Piergiorgio Welby musel dlouho čekat. Od roku 1997 žil už jen díky umělému dýchání. Už nechtěl. Žádal o milost, o pomoc, aby mohl zemřít. Žil v Itálii, kde je zakázáno vypínat přístroje, udržující lidi při životě. V září už Welby požádal presidenta republiky o zvláštní povolení. Nebylo mu pomoci. Až se rozhodl ho usmrtit lékař Mario Riccio. On to byl, který zastavil přístroj, pomáhající mu s dýcháním a dál nemocnému léky,, aby se netrápil. Piergiorgio Welby chtěl umřít, už dlouho. Dne 22. 12. bylo jeho přání splněno.

9. 1. 2007

Jan Čulík ve svém úvodníku "Do nového roku", srozumitelným textem doporučil mladým lidem jak v dnešní době startovat do života v Evropské unii.

Pro moji generaci, která vyrůstala v nacistické a komunistické kleci, byla taková doporučení nemyslitelná, za komunistů vlastizrádná. Reálný socialismus se snažil obyvatelům státu ( vědomě nepoužívám pojmu občan ) určovat běh života od kolébky až do hrobu. Odsoudil tím několik českých generací k víceméně pasivnímu přijímání životních modelů shůry danými ideologickými šablonami. Tento přístup k životu ještě mnohdy přežívá.

Nic na tom nemění skutečnost, že se čilým individuím podařilo i za komunismu lavírovat uvnitř úzkého systémového rámce a dosáhnout jistých osobních cílů. Někdy to šlo narovinu, někdy za cenu narušení rovné páteře, jindy protekcí, nebo švejkovinou.

Z mého pohledu a na základě vlastní životní zkušenosti považuji Čulíkův článek za dobrý kompas pro orientaci mladé generace v současné evropské společnosti . Doufejme, že si ho hodně mladých lidí přečte a vezme k srdci.

Život nedává jednotlivci možnost rozjet paralelně několik životních modelů najednou a pak zpětně hodnotit, který model byl výhodný.

9. 1. 2007

A je to tu, dávno tušený protiklad mezi bývalým šéfem modrých ptáků, nynějším prezidentem Klausem, a jejich šéfem současným, Mirkem Topolánkem, propukl v nebývalé míře. Názorem velkého guru bylo pohrdnuto, opakuje se "Sarajevo" z roku 1997. Tehdy měl Klaus podobné problémy jako později kancléř Kohl -- jenže z týchž problémů u českých kejhajících fanoušků Klaus vystoupal až na prezidentské křeslo a nečekanou, lidovou popularitu, oproti tomu u sousedů v Německu veliký Kohl musel potupně odejít z politiky. Zatímco v Česku se kdekdo přidal k názoru, že Ruml, Pilip a spol. jsou zrádci, v Německu se z hlavní kritičky kancléře stala šéfka strany, dnešní kancléřka Merkel. Klausovo druhé Sarajevo je ta dnešní dýka, již mu do zad vbodává zrádný Topolánek, který si dovolil mít svůj jiný názor a svůj vlastní politický směr.

Celá ODS je jako mračno před bouří... slyšíme vzdálené ozvěny hněvu nad tím, že tatíček byl uražen.

9. 1. 2007

Zamini: Kariéra A. S. Vondry byla fakt opravdu raketová. Škoda! (oprava: škoda slov).

9. 1. 2007

Dnešní politická situace je tristní. Koalice vznikají jako na běžícím páse a stabilní vláda není v dohledu. Nic není jasné, nic není stálé. ODS jako vítěz voleb roku 2006 se pod vedením Mirka Topolánka zmítá v rozporech. Není se čemu divit. Poslední roky slaví strana jedno vítězství za druhým. Vyhrála veškeré volby. Ale kromě obsazování míst poslanců, senátorů, primátorů nebo starostů se vlastně nic neděje.

Strana byla po volbách 2006 plna optimismu. Mirek Topolánek silnější než kdykoliv předtím, jeho pozice ve straně se zdála být neotřesitelná. Vítěz přece bere vše! Ale už krátká epizoda okolo obsazení místa předsedy poslanecké sněmovny ukázala, že ODS to zdaleka nebude mít jednoduché. Přesto občanská demokracie vedená svým předsedou pokračovala v úspěšném tažení. Vláda byla sestavena, premiér znám...a pak nic. Nezvoleni parlamentem.

9. 1. 2007
Martin Ondreját

Tato hamletovská otázka, kterou lze přeložit třeba jako "zda být či nebýt dbalý zákonů", vyvstává často v debatách, kde se srovnává chování občanů evropských států ve vztahu k jejich veřejnoprávním povinnostem.

9. 1. 2007

Vltavu bychom mohli přehradit komentáři, články a úvahami českých žurnalistů nad neschopností politiků sestavit od červnových voleb do dnešního dne vládu s důvěrou sněmovny. Vinu shledávají v jediném: v neschopnosti českých politiků, v jejich snaze zajistit si výhody pro sebe bez ohledu na zájem voličů a státu, hádat se o nesmyslech atd. atd. Opravdu tomu tak je? A co je vlastně náplní a smyslem práce politika? Kdyby se čeští novináři hlouběji a s většími znalostmi zabývali hledáním odpovědí na tyto otázky, musela by nejen podoba českých médií, ale zejména jejich vliv na politickou realitu u nás, vypadat jinak.

Opravdu je nejvlastnějším smyslem politiky a politiků rychle sestavit jakoukoliv vládu, a to bez ohledu na výsledek voleb, resp. i za situace, kdy výsledky voleb signalizují rozdělení společnosti a její zásadně rozdílné názory na další směřování státu?

Václav Moravec
8. 1. 2007

Jsou Otázky Václava Moravce skutečně pořadem, který divákům přináší nové informace? Takové informace, které by měly "vykřesnout" z polemických střetů diskutérů a z otázek moderátora, ze kterých se host bez "ztráty květinky" nevykroutí?

Obsazení prvních nedělních Otázek Václava Moravce v novém roce 7. 1. ve své prvé polovině (Petr Pithart a Miloš Zeman) i ve své druhé polovině (designované osoby pro zahraniční politiku Alexander Vondra, Karel Schwarzenberg a Lubomír Zaorálek) slibovalo pro "politizující" diváky netuctovou podívanou jak z hlediska hostů, tak i tématikou (sestavování vlády, a poté aktuální otázky zahraniční politiky tj. protiraketová základna, Temelín, vývoj "ústavní" legislativy v EU za německého předsednictví atd.

9. 1. 2007

Reakce na článek pana Mesfina Gedlu "Somálsko: dávat vinu obvykle podezřelým, to je obvyklý recept na vleklou regionální destabilizaci"

Nechápu, jak pan Gedlu může fungovat mezi pomazanými hlavami na Ústavu pro mezinárodní vztahy AV ČR; myslím to jako kompliment a hluboké smeknutí. Znám osobně jednoho výzkumného pracovníka této instituce, který tvrdí, že jejich práce přirozeně netkví v pouhé publicistice, ale v přísně vědeckých metodách, jež jsou aplikovány při tvorbě souborných studií a sborníků, které však, dle mého, stojí naprosto mimo realitu, jak jsem se posléze sám přesvědčil.

O to smutnější je skutečnost, že takovéto články se dají nalézt pouze na zahraničních webech nebo na BL.

Lucie Talmanová
8. 1. 2007

ANALÝZA

Publicisté nemají slitování. A Mirek Topolánek se vlastními selháními - politickými i soukromými - ocitl v pasti jako lovná zvěř.

Těhotenství milenky, demonstrativní nesouhlas manželky, lži premiéra, neobratné a sobecké vysvětlování. Předseda vlády v demisi reagoval na zjištění novinářů sprostotou, fyzickým útokem a následnými koktavými vysvětleními, které se ukázaly při bližším pohledu jako arogantně sobecké. Talmanová si za své těhotenství nemůže sama a není tudíž pouze její soukromou věcí, jak tvrdí Topolánek. Nicméně předseda vlády bydlí nyní - pouze dočasně - u své těhotné místopředsedkyně sněmovny. Vztah Topolánka a Talmanové přitom není nový, jeho okouzlení plachým úsměvem raněné laně probíhá už v kuloárech politiky nejméně dva roky. Kdo je na vině? Politik, opilý úspěchem, penězi, vlivem, mocí, nedostatkem mravních imperativů uprostřed hedonistické společnosti? Opilý odvahou změnit zásadně, principiálně ten kus světa, jemu určený pouze ke správě? Opilý snahou postavit si pomník, pomník své velikosti, své mužnosti? Politik, který je jenom člověk - nádoba plná hříchu stejně, jako občané jím řízeného státu? A nebo média, která vytvářejí svůj virtuální svět soap opery, svět falešných očekávání Popelek i nesplnitelných úkolů pro prince na bílém koni? Svět temnných čar v pozadí? Svět hollywoodských hvězd s jejich romanticky filmovými příběhy? Svět dallaských výstřelů jako křivdy na národu ? Která vytvářejí a tleskají světu nereálných morálních imperativů v hříšné době pro oslnění mas a vytvoření pozitivní vazby občanů ke "svému" idolu? Aby pak tančili nad vchodem do pekla pro politické hříšníky?

8. 1. 2007

Za posledních deset let se Čína proměnila v silnou hospodářskou velmoc, jedinou zemí, schopnou konkurovat Spojeným státům jako globální mocnost. Avšak britský hospodářský novinář Will Hutton ve své nové knize The Writing on the Wall i článku New China. New crisis v týdeníku Observer argumentuje, že čínské explozivní hospodářské reformy vytvářejí v autoritářském režimu jediné strany obrovské napětí a že v Číně dojde ke konfliktům.

Všechny společnosti jsou propojeny se svou minulostí. Imperiální konfuciánská Čína i komunistická Čína závisely a závisejí na představě nesmírně mocného, neomylného centra, jehož moc závisela buď na vůli nebes, anebo na proletariátu. V žádném z těchto čínských systémů nehrála významnější roli lidská práva či ústavní systém navzájem vyvážených mocenských zájmů či nějaká forma demokracie.

8. 1. 2007

KOMENTÁŘ

Když Britské listy 9. 7. 2004 prozradily utajenou snahu některých českých armádních činitelů pořídit si americkou raketovou základnu na české území, netušily, jakou kampaň to rozpoutaly. Původně to vypadalo jako horlivě tupé překročení pravomoci několika vojáků a několika servilních českých diplomatů ve Washingtonu v reakci na americkou Strategii národní bezpečnosti . Jednotliví Hujerové se najdou vždy a všude... Do chvíle, než se ukázalo, že za zády občanů, vlády i parlamentu vyjednávali nejen rozvědčíci a vojáci, ale tiše přihlíželi i někteří politici.

Proamerický ministr zahraničí Cyril Svoboda čelil poté rozhořčeným poslancům ve sněmovně při interpelacích na téma "americká základna v Česku". Čelil i předsedovi své strany a bývalému náměstku ministra obrany Kalouskovi, který prohlásil, že pokud be se o něčem takovém uvažovalo, muselo by dojít k širokému politickému i společenskému konsensu a následně souhlasu parlamentu. ". V parlamentu zaznělo z mnoha úst, že americká vláda se vyjádří teprve na podzim , zda vůbec nějakou základnu stavět chce , a pokud ano, tak řekne, kde. Pak měla následovat oficiální žádost sněmovně. A pak měla teprve následovat diskuze - o konkrétním návrhu. Léto prošlo bouřlivými politickými turbulencemi po vítězně patovém výsledku voleb, podzim nebyl lepší. Nastala zima, která ač mírná, politická srdce k jakékoliv většinové koalici nerozehřála.

8. 1. 2007

Adam Obr na stránkách svého blogu nedávno publikoval docela rozhořčený článek, směřující velmi konkrétně proti koncepci českého gymnaziálního školství. Nechce se učit filozofii, připadá mu zbytečná, cítí se omezován ve svém zájmu o biochemii, pádně a výstižně kritizuje stupidní memorování i zálibu v nepřemýšlející znalosti, jak se kol v českém školství roztahují. Rád bych k tomu řekl pár věcí, které mi přijdou podstatné.

8. 1. 2007

Rozvoj přírodních věd a především techniky vyvolal zvýšené nároky na vzdělávání. Jednou z možností k dosažení vyššího stupně jeho účinnosti je využití poznatků kybernetiky. Tento požadavek má vyřešit inženýrská pedagogika a z ní vycházející inženýrská didaktika. Proč inženýrská pedagogika a inženýrská didaktika? Inženýrské vzdělání umožňuje získat přehled v množství vědních, především technických oborů. Je třeba také zdůraznit, že inženýrská pedagogika a inženýrská didaktika představují vyšší stupeň pedagogiky a didaktiky.

8. 1. 2007

(Specifický motiv v českém překladu světoznámého románu)

"V našich novinách se 'zaplať Pán Bůh' jako příslovečné určení nepoužívá a nikdy používat nebude, zvláště pak v ÚVODNÍKU PRO PROBOHÁŘE." -- Sotvakterý český žurnalista si dokáže představit, že pitomost, kterou jsme zvýraznili, by mohl na redakční poradě pronést šéfredaktor celostátního deníku. Česká veřejnost si naopak v pohodě dokáže představit dokonce i to, že citovanou pitomost z úst šéfa celá redakce bezvýhradně akceptuje.

8. 1. 2007

Motto: Bylo by libo limo? Limo by bylo libo, nebylo-li by pivo.

Ryze česká slovní hříčka. Co do formy, i do obsahu. Stará a opět aktuální, jen s novým "nábojem," jde-li o věc vojenského charakteru. Bylo by libo silo? Silo by bylo libo, nebylo-li by RADAR. Věřme, že po změnách v zastupitelských sborech USA opět převáží zdravý rozum a otázka o základně položena nebude.

Radar či silo pro rakety? Jen některé otázky jsou věčné. Snad nejznámější: "Být, či nebýt?" (Klasik). Otázka během let existuje i variantně: "Beat, či nebeat." (z konce šedesátých let). "Bít, či nebít." (machistická).

8. 1. 2007

Polemika Janýr -- Petřík:

Novoroční mailová diskuse mezi Michalem Petříkem, poradcem prezidenta Klause, a Přemyslem Janýrem z Fóra pro česko-rakouský dialog.

6. 1. 2007
Bobtnání fízlovských a represivních kapacit pod hlavičkou boje proti terorismu, které během pár let může vést k podstatně efektivnější kontrole všech "neposlušných", než jakou někteří z nás zažili v relativně již uvolněném období na konci osmdesátých let - ale díky novým technologiím vlastně i účinnější než v letech padesátých.

Vážení přátelé, v příloze naleznete výzvu, kterou jsem před chvílí podepsal. Přiznám se hned, že jsem o tomto kroku dlouho přemýšlel; skutečnost, že mi ji přeposlal Petr Uhl mě sice definitivně zbavila obavy z dalšího patočkovského mobilizačního pokusu - a věru nemám chuť tkáti "demokratický" šlojíř halící úzkou skupinku pretendentů na trůn, jejíž respekt k demokracii, jíž se soustavně zaklínají, je v praxi podstatně menší než u příslušníků etablované politické třídy, které nemohou přijít na jméno... Nejde tedy o X-té vydání Děkujeme, odejděte. Ale stejně.

Patrně i Vy jste v minulých letech podepsali řadu nejrůznějších petic. Patrně i Vy jste si jeden nebo dva okamžiky mysleli, že ten který standardní politický subjekt změní korupční postprivatizační chaos a často i mocenskou zvůli v ČR... Může toho všeho dosáhnout nějaké prohlášení, které prostě podepíšu? Právě toho se týkala a nadále týká má skepse. (Mimochodem: Já sám jsem na seznamu signatářů našel několik jmen lidí, kteří na mě v minulosti útočili nebo s nimiž jsem měl ostré spory.)

31. 12. 2006

V prosinci 2006 přispělo celkem 126 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 59 492.24 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31. 12. 2006 částku 176 537.77 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 1,711.41 USD.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí a nyní i z České republiky mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raffeisen Bance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raffeisen Banky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Soud a poprava Saddáma Husseina RSS 2.0      Historie >
9. 1. 2007 Pomsta, nebo trest? Petr  Wagner
9. 1. 2007 Bylo správné otisknout fotografii oběšeného Saddáma Husajna?   
8. 1. 2007 Začátek roku už je, ale americká vláda stále neřekla, jestli chce stavět raketovou základnu v Česku Štěpán  Kotrba
6. 1. 2007 "Ostudná oprátka" Viliama Bucherta Jan  Čulík
6. 1. 2007 Přehodnotíme své styky se zeměmi, které kritizují popravu Saddáma Husajna   
5. 1. 2007 "Oběšením se Saddám Husajn stal mučedníkem"   
5. 1. 2007 Tony Blair k Saddámově popravě mlčí   
4. 1. 2007 Závěrečná bilance vlády režimu Saddáma Husseina a možná východiska z krize Jaroslav  Bureš
4. 1. 2007 Saddámova poprava: "Ještě jednou! Pořád to ještě není dost důstojné!"   
3. 1. 2007 Strana Baas zvolila Saddámova nástupce   

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
9. 1. 2007 Ruská ropná kontroverze zasáhla ropné dodávky Evropě   
6. 1. 2007 Čína a Rusko spolupracující jako nikdy předtím   
3. 1. 2007 Ropný zlom či vrchol? Aneb zdroje jsou a budou Michal  Brož
3. 1. 2007 Novoroční zamyšlení Egon T. Lánský
2. 1. 2007 Peak Oil aneb výběr ze zpráv Rádia Jerevan Jan  Hošek
20. 12. 2006 OPEC: ropný zlom do deseti let Michal  Brož
1. 12. 2006 Čaká Venezuelu "farebný prevrat"? Chris  Carsson, Radovan Geist
1. 12. 2006 Pokus o puč proti Chavezovi v roce 2002 organizoval Bush, Chavez nyní vytváří globální alianci proti USA Štěpán  Kotrba
29. 11. 2006 EU-Rusko: Partnery nelze mentorovat Oskar  Krejčí

Autorskoprávní "zločiny", vypalovačky a sítě RSS 2.0      Historie >
27. 11. 2006 Krádež a "krádež"   
27. 11. 2006 Poplatky uvalené na CD a DVD   
26. 11. 2006 Autorské dílo a právo ho vlastnit Alexandr  Vojta
25. 11. 2006 Ti mrda, ne? Štěpán  Kotrba
24. 11. 2006 Vypalování: Když mám předplaceno Jan  Bláha
23. 11. 2006 "Daň" z krádeže autorských děl   
23. 11. 2006 Autorskoprávní zločiny a pětikoruna Štěpán  Kotrba
23. 11. 2006 Pokud se za autorská díla platí při nákupu kopírovacího materiálu, měla by být zadarmo   
23. 11. 2006 Poplatek za média nic neřeší   
23. 11. 2006 Mediální monopoly narážejí na společenskou potřebu sdílení kultury Štěpán  Kotrba

České volby v roce 2006 a povolební pat RSS 2.0      Historie >
9. 1. 2007 Klausovo druhé Sarajevo Boris  Cvek
9. 1. 2007 Napoleon? Antonín  Hubený
8. 1. 2007 Mirek, beránek boží Zdeněk  Jemelík
8. 1. 2007 NOVA: "Těhotenství úzce spjato s Mirkem Topolánkem" Štěpán  Kotrba
5. 1. 2007 Nebezpečné archivy: Kateřina Jacques a Ya Basta Topí  Pigula
5. 1. 2007 Dejte do ústavy prázdniny Bohumil  Kartous
5. 1. 2007 Buď chceme demokracii, ve které figurují čitelné osobnosti s politickou vizí, nebo bordel   
31. 12. 2006 Kondom Oldřich  Průša
29. 12. 2006 Očišťuje se ODS (aspoň trochu) od starého balastu? Boris  Cvek
23. 12. 2006 Proč média nepíší, že Klaus porušuje ústavu?   

Alex Koenigsmark: Siromacha - román na pokračování RSS 2.0      Historie >
4. 1. 2007 Konec starých časů Alex  Koenigsmark
22. 12. 2006 Císařova vana Alex  Koenigsmark
21. 12. 2006 Jarní vody II. Alex  Koenigsmark
14. 12. 2006 Jarní vody I. Alex  Koenigsmark
8. 12. 2006 Plesová sezóna II. Alex  Koenigsmark
5. 12. 2006 Plesová sezóna I. Alex  Koenigsmark
30. 11. 2006 Pustá země Alex  Koenigsmark
28. 11. 2006 Bílé noci Alex  Koenigsmark
24. 11. 2006 Máj Alex  Koenigsmark
21. 11. 2006 Útěk - část 2. Alex  Koenigsmark

Svět 2050 RSS 2.0      Historie >
31. 12. 2006 Jak sesbírat moudrost civilizace na rozcestí Tibor  Vaško
22. 12. 2006 Bude nás budoucnost potřebovat? Jan  Baltus
2. 11. 2006 Svět 2050: Padesátiletí čtvrté světové války Miloš  Balabán, Antonín Rašek
19. 10. 2006 Svět 2050: Jak se vyrovnat s budoucností aneb potřebujeme prognostiku? Martin  Potůček
17. 10. 2006 Svět 2050: Nová supertechnologie Bohumír  Štědroň, Peter Mikulecký
16. 10. 2006 Svět 2050 - nové téma Britských listů   
6. 8. 2004 Global Trends 2015: A Dialogue About the Future With Nongovernment Experts   

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
3. 11. 2006 Pan Ucháč nemá informace Darina  Martykánová
1. 11. 2006 Zemři, nebo jdi do vězení! Darina  Martykánová
26. 10. 2006 Darwin by se divil Ladislav  Žák
14. 10. 2006 Muslimské autority přijaly papežovu omluvu   
14. 10. 2006 Poradce: "Bílý dům se vysmíval evangelikálům"   
3. 10. 2006 Katolická církev útočí na BBC   
26. 9. 2006 Logos - tvůrce světa Miloš  Dokulil
25. 9. 2006 Papež neříkal v přednášce o násilí pravdu Lukáš  Lhoťan
22. 9. 2006 Problémy případného dialogu o náboženské víře Miloš  Dokulil
22. 9. 2006 Kardinál Vlk obvinil české katolické radikály ze spojení s americkými extremisty Štěpán  Kotrba

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Flexibilita potřetí Jan  Holík

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
1. 1. 2007 Občanům EU, cestujícím do USA, smějí Spojené státy kontrolovat emaily a transakce na úvěrových kartách   
3. 12. 2006 Miliony osob, cestujících do USA, klasifikovány jako "teroristické riziko"   
17. 10. 2006 Budoucnost mýtného a špehování automobilů   
1. 10. 2006 Cestovní válka mezi USA a Evropou začala   
5. 9. 2006 Pro informatiku vnitro není řešení, pouze nebezpečí Jiří  Kofránek
29. 8. 2006 Amerika zavádí všude biometrické průkazy   
28. 8. 2006 Zprovozněn tajný systém automatické kontroly státních poznávacích značek na silnicích   
28. 8. 2006 Google o vás ví všechno   
17. 8. 2006 Je segregace cestujících při bezpečnostních kontrolách řešením?   
15. 8. 2006 Jak transparentně propojit informační systémy veřejné správy a nepostavit přitom Velkého bratra Jiří  Kofránek

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
14. 8. 2006 Fašismus dnes existuje!   
11. 4. 2006 Jaderný útok na Írán, raketová sila v Česku a logika Bílého domu Štěpán  Kotrba
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   

17. listopad RSS 2.0      Historie >
5. 1. 2007 Charta 77 ako zárodok "občianskej spoločnosti" Eduard  Chmelár
4. 1. 2007 Miloš, Gert, Milan, Frau A a vize budoucnosti Miloš  Pick
14. 12. 2006 Mýtus, který skončil už dávno Bořivoj  Horský
18. 11. 2006 Sedmnáct let... aneb za tři roky to bude dvacet let Ladislav  Žák
17. 11. 2006 Sedmnáctý po sedmnácté Stanislav  Křeček
17. 11. 2006 17. listopad 1989 v Britských listech po deseti letech   
17. 11. 2006 Za nekrology Pavel  Kopecký
17. 11. 2006 Nežná? Revolúcia? Lucia  Mrázová
16. 11. 2006 Jaká byla role agenta Zifčáka?   
5. 10. 2006 Barevný podzim 1989 Pavel  Pečínka

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
5. 1. 2007 Krize klimatu, nepríjemná pravda Ala Gora Dobrota  Pucherová
2. 1. 2007 Svět v roce 2007 "zaznamená dosud nejteplejší rok, dopad El Niña se sloučí s globálním oteplováním"   
6. 12. 2006 Velké britské firmy budou muset obchodovat s kvótami uhlíku   
6. 12. 2006 Národní alokační podfuk   
18. 11. 2006 Nepříjemná pravda Jiří  Pálka
6. 11. 2006 Ministr Kalaš: Reakce na protestní akci Greenpeace   
6. 11. 2006 Greenpeace dnes uzavřelo ministerstvo životního prostředí   
1. 11. 2006 Jak britské státní instituce už nyní bojují proti klimatickým změnám   
1. 11. 2006 V Praze se jednalo o udržitelném rozvoji   
31. 10. 2006 Blair: Musíme platit nyní, abychom se vyhnuli katastrofě   

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
9. 1. 2007 O stupeň Ivan  Diviš
8. 1. 2007 Hra lásky Daňo  Okáli
5. 1. 2007 Mikve Jiří  Staněk
4. 1. 2007 Rampouchy Antonín  Brousek
3. 1. 2007 V ráji žab Milan  Exner
2. 1. 2007 Oslovenie slova Jaroslav  Rezník
29. 12. 2006 Cokoliv Marian  Palla
28. 12. 2006 Benátky v zimě Zdeněk  Hron
27. 12. 2006 Vyznání Karel  Sabina
21. 12. 2006 ■ ■ ■ Václav  Daněk

Bratří Mašínové - hrdinové nebo zločinci? RSS 2.0      Historie >
8. 11. 2006 Mašínové jsou samozřejmě hrdinové Ondřej  Šlechta
8. 11. 2006 Mašínové - pan Šlechta nepřesvědčuje Ladislav  Lašek
8. 11. 2006 Mašínové - slepé násilí lze těžko hodnotit jako odboj   
28. 7. 2006 Je kritika komunistického útlaku antikomunismus?   
27. 10. 2004 Generálové a frajtři Václav  Dušek
20. 8. 2004 Kdo jinému jámu kopá - tak se z lesa ozývá... Jan  Sýkora
18. 8. 2004 Vraždili bez morálních zábran Jiří  Hudeček
16. 8. 2004 Karel Hoffmann a jeho právo "vyjadřovat se nehorázně" Jan  Sýkora
12. 8. 2004 Padouch nebo hrdina? Jiří  Hudeček
28. 7. 2004 Ještě jednou o Mašínech Milan  Černý

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Školství RSS 2.0      Historie >
8. 1. 2007 Gymnázium, "profesoři" a studenti Boris  Cvek
8. 1. 2007 Řízené vzdělávání František  Augusta
3. 1. 2007 Do nového roku Jan  Čulík
3. 1. 2007 Jediná cesta, jak "zachránit ČR"?   
2. 1. 2007 Traumatické zaměstnání - učitel v Německu, aneb Co dělat jinak Uwe  Ladwig
7. 12. 2006 Inženýrská didaktika František  Augusta
5. 12. 2006 Konflikt o podstatě pod nánosem pomíjivosti Bohumil  Kartous
30. 11. 2006 Rozhodovací pomoc pro studenty, aneb Konečně konec školních let - ale co potom? Uwe  Ladwig
20. 11. 2006 Nové technologie vzdělávání František  Augusta
20. 11. 2006 Vysoký intelekt a vůdcovství v genech Michal  Giboda

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
22. 12. 2006 Anglosaští fotbaloví fanoušci diskutují o české literatuře :)   
6. 12. 2006 Exhibicionismus plže a exces jako normalita Miroslav  Vejlupek
29. 8. 2006 Když chceš něco vědět, tak se neptej Aleš  Merenus
15. 8. 2006 Národní literatura je jen jedna Miroslav  Vejlupek
11. 8. 2006 Poezie a masmédia: O lkaní básníků nad vlastním údělem Boris  Cvek
10. 8. 2006 Dopis pro Britské listy Petr  Štengl
8. 8. 2006 Poezie jako oběť doby Michal  Černík
8. 8. 2006 O básnivosti pod Čerchovem vzklíčené Miroslav  Vejlupek
26. 7. 2006 Ztráty a nálezy Pavel  Janoušek
26. 7. 2006 Básník, jemuž věřím Miroslav  Vejlupek

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
8. 1. 2007 Začátek roku už je, ale americká vláda stále neřekla, jestli chce stavět raketovou základnu v Česku Štěpán  Kotrba
8. 1. 2007 Raketová základna USA -- otázku Česku vůbec nepokládat Oldřich  Průša
5. 12. 2006 Izrael, Palestina a USA: Osudové souvislosti Daniel  Veselý
1. 12. 2006 O základně definitivně rozhodne Bush nejspíš v lednu. Možná. Snad.   
30. 11. 2006 Přinesou Vondrovy "dobré styky" do Česka americkou základnu? Štěpán  Kotrba
29. 11. 2006 Základna: Může být vlastně předem zodpovězená otázka s otazníkem? Štěpán  Kotrba
28. 11. 2006 Debata o raketových základnách na půdě Filosofické fakulty UK   
24. 11. 2006 Demokracie a jaderné zbraně Alexej G. Arbatov
20. 11. 2006 USA chtějí na summitu v Rize prosadit plnou globalizaci NATO Jiří G. Müller
7. 11. 2006 Protiraketová obrana USA: družicový systém SBIRS Stanislav  Kaucký