28. 7. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
28. 7. 2006

Gershom Gorenberg se ve Forwardu ptá, zda izraelské velení náhodou nezatáhlo zemi do války bez plánu na její ukončení. Gorenberg zaznamenává těžké boje o "hlavní město Hizballáhu" Bint Jbeil, o nichž plasticky informovala reportáž New York Times. Všímá si kritických hlasů, jež se začínají ozývat přímo z Jeruzaléma.

29. 7. 2006

Je horko. Horko není příliš příznivé pro řadu činností, vyžadujících koncentraci a jistou spiritualitu, takže dodnes nechápu, jak v jižních zemích mohli umělci v létě vůbec pracovat. Nicméně: filozofie jižních myslitelů jako třeba Unamuno je mnohem depresivnější, souboje o čest častější, vraždy ze žárlivosti taky, na jihu vznikl žánr tragédie (no, ty ostatní taky), vendeta, upalování kacířů a celá řada dalších expresivních, romantických, vášnivých a nebezpečných aktivit. Jestliže se změní klima, můžeme se my Čechové patrně těšit i na změnu národní povahy, budeme výbušní, bojovní, hrdí, konfliktní a tak dále... a já se odstěhuju do studené v té době Itálie.

28. 7. 2006

Pozoruhodnou konfrontaci umožnila LFŠ v Uherském Hradišti tím, když ve čtvrtek večer promítla klasický Tarkovského film Stalker, (1979) (jeden mladý muž se přiznal, že se o Tarkovském dozvěděl teprve ve středu) a v pátek odpoledne vizuálně výrazné filmy amerického režiséra Godfreyho Regia Powaqqatsi (1988) a Anima Mundi (1991). Divák si hned ozřejmil, jak ani po více než pětadvaceti letech Tarkovského Stalker neztratil aktuálnost,hloubku a napětí a jak povrchní jsou proti tomu na první pohled obdobným způsobem natočené filmy amerického režiséra Godfreyho Regia.

29. 7. 2006

Jan Čulík ve se svém článku "Regio a Tarkovskij" pokouší sdělit čtenářům svůj zážitek z konfrontace děl dvou filmových režisérů - Andreje Tarkovského a Godfreye Reggia, jejichž filmy shlédl na na letošní LFŠ. O tazkou je, zda filmy těchto tvůrců stavět vedle sebe a snažit se hodnotit, který z nich je hlubší, jak se autor pokoušel. Ostatně jakým způsobem se dá "hloubka" filmového díla měřit a co tímto termínem recenzent vůbec zamyslel, neboť i když se ono slovo v článku spolu s "plytkosti" vyskytuje velmi často, chybí však jakákoliv definice oněch termínu, jež by velmi pomohla v konfrontaci zmiňovaných režisérů, míní Jan Krtička.

.

28. 7. 2006

Ve školním roce 1995-1996 byl na stáži na Glasgow University dnešní zahraniční reportér Mladé fronty Dnes Jan Rybář. Někdy koncem jara 1996 za mnou přišel na tamější katedru slovanských studií: "Viděl jsi ten časopis, nějaký "Pes", který začal na internetu vydávat Ondřej Neff?" Skutečně Ondřej Neff začal v květnu 1996 vydávat svůj internetový deník, Neviditelného psa píše Jan Čulík:

Přihlásil jsem se mu mailem, že bych mu občas do časopisu něčím přispěl. Ondřej Neff si zřejmě myslel, že jsem nějaký student, dočasně v Británii a že budu psát turistické causerie z této ostrovní země, a tak dal mé rubrice ve svém časopise název Britské listy. Měl jsem v úmyslu psát něco jiného. Časopis se vyvinul v internetové médium, které se systematicky po dobu celých deseti let snažilo konfrontovat vidění světa v Čechách s viděním světa na Západě. Začal jsem vydávat Britské listy, protože jsem měl zkušenost života z obou zemí, Velké Británie i České republiky, v níž pobývám zároveň skoro stejnou dobu, a v Čechách pracuji k tomu ještě jako novinář, a viděl jsem, že zkušenosti a zvyklosti západního, především anglosaského světa, do českého prostředí vůbec nepronikají, navzdory tomu, jak blízko jsou si západní a středoevropská civilizace. Některá témata, která Britské listy za deset let své existence přinesla do českého prostředí, mnohdy dlouho před tím, než se jimi začal zabývat český tisk. Míváme předstih tak dva roky, někdy i pět let. Nejnověji se to stalo v kauze americké raketové základny v České republice, o níž Britské listy poprvé informovaly v červenci 2004.

28. 7. 2006

Ten Years of Britské listy:

Britské listy is a Czech language cultural and political daily, founded in July 1996. The first issue came out on 29th July, 1996.

28. 7. 2006

ZDE

  • Britský list o kauze Gabčíkovo
  • Zakon proti hlučným sousedům
  • Americká finanční podpora pro tři adepty NATO
  • Znásilňování vojáků v Chorvatsku
  • Charles a Diana figurují v reklamě na prezervativy
  • Chcete vyhrát stíhačku? Pijte Pepsi!
  • Komentář Willa Huttona (Observer)
  • A.A.Gill (Sunday Times) o Olympijských hrách
  • ZDE ZDE ZDE

    28. 7. 2006

    Zde naleznete jako příspěvek k desetiletému výročí kompletní archiv Britských listů z doby, kdy byly součástí Neviditelného psa do doby než začal fungovat aktuální redakční systém. Součástí těchto odkazů je i aktualizovaný seznam témat a věcných souhrnů.

    Pokud nebude fungovat některý odkaz, který směřuje mimo Britské listy, nedá se nic dělat. Internet se proměňuje každým okamžikem. Pokud nebudou fungovat odkazy do Neviditelného psa, směřujte dotazy na Ondřeje Neffa. Pokud nebude existovat některý z odkazů uvnitř systému Britských listů, zašlete url a popis neexistujícího odkazu na adresu stepan@kotrba.cz. Pokusíme se opravit případné chyby.

    VSTUP DO ARCHIVU

    28. 7. 2006

    Martina Kociánová ve středu večer zaperlila na úvod jí uváděných zpráv na Primě slovy: "...jsem ráda, že vás vidím".

    Buď jde o nějakou novou technologii, o kterou by se měl zajímat úřad chránící naše soukromí nebo šlo o vidiny z tepla.

    Přání dalších úspěšných deseti let redakci Britských listů, hezkého weekendu čtenářům a méně tepla paní moderátorce a všem ostatním.

    Zkuste myslet na něco jiného, než na vedro.

    28. 7. 2006

    Feliks Falk: Exekutor

    Z Polska nepřicházejí zrovna často zajímavé filmy, avšak snímek Felikse Falka Exekutor (Komornik, 2005), který se ve středu promítal na Letní filmové škole v Uherském Hradišti, určitě stojí za zmínku. Je to studie člověka, který se stane obětí aplikace přehnané ideologie, jak řekl v úvodu k filmu sám polský režisér, který varoval před podléháním ideologickým schématům, "ať je to v Afghánistánu, v Iráku, v USA, v Polsku nebo v České republice".

    27. 7. 2006

    V úterý odpoledne se v malém sále uherskohradišťské Reduty promítaly dva dokumentární filmy "svérázné dokumentaristky" (jak ji charakterizuje program LFŠ; nevím, co je na ní svérázného) Kristiny Vlachové. První z nich, Cesta naděje (Slovensko, 2005, 28 minut) se zabýval příběhem židů, jimž se podařilo uniknout za druhé světové války z Medzilaborců, kde jich žilo hodně, do Švýcarska, některým z nich ve vozech s uhlím, které odtamtud po železnici jezdily po určitou dobu do Švýcarska. Druhý z nich (Dračí setba ČR 2006, 56 minut) se podle mě nepříliš úspěšně pokusil dnešní veřejnosti, v úplně změněné situaci, sdělit něco o osudu nespravedlivě vězněných a týraných osob za komunistického režimu v padesátých letech, především v táborech nedaleko Příbrami.

    Filmy Kristiny Vlachové jsou podivným způsobem neuspokojující.

    28. 7. 2006

    Reakce na článek Jana Čulíka "Antikomunistická mše".

    Podrobnil jste režisérku paní Kristinu Vlachovou a její film Dračí setba velice ostré kritice a to jak na profesionální, tak i na ideové úrovni. Z expozice Vaší reportáže však vyplývá ještě jedna rovina a to je rovina osobní, která se prolíná celým článkem, od začátku až do konce, píše čtenář Ivan Biel:

    28. 7. 2006

    Současná povolební situace je daleko víc zrcadlem chatrného stavu českých sdělovacích prostředků než politického boje mezi ČSSD a ODS. Sdělovací prostředky totiž ignorují skutečnost, že nejde o střet dvou politiků, ale o prosazení odlišných programů, z nichž ten, navrhovaný ODS, může nevratně posunout společnost tam, kde její většina ani být nechce.

    České sdělovací prostředky -- alespoň ty běžně dostupné přes internet - se vyhýbají analýze dané situace. Podívejme se na dvě oblasti v nichž je tento trend obzvláště patrný.

    28. 7. 2006

    Když jsem koncem června odjížděl na dvoutýdenní dovolenou v zahraničí, představoval jsem si, že po návratu budeme mít novou vládu. Téměř dva týdny jsem zase doma a vše je při starém. Pověřený -- nepověřený kandidát na premiéra Mirek Topolánek vymýšlí - co mu jeho síly a intelekt stačí - nové a nové triky, kterými chce dosáhnout nemožné: aby ČSSD posvětila jeho budoucí vládnutí i s rovnou daní, zdravotnickou reformou založenou na preferenci soukromého sektoru, obratem ve vztahu k Evropské unii a dalšími perlami z tvůrčí dílny Modré šance. Dokonce se i podepsal na "desatero sociální demokracie" -- soubor obecných předvolebních frází, které by mohl podpořit skutečně každý občan této republiky bez ohledu na politickou orientaci. Je to jako bychom prohlásili, že základem naší budoucí vládní politiky bude demokracie.

    28. 7. 2006

    Doplnění k článku Bohumila Kartouse "Vepřová se šesti":

    Zpráva z Rady ČT o sledovanosti a spokojenosti diváků - pouze na Bloku, jinam se nehodila ZDE

    ČRo Digital o digitalizaci a ČT ZDE, píše Filip Rožánek.

    28. 7. 2006

    Libanonské pobřeží Středozemního moře v délce 50 až 100 kilometrů je ohroženo ekologickou katastrofou v důsledku náletů Izraele na několik skladů ropy a ropných produktů v Libanonu. Podle libanonského ministerstva životního prostředí jen ze skladu v Džamhúru (cca 30 km jižně od Bejrútu) uniklo do moře nejméně 10 tisíc tun ropy. Pokud nebudou bombardované sklady opraveny, může prý do moře uniknout dalších 10 až 30 tisíc tun ropných látek.

    Libanonská vláda na základě průzkumu provedeného experty ministerstva životního prostředí považuje situaci za velmi vážnou a požádala o pomoc s likvidací škod vlády Jordánska a Kuvajtu. Ten má bohaté zkušeností s řešením podobných ekologických škod, neboť okupační vojska iráckého diktátora Husajna počátkem 90. let záměrně zapálila kuvajtská ropná pole a vyhodila do vzduchu místní ropovody a ropné zásobníky. Libanon se ve věci zamoření pobřeží ropnými látkami obrátil také na UNEP - program OSN pro životní prostředí.

    Kromě zásobníků ropy poškodilo izraelské bombardování také stovky lodí kotvících v libanonských přístavech. I z poškozených lodí unikají ropné látky a zamořují pobřežní ekosystémy. Podle předběžných odhadů odborníků bude negativní dopad ropného znečištění na pobřežní ekosystémy dlouhodobý. To bude patrně znamenat i vážné ekonomické a sociální dopady, neboť bude výrazně postižen jak místní rybolov, tak i libanonský cestovní ruch.

    28. 7. 2006

    Reakce na článek Roberta Čásenského "Základna USA: Politici by měli odvážně říci ano"

    No to je pěkné! Více než 80% obyvatelstva je proti, tak "odvážně ano". Pane šéfredaktore, nepřipadá vám to, co jste napsal, ani trochu protidemokratické? Já jsem zarytý odpůrce jakýchkoliv cizích základen na našem území, přesto neříkám ne. Říkám referendum, každé jiné řešení je nedemokratické. Budeme prostě čtenářům donekonečna opakovat základna, základna, základna.... až jim vymyjem mozek? Tak jako za časů nedávno minulých se opakovalo neustále, že SSSR je náš hodný bratr, dokola a dokola, dokud tomu 80% obyvatel neuvěřilo.

    Dovolte mi ještě jeden dotaz: Už jsem k vám (iDnes) poslal několik článků a nebyly nijak radikální, jen o tom, že by se mělo dát lidem více možnosti rozhodovat o své zemi - a nic, nedostal jsem ani vyrozuměni, proč je právě můj názor nežádoucí. Podle jakých kritérií se názory dělí na vhodné a nevhodné. A kdo o tom rozhoduje?

    Jen pro informaci, šlo například o tento článek.

    Domnívám se, že není nijak protiprávní ani urážející. Přiznávám, že není slučitelný s názory současné moci. Je toto ten důvod?

    Obávám se, že v této zemi panuje opět totalita. Ano, totalita, i když trochu jiná než dřív. Dnes můžu klidně říct, že ministr XXX je vůl a nic se mi nestane. Ale když mám jiný názor jsem prostě ignorován. 55% občanů má závažné námitky k našemu členství v EU, 70% nesouhlasí s naší účastí na křižáckých výpravách pana Bushe, 83% nesouhlasí se základnou. Jejich názory jsou ignorovány. Proč se nepíše o referendech, o tom že Izrael používá zakázané zbraně? Hrozí vám za to nějaký postih?

    28. 7. 2006

    Na čtvrtečním zasedání Generální rady členové Světové obchodní organizace vzali na vědomí přerušení mnohostranných obchodních jednání, aniž by se dohodli na termínu jejich obnovení.

    28. 7. 2006

    Když jsem si přečetl reakci pana Prokeše na můj poslední článek v Britských listech, řekl jsem si, že by bylo možná užitečné toto téma trochu rozšířit. Zločiny spáchané v Pobaltí na Židech nacisty a místními fašisty jsou dobře známé a zdokumentované. Svým textem jsem je pochopitelně ani v nejmenším nezpochybnil. Je ale na místě otázka, proč nikde jinde v okupované Evropě nevstupovalo do německých služeb tolik ochotných spolupracovníků, jako právě na teritoriu Sovětského svazu a v pobaltských republikách. Historici uvádějí přibližně tři miliony osob.

    28. 7. 2006

    Marketingoví mágové se v těchto týdnech pokoušejí co nejlépe prodat Senát, slavící desáté výročí ustavení. Valdštejnskou zahradu rozeznívá jeden koncert za druhým, pátrá se v minulosti Albrechta z Valdštejna, pravicoví senátoři hýří bombastickými (co na tom, že nereálnými) nápady na řešení sněmovního patu. Přitom na podzim se Senát ocitne v záři reflektorů tou nejpřirozenější cestou.

    Volby, jež nás čekají v říjnu, budou patřit v dějinách horní parlamentní komory k nejzásadnějším. Odehrají se (když půjdou rozhovory hladce) brzy po rozuzlení komplikované situace okolo utváření nové vlády a patrně budou ovlivněny úvahami o předčasných sněmovních volbách a úpravě volebního systému. Všichni v nich budou zápasit se všemi, ale paralelně budou pošilhávat po roztodivných spojenectvích - zejména pravicových proti levicovým či velkých proti malým.

    27. 7. 2006
    Poznámky k situaci literatury a v literatuře

    Krásná literatura, tato nemizející paměť lidského rodu a šlechtitelka estetického a etického v jedinci i v generacích, prošla a prochází údobím, které je tu historicky poprvé: konec světového socialistického experimentu politicko-ekonomického a obnova - v planetárním měřítku bytnějící převaha - parlamentní demokracie a mechanismů tržního hospodářství. V něm ovšem i literatura sama je zbožím.

    27. 7. 2006

    Robert Čásenský, MFD a raketová základna:

    Šéfredaktor nejčtenějšího deníku DNES se ve svém komentáři dopouští několika nepřesností a manipulací. Vezmu je popořadě.

    27. 7. 2006

    V současnosti staví Izrael velký zajatecký tábor a povolává velké množství rezervistů do armády. Oboje jsou znaky, že Izrael a USA počítají s několika měsíců trvající kampaní. Jejich zájmy může zmařit pouze silný odpor Hizballáhu a celého libanonského lidu a mezinárodní protiválečné hnutí.

    27. 7. 2006

    Co je vlastně ve hře? Občané celé České republiky, ať už přímí sousedé případné základny nebo lidé ze vzdálenějších oblastí, nechtějí podporovat arogantní válečnou politiku Spojených států amerických a jednoznačně odmítají výstavbu protiraketové základny.

    Je nám totiž jasné, že tyto základny namísto k potřebné globální spolupráci za odvrácení válečného a ekologického ohrožení či za boj proti chudobě povedou pouze k dalšímu zvýšení zbrojení a ke vzrůstu mezinárodních konfliktů.

    Vláda ČR, s využitím nepravdivé a zkreslující mediální propagandy, ale systematicky rozhodnutí lidí ignoruje. Tisk s nebývalou intenzitou zpochybňuje a zesměšňuje rozhodnutí většiny a o donedávna opěvovaných "moudrých voličích" hovoří jako o nesvéprávných hlupácích, jako o tlupě blbců, v jejichž mozkové kapacitě není schopnost rozhodnout o tak "odborné" otázce, jako je ano či ne válkám.

    27. 7. 2006

    Prohlášení představitelů vlád nejsilnějších světových ekonomik u příležitosti summitu G8 v Petrohradě, ze kterého bylo možno usuzovat na jejich zájem, vůli a připravenosti k uzavření kola jednání ve WTO do konce roku 2006, vyvolalo v polovině července zvýšený zájem o Světovou obchodní organizaci. WTO se však na přední stránky tisku dostala zejména tento týden po návrhu jejího generálního ředitele Pascala Lamyho na přerušení jednání celého kola.

    V Petrohradě se všichni zúčastnění, a to včetně přizvaných představitelů rozvojových zemí, shodli, že je nutno dospět téměř okamžitě ke kompromisnímu řešení pro nejdůležitější otázky. Po postupném oklešťování rozsahu jednání od neúspěšné konference ministrů v Mexiku se jedná o tři oblasti další liberalizace obchodu, a to o uvolnění přístupu na trh se zemědělskými a průmyslovými výrobky a o snížení podpor do zemědělství.

    Liberalizace světového obchodu a WTO TÉMA BL

    27. 7. 2006

    Ředitel ČT Janeček údajně dostane odměnu 500 tisíc Kč. Zprávu o tom, že "radní detailně projednávali hospodaření veřejnoprávní televize za loňský rok a diváckou sledovanost", na základě čehož odměna Janečkovi patří, přinesl například server Novinky.cz. To je určitě v pořádku, protože ústy samotného pana ředitele je "Česká televize je sebevědomá, konsolidovaná instituce, která se může opřít o solidní zájem diváků."

    Libanon, Bejrút
    27. 7. 2006

    Pravděpodobnost, že obyvatel Izraele bude v současné válečné situaci zabit nebo zraněn raketou hnutí Hamás, je mnohonásobně menší, než případná jeho smrt po zásahu bleskem -- tvrdí francouzské internetové stránky EuroPalestine, obsluhované radikálními stoupenci palestinské státnosti.

    Přehnané? Cynické? Snad. Ale nejspíš stejně cynické je mluvit o "boji proti teroristům" nad troskami jižního Bejrútu, které takřka evokují Varšavu nebo Drážďany za druhé světové války.

    Autor je komentátorem deníku Právo

    22. 11. 2003

    Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

    5. 6. 2006
    Na tomto místě najdete všechna témata v chronologickém pořadí od nejmladšího po nejstarší tak, jak jsme se jimi začali zabývat. Některá témata, která jsme založili před více než třemi lety, jsou dodnes aktuální - stejně jako události, ke kterým se váží. Kliknutím na tlačítko tématu dostanete seznam článků, ke kterým je téma přiřazeno. Jeden článek se může vázat i k více tématům.
    Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
    3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
    30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
    29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
    9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
    9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
    9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
    9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
    4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
    29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
    11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

    Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ RSS 2.0      Historie >
    28. 7. 2006 Izraelský Irák v Libanonu, nebo širší konflikt? Karel  Dolejší
    28. 7. 2006 Izraelské bombardování Libanonu hrozí ekologickou katastrofou Miroslav  Šuta
    27. 7. 2006 Vzdálený Blízký východ Martin  Hekrdla
    27. 7. 2006 Palestina a Libanon: součást globální války Pavel  Ponomarev, Thomas Franke
    26. 7. 2006 Proč si komunisté vybrali Izrael Lukáš  Lhoťan
    26. 7. 2006 Aktivity v solidaritě s protiválečními protesty v Izraeli, Palestině a Libanonu   
    26. 7. 2006 Izrael usmrtil čtyři pozorovatele OSN   
    26. 7. 2006 "Usmrcení pozorovatelů OSN byla chyba"   
    25. 7. 2006 OSN: Libanonští civilisté jsou v drastické situaci   

    Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
    28. 7. 2006 Hrozí vám, pane Čásenský, nějaký postih za to, kdybyste psal demokraticky? Tomáš  Franke
    27. 7. 2006 83% Čechů je hloupých -- nechtějí americké protiraketové základny Helena  Franke
    27. 7. 2006 My ty lidi do ráje naženeme třeba bičem! Petr  Wagner
    26. 7. 2006 Tanec na jaderných silech Martin  Šaffek
    26. 7. 2006 Rakety na Střeleckém ostrově v Praze - ANO protiraketové základně   
    26. 7. 2006 Nepřípustná manipulace vnitropolitické redakce České tiskové kanceláře Michal  Mašín
    25. 7. 2006 Následky použití Jiří  Dobrovolný
    25. 7. 2006 Jednotka dočasnosti: jeden furt Ivan Odilo Štampach
    24. 7. 2006 NE základnám   
    24. 7. 2006 Nevím, čemu se divíme Jindřich  Kalous

    Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
    25. 7. 2006 Cena atómovej energie Matúš  Holý
    24. 7. 2006 Nevím, čemu se divíme Jindřich  Kalous
    14. 7. 2006 Európska energetická politika v kontexte svetových energetických procesov Peter  Ševce
    14. 7. 2006 Hovoří o demokracii, jde jim však o plyn a ropu Jiří G. Müller
    8. 6. 2006 Energetická geopolitika 2006   
    26. 5. 2006 Energetická bezpečnost EU: akademická otázka nebo reálný problém ?!? Ladislav  Žák
    28. 4. 2006 "Rusko opustilo oběžnou dráhu Západu"   
    24. 4. 2006 Co si to dovolují - brát si naši ropu! Jindřich  Kalous
    21. 4. 2006 Čeká nás nová energetická krize ? Egon T. Lánský
    10. 4. 2006 Skutečná cena ropy - ČR jako věrný spojenec v pokračujících energetických konfliktech? Michal  Brož

    Letní filmová škola, Uherské Hradiště RSS 2.0      Historie >
    29. 7. 2006 Nerušte mé kruhy!   
    28. 7. 2006 Poctivost se nevyplácí? Jan  Čulík
    28. 7. 2006 Reggio a Tarkovskij Jan  Čulík
    27. 7. 2006 Antikomunistická mše Jan  Čulík
    24. 7. 2006 A tou nocí nevidím ani jedinou hvězdu Jan  Čulík
    23. 7. 2006 Jak je těžké natáčet "cizí" filmy v Čechách Jan  Čulík
    23. 7. 2006 Filmovku zahájila africká politická agitka Jan  Čulík
    22. 7. 2006 Zvoník u matky Boží -- výtvarně pozoruhodná inscenace, scénářem méně Jan  Čulík
    1. 8. 2005 S Břetislavem Rychlíkem o jeho tvorbě a o České televizi Jan  Čulík
    1. 8. 2005 Skončila letošní Letní filmová škola - většina nových českých filmů byla nevýrazná Jan  Čulík

    Filmový festival Karlovy Vary 2006 RSS 2.0      Historie >
    10. 7. 2006 Ztrácí se povědomí o významu Jan  Čulík
    8. 7. 2006 Ztratili jste pas? Policii ČR to nezajímá Jan  Čulík
    8. 7. 2006 Karlovy Vary: Dobré filmy i koncem týdne Jan  Čulík
    7. 7. 2006 Karlovy Vary 2006: Příběhy o lidské ubohosti Jan  Čulík
    7. 7. 2006 Všechno nejlepší Jan  Čulík
    7. 7. 2006 Cesta na Guantánamo Jan  Čulík
    7. 7. 2006 Pěregon - opravdu ruský film Ema  Čulík
    7. 7. 2006 Peregon - definitely a Russian film Ema  Čulík
    7. 7. 2006 Karlovy Vary: Ztraceno v překladu Ema  Čulík
    7. 7. 2006 KVIFF - Lost In Translation Ema  Čulík

    České volby v roce 2006 a povolební pat RSS 2.0      Historie >
    28. 7. 2006 Sněmovna a Senát: přenášení odpovědnosti Lukáš  Jelínek
    28. 7. 2006 Proč to stále nejde? Michael  Kroh
    28. 7. 2006 Desatero Jiří  Jírovec
    27. 7. 2006 Nemáme se rádi Miroslav  Kodet
    26. 7. 2006 Proč si komunisté vybrali Izrael Lukáš  Lhoťan
    25. 7. 2006 Jde opravdu jen o Zaorálka pro funkci předsedy Sněmovny? Miloš  Dokulil
    21. 7. 2006 Povládnou ODS a její sateliti z vůle KSČM? Radek  Macalík
    19. 7. 2006 Kolik jablek má Mirek ...aneb "musíš, musíš - dotkol si sa". Jaroslav  Pour
    18. 7. 2006 Na co si tady teď hrajeme? Miloš  Dokulil
    17. 7. 2006 Jde o to, kdo nám vyhrál volby? Miloš  Dokulil

    Hysteria okolo Hysterie.sk RSS 2.0      Historie >
    22. 7. 2006 Hackeři "análně penetrovali" NBÚ, policie zatkla server, hackeři v odpověď "zhasli" celé NBÚ Štěpán  Kotrba
    19. 10. 2004 100% Dastych free Štěpán  Kotrba
    3. 2. 2004 Emmanuel Goldstein : "Hackeri sú tí, ktorí vám ukážu, že cisár je nahý"   
    9. 7. 2003 Četka, které by bylo potřeba hacknout zpravodaje v New Yorku... Štěpán  Kotrba
    6. 7. 2003 Československý underground se směje   
    12. 6. 2003 "Triuhorky": Slovenské telekomunikácie obeťou útoku hackerov Michal  Feik

    Válka politiků, policajtů a tajných agentů o moc a o peníze RSS 2.0      Historie >
    19. 7. 2006 Srbovi vracejí peníze i majetek, kdy mu vrátí svobodu a čest? Štěpán  Kotrba
    12. 7. 2006 Čištění policejního stolu po vyhraných volbách Štěpán  Kotrba
    7. 7. 2006 Hyenismus novinářů a presumpce viny Zdeněk  Jemelík
    7. 7. 2006 "Ti praví" policajti si dali navzájem zelenou Štěpán  Kotrba
    30. 6. 2006 Trestní oznámení na velitele zásahu na akci CzechTek 2005   
    26. 6. 2006 Rozhlas nemohl mít Kubiceho zprávu "ofotografovanou" Štěpán  Kotrba
    23. 6. 2006 Kubiceho aféra: Oč tu běží? Pavel  Urban
    15. 6. 2006 Policajtoreportéři už i v ČTK Štěpán  Kotrba
    7. 6. 2006 Objektivita České televize a Kubiceho předvolební kompromateriály   
    2. 6. 2006 Kubice a mandelinky Boris  Cvek

    Media Tenor - obsahové analýzy médií RSS 2.0      Historie >
    20. 6. 2006 Media Tenor : Třetí díl ságy - o tom, že bylo všechno jinak, než to bylo Štěpán  Kotrba
    13. 6. 2006 Hnusí se mi bulvární styl argumentace Marek  Síbrt
    12. 6. 2006 Manipulace analýzou manipulací Štěpán  Kotrba
    29. 5. 2006 Sovy nejsou tím, čím se zdají být Štěpán  Kotrba
    29. 5. 2006 Media Tenor: Mezi "negativním popisem" a "poškozováním" je zásadní rozdíl Marek  Síbrt
    28. 5. 2006 Štěpán Kotrba dezinterpretoval analýzu Media Tenoru o politických stranách Marek  Síbrt
    26. 5. 2006 Mladá fronta Dnes a Lidové noviny poškozovaly ČSSD a KSČM Štěpán  Kotrba
    3. 1. 2006 Žánrový hybrid na obrazovce Jan  Čulík
    23. 12. 2005 "ODS se opět uchýlila k účelovému lhaní" Jiří  Paroubek
    24. 8. 2005 CzechTek 2005: Analýza vyváženosti televizního zpravodajství   

    VŠUP - trampoty umělecké školy RSS 2.0      Historie >
    30. 6. 2006 Jádrem sporu byla bagatelizace Jan  Paul
    28. 6. 2006 Sušáků na láhve bylo tisíce, neopakovatelný byl ale Duchampův čin Jan  Paul
    28. 6. 2006 VŠUP - Spirála pádu Štěpán  Kotrba
    28. 6. 2006 Proč jsme odvolali Borise Jirků   
    28. 6. 2006 Boris Jirků: Odhalil jsem nepravosti   
    26. 6. 2006 Diplomky 2006, aneb formální postupy hodnocení studentských prací na VŠUP Praha Jan  Paul
    26. 6. 2006 Posloupnost středu a bída uměleckého průmyslu Štěpán  Kotrba
    23. 5. 2006 Akademický senát VŠUP v Praze chce odvolat rektora Borise Jirků   
    30. 3. 2006   
    24. 10. 2005 Šel jsem si to zkusit a vyhrál jsem! Jan  Paul

    Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
    9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
    24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
    20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
    6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
    4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
    2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
    2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
    31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
    31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
    30. 12. 2005 Flexibilita potřetí Jan  Holík

    Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
    21. 7. 2006 OSN: Každý den umírá 100 iráckých civilistů   
    21. 7. 2006 Irácký Vietnam Štěpán  Kotrba
    12. 7. 2006 Znásilnění v Iráku   
    7. 7. 2006 Rozdel' a panuj Karim  Chaibi
    7. 7. 2006 Cesta na Guantánamo Jan  Čulík
    30. 6. 2006 Americké vojenské tribunály pro vězně z Guantánama jsou "protizákonné"   
    21. 6. 2006 Život v Bagdádu (jak ho líčí americký velvyslanec)   
    21. 6. 2006 Irák: barvy svobody Martin  Šaffek
    16. 6. 2006 Irák: 60 britských vojáků měsíčně trpí duševními chorobami   
    13. 6. 2006 Iráčtí poslanci potvrdili mučení a zneužívání vězňů v iráckých věznicích   

    Školství RSS 2.0      Historie >
    30. 6. 2006 Šikana na vysokých školách   
    29. 6. 2006 Nikoli jen na okraj koaliční smlouvy; především však o vzdělávání Miloš  Dokulil
    29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
    29. 6. 2006 Kvalita českého školství se rapidně zhoršila   
    27. 6. 2006 Studenti jsou proslulí flákačstvím, ať platí za školu!   
    26. 6. 2006 Jak mohou fungovat přijímací zkoušky na VŠ Boris  Cvek
    12. 6. 2006 O co jde ve volbách a po nich? František  Augusta
    30. 5. 2006 Školné a ekonomické bariéry v přístupu ke vzdělávání Petr  Staněk
    30. 5. 2006 Asociace školských odborů hodnotí 8 let vlády ČSSD Radek  Sárközi
    17. 5. 2006 Vysokoškolská stávka: Je to jako sledování automobilové havárie ve zpomaleném filmu   

    Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
    11. 4. 2006 Jaderný útok na Írán, raketová sila v Česku a logika Bílého domu Štěpán  Kotrba
    4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
    13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
    15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
    31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
    11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
    2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
    26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
    19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
    18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková

    Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
    12. 5. 2006 Americký výzvědný úřad "dohlíží na telefonní rozhovory"   
    23. 3. 2006 Vláda krade občanskou svobodu   
    25. 2. 2006 Británie terčem kritiky za zákon o shromažďování informací o elektronické komunikaci   
    23. 2. 2006 Jak se může ctnostný vesnický farář nakazit syfilis Štěpán  Kotrba
    10. 2. 2006 Vrcholí jednání o tom, kolik zaplatíme za sledování naší vlastní komunikace   
    6. 2. 2006 Amerika: Soukromá data z internetu se intenzivně využívají v trestním vyšetřování i civilních soudních sporech   
    20. 1. 2006 Bílý dům Googlu: předejte informace o tom, co kdo vyhledává   
    23. 12. 2005 Od roku 2006 budou v Británii zaznamenávány všechny jízdy automobilem   
    23. 12. 2005 Nástup Velkého bratra v ČR a v EU   
    17. 10. 2005 Odpor v EU proti orwellovské směrnici   

    Jacques Derrida RSS 2.0      Historie >
    28. 4. 2006 Za práva žen -- v každém člověku! Martin  Škabraha
    6. 4. 2006 Demystifikátor Jiří David Jan  Čulík
    13. 2. 2006 Jacques Derrida: "Nezlobte se, ale takhle jsem to nikdy neřekl." Martin  Škabraha
    9. 2. 2006 Literatura v ohrožení   
    7. 2. 2006 Je vůbec možný "židovský stát"? Martin  Škabraha
    6. 9. 2005 Welcome to the Desert of America Martin  Škabraha
    2. 9. 2005 Kázání o pravdě Stanislav  Heczko
    8. 6. 2005 Derrida a vábení marginalizace Petr  Svoboda
    28. 2. 2005 Modernita je iluze, že žijeme v současnosti Martin  Škabraha
    15. 2. 2005 Dnešní rolí komunismu je vyvádět svět z míry Martin  Škabraha

    Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
    9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
    18. 4. 2006 Čulíkovy znaky demokracie Štěpán  Kotrba
    21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
    13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
    12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban
    6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
    5. 1. 2006 Rozdíl je jen domněnkou, je třeba jej prokázat Miroslav  Prokeš
    4. 1. 2006 V této demokracii smějí užívat svobody jen ti, co souhlasí   
    4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
    4. 1. 2006 Udělejte to profesionálně   

    Český film RSS 2.0      Historie >
    23. 7. 2006 Jak je těžké natáčet "cizí" filmy v Čechách Jan  Čulík
    7. 7. 2006 Všechno nejlepší Jan  Čulík
    4. 7. 2006 Rafťáci: Zábavný, příjemný film Jan  Čulík
    3. 7. 2006 Hřebejkova schematická Kráska v nesnázích Jan  Čulík
    2. 7. 2006 Toyen a mladí kluci Jan  Čulík
    1. 7. 2006 Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí Jan  Čulík
    30. 6. 2006 Filmaři skórovali v trapnostech Michal  Petřík
    9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
    30. 5. 2006 Dopis televizních ředitelů Klausovi, který Martin Krafl odmítl zveřejnit   
    30. 5. 2006 KSČM filmaře ve Sněmovně podpořila a podpoří znovu Ivana  Levá