10. 7. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
10. 7. 2006

Máme zvolený parlament a ten má politický mandát. Není ale schopen se domluvit na sestavení svých vnitřních struktur, a proto je fakticky nefunkční a tudíž nepracuje. Přitom ale, tuším, poslanci berou plat, ačkoli, a to možná některé velmi mrzí, nemohou počítat s příplatky za funkce ve výborech.

Máme původní vládu, která sice má své vnitřní struktury dané, je na této úrovni funkční, ale nemá už žádný politický mandát. Je proto fakticky nefunkční a její -- nepsané -- pravomoci jsou omezeny na jakési každodenní formality. Podle všeho ale nadále pobírají členové vlády plat v plné výši, ačkoli se její členové daleko více než vládní věnují práci stranické.

K tomu máme prezidenta, kterému dělá velkou radost, když bude moci vstoupit do "hry".

Sloupek
Jan Katolista Turkyně

Gól
diváci jásají
hráči se objímají a líbají
atmosféra tak nějak proteplala

do Britských listů poslal autor

10. 7. 2006

Úvaha (nejen) nad Karlovými Vary:

Dokončoval jsem přes víkend kolegovo heslo o českém spisovateli Jáchymu Topolovi pro jednu americkou literární encyklopedii. Potřeboval jsem do něho doplnit bibliografii odborných, literárněvědných textů, zabývajících se tímto autorem. Otevřel jsem si proto "databázi české literární vědy" na stránkách Ústavu pro českou literaturu AV ČR. Znovu se mi potvrdilo to, co jsem si tam povšiml při vyhledávání bibliografie i pro jiné současné české spisovatele. Literárněvědná analýza současných českých autorů neexistuje. V databázi Ústavu pro českou literaturu bylo zhruba 150 hesel. Drtivou většinou to byly rozhovory s autorem, tu a tam byly o Topolově díle publikovány kratší recenze či noticky v denním či týdenním tisku. Nenašel jsem ani jediný odborný rozbor struktury a významu Topolova díla.

Všechno je omezeno pouze na základní, povrchní novinářskou informaci, případně na PR: Autor vydá knihu, a tak se s ním tisknou v novinách rozhovory.

Nepsal bych o tom, kdybych nezažil, že takto stejně povrchně reagovala česká média na filmový festival v Karlových Varech.

10. 7. 2006

Věž ze slonoviny: Zápisky od života odtrženého spisovatele č. 15

U nás byl kapitalismus kdysi tak báječně založen, že to prostě nedokázali zničit ani Zeman s Paroubkem.

10. 7. 2006

Chvála ministra Šimonovského

Nový silniční zákon nicméně považuji za to největší a nejlepší, co pro nás občany politikové za posledních možná deset let udělali. Tragická situace na českých silnicích postihla během let nesmírné množství lidí, již se ze dne na den stali mrtvolami, těžce fyzicky i psychicky postiženými, vdovami, vdovci, rodiči bez dětí, dětmi bez rodičů, sourozenci bez sourozenců, snoubenci bez snoubence, ale také viníky a příbuznými viníků. Zkušenosti z EU i z USA ukazovaly jasně, že pouze tvrdé postihy proti těm, kdo zas a zas nebo těžce porušují pravidla silničního provozu, mohou situaci změnit. Tady v Česku ale chyběla vůle.

10. 7. 2006

Letošní volby byly prvními od roku 1990, v nichž se do Poslanecké sněmovny neprobojovala žádná politická strana, kterou lze popsat jako liberální. Už Občanské forum po volbách v roce 1990 obsahovalo hned několik politických proudů, které se ideologicky zaštiťovaly liberalismem . Když se OF v roce 1991 rozštěpilo, hlásily se k liberalismu---s různou intenzitou---jak Občanská demokratická strana, tak Občanské hnutí.

10. 7. 2006
Současné vztahy mezi krajně pravicovými a ekologickými proudy v České republice v porovnání s Evropou

Zelení a hnědí, oheň a voda. Jako dva nesmiřitelné protipóly vůči sobě dnes stojí v Západní Evropě zelení, původci kampaní proti rasismu a zastánci multikulturní společnosti, a neofašisté, odpůrci přistěhovalectví, feminismu, partnerství homosexuálů, a legalizace lehkých drog. Část autorů označuje tuto polaritu jako "nová levice" a "nová pravice".

10. 7. 2006

Vznik nové vládní koalice na Slovensku, sestávající z populisticko-levicového Smeru, nacionálně-populistického Hnutí za demokratické Slovensko, a nacionalistické Slovenské národní strany, je občas popisován jako výchylka od politického normálu, který údajně reprezentovaly radikální reformy předchozí vlády. Ve skutečnosti je možné argumentovat, že současný vývoj bylo možné očekávat. Proč?

10. 7. 2006

Článek o úsporách elektrické energie , který jste přetiskl z deníku Independent (je založen na zprávě Mezinárodního úřadu pro energii, pozn.red.) , je silně zavádějící, protože zjevně vychází ze tří mylných předpokladů, totiž, že běžné žárovky představují velmi podstatnou část spotřeby elektrické energie, že všechna uspořená elektrická energie je vyráběna spalováním paliva obsahujícího uhlík a že "uspořenou" elektrickou energii není třeba nahradit jinou formou.

Kostelík v Ramsau na Dachsteinu
10. 7. 2006

Sváteční volné dny na počátku července spojujeme v naší rodině již řadu let s několika dny dovolené a trávíme úvodní týden prázdnin v malebném horském městečku Ramsau na Dachsteinu. Je tu božský klid, protože prázdniny u našich jižních sousedů začínají až o týden později a tak takový týden vydá minimálně za dva až tři. Je tu i čas se zastavit a přemýšlet. Třeba v nedalekém kostelíčku, kterému už táhne na osmistý rok a ve kterém jsou rožmberské růže, protože Ramsau, stejně jako celé Štýrsko a další rakouská území, patřívalo dlouhá desetiletí k české koruně. Je proto jen přirozené, že se člověk zamyslí i nad významem obou státních svátků i osobností a časů, které si jimi připomínáme. Nejsem historik, takže se ani nebudu pokoušet o nějaký nový pohled na osobnosti, které už byly proprány ze všech stran jejich příznivci i odpůrci, stejně jako těmi, kterým byly zcela lhostejné. Uvědomil jsem si něco jiného.

10. 7. 2006

Slovami z titulku kedysi sarkasticky označil dnešný premiér Robert Fico slovenské Kresťansko -- demokratické hnutie. Irónia bola na mieste minimálne v tom, že tak, ako tvrdohlavosť je niečo iného než cieľavedomosť, tak fundamentalizmus je niečo iné ako moderná konzervatívna politika. A toto voliči spočítali KDH nedávno tak, že v údajne "pokojnej a stabilnej" strane, to zovrelo ako v prekúrenom kotli.

10. 7. 2006
tisková zpráva správce serveru Bankovní poplatky

Na portálu www.bankovnipoplatky.com jsem ve spolupráci s deníkem Metro a finančním serverem Měšec.cz vyhlásil anketu o nejslušnější banku v České republice. Na první pohled by se zdálo, že může jít o zajímavý protimluv. V době, kdy si lidé stěžují na výši bankovních poplatků, nedostupnost či nepřehlednost sazebníků, v době, kdy Sdružení obrany spotřebitelů organizuje hromadné žaloby proti velkým bankám a konečně v době, kdy se ministerstvo financí pokoušelo některé změny prosadit dokonce zákonem, tu je na webu, který se právě touto problematikou kriticky zabývá, anketa o nejslušnější banku. Cíl je však jasný, přimět lidi hlouběji se zamyslet nad svou bankou a jejími službami a naopak banky nad svojí poplatkovou politikou a svým vztahem ke klientům.

10. 7. 2006

Přítelkyně Monika mi rozhořčeně vykládala o konferenci Mezinárodní velrybářské komise v karibském státě Svatý Krištof a Nevis, kde se prý podařilo prosadit deklaraci předjímající možnost zrušit 20 let starý zákaz lovu kytovců. Pro přijetí deklarace prý hlasovalo mimo jiné Japonsko, Rusko, Dánsko a Mongolsko.

U Mongolska bych hlasování pro deklaraci celkem chápala. Asi je to chudá země, která patrně zcela závislá na mořském rybolovu? Rusko patrně trpí nedostatkem zemědělské a lesní půdy? A Dánové jsou jistě příslovečně lakomí? Ale Japonsko?

10. 7. 2006

IWC - International Whaling Organization je zajímavá organizace. Jejím členem se může stát každý, Mongolsko bych vynechal, ale zajímavější je členství České republiky. Členů je pod 70, takže zdaleka ne celý svět.

7. 7. 2006

Uveřejnění Kubiceho zprávy vyvolalo dohady o mechanizmu, jakým se bleskovou rychlostí dostávají z orgánů činných v trestním řízení do médií důvěrné informace, jež původně nebyly určeny ke zveřejnění. V tomto případě se úniku do Radiožurnálu přičítala taková důležitost, že se ozvaly hlasy, zpochybňující způsobilost poslance Langra, jenž měl umožnit přístup novinářů k materiálům, zastávat úřad ministra vnitra v Topolánkově vládě. Věc sama o sobě je vážná a zasluhuje, aby byla důsledně prověřena orgány k tomu povolanými. Avšak než vyšetřování začalo -- pokud už vůbec začalo, rozčilení opadlo. Nemístné prosakování poznatků z trestního řízení je totiž tak běžným jevem, že v možnost objasnění jeho mechanizmu a dokonce v jeho omezení snad ani nikdo nevěří.

Není při tom podstatné, že někdy se podaří vyvolat zdání neúmyslného, náhodného uvolnění citlivých informací, zatímco jindy jde o záměrné zveřejňování skutečností, o které ti, jichž se věc přímo týká, vůbec nestojí. Na jejich souhlas se samozřejmě nikdo neptá. Ochrana soukromí, zajištěná Listinou základních práv a svobod, se v praxi orgánů činných v trestním řízení a s nimi spolupracujících novinářů stává prázdným pojmem.

10. 7. 2006

Americké pěstitele bavlny začíná sužovat nová noční můra - na plevelnou rostlinu Laskavec Palmerův (Amaranthus palmeri) se přenesla schopnost odolávat široce používanému herbicidu Roundup. Podle výzkumu expertů University of Georgia je odolnost laskavce vůči herbicidu Roundup dědičná (stala se stabilní součástí genetické výbavy rostliny) a vlastnost se na plevel přenesla na polích geneticky modifikované (GM) bavlny.

10. 7. 2006

Britské jaderné elektrárny v ohrožení:

Vládní jaderní inspektoři vážně zpochybnili bezpečnost stárnoucích britských atomových elektráren, upozorňuje Miroslav Šuta . Podle deníku Guardian nově zveřejněné dokumenty odhalují, že na některých jaderných elektrárnách vznikly značné a doposud nevysvětlené trhliny v aktivních zónách reaktorů, kde dochází k vlastní reakci štěpení uranu. Podle dokumentů získaných lokální nevládní organizací "Stop Hinkley" vydal britská úřad pro jadernou bezpečnost (Nuclear Safety Directorate - NSD) varování týkající se chátrání aktivní zóny reaktoru Hinkley Point B v Somersetu a několika dalších britských atomových elektráren. Zveřejněné dokumenty úřadu pro jadernou bezpečnost také kritizují firmu British Energy, protože nezná rozsah poškození aktivních zón reaktorů, nemůže monitorovat míru jejich narušení a dokonce ani není schopna plně vysvětlit, proč ke vzniku trhlin vlastně došlo.

10. 7. 2006

Ne, nejsem již vůbec žádným nepřítelem demokracie. Nic proti ní nemám. Jsem však někdy možná spíše nepřítelem pro demokracii. Nějak mne občas ona nemá ráda. Nedivte se, když vás někdo prokoukne, tak jej také nemáte příliš nemilujete. Zvláště, když vás potom litují a vedou nějaké pesimistické a depresivní pohřební řeči.

10. 7. 2006

Zdeněk Wognar to už nemohl dál číst, a proto se ozval na moji obranu. Děkuji mu za to. Ale já se umím i obhájit sám. Jaroslav Borovička je jako všichni ostatní. Neprůkaznými argumenty se snaží dokázat, že Rusko nemá rakety schopné zasáhnout naše území. Je mi ho líto. Je jedno, jestli se jmenují Moskit, Sunburn nebo jinak. Štěpán Kotrba mu ukázal, že Rusko má dost i jiných raket. Já bych k tomu jen dodal, že informace o zbraních ve veřejných sdělovacích prostředcích trochu pokulhávají za skutečností. Na veřejnost se totiž dostanou informace jen o zastaralých zbraních, které se už prodávají do zahraničí. O těch nejnovějších, které jsou v provozu, novináři samozřejmě nevědí nic. To snad pochopí i pan Borovička.

8. 7. 2006

K výročí londýnských útoků:

Prezident Bush v reakci na teroristické útoky v New Yorku prohlásil, že islamističtí extremisté nenávidí západní styl života, americké hodnoty a "naši svobodu".

John Esposito, americký vládní poradce pro muslimské otázky, se v listu Guardian ptá, zda západní svět takto vidí i průměrný muslim, nebo zda se jedná pouze o postoje fundamentalistů, kteří v islámských zemích postrádají širší podporu obyvatelstva. Esposito je vedoucím výzkumníkem institutu Gallup a vychází z rozsáhlého průzkumu veřejného mínění, který tato organizace provedla v deseti islámských zemích.

8. 7. 2006

Karlovy Vary, sobota 01.00: Barbora Švecová nalezla asi v půl jedné na schodech karlovarského hotelu Thermal americký cestovní pas pana Alexe Deleona, 6200 českých korun, 50 euro a 50 polských zlotých. Odnesli jsme je na recepci hotelu, která okamžitě kontaktovala Policii České republiky Karlovy Vary, stálou službu. Jakmile policisté zjistili, že jde o americký pas a o amerického občana, ztratili o věc zájem. Dokumenty a peníze odmítli přijmout a z recepce jsme se dověděli, že v pondělí (nyní je noc z pátku na sobotu) budou dokumenty i peníze odneseny hotelovým personálem do karlovarských Ztrát a nálezů. Tam je Američan opravdu najde. Ať žije Policie České republiky!

Terry Gilliam
7. 7. 2006
◄ Terry Gilliam, foto M.A. Chazo

Německý režisér Hans Steinbichler řekl ve středu na filmovém festivalu v Karlových Varech při uvádění svého působivého filmu Zimní cesta jednu docela zvláštní věc: "Je dobře, že tento můj film nemá premiéru ani v Cannes, ani v Benátkách, ale zde ve Varech, protože se odehrává na Východě." Steinbichlerův výrok je zřejmě symptomatický ohledně toho, co si západoevropští filmoví tvůrci myslí o Karlových Varech: Cannes ani Benátky to nejsou, je to vedlejší festival v okrajové "východní Evropě". Česko není středobodem světa a není jeho vinou, že tvůrci ze Západu nebudou nikdy Karlovy Vary považovat za Cannes. Proto je karlovarské úsilí o "hollywoodskou" pompéznost poněkud komické.

Vyšlo v deníku Metro v pátek 7. 7. 2006 ZDE

7. 7. 2006

Velmi se mi líbí mezinárodní filmový festival v Karlových Varech. Kromě vynikajícího výběru filmů a širokého a rozmanitého programu dalších akcí je zde dobrá organizace a přátelská, uvolněná atmosféra. Málokdy dochází ke zdržením a zaměstnanci jsou nápomocní a přátelští. Celkem vzato je festival veden s profesionalitou a individuálním, osobním přístupem, který ho činí atraktivní pro hosty z ČR i ze zahraničí. Avšak jedna věc svou úrovní selhává -- nedosahuje vysoké úrovně všeho ostatního -- jde o simultánní tlumočení úvodů před filmy.

7. 7. 2006

I am a great fan of the Karlovy Vary International Film Festival. Aside from the excellent selection of films, and a wide and varied line-up of other entertainments, it combines good organisation and a friendly, relaxed atmosphere. There are rarely delays, and the staff is helpful and friendly. On the whole, the festival is run with a professionalism and personal touch which allows it to appeal to guests from both home and abroad. However, there is one thing here which does not live up to the standard of everything else - the simultaneous translation in the introductions.

8. 7. 2006

Jedním z nejzajímavějších dní na karlovarském filmovém festivalu byl -- možná v důsledku toho, jaké filmy jsem si náhodou vybral -- pátek 7.7. Začal už v devět hodin ráno promítáním "italsko-britsko-českého" filmu Umění milovat podle klasického románu německého spisovatele Franka Wedekinda. Tento film je "podprahově" český -- na jeho výrobě se podílelo mnoho lidí z České republiky, ať už šlo výrobní štáb nebo množství (českých) chovanek internátní školy, kde se film odehrává, či o Marka Vašuta jako jednoho z vlivných členů správní rady internátu. (Zřejmě byl dabován, protože dívky hovoří normální angličtinou.) Na mentalitu i filozofii filmu má však určující vliv zřejmě jeho režisér a autor scénáře. Režisérem byl John Irvin a výsledkem je to, že navzdory početné české účasti, tato adaptace románu z období před první světovou válkou je absolutně nečeská.

Mat Whitecross a Michael Winterbottom : Cesta na Guantánamo
7. 7. 2006

Karlovy Vary, pátek, 01.30: Pozoruhodným vrcholem (nebo jedním z vrcholů) karlovarského festivalu bylo ve čtvrtek v noci (od 23.30) promítání devadesátiminutové filmové dramatizace příběhu čtyř mladých Britů, kteří se v roce 2001 vydali do Pákistánu na svatbu, ze zvědavosti se před začátkem amerického útoku na Afghánistán jeli podívat do této země a - když je objednaný dopravce odvezl do města Kunduz, namísto zpět do Pákistánu, dostali se jako "členové al Kajdy" do rukou Američanů a skončili na několik let v koncentračním táboře v zálivu Guantánamo. Na jaře roku 2004 byli propuštěni na svobodu. Američané se spletli.

Byl to pozoruhodný film, koláž osobních svědectví mladých Britů, vypovídajících v detailním záběru na kameru, televizních zpravodajských záběrů a velmi dobře režírované rekonstrukce jejich drastického příběhu. Další svědectví o tom, jak je dnešní svět šílený. Měli smůlu (chlapci byli pitomí, do Afghánistánu neměli lézt, ale bylo jim kolem dvaceti a byli zvědaví) a připletli se na špatné místo ve špatnou dobu. Pak už se rozběhlo byrokratické a tupé soukolí americké moci a došlo k jejich dlouhodobému vyslýchání a mučení. Naštěstí to s nimi dopadlo dobře (to je samozřejmě relativní; Američané například drželi jednoho z mladých mužů záměrně tři a půl měsíce na samotce, aby ho zlomili a přiznal se k členství v al Kajdě - často je při výsleších bili, aby se doznali, že "znají Usámu bin Ladina"), ale film je to vynikající a otřesný. "Jsem nyní daleko víc nábožensky založen než před tím, než se mi to stalo. Dřív jsem na náboženství kašlal," přiznal se v závěru filmu jeden britský mladík. Jiný uvedl: "Co tě nezabije, to tě posílí a mě tohle posílilo." Třetí dodal, že celá anabáze byla pro něj obrovským poučením a že daleko lépe nyní rozumí dnešnímu děsivému světu.

Na letošním Berlinále letos v Berlíně dostali režiséři tohoto filmu Mat Whitecross a Michael Winterbottom Stříbrného medvěda za režii.

The Road to Guantanamo - režie: Michael Winterbottom, Mat Whitecross, hrají: George W. Bush, Riz Ahmed, Farhad Harun, Arfan Usman, Jason Salkey a další. Velká Británie, Channel 4 - 2006, 95 min, English / Urdu; DVD Velká Británie - Cinema Club: březen 2006, 91 min, £4.50

Pěregon / Transit / Tranzit : Scénář, režie: Alexander Rogožkin
7. 7. 2006

V hlavní karlovarské soutěži se ve čtvrtek promítal nový film Alexandra Rogožkina Pěregon (Tranzit, Rusko 2006). Rogožkin tento film představil jako "kino-roman", ("román-film"), jako zfilmované literární dílo, které se zamýšlí přihlásit k tradici klasické literatury, tedy, literatury se zájmem o individualitu a jedinečnost. A skutečně, tento film je daleko více studií lidskosti než historicko-politickou analýzou určité éry.

V úvodu zdůraznili autoři význam charakteristických vlastností tohoto filmového díla. Editorka Julija Rumjancevová nás uklidnila výrokem, že, ano, film má 146 minut a je dlouhý, ale když se promítal v Rusku, diváky natolik zaujal, že měli dojem, že je daleko kratší. A musím přiznat, že jsem s tím docela souhlasila. Jak nám sdělil Rogožkin, ve filmu je 36 postav ("a nechtěl jsem rozlišovat mezi hlavními a podpůrnými rolemi") a téměř všechny nás emocionálně zaujmou.

3. 7. 2006

Kráska v nesnázích - režie Jan  Hřebejk V neděli měl na karlovarském filmovém festivalu premiéru nový film Jana Hřebejka Kráska v nesnázích. Je dobře zahraný a má i vtipné, dobře napsané dialogy. Bohužel, premisa, z níž vychází, a tedy i příběh, jsou schematické. Celé je to taková pohádka.

Kráska v nesnázích - ČR 2006 120 min., námět: Robert Graves, Petr Jarchovský, scénář: Petr Jarchovský, kamera: Jan Malíř , hudba: Aleš Březina, Radůza, zpěv: Radůza, producent: Ondřej Trojan režie: Jan Hřebejk hraje: Anna Geislerová, Josef Abrhám, Roman Luknár, Adam Mišík, Michaela Mrvíková, Emília Vášáryová, Jana Brejchová, Jiří Schmitzer a další.

7. 7. 2006

As part of Karlovy Vary's main competition, on Thursday was shown Aleksandr Rogozkin's new film Peregon (Tranzit, Rusko 2006). He presented it as a 'kino-roman', an onscreen novel intended to ally itself with the tradition of classical literature, that is, with its interest in individuality and singularity. Indeed, this film is more of a study of humanity than a historical-political treatment of a particular period of time.

Repríza
5. 7. 2006

Někteří lidé si už tipují, že celovečerní debuty Joachima Triera Reprise (Repríza), by mohl dostat na letošním filmovém festivalu v Karlových Varech Křišťálový glóbus. Nerozhodla jsem se dosud, zda s těmito lidmi souhlasím, ale mám k tomuto filmu hodně co říci.

5. 7. 2006

Some are already tipping Joachim Trier's feature debut, Reprise (Norway, 2006), as a real contender for the Crystal Globe in the main competition of this year's Karlovy Vary film festival. I have not decided yet whether I agree with these people, however I certainly have a great deal of good things to say about this film.

5. 7. 2006

Vladimír Morávek a Terry Gilliam: dva vynikající režiséři

Dobrá literatura je vždycky obžalobou, nikoliv obhajobou života, napsal Colin Wilson ve svém nesmírně vlivném kritickém díle The Outsider v padesátých letech. Ověřte si to na klasicích, Colin Wilson má pravdu, připsal k tomu v sedmdesátých letech ve své kritice socialisticko-realistické literatury z normalizačního Československa Josef Škvorecký. Tyto výroky se mi připomněly dvěma vynikajícími filmy, které jsem zhlédl v úterý odpoledne v Karlových Varech. Jde o film Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště (2005) Vladimíra Morávka a Tideland, Země přílivů Terryho Gilliama.

Rozhovor Jana Čulíka s Terry Gilliamem z roku 2004 je v Britských listech ZDE

Gilliam v něm říká už tehdy v podstatě totéž, co řekl znovu v rozhovoru s festivalovým bulletinem v Karlových Varech, který vyšel ve středu 5.7.

7. 7. 2006

Velmi dobrý je film Martina Kotíka Všechno nejlepší. Nevysvětlitelně je inzerován jako "komedie", avšak humoru je v něm spíš málo. Je to zajímavá studie o mezilidských vztazích, odehrávající se v podivně klaustrofobní situaci, v níž není jasné, co je co a kdo je kdo. Nejsem si jist, zda tvůrci filmu opravdu zamýšleli vytvořit takto kafkovské dílo a nikoliv jen nezávaznou komedii. Pokud usilovali o komedii, výsledek jí není -- je jí pozoruhodně přemýšlivý film.

5. 7. 2006

Existenciální stres v Karlových Varech

Ve středu pokračoval filmový festival v Karlových Varech dalšími dvěma výbornými filmy: v poledne se odehrál film zkušeného amerického režiséra Stephena Soderbergha Bubble (Bublina), 2005 , v podvečer pak celovečerní debut mladého německého režiséra Hanse Steinbichlera Winterreise (Zimní cesta), 2006.

Shi gan - režie Kim Ki-duk
1. 7. 2006

Karlovy Vary 2006:

Klasický český film Ztracená tvář o tom , jaký psychologický zmatek může způsobit změna lidského obličeje, připomněl film korejského režiséra Kim Ki-Duka Shi gan, (Čas), jímž byl v pátek 30. června zahájen letošní filmový festival v Karlových Varech.

Kim Ki-Duk je zkušený režisér a svým dílem věrně svědčí o manické realitě současné jihokorejské skutečnosti. Film plný korejské umanutosti (emocionalitu Korejců, jejich úpornou soutěživost a tvrdohlavost jít ve věci, kterou si usmyslí, až za hrob, to všechno v atmosféře intenzivní komerčnosti a modernosti dobře znám od svých studentů). V tomto smyslu je příběh nového Kim Ki-Dukova filmu pro mě přesvědčivý, i když pro uměřenější a "pohodovější" Čechy se může zdát přepjatou, psychologizující hříčkou.

The Lost City - režie  Andy Garcia
3. 7. 2006

Letos se v Karlových Varech fanfárami a fábory vítal Andy García, který dostal Křišťálový glóbus za "vynikající umělecký příspěvek světové kinematografii". Přijel se svým režisérským debutem, filmem Ztracené město, a viděli jsme ho v pondělí dopoledne.

Vždycky doufám, že lidi předčí mé očekávání. Bohužel, to se v tomto případě nestalo, neboť mi tento film připomněl tolik jiných filmů, natočených za stejných okolností -- úspěšný, ano, schopný herec zaujme místo za kamerou i před kamerou, a výsledkem je blyštivý, profesionálně natočený film, který však má v sobě nádech samolibosti. Nechci mu příliš krutě kazit jeho slavný den -- jak říká "Každičký detail, všechno, na čem mi záleží, všechno, co miluju, všechno, na co myslím, všechno, co jsem, je v tomto filmu." Ano, přesně takový dojem to dělá -- je to prostě film a la Andy Garcia.

3. 7. 2006

This year the fanfares and streamers at Karlovy Vary were for Andy Garcia, who was awarded the Crystal Globe award for outstanding artistic contribution to world cinema. He came with his directorial debut, The Lost City, under his arm, and we went to see it on Monday morning.

I always like to hope that people will exceed my expectations. Unfortunately this is not the case here, as the film reminded me of so many others made under the same circumstances - a successful, and indeed accomplished, actor takes his place behind the camera as well as in front of it, and the result is a shiny and professional movie, which has an unfortunate tinge of slight self indulgence. I do not want to rain on his parade too cruelly - as he says, "Every single detail, everything that I care about, everything that I love, everything that I think about, everything that I am is in that movie.", but it does feel like that - the Andy Garcia movie.

4. 7. 2006

Použitá klišé nevadí

Rafťáci jsou další zábavnou, profesionálně vyrobenou, nezávaznou filmovou komedií, která znovu využívá známých a oblíbených českých témat: prázdniny v horké letní krajině, tentokrát při sjíždění řeky, a dva šestnáctiletí mladíci, usilující o ztrátu panictví. (Stálo by za psychoanalýzu, proč tato dvě témata pořád Čechy tak přitahují). Film je vystaven na sérii předem vypočítaných gagů: oba mladí hrdinové usilují dostat (nějakou) dívku do postele, neustále se však při tom setkávají s různými protivenstvími. Skoro každý pokus o sexuální styk v tomto filmu končí tím, že k ničemu nedojde, protože dojde ke komické situaci. Situační komika je prokládána svižným dramatickým dějem. . Zajímavé je, že když konečně k něčemu mezi chlapcem a dívkou má ve filmu dojít, navzdory komerčnosti je to lyrická, jemná scéna. Srovnejte se zábavnými anglickými komediemi se sexuálním podtextem Carry On, které se vyráběly od padesátých let. Rafťáci jsou na daleko vyšší úrovni -- pozoruhodný je ten lyrismus, který se nakonec ve filmu objeví.

Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí - režie Pavel Göbl
1. 7. 2006

Karlovy Vary 2006:

Problém je, že každý film z železničního prostředí nutně navozuje představu konkurence s Ostře sledovanými vlaky Jiřího Menzela a s Kalamitou Věry Chytilové. Divák se okamžitě musí ptát, když ho režisér a kameraman přivede do "prostředí malé železniční stanice", jestli se nebude opakovat to, co už tady bylo.

Jaký je hlavní rozdíl mezi tímto novým filmem a oběma klasickými díly? Obdobný jako rozdíl mezi českou literaturou, psanou před rokem 1989 a po něm. Předchozí literatura -- i oba tyto klasické filmy -- se vyrovnávaly s obdobím útlaku. Jejich tématem byla, abych parafrázoval Karla Kryla, "myšlenka na lásku v zajetí strachu". Pojednávaly o přirozené realitě v útlaku neživotného ideologického schématu. V Ostře sledovaných vlacích máme "malé jeviště", "malé dějiny" výpravčího Hubičky a eléva Miloše Hrmy; ti se zabývají "vlhkými lidskými problémy", zatímco na scéně "velkých dějin" zuří totalitní útlak nacistického režimu, rozkládajícího se koncem brutální druhé světové války.

1. 7. 2006

Drobná poznámka na okraj karlovarského festivalu: Už jsem zase zapomněl, že mnozí čeští konferenciéři při vystupování na veřejnosti mají často neuvěřitelné nutkání sdělovat lidem banality: jaksi rekapitulovat, co každý dávno ví. Jakou to má funkci? Zřejmě jakéhosi psychologického pohlazení: "Jsem jedním z vás , nebudu vás zatěžovat informacemi, uvedu svět frází, který je nám všem tak nějak důvěrně znám. Takže se u nás můžete cítit doma. "

3. 7. 2006
tisková zpráva Britských listů

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNI V květnu 2006 dosáhla opět čtenost internetového deníku Britské listy ve všech sledovaných ukazatelích rekordu. Oproti dubnu 2006 stoupl o 18% počet unikátních návštěvníků z 128 892 na 152 440, o 26% stoupl počet návštěv z 312 543 na 358 536, o 31% se zvýšil čas strávený sledováním stránek na celkový počet 1 273 380 minut za měsíc květen. A o 28% oproti dubnu 2006 se zvýšil počet zobrazených stran z 715 986 na doposud absolutně nejvyšších 915 673 stran. Počet shlédnutých stran se tak blíží magické hodnotě jednoho miliónu měsíčně. Vysokou sledovanost ovlivnily události předvolební kampaně do parlamentních voleb, fotoreportáž a následná kontroverze okolo incidentu Kateřiny Jacques s policií, prozrazení jednání okolo americké raketové základny na českém území, či pokus o ovlivnění voleb prostřednictvím policie a zpravodajských služeb - tzv. Kubiceho aféra.

vývoj ukazatelů návštěvnosti v měsíčních průměrech od října 2004 do března 2006 ZDE

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNIV roce 2005 přitom Britské listy četlo o polovinu více čtenářů, než v roce 2004. Server během pracovních dnů v květnu 2006 navštěvovalo v průměru 11 335 unikátních návštěvníků denně a zobrazilo přitom 35 252 stran za den. Páteční, "víkendové vydání" si pak přečetlo v průměru 22 929 čtenářů, kteří si stáhli 61 950 stran. Měsíční "reach" Britských listů - podíl na trhu internetových médií - stoupl v květnu 2006 na 3,55% z 1,90% v prosinci roku předchozího a 2,3% z února 2006. Pro Britské listy zpracovává ověřený monitor návštěvnosti kontinuálně společnost iAudit už od října 2004. Tehdy byl počet unikátních návštěvníků serveru třetinový - 49 715 za měsíc. Metodiku i data ověřuje pro všechna relevantní média v Česku ABC ČR.

vývoj počtu unikátních návštěvníků v týdenních průměrech od října 2004 do května 2006 ZDE

iAudit 200410 PDF

iAudit 200604 PDF
iAudit 200605 PDF
12. 6. 2006

V dubnu přispělo celkem 131 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 20 876..00 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 1,321.99 USD. Příjem z reklamy byl 2600 Kč. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než deset tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

České volby v roce 2006 a povolební pat RSS 2.0      Historie >
7. 7. 2006 Hyenismus novinářů a presumpce viny Zdeněk  Jemelík
7. 7. 2006 Kasal v prvním kole nezvolen, Topolánkova "koalice" má opět méně hlasů, než čekala Štěpán  Kotrba
7. 7. 2006 Neviditelný člen opozice v koalici - že by Patera? Štěpán  Kotrba
7. 7. 2006 "Ti praví" policajti si dali navzájem zelenou Štěpán  Kotrba
7. 7. 2006 Topolánkova rodina se propůjčila k reklamnímu článku Štěpán  Kotrba
4. 7. 2006 Vojenská základna USA v ČR? Řekněte NE!   
4. 7. 2006 Mohlo to být horší Egon T. Lánský
3. 7. 2006 Odpovědnost člena Rady a odpovědnost partajního sekretariátu Štěpán  Kotrba
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
3. 7. 2006 Že by se ta předběžně odtroubená demise ještě neodtrubovala? Miloš  Dokulil

Válka politiků, policajtů a tajných agentů o moc a o peníze RSS 2.0      Historie >
7. 7. 2006 Hyenismus novinářů a presumpce viny Zdeněk  Jemelík
7. 7. 2006 "Ti praví" policajti si dali navzájem zelenou Štěpán  Kotrba
30. 6. 2006 Trestní oznámení na velitele zásahu na akci CzechTek 2005   
26. 6. 2006 Rozhlas nemohl mít Kubiceho zprávu "ofotografovanou" Štěpán  Kotrba
23. 6. 2006 Kubiceho aféra: Oč tu běží? Pavel  Urban
15. 6. 2006 Policajtoreportéři už i v ČTK Štěpán  Kotrba
7. 6. 2006 Objektivita České televize a Kubiceho předvolební kompromateriály   
2. 6. 2006 Kubice a mandelinky Boris  Cvek
2. 6. 2006 Policejní volby Oldřich  Průša
1. 6. 2006 Policejní odbory se distancují od Kubiceho   

Filmový festival Karlovy Vary 2006 RSS 2.0      Historie >
10. 7. 2006 Ztrácí se povědomí o významu Jan  Čulík
8. 7. 2006 Ztratili jste pas? Policii ČR to nezajímá Jan  Čulík
8. 7. 2006 Karlovy Vary: Dobré filmy i koncem týdne Jan  Čulík
7. 7. 2006 Karlovy Vary: Ztraceno v překladu Ema  Čulík
7. 7. 2006 KVIFF - Lost In Translation Ema  Čulík
7. 7. 2006 Karlovy Vary 2006: Příběhy o lidské ubohosti Jan  Čulík
7. 7. 2006 Všechno nejlepší Jan  Čulík
7. 7. 2006 Cesta na Guantánamo Jan  Čulík
7. 7. 2006 Pěregon - opravdu ruský film Ema  Čulík
7. 7. 2006 Peregon - definitely a Russian film Ema  Čulík

Media Tenor - obsahové analýzy médií RSS 2.0      Historie >
20. 6. 2006 Media Tenor : Třetí díl ságy - o tom, že bylo všechno jinak, než to bylo Štěpán  Kotrba
13. 6. 2006 Hnusí se mi bulvární styl argumentace Marek  Síbrt
12. 6. 2006 Manipulace analýzou manipulací Štěpán  Kotrba
29. 5. 2006 Sovy nejsou tím, čím se zdají být Štěpán  Kotrba
29. 5. 2006 Media Tenor: Mezi "negativním popisem" a "poškozováním" je zásadní rozdíl Marek  Síbrt
28. 5. 2006 Štěpán Kotrba dezinterpretoval analýzu Media Tenoru o politických stranách Marek  Síbrt
26. 5. 2006 Mladá fronta Dnes a Lidové noviny poškozovaly ČSSD a KSČM Štěpán  Kotrba
3. 1. 2006 Žánrový hybrid na obrazovce Jan  Čulík
23. 12. 2005 "ODS se opět uchýlila k účelovému lhaní" Jiří  Paroubek
24. 8. 2005 CzechTek 2005: Analýza vyváženosti televizního zpravodajství   

Jacques Derrida RSS 2.0      Historie >
28. 4. 2006 Za práva žen -- v každém člověku! Martin  Škabraha
6. 4. 2006 Demystifikátor Jiří David Jan  Čulík
13. 2. 2006 Jacques Derrida: "Nezlobte se, ale takhle jsem to nikdy neřekl." Martin  Škabraha
9. 2. 2006 Literatura v ohrožení   
7. 2. 2006 Je vůbec možný "židovský stát"? Martin  Škabraha
6. 9. 2005 Welcome to the Desert of America Martin  Škabraha
2. 9. 2005 Kázání o pravdě Stanislav  Heczko
8. 6. 2005 Derrida a vábení marginalizace Petr  Svoboda
28. 2. 2005 Modernita je iluze, že žijeme v současnosti Martin  Škabraha
15. 2. 2005 Dnešní rolí komunismu je vyvádět svět z míry Martin  Škabraha

VŠUP - trampoty umělecké školy RSS 2.0      Historie >
30. 6. 2006 Jádrem sporu byla bagatelizace Jan  Paul
28. 6. 2006 Sušáků na láhve bylo tisíce, neopakovatelný byl ale Duchampův čin Jan  Paul
28. 6. 2006 VŠUP - Spirála pádu Štěpán  Kotrba
28. 6. 2006 Proč jsme odvolali Borise Jirků   
28. 6. 2006 Boris Jirků: Odhalil jsem nepravosti   
26. 6. 2006 Diplomky 2006, aneb formální postupy hodnocení studentských prací na VŠUP Praha Jan  Paul
26. 6. 2006 Posloupnost středu a bída uměleckého průmyslu Štěpán  Kotrba
23. 5. 2006 Akademický senát VŠUP v Praze chce odvolat rektora Borise Jirků   
30. 3. 2006   
24. 10. 2005 Šel jsem si to zkusit a vyhrál jsem! Jan  Paul

Aleš Cibulka a Yvonne Přenosilová RSS 2.0      Historie >
25. 5. 2006 Stažení Aleše Cibulky bylo odůvodněné   
25. 5. 2006 Právníci EBU se diví: jak jinak vyžadovat pravidla profesionální novinářské etiky než kodexem? Štěpán  Kotrba
16. 5. 2006 Cibulkův pořad Jak to vidí dával slovo hostu   
15. 5. 2006 "Laický názor" moderátora na obrazovce ČT 24 Štěpán  Kotrba
15. 5. 2006 Českému Novákovi primitivní hospodské kecy v rádiu nevadí Jan  Čulík
15. 5. 2006 Pořad s Přenosilovou nelze brát vážně   
15. 5. 2006 Opakovaný dámský gambit... Ladislav  Žák
13. 5. 2006 Není stížnost jako stížnost Josef  Bouška
12. 5. 2006 Satira v rozhlase je přípustná, ale tenhle pořad byl nevyvážený Jan  Čulík
12. 5. 2006 Sprostořekost a meze veřejné služby Štěpán  Kotrba

Policejní násilí RSS 2.0      Historie >
17. 5. 2006 Zelení: Kam jsi to vlezl? Ven ! Štěpán  Kotrba
17. 5. 2006 Truncheons and other pre-electoral tools Irena  Ryšánková
12. 5. 2006 O profesionální deformaci v demonstraci Oldřich  Průša
9. 5. 2006 Policejní zmlácení paní vrchní ředitelky Petr  Kužvart
4. 5. 2006 "Wolf": Jak jsem podával vysvětlení inspekci ministerstva vnitra Michal "Wolf" Vlk
4. 5. 2006 V Policii ČR vládne šikana a loajalita Stanislav  Huml
3. 5. 2006 Jaká je tolerance policistů vůči násilí Bohumil  Kartous
3. 5. 2006 Naprosté nepochopení demokracie Jan  Zeman
2. 5. 2006 Násilí policie a četky taky Milan  Daniel
2. 5. 2006 Jak to přesně bylo Karel  Jech

Útok na Jiřího Dolejše RSS 2.0      Historie >
1. 5. 2006 Zmlátili Dolejše. Proto se cítím jako komunista Jindřich  Kalous
30. 4. 2006 Odpovědnost za verbální šíření nenávisti Štěpán  Kotrba
30. 4. 2006 Komunismus jako terč pro střelnou zbraň... Martin  Šaffek
29. 4. 2006 Komunismus v nich Jan  Čulík
29. 4. 2006 Adam Drda: Zkreslil jste můj komentář jak Haló noviny   
29. 4. 2006 Pražští mediální propagandisté mají strach Jan  Čulík
29. 4. 2006 Ano, antikomunismus je protidemokratické hnutí Ondřej  Slačálek
28. 4. 2006 Dolejš: Za přesvědčení z přesvědčení Oldřich  Průša
28. 4. 2006 Blíží se noc dlouhých nožů? Ivan Odilo Štampach
28. 4. 2006 Na okraj ke kauze Dolejš Boris  Cvek

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Flexibilita potřetí Jan  Holík

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
18. 4. 2006 Čulíkovy znaky demokracie Štěpán  Kotrba
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
5. 1. 2006 Rozdíl je jen domněnkou, je třeba jej prokázat Miroslav  Prokeš
4. 1. 2006 V této demokracii smějí užívat svobody jen ti, co souhlasí   
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
4. 1. 2006 Udělejte to profesionálně   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
7. 7. 2006 Rozdel' a panuj Karim  Chaibi
7. 7. 2006 Cesta na Guantánamo Jan  Čulík
30. 6. 2006 Americké vojenské tribunály pro vězně z Guantánama jsou "protizákonné"   
21. 6. 2006 Život v Bagdádu (jak ho líčí americký velvyslanec)   
21. 6. 2006 Irák: barvy svobody Martin  Šaffek
16. 6. 2006 Irák: 60 britských vojáků měsíčně trpí duševními chorobami   
13. 6. 2006 Iráčtí poslanci potvrdili mučení a zneužívání vězňů v iráckých věznicích   
12. 6. 2006 Nová Fallúdža: Obyvatelé iráckého Ramádí žijí v obavách z nadcházející velké bitvy Karel  Dolejší
10. 6. 2006 Sebevraždy v Guantánámo jsou "válečným aktem"   
8. 6. 2006 Zarkáví je mrtev   

Školství RSS 2.0      Historie >
30. 6. 2006 Šikana na vysokých školách   
29. 6. 2006 Nikoli jen na okraj koaliční smlouvy; především však o vzdělávání Miloš  Dokulil
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
29. 6. 2006 Kvalita českého školství se rapidně zhoršila   
27. 6. 2006 Studenti jsou proslulí flákačstvím, ať platí za školu!   
26. 6. 2006 Jak mohou fungovat přijímací zkoušky na VŠ Boris  Cvek
12. 6. 2006 O co jde ve volbách a po nich? František  Augusta
30. 5. 2006 Školné a ekonomické bariéry v přístupu ke vzdělávání Petr  Staněk
30. 5. 2006 Asociace školských odborů hodnotí 8 let vlády ČSSD Radek  Sárközi
17. 5. 2006 Vysokoškolská stávka: Je to jako sledování automobilové havárie ve zpomaleném filmu   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
10. 7. 2006 Ztrácí se povědomí o významu Jan  Čulík
19. 6. 2006 Kunderův román Totožnost v českém překladu   
12. 6. 2006 Zemřel nám pan Fischl Tomáš  Koloc
28. 5. 2006 Zemřel spisovatel Viktor Fischl   
9. 5. 2006 Ruptura duše Irena  Zítková
12. 4. 2006 Spisovatelé senioři v elektronickém médiu Miroslav  Vejlupek
11. 4. 2006 Květnové ceny Václav  Dušek
14. 3. 2006 Mami, já nechci umřít je vynikající literární čin   
2. 3. 2006 Klára Hůrková - tvůrkyně Evropanka Miroslav  Vejlupek
28. 2. 2006 Český Parnas a kyberkultura Miroslav  Vejlupek