18. 9. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
18. 9. 2007

Hlavní inspektor jaderných zbraní u OSN v pondělí varoval před použitím síly proti Íránu. Činitelé OSN jeho varování charakterizovali jako pokus zastavit "nezvládnutelný pohyb" směrem k válce.

Jeho otevřené výroky, které se zmínily o paralele mezi Íránem a Irákem, byly zjevně kriticky zaměřeny proti USA a Británii. Následovaly po nedělních výrocích francouzského ministra zahraničí Bernarda Kouchnera, který řekl: "Musíme se připravit na nejhorší. Nejhorší je válka."

18. 9. 2007

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vyjádřil v rozhovorech s francouzským ministrem zahraničí Kouchnerem obavy, že dojde k válce s Íránem. Podle něho je to hrozba regionu, kde už jsou vážné problémy v Iráku a v Afghánistánu. Žádný současný problém nemá podle Lavrova vojenské řešení, uvedl rozhlas BBC.

18. 9. 2007

Jenom pro hlupáka je realita příliš plochá, a proto si musí vymýšlet báchorky, sebepožírající paskvil, který se krmí tím, co sám vyvrhne. Česká média si vymyslela antiklause a celou debatu o prezidentské volbě stáhla do břečky své povrchní iluzotvornosti, ze které, jak to vypadá, už nevybředne. Petr Pithart to řekl svou parafrází Shakespeara velmi trefně -- volba prezidenta podle něj nemá být příběhem, který vypráví blb. Ať už tím měl na mysli kohokoliv, "vypravěčem" prezidentských voleb jsou česká média. A ta věru umějí zprznit v telenovelu i ten nejlepší námět. MF Dnes na to má snad patent a neustále posunuje hranici svých schopností v tomto směru dál a dál.

18. 9. 2007

Minulou neděli v USA bezostyšně zcenzurovala Murdochova televizní stanice Fox TV vysílání přenosu z "Oskara" americké televize, udělování cen Emmy. Když se známá herečka Sally Field rozhodla kritizovat americkou válku v Iráku, zvuk byl při vysílání náhle přerušen a záběr na ni byl nahrazen celkovým záběrem od stropu divadla, kde se ceremonie odehrávala, poznamenává Fabiano Golgo.

Záznam incidentu lze sledovat na YouTube ZDE

Když jste na Kubě, nemáte možnost v médiích kritizovat Fidela Castra. Ve Spojených státech je zase zakázáno ironizovat Ježíše Krista. Když přijímala svou cenu na Emmy Awards politicky nekorektní komička Kathy Griffin, řekla: "Spousta lidí tady na tomto pódiu děkuje Ježíši Kristu, že jim pomohl získat tuto cenu, ale já osobně musím říct, že mi nikdo nepomohl míň dostat se na toto pódium než právě Ježíš. A tak jediný, co tu můžu říct, je: "Ježíši, vlez mi na záda! Tahle soška je teď mým Bohem!"

To vytvořilo takovou vlnu kritiku, že tento projev, který byl natočen na video týden před vysíláním ceremonie, by, z nedělního vysílání přenosu ceremonie vystřižen. V Americe nepotřebují státního cenzora. Cenzuru rády provádějí soukromé korporace.

18. 9. 2007

Necenzurovanou verzi projevu známé herečky Sally Field, která se rozhodla kritizovat americkou válku v Iráku je možno vidět nejen na YouTube , ale i na serveru Live Leak . Na link jsem narazil na serveru Drudge report. Obávám se však, že zatípnutí Sally Field může mít spíše opačný kontraproduktivní účinek, cenzurovaný projev teď propírají americká média i blogosféra.

Další články o této šaškárně ZDEZDE

Situace mi připomíná rok 2000, kdy Karel Gott nepřiměřeně reagoval na nenápadnou glosu Zdeňka Lukeše v Lidových novinách. Tak dlouho Karel Gott opakoval, že není zombie, až byl v souvislosti se zombii zmiňován ve všech médiích včetně Britských listů . Před měsícem se podařilo Jiřímu Paroubkovi ve spolupráci s advokátem Sokolem podobným způsobem zpropagovat termín "milenka" v souvislosti s Paroubkovou přítelkyní Kováčovou. Zdá se, že není optimální, když člověk ztratí nervy a dopustí se ukvapených reakcí.

18. 9. 2007

ISLÁM

Všiml jsem si na Britských listech článků o ramadánu. Podobně jako modlitba nebo pouť do Mekky je i půst rituálem, jenž má veřejnými činy oddělit muslimy od nemuslimů. Ve své podstatě je rituál půstu znamením pro jednotlivé osoby, že patří k sobě, a odděluje je od těch, již jsou z pohledu jejich vidění světa jiní či "podřadní". Proto různé projevy, jimiž se skupiny odlišují a nadřazují ostatním, a to nejen náboženské, ale i ideologické apod. od sebe nalezneme ve všech kulturách.

I když mezi muslimy převážil na půst a další rituály pohled náboženský, a většina z nich nepovažuje toho, kdo tyto rituály nedodržuje, za muslima, skutečný význam těchto rituálu byl jiný. Měly slabě věřící upevnit v jejich víře a zároveň být "majákem" pro ostatní lidi hledajici odlišnost a jiny styl života.

Předseda Zelených Reinhard Bütikofer, poznamenaný vzrušeným  stranickým sjezdem -- Foto: ddp
18. 9. 2007

Předseda Zelených Reinhard Bütikofer, poznamenaný vzrušeným stranickým sjezdem. - foto:ddp

V sobotu 15. září proběhl v Götingenu mimořádný sjezd německé Strany zelených. Byl vynucen členskou základnou.

Výsledek tohoto mimořádného sjezdu se stal velkým vítězstvím vnitrostranické demokracie a dá se jej označit za políček jejímu vedení. Předseda strany Reinhard Bütikofer se pokoušel zachránit situaci návrhem těžce rozhádaného vedení strany Zelených, aby mimořádný sjezd nedával zeleným poslancům v Bundestagu žádná doporučení, jak mají hlasovat v říjnové debatě o prodloužení další účasti v operacích ISAF a německých Tornád na Američany vedené operaci "Operation Enduring Freedom" (OEF). Návrh vedení strany však byl smeten poměrem 361: 264 hlasů a současně byl přijat návrh spoluorganizátora mimořádného sjezdu Ziona, aby zelení poslanci hlasovali v Bundestagu proti prodloužení německého angažmá v Afghanistánu.

18. 9. 2007

Podle monitoru izraelských médií na stránkách Israel.cz, který se odvolává na zprávy Infolive.TV Na internetových stránkách Íránských revolučních gard se objevila informace, že je na Izrael namířeno 600 íránských raket dlouhého doletu, Šahháb 3. Desítky raket mají být namířeny také na místa v Iráku, kde se nacházejí stanoviště americké armády. K odpálení těchto raket by pak mělo dojít v případě, že bude napaden Írán nebo jeho spojenec Sýrie.

19. 9. 2007
se svolením autora přeložil Rudolf Převrátil

Írán je zase na prvním místě zpravodajství. Skoro každý den slyšíme, jak vládní činitelé USA odsuzují jeho zločiny a dávají jasně najevo, že vojenská varianta je blízko. Čteme o tom, jak se letecké a námořní síly USA připravují k útoku. Blogosféra je přecpána prohlášeními, které proti takovému útoku protestují. Schyluje se k němu? A byl by "racionální"?

Racionalita je závislá na cílech jednajícího. Proto nejdřív analyzujme možné záměry těch, kteří takový útok podle všeho prosazují, stejně jako záměry těch lidí u moci, kteří jsou proti.

18. 9. 2007

Rozbil Masaryk "Rakousko" skutečně?

Když jsme si připomínali již 70. výročí od smrti T. G. Masaryka, nejednou jsme mohli slyšet názor, že "Masaryk rozbil Rakousko". Nebo v okamžiku, když odjížděl koncem prosince 1914 s dcerou Olgou do zahraničí (nejdříve do Itálie), že už tehdy najisto věděl, že se pokusí o založení zcela nového státu ve Střední Evropě.*) Tyto názory mají daleko k pravdě. Také výraz "československý národ" nelze interpretovat obecně a paušálně jen negativně; významově byl zpečetěn společně prolitou krví na frontách 1. světové války, kdy měl zcela jinou platnost než v následných, historicky zcela odlišně nazravších situacích.

18. 9. 2007
Milan Urban

V těchto dnech jedná ve Vídni meziparlamentní komise, která má zkoumat bezpečnost jaderné elektrárny Temelín. Bohužel, Rakouští členové komise odmítli navštívit Temelín a přesvědčit se na místě zda jsou plněny mezinárodní standardy pro provoz jaderného zařízení a zda je dohoda z Melku řádně respektována.

Dohodnout se dá pouze s někým, kdo se dohodnout chce.

18. 9. 2007

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Možná, že si někdo myslí, že bych radši měl psát poznámku o tom divném pánovi, který se jmenuje Seich, k tomu ještě David, a asi si myslí, že začne svůj boj proti Goliášovi tím, že si stěžuje, že německá kancléřka Merkelová denně telefonuje s Putinem (viz "HRŮZA: Merkelová si denně telefonuje s Putinem!" od Štěpána Kotrby). Bylo by pokrytecké, kdybych řekl, že si nemyslím, že takoví lidé nejsou nebezpeční, a to i proto, že se jim člověk může jen smát. Ale dnes mě tlačí jiné pokrytectví v žaludku, a to je to, o čem psal v BL Jan Čulík ("Pokrytectví ramadánu) i Petr Wagner ("Víra a síla myšlenky je v cestě").

Eurofighter Typhoon
18. 9. 2007

Ministerstvo obrany Saudské Arábie včera koupilo od Velké Británie 72 bojových letadel typu Eurofighter Typhoon (Tajfun). Podle údajů úřadů z Rijádu se jejich kupní cena pohybuje okolo 6,4 miliardy eur. Součástí dohody byl i související technologický transfer a zaškolení leteckého personálu. Eurofightery vyrábí konsorcium evropských zbrojařských koncernů. Británie tak podporuje režim, který se nedávno rozhodl, že dvanáctiletý saúdský Arab bude popraven stětím hlavy, k čemuž byl odsouzen za zabití mladíka, se kterým se dostal do hádky. Rodina oběti požaduje "výkupné krve" ve výši tří miliónů saúdských rijálů (téměř 16 miliónů Kč) , a matka chlapce prosí bohatce o dary a příspěvky, aby mohla vykoupit život svého syna. Ten nejspíše bude popraven.

18. 9. 2007

Právě jsem slyšel zprávu (17. 9. 2007, 12.00 hod, ČRo -- Radiožurnál), že USA zvažují útok na Írán a už prý mají i vytipované cíle. Tyto detaily teď ale nechci zmiňovat. Jde mi o způsob informování veřejnoprávního média. Z tónu, jaký jsem v Radiožurnálu slyšel, neplynuly žádné varianty, ale dýchl na mě starý černobílý svět, kdy jedna strana je dobrá (USA) a o té druhé špatné straně (Írán) prostě tvrdí určité věci, a protože to je tedy tak (!), bude zřejmě -- což z tónu média plynulo jako samozřejmý a správný závěr - válka. Docela i chápu vládu ČR, že v určité situaci zaujme pragmatické stanovisko, ale servilnost médií -- v tomto případě veřejnoprávních, mi připadne doslova otřesná. Přemýšlím, proč tomu tak je, kde se tato servilnost bere.

18. 9. 2007
Václav Klaus
Odpověď prezidenta republiky Václava Klause předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi na Paroubkův dopis

Vážený pane předsedo, Váš dopis vítám jako projev sice poněkud opožděného, ale přesto tolik potřebného dialogu, který na toto téma měl probíhat už dávno. Je velkou chybou, že dosud neprobíhal. Musím však dodat, že tomuto vážnému tématu by více slušela věcná rovina než personifikování problému a osobní útoky. Jsem rozhodně pro věcnou diskusi. Proto mne zarazilo, že i Vy (nebo snad autor návrhu Vašeho dopisu) jste se snížil k tak podpásové argumentaci, jakou je napadání subjektů, které podporují informační kampaň ve prospěch debaty o klimatu. Takto pokleslou argumentaci bych očekával spíše od ekologických aktivistů než od Vás.

17. 9. 2007

Slovník a myšlení místopředsedy zahraničního výboru Parlamentu za ODS

Zůstal jsem nevěřícně zírat, když do mého mailu dorazila reakce místopředsedy Zahraničního výboru PS PČR Davida Šeicha (ODS) na setkání lídrů sociálně demokratických stran střední Evropy, tlumočené jeho mluvčí Lenkou Nedbálkovou. Nepřišlo mi ani tak divné, že slečna, která spala s poslancem Tlustým a vydává se v Parlamentu za novinářku, rozesílá tisková prohlášení poslance ODS. Zneužití parlamentní novinářské akreditace je tím nejmenším, i když si zaslouží pozornost tiskového oddělení a parlamentní komise pro práci aparátu sněmovny. To, co mne vyděsilo, je xenofobní protievropský postoj místopředsedy zahraničního výboru, poslance ODS Šeicha. Absence diplomatické slušnosti. Nepochopení procesů, ke kterým došlo za uplynulých 50 let v evropské politice. Urážlivé a pohrdavé výroky poslance ODS vůči Německu, Rakousku i Francii si žádají odpověď od nejvyšších představitelů vlády, zda postoj jejich poslance je postojem nejsilnější vládní strany a jak se tento postoj odráží v zahraniční politice země. Pokud ne, pak je namístě se ptát, jak člověk s takovýmto názorem na sousedské vztahy v Evropě může sedět na židli, kde spoluformuluje zahraničněpolitické postoje Parlamentu. Poslanec Šeich je dokonalou vizitkou své strany. Ale posuďte sami...

17. 9. 2007

aneb Být sociálním umělcem

V naší škole nám pořád opakují:

Sociální je živná půda pro individuální - individuální je živná půda pro sociální.

Přišlo mi to jako buddhistický koán až do chvíle, kdy jsme si při závěrečném týdenním soustředění začali ve škole začali u mytí nádobí zpívat písničku "Läutet uns zum Frieden".

Je to německá barokní písnička, do které basy zpívají latinský recitativ:Laudate deum omnis terra..."

Většinou to dělám tak, že začnu zpívat s někým, ten pokračuje německý text a já přejdu na latinu.

Pak je to opravdová krása...

A teď se stalo, že jen jsem začal, už u mě stálo deset lidí, kteří se přidali a já, jediný bas, jsem spustil: "Laudate-"

A najednou mi to došlo!

Co dělám?

Zpívám něco úplně jiného, než oni úplně jiným jazykem.

Jsem tedy tak individuální, jak jen je to možné!.

A zároveň to teď ladí ještě líp, než dřív.

Jsem tedy tak sociální, jak jen je to možné!

Tak jsem vyluštil koán.

Byl jsem od první třídy chronicky "nesoustředěný" žáček, který celou vyučovací hodinu dokázal pozorovat jediný list javoru, aniž vnímal jediné slovo z výkladu. Jedniček jsem dosahoval jedině díky přísnému rodinnému drilu. Ve chvíli, kdy jsme se o sebe já a SRPŠ vzájemně přestali starat, se ze mě na všech dalších klasických státních školách stal klasický případ s diagnózou "problémový student".

18. 9. 2007

Minulý týden vyzkoušela ruská armáda nejsilnější nejadernou bombu na světě. K tomuto faktu se objevilo několik podrobnějších komentářů v ruském tisku. Podle těchto dat tato bomba předčí výbušnou silu americkou "matku všech bomb", neboť mohutnost výbuchu dosáhla v ekvivalentu TNT 44 tun a poloměr zaručeného zničení činí 300 metrů. Významné je i to, že byla svržena z bombardéru TU -- 160, což je nejmodernější typ ruských strategických bombardérů.

Ruská media také již stačila tuto bombu nazvat -- v analogii s jejím americkým protějškem -- za "otce všech bomb" ( v přesvědčení, že otec má přece jen větší sílu než matka).

18. 9. 2007

V sobotu 22. září ve 20 hodin britského a 21 hodin českého času bude vysílat BBC Radio 4 v pravidelném pořadu The Archive Hour hodinový program o tom, jak Británie v září 1938 zradila Československo uzavřením Mnichovské dohody s Hitlerem. Pořad, který se už nyní ukázkami inzeruje ve vysílání Radia Four, obsahuje četné historické nahrávky z konce třicátých let. Bude ho lze poslouchat živě i posléze ze záznamu ZDE

18. 9. 2007
tisková zpráva České televize

Česká televize uvede dokumentární rekonstrukci událostí, které se staly 20. dubna 1999 na americké střední škole Columbine. Ten den se dva tamní studenti pokusili dle svých slov: vymazat školu ze zemského povrchu. Násilí na středních školách je bohužel dnes stále častějším jevem. Situace v našich zeměpisných šířkách zatím není tak kritická jako ve Spojených státech, kde agrese tamních studentů nezná mezí. Tvůrci snímku se vracejí k jedné z událostí takového školního násilí, která šokovala veřejnost nejen v USA před osmi lety a dodnes patří mezi ty nejbrutálnější.

Dokumentární rekonstrukci Masakr na střední škole v Columbine uvede České televize DNES 18. září od 20:00 na ČT1.

17. 9. 2007

"180..., ne: 185 centimetrů," řekl student a zmáčkl klávesu na laptopu, aby uložil tuto míru. "Tolik měříte."- "Máte to přesně," řekl jsem odpověděl reportér rozhlasu BBC.

"Dobře, teď vás zmrazíme," řekl jiný student u jiného počítače. "Takže máme vaši výšku, a charakteristiku vaší stopy i DNA vaší chůze."

"DNA?," zeptal jsem se a zvedl jsem hlavu, takže náhodou kamera zaznamenala i detail mé tváře. "Máte to zachycené?" ptal se jejich profesor. "Stačí jen asi 30 obrázků, tedy něco přes vteřinu, a máme z toho všechny osobní charakteristiky, které potřebujeme."

Bylo to na Maryland University nedaleko Washingtonu, kde profesor Chalapa a jeho tým výzkumníků-studentů tvoří novou generaci softwaru pro dohled nad občany. Napříkla tzv."DNA chůze" zaznamenává přesně veškeré charakteristiky toho, jak chodím. Informace o vaší výšce bude sloučena s údaji o vaší váze s obrazem vaší tváře a s charakteristikami vaší chůze a dalších charakteristických, osobních prvků, takže počítač bude schopen okamžitě identifikovat , kdo jste.

17. 9. 2007

Firma Microsoft prohrála své odvolání proti rekordní pokutě 497 milionů euro, kterou na ni uvalil Evropská komise za to, že Microsoft zneužil v Evropské unii svého dominantního postavení na trhu k monopolizaci trhu. V roce 2004 rozhodlo šetření, že Microsoft vytěsňuje z trhu konkurenční software v oblasti mediálních přehrávačů. Nyní se může Microsoft ještě odvolat k Evropskému soudnímu dvoru.

ZDE

17. 9. 2007

V maďarském hlavním městě Budapešti se 14. 9. 2007 konalo mezinárodní zasedání o výstavbě plynovodu Nabucco. Účastnici se domnívají, že aby se mohla uskutečnit diverzifikace zdrojů zemního plynu v Evropě, je třeba plyn do Evropy přivést nejen z Ruska. Zasedání se zúčastnili maďarský premiér Ferenc Gyurcsany , ministři vnitra Srbska a Rakouska, úředníci EU na vysoké úrovni, představitelé Evropské investiční banky a některých finančních orgánů .

Ačkoliv je Rakousko jen několik málo desítek kilometrů od slovenských rafinérií i hranic s Českou republikou, současná česká ani slovenská vláda se k výstavbě nepřipojily, ačkoliv je ČR závislá na ruském plynu z 80%. Česká média navíc naprosto ignorovala strategickou aktivitu EU, stavící do Íránu ekonomický most namísto radarové základny, která, jak sdělují nic netušícím občanům američtí propagandisté mezi českými politiky i českými novináři, má chránit Česko právě před "darebáckým" Íránem... Plán na výstavbu plynovodu Nabucco sponzoruje EU, financuje ho EIB, potrubí o kapacitě 30 miliard krychlových metrů zemního plynu za rok prochází z Íránu , Iráku a Turkmenistánu přes Turecko, Bulharsko, Rumunsko a Maďarsko do Rakouska.

Firmy, které jsou nejvíce aktivní v stavbě plynovodu Nabucco, jsou rakouská OMV, maďarský MOL, rumunský Transgaz, bulharský Bulgargaz a turecký Botas. Německá RWE a Gaz de France zvažují, že se připojí ke konsorciu také. Dosavadní americká strategie, rozbíjející evropskou jednotu bilaterálními dohodami o radaru a raketových silech, má jen jediný cíl. Není to bezpečnost "spojenců", ale závislost na energetických zdrojích, které kontrolují prostřednictvím válek a okupací Spojené státy. Proto právě nyní eskalují americké výhrůžky války s Íránem. Nejspíše zde americké firmy nemají tak velkou podporu pro získání koncesí na těžbu, jakou si americká vláda pro "demokratický" vývoj v zemi představuje. Jak prosté, milý Watsone.

Pozn. JČ: Jenže, bez ohledu na americkou politiku vůči Íránu, interní vládní politika íránského prezidenta Ahmadinežáda vůči místním obyvatelům je hodně drsná, v podstatě teroristická. Není namístě dávat slovo "demokratický" či "darebácký stát" do uvozovek. Je to nevyvážené hodnocení. Štěpánu Kotrbovi by se žít v Íránu velmi nelíbilo... Je jistě pravda, že mnohé mocnosti, tedy Amerika i Rusko, zneužívají různých skutečností či kauz ke svým vlastním sobeckým cílům, to ovšem neznamená, že seriózní novinář může pominout, že v zemích, jako je Írán, jsou hrubě porušována lidská práva.

Pozn. ŠOK: Netrpím hypertrofovaným humanismem a nedomnívám se, že jakýkoliv stát a jakákoliv společnost se ohlíží na "lidská práva", jde li o existenční otázky. Británie stejně jako Spojené státy podporují tyranské režimy v Africe, jen když zde mohou získat koncese na těžbu. Spojené státy cvičí teroristy a manipulují s cizími vládami. Spojené státy mají vřelé zbrojní, obchodní a diplomatické styky s těmi nejhoršími náboženskými tyraniemi světa - například se Saúdy. Spojené státy vyzbojily nyní celý arabský a perský region za miliardy dolarů. Snad se nedomnívají, že to budou zbraně míru, demokracie a lidských práv? Nikoliv. Ale destabilizovaly tak zájmovou oblast - kvůli ropě. Kde je teď ona Čulíkem opěvovaná "vyváženost"?

Pozn. JČ: Britské listy nezastávají zájmy žádných vlád ani zájmových skupin, a proto poukazují nejen na zneužívání určitých "idealistických" konceptů velmocemi pro prosazování svých sobeckých zájmů, ale i na porušování lidských práv. Není správné ironizovat úsilí o svobodu a demokracii v Íránu, neboť je to úsilí legitimní - bez ohledu na prosazování mocenských pozic Spojených států.

14. 9. 2007

Vždy, když se vracíme zpět v čase, snad tak nečiníme pouze z nostalgie, ani z touhy po iluzivní podezdívce současnosti. Falešnou a ne zrovna adekvátní stopou ovšem může být také pouhé kultické kladení květin při připomínce historicky závažné osobnosti. Chci tím naznačit, že bychom neměli vnímat T. G. Masaryka jenom jako formální symbol původně ještě československé státnosti (bez pomlčky či rozdělovníku!). Navíc, po tolika letech jsou dnes již stěží rozeznatelné souvislosti i návaznosti toho všeho, co by mohlo či mělo být ještě v 21. století "odkazem".

17. 9. 2007

DOKUMENT

Václav Klaus
Projev prezidenta republiky na slavnostním shromáždění k 70. výročí úmrtí prezidenta Masaryka, Pražský hrad, Španělský sál, 13. září 2007

Vážení vysocí ústavní činitelé, vážené dámy, vážení pánové, sešli jsme se, abychom připomněli, že zítra uplyne 70 let od úmrtí Tomáše Garrigua Masaryka. Muže, jehož jméno je neoddělitelně spojeno s moderní českou státností. Muže, který patří k největším postavám naší historie. Muže, jehož odkaz je pro naši demokracii trvalou inspirací.

"T. G. Masaryk zasloužil se o stát".

17. 9. 2007

Jedním z protikandidátů Václava Klause v příštích prezidentských volbách může být profesor Václav Pačes. Protože většina občanů stále odmítá výstavbu amerického protiraketového radaru v Brdech, potenciální Pačesovy příznivce jistě zajímá, jak se k této důležité otázce staví. Zatím se bohužel zdá, že proslulý molekulární genetik se jednoduše povznesl nad názor většiny, aniž si dal práci opatřit si relevantní argumenty.

Některých nesrovnalostí si mohli posluchači všimnout hned v úvodu pasáže nedávného rozhlasového vystoupení věnovaného zmíněnému tématu. Pačes doslova řekl: "Tak víte, ona je to opravdu velmi odborná otázka, jednak vojenská, jednak politická, sociální tam pro tu oblast. Já o ní vím velmi málo, já nejsem v politice zaangažován. Vím to vlastně ze sdělovacích prostředků, všechno."

17. 9. 2007

Těžko si představit větší faux-pas některého z prezidentských kandidátů, než je angažmá Václava Klause v PR kampani ústavu Heartland Institute sponzorované ropným gigantem Exxon Mobile. V západních zemích je sotva myslitelné, aby člověk zastávající veřejnou funkci spojil své jméno s reklamními nebo PR aktivitami. Česká veřejnost a politická scéna se ovšem po "čunkiádě" zřejmě smíří téměř s čímkoliv, byť se to týká funkce "demokratického císařpána" na Pražském hradě. Letargické reakce na naprosté vykloubení obvyklých měřítek demokratické politické kultury dávají tušit, že kandidaturu na post hlavy státu by snad bylo s to překazit jedině spojení s organizovaným zločinem. I když, kdo ví...

17. 9. 2007

Za okny třetí den intenzivně pršelo a já poslouchala příspěvek o tenčících se světových zásobách pitné vody a současných i budoucích konfliktech vzniklých kvůli přístupu k pitné vodě. Přednáška se konala v rámci environmentální sekce konference s názvem Globalizace a její vliv na lokality, kterou pořádala Katedra sociální geografie a regionálního rozvoje Ostravské univerzity od 5. do 7. září 2007. Začínala jsem se ošívat...

Příspěvek to byl velmi zajímavý, tento problém se koneckonců netýká jen takzvaných rozvojových zemí, ale v současnosti už například také Austrálie, Kalifornie a dalších zemí takzvaného vyspělého světa a v budoucnosti podle prognóz vlastně celé planety.

17. 9. 2007

Křik potrefených hus připomínají výroky pánů Ševčíka a Macha, liberálních ekonomických guru a dle našeho tisku těch ekonomů, kteří jako jediní objevili a hlásají tu správnou ekonomickou pravdu. Bouři jejich nesouhlasu vyvolalo vystoupení eurokomisaře Vladimíra Špidly na 70. Žofínském fóru, které se zabývalo sociální odpovědností firem a rovnými příležitostmi. To znamená záležitostmi, které jsou pro výše uvedené pány záležitostmi nepotřebnými, brzdícími pokrok a konkurenci firem.

15. 9. 2007

ANALÝZA

"V životě všech svobodných národů jsou momenty, které rozhodnou směrování země a odhalí charakter občanů. Nyní stojíme před takovým momentem," prohlásil americký prezident George W. Bush v projevu k Americe 13. září 2007. Bush hovořil demokracii a o sektářství. Dodnes ale nepochopil, že demokracie nemá společný jmenovatel, že je kulturně determinována a to, co jedna země nazývá demokracií, nazývá druhá země anarchií či okupací. Bush dodnes nepochopil, že Spojené státy nečelí "sektám" , ale celému spektru politických názorů, z nichž ani jeden není plně kompatibilní s americkými představami o demokracii (a hlavně o volném trhu s ropou).

14. 9. 2007

Koncem června 2007 jsem na městské státní zastupitelství podal oznámení o důvodném podezření ze spáchání trestného činu neznámým pachatelem (prosím, aby mne češtináři ušetřili svého hněvu, neb to řazení genitivů, to je tzv."řeč úřední"), spočívající v tom, že kdosi falšoval můj podpis na fingovaném dopise, který nevyjadřoval mé názory a dopis podvodně odeslal mým jménem Ústavu státu a práva Akademie věd. Pisatel dopisu chtěl zmanipulovat jednání a expertní rozhodování akademiků o právní kauze, známé veřejnosti jako vysílání Radia Wave na vlně 100,7 FM. Akademici se ale nedali zmást, čímž rozlítili místopředsedkyni Rady Českého rozhalsu Danu Jaklovou a přiměli ji k veřejným výrokům o Ústavu státu a práva AV ČR na hraně poškození dobrého jména autorů právního posudku. Události a jejich bouřlivý průběh i komentáře jsem popsal v článku Rada Českého rozhlasu: neschopní škůdci". Rádio Českého rozhlasu pro mladé přes všechny ústrky stále vysílá...

V podání trestního oznámení jsem vyjádřil explicitně přání, abych byl písemně informován, navrhl výslech některých osob a provedení některých důkazů. Státnímu zástupci trvalo měsíc, než prozkoumal obdržené podání, neodložil ho, ale předal místně příslušnému úřadu vyšetřování Policie ČR. Tím potvrdil v prvé fázi oprávněnost a odůvodněnost podezření. Lhůtu dodržel. Policie České republiky ovšem odpověděla až nyní. Dopis s č.j. ORI-1175/900K-OM-2007 má datum 10. září 2007, z podatelny byl odeslán 12. září 2007 a pošta ho řádně doručila o den později. "Písemný materiál se tedy opatřením bez dalšího odkládá...", píše vyšetřovatel. Dnes proti tomuto rozhodnutí Policie podávám stížnost pro nesprávnost výroku (podle § 145 odst. 1 písm. a TŘ) i porušení ustanovení o řízení (podle § 145 odst. 1 písm. b TŘ). Podle nprap. Ondřeje Máchala, "vrchního policejního inspektora", se trestný čin dle §209 odst 1a trestního zákona nejspíše nestal, či zneužití cizího podpisu trestné není . Stížnost ovšem budu podávat i na onoho inspektora pro porušení trestního řádu a nedbalou práci.

Radio Wave na vlně 100,7FM jako TÉMA BL

17. 9. 2007

BRITÁNIE:

pondělí 13.00: Navzdory ubezpečování britské vlády i vedení banky Northern Rock, že neexistují žádné problémy, se i v pondělí utvořily před pobočkami banky Northern Rock v Británii obrovské fronty a vkladatelé vybírají veškeré své uložené peníze. Lidé ve frontách konstatují, že ubezpečování britské vlády, že o své peníze nemohou přijít, nevěří. Od pátku si vybrali více než 2 miliard liber (více než 80 miliard Kč).

Podrobnosti v angličtině ZDE

Čína RSS 2.0      Historie >
15. 9. 2007 Stredoázijské energetické lišiactvo Peter  Stupavský
31. 8. 2007 Výsledky Šanghajské organizace spolupráce: rozdělování Turkmenbašiho zásob plynu pokračuje   
9. 8. 2007 Čína hospodářsky hrozí Spojeným státům   
8. 8. 2007 Šanghajská organizace spolupráce uspořádala vojenské cvičení - v Rusku Štěpán  Kotrba
19. 6. 2007 Čína chce koupit všech šest evropských továren společnosti Airbus   
18. 6. 2007 Čína: bohatství na základě vykořisťování, aneb Kdo by si nepřál nezávislé odbory? Uwe  Ladwig
12. 6. 2007 Immanuel Wallerstein: Čí století? Immanuel  Wallerstein
1. 6. 2007 Budoucnost patří letecké dopravě, aneb Jak se dát poučit od Číňanů o nutnosti evropské a hlavně německé politiky Uwe  Ladwig
15. 5. 2007 Současné doktríny a strategie Oskar  Krejčí
13. 4. 2007 Globalizace pokračuje a Indové už jsou tady, aneb Volný trh a možnost rozvojových zemí Uwe  Ladwig

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
17. 9. 2007 EU: Namísto radaru v Brdech plynovod z Íránu Štěpán  Kotrba
15. 9. 2007 Stredoázijské energetické lišiactvo Peter  Stupavský
14. 9. 2007 Klaus Bursíkovi: Jednáte bez mandátu vlády - s fatálním dopadem na ekonomiku Václav  Klaus
27. 8. 2007 Rusko: Britské ropné společnosti "podvádějí investory"   
16. 8. 2007 EU prosazuje alternativní ropovody a plynovody ve snaze zbavit se závislosti na Rusku   
9. 8. 2007 Irán má ropu, Severní Korea umí rafinovat   
9. 8. 2007 Chávezova ropná jízda po Jižní Americe   
8. 8. 2007 Šanghajská organizace spolupráce uspořádala vojenské cvičení - v Rusku Štěpán  Kotrba
6. 8. 2007 Irán, plyn a Shell - co vadí USA Milan  Šebo
30. 7. 2007 Skrytý program za Plánem Biopaliv Bushovy exekutivy   

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig
2. 3. 2007 Nekonečná bída antikapitalismu Luboš  Zálom
2. 3. 2007 Argumenty Josefa Víta jsou omezené Jiří  Holý

Ruská varování před studenou válkou a asymetrické odpovědi RSS 2.0      Historie >
10. 9. 2007 Schröder se s Putinem shodl na odporu k americkému radaru v Česku   
6. 9. 2007 MAKS 2007 - Symbol ruských ambicí Jiří  Csermelyi
4. 9. 2007 Rusko si klade podmínky pro jednání s USA   
31. 8. 2007 Výsledky Šanghajské organizace spolupráce: rozdělování Turkmenbašiho zásob plynu pokračuje   
23. 8. 2007 Co znamenají "Medvědi" na obloze? Jaroslav  Kuba
8. 8. 2007 Rusko na pranýři Oskar  Krejčí
8. 8. 2007 Rusko začíná sériovou výrobu nejmodernějších střel pro jaderné ponorky Štěpán  Kotrba
7. 8. 2007 Rusko instalovalo protiraketový a protiletadlový systém S-400 Štěpán  Kotrba
3. 8. 2007 Ruský ponor do velmocenské hloubky Štěpán  Kotrba
2. 8. 2007 Základna USA a výpověď smlouvy o důvěře Ruskem Miroslav  Polreich

Filmový festival Karlovy Vary 2007 RSS 2.0      Historie >
7. 7. 2007 Prosté věci - prostě nejlepší Ema  Čulík
7. 7. 2007 Simple Things - simply the best Ema  Čulík
7. 7. 2007 Od filmů k rakům Jan  Čulík
7. 7. 2007 Hlavní cenu dostala Severní blata   
6. 7. 2007 Zaplatíte akreditaci a na filmy se nedostanete? Jan  Čulík
6. 7. 2007 Stupidita Festivalového deníku, Karlovy Vary   
6. 7. 2007 Skutečnou moudrost stačí šeptat Ema  Čulík
6. 7. 2007 Pleasant Moments is very unpleasant Ema  Čulík
6. 7. 2007 Groteska, která mírně pobaví, prozření však nepřináší Jan  Čulík
5. 7. 2007 Rusové a Korejci: Většinou nezklamou Jan  Čulík

Špionáž v době studené války RSS 2.0      Historie >
18. 7. 2007 Co dělal špión Karel Koecher v Prognostickém ústavu? Karel  Köcher
16. 7. 2007 Podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání: plíživá propaganda Robina Hooda Ladislav  Žák
13. 7. 2007 K.K.K. Ladislav  Žák
12. 7. 2007 Romeo vypovídá: jak zemřel agent Ogorodnik Karel  Köcher
12. 7. 2007 Případ Karel Koecher Jan  Čulík
12. 7. 2007 Rozpor v prohlášeních Karla Koechera   
12. 7. 2007 Koecher sloužil totalitě Boris  Cvek
12. 7. 2007 Fanatici všech zemí, spojte se Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Nemyslete. Když myslíte, tak nečtěte, když čtete, tak nepište. Když píšete, pak se nedivte... Štěpán  Kotrba
11. 7. 2007 Fanatik Pacner trvá na mediálních mýtech Štěpán  Kotrba

Hacking, hackeři a bezpečnost sítí RSS 2.0      Historie >
10. 9. 2007 Co nejspíše rozluštila slovenská tajná služba Vlastimil  Klíma
28. 6. 2007 nbusr123: Policie zabavila servery kvůli rok starému hacku Štěpán  Kotrba
26. 7. 2006 Vy jste hackeři - vy to můžete udělat, učinit svět lepším místem Štěpán  Kotrba
26. 7. 2004 Je nejsvobodnějším médiem Internet? Pro koho? Štěpán  Kotrba
14. 7. 2003 Co říká zpráva Ministerstva vnitra o extremismu a co už neříkají média Štěpán  Kotrba
10. 7. 2003 x-ker : My sme buducnost   
9. 7. 2003 Četka, které by bylo potřeba hacknout zpravodaje v New Yorku... Štěpán  Kotrba
9. 7. 2003 Václav Jirovský pro HN: Až opravdu přijde vlk   
7. 7. 2003 1986 - Hackerův manifest   
7. 7. 2003 Bruce Sterling: The Hacker Crackdown   

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
17. 9. 2007 Kurt Beck v Praze, Gerhard Schröder v Moskvě Richard  Seemann
14. 9. 2007 Memento radaru u města Skrunda v Lotyšsku Ivan  Sommer
10. 9. 2007 Americký systém protiraketové obrany Česko neochrání Jaroslav  BRDSKÝ
10. 9. 2007 Skandálně manipulativní průzkum veřejného mínění   
5. 9. 2007 Radar XBR Brdy - Technická analýza a odhad výkonových parametrů Ludvík  NERAD
3. 9. 2007 Podle amerických údajů zamoří úlomky střetu antirakety s hlavicí tisíce kilometrů čtverečních Štěpán  Kotrba
29. 8. 2007 Střetnutí letadla s paprskem brdského radaru ne bez následků Tereza  Tušarová
24. 8. 2007 Vládní "odborník na radary" uvedl nesprávné informace v online rozhovoru iDnes Štěpán  Kotrba
22. 8. 2007 Referenční laboratoř je prostor pro zářivý optimismus Štěpán  Kotrba
22. 8. 2007 Nezávislá zpráva o radaru od závislé komise Jan  Neoral

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
12. 9. 2007 Spolkový ústavní soud podpořil platby veřejnoprávním sdělovacím prostředkům Richard  Seemann
11. 9. 2007 Ta sebedůvěřivá média! Miloš  Dokulil
11. 9. 2007 Bude znamenat Klausova porážka pád kabinetu? Štěpán  Kotrba
10. 9. 2007 Symfonický orchestr Českého rozhlasu zahajuje novou sezónu internetovým videopřenosem   
8. 9. 2007 Důsledky špatně formulované stížnosti Štěpán  Kotrba
7. 9. 2007 Dekoj aneb blahoslavení diletanti Štěpán  Kotrba
7. 9. 2007 RRTV k Tykadlu o radaru: Dětský pořad může stranit Jan  Škorvánek
5. 9. 2007 Elegantní design České televize Štěpán  Kotrba
31. 8. 2007 RRTV: skandální lhostejnost k porušování mediálních zákonů Štěpán  Kotrba
15. 8. 2007 "Digitální" parlamentní kšeft Štěpán  Kotrba

Arktida RSS 2.0      Historie >
31. 8. 2007 Arktida bez jaderných zbraní? Jan  Burian
14. 8. 2007 Po Rusku a Kanadě směřuje do Arktidy i americká loď   
3. 8. 2007 Ruský ponor do velmocenské hloubky Štěpán  Kotrba
3. 8. 2007 Západ se třese strachem nad příznaky nové studené války   
9. 4. 2007 Svět v roce 2035   
6. 4. 2007 Podnebné změny "nejtvrdším způsobem zasáhnou chudé lidi"   
15. 3. 2007 Immanuel Wallerstein: Klimatické katastrofy: tři překážky bránící, aby se s tím něco dělalo Immanuel  Wallerstein
12. 2. 2007 Klimatické změny, britští konzervativci a postoj české ODS Bohuslav  Binka
21. 9. 2005 Firmy chtějí jednat proti globálnímu oteplování, brání jim v tom vlády   
19. 6. 2005 Amerika usiluje o likvidaci připravované dohody o podnebných změnách   

iDnes publikuje rozhovory s majiteli bordelu RSS 2.0      Historie >
31. 8. 2007 Další výrazné posílení důvěryhodnosti portálu iDnes...   
26. 8. 2007 Žijeme ve svobodný zemi a podnikání v erotice je normálka   
25. 8. 2007 "Ne všechno, přicházející ze Západu, je kvalitní"   
25. 8. 2007 Bordely v Čechách legální nejsou   
25. 8. 2007 Lehký případ funkcionálního analfabetismu Václav  Chyský
25. 8. 2007 Kam v Kanadě do bordelu? Nikam - policie vás pošle na školení Miloš  Kaláb
25. 8. 2007 iDnes, "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál" idolizuje i pornoslužby pravidelněji   
24. 8. 2007 "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál na 'českém' internetu" interviewuje majitele bordelu! Jan  Čulík
24. 8. 2007 Kam "utéct" před tím, co se děje v této zemi?   
24. 8. 2007 Proč by se ženy měly starat o děti?   

Šanghajská organizace spolupráce RSS 2.0      Historie >
15. 9. 2007 Stredoázijské energetické lišiactvo Peter  Stupavský
31. 8. 2007 Výsledky Šanghajské organizace spolupráce: rozdělování Turkmenbašiho zásob plynu pokračuje   
20. 8. 2007 Boj proti tzv. "třem zlům" - extremismu, separatismu a terorismu konečně v popředí zájmu Miroslav  Polreich
16. 8. 2007 NATO východu zahajuje diplomatickou ofenzívu Štěpán  Kotrba
8. 8. 2007 Šanghajská organizace spolupráce uspořádala vojenské cvičení - v Rusku Štěpán  Kotrba
18. 7. 2007 150 DNÍ LHŮTY: Zbraně nejsou na hraní Oskar  Krejčí
30. 6. 2007 Globální hrozba ze strany nejrozsáhlejšího militaristického komplexu všech dob Daniel  Veselý
12. 6. 2007 Immanuel Wallerstein: Čí století? Immanuel  Wallerstein
11. 5. 2007 Preventivní diplomacie nebo preventivní útok? Miroslav  Polreich
2. 2. 2007 NATO - spojenectví bez závazků Miroslav  Polreich

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
10. 8. 2007 Britský meteorologický úřad předpovídá nejprve klid, pak rekordní teploty   
7. 8. 2007 Soudce částečně zakázal ekologické protesty proti letecké dopravě   
2. 8. 2007 Hnědé mraky z Asie oteplují planetu   
18. 7. 2007 Předposlední jednání partnerů projektu ACCRETe   
11. 7. 2007 Boj proti klimatickým změnám trochu jinak Miroslav  Uhlíř
9. 7. 2007 S planetou to vidím modře Adam  Votruba
9. 7. 2007 Live Earth: placebo pro přesvědčené Fabiano  Golgo
7. 7. 2007 Live Earth - megaakce rockových hudebníků na záchranu planety   
26. 6. 2007 Británie: Přívalové deště a záplavy   
26. 6. 2007 Hodlá Klaus dezinformovat českou veřejnost záměrně?   

Svět 2050 RSS 2.0      Historie >
7. 8. 2007 Stroje, humanismus a evoluce society Miroslav  Vejlupek
31. 12. 2006 Jak sesbírat moudrost civilizace na rozcestí Tibor  Vaško
22. 12. 2006 Bude nás budoucnost potřebovat? Jan  Baltus
2. 11. 2006 Svět 2050: Padesátiletí čtvrté světové války Miloš  Balabán, Antonín Rašek
19. 10. 2006 Svět 2050: Jak se vyrovnat s budoucností aneb potřebujeme prognostiku? Martin  Potůček
17. 10. 2006 Svět 2050: Nová supertechnologie Bohumír  Štědroň, Peter Mikulecký
16. 10. 2006 Svět 2050 - nové téma Britských listů   
6. 8. 2004 Global Trends 2015: A Dialogue About the Future With Nongovernment Experts   

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
10. 9. 2007 Vatikán i Rakousko se vypořádávají s holocaustem Richard  Seemann
21. 8. 2007 Družstevnictví z pohledu římských papežů Karol  Dučák jr.
27. 7. 2007 Papežův tajemník varoval před přistěhovalectvím muslimů do Evropy Lukáš  Lhoťan
19. 7. 2007 Vatikán musí být ultrakonzervativní Boris  Cvek
18. 7. 2007 I římská konzerva se otevře... Tomáš  Koloc
18. 7. 2007 Dědictví středověku, nikoliv starověku Boris  Cvek
17. 7. 2007 Katolický kardinál se omluvil stovkám sexuálně zneužívaných obětí   
16. 7. 2007 Jen jedna pravá církev, a to ta katolická Boris  Cvek
13. 7. 2007 Co se stane, když protestanti nevěří katolíkům, aneb Proč vycházet z toho, že by bývalý prefekt Kongregace pro nauku víry měl změnit své mínění? Uwe  Ladwig
26. 2. 2007 Rodinná politika, biskup augsburský a ženy jako stroje na plození dětí Uwe  Ladwig

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Školství RSS 2.0      Historie >
10. 9. 2007 Studium na Pedagogické fakultě UK jako předpeklí Jiří  Beránek
2. 9. 2007 Začíná školní rok a s ním i pravopisná buzerace našich dětí... Ladislav  Kahoun
22. 6. 2007 Šikana ve školách Josef  Vít
22. 6. 2007 MŠMT šikanu ve školách řeší   
11. 6. 2007 Třídní rozdíly začínají v Británii ve věku tří let   
1. 6. 2007 Nečisté maturity?   
1. 6. 2007 Státní maturity, CERMAT a Scio Bohumil  Kartous
25. 5. 2007 Reforma akademické samosprávy -- ano, ale... Jiří  Neustupa
24. 5. 2007 Maturanti za katedrou -- řešení, či zlevnění? Jana  Maříková
18. 5. 2007 Kamenem a chlebem Pavel  Kopecký

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2007 ...a bude hůř: Už jen zábavný thriller Jan  Čulík
4. 5. 2007 Vernisáž výstavy o spisovatelce Věře Sládkové   
3. 5. 2007 Nezkreslujme Máchův odkaz Lukáš  Zádrapa
16. 4. 2007 Igor Josef  Škvorecký
16. 4. 2007 Záznamy všedních dní Igor  Hájek
11. 4. 2007 "Čekám na film o Mašínech" Josef  Švéda, Marie Pásková
6. 3. 2007 Antologie Divokého vína - kulturní událost Miroslav  Vejlupek
21. 2. 2007 Ohlédnutí: Literatura a internet v roce 2006 Miroslav  Vejlupek
8. 2. 2007 Opona   

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
14. 9. 2007 Memento radaru u města Skrunda v Lotyšsku Ivan  Sommer
13. 9. 2007 Dnes rozhodnou zastupitelé Strašic o referendu k radaru, vyvolané peticí občanů   
13. 9. 2007 Vládní demokracie ve Strašicích hořce zaplakala... Jan  Neoral
12. 9. 2007 Potůček: radar škodit nebude ! Štěpán  Kotrba
10. 9. 2007 Americký systém protiraketové obrany Česko neochrání Jaroslav  BRDSKÝ
10. 9. 2007 Skandálně manipulativní průzkum veřejného mínění   
7. 9. 2007 V radarovém opojení   
6. 9. 2007 Radar v Brdech? PR kšeft pro bývalou ministrovu firmu Štěpán  Kotrba
5. 9. 2007 Radar XBR Brdy - Technická analýza a odhad výkonových parametrů Ludvík  NERAD
4. 9. 2007 Premiér: Ochráním vás, kdyby vás to život stálo Milan  Daniel

Český film RSS 2.0      Historie >
26. 7. 2007 České plagiáty Jan  Lipšanský
26. 7. 2007 Bukowski a Zelenka   
7. 7. 2007 Od filmů k rakům Jan  Čulík
6. 7. 2007 Skutečnou moudrost stačí šeptat Ema  Čulík
6. 7. 2007 Pleasant Moments is very unpleasant Ema  Čulík
6. 7. 2007 Groteska, která mírně pobaví, prozření však nepřináší Jan  Čulík
5. 7. 2007 Poněkud vzdělávací "thriller" Jan  Čulík
4. 7. 2007 Mladí čeští filmoví tvůrci: zvládají jakž takž vizuální stylizaci, myšlenkově jsou plytcí Jan  Čulík
3. 7. 2007 ...a bude hůř: Už jen zábavný thriller Jan  Čulík
3. 7. 2007 O drsném počasí a jemné lidské senzitivitě Jan  Čulík

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
15. 9. 2007 Irak -- bez stratégie Radovan  Geist
12. 9. 2007 Válka proti terorismu: stala se již lidská práva přežitkem ? Jaroslav  Kuba
1. 9. 2007 Britský armádní šéf zaútočil na USA, že ohledně Iráku "intelektuálně zbankrotovaly"   
23. 8. 2007 Bush: Dokud budu prezidentem, "největší síla pro osvobození člověka, jakou kdy svět poznal" z Iráku neodejde   
22. 8. 2007 Guantánamo: "mnoho pistáciových oříšků či Coca-Coly" Jiří  Hudeček
21. 8. 2007 Britové plánují odchod z Iráku, Američané jsou rozhněváni   
15. 8. 2007 Sebevražední atentátníci usmrtili v Iráku nejméně 175 osob   
13. 8. 2007 Fáma nebo skutečnost?   
13. 8. 2007 Bude zničena pleněním irácká státní knihovna?   
13. 8. 2007 Rodiny vojáků žijí v hrůze, zatímco Amerika pilně nakupuje