"Špidla chce postavit ekonomickou teorii na hlavu a tvrdí něco, co ani vykladači předností socialismu nepovažují za dlouhodobě možné," řekl pan Ševčík. Podle pana Macha z Centra pro ekonomiku a politiku prý všechny ekonomické studie ukazují, že země s nižší mírou přerozdělování rostou rychleji. Své spravedlivé rozhořčení dokázaly na příkladu USA, Švýcarska, Hongkongu a Singapuru. Znovu jsem si tedy přečetla prezentaci Vladimíra Špidly, ale i pana Mulhaufa, ředitele Microsoftu pro Evropu, zapátrala trochu po internetu a našla následující údaje a tabulky. Žebříček konkurenceschopnosti z roku 2006 -- 2007 1. Švýcarsko 2. Finsko 3. Švédsko 4. Dánsko 5. Singapur 6. USA 7. Japonsko 8. Německo 9. Nizozemí 10. Velká Británie Žebříček ICT (informační a komunikační technologie)
1. Dánsko 2. Švédsko 3. Singapur 4. Finsko 5. Švýcarsko 6. Nizozemí 7. USA 8. Island 9. Velká Británie 10. Norsko A hádejte, kde jsem je našla -- kromě zmíněných prezentací? Komisař Špidla citoval údaje, které poskytuje Světové ekonomické Fórum v Davosu. Ano, toho Davosu, který oba pánové tak často citují. Toho Davosu, kam náš prezident jezdí přednášet mezi slovutné ekonomy. Proč tam nezpochybňuje statistiky, které jsou k dispozici? Podle názoru citovaných pánů by nejsocialističtějším podnikem byl Microsoft. A já jsem na rozpacích, protože opravdu nevím, jestli Bill Gates studoval politickou ekonomii či marxismus-leninismus jako jeden z výše uvedených ekonomů. Ředitel Microsoftu pro Evropu hovoří téměř stejně jako eurokomisař Špidla a nezříká se sociální odpovědnosti a rovnosti příležitostí. Rovněž on se opírá o výše uvedené tabulky z Davosu a přidává ještě další údaje, o kterých jsme v České republice nevěděli ani z doslechu. Třeba index zdravého životního pocitu či štěstí, chcete-li (volně přeloženo). A já jsem opět zmatena, protože nevím, kdo se mýlí. Davos, nebo Mach a Ševčík? Životní realita v době globalizace je tvrdá, ale zároveň představuje velké výzvy pro stát i zaměstnavatele. Stále více platí a bude platit, že:
Vážený pane Ševčíku a Machu, chápu vaše osypky, možná ale bude pro začátek stačit, když si prostudujete patřičné údaje, nejlépe právě ty z Davosu. Autorka je poslankyní a stínovou ministryní ČSSD pro ženu a rodinu SOUVISEJÍCÍ TERMÍNY A INSTITUCE Social responsibility - Wikipedia ZDE
Corporate social responsibility - Wikipedia ZDE
EU Policy Handbook - Corporate Social Responsibility ZDE
The European Academy of Business in Society (EABIS)
ZDE
European Alliance for CSR
ZDE
European social dialogue
ZDE
European Commision: social dialogue portal
ZDE |