13. 9. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
13. 9. 2007

BRDŠTÍ STAROSTOVÉ ZUŘÍ:

Na pozvánce na shromáždění starostů 13.9., z obcí okolo Brd, které svolali místostarosta Ing. F. Nerad a starosta Ing. Hahner do Strašic, bylo uvedeno, že budou přítomni novináři. Novináři si však na místě stěžovali venku u skupiny starostů, že je nechtějí dovnitř pustit.

13. 9. 2007

Globální oteplování je taková hrozba jako jaderná válka

K tomuto závěru dospěla analýza londýnského Mezinárodního ústavu strategických studií (IISS). Konstatoval, že "Spojeným státům a jejich spojencům se nepodařilo zlikvidovat al Kajdu. Ideologie této organizace zakořenila nyní natolik, že to bude trvat celá desetiletí, než bude neutralizována," pokračuje analýza. Varování přichází v nové výroční analýze mezinárodní politiky od IISS. Analýza také varuje, že

13. 9. 2007

Vždy důsledně konformní a prorežimní deník, jehož název patrně symbolizuje, že včerejšek i zítřek je třeba hodnotit prizmatem dneška, pravidelně připomíná, že pokud něco umí, pak je to zobrazování společnosti přes hrubý filtr nevědomosti a etického principu "dobré je to, co je DNES".

Flagrantní jsou zejména občasná slohová cvičení vedoucích "funkcionářů" redakce na široká společenská témata, třeba "Jak se stát miliardářem" nebo "Welcome, radar" . Úroveň stylu politováníhodná, úroveň myšlení primitivní, ale z obchodního hlediska pravděpodobně dostačující. Někdy se zase nejedná o jasně deklarovaný názor, ale dané téma je zasazováno do nesmyslných souvislostí. "Dobře míněné rady" rodičům o tom, jak poznat kvalitní školu, mohou obsahovat například návod, jak se vypořádat s ideologicky nevhodným učitelem...

13. 9. 2007

Návrh na vypovězení Úmluvy Mezinárodní organizace práce z 21. června 1935 o zaměstnávání žen podzemními pracemi v podzemí a dolech všech druhů a příslušného článku Evropské sociální charty z 18. října 1961 předložilo ministerstvo práce a sociálních věcí na jednání Vlády České republiky. Jejich obsah, a tím i vnitrostátní právní úprava v rámci Zákoníku práce, se dostává do rozporu s principem rovných příležitostí pro muže a ženy a právem Evropského společenství.

Tolik zpráva ČTK, vyvedená kdesi malým písmem u okraje stránky novin, nazvaná cynicky Česko se chystá umožnit ženám práci v dolech. Vláda ODS si tímto otevřela nenápadně dveře k obejití nálezu Ústavního soudu 3/1995, který zabránil dekonstrukci novely zákoníku práce zákonem 74/1994 Sb.

13. 9. 2007

Musím důrazně protestovat proti slovům Bohumila Kartouse , že drtivá většina učitelů byla donucena k nějaké kolaboraci s tehdejším režimem, píše Leopold Lyslinger.

Nebyla to pravda přes to, že podobnou denunciaci pronesl už exministr P. Vopěnka. V přísaze sice byla pasáž, která zavazovala budoucího učitele učit podle "vědeckého světového názoru" tak, aby ze žáků vyrostli "platní členové socialistického státu" (a že si je učitel vědom trestních následků, pokud tak nebude činit, pozn. JČ), ale tím to také končilo.

O interpretaci "vědeckého světového názoru" se staral učitel sám a pokud nebyl v partaji, nikdo mu ani do výuky podstatně nezasahoval. Svědčí o tom také to, že to bylo jedním z bodů, které sledovala inspekce a součástí tzv. komplexního hodnocení učitele. Pan Kartous je příliš mladý na to, aby mohl - byť omluvnou formou - hodit všechny učitele do jednoho pytle.

13. 9. 2007

Rád bych se s vámi podělil o postřeh týkající se MF Dnes. Na předposlední stránce sešitu A bývají kreslené fóry. V poslední době jsem si všiml, že fórky týkající se radaru v Brdech, vyznívají poněkud nelichotivě pro odpůrce tohoto obranného zařízení. Podařilo se mi doma najít jenom noviny asi tak týden zpátky, radaru se (aspoň jak já jsem je pochopil) týkaly tři, píše Miroslav Fiala:

čtvrtek 6.9. : Chlápek sedící v hospodě, s pivním mozolem a neoholený říká mladému, upravenému turistovi s baťůžkem: NE, TADY NA BRDECH SE RAKETOVÉHO ÚTOKU TERORISTŮ NEBOJÍME, ODMÍTLI JSME HO V MÍSTNÍM REFERENDU.

sobota 8.9. : Prší. Opět podobný chlápek s podivným pohledem, kapkou u nosu, v gumácích povídá upravenému pánovi s kufříkem a brejličkama: METEOROLOGICKEJ RADAR?! S TÍM OPATRNĚ, NERAD BYCH MRAKY PROVOKOVAL!!!
úterý 11.9. : Chlápek v hospodě, s pivem, cigárem a tahací harmonikou, ríká houslistovi, který se od pohledu asi zastavil na kávu po koncertě v Národním: CO ČECH TO MUZIKANT, PROTO BY O ŠÉFDIRIGENTOVI ČESKÉ FILHARMONIE MĚLO ROZHODNOUT REFERENDUM!!!
13. 9. 2007

RADAR BRDY:

Na jednání zastupitelů ve čtvrtek 13.9. bude schválen termín konání místního referenda ve věci radarové stanice Spojených států amerických. Plebiscit z vůle 845 občanů Strašic byl iniciován přípravným výborem složený z občanů, kteří nejsou členy žádné politické strany. Zmocněnkyní výboru pro vyjednávání je paní Mgr. Marcela Paulová. Jménem výboru se obrátila na zastupitele otevřeným dopisem z obavy, aby se referendum neuskutečnilo až v příštím roce. Přestože výbor navrhl termín konání referenda na 20.10., rada obce navrhuje zastupitelům ke schválení termín 17.11. z důvodu nutných příprav.

" Záleží na vůli představitelů obce, zda budou hledat kompromis v termínech konání referenda. Např. v přibližně stejně velkém Mirošově bylo uskutečněno referendum měsíc po jeho vyhlášení zastupiteli," konstatuje Marcela Paulová a dodává: "Náklady na referendum v Mirošově nepřesáhly 10. 000 korun."

13. 9. 2007

tisková zpráva Sérii akcí nazvanou "Zažít město jinak" pořádá projekt Auto*mat. Celotýdenní program ukazuje teoreticky i čistě zážitkovou formou, jak je možné Prahu proměnit v přívětivější místo k životu.

Návštěvníci programu se budou moci kromě mnoha dalších akcí zúčastnit především happeningu na podporu pěší chůze nazvaného Parádní procházka (16. září) či Velké podzimní cyklojízdy (22. září). "Auto*Mat chce hravou formou upozornit na některé z vážných problémů běžných obyvatel a návštěvníků Prahy a propagovat myšlenku, že ulice patří lidem," říká organizátorka Tereza Vohryzková. "Program se skládá z kulturních akcí a happeningů zaměřených na podporu alternativních forem dopravy a koná se v rámci Evropského týdne mobility," dodává Vohryzková.

13. 9. 2007

Dlouhodobé riziko, že mobilní telefony způsobují rakovinu, nelze vyloučit, konstatovali odborníci. Rozsáhlý výzkumný program, trvající šest let, zjistil, že existují "náznaky", že dlouhodobé užívání mobilů by mohlo způsobovat rakovinu,. Avšak UK Mobile Telecommunications and Health Research Programme vyloučil krátkodobé poškození zdraví v důsledku užívání mobilních telefonů.

Experti nyní budou studovat důsledky užívání mobilních telefonů po dobu deseti let, a konkrétně dopad užívání mobilů na děti, který dosud nebyl zkoumán.

Při svém výzkumu tým zjistil, že v důsledku používání mobilních telefonu došlo k mírnému zvýšení případů rakoviny mozku a ucha. Je to na hranici statistické významnosti.

Předseda programu Profesor Lawrie Challis zdůraznil, že je zapotřebí dalšího výzkumu. Poukázal na to, že se původně také myslelo, že kouření nezpůsobuje rakovinu. Dodal, že není možno vyloučit, že se rakovina v důsledku užívání mobilních telefonů objeví za několik let.

Problém pro studii byl ten, že existuje zatím jen velmi málo lidí, kteří užívali mobilních telefonů déle než 10 let. Rakovina se normálně objevuje až 10 - 15 let po vystavení zdraví škodlivým faktorům. Krátkodobě však nejsou mobily zdraví škodlivé.

Podrobnosti v angličtině

13. 9. 2007

K napsání tohoto článku mne přivedl článek pana JUDr. Křečka, v kterém polemizoval nad snahou o regulaci cen při použití taxíků v Praze a porovnání se snahami deregulace nájemného za pronájem bytu. V mnoha bodech s jeho článkem souhlasím.

Jako bývalý pracovník DP Praha, z toho v létech 1969-1974 jako řidič taxíku, se zájmem sleduji celou problematiku kolem poskytování této služby. Je mi zcela jasné, že po přečtení této úvodní věty, řada čtenářů, zejména z řad taxikářů poznamená, že to bylo v nesrovnatelně jiné době a za jiných podmínek. Podle mne však nebudou mít pravdu, protože jediné v čem jsou rozdíly, jsou vstupní cenové relace, rozšíření Prahy o připojené obce a nová sídliště a nové, technicky vyspělejší nástroje a pomůcky. Vše ostatní je naprosto stejné, (nebo by mělo být) bez ohledu zda se píše rok 1974, nebo 2007.

13. 9. 2007

Zda existují v České republice elity, jak přemýšlejí atd., je téma, které mě v poslední době na Britských listech velmi zaujalo ZDE.

Ale jaký je vlastně denotát pojmu elita? Jak toto slovo můžeme přesně chápat? -- Mezi elitu se zajisté řadí lidé výjimeční, kteří mají nejen výjimečné myšlenkové postoje, ale především jsou schopni i praktických činů. Je důležité přesně vnímat, jak se v běžném životě liší politik elitní, od politika běžného, jak se liší např. elitní vysokoškolský sociolog, politolog či ekonom, od sociologa, politologa a ekonoma průměrného, běžného, obyčejného -- NEelitního.

Potřebuji vědět, jakým praktickým způsobem souvisí příslušnost k elitě naší země se zájmem o dění v této zemi, se zájmem o dobro celku, tedy o dobro "společnosti". Chtěl bych též vědět, jaké největší problémy ten, kdo sám sebe považuje za příslušníka elity, vnímá v prvé řadě. -- Tak to jsou otázky, které mě zajímají. Ptám se zde (patřičně? - nepatřičně?) na cizí názor, protože se obávám, zda slova "elita" dnes není již vyprázdněným pojmem a zda zájem o "dobro společnosti" není považován za cosi nepatřičného, hloupého, dětsky nezralého.

Václave, Josefe, Miloši, Borisi, Milane, Oskare, Fabiáne, Bohumile, Martine!

13. 9. 2007

V článku "České noviny nemají s elitami nic společného" se pan Cvek dotkl zajímavého tématu. S panem Cvekem jsme většinou na kordy, ale jeho článek je skutečně velmi dobrým námětem k diskuzi.

Plně s ním souhlasím v otázce "dá-li se v českých poměrech vůbec hovořit o "elitách". Velmi těžko -- u nás elity skutečně nejsou -- alespoň ne ty oficielní. A proto jejich hlas není slyšet. V "českých" novinách nemají místo.

Myslím, že nejprve bychom si měli ujasnit, co jsou to vlastně elity.

13. 9. 2007

Jako vždy mě zaujala reflexe pana Víta na rozhodnutí jedné zavedené partaje, že postaru se žít nedá, což patrně navždy bude iritovat ty, jenž své bytí a veškerou jeho filosofii čerpají ze století minulého (ba co více, někteří očarování Marxem sahají ještě hlouběji, do století devatenáctého), píše Jan Bím.

13. 9. 2007

Takže nám policisté zase stříleli, paní Müllerová....

Opět mladý řidič. Sice nic nespáchal, ale odmítl zastavit. A tak několikakilometrová honička a poté výstřely na louce. Už popis události je velmi pikantní. Policisté střílející z auta varovné výstřely.., policisté pronásledující ujíždějícího mladíka ohrožováni v autě jeho najížděním.

Ale třešnička na dortu je finále. Policisté v autě, ohrožováni nebezpečným mladíkem ozbrojeným zbraní, totiž motorovým vozidlem mu jediným výstřelem prostřelí játra a slezinu.

U sedícího řidiče docela se nabízí zajímavá úvaha, kde byl střelec a z čeho střílel.

13. 9. 2007

Aneb obstojíme ve světě s počtem zákonně deklarovaných nepracovních dní?

Na oficiálním webu ČR lze pod nadpisem "Státní svátky a dny pracovního klidu" číst jako první větu následující slova: "Státních svátků -- dnů pracovního klidu -- je v České republice slaveno celkem sedm." Na této stránce žádné další sváteční dny nebo "dny pracovního klidu" zmíněny nejsou. Čili "nic moc", že? Britové takových dní mají do roka jen osm. Bereme-li v úvahu, že nám začalo září, Britové do Štědrého dne se už žádného dalšího volného dne navíc nedočkají. (Ve Skotsku bude koncem září ještě jeden dlouhý víkend, v Británii existují regionální svátky, pozn. JČ)

(Až na to, že když připadne svátek na sobotu či neděli, Britové za něj mají náhradní volný den, většinou v následující pondělí. A o Vánocích se v podstatě celá země uzavře 24. prosince a úřady začnou znovu fungovat až kolem 3. ledna. Např. v Belgii mají ještě tzv. "přechodové dny volna", tedy když padne svátek na čtvrtek či na úterý, je automaticky volny i v pátek a v pondělí, pozn. JČ)

13. 9. 2007

Stojím za Masarykovým názorem, že vláda, která platí lépe své generály než učitele, je špatná. Vláda Mirka Topolánka investuje peníze do propagandy pro americkou vojenskou základnu a přitom drastickým způsobem v návrhu rozpočtu obrací dosavadní trend růstu reálných mezd učitelů a financování školství, vědy a výzkumu omezením jejich financování.

V porovnání se „šťastným“ rozpočtem německého ministra Steinbrücka, člena vlády CDU-CSU a SPD, která v prvé řadě navyšuje právě financování vzdělávání jako základní podmínky budoucího růstu.

12. 9. 2007

Před deseti lety byl průměrná délka života pro ženy v Zimbabwe 65 let. Dnes je tam průměrná délka života pro ženy 34 let Fronty na chleba se prodlužují. Inflace dosahuje téměř 8000 procent. 80 procent občanů je nezaměstnaných. Tři miliony lidí, většinou muži, uprchly ze země do sousední Jihoafrické republiky.

Země, kde vládne Robert Mugabe, je v hluboké krizi. Ale jeho režim ztěžuje venkovnímu světu, aby zjistil, co se v jeho zemi skutečně děje. BBC má zakázán vstup do Zimbabwe. Známá reportérka BBC Sue Lloyd Roberts se dostala už potřetí do Zimbabwe protizákonně a tajně. Čelil vězeňskému trestu 22 let, kdyby ji chytili. Naštěstí se to nestalo . Natočila tam reportáž "Pomalá smrt Zimbabwe", která se bude vysílat v pořadu televize BBC Newsnight ve čtvrtek. Pořadu "Women's Hour (Vysílání pro ženy) britského rozhlasu poskytla tento rozhovor:

12. 9. 2007
Zdena Bratršovská, František Hrdlička

Tak jako se More a Bacon angažovali v časech monarchie, angažoval se i další umělec, John Milton, v časech anglické revoluce: Byl tajemníkem Olivera Cromwella, obhajoval nový režim a schvaloval i popravu krále Karla I. Jeho stěžejní dílo, Ztracený ráj, má spíš znaky náboženské polemiky než utopie: Ve formě básnické alegorie zkoumá, co přispělo k pádu člověka a co ho může naopak povznést (práce, kázeň a autorita). Vyslovil tak vlastně program puritánů, kteří v té době už začali osidlovat pobřeží Severní Ameriky. Na další významnou utopii si musely evropské dějiny ještě přibližně půl století počkat; jsou to proslulé Gulliverovy cesty.

12. 9. 2007

Změna loga ČT vyvolala neshody i pochvalu. Není daleko doba, kdy dobré domácí značky a loga vyměníme za přínosné finanční podpory z ciziny. Konce bývají různé, pozor, i nečekané.

12. 9. 2007

Náš svět mi začíná připomínat Titanik. Loď nabírá vodu, ale na palubě se tančí. Pokud člověku v hlavě zbývá trochu smyslu pro realitu, musí ho z čtení periodik zákonitě trefit psotník. Příkladem může být článek: "Experti vyjednávají postavení radarové základny" na serveru Novinky.cz. Podařené dílko. Obzvlášť pasáž: "Pokud se Češi a Američané dohodnou na podmínkách, bude do Česka přesunut radar z Marshallových ostrovů. Vláda letos zahájila jednání o jeho umístění v Česku, i když veřejné mínění tomu není nakloněno."

12. 9. 2007

(Optimistická vize)

Nemůžeme se mít lépe ihned. Občané zoufají zbytečně. Napřed musíme odstranit následky, které napáchal minulý režim. Bude to trvat nejméně dvě generace. Tak říkají ti, kteří se mají lépe již nyní. Říkají to naprosto správně. Někteří nedostateční občané to však nechápou. Ne dosti stateční a netrpěliví občané civí na taková prohlášení nechápavě jako tele na nová vrata. Přitom vysvětlení je značně prosté.

Minulý režim trval 40 let. To jsou dvě generace. Bude tudíž trvat dvě generace, než se odstraní jeho následky. Pak bude lépe. Bude to v roce 2029. Pak začneme s odstraňováním následků, které napáchal předminulý režim. To však bude trvat nejméně šest generací.

12. 9. 2007

POCHYBY PRÁVNÍKA

Díky pozvání USIA na Kolumbijskou universitu jsem byl v roce 1988 fakticky začleněn do americké kampaně boje za dodržování lidských práv.

Začal jsem tam spolupracovat mj. s  Vratislavem Pěchotou, jedním z jejích spolutvůrců, jejímž prostřednictvím USA donucovaly SSSR k mocenským ústupkům doma i ve světě. A prezentované v  díle tehdejšího předsedy vládního Výboru pro lidská práva Louise Henkina „International Law“. Díky Pěchotou podporovanému nápadu (mj., o jeho úmrtí jsem se před dvěma roky dozvěděl zde v Čechách než od jeho syna z New Yorku) Amerika „jen“ kampaní za lidská práva natolik svázala Sovětský svaz, že bez jediného „humanitárního“ výstřelu kapituloval...

Ale i Amerika si lidskými právy poněkud svázala ruce. Zejména tam, kde svoje zájmy neprosadí jinak, než tradičně - silou.

12. 9. 2007

Dva britské deníky ji v úterý nazvaly "královnou". Deník Times ji nazval "ekologickou královnou, která inspirovala miliony." Independent ji charakterizoval jako "královnu etického kapitalismu". Anita Roddick, zakladatelka řetězce The Body Shop, zemřela v pondělí na krvácení do mozku. Bylo jí 64 let. Britský premiér ji charakterizoval jako jednoho ze skutečných britských průkopníků, jako "inspiraci pro všechny". Využívala svého podniku i svého profilu, aby podporovala společenské změny, uvedl v úterý pořad BBC Women's Hour a pokračoval: A byla aktivistkou v celé řadě kauz.Byla proti zkoušení přípravků na zvířatech, proti trestu smrti, proti politickým vězňům, v poslední době bojovala za osobně pociťované věci.

11. 9. 2007

Ti, co protestují proti deregulaci cen taxislužby, tvrdě požadují deregulaci nájmů. Není to zvláštní?

Dokonce až za skandální považuje pražský primátor P. Bém rozhodnutí pražského Městského (správního) soudu o tom, že žádného přestupku se nedopouští taxikář, který požaduje za poskytnutou službu cenu, kterou řádně uvedl před uzavřením smlouvy o přepravě třeba tím, že má tuto cenu napsánu na dveřích auta. A další funkcionáři magistrátu nezůstávají pozadu: trpěli by deregulací prý hlavně turisté a regulace je běžná v řadě jiných evropských městech a taxikáři by prý měli respektovat radnicí vykalkulované náklady.

11. 9. 2007

Přehnaný konzumerismus, fotografie a záběry celebrit, jak se vychloubají svým bohatstvím, to všechno má na občany "záporný psychologický dopad" a způsobuje, že jsou nespokojení, praví se v dokumentu britské Konzervativní strany, který bude zveřejněn tento týden.

Analýza, kterou připravila Skupina pro kvalitu života v Konzervativní straně (v jejím čele jsou John Gummer a Zac Goldsmith) varuje, že britská společnost je "posedlá hmotným bohatstvím" a to vede "k úzkostným stavům" mezi lidmi, kteří se snaží bohatstvím dohánět sousedy.

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
10. 9. 2007 Americký systém protiraketové obrany Česko neochrání Jaroslav  BRDSKÝ
10. 9. 2007 Skandálně manipulativní průzkum veřejného mínění   
5. 9. 2007 Radar XBR Brdy - Technická analýza a odhad výkonových parametrů Ludvík  NERAD
3. 9. 2007 Podle amerických údajů zamoří úlomky střetu antirakety s hlavicí tisíce kilometrů čtverečních Štěpán  Kotrba
29. 8. 2007 Střetnutí letadla s paprskem brdského radaru ne bez následků Tereza  Tušarová
24. 8. 2007 Vládní "odborník na radary" uvedl nesprávné informace v online rozhovoru iDnes Štěpán  Kotrba
22. 8. 2007 Referenční laboratoř je prostor pro zářivý optimismus Štěpán  Kotrba
22. 8. 2007 Nezávislá zpráva o radaru od závislé komise Jan  Neoral
20. 8. 2007 Sisyfovské úsilí odborníka na "elektromagnetický smog" Václav  Drbohlav, Štěpán Kotrba

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
13. 9. 2007 Dnes rozhodnou zastupitelé Strašic o referendu k radaru, vyvolané peticí občanů   
13. 9. 2007 Vládní demokracie ve Strašicích hořce zaplakala... Jan  Neoral
12. 9. 2007 Potůček: radar škodit nebude ! Štěpán  Kotrba
10. 9. 2007 Americký systém protiraketové obrany Česko neochrání Jaroslav  BRDSKÝ
10. 9. 2007 Skandálně manipulativní průzkum veřejného mínění   
7. 9. 2007 V radarovém opojení   
6. 9. 2007 Radar v Brdech? PR kšeft pro bývalou ministrovu firmu Štěpán  Kotrba
5. 9. 2007 Radar XBR Brdy - Technická analýza a odhad výkonových parametrů Ludvík  NERAD
4. 9. 2007 Premiér: Ochráním vás, kdyby vás to život stálo Milan  Daniel
3. 9. 2007 S pozdravem Rozum do hrsti aneb pár slov k americkému radaru   

Čína RSS 2.0      Historie >
31. 8. 2007 Výsledky Šanghajské organizace spolupráce: rozdělování Turkmenbašiho zásob plynu pokračuje   
9. 8. 2007 Čína hospodářsky hrozí Spojeným státům   
8. 8. 2007 Šanghajská organizace spolupráce uspořádala vojenské cvičení - v Rusku Štěpán  Kotrba
19. 6. 2007 Čína chce koupit všech šest evropských továren společnosti Airbus   
18. 6. 2007 Čína: bohatství na základě vykořisťování, aneb Kdo by si nepřál nezávislé odbory? Uwe  Ladwig
12. 6. 2007 Immanuel Wallerstein: Čí století? Immanuel  Wallerstein
1. 6. 2007 Budoucnost patří letecké dopravě, aneb Jak se dát poučit od Číňanů o nutnosti evropské a hlavně německé politiky Uwe  Ladwig
15. 5. 2007 Současné doktríny a strategie Oskar  Krejčí
13. 4. 2007 Globalizace pokračuje a Indové už jsou tady, aneb Volný trh a možnost rozvojových zemí Uwe  Ladwig
27. 3. 2007 Konfuciův ústav a lidskoprávní globalizace Lukáš  Zádrapa

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
27. 8. 2007 Rusko: Britské ropné společnosti "podvádějí investory"   
16. 8. 2007 EU prosazuje alternativní ropovody a plynovody ve snaze zbavit se závislosti na Rusku   
9. 8. 2007 Irán má ropu, Severní Korea umí rafinovat   
9. 8. 2007 Chávezova ropná jízda po Jižní Americe   
8. 8. 2007 Šanghajská organizace spolupráce uspořádala vojenské cvičení - v Rusku Štěpán  Kotrba
6. 8. 2007 Irán, plyn a Shell - co vadí USA Milan  Šebo
30. 7. 2007 Skrytý program za Plánem Biopaliv Bushovy exekutivy   
27. 7. 2007 Válka mezi USA a Evropou začala Štěpán  Kotrba
23. 7. 2007 Barel ropy za sto dolarů? Jindřich  Kalous
13. 7. 2007 Biopaliva: za jakou cenu Daniel  Veselý

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig
2. 3. 2007 Nekonečná bída antikapitalismu Luboš  Zálom
2. 3. 2007 Argumenty Josefa Víta jsou omezené Jiří  Holý

Filmový festival Karlovy Vary 2007 RSS 2.0      Historie >
7. 7. 2007 Prosté věci - prostě nejlepší Ema  Čulík
7. 7. 2007 Simple Things - simply the best Ema  Čulík
7. 7. 2007 Od filmů k rakům Jan  Čulík
7. 7. 2007 Hlavní cenu dostala Severní blata   
6. 7. 2007 Zaplatíte akreditaci a na filmy se nedostanete? Jan  Čulík
6. 7. 2007 Stupidita Festivalového deníku, Karlovy Vary   
6. 7. 2007 Skutečnou moudrost stačí šeptat Ema  Čulík
6. 7. 2007 Pleasant Moments is very unpleasant Ema  Čulík
6. 7. 2007 Groteska, která mírně pobaví, prozření však nepřináší Jan  Čulík
5. 7. 2007 Rusové a Korejci: Většinou nezklamou Jan  Čulík

Špionáž v době studené války RSS 2.0      Historie >
18. 7. 2007 Co dělal špión Karel Koecher v Prognostickém ústavu? Karel  Köcher
16. 7. 2007 Podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání: plíživá propaganda Robina Hooda Ladislav  Žák
13. 7. 2007 K.K.K. Ladislav  Žák
12. 7. 2007 Romeo vypovídá: jak zemřel agent Ogorodnik Karel  Köcher
12. 7. 2007 Případ Karel Koecher Jan  Čulík
12. 7. 2007 Rozpor v prohlášeních Karla Koechera   
12. 7. 2007 Koecher sloužil totalitě Boris  Cvek
12. 7. 2007 Fanatici všech zemí, spojte se Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Nemyslete. Když myslíte, tak nečtěte, když čtete, tak nepište. Když píšete, pak se nedivte... Štěpán  Kotrba
11. 7. 2007 Fanatik Pacner trvá na mediálních mýtech Štěpán  Kotrba

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
12. 9. 2007 Spolkový ústavní soud podpořil platby veřejnoprávním sdělovacím prostředkům Richard  Seemann
11. 9. 2007 Ta sebedůvěřivá média! Miloš  Dokulil
11. 9. 2007 Bude znamenat Klausova porážka pád kabinetu? Štěpán  Kotrba
10. 9. 2007 Symfonický orchestr Českého rozhlasu zahajuje novou sezónu internetovým videopřenosem   
8. 9. 2007 Důsledky špatně formulované stížnosti Štěpán  Kotrba
7. 9. 2007 Dekoj aneb blahoslavení diletanti Štěpán  Kotrba
7. 9. 2007 RRTV k Tykadlu o radaru: Dětský pořad může stranit Jan  Škorvánek
5. 9. 2007 Elegantní design České televize Štěpán  Kotrba
31. 8. 2007 RRTV: skandální lhostejnost k porušování mediálních zákonů Štěpán  Kotrba
15. 8. 2007 "Digitální" parlamentní kšeft Štěpán  Kotrba

Svět 2050 RSS 2.0      Historie >
7. 8. 2007 Stroje, humanismus a evoluce society Miroslav  Vejlupek
31. 12. 2006 Jak sesbírat moudrost civilizace na rozcestí Tibor  Vaško
22. 12. 2006 Bude nás budoucnost potřebovat? Jan  Baltus
2. 11. 2006 Svět 2050: Padesátiletí čtvrté světové války Miloš  Balabán, Antonín Rašek
19. 10. 2006 Svět 2050: Jak se vyrovnat s budoucností aneb potřebujeme prognostiku? Martin  Potůček
17. 10. 2006 Svět 2050: Nová supertechnologie Bohumír  Štědroň, Peter Mikulecký
16. 10. 2006 Svět 2050 - nové téma Britských listů   
6. 8. 2004 Global Trends 2015: A Dialogue About the Future With Nongovernment Experts   

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
10. 9. 2007 Vatikán i Rakousko se vypořádávají s holocaustem Richard  Seemann
21. 8. 2007 Družstevnictví z pohledu římských papežů Karol  Dučák jr.
27. 7. 2007 Papežův tajemník varoval před přistěhovalectvím muslimů do Evropy Lukáš  Lhoťan
19. 7. 2007 Vatikán musí být ultrakonzervativní Boris  Cvek
18. 7. 2007 I římská konzerva se otevře... Tomáš  Koloc
18. 7. 2007 Dědictví středověku, nikoliv starověku Boris  Cvek
17. 7. 2007 Katolický kardinál se omluvil stovkám sexuálně zneužívaných obětí   
16. 7. 2007 Jen jedna pravá církev, a to ta katolická Boris  Cvek
13. 7. 2007 Co se stane, když protestanti nevěří katolíkům, aneb Proč vycházet z toho, že by bývalý prefekt Kongregace pro nauku víry měl změnit své mínění? Uwe  Ladwig
26. 2. 2007 Rodinná politika, biskup augsburský a ženy jako stroje na plození dětí Uwe  Ladwig

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
29. 3. 2007 Když Potůček naslouchal antikomunistům mezi bývalými komunisty Štěpán  Kotrba
17. 11. 2006 Sedmnáctý po sedmnácté Stanislav  Křeček
1. 11. 2006 Tichá vzpomínka na ostravské soudruhy Ladislav  Žák
6. 9. 2006 Sedmdesát tisíc udavačů, denunciantů a konfidentů Jaroslav  Krejčí
15. 8. 2006 Národní literatura je jen jedna Miroslav  Vejlupek
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
18. 4. 2006 Čulíkovy znaky demokracie Štěpán  Kotrba
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
29. 3. 2007 Když Potůček naslouchal antikomunistům mezi bývalými komunisty Štěpán  Kotrba
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
12. 9. 2007 Válka proti terorismu: stala se již lidská práva přežitkem ? Jaroslav  Kuba
1. 9. 2007 Britský armádní šéf zaútočil na USA, že ohledně Iráku "intelektuálně zbankrotovaly"   
23. 8. 2007 Bush: Dokud budu prezidentem, "největší síla pro osvobození člověka, jakou kdy svět poznal" z Iráku neodejde   
22. 8. 2007 Guantánamo: "mnoho pistáciových oříšků či Coca-Coly" Jiří  Hudeček
21. 8. 2007 Britové plánují odchod z Iráku, Američané jsou rozhněváni   
15. 8. 2007 Sebevražední atentátníci usmrtili v Iráku nejméně 175 osob   
13. 8. 2007 Fáma nebo skutečnost?   
13. 8. 2007 Bude zničena pleněním irácká státní knihovna?   
13. 8. 2007 Rodiny vojáků žijí v hrůze, zatímco Amerika pilně nakupuje   
10. 8. 2007 Američané zabíjejí v Afghánistánu civilisty   

Školství RSS 2.0      Historie >
10. 9. 2007 Studium na Pedagogické fakultě UK jako předpeklí Jiří  Beránek
2. 9. 2007 Začíná školní rok a s ním i pravopisná buzerace našich dětí... Ladislav  Kahoun
22. 6. 2007 Šikana ve školách Josef  Vít
22. 6. 2007 MŠMT šikanu ve školách řeší   
11. 6. 2007 Třídní rozdíly začínají v Británii ve věku tří let   
1. 6. 2007 Nečisté maturity?   
1. 6. 2007 Státní maturity, CERMAT a Scio Bohumil  Kartous
25. 5. 2007 Reforma akademické samosprávy -- ano, ale... Jiří  Neustupa
24. 5. 2007 Maturanti za katedrou -- řešení, či zlevnění? Jana  Maříková
18. 5. 2007 Kamenem a chlebem Pavel  Kopecký

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2007 ...a bude hůř: Už jen zábavný thriller Jan  Čulík
4. 5. 2007 Vernisáž výstavy o spisovatelce Věře Sládkové   
3. 5. 2007 Nezkreslujme Máchův odkaz Lukáš  Zádrapa
16. 4. 2007 Igor Josef  Škvorecký
16. 4. 2007 Záznamy všedních dní Igor  Hájek
11. 4. 2007 "Čekám na film o Mašínech" Josef  Švéda, Marie Pásková
6. 3. 2007 Antologie Divokého vína - kulturní událost Miroslav  Vejlupek
21. 2. 2007 Ohlédnutí: Literatura a internet v roce 2006 Miroslav  Vejlupek
8. 2. 2007 Opona   

Český film RSS 2.0      Historie >
26. 7. 2007 České plagiáty Jan  Lipšanský
26. 7. 2007 Bukowski a Zelenka   
7. 7. 2007 Od filmů k rakům Jan  Čulík
6. 7. 2007 Skutečnou moudrost stačí šeptat Ema  Čulík
6. 7. 2007 Pleasant Moments is very unpleasant Ema  Čulík
6. 7. 2007 Groteska, která mírně pobaví, prozření však nepřináší Jan  Čulík
5. 7. 2007 Poněkud vzdělávací "thriller" Jan  Čulík
4. 7. 2007 Mladí čeští filmoví tvůrci: zvládají jakž takž vizuální stylizaci, myšlenkově jsou plytcí Jan  Čulík
3. 7. 2007 ...a bude hůř: Už jen zábavný thriller Jan  Čulík
3. 7. 2007 O drsném počasí a jemné lidské senzitivitě Jan  Čulík

Arktida RSS 2.0      Historie >
31. 8. 2007 Arktida bez jaderných zbraní? Jan  Burian
14. 8. 2007 Po Rusku a Kanadě směřuje do Arktidy i americká loď   
3. 8. 2007 Ruský ponor do velmocenské hloubky Štěpán  Kotrba
3. 8. 2007 Západ se třese strachem nad příznaky nové studené války   
9. 4. 2007 Svět v roce 2035   
6. 4. 2007 Podnebné změny "nejtvrdším způsobem zasáhnou chudé lidi"   
15. 3. 2007 Immanuel Wallerstein: Klimatické katastrofy: tři překážky bránící, aby se s tím něco dělalo Immanuel  Wallerstein
12. 2. 2007 Klimatické změny, britští konzervativci a postoj české ODS Bohuslav  Binka
21. 9. 2005 Firmy chtějí jednat proti globálnímu oteplování, brání jim v tom vlády   
19. 6. 2005 Amerika usiluje o likvidaci připravované dohody o podnebných změnách   

Šanghajská organizace spolupráce RSS 2.0      Historie >
31. 8. 2007 Výsledky Šanghajské organizace spolupráce: rozdělování Turkmenbašiho zásob plynu pokračuje   
20. 8. 2007 Boj proti tzv. "třem zlům" - extremismu, separatismu a terorismu konečně v popředí zájmu Miroslav  Polreich
16. 8. 2007 NATO východu zahajuje diplomatickou ofenzívu Štěpán  Kotrba
8. 8. 2007 Šanghajská organizace spolupráce uspořádala vojenské cvičení - v Rusku Štěpán  Kotrba
18. 7. 2007 150 DNÍ LHŮTY: Zbraně nejsou na hraní Oskar  Krejčí
30. 6. 2007 Globální hrozba ze strany nejrozsáhlejšího militaristického komplexu všech dob Daniel  Veselý
12. 6. 2007 Immanuel Wallerstein: Čí století? Immanuel  Wallerstein
11. 5. 2007 Preventivní diplomacie nebo preventivní útok? Miroslav  Polreich
2. 2. 2007 NATO - spojenectví bez závazků Miroslav  Polreich
26. 1. 2007 Rusko-indické námluvy Oskar  Krejčí